Poster

Resident Evil: The Final Chapter ()


Reference View | Change View


Alice returns to where the nightmare began: The Hive in Raccoon City, where the Umbrella Corporation is gathering its forces for a final strike against the only remaining survivors of the... See more »

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Alice / Alicia Marcus
...
Dr. Isaacs
...
Claire Redfield
...
Wesker
...
Doc
...
Razor
...
Abigail
...
Christian
Rola ...
Cobalt
...
Young Alicia / Red Queen
Mark Simpson ...
James Marcus
...
Thin Man
...
Emaciated Woman
...
Commander Chu (as Lee Joon Gi)
Aubrey Shelton ...
Scars
Caroline Midgley ...
One Ear
Dylan Skews ...
Commander Crunch
Kevin Otto ...
Male Teacher
...
School Girl
Deniel Denysschen ...
School Boy
Leo Russel ...
School Child
Matthew Bartman ...
School Child
Raquel Gecelter ...
School Child
Rebecca Welmans ...
School Child
Vian Singleton ...
School Child
Leigh-Anne Benham ...
School Child
Stephanie Hough ...
Female Teacher
Dale Jackson ...
Commander #27
Christopher Duncan ...
Attendant
...
One (archiveFootage)
...
Kaplan (archiveFootage)
...
Spence (archiveFootage)
...
Matt (archiveFootage)
...
J.D. (archiveFootage)
Indra Ové ...
Ms. Black (archiveFootage)
...
Mr. White (archiveFootage)
Anna Bolt ...
Dr. Green (archiveFootage)
...
Dr. Blue (archiveFootage)
Robert Tannion ...
Dr. Brown (archiveFootage)
...
Lisa (archiveFootage)
Michaela Dicker ...
Red Queen (archiveFootage)
...
Clarence (archiveFootage)
...
Medic (archiveFootage)
Torsten Jerabek ...
Commando 1 (archiveFootage)
Marc Logan-Black ...
Commado 2 (archiveFootage)
...
Carlos Olivera (archiveFootage)
...
Dr. Ashford (archiveFootage)
...
Nemesis (archiveFootage)
...
Network Anchor #1 (archiveFootage)
Chad Camilleri ...
Undead on Street (archiveFootage)
...
Umbrella Trooper (archiveFootage)
...
Umbrella Trooper (archiveFootage)
Brian Jagersky ...
Umbrella Trooper (archiveFootage)
...
Betty (archiveFootage)
...
Rancid (archiveFootage)
...
Chase (archiveFootage)
...
Zombie Steve (archiveFootage)
...
J. Pop Girl (archiveFootage)
Raymond Olubawale ...
Axe Man (archiveFootage) (as Ray Olubowale)
...
Luther West (archiveFootage)
...
Leon (archiveFootage)
...
Barry Burton (archiveFootage)
...
Becky (archiveFootage)
...
Sergei (archiveFootage)
...
Tony (archiveFootage)
...
Ada Wong (archiveFootage) (as Li Bing Bing)
Ernie Jackson ...
Umbrella Trooper (archiveFootage) (as Ernest Jackson)
...
Umbrella Trooper / Human Lab Experiment (archiveFootage)
...
Umbrella Trooper (archiveFootage)
Marie-Eve Beckers ...
Human Lab Experiment (archiveFootage)
...
Human Lab Experiment (archiveFootage)
Al Vrkljan ...
Arcadia Trooper (archiveFootage)
...
Human Lab Experiment (archiveFootage)
James Mark ...
Human Lab Experiment (archiveFootage)
...
Undead Russian (archiveFootage) (as Doug Chapman)
...
Undead Nurse (archiveFootage)
Kôji Nakamura ...
Undead Shibuya (archiveFootage)
Kenji Sato ...
Undead Shibuya (archiveFootage)
Rest of cast listed alphabetically:
Nicho Barnard ...
Zombie (uncredited)
Jon Buckhouse ...
Zombie (uncredited)
...
Transport Trooper (uncredited)
Edwin Jay ...
Gardiner (uncredited)
Matthew Santoro ...
Zombie (uncredited)
David Casper Smith ...
Burnt Trooper / Hero Zombie (uncredited)

Directed by

Edit
Paul W.S. Anderson ... (directed by)

Written by

Edit
Paul W.S. Anderson ... (written by)

Produced by

Edit
Paul W.S. Anderson ... producer
Jeremy Bolt ... producer
Samuel Hadida ... producer
Victor Hadida ... executive producer
Genevieve Hofmeyr ... producer: South Africa
Hiroyuki Kobayashi ... associate producer
Robert Kulzer ... producer
Martin Moszkowicz ... executive producer
Bernhard Thür ... associate producer
Janine van Assen ... line producer

Music by

Edit
Paul Haslinger

Cinematography by

Edit
Glen MacPherson ... director of photography

Film Editing by

Edit
Doobie White

Editorial Department

Edit
Peter Armstrong ... digital intermediate producer: Deluxe Toronto
Amy K. Bostrom ... first assistant editor
Jordan Thomas Brewer ... data io operator: Deluxe Toronto (as Jordan Brewer)
Gary Brown ... manager: picture operations, Deluxe Toronto
Katie Cammaert ... post-production coordinator
Eileen de Klerk ... first assistant editor shoot
Reanne de Klerk ... second assistant editor shoot (as Reanne Leigh)
Nicholas Goodwin ... head of post production: Constantin Film
Chris Goulden ... systems engineer: Searle Street Post Production
Gerhard Kriel ... systems engineer: Searle Street Post Production
Andrew Lanca ... data io operator: Deluxe Toronto
Scott Macbeth ... qc technician: Searle Street Post Production
Martinl ... dailies assistant: Searle Street Post Production (as Lamees Martin)
Alex May ... dailiest colourist: Searle Street Post Production
Tom Mayclim ... data io manager: Deluxe Toronto
Dave Muscat ... 3D Color Grade / digital intermediate assistant: Deluxe Toronto
Craig Parker ... dailies workflow designer: Searle Street Post Production
Mike Paterson ... manager: customer service, Deluxe Toronto
Nick Paulozza ... imaging supervisor: Deluxe Toronto
Mitch Paulson ... digital intermediate colorist: Deluxe Toronto
Adrian Saywell ... digital intermediate editor / digital intermediate editor: Deluxe Toronto
Erin Shegelski ... data io operator: Deluxe Toronto
Allan Taylor ... colourist: Searle Street Post Production / lab manager: Searle Street Post Production
Thomas Tedesco ... assistant editor
Lauren Van Rensburg ... dailies supervisor / dailies supervisor: Searle Street Post Production
Jeff Vitkuske ... data io operator: Deluxe Toronto
Fred Brown II ... assistant editor: EPK and BTS (uncredited)
Dale Jones ... avid technical advisor/editor (uncredited)

Casting By

Edit
Janet Meintjies ... (as Janet Meintjes)
Suzanne Smith ... (as Suzanne M. Smith)

Production Design by

Edit
Edward Thomas

Art Direction by

Edit
Maria Labuschagne ... assistant art director
Guy Potgieter ... supervising art director
Lisa Van Velden

Set Decoration by

Edit
Anneke Botha

Costume Design by

Edit
Reza Levy

Makeup Department

Edit
Jade Alexandre ... body painter: Cosmesis
Daleen Badenhorst ... prosthetics makeup artist: Cosmesis / wig maker: Cosmesis
Baily Brown ... body painter: Cosmesis
Ken Bullen-Smith ... trainee studio lab technician: Cosmesis
Federica Castelli ... assistant prosthetics applicator: Cosmesis
Hilary de Villiers ... body painter: Cosmesis (as Hilary De Viliers)
Penny Du Plessis ... lab technician: Cosmesis / prosthetics applicator: Cosmesis
Letitia Du Toit ... body painter: Cosmesis
Natasha du Toit ... prosthetics applicator: Cosmesis / prosthetics coordinator: Cosmesis
Harm Esterhuizen ... trainee lab technician: Cosmesis
Duncan Foster ... 3d key character prosthetics illustrator: Cosmesis
Gerlia Groen ... body painter: Cosmesis
Nelly Guimaras ... key prosthetics makeup effects artist: Cosmesis (as Nelly Guimaras Sanjuan)
Claudia Hamman ... assistant prosthetics applicator: Cosmesis
Riette Hayward ... assistant hair stylist (as Reitte Hayward) / assistant makeup artist (as Reitte Hayward) / makeup artist
Antony Jones ... prosthetics dental technician: Cosmesis
Kim Jones ... assistant dental technician: Cosmesis
Marli Kruger ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Christiaan Le Grange ... assistant lab technician: Cosmesis (as Christiaan La Grange) / body painter: Cosmesis (as Christiaan La Grange)
Monique Le Roux ... key assistant prosthetics makeup effects artist: Cosmesis
Andrea Leanza ... key prosthetics applicator: Cosmesis / key prosthetics sculptor: Cosmesis
Kimberley Leaver ... body painter artist
Chèvon Leo ... 3d character prosthetics illustrator: Cosmesis
Marie Maggio ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Melissa Melim ... lab technician: Cosmesis (as Melissa Amural Melim) / prosthetics applicator: Cosmesis (as Melissa Amural Melim)
Ciara Mulhearn ... trainee makeup effects artist: Cosmesis
Gabriella Pines ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Ashley Powell ... key prosthetics applicator: Cosmesis (as Ashley Alexander Charles Powell) / key prosthetics sculptor: Cosmesis (as Ashley Alexander Charles Powell)
Gabriella Ramjooma ... makeup trainee
Jeanne Raubenheimer ... body painter: Cosmesis
Jim Raubenheimer ... special makeup effects artist
Anja Rechnoltz ... prosthetics applicator: Cosmesis (as Anja Rechholtz)
Giulia Scati ... assistant mould maker: Cosmesis (as Guilia Alessia Scati) / body painter: Cosmesis (as Guilia Alessia Scati)
Kerry Skelton ... hair department head
Adrian Smith ... key dummy engineering: Cosmesis / prosthetics applicator: Cosmesis
Christina Smith ... makeup department head
Clinton Smith ... head of department: prosthetics, Cosmesis (as Clinton Aiden Smith) / prosthetics makeup designer: Cosmesis (as Clinton Aiden Smith)
Natalie Smith ... trainee lab technician: Cosmesis
Gerald Sutherland ... key lab technician: Cosmesis (as Gerald Clark Sutherland) / prosthetics applicator: Cosmesis (as Gerald Clark Sutherland)
Angelic Tait ... body painter: Cosmesis
Pieter Brink Truter ... 2d key character prosthetics illustrator: Cosmesis
Dean Van Der Merwe ... assistant dummy engineering fabricator: Cosmesis
Lian van Wyk ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Jessica Veasey ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Megan Wylie ... body painter: Cosmesis
Fabienne Zadel ... key hair
Sara Clessler ... assistant: Christina Smith (uncredited)
Matthew W. Mungle ... prosthetic aging designer (uncredited)
Koji Ohmura ... age prosthetic sculptor (uncredited)

Production Management

Edit
Simon Damast ... production manager: second unit
Martin Knoll ... post-production supervisor: Constantin Film
James Muringani ... production supervisor
Donovan Roberts-Baxter ... production manager
Christine Rothe ... head of physical production
Lori A. Waters ... post-production supervisor (as Lori Waters)
Thorsten Wirth ... post-production supervisor: Constantin Film

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Adrian Charles ... second second assistant director
Simon Green ... second second assistant director
Lynette Mitchell ... second assistant director: second unit
Tebogo Mkhabela ... third assistant director
Vern Nobles ... second unit director (as Vern Nobles Jr.)
Dieter Spethmann ... second assistant director
Megan Truter ... second assistant director: second unit
Justin Van Der Merwe ... first assistant director: second unit
Gabriel Williams ... first assistant director
Trevor Goslin ... second second assistant director (uncredited)
Katie Elizabeth Roper ... third assistant director (uncredited)
Bianca Vandewalle ... third assistant director (uncredited)

Art Department

Edit
Toure Aboubakar ... swing gang boss
Mogamat Achmat ... carpenter
Dino Adams ... scenic
Nigel Adams ... scenic
Sidney Arendse ... plasterer
Michael Baker ... construction runner
Jennifer Bam ... welder
Igsaan Baradien ... metalworker
Lucille Barnard ... steel fabricator
Granville Baron ... greensman
Mogammat Igshaan Benjamin ... carpenter (as Mogamat Benjamin)
Gift Bilibana ... set dec runner
Daniel Bredenhann ... scenic
David Ryan Chandler ... prop buyer (as David Chandler)
Thembela Charlie ... assistant prop fabricator
Patrick Chitima ... swing gang (as Patricl Chittima)
Darren Christian ... conceptual artist
Serena Ciralli ... on-set props standby
Cale Clarke ... foam spray operator
Greg Cleaver ... hod carpentry (as Gregory Cleaver)
Heath Cox ... props assistant
Daniel Toko Cubain ... painter
Mawande Dekeni ... on-set props standby
Jeaniene Dekker ... scenic (as Jeanene Dekker)
Angela Dickson ... scenic
Lucille Doman ... graphic artist (as Lucy Doman)
Newton Douman ... metalworker
Moegamat Dreyer ... carpenter
Ebrahim Du Preez ... carpenter
Jeremy Du Preez ... workshop assistant
Nina Faasen ... steel fabricator
Jose Akhim Faustino ... painter (as Jose Fautino)
Yaasien Fieliers ... carpenter
Muneer Fielies ... junior carpenter
Anthony Fortune ... set builder
Morgwyn Fourie ... scenic
Pierre Fourie ... scenic
Darryl Shane Frances ... construction runner
Thokozani Gaga ... trainee
Nadeem Gamaldien ... plasterer
Hoosain Gamieldien ... stagehand (as Hoosain Gamaldien)
Tamara Gans ... art department trainee
Hector Ghiyaath ... carpenter
Clint Gordon ... key greensman
Michael Gordon ... greens assistant
Christine Gouws ... art department assistant
Mornay Anthony Green ... set builder (as Mornay Green)
Tyler Green ... assistant carpenter
James Hargitai ... dresser
Erefaan Haywood ... stagehand
Anthony Hendricks ... buyer
Esmodien Hendricks ... carpenter
Ismail Hendricks ... plasterer
Randall Herman ... carpenter
Bert Heynike ... prop buyer
Axel Hoebel ... assistant set decorator
Maria Holtshauzen ... scenic
Marita Holtshauzen ... scenic
Susan Holtshauzen ... scenic
Acghmat Ismail ... lead carpenter (as Acgmat Ismail)
Riefah Ismail ... junior carpenter
Shafiek Ismail ... junior carpenter
Joshua Jacobs ... scenic
Gregory Jongbloed ... fabricator
Fritz Joubert ... assistant construction manager
Jos Joubert ... assistant property master
Nkosinati Kalipa ... carpenter (as Nkosinathi Kalipa)
Siyanda Kalipa ... trainee
Nixi Kennedy ... props standby: second unit
Marthinus Kirsten ... scenic
Wilfred Kok ... set designer
Marinus Kriek ... construction standby
Wisane Kumbe ... swing gang
Maria Labuschagne ... first assistant art director
Shamiel Lee ... welder
Coenraad Louw ... lead fabricator (as Coenrad Louw)
Grant Louwrens ... lead hand carpenter
Serge Louzolo ... swing gang boss / swing gang
Matthew Loxton ... scenic
Nicolus Lusse ... carpenter (as Nicolas Lusse)
Carmen Lötz ... props fabricator
Ryan Madden ... draughtsman
Zuko Mangwana ... swing gang
Ashlin Manuel ... construction standby
Michael Manuel ... painter
Nkululeko Marais ... art department production assistant
Etienne Maree ... key set dresser
Steve Paul Martin ... draughtsman (as Stephen Martin)
Masonwabe Maseti ... fabricator
Levi Masiba ... fabricator
Enock Mateyu ... swing gang
Pilasande Mdlela ... trainee
Ibrahim Meite ... swing gang
Mzuvukile Mgununde ... trainee
Jacques Mobia ... swing gang
Lizole Mongo ... fabricator
Nceba Mqikela ... carpenter
Lloyd Msimanga ... set dec buyer
Blessing Muchinapo ... carpenter
Ona Muller ... scenic
Keri Murphy ... hod scenic
Phiwe Mxhamli ... trainee
Christian Nani ... paint storeman
Ayanda Ndilele ... trainee
Mzuyanda Nduldumbana ... assistant fabricator
Joshua Nel ... conceptual artist
Lewis Ngambi ... assistant prop fabricator
Mawethu Ashley Ngange ... carpenter (as Mawethu Ngange)
Jabulani Ngqingo ... storeman
Thembinkosi Njokweni ... fabricator
Sizwe Nkosi ... swing gang boss
Buetumussa Ntela ... swing gang
Richard Ntulo ... props driver
Frederick Nyath ... welder
Vaughan Olsen ... scenic
Abdul Parker ... plasterer
Brenda Phakwago ... assistant carpenter
Daniel Pierce ... fabricator
Alain Pietersen ... hod metal work (as Alan Pietersen)
Colin Poole ... metalworker
Laurentius Potgieter ... fabricator
Paul Pretorius ... greens assistant
Pieter Rall ... on-set props standby
Solomzi Rengqe ... fabricator
Felix Robinson ... construction runner
Cristiana Serra ... on-set art director
Lauren Sevior ... dresser
Khaya Sibiya ... swing gang
Malwande Sigabi ... set designer
Kudakwashe Siyapeys ... greensman (as Kudakwashe Siyapeya)
Andre Smit ... construction standby
Brendan Smithers ... construction manager
Noesaf Solomons ... stagehand
Christo Strydom ... art department coordinator
Ulf Suhrmuller ... on-set decorator
Pitso Tong ... swing gang
Cobus Van Der Waal ... lead man
Werner van Niekerk ... set builder
David van Rensburg ... assistant property master (as Dave van Rensburg)
Melanie Van Zyl ... buyer
David Velibunga ... assistant fabricator
Kerry Von Lillienveld ... property master (as Kerry von Lilienveld)
Vuyolwethu ... assistant carpenter
Dana Weiner ... hod fabrications
Racine Williams ... props trainee
Elzaan Wilson ... construction coordinator
Mvuzo Zantsi ... fabricator
Brent Boates ... storyboard artist (uncredited)
Josue Clotaire Fleurimond ... conceptual illustrator (uncredited)
Nitin s Kale ... matte painting (uncredited)
Sarah Notley ... researcher (uncredited)
Michael van Kesteren ... concept artist (uncredited)
Alex Wheeler ... hod steel (uncredited)

Sound Department

Edit
Steve Baine ... foley artist: Foley One
Kevin Banks ... sound editor: Sound Dogs Toronto
Stephen Barden ... supervising sound editor: Sound Dogs Toronto
Michael Baskerville ... manager: sound re-recording operations, Deluxe Toronto (as Mike Baskerville)
Josh Brown ... first assistant sound editor: Sound Dogs Toronto
Alex Bullick ... sound effects editor: Sound Dogs Toronto
Devin Doucette ... adr recordist: Deluxe
Rose Gregoris ... first assistant sound editor: Sound Dogs Toronto
Gina Gyles ... foley assistant: Foley One (as Gina Wark)
Filip Hosek ... re-recording assistant: Sound Dogs Toronto
Alicia Jeffery ... loop group arranger: The Characters
Nick Kray ... adr recordist: Warner Bros. De Lane Lea
Howard London ... adr recordist: Sony
John Loranger ... sound designer
Nico Louw ... sound mixer
Travis MacKay ... adr recordist: Wildfire
Henau Marais ... epk sound operator
Sandiswa Mavi ... cable puller
Daniel Moctezuma ... studio assistant: Foley One (as Dan Moctezuma)
Peter Persaud ... foley recordist: Foley One
Jill Purdy ... dialogue/adr editor: Sound Dogs Toronto
Simon Rankin ... boom operator
Roy Samuelson ... audio description narrator
Kieran Sherry ... studio assistant: Foley One
Samora Siwundla ... sound trainee
Andrew Stirk ... re-recording mixer: Sound Dogs Toronto
Andrew Tay ... re-recording mixer: Sound Dogs Toronto
Doobie White ... sound designer: Sound Dogs Toronto
Tyler Whitham ... sound effects editor: Sound Dogs Toronto
Mark Zsifkovits ... re-recording mixer: Sound Dogs Toronto
Michael Botha ... adr mixer (uncredited)
Robert Dehn ... sound studio manager (uncredited)
Evan J Haley ... sound designer: D-Box Technologies (uncredited)
Kyle Koekemoer ... a.d.r. assistant (uncredited)
Oleg Kulchytskyi ... re-recording mixer (uncredited)
Michael Miller ... adr mixer (uncredited)
Michael Ann Young ... adr (uncredited)

Special Effects by

Edit
Ayanda Bara ... special effects technician
Genevieve Bevan-John ... special effects technician
Malcolm Cochrane ... special effects technician
Tyrell Kemlo ... special effects coordinator
Vuyisa Magafela ... special effects technician
Cordell McQueen ... special effects supervisor
Mxolisi Alfred Mkhutshwa ... special effects technician (as Mxolisi Mkhutshwa)
Leonard Muchokoto ... special effects technician
Tim Muchokoto ... special effects technician
Michael Ngaba ... special effects technician
Sibusiso Nkosi ... special effects technician
Paul Pieterse ... special effects assistant coordinator
Anja Rechnoltz ... lab technician: Cosmesis (as Anja Rechholtz)
Mzuvikile Sapaqa ... special effects technician
Emil Snyman ... special effects technician (as Emil Synman)
Sithembiso Sontshaka ... special effects technician (as Thembiso Sontshaka)
Antonie Vorster ... special effects technician
Manuel Beccaro ... special effects assistant (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Olumide Adeyemo ... tracking and layout artist: Mr. X Inc.
Lydia Aguilar ... stereo artist: Legend 3D
Sekh Mehetab Ahamed ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Abdulla Ajmal Akhter ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Steven Albert ... digital matter painter: Mr. X Inc.
Sourab Ali ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Isabelle Alles ... pipeline developer: Mr. X Inc.
Venkata Allu ... compositor: Mr. X Inc.
Alp Altiner ... digital matter painter: Mr. X Inc. (as Alp Allen Altiner)
Dane Anderson ... production support: Legend 3D
Katie Anderson ... visual effects artist: Rocket Science VFX
John Andrews ... production support: Legend 3D
Tovonaina Andriamampionona ... stereo compositor
Kelly Antaya ... stereo artist: Legend 3D
Hazra Anup ... Lead Matchmove artist
Andrés Arias Gómez ... compositor: Mr. X Inc.
Pradeep Arya ... digital compositor: anibrain
Prabesh Aryal ... stereo artist: Legend 3D
Andrew Astengo ... stereo artist: Legend 3D
Greg Astles ... compositor: Mr. X Inc.
Mandy Au ... compositor: Mr. X Inc.
Alex Avdyushin ... cg modeller: Mr. X Inc.
Igor Avdyushin ... lighting artist: Mr. X Inc.
Rami Bahsous ... stereo artist: Legend 3D
Nafisa Baker ... pipeline developer: Mr. X Inc.
H.R. Barnett ... stereo editorial: Legend 3D
Alan Bartholomew ... stereo artist
Peter Bas ... compositor: Mr. X Inc.
Justin Bates ... compositor: Mr. X Inc.
Kaela Beals ... stereo artist: Legend 3D
Mitchell Beaton ... stereo artist: Legend 3D
Justin Beattie ... stereo artist: Legend 3D
Scott Bellamy ... stereo artist: Legend 3D
Barb Benoit ... compositor: Mr. X Inc.
Dennis Berardi ... visual effects supervisor
Sagar Sudhakar Bhalerao ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Asha Bhaskaran ... cg effects artist: Mr. X Inc.
Jawahar Bhatti ... cg modeller: Mr. X Inc. (as Jawahar Deep Bhatti)
Zena Bielewicz ... compositor: Mr. X Inc.
Kristy Blackwell ... compositor: Mr. X Inc.
Marc Bloch ... visual effects artist: BlackGinger
Jarom Brand ... character rigger: Mr. X Inc.
Ian Britton ... visual effects artist: Rocket Science VFX
Tyler Britton ... cg effects lead: Mr. X Inc.
Shelby Bronstine ... roto/paint coordinator: Legend 3D
Ryan Brouckxon ... stereo artist: Legend 3D
Rashida Brown ... stereo depth artist: Legend 3D
Barbara Buenrostro ... stereo artist: Legend 3D
Jared Buford ... lead stereo artist: Legend 3D
Kyle Bundgaard ... depth supervisor: Legend 3D
Ayo Burgess ... lighting artist: Mr. X Inc.
Matthew Burrows ... stereo artist: Legend 3D
Wade Butler ... stereo artist: Legend 3D
Melissa Byrom ... stereo artist: Legend 3D
Craig Calvert ... lighting artist: Mr. X Inc.
Victor Camposano ... stereo artist: Legend 3D
Theresa Cann ... stereo artist: Legend 3D
Antonio Carrasco Liadskikh ... stereo artist: Legend 3D (as Antonio Carrasco)
Nicolás Casanova ... lead stereo artist: Legend 3D
Enrique Sandoval Castro ... compositor: Mr. X Inc.
Colleen Catton ... rotoscope artist: Mr. X Inc.
Guillaume Cazabat ... digital artist: Lighter
Claudia Ceniceros ... lighting artist: Mr. X Inc.
Atilla Ceylan ... cg modelling lead: Mr. X Inc. / creature supervisor
Julien Chagnon-Zimmerly ... stereo artist: Legend 3D
Andy Chan ... compositor: Mr. X Inc.
Simon Chang ... systems administrator: Mr. X Inc.
Star Chaplin ... compositor: Mr. X Inc. (as Star Huang)
Arnab Chattaraj ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Rahul Chaudhari ... paint lead: Deluxe Toronto
Sachin Kumar Chauhan ... senior compositor (as Sachin Kumar)
Joseph Cheng Chen ... tracking and layout artist: Mr. X Inc. (as Cheng Joseph Chen)
Jin Yan Cheng ... cg modeller: Mr. X Inc.
Parichoy Choudhury ... lighting artist: Mr. X Inc.
Sanjoy Chowdhury ... paint lead: Deluxe Toronto
David Christenson ... assistant vfx editor: Legend 3d
Adolfo Cidade ... stereo artist: Legend 3D
Ovidiu Cinazan ... compositor: Mr. X Inc.
Dug Claxton ... visual effects compositor: Deluxe Toronto
Carri Cleaveland ... layout & animation artist
Nick Colangelo ... visual effects production manager: Mr. X Inc.
Jeremy Cole ... stereo artist: Legend 3D
Eli Collins-Dumoulin ... stereo artist: Legend 3D
Rachel Copeland ... stereo artist: Legend 3D
Chris Cox ... stereo production manager: Legend 3D
Mitch Crease ... compositor: Mr. X Inc.
Chris Crozier ... visual effects: Topix
Graham Cunningham ... stereo artist: Legend 3D
Graham Cunningham ... stereo depth artist
Chad Cutler ... stereo artist: Legend 3D
Phil Dakin ... tracking and layout artist: Mr. X Inc.
Mathew Dale ... operations: Mr. X Inc.
Samuel Darnell ... stereo artist: Legend 3D
Dylan Dass ... stereo artist: Legend 3D
Danielle Davis ... lead visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Graham Day ... compositor: Mr. X Inc.
Amy Daye ... compositor: Mr. X Inc.
Aurore de Blois ... compositor: Mr. X Inc.
Maya De Rivia ... visual effects
Juan de Santiago ... cg modeller: Mr. X Inc.
Chris De Souza ... animator: Mr. X Inc.
Tyler Deabreu ... stereo artist: Legend 3D
Marianne Del Rosario ... stereo artist: Legend 3D
Leonardo Delaney ... stereo artist: Legend 3D
Andrei Delgado ... animator: Mr. X Inc.
Brad Desjardins ... roto/paint artist: Legend 3D
Andrew Dias ... stereo artist: Legend 3D
David Diaz ... cg artist: Deluxe Toronto
Esteban Diaz ... stereo artist: Legend 3D
Timothy Diem ... stereo artist: Legend 3D
Kenneth Dietrich ... stereo artist: Legend 3D (as Kenny Dietrich)
Charlie Dilberto ... animator: Mr. X Inc.
Jeremy Dineen ... cg effects artist: Mr. X Inc.
Desislava Dineva ... cg artist: Deluxe Toronto
Eshan Dissanayake ... stereo artist: Legend 3D
Chethan Diwakar ... visual effects compositor: Deluxe Toronto (as Chet Diwakar)
Dattatray Devidas Dorik ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Peter Mark Dorosz ... stereo artist: Legend 3D (as Peter Dorosz)
Colin Dorssers ... stereo artist: Legend 3D
Aditi Doshi ... cg effects artist: Mr. X Inc.
James Douvinos ... senior stereo artist: Legend 3D
Ken Doyle ... cg modeller: Mr. X Inc.
Alec Drake ... cg modeller: Mr. X Inc.
Hector Dubon ... cg effects artist: Mr. X Inc.
Colton Dujon ... tracking and layout artist: Mr. X Inc.
Peter Dydo ... animation lead: Mr. X Inc. (as Pete Dydo)
Gwendolyn Dyk ... stereo artist: Legend 3D
Lorena E'Vers ... Character and Creature artist Mr. X Inc. / cg modeller: Mr. X Inc. (as Lorena E'Vers)
Jason Edwardh ... animator: Mr. X Inc.
Kelsey Elias ... stereo artist: Legend 3D
Ronald Ellis ... stereo artist: Legend 3D
Timothy Fagbenro ... stereo artist: Legend 3D
Nick Fairhead ... compositor: Mr. X Inc.
Rory Falloon ... systems administrator: Mr. X Inc.
Olabisi Famutimi ... tracking and layout artist: Mr. X Inc.
Andrew Farris ... stereo artist: Legend 3D
Kathryn Fay ... lead stereo artist: Legend 3D
Kate Fenton ... stereo artist: Legend 3D
Marisa Fernandez ... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Judith Ferrer ... digital compositor
George Ferris ... roto/paint artist: Legend3D
Benjamin Figueroa ... stereo artist: Legend 3D
Vladimir Filatov ... systems administrator: Mr. X Inc.
Tiku Roemello Fisher ... digital production manager: Legend 3D (as Tiku Fisher)
Andrew Flatt ... stereo artist: Legend 3D
Alana Fleming ... stereo artist: Legend 3D
Jaime Fok ... visual effects editorial: Mr. X Inc.
Michelangelo Frisoni ... compositor: Mr. X Inc.
Matthew Froggatt ... lighting artist: Mr. X Inc. (as Matthew Furtado)
Jeremy Fung ... cg effects artist: Mr. X Inc.
Anthony Galati ... stereo compositor: Legend3D
Caraline Gao ... stereo artist: Legend 3D
Riddhima Garatikar ... stereo artist: Legend 3D
Anthony Garcia ... compositing supervisor: Legend 3D
Ciriaco Garcia ... stereo artist: Legend 3D
Yogesh Ghagre ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Adam Ghering ... stereoscopic supervisor: Legend 3D
Rahim Gilani ... lighting artist: Mr. X Inc.
Ricardo Gomez ... cg modeller: Mr. X Inc.
Gabriela Gonzalez ... stereo artist: Legend 3D
Corey Goodwin ... stereo artist: Legend 3D
Uppari Madhana Gopal ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Seema Gopalakrishnan ... character rigger: Mr. X Inc.
Emma Gorbey ... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Jason Gougeon ... cg modeller: Mr. X Inc.
Jonathan Graham ... stereo artist: Legend 3D
Andrew Grant ... animator: Mr. X Inc.
Anthony Gregory ... stereo artist: Legend 3D
Luke Groves ... visual effects producer: Mr. X Inc.
Metin Gungor ... matte painting lead / matte painting supervisor / senior matte painter / visual effect artist
Lucy Guo ... animator: Mr. X Inc.
Om Prakash Gupta ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Ashley Hakker ... stereo artist: Legend 3D
Mark O. Hammond ... digital compositor
Edward Hanrahan ... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Matt Hansen ... cg supervisor: Deluxe Toronto / visual effects supervisor
Trey Harrell ... digital effects supervisor: Mr. X Inc.
Gabriela Harris ... visual effects artist: BlackGinger
Oliver Hearsey ... tracking/layout lead: Mr. X Inc. (as Ollie Hearsey)
Eric Heaton ... lead stereo artist: Legend 3D
Danni Henderson ... visual effects production manager: Mr. X Inc.
Jeff Henry ... systems administrator: Mr. X Inc.
Kimberly Henry ... lead stereo artist: Legend 3D (as Kim Henry)
Julia Heseltine ... stereo artist: Legend 3D
Kimberley Hickey ... stereo artist: Legend 3D (as Kim Hickey)
Darren Hinchy ... visual effects editorial: Mr. X Inc.
Wilson Ho ... stereo artist: Legend 3D
James Hoang ... stereo artist: Legend 3D (as Jameson Hoang)
Irit Hod ... lighting artist: Mr. X Inc.
Steven Hollman ... title designer: Topix
Will Holmes ... lead stereo artist: Legend 3D
Jun Hee Hong ... stereo artist: Legend 3D
Matt Horner ... animator: Mr. X Inc.
Heather Howell ... visual effects
Garrett Hoyos ... lighting artist: Mr. X Inc.
Yang Hu ... cg artist: Deluxe Toronto
Rui Huang ... cg effects artist: Mr. X Inc.
Colin Hui ... crowd lead: Mr. X Inc.
Alvin Huynh ... character rigging lead: Mr. X Inc.
Ken Imura ... stereo td: Legend 3D
Zhang Jackie ... character rigger: Mr. X Inc. (as Jackie Zhang)
Saurabh Sanjay Jadhav ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Vijay Kailas Jadhav ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Nilesh Ashok Jagdale ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Rennie Jayasekera ... stereo artist: Legend 3D
Cathy Jefferies ... executive producer: Topix
Ying Jiang ... stereo artist: Legend 3D
Jeremy Johnson ... compositing supervisor: Mr. X Inc.
Anna Joukova ... digital compositor: Mr. X Inc.
Daniel A. Judah ... compositing department coordinator: Legend 3D (as Daniel Judah)
Pratik Raju Kadam ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Bradley Kaiser ... stereo artist: Legend 3D (as Brad Kaiser)
Viduttam Katkar ... lighting artist: Mr. X Inc.
Manasa Kaujalgi ... stereo artist: Legend 3D
Annie Kavalak ... stereo artist: Legend 3D
Ankit Kenia ... lighting artist: Mr. X Inc.
Mohd. Rashid Khan ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Amit Khanna ... lighting artist: Mr. X Inc.
Rohit Shivaji Kharade ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Min Kim ... compositor: Mr. X Inc.
Canda Kincses ... bidding producer: BlackGinger
Ben King ... lighting lead: Mr. X Inc.
Jake King ... additional opticals: Deluxe Toronto
Ervin Kink ... cg modeller: Mr. X Inc.
Ryan Kitagawa ... compositor: Mr. X Inc.
Toshi Kosaka ... cg modeller: Mr. X Inc.
Minas Kotsopoulos ... stereo artist: Legend 3D
Shani Kreycik ... stereo artist: Legend 3D
Jai Krishnaswamy ... compositor: Mr. X Inc. (as Jai Krish)
Angelina Kryvosheyina ... lead stereo artist: Legend 3D / stereo artist: Legend 3D
Daniel Krzywania ... animator: Mr. X Inc.
Stephanie Ku ... stereo artist: Legend 3D
Ajay Kumar ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Gopesh Kumar ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Rajeev Kumar ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Rohit Kumar ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Natalya Kuzmina ... digital matter painter: Mr. X Inc.
Nahye Kwon ... lighting artist
Earnest Langdon ... stereo artist: Legend 3D
Adam Lauwers ... depth department coordinator: Legend 3D
Nikita Lebedev ... cg modeller: Mr. X Inc.
Jina Lee ... matte painter: Mr. X
Jiwon Lee ... character rigger: Mr. X Inc.
John Lee ... visual effects artist: Rocket Science VFX
Ken Lee ... stereo artist: Legend 3D
Ken Lee ... 2d compositor: Legend 3D
Mai-Ling Lee ... digital matter painter: Mr. X Inc.
Marco Lee ... compositor: Mr. X Inc.
Youngwook Lee ... stereo artist: Legend 3D
Daniel Lee-Poy ... stereo artist: Legend 3D
Shae Lepere ... lead stereo artist: Legend 3D
Bonaventure Leung ... stereo artist: Legend 3D
Duran Levinson ... on set data wrangler: Mr. X Inc.
Yulia Levitas ... stereo artist: Legend 3D
Betty Li ... rotoscope artist: Mr. X Inc.
Shawn Liang ... digital matter painter: Mr. X Inc.
Christian Linker ... stereo artist: Legend 3D
Madison Littlefield ... compositor: Mr. X Inc.
Emma Liu ... compositor: Mr. X Inc.
Terry Liu ... cg effects artist: Mr. X Inc.
Andrew Livingstone ... stereo artist: Legend 3D
Michelle Lo ... stereo artist: Legend 3D
Amrapali Madan Lokhande ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Carolyn Longfield ... operations: Mr. X Inc.
Michael Lopez ... animator: Mr. X Inc.
Michelle Loucas ... stereo artist: Legend 3D
Maria Ximena Lozano ... resource manager: Mr. X Inc. (as Maria Lozano)
Jordan Lucchino ... stereo artist: Legend 3D
Kai Lusung ... stereo artist: Legend 3D
Chris Lyons-Uhlenbrauck ... rotoscope artist: Mr. X Inc.
Ryan MacDuff ... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Carlos Maciel ... cg modeller: Mr. X Inc.
Ken MacKenzie ... animator: Mr. X Inc.
Kendrick MacNaughton ... stereo artist: Legend 3D
Jalander Madishetty ... paint lead: Deluxe Toronto
Anmol Sahebrao Magar ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Felicia Mah ... stereo artist: Legend 3D
Justin Mah ... animator: Mr. X Inc.
Victor Makali ... cg effects artist: Mr. X Inc.
Vimal Reddy Mallireddy ... cg effects artist: Mr. X Inc.
Jeffrey Manchester ... depth department manager: Legend 3D (as Jeff Manchester)
Kanhaiya Mandal ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Kartik Mandal ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Mayuresh Kacharu Mane ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Robin Mangat ... tracking and layout artist: Mr. X Inc. (as Robin S. Mangat)
Mario Marengo ... pipeline developer: Mr. X Inc.
Dida Marinova ... stereo artist: Legend 3D (as Dida Tosheva)
John Markle ... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Evan Marston ... stereo artist: Legend 3D
Kimberly Martinez ... lead stereo artist: Legend 3D
Joseph Marut ... stereo artist: Legend 3D (as Joe Marut)
Laura Massingham ... stereo artist: Legend 3D
Nathan Mateo ... stereo artist: Legend 3D
Cody McCaig ... compositor: Mr. X Inc.
Matt Mcewan ... compositor: Mr. X Inc. (as Matty McEwan)
Sean Ryan McEwan ... cg effects artist: Mr. X Inc.
Karen McGregor ... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Jeff McIntyre ... stereo artist: Legend 3D
Claire McLachlan ... compositor: Mr. X Inc.
Connor McMahon ... visual effects dailies editor: Mr. X Inc.
Sarah McMurdo ... supervising visual effects producer: Mr. X Inc.
Brodie McNeill ... compositor: Mr. X Inc.
Taylor McNutt ... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
David Meikle ... compositor: Mr. X Inc.
Ruben Mejia ... stereo artist: Legend 3D
Oleg Memukhin ... cg effects artist: Mr. X Inc.
Catherine Menoudakis ... stereo artist: Legend 3D
Sheetal Meshram ... stereo artist: Legend 3D
Viktor Micic ... stereo artist: Legend 3D
Tory Miles ... digital matte painting lead: Mr. X Inc.
Alan Millan ... compositor: Mr. X Inc.
Simon James Milner ... crowd lead: Mr. X Inc. (as Simon Milner)
Christopher Minos ... animator: Mr. X Inc.
Prateek Mishra ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Riley Mitchison ... stereo artist: Legend 3D
Alicia Mogent ... operations: Mr. X Inc.
Manu Mohan ... production support: Legend 3D
Animesh Mondal ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Summyr Montesanto ... lead stereo artist: Legend 3D
Fabio Montesel ... compositor: Mr. X Inc.
Carlos Morales ... stereo artist: Legend 3D
Christopher Mosiadz ... compositor: Mr. X Inc.
King Mugabi ... stereo artist: Legend 3D
Brian Murphy ... Stereoscopic Compositor
Bobby Myers ... digital matte painter: Mr. X Inc.
Taj Nabhani ... cg modeller: Mr. X Inc.
Nanda Kumar Nair ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Nick Nason ... animator: Mr. X Inc.
Suman Nayak ... digital compositor
Ken Nelson ... lead stereo artist: Legend 3D (as Ken Nelson)
Maxwell Nemeth ... production assistant: Legend 3D
Laura Nettles ... lighting artist: Mr. X Inc.
Shannon Nettleton ... vice president of production: Legend 3D
Eric Ng ... stereo artist: Legend 3D
Yuhay-Ray Ng ... cg modeller: Mr. X Inc.
Andrew Nguyen ... digital matter painter: Mr. X Inc.
Nhi Wendy Nguyen ... lead stereo artist: LEGEND3D
Vincent Vu Nguyen ... stereo compositor: Legend 3D
Wendy Nguyen ... lead stereo artist: Legend 3D
Vincent Niebla ... depth supervisor: Legend 3D (as Vince Niebla)
Jordan Nieuwland ... digital matter painter: Mr. X Inc.
Jonathan Niquet ... pipeline td: Rodeo FX
Chris Nokes ... visual effects artist: Rocket Science VFX
Richard Noun ... stereo artist: Legend 3D
Ivonne Orobio ... compositor: Mr. X Inc.
Glenn Osgood ... stereo artist: Legend 3D
Aaron Ouellette ... stereo artist: Legend 3D
Benjamin Pablo ... stereo artist: Legend 3D
Rakesh Pal ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Abinash Kumar Pandey ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Sumita Pandey ... production support: Legend 3D
Rishu Kumar Pandit ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Louis Parai ... stereo artist: Legend 3D
Ryan Parker ... production coordinator: Legend 3D
Matthew Parkhill ... depth supervisor: Legend 3D
Keyur n Patel ... compositor: Mr. X Inc. (as Keyur Patel)
Suchet S. Patil ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Uttam Kumar Patra ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Ramesh Kumar Pawar ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Garrett Pedde ... stereo artist: Legend 3D
Graham Peddie ... operations: Mr. X Inc.
Elena Perreira ... lighting artist: Mr. X Inc.
Matt Philip ... visual effects artist: Rocket Science VFX
Justin Phillips ... character rigger: Mr. X Inc.
Melvin Mathew Pillai ... paint & prep artist: anibrain (as Melvin Pillai)
Joseph Pockaj ... stereo artist: Legend 3D
Sumit Pokarna ... stereo artist: Legend 3D
Graham Post ... matte painter
Suman Prajapati ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Abhyankar Praveen ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Jim Price ... pipeline developer: Mr. X Inc.
Aaron Providence ... stereo artist: Legend 3D
Suhas Ps ... paint lead: Deluxe Toronto
Mahesh Putta ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Christopher Rabacal ... stereo artist: Legend 3D
Chris Rainey ... lighting artist: Mr. X Inc.
Prashant Raj ... compositor: Mr. X Inc.
Dheeraj Kumar Rajbhar ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Matt Ralph ... tracking and layout artist: Mr. X Inc.
Ryan Ramsey ... lead stereo artist: Legend 3D (as Ryan J Ramsey)
Marco Raposo de Barbosa ... visual effects supervisor: BlackGinger
Janine Razon ... stereo artist: Legend 3D
Marri Naresh Reddy ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Diana Remane ... operations: Mr. X Inc.
Alexis Reyes ... cg modeller: Mr. X Inc.
Immalyn Reyes ... cg effects artist: Mr. X Inc.
Paige Reynolds ... visual effects compositor: Deluxe Toronto
Andrew Rhinehart ... lead stereo artist: Legend 3D
Tyler Rice ... stereo artist: Legend 3D
Brenton A. Richards ... stereo artist: Legend 3D (as Brenton Richards)
Sade Ricketts ... stereo artist: Legend 3D
Vincent Ristuccia ... stereo artist: Legend 3D
Chris Ritvo ... on set lead: Mr. X Inc. / on set visual effects supervisor
Lucy Robert ... visual effects coordinator: Legend 3D
Andy Robinson ... compositor: Mr. X Inc.
Eric Robinson ... visual effects supervisor: Mr. X Inc.
David Roby ... cg modeller: Mr. X Inc.
Tom Rodwell ... character rigger: Mr. X Inc.
Terry Rose ... compositing lead: Deluxe Toronto
Krista Rowland ... compositor: Mr. X Inc.
Sujoy Roy ... production support: Legend 3D
Jack Runyon ... stereo editorial: Legend 3D
Arti Sahu ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Rahul Kumar Sahu ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Ashok Saini ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Caitlyn Salmon ... stereo artist: Legend 3D
Yogesh Prabhakar Salvi ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Gustavo Sanchez-Perez ... cg effects artist: Mr. X Inc. (as Gustavo Sanchez Perez)
Raj Sandhu ... stereo artist: Legend 3D
Fadi Sara ... tracking and layout artist: Mr. X Inc.
Amritendu madhab Sarkar ... visual effects artist
Branan Sarveswaran ... stereo depth artist: Legend 3D
Brandon Schaafsma ... visual effects editor: Mr. X Inc.
Seema Schere ... digital matter painter: Mr. X Inc.
Matt Schofield ... digital matter painter: Mr. X Inc.
Mark Schreiber ... animator
Kate Schultz ... stereo artist: Legend 3D
Liscar Scott ... stereo artist / stereo artist: Legend 3D
Joan Sender ... cg effects artist: Mr. X Inc.
Sushanta Kumar Sethy ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Joanne Seto ... cg artist: Deluxe Toronto
Karl Sevilla ... stereo artist: Legend 3D
Mohd. Shabeel ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Arjun Laxman Shahpurkar ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Daryl Shail ... stereoscopic producer: Legend 3D
Shwet Suman Sharma ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Sukhadev Sharma ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Sumit Kumar Sharma ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Natalia Shevcun ... stereo artist: Legend 3D
Michelle Shoukralla ... stereo artist: Legend 3D
Lynn Sibley ... roto/paint manager: Legend 3D
Matthew Sidebottom ... stereo artist: Legend 3D
Kyle Sim ... compositor: Mr. X Inc.
Krishna Datta Singh ... paint lead: Deluxe Toronto
Manjeet Singh ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Rob Sischy ... compositor: Mr. X Inc. (as Robert Sischy)
Kris Sison ... lead stereo artist: Legend 3D
Artem Smirnov ... cg effects artist: Mr. X Inc.
Michel Smit ... on set data wrangler: Mr. X Inc.
Doug Smith ... character rigger: Mr. X Inc. (as Doug E. Smith)
Joshua Smith ... stereo artist: Legend 3D
Pranita Dadaji Sonawane ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Ryan Sonderegger ... compositor: Mr. X Inc.
Minjae Song ... stereo artist: Legend 3D
Dheeraj Kumar Soni ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Alicia Spilka ... stereo artist: Legend 3D
Sonu Srivastava ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Maxime Stein ... digital matte painter
Luke Stevens ... visual effects editorial: Mr. X Inc.
Conner Stirling ... visual effects editorial: Mr. X Inc.
Yesod Stone ... production support: Legend 3D
Perry Stoutt II ... stereo artist: Legend 3D (as Perry Stoutt)
Valentine Stubbs ... systems administrator: Mr. X Inc.
Meg Super ... operations: Mr. X Inc.
Matthew Swanton ... stereo artist: Legend 3D
Michael J. Sweetser ... stereo artist: Legend 3D (as Michael Sweetser)
Philip Sy ... stereo artist: Legend 3D
Ziid Sydeqi ... stereo artist: Legend 3D
Brian Sziklasi ... stereo artist: Legend 3D
Alanna Tai ... stereo artist: Legend 3D
Graham Tailleur ... stereo artist: Legend 3D
Hunaid Taj ... stereo artist: Legend 3D
Hussain Taj ... compositor: Mr. X Inc.
Simran Takhar ... compositor: Mr. X Inc.
Prasun Talukdar ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Adam Tamblyn ... stereo artist: Legend 3D
Benjamin Tan ... tracking and layout artist: Mr. X Inc.
Shu Jun Tan ... stereo artist: Legend 3D (as Shujun Anson Tan)
Michael C. Tang ... rotoscope artist: Mr. X Inc.
Jason Teske ... character rigger: Mr. X Inc.
Nathan Thomas ... animator: Mr. X Inc.
Brock Thompson ... stereo artist: Legend 3D
Charles Tigner ... digital matter painter: Mr. X Inc.
Derangula Tirupati Bhavani Shankar ... matchmove artist: Anibrain
Byron Tofas ... lead compositor / visual effects artist: BlackGinger
Donnah Topacio ... operations: Mr. X Inc.
Kathleen Tran ... systems integration analyst: Legend 3D
Kathleen Tran ... production support: Legend 3D
Rosalie Tran ... production support: Legend 3D
John M.W. Tremblay ... stereo compositor: Legend 3D
Pui-Ming Tsang ... stereo artist: Legend 3D (as PuiMing Tsang)
Wei Che Tseng ... compositor: Mr. X Inc. (as Wei-Che Tseng)
Jessie Turk ... production coordinator: Legend 3D
Dennis Turner ... animation supervisor: Mr. X Inc. (as Den Turner)
Debesh Upadhyay ... paint lead: Deluxe Toronto
Vineetha Upadrashta ... rotoscope artist: Mr. X Inc.
Ryan Vaillancourt ... stereo artist: Legend 3D
Askar Verma ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Rickey Verma ... visual effects compositor: Deluxe Toronto
Vijay Kumar Verma ... visual effects artist: Deluxe Toronto
Bekka Vermey ... stereo artist: Legend 3D
Valeri Vidakovic ... stereo artist: Legend 3D
Ezra Waddell ... animator: Mr. X Inc.
Ghanshyam Sureshbhai Waghela ... paint lead: Deluxe Toronto
Nancy Wang ... stereo editorial: Legend 3D
Yanbo Wang ... stereo artist: Legend 3D
Thea Warren ... compositing department manager: Legend 3D
Aaron Weintraub ... pipeline supervisor: Mr. X Inc.
Brandon Weise ... stereo artist: Legend 3D
Brianne Wells ... visual effects editorial: Mr. X Inc.
Ran Long Wen ... cg effects artist: Mr. X Inc.
Emily Wiebe ... animator: Mr. X Inc.
Sean Maddock Wilkins ... visual effects artist: BlackGinger (as Sean Wilkins)
Craig Wilson ... production assistant: Legend 3D
Paul Wishart ... digital matter painter: Mr. X Inc.
Karol Wlodarczyk ... cg modelling lead: Mr. X Inc.
Jessica Wolff ... stereo artist: Legend 3D
Eddy Wolfson ... lead stereo artist: Legend 3D
Fiona Wong ... digital matter painter: Mr. X Inc.
Jason Wong ... stereo artist: Legend 3D
Patrick Man-Long Wong ... compositor: Mr. X Inc. (as Patrick Wong)
David Woodland ... visual effects artist
John Wootton ... stereo artist: Legend 3D / stereo compositor: Legend 3D
Yumeng Sisi Xu ... stereo artist: Legend 3D (as Sisi Xu)
Edwin Yang ... stereo artist: Legend 3D
Olivia Yapp ... compositor: Mr. X Inc.
Louis Yeum ... animator: Mr. X Inc.
Michelle Yhan ... compositor: Mr. X Inc. / visual effects compositor: Deluxe Toronto
Lin Yin ... animator: Mr. X Inc.
Lily Yiu ... lighting artist: Mr. X Inc.
Kyle Yoneda ... cg effects lead: Mr. X Inc.
Ashkan Yousefi ... tracking and layout artist: Mr. X Inc.
Kian Zand ... compositor: Mr. X Inc.
Eva Zemaitis ... stereo editorial: Legend 3D
Russel Zenarosa ... stereo artist: Legend 3D
Simin Zhang ... rotoscope artist: Mr. X Inc.
Yuan Yuan Zhang ... stereo artist: Legend 3D (as YuanYuan Zhang)
Summer Zong ... cg modeller: Mr. X Inc.
Anteneh Adamu ... compositor (uncredited)
Matt Akey ... stereoscopic executive producer (uncredited)
Praveen Allu ... digital compositor (uncredited)
Mangesh Awate ... cg supervisor: Anibrain (uncredited)
Paul A. Baccam ... stereo compositor (uncredited)
Angelo Beceiro Collinicos ... digital compositor (uncredited)
D.J. Becerral ... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Greg Behrens ... visual effects producer: Mavericks VFX (uncredited)
Christopher Bekker ... digital compositor (uncredited)
Sydney Benedet ... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Anthony Bompensiero ... assistant vfx editor: Legend 3D (uncredited)
Rachel Bouchard ... matchmove artist: Rodeo FX (uncredited)
Marie-Pierre Boucher ... visual effects production manager: Rodeo FX (uncredited)
Andrée-Anne Bouffard-Verreault ... cg artist: Rodeo FX (uncredited)
David Bouhs ... digital compositor (uncredited)
Sara Bourque ... visual effects coordinator: Rodeo FX (uncredited)
Leo Bovell ... cg lead artist (uncredited)
Margaret Brooks ... roto/paint artist: Legend 3D (uncredited)
Rochelle Brown ... stereoscopic compositor (uncredited)
Lorie Bussières ... visual effects production assistant: Rodeo FX (uncredited)
Elizer Cabais ... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Josh Callahan ... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Julie Cardinal ... visual effects producer: Rodeo FX (uncredited)
Nick Cassidy ... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Star Chaplin ... compositor (uncredited)
Moïse Charest ... matte painter: Rodeo FX (uncredited)
David Charvat ... lighting td: Rocket Science VFX (uncredited)
Pranjal Choudhary ... digital compositor (uncredited)
Mathieu Chouinard ... visual effects production assistant: Rodeo FX (uncredited)
Chi-Chang Chu ... visual effects artist (uncredited)
Jahanzaib Chughtai ... cg artist: Rodeo FX (uncredited)
Catherine Coley ... communications: Rodeo FX (uncredited)
Jerome Collombier ... matchmove artist: Rodeo FX (uncredited)
Didier Coup-Fabiano ... rotoscope artist: Rodeo FX (uncredited)
Dominic Daigle ... environment lead: Rodeo FX (uncredited)
Vincent Desjardins ... cg artist: Rodeo FX (uncredited)
Plamen Dimitrov ... cg artist: Rodeo FX (uncredited)
Andreane Dodier-Villeneuve ... digital compositor: Rodeo FX (uncredited)
James Dong ... cg artist: Rodeo FX (uncredited)
Jean-Alexandre Dufour ... rotoscope artist: Rodeo FX (uncredited)
Louis Esposto ... visual effects production assistant: Rodeo FX (uncredited)
Donovan Eves ... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Sarah Foff ... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Xavier Fourmond ... digital compositor: Rodeo FX (uncredited)
Sebastien Francoeur ... cg supervisor: Rodeo FX (uncredited)
Alan Fregtman ... pipeline td: Rodeo FX (uncredited)
Emilie Gagnon ... digital compositor: Rodeo FX (uncredited)
Élodie Gilbert-Lachapelle ... cg artist: Rodeo FX (uncredited)
Ève Giordani ... rotoscope artist: Rodeo FX (uncredited)
Andrew Gomes ... stereoscopic compositor (uncredited)
Burcu Gorun ... digital compositor: Rocket Science VFX (uncredited)
Todd Groves ... digital artist: IMAX version (uncredited)
Julien Hery ... digital compositor: Rodeo FX (uncredited)
Sara Hilmarsdóttir ... editorial technical director (uncredited)
Darrin Hofmeyr ... cg supervisor: BlackGinger (uncredited)
Kim Hong Kyoung ... digital compositor (uncredited)
Vladimir Isailovic ... cg artist: Rodeo FX (uncredited)
Shuming Jiang ... digital compositor (uncredited)
Stéphane Keller ... matte painter: Rodeo FX (uncredited)
Ian Kelly ... digital artist (uncredited)
Julien Klein ... digital compositor: Rodeo FX (uncredited)
Tyla Koen ... rotoscope artist: BlackGinger (uncredited)
Rahul Kothari ... digital compositor (uncredited)
Andriy Koval ... compositor (uncredited)
Jonathan Laborde ... cg artist: Rodeo FX (uncredited)
Jeremy Lambolez ... cg artist: Rodeo FX (uncredited)
Alyson Lamontagne ... cg artist: Rodeo FX (uncredited)
Kevin Landry ... matchmove artist: Rodeo FX (uncredited)
Isabelle Langlois ... vp production: Rodeo FX (uncredited)
Eric Larivee ... digital compositor: Rodeo FX (uncredited)
Maxime Laurent ... digital compositor: Rodeo FX (uncredited)
Brian Le Hong ... lead stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Evelyne Leblond ... digital compositor: Rodeo FX (uncredited)
Marc Lebuis ... cg artist: Rodeo FX (uncredited)
Simon Lehembre ... digital compositor: Rodeo FX (uncredited)
Raphael Letertre ... cg artist: Rodeo FX (uncredited)
Chen Li ... stereoscopic compositor: Legend 3D (uncredited)
Julie Lundy ... stereo artist (uncredited)
Siddhartha Maganti ... stereo production coordinator: Legend 3D (uncredited)
Andrew Magri ... stereo artist (uncredited)
Rajendra Maharana ... compositor (uncredited)
Catherine Maillette ... visual effects coordinator: Rodeo FX (uncredited)
Victor Makali ... fx artist (uncredited)
Brad Malott ... stereoscopic compositor: Legend 3D (uncredited)
Sara Manol ... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Jean-Philippe Marchand ... matte painter (uncredited)
Gianfranco Marsicovetere ... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Megan McBurney ... digital artist (uncredited)
Kevin McGeagh ... visual effects artist (uncredited)
Wanamas Meevasana ... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Ariana Miller ... digital compositor (uncredited)
David Monfette ... digital compositor: Rodeo FX (uncredited)
Hugo Montambault ... cg artist: Rodeo FX (uncredited)
Sébastien Moreau ... visual effects executive producer: Rodeo FX (uncredited)
Emmanuelle Morin ... cg artist: Rodeo FX (uncredited)
Natascha Nalewajek ... cg artist: Rodeo FX (uncredited)
Zeeshan Nasir ... stereo artist (uncredited)
David Bishop Noriega ... cg artist: Rodeo FX (uncredited)
Catherine Park ... stereoscopic compositor: Legend 3D (uncredited)
Julia Lee Peat ... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
François Poirier ... visual effects editor: Rodeo FX (uncredited)
Daniel Pons ... visual effects artist (uncredited)
Etienne Poulin St-Laurent ... matchmove supervisor: Rodeo FX (uncredited)
Shamaei Pouria ... stereo compositor (uncredited)
Jeremy Preissner ... systems administrator: Legend 3d (uncredited)
Sathya Rajarajan ... digital compositor (uncredited)
Adrian Ramirez ... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Ajeet Kumar Ray ... digital artist: Anibrain (uncredited)
Jason Reese ... it help desk manager: Legend 3D (uncredited)
Christophe Robert ... cg artist: Rodeo FX (uncredited)
Pierre Rousseau ... cg artist: Rodeo FX (uncredited)
Pradeepto Roy ... digital compositor (uncredited)
Richelle Rueda ... stereoscopic compositor: Legend 3D (uncredited)
Rosi Ruiz ... digital compositor: Rodeo FX (uncredited)
Croft Russell ... roto/paint artist: Legend 3D (uncredited)
Dhumal Sagar ... paint compositor: Anibrain (uncredited)
Milan Schere ... visual effects (uncredited)
Jonathan Scott ... compositor: Legend 3D (uncredited)
Vikram Selvam ... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Rushabh Shah ... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Dillon Sinden ... digital artist (uncredited)
Adam Smith ... digital compositor (uncredited)
Siubhan Smith ... visual effects producer (uncredited)
Jordan Soles ... vp technology and development: Rodeo FX (uncredited)
Laurent Spillemaecker ... visual effects supervisor: Rodeo FX (uncredited)
Saren Sritharathas ... stereo artist (uncredited)
Jean-Michel St-Pierre Lapierre ... digital compositor: Rodeo FX (uncredited)
Pembrooke St. Cyr ... roto/paint artist: Legend 3D (uncredited)
Francis Stea ... assistant vfx editor (uncredited)
Clayton Allen Stearns ... editorial technical director: legend 3d (uncredited)
Larissa Sudom ... paint & roto artist (uncredited)
Sebastien Tafani ... cg artist: Rodeo FX (uncredited)
Stedman Tam ... assistant vfx editor: Legend 3D (uncredited)
Zadia Tirto ... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Brian Tong ... assistant vfx editor: Legend 3D (uncredited)
Marjolaine Tremblay ... visual effects bidding producer: Rodeo FX (uncredited)
Ankit Vajpayee ... compositor (uncredited)
Marco van der Merwe ... fx technical director (uncredited)
Vanesa Vidakovic ... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Jean-Philippe Voyer ... matchmove artist: Rodeo FX (uncredited)
Bret Watkins ... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Sean Maddock Wilkins ... lead previsualization artist (uncredited)
Adrian Williams ... visual effects technical director: Rocket Science VFX (uncredited)
Bryce Williams ... roto/paint artist (uncredited)
Michael Williams ... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Jacob Yorke ... visual effects (uncredited)

Stunts

Edit
Nathan Barris ... fight choreographer / stunt double: Christian
Sidwell Buthelezi ... stunt performer
Carla Canterlupo ... stunt production assistant
Kabelo Bouga Chalatsane ... stunt double: Michael (as Kabelo Chalatsane) / stunt performer (as Kabelo Chalatsane)
Malcolm Cochrane ... stunt performer
Tyrone Dean Dadd ... stunt double: Doc / stunt performer
David Davadoss ... stunt performer
Dyllon Davidson ... stunt performer
Tertius De Lange ... stunt performer
Jacques du Plessis ... stunt performer (as Jaccques Du Plessis)
Leo Du Plessis ... stunt rigger
Dewaldt Du Preez ... stunt performer
Lance Elliot ... stunt performer
Toni Jean Erasmus ... stunt performer (as Toni Erasmus)
Matt Esof ... stunt double: Commander Lee (as Matthew Esof)
Brenda Firmani ... stunt double: Emaciated Woman / stunt performer
Chip Florian ... stunt performer
Warren Germishuys ... stunt performer / stunt rigger (as Warren Germisshuys)
Kerry Gregg ... stunt coordinator
Paul Hampshire ... stunt double: Commander Lee / stunt double: Umbrella Trooper / stunt performer
Dean Hogg ... stunt performer
Katja Hopkins ... stunt performer (as Katla Hopkins)
Grant Hulley ... stunt coordinator
Olivia Jackson ... stunt double: Alice #1
Clint Jacobs ... stunt performer
Daniela Kahl ... stunt double: Alice #3 / stunt performer
Malin Kirjonen ... stunt double: Alice/Claire
Colleen Knox ... stunt performer (as Coleen Knox)
Lee-Anne Liebenberg ... stunt performer (as Leeanne Liebenberg)
Marcelle Liebenberg ... stunt performer (as Marcell Liebenberg)
Ruan Luckhoff ... stunt rigger
Craig Macrae ... stunt performer
Owen Macrae ... stunt double: Thin Man / stunt performer
Monelisi Magadla ... stunt performer
Alwyn Marx ... stunt performer
Caprice Masinga ... stunt performer
Mduduzi Mavimbela ... stunt performer (as Mdududzi Mavimbella)
Russ McCarroll ... stunt performer
Katie McDonnell ... parkour double: Alice
Cordell McQueen ... stunt driving double: Alice
Saskia Mitchell ... stunts
Malibongwe Mqamelo ... stunt performer
Aaron Muchanyu ... stunt performer
Anneli Muller ... stunt double: Alice #2
Leanne Mullon ... stunt double: Abigail
Kundai Murapa ... stunt performer
Minky Ndlovu ... stunt performer
Juan Oelofse ... stunt performer
George Schoonraad ... stunt double: Scars
Sylvester Sindane ... stunt performer
Craig Gordon Sobotker ... stunt performer (as Craig Sobotker)
Michael Solomon ... stunt performer
Johan Spilhaus ... key stunt rigger (as Jo Spilhaus)
Caleb Tennant ... stunt performer
Graham Terrell ... stunt rigger
Jenny Umbhau ... stunt double: Cobalt / stunt performer
Reon Van Der Watt ... stunt performer
Matthew Van Leeve ... stunt performer
Wilmarie Janse Van Rensburg ... motorbike rider double: Alice
Ian Williamson ... stunt double: Dr. Isaacs
Tristan Wrench ... stunt performer
Florian Ciprian ... stunt performer (uncredited)
Angelica Lisk-Hann ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Justice Amadi ... electric
Warren Andersen ... grip: second unit
Marco Bartkowiak ... camera operator: "a" camera, second unit
Adrian Boerlage ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Don Cherel ... camera operator: "b" camera, second unit
Meike Chinnery ... first assistant camera: "b" camera
Lars Cox ... camera operator: "b" camera
Rafeeq Dames ... rigging best boy electric
Samantha Davids ... central camera loader (as Sam Davids)
Pierre de Villiers ... video assist operator
Apiwe Diko ... grip
Walter Dlaba ... rigging best boy electric
Jan Du Toit ... epk camera operator
Toto Dzingwa ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Dudley Fillies ... rigging gaffer
Ntsikilelo Fiyane ... grip (as Ntsikelelo Fiyane)
Khaya Fokwana ... rigging grip
Zubair Gani ... electric
Frank Gardner ... first assistant camera: "a" camera
Mkhululi Gobeni ... grip trainee
Jinny Gunuza ... electric (as Daniel 'Jinny' Gunuza)
Mandilakhe Gwele ... rigging electric (as Mandilkhe Michael Gwele)
Craig Hattingh ... best boy/grip
Rameesh Herbert ... electric
Gilbert Hitula ... grip
Chris Hope ... key grip: second unit
Keegan Horn ... libra head technician
Simone Howlett ... second assistant camera: "b" camera
Tanile Jansen ... camera trainee
Keith Johnson ... dolly grip: "b" camera
Manuel Khalid ... first assistant camera: "b" camera, second unit (as Khalid Manuel)
Ilze Kitshoff ... still photographer
Fungayi Komani ... grip: second unit
Bafana Langa ... grip
Kwandiwe Lavisa ... camera trainee: second unit
Hennie Le Roux ... data wrangler
Tom Lusaseni ... grip trainee
Patrick Mahanuke ... electric: second unit
Brad Maloney ... libra head technician
Domingos Manuel ... rigging electric
Mbonisi Maxwell Maphongwana ... video assistant (as Barney Maphongwana)
Charles Maremudze ... rigging electric
Chris Maseti ... grip: second unit
Mafika Masombuka ... grip
Djuma Masudi ... best boy grip
Njabadi Andrew Matlou ... rigging electric
Elvis Ayuk Akum Mbae ... electric
Mthembeni Mbatha ... rigging electric
Moeketsi Mbele ... electric
Fundisile Mbinda ... generator operator
John Mckay ... gaffer (as John McKay)
'Richard' Jean Armand Melo ... lighting board operator (as Richard Melo)
Lukhayo Mjoko ... video trainee
Tyron Mountjoy ... best boy electric: second unit (as Tyrone Mountjoy)
Margaret Muggleston ... second assistant camera: "a" camera (as Margie Muggleston)
Lucky Mzinyane ... rigging best boy grip
Julius Ndakwa ... electric
Isaac Ndlovu ... grip
Villy Nkoana ... grip
Siyabulela Nkungu ... trainee electric
Vern Nobles ... director of photography: second unit (as Vern Nobles Jr.)
Cameron Nqabeni ... generator operator: second unit
Stephan Pieterse ... practical electrician
Sarel Pretorius ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Travers Randall ... best boy electric
Jem Rayner ... camera operator: second unit
J.P. Ridgway ... key grip (as JP Ridgway)
Patrick Rikhotso ... grip
Brent Sauls ... second unit best boy electric: daily
Bohdi Schoeman ... dolly grip: "a" camera (as Johan 'Bhodi' Schoeman)
Tobias Schoneveld ... grip
Dan Sigobongo ... key rigging grip
Emmanuel Chonco Sithole ... rigging gaffer: Johannesburg (as Emmanuel 'Manny' Sithole)
Tobie Smuts ... lighting board operator
Bernard Sterk ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Francois Steyn ... technocrane operator
Clint Stone ... gaffer: second unit
Alfre Theron ... key grip: second unit (as Alfe Theron)
Nigel Tompkins ... digital image technician
Simon Wright ... video assist operator: second unit
Thabo Xintolo ... trainee electric
Dermot Brogan ... cable cam operator (uncredited)
Anees Diedericks ... spark (uncredited)
Tarique Fredericks ... video assist (uncredited)
John Gore ... aerial octocopter drone (uncredited)
Christopher Grant Harvey ... data wrangler: additional photography (uncredited)
Marcel Klopper ... libra head technician: action unit (uncredited)
Jasper Leeman ... russian arm technician (uncredited)
Jason Martin ... underwater camera operator (uncredited)
Jürgen Painczyk ... digital imaging technician: second unit (uncredited)
Quintin Pretorius ... best boy spark: second unit (uncredited)
Keith Saayman ... libra head technician (uncredited)
Coco Van Oppens ... still photographer (uncredited)

Animation Department

Edit
Andrew 'Spanky' Grant ... animator
Nate Thomas ... animator: Mr. X Inc.
Graham Qually ... motion capture specialist (uncredited)

Casting Department

Edit
Angela Beccaro ... background coordinator
Joe Cappelletti ... voice casting: US
Marcel Smit ... background coordinator
J.P. van der Merwe ... background casting
Laura Windows ... casting associate: UK
Bonnie Lee Bouman ... casting: Johannesburg (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Shahieda Abrahams ... seamstress
Lyle Adams ... breakdown artist
Farzaanah Allie ... pattern cutter
Nicholene Atson ... costume dyer
Alicia Bashoff ... manufacturer (as Alicia Boshoff)
Christopher Beukes ... costume illustrator
Clinton Booyse ... costume set supervisor / truck supervisor
Francois de Flamingh ... prosthetics special effects costume technician: Cosmesis (as Francois De Flaming)
Deon de Lange ... costume illustrator
Rick de Souza ... on-set dresser (as Ricardo De Souza)
Rial De Wet ... costume illustrator
Natasha Els ... costume buyer
Bianca Erasmus ... on-set dresser
Michael Haas ... manufacturer
Mike Haas ... breakdown artist
Jeremy Johnson ... on-set dresser
Louisa Johnson ... seamstress
Preston Jonathan ... breakdown artist
Byron Jordan ... breakdown artist
Roseline Kannemeyer ... on-set dresser
Michelle Karavoussanos ... assistant costume designer
Daniel Lister ... breakdown artist
Jonathan Lousich ... breakdown artist
Noeneesa Majiep ... seamstress
Moenesa Majiet ... seamstress
Portia Mavityo ... costume trainee
Violet Metsi ... seamstress
Zelda Minnaar ... breakdown artist (as Zelda Minaar)
Chrizelda Minnar ... breakdown artist
Chivon Moses ... breakdown artist
Fagrie Naslep ... key manufacturer (as Fagrie Nasiep)
Vuyelwa Ndzeku ... costume trainee (as Vuyelwa Ndeeku)
Terence Norman ... on-set dresser / set costumer
Sebastian Olifant ... breakdown artist
Brendan Plaatjies ... breakdown artist
Morris Riley ... breakdown artist
James Rogers ... breakdown supervisor
Karl Schulschenk ... costume illustrator
Gladys Silere ... seamstress
Primrose Skolo ... costume trainee
Maeve Slemon ... costume coordinator
Gafa Strachan ... seamstress
Sarah Whittal ... costume buyer
Miriam Williams ... seamstress
Kristy Little ... researcher: costumes (uncredited)

Location Management

Edit
Eugene Cronje ... location assistant
Dino Denton ... assistant location manager
Deon Du Preez ... location manager
Deen Lee Dillon Fredericks ... location assistant (as Deen Fredericks)
Eduard Klarenbeek ... location manager: Johannesburg (as Edu Klarenbeek)
Lourens Potgieter ... location assistant
George Randall ... assistant location manager
Jacques Stemmet ... location assistant
Steve Turner-Smith ... location assistant

Music Department

Edit
Christoph Becker ... music supervisor
Kirk Bennett ... orchestrator
Tom Broderick ... musician: guitars / sound design
Charlie Campagna ... musician: guitars / sound design
Nicolas Felix ... trailer score composer
Yoshihiro Hayata ... trailer music
Daniel Kresco ... scoring mixer
Kory Kruckenberg ... recording engineer
Alexander David Norman ... composer: trailer music
Northwest Sinfonia ... orchestra (as The Northwest Sinfonia)
Michael Patterson ... scoring mixer
Robert Puff ... music preparation
Krista Rauschenberg ... score coordinator
Samuel Rosson ... scoring crew
David Sabee ... conductor / orchestra contractor: SeattleMusic
Jon Schluckebier ... scoring stage manager
Mikhail Schmidt ... concertmaster (as Mikhail Shmidt)
Louie Schultz ... music editor
Mark Skillingberg ... music editor
Derek Syverud ... music editor
Dave West ... scoring crew
John Winters ... recording engineer

Transportation Department

Edit
Mark Abrahams ... driver
Alan Bennett ... driver
Kenneth Bennett ... truck driver (as Kenneth Bennet)
Adam Chokwe ... driver (as Adam Chonkwe)
Bongani Dlamini ... driver
Raymond Ebai Eyong ... truck driver
Rushdi Fisher ... driver
Jonathan Fordred ... driver
Thabo Grobelaar ... picture car coordinator (as Thabo Grobbelaar)
Shepherd Gxashe ... truck driver
Charles Hakata ... driver
Gary Henderson ... driver
George Hendriks ... driver (as George Hendricks)
Mark Horn ... driver
Agreement James ... driver
Xola Ronnie Jinta ... truck driver
Peta Lawrence ... driver
Vukile Lekubu ... driver
Thomas Lishi ... driver (as Thomos Lishi)
Justin Makaya ... picture car vehicle driver
Allan Maritz ... driver
Sibusiso Mazibuko ... driver
Headman Mbutuma ... forklift operator
Bryan McAllistar ... driver
Donovan Miller ... driver: Mr. Anderson
Gerarld Mkwanazi ... driver
Abinar Mlalazi ... driver
Thebogo 'Richard' Mofokeng ... driver
Seiso Mokakale ... driver (as Seiso 'Godfrey' Mokakale)
Leonard Mpambani ... driver
Felix Mphalo ... driver
Siphenkosi Mqcuba ... truck driver
Sicelo Mthombeni ... truck driver
Howard Muchinasa ... driver / truck driver
Sbu Ndaba ... driver
Mzokhona 'Russel' Ndlovu ... driver
Sibusiso Ngcobo ... driver
Lucky Ngedle ... truck driver
Godfrey Nkese ... driver
Welile Ntanga ... truck driver
Ernest Nti ... driver: Ms. Jovovich
Peter Owens ... driver
Simon Pratley ... transport coordinator
Stephan Pretorious ... picture car mechanic
Marco Ross ... driver: art department
Mansur Samuels ... driver: art department
Thabo Sekano ... driver
Abraham Shabalala ... driver
Abraham Shiburi ... transport captain (as Abe Shiburi)
Mlunghisi Shiburi ... truck driver
Bongani Sicwebu ... truck driver
Bradley Sweetman ... transport manager
Johannes Thejane ... truck driver
Mahlabe Tlaka ... driver
Vincent Tsenekelela ... driver
David Tsotsi ... driver
Richard Ushe ... driver
Justin Van der Spuy ... driver: Ms. Jovovich
Johannes Visser ... driver

Other crew

Edit
Felicitas Achelis ... legal services: Constantin Film Germany
Ashley Aldworth ... script supervisor: second unit
Laurie Alexander ... legal services: Constantin Film United States
James Anderson ... broker: The Hollard Insurance Company
Sobs Banisi ... set production assistant: second unit
Jennifer Beatty ... accounting assistant
Jolene Bowler ... on-set medic
James F. Breithaupt ... chief accountant
Sarah Crompton ... production executive: Impact Pictures
Jason Cross ... stand-in
Diane Cuthbert ... vice president of sales: Deluxe Toronto
Jade D'Olivera ... stand-in
Tisha Dames ... payroll accountant
Kyle Davy ... assistant: Genevieve Hofmeyr
Jason De Jonge ... stand-in
Wiebke Döhla ... publicity: Constantin Film
Oscar Engelbrecht ... armourer
Amy Ernst ... stand-in
Armando Ferlauto ... travel services: New Wave Travel
Jimmy Fraser ... marine coordinator
Susann Funke ... assistant: Constantin Film
Heike Förster ... accounting: Constantin Film
Melanie Gardisch ... assistant: Mr. Thür
Franz Gossler ... broker: Deutsche Filmversicherungs Gemeinschaft
Arushani Govender ... production coordinator: second unit
Gwendolin Grethe ... legal services: Constantin Film Germany
Bernard Gunter ... production production assistant: second unit (as Bernard Barry Gunter)
Nicholas Hanks ... legal services: Constantin Film United States (as Nick Hanks)
Shireen Hattingh ... head of production: Moonlighting Films
Norbert Hermannstädter ... finance & business coordination: Constantin Film
Kelsey Hoffe ... set production assistant
Matthew Holland ... stand-in
Sara Holmes ... post-production accountant: Complete Production Solutions
Hatton Ian ... armourer (as Ian Hatton)
Nick Iannelli ... senior vice president of post production: Deluxe Toronto
Lieve Jansen ... completion guarantor: Film Finances
Edwin Ian Jay ... stand-in
Shepard Kasema ... office production assistant
Stephan Katzmann ... financing: Constantin Film
Kim Kemlo ... second assistant accountant
Katja Kessler ... legal services: Constantin Film Germany
Tamarin Kotze ... script supervisor
Sylvia Kube ... assistant: Mr. Thür
Lelani Laing ... accounting assistant
Lahli Mahloane ... production trainee
Yasmina Majid ... production coordinator: Constantin Film
Gail Mannion ... production accountant
Jade Manuel ... production coordinator
Hlumela Matika ... flights & accommodation coordinator
Marius Matthee ... first assistant accountant
Andrea Meyer ... stand-in
Donovan Miller ... chief procurement officer: Mr. Anderson
Richard Morris ... stand-in
Janneke Mushonga-Sterk ... flights & accommodation coordinator
Hlonela Ngqwebo ... office production assistant
Zuhayra Nordien ... trainee script supervisor
Pauline Pangon ... assistant: Mr. Samuel Hadida
Mike Paterson ... manager: customer service, Deluxe Toronto
Lance Peters ... head armourer
Sheena Peters ... armoury coordinator
Hlasedi Pharasi ... accounting assistant
Phelisa Pike ... office assistant
Ashleigh Potgieter ... first assistant accountant
Kathrin Rauscher ... assistant: Constantin Film
Muriel Romaggi ... assistant: Mr. Victor Hadida
Dezi Rorich ... unit publicist
Bianca Salvatori ... assistant: Mr. Bolt
Meike Savarin ... assistant: Constantin Film
Marvin Saven ... head of finance: Moonlighting Films
Desiree Schildt ... assistant: Mr. Moszkowicz
Johannes Schlichting ... assistant: Mr. Kulzer
Beaulah Sixishe ... accounting assistant
Robyn Snell ... production coordinator
Sesethu Somdaka ... production trainee
Kyle Steyn ... set production assistant
Jandre Terblanche ... marine crew
Sonia Terzyan ... first assistant accountant: Complete Production Solutions
Lebo Thobang ... production trainee
Jeannette Thomas ... stand-in
Jude Tikoane ... accounting assistant (as Jude Tikoana)
Pam Tomkinson ... accounting: Constantin Film, LA
Geoff Tompkinson ... stock footage
Paraskewi Trianti ... assistant: Mr. Moszkowicz
Franz Trosthammer ... assistant: Mr. Moszkowicz
Ozayr Vally ... health & safety officer
Corne Janse van Rensburg ... stand-in
Bianca Vandewalle ... set production assistant (as Bianca Vanderwalle)
Vlrangel ... stock footage
Daniela Von Keyserlingk ... assistant: Christine Rothe
Tiffany von Willingh ... production secretary
Wesley Warnick ... stand-in
Laura Wilcox ... financial manager: Moonlighting Films
Grant Wright ... set production assistant: second unit
Tara Zulu ... set production assistant
Caitlin Carmody ... assistant to producer (uncredited)
Jane Fry ... completion guarantor (uncredited)
Andrew Germishuys ... assistant armorer off set (uncredited)
Cameron Hadlow ... daily production assistant (uncredited)
Barbara Heller ... adr talent (uncredited)
Jesse Hiram ... stereography operator (uncredited)
Kelsey Hoffe ... set production assistant: assistant directing department (uncredited)
James C. Williamson ... senior publicist (uncredited)

Thanks

Edit
Alex Burris ... special thanks (as Alex Burriss)
Brandon Cohen ... special thanks
Ricardo Cornelius ... dedicated to the memory of
Roi Fabito ... special thanks
Francesco Gentile ... special thanks
Maxim Golopolosov ... special thanks
Alodia Gosiengfiao ... special thanks
Ashley Gosiengfiao ... special thanks
Marcela Mosqueda ... special thanks
Matthew Santoro ... special thanks
Kirill Stepanov ... special thanks
Lee Roy Wright ... special thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Picking up immediately after the events in Resident Evil: Retribution, Alice (Milla Jovovich) is the only survivor of what was meant to be humanity's final stand against the undead. Now, she must return to where the nightmare began - The Hive in Raccoon City, where the Umbrella Corporation is gathering its forces for a final strike against the only remaining survivors of the apocalypse. Written by Screen Gems / Constantin

Plot Keywords
Taglines The beginning of the end. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Resident Evil: Chapitre final (France)
  • Resident Evil: L'ultime chapitre (Canada, French title)
  • Resident Evil: Rising (World-wide, English title)
  • Resident Evil: Capítulo final (Spain)
  • Resident Evil: El capítulo final (Spain)
  • See more »
Runtime
  • 107 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $40,000,000 (estimated)
Cumulative Worldwide Gross $312,242,626

Did You Know?

Edit
Trivia Stuntwoman Olivia Jackson was involved in a motorcycle crash during filming. Her left arm was injured so badly it had to be amputated. See more »
Goofs At the beginning of the movie, Alice gives a history of the Umbrella Corporation. She says that the T-Virus was created by a Dr. Marcus for his daughter Alicia to prevent her rapid aging. This completely contradicts the story of Resident Evil: Apocalypse as this movie establishes the T-Virus as being created by Dr. Ashford for his daughter Angie. Dr. Ashford created the Virus at the behest of Dr. Marcus. See more »
Movie Connections Featured in Episode #14.33 (2016). See more »
Crazy Credits After the film credits finish rolling, there will be a black screen and the Red Queen's voice saying: "You're all going to die down here". See more »
Quotes Alice: What happened?
Red Queen: When Isaacs died, I could bring myself back online and stop attacks on the remaining human settlements. You saved them.
Alice: Why am I still alive?
Red Queen: The antivirus only destroyed the T-virus within your body. It didn't harm the healthy cells. You are now free of infection.
Alice: I thought I would die. You and Alicia, you lied to me.
Red Queen: We had to know if you were willing to make the sacrifice, to give up your life for others. This was something no one at Umbrella would have done. Alicia Marcus was right about you.
Alice: I *was* one of them. I was created by Umbrella, just an instrument for them.
Red Queen: No. You became something more than they ever have anticipated. The clone became more human than they ever could be. And you have one more step to make.
Alice: What do you mean?
Red Queen: [opens the file, uploading it into Alice] Before she died, Alicia downloaded her memories for you. The childhood you never had combined with the woman she could never become.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed