Poster

Alice Through the Looking Glass ()


Reference View | Change View


Alice returns to the whimsical world of Wonderland and travels back in time to help the Mad Hatter.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Hatter Tarrant Hightopp
...
Alice Kingsleigh
...
Iracebeth
...
Mirana
...
Time
...
Zanik Hightopp
...
Tweedledee / Tweedledum
...
Helen Kingsleigh
...
Hamish
...
Lady Ascot
...
Dr. Addison Bennet
...
King Oleron
...
James Harcourt
...
Absolem (voice)
...
Bayard (voice)
...
Thackery (voice)
...
Cheshire Cat (voice)
...
Mallymkun (voice)
...
McTwisp (voice)
...
Wilkins (voice)
Paul Hunter ...
Chess King (voice)
...
Humpty Dumpty (voice)
...
Nobody (voice)
...
Queen Elsemere
...
Young Hatter (as Louis Serkis)
...
Alexandra
...
Young Mirana
...
Young Iracebeth
...
Tyva Hightopp
...
Bim Hightopp
...
Bumalig Hightopp
Oliver Hawkes ...
Young Bim Hightopp
...
Poomally Hightopp
Eve Hedderwick Turner ...
Paloo Hightopp
Tom Godwin ...
Pimlick Hightopp
...
Boatswain
...
First Mate
Matt Wilman ...
Helmsman
Siobhan McSweeney ...
Witzender
...
Delivery Frog (voice)
...
Gentleman Fish (voice)
...
Board Member
...
Footman
Bill Thomas ...
Driver
...
Dancer
Ross Carpenter ...
Dancer
...
Dancer
Heather Craig ...
Dancer
Janine Craig ...
Dancer
...
Dancer
Jules Davison ...
Dancer
Matt Dempsey ...
Dancer
Nikki Dunsford ...
Dancer
...
Dancer
Steve Fortune ...
Dancer
...
Dancer
...
Dancer
Chris Grierson ...
Dancer
...
Dancer
William Mowat ...
Dancer
Cris Penfold ...
Dancer
Kraig Thornber ...
Dancer
Carl Walker ...
Dancer
Claire Winsper ...
Dancer (as Clair Winsper)
Rest of cast listed alphabetically:
Mohammed Ali ...
Maharaja's Keeper (uncredited)
Freddie Andrews ...
Ascot Male (uncredited)
...
Second Mate Tom (uncredited)
Lasco Atkins ...
Sailor (HK) (uncredited)
Lauren Beacham ...
Lord Ascots Maid (uncredited)
...
Witzender / Vendor (uncredited)
Austin Burrows ...
Blue Man (uncredited)
Adam Burton ...
Goat (uncredited)
Sarah Butterworth ...
Lady Ascot's Maid (uncredited)
Yue Ting Cheng ...
Hong Kong Citizen (uncredited)
...
Aunt Imogene (uncredited)
...
Tick-Tock (uncredited) (voice)
...
Royal Guard (uncredited)
...
Ship's Porter (uncredited)
...
Unicorn (uncredited)
Jacob Greener-Tofts ...
Townsboy (uncredited)
...
Young Bayard (uncredited) (voice)
...
The Hour (uncredited)
Bomber Hurley-Smith ...
Royal Guard (uncredited)
Mark Jury ...
Stevedore (uncredited)
...
Maid (uncredited)
...
Ewe (uncredited)
Martyn Mayger ...
Gentleman (uncredited)
...
Wolf (uncredited)
Matt Millard ...
Unicorn (uncredited)
Little Montero ...
Boddy (uncredited)
Alida Pantone ...
Coronation Aristocratic (uncredited)
...
Townsboy (uncredited)
Riku Rokkanen ...
Royal Guard (uncredited)
Julio Romeo ...
Townsman (uncredited)
...
Mantel Clock (uncredited)
Steve Saunders ...
Brilliam Hinkle (uncredited)
Sarah May Scotti ...
Party Guest (uncredited)
...
Fisherman (uncredited)
Karol Steele ...
Asylum Patient (uncredited)
...
Additional Voices (uncredited)
Daniel Westwood ...
Townsman (uncredited)
Tom Whelehan ...
Ascot Male (uncredited)
...
European gent in rickshaw (uncredited)
Charlotte Worwood ...
Townswoman (uncredited)

Directed by

Edit
James Bobin

Written by

Edit
Linda Woolverton ... (screenplay)
 
Lewis Carroll ... (books "Alice's Adventures in Wonderland" and "Through the Looking Glass")

Produced by

Edit
Tim Burton ... producer
Jeremy Johns ... co-producer
Joe Roth ... producer
John G. Scotti ... executive producer
Jennifer Todd ... producer
Suzanne Todd ... producer

Music by

Edit
Danny Elfman

Cinematography by

Edit
Stuart Dryburgh

Film Editing by

Edit
Andrew Weisblum

Editorial Department

Edit
Katrina Annan ... assistant editor: additional photography
Mike Barnett ... assistant editor
Thom Berryman ... digital picture services
John Bush ... dailies producer
Dhirendra Chhatpar ... stereoscopic editor
Michael Davis ... colorist: dailies
Sally Hill ... Editorial P.A & Runner
Elizabeth Hitt ... digital intermediate producer
Ramon Huggins ... avid technician
Andy Kaplan ... digital intermediate head of production: Company 3
Joe Ken ... digital intermediate editor: Company 3
Thomas Lane ... editorial trainee
Priyal Mahadik ... stereoscopic editor
Vaibhav Marathe ... stereoscopic editor
Doychin Margoevski ... dailies operator
Lara Mazzawi ... 3D Editor
Adam Michna ... editorial production assistant
John Ott ... assistant editor
Jared Pecht ... color assistant
Joanna Phillips ... assistant editor
Darren Rae ... colorist
Kevin Reeves ... mastering and deliverables
Stephen Regnier ... location systems engineer: EC3 Dailies
James Slattery ... colorist: dailies
Jonathan Smiles ... dailies technician
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate colorist / executive producer digital intermediate
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant
Girish Takle ... dailies editor
John Tripp ... color assist
Adriaan van Zyl ... associate editor
Andrew Walton ... first assistant editor
Loren White ... epk colorist
Pete Conlin ... post production (uncredited)
Joe Frataccia ... post-production assistant (uncredited)
Sarah Fricker ... dailies editor (uncredited)
Heather Goodwillie ... post production (uncredited)
Jonathan Hoffman ... post production (uncredited)
Arianna Shining Star Pane ... color assistant (uncredited)
Brian Russell ... post-production assistant (uncredited)

Casting By

Edit
Lucy Bevan
John Papsidera

Production Design by

Edit
Dan Hennah

Art Direction by

Edit
Alex Cameron
Todd Cherniawsky ... supervising art director
Nick Gottschalk
Niall Moroney ... supervising art director
Hannah Moseley
Richard Selway

Set Decoration by

Edit
Anna Lynch-Robinson
Ra Vincent

Costume Design by

Edit
Colleen Atwood

Makeup Department

Edit
Natalie Abizadeh ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Charlotte M. Carroll ... contact lens consultant: makeup effects crew
Gloria Pasqua Casny ... hair stylist: Mr. Depp (as Gloria Casny)
Rebecca Clare ... makeup and hair trainee: crowd
Tamsin Dorling Barbosa ... crowd hair supervisor (as Tamsin Barbosa) / crowd makeup supervisor (as Tamsin Barbosa)
Paul Gooch ... key hair stylist / key makeup artist
Joel Harlow ... personal makeup artist: Mr. Depp / prosthetic design artist: Mr. Depp
Peter King ... hair designer (as Peter Swords King) / makeup designer (as Peter Swords King)
Donald McInnes ... principal hair stylist / principal makeup artist
Brenda Mckernan ... sfx makeup and prosthetics
Charlotte Mileham ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Flora Moody ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Laura Morse ... crowd hair and makeup artist
Paula Price ... principal hair stylist / principal makeup artist
Lesley Smith ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Khanh Trance ... wig maker: Mr. Depp
Victoria Warrington ... contact lens technician: Mr. Depp
Joceline Andrews ... makeup artist (uncredited)
Nicola Buck ... crowd make up artist (uncredited)
Lynn Doron ... crowd junior hair and makeup artist (uncredited)
Sophie Finch ... crowd junior makeup and hair stylist (uncredited)
Cindy Harlow ... assistant makeup artist (uncredited)
Lydia Jeffcoat ... hair and make up trainee (uncredited)
Suzi Long ... crowd hair & make-up (uncredited)
Polly McKay ... crowd makeup artist (uncredited)
Shevaun McKenna ... assistant makeup artist (uncredited)
Richard Muller ... hair & make-up stylist (uncredited)
Cassie O'Brien Pollard ... crowd junior hair and makeup artist (uncredited)
Adam James Phillips ... crowd hairdresser (uncredited)
Tina Pritchard ... makeup artist/hairstylist dailies (uncredited)
Matthew Smith ... prosthetic makeup designer (uncredited)
Sinead Sweeney ... contact lens coordinator (uncredited)
Liz Tagg ... additional makeup and hair (uncredited)
Rebecca Tennant ... crowd trainee hair and makeup (uncredited)
Emma Tomlinson ... main unit trainee - hair and makeup (uncredited)
Catherine Vondrak ... crowd hair and makeup trainee (uncredited)
Darrell Warner ... concept artist (uncredited)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited)
Lucy Willis ... crowd hair stylist: dailies - uk (uncredited)

Production Management

Edit
Linda A. Borgeson ... post-production executive
David Cain ... production supervisor
Abby Callahan ... post-production supervisor
Daniel De La Rosa ... production technology executive (as Daniel de la Rosa)
Doris Donnenberg ... production supervisor: Los Angeles - additional photography
Jeremy Johns ... unit production manager
Ashish Kukian ... production manager
Todd Livdahl ... production technology executive
Rachel Rosser ... unit manager: studio
Adrian J. Sciutto ... Associate Production Manager
John G. Scotti ... unit production manager
Sainath Shinde ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Mary Boulding ... base third assistant director
Paula C. Frías ... third assistant director: additional photography
Gayle Dickie ... second assistant director: second unit additional photography
Mark Goddard ... first assistant director: second unit
Richard Goodwin ... first assistant director
Dan John ... key second assistant director
Nick Laurence ... crowd second assistant director
Shaun O'Dell ... second unit director
James J. Reid ... third assistant director: additional photography
Ed Ripley ... crowd pa: dailies
Barney Shakespeare ... crowd third assistant director
Arthur Shepherd ... additional 3rd assistant director
Tom Simpson ... second unit: third assistant director

Art Department

Edit
Alex Abelman ... carpenter
Kei Acedera ... character designer
Dominic Ackland-Snow ... construction manager
Nicky Ackland-Snow ... construction coordinator
Adam Aitken ... plasterer
Anthony Allan ... concept artist
Malikah Almaghrabi ... greens set dresser
Maudie Andrews ... assistant set decorator
Graham Antill ... charge hand painter: reshoots
Matt Austin ... dressing props
Denise Ball ... assistant art director
Casey Banwell ... sculptor
James Bede ... standby carpenter
Laurent Ben-Mimoun ... concept illustrator
Amelia Bennett ... greensperson
Lizzie Bentley ... concept artist
John Berger ... set designer
Jonathan Bond ... greensman
Grant Boulton ... plasterer
Matt Boyton ... prop modeller
Satarupa Bradley ... set decor artist
Barry Brown ... head of department rigger
Gabi Brown ... art department coordinator (as Gabriela Dolenska)
Martin Brown ... hod bluescreen
Leigh Bryant ... storeman
Will Buchanan ... lead greensman
Richard K. Buoen ... conceptual artist
Alan Bushell ... chargehand stagehand
Andrea Carter ... art coordinator
Tamara Catlin-Birch ... greens co-ordinator: additional photography
Jason Chalmers ... prop modeller
Robert Channon ... scenic painter
Bobby Chiu ... character designer
Laura Collins ... greenswoman
Emily Connell ... art department runner
Keith Connolly ... painter
Max Connolly ... plasterer
John Coven ... storyboard artist
Simon Cullen ... Supervising rigger
Colin Davidson ... carpenter
Benjamin James Davis ... art department work experience
Stephen Delahunt ... rigger
Emma Denby ... construction modeller
Andy Dixon ... supervising carpenter
Stephen Doyle ... props
Sally Dray ... portrait artist
Tim Dutton ... art department assistant
Stephen Ede ... supervisor carpenter
Keith Edwards ... plasterer
Stephen Eels ... supervising carpenter
Scott Elms ... carpenter
Simon Elsley ... assistant art director
Jann K. Engel ... set designer
Dan Engle ... concept model maker
Kate English ... art department staff assistant
Charlotte Epstein ... trainee sculptor modeller and greens man
Teri Fairhurst ... draughtsman
Sarah Finlay ... draughtsman
Matt Francis ... art department assistant: reshoots
Martin Freeman ... carpenter
Jeff Frost ... concept model maker
Christopher Gardner ... painter
Randy Gaul ... concept artist
Gary Greenham ... stand-by props
Craig Guinan ... prop modeller
Andrew Guyett ... scenic painter
Michael Guyett ... painter supervisor (as Micky Guyett)
Emma Hanson ... head of department sculptor
Richard Hardy ... draughtsman
Kevin Harris ... HOD Carpenter Locations / head of department carpenter
Patrick Harris ... draughtsman
Rohan Harris ... scenic and portrait artist
Steve Harris ... carpenter
Phil Hawley ... painter
Stuart Heath ... bgi supplies prop manufacturing supervisor
James Hendy ... production buyer
Scott Herbertson ... set designer
Sam Hollobon ... painter
Gary Jopling ... assistant art director
Eva Kuntz ... concept artist
Carol Kupisz ... graphics designer
Michael Kutsche ... character designer
Phil Langone ... storyboard artist
Amanda Langton ... greens person
Andrew Laybats ... supervising greens scenic painter
Jasmine Lean ... art department assistant: additional photography
Peter Lee ... props
Will Loughlin ... greens supervisor
Steve Loveday ... sculptor
Joanna Maeva ... carpenter
Jason Mahakian ... concept model maker
Mark Maher ... senior model maker
Ella Mango Chow ... set dresser
James Mannell ... props
Jeff Markwith ... set designer
Callum Martin ... greensman
Victor James Martinez ... conceptual artist
Richard F. Mays ... digital set designer
Hugh McClelland ... draughtsman
Norah McKeogh ... greens department coordinator
Katerina Michail ... art dept. runner
Michele Moen ... concept illustrator
Lorna Moon ... assistant prop modeller
Brian Morris ... chargeman painter
Eddie Murphy ... changehand carpenter
Craig Narramore ... supervising prop-maker
Sophie Neil ... draughtsman
Terry Newvell ... head of department stagehand
Laura Ng ... stand by art director
Jannecke Nilsen ... junior assistant set decorator
Julian Nix ... graphic designer
Tony O'Callaghan ... painter
Paul Oatway ... Dressing props
Lizzie Osborne ... art department work experience
Warren Parkinson ... assistant property master
Sarah Pasquali ... graphic designer
Nick Pelham ... storyboard artist
Mary Pike ... draughtsman
Theofano Pitsillidou ... assistant sculptor
Stephen Presley ... supervising stagehand (as Steve Presley)
Hannah Purdy Foggin ... props
Adam Rashbrook ... stagehand nvq
Polly Rawlings ... set dec co-ordinator: additional photography
Jelle Rebry ... art department work experience
Dominee Reid ... assistant scenic artist
Paul Robinson ... second unit chargehand standby prop
Luca Gabriele Rossetti ... Art Director and Concept Designer
Richard Rowntree ... additional greens: Palmbrokers
Mauricio Ruiz ... concept artist
Alex Rutherford ... senior prop modeller
Jamie Shelley ... head of department painter
Josh Sheppard ... storyboard artist
Ryan Sinnott ... stand-by carpenter
Nick Slater ... carpenter
Bethany Spence ... greenswoman
Gareth Sprey ... art department work experience
Leigh Stevens ... greensman
Bgi Supplies ... prop fabrication
Dan Sweetman ... storyboard artist
Mátyás Szakonyi ... greensman
Charles Szczech ... draughtsman
Anthony Szuch ... drapes master
Sophie Tarver ... props
Grace Taylor ... work experience
Karen Teneyck ... graphic designer
Caitlin Thompson ... set dec coordinator
Vladimir Todorov ... character design
Dwayne Turner ... storyboard artist
Ra Vincent ... concept artist
April Wallace ... trainee construction sculptor (as April Dutton)
Jonathan Wallace ... standby greens (as Jonathan Tidmarsh)
Rachel Wallbridge ... Greenswoman / greenswoman: dailies
Dicken Warner ... thatcher
Aoife Warren ... draughtsman
Imery Watson ... Concept Artist
Clint Whelan ... prop modeller
Krysia Whitty ... assistant buyer / production buyer: additional photography
Harriet Willis ... petty cash buyer
Carl Wilson ... senior propmaker: for BGI Supplies
Ashley Winter ... assistant art director
Lotta Wolgers ... draughtsperson
Jeff Woodbridge ... carpenter
Terry Woods ... property master
Lawrence Wright ... plasterer
Louise Wright ... prop painter
Matt Wyles ... props
Mal Zawadzki ... standby painter
Jay Clarke ... storyboard artist (uncredited)
Will Furneaux ... digital set designer (uncredited)

Sound Department

Edit
Chris Barron ... assistant supervising sound editor (as Christopher Barron)
Howard Bevan ... boom operator: additional photography
Thom Brennan ... foley supervisor
Simon Brown ... first assistant sound: second unit
Jeanette Browning ... adr recordist (as Jeannette Browning)
Benjamin A. Burtt ... sound effects editor
Dustin Cawood ... foley editor
Scott Curtis ... foley mixer
Malcolm Fife ... dialogue supervisor
Peter Gleaves ... adr mixer
Charlotte Gray ... Sound nod assistant / sound assistant
Scott Guitteau ... sound effects editor
Steve Hancock ... boom operator
Doc Kane ... adr mixer
Jack Kelly ... sound trainee
Ren Klyce ... supervising sound designer
John Midgley ... production sound mixer
Jordan Myers ... apprentice sound editor
Al Nelson ... supervising sound designer
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Erin Oakley ... additional adr supervisor
Jason Oliver ... adr mixer
Kelly Oxford ... additional adr supervisor
David Parker ... re-recording mixer
Tony Pilkington ... senior stage engineer
Mark Purcell ... dubbing recordist
Shelley Roden ... foley artist
John Roesch ... foley artist
Michael Semanick ... re-recording mixer
Carolyn Tapp ... adr recordist
Mike Tehrani ... adr recordist
Stephen Urata ... assistant re-recording mixer
Keenan Wyatt ... sound technician: Mr. Depp
Gwendolyn Yates Whittle ... adr supervisor
Ryan Young ... adr recordist (as Ryan D. Young)
Linda Brenon ... assistant adr mixer (uncredited)
Noah Katz ... digital support (uncredited)
Scott Levine ... engineering services (uncredited)
Edgar Meza ... engineering services (uncredited)
Chris Navarro ... adr mixer (uncredited)
Al Nelson ... supervising sound editor (uncredited)
David Peifer ... digital editorial support (uncredited)
Darren 'Sunny' Warkentin ... adr editor (uncredited)

Special Effects by

Edit
Sally Alcott ... prosthetic makeup artist
Caimin Bourne ... main unit floor supervisor
David Brighton ... special effects assistant supervisor
Guy Cope ... rigger
Luc Corbould ... special effects trainee / special effects
Maria Corbould ... special effects manager (as Maria Pudlowska)
Neil Corbould ... special effects supervisor
Keith Dawson ... prep supervisor
Andrew Ellwood ... special effects assistant
Nicholas Ellwood ... special effects assistant
David Eves ... lead senior technician
Raymond Ferguson ... workshop supervisor
Garth Gutteridge ... Senior special effects technician
John Halls ... Sfx driver
Rob Hayns ... sfx wireman
Dan Hogg ... stereo conversion production coordinator
Terry Jones ... special effects senior technician
Bradley Kaiser ... stereo compositor
Pete Kelley ... specialty costumes: Ironhead Studio
Alex Landrum Jr. ... snow effects technician
Craig Leong ... special effects technician
Luke Marcel ... special effects technician
Kevin Mathews ... sfx wire supervisor
Alasdair McKay ... modeller
Doug McKenna ... sfx safety advisor
Martin 'Marty' McLaughlin ... senior special effects technician
Tom Mcloughlin ... special effects technician
Noah Meddings ... special effects technician
Chris Motjuoadi ... special effects technician
Nigel Nixon ... special effects production buyer
Oliver Nixon ... special effects assistant technician
Greg Oddoye ... special effects trainee
Jongwon Pak ... FX Animator
Charlie Pedersen ... special effects technician
Sam Perez ... special effects crew
Kieran Reed ... Special Effects Designer
Grant Rogan ... special effects technician
John Schoonraad ... 3D Scan & Lifecast of Sascha Baron Cohen, and Mia Wasikowska
Max Schoonraad ... lifecasting
Lilla Schwarz ... special effects trainee
Ty Senior ... lead snr tech
Hayden Sheridan ... special effects assistant
David j Watson ... on-set sfx supervisor (re-shoots)
Glen Winchester ... senior special effects technician
Stuart Wishart ... senior special effects technician

Visual Effects by

Edit
Darrell Abney ... senior modeler
Jérémie Abrial ... modeller & texture artist: Double Negative
Aileen Acayan ... stereo compositor
Mike Accettura ... compositor: Gener8 / prep artist: Gener8
Kei Acedera ... character designer
Keith Acheson ... visual effects artist
Nidhi Agarwal ... machmove artist: double negative
Sapna Agrawal ... visual effects coordinator
Africa Aguirre Martín ... studio data management: double negative
Laide Agunbiade ... Senior lighting technical director
Ajithkumar ... Paint/Prep artist: Pixstone images Pvt Ltd
Matt Akey ... executive producer: legend 3d
Tosin Akinwoye ... fx technical Director
Evrim Akyilmaz ... visual effects artist: double negative
Lee Alexander ... layout td: Double Negative
Michael Alkan ... lead environment developer
Mauricio Amezcua Arregui ... rotoscoping artist
Dane Anderson ... production support: Legend 3D
Sophie Anderson ... visual effects data wrangler
Valeria Andino ... stereo producer
Andrea Sciame' ... stereoscopic artist: Legend 3D
Kanika Andrew ... visual effects artist: double negative
Tovonaina Andriamampionona ... stereo compositor
Elaine C. Andrianos ... visual effects editor: SPI
Craig Andujar ... visual effects coordinator
Emilio Jundon P. Angeles ... Stereo Artist
Mario Anger ... visual effects artist
Kelly Antaya ... roto/paint artist: Legend 3D
David Applebee ... vfx production coordinator: Imageworks
Khan Arbaz ... matchmove artist
Kamran Arian ... lead stereo compositor: Legend 3D
Daniel Arkin ... visual effects assistant editor
Prabesh Aryal ... stereo artist
Saqib Ashraf ... fx technical director
Neil Atkins ... CFX Lead: SPI
Patrice Avery ... producer: HALON
Murat Ayasli ... compositor
Paul A. Baccam ... stereo compositor
Eric Bachtiar ... data operations
Matthew Badham ... visual effects: on set assistant
Rami Bahsous ... stereo compositor: Legend 3D
Keziah Bailey ... senior build artist: Double Negative
Michael John Baker ... roto/prep artist: Double Negative
Richard Baker ... stereo supervisor: Prime Focus
Tony Baldridge ... vfx supervisor: Legend3D
H.R. Barnett ... depth grade operator: Legend 3D
Sam Barnett ... vfx assistant
Brandon Barney ... compositor
Bruno Baron ... cg sequence supervisor: Double Negative
Ryan Basaraba ... visual effects coordinator
Alvaro Bataller ... prep artist: Double Negative
Craig Bates ... pipeline technical director: Double Negative
Joel Bautista ... compositor: Sony Pictures Imageworks
Andy Bean ... visual effects artist
Robin Beard ... compositing supervisor: Double Negative - london
Mitchell Beaton ... stereoscopic compositor
D.J. Becerral ... stereo compositor: Legend3D
Paul F. Becker ... visual effects executive producer
Cory Bedwell ... matte painter: lighting artist
Robb Beggs ... systems engineer
Nathan Behmlander ... stereoscopic compositor
Jo Ann Cordero Belen ... compositor: sony pictures imageworks
Paula Bell ... roto and paint supervisor: SPI
Tyler Bennink ... stereo producer: Legend3D
Ian Berg ... data i/o: Double Negative
Alfred Berger ... digital compositor
Terrence Bergeron ... visual effects executive producer
Greg Berridge ... digital trainer
Thomas Bevan ... fx td: Sony Picture Imageworks
Dheeraj Bhadani ... r&d lead
Uttham Bhalaykar ... roto prep
Indranil Bhattacharya ... character modeller: Double Negative
Manthan Bhayani ... stereo compositor: Legend 3D
Theodore Bialek ... digital effects supervisor: SPI
Daniel Bigaj ... digital compositor: Double Negative
Babak Bina ... 3d generalist: Double Negative
William Pete Bingham ... element qc artist
Shane Birdsill ... technical production coordinator
Brian Blasiak ... senior lighting and compositing technical director
Lucian Boicu ... compositor
Anthony Bompensiero ... assistant vfx editor: Legend 3D
Caleb Bomysoad ... compositor
Fabio Bonvicini ... senior technical animator
Landon Bootsma ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Stephen Borneman ... lead lighting artist
Romain Bouvard ... digital compositor
Russell Bowen ... lighting td: double negative
Chris Bowers ... previsualization artist
Jason Bowers ... compositing supervisor
Matt Bowler ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Peter Bowmar ... visual effects td
Jon Bragado ... senior matchmove artist: Double Negative
James Braid ... technology: Double Negative
Ben Breckenridge ... stereoscopic supervisor
Jared Brient ... look development td: SPI
Joshua Bristow ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Margaret Brooks ... roto, paint, comp artist: Legend 3D (as Maggie Brooks)
Ryan Brouckxon ... stereo compositor
Jon R. Brown ... visual effects plate manager
Rashida Brown ... stereo depth artist / stereo depth artist: Legend 3D
Rochelle Brown ... stereoscopic compositor
Sebastian Brown ... visual effects artist
Tom Bruno Jr. ... senior layout lead: SPI
Bertrand Bry-Marfaing ... lead lighting technical director: Sony Pictures Imageworks
Marc Brzezicki ... stereo supervisor: Prime Focus
Chris Buckley ... supervising animator: SPI
John Bunt ... layout supervisor: spi
Delphine Buratti ... compositor
Brian Burks ... previsualization artist
Glenn Burton ... pre-visual artist
Thomas J. Burton ... visual effects artist
Simon Butler ... effects technical director
Melissa Byrom ... stereo compositor: Legend 3D
Elizer Cabais ... stereo artist: Legend3D
Daniela Cabrera ... compositor
Kev Cahill ... visual effects
John Cairns ... composite lead: Sony Imageworks
Moray Caldwell ... digital compositor
Josh Callahan ... lead stereo artist: Legend3D
Sean Callahan ... lead stereo artist: Legend 3D
Warwick Campbell ... senior compositor
Daniela Campos Little ... layout td: SPI
Sarah Canale ... senior compositor: Legend 3D
Huseyin Caner ... Lidar scanning Supervisor
Keanan Cantrell ... lighting lead
Bridget Carmody ... visual effects coordinator (as Bridget Swerecki)
Dan Carpenter ... lead stereo compositor: Gener8
Helen Carr ... digital compositor: double negative
Antonio Carrasco Liadskikh ... stereo compositor: Legend 3D
Owen Cartagena ... stereo compositor: Gener8
Nicolás Casanova ... senior compositor: Legend 3D
Ben Case ... digital compositor
Nick Cassidy ... comp artist: Legend 3D / stereo artist: Legend 3D
Jordan Catracchia ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Craig Cesareo ... lead pipeline td: Legend3D
Anthony Chadwick ... look development artist
Julien Chagnon-Zimmerly ... stereo compositor: Legend 3D
Caroline Chai ... roto/prep
Mike Chambers ... visual effects producer
Andrew Kin Fun Chan ... production services technician
James Chan ... modeler
Wayne Chan ... digital compositor: Double Negative
Shyamsundar Chandrasekaran ... lead digital paint & rotoscope artist: Basilic Fly Studios
Andy Chih-Jen Chang ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Fred Chapman ... senior technical animator: Imageworks
James Charles ... fx td: double negative
Peter Charron ... stereo artist: Legend 3D
Ankur Chaudhary ... pipeline technical director
Abhishek Chauhan ... visual effects editor: prime focus
Marco Checa Garcia ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
John Abraham Chempil ... digital artist: double negative
Yeen-Shi Chen ... senior cg modeler: Sony Picture Imageworks
Nicholas Chilelli ... stereo artist: legend 3d
Borae Jungsuk Cho ... pipeline td
Steve Cho ... senior compositor
Caleb Choo ... matchmove supervisor
Tim Chou ... stereo supervisor
Bun Yue Choy ... paint/prep artist: double negative
Allan Peresh Christian ... visual effects coordinator
Kelly Roslyn Christophers ... lighting technical director
Haejung Chun ... cg artist
Jacob Clark ... visual effects
Jimi Clark ... lead stereoscopic compositor
Allison Clarke ... roto paint lead
Karen Clarke ... production manager: Double Negative
Erik Classen ... digital compositor
Kia Coates ... digital compositor: double negative
Kaelen Cohen ... digital compositor
Patrick Cohen ... cg supervisor
Zachary Connolly ... psr software engineer: SPI
Traian Constantinescu ... digital compositor: Sony ImageWorks
Richard Leo Cook ... visual effects coordinator
Ryan Cook ... on set visual effects supervisor
Chris Cooper ... matchmove supervisor: Double Negative
Simon Corbaux ... senior cfx td
Agustin Andres Cortes ... visual effects (as Augustin Andres Cortes)
Chad Cortvriendt ... senior stereoscopic producer
Thomas Cosolito ... Lead Production Pipeline Technician
Laurel Costa ... depth supervisor
Craig Crane ... lidar supervisor
Zoe Cranley ... cg supervisor: Double Negative
Peter Cromwell ... stereoscopic compositor
Graham Cunningham ... stereo artist
Scott Dace ... senior animator: Sony Imageworks
Dylan Dass ... roto/paint artist / stereo compositor - Legend3D / stereo compositor
Markus Daum ... senior character td: Double Negative
Adrianna Nielle Davies ... visual effects assistant coordinator
Jayson Davis ... compositor: gener8
Maya De Rivia ... visual effects
Josh Deason ... stereoscopic compositor
Marianne Del Rosario ... stereo compositor: Legend 3D
Reyna Delaney ... Stereoscopic Compositor
Joel Delle-Vergin ... lead compositor
Debbie Denise ... vfx executive producer
Santosh Kumar Dey ... matchmove artist: Double Negative India
Natalia Diaz ... digital compositor
Joe DiCesare ... matte painter: SPI
Timothy Diem ... stereo artist: Legend 3D
Kenneth Dietrich ... compositor
Menno Dijkstra ... FX technical director -Double Negative
Mike Diltz ... compositor: Sony Pictures Imageworks
Eshan Dissanayake ... roto/paint artist
Gus Djuro ... postvis artist
Justin Dobies ... Senior Lighting TD: SPI
Michael Dolan ... software developer
Colin Dorssers ... stereoscopic compositor: Legend 3D
James Douvinos ... stereo artist: Legend 3D
Christina Drahos ... lead compositor: Sony Imagework
Tom Driscoll ... vfx editor: Legend 3D
Kirsten Drummond ... senior lighting technical director: SPI
Olivier Dubard ... lighting technical director
Steven Dugaro ... fx td
Kalene Dunsmoor ... matte painter
Venkat Rathnam Durai Raju ... stereo compositor: Gener8
Simon Dye ... Senior Compositor
Gwendolyn Dyk ... roto/paint artist: Legend3D
Nicolette Dyke ... visual effects coordinator
Jean-Paul Ear ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Noel Eaton ... resource administrator
Brandon Edgar ... stereo compositor: Legend 3D
Richard Edwards ... production manager: Prime Focus World
James Eggleston ... senior compositor
Leif Einarsson ... postvis artist
Kelsey Elias ... stereo compositor: Legend3D
David Elices ... digital compositor
Elicia Koo ... paint artist
Tosh Elliott ... build lead: double negative
Brett Ellis ... fx technical director: Sony Picture Imageworks
Ronald Ellis ... stereoscopic compositor
Daniel Elophe ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Jeremy Erb ... production assistant: Legend3D: visual effects
Jaclyn Erbacher ... vfx production assistant
John Paul Escobar ... assistant: vfx editor: Legend 3D
Duane Eues ... technical director
Rebecca Fair-Lien ... production coordinator
YiMin Fan ... pipeline technical director
Matt Farell ... previz artist
Andrew Farris ... Senior Compositor
Kathryn Fay ... lead stereo compositor: Legend 3D
Paul Fedor ... matte painter
Kate Fenton ... stereo compositor: Legend 3D
Kate Fenton ... paint & roto artist
Cranston Fernandes ... roto prep artist: Double Negative
Limas Uribe Fernando ... stereo artist: Legend 3D
Judith Ferrer ... digital compositor
George Ferris ... prep artist: Gener8 Digital Media Corp. / roto/paint artist: Legend3D
Juan Carlos Ferrá ... stereo compositor
James Fetter ... look development: lighting
Rebecca Field ... vfx assistant
Frank Fieser ... compositing lead: SPI
Nicolas Fillion ... texture artist
Dan Finnegan ... FX TD: Sony Pictures Imageworks
Brian Fisher ... compositor
Tiku Roemello Fisher ... stereo coordinator (as Tiku Fisher)
Andrew Flatt ... stereo compositor: Legend 3D
Alana Fleming ... stereo artist: Legend 3D
Maxim Fleury ... crowd build supervisor
Melyssa Forget Turcotte ... visual effects coordinator
Filippo Forno ... cg artist
Nathalie Fortunel ... production assistant
Layne Friedman ... stereoscopic supervisor: SPI
Martin Furness ... hair lead & senior character effects technical director: Sony Pictures Imageworks
Akash Gade ... matchmove artist: prime focus
Anthony Galati ... stereo compositor: Legend3D
Megan Galbraith ... visual effects coordinator
Eric Gambini ... lead layout artist
Giancarlo Ganziano ... visual effects editor (as Gian Ganziano)
Caraline Gao ... stereo compositor: Legend 3D
Michelle Gao ... visual effects: lighting technical director
Riddhima Garatikar ... stereo artist: Legend 3D
Anthony Garcia ... paint & roto supervisor: Legend 3D
Lorena García Romero ... modeler
Brannek Gaudet ... stereoscopic compositor
Ingrid Gaynor ... production assistant: Legend 3D
Jack Geckler ... previs artist: HALON
Rino George ... compositor
Graham Gibbard ... compositor (as Graham L.L. Gibbard)
James Gibson ... roto artist: double negative
Melissa Goddard ... digital compositor
Harrison Goldstein ... visual effects line producer: Double Negative
Ana Gomes ... compositor: Double Negative
Catarina Gonçalves ... assistant colourist: Double Negative
Philip Gordon ... stereo compositor: Legend 3D
Ranjit Gosavi ... compositing supervisor
Dhruv Govil ... pipeline
Trevor Graciano ... compositing supervisor: Legend 3D
Cody Graham ... stereoscopic artist
Oded Granot ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Luke Gray ... technical director
Anthony Gregory ... roto/paint artist: Legend 3D
Michael Leigh Gresham ... roto/prep artist: Double Negative
Gero Grimm ... fx technical director: Double Negative
Jessica Grimshaw ... stereoscopic compositor
Pawel Grochola ... visual effects artist
Julie Groll ... senior digital production manager
Christopher Grutzmacher ... system administrator: Legend 3D
Omar Gudjonsson ... compositor: Sony Pictures Imageworks
Vikas Gusain ... senior prep artist
Carlos Guzman ... effects technical director
Zack Haddad ... stereo production supervisor: Legend 3D
Ashley Hakker ... stereo compositor
Alexa Hale ... visual effects production manager
Andrew J. Hall ... stereo artist: Legend 3D
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
Geoffrey Harlos ... lead stereo compositor: gener8
Rio Harrington ... stereoscopic compositor
Andrew Harris ... stereo artist: Legend3D
Alex Hartunian ... depth artist: Legend3D
Daniela Hasenbring ... software engineer
Corinna Hatlestad ... stereo artist: Legend 3D
John R. Hazzard ... pipeline td: sony pictures imageworks
Eric Heaton ... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Chris Hebert ... visual effects photographer
Chrystian Hebert ... matchmove artist (double negative)
Jason Hebert ... stereo compositor
Tom Heddell ... stereoscopic compositor
Rachael Hender ... visual effects artist
Benjamin Hendricks ... compositing supervisor
Kimberly Henry ... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Justin Henton ... animator: double negative
Shani Hermoni ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Julia Heseltine ... stereo artist: Legend 3D
John Hewitt ... previsualization lead
Kimberley Hickey ... stereo compositor: Legend 3D
Andreas Hikel ... lead previs/postvis artist
David Hipp ... visual effects artist
Wilson Ho ... stereo compositor: Legend 3D
James Hoang ... stereo artist: Legend 3D
Pablo Holcer ... compositor supervisor
Duncan Holland ... witness camera operator
Justin Holt ... texture paint supervisor: SPI
Kim Hong Kyoung ... stereo compositor
Sam Horgan ... assistant colourist: Double Negative
Yuka Hosomi ... digital compositor
Craig Houston ... stereo compositing lead
Heather Howell ... python developer: Legend 3D
Pete Howlett ... digital compositor
Venti Hristova ... illustrator: Cantina Creative
Claudia Huerta ... vfx editor
Chris Hung ... sequence lighting lead
Megan Hutchison ... roto/prep supervisor: Double Negative
Injoon Hwang ... visual effects artist
Enoch Ihde ... character td
Giuseppe Improta ... visual effects artist
Lia Ioanniti ... compositor: Double Negative
David Ireland ... technical director: Legend 3D
Shinya Ishii ... cg modeler
Brandon Jackson ... compositor
Phillip James ... stereographic depth artist: Legend 3d
Stephen James ... compositing sequence supervisor: Double Negative
Rennie Jayasekera ... stereo compositor: Legend 3D
Jack Jenkins ... roto artist: Double Negative
Kundan Kumar Jha ... roto line producer: Double Negative Mumbai
Manohar Jha ... compositor
Quan Jiang ... senior stereo compositor: Legend 3D
Carolina Jimenez Garcia ... layout technical director: Double Negative (as Carolina Jiménez)
Jorge Jimenez ... i/o coordinator: Gener8 (as Jorge Miguel Jimenez Quintanilla)
Michael Jimenez ... compositor: Gener8
Ray Lei Jin ... concept artist/matte painter: Double Negative (as Raymond Lei Jin)
Therese Johansson ... roto artist: double negative
JoAnna Johnson ... compositor: gener8
Neil Jouanjean ... on-set real-time visualization
Tanner Joyce ... associate production manager
Bradley Kaiser ... stereo compositor
Joanie Karnowski ... layout artist
Michael Karp ... matchmove supervisor: double negative
Yogesh Kaushal ... digital character animator: credited
Annie Kavalak ... stereo compositor
Ryan Keely ... digital compositor
Paddy Kelly ... vfx line producer: Double Negative
Spencer Kelsey ... post vis artist
Matthew Kemper ... compositing supervisor: Legend films
Lee Kerley ... head of shading
Christopher Kerr ... research and development: Double Negative
Christopher Kerr ... stereo compositor
Gurpreet Singh Khalsa ... rotomation artist: Gener8 Digital Media Corp
Anne Kim ... compositor: Sony Imageworks
Jieun Kim ... stereoscopic compositor
Jiwoon Kim ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Louis Kim ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Marvin Kim ... modeling supervisor
Taeyoung Kim ... lighting technical director: SPI
Kristof Kiraly ... enviroment technical director
Alexander Kirk ... digital matte painter
Jesper Kjölsrud ... visual effects supervisor: Double Negative
Brian Kloc ... lead look development artist
Lukas Tiberio Klopfenstein ... roto/prep artist - double negative
Zach Knue ... production coordinator
Alexander Koehl ... lighting technical director: SPI
Julianna Kolakis ... senior texture painter: SPI
Dmitriy Kolesnik ... fx td
Keith Kolod ... compositing supervisor: Legend 3D
Ashley Koons ... VFX Production Manager: Sony Pictures ImageWorks
Aaron Kramer ... senior lighting technical director: Sony Pictures Imageworks
Lukasz Krawiec ... assistant vfx editor: Legend 3D
Sascha Kremers ... character td: SPI
Ross Krothe ... lighting technical director
Angelina Kryvosheyina ... stereo artist: Legend 3D
Stephanie Ku ... stereo artist: Legend 3D
Praveen Kumar ... digital artist
Joosten Kuypers ... lighting lead: SPI
Wanda Kwok ... prep artist
Daniel Laczkowski ... senior digital artist: SPI
Dave Ladner ... lead stereo compositor
Jaymie Lam ... compositor: Sony Pictures Imageworks
Philip Larson ... senior production services technician: SPI
Vicki Lau ... digital compositor / postvis artist
Stephen Lawes ... : Cantina Creative
Isaac Layish ... compositing supervisor: Double Negative - london
Brian Le Hong ... lead stereo artist: Legend 3D
Matthew Leach ... r&d
Jooyong Lee ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Justin Lee ... visual effects systems engineer: Sony Imageworks
Ken Lee ... 2d compositor: Legend 3D
Nikki Jieun Lee ... stereoscopic compositor
Sam Lee ... senior compositor: SPI
Skeel Lee ... senior effects technical director: Sony Pictures Imageworks
Stephanie C. Lee ... associate production manager
Youngwook Lee ... stereo compositor
Daniel Lee-Poy ... stereo compositor: Legend3D
Eric D Legare ... senior pipeline technical director
Shae Lepere ... stereo compositor: Legend 3D
Patrick Lermitte ... visual effects coordinator: SPI
Yulia Levitas ... roto/paint artist: Legend 3D
Diana Li ... fx td: Sony Pictures Imageworks
Alexander Limpin ... stereo compositor: Legend 3D
Kew Lin ... roto artist: Double Negative / stereo prep artist: Double Negative
Kuan Lin ... senior look development
Cedric Ling ... matchmove lead: double negative
Shenyan Liu ... vfx editor: Gener8
Andrew Livingstone ... roto/paint artist: Legend 3D
Brendan Llave ... lead stereo compositor
Andrew Lockley ... visual effects supervisor: Double Negative
Jason Lodas ... stereo artist: Legend 3D
Mike Logan ... roto/paint artist: Legend3D
Reilly Lohr ... senior texture painter
Simon Loisel ... visual effects artist
Juan David Lopez ... digital compositor
Mike Loucas ... roto/paint artist: Legend3D
Jordan Lucchino ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Shannon Y.F. Lum ... visual effects coordinator
Viktor Lundqvist ... effects technical director
Julie Lundy ... stereo artist
Fabio Luongo ... digital compositor: Double Negative
Matthew Lutes ... stereoscopic compositor
Andreas Maaninka ... lead digital modeller (Sony Pictures Imageworks) / senior digital artist: double negative
Melaina Mace ... digital matte painter: Double Negative
Michal Maciejewski ... fx td: Double Negative
Kendrick MacNaughton ... stereo artist: legend 3d
Garry Maddison ... colourist: Double Negative
Francesco Antonio Maggi ... digital compositor: Double Negative
Felicia Mah ... stereo compositor: Legend 3D
Divya Mahadevan ... stereo compositor
Keywan Mahintorabi ... digital compositor: SPI
Buthaina Mahmoud ... tools developer
Khoi Mai ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Mike Makara ... previsualization artist
Jeffrey Manchester ... 3D conversion department manager / 3D conversion department manager: legend 3D
Gabriel Mandala ... compositor
Alex Manita ... visual effects artist
Michael Mansueto ... stereo artist
Mika Margolles ... visual effects artist
Dida Marinova ... sr. stereo artist: Legend 3D (as Dida Tosheva)
Terry Marriott ... fx td
Ed W. Marsh ... stereoscopic supervisor / visual effects editor
Nick Marshall ... lead environment artist: Double Negative
Brandon Martin ... lighting td
Kimberly Martinez ... lead stereo compositor: Legend 3D
Mayra Martinez ... stereo artist: Legend 3D
Daniel James Mason ... matchmove artist (stereoscopic conversion)
Laura Massingham ... stereo compositor
Haydn Masuda ... compositor: Sony Pictures Imageworks
Nathan Mateo ... stereo artist: Legend 3D
Dexter Matias ... stereo compositor: Legend3D
Christoph Matthiesen ... visual effects artist: double negative
Ruben Mayor ... fx td: SPI
Cody McCaig ... stereo artist: legend 3D
Brian McCann ... compositor: gener8
Chuck McIlvain ... pipeline supervisor
Brandon McMenamin ... stereo compositor: Legend 3D
James McPhail ... fx td: double negative
Craig McPherson ... supervising animator: SPI
Shane Meehan ... roto/prep artist: Double Negative
Himanshu Meena ... senior matchmove artist: Prime Focus
Wanamas Meevasana ... stereo compositor: Legend 3D
Jon Meier ... sr. lighting td
Chad Meire ... digital compositor
Jeremy Meltzer ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Marco Menco ... senior modeler: double negative
Lewis Menga ... senior stereoscopic editor: Prime Focus / senior stereoscopic editor: prime focus
Catherine Menoudakis ... visual effects artist
Rob Menzer ... sculptor
Taylor Meraz ... stereo artist: Legend 3D
Andre Mercier ... postvis artist
Sheetal Meshram ... stereo compositor-Legend 3D
Chris Messineo ... visual effects lead
Michael Meyers ... 3D design visualization; Cantina Creative
Midhun ... visual effects artist
Ivanna Mikhaylova ... digital compositor
Lex Millena ... stereo compositor: Gener8
John Brandon Miller ... character modeler
Leela Sankar Miriyala ... Matchmove Artist: Prime Focus
Derrick Mitchell ... Visual Effects Editor
Eric A. Mitchell ... compositor: stereoscopic: Gener8
Riley Mitchison ... stereoscopic compositor
Souvik Mitra ... matchmove supervisor: double negative
Alex Moaveni ... visual effects artist
Jamie Moggach ... compositor: Gener8
Stephanie Molk ... visual effects artist
Summyr Montesanto ... senior stereo compositor: Legend 3D
Charlotte Moore ... VFX Accountant: SPI
Steven Moore ... modeler: Double Negative
Darren A. Mosher ... visual effects: technical director
David Antonin Mucci ... digital artist: double negative
Frank Mueller ... character setup supervisor
King Mugabi ... roto, paint, comp artist
Katy Mummery ... visual effects line producer: Double Negative
Hiroaki Muramoto ... Lead Environment TD: Sony Pictures Imageworks
Adam Muratoff ... visual effects artist
Sandra Murta ... layout td: Double Negative
Alex Murtaza ... senior matte painter
Frances Muthaiah ... Matchmove Supervisor
Stephanie Muyco ... visual effects coordinator
Trilochan Naik ... matchmove lead
Anoop M. Nair ... visual effects artist
Hee-Chel Nam ... digital texture artist: SPI
Yekula Narendra Varma ... matchmove: prime focus / rotomation: prime focus
Amit Narwani ... matchmove artist: double negative
Naveen Natarajan ... visual effects: senior creature fx
Deepak Nayak ... junior pipeline td: Prime Focus
Salima Needham ... digital compositor
Kenneth Nelson ... visual effects supervisor
Maxwell Nemeth ... stereo artist
Avadhut Nerurkar ... render wrangler/render support: 3D Stereoscopic Conversion
Matthew Newhart ... pre-visualization artist
Christopher Newman ... lead tracking artist: Prime Focus
Adele Ng ... look development artist
Jason P. Nguyen ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Linh Nguyen ... final layout artist
Nhi Wendy Nguyen ... lead stereo artist: LEGEND3D
Vincent Vu Nguyen ... stereo compositor: Legend 3D
Chris Nichols ... senior texture painter
John Niforos ... effects td
Tony Noel ... stereo compositor
James P. Noon ... tracking
Danielle Norgate ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Richard Noun ... stereo compositor: Legend 3D
Barry O'Brien ... stereoscopic supervisor
Keith O'Hara ... storyboard coordinator
Sami Oms ... stereo compositor
Jonathan Opgenhaffen ... concept artist
Kurian Os ... pipeline lead
Aaron Ouellette ... stereo artist
Ben Outerbridge ... digital compositor
Benjamin Pablo ... stereo compositor: Legend3D
Andrea Lackey Pace ... production services support
Prashant M. Padol ... rotomation lead: Gener8
Amanda Pamela ... digital compositor: Double Negative
Amey Panchal ... senior matchmove artist: double negative
David Parada ... roto artist
Catherine Park ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Kyoung Kay Park ... postvis artist
Taehyun Park ... modeler
Karen Lorena Parker ... digital compositor
Isaac Partouche ... virtual production supervisor: SolidTrack
Mickael Partouche ... Lead Operator Solidtrack (Lead Operator Solidtrack)
Eduardo Pasaoa ... stereo artist [precomp]: Legend 3D
Daniel Pastore ... environment td: double negative
Nikul Patel ... lidar supervisor: art department
Saurabh Patel ... senior matchmove artist
Vishal Patel ... senior effects td
Athena Patterson ... Stereo Compositor
Jeremy Patterson ... stereo artist: legend 3D
Miriam Pavese ... compositor: double negative
Julia Lee Peat ... stereo artist: Legend 3D
Kai Pedersen ... lead lighting and lookdev: Double Negative
Peter Pelisek ... rotomation supervisor
Philip Pendlebury ... studio: double negative
Doug Penner ... systems administrator
Joseph Pepper ... fx supervisor
Ana Sofia Mestre de Almeida Pereira ... digital compositor: Sony Imageworks (as Ana Mestre de Almeida Pereira)
Billy Perry ... digital artist
Britni Ziegler Peters ... Visual Effects Assistant Editor (as Britni Ziegler)
Sandy Phetchamphone ... paint/roto artist: Legend 3D
Marc Picco ... visual effects artist
Leonel Plasencia ... stereo artist: Legend 3D
Matthew Plummer ... visual effects executive producer: Double Negative
Joseph Pockaj ... stereo compositor: Legend 3D
Rahul Pokharkar ... matchmove artist
Ipyana Ponder ... compositor
Aditya Ponguri ... visual effects
Eric Ponton ... compositor: Double Negative
Andrew Poole ... visual effects editor: Double Negative
Travis Porter ... 2d sequence lead
Joel Prager ... cg sequence supervisor: Double Negative
Koli Pratik ... stereo artist: rotoscope
Kristin Pratt ... layout lead
Jeremy Preissner ... systems administrator
Dan Prentice ... cg generalist
Richard Pring ... head of editorial: prime focus
Aaron Providence ... stereo compositor: Legend 3D
Jaime Provido ... roto artist: Double Negative
Xinyi Puah ... visual effects editor: double negative
Nachiket Pujari ... Hair/Cloth TD: Sony Pictures Imageworks
Adam Quattrociocchi ... lead stereo artist: Legend3D
Ricardo Quintero ... digital compositor
Christopher Rabacal ... stereo artist: Legend 3D
Jagannadham Rajana ... lead roto/prep artist
Malla Rajendra ... Matchmove Artist: Double Negative
Ken Ralston ... visual effects supervisor
Adrian Ramirez ... stereo artist: Legend 3D
Esmeralda Ramirez ... stereo artist: Legend3D
Austin Ramsey ... stereoscopic compositor
Ryan Ramsey ... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Ollie Rankin ... visual effects supervisor: Double Negative
Chetan Rathod ... matchmove/layout/rotoanim
Adrian Ratley ... lead data wrangler
J. Robert Ray ... software lead
Robert Reategui ... stereo compositor
Jay Redd ... visual effects supervisor
Murali Krishna Reddy ... matchmove artist: Double negative
James Rees ... stereoscopic supervisor
Jason Reese ... systems administrator
Jeff Reeves ... visual effects digital asset manager
William Reges ... stereo compositor: Legend 3D
Ron Rhee ... visual effects artist
Andrew Rhinehart ... lead stereo compositor: Legend 3D
Antonio Ribeiro ... stereo artist: Legend 3D (as Antonio Luis)
Tyler Rice ... stereoscopic compositer
Dominic Ridley ... cyber scanning supervisor: Clear Angle Studios
Mnandi Ridley ... visual effects artist
Jaime E. Riveros ... postviz artist (as Jaime Riveros)
Lucy Robert ... production assistant
James William Roberts ... senior visual effects artist
Richard Rodrigues ... stereo compositor: Legend 3D
Tony Rodriguez ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Janina Rogacki ... visual effects artist
Xavier Roig ... senior lighting technical director: SPI
Emmanuel Rojas ... matchmove artist
Tom Rolfe ... compositing supervisor: Double Negative
Christopher Romano ... visual effects
Erasmo P. Romero III ... lead stereo compositor: Legend 3D (as Erasmo Romero)
Toby Rosen ... effects animation technical director
Luca Gabriele Rossetti ... Head of dmp department / lead concept artist / lead matte painter
Shaun Roth ... fx supervisor
Daniel Rubin ... digital compositor
Angel Gil Ruiz ... senior matchmover
Jack Runyon ... visual effects editor: Legend 3D
Caitlin Rupert ... postvis artist
Katya Ruslanova ... digital compositor: Sony Imageworks
Croft Russell ... stereo compositor: Legend 3D
John Russell ... technical director: Legend 3D
Timothy Russell ... visual effects artist
Vishal Rustgi ... visual effects coordinator
Stephanie Saillard ... vfx compositor
Yury Sakovich ... senior character effects artist
Matthew Salisbury ... visual effects artist
Ronald Samson ... lighting technical director
Lui Sanchez-Fontillas ... paint/prep artist: double negative
Theodore M. Sandifer ... prep supervisor
Julius Padilla Santos ... stereo compositor: Legend 3D
Tiago Santos ... digital compositor: double negative
Ryan Saper ... modeler: Sony Pictures Imageworks
Branan Sarveswaran ... stereo depth artist: Legend 3D
Pinto Sasikumar ... visual effects producer
Atsushi Sato ... character animator
Jordan Schilling ... compositor: Sony Pictures Imageworks
David Schott ... digital compositor: Double Negative
Jan Schubert ... lookdev td: double negative
Kate Schultz ... stereo compositor: Legend 3D
Tom Schultz ... matchmove supervisor: SPI
Charles Schwartz ... layout artist: Sony Pictures Imageworks
Eric Scott ... visual effects producer
Jonathan Scott ... compositor / compositor: Legend 3D
Liscar Scott ... stereo artist
Amanda Seah ... matchmove artist: Double Negative
Klaus Seitschek ... visual effects
David Sellares ... effects technical director: Sony Pictures Imageworks
Roger Serrabassa Vilar ... digital compositor: double negative
David Serrano ... compositor: Gener8
Karl Sevilla ... stereo artist: Legend3D
Khizar Shabir ... stereo artist: Legend 3D
See Shae Lyn ... clean-up artist
Shabbir Shaik ... stereo artist
Jeff Shapiro ... visual effects accountant
Mohak Sharma ... visual effects coordinator
Ben Sharp ... motionbuilder supervisor
Emily Shartle ... visual effects production assistant
Steve Shearston ... senior effects technical director
Dan Sheerin ... visual effects artist
Natalia Shevcun ... stereo compositor: Legend 3D
Heekyung Shin ... lighting technical director
Michelle Shoukralla ... stereo compositor: Legend 3D
Lynn Sibley ... roto/paint manager
Matthew Sidebottom ... senior stereo compositor
Brian Silva ... effects/lighting technical director: SPI
Uros Simic ... senior lighting technical director: Sony Pictures Imageworks
Jason Simmons ... senior effects technical director: Sony Pictures Imageworks
Jagjeet Singh ... senior creature effects technical director
Keith Sintay ... senior character animator: Sony Pictures Imageworks
Mykhailo Slavov ... digital compositor
Anton Smit ... visual effects: Double Negative
Carey Smith ... digital producer: SPI
Jessica Clare Smith ... digital compositor
Joshua Smith ... stereo artist
Natalie Smith ... rotoscope artist
Tefft Smith ... post-vis supervisor / pre-vis supervisor / vfx supervisor
Michael Smith-Kennard ... Senior Generalist TD: Double Negitive Vancovuer
Ben Soan ... visual effects
Kevin Souls ... lighting designer: sony imageworks
Alicia Spilka ... stereo artist: Legend 3D
Saren Sritharathas ... stereo artist
Pembrooke St. Cyr ... roto/paint artist: Legend3D
Angelo Stanco ... fx technical director: Sony Pictures Imageworks
Jeremy Stapleton ... visual effects
Katie Stetson ... visual effects production manager
Orde Stevanoski ... compositing supervisor
Yesod Stone ... io coordinator: Legend 3D
Perry Stoutt II ... stereo artist: Legend 3D
Bradey Strong ... lighting artist
Alan Stucchi ... digital compositor
Jim Su ... senior character td / double negative
Larissa Sudom ... paint & roto artist
Sujil Sukumaran ... fx technical director
Wessley Summers ... stereo compositing lead
Jenna Sunde ... stereoscopic compositor: Gener8
Kelly Sung ... vfx production assistant
Richard Sur ... senior lighter: Sony Pictures Imageworks
Rpin Suwannath ... previs supervisor
Prapanch Swamy ... lead lighting technical director: Sony Pictures Imageworks
Matthew Swanton ... stereo compositor: Legend 3D
Michael J. Sweetser ... stereo compositor: Legend3D
Brian Sziklasi ... stereo artist: Legend3D
Christina Takahashi ... visual effects coordinator
Shirin Takallu ... depth artist
Stedman Tam ... assistant vfx editor: Legend 3D
Adam Tamblyn ... visual effects
Jerrod Tan ... roto/paint artist
Shu Jun Tan ... paint artist: Legend 3D
Suan Ching Tan ... digital artist: texture artist
Kaz Tanaka ... color scientist / imaging supervisor
Ronen Tanchum ... senior effects technical director
Taisuke Tanimura ... senior software engineer
Ahmet Levent Tasel ... character pipeline td
Randy R. Tecson ... rotoscoping artist
Kenzo Tee ... bodytrack artist: double negative / match mover: double negative visual effects
Natalie Tejada ... stereo coordinator: Legend 3D
Sebastien Tessier ... senior lighting technical director: SPI
Kieran Tether ... senior lighting technical director: SPI
Ali Tezel ... layout td: SPI
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Guillaume Thimus ... Senior Lighting TD: Sony Imageworks
Sunny Thipsidakhom ... stereo compositor: Legend 3D
Gavin Thomas ... rigger: Double Negative
Craig Thompson ... lead stereo artist
Patrick Thompson ... digital compositor
Shauna Tingey ... visual effects coordinator
Shermaine Toh ... prep artist: Double Negative VFX
Brian Tong ... assistant vfx editor: Legend 3D
Anna Tonrungroj ... digital compositor
Ted Trabucco ... lead stereo artist: Legend 3D
Kathleen Tran ... i/o technician: Legend 3D
Serina Trexler ... stereo artist: Legend 3D
Christine Troianello ... senior paint artist: double negative
Vincent Truitner ... cg animator
Curtis Tsai ... associate production manager: Sony Pictures Imageworks
Jean Tsai ... production service technician
Pui-Ming Tsang ... paint & roto artist: Legend 3D
Cody Turcotte ... stereo artist: Legend 3D
Cosku Turhan ... senior look development/lighting lead
Kristin Turnipseed ... postviz artist
Alex P. Twigg ... pipeline
Simon Twine ... senior compositor
Max Tyrie ... supervising animator
Beth Tyszkiewicz ... associate production manager
Panida Umrapal ... assistant vfx editor: Legend 3D
Shraddha Uppu ... visual effects artist
Ryan Vaillancourt ... stereo compositor
Ankit Vajpayee ... compositor
David Valdez ... texture artist
Olivier Van Zeveren ... lighting technical director
Kealani Vanderleest ... visual effects artist
Jeremy Vanneman ... stereoscopic compositor
Sherin Varghese ... compositing supervisor: Gener8
Yuri Vasilyev ... roto/paint artist
Cassius Vaz ... stereo production manager
Vivaswan Venkat ... vfx production assistant
Milo Verbowski ... virtual set artist
Mike Verhaeghe ... stereo compositor
Duarte Victorino ... effects technical director: Sony Pictures Imageworks
Valeri Vidakovic ... lead roto/paint artist: Legend 3D
Vanesa Vidakovic ... stereo compositor: Legend 3D
Juvenal Vique ... roto/paint artist: Legend 3D
Keven Viragh-Begert ... layout td: Sony Pictures Imageworks
Tiberius Viris ... senior matte painter
Armand Vladau ... digital compositor
Eva von Overheidt ... lead digital compositor: Double Negative
Yonghow Vong ... senior lighting technical director: SPI
Chris Walker ... senior lighting technical director
Tara Walker ... digital compositor
Kathryn Walsh ... stereo artist / stereo artist: Legend 3D
Michael M. Walsh ... senior layout artist
Brian Walters ... senior layout artist: SPI
Nancy Wang ... head of post production: Legend 3D
Pablo Wang ... stereo compositor
Ruiting Wang ... matchmove artist
Yanbo Wang ... stereo compositor
Tim Ward ... lighting technical director
Michael Leon Ware ... visual effects artist
Tamara Watts Kent ... visual effects producer
Brandon Weise ... stereo compositor: stereoscopic conversion
John Welborn ... software engineer
Matt Welford ... additional supervision: Sony Imageworks
Craig Wentworth ... digital effects supervisor
Nicole A. West ... effects technical director
Brittany Wetzel ... stereo compositor: gener8
Hailey White ... visual effects artist
Ian W.S. White ... stereo artist: Gener8
Matthew White ... stereo compositor
Will Van Dao ... roto supervisor: double negative
Stephen Willey ... technical support
Aaron Williams ... lead stereo artist: Legend3D
Christy Williams ... stereo coordinator: Legend 3D
Guy Williams ... environments supervisor
J. Adam Williams ... lead stereo artist: Legend 3D
Monique Williams ... digital matte painter
Craig Wilson ... stereo production assistant: Legend 3D
Wade Wilson ... senior creature effects technical director: SPI
Jeremie Winslow ... senior digital production manager: Sony Pictures Imageworks
Stephen Winters ... render i/o administrator
Jessica Wolff ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Eddy Wolfson ... lead stereo compositor: legend 3d
Charlie Wong ... stereo artist: stereoscopic conversion
Eric Hp Wong ... lighting td
Hock Wong ... post vis artist
Jason Wong ... stereo compositor: Legend 3D
Kai Wing Wong ... prep artist
Zachary Wong ... lead postvis artist
Pornthep Wongkitigumjorn ... snr. lighting td: imageworks
Chris Wood ... digital compositor
Alison Wortman ... lead cg artist: Double Negative
Tzuen Wu ... compositing lead: SPI
Xye ... tracking
Sunil Kumar Yadav ... bg prep artist / bg prep artist: double negative
Tuba Yalcin ... effects technical director: Double Negative
Anna Yamazoe ... lighting artist: double negative
Edwin Yang ... roto/paint artist
Alvin Yap ... senior effects technical director: Sony Pictures Imageworks
Jose Yapor ... senior digital artist
Asuha Yasuda ... matte painter: Sony Pictures Imageworks
Jeen Yee ... production coordinator: double negative
Kelvin Yee ... lead compositor: Sony Pictures Imageworks
Travis Yee ... previs/postvis artist
Teh-wei Yeh ... lighting technical director: Double Negative
Jordan Yen ... stereo artist
James Yeoman ... production manager: Clear Angle Studios
Ryan Yeung ... stereo compositor: Legend 3D
Phil Young ... senior texture artist: Double Negative
Jenna Yu ... stereo compositor
Jun Xian Yue ... roto artist: double negative
Christopher Lee Zammit ... senior character texture/conceptual artist (as Chris Zammit)
Alyssa Zarate ... concept artist / senior matte painter
Lye Zechari ... matchmove artist: double negative
Eva Zemaitis ... assistant vfx editor: Legend 3D
Russel Zenarosa ... stereo compositor: Legend 3D
Alvaro Zendejas ... stereoscopic artist
Lei Zhang ... vfx editor
Vera Zivny ... visual effects producer: Double Negative
Marteinn Örn Óskarsson ... pipeline supervisor
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... visual effects (uncredited)
Sean Amlaner ... lead compositor (uncredited)
Melissa Best ... stereo compositing supervisor: Gener8 (uncredited)
Matthew Bristowe ... head of production: Prime Focus World (uncredited)
Andres Coron ... digital artist (uncredited)
Bec Cranswick ... assistant stereo editor (uncredited)
Vance Dehne ... prep artist: Gener8 (uncredited)
Karthik Kumar Durairaj ... prep lead: Basilic Fly Studio (uncredited)
Niv Ende ... IO coordinator: Gener8 (uncredited)
Marlon Engel ... stereoscopic compositing supervisor: Gener8 (uncredited)
Aaron Fung ... rotomation artist: Gener 8 (uncredited)
Larry Gritz ... software engineer (uncredited)
Emmanuel Guevarra ... extraction artist: Gener8 (uncredited)
Jeremy Hardin ... cg artist: double negative (uncredited)
Shizue Harrison ... senior stereoscopic artist (uncredited)
Syuhada Hassan ... visual effects coordinator (uncredited)
Jeremy Houtz ... stereo artist (uncredited)
Chawalit Jirattikansakul ... tracking (uncredited)
Joe Lewis ... virtual production: Encodacam & SolidTrack (uncredited)
Darren MacKay ... digital compositor (uncredited)
Nicole Nagata ... element qc artist (uncredited)
Irfa Nisar ... software engineer (uncredited)
Glenn Osgood ... roto/paint artist: Legend3D (uncredited)
Ryan Parker ... stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Addison Pauli ... studio operations coordinator: Sony Pictures Imageworks (uncredited)
Caprice Paxton ... stereo production manager (uncredited)
Garrett Pedde ... roto, paint artist: Legend 3D (uncredited)
Grant Robertson ... visual effects supervisor (uncredited)
Raj Sandhu ... stereo artist: Legend (uncredited)
Clayton Allen Stearns ... editorial technical director: Legend 3D (uncredited)
Nicholas Symons ... animator (uncredited)
Qi Rong Tan ... roto artist: doube negative (uncredited)
Kelsey Thompson ... stereo production coordinator (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
Christopher Whittle ... visual effects artist: Double Negative (uncredited)

Stunts

Edit
Mark Archer ... utility stunts
Rachelle Beinart ... utility stunts
Nick Chopping ... utility stunts
Tony Christian ... utility stunts
Ben Cooke ... stunt coordinator
Tomas Ereminas ... utility stunts
David Garrick ... utility stunts
Oliver Gough ... utility stunts
Bobby Holland Hanton ... utility stunts
Robert Hayden ... stunt rigger (as Rob Hayden)
Robert Hladik ... utility stunts
Lou Horvath ... stunt rigger (as Loui Horvath)
Ian Kay ... utility stunts
Adam Kirley ... utility stunts
Ben Mahoney ... key stunt rigger
Kai Martin ... stunt double: Hatter
Oleg Podobin ... utility stunts
Douglas Robson ... stunt double: Time
Danny Sansom ... stunt rigger
Helen Steinway Bailey ... stunt double: Alice (as Helen Bailey)
Arran Topham ... utility stunts
Edward Upcott ... utility stunts
Calvin Warrington-Heasman ... utility stunts
Maxine Whittaker ... utility stunts
Leo Woodruff ... utility stunts
Ben Wright ... utility stunts
Guiomar Alonso ... stunt double: Mia Wasikowska - additional photography (uncredited)
Rachelle Beinart ... stunt double (uncredited)
James Bomalick ... head stunt rigger reshoots (uncredited)
Tony Christian ... stunt performer (uncredited)
Joel Conlan ... stunt double: Sacha Baron Cohen - Additional Photography (uncredited)
Tomas Ereminas ... stunt performer (uncredited)
Oliver Gough ... stunt double (uncredited)
Sarah Greensmith ... department coordinator: additional photography (uncredited)
Bobby Holland Hanton ... stunt performer (uncredited)
Robert Hladik ... stunt performer (uncredited)
Adam Kirley ... stunt coordinator: additional photography (uncredited)
Paul Lowe ... stunt performer (uncredited)
Nick McKinless ... additional stunt coordinator: additional photography (uncredited)
Casey Michaels ... stunt performer (uncredited)
Oleg Podobin ... stunt performer (uncredited)
Hayley Saywell ... stunt department manager (uncredited) / stunt double: Anne Hathaway (uncredited)
Roy Taylor ... stunt performer (uncredited)
Alexander Temmink ... stunt performer (uncredited) / stunt performer: horseback (uncredited)
Edward Upcott ... stunt performer (uncredited)
Calvin Warrington-Heasman ... stunt performer (uncredited)
Annabel Elizabeth Wood ... utility stunts (uncredited)
Leo Woodruff ... stunt double (uncredited)
Ben Wright ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Susie Allnutt ... additional photographer
Tim Ambridge ... crane supervisor
Jonathan Ames ... video assistant
Nathanael Bauer ... electrician
Liam Beard ... video assistant
Anthony Benjamin ... best boy: grip
Ashley Bond ... "a" camera focus puller
Freddie Bonfanti ... electrician
Alex Brown ... electrician daily
Conor Carson ... electrician
Stephen Catney ... dailies
Pete Cavaciuti ... a camera/steadicam operator
Wailoon Chung ... electrician
Barney Coates ... second assistant camera: second unit
Shaun Cobley ... camera operator: second unit
Callum Collins ... lighting technician
Ricky Collins ... electrician
Darren Coomber ... standby rigger
Josselin Cornillon ... dit assistant: additional photography
Neil Dengel ... rigger
Galo Dominguez ... Lighting console programmer
Graham Driscoll ... electrician
Simon Dunn ... camera trainee: dailies
Tobias Eedy ... first assistant camera: second unit
Ian Franklin ... rigging gaffer
Jonny Franklin ... electrician
Alex Fraser ... trainee grip: re shoots
Kevin Fraser ... key grip
Woody Gregson ... second assistant camera: additional photography
Rodrigo Gutierrez ... b cam operator
Tom Guy ... electrician
Neil Hawkins ... electrician
Richard Hayden ... rigger
Gabriel Hyman ... first assistant camera: dailies, second unit
Sam Irwin ... camera trainee
Sam Kite ... supervising rigging electrician
Lee Knight ... additional photography / gaffer
Ed Lancaster ... grip: dailies
Tom Lea ... gaffer: second unit
Adam Lee ... rigging electrician
Stephen Lloyd ... video assist trainee (dailies)
Oliver Loncraine ... camera operator additional photography: second unit
Steve Macher ... chargehand electrical rigger
Vinny Madden Jr. ... electrician chargehand
Keith Manning ... Additional Grip (Dailies)
Peter Marsden ... digital imaging technician: second unit
Bruno Martins ... electrician
John Marzano ... aerial director of photography
Chris McAleese ... second assistant camera: "a" camera
Adam McGrady ... d.i.t assistant
Dean Morris ... key grip: second unit
Andy Mountain ... console operator 2nd unit
Peter Mountain ... still photographer
Alexandra Médeville ... camera trainee dailies: second unit
Shaun O'Dell ... director of photography: second unit
Peter Olney ... grip daillies
William Owen ... video link operator
Dino Parks ... director of photography: splinter unit
Mike Parsons ... electrician
Jordan Perry ... rigging electrician
Steve Petrie ... additional video assistant
Pawel Polak ... electrician (dailies)
Rob Portus ... libra head technician (second unit)
Jack Powell ... electrician
Dominic Rau ... video assist: second unit
David Rist ... dolly grip
Richard Roles ... camera operator: aerial footage
Cenay Said ... central loader
Luke Selway ... second assistant camera
Joe Steel ... digital imaging technician: additional photography
Mark Sullivan ... electrician
Aaron Szogi ... electrician
Ryan Taggart ... first assistant camera: b camera
Martin Taylor ... best boy
Iain Thomson ... dit assist: dailies
James Wade ... video assistant (dailies)
Peter Welch ... digital imaging technician: main unit
Martyn Welland ... rigging electrician
Jason Wells ... electrician
Matthew West ... second unit: video assistant
Greg Whitbrook ... electrician
Michael White ... HOD Practical Lighting Electrician
Zoe Whittaker ... video operator
Harry Wiggins ... chief lighting gaffer
Terry Williams ... grip dailies
Ben Wilson ... electrical rigging supervisor
Sauyan Wong ... Data Manager
Kit Wood ... electrician
James Woodmass ... camera trainee: 2nd unit
Craig Luck ... video assist (uncredited)

Animation Department

Edit
Philip Barnard ... animator
Eric Bates ... animator: Double Negative
Auguste Chang ... animator
Byung Joo Choi ... animator
Evan Clover ... animator
Jocelyn Cofer ... animator
Mike Dharney ... senior animator
Ernesto Esteso ... animator
Joel Foster ... senior key animator
Robert Fox ... animator
Atsuo Fujiwara ... animator
David Gimenez ... animator
Soumitra Gokhale ... senior animator
Juan Alejandro Gomez ... animator
Vincent Gorman ... animator
David Herfindahl ... animator
David Humphreys ... animator: Sony Pictures Imageworks
Hanung Lee ... animator
Michael Loeck ... animator
Christin Marineau ... layout artist
Chris McGaw ... lead animator
Stephen Melagrano ... animator
Elena Miroglio ... animator
François-Xavier Nhieu ... animator
Zac Overcash ... animator
Dixie Pizani ... animator
Troy Saliba ... animation supervisor
Henry Sato Jr. ... animator
Byron Slaybaugh ... animator (title sequence: Blur Studios)
Angela Smaldone ... character modeler
Nicholas St. Clair ... animator: Sony Pictures Imageworks
Matt Sullivan ... previsualization artist
Melissa Thompson ... rough layout artist
Keith Patrick Turner ... animator
Juan Miguel Vadell ... senior animator
James R. Ward ... animator
Simon Webber ... character design
Anna Cardillo White ... animator (as Anna Cardillo)
Jackson Yeoh ... animator

Casting Department

Edit
Emily Brockmann ... casting assistant
Ruth Key ... casting associate
Ashley Lambert ... adr voice casting

Costume and Wardrobe Department

Edit
Sean Barrett ... milliner
Helen Beasley ... costume maker
Fay Bescoby ... costume daily
David Bethell ... Senior costume props
Kaniez Braganza ... costume embroiderer
Louise Brand ... Head of Operations: 4DMax
Bernadette Brennan ... crowd costume alterations
Charlotte Child ... costumer: Mr. Depp
Gaia Cozzi ... costume standby
Barbara Elum-Baldres ... costume assistant
Sjølander Embroidery ... embroidery (as Thomas Sjolander)
Maria Endara ... costume maker
Nicole Garippo ... costume coordinator
Raquel Gremler ... costume pa
Warren Haigh ... costume props
Esther Himer ... costume maker
Mike Hodge ... costume fitter
Sarah Holden ... textile artist (as Sarah Bowman)
Josie Hunt ... costume trainee (as Josephine Hunt)
Eleanor Landgrebe ... Crowd Costume Fitter
Jane Law ... costumes for sasha baron cohen
Emma Lowe ... costume maker (as Emma Lloyd)
Susan MacKenzie ... costume maker: principal characters
Kay Manasseh ... costume buyer
Grant McCord ... costume assistant
Amelia McKinney ... Costume Buyer
Amanda McLaughlan ... junior costume coordinator
Caroline Nicholls-Weston ... costume textile artist (as Caroline Nicholls)
Emma O'Connor ... Costume Maker
Donna O'Neal ... costume supervisor
My Ossianson ... costume assistant
Jennifer Powell ... costume maker
Matt Reitsma ... supervising textile artist
Lora E. Revitt ... assistant costume designer
Jean-Marc Rulier ... 3D Scanning Specialist: 4DMax
Kimberley Scott ... costume trainee
Sarah May Scotti ... costume assistant
James Shuttleworth ... principal costume standby
Lucilla Simbari ... principal costumer
Jaclyn Tamizato ... principal costumer
Haik Tateossian ... fabric dyer & printer / graphic textile designer
Bryony Tyrrell ... costume props maker
Wyn Vaughan-Humphreys ... costume assistant
Hannah Warren ... crowd costumier
Lex Wood ... principal costumer

Location Management

Edit
Ross Barnwell ... locations assistant
Oliver Bradbury ... assistant location manager
Oliver Bradbury ... assistant location manager
James Grant ... supervising location manager
Charlie Hayes ... location manager
Lucy Lee ... location production assistant
Sarah Kate Lewis ... assistant location manager
Philip Lobban ... locations scout
Merixell Lombana ... location coordinator
Angus MacDonald ... location assistant
David Powell ... assistant location manager

Music Department

Edit
Bill Abbott ... music editor
Chris Bacon ... composer: additional music
Steve Bartek ... orchestrator
Peter Bateman ... additional arrangements & orchestration
Steve Bauman ... midi & score preparation
Daniel Bhattacharya ... musician
Lyndsie Chlowitz ... music coordinator: studio
Stefano Civetta ... scoring assistant engineer
Peter Cobbin ... scoring engineer
Ann De Renais ... choir
Jared Forman ... midi & score preparation
Kaylin Frank ... music executive
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Toby Hulbert ... scoring engineer
Lisa Jaime ... music editor
Matt Jones ... score assistant engineer
Mitchell Leib ... executive in charge of music
T.J. Lindgren ... composer: additional music (as TJ Lindgren)
Roger Linley ... musician: double bass
Alessandro MacKinnon-Botti ... vocalist: solo choir boy (as Alessandro MacKinnon)
Dorina Markoff-McNulty ... musician
Melisa McGregor ... score coordinator
Darren McKenzie ... orchestrator assistant
Metro Voices ... musicians: choir
Jenny O'Grady ... choirmaster
Denise Okimoto ... assistant music editor
Mark Petrie ... composer: trailer music
Dor Rozen ... trailer music
Michael Rubino ... composer: trailer music
Dennis S. Sands ... score mixed by (as Dennis Sands)
Edgardo Simone ... orchestrator
David Slonaker ... orchestrator
Don Welty ... music business and legal affairs
Rick Wentworth ... conductor
Kirsty Whalley ... score editor
Mikel Hurwitz ... assistant to composer (uncredited)

Transportation Department

Edit
Tibby Aigler ... facilities hod
Grant Burns ... unit driver
Glenn Charter ... driver: cast
Stuart Clayson ... Transportation UK reshoots
Pani Constantinides ... unit driver
Terry Drinkeld ... unit driver
David Gwyther ... unit driver
Darren Helman ... unit driver
Graham Hill ... unit driver
Neal Hurst ... production driver
Carl Isherwood ... Driver: Johnny Depp
Halls John ... Special effects driver
Michael Kirkman ... unit driver
Declan Lambert ... tech trucks h.o.d
Cain Lee ... transportation captain
David Lewis ... transport supplier
Pete Newman ... production driver
Dean Porter ... transportation captain
Terry Pritchard ... directors driver: additional photography
Harry Taylor ... driver: Helena Bonham Carter
Lysette Tredgett ... facilities crew
Piotr Walczak ... transport facilities department

Other crew

Edit
Alishia Adams ... studio operations coordinator
Freddie Andrews ... sacha baron cohen double / stand in
Bobby Antova ... production assistant: dailies
Stephanie Barker ... unit nurse
Martin Barrie ... stand-in: Richard Armitage
Jo Beckett ... script supervisor: additional photography
Leila Birch ... adr loop group
Lisa Birch ... assistant to marine coordinator
Daniel Blewett ... production assistant: additional photography
Dave Booys ... marine crew
Emma Brazier ... construction payroll accountant
Victoria Bull ... set production assistant
Sarah Butterworth ... stand-in: Helena Bonham Carter
Paula C. Frías ... key set production assistant
Erin Danger Campbell ... assistant: Mr. Scotti, US (as Erin Campbell)
Jayme Carr ... assistant: Mr. Roth
Victoria Cartwright ... environmental assistant
Yara Caubet ... floor runner daily
Michael Chapman ... crowd ad
Charlotte Chatton ... adr loop group
Paige Chaytor ... production coordinator
Aisling Cheesman ... back page: reshoots / production assistant
Maria Clarke ... etiquette coach
Rebecca Collis ... production secretary
Ian Creed ... boat wrangler
Roxanne Cuenca ... assistant script supervisor: dailies
Ella Daines-Smith ... Assistant Coordinator
Rohit Dantkale ... pipeline td
Yasmeena Daya-Resek ... franchise liaison (as Yasmeena Daya)
David Decio ... Tweedles stand-in
Joshua Delaney ... Miscellaneous Crew
Christi Dembrowski ... executive assistant: Mr. Depp
Stephen Deuters ... assistant: Mr. Depp
Alexandra Doyle ... stand-in: Eve Hedderwick Turner
Kory Edwards ... assistant: Mr. Burton
Brett Eidelman ... assistant accountant
Gideon Emery ... adr voice match
Renee Faia ... actor: voice
Riyonn Farsad ... double
Evan Feuerman ... visual effects accountant
Robert Fletcher ... production support
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Sandra Frieze ... dialogue coach
Regaye Fulcher ... feature production
Aashish Gadhvi ... environmental steward: reshoots
Rosie Galvin ... senior recruiter (as Rosanna Server)
Kate Garbett ... production coordinator: additional photography
Rhonda George ... assistant: Mr. Baron Cohen
Federico Ghetta ... production assistant
Jackie Gilbey ... payroll accountant
Laura Goldfinch ... stand-in: Paloo Hightopp
Maryllis Gonzalez ... production accountant: reshoots
Faye Green ... production secretary
Melissa Green ... chaperone
Brittany Hapner ... assistant: Ms. J. Todd
Iona Harris ... Assistant to John G. Scotti
Julianna Hays ... C.E.
Sam Herschell ... unit assistant
David Higgins ... Cast Trainer & Physical Therapist
Nathan Holmes ... assistant: Mr. Depp
Anna Houghton ... production assistant
Marianne Huet ... script supervisor: splinter unit
Aisling Hughes ... script supervisor: second unit dailies
Adam Hutchings ... dailies payroll
Tom Ivens ... Set Production Assistant
Alexis James ... accomodation agent
Francesca Jaynes ... choreographer
Aaron Jenner ... carpenter
Lauren Jiggins ... work experience
Robyn Johnson ... assistant: Ms. S. Todd, UK
Rory Johnston ... cast pa
Brandon Jones ... senior production engineer
Jerry Judge ... security: Mr. Depp
Shakir Kadri ... assistant: Ms. Bonham Carter
Rachel Kennedy ... unit publicist
Michael Koltes ... body double: Johnny Depp
Kelly Maracin Krieg ... assistant script supervisor: additional photography
Elaine Kusmishko ... greens senior supervisor
Suzanne Labrie ... feature production
Catherine Laine ... set pa cast
Jim Lau ... adr voice
Deborah Leakey ... assistant accountant
Dominique Libungan ... production assistant: Legend3D / production coordinator: Legend3D
David Liddell ... production safety advisor
Charlotte Louise ... body double: Anne Hathaway / stand-in
Lydia Marley-Lawson ... work experience
Craig Mather ... stand-in: Tweedles
Craig Mather ... stand-in: Matt Lucas: Tweedledum/Tweedledee
Kristi McLaren ... accounts payable supervisor
Leila Merabti ... assistant production coordinator
Dale Mercer ... assistant choreographer
Ian Mitchell ... stand-in
Steve Morphew ... Stand-in: Johnny Depp
Daniel Naprous ... horse master
Paula J. Newman ... ADR voice artist
Chris Norman ... first assistant accountant
Sophie Olivier ... assistant accountant
David Orpheus ... set production assistant
Edd Osmond ... creature performer
Cadyn Page ... body double: Young Hatter
Bryan Persichetti ... key office assistant
Alexander Phoenix ... systems administrator
Maria Popska ... blue suit performer
Kathryn Prince ... sculptor
Sonia Randazzo ... Post Accountant
Sandy Reinhardt ... assistant: Mr. Baron Cohen, UK (as Sandra Reinhardt)
Darren Richardson ... adr voice artist
James Richardson ... production accountant
Kimberly Robinson ... assistant accountant: reshoots
Daniel Rogers ... health and safety advisor
Olly Rowland ... horse and cart wrangler
Richard Ruck ... set security
Nick Rufca ... production coordinator
Emma Sawyer ... assistant to executive producer: Additional Photography
Sarah May Scotti ... assistant to executive producer
Faye Sewell ... double/stand-in: Mia Wasikowska
Barney Shakespeare ... set production assistant
Dave Shaw ... marine coordinator
Mariah K. Shields ... post production coordinator: Walt Disney Studios
Pandora Showan ... Crowd PA
Barry Sigrist ... physical therapist
Tamazin Simmonds ... assistant: Mr. Bobin
Judy Kendrick Simonsen ... double: Siobhan Redmond
Keir Sloan ... key production assistant
Louise Marie Smith ... environmental steward
Andy Stephens ... aerial operations manager
Jonjo Stickland ... marine coordinator
Justin Stirling ... production accountant
Neil Swain ... dialogue coach to helena bonham carter / dialogue coach: helena bonham carter
Helen Swanwick-Thorpe ... Travel & Accommodation Coordinator - Additional Photography
Katharine Tidy ... home economist
Douglas Utting ... stand-in: Helmsman
Chiara Ventura ... additional production assistant
Daniel Vincze ... greensman/set dresser
Andrew Ward ... fire officer
Aaron Warham ... assistant accountant
Derek Warman ... fire officer
Vanluke Watson ... set production assistant: second unit
Harriet Wharton ... accounts trainee
Richard Wild ... weather consultant
Nathan Woods ... financial controller
Anna Worley ... script supervisor
Gintare Beinoraviciute ... stand-in (uncredited)
Jared Butler ... adr loop artist: voice (uncredited)
Aashish Gadhvi ... environmental steward (uncredited)
Juerg Grieder ... media systems engineer (uncredited)
Jay Redd ... second unit director (uncredited)

Thanks

Edit
Bob Ducsay ... the producers wish to thank
Alan Rickman ... dedicated to our friend
James Thomas ... the producers wish to thank
Michael Tronick ... special thanks
Richard Wild ... the producers wish to thank: weather consultant (as Dr. Richard Wild)

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Alice returns to the magical world of Underland, only to find the Hatter in a horrible state. With the help of her friends, Alice must travel through time to save the Mad Hatter and Underland's fate from the evil clutches of the Red Queen and a clock like creature, known as Time. Written by Ghostface

Plot Keywords
Taglines This spring, it's time for a little madness. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Alice in Wonderland 2 (United States)
  • Into the Looking Glass (United States)
  • Alice in Wonderland: Through the Looking Glass (United States)
  • Alice in Wonderland 2 (World-wide, English title)
  • Alice de l'autre côté du miroir (France)
  • See more »
Runtime
  • 113 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $170,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $28,112,000, 29 May 2016
Cumulative Worldwide Gross $299,455,833

Did You Know?

Edit
Trivia Alan Rickman's last movie. He died four months before the release. This movie is dedicated to his memory. His final non-voice acting role was in Eye in the Sky (2015), which was released before he died. See more »
Goofs Early in the movie Alice directs her crew to heel to port. Visually, the ship heels to starboard. See more »
Movie Connections Featured in The Jungle Book (2016) (2016). See more »
Soundtracks Bahn Frei See more »
Crazy Credits A dedication to the late Alan Rickman appears right when the first part of the end credits finish. See more »
Quotes [from trailer]
Cheshire Cat: When the day becomes the night and the sky becomes the sea, When the clock strikes heavy and there's no time for tea. And in our darkest hour, before my final rhyme, she will come back home to Wonderland and turn back the hands of time.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed