Edit
Clifford the Big Red Dog (2021) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Walt Becker ... (directed by)

Writing Credits  

Jay Scherick ... (screenplay by) &
David Ronn ... (screenplay by) and
Blaise Hemingway ... (screenplay by)
 
Justin Malen ... (screen story by) and
Ellen Rapoport ... (screen story by)
 
Norman Bridwell ... (based on the Scholastic Book Series "Clifford the Big Red Dog" by)

Cast (in credits order)  

Darby Camp ... Emily
Jack Whitehall ... Casey
Izaac Wang ... Owen
John Cleese ... Bridwell
Sienna Guillory ... Maggie
Tony Hale ... Tieran
David Alan Grier ... Packard
Horatio Sanz ... Raul
Paul Rodriguez ... Alonso
Russell Peters ... Malik
Keith Ewell ... Mr. Jarvis
Bear Allen-Blaine ... Mrs. Jarvis
Tovah Feldshuh ... Mrs. Crullerman
Jessica Keenan Wynn ... Colette
Ty Jones ... Police Chief Watkins
Russell Wong ... Mr. Yu
Siobhan Fallon Hogan ... Petra
Mia Ronn ... Florence
Madison Smith ... Isabelle
Madison Morris ... Melinda
Esau Pritchett ... First Animal Control
Yasha Jackson ... Meter Maid / Officer Zapatero
Carole Denise Jones ... Teacher
Alex Moffat ... Albert
Kenan Thompson ... Vet
Rosie Perez ... Lucille
Mateo Gómez ... Bishop
Amorika Amoroso ... Receptionist
Ellen Mah ... Co-worker
Khari McDowell Khari McDowell ... Austin
Annabel Barrett ... Tenant
Freddie Kuguru ... Tenant
Raymond Neil Hernandez ... Colin
Jill Nicolini Jill Nicolini ... Interviewer
Bradley Gosnell ... Lyfegrow CTO
Christopher Gebauer Christopher Gebauer ... Friend of Body Ball Guy
Neil Hellegers ... Steve
Karen Lynn Gorney ... Mrs. McKinley
Barney Fitzpatrick ... Freddy
Ashton Womack Ashton Womack ... Guy on Phone
Jackson Frazer ... Sid
Danielle Guldin ... Aerial Helicopter Reporter
Charles Everett ... Male Nurse
Kevin McCormick ... Head Security Guy
Adam Lindo ... Henchman
Ali Fink ... TV Reporter / Newscaster
Alex J. Moreno ... Hot Dog Vendor
Willow Grace Becker Willow Grace Becker ... Sara
Nedra Neal Nedra Neal ... Choir Director
Michael Alexander ... Second Animal Control
Michael Joseph Donovan ... Police Officer
Brianna Colette Hardison Brianna Colette Hardison ... Crowd Person
Rowan Magee Rowan Magee ... Control Room Guard
Jon Riddleberger ... Control Room Guard
Courtney Gonzalez ... Vet Tech
Rest of cast listed alphabetically:
Giovanni Michael Abate ... Festival Child (uncredited)
Alexandra Abrams Alexandra Abrams ... Park Kid (uncredited)
Jayden Abrams Jayden Abrams ... Thatcher Kid (uncredited)
Adam Aminov Adam Aminov ... Reno (uncredited)
Tommy Bayiokos ... Complex Guard #1 (uncredited)
Diana Berry ... Nurse (uncredited)
Marko Caka ... Scientist (uncredited)
Melanie Chandra ... Susan (uncredited)
Karen Cole ... Blessing Attendee (uncredited)
Richard R. Corapi Richard R. Corapi ... Reporter (uncredited)
Christopher Kien Dao Christopher Kien Dao ... International Day Attendee (uncredited)
Charles Day ... Park Goer (uncredited)
Robbie DeRaffele Robbie DeRaffele ... Henchman (uncredited)
Austen Eisenberg ... Thatcher School Boy (uncredited)
Bobby Favoretto ... Baseball Player (uncredited)
Abigail Friend ... Blessing Attendee (uncredited)
Matthew Gooley ... Construction Worker (uncredited)
Kathryn Grace ... Thatcher School Girl (uncredited)
Jack Ronan Grindley Jack Ronan Grindley ... Thatcher Student (uncredited)
Tyler Hanson ... Thatcher Student (uncredited)
Rashid Helper ... News Cameraman (uncredited)
Ken Holmes ... Hotel Guest (uncredited)
Kimberly L. Jackson ... Fair Attendee (uncredited)
Chrissy Joy ... Tegu Owner (uncredited)
Jeffrey M. Katz Jeffrey M. Katz ... Maggie's Legal Associate (uncredited)
Adam Keane ... Teen Park Goer (uncredited)
Tess Kondratiev ... Emily Elizabeth's Neighbor (uncredited)
Jarrod LaBine Jarrod LaBine ... Reporter (uncredited)
Bob Leszczak ... Fruit Vendor / Pedestrian with Cell Phone (uncredited)
Nico Chang Lynch ... Thatcher Student (uncredited)
Rachael Ma ... Yoga Teacher (uncredited)
John Martineau John Martineau ... Henchman (uncredited)
Brianna Masyn ... Park Kid (uncredited)
Doris McCarthy ... Sunner Pedestrian (uncredited)
Luke Mielnick ... Thatcher Student (uncredited)
Emma R. Mudd ... Little Girl (uncredited)
Fermin Padilla III ... Construction Worker (uncredited)
And Palladino And Palladino ... Ice Cream Vendor (uncredited)
Albert Jack Peterson ... Thatcher Student (uncredited)
Tamiz U. Rezvi ... Park Goer (uncredited)
Lillie Ricciardi ... Softball Player (uncredited)
Skylar Robinson Skylar Robinson ... Neighbor (uncredited)
Madeline Faye Santoriello ... Blessing Attendee (uncredited)
Casondra Sass Casondra Sass ... Thatcher Student (uncredited)
Sabrina Sass Sabrina Sass ... Thatcher Student (uncredited)
Sally Shepard ... Pedestrian (uncredited)
Tom Stratford ... Bridwell Worker (uncredited)
Harry Sutton Jr. ... Priest (uncredited)
Caleb Thompson ... Thatcher Student (uncredited)
Micah Thorpe Micah Thorpe ... Emily's Neighborhood Friend (uncredited)
Daymien Valentino ... Malik's Neighbor (uncredited)
Simone Vysnovsky ... Park Goer (uncredited)
Sloane Wolfe Sloane Wolfe ... Thatcher Student (uncredited)
Rick Zahn ... Warehouse Manager (uncredited)

Produced by 

Valerii An ... executive producer
Brian Bell ... executive producer
Lisa Crnic ... executive producer
Bradley J. Fischer ... executive producer
Deborah Forte ... executive producer
Caitlin Friedman ... executive producer
Jonathan Hook ... line producer for additional photography
Jordan Kerner ... producer (produced by) (p.g.a.)
Iole Lucchese ... producer
Brian Oliver ... executive producer

Music by 

John Debney ... (music by)

Cinematography by 

Peter Lyons Collister ... director of photography

Film Editing by 

Sabrina Plisco ... (edited by)

Casting By 

Sig De Miguel
Cathy Sandrich Gelfond
Amanda Mackey
Stephen Vincent

Production Design by 

Naomi Shohan

Art Direction by 

Allen Battino ... (character designer)
Christopher Minard

Set Decoration by 

Michelle Schluter-Ford

Costume Design by 

Susan Lyall

Makeup Department 

Kristen Alimena ... makeup artist
Katie Beatty ... additional hair stylist
Greg Cooper-Spencer ... hair stylist
Etzel Ecleston ... makeup artist
Amanda Duffy Evans ... hair stylist
Jimmy Goode ... additional hair stylist
Mindy Hall ... makeup department head
Brittnye Elise Hyde ... hair stylist
Cassandra Keating ... makeup artist
Barbara Lacy ... makeup artist
Ashley Leitzel-Reichenbach ... hair stylist
Emilia Martin ... hair department head: second unit
Donyale McRae ... makeup artist
Milagros Medina-Cerdeira ... key makeup artist
Lucy O'Reilly ... Background Makeup Supervisor
Jenny Pendergraft ... additional hair stylist
Toni Roman ... hair stylist
Jessica Toth ... makeup artist
Enrique Vega ... hair stylist
Tene Wilder ... hair stylist
Adenike Wright ... hair stylist

Production Management 

Justin Bursch ... Production Executive
Abigail Callahan ... post-production supervisor
Shari Hanson ... executive in charge of production
Gary Martyn ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Benita Allen ... first assistant director
Donté Bouyer ... additional second assistant director
David Catalano ... additional second second assistant director
Daniela Giraldo ... set production assistant: additional photography
Louis Guerra ... 2nd Unit Assistant Director
Ryan Robert Howard ... second second assistant director
George Kotsopoulos ... key second assistant director: 2nd Unit
Amrita Kundu ... second second assistant director
Brian Machleit ... second unit director
John Mirch ... second second assistant director
Aton Roberts ... additional second assistant director
Frederic Roth ... second assistant director
Geraldine Schubert ... additional second assistant director

Art Department 

Heidy Ardon ... Construction Production Assistant
Isaac Buchoff ... art production assistant
David Cagen ... set dresser
Eddie DeCurtis ... leadman
William Downes ... set dresser
Eric Fehlberg ... assistant art director
Ryan Vincent Gargiulo ... property master
Glen A. Gregory ... carpenter
Grant M Guilliams ... assistant art director
Jimmy Hays ... picture car mechanic
Gregory Hill ... illustrator
Monk Hooper ... scenic artist
Edward Inzauto ... set dresser
Anson Jew ... storyboard artist
Dana Kenn ... camera scenic
Steven Leaute ... layout td: MPC
Henriette Lopez ... Assistant set decorator
Jeanelle Marie ... Assistant Set Decorator
Jim Mitchell ... storyboard artist
Jesse Michael Owen ... storyboard artist
Leopoldo Ramirez ... art department coordinator
Lisa Ramos ... set dresser
Kristian Rivera ... set dresser (credit only) (uncredited)
Madeline Rocco ... art assistant
Jesse Rodriguez ... set dresser
Meriam Rodriguez ... props
Kathleen Shugrue ... props
James Lawrence Sicard ... additional props
Brandon Smith ... graphic artist
Aaron Sowd ... storyboard artist
Emma Stensaas ... graphic designer
Keith Stiegelbauer ... set dresser
Edward P Tadiello ... camera scenic
Ashley Waldron ... art department assistant
Jackie Wertz ... assistant property master
Terry Wolfinger ... storybook illustrator
Jeremy Wong ... graphic designer
Adan Ye ... designer

Sound Department 

James B. Appleton ... sound utility
Anna Behlmer ... re-recording mixer: Technicolor At Paramount
Leslie Bloome ... foley artist: Alchemy Post Sound
Jeannette Browning ... adr recordist: Walt Disney
Ryan Collins ... sound designer: Sony Pictures
Ryan Collison ... foley mixer: Alchemy Post Sound
Mike DeBonis ... audio description narrator
Andrew DeCristofaro ... supervising sound editor: Sony Pictures
Joanna Fang ... foley artist: Alchemy Post Sound
Will Files ... sound designer: Sony Pictures / supervising sound editor (as William Files)
Judah Getz ... adr mixer: Technicolor At Paramount
Gary A. Hecker ... foley artist: Sony Pictures
Laura Heinzinger ... foley editor: Alchemy Post Sound
Larry Hopkins ... sound mixer
Bobby Johanson ... adr mixer
Doc Kane ... adr mixer: Walt Disney
Bennet Maples ... adr recordist: Sonic Fruit
Connor Nagy ... foley mixer: Alchemy Post Sound
Chris Navarro ... adr mixer: Formosa Group
Thomas J. O'Connell ... adr mixer: Warner Bros (as Tommy O'Connell)
Michael Payne ... sound effects editor
Terry Porter ... re-recording mixer: Technicolor At Paramount
Kyle Rochlin ... foley mixer: Sony Pictures
Nick Seaman ... supervising foley editor: Alchemy Post Sound
David Stanke ... first assistant sound editor: Sony Pictures
Ken Strain ... boom operator
Thomas Varga ... sound mixer
Darren 'Sunny' Warkentin ... dailogue/adr supervisor: Sony Pictures
Drew Webster ... re-recording mix technician: Technicolor At Paramount
Ryan D. Young ... adr recordist: Warner Bros
Bryan Arenas ... dolby atmos consultant (uncredited)

Special Effects by 

Wilfred Caban ... special effects foreman
Nicholas Coschignano ... special effects technician
Marcus Loscalzo ... Special Effects Assistant
Devin Maggio ... special effects supervisor
Kristen Marques ... special effects office manager
Joseph Mortelliti ... special effects technician
Paul O'Hanlon ... special effects lead technician
Ben Riedman ... special effects technician
Dustin Riedman ... special effects office coordinator
Adam I. Rochester Sr. ... special effects technician
Dan Slavin ... special effects technician
Richard Stapleton ... special effects technician
John Stifanich ... special effects technician

Visual Effects by 

Anastasios Agiakatsikas ... lead compositor: MPC Film
Victor Rivas Alvarez ... compositor: MPC Film
Mathieu Assemat ... Central CG Supervisor
Krishna c Athul ... digital resource analyst: MPC Film
Carlos Aviles ... imaging engineer: MPC Film
Moahammed Basheer Majitha Azarudeen ... compositor: MPC Film
Lluis Barcelo ... senior lighter: MPC Film
Rachelle Bartamian ... visual effects production coordinator: MPC Film
Leah Beevers ... global head of creative operations: MPC Film
Alannah Belanger ... visual effects central production manager: MPC Film
William Bell ... asset supervisor: Clifford / character design: MPC
Lauren Birch ... visual effects production assistant: MPC Film
Steve Bobertz ... visual effects editor
Kirean Boughan ... visual effects senior production coordinator: MPC Film
Noami Bourgeois ... lead visual effects editor: MPC Film
Hope Wolf Brackin ... 3DDMP lead: MPC Film (as Hope Brackin)
Sarah Brims ... visual effects production coordinator: MPC Film
Manoj B. Budake ... modeling artist: MPC Film
Lucas Caldas ... visual effects production coordinator: MPC Film
Sofia Caldeira ... layout artist: MPC Film
Amit Chakraborty ... compositor
Priyank Chaurasia ... lead compositor: MPC Film
Daniel Chemtob ... visual effects production: MPC Film
Yongjoon Choi ... cfx artist: MPC Film
Blair Clark ... visual effects supervisor
Oli Clarke ... lead layout td: MPC Film
Isaiah Cleveland ... lighter: MPC Film
David Cole ... supervising and lead digital intermediate colorist: Fotokem Creative Services
Dhruvkumar Dadhaniya ... matchmover: MPC Film
Eli De Koninck ... rigging td: MPC Film
Craig Dibble ... lead render systems engineer: MPC Film
Bhardwaj Divyanshu ... digital artist: MPC Film
Martin-James Doyon ... techanim artist: MPC Film
Aakanksha Dubey ... visual effects production coordinator: MPC Film
Debarghya Dutta ... compositor
Stephen Enticott ... animation supervisor: MPC Film
Rao Eshwar ... compositor: MPC Film
Abigail Everard ... visual effects production manager: MPC Film
Dean Faulder ... layout td: MPC Film
Rose Fitzmaurice ... visual effects production assistant
Christopher Forrai ... animator: MPC Film
Samuel G. Friedman ... greenscreen
Carl Frytz ... postvisualization artist: MPC Film
James Gadd ... visual effects editor
Suraj Ghose ... matchmover: MPC Film
Rishabh Gondane ... compositor: mpc films
Erik Gonzalez ... cg supervisor: MPC Film
Pradeep Gownipuram ... senior compositor: MPC Film
Pasquale Greco ... visual effects lead data wrangler (as Pasquale Anthony Greco)
Akshay Gs ... software analyst: MPC Film
Harsh Gupta ... digital artist: MPC Film
Harsh Gupta ... digital artist: MPC Film
Joshua Hakim ... 3D artist: MPC Film
Chad Jonathan Hall ... cfx artist: MPC Film
Oliver Hermann ... lead creature fx artist: MPC Film
Omar Hernández Peña ... key techanim artist: MPC Film
Isaac Hingley ... postvis supervisor: MPC Film
Hitesh Dhruv ... key lighter: MPC Film
Ayush Jain ... senior compositor: MPC Film
Shruti Janu ... senior animator: MPC Film
Chelsea Johnston ... visual effects production supervisor
Ashwin Joshi ... digital compositor: MPC Film
Twinkle Joshi ... matchmove and rotoanimation: Trace VFX
Arunan Kannan ... Software Analyst: MPC
Avinash Reddy Karumuri ... paint and clean up artist
Sung Churl Kim ... postvisualization artist: MPC Film
Vaibhav Kotak ... fx artist: MPC Film
Rahul Kothari ... senior compositor: MPC Film
Yashwanth Kuntamukkala ... digital artist: MPC Film
Alexandre W. Lacroix ... digital artist: MPC Film
Ryan Lalonde ... senior production operations engineer: MPC Film
Marion Laurin ... senior layout td: MPC Film
Barbara Lavia ... visual effects editor
Alan Ledger ... lead lighter: MPC Film
Axel Leflon ... key lighter: MPC Film
Jiggs Love ... scanning technician
Susan MacLeod ... visual effects producer
Rowan Magee ... clifford puppeteer
Antam Malakar ... compositor: MPC Film
Varun Malik ... senior compositor: MPC Film
Florian Manceau ... layout artist: MPC Film
James Mann ... visual effects editor: MPC Film
Donald McCorquodale ... lighter: MPC Film
Malinda McGuire ... visual effects production coordinator: MPC Film
Adamya Mehta ... Matchmove & RotoAnim Artist: Trace Vfx
Myke Mendes ... lead fx artist: MPC Film
Aisha Meneses ... cfx artist: MPC Film
David Midgen ... main titles producer: Picture Mill
Rafael Migliorini ... lighter: MPC Film
JT Milne ... animator: MPC Film
Paresh Mistry ... key animator: MPC Film
Vivek Mohan ... compositor: MPC Film
Achal Muchhala ... lead compositor: MPC Film
Rohan Mukherjee ... digital artist: MPC Film
Karthigeyan Murugesan ... groom artist: MPC
Yuri Muzyrya ... animator: MPC Film
Jenne Sreekanth Naidu ... Lead Compositor
Johnny Nam ... key environment lookdev artist: MPC Film
Rc Nandhu ... lead compositor: MPC Film
Aniket Nawtake ... matchmove/rotoscope artist: MPC Film
Will Newis ... visual effects producer: MPC Film
Aaron Ng ... visual effects coordinator: MPC Film
Jack Niederer ... lighter: MPC Film
Fryderyk Obuchowicz ... environment artist: MPC Film
Madeleine Orchard ... rigging td: MPC Film
Galina Pak ... cfx artist: MPC Film
Jan Lukas Panther ... cfx artist : MPC Film
Girish Patil ... digital compositor: MPC Film
Nived Patil ... matchmover: MPC Film
Povilas Pavilonis ... lighter: MPC Film
Ignacio B. Peña ... senior animator: MPC Film
Brett Purmal ... animation supervisor: MPC Film
Mohammad Qasim ... matchmove and rotoanim artist
Ashleigh Ramirez ... Visual Effects Assistant Coordinator
Prabhamrit Raryan ... Lead Compositor
Maximilian Reid ... visualization coordinator: MPC Film
Jon Riddleberger ... clifford puppeteer
Mariana Robles Gonzalez ... lead lighter: MPC Film
Preetam Saha ... compositor: MPC Film
Subhasish Saha ... digital artist: MPC Film
Sajeer Abdul Salam ... compositing supervisor: MPC
Jacob Scamell ... environment td: MPC Film
Andrea Scrivante ... visual effects production assistant: MPC Film
Francisco Sculli ... visual effects editor: MPC Film
Nathaniel Seymour ... postvisualization artist: MPC Film
Amr Sharaki ... animation td: MPC Film
Adithya Sharma ... digital artist: MPC Film
Dilish Shetty ... senior compositor: MPC Film
Guy Shoshan ... cfx artist: MPC Film
Virginie Caroline Simard ... cfx artist: MPC Film
Conor Smith ... lighter: MPC Film
Romero Smith ... postvisualization artist: MPC Film
June Suk So ... key lighter: MPC Film
Satish Kanta Sorensangbam ... digital artist: MPC Film
Melina Sputz ... technical animator: MPC Film
Kathleen Squire ... data capture td: MPC Film
Paul Stevens ... visual effects data wrangler
Musumuru Sudhasrinivas ... visual effects artist: credited
Gaston Talavera ... lighter: MPC Film
Himanshu Talreja ... senior lighting td: MPC Film
Stanislav Tatarenkov ... cfx artist: MPC Film
Sebastien Terme ... lead fx artist: MPC Film
Rohan Tirkey ... compositor: MPC Film
Andréanne Tremblay ... lead techanim: MPC Film
Sarah Trudelle ... r&d project manager: MPC Film
Jean Tsai ... visual effects software developer: MPC Film
Srijith Vasudevan ... software developer: MPC Film
Sreejith Venugopalan ... compositing supervisor: MPC Film
Maxime Vivien ... lighter: MPC Film
Huong Vu ... visual effects production coordinator: MPC Film
Sarah Walters ... senior visual effects production coordinator: MPC Film
Hayden White ... additional visual effects producer: MPC Film
Philipp Willer ... animator: MPC Film
Jordan Williams ... visual effects scanning supervisor: MPC Film
Aleksandar Yochkolovski ... lead lighting/lookdev: MPC Film
Julia Zahner ... visual effects editor
Irene Armit ... visual effects producer: MPC Film (uncredited)
Christopher Beatty ... visualization lead: The Third Floor, Inc. (uncredited)
Pascal Blais ... head of animation: MPC Film (uncredited)
Sung-Uk Chun ... visualization artist (uncredited)
Rocky Curby ... postvisualization artist: MPC Film (uncredited)
James Dornoff ... vfx photographer: additional photography (uncredited)
Alonso Benavente Fortes ... production operations engineer: MPC Film (uncredited)
Andre Mercier ... previs artist (uncredited)
Charlotte Nelson ... Producer: The Third Floor Inc (uncredited)
Vishnu Premachandran ... digital artist: MPC Film (uncredited)
Jacquelyn Racine ... visual effects production coordinator: Paramount Pictures (uncredited)
Lew Silver ... department manager: MPC Film (uncredited)
Dane Allan Smith ... Visualization Executive Producer: The Third Floor (uncredited)
Mike Woodhead ... 2nd unit plate supervisor: MPC London (uncredited)

Stunts 

Luciano Acuna Jr. ... utility stunts
Calvin Ahn ... stunt performer
Airon Armstrong ... stunt performer
David Barrett ... stunts
Nitasha Bhambree ... stunts
Kyle W. Brown ... stunt driver
Charley Brucato ... stunts
Scott Burik ... utility stunts
Mike Burke ... stunt driver
Dan Dargan Carter ... stunt performer
David Castillo ... stunt rider: Clifford
Chris Cenatiempo ... stunts
John Cenatiempo ... stunt performer
Erin E. Clyne ... utility stunts
George B. Colucci Jr. ... stunts
Jefferson Cox ... stunt double: Jack Whitehall
Lenny Cruz ... utility stunts
Kachina Dechert ... stunt performer
Robbie Dema ... Clifford-runner
Jake Eavey ... stunt performer
Tom Elliott ... stunt driver
Peter Epstein ... stunts
Becca GT ... stunt performer
Califf Guzman ... stunt double: Keith Ewell
Greg Harvey ... stunts
Robert Lee Harvey ... stunt driver
Donald John Hewitt ... stunt rigger
Alex Huynh ... stunt performer
Teniece Divya Johnson ... stunt performer
Wadi Jones ... stunt driver
Thomas La Marche ... stunts
Tim Lajcik ... stunts
Alexa Marcigliano ... stunts
Anthony Mecca ... stunt performer / stunt rigger
Dean Neistat ... stunt performer
James Newman ... stunt double: Jack Whitehall
Jason Ng ... stunt performer
Jim Ng ... stunt performer
A.J. Paratore ... stunts
Corey Pierno ... stunt double: alonzo
Christopher Place ... stunts
Ashley Pynn ... stunt performer
Kevin Rogers ... stunt driver
Adam Shippey ... stunts
Sam Slater ... stunt performer
Robbie P Smith ... stunt driver
Kimmy Suzuki ... stunt double: Owen
Bobby Talbert ... stunt driver / stunt rigger / utility stunts
Tim Trella ... 2nd unit / second unit
Aaron Vexler ... stunts
Caroline Vexler ... stunts
Rj Wolfe ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Olga Abramson ... first assistant "b" camera main unit
Carolina Acero ... lamp operator
Haffe Acosta ... b cam first assistant camera: action unit / vfx first assistant camera: action unit
Tiffany Armour-Tejada ... digital imaging technician: visual effects unit
K.C. Bailey ... still photographer
Kyle Blackman ... first assistant camera: vfx unit
Jacob Bogatin ... best boy electric: second unit
Dane Brehm ... digital imaging technician: additional photography
Alexander Brou ... grip: day player
Kevin Burns ... video playback
Christopher Cafaro ... additional 2nd assistant camera
John Conquy ... loader: second unit
Jose del C Martinez ... Electric
Jorge Del Toro ... second assistant camera: "a" second unit
Andrew Dumas ... stabilized head tech
Stanley Fernandez Jr. ... director of photography: second unit
Ethan Fernandez ... Second assistant camera: second unit
Stephen Fitzgerald ... video assist operator
Sean Folkl ... Libra Head Operator
Michael Fuchs ... camera operator: second unit
Joe Fugallo ... louma crane technician
Omkar Gauchan ... grip
Eddie K. Goldblatt ... second assistant "b" camera main unit
Rob Harlow ... key grip
Brett Heicher ... generator operator: Action Unit
Hector Herrera ... set lighting technician
Christopher Hosey ... digital loader
Paul Hughen ... director of photography: second unit
Emilie Jackson ... behind the scenes camera
Brittany Jelinski ... Loader
Gabe Kolodny ... digital imaging technician: main unit
John Kramer ... electrician
Evan Krogh ... spydercam rigger
Shaun Lowry ... Best boy Rigging Grip: Stage
Brian MacLean ... grip
Randy Maldonado ... Second unit assistant camera
Lance Mayer ... mini libra head operator
Andre McLane ... lamp operator / lighting technician
Matthew Mendelson ... gaffer: second unit
Christ Mironescu ... Generator Operator
Tarik Morgan ... electrician
Michael Nelson ... edge head tech
Scott Nocero ... Rigging Electrician
Kiel Perez ... electrician
Patrick Redmond ... edge arm operator
Mike Remer ... rigging electrician
Bobby Roelofs ... video assist: additional
Adam Russell ... second assistant camera: second unit
Andrew Sadtler ... best boy electric
Daniel Salk ... video assist
Matthew Selkirk ... digital imaging technician: second unit
Chris Silano ... first assistant "a" camera main unit
Troy Sola ... second assistant "a" camera main unit
Johnny Sousa ... first assistant "a" camera Action Unit
Rehema Imani Trimiew ... 24 frame video playback
Jason Velez ... gaffer
Jeremy Weishaar ... camera operator: second unit

Animation Department 

Rafael Albuquerque ... key animator: MPC Film
Mark Barrett ... animator: MPC Film
Joseph Besagni ... animator: MPC Film
Pascal Blais ... animator: MPC Film
Trevius Tyrone Brinson Jr. ... animator: MPC Film
Óscar Carámbano ... lead animator: MPC Film
Maria Casanueva Corbalan ... animator: MPC Film
Kathryn Chandler ... animator: MPC Film
Kevin Cochet ... animation department manager: MPC Film
Olly Davis ... senior animator: MPC Film
Henrik Eia ... animator: MPC Film
Alice Joubin ... animator: MPC Film
Maxime Koeckx ... key animator: MPC Film
Manolya Kulkoylu ... animator
Arthur Gil Larsen ... animator: MPC Film
Israel Mora ... animator: MPC Film
Jessica Ott ... animator: MPC Film
Vinayak Phadatare ... animator: MPC Film
Kaveh Ruintan ... lead animator: MPC Film
Elwaleed Suliman ... lead animator: MPC Film
Ida Marie Søndergaard ... animator: MPC Film
Quentin Vogel ... lead animator: MPC Film
Tejas Wangikar ... senior animator (specific segments)
Steve White ... senior animator: MPC Film
Konstantinos Zacharakis ... animator: MPC Film

Casting Department 

Debbie Andrews ... casting
Erica Berger ... casting associate
Susan Boyajian ... adr voice casting
Angela Citrola ... additional extras casting associate
Claire Daley ... extras casting assistant
Rebecca Flinn-White ... adr voice casting
Emily Frohnhoefer ... extras casting
Grant Wilfley ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Jennifer Boehm ... key tailor
Meghan Corea ... assistant costume designer
Lizzie Donelan ... Assistant Costume Designer: Stunt Unit
Alison Evans ... set costumer: stunt unit
Shannon Gorman ... set costumer
Esther J. Han ... set costumer
Sebastian Jaramillo ... key costumer
Katie Kupferberg ... assistant costume designer: additional
Joseph Lio ... background wardrobe supervisor
Paige Lundgren ... costume coordinator
Tim McKelvey ... costume supervisor
Emily Nadeau ... costumer
Amy Schelich ... set costumer/assistant designer
Erica Suzanne Scott ... set costumer
Danielle Smith ... key costumer
Laura Snider ... set costumer
Allegra Starobin ... key costumer: stunt unit
Rebecca Joy Wallace ... costume production assistant
Clifford Wray ... set costumer
Tatyanna Lovett ... additional set costumer (uncredited)

Editorial Department 

Noel Albornoz ... digital intermediate editor: Fotokem
Gaby Allen ... dailies operator: Fotokem
Dustin Chow ... first assistant editor
Greg Curry ... dailies colourist: Fotokem
Jeremy Fiscus ... digital intermediate producer
Jeff Freeman ... additional editing by
Jitte Hoekstra ... editor: tv spot
Katie Z. Langton ... assistant editor
Jason Matthews ... assistant editor
Lauren Orlowski ... post-production coordinator
Mike Sowa ... digital intermediate colourist: Fotokem
Brett Sørem ... assistant editor
Michael Van Fleet ... digital intermediate engineer
Christopher Columbus Watkins III ... post-production assistant
Remy Bonett ... post production executive assistant: Paramount Pictures (uncredited)
Stephanie Rancier ... post production coordinator: Paramount Pictures (uncredited)

Location Management 

Matthew Fleischman ... assistant location manager
Malaika Johnson ... location scout
Ronnie Kupferwasser ... location manager
Anthony Pisani ... assistant location manager
Fernanda Reuel ... location assistant
Rich Rogers ... location assistant: Action unit
Samantha Santos ... location coordinator
Andrew Scudder ... location assistant
Julie Solomon ... location coordinator
Daniel Tresca ... assistant location manager
Axuan Vrolijk ... assistant location manager

Music Department 

Dominick Certo ... music editor
Brad Dechter ... orchestrator
George Doering ... musician
Louis Febre ... orchestrator
Luke Flynn ... music preparation
Mark Graham ... conductor / head of music preparation / orchestrator
Andrew Hauschild ... orchestrator
Tanya Noel Hill ... music editor
Alex Kovacs ... additional arrangements / orchestrator
Shawn Murphy ... scoring mixer
S. Peace Nistades ... score technical coordinator
Victor Pesavento ... music preparation
Jay B. Richardson ... music editor (as Jay Richardson)
Dan Savant ... orchestra conductor
Chen Shen ... score technical engineer
Mike Watts ... orchestrator (as Michael Watts)
Joe Zimmerman ... music preparation
Jeff Carson ... music editor (uncredited)
Lola Debney ... score coordinator (uncredited)
Jim Harrison ... music editor (uncredited)
The Hollywood Studio Symphony ... music performed by (uncredited)

Script and Continuity Department 

Shane B. Scott ... script supervisor
Leslie Zak ... script supervisor: second unit

Transportation Department 

David Labutte ... hair and make-up driver
Ryan Neville-Alfieri ... transportation captain: additional photography
Gabe Turiello ... Camera car process trailer driver
John Willoth ... transportation coordinator: additional photography

Additional Crew 

Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... 2d subtitler
Finise Avery ... production staff
Bronson Aznavorian ... production assistant
Adam Banks ... production assistant: 2nd unit
Nicole Beaudoin ... manager: physical production
Aaron Becker ... title designer: main title
Joel Timothy Bible ... set educator
Patrick Bishop ... production assistant
Jasmine Hope Bloch ... Stand-In
Donté Bouyer ... production assistant
Maeve Brady ... additional set production assistant
Clay Broaddus ... background production staff
Eavan Brunswick ... production staff
Ann Caprio ... first assistant accountant
Jesus Cardenas ... Stage Manager
Molly Cespedes ... production assistant
Jennifer Cobb ... cat handler
Leslie Cooper ... Set Medic
Pauline Cronin ... set medic
Edward Dam ... production assistant: reshoots
Jenna Davis ... adr performer
Sammy De La O ... production assistant: Additional Set PA
Ian Dumas ... production assistant
Matt Dunn ... second assistant accountant
Hunter Edmundson ... production assistant
John Edmundson ... production coordinator
Melissa Fink ... Assistant to the Director
Shane Foster ... parking coordinator
Rollin Gordon ... health & safety supervisor: additional photography
Wesley Grant ... production assistant
Martin Harris ... consultant
Stetson Hayes ... production assistant (as Stetson Gleave)
Spencer Jack ... on set production assistant
Ben Jensen ... production safety
Seth Kleinberg ... titles executive producer: Filmograph
Cristian Lazarus ... production assistant
Tessa Lee ... production assistant
David M. Night Maire ... production assistant (as David E.M. Maire)
Leo Maniscalchi ... production assistant
Peter Marschark ... craft service
Hope McCullough ... production assistant
Karron McKenzie ... production assistant
Cayanne Merrill ... APOC
Josh Messmer ... Clearance Coordinator
Troy James Miller ... titles producer: Filmograph
Stewart Scott Mitchell ... production resources
Stephenie Mohamed ... production secretary
Philip Moy ... Stand In and Photo Double
Lorna Nowve ... payroll accountant
Katelyn O'Rourke ... Animal Trainer
Joseph Olvera ... office production assistant: Reshoot
Ryan Peterson ... wrangler
Christine Pitcairn ... wrangler
Benjamin Plessala ... ADR
Brittany Quickel ... production assistant
Rosalind Read ... Senior Vice President: Business and Legal Affairs - eOne
Matt Rock ... recruiter
Matthew Roper ... Medic Coordinator
Chelsy Ruecker ... Animal Trainer
Allison Savoy ... production assistant
Ben Schoen ... end titles by
Shardul Sharma ... coordinator: physical production
Rolan Shlain ... Key production assistant: 2nd unit
Peter J. Silbermann ... unit publicist
Wilder Troxell ... production assistant
Liz Valoon ... Writers Room Assistant (as Elizabeth Valoon)
Julian Wheeler ... helicopter pilot
Darnell Wolton ... production assistant
ViviAnn Yee ... voice actor
Lavinia Zetina ... Production Controller: Reshoots

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed