Edit
Peaky Blinders (TV Series 2013– ) Poster

(2013– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Colm McCarthy ... (6 episodes, 2014)
Tim Mielants ... (6 episodes, 2016)
David Caffrey ... (6 episodes, 2017)
Anthony Byrne ... (6 episodes, 2018)
Otto Bathurst ... (3 episodes, 2013)
Tom Harper ... (3 episodes, 2013)

Series Writing Credits  

Steven Knight ... (created by) (30 episodes, 2013-2018)
Toby Finlay ... (1 episode, 2013)
Stephen Russell ... (1 episode, 2013)

Series Cast  

Cillian Murphy ...  Thomas Shelby 24 episodes, 2013-2017
Paul Anderson ...  Arthur Shelby 24 episodes, 2013-2017
Helen McCrory ...  Aunt Polly / ... 24 episodes, 2013-2017
Sophie Rundle ...  Ada Shelby 24 episodes, 2013-2017
Ned Dennehy ...  Charlie Strong 21 episodes, 2013-2017
Joe Cole ...  John Shelby 20 episodes, 2013-2017
Ian Peck ...  Curly 20 episodes, 2013-2017
Finn Cole ...  Michael Gray 17 episodes, 2014-2017
Harry Kirton ...  Finn Shelby 16 episodes, 2014-2017
Packy Lee ...  Johnny Dogs 15 episodes, 2013-2017
Natasha O'Keeffe ...  Lizzie Stark / ... 15 episodes, 2013-2017
Tony Pitts ...  Sergeant Moss / ... 15 episodes, 2013-2017
Annabelle Wallis ...  Grace Burgess / ... 14 episodes, 2013-2016
Aimee-Ffion Edwards ...  Esme Shelby / ... 14 episodes, 2013-2017
Jordan Bolger ...  Isiah / ... 13 episodes, 2014-2017
Sam Neill ...  Inspector Chester Campbell / ... 12 episodes, 2013-2014
Eric Campbell Eric Campbell ...  Policeman / ... 12 episodes, 2013-2014
Kate Phillips ...  Linda Shelby 10 episodes, 2016-2017
Tom Hardy ...  Alfie Solomons 10 episodes, 2014-2017
Benjamin Zephaniah ...  Jeremiah Jesus / ... 9 episodes, 2013-2017
Jeffrey Postlethwaite ...  Henry 9 episodes, 2013-2014
Matthew Postlethwaite ...  Nipper 9 episodes, 2013-2014
Lee Bolton Lee Bolton ...  Special Policeman / ... 7 episodes, 2013-2014
Adrien Brody ...  Luca Changretta 6 episodes, 2017
Iddo Goldberg ...  Freddie Thorne 6 episodes, 2013
Charlie Murphy Charlie Murphy ...  Jessie Eden 6 episodes, 2017
Alfie Evans-Meese Alfie Evans-Meese ...  Finn Shelby / ... 6 episodes, 2013
Alexander Siddig ...  Ruben Oliver 6 episodes, 2016
Gaite Jansen ...  Princess Tatiana Petrovna 6 episodes, 2016
Dave Simon ...  Lancaster Officer Mulchay 6 episodes, 2017
Charlotte Riley ...  May Carleton 6 episodes, 2014-2017
Noah Taylor ...  Darby Sabini 6 episodes, 2014
Kevin Metcalfe Kevin Metcalfe ...  Scudboat 6 episodes, 2013
Patricia Winker Patricia Winker ...  Local Woman / ... 6 episodes, 2013-2016
Paul Chadwick Paul Chadwick ...  Special Policeman 6 episodes, 2013
Jack Hartley Jack Hartley ...  Billy Lovelock 6 episodes, 2013
Will Marwood Will Marwood ...  Charles Shelby / ... 5 episodes, 2016
Neil Bell Neil Bell ...  Harry Fenton 5 episodes, 2013
Wendy Nottingham Wendy Nottingham ...  Mary 5 episodes, 2016
Adam El Hagar ...  Ollie 5 episodes, 2014
Sam Hazeldine ...  Georgie Sewell 5 episodes, 2014
Daniel Fearn ...  King Maine 5 episodes, 2014-2017
Colin Alltree Colin Alltree ...  Factory Worker / ... 5 episodes, 2013-2014
Allan Hopwood Allan Hopwood ...  Abbey Heath / ... 5 episodes, 2013-2014
Pete Szoradi Pete Szoradi ...  Labourer / ... 5 episodes, 2013-2014
Luca Matteo Zizzari ...  Matteo / ... 5 episodes, 2017
Aidan Gillen ...  Aberama Gold 4 episodes, 2017
Paddy Considine ...  Father John Hughes 4 episodes, 2016
Charlie Creed-Miles ...  Billy Kimber 4 episodes, 2013
Jack Rowan ...  Bonnie Gold 4 episodes, 2017
Jan Bijvoet ...  Grand Duke Leon Petrovna 4 episodes, 2016
Dina Korzun ...  Grand Duchess Izabella 4 episodes, 2016
Graeme Hawley ...  Niall Devlin 4 episodes, 2017
Nick Owenford Nick Owenford ...  Bill - Tipton Tunneller / ... 4 episodes, 2013-2016
Jenson Clarke Jenson Clarke ...  Charles Shelby 4 episodes, 2017
Lobo Chan ...  Mr. Zhang 3 episodes, 2013
David Dawson ...  Roberts 3 episodes, 2013
Andy Nyman ...  Winston Churchill 3 episodes, 2013
Samuel Edward-Cook ...  Danny Whizz-Bang 3 episodes, 2013
Stephanie Hyam ...  Charlotte Murray 3 episodes, 2016
Alex Macqueen ...  Patrick Jarvis MP 3 episodes, 2016
Alan Bentley Alan Bentley ...  Special Policeman 3 episodes, 2013
Paul Bullion ...  Billy Kitchen 3 episodes, 2014
Simone Kirby ...  Irene O'Donnell 3 episodes, 2014
Rory Keenan ...  Donal 3 episodes, 2014
Josh O'Connor ...  James 3 episodes, 2014
Dorian Lough Dorian Lough ...  Mario 3 episodes, 2014
Isabelle Estelle Corbusier Isabelle Estelle Corbusier ...  Yasmin Lipscomb 3 episodes, 2013
Graham Parrington Graham Parrington ...  Detective / ... 3 episodes, 2014-2017
William Atkinson William Atkinson ...  Club Patron / ... 3 episodes, 2014-2016
Nicola-Jayne Wells Nicola-Jayne Wells ...  Neighbour / ... 3 episodes, 2014-2016
Tony Fillingham Tony Fillingham ...  Solomons Gang 3 episodes, 2014
Philip Howard ...  Camden Town Clubber / ... 3 episodes, 2014
Luke Hulme Luke Hulme ...  Police Officer 3 episodes, 2014
Brian Woodward Brian Woodward ...  Chauffeur / ... 3 episodes, 2014
Dino Kelly ...  Goliath 3 episodes, 2017
Craig Thomas Lambert Craig Thomas Lambert ...  Boxing Trainer 3 episodes, 2017
Jake J. Meniani ...  Frederico / ... 3 episodes, 2017
Etahan Picard-Edwards Etahan Picard-Edwards ...  Billy Shelby 3 episodes, 2017
Ralph Ineson ...  Connor Nutley 2 episodes, 2016
James Richard Marshall James Richard Marshall ...  Field Marshal Russell 2 episodes, 2014
Branwell Donaghey Branwell Donaghey ...  UVF Hardman 1 2 episodes, 2014-2016
Brendan Gibson ...  UVF Hardman / ... 2 episodes, 2014-2016
George Gwyther George Gwyther ...  Karl Shelby 2 episodes, 2016
Kenneth Colley ...  Vicente Changretta 2 episodes, 2016
Nigel Travis Nigel Travis ...  Erasmus 2 episodes, 2013
Keith Dunphy Keith Dunphy ...  Maguire 2 episodes, 2013
Paul McEwan Paul McEwan ...  Governor 2 episodes, 2014
Jassa Ahluwalia ...  Dimitri 2 episodes, 2016
Aaron Neil ...  Maitre D' 2 episodes, 2016
Peter Rylands Peter Rylands ...  Daniel Preece 2 episodes, 2016
Peter Bankole ...  William Letso 2 episodes, 2016
Greg Kolpakchi Greg Kolpakchi ...  Violinist 2 episodes, 2016
Harrison Vaughan Harrison Vaughan ...  Black Lion Boy / ... 2 episodes, 2013-2014
Wanda Opalinska ...  Mrs. Johnson / ... 2 episodes, 2014-2017
Brid Brennan ...  Audrey Changretta 2 episodes, 2016-2017
Erin Shanagher ...  Grieving Woman / ... 2 episodes, 2014-2017
Lizzy McInnerny ...  Mrs. Ross 2 episodes, 2014
Benedict Relton Benedict Relton ...  Policeman / ... 2 episodes, 2014
Richard McCabe Richard McCabe ...  Winston Churchill 2 episodes, 2014
Tom Mothersdale ...  Kidnap gangster / ... 2 episodes, 2014
Henry Garrett ...  Clive Macmillan 2 episodes, 2014
Pamela Ashton ...  Digbeth Kids Mother / ... 2 episodes, 2013-2014
Russ Booth Russ Booth ...  Tom Foundry Worker 2 episodes, 2013
Steven Peace Steven Peace ...  Peaky Gang 2 episodes, 2014
Andrew Sheridan ...  Plain Clothes Officer / ... 2 episodes, 2014
Sam Wright Sam Wright ...  Eden Club Member 2 episodes, 2014
Nicola Simonds Nicola Simonds ...  Nora / ... 2 episodes, 2016-2018
Phil Tillott ...  Dignitary / ... 2 episodes, 2016-2017
Marc Esse Marc Esse ...  Waiter 2 episodes, 2016
James Brogden James Brogden ...  Billy Factory worker 2 episodes, 2017
Craig Carr ...  Boxing Trainer Seconds 2 episodes, 2017
Jonathan Garratt Jonathan Garratt ...  New Peaky Number 12 2 episodes, 2017
Andrew Jefferson-Tierney ...  Billy / ... 2 episodes, 2017
James Mccosh James Mccosh ...  Referee 2 episodes, 2017
Donald Sumpter ...  Arthur Bigge 2 episodes, 2017
Pauline Turner Pauline Turner ...  Frances 2 episodes, 2017
Bethan Daisy Caddick Bethan Daisy Caddick ...  The Digbeth Kid's Sister 1 episode, 2014
John-Paul Hurley ...  Stanly Chapman 1 episode, 2013
James Eeles ...  The Digbeth Kid 1 episode, 2014
William Andrews William Andrews ...  Butler 1 episode, 2016
Richard Dillane ...  General Curran 1 episode, 2016
Darren Connolly Darren Connolly ...  Bri 1 episode, 2014
Nick Holder ...  Marston 1 episode, 2013
Kunjue Li ...  Chin 1 episode, 2013
Tommy Flanagan ...  Arthur Senior 1 episode, 2013
Pedro Caxade ...  Carlo 1 episode, 2016
Dominic Coleman ...  Priest 1 episode, 2016
Colin Connor Colin Connor ...  Black Lion Barman 1 episode, 2014
Anna Wilson-Hall Anna Wilson-Hall ...  Wedding Lady 1 1 episode, 2016
Karl Shiels Karl Shiels ...  Ryan 1 episode, 2013
Tom Vaughan-Lawlor ...  Byrne 1 episode, 2013
Sara Beasley Sara Beasley ...  Wedding Lady 2 1 episode, 2016
Frances Tomelty Frances Tomelty ...  Bethany Boswell 1 episode, 2016
Therese Bradley Therese Bradley ...  Zilpha Lee 1 episode, 2013
Barry Aird ...  Bonnie 1 episode, 2014
Sam Benjamin ...  Border Officer 1 episode, 2016
Bartley Burke ...  Businessman 1 episode, 2016
Lorraine Horgan Lorraine Horgan ...  Mrs. Donovan 1 episode, 2013
Maisie Turpie ...  Polly's Young Maid 1 episode, 2014
Perry Fitzpatrick ...  Guard 1 episode, 2013
Richard Patterson Richard Patterson ...  Condemned Man 1 episode, 2014
John Albasiny ...  James Monkland 1 episode, 2016
Caroline Lawrie Caroline Lawrie ...  Lady 1 1 episode, 2016
Nina Yndis ...  Kavetka 1 episode, 2016
Jonty Stephens Jonty Stephens ...  Reporter 1 episode, 2013
Josef Altin ...  Stefan 1 episode, 2016
Helen Anderson Helen Anderson ...  Lady 2 1 episode, 2016
Kate Bowes Renna Kate Bowes Renna ...  Lady 3 1 episode, 2016
Richard Brake ...  Anton Kaledin 1 episode, 2016
Debra Penny ...  Lady 4 1 episode, 2016
Emma Pearce Emma Pearce ...  Sandra 1 episode, 2013
Timothy Harker ...  Officer 1 1 episode, 2016
Paula Wharton Paula Wharton ...  Bad Nurse 1 episode, 2016
Martin Askew ...  Winson Green Heavy 1 episode, 2014
Jane Wood Jane Wood ...  Medium 1 episode, 2014
John Purcell John Purcell ...  Officer 2 1 episode, 2016
Sam Lee Sam Lee ...  Gypsy Singer 1 episode, 2013
Sam Battersea ...  Woman at Seance 1 episode, 2014
Rory Gallagher ...  Eamonn Duggan 1 episode, 2014
Jon Glover ...  Race Commentator 1 episode, 2014
Paul Cawley ...  Gilbert Palmer 1 episode, 2016
Alastair Barley Alastair Barley ...  Eden Club Doorman 1 episode, 2014
Tim Delap ...  Royal Bodyguard 1 episode, 2014
Sean Buckley Sean Buckley ...  Older Russian 1 episode, 2016
Sarah Gallagher Sarah Gallagher ...  Angel Nurse 1 episode, 2016
James Boyland James Boyland ...  Communist Comrade 1 episode, 2014
Joe Macaulay ...  Paddy Watts 1 episode, 2014
Ian Conningham ...  Flying Squad Officer 1 episode, 2016
Nicholas Tennant Nicholas Tennant ...  Marquis Older Barman 1 episode, 2014
Dustin Demri-Burns ...  Monsieur Silk 1 episode, 2016
Dennis O'Donnell Dennis O'Donnell ...  Passenger 1 episode, 2016
Martin Hammond Martin Hammond ...  Gentleman 1 episode, 2013
Matthew Akers Matthew Akers ...  Billy Kitchen Man 1 episode, 2014
Charlie Anson ...  Briggs 1 episode, 2014
Kivan Dene Kivan Dene ...  Prison Guard 1 episode, 2014
Hayley Doherty Hayley Doherty ...  Nurse 1 episode, 2014
Richard Douglas Richard Douglas ...  Dock Worker / ... 1 episode, 2014
Nigel Hastings ...  Auctioneer 1 episode, 2014
Adam Lawrence ...  Polly's Lover 1 episode, 2014
Dean Marshall Dean Marshall ...  Sabini Gang 1 episode, 2014
Rupert Procter Rupert Procter ...  Micky 1 episode, 2014
Guy Williams Guy Williams ...  Sir Ian Carleton 1 episode, 2014
Jennifer Bresins Jennifer Bresins ...  Russian Girl 1 episode, 2016
Adam Collins ...  Officer Collins 1 episode, 2016
Toby Armour Toby Armour ...  Jack Green 1 episode, 2017
Kingsley Ben-Adir ...  Col Ben Younger 1 episode, 2017
Nigel Boyle ...  Policeman 1 episode, 2017
Andrew Caley ...  Michael's priest 1 episode, 2017
Israel Cortes Israel Cortes ...  Josef Jesus 1 episode, 2017
Jolyon Coy Jolyon Coy ...  Edward Roberts 1 episode, 2017
Matt Emery Matt Emery ...  Customs officer 1 episode, 2017
Sophie Hannah Harrison Sophie Hannah Harrison ...  Nurse Atherton 1 episode, 2017
Jamie Kenna Jamie Kenna ...  Billy Mills 1 episode, 2017
Marcus Langford ...  Boat Puller 1 episode, 2017
Gemma Layton Gemma Layton ...  Female officer 1 episode, 2017
Joseph Long ...  Chef 1 episode, 2017
Rob Mitchell-James ...  Stratford Barman 1 episode, 2017
Andreas Muñoz ...  Antonio 1 episode, 2017
Joe Osborne Joe Osborne ...  Foreman 1 episode, 2017
Valentina Petito Valentina Petito ...  Nurse 1 episode, 2017
Aidan Rawnsley ...  Caddie 1 episode, 2017
Neil Swift ...  Custom Officer 1 episode, 2017
Christian Thorpe Christian Thorpe ...  Communist 1 episode, 2017
Lee Toomes Lee Toomes ...  Spotted Dog barman 1 episode, 2017
Richard Varley Richard Varley ...  Waiter 1 episode, 2017
David Aspinall David Aspinall ...  Policeman 1 episode, 2018
Bernie Phillips Bernie Phillips ...  Salamon Gang Member (uncredited) 6 episodes, 2016
Tim Kinneally Tim Kinneally ...  Billy Lovelock (uncredited) 5 episodes, 2013-2014
Jonathan Sisson Jonathan Sisson ...  Policeman (uncredited) 3 episodes, 2014
Richard Price Richard Price ...  Boxing Guest / ... (uncredited) 3 episodes, 2016-2017
Jason Redshaw ...  Boat Passenger / ... (uncredited) 3 episodes, 2016
Neil Broome ...  Police Superintendant (uncredited) 2 episodes, 2013
Heather Newland Heather Newland ...  Museum Visitor (uncredited) 2 episodes, 2013
Bianca Rudman Bianca Rudman ...  Watery Lane Resident (uncredited) 2 episodes, 2013
Liam Tulley Liam Tulley ...  Communist Worker (uncredited) 2 episodes, 2013
Jennifer Hulman Jennifer Hulman ...  Maid (uncredited) 2 episodes, 2014
David Charles-Cully ...  Shelby Party Guest / ... (uncredited) 2 episodes, 2016
Lora Moss ...  Boxing Match Attendee / ... (uncredited) 2 episodes, 2017
Richard Blackburn Richard Blackburn ...  Jockey (uncredited) 1 episode, 2013
James Jay Bryhan ...  Dockhand (uncredited) 1 episode, 2013
Charlie Cook Charlie Cook ...  Beggar (uncredited) 1 episode, 2013
Grant Crookes Grant Crookes ...  Business Man (uncredited) 1 episode, 2013
Katie Derry Katie Derry ...  Busby Showgirl (uncredited) 1 episode, 2013
Alison Harris ...  Prostitute (uncredited) 1 episode, 2013
Kevin Knox Kevin Knox ...  Beggar (uncredited) 1 episode, 2013
Stephen Mosley Stephen Mosley ...  Policeman (uncredited) 1 episode, 2013
Hugh O'Brien ...  Officer (uncredited) 1 episode, 2013
Calum O'Toole Calum O'Toole ...  Labourer (uncredited) 1 episode, 2013
Jade Phipps Jade Phipps ...  Busby Showgirl (uncredited) 1 episode, 2013
Robert Rae-Lewis Robert Rae-Lewis ...  Police Officer (uncredited) 1 episode, 2013
Tom Raven Tom Raven ...  Gambler (uncredited) 1 episode, 2013
David Swift David Swift ...  Man in Street Outside Pub (uncredited) 1 episode, 2013
Ernest Vernon Ernest Vernon ...  Policeman (uncredited) 1 episode, 2013
Margaret Wheldon Margaret Wheldon ...  Local Resident (uncredited) 1 episode, 2013
Craig Davies Craig Davies ...  Labourer (uncredited) 1 episode, 2014
Robert Davies Robert Davies ...  Stable Boy (uncredited) 1 episode, 2014
Wayne Devlin ...  Uniformed Police Officer (uncredited) 1 episode, 2014
Michael Gartlan Michael Gartlan ...  Betting Man (uncredited) 1 episode, 2014
Linzi Gold Linzi Gold ...  Barmaid (uncredited) 1 episode, 2014
Cris Haris Cris Haris ...  Derby Bartender (uncredited) 1 episode, 2014
Kamil Lemieszewski ...  Juggler (uncredited) 1 episode, 2014
Adam Weldrick ...  Epsom Reporter (uncredited) 1 episode, 2014
John Ammirati ...  Policeman (uncredited) 1 episode, 2016
Stacey Lynn Crowe ...  Russian Girl (uncredited) 1 episode, 2016
Michael Faulkner Michael Faulkner ...  Party Guest (uncredited) 1 episode, 2016
Alex Jaep Alex Jaep ...  Tipton Tunneller (uncredited) 1 episode, 2016
Kevin Smith Kevin Smith ...  Police Officer (uncredited) 1 episode, 2016
Craig Douglas Craig Douglas ...  Doorman (uncredited) 1 episode, 2017
Simon Kerrison Simon Kerrison ...  Peaky 1 (uncredited) 1 episode, 2017
Dan McGee Dan McGee ...  Crowd Communist (uncredited) 1 episode, 2017
Gianni McLaughlin ...  Assassin 6 (uncredited) 1 episode, 2017
Maryjanesamantha Gibb Maryjanesamantha Gibb ...  Singer (uncredited) 1 episode, 2018

Series Produced by 

Julie Brinkman ... associate producer: Nebulastar / associate producer (24 episodes, 2013-2017)
Jamie Glazebrook ... executive producer (24 episodes, 2013-2017)
Frith Tiplady ... executive producer (24 episodes, 2013-2017)
Steven Knight ... executive producer (23 episodes, 2013-2017)
Caryn Mandabach ... executive producer (22 episodes, 2013-2017)
Will Gould ... executive producer (18 episodes, 2014-2017)
Brian Kaczynski ... co-producer / line producer (12 episodes, 2013-2017)
Cillian Murphy ... executive producer (11 episodes, 2016-2017)
Matthew Read ... executive producer / executive producer: BBC (7 episodes, 2013-2016)
Greg Brenman ... executive producer (6 episodes, 2013)
Katie Swinden ... producer (6 episodes, 2013)
Laurie Borg ... producer (6 episodes, 2014)
Matthew Patnick ... line producer (6 episodes, 2014)
Simon Maloney ... producer (6 episodes, 2016)
Suzanne Reid ... line producer (6 episodes, 2016)
Tommy Bulfin ... executive producer (6 episodes, 2017)
Joe Donaldson ... producer (6 episodes, 2017)
Hugo Heppell ... executive producer (3 episodes, 2013)

Series Music by 

Martin Phipps ... (6 episodes, 2013)
Paul Hartnoll ... (6 episodes, 2014)
Dickon Hinchliffe ... (6 episodes, 2016)
Anthony Green ... (6 episodes, 2017)
Martin Slattery ... (6 episodes, 2017)

Series Cinematography by 

George Steel ... (6 episodes, 2013)
Simon Dennis ... (6 episodes, 2014)
Laurie Rose ... (6 episodes, 2016)
Cathal Watters ... (6 episodes, 2017)
Si Bell ... (6 episodes, 2018)
Peter Robertson ... (1 episode, 2014)

Series Film Editing by 

Mark Davis ... (6 episodes, 2014-2016)
Celia Haining ... (4 episodes, 2016)
Chris Barwell ... (3 episodes, 2013)
Mark Eckersley ... (3 episodes, 2013)
Matthew Cannings ... (3 episodes, 2014)
Dermot Diskin ... (3 episodes, 2017)
Dan Roberts ... (3 episodes, 2017)

Series Casting By 

Shaheen Baig ... (24 episodes, 2013-2017)
Layla Merrick-Wolf ... (6 episodes, 2017)

Series Production Design by 

Grant Montgomery ... (12 episodes, 2013-2014)
Richard Bullock ... (6 episodes, 2016)
Stephen Daly ... (6 episodes, 2017)
Nicole Northridge ... (6 episodes, 2018)

Series Art Direction by 

Nick Wilkinson ... supervising art director (12 episodes, 2013-2014)
Julie Ann Horan ... supervising art director / art director (12 episodes, 2016-2017)
Katie Tuxford ... (6 episodes, 2016)
Dean McLeod ... (6 episodes, 2018)
Kerry-Ellen Maxwell ... (3 episodes, 2013)
Dan Mucklow ... standby art director (3 episodes, 2013)
Liz Simpson ... (uncredited) (3 episodes, 2014)

Series Set Decoration by 

Ussal Smithers ... (12 episodes, 2013-2014)
Maxine Carlier ... (6 episodes, 2016)
Jonnie Mead ... (6 episodes, 2018)
John Neligan ... (5 episodes, 2017)

Series Costume Design by 

Stephanie Collie ... (6 episodes, 2013)
Lorna Marie Mugan ... (6 episodes, 2014)
Alexandra Caulfield ... (6 episodes, 2016)
Alison McCosh ... (6 episodes, 2017)

Series Makeup Department 

Stacey Louise Holman ... makeup artist / makeup junior / assistant makeup artist / junior makeup artist (29 episodes, 2013-2018)
Laura Schiavo ... makeup designer / hair designer / make up & hair designer (24 episodes, 2013-2017)
Chris Lyons ... special effects teeth (23 episodes, 2013-2018)
Oonagh Bagley ... makeup trainee / hair stylist / makeup artist / makeup junior (21 episodes, 2013-2017)
Laura Lawrence ... dailies makeup artist (12 episodes, 2016-2017)
Julie Nightingale ... makeup supervisor (12 episodes, 2016-2017)
Laura Viana da Silva ... makeup & hair: daily / make up artist daily (8 episodes, 2016-2018)
Joanne Tudda ... junior hair & make-up crowd / junior hair and make-up crowd (7 episodes, 2016-2017)
Kim Freeland ... additional hair and makeup (6 episodes, 2013)
Carli Mather ... make-up/hair artist / makeup supervisor (6 episodes, 2013)
Kate Thompson ... makeup artist (6 episodes, 2014)
Alexandra Jackson ... junior hair & make-up crowd (6 episodes, 2016)
Melanie Lenihan ... makeup and hair: crowd supervisor (6 episodes, 2016)
Lisa Purchase ... makeup trainee (6 episodes, 2016)
Freda Ellis ... assistant makeup artist (5 episodes, 2013)
Naomi Tolan ... makeup trainee daily work exp (5 episodes, 2016)
Gabrielle Hamilton ... make-up/hair artist (3 episodes, 2013)
Cecilia Herlin ... junior makeup artist (3 episodes, 2013)
Natalie Fox ... junior makeup artist: crowd, dailies (3 episodes, 2016)
Colum Mangan ... prosthetic makeup technician (2 episodes, 2014-2016)
Shevaun McKenna ... Makeup artist, crowd / makeup artist (2 episodes, 2016)
Juliana Ferreira ... hair and makeup junior dailies (2 episodes, 2017)
Catherine Elizabeth Smith ... hair stylist daily (1 episode, 2014)
Victoria Warrington ... contact lens technician (1 episode, 2014)
Kelly Zampogna ... additional crowd makeup (1 episode, 2014)
Emily Rose Connor ... junior make up artist daily: crowd (1 episode, 2016)
Donna Dean ... makeup junior dailies crowd (1 episode, 2016)
Gillian Walsh ... additional makeup artist (1 episode, 2016)
Beki Goulding ... trainee makeup artist crowd (1 episode, 2017)
Emma Romans ... makeup artist (uncredited) (6 episodes, 2013)
Rowena Dean ... daily makeup (uncredited) (3 episodes, 2013)
Abby Graves ... Hair & Makeup Daily (uncredited) (1 episode, 2013)

Series Production Management 

Amy Mobley ... production executive / production manager: Tiger Aspect (18 episodes, 2013-2017)
Elaine Waugh ... post-production supervisor (12 episodes, 2014-2016)
Louise Adamson ... production manager (6 episodes, 2013)
Clare Finnegan ... production manager (6 episodes, 2014)
Imogen Gay ... production manager (6 episodes, 2017)
Dee Collier ... post-production supervisor (6 episodes, 2018)
Rachel Jones ... production manager (6 episodes, 2018)
Rebecca Davies ... production manager (3 episodes, 2013)
Jessica Dove ... unit manager (3 episodes, 2013)
Jessica Rundle ... post-production supervisor (3 episodes, 2013)
Justine Russell ... production executive: CMP (3 episodes, 2013)
Andrew Henstock ... unit manager (1 episode, 2016)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Jan Zalar ... key second assistant director (12 episodes, 2014-2016)
Mark Hedges ... first assistant director (12 episodes, 2016-2017)
Mark Roberts ... third assistant director (12 episodes, 2016-2017)
Matt Jennings ... third assistant director (9 episodes, 2013-2014)
Jack Casey ... first assistant director / third assistant director (6 episodes, 2013)
Lucy Eaton-Whitfield ... assistant director (6 episodes, 2013)
Gemma Nunn ... second assistant director (6 episodes, 2013)
Steve Robinson ... first assistant director (6 episodes, 2014)
Jack Wastell ... floor runner (6 episodes, 2014)
Shelley Lankovits ... crowd assistant director (6 episodes, 2017)
Jonathan Midlane ... first assistant director (6 episodes, 2018)
Mark Taylor ... first assistant director (5 episodes, 2017)
Marco Ciglia ... first assistant director (3 episodes, 2013)
Simon Maloney ... first assistant director (3 episodes, 2013)
Helen Morgan ... first assistant director (2 episodes, 2016)
Mike Gallivan ... second assistant director (2 episodes, 2017)
Christian Whittaker ... dailies (1 episode, 2016)
Tom Heaven ... third assistant director (uncredited) (3 episodes, 2013)

Series Art Department 

Amrita Ghir ... Assistant Buyer / assistant production buyer (12 episodes, 2013-2014)
Matt Wells ... stand-by props / standby props (12 episodes, 2013-2014)
E.J. Grainger ... production buyer / Production Buyer (12 episodes, 2016-2017)
Jess Imrie ... art department assistant / assistant buyer (12 episodes, 2016-2017)
Dean McLeod ... assistant art director (12 episodes, 2016-2017)
Callum Ferguson ... dressing props / dressing props trainee (12 episodes, 2017-2018)
Gareth Palethorpe ... work experience / draughtsman: Dailies (10 episodes, 2014-2018)
Mary Buri ... stand-by props / standby props (9 episodes, 2013-2014)
Stephen Mildwater ... graphic design assistant / art department assistant: dailies / graphic design: dailies (9 episodes, 2016-2017)
Noel Cowell ... property master (6 episodes, 2013)
Martin Kane ... dressing props (6 episodes, 2013)
Kez Keyte ... dressing props (6 episodes, 2013)
Rebecca Pilkington ... production buyer (6 episodes, 2013)
Tom Roberts ... dressing props / props storeman (6 episodes, 2013)
Jo Watkinson ... graphic artist / graphic designer (6 episodes, 2013)
Rob Brandon ... set dresser (6 episodes, 2014)
James Foley ... set dresser (6 episodes, 2014)
Rob MacPherson ... prop master (6 episodes, 2014)
Robert Marwood ... carpenter / props (6 episodes, 2014)
Phil Tyreman ... Dressing Props (6 episodes, 2014)
Mary Wainwright ... graphic designer (6 episodes, 2014)
Rachel Barker ... graphic designer (6 episodes, 2016)
Rachel Garlick ... storyboard artist (6 episodes, 2016)
James Heaps ... stand-by props (6 episodes, 2016)
Richard Rowntree ... additional greens (6 episodes, 2016)
Kim Sellwood ... art department assistant (6 episodes, 2016)
Alan Shaw ... property master (6 episodes, 2016)
Niamh Cleary ... stand-by art director (6 episodes, 2017)
Chris Heap ... stand-by props (6 episodes, 2017)
Joanna Keen ... assistant buyer (6 episodes, 2017)
Charlotte Murphy ... art department assistant (6 episodes, 2017)
Mark Simpson ... stand-by props (6 episodes, 2017)
Ella Wolfnoth ... lead graphic artist (6 episodes, 2017)
Andrew Laybats ... lead scenic painter (6 episodes, 2018)
Sophie Tarver ... prop maker (5 episodes, 2013)
Ben Clements ... art department assistant (4 episodes, 2013)
Matthew Wood ... dressing props: dailies (4 episodes, 2013)
Neil Smith ... stand-by props (4 episodes, 2014)
Darren Fielding ... stand-by rigger (3 episodes, 2013)
Kerry-Ellen Maxwell ... stand-by art director (3 episodes, 2013)
Paul Ward ... construction manager (3 episodes, 2013)
Mark Yarwood ... stand-by carpenter (3 episodes, 2013)
Janeeta Panesar ... art department assistant (3 episodes, 2014)
Thomas Love ... assistant graphic designer (3 episodes, 2017)
Rebecca Barker-McLean ... work experience (2 episodes, 2016)
Hannah Foulkes ... art department work experience (2 episodes, 2016)
Andrew Griffiths ... art department assistant work experience (2 episodes, 2017)
Adam Pescott ... storyboard artist (2 episodes, 2018)
Geraint L. Williams ... designer (1 episode, 2017)
Ian Crooks ... propmaker: DB (1 episode, 2018)
Louise Lannen ... art department assistant (uncredited) (2 episodes, 2014)
Amy McKay ... graphic artist (uncredited) (1 episode, 2014)

Series Sound Department 

Philip Clements ... foley editor / foley mixer / foley recordist (24 episodes, 2013-2017)
Jim Goddard ... supervising sound fx editor / sound effects editor / sound designer (22 episodes, 2013-2017)
Catherine Thomas ... foley recordist / foley artist / foley recordist & editor / foley editor (19 episodes, 2013-2017)
Sarah Elias ... sound effects editor / foley editor (17 episodes, 2014-2017)
Forbes Noonan ... re-recording mixer (15 episodes, 2014-2017)
Matthew Skelding ... dialogue editor (12 episodes, 2013-2014)
Lee Walpole ... sound effects editor / effects editor (12 episodes, 2013-2014)
Adam Lavis ... sound studio support (9 episodes, 2013-2014)
Andie Derrick ... foley artist (8 episodes, 2013-2016)
Duncan Price ... dialogue editor (8 episodes, 2013-2016)
Juraj Mravec ... adr mixer / foley recordist (8 episodes, 2013-2014)
Alex Ellerington ... sound effects editor (6 episodes, 2013-2014)
Luis Fernandez Garcia ... assistant re-recording mixer / assistant sound re-recording mixer (6 episodes, 2013)
Stuart Hilliker ... re-recording mixer (6 episodes, 2013)
Neil Hillman ... sound effects recordist (6 episodes, 2013)
Gideon Jensen ... boom operator (6 episodes, 2013)
Kyle D. Krajewski ... adr recordist (6 episodes, 2013)
Michael Miller ... adr mixer (6 episodes, 2013)
Brian Milliken ... sound mixer / sound recordist (6 episodes, 2013)
Jackson Milliken ... sound assistant (6 episodes, 2013)
Oliver Bunker ... first boom operator (6 episodes, 2014)
Jon Gordon ... assistant re-recording mixer (6 episodes, 2014)
Rupert Ivey ... sound recordist (6 episodes, 2014)
Nick Kray ... adr mixer (6 episodes, 2014)
Lee Sharp ... boom operator / sound recordist: second unit (6 episodes, 2014)
Simon Bysshe ... production sound mixer / sound recordist (6 episodes, 2016)
Liam Cotter ... second boom operator (6 episodes, 2016)
Jason Devlin ... first assistant sound / boom operator (6 episodes, 2016)
Matthew Mewett ... dialogue editor (6 episodes, 2016)
Grant Bridgeman ... sound recordist (6 episodes, 2017)
Gibran Farrah ... adr recordist (6 episodes, 2017)
Matt Gill ... second boom operator (6 episodes, 2017)
Laura Clough ... sound trainee: dailies (6 episodes, 2018)
Peter Gates ... dialogue editor (5 episodes, 2017)
Will McConnell ... adr recordist (4 episodes, 2013)
Joe Furness ... foley editor / foley recordist (4 episodes, 2017)
Anna Wright ... foley artist (4 episodes, 2017)
Zak Melemendjian ... dialogue editor (3 episodes, 2014)
Rory de Carteret ... adr mixer (3 episodes, 2016)
Rebecca Charlton ... sound trainee: dailies (3 episodes, 2017)
Paul McGuire ... foley recordist (3 episodes, 2017)
Graham Headicar ... sound editor (2 episodes, 2013)
Ferenc Lukács ... adr recordist (2 episodes, 2016)
Jeff Richardson ... dialogue editor (2 episodes, 2016)
Ryan Sellars ... Sound trainee / sound trainee (2 episodes, 2016)
Richard Benny Bentham ... second boom operator dailies (2 episodes, 2017)
Garret Farrell ... adr mixer (2 episodes, 2017)
Ken Galvin ... adr recordist (2 episodes, 2017)
Juan Manzed ... second assistant sound: dailies (2 episodes, 2017)
Alexandros Sidiropoulos ... foley editor (2 episodes, 2017)
George Atkins ... a.d.r. mixer (2 episodes, 2018)
Timor Oren ... adr (2 episodes, 2018)
Mhairi Wyles-Lang ... adr bookings coordinator (2 episodes, 2018)
Nicola Dale ... sound trainee: dailies (1 episode, 2017)
Ben Norrington ... dialogue editor (1 episode, 2017)
Simon Diggins ... adr mixer (uncredited) (11 episodes, 2013-2014)
Robin Cowap ... adr mixer (uncredited) (6 episodes, 2013)
Meltem Baytok ... foley artist (uncredited) (5 episodes, 2014)
John St. Denis ... adr recordist (uncredited) (4 episodes, 2014)
Paula Boram ... foley artist (uncredited) (2 episodes, 2013)
Ricky Butt ... foley artist (uncredited) (2 episodes, 2013)

Series Special Effects by 

Ian Rowley ... special effects supervisor / special effects (12 episodes, 2013-2014)
Rob Rowley ... special effects coordinator / special effects (12 episodes, 2013-2014)
Danny Hargreaves ... special effects supervisor: Real SFX (12 episodes, 2016-2017)
Jade Poole ... special effects coordinator: Real SFX / special effects coordinator:Real SFX (12 episodes, 2016-2017)
Dave Kneath ... special effects technician (8 episodes, 2016-2018)
Will Arnott ... special effects technician (6 episodes, 2013)
Gerry Glynn ... special effects technician (4 episodes, 2016)
Dominic Allan ... special effects technician (1 episode, 2016)
George Davies-Coward ... special effects technician (1 episode, 2016)
Arran Glasser ... special effects technician (1 episode, 2016)
Russ Perkin ... special effects technician (1 episode, 2016)

Series Visual Effects by 

Lucy Ainsworth-Taylor ... visual effects executive producer: BlueBolt / executive visual effects producer / visual effects producer (24 episodes, 2013-2017)
Panos Theodoropoulos ... visual effects producer: BlueBolt / visual effects production assistant: BlueBolt / visual effects production coordinator: BlueBolt (24 episodes, 2014-2018)
Angela Barson ... executive visual effects supervisor: BlueBolt / executive visual effects supervisor (21 episodes, 2013-2017)
Jan Guilfoyle ... roto/prep artist: BlueBolt / visual effects producer: BlueBolt (12 episodes, 2013-2016)
Richard Frazer ... visual effects supervisor / visual effects supervisor: BlueBolt (12 episodes, 2016-2017)
Mark Webb ... visual effects coordinator: bluebolt / visual effects production manager: BlueBolt (10 episodes, 2013-2014)
Henry Badgett ... visual effects supervisor: BlueBolt (9 episodes, 2013-2014)
Yannick Cibin ... 3d generalist: BlueBolt / effects artist: BlueBolt (8 episodes, 2014-2016)
Rafael Morant ... matte painter: Bluebolt / visual effects art director / matte painting & digital environment supervisor: BlueBolt / vfx art director (6 episodes, 2013)
Clare Norman ... visual effects producer: BlueBolt (6 episodes, 2013)
Andrea Pirisi ... vfx editor: BlueBolt (6 episodes, 2013)
Simon Rowe ... compositor: BlueBolt / compositor: Bluebolt (6 episodes, 2014-2016)
Robin Hinch ... vfx editor: BlueBolt (6 episodes, 2014)
Stanley Jones ... digital compositor: BlueBolt (6 episodes, 2014)
Robin Willott ... digital compositor (6 episodes, 2014)
Francesco Russo ... digital compositor: Bluebolt (6 episodes, 2016)
Balázs Sántha ... digital compositor: BlueBolt (5 episodes, 2017)
James Sutton ... 3d artist: Bluebolt / senior cg artist: BlueBolt (4 episodes, 2014-2016)
Sarah Byers ... matchmove artist: BlueBolt (3 episodes, 2014)
Finlay Duncan ... digital compositor: BlueBolt (3 episodes, 2016-2017)
Fabrizio Fioretti ... 3d generalist: Bluebolt (1 episode, 2013)
Daniel Gardiner ... roto/paint artist: BlueBolt (1 episode, 2014)
Petko Zhivkov ... digital compositor (1 episode, 2014)
Phillip Charles-Sweeting ... junior compositor: BlueBolt (1 episode, 2016)
Melissa Yung-Hok ... digital matte painter (1 episode, 2017)

Series Stunts 

Tom Hallahan ... stunt double / stunts (8 episodes, 2016-2018)
Cristian Knight ... stunt performer (7 episodes, 2013-2018)
Erol Mehmet ... stunt performer (7 episodes, 2013-2014)
Andy Bennett ... stunt coordinator (7 episodes, 2014-2016)
Jason White ... stunt coordinator / horse master (6 episodes, 2013)
Gordon Seed ... stunt coordinator (6 episodes, 2017)
Curtis Rivers ... stunt coordinator (4 episodes, 2014-2016)
Rory Mulroe ... stunt performer (3 episodes, 2013-2014)
Justin Pearson ... stunt performer (3 episodes, 2014)
Ramon Álvarez ... stunt performer (3 episodes, 2017)
Jason Curle ... stunt performer (2 episodes, 2014)
Matt Hermiston ... stunt performer / stunts (2 episodes, 2014)
Paul Howell ... stunt performer (2 episodes, 2017)
Rob Cooper ... stunt performer (1 episode, 2014)
Dan Euston ... stunt performer (1 episode, 2014)
Oliver Gough ... stunt performer (1 episode, 2014)
Al Holland ... stunt performer (1 episode, 2014)
George Kirby ... stunt performer (1 episode, 2014)
Freddie Mason ... stunts (1 episode, 2014)
Adrian McGaw ... stunt performer (1 episode, 2014)
Ray Nicholas ... stunt coordinator (1 episode, 2014)
James Pavey ... stunt performer (1 episode, 2014)
Mac Pietowski ... stunt performer (1 episode, 2014)
Tom Rodgers ... stunt performer (1 episode, 2014)
Andy Smart ... stunt coordinator (1 episode, 2014)
Julian Spencer ... stunt coordinator (1 episode, 2014)
Riky Ash ... stunt coordinator (1 episode, 2016)
William Willoughby ... stunt performer (1 episode, 2016)
Andrew Burford ... stunt performer (1 episode, 2017)
Carlos Castillo ... stunt actor: Arthur Shelby's Italian Assassin (1 episode, 2017)
Luke Gomes ... stunt performer (1 episode, 2017)
Renars Latkovskis ... stunts (1 episode, 2017)
Richard Hall ... stunts (1 episode, 2018)
Kye Mckee ... stunts (1 episode, 2018)
Paul Kulik ... stunt double: Cillian Murphy (uncredited) (1 episode, 2013)
Owen Holland ... stunts: ultimate arm driver (uncredited) (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Robert Viglasky ... still photographer / unit photographer (24 episodes, 2013-2017)
Daniel Gadd ... focus puller / focus puller "a" camera / focus puller "b" camera (18 episodes, 2014-2017)
Samuel Grant ... second assistant camera / second assistant camera: b camera / B Camera 2nd AC (18 episodes, 2014-2017)
Phil Brookes ... Lighting Gaffer / lighting gaffer (12 episodes, 2016-2017)
Chris Hutchinson ... b camera / steadicam / camera operator/steadicam (12 episodes, 2016-2017)
Mitchell Payne ... camera trainee (12 episodes, 2016-2017)
Rob Shaw ... 'a' camera clapper loader / 'b' camera clapper loader (12 episodes, 2016-2017)
Lee Johnson ... electrician (9 episodes, 2013-2016)
Mairead Albiston ... camera assistant / camera trainee (6 episodes, 2013)
Jon Beacham ... camera operator (6 episodes, 2013)
Harry Bowers ... first assistant camera / focus puller (6 episodes, 2013)
Vasco De Souza ... electrician (6 episodes, 2013)
Clare Fuller ... clapper loader / second assistant camera: "a" camera (6 episodes, 2013)
Steven Gardner ... first assistant camera: "b" camera / focus puller (6 episodes, 2013)
Wayne King ... gaffer (6 episodes, 2013)
Shaun Kirk ... clapper loader / second assistant camera: 'B' camera (6 episodes, 2013)
Simon Atherton ... electrician (6 episodes, 2014)
Jon Best ... gaffer (6 episodes, 2014)
Joe Chapman ... electrician (6 episodes, 2014)
Barney Davis ... camera operator: "a" camera and steadicam (6 episodes, 2014)
Danny Griffiths ... best boy (6 episodes, 2014)
Owen Henley ... camera trainee (6 episodes, 2014)
Jim Nicholas James ... electrician: dailies (6 episodes, 2014)
Richard Lawson ... 1st Assistant Camera / focus puller (6 episodes, 2014)
Steve Manningham ... grip (6 episodes, 2014)
Arron Monkman ... second assistant camera "a" camera (6 episodes, 2014)
Michael Pentney ... d.i.t (6 episodes, 2014)
Sam Reeves ... Grip Trainee (6 episodes, 2014)
Jonathan Stanley ... 'A' Camera Trainee (6 episodes, 2014)
Adam Walker ... electrician (6 episodes, 2014)
Lee Howarth ... stand by rigger (6 episodes, 2016)
Chris Hughes ... key grip (6 episodes, 2016)
James Mustard ... digital image technician (6 episodes, 2016)
Dave Staton ... best boy (6 episodes, 2016)
Jonny Stillwell ... a camera trainee (6 episodes, 2016)
Kim Vinegrad ... focus puller "a" camera (6 episodes, 2016)
Steed Barrett ... electrician (6 episodes, 2017)
Edward Botham ... camera trainee (6 episodes, 2017)
Daniel Edwards ... focus puller (6 episodes, 2017)
Doug Garside ... digital imaging technician (6 episodes, 2017)
Daniel Robinson ... trainee grip (6 episodes, 2017)
Tom Finch ... a camera first assistant (6 episodes, 2018)
Andrew Michael Fletcher ... "a" camera operator/steadicam (6 episodes, 2018)
Alan Millar ... best boy / electrician: additional (6 episodes, 2018)
James Shovlar ... digital imaging technician (6 episodes, 2018)
Sam Smithard ... b camera first assistant (6 episodes, 2018)
Eliot Stone ... a camera second assistant (6 episodes, 2018)
Ben Taylor ... b camera second assistant (6 episodes, 2018)
Oliver Whickman ... gaffer (6 episodes, 2018)
Tom Ormrod ... assistant camera (5 episodes, 2018)
Andy Levett ... assistant grip / grip crane operator (4 episodes, 2013-2018)
Kerry Arthur ... first assistant camera: dailies (3 episodes, 2013)
Anthony Bagley ... digital imaging technician (3 episodes, 2013)
Dan Cain ... digital image technician (3 episodes, 2013)
Ross Chapman ... best boy (3 episodes, 2013)
Neil Cook ... electrician (3 episodes, 2013)
Alan Glover ... steadicam operator (3 episodes, 2013)
Phil Green ... electrician (3 episodes, 2013)
Gary Greenberg ... driver: ultimate arm (3 episodes, 2013)
Daniel Inman ... grip (3 episodes, 2013)
Martin Radich ... camera operator (3 episodes, 2013)
Yousef El Awage ... epk director (3 episodes, 2014)
Danny Mendieta ... second assistant "a" camera (3 episodes, 2014)
Jason Lee ... additional: second unit (2 episodes, 2013)
Matt Wright ... clapper loader: second unit (2 episodes, 2013)
Matthew French ... camera trainee: 2nd unit (1 episode, 2013)
Liam Beard ... camera trainee (dailies) (1 episode, 2014)
Stephen Hedley ... digital imaging technician: dailies (1 episode, 2014)
Gwyn Hemmings ... camera trainee: dailies (1 episode, 2014)
Matt Squire ... still photographer (1 episode, 2014)
Tom Williams ... first assistant camera: dailies (1 episode, 2014)
Mattias Nyberg ... Additional Photography (1 episode, 2016)
Jamie Pannell ... electrician: dailies (1 episode, 2016)
Rua Meegan ... first assistant camera: c camera (1 episode, 2018)
Paul Mark Synnott ... grip trainee: daily (1 episode, 2018)
Mark Anderson ... grip trainee (uncredited) (2 episodes, 2013)
Tim Wileman ... grip assistant (uncredited) (2 episodes, 2013)
Steven Hall ... second unit director of photography (uncredited) (1 episode, 2013)

Series Casting Department 

Aisha Bywaters ... casting associate (12 episodes, 2013-2014)
Paula McKie ... extras casting (6 episodes, 2018)
Layla Merrick-Wolf ... casting assistant (3 episodes, 2013)

Series Costume and Wardrobe Department 

Sally Crees ... costume assistant (18 episodes, 2013-2016)
Melissa Cook ... costume supervisor (12 episodes, 2013-2014)
Charlotte Aspin ... costume assistant / stand-by costume (6 episodes, 2013)
Johanna Elf ... costume assistant (6 episodes, 2013)
Claira Ross ... costume trainee (6 episodes, 2013)
Laura Bailey ... principle costume standby (6 episodes, 2014)
Aisha Kascioglu ... costume assistant (6 episodes, 2014)
Rebecca McLeod ... costume trainee (6 episodes, 2014)
Aileen Faller ... principal standby (6 episodes, 2016)
Agathe Finney ... costume assistant (6 episodes, 2016)
Susie Leyland ... costume trainee (6 episodes, 2016)
Ruth Phelan ... principal standby (6 episodes, 2016)
Grace Brooks ... costume supervisor (6 episodes, 2017)
Rosie Lorenz ... costume stand-by (6 episodes, 2017)
Robert Macfarlane ... assistant costume designer (6 episodes, 2017)
Rosie Stoward ... daily costume assistant (6 episodes, 2017)
Jess Willcock-Stow ... crowd standby (6 episodes, 2017)
Jade McNaughton ... Principal set costumer (6 episodes, 2018)
Katie Brown ... costume daily (3 episodes, 2013)
Andrew Steele ... stand-by costume (3 episodes, 2013)
Kat Willis ... costume assistant (3 episodes, 2013)
Jen Davies ... costume daily (3 episodes, 2016)
Ashleigh Lennox ... crowd costume supervisor (3 episodes, 2017)
Charlotte Louise Ward ... crowd costumer (2 episodes, 2017)
Michele Carragher ... embroiderer (1 episode, 2014)
Nadine Davern ... costume supervisor (1 episode, 2016)

Series Editorial Department 

Simone Grattarola ... colorist / colourist (24 episodes, 2013-2017)
Gareth Mabey ... first assistant editor (6 episodes, 2014)
Karen Cluskey ... script supervisor (6 episodes, 2016)
Mike Austin ... post production & technical operations (6 episodes, 2017)
Victoria Blackwood ... edit trainee (6 episodes, 2017)
Jack McGinity ... assistant colorist (4 episodes, 2013)
Danielle Palmer ... assistant editor / assembly editor (4 episodes, 2013)
Simon Brook ... on-line editor (3 episodes, 2013)
Kallis Kyriacou ... second assistant editor (3 episodes, 2013)
Charlene Short ... assembly editor (3 episodes, 2017)
Rich Ellis ... conforming editor (2 episodes, 2014)
Gareth C. Scales ... additional editor (2 episodes, 2016)
Shane Woods ... assembly editor / assistant editor (2 episodes, 2016)
Adam Collins ... assistant editor (1 episode, 2014)

Series Location Management 

Miglet Crichton ... location manager (12 episodes, 2016-2017)
Matthew Plant ... location assistant (12 episodes, 2016-2017)
Michael Campbell ... additional location manager / location manager (11 episodes, 2016-2017)
Nardia Hall ... assistant location manager (9 episodes, 2013-2016)
Andy Morgan ... location manager (6 episodes, 2013)
Claire Stibbon ... Location Assistant / location assistant (6 episodes, 2013)
Tony Clarkson ... location manager (6 episodes, 2014)
Nicholas Wade ... location manager (6 episodes, 2014)
Rob Jones ... location manager (6 episodes, 2016)
Faye Newton ... location scout (6 episodes, 2016)
Danny Khoudary ... unit manager (6 episodes, 2017)
Helen Fisher ... location assistant (5 episodes, 2014)
Richard Brough ... location assistant (4 episodes, 2014-2016)
Andrew Henstock ... unit manager (2 episodes, 2016)
Claire Newton ... locations scout (uncredited) (6 episodes, 2016)

Series Music Department 

Amelia Hartley ... music supervisor (12 episodes, 2013-2014)
Lauren Mundy ... music coordinator (6 episodes, 2014)
Simon Changer ... music editor (6 episodes, 2016)
Joshua Davenport ... additional music (3 episodes, 2013)
Daniel Mills ... featuring (3 episodes, 2013)
Daisy Palmer ... additional music (3 episodes, 2013)
Hamish Duff ... music researcher (2 episodes, 2014-2016)

Series Transportation Department 

Michael Geary ... action vehicle supplier: Motorhouse (30 episodes, 2013-2018)
Howard Cawthorne ... transportation captain (24 episodes, 2013-2017)
Neil Arnott ... unit driver (18 episodes, 2013-2017)
John Armistead ... unit driver (6 episodes, 2013)
David Sullivan ... driver: cast (6 episodes, 2014)
Wayne Burton ... unit minibus driver (1 episode, 2013)

Series Other crew 

Jim Ranyard ... Health & Safety Advisor (24 episodes, 2013-2017)
Bryony Arnold ... script editor / script executive (18 episodes, 2014-2017)
William Conacher ... dialect coach (18 episodes, 2014-2017)
Richard Dobbs ... publicist / lead publicist / producer: EPK (18 episodes, 2016-2018)
Will Marwood ... assistant accountant / assistant production accountant (12 episodes, 2013-2014)
Harrison Davies ... Assistant to Caryn Mandabach and Jamie Glazebrook (12 episodes, 2014-2016)
Andy Fryer ... unit medic (12 episodes, 2016-2017)
Kelly Johns ... production coordinator (12 episodes, 2016-2017)
Jo Cameron Brown ... dialect coach / Dialect coach (9 episodes, 2013-2018)
Charlie Gardner ... global head of pr (9 episodes, 2013-2014)
Matt Owens ... supply of unit medics / water safety / fire safety (9 episodes, 2013-2014)
Susan Waddell ... Commercial Director: CMP (8 episodes, 2016-2017)
Marie Fargus ... production secretary (6 episodes, 2013)
Melissa Gallant ... script executive (6 episodes, 2013)
Diane Hart ... production accountant (6 episodes, 2013)
Kate Powis ... floor runner (6 episodes, 2013)
Anita Cording ... unit medic: second unit (6 episodes, 2014-2016)
Dave Bowen ... production accountant (6 episodes, 2014)
John Bracewell ... unit medic (6 episodes, 2014)
Joe Donaldson ... script executive (6 episodes, 2014)
Sally Hague ... dialect coach: pre production (6 episodes, 2014)
Andrew Henstock ... Unit Manager (6 episodes, 2014)
Jane Houston ... script supervisor (6 episodes, 2014)
Matt McNally ... epk producer (6 episodes, 2014)
Michelle Miles ... assistant to will gould (6 episodes, 2014)
Jen Rooks ... production co-ordinator (6 episodes, 2014)
Tilly Sharp ... Production Runner (6 episodes, 2014)
Bella Wright ... business and legal affairs manager (6 episodes, 2014)
Colin Coombs ... on set security (6 episodes, 2016)
Tony Lucas ... base runner (6 episodes, 2016)
Una Maguire ... publicity director (6 episodes, 2016)
Catherine Moulton ... development executive (6 episodes, 2016)
Hugh O'Shea ... dialect coach (6 episodes, 2016)
Laura Trigg ... production assistant (6 episodes, 2016)
Amit Varsani ... Assistant Production Accountant (6 episodes, 2016)
Philippa Warlow ... production secretary (6 episodes, 2016)
Emma Conroy ... floor runner (6 episodes, 2017)
Albion Gee ... assistant production secretary (6 episodes, 2017)
Alison McGuigan ... base runner (6 episodes, 2017)
Jo Sear ... publicist (6 episodes, 2017)
Ryan Williams ... production runner / production runner: assistant to c. murphy / production runner: Assistant to C. Murphy (6 episodes, 2017)
Denzel Adebayo ... production assistant (6 episodes, 2018)
Leah Blackaby ... production secretary (6 episodes, 2018)
Olivia Dixon ... base runner (6 episodes, 2018)
Liam Farnes ... Assistant Production Coordinator (6 episodes, 2018)
Jane Karen ... dialect coach (6 episodes, 2018)
Sarah Lamb ... key floor runner (6 episodes, 2018)
Lyndsay Myles ... assistant / assistant to c. murphy (6 episodes, 2018)
Maria Pavlou ... production coordinator (6 episodes, 2018)
Anu Pekkarinen ... assistant / assistant to director (6 episodes, 2018)
Rob Yeomans ... production secretary (5 episodes, 2014)
Katie Draper ... script editor (4 episodes, 2013)
Julie Brinkman ... production staff (3 episodes, 2013)
Tara Buckwell ... legal & business affairs: Tiger Aspect (3 episodes, 2013)
Vincent Cook ... production runner (3 episodes, 2013)
Lucy Eaton-Whitfield ... floor runner (3 episodes, 2013)
Kirsty Graham ... investment administrator (3 episodes, 2013)
Jo Healy ... production coordinator (3 episodes, 2013)
Paula Jack ... pre-prod dialect coach (3 episodes, 2013)
Sally Joynson ... ceo: Screen Yorkshire (3 episodes, 2013)
Ian McCallum ... publicist (3 episodes, 2013)
Marnie Paxton ... script supervisor (3 episodes, 2013)
Jemima Thomas ... script supervisor (3 episodes, 2013)
Chris Upton ... historical advisor (3 episodes, 2013)
Liz West ... contract manager: Screen Yorkshire (3 episodes, 2013)
Lynsey Palmer ... assistant production coordinator (3 episodes, 2014)
Richard Cookson ... script editor (2 episodes, 2013)
Helen Fisher ... unit manager (2 episodes, 2014-2016)
Clare Hardwick ... production executive (2 episodes, 2014-2016)
Dan Butler ... floor runner: Daily (2 episodes, 2014)
Ronak Singh ... floor runner: crowd, dailies (2 episodes, 2016)
Matt Smithy Smith ... production assistant (1 episode, 2013)
Litza Bixler ... choreographer (1 episode, 2014)
Sarah Farrington ... runner (1 episode, 2014)
Kate Graham ... floor runner: dailies (1 episode, 2014)
Marinella Setti ... script supervisor (1 episode, 2014)
Chorley Bunce ... caterer (1 episode, 2016)
Waléra Kanischtscheff ... voice actor (1 episode, 2016)
Nic Pringle ... floor runner: dailies (1 episode, 2016)
Kristian Turnbull ... production assistant (1 episode, 2016)
Lucy Crossley ... production secretary (1 episode, 2018)
Miki Kato ... titles typography (uncredited) (6 episodes, 2013)
Nic Benns ... title designer (uncredited) (3 episodes, 2013)
Liz Briggs ... second unit script supervisor (uncredited) (2 episodes, 2013)
Justin Pollard ... researcher (uncredited) (2 episodes, 2013)
Stephanie G. Pollard ... researcher (uncredited) (2 episodes, 2013)
Andrew Jack ... dialect coach: Sam Neill (uncredited) (1 episode, 2013)

Series Thanks 

Katy Lake ... Assistant to Caryn Mandabach (3 episodes, 2013)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed