Edit
The Cloverfield Paradox (2018) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Julius Onah ... (directed by)

Writing Credits  

Oren Uziel ... (screenplay by)
 
Oren Uziel ... (story by) and
Doug Jung ... (story by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Gugu Mbatha-Raw ... Hamilton
David Oyelowo ... Kiel
Daniel Brühl ... Schmidt
John Ortiz ... Monk
Chris O'Dowd ... Mundy
Aksel Hennie ... Volkov
Ziyi Zhang ... Tam
Elizabeth Debicki ... Jensen
Roger Davies ... Michael
Clover Nee Clover Nee ... Molly
Jordan Rivera Jordan Rivera ... Ayana Age 7
Michael Stokes III Michael Stokes III ... Isaac Age 7
Celeste Clark ... Ayana Age 4
Nathan Oliver ... Isaac Age 4
Donal Logue ... Mark Stambler
Suzanne Cryer ... Newscaster
Ken Olin ... Radio Voice (voice)
Simon Pegg ... Radio Voice (voice)
Greg Grunberg ... Joe (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Judy Ho ... Pundit #1 (uncredited)

Produced by 

J.J. Abrams ... producer
Bryan Burk ... executive producer
Rick Carter ... associate producer
Jon Cohen ... executive producer
Robert J. Dohrmann ... executive producer
Drew Goddard ... executive producer
Tommy Harper ... executive producer
Cory Bennett Lewis ... co-producer
Matt Reeves ... executive producer
Lindsey Weber ... producer

Music by 

Bear McCreary

Cinematography by 

Dan Mindel ... director of photography

Film Editing by 

Alan Baumgarten
Matt Evans
Rebecca Valente

Casting By 

Denise Chamian

Production Design by 

Amelia Brooke ... (additional photography)
Doug J. Meerdink

Art Direction by 

Chris Giammalvo ... (additional photography)
Mike Piccirillo
Maya Shimoguchi ... supervising art director

Set Decoration by 

Amanda Moss Serino
Kellie Jo Tinney ... (additional photography)

Costume Design by 

Colleen Atwood

Makeup Department 

Andy Clement ... special makeup effects artist (as Andrew Clement)
Bill Corso ... makeup department head
Elizabeth Cortez ... hair stylist
Matt Danon ... key hair stylist
Thomas Floutz ... special makeup effects artist
Sven Granlund ... prosthetics makeup technician
Heather Grippaldi ... makeup artist
Randi Mavestrand ... makeup artist
Anne Morgan ... hair department head
Geneva Nash Morgan ... key makeup artist

Production Management 

Robert J. Dohrmann ... unit production manager
Christopher Miller ... production supervisor: additional unit (as Chris Miller)
Lisa Rodgers ... post-production supervisor
Darren M. Demetre ... production manager (uncredited)
Betsy Megel ... executive in charge of production (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Tommy Gormley ... second unit director: additional unit
Mark Anthony Little ... first assistant director
Christopher T. Sadler ... key second assistant director
Cecilia Sweatman ... second second assistant director
Andrew Ward ... second assistant director
Joshua Wever ... second assistant director: additional unit
Narbeh Nazarian ... second second assistant director: additional photography (uncredited)
Andrew Stahl ... second assistant director: additional photography (uncredited)
Andrew Ward ... first assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Gustaf Aspegren ... assistant art director
Cassandra Diaz Barriga ... scenic painter
Jay K. Bedore ... carpenter / standby carpenter
Cliff Berns ... art department: paint foreman
Mikey Brown ... set painter
Clint Carney ... prop artist
Jeremy Cisneros ... set dresser
James Crain ... carpenter / gang boss
Patrick Dunn-Baker ... set designer
Bryan Eddy ... Digital Assets Manager
Gregory M. Edgar ... props
Sven Fodale ... Propmaker Foreman
Andre Freimann ... set dresser
Jeff Frost ... concept model maker
Jonathan Gesinski ... storyboard artist
Michael P. Hall ... on-set dresser
Jade Hamdan ... art assistant
Melissa Harrison ... assistant property master
Joseph Hiura ... set designer
Stephanie Kenny ... set decoration coordinator
Lizzy Jane Klein ... researcher
Courtney Laine Koller ... art department coordinator
Fabian Lacey ... concept artist
David Ladish ... set dresser
Nancy Ann Lai ... draper
Ellen Lampl ... lead graphic designer
Tammy S. Lee ... set designer
Nathan Longest ... props
Emily Marshall ... prop food stylist
Justin Slade McClain ... assistant art director: additional photography
Jason McDonough ... Set Dressing Gang Boss / lead man: additional photography
John McElroy ... on-set dresser
Melissa McSorley ... food stylist
Paul Mugavero ... set dresser
Daniel P. Murphy ... welding foreman
Paul Penley ... set dresser
Melani Petrushkin ... art department coordinator: additional photography
Sara Philpott ... set decoration buyer
Mike Piccirillo ... art department coordinator / assistant art director
Dennis Richardson ... mill foreman
Josue Rodriguez ... assistant property master
Rich Romig ... set designer
Chris Samp ... stand-by painter
Chris Sanford ... set designer
Scott Schneider ... specialist set designer
Nathan Schroeder ... concept artist
Andrew M. Siegel ... property master
Chris Snyder ... construction coordinator
Dale Snyder ... general foreman
Sarah Snyder ... construction office assistant
Tracy Stockwell ... model maker supervisor
Joe Studzinski ... illustrator
Gregg Szabo ... set dresser
Michael Thurman ... set dresser
Joshua Viers ... concept artist
Jesse D. Vogel ... set painter
C.L. Ward ... digital set designer
Mark Weissenfluh ... leadperson
Anthony Winn ... storyboard artist
Mark Woodworth II ... charge scenic: reshoots / paint foreman
Ben Woodworth ... scenic foreman
Mark Yang ... senior illustrator
Philip Young ... art department assistant
Fante Zamora ... set dresser
Evan Woolery ... concept designer (uncredited) / storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

Lindsey Alvarez ... supervising dialogue editor (as Lindsey Alvarez M.P.S.E.)
Amanda Beggs ... sound mixer: additional photography
Steve Cantamessa ... sound mixer: re-shoots
Justin M. Davey ... sound effects editor (as Justin Davey)
Stéphane de Rocquigny ... foley mixer (as Stephane De Rocquigny)
Craig Dollinger ... boom operator
Will Files ... Re-Recording Mixer / supervising sound editor
Judah Getz ... adr mixer
Steven D. Grothe ... sound mixer: second unit
Scott La Rue ... re-shoots
Ken McGill ... sound effects editor
Steven Morrow ... sound mixer (as Steven A. Morrow)
Gadou Naudin ... foley artist
Louis Naudin ... modular synthesist
Douglas Shamburger ... sound utility/boom operator
Robert Stambler ... supervising sound editor (as Robert Stambler M.P.S.E.)
Becky Sullivan ... adr supervisor (as Becky Sullivan M.P.S.E.)
Kevin Van Der Meiren ... foley supervisor
Craig Weintraub ... assistant sound editor
Matt Yocum ... sound effects editor
Joseph E. Colmenero ... adr mixer (uncredited)
Louis Naudin ... foley artist (uncredited)

Special Effects by 

Nathaniel Acord ... special effects technician
Brian Bero ... special effects technician
Roy K. Cancino ... special effects supervisor: Additional Photography Los Angeles
Sven Granlund ... 3d scan technician
Michael Kay ... special effects engineer
Antonio Loza ... mold shop: legacy effects
Monica Martin Del Campo ... special effects office coordinator
Tyler Olson ... special effects technician
Won-il Song ... digital design/sculpting department: Legacy Effects
Russell Tamillo ... special effects technician
Blumes Tracy ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Brian Adler ... visual effects
Christopher Ahrens ... lighting supervisor: Atomic Fiction
Togrul Alekperov ... environment artist
Nick Irving Allen ... Data Wrangler
Keith Anthony-Brown ... vfx production coordinator: ILM
Patrice Avery ... producer: HALON
Subhrojyoti Banerjee ... digital compositor: Base FX
Tricia Barrett ... digital compositor
Paul Beaudry ... creative director: Motion Graphics
Don Bitters III ... graphics & visual effects
Rigel Bowen ... effects technical director: Atomic Fiction
Gavin Boyle ... animation supervisor: BASE FX
Tyler Britton ... fx artist
Chrysta Marie Burton ... visual effects producer
Huey Carroll ... sr. paint artist
Mark Casey ... compositing supervisor: bad robot
Wang Chang ... lead digital compositor
Jo-Wan Chao ... modeling supervisor: baseFx
Sujun Chen ... digital compositor: Base FX
Seth Cobb ... asset supervisor
Tony Como ... digital paint & roto department supervisor: BaseFX
Ryan Coster ... visual effects artist
J.D. Cowles ... comp supervisor
Kristofer Cross ... visual effects coordinator
Chen Cui ... lead compositor: Base FX (as Cui Chen)
Lisa Deaner ... visual effects artist: Paramount/Bad Robot
Ayse Dedeoglu ... visual effects editorial supervisor: Atomic Fiction
Romain Delmaire ... digital compositor: Atomic Fiction
Pauline Duvall ... visual effects supervisor: Paramount Studios / Bad Robot
Russell Earl ... visual effects supervisor
Jingjing Fan ... visual effects coordinator
Biagio Figliuzzi ... lighting technical director
Jonathan Fleming-Bock ... Senior Lookdev TD
Bruno Gagné ... visual effects artist
Damian Gonzalez ... visual effects assistant production coordinator
Alexandra Gunter ... visual effects production manager: Atomic Fiction
Stian Halvorsen ... lead visual effects artist
Ola Hamletsen ... visual effects artist
Andrew Howarth ... visual effects editor: Atomic Fiction
Chen Kuang Hsu ... tracking & layout artist: Atomic Fiction
Wei Hu ... senior fx artist
Melissa Huerta ... digital artist
Brenda T. Huey ... production support: ILM
Andras Ikladi ... senior fx td
Ilamuruguselvan ... senior compositor: Base Fx
Julio Illanes ... digital compositor
Lea Antonette Lorenzo Irlanda ... visual effects production coordinator: Atomic Fiction
Vivek Karmarkar ... Senior Compositor: Base FX / compositor: Base FX
Eunice Khoo ... vfx producer: Base FX
Jin Yong Kim ... matchmove supervisor: Atomic Fiction
Jeanmarie King ... visual effects executive producer: ILM
Pency Kinnard ... senior compositor
Christopher Kowal ... visual effects editor: Atomic Fiction
Andrew Kowbell ... digital compositor: Atomic Fiction
Prince Kurian ... digital compositor
Harry Lam ... visual effects supervisor: BaseFX
Robin Lamontagne ... 3d generalist: Atomic Fiction
Yu Lei ... compositor
Geng Li ... compositing supervisor
Nicolas Lim ... digital compositor: Base Fx
Meng Liu ... visual effects lead: Base Fx
Tiansheng Liu ... visual effects (digital painter & rotoscope artist: Base Fx)
Yiqi Liu ... visual effects coordinator
Yulong Liu ... digital compositor
April Llanes ... Texture and Lookdev Artist: Atomic Fiction
Wei Ma ... layout artist: Base FX
Nicolas Maillard ... visual effects supervisor
Charana Mapatuna ... dpr artist: Base Fx
Sean Lyndon Martin ... digital compositor (as Sean Moats)
Victor F. Medel ... visual effects production supervisor
Buhas Mohammedunny P. ... Senior layout artist: Base FX
Javier Nieto Moncó ... digital compositor: Atomic Fiction
Annie Normandin ... visual effects producer: Atomic Fiction
Nitheesh P.C. ... Senior Layout Artist: BaseFX
Akash Pakhidde ... senior compositor
Riaz Patel ... digital compositor
Annie Patenaude ... compositor: Atomic Fiction
Sagar Patil ... digital artist
Siddharthan Raman ... Lead Compositor
Rajmohan Singh Rawat ... digital compositor
Clint G. Reagan ... previsualization supervisor
Nathan Rich ... CTO: Base FX
Robert Rioux ... senior modeler
Alfie Rodriguez ... digital environment artist: base fx
Marc Sadeghi ... executive visual effects producer: Atomic Fiction
Jose Samson ... cg modeler: Atomic Fiction
Antoine Seigle ... lighting td
Prathap Sekar ... digital compositor: Base-fx
Jeff Shapiro ... chief financial officer
Jedediah Smith ... lead compositor
Jason H. Snell ... visual effects supervisor (as Jason Snell)
Sean Stranks ... visual effects supervisor
Michael Stubblebine ... vfx production assistant
Lubos Gerardo Surzin ... Lead Environment Artist / Senior environment artist
Santiago Svirsky ... Compositing Supervisor: Atomic Fiction
Gladys Tong ... visual effects supervisor: G Creative Productions Inc.
Terrance Tornberg ... cg supervisor
Carine Touraille ... senior pipeline td: Atomic Fiction
Stefano Trivelli ... additional visual effects supervisor
Ryan Tudhope ... visual effects supervisor: Atomic Fiction
Ryan Uhrich ... motion designer
Eduardo Vazquez ... compositor: Atomic Fiction
Shawn Wallbridge ... head of systems: atomic fiction
Ji Yang ... visual effects artist: Base FX
Mia Yang ... production coordinator: Base FX
Jun Xian Yue ... paint and roto artist: BaseFX
Becky Zhang ... Department Coordinator of Digital Paint and Roto: BaseFX
Shuang Zhang ... visual effects coordinator: Base FX
Wenjia Zhao ... visual effects production assistant: Base fx
Xixi Zhuang ... lead compositor: Base FX
Li Zi Yang ... digital compositor
Alireza Bidar ... fx td (uncredited)
Sujun Chen ... roto & paint artist: Base FX (uncredited)
Anne Fortin ... paint/roto (uncredited)
Kyle Goertz ... visual effects artist (uncredited)
Khiew Jit Chun ... modeler (uncredited)
Alexandre Marlier ... compositor: Atomic Fiction (uncredited)
Samuel Vachon ... roto/paint artist (uncredited)

Stunts 

Ashlen Aquila ... stunts
Kevin Arnold ... stunt double: David Oyelowo
Daniel Arrias ... stunt double
Brian Avery ... stunt double: Aksel Hennie
Brandon Beckman ... stunt rigger
Chad Bowman ... stunt rigger
Stephen Bralver ... stunt double: Chris O'Dowd
Martin De Boer ... assistant stunt coordinator / stunt double: Daniel Bruhl
Kiralee Hayashi ... stunt double: Ziyi Zhang
Alisa Hensley ... stunt double: Elizabeth Debicki
Kris A. Jeffrey ... utility stunts
Bethany Levy ... stunt double: Gugu Mbatha-Raw
Mike Massa ... stunt coordinator
Darryl Reeves ... stunt performer
Craig Frosty Silva ... stunts
Kyle Weishaar ... stunts
PeiPei Alena Yuan ... stunt double: Zhang Zi Yi

Camera and Electrical Department 

Isaac Bauman ... additional photography
Michael S. Beckman ... fixtures technician
Josh Bleibtreu ... director of photography: second unit
Kyle Buff ... rigging grip gang boss
Robert 'Soup' Campbell ... second assistant "a" camera (as Robert Soup Campbell)
Edward J. Cox ... rigging electric gang boss
Keith B. Davis ... first assistant camera: "b" camera
Dennis Dwyer ... assistant camera
Greg Etheredge ... assistant chief lighting technician reshoots / lighting technician
Scott Febbo ... grip rigger
Joel Galarza ... grip rigger
James Biggame Gallimore ... video assist: additional scenes
Scott Garfield ... still photographer
Harry K. Garvin ... camera operator: second unit
Justin Geoffroy ... video assist additional photography
Jerry Gregoricka ... rigging electrician gang boss
Chris Haarhoff ... camera operator: "a" camera
Jesse Haycraft ... lighting technician
Jason Hindman ... fixtures technician
Patrick Hoeschen ... gaffer: second unit
Jeb Johenning ... Qtake Video Assist Operator
Kevin Kallen ... grip
Alex Klabukov ... key grip: second unit
Key Kolb ... rigging grip
Damon Liebowitz ... fixtures foreman
Luke Little ... set lighting technician: additional photography
Jeff Locke ... grip: los angeles / rigging grip: los angeles
Michael Lyon ... fixtures technician
Joe Macaluso ... key grip / key grip: Santa monica unit
John R. Manocchia ... rigging gaffer
Marc Marino ... studio best boy electric
Greg Mayer ... fixture technician / rigging console programmer
Bruce McCleery ... director of photography: 2nd unit
Natasha Mullan ... second assistant camera: "b" camera
Adam Neas ... bestboy grip: second unit
William Newman ... led engineer
Serge Nofield ... first assistant camera: "a" camera
Mark Pickens ... camera dolly grip 2cnd Unit:The Dumpling Unit
Christopher Prampin ... gaffer
Sean Prichard ... grip: reshoots
Lawrence Razo ... additional video assist
Benoit Richard ... lighting console programmer
Pete Romano ... second unit director of photography
Joel A. Ruiz ... rigging electric
David Schmalz ... second video assist operator
Jack Serino ... grip
Sean Slattery ... grip
Joseph Arthur Soria ... first assistant camera: 2nd unit
Monte Swann ... supervising video engineer
Kevin Tiesiera ... fixtures technician
Dempsey Tillman ... video engineer
Michael Tingley ... lighting technician: additional photography
Michael Wahl ... dolly grip: "a" camera
Benton Ward ... rf technician
Hootly Weedn ... electrician
Chris Weigand ... electrician
Brook Willard ... digital imaging technician: additional photography
Rio Noel Zumwalt ... film loader: additional
Harry K. Garvin ... steadicam operator: second unit (uncredited)

Animation Department 

Kevin Chua ... animator

Casting Department 

Beth Day ... casting associate
Wendy Hoffmann ... voice casting
Rich King ... extras casting
Ashley Lambert ... voice casting
Keertana Sastry ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Deborah Ambrosino ... specialty costume keyperson
Myron Baker ... set costumer
Jay Cheng ... set costumer
Christian Cordella ... concept costume illustrator
Sophia Coronado ... specialty costume manufacture
Stacia Lang ... specialty costume keyperson
Susan Lee ... set costumer
Tom Macdonald ... costume supervisor
Esther Marquis ... head textile artist
Liz Oliver ... ager/dyer
Hannah Peitzman ... costume production assistant
Kelly Porter ... set costumer
Natasha Romanow ... set costumer: 2nd unit
Salvatore Salamone ... speciality costumer / specialty costume manufacturer
Gina Scarnati ... specialty costume manufacturer
Trey Shaffer ... graphic textile designer
Tim Wilson ... patternmaker and fitter
Timothy A. Wonsik ... assistant costume designer
Eric Haskell ... specialty costumer (uncredited)

Editorial Department 

Mike Azevedo ... first assistant editor
Greg Curry ... colorist: dailies
Dylan Firshein ... first assistant editor
Torrie Goedtel ... post-production assistant
Matthew W. Johnson ... finishing editor: Company 3
Danny Keefe ... assistant colorist
Thomas Kuo ... digital intermediate film scanner
Ken Lebre ... dailies producer: additional photography
Christina Mar ... assistant editor
Stephen F. Newnam ... finishing producer
Meghan L. Noble ... first assistant editor
Mark V. Phillips ... first assistant editor
Nolan Reese ... visual effects editor
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate colorist
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant
Jeremy Weinstein ... visual effects editor
Michael T. Wilson ... visual effects editor
Laura Yanovich ... first assistant editor

Location Management 

Peter Gibson ... key assistant location manager: reshoots
Lyal Holmberg ... location manager: additional photography
Scott Trimble ... location scout: additional photography
Kirk Worley ... key assistant location manager: camera test

Music Department 

Jason Akers ... scoring assistant
Michael Baber ... music editor
Sean Barrett ... assistant orchestrator
Jonathan Beard ... orchestrator
Sam Ewing ... scoring assistant
Marisa B. Gunzenhauser ... assistant to composer
Kelci Hahn ... singer
Ayana Haviv ... singer: ensemble
Jennifer Haydn-Jones ... singer: ensemble
Benjamin Hoff ... assistant orchestrator
Maarten Hofmeijer ... music editor: temp score
Todd Honeycutt ... singer: choir
Steve Kaplan ... score mixer / score producer
Zachary Lucia ... scoring assistant
Michael Werner Maas ... composers: Trailer Music
Bear McCreary ... conductor / orchestrator / score producer
Joanna Pane ... scoring manager
Angelina Park ... assistant to composer
Jasper Randall ... choir contractor
Andrew Ransom ... tech scoring assistant
Peter Rotter ... orchestra contractor
Jessie Shulman ... singer
Todd Strange ... score singer
Jamie Thierman ... assistant orchestrator
Edward Trybek ... orchestrator
Ryan Walsh ... Score Assistant
Henri Wilkinson ... orchestrator
Kaiyun Wong ... scoring coordinator
Felix Erskine ... teaser music (uncredited)

Transportation Department 

Dan Romero ... transportation captain
Rick Scheil ... dispatcher/dot

Other crew 

Henry Abrams ... production assistant
Alex Antov ... medic: first unit/construction
Stacey Ashmont ... stand-in/double: Gugu Mbatha-Raw
Nedda Azizian ... second assistant accountant
Joseph Badagliacca ... set production assistant
Molly Bernitz ... production assistant
Andrew Bliss ... Bad Robot production and IT support
Dani Bonder ... assistant to executive in charge of production
Jacob Brades ... set production assistant
Amelia Brooke ... additional photography
Sequoia Canada ... production assistant
Lauren Candela ... production assistant: additional photography
Gabe Canter ... production assistant
Jean-Paul Chreky ... script supervisor
Valesca Cnossen ... script supervisor: additional photography
Alexa Coleman ... set production assistant
Elena Dizon ... stand-in/double: Zhang Ziyi
Tim Earle ... production assistant
Heidi Falconer ... publicity consultant
Jingjing Fan ... production assistant
Adriana Fernandez ... assistant: Ms. Weber
Marlon Galdamez ... production assistant
Mick Giacchino ... production assistant
Dawn Gilliam ... script supervisor
Daniela Giraldo ... set production assistant
Steve Goldstein ... payroll accountant
Terri Greening ... production accountant
Robert Guerrero ... production assistant additional photography
Truman Hanks ... production assistant
Macy Hays ... set production assistant
Elizabeth Himelstein ... dialect coach
Marisol Jiménez ... construction accountant
Debbie Kim ... assistant: Mr. Onah
Jackie Kroopf ... Coordinator, Physical Production
Nikolai Kurbatov ... wikipedia article creator
Dave Landaker ... Video and computer playback engineer
Andrew Lee ... bad robot production support
Darren P. Leis ... medical tech
Candace Jade Lewis ... assistant: Mr. Harper (as Candace Lewis)
Alan Manzo Becerra ... office production assistant
Hiromi Marder ... payroll accountant
Lauren Suzanne Martin ... accounting clerk
Meara McDonald ... first assistant accountant
Saoirse McGurrin ... production assistant
Lisa McNeil ... script supervisor: second unit
Vanessa Meier ... additional script supervisor
Tom Mendelboim ... IT/Content Security
Stewart Scott Mitchell ... production resources
Emily Mizer ... assistant to cast
Amir Mojarradi ... assistant: Mr. Abrams
Jedrek Oquendo ... production assistant
Laura Pena ... assistant production coordinator
Becca Perry ... assistant: Ms. Weber
Michael Peterson ... production assistant
Michyl-Shannon Quilty ... production coordinator
Gabriela Quiroz ... Production and Technical Support
David Philip Reed ... stand-in: Chris O'Dowd
Avery Rouda ... assistant: Mr. Onah
Benito Sanchez ... assistant: Mr. Cohen
Alley Sardi ... production assistant (as Alison Sardi) / set production assistant
Christene Seda ... office production assistant
Vince Serpico ... accounting clerk: additional photography
Paola Serrano ... production assistant
Nev Smith ... picture double: David Oyelowo / stand- in: David Oyelowo / stand-in/double: David Oyelowo
Tiffany Splettstoeszer ... stand-in/double: Elizabeth Debicki
Keith Sweet ... production assistant
Josh Tate ... assistant: Mr. Abrams
Kim Thio ... medic: second unit
Kirsten Tobey ... production finance coordinator
Jake Waller ... script coordinator
Nadia Venesse ... dialect coach prep (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed