Poster

Star Wars: The Rise of Skywalker ()


Reference View | Change View

The final chapter of the saga from a galaxy far, far away.

Director:

Photos and Videos

Production Notes from IMDbPro

Status: post production
Status Updated: 15 Feb 2019

Cast

Edit
Other cast:
...
Rey
...
Palpatine
...
Luke Skywalker
...
Poe Dameron
...
Kylo Ren
...
Maz Kanata
...
Zorii
...
Rose Tico
...
Lieutenant Connix
...
General Hux
...
Lando Calrissian
...
Leia Organa (archiveFootage)
...
Chewbacca
...
Finn
...
R2-D2
...
Jannah
...
C-3PO
...
Snap Wexley
...
BB-8
...
BB-8

Directed by

Edit
J.J. Abrams

Written by

Edit
J.J. Abrams ... (written by) and
Chris Terrio ... (written by)
 
George Lucas ... (based on characters created by)
 
Colin Trevorrow ... (co-writer)
 
Derek Connolly ... (co-writer)

Produced by

Edit
J.J. Abrams ... producer
Tommy Gormley ... executive producer
Callum Greene ... executive producer
Kathleen Kennedy ... producer
Jason D. McGatlin ... executive producer
Michelle Rejwan ... producer

Music by

Edit
John Williams

Cinematography by

Edit
Dan Mindel

Film Editing by

Edit
Maryann Brandon
Stefan Grube

Editorial Department

Edit
Patrick Barry ... physical asset manager: Pinewood Digital
Kim Bradfield ... dailies film scanner
Jena Cheung ... third assistant editor
Doug Garside ... dailies operator
Harriet Kennedy ... Editorial Trainee
Dave Lee ... colorist: dailies
Paul McCullough ... dailies visual effects operator
Yogi Patel ... Film Scanning
Calum Peters ... second assistant editor
Robert Sealey ... first assistant editor
Jonathan Smiles ... dailies technician
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate colorist
Cody Vandenberg ... post-production coordinator
Matthew Wiggins ... post-production assistant

Casting By

Edit
Nina Gold
April Webster
Alyssa Weisberg

Production Design by

Edit
Rick Carter
Kevin Jenkins

Art Direction by

Edit
Jim Barr
Claire Fleming
Liam Georgensen
Patrick Harris
Paul Inglis ... supervising art director
Ashley Lamont
Mike Stallion
Oli van der Vijver ... action vehicles art director
Matt Wynne

Costume Design by

Edit
Michael Kaplan

Makeup Department

Edit
Natalie Abizadeh ... personal hair stylist: John boyega / personal makeup artist: John boyega
Zoe Clare Brown ... crowd hair supervisor / crowd makeup supervisor
Nicola Buck ... core crowd make up artist
Polly Campbell ... daily crowd junior hair stylist / daily crowd junior makeup artist
Poppy Clouter ... crowd junior hair stylist / crowd junior makeup artist
Carolyn Cousins ... Key crowd hair stylist / Key crowd make up artist
Francesca Crowder ... key hair stylist
Alex Harper ... cfx prosthetic make-up artist
Flora Moody ... personal hair stylist and makeup artist: Daisy Ridley
Yasmin Munro ... crowd hair and makeup trainee
Katie Pattenden ... hairdresser and makeup artist crowd dailies
Sophie Rechtberger ... special effects hair technician: creature effects
Becky Sheridan ... makeup trainee
Rosie Sinfield ... crowd daily junior hair and makeup artist

Production Management

Edit
Diala Al Raie ... production supervisor
D.J. Carson ... unit production manager
Ben Dixon ... unit production Manager: second unit
Kate Hazell ... unit production manager
Lex Jorgen ... production supervisor
Martin Joy ... production manager: Jordan
Krystal MacKnight ... Associate Production Manager
Adam Teeuw ... production manager
Michelle Wraight ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Tarik Afifi ... first assistant director: second unit
Farah Al-Majali ... Crowd key PA
Tulsi Behl ... Set PA
Mary Boulding ... third assistant director
Glen Carroll ... third assistant director: vfx unit
Dominic Channing-Williams ... floor second assistant director (as Dom Channing-Williams)
Samantha Choat ... additional pa: 2nd unit
Joey Coughlin ... key second assistant director
Sekani Doram ... second assistant director: Jordan
Tommy Gormley ... first assistant director
Alicia Graf ... second unit base/set pa
Stewart Hamilton ... first assistant director: second unit
K.K. Hareb ... second assistant director
Bethan John ... Crowd PA
David Keadell ... additional second unit second assistant director
Ahmad Khomakho ... third assistant director
Victoria Mahoney ... second unit director
Andrew Mckenzie ... additional third assistant director
Tamir Naber ... first assistant director
Ryan Newberry ... second assistant director: second unit
Sam Oyelowo ... Assistant Directors: Set PA
Emyr Glyn Rees ... third assistant director: Jordan
Tom Rye ... second assistant director: second unit
Matthew Sharp ... first assistant director: vfx unit
Abbie Sheridan ... base third assistant director
Ben Wangenye ... Lock Off PA: Dailies
Simon White ... Set PA
Andy Young ... crowd second assistant director

Art Department

Edit
Alex Abelman ... carpenter
Roxana Alexandru ... assistant art director
David Allcock ... storyboard artist
Kamen Anev ... concept artist
Charlotte Anthony ... junior draughtsman
James Anthony ... modeller sculptor
Will Ayres ... supervising standby prop second unit
Adam Baines ... concept artist: ILM
Petra Balogh ... assistant art director
Rob Bean ... concept modeller / sculptor
Gabor Biro ... greens supervisor
Lucie Bourgeau ... Assistant Buyer
Dan Burke ... Lead Graphic Designer
Jack Cave ... assistant modelmaker
Bob Cheshire ... concept artist
Samantha Choat ... Greensman
Danny Clark ... senior draftsman
Jeff Clarke ... dressing props
Nick Clayton ... carpenter
Laura Collins ... set dresser
Roman Coltellaro ... lead standby greens
Ian Crooks ... propmaker: DB
Quentin Davies ... Prop Storeman
Helen Dawson ... draughtsman
Gina De Ferrer ... specialist art researcher
Charles De La Mare ... Greensman
Louise Dobson ... art department coordinator
Martyn Doust ... supervising dressing prop/workshop supervisor
Madeleine Dymond ... art department assistant
Luke Elkins ... Greensman
Charlotte Epstein ... creatures effects / prop modeller
Kinana Fakhoury ... Art Coordinator
Sam Farr ... props
Emma Faulkes ... painter
Jack Ferguson ... dresser
Genevieve Ferrier ... digital asset manager
Darren Fitzsimons ... sculptor
Pip Fox ... Supervising Prop Armourer
Matt Francis ... junior draughtsperson
Jack Garwood ... Assistant prop master
Matt Geldard ... art department assistant
Daniel Gibson ... standby greensman
Clara Gomez del Moral ... assistant art director
Larry Gooch ... scenic painter
Darren Goodhead ... Prop Modeller
Georgia Grant ... junior draughtsperson
Emma A Graveling ... art department assistant
Gary Greenham ... Dressing Props
Sean Hargreaves ... senior concept designer
Phil Hawley ... prop painter
Sam Hollobon ... charge hand scenic painter
Euan Holmes ... Props Trainee
Peter Hooper ... Key Greensman
Charlie Horwood ... senior trainee standby prop
Fliss Jaine ... art department co-ordinator / art department manager
Chloe James ... Assistant Set Decorator
Peter James ... on set art director
Holly Jenkins ... art department general assistant
Jesse Jones ... drapesmaster
Thomas Jones ... Advanced prop modeller
Rob Jose ... lead modeller
Nasser Kadamani ... propman
Josie Kealy ... assistant graphic designer
Hannah Kons ... Graphic Designer
Benjamin Last ... concept designer
Sophie Le Lievre ... sculptor
David Vyle Levy ... Concept artist
Alex Lewry ... drapesman
Imogen Lloyd ... props petty cash buyer
Neneh Lucia ... art department assistant
Jake Lunt Davies ... concept designer
Tony Marks ... supervising carpenter
Andrew McCarthy ... location set decorator
Hugh McClelland ... assistant art director
Jon McCoy ... Concept Artist
Duncan McNeil ... supervising props carpenter
Rob Menzer ... sculptor
Hannah Storm Miles ... standby painter second unit
Laura Miller ... assistant art director
Eddie Murphy ... charge hand carpenter
Ellie Murphy ... action vehicles buyer
Billy Noonan ... prop modeller
Mark O'Kane ... 3D Concept Artist
Roberto Oliveri ... greens stand-by
Lizzie Osborne ... draughtsman
Wolfgang Osterholzer ... carpenter
Anthony Owen ... charge hand carpenter
Russell Oxley ... scenic artist
Inhui Park ... trainee sculptor
Jamie Peck ... carpenter
Sofia Pereira ... action vehicles props
Adrian Platt ... supervising dressing props
Helen Player ... Assistant Buyer
Francis Poirier ... sculptor
Peter Popken ... concept artist
Andrew Proctor ... assistant art director
Anita Rajkumar ... draughtsman
Samantha Redwood ... assistant set decorator
Justin Richards ... Greens Buyer
Tor Richards ... greensman: level 1
Lisa Royle ... model maker
Jack Salkeld ... Chargehand dressing props
Joe Sanchez ... Set Decoration Assistant
Jo Sansom ... draughtsman
Phil Saunders ... concept designer
Matthew Savage ... concept artist
Nizaad Shah ... Prop Modeller
Dominic Sikking ... graphic designer
Craig Skerry ... digital asset manager
Nick Slater ... carpenter
Bethany Spence ... lead greens dresser
Darren Sutton ... sculptor
Stephen Swain ... assistant art director
Xavier Swinton Byrne ... props trainee
Chloe Taylor ... petty cash buyer
Conrad Thompson ... hod sculptor
Andrew Tilhoo ... draughtsman
Hannah Treharne ... props
Manuel Vilaseca Vaya ... set dresser
Rowena Vickerman ... greens modeller
Christopher Vincent ... set designer
April Wallace ... prop department coordinator/buyer
Jonathan Wallace ... assistant storeman hand props & weapons
Andree Wallin ... concept artist
Brigitte Ward-Holmes ... production buyer: construction
Ryan Westington ... Greensman
Hannah Wiessler Leas ... set dec junior daughtsperson
Buddie Wilkinson ... dressing props
Gabriel Wilkinson ... Stand-by Props
Jamie Wilkinson ... property master
Simon Wilkinson ... Assistant Propmaster Handprops and Weapons
Schwerthelm Ziehfreund ... props

Sound Department

Edit
David Acord ... supervising sound editor
Ben Burtt ... sound designer
Blake Collins ... foley mixer
Keith Morrison ... 2nd assistant sound 2nd unit dailies
Andy Nelson ... re-recording mixer
Matthew Wood ... supervising sound editor
Renzo Garcia ... second assistant sound: dailies (uncredited)

Special Effects by

Edit
Vince Abbott ... special effects lead senior technician
Miles Ascough ... special effects
Lauren Barrand ... creature puppeteer
Tim Berry ... Animatronic Designer: Creature FX
Nick Bonathan ... Special Effects Lead Senior Technician
Andy Colquhoun ... senior animatronic designer: Creature FX
Javier Coronilla ... Animatronic Designer
Neil Damman ... special effects technician
Dave Eltham ... special effects senior technician
Dean Ford ... Senior Special Effects Technician
Andre Gilbert ... Sculptor: Creature FX
Emilia Harris ... cfx dresser: dailies
Peter Hawkins ... key animatronic designer: Creature FX
Gustav Hoegen ... supervising animatronic designer
Farah Karouta ... special effects assistant
Fred Kello ... special effects technician
Peter Kersey ... Senior technician
Cerina Knott ... key modeller: Creature Effects
Sophie Le Lievre ... modeller
Joshua Lee ... senior animatronic designer: Creature FX
Rebecca S MacLeod ... Creature FX production secretary
Roger Mann ... Special Effects Senior Technician
Mike March ... special effects assistant technician
Alan Murphy ... senior animatronic designer: Creature FX
Luke Murphy ... floor supervisor: second unit
Simon Northcott ... animatronic designer
Laura Odette Phipps ... special effects crew
Scott A. Riley ... CFX 3D Modeller
Neal Scanlan ... creature and special make-up effects creative supervisor
Giulia Scati ... modeller
Sean Schofield ... creature effects modeller
Darren Shearwood ... Senior Special Effects Technician
Lucy Sibbick ... CFX Prosthetic make up supervisor
Thomas Tuohey ... mechanical assembly
Dominic Tuohy ... special effects supervisor
Tony Turner ... special effects lead senior technician
Richard Van Den Bergh ... special effects
Paul While ... mouldmaker
Henry Wolff ... special effects technician
Steve Wright ... senior animatronic designer: Creature FX

Visual Effects by

Edit
Erin Anderson ... visual effects coordinator
Richard Bain ... visual effects supervisor: 2nd unit
Tomas Battersby ... visual effects production assistant
Dom Biddulph ... visual effects
Kerry Joseph Blackman ... Assistant Visual Effects Editor
Gregory Bossert ... layout artist: ILM
Mike Brown ... visual effects
Simon Burchell ... postviz editor
Huseyin Caner ... Photogrammetry and Lidar Supervisor: Gentle Giant Studios
Dan Carney ... technology: ILM
Matthieu Chardonnet ... senior effects technical director: ILM
Eugene Matthew Cheong ... roto/paint artist: ILM
Simon Chiu ... VFX Data Wrangler: Main Unit
James Clyne ... vfx art director
Anna Creasy ... associate production manager: Lucasfilm
Gerard Diefenthal ... visual effects coordinator
Miran Dilberovic ... previs/postvis artist
D. Edwardz ... visualisation supervisor
Dan Enstrom ... digital compositor: ILM
Louis Falcon ... Data wrangler
Cecy Falls ... visual effects coordinator
TJ Falls ... visual effects producer
John J. Galloway ... compositing supervisor: ILM
Mauro Giacomazzo ... Creature Supervisor
Geoffroy Givry ... technical director: ILM
Roger Guyett ... visual effects supervisor
Stian Halvorsen ... senior fx td: ILM
Zaki Hussain ... VFX Production Assistant: ILM
Kaya Jabar ... virtual production supervisor: Motion control
Oliver Kirchhoff ... layout artist: industrial light & magic
Martin Allan Kloner ... visual effects editor
Kim Lavery ... executive producer: gentle giant studios
Janet Lewin ... visual effects producer: Lucasfilm
Daniel Llussà ... fx td: ILM
Francesco Lupo ... senior groom td: ILM
Anna Mabarak ... visual effects production coordinator: ILM
David Marsh ... lighting supervisor: ILM
Dominic Martin ... digital artist
Zoe Medcraft ... visual effects assistant coordinator
David Meny ... CG look development lead
Ben Neall ... texture supervisor: ILM
Charlie North ... previs coordinator: the third floor inc
Raphael Oseguera ... roto department manager
Konstantinos Panagiotopoulos ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Lakshantha Pattapola ... creature fx digital assets & video supervisor
Henry Pearce ... lead 3d scanning technician: gentle giant studios
Ed Price ... 2nd Unit Lead Data Wrangler
Andrew Proctor ... environment supervisor
Edward Randolph ... Visual effects producer: ILM
Ellie Ritchie ... visual effects coordinator
Paul Robinson ... jnr layout artist: ILM
Dane Rockingham ... technical specialist
Jessica Royce ... Production Coordinator
Miguel Santana da Silva ... digital compositor: ILM
Victor Schutz ... senior computer graphics supervisor: ILM
Jeff Sutherland ... compositing supervisor: ILM
Lionel Taillens ... visual effects artist
Elliott Viles ... visual effects
Jaime Visedo ... previs artist: The Third Floor
David Vivaldini ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Alex Walklate ... photogrammetry 3d scan artist: Gentle Giant Studios
Mark S. Wright ... visual effects editor: ILM
James Yeoman ... visual effects production manager
Dean Yurke ... digital compositor
George Zwier ... postvis artist: The Third Floor

Stunts

Edit
Joel Adrian ... stunt double: Adam Driver
Ashley Beck ... stunt performer
Adam Bowman ... stunt performer
Tom Cotton ... stunt performer
James Cox ... stunt performer
Matt Da Silva ... stuntman
Nicholas Daines ... stunt performer
Arie Dekker ... Stunt Double: Chewbacca
Rachael Evelyn ... stunt performer
Doren John Farmer ... stunt performer
Pete Ford ... stunt performer
Grace Franzl ... stunt performer
Eduardo Gago Muñoz ... stunt performer
Elliot Hawkes ... utility stunts
Eunice Huthart ... stunt coordinator
Robbie Keane ... stunt performer
Joe Kennard ... stunt performer
Martin Klebba ... stunts
Mike Lambert ... Fight Coordinator
Sarah Lochlan ... stunt performer
Sonny Louis ... stunt performer
Kevin Lyons ... stunt rigger
Marc Mailley ... assistant stunt coordinator
Katie McDonnell ... Stunt double: Daisy Ridley
Adrian McGaw ... stunt performer
Kye Mckee ... stunts
Marie Mouroum ... Stunt double: Naomi Ackie
Camilla Naprous ... horsemaster
Laurent Plancel ... stunt performer
Tom Rodgers ... stunt performer
Luke Scott ... stunt performer
Anton Simpson-Tidy ... utility stunts
Luke Tumber ... stunt driver / stunt performer
Nicolas Wang ... stunt performer
Andy Wareham ... utility stunts

Camera and Electrical Department

Edit
Colin Anderson ... a camera operator
Peter Ayriss ... drone pilot
Darren Bailey ... grips libra technician
Hosni Al Baqa ... Gaffer Jordan unit
Alex Bender ... second assistant camera: 'b' camera main unit
Michael Berglund ... russian arm tech
George Bird ... floor chargehand
Erik L. Brown ... First Assistant Camera "a" camera and steadicam 2nd unit
Lauren Byrne ... camera trainee: 2nd unit: dailies
Salvador Cachu ... best boy grip
Alex Collings ... second assistant camera, 'a' camera, main unit
Ashley Cooke ... Data Manager
Jarvis Coxwell ... video assistant
Charlotte Croft ... camera trainee
Chris Dickinson ... lighting technician: second unit
Birgit Dierken ... b-cam operator 2nd unit dailies
Max E. Fisher ... video trainee: dailies
Kyran Ford ... rigging lighting technician
Mike Foyle ... drone pilot
Neil Frazer ... wirecam programmer
Tom Gamble ... central film loader: second unit - dailies
Dan Garlick ... Best boy grip second unit
Will Gething ... camera trainee: second unit
Peter Graf ... aerial camera system technician
Pippa Griffith-Jones ... Video Assistant: second unit dailies
Graham Hall ... camera operator
Dave Hamilton-Green ... b Cam/steadicam op 2nd Unit
Colin Hazell ... Crane Tech: Main Unit
Sam Hazell ... Crane Tech
Des Hills ... russian arm precision driver
Gary Hymns ... key grip
Aidan Kelly ... Drone Pilot
Lizzie Kelly ... video assist operator: second unit
Abdullah Khan ... Video assist trainee: Second unit
Alun Knott ... Drone Operator
Dora Krolikowska ... first assistant camera: "B" camera second unit
Daniel Lillie ... second assistant camera: a camera - second unit
John Marzano ... aerial director of photography/drone operator
David Maund ... Key grip second unit
Guy McDonald ... wire cam rigger
Suellen Meidell ... crane technician
Ed Miller ... Portrait Gallery Photographer
Josh Milne ... libra head technician
Lee Narby ... lighting technician
Gary Nolan ... lighting technician
Stephen Oh ... Drone Camera Operator
Jonathan Olley ... still photographer
Robert Palmer ... first assistant camera, 'b' camera, main unit
George Pedol ... video assistant
Lee Perkins ... lighting technician
Toby Plaskitt ... russian arm operator
Elliott Polley ... B camera grip: main unit
Andrew Rowlands ... 2nd Unit Cinematographer
Richard B. Shean ... video playback operator: 2nd unit
Arran Shearing ... libra technician: Jordan
Gary Smith ... best boy grip
Rob Stagg ... drone camera operator
Alex Teale ... best boy loader: main unit
Andy Thomson ... telescopic russian arm technician
Mustafa Tyebkhan ... digital imaging technician
Robyn Watt ... camera trainee: second unit
Paul Wheeldon ... first assistant c camera
Zoe Whittaker ... video operator
John L. Wilson ... 2nd unit still photographer
George Zador ... video assist operator: main unit, test-shoots

Animation Department

Edit
Jean-Denis Haas ... animator

Casting Department

Edit
Lanette Marquardt ... ADR Voice Casting
Martin Ware ... casting associate
Jake Warnecke ... casting assistant
Angela Young ... casting associate
Charlotte Chapman ... casting assistant (uncredited)
Terri Douglas ... adr voice casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Jennifer Alford ... costume cutter
Phoebe Allies ... Tailor
Stella Atkinson ... assistant costume designer
Pierre Bohanna ... Costume FX H O D Modeller
Sue Bradbear ... key costume maker
Helen Braham ... costume maker
Victoria Burton-Kelly ... costume props maker
Kasia Chojnowska ... costumer/costume cutter
Henry Christopher ... costumer
Kate Collis ... Costume maker
Lorraine Cooksley ... senior costume maker
David Crossman ... costume supervisor
Glyn Dillon ... chief concept artist
Neil Ellis ... Costume prop maker
Natasha Freeman ... Costume maker
Maria Garces ... costume assistant (as María Garcés)
Alí Halliday ... assistant modeller
Sarah Humphrey ... costume cutter
Helen Jerome ... wardrobe assistant
Ian Jones ... Key costume prop maker
Vivienne Jones ... assistant costume designer
Eniko Karadi ... costume maker
Leanne Katkhuda ... Crowd costume assistant: Jordan
Sarah Lau ... assistant textile artist (as Sarah Rogers)
Kate Lawson ... Textile artist
Elaine Mansouri ... costume maker
Roxana McIntyre ... textile artist: daily
Heidi McQueen-Prentice ... costume assistant
Calandra Meredith ... key costumer: Miss Ridley
Carla Monvid ... junior assistant costume designer
Zina Mufleh ... costume assistant: Jordan
Kathryn Mysko Von Schultze ... Costume maker
Gary Page ... specialist key costume cutter
Selene Pearson ... costume buyer
Lisa Robinson ... costume maker
Sonny Roffel ... costume maker
Margarethe Schmoll ... Costume maker
Rebecca Sellors ... costume maker
Zeina Soufan ... costume supervisor: Jordan
Rupert Steggle ... wardrobe assistant
Kieron Stone ... costume assistant
Zoe Taylor ... Costume Maker
Richard Thomas ... Costume FX key
Camilla Thomson ... costume maker daily
Aaron Timperley ... Crowd Master
Thomas Traxler ... Costume Cutter
Eve Walker ... costume accountant/coordinator
Emily Ann Watson ... costume props maker: dailies
Calum Alexander Watt ... concept artist
Carrie-Louise Webb ... costume junior modeller
Sam Williams ... costume concept modeller

Location Management

Edit
Caterina Boselli ... location coordinator
Duncan Broadfoot ... location manager: Jordan
Mally Chung ... supervising location manager
Matt Craufurd ... unit manager
Lex Donovan ... location manager
Akar Faraj ... locations
Martin Joy ... supervising location manager
Jason Nightingale ... unit manager: Jordan
David O'Reilly ... location scout
Ania Polewiak ... location marshal: UK
Zuhair Soudi ... unit manager: Jordan
Carrick Welsh ... unit manager
Harrison Zemmel-Gallagher ... Location Marshal: UK

Music Department

Edit
Cedric Baravaglio ... composer: teaser music
Darin A. Drennan ... music adaptation
Mark Graham ... head of music preparation
Victor Pesavento ... music preparation
Jean-Gabriel Raynaud ... composer: teaser music
John Williams ... conductor / orchestrator
Joe Zimmerman ... music preparation

Transportation Department

Edit
Amer Ansouqa ... transportation captain: Jordan Unit
Jamie Barham ... Driver Pre Production Only Kathleen Kennedy
Darren Beaven ... driver to Oscar Isaac
Gary Birmingham ... transportation coordinator
Grant Burns ... driver: Nour Dardari
Warren Deluce ... unit driver
Simon Dennis ... Driver: Cast
Lee Isgar ... driver: Daisy Ridley
Tony Power ... construction driver
Ken Price ... driver: camera truck main unit
Emma Savin ... 4x4 Driver
Danny Triphook ... transport assistant: Jordan
Dominique Tucker ... transportation coordinator: jordan
Nigel White ... Driver: Victoria Mahoney / Victoria Mahoney
Peter Williams ... transportation coordinator

Other crew

Edit
Waleed Al-Tal ... production assistant
Murad Ali ... technology supervisor
Umut Alkan ... Base Camp Manager: Jordan
Ahmad Ashour ... Base Camp Manager
Charlotte Ashworth ... stills manager
Nada Atieh ... production coordinator: Jordan
Majd Baghdadi ... production assistant
Steven Baldwin ... assistant production coordinator
Anna Bennett Squire ... production assistant: overtime tracker
Daniel Blewett ... technology coordinator
Maxwell Boulton ... Key Production Assistant
Maisie Buck ... production assistant: second unit
Lizzie Bull ... production coordinator: second unit
Scott Clooney ... Construction electrician
Kate Coggins ... Editor: Bts
Nicholas Connor ... Production Intern
Katie Cruci ... Greens runner
Nour Dardari ... Production Controller
Arie Dekker ... Body Double
Natalie Demerjian ... crowd pa
Paul Denton ... Senior Technology Engineer
Erin Duffy ... production coordinator: distant location
Augustin Dukes ... assistant production coordinator
Robert Etall ... Paramedic
Aled Evans ... accounts assistant: pre-production
Karen Fayerty ... Key Nurse
Sonja Field ... associate dialect coach
Nathan Francis ... assistant accountant
Dawn Gilliam ... script supervisor
Quentin Guiavarc'h ... additional production assistant: 2nd unit
Lee Isgar ... assistant: Daisy Ridley
Aly Ivy ... head of technology
Jennifer K. Jacobs ... US Location Accountant
Runalaila Jalil-Loewenthal ... atris asset manager: Lucasfilm
Abi Jarvis ... Crowd PA
Zak Jarvis ... studio unit pa
Jamie Kemp ... cast chef
Elizabeth Kerr ... assistant accountant
Charles Larcombe ... assistant accountant
James Lau ... production assistant
Sarah Lawrence ... franchise department second assistant director
Elizabeth Lean ... franchise production assistant
Clem Leneghan ... Safety Consultant for the Walt Disney Company
Anthony Lowery ... set production assistant: dailies
Nicoletta Mani ... script supervisor: 2nd Unit
James Mann ... payroll accountant
Stacy Mann ... unit publicist
Max Marlow ... assets assistant: dailies
Jill McCullough ... dialect coach
Ashley McMorrow ... Script Coordinator
Aleysha Minns ... studio assistant
Billy Mitchell ... technology
Boo Motjuoadi ... production coordinator
Jack Murphy ... lock off pa and assets assistant: dailies
Sam Neale ... set pa: VFX unit
Annabel Norbury ... assistant: Michelle Rejwan
Ann Pattison-Bingham ... physical production asset manager
Maria Christina Pal Pullen ... Script Supervisor Trainee
Tom Reed ... Assistant Accountant
James Rolfe ... film extra
Olivia Rust ... production secretary
Ed Ryan ... Assets Assistant/Lock Off PA: dailies
Farah Salah ... shipping coordinator
Josh Sales ... crowd pa/set pa: 2nd unit
Tamlyn Samuels ... assistant production coordinator: second unit
Andy Scott ... Physical Asset Coordinator
Danielle Scott ... set pa: dailies
Samantha Seivwright ... horse dept
Duncan Sheffield ... Health & Safety Advisor: Dailies
Tareq Shuqom ... Key Production Assistant
Lydia Smith ... sculpting modeller
Claire Stratton ... production assistant
Andy Surry ... production supervisor
Illias Thoms ... second unit set pa: dailies
Naomi Joy Todd ... dialect coach
Lee Towersey ... droid operator
Rob Townsend ... fire safety officer
Sarah Trowse ... production accountant
Lyall Watkins ... Technology Engineer
Rachel Welch ... first assistant accountant
Kyle Wetton ... senior digital asset manager
Richard Wild ... chief meteorologist
Suzi Wilson ... assistant: Michelle Rejwan
Ella Wood ... Set PA: Second Unit
Laura Wootton ... assistant: Callum Greene

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Keywords
Taglines Every Generation Has A Legend. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Star Wars: Episode IX (United States)
  • Star Wars: Black Diamond (World-wide, English title)
  • Star Wars: L'ascension de Skywalker (France)
  • Star Wars: El ascenso de Skywalker (Spain)
  • Star Wars: Episódio IX (Brazil)
  • See more »
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix

Did You Know?

Edit
Trivia The ninth and final Star Wars film to be composed by John Williams. See more »
Movie Connections Featured in Guardians of the Galaxy 3 Put on Hold (2018). See more »
Quotes [from trailer]
Luke Skywalker: We've passed on all we know. A thousand generations live in you now. But this is your fight. We'll always be with you. No one's ever really gone.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed