Edit
Me Before You (2016) Poster

(2016)

Full Cast & Crew

Directed by 

Thea Sharrock ... (directed by)

Writing Credits  

Jojo Moyes ... (based on the novel by)
 
Jojo Moyes ... (screenplay by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Sam Claflin ... Will Traynor
Vanessa Kirby ... Alicia
Emilia Clarke ... Lou Clark
Eileen Dunwoodie Eileen Dunwoodie ... Café Customer
Pablo Raybould ... Frank
Gabrielle Downey Gabrielle Downey ... Daphne
Henri Charles Henri Charles ... Thomas Clark (as Henri Kirkham)
Samantha Spiro ... Josie Clark
Brendan Coyle ... Bernard Clark
Jenna Coleman ... Katrina "Treena" Clark
Alan Breck ... Grandad
Matthew Lewis ... Patrick
Muzz Khan ... Syed
Janet McTeer ... Camilla Traynor
Charles Dance ... Stephen Traynor
Stephen Peacocke ... Nathan
Ben Lloyd-Hughes ... Rupert
Richard Goulding ... Freddie Foster
Diane Morgan ... Sharon the Waitress
Stephen Chance Stephen Chance ... Michael Lawler
Joanna Lumley ... Mary Rawlinson
Sharon Cherry Ballard ... Hotel Receptionist (as Sharon Ballard)
Lily Travers ... Karen
Chuku Modu ... Mauritian Waiter
Verity Marshall ... Anna
Manuel Severi ... French Waiter
Rest of cast listed alphabetically:
Sofia Abbasi ... Airport Goer / Driver (uncredited)
Mohammed Ali Mohammed Ali ... Racegoer (uncredited)
Rubi Ali Rubi Ali ... Flight Attendant (uncredited)
James Francis Andrews James Francis Andrews ... Racecourse Staff Member (uncredited)
Alice Bailey Johnson Alice Bailey Johnson ... Waitress (uncredited)
Gintare Beinoraviciute ... Wedding Guest (uncredited)
Jennifer Catford Jennifer Catford ... Race Crowd (uncredited)
Emma Clandon ... Wedding Guest (uncredited)
Bern Collaço ... Race Horse Owner (uncredited)
Alexander Cooper Alexander Cooper ... Air Passenger / Bus Passenger (uncredited)
Elizabeth Croft Elizabeth Croft ... Alicia Martin (uncredited)
Amber Elizabeth ... Flight Attendant (uncredited)
Alex Jaep Alex Jaep ... Waiter (uncredited)
Ross Learoyd Ross Learoyd ... Athelete (uncredited)
Matthew John Morley Matthew John Morley ... Footballer (uncredited)
Marine Morot ... Waitress (uncredited)
Jesmond Murray Jesmond Murray ... Grandmother of Bride (uncredited)
Alida Pantone Alida Pantone ... Concert Audience (uncredited)
Gino Picciano Gino Picciano ... Businessman (uncredited)
Ruth Shaw Ruth Shaw ... Film Crew Director (uncredited)
Sophie Stanton Sophie Stanton ... Della Grisham (uncredited)
Albert Tang ... Concert Guest (uncredited)
Rob Vowles Rob Vowles ... Uncle of the Bride (uncredited)
Carl Wackan Carl Wackan ... Horse Admirer (uncredited)
Chris Wilson Chris Wilson ... Major Timothy Dewares (uncredited)

Produced by 

Sue Baden-Powell ... executive producer
John Bernard ... line producer: France
Sol Jonas MacKinlay ... line producer: Mallorca
Alison Owen ... producer (produced by)
Karen Rosenfelt ... producer (produced by)
Joan Schneider ... line producer
Trent Walton ... executive producer: Mallorca

Music by 

Craig Armstrong ... (music by)

Cinematography by 

Remi Adefarasin ... director of photography

Film Editing by 

John Wilson

Casting By 

Kate Dowd ... (casting by)

Production Design by 

Andrew McAlpine

Art Direction by 

Nick Dent ... supervising art director
Antoine Maron
Rebecca Milton
Christopher Wyatt

Set Decoration by 

Sara Wan

Costume Design by 

Jill Taylor

Makeup Department 

Helena Card ... Junior Hair and Makeup Artist
Pebbles Day ... makeup artist: Mallorca
Fae Hammond ... hair designer / makeup designer
Jessie Harrison ... hair & makeup crowd trainee
Monika Hübert ... makeup and hair artist: daily - Mallorca
Emanuel Millar ... key hair stylist
Helen Miller ... hair stylist / makeup artist
Gemma Richards ... hair and make up artist
Laura Sarabia ... assistant makeup artist
Rachael Speke ... key hair stylist / key makeup artist
Sally Crouch ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Rebecca Adams ... post-production supervisor
Sue Baden-Powell ... unit production manager
Romy Barber ... director of post production: mgm
James 'Fingers' Buxton ... unit manager
Gilles Castera ... production manager: Paris Unit
Chio del Olmo ... unit production manager
Kacie Kane ... director of post production: mgm
Emma Mallett ... production supervisor
Peter Oillataguerre ... executive in charge of production
Michael Solinger ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Sam Barry-Parker ... crowd second assistant director
Phil Booth ... first assistant director
Frederic Dagmey ... crowd assistant director
Annie Hitchcock ... third assistant director
Danni Lizaitis ... third assistant director: crowd
James Manning ... second assistant director
Daisy Rooke ... assistant director
Jack Scarisbrick ... assistant director

Art Department 

Dominic Ackland-Snow ... construction manager
Nicky Ackland-Snow ... construction coordinator
Daniel Aguilarte ... propmaker
Suzanne Austin ... Art director: on set
Sean Board ... dressing props
Lauren Briggs-Miller ... assistant art director
Barry Brown ... hod rigger
Phil Bull ... standby props
Lucy Bullen ... prop maker
Andy Challis ... standby rigger
Tony Chance ... storyboard artist
Robert Channon ... scenic painter
Louis Connoways ... carpenter
Stephen Delahunt ... rigger
Ivan Desru ... dressing props: france
Roya Fraser ... assistant set decorator
Michael Guyett ... painter
Kevin Harris ... h.o.d. carpenter
Rohan Harris ... paintings
James Hendy ... production buyer
Gerald Hewitt ... painter
Sam Hollobon ... painter
Lee Hosken ... standby carpenter
Jay Johnson ... standby carpenter
Tiago Lisboa ... daily dressing props
Charlie Lynam ... assistant set decorator
Alicia Grace Martin ... graphics designer
Piotr Micyk ... daily dressing props
Russell Oxley ... scenic artist
James Proger ... rigger
Stuart Rankmore ... dressing props
Dominee Reid ... petty cash buyer
Anthony Roxas ... carpenter
Laura Savage ... set dresser
Jamie Shelley ... hod painter
Aina Soler Mallol ... props
Mátyás Szakonyi ... greensman
Gary Thom ... stand-by rigger: daily
Anna Thomas ... Art Department Coordinator/Assistant to Designer
Nick Thomas ... property master
John Venables ... prop maker
Robert Welburn ... carpenter
Jeff Woodbridge ... carpenter
Glen Young ... junior draughtsmen

Sound Department 

Lilly Blazewicz ... assistant foley editor
Linda Brenon ... foley editor
Peter Burgis ... foley artist
Simon Chase ... supervising adr editor
Ben Collinson ... boom operator
Karolina Dziwinska ... sound post producer
Mark Elson ... cableman
Tim Fraser ... Production Sound Mixer
Glen Gathard ... foley mixer
Peter Gleaves ... adr mixer
Al Green ... sound mix technician
James Mather ... supervising sound editor: sound re-recording mixer
Luke O'Connell ... sound effects editor
Harry Platford ... adr recordist
Mike Prestwood Smith ... re-recording mixer
Jemma Riley-Tolch ... assistant foley mixer
Jamie Roden ... re-recording mixer
James Shannon ... dolby sound consultant
Andy Stallabrass ... adr mixer
Jack Stew ... foley artist
Philip Walker ... sound assistant: dailies
Sam Walsh ... sound recordist
Mathew Birch ... a.d.r. recordist (uncredited)

Special Effects by 

Julie Bentley ... snow effects consultant
Aaron Crowe ... special effects trainee
Craig Daly ... snow effects technician
Leon Harris ... special effects technician
David Johns ... special effects
Bernard Newton ... special effects
Scott Peters ... senior special effects technician
Tom Rasburn ... special effects trainee
Rob Vickers ... special effects technician
Alistair Williams ... Special Effects Floor Supervisor

Visual Effects by 

Sarah Byers ... matchmove artist: BlueBolt
Lucas Manuel Cuenca ... visual effects artist
Catriona Falla ... roto/paint artist: BlueBolt
Richard Frazer ... visual effects supervisor: BlueBolt
Daniel Gardiner ... compositor: BlueBolt
Jan Guilfoyle ... visual effects producer: BlueBolt
Robin Hinch ... vfx editor: BlueBolt
Martin Hobbs ... head of production: BlueBolt
Gediminas Max Jauga ... digital compositor: BlueBolt
N. Bantu Key ... digital colourist: Marketing (as Ntana Key)
Dario Pedretti ... visual effects artist
Stuart Pitcher ... visual fx supervisor: fugitive studios
Rob Pizzey ... digital colourist
Roni Rodrigues ... digital compositor: BlueBolt
Francesco Russo ... digital compositor: Bluebolt
Emeric Saint-Germain ... matte painter, environment td: BlueBolt
Panos Theodoropoulos ... visual effects production coordinator: BlueBolt
Alfred Zhuo ... digital matte painter / visual effects

Stunts 

Lee Bagley ... double: Sam Claflin
James Grogan ... stunt coordinator
Krista Tabone ... driving double
Roy Taylor ... stunt performer
Ramon Álvarez ... stunt double: Sam Claflin / stunt double: Will

Camera and Electrical Department 

Ben Adefarasin ... "a" camera: second assistant cameraman
Rene Adefarasin ... first assistant camera: a camera
Alex Bailey ... still photographer
Sam Barnes ... first assistant camera (b camera)
Josep Boladeras ... grip: Spain
Kiko Boyero ... electrician (as Francisco Boyero)
Jeremy Braben ... aerial director of photography
Tom Carpenter ... camera trainee: dailies
Andy Challis ... hod electrical rigger
Neil Dengel ... rigger
Antonin Drigeard ... electrician
Jean-François Drigeard ... gaffer
Billy Dunn ... lighting technician
Ivo Erasmo ... electrician
Will Finch ... best boy
Ian Franklin ... rigging electrician
Mark Funnell ... rigging electrician
Guillermo Moreno Garcia ... b camera dolly grip: Spain
Tom Gough ... digital imaging technician: main unit
Luke Andrew Haddock ... video assistant
Richard Hayden ... rigger
Christopher Jesus Kelly ... d.i.t assistant: spain
Nick Kenealy ... assistant video operator: pre shoot
Sam Kite ... rigging electrician
Joe Knight ... lighting technician
Mark Laidlaw ... lighting technician
Harry Langston ... practical electrician
Guy McCormack ... Video Playback Operator
Adam Millard ... board operator
Gary Parnham ... rigging electrician
Edward Ratcliffe ... camera trainee
Patrice Renard ... electrician
Laurent Schepman ... grip: Paris unit
Manu Seitz ... best boy: spain
James Shovlar ... digital imaging technician assistant
Colin Strachan ... key grip
Brian Sullivan ... rigging electrician
James Swanson ... aerial cinematographer
Simon Thorpe ... 'b' camera grip
Joe Tooke ... practical electrician
Txema Vega ... underwater cinematographer: second unit: underwater scenes
Richard Vidal ... electrician france
Martyn Welland ... lighting technician
Michael White ... HOD Practical Lighting Electrician
Ben Wilson ... "a" camera/steadicam operator
Ben Wilson ... rigging gaffer
Jimmy Wilson ... gaffer
Jonathan Wright ... b cam second assistant camera

Casting Department 

Vanessa Baker ... adr voice casting
Emma Bolton ... casting assistant
Clare Harlow ... casting associate
Sally King ... child crowd casting

Costume and Wardrobe Department 

Daisy Babbington ... wardrobe mistress
Gemma Bates ... costume trainee
Bobbie Edwards ... costume dailies
Natalia Georgiadou ... wardrobe
Niall Macaulay ... principal key stand-by
Olivia Hulme ... costumer
Koke Riera ... costume supervisor: spain
Charlotte Sewell ... assistant costume designer
Gabrielle Spanswick ... costume supervisor
Cara Stevens ... principal key stand-by
Crystel Tottenham ... crowd costume assistant

Editorial Department 

Thom Berryman ... digital lab supervisor
Maria Chamberlain ... digital intermediate assistant colourist
Peter Collins ... head of data management
Tom Corbett ... digital film bureau
James Corless ... operations manager: Pinewood Digital
Georgina Cranmer ... data wrangler
Sinéad Cronin ... digital on-line editor
Sascha Dhillon ... associate editor
Rob Doolittle ... finishing artist: marketing
Rob Farris ... digital intermediate head of production
Gianluca Ferrari ... digital film bureau
Renzo Garcia ... editorial trainee
Lawrence Hook ... digital film bureau
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
Gemma McKeon ... digital intermediate assistant producer
Laura Mountford ... digital lab operator
Matthew E. Schneider ... Dailies Coordinator: MGM
Daniel Tomlinson ... digital on-line editor
Laurent Treherne ... digital film technical supervisor
Diana Vasquez ... digital intermediate assistant colourist
Maimunah Yahkup ... digital lab operator

Location Management 

Joshua Benedetti ... location scout
Richard Berkeley ... assistant location manager (france)
Emma Collinson ... assistant location manager
James Doyle ... location marshall
Richard George ... supervising location manager
Arnaud Kaiser ... location manager: france
Jonathon Lawrence ... location assistant
James du Plessis ... location marshal (credit only)
Martin Pype ... location unit assistant: Paris crew
Paul Tomlinson ... location manager
Adriene Whitwell ... assistant location manager daily

Music Department 

Craig Armstrong ... musician: piano
Mark Berrow ... musician: violin
Daniel Bhattacharya ... musician
Rachel Bolt ... viola
Simon Chamberlain ... musician: piano
Nigel Clark ... musician: guitar
Caroline Dale ... soloist: cello
David Donaldson ... composer: additional music
Matt Dunkley ... orchestrator
Karen Elliott ... music supervisor
Emma Ford ... score supervisor
Scott Fraser ... score programmer
Andrew Glen ... music editor
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Hillary Holmes ... music coordinator
Steve Jones ... musician: guitar
Alison Lawrence ... soloist: cello (as Alison Lawrance)
T.J. Lindgren ... additional music programming
Steve Mair ... musician: double bass
Perry Montague-Mason ... orchestra leader (as Perry Montague Mason)
Dana Sano ... music consultant
Ben Schor ... music consultant
Madison Westwood ... music clearance assistant

Transportation Department 

Murray Aston ... driver: Director
Allan Bradshaw ... unit driver
Jimmy Carruthers ... transportation captain
Paul Deluce ... unit driver
Michael Geary ... action vehicle supplier: Motorhouse
Lee Isgar ... driver: Emilia Clarke
Tony Power ... construction driver
Jack Wilkins ... driver

Other crew 

Amy Ajeto ... runner/ stand in
Stewart Allen ... runner/stand in
Segolene Amice ... Production Coordinator Paris Unit
Jules Baker-Smith ... assistant: Thea Sharrock
Sarah Ball ... unit nurse
Sarah Ball ... unit nurse: main
Lizzie Bull ... assistant production coordinator
Bridgett Buss ... EPK Post Production Coordinator
Alexander Cooper ... Nathan Stand in
Anita Cording ... construction medic: dailies
James Corless ... operations manager: Pinewood Digital
Matt Curtis ... Titles and Graphics Designer
Steve Deering ... script coverage
Sam Dent ... horse master
Marie Dong ... post production accountant
Michael Dovey ... Film & Media travel services
Edwin Erazo ... production accountant
Dale Fagan ... manager: Physical Production - MGM
Valérie Farthouat ... head accountant: France
Sue Field ... script supervisor
Christel Franken ... assistant: Alison Owen
Lee Edward Jones ... Child Double
Samual Jones ... daily crowd runner
Lucy C. Jordan ... dailies runner
Claudia Kalindjian ... unit publicist
Rabia Kassam ... production assistant
Georgina Kelly ... production accountant
Peregrine Kitchener-Fellowes ... assistant: Sue Baden-Powell
Judd Lewin ... payroll accountant
Jill McCullough ... dialogue coach
Claire McKinley ... assistant: Emilia Clarke
Drew McOnie ... choreographer
Laura Milosch ... assistant: Karen Rosenfelt
Hannah O'Donnell ... stand-in: dallies
Paul Pattison ... additional production assistant
Ruth Peachment ... medical advisor
Shyam Popat ... accounts assistant
Martin Poultney ... commercial director Goldcrest Post Production
Max Reisbaum ... production assistant
Daniel Rogers ... health and safety adviser
Harriet Sams ... production assistant
Tamlyn Samuels ... assistant production co-ordinator
Trevor Stanley ... financial controller
Graham Walters ... caterer: craft service
Derek Warman ... fire officer
Richard Wild ... weather consultant
Gaynor Willmoth ... medical advisor
Hannah Wills ... key production assistant
Kriss TheDish Brown ... Satellite Internet, 4G Wifi Engineer & IT Support (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed