Edit
Hitman: Agent 47 (2015) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Aleksander Bach

Writing Credits  

Skip Woods ... (screenplay) and
Michael Finch ... (screenplay)
 
Skip Woods ... (story)
 
Morten Iversen ... (video game) (as IO Interactive) &
Peter Gjellerup Koch ... (video game) (as IO Interactive)

Cast (in credits order) verified as complete  

Angelababy ... Diana
Dan Bakkedahl ... Sanders
Charlene Beck Charlene Beck ... Tenement Woman
Michael Bornhütter Michael Bornhütter ... Berlin Police Officer #1
Melissa Broughton Melissa Broughton ... Gardens by the Bay Woman with Baby
Nils Brunkhorst Nils Brunkhorst ... Syndicate Doctor
Michaela Caspar ... Hall of Records Clerk
Alvin Chan Alvin Chan ... Gardens by the Bay Man #1
Michael Corcoran Michael Corcoran ... Robert's Dad (as Michael T. Corcoran)
Manuel Depta Manuel Depta ... Russian Soldier
Andrew DiBartolomeo Andrew DiBartolomeo ... Gardens by the Bay Man #2 (as Andrew Di Bartolomeo)
Georg Ebinal Georg Ebinal ... Salzburg Syndicate Operator Driver
Jörg Ellmer Jörg Ellmer ... Russian Soldier
Rupert Friend ... Agent 47
Waye Leon Goh Waye Leon Goh ... Gardens by the Bay Man #3
Matthias Günther Matthias Günther ... Marine Task Force
Jesse Hergt Jesse Hergt ... Young Agent 47
Ciarán Hinds ... Litvenko
Jerry Hoffmann Jerry Hoffmann ... Franco
Florian Hotz ... Lead Syndicate Operator
Sebastian Hülk ... Garad
Tomas Jester Tomas Jester ... Tenement Man
Rolf Kanies ... Dr. Delriego
Michael Knese Michael Knese ... Embassy Marine #2
Felix Koch Felix Koch ... Salzburg Syndicate Operator Driver #1
Alrik Kreemke ... Salzburg Syndicate Operator #1
Thomas Kretschmann ... Le Clerq
Daniel Michael Nelson Daniel Michael Nelson ... Robert - Kid in Elevator
Peter Paes Peter Paes ... Salzburg Syndicate Operator Driver #2
Helena Pieske Helena Pieske ... Young Katia
Mona Pirzad ... Katia's Mother
Jürgen Prochnow ... Tobias
Zachary Quinto ... John Smith
Markus Ranglack Markus Ranglack ... Russian Agent / Driver
Kira Smidt Kira Smidt ... Baby Katia
Daniel Stockhorst Daniel Stockhorst ... John Smith's G-Wagon Driver
Johannes Suhm ... Young Litvenko
Eskindir Tesfay Eskindir Tesfay ... Marine #2
Asuka Tovazzi Asuka Tovazzi ... Berlin Police Officer
Hannah Ware ... Katia
Janice Koh ... Robert's Mum (as Janice Koh Yu-Mei)
Rest of cast listed alphabetically:
David Akinloye David Akinloye ... Salzburg Syndicate Operator (uncredited)
Vienna Ash-Simpson ... Elevator woman (uncredited)
Melanie Benna ... Businesswoman (uncredited)
David Brückner David Brückner ... Syndicate International Hacker (uncredited)
Lance Eminger ... Fireman (uncredited)
Ricardo Ewert Ricardo Ewert ... Russian Officer (uncredited)
Dennis Heath Dennis Heath ... Bystander in Action Scene (uncredited)
Jessica Lois ... Woman in Subway Station (uncredited)
William E. Morris William E. Morris ... Surveillance Tech (uncredited)
Emilio Rivera ... Fabian (uncredited)
Derek Joseph Sun Derek Joseph Sun ... Pilot (uncredited)
Gillian Tan ... Woman in Airport (uncredited)
Chris Theisinger ... S.I. Tactical Ops (uncredited)
Joe Toedtling ... Marine (uncredited)

Produced by 

Daniel Alter ... executive producer
Adrian Askarieh ... producer
Fran Borgia ... line producer: Singapore
Paul Deason ... co-unit producer: Singapore
Charles Gordon ... producer
Michael Hendrickson ... executive producer (as T. Michael Hendrickson)
Marco Mehlitz ... executive producer
Arno Neubauer ... line producer: Germany
Steven P. Saeta ... unit producer: Singapore (as Steve Saeta)
Mike Wiluan ... co-producer: Singapore (as Michael Wiluan)
Skip Woods ... producer
Freddie Yeo ... co-producer: Singapore
Little Suzy Yeo ... line producer: Singapore
Alex Young ... producer

Music by 

Marco Beltrami

Cinematography by 

Óttar Guðnason

Film Editing by 

Nicolas De Toth

Casting By 

Denise Chamian

Production Design by 

Sebastian T. Krawinkel

Art Direction by 

Sabine Engelberg
Stephan O. Gessler ... supervising art director
Bryce Tibbey

Set Decoration by 

Yesim Zolan

Costume Design by 

Bina Daigeler

Makeup Department 

Tamar Aviv ... special makeup effects artist
Barrie Gower ... prosthetic makeup
Christine Herzog ... wig maker: action unit, Germany
Sharon Martin ... hair designer / makeup designer
Jo Ng ... assistant makeup artist: Singapore
Grete Pfleger ... makeup and hair trainee
Andrea Pirchner ... additional makeup artist / make-up & hair artist: second unit
Mareike Saß ... additional makeup artist (as Mareike Sass) / hair stylist / makeup artist: 2nd Unit Reshoot
Valeska Schitthelm ... hair stylist / makeup artist
Dollei Seah ... makeup artist: Singapore
Jenna Smith ... hair stylist / makeup artist
Irina Tübbecke ... makeup artist: action unit, Germany
Anne Wenzel ... additional makeup artist
Patt Foad ... prosthetic technician (uncredited)

Production Management 

Christopher Berg ... post-production supervisor: Berlin
Lily Gwyer-Miller ... post-production supervisor
Thomas A. Imperato ... EVP & Head of Physical Production
Alizee Manche ... post-production assistant
Arno Neubauer ... unit production manager
Wassili Zygouris ... unit manager: UPM 2nd/splinter unit

Second Unit Director or Assistant Director 

Dennis Becker ... second second assistant director: Germany
Nicolas De Toth ... splinter unit director: Germany
Katharina Dietl ... ad pa - additional photography
Erik Wayne Goh ... third assistant director
Robert Grayson ... first assistant director
Sallie Hard ... key second assistant director (as Sallie Anne Hard)
Janice Ho ... additional first assistant director: Singapore
Caroline Kaempfer ... third assistant director
Scott Kirby ... first assistant director: splinter unit, Germany
Lynn Kommer ... base production assistant
David Leitch ... action unit director (as David M. Leitch)
Ronny Schröder ... third assistant director: crowd & base
Chad Stahelski ... action unit director
Richard Wilson ... second second assistant director: additional photography

Art Department 

Bülent Akgün ... leadman
Christoph Baumstieger ... stand-by carpenter
Friederike Beckert ... set dec buyer
Roman Berger ... standby carpenter: II-Unit
Robert Blasi ... art department coordinator
Katharina Boehm ... stunt set dresser: daily
Raymond Boy ... storyboard artist
Henning Brehm ... graphic designer
Richard K. Buoen ... storyboard artist
Marco Böhm ... prop buyer
Michael Düwel ... managing director: art department studio babelsberg
Axel Eichhorst ... conceptual artist
Enzo Enzel ... standby painter: Berlin, Singapore
Kim Frederiksen ... concept artist
Alex Friedrich ... prop maker
Friederike Gast ... additional stand-by props
Jens Gaube ... set dresser
Dierk Grahlow ... construction manager: art department studio babelsberg
Sebastian Hanusch ... stand-by props assistant
Todd Harris ... storyboard artist
Ingeborg Heinemann ... assistant set decorator
David Hoffmann ... property master
Daniel Højlund ... screen graphics: Territory Studio
Philipp Hübner ... set dresser
Sam Keehan ... screen graphics: territory studio
Trinka Lat ... set dresser
Patrick Lojek ... carpenter
Solon Luigi ... weapons designer
Jim Magdaleno ... storyboard artist
Benjamin Palmer ... props maker
Melanie Reichert ... construction accountant/buyer / construction buyer
Matthew Savage ... concept artist props
Bettina Scheibe ... graphic artist
Esther Schreiner ... assistant art director
Tobias Schroeter ... propmaker: breakaways and stunt props
Robert Wiesner ... prop builder

Sound Department 

Niv Adiri ... additional re recording mixer / sound design editor
Ben Barker ... sound designer / supervising sound editor
Dillon Bennett ... sound design editor
Andrew Caller ... re-recording mixer
Peter S. Carlstedt ... adr mixer
Derek Casari ... adr stage engineer
Stephan Fandrych ... a.d.r. recordist
Danny Freemantle ... sound design editor
Glenn Freemantle ... sound designer / supervising sound editor
Nick Freemantle ... assistant sound editor
Glen Gathard ... foley mixer
Nina Hartstone ... dialogue editor
Eilam Hoffman ... sound design editor
Thomas Kalbér ... re-recording assistant mixer
Bernhard Köpke ... sound recordist: additional sound recording
Jenna Lange ... post audio producer
David Lucarelli ... adr recordist
Tim Maxwell ... sound recordist
Brendan Nicholson ... re-recording mixer
Emilie O'Connor ... adr editor / supervising dialogue editor
Jemma Riley-Tolch ... assistant foley mixer
Arnold San Juan ... sound mixer: second unit
John Soukup ... sound transfer recordist
Moritz Unger ... adr recordist
Stephen Webster ... adr mixer
Patch Morrison ... additional sound effects editor (uncredited)

Special Effects by 

Michael Apling ... special effects office administrator: SFX Department Berlin
Nils Bleeck ... mold maker
Andre Emme ... mold maker
Thorsten Hintze ... special effects technician
Sven Hübner ... special effects
Uwe Lehmann ... special effects crew
Solon Luigi ... special effects technician
David Opatz ... special effects technician
Claudius Rauch ... special effects supervisor
Eugene Tan ... gun wrangler: Singapore / gun wrangler: territory
Thomas Thiele ... special effects senior technician
Zoltan Toth ... special effects technician
Mario Uy ... armourer
Bernd Wildau ... special effects technician
Adolf Wojtinek ... special effects coordinator
Lutz Zeidler ... key armourer
Cindy Schnitter ... prop maker (uncredited)

Visual Effects by 

Abdul Hafiz ... layout artist: ILM
Robert Aldag ... visual effects coordinator: RISE Visual Effects Studios
Beverley Joy Ang ... production engineer
Siau Yene Ang ... digital compositor
Florian Ast ... digital compositor: 20th Century Fox
Mathieu Aubin ... rotopaint artist: Mokko
Aymeric Aute ... lead generalist: ILM
Nor Azman ... digital artist: Industrial Light and Magic
Tigran Badalyan ... digital compositor: ILM
Waldemar Bartkowiak ... digital artist
Denis Baudin ... senior generalist/modeling/texturing td: ILM
Steve Beaucamp ... compositor: Mokko Studio
Danny Bergeron ... visual effects producer: Mokko Studio
David Bessette ... compositor: Mokko Studio
Draghici Bogdan ... 3D Generalist
Johannes Bogenhauser ... digital compositor: ARRI Media Gmbh
Siksit Boonyodom ... lead digital artist
Konstantin Borchert ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Constantin Brodt ... visual effects editor
Jean-Francois Burdin ... compositor: Mokko
Gem Ronn Cadiz ... creature technical director: ILM
Nicolas Caillier ... senior compositor
Huseyin Caner ... Lidar and Cyber scanning supervisor
Karhoe Chan ... layout artist: Industrial Light & Magic
Vincent Chang ... compositor: ILM Singapore
Dan Charbit ... visual effects supervisor: Mokko Studio
Kai Hsin Chin ... digital compositor: ILM
J.D. Chua ... visual effects coordinator: On Set
Frédéric-Vincent Couture ... it: Mokko Studio
Joseph Japril Cudilla ... technology support
Dave Dalley ... visual effects supervisor: ILM Singapore
Bruno Martins de Azevedo ... digital compositor
Brune Marie de Miscault ... compositor / compositor: Mokko Studio
Duncan Dix ... screen graphics/effects: Territory Studio
Francesc Donaire ... compositor: Territory Studio
Mark Doney ... visual effects supervisor: Infinite Studios
Hannes Doornaert ... compositor (Industrial Light & Magic)
Geoffrey Duch ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Danny Duchesneau ... compositor: Mokko Studio
Will Elsdale ... digital artist: Industrial Light & Magic
Sebastian Elsner ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios
Marco Aurélio Engelmann Santos ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Jean-Olivier Esther ... roto and paint: Mokko Studio
Peter Eszenyi ... screen graphics
Antoine Flotin ... td: Mokko Studio
Nihal Friedel ... sequence lighting lead: Industrial Light & Magic
Anthony Fung ... visual effects artist
Daniel Stefan Gagiu ... generalist: Industrial Light & Magic
Thibault Gauriau ... visual effects artist: ILM
Florian Gellinger ... visual effects supervisor: RISE Visual Effects Studios
Ange-Marie Gendron ... visual effects coordinator: Mokko Studio
Mathieu Genest ... compositor: Mokko Studio
Andrei Gheorghiu ... digital compositor: Mokko Studio
Claudia Gittel ... additional vfx colorist
Geoffroy Givry ... senior digital compositor: ILM
Christian Gloor ... lighting td: ILM
Shawn Griswold ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Martin Grözinger ... digital compositor
Alvin Gunawan ... effects technical director: ILM
Jason Michael Hall ... pre-visualization supervisor
Donghoon Han ... compositor: Industrial Light And Magic
Rick Harris ... cyber and lidar tech
Sam Hart ... visual effects producer
Christoph Hasche ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Fathy Hassan ... intern: not credited
Ryan Jefferson Hays ... screen graphics
Oliver Heinrich ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Juan E. Hernandez ... previsualization artist
Nick Hill ... screen graphics
Shawn Hillier ... compositing supervisor: ILM
KuanTeck Ho ... visual effects artist
Roy Hoes ... digital compositor
Oliver Hohn ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Samir Hoon ... visual effects supervisor
Bastian Hopfgarten ... visual effects set technician
Tia Hoshizaki ... compositor: Mokko Studio
Dave R. Howe ... Senior Lighting TD: ILM
U-Sun I Hu ... digital compositor: Mokko Studio
Wanghua Huang ... creature technical director: ILM
Martin Höhnle ... digital artist
Petter Idestroem ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Daehwan Jang ... layout artist: Industrial Light & Magic
Chan Janice ... layout artist: Industrial Light & Magic
Jagadeesh Jayakumar ... production engineer: ILM
Seung Ryong Jeon ... digital compositor
Ravi Krishna Kasumarthy ... roto and paint artist
Kerstin Kensy ... visual effects producer: RISE Visual Effects Studios
Oliver Kirchhoff ... layout technical director: ILM/Lucasfilm
Nina Knott ... visual effects producer: ARRI
Oscar Knott ... visual effects artist
Jean Le Koh ... digital artist: ILM
Kenneth Koh ... digital artist
Teck Chee Koi ... visual effects artist
Keith Kolder ... visual effects supervisor
Sijo Kolenchery ... production engineer: Industrial Light & Magic (as Sijo Pappachan Kolenchery)
Peter Koss ... compositor: Mokko Studio
Anne-Marie Kowalski ... production support; Mokko Studio
Patrick Kreuser ... digital compositor: 20th Century Fox
Felder Kwek ... layout artist: Industrial Light & Magic
Mary Lapena ... prep artist: ILM
Choon Ming Lau ... lead digital artist
Pei'an Lau ... associate production manager
Loic Laurelut ... compositor: Mokko Studio
Soon Ngee Chris Lee ... compositor
Gretchen Libby ... visual effects executive producer
Lyon Liew ... lead visual effect: ILM
Nelson Lim ... fx technical director: ILM
Desmond Lin ... lighting/shot technical director
YuanJing Lin ... pipeline technical director
Thorsten Loeffler ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios (as Thorsten Löffler)
David Marcotte ... matte painting: Mokko Studio
Paul Martinez ... pre-visualization artist
Johannes Masanz ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Marc Massicotte ... digital compositor
Shaimaa Mawad ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Matt McClurg ... lead previsualization artist
Natalie Meffert ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Marco Meyer ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Philipp Moede ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Peter Moran ... digital compositor
Pat Moreira ... layout lead: Industrial Light & Magic
Jiun Yiing Mow ... lighting technical director: ILM
Matthew Newhart ... pre-visualization artist
Sheau Horng Ng ... lead roto/prep artist: ILM
Tey Kai Guan Nicholas ... digital modeler: ILM
Sebastian Nozon ... digital compositor: 20th Century Fox
Garth O'Bryan ... digital compositor
Zheng Yong Oh ... effects technical director
Francisco Palomares Pozas ... digital compositor (Industrial Light & Magic)
Nikul Patel ... lidar and photogrammetry supervisor
Neeraj Pattani ... lighting technical director: ILM
Bhakti Patwardhan ... production manager: talent, ILM Singapore
Stephen J. Pavelski ... previsualization artist
David Penn ... screen graphics
Alexey Petryaev ... digital compositor
Phil Pham ... digital artist: ILM
Germaine Phoo ... roto/paint artist: ILM
Sebastien Pincin ... digital compositor
Mark Prusten ... color grading supervisor: Mokko Studio
Gabriela Pruszkowska ... visual effects artist
Sebastien Racine ... vfx producer: Mokko Studio
Ryan Rafferty-Phelan ... screen graphics
Janhavi Ramaswamy ... senior paint and roto artist: ILM
Christopher Reid ... systems administrator: Mokko Studio
Steffen Richter ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Misho Ristov ... digital compositor (as Miso Ristov) (Industrial Light & Magic)
Maude Rivard ... cg generalist
Petr Rohr ... layout: ILM
Ryan Rubi ... lead creature technical director: ILM
Benjamin Ruiz ... compositor: Mokko Studio
David Salamon ... 3d artist: RISE Visual Effects Studios
Azhar Salim ... digital artist
Mike Sanders ... director of virtual production
Steve Sauers ... visual effects artist
Andrew Savchenko ... compositor (Industrial Light & Magic)
Martin Sawtell ... effects technical director: Lucasfilm
Thorsten Scholz ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Rayk Schroeder ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Oliver Schulz ... cg supervisor: RISE Visual Effects Studios
Alex Scollay ... senior generalist: Industrial Light & Magic
Jérémie Sebban ... systems administrator: RISE Visual Effects Studios
Dan Seddon ... visual effects supervisor: ILM
Pedro Seixas ... compositor
Betty Shaw ... digital resources manager: ilm
David Sheldon-Hicks ... screen graphics (as David Hicks)
Harwinder Singh ... generalist
Eric Stewart ... visual effects
Josh Swanson ... compositor: Mokko Studio
Seow Tai Tee ... layout artist: ILM
Janice A.L. Tan ... digital compositor (as Janice Tan)
Livia Teng ... production assistant: ILM
Catherine Therrien ... visual effects coordinator: Mokko Studio
Mark Thorley ... executive staff: ILM
Rich Thorne ... vfx unit director / visual effects producer / visual effects supervisor
Ben Tillmann ... lighting artist
Lachlan Tolley ... digital artist
Katrina Tung ... senior surfacing artist
Fausto Turcotte ... compositor: Mokko Studio
Georgie Uppington ... visual effects producer
Noor Valibhoy ... generalist: ILM
Mark Visser ... lead td: Mokko Studio
Sören Volz ... compositor: Industrial Light & Magic
Adam Walker ... lead assets artist: ILM Singapore
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D scanning
Jonathan Weber ... compositing supervisor: RISE Visual Effects Studios
Diana Wells ... compositor: Mokko Studio
Diana Marie Wells ... digital compositor
Mark Cameron Williams ... visual effects artist
Matthias Winkler ... 3d artist: RISE Visual Effects Studios
Christina Wise ... visual effects producer
She Fong Yap ... visual effects coordinator: Industrial Light & Magic
Pearlyn Yeo ... visual effects coordinator: Industrial, Light & Magic
Wen Chek Yeo ... digital compositor: IFW
Long Yinghan ... digital compositor
Chan Phui Yung ... visual effects production assistant
David Zaretti ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Jun Zhang ... digital compositor: ILM
Kim Lim Loo ... digital artist: Industrial Light & Magic (uncredited)

Stunts 

Marco Albrecht ... stunt double: Rupert Friend (stunt performer)
Ken Ang ... stunt driver
Can Aydin ... stunt double: Zachary Quinto
Sandra Barger ... assistant stunt coordinator
Charlene Beck ... stunt player
Melanie Benna ... stunts
Werner Bernstaedt ... stunts
James Bomalick ... stunt camera driver
Ulrik Bruchholz ... stunt performer
Volkhart Buff ... stunt coordinator: Germany
Jan Böhme ... stunts
Ken Clark ... stunt coordinator: Singapore / stunt driver
Tolga Degirmen ... stunts
François Doge ... stunt driving coordinator
Jawed El Berni ... stunt double: Rupert Friend
Barton Ellis ... stunt performer
Jonathan Eusebio ... stunt coordinator: US
Mickey Facchinello ... stunt double: Hannah Ware
Ferdinand Fischer ... stunt driver / stunt performer
Tanner Foust ... stunt driver
Phong Giang ... stunt performer: SI OP
Walter Goh ... stunt driver
Joshua Grothe ... stunt performer
Thomas Hacikoglu ... stunt player
Fred Hady ... stunt performer
Ralf Haeger ... stunt coordinator: Germany (as Ralf Häger)
George Hartmann ... stunts
Ronny Horning ... stunt rigger
Florian Hotz ... assistant stunt coordinator / stunt performer
Max Huang ... stunt player
Antonia Jauß ... stunt player
Oliver Juhrs ... stunt double: Delriego / stunt performer
Steffen Jung ... stunt performer
Niklas Kinzel ... stunt performer
Alrik Kreemke ... stunt performer
Leonard Yong Kiang Lee ... stunt driver (as Leonard Lee)
Alexander Magerl ... stunt rigger
David Maha ... stunt driver
Jeremy Marinas ... fight coordinator: additional photography
Kyle Mclean ... stunt double: Rupert Friend
Bruno Montani ... stunt performer
Patrick Moore ... stunts
Marie Mouroum ... stunt performer
Kurt Nelson ... stunts
Timothy Ngui ... stunt driver
Andreas Nguyen ... stunt performer: SI OP
Chris O'Hara ... stunt coordinator: US
Hannes Pastor ... stunt double: SIOP 2
Christian Petersson ... stunt player
Leo Plank ... stunt driver: stunt double
Swen Raschka ... stunt performer
Uli Richter ... stunt performer
Kai Fung Rieck ... stunt performer
Kim Ruhnau ... stunt player
Amy Jo Sears ... stunt driver
Amy Jo Sears-Moore ... stunt driver
Eskindir Tesfay ... stunt player
Joe Toedtling ... stunt player
Vi-Dan Tran ... stunt performer
Jon Valera ... fight coordinator
Vladimir Vilanov ... stunt performer / stunt player
Cha-Lee Yoon ... stunt performer: SI OP
Necla Özbek ... stunt double: Hannah Ware
Jonathan Eusebio ... action coordinator (uncredited)
David Leitch ... action choreographer: additional scenes (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Reiner Bajo ... still photographer
Stefan Baltz ... video operator assistant
Klemens Becker ... additional camera operator
Stefan Berger ... dolly grip
Yoshua Berkowitz ... digital imaging technician
Sebastian Beutler ... electrician: Splinter unit
Tilman Büttner ... steadicam operator
Adrian Cranage ... camera operator: c camera
Max Egner ... assistant video operator
Florian Emmerich ... camera operator action unit
Hannes Engler ... first assistant camera
Angela Fellenberg ... assistant video operator: splinter
Johnny Feurer ... first assistant camera: daily + pick-up unit
Bat Gankhuyag ... grip
Daniel Goede ... video operator assistant / video operator (second unit)
Gregor Grieshaber ... first assistant camera
Jan Grunwald ... second assistant camera: "a" camera
Anna-Lena Haas ... second assistant camera: a camera - pick up unit
Mirko Hans ... camera trainee
Norwin Hatschbach ... aerial camera operator
Dietmar Haupt ... rigging gaffer
Vicky Heienbrok ... second assistant camera: additional
Hans Hellner ... dolly grip: second unit
Thomas Hübener ... remote head technician: Second Unit
Haikal Ismail ... grip: day player
Endra Jamil ... camera assistant
Rafael Jeneral ... first assistant camera: B-Camera
René Kiefer ... aerial cinematographer
Florian Kronenberger ... gaffer: second unit
Sebastian Krückl ... dolly grip
Glenn König ... key grip: second unit
Younes Labdi ... assistant video operator
Viktor Lonek ... digital imaging technician: Singapore / video assist operator: MoCo Unit, Berlin
Solon Luigi ... camera rig designer
Duane Manwiller ... director of photography: second unit
Luca Mercuri ... assistant camera
Sebastian Meuschel ... camera operator: b camera
Stefan Mohn ... still photographer
Mic Mueller ... dolly grip: splinter (as Michael Müller)
Stefan Müller ... aerial camera operator
Gero Neumann ... first assistant camera
Won-suk Park ... assistant camera: additional
Max Penzel ... phantom operator
Daniel Pieper ... digital imaging technician: splinter (as Daniel Kraus)
Leo Plank ... cam car driver
Alexander Probst ... second assistant camera: additional
Marek Radolf ... baloon light
Karim Rahmani ... first assistant camera: a camera
Lars Richter ... first assistant camera: b camera
Carola Rodriguez Sanchez ... second assistant camera: c camera
Thibault Roginas ... additional electrician
Richard Roles ... aerial photographer
Florian Schwarz ... second assistant camera: b camera
Alexander Seidl ... assistant camera: Reboot PickUpUnit A camera
Tobias Semmelmann ... video assist operator: additional
Mike Stiebing ... video assist operator
Kaja Styczynska ... second assistant camera: c camera
Bjoern Susen ... gaffer
Christian Wehrle ... video operator (second unit)
Klaus Witt ... key grip
Uwe Zegnotat ... second assistant camera (action unit: c camera)
Alex Zeihn ... electrician
Sascha Ronge ... grip (uncredited)

Animation Department 

Zaini Jalani ... animator
Atsushi Kojima ... animator: ILM
Roy Tan ... animator
Jackson Yeoh ... animator

Casting Department 

Vanessa Baker ... adr voice casting
May Leong ... casting assistant
Liz Ludwitzke ... casting associate
Annika Sell ... extras casting
Patrick Winkler ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Daniela Backes ... assistant costume designer
Dietke Brandt ... set costumer
Ana Cuerda ... wardrobe supervisor
Sophia Foo ... intern wardrobe department
Katalina Iturralde ... costumer
Dorothea Kulhawy ... costumer: crowd, reshoot
Meredith Lee ... wardrobe supervisor: Singapore
Xin Ying Lee ... costumer
Joyce Lui ... costumer: Singapore
Pepo Ruiz Dorado ... background costume supervisor
Meike Schlegel ... costume supervisor: additional photography
Martina Schlickert ... costume cutter
Susanne Stroh ... crowd costumer: reshoot

Editorial Department 

Dannah Collins ... color correction
Tom Davis ... first assistant editor
Robert Friebe ... colorist (dailies)
Arne Hastedt ... head of production
Denis Leborgne ... assistant editor
Florian Martin ... lead colorist (as Florian 'Utsi' Martin)
Cevat Maskar ... colorist: dailies
Faisal Mustapha ... associate visual effects editor
Sadaf Nazari ... second assistant editor
Ken Terry ... additional editor
Thomas Weckenmann ... datahandling/restore
Matthew Wells ... post-production coordinator
Ugur Yildirim ... assistant editor
Jeff Yaworski ... digital intermediate assistant (uncredited)

Location Management 

Vivek Arora ... location assistant: drones
Alexander Biehn ... location coordinator
Simon Daniel ... location manager
Christiane Mayr ... location manager
Steve Sauthoff ... assistant location manager
Bashaar Wahab ... location scout
Matteo Canalis Wandel ... location manager Olympiastadion Berlin
Mario Wittmann ... location assistant

Music Department 

Jonathan Bartz ... music preparation
Ted Caplan ... music editor / music supervisor
Falko Duczmal ... score recordist: orchestra score
Mark Graham ... orchestrator
Peter Thomas Gromer ... composer: additional music preproduction
Miles Hankins ... composer: additional music
Heavy Young Heathens ... additional recording
Riley Hughes ... music preparation
Erich Lee ... composer trailer music
Tyson Lozensky ... score mixer
Wlad Marhulets ... composer: additional music
Il Mitico ... score mixer
Rebecca Morellato ... music production executive
Brandon Roberts ... composer: additional music
Andrew Rowan ... music preparation
Martin Schuetze ... composer: additional music preproduction
Ceiri Torjussen ... composer: additional music
Felix Trawoeger ... digital recordist
Marcus Trumpp ... composer: additional music
Dan Goldwasser ... executive soundtrack producer (uncredited)
Patrick Houlihan ... music executive (uncredited)

Transportation Department 

Mark Alexander ... driver
Ken Ang ... camera car driver
Steward Ang ... driver: cast
Britta Heimann ... assistant transport coordinator
Daniel Huhn ... Personal driver to Hannah Ware
Tom Kirsten ... construction driver
Jan Kubkowski ... picture vehicle coordinator
Thomas Suess ... facilities
Philipp von Bremen ... transportation captain: pickup unit
Paul Wambach ... transportation coordinator

Other crew 

Ifa Shaniz Binte Aboul Jalil ... assistant: Mr. Quinto and Mr. Hinds, Singapore
Ahlem Batsi ... assistant to producer
Amalina Binhan ... assistant: Mr. Borgia, Singapore
Matthew Blain ... first assistant accountant: Singapore
Constantin Brandenburg ... set pa: action unit
Susannah Brengel ... cost controller
Bettina Brenner ... production accountant
Bridgett Buss ... production coordinator: electronic press kit
Simone Dietrich ... dialect coach
Teng Woon Hui Emily ... Assistant Production Office Coordinator
Peter Eszenyi ... title sequence
Sarah Fließbach ... assistant to producers (as Sarah Fliessbach)
Sabina Friedland ... production supervisor: Singapore
Marcel Genzmer ... set security
Paul B. Gibbs ... financial controller
Erik Wayne Goh ... script supervisor: second unit
Fraser Grant ... location accountant
Muriel Gérard ... behind the scenes producer: additional photography
Andreas Heiden ... production assistant
Carl Hugo Heimpel ... production assistant
Nik Hill ... title sequence
Christiana Hug ... set production assistant: additional photography pick up unit
Daniel Huhn ... assistant: Ms. Ware
Thomas Jerry ... technology
Mun Ju Kim ... first assistant accountant
Jason Brett Klein ... assistant: Marcus Trumpp
Lynn Kommer ... file clerk (additional)
Sindy Krahl ... production secretary (as Sindy Leisker)
Maria Kuliabicheva ... assistant: Aleksander Bach
Marcel Lattke ... travel & housing coordinator: action unit
Benjamin Löbbert ... set pa
Edda Markus ... Assistant POC
Georg Meierotto ... assistant: Mr. Friend
Rob Meisenholder ... first assistant accountant
Grit Menzzer ... assistant: Mr. Quinto
Margaret Metz ... cashier
Xin Kai Ong ... assistant: Mr. Friend, Singapore
Dynn Othman ... production office assistant
David Penn ... title sequence
Sharavana Rama ... assistant: Ms. Ware, Singapore
Swen Raschka ... fitness trainer / sports massage therapist
Zoe Simijonovic ... script supervisor: main unit
Imke Sommerkamp ... production coordinator
Bernhard Speck ... production accountant: payroll
Christiane Stuetzle ... legal advice
Jesmen Tan ... assistant: Mr. Saeta, Singapore
Michael Umble ... unit publicist
Felix Witte ... key assistant set manager
Badr Zouhir ... set manager
Patrick Peters ... crowd marshall (uncredited)
Daniel Yi ... 4D Effects Editor (uncredited)

Thanks 

Elísabet Ronaldsdóttir ... the producers wish to thank (as Elisabeth Ronalds)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed