Edit
Bird Box (2018) Poster

(2018)

Full Cast & Crew

Directed by 

Susanne Bier

Writing Credits (in alphabetical order)  

Eric Heisserer ... (screenplay)
Josh Malerman ... (novel)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Sandra Bullock ... Malorie
Trevante Rhodes ... Tom
John Malkovich ... Douglas
Sarah Paulson ... Jessica
Jacki Weaver ... Cheryl
Rosa Salazar ... Lucy
Danielle Macdonald ... Olympia
Lil Rel Howery ... Charlie
Tom Hollander ... Gary
Machine Gun Kelly ... Felix (as Colson Baker)
BD Wong ... Greg
Pruitt Taylor Vince ... Rick
Vivien Lyra Blair ... Girl
Julian Edwards ... Boy
Parminder Nagra ... Dr. Lapham
Rebecca Pidgeon ... Lydia
Amy Gumenick ... Samantha
Taylor Handley ... Jason
Happy Anderson ... River Man
Kyle Beatty Kyle Beatty ... Elder Marauder
Ashley Alva ... Female Marauder (as Ashley A. Alvarado)
David Dastmalchian ... Whistling Marauder
Keith Jardine ... Yelling Marauder
Kristopher Logan Kristopher Logan ... Older Man
Shirley Butler ... Woman in Entryway
Aden Calderon Aden Calderon ... Albert
Chanon Finley ... Iris
Frank Mottek ... News Anchor
Danny Max ... Radio Newscaster
Debra Mark Debra Mark ... Radio Newscaster
Rest of cast listed alphabetically:
Jonathan Chase ... News Anchor (uncredited)
Sheri Davis ... Nurse (uncredited)
Rick L. Dean Rick L. Dean ... Hospital Visitor (uncredited)
Travis Grenke ... Doctor (uncredited)
Ted Hollis ... Hospital Visitor (uncredited)
Dennis Keiffer ... Marauder (uncredited)
Matt Leonard ... Fish Finger (uncredited)
Paul McMichael Paul McMichael ... Frightened Pedestrian (uncredited)
Sabina Nogic ... Pedestrian (uncredited)
Damon O'Daniel ... Upscale Businessman (uncredited)
Dragan Radic Dragan Radic ... Refugee Camp Survivalist (uncredited)
Kara C. Roberts ... Woman in Hospital (uncredited)
Holly Traister ... Hospital Visitor (uncredited)
Christopher Underwood Christopher Underwood ... Deejay (uncredited)
Jaimee Wolfe Jaimee Wolfe ... Hospital Patron (uncredited)

Produced by 

Susanne Bier ... executive producer
Sandra Bullock ... executive producer
Dylan Clark ... producer (produced by)
Mark Cotone ... associate producer
Ainsley Davies ... executive producer
Alexa Faigen ... executive producer
Eric Heisserer ... executive producer
Kelly Helstrom ... associate producer
Ryan Lewis ... executive producer
Chris Morgan ... producer
Clayton Townsend ... producer (produced by)

Music by 

Trent Reznor
Atticus Ross

Cinematography by 

Salvatore Totino ... director of photography

Film Editing by 

Ben Lester ... (edited by)

Casting By 

Jina Jay
Mary Vernieu
Michelle Wade Byrd

Production Design by 

Jan Roelfs

Art Direction by 

Richard L. Johnson ... (as Richard Johnson)
Bryan Lane
Erik Polczwartek

Set Decoration by 

Brana Rosenfeld ... (as Brana Michelle Rosenfeld)

Costume Design by 

Signe Sejlund

Makeup Department 

Elena Arroy ... makeup artist
Barney Burman ... special makeup effects artist
Christi Cagle ... hair stylist
Michelle Ceglia ... hair stylist: Sarah Paulson
Catherine Childers ... key hair stylist: second unit
Ken Diaz ... makeup department head
Desne J. Holland ... co-makeup department head (as Desne Holland)
Whitney James ... makeup artist: Ms. Bullock
Ai Nakata ... key hair stylist
Cristina Patterson ... contact lens painter
Julie Rea ... hair stylist: second unit
Robert Smithson ... contact lens technician
Molly Stern ... makeup artist: Ms. Paulson (as Molly R. Stern)
Rita Troy ... hair department head
Vincent Van Dyke ... prosthetic designer
Lona Vigi ... hair stylist: Ms. Bullock
Kristina Vogel ... key makeup artist
Danny Wagner ... special makeup effects artist / makeup artist (uncredited)

Production Management 

Selena Carrillo ... production supervisor: additional photography
Kelly Helstrom ... production supervisor
Michael Morgan ... Post Production Executive
Lisa Rodgers ... post-production supervisor
Clayton Townsend ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Mark Cotone ... first assistant director
Eric Glasser ... second assistant director
James LaRocca ... first assistant director: second unit
Matt McKinnon ... second second assistant director: river unit
Ethan Ross ... second assistant director: second unit
Brian Sutherin ... second second assistant director
Alexander Witt ... second unit director
Ken C. Wu ... second unit second second assistant director
Stacy Schrader ... second second assistant director: prep (uncredited)

Art Department 

Scott M. Anderson ... set dresser
Alex Antov ... construction medic
Jason Bedig ... lead man
Ehsan Bigloo ... Character Designer: concept artist
Mark Boucher ... set dresser
Richard K. Buoen ... concept artist
Casey Burr ... Assistant Props
Dianne Chadwick ... graphic designer
Kirk Corwin ... property master
Duncan Crawford ... sculptor
Federico D'Alessandro ... storyboard artist
Rachel Demers ... production assistant
James Doh ... storyboard/animatics
Cristiano Donzelli ... storyboard artist
Joey Genitempo ... painter decorator
Dino Hamilton ... stand by painter
Yigit Isik ... poster art concept
Charlie Jaramillo ... greens gangboss: additional photography
Malaki Keller ... prop maker
Bryan Lane ... set designer
Sarah Lopez ... art department coordinator
Michael Luce ... props
Mark 'Crash' McCreery ... creature designs by (as Crash McCreery)
James P. Meehan ... assistant property master
Darren Patnode ... on set dresser
Fay Viola ... 2nd Unit Art Director

Sound Department 

Jon Ailetcher ... production sound mixer: additional photography
Ben Barker ... sound designer/supervising sound editor
Lilly Blazewicz ... foley editor
Peter Burgis ... foley artist
Tim Burton ... Mix Technician
Willie D. Burton ... sound mixer
Dennis Carlin ... utility sound: additional photography
Zoe Freed ... foley artist
Danny Freemantle ... sound design editor
Glenn Freemantle ... sound designer / supervising sound editor
Nick Freemantle ... sound editor
Dayo James ... sound effects editor
Robert Malone ... sound design editor
Adam Mohundro ... boom operator
Richard Pryke ... re-recording mixer
Nick Roberts ... adr mixer
Douglas Shamburger ... boom operator
John Skehill ... mix technician
Dirk Stout ... boom operator: additional photography
Sven Taits ... re-recording mixer
Nicolas Voß ... dialogue editor: german dub
James Wichall ... dialogue editor
Paul Wrightson ... supervising dialogue editor

Special Effects by 

Andy Bergholtz ... special effects makeup
Chris Brenczewski ... special effects coordinator
Roy K. Cancino ... special effects coordinator: second unit
John C. Carlucci ... special effects
Michael Meinardus ... special effects supervisor
Ryan Meinardus ... special effects technician
Mike Sasgen ... special effects foreman
Anthony Simonaitis ... special effects coordinator: second unit
Marc Tantin ... special effects technician
Daniel Yates ... special effects technician
Douglas D. Ziegler ... special effects foreman

Visual Effects by 

Alexis Agrotis ... technology: Industrial Light & Magic
Ben Aickin ... digital artist: Industrial Light & Magic
Silvio Alberti ... compositor: Industrial Light & Magic
Anthony Arnoux ... visual effects artist
Ando Avila ... matchmove lead: ScanlineVFX Munich
Adam Baines ... concept artist: ILM
Mark Bakowski ... visual effects supervisor: ILM London
Tommy Barry ... visual effects artist
Kevin Bell ... senior compositor: ILM
Nico Bell ... system administrator: ScanlineVFX Munich
Gabriel Blanco ... pipeline technical director
Alexander Boehmer ... fx artist: ScanlineVFX Munich
Lauric Bonnemort ... digital artist
Matteo Borgomanero ... Visual Effects Production Assistant
Scott Bourne ... compositor: ILM
Ariane Brinkmann ... human resources and finances: ScanlineVFX Munich
Jessica Burnhope ... Visual Effects Production Assistant (Uncredited)
Andre Bustanoby ... Visual Effects Artist: ASC
André Cabaco ... cg artist: ScanlineVFX Munich
Jeff Capogreco ... visual effects supervisor
Dan Carney ... technology: ILM
Wayne Chan ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Gabriel Chifor ... paint and rotoscope artist: ScanlineVFX Munich
Sandra Chocholska ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Jochen Conradt ... fx artist: ScanlineVFX
Coral D'Alessandro ... animatics editor
Nick Dacey ... visual effects editor: Industrial Light & Magic, London
Sophie Dawes ... visual effects
Florian Dax ... system administrator: ScanlineVFX Munich
Jeroen Desmet ... generalist td: Industrial Light & Magic
Thad Diego ... pipeline td: ScanlineVFX Munich
Tobias Dommer ... compositing artist: ScanlineVFX
Greg Dora ... visual effects
Maeve Eydmann ... matte painter: ILM
Fabian Nowak ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Lawrence Fagan ... spydercam flight control
Manuel Ferdinand ... pipeline td: ScanlineVFX Munich
Fabrizio Fioretti ... visual effects artist: ILM
Melissa Franco ... visual effects coordinator
Ludovic Fregé ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Wei Gao ... digital compositor: Industrial Light and Magic
Parker Gayan ... promotional visual effects
Sinje Gebauer ... senior visual effects producer: ScanlineVFX Munich
Sam Gutentag ... location matchmover: ILM
Wolfgang Haas ... animation artist: ScanlineVFX Munich
Gregory Harrington ... digital compositor: Mammal Studios
David Harter ... compositing supervisor: ScanlineVFX Munich
Thomas Hartmann ... fx supervisor: ScanlineVFX Munich
Jasmin Hasel ... visual effects executive producer: ScanlineVFX Munich
Jonathan Hermand ... junior compositing artist: ScanlineVFX Munich
Karen Heston ... vfx aesthetic supervisor: Siren Lab Productions
Sean Heuston ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Forbes Hill ... visual effects artist
Evan Hirschberg ... visual effects artist: Mammal Studios
Chris Holmes ... visual effects supervisor: NVFX
Jonas Huerta ... data wrangler
Kyle V. James ... promotional visual effects
Suzanne Jandu ... lead compositor
Ana Janevska ... visual effects coordinator
Signy Johannesdottir ... visual effects coordinator
Lukas Kampichler ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Oliver Kirchhoff ... layout artist: industrial light & magic
David Kirchner ... effects td: Industrial Light & Magic
Ivo Klaus ... fx lead: ScanlineVFX Munich
Edmund Kolloen ... lighting supervisor: Industrial Light & Magic
Meier Korbinian ... fx artist: ScanlineVFX Munich
Christian Kratzert ... animation artist: ScanlineVFX Munich
Andrea Krupp ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Jan Krupp ... visual effects supervisor: ScanlineVFX Munich
Sebastian Küchmeister ... matchmove artist: ScanlineVFX Munich
Anna Le Danois ... generalist
Jeffrey Sc Lee ... visual effects artist
Anne-Kristin Lehmann ... human resources and finances: ScanlineVFX Munich
Guillaume Lenoel ... lighting td: ILM
Chris Lentz ... animation supervisor: ILM
Vincent Liebig ... additional visual effects editor: ScanlineVFX Munich
Gregory D. Liegey ... visual effects supervisor: Mammal Studios
Sandra Lindner ... human resources and finances: ScanlineVFX Munich
Leo Luxford ... roto/paint artist
Miguel Macaya ... senior compositor: ILM
Hannah Macklin ... visual effects coordinator/data wrangler
Annie Macleod ... visual effects coordinator: ILM
Ricardo Marmolejo ... digital compositor
Jan Maroske ... compositing supervisor: ILM
Gordon Marshall ... digital compositor: ILM
Xavier Martin ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Brandon McMenamin ... visual effects artist
Andre Metello ... senior creature technical director: ILM
David Michielsen ... fx artist: ScanlineVFX Munich
Antoine Milliez ... technology: ILM
Martin Mirola ... fx artist: ScanlineVFX Munich
Jennifer Mochinski ... Visual Effects Coordinator: Mammal Studios
Azhul Mohamed ... Effects Artist
Mason Moore ... visual effects production assistant
Jesse Morrow ... visual effects producer
Walid Mouawad ... cg artist: ScanlineVFX Munich
Pierpaolo Navarini ... fx artist: ScanlineVFX Munich
Aaron Noordally ... digital paint artist: ILM
Daniel O'Shaughnessy ... visual effects artist
Matteo Olivieri-Dancey ... paint and rotoscope artist
Jale Parsons ... compositor
Johannes Peter ... compositing lead: ScanlineVFX Munich
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Industrial Light & Magic
Gregor Punchatz ... visual effects artist
Andy Rajput ... digital compositor
Ellie Ritchie ... visual effects coordinator
Wesley Roberts ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Joshua Robertson ... Pipeline TD
David Robinson ... visual effects producer
Dane Rockingham ... technical specialist
Simon Roetzer ... i/o support: ScanlineVFX Munich
Zhiyang Rong ... texture artist: Industrial Light & Magic
Emil Rosenberger ... additional visual effects editor: ScanlineVFX Munich
Benjamin Ross ... matte painting supervisor: ScanlineVFX Munich
Jessica Royce ... production assistant
Karl Rumpf ... visual effects producer: NVFX
Valter Sagrillo ... senior creature technical director: ILM
Thomas Salama ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Miguel Santana da Silva ... digital compositor: ILM
Steve Sauers ... cg supervisor: ILM Singapore
Michael Scheffler ... system administrator: ScanlineVFX Munich
Franz Schiller ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Michael Schmueck ... visual effects coordinator: NVFX
David Schott ... digital compositor: ilm
Eric Schumacher ... visual effects production manager: ScanlineVFX Munich
Miguel Perez Senent ... senior effects technical director: Industrial Light & Magic
Betty Shaw ... digital resource manager: ilm
Julia Smola ... visual effects associate producer: ScanlineVFX
Michael Solon ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Helmut Stark ... cg artist: ScanlineVFX Munich
Petter Steen ... senior generalist: ILM
Hantong Tang ... pipeline td
Marcus Taormina ... visual effects supervisor
Erik Christopher Toth ... cg lead: Mammal Studios
Michele C. Vallillo ... visual effects executive producer: Mammal Studios
Alejandro Vela-Castro ... Digital Compositor: Industrial Light & Magic
Josh Webster ... visual effects editor: ScanlineVFX Munich
Eranka Weerasuriya ... visual effects production manager: ILM
José Manuel Weil ... cg lead: ScanlineVFX Munich
Peter Welton ... paint supervisor
Bjoern Wortmann ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Mark Yfantidis ... visual effects artist
Mandee Youse ... Visual Effects Production Assistant
Meena Yu ... digital compositor
Thomas Zauner ... ceo: ScanlineVFX Munich
Yun Peng Hsieh ... digital compositor (uncredited)
Francesco Lupo ... senior groom td: ILM (uncredited)
Michael Pecchia ... executive producer aaron sims creative (uncredited)

Stunts 

Casey Adams ... stunt performer
Ryan Arsenault ... stunt player
Dean Bailey ... stunt driver
Kelli Barksdale ... stunt double
Freddy Bouciegues ... stunts
Michael T. Brady ... stunts
Kevin Patrick Burke ... stunt player
Stacey Carino ... stunt player
Al E. Cattouse ... stunt double: Lil Rel Howery
Eliza Coleman ... stunts
Ellette Craddock ... utility stunts
Jahnel Curfman ... stunt double: Sandra Bullock
Jake Dashnaw ... stunts
Steve Davison ... stunt player
Cory DeMeyers ... utility stunts
Mark Dobson ... stunts
Danny Downey ... stunt driver
Brian Duffy ... stunt player
Zack Duhame ... stunt performer
David Elson ... stunts
Timothy Eulich ... stunts
Donna Evans ... stunt player (as Donna Evans Merlo)
Marie Fink ... stunts
Chanon Finley ... stunt performer
Sandy Fletcher ... utility stunts
Darin Fujimori ... stunt double: BD Wong
Brenda Lorena Garcia ... stunts
Allan Graf ... stunts
Derek Graf ... stunt double: Happy Anderson
Jessie Graff ... stunt player
Chad Guerrero ... stunts
Jessica Harbeck ... stunt double: Sarah Paulson
Riley Harper ... stunt performer
Sage Hoffee ... stunt performer
Leia Hurst ... stunt double: Lydia
Kris A. Jeffrey ... stunts
Ben Jenkin ... stunt performer
Linda Jewell ... stunt performer
Terrence Julien ... stunt player
Antal Kalik ... stunt performer
Dennis Keiffer ... stunt player
Jess King ... stunts
Dorian Kingi ... stunts
Horace Knight ... stunt player
Hiro Koda ... stunts
Mandy Kowalski ... stunts
Efka Kvaraciejus ... stunt driver
James Laski ... stunt player
Malosi Leonard ... stunt coordinator
Matt Leonard ... stunt coordinator: second unit
Terry Leonard ... stunt player
Bethany Levy ... stunts
Mónica López ... stunts
Ed McDermott II ... precision driver
Cliff McLaughlin ... stunt player
Crystal Michelle ... Driver
Pingi Moli ... stunt performer
Heidi Moneymaker ... stunts
Kimberly Shannon Murphy ... stunt double: Sandra Bullock
Robert Nagle ... stunt driver
Panuvat Anthony Nanakornpanom ... stunts
Jessen Noviello ... stunts
Carrick O'Quinn ... stunts
Natalie Padilla ... stunts
Chris Palermo ... stunt driver
Kara Petersen ... stunts
Billie Prosser ... stunt player
Jade Quon ... stunts
Rex Reddick ... stunt player (as Rex J. Reddick)
Scott Richards ... stunt player
Justin Riemer ... stunt performer
Larry Rippenkroeger ... stunts
Mic Rodgers ... stunt player
Jason Rodriguez ... stunt player
Luci Romberg ... stunt player
Ryan Ryusaki ... stunts
Tim Sabatino ... precision driver
Courtney Schwartz ... stunts
Wesley Scott ... stunts
Ray Siegle ... stunt driver / stunt/water safety
Karin Silvestri ... Stunt Double: Danielle MacDonald / stunts
Adam Spencer ... stunt player
Ryan Staats ... stunts
Olivia Summers ... stunt driver: Sarah Paulson driver double
Don Thai Theerathada ... stunts
Charlotte Townsend ... stunt performer
Shantiel Alexis Vazquez ... stunt performer
Torrey Vogel ... stunt performer
Katina Waters ... stunt double
Nico Woulard ... stunts
Danny Wynands ... stunt player
Marcus Young ... stunt player

Camera and Electrical Department 

Saeed Adyani ... still photographer: Partial
Joshua Atkin ... lighting technician
Mike Bachman ... video assist technician
George Ballenger ... loader
Chad C. Barrow ... rigging best boy / rigging grip best boy
Andy Bertelson ... 2nd unit
Walter Burkhardt ... specialty rigger
Mark Carlile ... lighting technician
Nicola Caruso ... digital utility: second unit
Andrae Crawford ... first assistant camera: "c" camera
Lonny Danler ... Digital Imaging Technician: second unit
Ari Davidson ... lighting technician
Roberto De Angelis ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Todd Durboraw ... second assistant camera: second unit
Byron Echeverria ... Video Assist
Greg Etheredge ... best boy electric: Addn'l Photography
Dustin Evans ... oculus head technician
Christopher Ferguson ... lighting console programmer
Ken Fisher ... second unit "a" camera operator
Brian Freeman ... Additional Photography 2nd AC
Sarah Galley ... second assistant camera: "c" camera
Todd Geritz ... best boy grip
Jerry Gregoricka ... rigging electric gang boss
Steve Harnell ... digital image technician: additional photography
Zack Haskell ... drone camera operator
Greg Hatton ... b camera second assistant
Orlando Hernandez ... gaffer
Ronald Hersey ... camera operator & edge director of photography
Pedro Huerta ... additional photography
Willow Jenkins ... key video assist
Jason Jensen ... "A" camera 2nd unit
Donald Jones ... dolly grip
Michael Paul Jones ... dp Splinter, camera operator: "b" camera
Sean Kisch ... second assistant camera: "a" camera
Evan Krogh ... spydercam rigger
Christopher Lamb ... lighting technician
Todd Liggitt ... grip
Chaehyun Mark Lim ... gimbal tech/camera PA
Matthew Lim ... grip
Luke Little ... lighting technician: additional photography
Joe Macaluso ... key grip: additional photography
John R. Manocchia ... Rigging Gaffer
Christophor McGovern ... loader: second unit / second assistant camera: "l" camera, second unit
John D. Miller ... key grip
Dan Ming ... first assistant camera: "a" camera
E.J. Misisco ... first assistant camera: "a" camera
Daisuke Dice Miyake ... grip
Merrick Morton ... still photographer
Eric Munk ... lighting technician
Andres Murillo ... Rigging grip
Reid Murphy ... camera operator: additional photography
Frank Orozco ... grip
Max Penner ... camera array technician
Kevin Perry ... best boy electric
Robert Petrin ... edge arm operator
Jordan Popovich ... grip
Christopher Prampin ... gaffer: additional photography
Robert Reid ... b camera grip
Hunter Rogers ... grip
Lisa Rose ... still photographer
Joel A. Ruiz ... rigging electric
Francesco Sauta ... digital imaging technician / digital imagining technician: main unit
David A. Seekins ... first assistant camera: b camera
Blake Smith ... lighting technician
Roxanne Stephens ... second assistant camera: b camera
Michael Wahl ... dolly grip: "a" camera
Benton Ward ... edge head technician
Bradley Everett Wilson ... camera supporter
Alexander Witt ... director of photography second unit
Oliver Wood ... additional photography

Animation Department 

Atsushi Kojima ... animation supervisor: ILM

Casting Department 

Bill Dance ... extras casting
Geena Dioquino ... casting assistant
Bret Howe ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Anthony Almaraz ... set costumer
Bren Cook ... head ager/dyer
Sophia Coronado ... Specialty costume manufacturer
Corey Deist ... assistant costume designer
Laura Downing ... costumer: Ms. Bullock
Greg Hopwood ... costume concept artist
Dawn Y. Line ... key costumer
Rosa Lopez ... costumer
Josh Mar ... costumer
Shaylyn O'Grady ... wardrobe assistant
Liz Oliver ... head ager/dyer
Kelly Porter ... set costumer
Gina Scarnati ... ager & dyer
Anna Seltzer ... costumer
Catharine Stuart ... costumer
James W. Tyson ... costume supervisor
Michael Welch ... set costumer
Sarah Yellin ... costumer

Editorial Department 

Paul Carlin ... finishing editor
Sean Coleman ... digital intermediate colorist
Alex Hepburn ... VFX Editor
Annie Johnson ... digital intermediate producer
Danny Keefe ... Assistant colorist
Francine Leach ... editorial post-production assistant
Dave Lee ... colorist: dailies
Kenneth Marsten ... first assistant editor
Christopher McDonald ... dailies technician: additional photography
Mark Perzely ... first assistant editor
Richard Saulnier II ... assistant editor
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant
Jonny Winograd ... first assistant editor
Heather Goodwillie ... post production (uncredited)
Stephen F. Newnam ... finishing producer (uncredited)

Location Management 

Joe Bettencourt ... location coordinator (as Joseph Bettencourt)
Phillip Jordan Brooks ... key assistant location manager: river unit (as Phillip Brooks)
Lesley Isiordia ... locations
Jun C. Lin ... key assistant location manager (as Jun Lin)
Caitlin McCarty ... location coordinator/key assist
Jacob M. Torres ... key assistant location manager (as Jacob Torres)
Boyd Wilson ... location manager
Michael Din ... location assistant (uncredited)
Leann Emmert ... location manager: prep (uncredited)
Rory Enke ... location scout (uncredited)
Peter Gluck ... location scout (uncredited)
Justin Harrold ... location scout (uncredited)
Ted Kim ... location scout: prep (uncredited)
Brian M. O'Neill ... location manager (uncredited)
Anibal Polanco ... junior location scout (uncredited)
Vernon Smith ... assistant location manager (uncredited)

Music Department 

Sally Boldt ... music editor
Chris Richardson ... Music engineer
Libby Umstead ... music consultant (as Elizabeth Umstead)
Blitz//Berlin ... trailer music (uncredited)
Daniel Ciurlizza ... trailer music (uncredited)
Joni Amelia Fuller ... trailer music (uncredited)
Gerrit Kinkel ... trailer music composer (uncredited)

Transportation Department 

Ryan Allen ... driver
Casey Boden ... transportation captain
Denny Caira ... transportation coordinator
Kevin Caira ... second unit
Jayson Chang ... co-captain
Kaiser Clark ... driver: Sandra Bullock
David J. Duran ... biscuit transport driver/tech
Shawn Enright ... driver: 2nd unit
Jeremy Hysen ... transportation
Tim McGaughy ... picture cars captain
Gary Thomas Williams ... unit driver

Other crew 

John Arbuckle ... assistant marine coordinator
Jami Arceo ... Title Coordinator: Main Title Sequence
Nicole Baker ... 2nd assistant accountant
Jennifer Bertram ... production consultant: Northern California unit
Rick Boggs ... sight advisor
Ronnie Bourdeau II ... production assistant: additional
Connor Breen ... production assistant
Jeremy Brenner ... production assistant
Jessica Bristor ... payroll clerk: additional photography
Marcy Brooks ... studio teacher
Tamara Bunker ... production assistant
Selena Carrillo ... production coordinator
Will Casey ... unit publicist
Cassie Casino ... assistant: Mr. Clark
Andrew Catania ... assistant production coordinator: additional photography
Nick Charles ... production assistant
Ray Cisek ... location production assistant
Wendy Cohen ... production resources
Valeria Migliassi Collins ... script supervisor (as Valeria M. Collins)
Dax A. Cuesta ... first assistant accountant
Dana Curt ... medic: second unit
Bradley Field ... second assistant accountant
Stephanie M. Flores ... assistant production coordinator
Kate Galbraith ... second assistant accountant
Sherie Giehtbrock ... script supervisor: reshoots
Hayley Goldstein ... production assistant
David Grace ... assistant: Mr. Morgan
Noelle Green ... production executive
Judd Greener ... key set pa
Ali Griffith ... production coordinator: River Unit
Samantha Hatch ... production assistant
Veronica Hennessy ... medic
Estrella Perez Higgins ... payroll accountant: second unit
Jesse Hiram ... xml editorial
April A. Janow ... production accountant
Austin Kolodney ... assistant to susanne bier
Claire Lake ... accounting clerk
Delane Leahy ... production assistant
Beth Li ... title animator
Jack Liversage ... craft service: second unit
Oliver Lowry ... assistant: Mr. Townsend
Tracy Moran ... set production assistant
Rachel K. Morgan ... on-set assistant: Ms. Bullock (as Rachel Morgan)
Annabel Norbury ... assistant: Ms. Bier
Dominic Pacitti ... Set Production Assistant
Hannah Park ... assistant: Mr. Morgan
Stacy Parker ... travel coordinator
Sharron Reynolds ... script supervisor: second unit (as Sharron Reynolds-Enriquez)
Dirk Rogers ... puppeteer
Joanna Santiago ... sandra bullock body double (Uncredited)
Kristen Schreck ... 2nd assistant accountant
K.C. Schrimpl ... production assistant
Matthew Siltala ... researcher
Nicholas Snell ... office production assistant: additional photography
Jacob Steagall ... accounts clerk
Lena Stein ... assistant: Ms. Bier
Derek Sulek ... production assistant
Harrison Taylor ... photo double
Joaquin Townsend ... production assistant / researcher
Aman Uma ... production assistant
Ani Vanoyan ... key second assistant accountant
Samuel Vargas ... set production assistant
Troy Waters ... marine crew
Amy Denning Winfrey ... payroll accountant
Steve Wroe ... boat captain
ViviAnn Yee ... voice actor
Ted Yonenaka ... crafts service
Patrick Zapata ... set production assistant
Chelsea Babcock ... second unit production assistant (uncredited)

Thanks 

Cassandra Hesseltine ... special thanks
Christopher Rouse ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed