Poster

Avengers: Age of Ultron ()


Reference View | Change View


When Tony Stark and Bruce Banner try to jump-start a dormant peacekeeping program called Ultron, things go horribly wrong and it's up to Earth's mightiest heroes to stop the villainous... See more »

Director:
Awards:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Tony Stark / Iron Man
...
Thor
...
Bruce Banner / Hulk
...
Steve Rogers / Captain America
...
Natasha Romanoff / Black Widow
...
Clint Barton / Hawkeye
...
Ultron
...
Nick Fury
...
James Rhodes / War Machine
...
Pietro Maximoff / Quicksilver
...
Wanda Maximoff / Scarlet Witch
...
Jarvis / Vision
...
Maria Hill
...
Sam Wilson / Falcon
...
Peggy Carter
...
Heimdall
...
Laura Barton
...
Erik Selvig
...
Dr. Helen Cho
...
Strucker
...
Ulysses Klaue
...
Madame B
...
Stan Lee
...
Dr. List
...
Fortress Soldier
...
Strucker Mercenary
...
Zrinka
...
Costel
Gareth Kieran Jones ...
Sokovian Acid Student
Chan Woo Lim ...
Dr. Cho's Assistant
...
Dr. Cho's Assistant
...
Klaue's Mercenary
...
Ballet Instructor
Christopher Beasley ...
Johannesburg Cop (as Chris Beasley)
Vuyo Dabula ...
Johannesburg Cop
...
Johannesburg Driver
Kabelo Thai ...
Johannesburg Onlooker
Lele Ledwaba ...
Johannesburg Onlooker
Mandla Gaduka ...
Johannesburg Onlooker
Harriet Manamela ...
Johannesburg Onlooker
Beulah Hashe ...
Johannesburg Onlooker
Musca Kumalo ...
Johannesburg Onlooker
Mathapelo September ...
Johannesburg Onlooker
...
Johannesburg Elevator Passenger
Chioma Anyanwu ...
Johannesburg Elevator Passenger
...
Cooper Barton
Imogen Poynton ...
Lila Barton
Isabella Poynton ...
Lila Barton
...
World Hub Tech
...
Korean Train Passenger
Namju Go ...
Korean Train Passenger
...
Korean Train Passenger
...
Korean Train Passenger (as Earl Kim)
Arthur Lee ...
Korean Train Passenger
Verity Hewlitt ...
Sokovian Family (as Verity Hewlett)
...
Sokovian Family
Alma Noce ...
Sokovian Family
Riccardo Richetta ...
Sokovian Family
Constanza Ruff ...
Sokovian Woman
...
Tub Family Child
...
Sokovian Driver
...
Sokovian SUV Driver
...
Sokovian SUV Passenger
...
Sokovian Police Captain
...
Specialist Cameron Klein
...
Friday (voice)
Jaiden Stafford ...
Nathaniel Pietro Barton
Rest of cast listed alphabetically:
Joseph M. Abbott ...
Party Guest (uncredited)
Hassan Ahmed ...
Somali Shipworker (uncredited)
Mohammed Ali ...
Worker in a Scientific Laboratory (uncredited)
Pavlina Andreevska ...
Sokovian (uncredited)
Freddie Andrews ...
Party Guest (uncredited)
...
Somalian Ship Worker (uncredited)
Nikita Baron ...
Ballet Dancer (uncredited)
...
Citizen (uncredited)
Francesca Bennett ...
Sokovian Driver (uncredited)
Laura Bernardeschi ...
Sokovian Citizen (uncredited)
...
Sokovian Citizen (uncredited)
...
Party Guest (uncredited)
...
Thanos (uncredited)
Rowdy Brown ...
Cop (uncredited)
Billy Burke ...
Dancer (uncredited)
...
Sergeant (uncredited)
Abbey Marise Butler ...
American (uncredited)
...
Lab Tech Scientist (uncredited)
Tino Chinyoka ...
Somalian Ship Commander (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
...
Party Guest (uncredited)
...
Sok (uncredited)
Thom Dobbin ...
Party Guest (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
R.P. Edwards ...
College Student (uncredited)
Keith Fausnaught ...
Pedestrian (uncredited)
...
Marine (uncredited)
...
Hulk (uncredited) (voice)
...
Dancer (uncredited)
Robert J. Fraser ...
Youth (uncredited)
Adam Gary ...
Sokovian (uncredited)
...
Masked Asgardian (uncredited)
Sophie Gooding ...
Club Dancer (uncredited)
Guna Gultniece ...
Student (uncredited)
Mark Haldor ...
Asgardian (uncredited)
Beshoy Hanna ...
Pedestrian (uncredited)
Salem Hanna ...
Party Guest (uncredited)
Sam Hanover ...
Sokovian Citizen (uncredited)
Anthony Henry ...
Charlie Nash (uncredited)
...
TV News Anchor (uncredited)
Leigh Holland ...
Masked Asgardian (uncredited)
Kornelia Horvath ...
Sokovian (uncredited)
Mohamed Mozii Ibrahim ...
Somali Ship Commander (uncredited)
Bron James ...
Lab Technician (uncredited)
...
Sokovian (uncredited)
...
Shield Agent (uncredited)
Attila G. Kerekes ...
Sokovian Citizen (uncredited)
...
Sokovian Driver Pavlov (uncredited)
Hrvoje Klecz ...
Party Guest (uncredited)
Irina Klimovich ...
Sokovian Students (uncredited)
Devin Koehler ...
Citizen (uncredited)
Kai Kyriacou ...
Child 1 (uncredited)
...
Sokovian Soldier (uncredited)
Jamie Lengyel ...
Evil Hydra Scientist (uncredited)
...
Stark Guest (uncredited)
...
Sokovian (uncredited)
Edina Loskay ...
Sokovian (uncredited)
Bartosz Malarski ...
Sokovian Student (uncredited)
...
Sokovian Agent (uncredited) (voice)
Eric Morcos ...
The Agent (uncredited)
...
Student (uncredited)
...
Dr. Taryl Jenkins (uncredited)
...
Sokovian (uncredited)
...
Businessman (uncredited)
Sigmund Oakeshott ...
USO Military Policeman (uncredited)
...
S.H.I.E.L.D agent (uncredited)
...
Sokovian Boy (uncredited)
Andrew James Porter ...
Party Guest (uncredited)
...
British Officer (uncredited)
...
DEA Director (uncredited)
...
Masked Asgardian (uncredited)
...
Girl on the Train (uncredited)
...
Party Guest (uncredited)
Danielle Saunders ...
S.H.I.E.L.D. Agent (uncredited)
...
Oslo Hub Scientist (uncredited)
Megyn Shott ...
Car Driver (uncredited)
Bari Suzuki ...
Shield Agent (uncredited)
Georgie-May Tearle ...
Student (uncredited)
Chris Townsend ...
Party Guest (uncredited)
...
Sokovian Policeman (uncredited)
...
Asgardian God (uncredited)
Ben Wombwell ...
Party Guest (uncredited)
Tatiana Zarubova ...
Sokovian (uncredited)

Directed by

Edit
Joss Whedon

Written by

Edit
Joss Whedon ... (written by)
 
Stan Lee ... (based on the Marvel comics by) and
Jack Kirby ... (based on the Marvel comics by)
 
Joe Simon ... (character created by: Captain America) and
Jack Kirby ... (character created by: Captain America)
 
Jim Starlin ... (character created by: Thanos)
 
Roy Thomas ... (characters created by: Ultron & Vision) (uncredited)
 
John Buscema ... (characters created by: Ultron & Vision) (uncredited)

Produced by

Edit
Victoria Alonso ... executive producer
Mitchell Bell ... co-producer (as Mitch Bell)
Jamie Christopher ... associate producer
Louis D'Esposito ... executive producer
Jon Favreau ... executive producer
Kevin Feige ... producer
Alan Fine ... executive producer
Jeffrey Ford ... associate producer
Genevieve Hofmeyr ... line producer: South Africa
Daniel S. Kaminsky ... associate producer
Jeremy Latcham ... executive producer
Ji-seung Lee ... line producer: Korea
Stan Lee ... executive producer
Nicholas Simon ... line producer: Bangladesh
Enzo Sisti ... line producer: Italy
Patricia Whitcher ... executive producer

Music by

Edit
Danny Elfman
Brian Tyler

Cinematography by

Edit
Ben Davis

Film Editing by

Edit
Jeffrey Ford
Lisa Lassek

Editorial Department

Edit
Tommy Aagaard ... first assistant editor
Milton Adamou ... stereoscopic post executive
John Addis ... location dailies operator
Julian Andraus ... stereo editor
Thom Berryman ... digital lab supervisor
Gemma Bourne ... editorial trainee
Robin Buday ... second assistant editor
Dhirendra Chhatpar ... stereoscopic editor
Dooyoung Cho ... assistant editor: South Korea
Adam Cole ... post-production coordinator
James Corless ... digital lab supervisor
Alessandro de Cristofaro ... avid editor: The Imaginarium Studios
Cassie Dixon ... second assistant editor
Greg Emerson ... senior stereoscopic on-line editor
Gastone Ferrante ... vault operator
Tom Forletta ... colorist: 3D home video
Laura Holeman ... digital intermediate assistant producer
Louise Horishny ... second assistant editor: UK
Jack Kibbey Newman ... lab operator
Jacqui Loran ... dailies colorist: second unit
Priyal Mahadik ... stereoscopic editor
Vaibhav Marathe ... stereoscopic editor
Emily Mason ... stereoscopic editor
Emma McCleave ... first assistant editor: UK
Adam McHattie ... digital lab operator
Luke Moorcock ... digital lab technician
Michael Hugh O'Donnell ... stereo editor
Carrie Oliver ... finishing editor
Jeff Olm ... colorist
Hector Padilla ... post-production assistant
Bryan Parker ... digital asset manager
Stephen W. Potter ... avid engineer
Kevin Reeves ... mastering and deliverables
Adrian Scherger ... stereoscopic on-line editor: Stereo D
Matthew Schmidt ... associate editor
Bob Schneider ... digital intermediate senior editor: Technicolor
Derek M. Schneider ... data management
Andy Schofield ... avid dailies operator
John St. Laurent ... dailies colorist: additional photography
Girish Takle ... dailies editor
Vanessa Taylor ... colorist: dailies
Ara Thomassian ... digital dailies (visual effects)
Tashi Trieu ... finishing editor
Smeet Vedant ... stereoscopic editor
Jack Watts ... senior digital cinema compressionist
Denise Woodgerd ... dailies producer: additional photography
Darin Wooldridge ... home video mastering colorist
Maimunah Yahkup ... digital lab operator
Abhijeet Yerunkar ... stereoscopic editor
Daniel André ... digital cinema mastering: IMAX (uncredited)
Brent Koetter ... editorial engineer (uncredited)
Sherri Potter ... president, worldwide post production: Technicolor (uncredited)

Casting By

Edit
Sarah Finn
Reg Poerscout-Edgerton

Production Design by

Edit
Charles Wood

Art Direction by

Edit
Julian Ashby
Thomas Brown
Shane Bunce
Ray Chan ... supervising art director
Jordan Crockett
Matthew Robinson
Domenico Sica
Phil Sims
Mike Stallion
Mark Swain

Set Decoration by

Edit
Sheona Mitchley
Richard Roberts

Costume Design by

Edit
Alexandra Byrne

Makeup Department

Edit
Kat Ali ... makeup artist
Massimo Allinoro ... hair stylist: Italy
Joceline Andrews ... hair stylist / makeup artist
Allan A. Apone ... makeup artist: Mr. Evans / Mr. Jackson (as Allan Apone) / makeup artist: South Korea, cast (as Allan Apone)
Hayley Barkway ... crowd hair junior / crowd makeup junior
Federica Bastreghi ... makeup artist: Italy (as Federica Bastregh)
Christine Beveridge ... hair designer: Ms. Johansson (as Chrissie Beveridge) / makeup designer: Ms. Johansson (as Chrissie Beveridge)
Claudia Bianchi ... hair stylist: Italy
John Blake ... makeup artist: Mr. Downey
Laura Borselli ... makeup artist: Italy (as Laura Borzelli)
Jessica Brooks ... special makeup effects artist
Pablo Cabello ... hair stylist: Italy
Goffredo Calisse ... hair stylist: Italy (as Calisse Goffredo)
Federico Carretti ... makeup artist: Italy
Claudia Catini ... hair stylist: Italy
Michela Cingolani ... hair stylist: Italy
Elenia Contu ... makeup artist: Italy
Ilenia Corini ... makeup artist: Italy
Pollyanna Coxon-Smith ... crowd hair stylist (as Polly Coxon-Smith) / crowd makeup artist (as Polly Coxon-Smith)
Robb Crafer ... prosthetic makeup artist
Anna Cristofaro ... hair stylist: Italy
Anna De Santis ... hair stylist: Italy
Nathaniel De'Lineadeus ... dental FX design and manufacture
Italo Di Pinto ... hair stylist: Italy
Raine Edwards ... key makeup artist: South Africa
Federica Emidi ... makeup artist: Italy
Antonio Esposito ... hair stylist: Italy (as Toni Esposito)
Sara Franchina ... makeup artist: Italy
Renato Francola ... makeup artist: Italy
Coralie Gaspard ... makeup artist: Italy
Massimiliano Gelo ... hair stylist: Italy
Paola Genovese ... hair stylist: Italy
Renata Gilbert ... hair stylist: second unit / key makeup artist: South Korea / makeup artist: second unit
Simona Giovinazzo ... hair stylist: Italy
Alberta Giuliani ... hair stylist: Italy
Gabriele Gregorini ... hair stylist: Italy
Giorgiana Gregorini ... makeup artist: Italy
Giorgio Gregorini ... hair stylist: Italy
Rossella Gregorio ... makeup artist: Italy
Shaune Harrison ... prosthetic artist
Belinda Hodson ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Victoria Holt ... prosthetic artist/painter
Michelle Hutley ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Francesca Iamundo ... hair stylist: Italy
Giovanna Jacoponi ... makeup artist: Italy (as Giovanna Iacoponi)
Nadine Keiser ... crowd hair junior / crowd makeup junior
Federico Laurenti ... makeup artist: Italy
Laura Lilley ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Chris Lyons ... special effects teeth
Vincenzo Mastrantonio ... makeup artist: Mr. Hemsworth
Nicola Matthews ... hair stylist / makeup artist
Michela Maucione ... hair stylist: Italy
Melissa Mazzocco ... makeup artist: Italy
Sulet Meintjes ... makeup artist: South Africa (as Sulette Dreyer)
Sally Miura ... hair trainee / makeup trainee
Flora Moody ... hair stylist / makeup artist
Samintka Mura ... hair stylist: Italy (as Samantka Mura)
Ryo Murakawa ... crowd hair stylist
Stefano Nigro ... hair stylist: Italy
Gaetano Panico ... hair stylist: Italy
Mariano Parisi ... makeup artist: Italy
Barbara Pellegrini ... makeup artist: Italy
Aniello Piscopo ... hair stylist: Italy
Amber Pitkin ... makeup trainee
Diego Prestopino ... makeup artist: Italy (as Diego Presopino)
Paula Price ... hair stylist / makeup artist
Nikita Rae ... crowd hair supervisor / crowd makeup supervisor
Sara Riesel ... hair stylist / makeup artist
Adrian Rigby ... prosthetic makeup artist: daily
Anna Righetti ... hair stylist: Italy
Alex Rouse ... wigmaker
Rosabella Russo ... makeup artist: Italy
Ji Young Seo ... hair stylist: South Korea / makeup artist: South Korea
Loulia Sheppard ... hair stylist: Ms. Johansson (as Loulia Shepperd)
Tracey Smith ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
George Spensley-Corfield ... special makeup effects artist
Zoe Tahir ... hair stylist: Mr. Downey
Deborah Taylor ... hair stylist / makeup artist
Moira Thomson ... hair stylist / makeup artist
Emma Tomlinson ... hair trainee / makeup trainee
Claudia Tozzi ... makeup artist: Italy
Pasquale Valentini ... makeup artist: Italy
Luca Vannella ... hair designer: Mr. Hemsworth / hair stylist: Mr. Hemsworth
Nik Williams ... prosthetics supervisor
Jeremy Woodhead ... hair designer / makeup designer
Gary Yee ... special makeup effects artist: Legacy Effects
Jung-Min Yoon ... key hair stylist: South Korea (as Jungmin Yoon) / key makeup artist: South Korea (as Jungmin Yoon)
Celina Dalnim Yun ... hair stylist: South Korea (as Dalnim Yun) / makeup artist: South Korea (as Dalnim Yun)
Ria Biggerstaff ... assistant makeup artist: dailies (uncredited) / hair stylist assistant: daily crew (uncredited)
Alexis Continente ... daily hair stylist (uncredited)
Lauren Katie Cox ... makeup junior (uncredited)
Robb Crafer ... hair stylist: dailies (uncredited) / makeup artist: dailies (uncredited)
Niqui da Silva ... assistant makeup artist (uncredited)
Amy de Rees ... crowd makeup junior (uncredited)
Sophie Finch ... junior makeup artist (uncredited)
Connie Grayson Criswell ... wig maker (uncredited)
Gerlia Groenewald ... assistant makeup artist: second unit (uncredited)
Lesley Hooper ... makeup junior: crowd (uncredited)
Paul Job ... hair stylist: Idris Elba and Anthony Mackie (uncredited)
Faith Johnston ... trainee: makeup and wigs daily (uncredited)
Claire Matthews ... daily hair stylist (uncredited) / daily makeup artist (uncredited)
Kirsty Mcqueen ... makeup artist (uncredited)
Tina Pritchard ... junior hair stylist: second unit (uncredited) / junior makeup artist: second unit (uncredited)
Luisa Ridge ... crowd hair stylist: dailies (uncredited) / crowd makeup artist: dailies (uncredited)
Nora Robertson ... crowd makeup artist (uncredited)
Sophie Rowatt ... daily crowd hair junior (uncredited) / daily crowd makeup junior (uncredited)
Christa Schoeman ... crowd hair stylist: South Africa (uncredited) / crowd makeup artist: South Africa (uncredited)
Matteo Silvi ... makeup artist italy (uncredited)
Stephanie Staunton ... manicurist (uncredited)
Malwina Suwinska ... makeup artist (uncredited)
Tyron Sweeney ... hair stylist (uncredited)

Production Management

Edit
Rebecca Adams ... UK Post Production Supervisor
ravi Akshay ... line producer: post production (as Akshay Ravi)
Andrea Alunni ... unit manager: visual effects unit
Erica Bensly ... unit production manager: second unit, UK
Lisa Berridge ... production assistant
Sanchari Chowdhury-Kesler ... production manager (as Sanchari Chowdhury)
Danielle Daly ... post-production supervisor
Justin Ferk ... assistant production manager
Hannah Godwin ... production supervisor
Kate Hazell ... production manager: second unit
Kevin Jenkins ... unit manager: Shepperton Studios
Tariq Anam Khan ... production supervisor: Bangladesh
Enrico Latella ... Unit Manager IT / unit manager: Italy
Pier Laurenza ... location scout: Bangladesh
Nick Laws ... unit production manager: Korea
Bruce Markoe ... post production executive
Kelly McCarthy ... project manager
Kelly McCarthy ... production manager
Marco Milani ... unit manager: Italy
Lulu Morgan ... production supervisor
Michele Ottaggio ... unit manager
Erik Paoletti ... production manager: Italy
Chidchanok Plodripu ... production manager: Bangladesh
Akshay Ravi ... line producer: post production
Donovan Roberts-Baxter ... production supervisor
Michael Sharp ... unit production manager
Massimiliano Sisti ... unit manager: Italy
Adrian Steel ... line producer
Lester Sweetman ... unit manager
Scott Thaler ... unit production manager: South Africa / unit production manager: South Korea
Patricia Whitcher ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Rory Broadfoot ... production assistant
Gilles Cannatella ... assistant director
Glen Carroll ... crowd third assistant director
Jamie Christopher ... first assistant director
Mark Cockren ... crowd second assistant director: South Korea
Simon Downes ... assistant director: splinter unit
Filippo Fassetta ... first assistant director: second unit Italy
Alex Gavigan ... additional second assistant director: second unit
Stewart Hamilton ... second assistant director: floor
Brett Hodgkinson ... second second assistant director
David Keadell ... third assistant director: unit base
Tiziana Kinkela ... third assistant director: Italy
Luca Lachin ... first assistant director
Nick Laurence ... third assistant director: second unit
Francesco Lorenzano ... assistant director
Jose Losper ... crowd second assistant director
Robert Madden ... third assistant director: second unit - South Africa Shoot
Terence Madden ... key second assistant director: second unit
Terry Madden ... first assistant director: second unit
John Mahaffie ... second unit director
Phoebe Vale Markham ... crowd third assistant director
Marco Miscione ... additional third assistant director: Italy
Ryan Newberry ... third assistant director
Christian Otty ... crowd third assistant director
Richard Oxford ... assistant director: dailies
Michele Panelli-Venetis ... first assistant director: Additional Photography
Wesley Pereira ... set production assistant: South Africa
Mark Rossi ... third assistant director: crowd dailies
Jane Ryan ... crowd second assistant director
Matthew Sharp ... key second assistant director
Arthur Shepherd ... additional third assistant director
Rachel Sowden ... base pa
Paul Taylor ... additional second assistant director: second unit, dailies

Art Department

Edit
Andrew Ainscow ... props
Nick Ainsworth ... concept artist
Roxana Alexandru ... digital set designer
John Allen ... carpenter
Sophie Allen ... Prop Maker
Bryan Andrews ... storyboard artist
Dan Andrews ... storyboard assistant
Christopher Arnold ... props dailies (as Chris Arnold)
Philippa Ashcroft ... senior props painter
Cumron Ashtiani ... art studio director
Christian Ashton ... assistant graphic designer
Matthew Babb ... trainee prop
Lee Bailey ... stagehand nvq
Nicola Barnes ... art department researcher
Jim Barr ... assistant art director
Andrew Betts ... carpenter
Alice Biddle ... draughtsperson
John Bohan ... construction manager
Andrea Borland ... assistant art director
Will Botton ... props
Grant Boulton ... scenic plasterer
Alex Bowens ... draughtsman
Matt Boyton ... senior prop: modeller
Kim Breece ... art department coordinator
Max Brennan ... greensman
Matthew Broderick ... stand-by props
Nick Brown ... props daily
Christopher Brändström ... concept artist
Shane Bunce ... art director: Johannesburg, South Africa
Josh Burns ... props
Martin Campbell ... senior prop modeller
Oliver Carroll ... assistant art director
Paul Catling ... concept artist
Jason Chalmers ... prop modeller
Paul Chandler ... concept illustrator
Bob Cheshire ... concepts artist
Lek Chaiyan Chunsuttiwat ... art director: Bangladesh
Federico Ciommo ... props supervisor: Italy
Harriet Claridge ... work experience
Alison Clements ... art department assistant
Dean Coldham ... plasterer
Deano Harry Coldham ... plasterer
Keith Connolly ... stand-by painter
Max Connolly ... plasterer
Maria Constantinides ... construction coordinator
Raul Contreras ... set dresser
Kelvin Cook ... dressings props
Felicity Coonan ... designer
Charlotte Crosbie ... assistant buyer
Stacey Cummins ... senior greens dresser
Federico D'Alessandro ... animatics supervisor / storyboard artist: lead
Luke Dass ... work experience
Danelle Davenport ... additional storyboard
Diego de Lajonquiere ... assistant modeller / junior draughtsperson
Darrin Denlinger ... storyboard artist
Paul Dennis ... set dresser / stand-by greensman
Giancarlo Di Fusco ... head painter
Sarah Downes ... trainee dressing prop
Steve Dring ... senior CAD modeler: props
Paul Duff ... CAD draugtsman / supervising carpenter
Robert J. Dugdale ... painter
Keith Edwards ... chargehand plasterer
Colin Ellis ... chargehand dressing prop
Adriaan Engelbrecht ... universal creations, props manufacturing
Amanda Ennis-Smith ... post production artist
James Enright ... asset producer
Sandro Ercolini ... painter (as Sandro Erdolini)
Lucy Eyre ... assistant set decorator
Gregory Fangeaux ... 3d set designer
Cathy Featherstone ... assistant set decorator
José Fernández Castro ... 3D set designer
Roberto Fernández Castro ... concept artist
Lisa Fiorito ... art department researcher
Kevin Fisher ... action vehicles senior technician
Neil Floyd ... graphic artist
Rodney Fuentebella ... concept illustrator
Gavin Fulcher ... sculptor
Veronica Gambacurta ... painter
Christopher Gardner ... painter
Philippe Gaulier ... concept illustrator
Philip Gay ... prop modeller
John Giang ... concept artist: ILM
Barry Gibbs ... property master
Hayley Gibbs ... props coordinator
Lily Gibbs ... workshop coordinator
Jessica Goodall ... art department assistant
Oliver Goodier ... assistant art director
Emma Goodwin ... draughtsman (as Emma Clough)
Amy Grewcock ... assistant graphic designer: dailies
Craig Guinan ... prop modeller
Joseph Harlow ... draftsperson
Patrick Harris ... draughtsman
Steve Hayward ... prop modeller
Juan Hernandez ... paint gang boss: additional photography
David Hewitt ... prop modeller
Jason Hopperton ... supervising props storeman
Chris 'Flimsy' Howes ... senior 3d set designer / set designer
Tom Hughes ... prop modeller
Michael Hyman ... lead scenic artist: South Africa
Rhys Ifan ... assistant art director
Tara Ilsley ... draughtperson
Fliss Jaine ... art department coordinator
Harry James ... stand-by props
Peter James ... on-set art director
Jesse Jones ... drapes master
Mike Jones ... prop modeller
Thomas Jones ... supervising props mouldmaker
Gary Jopling ... assistant art director
Rob Jose ... lead modeller
Hazel Keane ... 3D set designer
David Ned Kelly ... charge hand carpenter
Jongwoo Kim ... assistant art director: South Korea
Jeremy King ... prop maker / prop modeller
Thomas Kingsley ... painter
Terry Lambert ... senior greensman
Dougie Lankston ... location storeman
Steven Lawrence ... 3D set designer
Peter Lee ... senior propmaker
Duncan Lees ... 3D scanning specialist
Tim Lewis ... prop modeller
Tracy Low ... construction buyer/co-ordinator
Martin Macrae ... concept artist
Kevin Mahoney ... paint supervisor: additional photography
Sophia Male ... art department assistant
Annika Mantle ... set decorating coordinator
Blake Maslin ... senior greensman
Brian Maslin ... head greensman
Jon McCoy ... concept artist
Alasdair McKay ... prop modeller
Ryan McPhail ... painter
Rob Mear ... prop modeller
Pete 'Peanut' Medina ... construction general foreman: additional photography
Ryan Meinerding ... head of visual development
Rachel Minchin ... props
Mily Moreno ... assistant art director
Kate Murray ... props
Neil Murrum ... chargehand dressing prop
Mitch Niclas ... chargehand stand-by propman
Josh Nizzi ... senior illustrator
Billy Noonan ... prop modeller
Patrick O'Connor ... assistant art director
Tam O'Malley ... art department trainee
John O'Shaughnessy ... production buyer
Dominique Pace ... junior draughtsperson
Gilles Paillet ... foam technician
Massimo Papini ... leadman
Andy Park ... concept illustrator
Michael Parkin ... props
Darryl Paterson ... assistant property master
Alan Payne ... graphic art director
Nathan Payne ... props
Steve Payne ... chargehand dressing props
Carl Peters ... props
Sandra Phillips ... set decoration draughtsperson
Kate Pickthall ... draughtsperson
Dan Pitt ... assistant buyer
Boitumelo Poen ... art department coordinator
Francis Poirier ... sculptor
Peter Popken ... concept artist
Thomas Power ... prop modeller
Kathryn Prince ... art sculptor
Alessandra Querzola ... location set decorator
Louisa Rawlins ... art department coordinator
Victoria Reynolds ... graphics assistant
Dan Riches ... set dresser
Scott A. Riley ... props
Mark Rocca ... head of prop modeller
Chris Rosewarne ... concept artist
Terry Royce ... swing gang
Lisa Royle ... model maker
Alex Rutherford ... senior prop modeller
Phil Saunders ... concept artist
Armando Savoia ... draughtperson
Ryan Saward ... daily props
Michela Sessa ... art dept production assistant: Italy
Jamie Seymour ... props
Paola Sforzini ... head painter (as Paolo Sforzini)
Claire Shakespeare ... art department assistant
Toby Shears ... action props supervisor
Stacey Simmons ... production technology manager
Matt Sims ... 3d set designer
Mark Smith ... dressing props
Thea Soady ... assistant construction coordinator
Georgia Somary ... set dec assistant
Nick Soothill ... 3D scanning specialist
Jackson Sze ... senior illustrator
Sophie Tarver ... props
Jim Taylor ... plasterer
Pete Thompson ... concept artist
Steven Thompson ... props
Ed Thomson ... 3D scanning specialist
Liam Tilley ... drapesman
Alexandra Toomey ... junior draughtsman
Glauco Trasselli ... propman
Richard Usher ... assistant modeller
Oli van der Vijver ... stand-by art director: second unit
Armando Vici ... head of department carpenter
Mike Villarino ... construction coordinator: additional photography
Robert Voysey ... plasterer
April Wallace ... trainee propmaker (as April Dutton)
Clive Ward ... head of department scenic painter
Cathryn Waterhouse ... construction assistant
Ivan Weightman ... concept artist
Charlie Wen ... co-head of visual development
Clint Whelan ... prop modeller
John Whitby ... carpenter
Ian Whiteford ... greensman
Luke Whitelock ... draftsman
Stephen Wong ... concept artist
Jane Wu ... storyboard artist
Matt Wynne ... assistant art director
Ian Zawadzki ... stand-by painter: second unit
Darrin Denlinger ... animatics artist (uncredited)
Alessandro Riconda ... daily runner: Italy (uncredited)
Richard Rowntree ... additional greens (uncredited)

Sound Department

Edit
David Acord ... sound designer
Justine Baker ... adr recordist
Tony Bell ... boom operator: second unit
Christopher Boyes ... re-recording mixer / sound designer / supervising sound editor
Jeanette Browning ... adr recordist (as Jeannette Browning)
Esther Chae ... adr voices
David Chrastka ... sound effects editor
Mark DeSimone ... adr mixer (as Mark Desimone C.A.S.)
Frank E. Eulner ... supervising sound editor (as Frank Eulner)
Hee-soo Eun ... sound engineer: South Korean Unit (as Heesoo Eun)
Andre Fenley ... assistant supervising sound editor
Jeff Gersh ... adr mixer
J.R. Grubbs ... sound effects editor
Matthew Hartman ... dialogue editor (as Matt Hartman)
Lora Hirschberg ... Re-Recording Sound Mixer
Richard Hymns ... sound effects editor
Christian Joyce ... production sound mixer: second unit
Doc Kane ... adr mixer
James Likowski ... foley editor (as Jim Likowski)
Peter Lindsay ... production sound mixer
Brian Long ... engineering services
Josh Lowden ... general manager
Chris Manning ... foley mixer
Michael Miller ... adr mixer
Kate Morath ... boom operator
Steve Morris ... Head of Engineering
Beauxregard Neylon ... adr mixer (as Beaux Nylon)
Jonathan Null ... Head of Production (as Jon Null)
Jordan O'Neill ... datasat sound mastering engineer
Aiden Ramos ... adr recordist
Robert A. Sacchetti ... boom operator: New York
Brian Saunders ... vp sound post production: Disney
Steve Schatz ... Re-Recording Mix Technician
Dee Selby ... foley editor
Douglas Shamburger ... boom operator: additional photography
Owen Spencer ... sound mixer Imaginarium
Gary Summers ... Additional Re-Recording Mixer
Michael Lee Taylor ... sound assistant
Lee Thompson ... sound assistant: dailies
Dennie Thorpe ... foley walker (as Denise Thorpe)
Vincenzo Urselli ... assistant sound: Italy/additional boom op
Jana Vance ... foley walker
Bonnie Wild ... Assistant Re-Recording Mixer
Marshall Winn ... dialogue editor
Katy Wood ... adr supervisor
David Acord ... voice designer: Ultron (uncredited)
Shaun Farley ... sound: role to be announced (uncredited)
Glen Gathard ... adr mixer (uncredited)
Scott Levine ... Re-Recording Stage Engineer: Skywalker Sound (uncredited)
Edgar Meza ... engineering services (uncredited)
David Peifer ... digital editorial support (uncredited)
Jemma Riley-Tolch ... assistant adr mixer (uncredited)
Ric Schnupp ... adr recordist (uncredited)
Billy Theriot ... adr mixer (uncredited)
Greg Townsend ... Re-Recording Mix Technician (uncredited)

Special Effects by

Edit
Renato Agostini ... special effects technician
Sally Alcott ... prosthetic makeup artist
Ryan Amborn ... special effects foreman: reshoots
Matthew G. Armstrong ... senior special effects technician: second unit
Beverly Austin ... special effects buyer
Adam Banks ... special effects assistant
Will Bazeley ... special effects engineer
Julie Bentley ... snow effects consultant
Kevin Bitters ... special effects supervisor: South Africa
Danilo Bollettini ... special effect supervisor: Italy
Darin Bouyssou ... specialty costume mold department: Ironhead Studio
Paul Brady ... special effects technician
Kourtney Coats ... digital artist sculpting/modeling: Legacy Effects
Chris Corbould ... special effects technician
Ian Corbould ... senior special effects floor supervisor
Jamie Corbould ... special effects technician
Paul Corbould ... special effects supervisor
Sophie Corbould ... special effects office assistant
Ken Cornett ... model builder: Legacy efx
Aaron Cox ... special effects technician
Ross Crawford ... sfx trainee
Christopher A. Dalton ... special effects technician & safety advisor
Craig Daly ... snow effects technician
Michelle Deville ... specialty costumes/fabrication: Legacy Effects
Kane Dimmer ... special effects assistant
Paul Dimmer ... special effects senior technician
Matthew Duggan ... special effects wireman
John Eldred-Tooby ... modeller
Jerome Ellis ... snow effects technician
Mark Evans ... special effects enginner
Alexander Fabre ... design engineer
Damian Fisher ... mold shop supervisor
David Ford ... senior technician
Vincent Gilbert ... special effects technician
Chris Giles ... special effects technician
Gerry Glynn ... snow effects technician
Hugh Goodbody ... special effects senior technician
Tom Goodman ... explosives engineer
Joe Halford ... senior special effects technician
Mark Hutchinson ... snow effects technician
David Johns ... special effects
Pratik Jore ... special effects
Pete Kelley ... special effects technician: Ironhead Studio
Samantha Kelm ... Trainee modeller
Alex Landrum Jr. ... snow effects technician
Sean Leeson ... special effects engineer
Jason Leinster ... senior design engineer
Matt Lewis ... special effects technician
Kevin Lumley ... special effects technician
Roger Mann ... special effects technician
Luke Marcel ... special effects senior technician: main unit
Clayton Martinez ... special effects technician: Legacy Effects
Jason McCameron ... special effects
Tom Mcloughlin ... special effects assistant
Noah Meddings ... special effects technician
David Merritt ... model shop supervisor: Legacy Effects
Tim Mitchell ... senior special effects technician
Rupert Morency ... special effects assistant technician
Lon Muckey ... mechanical department
Steven Munson ... special effects crew
Neil Murray ... special effects wire supervisor
Jesse Noel ... special effects coordinator: additional photography
Eric O'Neill ... specialty costumes: ironhead studio
William Overstall ... modeller
Charlie Pedersen ... special effects technician (as Charlie Pederson)
David Perteet ... mold shop supervisor: Ironhead Studio
Claudio Quaglietti ... special effects technician
Simon Quinn ... special effects senior technician
Delroy Reid ... snow effects technician
Jacob Roanhaus ... specialty costumes
Shaun Rutter ... senior sfx technician
Silvano Scasseddu ... special effects technician
John Schofield ... snow effects technician
Kimberly Scott ... special effects crew
Won-il Song ... digital artist sculpting/modeling: Legacy Effects
James Springham ... special effects
Karol Stachowicz ... special effects technician
Cole Taylor ... legacy effects
Graham Terrell ... special effects rigger
Keenan Verzuh ... facial motion capture
Ben Vokes ... coordinator
Paul Waller ... sfx senior model maker
Travis Wheat ... stereo artist
Daniel Williams ... special effects senior technician
Gareth Wingrove ... special effects senior floor supervisor: second unit

Visual Effects by

Edit
Nada Abdou ... stereoscopic compositor
Abdul Hafiz ... layout artist: ILM
Paolo Acri ... compositing supervisor: Industrial Light & Magic
Marc Adamson ... matte painter
Pranay Agarwal ... compositor: Double Negative
Africa Aguirre Martín ... studio: Double Negative
Khairul Ahmed ... designer: Perception
Yunmi Ahn ... roto artist
Zohaib Ahsan ... lighting technical director: Double Negative
Ben Aickin ... compositor
Ardy Ala ... visual effects artist
Keren Albala ... postvisualization artist: The Third Floor
Silvio Alberti ... compositor: ILM
James Albiez ... visual effects artist
Pontus Albrecht ... compositor: ILM
Kaevski Aleksandar ... matchmove artist: fx3x
Jon Alexander ... compositing supervisor: ILM
Tony Alexander ... lighting look/dev: Method Studios
Carlos A. Alfaro Jr. ... stereoscopic compositor
William Algar-Chuklin ... render wrangler: animal logic
Maria Asim Ali ... stereo compositor
Antony Allen ... digital compositor
Casey Allen ... senior flame artist
Michael James Allen ... digital artist: Industrial Light & Magic
Tom Allen ... visual effects artist
Terence Alvares ... digital compositor
Brian J. Alvarez ... visual effects artist
Juan Alvarez ... roto and paint artist
Naline Amaral ... stereoscopic production coordinator
Michael Amato ... stereoscopic artist
Ron Ames ... visual effects producer
Katarzyna Ancuta ... senior compositor
Shelley Andagan ... postvisualization production coordinator: The Third Floor
Erika Anderholm ... visual effects artist
Colin Anders ... on-set motion capture
Michael Anders ... element production supervisor
Elana Andersen ... support engineer: animal logic
Chris Anderson ... visual effects producer: Method Studios
Matt Anderson ... cg artist: ILM
Scott R. Anderson ... assistant colorist: Double Negative
Sophie Anderson ... visual effects lead data wrangler
Valeria Andino ... stereo conversion producer
Ivaylo Andonov ... compositor: Trixter Film
Florent Andorra ... cg effects supervisor: ILM
Kanika Andrew ... visual effects artist: double negative
Beverley Joy Ang ... production engineer
Gerald Ang ... machmove artist: double negative
Dwight Angelito ... stereoscopic compositor / visual effects element qc
Lankesh Annamalai ... senior lighter: Soho VFX
Keith Anthony-Brown ... vfx production assistant: ILM
Eduardo Anton ... visual effects artist: Zoic Studios
Doug Appleton ... lead 3D artist/cinematographer: Perception
Khan Arbaz ... matchmove artist
Ruben Arenas ... production support: double negative
Tolga Ari ... visual effects: Double Negative
Vaughn Arnup ... roto/paint supervisor
Radu Arsith ... lead modeling and texturing: Trixter Film
Stewart Ash ... previs/postvis artist: The Third Floor
Ambrish Ashish ... stereo compositor
Tony Atherton ... effects technical director: ILM
Roland Athouris III ... stereo compositor
Jayce Attewell ... visual effects coordinator: Method Studios
Elias Atto ... visual effects artist
David Aulds ... digital artist
Jessica Austin ... motion capture technician
Kiran Auti ... stereo compositor: stereoscopic conversion
Jarrod Avalos ... tracking
Ando Avila ... matchmove artist: Trixter Film
Elden Avila ... stereo production assistant
Remus Avram ... pipeline engineer
Guray Ayakur ... matchmove / layout td: ILM (as Ferda Guray Ayaokur)
Nor Azman ... digital compositor: ILM
Nithin Babu ... visual effects artist: digital artist: Double Negative
Paul A. Baccam ... stereoscopic artist
Shahin Badiei ... visual effects artist
Lance Baetkey ... digital artist
Jessica Bagby ... stereo compositor
Andrew Baggarley ... look development artist: 3d lead artist
Marta Baidek ... runner: The Imaginarium Studios
Joshua Bailor ... digital compositor: Crafty Apes
Alexandre Bain ... digital compositor
Kamaljit Bains ... roto paint artist
Garry Baker ... purchasing and asset management officer: Animal Logic
Michael John Baker ... roto/prep artist: Double Negative
Richard Baker ... stereo supervisor: Prime Focus
Mark Bakowski ... compositing supervisor: ILM London
Maggie Balaco ... roto artist: stereoscopic conversion
Michael Jeff Baldemoro ... roto/prep supervisor: Double Negative
Scott Balkcom ... digital compositor
Matthew Ball ... prep artist
Aleksander Ballo ... stereoscopic artist: Stereo D
Christopher Balog ... lead artist: Industrial Light & Magic
Michael Balog ... creature supervisor: ILM
Shayna Banaag ... visual effects coordinator: method studios
Adrian Banton ... digital compositor
Anthony Barcelo ... senior compositor: Method Studios
William Barkus ... compositor
Adam Barnett ... tech support
Sam Barnett ... visual effects production assistant
Neill Barrack ... head of paint and roto: framestore
Scott Bartels ... matchmove artist
Peter Bartfay ... stereo generalist
Dan Bartolucci ... flame artist: lola visual effects
Tom Baskaya ... lead compositor
Lee Baskerville ... texture artist: Framestore
Claudio Bassi ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Jason Bath ... visual effects producer: Animal Logic
Mark Battle ... stereoscopic compositor
Geoffrey Baumann ... visual effects supervisor: additional (as Geoffrey E. Baumann)
Ines Baumgartner ... post-visualization artist
Zayne Beatham ... reference camera operator
Angelo Beceiro Collinicos ... digital compositor: blackginger
Roger Beck ... system administrator: Gradient Effects
Dirk Becker ... cg effects: Trixter Film
Cory Bedwell ... lighting artist
Jeffery Beeland ... pipeline supervisor: Blur Studio
Loïc Beguel ... matchmove/layout artist: ILM
Christopher Bekker ... digital compositor
Katie Bell ... production support: Double Negative
Richard A.M. Bell ... senior technical director: ILM
Tim Belsher ... cg supervisor: Industrial Light & Magic
Jeannie Ben-Hain ... lead stereoscopic compositor
Fredrik Bengtsson ... animator: Double Negative London
Michele Benigna ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Nathan Benner ... stereo compositor
Lawrence Bennett ... pipeline td
Brian N. Bentley ... stereo compositor / technical director
Richard Bentley ... senior creature technical director: ILM
Scott Benza ... animator
Prabir Bera ... lead stereoscopic compositor
Mathew Berglund ... r&d engineer
Jana Bergmanová ... compositor: Trixter Film
Emma Berkeley ... texture artist: Framestore
Niki Bern ... compositor
Rodrigo Bernardo ... systems engineering
Kate Bernauer ... compositor
Alessio Bertotti ... compositor: Trixter Film
Thomas Bevan ... fx td: Method Studios
Uttham Bhalaykar ... roto prep
Aman Bhardwaj ... matchmove artist
Jatin Bhavsar ... visual effects line producer: PREP
Lalit Bhavsar ... render wrangler
Rohan Bhingarde ... show technical director
Sameer Bhoyar ... stereo compositing supervisor: Stereo D
William Pete Bingham ... element qc artist
James Bishop ... support engineer: Animal Logic
Kunal Biswas ... stereoscopic compositor: Prime Focus World
Sean Bittinger ... digital artist: Industrial Light & Magic
Aevar Bjarnason ... visual effects artist
Michael Blain ... senior research and development engineer
Gabriel Blanco ... research and development engineer
Adam Blank ... layout artist: ILM
Jeff Bloch ... data coordinator
Marc Bloch ... executive producer: BlackGinger
Stephen A. Bloch ... previs/postvis artist: The Third Foor
Michelle Blok ... previsualization lead: The Third Floor
Ilona Blyth ... visual effects coordinator
David Blythe ... stereoscopic compositor
Dan Bodenstein ... effects artist: Method Studios
Joel Bodin ... lead lighting technical director: ILM
Tanja Boening ... compositor: Trixter Film
Christian Bohm ... visual effects artist: ILM
Lucian Boicu ... compositor
Jean Bolte ... texture artist: ILM
Fabrizia Bonaventura ... lighting technical director
Vincent Bonnet ... research and development
Gregory Bossert ... layout artist: ILM
Jonathan Bot ... digital compositor: Animal Logic
Matt Bowler ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Stephen D. Bowline ... technology: ILM
David A.T. Bowman ... digital compositor
Christine Boy ... compositor: Trixter Film
Christopher Bozzetto ... visual effects
James Braid ... technology: Double Negative
Julie Anne Brame ... FX Developer: Secret Lab
Kristen Branan ... head of production: Zoic Studios
Greg Breitzman ... previs/postvis artist: The Third Floor
Charles Brelaud ... digital compositor
Lee Briggs ... visual effects production manager: ILM
Margaret Bright-Ryan ... senior look development/lighting lead: Method Studios
Carlee Briglia ... coordinator: Perception
Pankaj Brijlani ... lead visual effects artist
Scott Brindley ... matchmove artist: Double Negative
Mario Brioschi ... digital compositor
Matthew Bristowe ... head of production: Prime Focus World
Adam Broderick ... visual effects artist
Aaron Brown ... digital compositor
Jack Brown ... Industrial Light & Magic: Production Support
Julie Brown ... visual effects coordinator
Nick Brown ... stereoscopic lead
Rochelle Brown ... stereoscopic compositor
Tripp Brown ... visual effects artist
Erik Bruhwiler ... digital compositor
Matt Brumit ... digital artist: ILM
Justin Brunett ... animator: Luma Pictures
Juri Bryan ... cg effects: Trixter Film
Daniel Bryant ... digital compositor: Method Studios
Marc Brzezicki ... stereo supervisor: Prime Focus
Goolzar Buchia ... fx td: Double Negative London
Charles Bunnag ... finishing artist
Justin Bunt ... digital compositor
Lersak Bunupuradah ... modeling supervisor: Method Studios
Duncan Burbidge ... previsualization producer: The Third Floor
Darrell Burke ... visual effects artist
Pauline Burns ... visual effects production manager
Thomas J. Burton ... technical director
Lexie Busby ... visual effects coordinator
Henry Bush ... pipeline technical director
Bridgett Buss ... stereo production coordinator
Simon Butler ... effects technical director
Paul Butterworth ... visual effects supervisor: Animal Logic
Brendan Byrd ... visual effects coordinator
Goncalo Cabaca ... effects technical director
Daniela Cabrera ... stereo compositor
Andrew Cadey ... visual effects technical director
Francesco Cadoni ... digital compositor: Luma Pictures
Daniel Caffrey ... visual effects artist: Motion Capture
Jay Caguioa ... stereo compositor
Ignacio Caicoya ... compositor: roto and prep lead: Double Negative
Nicolas Caillier ... senior compositor
Daniel Cairnie ... digital compositor: Double Negative
Michael Cairns ... pipeline technical director
Timothy Michael Cairns ... digital compositor
Jon Caldwell ... assistant data wrangler
Luis Calero ... digital artist
Elle Callahan ... stereo production assistant
Marc Calvelo ... animator: ILM
Caitlin Campbell ... element qc compositor: Stereo D
Alexandre Cancado ... 2d supervisor: Luma Pictures
Huseyin Caner ... Cyber and Lidar scanning supervisor / visual effects supervisor
Luca Cantani ... animator: Double Negative
Keanan Cantrell ... lighting technical director
Hui Cao ... stereoscopic compositor
Francesco Capone ... stereo td
Aaron Carey ... research and development
Anna-Lena Carl ... visual effects coordinator: Method Studios
Tasha Carlson ... finaling compositor
Bevin Carnes ... previs/postvis artist
Brian Carney ... postvisualization artist
Helen Carr ... digital artist
Simon Carr ... visual effects supervisor
Alejandro Carretón ... roto/prep artist: Method Studios
Carlos Carrillo ... modeller
Jessica Carrington ... stereoscopic production coordinator
Brendan Carroll ... research and development
Owen Carroll ... compositor: Framestore
Samuel Carter ... element qc production coordinator
Mark Carver ... stereoscopic compositor: Stereo D
Shoghi Castel De Oro ... previs/postvis artist: The Third Floor
Anthony S. Castro ... digital compositor
Monica L. Castro ... element qc compositor
Myriam Catrin ... senior paint artist
Zac Cavaliero ... previs/postvis artist
Sarah Cave ... stereo coordinator
Onur Can Cayli ... digital artist / visual effects
Lesly Cazares ... visual effects coordinator: Method Studios
Joe Censoplano ... compositing and lighting: Luma Pictures
Gabriel D. Cervantes ... stereoscopic artist: Stereo D (as Gabe Cervantes)
Zhen Xi Cha ... Lighting Techincal Director: ILM
Maxime Chaix ... compositor
Gregory Chalenko ... senior compositor: Double Negative
Alexander Chaliovski ... visual effects technical director
Morné Chamberlain ... senior pipeline technical director: BlackGinger
Cori Chan ... lighting technical director: Double Negative
Eric K. Chan ... digital compositor
Jeffrey Chan ... digital compositor: Soho VFX
Karhoe Chan ... layout artist: Industrial Light & Magic
Miguel Chan ... matchmove
Po Yan Chan ... compositor
Robert Chapin ... visual effects artist
Paul Chapman ... digital compositor: Double Negative
Vikki Chapman ... stereo production coordinator: Prime Focus
Josh James Chappell ... matchmove artist: Double Negative
Anthony Chappina ... senior effects technical director
Romain Charoy ... visual effects artist
Lai Lok Chau ... animator: Double Negative
Abhishek Chauhan ... visual effects editor: prime focus
Arvind Chaurasiya ... visual effects editor: prime focus
Cookie Chee ... rotoscope artist
Jonathan Cheetham ... compositing supervisor: Method Studios
John Abraham Chempil ... digital artist: Double Negative
Yasmine Cheng ... digital artist
Rosemary Chester ... visual effects compositor
Ricky Cheung ... prep artist
Vincent Cheung ... technical support
Anthony Chiarantano ... production supervisor
Tagui Chilyan ... assistant department manager, roto: Stereo D
Marisa Chin ... stereo compositor
Christopher Chinea ... stereoscopic artist: Stereo D
Giuseppe Chisari ... character rigger: Double Negative
Steve Cho ... digital compositor
Jean Choi ... visual effects artist
Jinhwan Choi ... lead effects artist: Secret Lab
Caleb Choo ... visual effects artist
Kelly Chow ... visual effects coordinator
Ankit Chowdhury ... matchmove artist: prime focus
Bradley Chowning ... International Outsource Trainer
Bun Yue Choy ... paint/prep artist: Double Negative
Tim Chrismer ... external assistant technical director: ILM
Gary Christian ... visual effects artist
Marc Chu ... animation supervisor: ILM
Kenneth Chua ... machmove artist: double negative
Amar Chundavadra ... lead rigger
Daniel Chung ... stereo compositor: method
Ryan Church ... visual effects art director: ILM
Martin Ciastko ... compositor
Alessandro Cioffi ... visual effects supervisor: Trixter Film
Mihai Cioroba ... senior effects technical director: Industrial Light & Magic
Suzanne Cipolletti ... previs/postvis artist: The Third Floor
Vincent Cirelli ... visual effect supervisor: Luma Pictures
Genevieve Claire ... visual effects coordinator
Graham D. Clark ... head of stereography: Stereo D
Kirsty Clark ... digital compositor
Ross Clark ... lead data wrangler
Darrell Claunch ... stereoscopic compositor
Trent Claus ... visual effects supervisor: Lola VFX
Michael Clemens ... digital compositor
James Clowater ... lead stereo artist: Stereo D
Seth Cobb ... postvisualization artist
Tamira Coldewey ... production secretary: Trixter Film
Adam Collins ... production support: Double Negative
Emanuele Comotti ... senior compositor: ILM
Carlos Conceicao ... digital compositor: ILM
Natalie Conliffe ... texture artist
Karen Therese Connolly ... stereo production coordinator: stereo d
Tristan Connors ... modelling supervisor
Micah Conrad ... digital artist
Pat Conran ... cg supervisor: ILM
Sonia Contreras ... layout artist: ILM
Amy Cooper ... production coordinator: Trixter Film
James Cooper ... matchmove artist: Double Negative
Josh Cooper ... animator: Double Negative
Stephanie Cooper ... stereo generalist
Sarah Coppin ... stereoscopic coordinator
Matt Cordero ... stereoscopic compositor
Philippe Corne ... digital compositor: Double Negative
Nico Coronado ... digital compositor (as Nicolás Coronado)
Juan Francisco Correa Diaz ... rigger: Framestore
Adrian Corsei ... cg supervisor: Trixter Film
Chad Cortvriendt ... stereoscopic producer
Laura Cosner ... environmental artist
Danielle Costa ... visual effects executive
Krishnamurti Costa ... senior digital artist: ILM
Chiara Costantino ... digital compositor
Ryan Coster ... fx artist
Romaine Coston ... tracking artist
Tobie Cote ... digital artist
Marlis Coto ... digital compositor
Christopher Michael Coupe ... effects technical director: Double Negative
Richard Courtman ... compositor
Hal Couzens ... visual effects producer: Double Negative
Evelyn Cover ... on-set technical director: The Third Floor
Gareth Cowen ... previsualization artist: The Third Floor
Ed Coy ... generalist technical director: ILM
Craig Crane ... lidar supervisor
David Crane ... stereoscopic compositor
Jaume Creus ... compositor: Trixter Film
Tristan Crichton ... systems support: framestore
Cynthia Crimmins ... senior visual effects coordinator
Peter Cromwell ... stereoscopic artist
Andreas Cronström ... compositor: Double Negative
Thomas Crow ... compositor
Steven Crowe ... stereo production supervisor
Ryan Cummins ... matchmove artist
David Cunningham ... effects technical director
Rusty Currier ... visual effects artist
Sean Cushing ... visual effects executive producer: Cantina Creative
Noelle Cyr ... visual effects production coordinator: Soho VFX
Christiant D'Alberto ... compositor: Method Studios
Coral D'Alessandro ... previsualization consultant
Nicole D'Cotta ... roto artist: Double Negative
Samuel M. Dabbs ... stereoscopic compositor
Josh Dagg ... end credits layout supervisor: Exceptional Minds
Paul Daiko ... visual effects artist
Michaela Danby ... digital compositor
Philipp Danner ... compositor: Trixter Film
Billy Dao ... animator: Luma Pictures
Troy Darben ... digital compositor
Cole Darby ... i/o coordinator: Luma Pictures
Rhea Darch ... layout artist: industrial light & magic
Samantha Dark ... visual effects coordinator: ILM
Nicolas Darques ... pipeline supervisor
Virender Dass ... matchmove/layout artist: ILM
Filippo Dattola ... animator: ILM London
Dexter Davey ... digital compositor
Colin Davidson ... chief scientist: The Imaginarium Studios
Christopher Davies ... matchmover: framestore
Robert John Davies ... research and development (as Robert Davies)
Christopher Day ... render wrangler
Aurore de Blois ... compositor: Trixter Film
Erik De Boer ... animation supervisor: Method Studios
Alessandro de Cristofaro ... performance capture editor: The Imaginarium Studios
Jeffrey de Guzman ... lead cg generalist: ILM
Felipe de Lanteuil ... previsualization artist: The Third Floor
Sarah de Schot ... digital paint artist
Lex de Vroomen ... runner: The Imaginarium Studios
Ruth Deane ... compositor: method studios
Michael DeBeer ... layout artist: ILM
Rachel Decker ... data i/o manager
Markus Degen ... visual effects supervisor: RISE Visual Effects Studios
Zelko Dejanovic ... digital compositor
Ruy Delgado ... visual effects artist
Andres Delia ... digital compositor
Joel Delle-Vergin ... digital compositor
Brian Delmonico ... sequence lead: Method Studios
Taylor Dempsey ... production support: double negative
Marie Victoria Denoga ... digital compositor: Luma Pictures
Nigel Denton-Howes ... visual effects supervisor: framestore
Ivy Depies ... digital compositor: method studios
Rob Derry ... facial capture technician
Rustin Devendorf ... stereoscopic technical assistant: Stereo D
Dhananjayan ... matchmover
Shiv Dholakia ... effects technical director
Prashant Dhotre ... lighting technical director: Double Negative London
Feliciano di Giorgio ... digital compositor
Marco Di Lucca ... senior artist: ILM
Valerio Di Napoli ... effects technical director: Double Negative
Raffael Dickreuter ... previsualization artist: The Third Floor
Michael Dillon ... digital intermediate producer
Matt DiNardo ... compositor: opening and ending sequences, Perception
Spencer Dinney ... paint artist
Dan Dixon ... mocap producer: The Imaginarium Studios
Nikola Djordjic ... effects technical director
Gus Djuro ... lead stereoscopic compositor
Rico Dober ... lead effects technical director
Ivelina Dobreva ... compositor: Trixter Film
Yoav Dolev ... digital compositor: Animal Logic
Megan Dolman ... digital artist: ILM
Tyson Donnelly ... digital compositor
Jeff Doran ... digital artist
Ian Doss ... on-set surveyor
Fred Dossola ... stereo artist
Hunt Dougherty ... asset lead: the third floor
Rosie Draper ... matchmove artist: Double Negative
Balazs Drenkovics ... cg effects: Trixter Film
Peter Driscoll ... previsualization artist
Robert Drwila ... visual effects editor
Sean Dsouza ... lighting technical director
Stéphanie Dubé ... senior texture painter
Julien Ducenne ... lead compositor
Olivier Dumont ... visual effects supervisor: Method Studios
Robert Duncan ... visual effects supervisor: Framestore
Rachael Dunk ... lighting technical director
Louis Dunlevy ... visual effects artist
Yann Dupont ... senior ligting technical director
Daniel Dupre ... compositor / matte painter
Eric Durante ... visual effects artist (as Eric T. Durante)
Florence Durante ... digital artist
John Durney ... compositor
Simon Dye ... digital compositor
Álvaro Díez Fernández ... compositor: Trixter Film (as Alvaro Diez)
Ümit Dönmez ... animation: Trixter Film
Thomas Døhlen ... visual effects artist
Frank Dürschinger ... lighting: shading and render technical director: Trixter Film
C. Michael Easton ... animator: ILM
Aaron Eaton ... visual effects artist
Matt Eaton ... visual effects artist
Matt Ebb ... digital artist: Animal Logic
Colin Ebbeson ... visual effects artist
Jason Edwards ... senior modeller
Richard Edwards ... production manager: Prime Focus
Sam Edwards ... digital compositor
Michael J. Egan ... visual effects
Lani Ehrlich ... digital artist: BlackGinger (as Lani Greenhill)
Nadav Ehrlich ... animation effects supervisor
Sergej Eichmann ... lighting and compositing lead: Blur Studio
Leif Einarsson ... previsualization artist
Harry Eisenstein ... compositor
Phil Eldridge ... previsualization editor / visual effects editor
Luiz Elias ... modeler
Elicia Koo ... paint artist
Stephen Ellis ... cg sequence supervisor
Daniel Elophe ... senior compositor: ILM
Sebastian Elsner ... pipeline developer: RISE Visual Effects Studios
Arslan Elver ... lead animator: ILM London
Sara Emack ... visual effects line producer: Double Negative
David Emeny ... digital compositor
Jordan Emerick ... previs/postvis artist: The Third fFoor
Robin Emerson ... Global Pipeline TD / global pipeline td
Christian Emond ... digital effects artist
Melissa Encinas ... visual effects production assistant
Sze Jia Eng ... visual effects coordinator
Christian Engel ... matchmove artist: Trixter Film
Nathan Englbrecht ... lighting artist
Stephen Enticott ... animation supervisor: Double Negative
Selcuk Ergen ... lead effects technical director: Framestore
Bernhard Esperester ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Melissa Espina ... production assistant: stereo animation
Matt Estela ... visual effects
Serge Eustache ... compositor
Kyle Evangelist ... depth artist
Maggie Evans ... senior producer: method studios
Paul Faeldo ... stereo compositor: Stereo D
Lawrence Fagan ... spydercam flight control
Nina Fallon ... visual effects producer: ILM
TJ Falls ... visual effects production manager
Brian Fanska ... stereoscopic lead
Rob Farac ... visual effects production assistant: ILM
Katherine Farrar ... visual effects associate producer
Ants Farrell ... visual effects: Imaginarium Operations Manager
James Farrington ... animator: Double Negative
Marq Faulkner ... lighting technical director: ILM
Kyle Fawcett-Shell ... production engineering: Industrial Light & Magic
Ryan Fear ... motion control producer
Pedro Fernandes Santos ... generalist technical director: ILM
Charles Fernandez ... depth artist
Victor Manuel Fernandez ... stereoscopic compositor
Lauren Fernandez-Morrell ... paint artist
David Fernández Girón ... digital artist
Ricardo Ferreira ... digital compositor
Tom Ferstl ... lead rigger: framestore
John Fielding ... previsualization artist: The Third Floor
Kiel Figgins ... character animator: Double Negative
Dan Finnegan ... effects technical director: ILM
Marco Fiorani Parenzi ... digital compositor
Enrico Fioretti ... previsualization artist
Fabrizio Fioretti ... visual effects artist: ILM
Tommaso Fioretti ... digital compositor: Framestore
Mike Fischer ... simulation technical director
Simone Fischer ... visual effects production manager: Trixter Film
Lee Fisher ... production support: double negative
Tristan Fisher ... visual effects editor: method studios
Maxim Fleury ... digital artist lead modeler
Juan Flores ... digital colorist assist: Technicolor
Brad Floyd ... sequence supervisor: Double Negative
Lauren Fong ... visual effects coordinator: ILM
Les Foor ... lead element qc artist
Dániel Forgács ... machmove artist
Filippo Forno ... lighting technical director
Monica Forouzesh ... previs production coordinator
Frederic Fourier ... CG artist: Method Studios
Julien Fourvel ... previsualization artist
Bryant Fox ... visual effects coordinator
Natasha Anne Francis ... visual effects producer
Tobias Frank ... concept artist: Trixter Film
David E. Franks ... associate digital-intermediate finishing artist
Rogier Fransen ... fx artist
Patrick Franz ... production coordinator: Trixter Film
Simon Fraser ... stereoscopic production coordinator
Dean Frater ... digital artist
Michael Freedman ... performance capture editorial: The Imaginarium Studios
Nicholas Freeston ... previsualization artist: The Third Floor
Cef Y. Fresko ... visual effects artist
Nihal Friedel ... lighting lead: Industrial Light & Magic
Roland Friedrich ... senior compositor: ILM
Quentin Frost ... digital compositor
Travis Fruci ... stereoscopic depth artist: Stereo D
Alex Fry ... compositing lead
Carl Frytz ... digital artist
Mara Fröhlich ... visual effects coordinator: Trixter Film
Carlos Fueyo ... cg supervisor: Lola VFX
Jason Fugh ... depth artist
Cinthia Fujii ... previsualization artist
Jonathan Fung ... rotoscope artist: Method Studios
Maximilian Funke ... visual effects artist
Amy Furey ... matchmove artist: Method Studios
Akash Gade ... visual effects artist: Prime Focus
Joe Gaffney ... digital artist: ILM
Patrick Gagné ... modeler
Bradley Gaines ... stereo compositor
Carlos Galan IV ... associate stereoscopic 3d coordinator
Stefan Galleithner ... cg effects: Trixter Film
John J. Galloway ... senior compositor: Industrial Light and Magic
Ed Gammie ... roto/prep artist: Double Negative
Jason Gandhi ... research and development
Mayur Gangasagar ... senior stereo compositor
Andy Garcia ... senior lighting technical director: ILM
Juan Edgardo Garcia ... stereo compositor: Stereo D
Prag Gargatte ... digital compositor
Edgar Garrido ... roto/paint artist
Sarah Gatefield ... matchmove artist: Trixter Film
Russ Gautier ... art director: Perception
Ganesh Gavasane ... prep/paint artist
Andreas Gebauer ... compositor: Trixter Film
Sinje Gebauer ... visual effects production manager: Trixter Film
Florian Gellinger ... visual effects supervisor: RISE Visual Effects Studios
Joshua Gengler ... digital compositor
Felix Geremus ... lighting: shading and render technical director: Trixter Film
Yub Raj Ghimire ... render wrangler: Trixter Film (as Yuvraj Ghimire)
Kunal Ghosh Dastider ... senior effects technical director: ILM
Brian Giacoppo ... digital artist: ILM
Paolo Giandoso ... concept artist: Trixter Film
Ulf Gieseler ... modeling and texturing: Trixter Film
Andreas Giesen ... effects artist: RISE Visual Effects Studios
Matthew E. Gill ... stereoscopic production coordinator: Stereo D
Geoffroy Givry ... senior digital compositor: ILM
Lucas Glashoff ... visual effects production assistant
David Glover ... view-d editor
Sam Godfrey ... digital artist
David Godwin ... lighting artist (as Dave Godwin)
Joshua Goetz ... compositor
Walter Goh ... matchmove artist: Double Negative
Jonathan Goldsmith ... producer: Stereo D
Harrison Goldstein ... visual effects line producer: Double Negative
Delcio Gomes ... cg generalist: Industrial Light & Magic
Claudio Gonzalez ... creature effects technical director
Daniel Gonzalez ... visual effects
Danny Gonzalez ... partner/executive creative director: Perception
Catarina Gonçalves ... production support: Double Negative
Brian Gordon ... stereoscopic artist
Lenny Gordon ... tracker: Luma Pictures
Sam Gordon ... modeller
Burcu Gorun ... digital compositor: Soho VFX
Mark Gostlow ... compositor: Framestore
David Gottlieb ... lead artist
Xavier Goubin ... matchmove artist: Trixter Film
Lauren Elizabeth Gould ... previsualization coordinator: The Third Floor
Gabby Gourrier ... executive producer: method studios
Arushi Govil ... visual effects coordinator: Prime Focus
Gavin Graham ... production support: Double Negative
Kerry Graham ... cg artist
Jeremiah Grant ... creature technical director: ILM
John B. Gray ... compositor
Luke Gray ... technical director
Leonard F.W. Green ... postvisualization artist
Leondard Green ... previs/postvis artist: The Third Floor
Orin Green ... compositor
Aoife Greenham ... stereo elements supervisor
Ryan Greenwood ... stereo compositor
Josh Gridley ... postvisualization artist: The Third Floor
Tiffany Griffin ... visual effects coordinator
Steve Griffith ... visual effects producer: Luma Pictures
Jessica Grimshaw ... stereoscopic compositor
Joshua Grindley ... previs/postvis artist: The Third Floor
Erik Griott ... previs/postvis artist: The Third Floor
Shawn Griswold ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Theodor Groeneboom ... compositing supervisor: Framestore
Todd Groves ... 3d conversion artist
Dean Grubb ... senior effects technical director
Meghan Grube ... animator: Luma Pictures
Jonny Gu ... compositor: Trixter Film
Luis Guggenberger ... lead concept artist: Trixter Film
Rodrigo Ribeiro Guimaraes ... visual effects artist
Vinod Gundre ... lead stereoscopic compositor
Vikas Gusain ... senior prep artist
Emilia Gustafsson ... digital compositor
Dan Gutierrez ... previs/postvis artist: The Third Floor
Michael Habenicht ... lead compositing technical director: Trixter Film
Gil Hacco ... previs artist: The Third Floor
Lloyd Hackl ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Oliver Hagar ... paint/roto
Nick Haines ... technical director
Luan Hall ... prep artist
Tiffany Hall ... production support: Double Negative
Tyler Halle ... senior stereo compositor
Jamie Hallett ... visual effects supervisor: Capital T
Lindsay Hallett ... director of business relations: Luma Pictures
Rob Hamilton ... paint/roto artist: Luma Pictures
Scott Hankel ... previs/postvis artist: The Third Floor
Tom Hannibal ... assistant visual effects editor
Sam Hanover ... layout artist: Industrial Light & Magic
Matt Hansen ... visual effects artist
Sara Hansen ... modeler and texture artist: Method Studios
Timothy Hanson ... cg supervisor: Zoic Studios
Michael Harden ... visual effects editor
Steve Hardy ... lighting technical director / visual effects stills photographer
Nina Harlan ... compositor
William Harley ... lighting artist
Rio Harrington ... stereoscopic compositor
Tim Harrington ... digital artist: ILM
Jonathan Harris ... digital compositor
Rick Harris ... cyber scanning tech
Drew Harrison ... texture painter: ILM
Daniel Hartlehnert ... compositor: Trixter Film
Candace Harvey ... stereo artist
John Hasbrook ... previs/postvis artist: The Third Floor
Christoph Hasche ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Patrick Haskew ... postvisualization lead: The Third Floor
James Paul HattSmith ... compositor: Double Negative
Chris Havreberg ... digital artist: ILM
Stacie Hawdon ... matchmove supervisor: Double Negative
Daniel Hayes ... lighting technical director
Dustin Hayes ... stereoscopic artist
Jessica Hee ... layout artist: ILM
Samson Heffernan ... support engineer: Animal Logic
Alex Heffner ... stereoscopic lead artist
Oliver Heinrich ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Volker Heisterberg ... effects technical director: Method Studios
Jan Hektor ... cg effects: Trixter Film
Hemant ... roto artist: Prime Focus
Chris Hempel ... visual effects artist
Rachael Hender ... visual effects artist
Mathias Herbster ... modeling and texturing: Trixter Film
Josh Herman ... digital sculptor
Andrea Hernandez ... visual effects artist: Zoic Studios
Ashton Hertz ... data i/o: Method Studios
Neil Herzinger ... digital artist: ILM
Thomas Hiebler ... digital matte painting: Trixter Film
Bryan M. Higgins ... tracking supervisor
Sarah Higgs ... visual effects artist
Mike Hill ... production support: double negative
Leo Hills ... pipeline technical director: Framestore
Jesse Hiram ... digital compositor
Adam Hlavac ... visual effects
Sam Hodge ... visual effects production assistant: ILM
Darrin Hofmeyr ... cg supervisor: BlackGinger
Maura Hogan ... visual effects editor: Industrial Light & Magic
Finlay Hogg ... compositor: Trixter Film
Glenn Holbrook ... vfx environment capture
Bruce Holcomb ... digital models supervisor
Duncan Holland ... assistant data wrangler
Rich Holleworth ... chief technical officer: The Imaginarium Studios
Amanda Hollingworth ... digital compositor
Kim Hong Kyoung ... stereo compositor
Melvin Hong ... Rotopaint artist
Lindsay M. Hoppe ... digital compositor
Sam Horgan ... assistant colorist: Double Negative
Jason Horley ... concept artist: ILM
Lyndsey Horton ... character technical director: Method Studios LA
James J.A. Houle ... visual effects production assistant: Marvel Studios
Cosmin Hrincu ... matte painting artist: Luma Pictures
Lubo Hristov ... art director: vfx ilm
Yifan Hu ... lighting td
Natapon Huangsakuncharoen ... creature technical director: ILM
Jon Hudson ... pipeline support
Levon Hudson ... motion tracker
Catherine Hughes ... lead digital coordinator: Luma Pictures
Laurent Hugueniot ... cg supervisor: ILM
Josh Huitema ... technical director: method studios
Derek Hultquist ... 3D Depth Artist
Bhushan Humbe ... digital artist: roto artist
Malcolm Humphreys ... cg supervisor: Double Negative
Chris Hung ... look dev artist / senior technical director
Chris Hunsberger ... visual effects artist
Drew Huntley ... digital compositor
Killian Huntley ... visual effects production assistant
Jessica Amber Hurst ... creature technical director: ILM
Nicholas Hurst ... digital compositor
Paul Huston ... digital artist
Tom L. Hutchinson ... sequence supervisor: ILM
Petter Idestroem ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Julius Ihle ... lighting: shading and render technical director: Trixter Film
Atsushi Imamura ... digital artist: ILM
Sonia Alexia Ioannou ... matchmove artist: Framestore
Imraan Ismail ... on-set visual effects technician
Omkar Iyer ... visual effects editor: prime focus
Laura Jackloski ... production coordinator
David Jackson ... vfx production assistant
Owen Jackson ... digital compositor
Evan Jacobs ... stereoscopic supervisor
James Jacobs ... creature supervisor: Method Studios
Charlotte Jacobson ... digital compositor: Method Studios
Alex Jaeger ... concept artist: ILM
Ebrahim Jahromi ... lead creature technical director: ILM
Bhakar James ... matchmove and layout lead
Srinivas Janapati ... finaling coordinator
Michael Janov ... digital artist: Industrial Light & Magic
Montu Jariwala ... technical director: method studios
Eli Jarra ... senior compositor / senior visual effects artist
Daniel Jeantou ... system engineer: The Third Floor / systems engineer: Framestore
Manovigianek Jehman ... pipeline technical director: Method Studios Vancouver
Jack Jenkins ... production support: Double Negative
Eric Jennings ... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Jimmy Jewell ... digital compositor
Kundan Kumar Jha ... visual effects roto line producer: Mumbai
Arthur Jing ... matchmove artist: Framestore
Zak Johannesen ... tracking/matchmove/layout artist
Andrew A. Johnson ... research and development: ILM
Erik Johnson ... stereoscopic artist
Keith Johnson ... digital artist: ILM
Matt Johnson ... stereoscopic compositor
Tim Johnson ... department manager: Stereo D
Christopher Django Johnston ... layout technical director: ILM
Oliver Johnstone ... digital compositor
Benjamin Jones ... digital artist: Animal Logic
Rebecca Jones ... production assistant
Grzegorz Jonkajtys ... visual effects artist
Brenainn Jordan ... motion capture
Pratik Jore ... visual effects artist
Felix Jorge ... previs/postvis artist: The Third Floor
Romeo Julien ... previsualization artist: The Third Floor
Jama Jurabaev ... concept artist: Framestore
Corey Just ... stereoscopic compositor
Shannon Justison ... previsualization co-supervisor: The Third Floor
Dinesh K. Bishnoi ... matchmove lead: Prime Focus
Pavel Kacerle ... lighting technical director: Lucasfilm
Nik Kacevski ... cg artist: Animal Logic
Steven Kaelin ... stereoscopic compositor
Dziga Kaiser ... matte painter: RISE Visual Effects Studios
Georg Kaltenbrunner ... effects lead: ILM
Snehal Kanchan ... visual effects production coordinator
Barry Kane ... head of technology: Trixter Film
Chaitanya Kapu ... pipeline technical director: Double Negative
Vivek Karmarkar ... compositor: Double Negative
Anastazja Karolewska ... rotoscope lead: Anastazja Karolewska
Michael Karp ... match move supervisor
Sandro Kath ... compositor: Trixter Film
Santosh Katkar ... finaling supervisor
Patricia Kavanaugh ... matchmove and layout artist
Patrick Kavanaugh ... compositor
Devika Kawle ... visual effects coordinator
Simon Kay ... motion capture supervisor: double negative
Nicole Keane ... digital artist
Ashley Keeler ... digital coordinator: Luma Pictures
Lucinda Keeler ... lighting manager: Framestore
Greg Kegel ... generalist supervisor: ILM
Abbigail Keller ... visual effects producer
Chris Keller ... lead compositor (as Christoph Keller)
Elaine Kelley ... assistant manager visual effects
Ian Kelly ... stereoscopic roto lead
John Kelly ... rnd programmer
Kerstin Kensy ... visual effects producer: RISE Visual Effects Studios
Daniel Kepler ... technical coordinator: Luma Pictures
Dulshan Keragala ... model and texture artist: Luma Pictures
Laurent Kermel ... visual effects artist
Patrick Kern ... animator: Trixter Film
Simon D. Kern ... stereo compositor
Jane Kernan ... depth artist: Stereo D
Christopher Kerr ... research and development coordinator: Double Negative
Jack Kersey ... matchmove artist: Double Negative
Ntana Key ... digital colorist: marketing
Alex Khan ... digital compositor: Luma Pictures
Kendrick Khoo ... model and texture artist: Luma Pictures
Aditi Khosla ... compositor
Cenk Cevdet Kilar ... visual effects artist
Alex Kim ... cg sequence lead: Industrial Light & Magic
Jieun Kim ... stereoscopic compositor
Jinhee Kim ... visual effects production manager
Jiwoon Kim ... digital compositor: ILM
Jun Eun Kim ... lighting and compositing artist
Linda Y. Kim ... stereoscopic compositor
Dustin Kimmich ... previs/postvis artist: The Third Floor
Canda Kincses ... visual effects producer
Jeanmarie King ... visual effects executive producer
Oliver Kirchhoff ... visual effects artist: ILM/Lucasfilm
David Kirchner ... effects technical director: Industrial Light & Magic
James Kirk ... effects technical director: ILM
Guido Kirsch ... compositor: Trixter Film
Jennifer Kitching ... previs/postvis artist: The Third Floor
Dag Kjetsa ... compositor: Trixter Film
Cathleen Klein ... compositor: Trixter Film
Claudia Kleinheinz ... animation: Trixter Film
Dorian Knapp ... animation: Trixter Film
Steven Knipping ... visual effects artist
Mike Knox ... technology manager
Kubilay Kocaoglu ... animator: Framestore
Bastiaan Koch ... digital artist: ILM
Prasanna Kodapadi ... finaling supervisor
Gerry Kodo ... stereo compositor: Stereo D
Kristofer Kody ... stereo compositor
Florian Koebisch ... effects technical director
Leon Kogan ... digital matte painter
Kenneth Koh ... digital artist
Stanislav Kolev ... senior compositor
Edmund Kolloen ... cg sequence supervisor: Industrial Light & Magic
Arek Komorowski ... compositing supervisor: Method Studios
Robin Konieczny ... senior modeller
Brandie Konopasek ... digital intermediate assistant producer
Allie Koppel ... accountant: The Third Floor
Justin Kosnikowski ... digital artist
Vladimir Kozhekin ... digital compositor
Lonnie Kraatz ... lead rigging technical director: Method Studios
Remko Kram ... digital compositor: Double Negative
Simone Kraus Townsend ... Animation Supervisor (Trixter Film) / animation supervisor: Trixter Film
Sascha Kremers ... lead rigging technical director: Trixter Film
Andreas Krieg ... lighting: shading and render technical director: Trixter Film
Anna Kriegl ... rigging: Trixter Film
Dan Kripac ... rendering supervisor: Double Negative
Sundar Krishnamurthy ... research and development: Double Negative
Leanna Kruse ... visual effects coordinator: Soho VFX
Ondrej Kubicek ... location matchmover
Sumukh Sharadchandra Kulkarni ... element qc artist
Swapnil Kulkarni ... technical director
Amit Kumar ... matchmove artist
Ashwin Kumar ... roto vfx/stereo
Deepak Kumar ... visual effects line producer
E. Suresh Kumar ... Tracking Lead
Dan Kunz ... animator: ILM
Felder Kwek ... layout artist: Industrial Light & Magic
Damien Lam ... vfx generalist: Animal Logic
Serena Lam ... digital compositor
Tu Nhi Lam ... visual effects coordinator
Dilesh Lamsal ... lighting/shot technical director
Lana Lan ... visual effects
Jeremy Landers ... stereo production coordinator
Sam Lane ... visual effects editor: Double Negative
Vincent Langer ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Jean Lapointe ... compositing supervisor: ILM
Pedro Lara ... compositor: Trixter Film
Mark Larranaga ... visual effects artist
Mattis Gaston Larsen ... compositor: Framestore
Greg LaSalle ... facial motion capture supervisor
Kimberly Lashbrook ... digital artist
Colin Laski ... visual effects artist
Jeremy Lasky ... partner/executive creative director: Perception
Jessica Laszlo ... digital compositor
Michael Launder ... digital compositor
Stephen Lawes ... compositing supervisor: Cantina Creative
Ian Lawson ... research and development: Double Negative
Alex Lay ... digital compositor
Nha Hoan Le ... tracking/matchmove artist
Matthew Leach ... r&d
Claudia Lecaros ... Visual effects associate production manager: ILM
Michael Lederhuber ... lighting: shading and render technical director: Trixter Film
Leonardo Ledesma ... depth artist
Chris LeDoux ... visual effects supervisor: Crafty Apes
Mark LeDoux ... digital compositor
Tim LeDoux ... visual effects supervisor: Crafty Apes
Alexander K. Lee ... cg lead artist: Industrial Light & Magic (as Alex Lee)
Daniel Chunghwan Lee ... compositor (as Daniel Lee)
Danny Lee ... compositor / compositor: Luma pictures / digital compositor: ILM
Herman Lee ... previs/postvis artist: The Third Floor
Keiran Lee ... visual effects editorial
Nikki Jieun Lee ... stereoscopic compositor
Paul Lee ... previs/postvis artist: The Third Floor
Seung-Hun Lee ... senior creature technical director
Skeel Lee ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Soon Ngee Chris Lee ... compositor
Steven Lees-Smith ... support engineering supervisor: Animal Logic
Andrew Leeuwenberg ... pipeline technical director: Double Negative
Julien Legay ... effect technical director
Simon Legrand ... visual effects
Erik Lehmann ... modeling and texturing: Trixter Film / senior modeller: Trixter Film
Frederick LeMaster ... visual effects (as Fred LeMaster)
Paul Lemeshko ... visual effects technical director
Sergio Leon ... pipeline engineer
John LePore ... creative director: Perception
Julien Leveugle ... digital compositor
John M. Levin ... layout supervisor: ILM
Dave Levine ... flame artist: Lola VFX
Didier Levy ... visual effects artist
Rebecca-Louise Leybourne ... motion capture technician: The Imaginarium Studios
Christine Li ... modeler: ILM
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Todd Liddiard ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Frederik Lillelund ... lead lighting technical director: Double Negative
Nicolas Lim ... prep artist: Double Negative
Wayne Lim ... matchmove artist: Double Negative / matchmove lead: Double Negative
Ivan Lima ... compositor: Trixter Film
Desmond Lin ... lighting/shot technical director
Kew Lin ... roto/prep artist: Double Negative
Melissa Lin ... digital artist: ILM
Cedric Ling ... matchmove artist: Double Negative
Konstantin Listratov ... layout td
Simon Littlejohn ... compositor
Litu ... stereo compositor
Adair Liu ... software development and pipeline: Stereo D (as Dai Liu)
Roger Liu ... previs/postvis artist: The Third Floor
Marko Ljubez ... senior environment artist: ILM
Nick Lobban ... matchmove artist: Framestore
Fu Jing Derrick Loh ... cg generalist: ILM
Gian Ignacio Lombardi ... compositing & lighting: Luma Pictures
Giuseppe Lombardi ... digital compositor
Michael Loney ... intern: visual effects
Luke Longin ... digital artist
Kim Lim Loo ... lead layout artist: Industrial Light & Magic
Alejandra Viejo Lopez De Roda ... visual effects coordinator
Daniel Lopez ... support engineer: Animal Logic
Javier Lopez ... previs/postvis artist: The Third Floor / technical support
Andrea Losch ... previs/postvis artist: The Third Floor
Caydenn Louw ... visual effects (Animal Logic: Data Operations)
Natalie Lovatt ... visual effects production manager
Steven Lovell ... Lead machmove artist
Will Lovett ... lighting and compositing artist: Luma Pictures
Daniel Lu ... lead rigger: Soho VFX
Son Lu ... stereoscopic lead
Will Lucas ... visual effects
Robyn Luckham ... lead animator
Joaquin Ludewig ... visual effects artist
Johann Luft ... concept artist: Trixter Film
Olivier Lukaszczyk ... digital compositor
Christina Lum ... lead environment technical director: Framestore
Michael Lum ... lead animator
Ben Lumsden ... head of studio: The Imaginarium Studios
Xi Luo ... digital compositor
Matthew Lutes ... stereoscopic compositor
Demis Lyall-Wilson ... digital compositor: Double Negative
Tony Lyons ... compositor: double negative
Miguel Macaya ... digital compositor: Industrial Light and Magic
Keith MacGowan ... digital compositor
Michelle Machado ... visual effects producer: Method Studios
Peter Machuca ... lead stereoscopic compositor
Tobias Mack ... pipeline manager: Trixter Film
Darren MacKay ... digital compositor
Stephen MacKershan ... lighting technical director / visual effects artist
Patrick Madden ... support engineer: Animal Logic
Garry Maddison ... grading supervisor: Double Negative
Shri Bindhu Madhav ... finaling lead
Alexander Madsen ... stereoscopic compositor: Stereo D
Arman Mafi ... digital compositor
Siddhartha Maganti ... finaling coordinator
Allan Magled ... visual effects producer: Soho VFX
Brett Magnuson ... previs/postvis artist: The Third Floor
Gokul Mahajan ... finaling supervisor
Ravi Mahapatro ... depth department manager: Stereo D
Keywan Mahintorabi ... compositing artist: Method Studios
Carson Majors ... stereoscopic compositor
Yael Majors ... senior stereoscopic compositor
Jayesh Makwana ... lighting technical director: Double Negative
Sebastian Maldonado ... stereo compositor
Melik Malkasian ... previs/postvis artist: The Third Floor
Greg Malkin ... matchmove artist: Trixter Film
John Mamikon ... stereoscopic compositor
Christina Mandia ... lead matchmove artist: Framestore
Cristina Manlises ... assistant data wrangler (as Crissie Manlises)
Liz Mann ... visual effects coordinator
Peter Mann ... research and development: Double Negative
Roy Vincent Mann ... depth supervisor
Ashley Manning ... visual effects coordinator: Secret Lab
Andrew Manuel ... stereo compositor
Chen Mao ... research and development
Pavan Maradia ... Pipeline Developer, Stereod / pipeline developer: stereod
Sam Marchant ... render wrangler
Mark Marcin ... digital artist: ILM
Sarah Marikar ... compositor: Lola VFX
Robert Marinic ... visual effects
Simon Marinof ... digital compositor
Mincho Marinov ... senior layout artist: ILM
Rory Mark ... on-set vfx assistant
Oliver Markowski ... lighting: shading and render technical director: Trixter Film
Melanie Marlar ... visual effects coordinator (as Melanie Farley)
Andrew Marquez ... stereoscopic artist
Gordon Marshall ... paint & roto artist: industrial light & magic
Gray Marshall ... associate finishing artist
Nick Marshall ... digital matte painter: Double Negative
Tia L. Marshall ... digital artist
Meza Pombo Martin A. ... depth artist
Dominic Martin ... previs/postvis artist: The Third Floor
Tony Martin ... depth artist
Will Martindale ... digital compositor: Double Negative
Damon Martinez ... stereoscopic compositor
Fran Martinez ... digital compositor
Francisco Martinez ... lighting and compositing artist: Luma Pictures
Marcel Martinez ... digital compositor
Seth Martiniuk ... digital compositor
Johannes Masanz ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Giovanni Mascherpa ... lighting td
Riccardo Mascia ... paint and roto artist: Framestore
Dan Mason ... visual effects artist
Safiya Mason ... visual effects coordinator
Shawn Mason ... senior compositor: Industrial Light & Magic
David Masure-Bosco ... visual effects coordinator
Tadao Masuyama ... modeler: Luma Pictures
Dale Matasovsky ... digital compositor
Daniel Matley ... visual effects producer: Framestore
Jack Noriaki Matsumoto ... visual effects artist
Christoph Matthiesen ... visual effects artist: double negative
Keith Matz ... previs/postvis artist: The Third Floor
Martin Matzeder ... cg effects: Trixter Film
Dirk Mauche ... modeling and texturing: Trixter Film
Daniel Maund ... cg effects artist
Michael Hall Mauritzen ... animator: Double Negative
Michael C. May ... stereoscopic producer
George McCarthy ... visual effects editor
Kelly McCarthy ... production manager: Soho VFX
Brandon Jay McCartney ... stereoscopic compositor
Matt McClurg ... previsualization artist: The Third Floor
Jamison McCord ... digital compositor
Russell McCoy ... stereo compositing supervisor
Ken McGaugh ... visual effects supervisor: Double Negative
Owen McGonigle ... visual effects artist
Mare McIntosh ... visual effects coordinator: Lola VFX
Gavin McKenzie ... digital compositor: Framestore
Steve McLeod ... visual effects editor: Method Studios
Genevieve McMahon ... previsualization production manager: The Third Floor
Ray McMaster ... visual effects artist
Donal McMullan ... lead pipeline technical director
James McPhail ... effects technical director: ILM
James McPherson ... digital compositor
Jim McVay ... senior lighter
Scott Mease ... visual effects artist
Antonio Meazzini ... digital compositor
Shantel Medina ... visual effects artist
Frederic Medioni ... matchmove/layout: ILM
Kirsten Meekison ... visual effects
Natalie Meffert ... compositor: Trixter Film
Gurel Mehmet ... concept artist
Crisanta Melendez ... digital coordinator: Luma Pictures
Gus Melton ... senior view-d editor
Carlos Mendoza Jr. ... lead 2nd stereoscopic artist: stereoD
Lewis Menga ... stereoscopic editor: Prime Focus
Omrah Menkes ... previs/postvis artist
Clear Menser ... senior vfx technical director
Pieter Mentz ... cg effects: Trixter Film
Ian Menzies ... motion control operator
August Meredith ... visual effects artist
Aron Merritt ... visual effects data wrangler
Adrian Metzelaar ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Marco Meyer ... compositor: Trixter Film
Rahul Mhatre ... stereoscopic lead
Perrine Michel ... senior compositor
Midhun ... visual effects artist
Luca Mignardi ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Abel Milanes ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Michael Milano ... element qc artist / stereoscopic compositor
Djordje Milasinovic ... digital compositor: Double Negative
Brandon Miletta ... cg generalist: ILM
David Miller III ... vfx element qc: digital compositor
Jed Miller ... production engineer: ILM
Lori C. Miller ... lead compositor: Double Negative
Michael Miller ... modeling supervisor
Nicolas Millot ... prep artist
Robyn Milne ... systems engineer: ILM
Milos Milosevic ... compositing sequence supervisor: Double Negative
Kyoungsoo Min ... model / texture artist: luma pictures
Vladimir Minguillo ... modeler: Double Negative
Scott Minter ... stereoscopic compositor
Carlos Miras Sepulveda ... digital compositor
Vishal Mishra ... show technical director
Chirag Mistry ... creature effects technical director: Framestore
Dhaval Mistry ... machmove artist
Jonathan Mitchell ... visual effects artist
Scott Mitchell ... lead compositor/paint
Tamara Mitchell ... visual effects data wrangler
Souvik Mitra ... matchmove supervisor: Prime Focus
Divyansh Mittal ... digital compositor: Soho VFX
Jennifer Mizener ... visual effects coordinator
Daniel Mizuguchi ... Lead Animator
Yann Moalic ... senior effects technical director: ILM
Nafisah Mohamed ... matchmove artist: Double Negative
Vikram Mohan ... machmove artist: Double Negative
Tamas Molnar ... digital artist: Animal Logic
Paul Molodowitch ... lead pipeline technical director: luma pictures
Nick Molson ... lead effects technical director
Justin Molush ... designer: Perception (as Justin Moloush)
Sandrine Moniez ... digital compositor: Double Negative
Massoud 'Ollie' Monsef ... tracking/matchmove/layout artist: stereoscopic conversion
Carlos Montero Sánchez ... matchmove artist: Framestore
Brittany Montero ... tracking coordinator
Chris Montesano ... pipeline support supervisor
Alex Moon ... previs/postvis artist: The Third Floor
Jeremy Mooney-Somers ... visual effects artist: Double Negative
Troy Moore ... compositing supervisor: method studios
Eroc Moralls ... senior visual effects artist
Peter Moran ... digital compositor
Daniel Moreno ... digital compositor: Double Negative
Hiroshi Mori ... previs/postvis artist: The Third Floor
Jean-Francois Morissette ... senior layout artist: ILM
David Manos Morris ... visual effects artist
Immanuel Morris ... visual effects supervisor: Exceptional Minds
William Morrison ... visual effects artist: Stereo D
Stephen Morton ... visual effects artist
Darren A. Mosher ... visual effects
Andy Mower ... digital compositor: Method
Michael Mulholland ... visual effects supervisor
Gautama Murcho ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Carson Murdy ... stereoscopic artist
Christina M. Murguia ... visual effects artist
Travis Murray ... stereo compositing supervisor
Christopher Myerchin ... stereoscopic compositor QC Supervisor
Dominica Myles ... layout artist: Industrial Light and Magic
Per Mørk-Jensen ... compositor: Industrial Light & Magic
Naren Naidoo ... digital paint artist: ILM
Anoop M. Nair ... visual effects artist
Georges Nakhle ... effects lead: Double Negative
Farzad 'Fuzz' Namdjoo ... stereoscopic technical director
Yekula Narendra Varma ... machmove artist: Prime Focus / machmove artist: prime focus
Masa Narita ... digital modeler: ILM
Amit Narwani ... matchmove artist: Double Negative
Siddharth Natarajan ... stereoscopic coordinator: Stereo D
Gerardo Navarro ... finaling artist
Katrina Navassartian ... visual effects associate producer: Double Negative
Makarand Nazirkar ... rigging technical director: Method Studios
Charlotte Nelson ... previsualization production manager: The Third Floor
Mark Nettleton ... digital artist
Daniel Neves ... visual effects artist
Thomas Newbury ... modeler/texture artist: Luma Pictures
Ross Newton ... visual effects artist
Evan Ng ... matchmove artist: Double Negative
Gregory Ng ... lighting and compositing artist: Luma Pictures
Kevin Ng ... support engineer: Animal Logic
Tey Kai Guan Nicholas ... digital modeler: ILM
Tristan Nieto ... stereoscopic artist
José Nieuwstad ... reference camera operator: The Imaginarium Studios
Nikola D. Nikolov ... visual effects coordinator
Rajesh Nimje ... roto qc supervisor
Katharina Nimmervoll ... Data/IO Technician Method Studios
Motoki Nishii ... previs/postvis artist: The Third Floor
Thomas Nittmann ... executive visual effects producer: Lola Visual Effects
Tony Noel ... stereoscopic artist
Thijs Noij ... digital compositor
Ronnie Noisuwan ... compositor: stereoscopic
David J. Nolan ... compositor: ILM
Lisa Nolan ... effects lead: Method Studios
Sverker Nordqvist ... senior motion editor/technical director
Brandon Norris ... production manager
Paul Norris ... digital compositor
Tristan North ... lighting technical director
Brett Northcutt ... concept artist
Leon Nowlin ... visual effects artist
Onesimus Nuernberger ... digital matte painter: Method Studios
Brian Nugent ... digital compositor
Joshua Nunn ... digital artist
Barry O'Brien ... stereoscopic supervisor
Chris O'Connell ... stereoscopic compositor
Tom O'Flaherty ... animator
Jim O'Hagan ... digital compositor: Double Negative
Péter Obornik ... lighting technical director: ILM
Tim Odell ... visual effects artist
Jaesung Oh ... assistant vfx co-ordinator
Yvonne Oh ... lead prep artist: Double Negative
Simon Ohler ... effects artist: RISE Visual Effects Studios
Adedunmola Olanrewaju ... 3d artist
Pawel Olas ... visual effects artist
Chris Olsen ... previs/postvis artist: The Third Floor / previsualisation artist
Robert Olsson ... digital matte painter
Paula Olszowska ... compositor
Carine Ong ... visual effects coordinator: method studios
Cyrus Ongg ... machmove artist: double negative
Hiromi Ono ... fx technical director: ILM
Sai Win Myint Oo ... effects technical director: industrial light and magic
Daniel Orchard ... motion capture technician
Michael Ore ... stereoscopic compositor
Ellery Ortiz ... digital artist
Héctor M. Ortiz ... effects technical director: Method Studios
Julie Osborn ... visual effects coordinator: Method Studios
Mark Osborne ... senior lighting technical director: ILM
Raphael Oseguera ... lead roto artist
Jon Ossitt ... cg artist: Method Studios London
Alex Ouzande ... digital effects
Marta Padilla ... roto prep artist: Method Studios London
Fraehan Pagdiwalla ... visual effects coordinator: Double Negative London
Suneel Kumar Palla ... matchmove artist at PFW
Dylan Palmboom ... digital compositor
Roberto Palomeque ... stereo compositor
Eugene Paluso ... tracking and layout
Erik Pampel ... production support: ILM
Guo Kun Pan ... render support: framestore
Amey Panchal ... matchmove lead: prime focus
Shivkumar Panchal ... stereo compositor: compositor
Peter Panton ... previs/postvis artist: The Third Floor
Leonardo Paolini ... digital compositor: Framestore
Om Parab ... matchmove lead: Prime Focus
Rajendra Parab ... matchmove artist
Earl Paraszczynec ... visual effects artist
Bruno Parenti ... digital compositor
Kyoung Kay Park ... postvis artist
Sehwi Park ... pipeline technical director
Scott Parker ... Senior Systems Engineer
Thaddeus Parkinson ... lead artist: Industrial Light & Magic
Ian Parra ... digital compositor: Method Studios
Aaron Parry ... stereo executive producer: Stereo D
Dana Passarella ... stereoscopic compositor
Rocco Passionino ... visual effects supervisor: Zoic Studios
Bhavik B. Patel ... prep artist: Double Negative / roto artist: Double Negative
Harshna Patel ... research and development
Nikul Patel ... Cyber and Lidar scanning supervisor
Sanjit Patel ... software engineer
Vishal Patel ... senior effects technical director: ILM
Demetrios Patsiaris ... stereoscopic roto artist
Eion-Ray Patterson ... digital compositor
Allison Paul ... visual effects producer: Lola Visual Effects
Andrew Paxson ... effects artist
Carol Alynn Payne ... technical support (as Carol Payne)
Joseph Payo ... visual effects coordinator
Anthony Peck ... digital compositor: Method Studios
John Peck ... digital compositor
Kristian Pedlow ... digital artist
Martin Pedreira ... compositor: Trixter Film
Luca Pelegatta ... digital compositor: framestore
Laurie Pellard ... visual effects
Cecile Peltier ... digital compositor: Framestore
Philip Pendlebury ... studio: Double Negative
Lyndsey Pendley ... stereoscopic paint artist
Doug Penner ... systems administrator
Caleb Pennypacker ... digital artist: ILM
Michael Perdew ... visual effects producer: Luma Pictures
Adam Pere ... visual effects production assistant: Crafty Apes
Enrico Perei ... elements break out compositing artist
Angelica Perez ... digital compositor
Eddie Perez ... compositor
Eider Perez ... production secretary: Trixter Film
Marco Perez ... digital compositor
Benjamin T. Perkins ... digital compositor
Nigel Permane ... motion control technician
Angelo Perrotta ... senior digital compositor: Animal Logic
Todd Sheridan Perry ... cg supervisor
Cristin Pescosolido ... cg sequence lead
Balsic Petar ... lighting techical director: Double Negative
Sven Peters ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Christine Petrov ... digital compositor: ILM
Ignat Petrov ... rotomation artist
Yordan Petrov ... matchmove artist
Mile Petrushevski ... visual effects artist
Chi Pham ... visual effects systems administrator
Ashley Phillips ... assistant: Perception
David Jeffrey Phillips ... compositing supervisor
William Phillips ... matchmove artist: Trixter Film
Phets Phonasa ... senior depth artist
Marc Picco ... visual effects artist
Kevin Pierce ... digital compositor: Method Studios
Tricia Pifer ... visual effects executive producer
Raphael A. Pimentel ... animation supervisor
Jakub Pistecky ... visual effects
Fred Place ... compositor
Jovanka Placeres ... stereoscopic compositor
Camil Planella ... lighting technical director
Erik Ploneda ... stereoscopic depth artist
Marine Poirson ... lighting technical director
Louis Polak ... production coordinator: Stereo D
Erica Milena Pollack ... stereo compositor
Joel Pollack ... visual effects: luma pictures
Andrew Poole ... visual effects editor: Double Negative
Vladimir Popovic ... effects technical director
Justin Porter ... lead digital coordinator: Luma Pictures
Andy Potter ... lighting artist
Becky Pownall ... visual effects coordinator
Daniel Powter ... data lead
Lucas Pozzey ... lighter/compositor: Luma Pictures
Pavel Pranevsky ... cg supervisor: Luma Pictures
Kumar Praveen ... roto and paint / stereo artist
Chris Preston-Barnes ... stereo production coordinator
Georgina Pretto ... film recording
Carlota Primo ... lighting technical director
Richard Pring ... head of editorial: prime focus
Chris Priscott ... visual effects artist
Scott Pritchard ... compositing sequence supervisor: ILM
Aled Prosser ... compositor: Double Negative
Derek N. Prusak ... stereoscopic editorial manager
Mark Prusten ... lead effects technical director: Trixter Film
Jakub Pruszkowski ... digital compositor: Method Studios
Bryan Pulgar ... roto artist
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Method Studios
Vivek Pundir ... visual effects production supervisor
Franzisca Puppe ... visual effects producer: Trixter Film
Eugene Purugganan ... senior systems engineer: Animal Logic
Simon Pynn ... matchmove supervisor: Double Negative
Maik Pham Quang ... matchmove artist: Framestore
Shane Rabey ... compositor: animal logic
Hanna Radek ... animator: Trixter Film
Nigel Rafter ... animator: Double Negative
Savaliya Rahul ... visual effects
Fernando Raigoza Jr. ... visual effects artist
Roberto Raio ... previs artist
Rajvikas ... digital artist
Vasisht Ramachandran ... senior lighter: Soho VFX
Karthic Ramesh ... digital compositor: Soho VFX
Francisco Ramirez ... visual effects editor
Gerardo Ramirez ... previs/postvis supervisor: The Third Floor
Guillermo Ramos ... digital compositor
Austin Ramsey ... stereo compositor
Jeff Ranasinghe ... cg supervisor: Method Studios
Mayec Rancel ... effects technical director
Ankit Rangankar ... stereo artist
Marco Raposo de Barbosa ... visual effects supervisor: BlackGinger
Mohammad Rastkar ... matchmove/layout artist
Satish Ratakonda ... digital compositor: ILM
Jonathan Ravagnani ... digital artist
Justin Ray ... element qc artist
Oded Raz ... lead texture/shader: Luma Pictures
Wajid Raza ... lighting technical director: Industrial Light & Magic
Kevin Razo ... Finishing Assist/Color Assist
Philippe Rebours ... visual effects supervisor
Marco Recuay ... lead compositor: Method Studios
Michael Reed ... intern: visual effects
Max Rees ... visual effects coordinator
Tyagi Reetuj ... compositor: Double Negative
William Reges ... stereoscopic compositor: Stereo D
Matthias Reiche ... animation: Trixter Film
Mick Reid ... lead stereoscopic compositor
Tristan Rettich ... modeling/texturing artist
Fernando Reule ... visual effects artist
Casey Reuter ... title sequence graphics
Jonathan Reynolds ... visual effects artist
Marie Rheinschild-Jordan ... visual effects producer
Maryam Riahi ... roto/paint artist: Luma Pictures
Megan Rible ... digital artist: ILM
Michael Rich ... digital artist: Industrial Light & Magic
Paul W Richards ... information technology manager: Method Studios
Matthew Riche ... visual effects artist
Johannes Richter ... visual effects artist: framestore
Daniel Riddle ... modeler and texture artist: Luma Pictures
Dominic Ridley ... cyberscanning/photogrammetry services: Clear Angle Studios / lead data wrangler
Guy Riessen ... environments generalist: ILM
Diego Riestra ... senior compositor: Animal Logic
Jessica Riewe ... digital artist
Agustin Rios ... visual effects artist
Brian Ripley ... digital artist
Anthony Rispoli ... look development lead
Miso Ristov ... digital compositor (ILM)
Joshua Rivas ... digital artist
Jaime E. Riveros ... finaling artist (as Jaime Riveros)
Bjarni Robert Bragason ... digital compositor: Framestore
Janis Robertson ... visual effects coordinator
Filippo Robino ... cg effects: Trixter Film
Philip J. Robinson ... creature effects technical director
Nathaniel Rodriguez ... stereo compositor
Raymond Rodriguez ... paint artist
Antonio Rodríguez Díaz ... digital compositor
Katherine Rodtsbrooks ... visual effects supervisor
Karl Rogovin ... fx td: Luma Pictures
Xavier Roig ... environments generalist: ILM
Casey Rolseth ... lighting/lookdev artist: Method Studios
Christopher Romano ... visual effects
Nick Romick ... pipeline support
James Rose ... digital compositor: method studios
Rebecca Rose ... previs/postvis artist: the third floor
Zachary J. Rose ... systems administrator
Tara Roseblade ... prep supervisor
Scott Rosekrans ... digital character artist
Melissa Rosenzweig ... paint artist: Stereo D
Simon Ross ... fx artist: Luma Pictures
Stephanie Ross ... stereoscopic editor
Erica Yeager Rouse ... stereo compositor (as Erica Jean Yeager)
David Rouxel ... 2d sequence supervisor
Rachel Rubenstein ... visual effects artist
Nathan Rusch ... pipeline technical director: Luma Pictures
Leigh Russell ... visual effects artist
Nicola Russi ... animation: Trixter Film
Ash Ryan ... digital compositor: double negative (as Ashley Ryan)
Desiree Ryden ... visual effects artist
Jonathan Sabella ... organic modeler texture artist
Matt Sadler ... effects technical director: Double Negative
Corin Sadlier ... matchmove artist
Barry Safley ... digital compositor: ILM
Jasdip Sagar ... visual effects artist
Karim Sahai ... compositing supervisor: ILM
Shawn Sahara ... roto & paint artist: Luma Pictures
Frida Sahono ... texture artist: Method Studios
Ruben Salazar ... digital compositor
Rhys Salcombe ... lead modeller: Double Negative
Sam Salek ... compositor: Framestore
Avi Salem ... compositor
Alessandro Salis ... digital compositor
Matthew Salisbury ... matchmove supervisor: Double Negative
Yandri Sanchez ... visual effects artist
Mike Sanders ... digital supervisor
Steven Sandles ... creature effects technical director: framestore
Jason Sanford ... visual effects producer: Crafty Apes
Sabin Sasidharan ... lead stereo compositor: stereoscopic conversion
Andrei Satmarean ... technical support
Marius Satmarean ... modeling & texturing: Trixter Film
Steve Sauers ... creature supervisor: ILM Singapore
Evan Saunders ... stereoscopic lead
Lisa Curtis Saunders ... pipeline technical assistant (as Lisa Curtis)
Andrew Savchenko ... compositor (Industrial Light & Magic)
Bryan Sawchyn ... stereo compositor
Martin Sawtell ... effects technical director: Lucasfilm
Steve Sayer ... visual effects artist
Jason Adam Schaefer ... compositor
Casey Schatz ... technical supervisor: the third floor / virtual production supervisor
Madita Schloeglmann ... visual effects: Ref cam Operators
Eduardo 'Lalo' Schmidek ... character technical director: Double Negative
Jakob Schmidt ... fx technical director: ILM
Markus Schmidt ... lead artist: ILM
Lukas Schnorfeil ... rigging intern: Trixter
Tanissa Potrovitza Schoen ... stereoscopic coordinator (as Tanissa Potrovitza)
Marc Schoenbeck ... compositing artist: Luma Pictures (as Marc Schönbeck)
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Rayk Schroeder ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Brian Schultz ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
David Schulz ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Oliver Schulz ... cg supervisor: RISE Visual Effects Studios
Eric Schumacher ... production coordinator: Trixter Film
Alexander Schumann ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Christian Schürmann ... head of it: Trixter Film
Sebastian Schütt ... compositor: Trixter Film
Denis Scolan ... lead compositor: Industrial Light & Magic
Abigail Scollay ... lead compositor: Method Studios
Daniel Scott ... visual effects (research and development)
Elaina Scott ... previs/postvis artist: the third floor
Steven J. Scott ... supervising finishing artist
Tanner Scott ... creature technical director
Brendan Seals ... sequence supervisor: Luma Pictures
Bryan Searing ... vfx production manager
Jacopo Sebastiani ... previs artist: The Third Floor / previs/postvis artist: the third floor
Jérémie Sebban ... systems administrator: RISE Visual Effects Studios
Dan Seddon ... visual effects supervisor
Kristin Sedore ... lighting td
Nupur Sehgal ... tech support: method studios
Pilar Seijo ... roto/prep artist: Method Studios
Burak Sekban ... compositor: Secret Lab
Keith Sellers ... visual effects supervisor: Soho VFX
Todd Semmes ... spydercam coordinator/rigging
Miguel Perez Senent ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Beth Senn ... digital coordinator
Andy Serkis ... motion capture consultant
Den Serras ... senior technical artist: Stereo D
John Seru ... sequence lead
Felix Serwir ... compositor: Trixter Film / digital compositor
Joseph Severn ... cyber scanner
See Shae Lyn ... clean-up artist
Rasoul Shafeazadeh ... lead matte painter
Shafiuddin ... stereo compositor
Nishet Shah ... systems admistrator: Method Studios
Neetha Shankar ... digital compositor
Upasana Shanker ... prep artist: Double Negative
Balakumaran Shanmugam ... stereo compositor
Stanislav Shapetskiy ... lead stereo compositor
Lily Shapiro ... visual effects producer: Cantina Creative
Leona Sharkey ... visual effects artist
Agrata Sharma ... finaling coordinator
Mohak Sharma ... visual effects coordinator
Cameron Sharp ... visual effects editor: Framestore
Jessica Sharp ... depth department manager: Stereo D
Alyssia Sharpe ... production accountant: Animal Logic
Paul Sharpe ... visual effects artist
Katryna Shattuck ... associate bidding producer: luma pictures
Betty Shaw ... digital resources manager: ilm
Taylor Shaw ... visual effects artist
Kerry Shea ... previs producer: the third floor
Steve Shearston ... senior digital artist
Amy Shepard ... digital effects supervisor
Brittney Sherman ... stereo production coordinator
Drew Shields ... tracking artist: Method Studios
Sainath Shinde ... international production: Stereo D
Randal Shore ... executive staff: ILM
Priya Short ... compositor: Trixter Film
Yuri Shubenin ... visual effects artist
Josh Shuman ... senior compositor
Olivier Sicot ... lighting technical director: ILM
Prasanna Siddharthan ... lead compositor: Secret Lab
Aleksandra Sienkiewicz ... lead digital compositor: Method Studios
Jia Yi Siew ... roto artist: double negative
Joey Sila ... lighting and compositing artist: Luma Pictures
Brian Silva ... effects technical director
Jennifer Silver ... visual effects producer: Secret Lab
Marcus Silvera ... stereoscopic compositor
Jared Simeth ... associate vfx supervisor: Luma Pictures
David Simpson ... compositor: Framestore
Nathaniel Sims ... effects artist: Method Studios
Dillon Sinden ... digital artist: BlackGinger
Ajit Singh ... stereo compositor: Stereo D
Harsimmar Singh ... composite/paint artist
Harwinder Singh ... digital artist
Mrityunjay Singh ... digital compositor: Double Negative
Vivek Kumar Singh ... paint supervisor
Keith Sintay ... senior character animator: Industrial Light & Magic
Thanapoom Siripopungul ... Character technical director supervisor: Luma Pictures
John Sissen ... senior layout artist
Craig Skerry ... visual effects coordinator
Piotr Skiejka ... fx td: Method Studios
Jason Slabber ... visual effects lead
Laila Sleiman Sanz ... vfx recruiter: Trixter Film (as Laila Sleiman-Sanz)
Brian Smallwood ... senior nuke compositor: method studios
Matthew Smart ... pre-viz & layout
Anton Smit ... visual effects artist / visual effects: Double Negative
Donna Smith ... visual effects line producer: Double Negative
Parker Smith ... stereoscopic compositor
Rupert Smith ... visual effects production manager
Stephen J. Smith ... roto/prep artist: Method Studios
Cameron Smither ... digital compositor
Dan Snape ... compositing sequence supervisor: ILM
Ben Snow ... visual effects supervisor
Sharmishtha Sohoni ... look development/lighting: method studios
Jordan Sola ... stereoscopic compositor
Jason Solberg ... visual effects editor
Bojana Solomonova ... visual effects producer
Guillermo Soria ... 3d generalist
Nikolai Soudek ... senior producer: Perception
Bernardo Andrea Spadafora ... lighting & compositing artist: Luma Pictures
Robert Spaniolo ... visual effects artist: ILM
Eliot Speed ... visual effects artist
Owen Spencer ... Sound Mixer Imaginarium
Doug Spilatro ... visual effects artist
Kendall Spraggins ... depth artist
Daniel St-Amant ... matte painter / visual effects artist
Luke Stabile ... stereo production coordinator: Stereo D
Mat Stace ... senior systems engineer: Method Studios
Ryan Stafford ... visual effects producer
Elliot Staker ... visual effects artist
Adrian Steel ... visual effects associate production manager: ILM
Thomas R. Steiner ... digital compositor
Mark Stern ... visual effects executive producer: Lola Visual Effects
Alastair Stevenson ... matchmove artist: Framestore
Marc Stevenson ... previs artist
Cody Stewart ... senior depth artist
G. Allen Stewart ... stereo compositor
Kane Stewart ... production coordinator: ILM
Naeem Stewart ... depth artist
Sam Stewart ... digital artist: ILM
Nando Stille ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Marina Stoesslein-Betz ... production accountant: Trixter Film
Ben Stommes ... stereoscopic paint/composite artist
Nicole Stone ... visual effects production assistant: Zoic Studios
Naomi Stopa ... head of production: Method Studios Vancouver
Steve Stransman ... stereo production coordinator: Stereo D
Ileana Stravoskiadi ... creature fx td: ILM London
Grant Street ... senior systems engineer: Animal Logic
Dusan Strugar ... visual effects producer
Damien Stumpf ... cg supervisor: method studios
Gustav Suguimoto ... previs/postvis artist: the third floor
Sujil Sukumaran ... fx technical director
Quentin Sur ... previs artist / previs/postvis artist: the third floor
Richard Sutherland ... cg supervisor: Luma Pictures
Åsa Svedberg ... senior ligting td
Kaushik Swain ... stereoscopic compositor
Steven Swanson ... visual effects supervising producer: Luma Pictures
Nick Swartz ... technical assistant
Jeremiah Sweeney ... compositor: Lola VFX
Stephanie Sweeney ... roto/paint supervisor: Method Studios LA
Christopher Sweet ... layout supervisor: Double Negative
Sarah Swick ... visual effects producer
Heiko Sülberg ... cg effects: Trixter Film
Brian Taber ... stereographer: Stereo D
Ben Tabiner ... reference camera operator
Daniele Tagliaferri ... senior lighting technical director: Method Studios
Daniel Tan ... production assistant: ILM
Jerrod Tan ... roto/paint artist
Jo Ann Tan ... software project manager: double negative
Olcun Tan ... visual effects supervisor: Secret Lab
Raymond Tan ... double negative: Prep artist
Seng Kiat Tan ... matchmove artist: Double Negative (as Tan Seng Kiat)
Donna Wing Yan Tang ... fx td: Method Studios
Ruzette Tanyag ... software development and pipeline
Fabrice Tapare ... lighting technical director: Industrial Light & Magic
Stephen Tappin ... concept artist: ILM
Dipak Tarpara ... stereo compositor: stereod
Ruggero Taschini ... senior creature technical director (ILM)
Chris Tay ... prep artist: Double Negative
Andy Taylor ... visual effects producer: double negative
Brandon Taylor ... digital compositor
Christopher Taylor ... digital compositor
Joseph Taylor ... previs/postvis artist: The Third Floor
Jessica Teach ... executive staff: ILM
Kenzo Tee ... matchmove artist
Jacob Telleen ... pipeline technical director: Framestore
Dan Tellwright ... data i/o: Method Studios
Werner Ten Hoeve ... compositor
Mike Terrigno ... digital compositor
Sebastien Tessier ... lookdev artist: ILM
Nizar Thabet ... VP, 3D Technologies
Abu Thahir ... roto supervisor
Mark Theriault ... visual effects artist
Jason Thielen ... previs/postvis artist: the third floor
Abraham Thomas ... visual effects editor: prime focus
Ben Thomas ... lighting td
Gavin Thomas ... rigger
James Thompson ... render support
Joel Thompson ... visual effects editor
Jonathan W. Thompson ... paint artist
Mat Thompson ... visual effects coordinator: double negative
Mike Thomson ... visual effects artist
Mark Thorley ... executive staff: ILM
Johan Thorngren ... Generalist Supervisor: ILM/Environment Supervisor: ILM
Lee Tibbetts ... modeller: Double Negative
Mark Tica ... roto/prep supervisor: Double Negative
Alex Timbs ... head of it: animal logic
Eric Timm ... stereo compositor
Dan Tindell ... digital artist: previs
Ryan Todd ... lead reference capture
Byron Tofas ... digital compositor
Shermaine Toh ... prep artist: Double Negative VFX
Marie Tollec ... digital artist: ilm
Steven Tom ... previs/postvis artist: the third floor
Chris Tomkins ... technical support
Stephen Tong ... cg sequence supervisor: Double Negative
Elena Topouzoglou ... digital compositor
Alan Tormey ... Senior Stereo Artist
Attila Torok ... fx td: ILM
Viviana Torrellas ... matchmove artist
Alan Torres ... visual effects supervisor
Jérémie Touzery ... generalist: ILM
Christopher Townsend ... visual effects supervisor
Victoria Tracconi ... visual effects coordinator
Sanju Travis ... digital compositor
Daniel Trbovic ... cg artist
Gareth Tredrea ... paint & roto artist: Framestore
Chris Treichel ... stereo line producer: north america - stereo d
John Treusch ... visual effects artist
Philip Trieu ... 3d artist
Timothy Trimmings ... visual effects coordinator: double negative
Ryan Trippensee ... lead compositor: Luma Pictures
Alex Tropiec Jr. ... cg sequence lead
John Trotter ... stereo artist
Denis Trutanic ... matchmove artist: RISE Visual Effects Studios / senior matchmove artist: rise fx
Melissa Tseng ... fx supervisor: ILM
Ervin Tuazon ... stereoscopic artist: Stereo D
Melanie Rose Tucker ... Jr. Flame Artist
Sam Tull ... lighter/compositor: Luma Pictures
Ryan Tulloch ... lighting technical director: Industrial Light & Magic
Graeme Tung ... lighting td: method studios
James Turner ... vfx line producer: Framestore
Kristin Turnipseed ... depth artist
Niki Turpin ... lead compositor: Double Negative
Jon Tyler ... motion capture supervisor: The Imaginarium
Miquel Ubeda ... digital compositor - ILM
Sean Udin ... coordinator: Perception
Yuki Uehara ... digital compositor
Georgie Uppington ... visual effects producer
Jon Uriarte ... compositor
Aaron Urquhart ... motion capture technician
Steffen Vala ... digital lab technician: second unit
Bojan Valjak ... matchmove
Jim Van Allen ... visual effects
Josiah Van Arsdel ... stereo compositor
Henry van der Beek ... technical director
Nick van Diem ... creature td: ILM
Michael Van Eps ... digital artist
Johan van Huyssteen ... compositor
John van Leeuwen ... head of pipeline: Framestore
Barbara van Schaik ... reference camera operator: The Imaginarium Studios
Olivier Van Zeveren ... digital artist
Jeremy Vanneman ... senior stereoscopic compositor
Mohit Varde ... stereoscopic elements lead/stereo generalist: Prime Focus
Benito Vargas ... previs/postvis artist: the third floor
Sherin Varghese ... stereoscopic supervisor: Stereo D
Carl Vazquez ... Stereoscopic CG Artist Stereo D
Oliver Velichkovski ... paint artist
Monica Verdu ... digital compositor
Anil Kumar Verma ... element qc compositor
Jared James Vest ... finaling outsource
Quentin Vien ... lead lighting td: framestore
Giuliano Dionisio Vigano ... 2d supervisor
Carla Villela ... element qc artist
Vinay.isetti ... machmove artist: prime focus
Radu Vintila ... lead systems engineer: Animal Logic
Juvenal Vique ... paint artist: Stereo D
Aleksandar Vishemirski ... visual effects supervisor
Maximilian-Gordon Vogt ... character modeler
Ute Vollmann ... compositor: Trixter Film
Kim Vongbunyong ... texture artist: ILM
Koen Vroeijenstijn ... senior effects td: ILM
Chuong Vu ... digital compositor
Steven Wade ... stereoscopic compositor
Greg Wadsworth ... compositor: Crafty Apes
Nicolaus Waetjen ... stereoscopic compositor
Ghanshyam Sureshbhai Waghela ... visual effects
Eric Wahlstrom ... visual effects coordinator
Adam Walker ... lead assets artist: ILM Singapore / roto artist / roto artist: double negative / visual effects artist
John Walker ... visual effects artist
Ned Walker ... visual effects artist
Ryan Walton ... previs/postvis artist
Jenny Wan ... compositor
Waikit Wan ... creature technical director: ILM
Kevin Jen Kuan Wang ... stereoscopic compositor
Pablo Wang ... stereo compositor
Ruiting Wang ... matchmove artist
Chad Wanstreet ... fx artist
Ben Warburton ... digital compositor
Mike Warner ... animator
Hiroko Watanabe ... roto, paint, comp artist
James Waterson ... lead compositor: Luma Pictures
Joshua Watson ... rotoscoping artist
Talmage Watson ... cg lead artist
Richard Wearmouth ... motion editor: The Imaginarium
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D scanning
Emma Webb ... Stereo supervisor
Mark Webb ... visual effects production manager: Method Studios
Jeremy Webber ... senior systems engineer: Animal Logic
Jonathan Weber ... compositing supervisor: RISE Visual Effects Studios
Harold Weed ... visual effects
Lauren Weidel ... visual effects producer: Zoic Studios
Caroline Weidenhiller ... compositing sequence lead: Trixter Film
Derek Weil ... digital coordinator: Luma Pictures
Johannes Weiss ... matchmove artist: Trixter Film
David Weitzberg ... digital artist: ILM
Philipp Welle ... matchmove artist: Trixter Film
Cliff Welsh ... digital compositor
Paulo Welter ... modeller
Peter Welton ... roto artist
Jason Wen ... previs/postvis artist: the third floor
Holger Wenzl ... Lead Texture Artist
Erik Werlin ... rotoscope artist: visual effects
Sebastian Wernicke ... matchmove artist: RISE Visual Effects Studios / matchmove artist: Trixter Film
Mattias Wernér ... visual effects artist
Colie Wertz ... digital artist
Neil West ... lighting td
Kyle Westphal ... depth artist
Richenda Wheeler ... previs / previs/postvis artist: the third floor
Huw Whiddon ... roto artist: Double Negative
Toby White ... visual effects coordinator: Marvel Studios
Kristofer Whitford ... roto artist: Double Negative
Stephanie Whitmarsh ... fx td
Chad Wiebe ... visual effects supervisor: Method Studios
Ruth Wiegand ... rigging: Trixter Film
Peter Wildman ... cg supervisor
Sean Maddock Wilkins ... lighting sr. artist
Edson Williams ... compositing supervisor: Lola Visual Effects
Dave Wilson ... Creative Supervisor: Blur Studio
Johnny Wilson ... compositor
Greg Winhall ... car modeller
Jeff Winkle ... visual effects coordinator: Marvel Studios
Matthias Winkler ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Paul Wojdylo ... lighting technical director
Alex Wolfe ... stereoscopic artist
Jenny Wolfe-Binder ... production support: ILM
D'Lun Wong ... digital artist
Eric Wong ... creature supervisor: ILM
Jamie Wong ... compositor
Kai Wing Wong ... roto artist
Sunny Wong ... digital compositor
Anthony Wonsoff ... digital matte painter: Double Negative
Stephanie Woo ... stereoscopic compositor: Stereo D
Conrad Wood ... visual effects
Michael Woon ... it support
Harry Wormald ... digital matte painter
Richard Worsley ... matchmove artist: method studios
Chih-yi Wu ... compositor
David Wu ... layout & matchmove artist
Tzuen Wu ... digital compositor: ILM
Garrett Wycoff ... roto and paint: luma pictures
Dane Wylie ... stereoscopic artist
Pascal Xander ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Sunil Kumar Yadav ... bg prep artist
Marvin Yanez ... stereoscopic roto lead
Perry Yap ... paint and roto artist: ILM Singapore
She Fong Yap ... production coordinator: Industrial Light & Magic
Jose Yapor ... visual effects artist
James Yeoman ... visual effects coordinator: Marvel Studios
Roland Yepez ... senior character animator: Double Negative
Prince Yiadom ... paint & roto artist
Long Yinghan ... digital compositor
Vladimir Yordanov ... digital compositor: method studios
Sarah Seungah You ... effects technical director: Method Studios
Jan L. Young ... stereo compositor
Mark Young ... visual effects artist: Senior Texture Artist
Jun Xian Yue ... paint & rotoscope artist: doube negative
Farhad Yusufi ... generalist technical director: Trixter Film
Gina Zappala ... stereoscopic editor
David Zbriger ... technical manager of global production: ILM
Lye Zechari ... matchmove artist: Double Negative
Alexandra Zedalis ... previs/postvis artist: the third floor
Wen Zhao ... animator: Luma Pictures
Mingquan Charles Zhou ... character td: Method Studios LA
Billy Ziller ... motion control producer
Dominik Zimmerle ... compositing supervisor: Trixter Film
Loic Zimmermann ... design supervisor: Luma Pictures
Andrew Zink ... lighting supervisor: luma pictures
Nicholas Zissimos ... compositor
Susan Zwerman ... vfx executive producer: for exceptional minds [us]
Ian Abbott ... technology: Double Negative (uncredited)
Najdovski Aleksandar ... visual effects artist (uncredited)
Miriam Alvarez ... 3d depth artist: Stereo D (uncredited)
Sean Amlaner ... senior compositor (uncredited)
Darren Bailey ... operations assistant: Stereo D (uncredited)
Daniel Baker ... technology: Double Negative (uncredited)
Sreyans Bardia ... head of production (uncredited)
John Bashyam ... postvisualization artist: The Third Floor (uncredited)
Alvaro Bataller ... stereo compositor: Prime Focus (uncredited)
Richard Bendo ... finaling artist: StereoD (uncredited)
Ashley Bradford ... visual effects coordinator: Method Studios (uncredited)
Benjamin Charles ... production support & technology: Industrial Light and Magic (uncredited)
Paul Churchill ... visual effects artist (uncredited)
Michael Colburn ... element qc compositor (uncredited)
Michael Conte ... digital artist: ILM (uncredited)
Simon Cowell ... concept artist (uncredited)
Vincent Defebo ... executive assistant: Aaron Parry (uncredited)
Trent Dyer ... render wrangler: animal logic (uncredited)
Ernex ... screen graphics designer: Territory (uncredited)
Rogiero Fernández ... compositor for stereo: Method Studios (uncredited)
Justin Francis ... depth artist (uncredited)
Daniel Stefan Gagiu ... generalist: Industrial Light & Magic (uncredited)
Nicole Galaz ... production engineer: ILM (uncredited)
Giles Hancock ... plate photographer (uncredited)
Josh Handley ... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Syuhada Hassan ... visual effects coordinator (uncredited)
Will Heath ... data operator: prime focus (uncredited)
Alex Holcombe ... visual effects editor: Animal Logic (uncredited)
Hetal Jain ... visual effects producer: BOTVFX (uncredited)
Chawalit Jirattikansakul ... rotomation artist (uncredited)
Mike Jutan ... research and development: ILM (uncredited)
Lauren Kaczor ... depth artist: Stereo D (uncredited)
Michelle Kater ... digital artist (uncredited)
Sung Churl Kim ... modeler: Method Studios (uncredited)
Matthew Lausch ... research & development: ILM (uncredited)
Noah Lockwood ... research & development: Industrial Light & Magic (uncredited)
Taz Lodder ... systems administrator (uncredited)
Edward McDonough ... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Robert Molholm ... research & development: ILM (uncredited)
Fabian Mueller ... stereoscopic artist: Animal Logic (uncredited)
Nicole Nagata ... element qc artist (uncredited)
Bavindra Nama ... paint artist (uncredited)
David O'Brien ... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Saurabh Patel ... senior matchmove artist (uncredited)
Prakash Pathak ... : BOTVFX (uncredited) / visual effects production assistant (uncredited)
Bhakti Patwardhan ... production manager: talent, ILM Singapore (uncredited)
Michael Pecchia ... director of development at prime focus (uncredited)
Daniel Powter ... data lead: Animal Logic (uncredited)
Michael Pugh ... stereoscopic artist (uncredited)
Douglas Renn ... systems support: cantina creative (uncredited)
Manuel Rivoir ... compositor: Trixter Film (uncredited)
Grant Robertson ... stereo compositing supervisor (uncredited)
Vincent Robert Rosas ... stereoscopic artist (uncredited)
Tony Rudolph ... concept artist intern: Trixter (uncredited)
Sankarasubramanian ... roto/prep supervisor: Botvfx (uncredited)
Alexa von Schwichow ... vfx production manager: Trixter Film (uncredited)
Laura Soriano Martínez ... modeler (uncredited)
Shuichi Suzuki ... cg modeler: Industrial Light & Magic (uncredited)
Seow Tai Tee ... layout artist: industrial light & magic (uncredited)
Seye Tesfazgy ... second lead stereoscopic depth compositor: Stereo D (uncredited)
Elias Theiner ... compositor: Trixter Film (uncredited)
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative (uncredited)
Mike Tosti ... production technology (uncredited)
Brian Jason Tran ... technology: ILM (uncredited)
Yuri Vasilyev ... stereo compositor (uncredited)
Vanessa Velasquez ... r&d technology & production support: Double Negative (uncredited)
Elena Velkova ... paint artist (uncredited)
Jeffrey Warnhoff ... stereo compositor (uncredited)

Stunts

Edit
Tom Aitken ... stunt performer
Lucy Allen ... stunt performer
Guiomar Alonso ... stunt performer
Robert Alonzo ... stunt performer
Tim Ambridge ... crane stunt driver / crane supervisor
Giorgio Antonini ... stunt performer / stunt performer: Italy
Paolo Antonini ... stunt performer / stunt performer: Italy
Mark Archer ... stunt performer
Nina Armstrong ... stunt performer
Gary Arthurs ... stunt performer
Mauro Aversano ... stunt performer / stunt performer: Italy / stunts
Dean Bailey ... stunts
Frank Bakker ... stunt performer
Adam Basil ... stunt performer / stunts
Bill Beenham ... stunt rigger
Federico Benvenuti ... stunt performer / stunt performer: Italy
Mustafa Beyter ... utility stunts: Mustafa Beyter
Thomas Billings ... stunt performer
James Bomalick ... stunt rigger
Adam Brashaw ... stunt double: Jeremy Renner
Troy Brenna ... motion capture: Hulk
Hamilton Lunga Buthelezi ... stunt perfomer: South Africa (as Lunga Buthelezi)
Sidwell Buthelezi ... stunt perfomer: South Africa
Marvin Campbell ... stunt performer
Danilo Capuzi ... stunt: Italy
Daniele Chiofalo ... stunt performer / stunt performer: Italy
Mark Chiu ... stunt performer
Dong Heung Choi ... stunt performer: South Korea
Nick Chopping ... stunt performer
Tony Christian ... stunt double / stunt performer
Jared Cohen ... stunt perfomer: South Africa / stunt performer
Jonathan Cohen ... stunt performer
Joel Conlan ... stunt performer / stunts
Rob Cooper ... stunt performer
Christoph Cordell ... stunt performer (As Chris Cordell)
James Cox ... stunt double: Aaron Taylor-Johnson
David Cronnelly ... stunt rigger
Gabe Cronnelly ... stunt performer
Matt Crook ... stunt performer
Graeme Crowther ... stunt performer
Clay Cullen ... stunt coordinator: additional photography
Phil Culotta ... stunt performer
Jason Curle ... stunt performer
Clive Curtis ... stunt performer
Tyrone Dadd ... stunt perfomer: South Africa
Zarene Dallas ... stunt performer
Rob de Groot ... motion capture: Hulk / stunt performer
Tertius De Lange ... stunt perfomer: South Africa
Ray De-Haan ... stunt performer
Mark Dobson ... stunts
Levan Doran ... stunt performer
Josh Dyer ... stunt double: Mark Ruffalo / stunt performer
Rick English ... stunt driver / stunt performer
Duane Facey-Pearson ... stunt performer
Balázs Farkas ... stunt performer
Bradley Farmer ... stunt performer
Stephane Feruch ... stunts
Neil Fingleton ... stunt performer
Neil Finnighan ... stunt performer
Brenda Firmani ... stunt perfomer: South Africa / stunt performer
Elaine Ford ... stunt performer
Glenn Foster ... stunt double: Robert Downey Jr.
Grace Franzl ... stunt performer
Sarah Franzl ... assistant stunt coordinator
Gary Fry ... stunts
David Garrick ... stunt performer
Warren Germishuys ... stunt perfomer: South Africa / stunt performer / stunt rigger
Oliver Gough ... stunt performer
David R. Grant ... stunt performer
Evangelos Grecos ... stunt driver / stunt performer
Damian Green ... key stunt rigger: South Africa
Kerry Gregg ... stunt coordinator: South Africa
Nic Grigg ... stunt perfomer: South Africa
James Grogan ... fight coordinator
Gary Grundy ... stunt performer
Michele Habig ... stunt perfomer: South Africa
Tom Hallahan ... stunt performer
Paul Hampshire ... stunt perfomer: South Africa / stunt performer
Richard Hansen ... stunt performer
Bobby Holland Hanton ... stunt double: Chris Evans/Chris Hemsworth
Paul Heasman ... stunt performer
Mark Higgins ... stunt performer
Scott Hillier ... stunt rigger
Dan Hirst ... stunt perfomer: South Africa / stunt performer
Robert Hladik ... stunt performer
Rob Ho ... stunt performer
Nick Hobbs ... stunt performer
Zoltan Hodi ... stunt performer
Deon Hogg ... stunt perfomer: South Africa
Al Holland ... stunt performer
Adam Horton ... stunt performer / stunt rigger
Lou Horvath ... stunt rigger
Grant Hulley ... stunt coordinator: South Africa
Jason Hunjan ... stunt floor supervisor / stunt performer
Rob Hunt ... stunt performer
In-Bum Hwang ... stunt performer: South Korea
Barry Ingle ... stunt perfomer: South Africa
Allen Irwin ... stunt driver / stunt perfomer: South Africa
Erol Ismail ... stunt performer
Martin Ivanov ... stunt driver / stunt performer
Orsányi Iván ... stunt performer
Olivia Jackson ... stunt double: Elizabeth Olsen
Stewart James ... stunt performer (as Tidd James)
Charles Jarman ... stunt performer
Morgan Johnson ... stunt performer
Laszlo Juhász ... stunt performer
Aldo Kane ... stunt rigger
Gary Kane ... stunt performer
Ian Kay ... stunt performer
Robbie Keane ... stunt performer
Paul Kennington ... stunt performer
Sibongile Khoza ... stunt perfomer: South Africa
Karam Kim ... stunt performer
Tae Kang Kim ... stunt performer: South Korea
Laszlo Kosa ... stunt performer (as László Kósa)
Paul Kulik ... stunt double: Andy Serkis / stunt performer
Theo Kypri ... stunt performer / stunts
Greglee Lang ... stunt perfomer: South Africa
Maruska Lang ... stunt perfomer: South Africa
Richard F Law ... stunt rigger
Manh Hai Le ... stunt performer
Eddie Lee ... stunt performer
Maurice Lee ... stunt performer
Lukaz Leong ... stunt performer
Lee-Anne Liebenberg ... stunt perfomer: South Africa
Marcelle Liebenberg ... stunt perfomer: South Africa
Andy Lister ... stunt double: Chris Evans
Phil Lonergan ... stunt performer
Craig Macrae ... stunt perfomer: South Africa
Leigh Maddern ... stunt performer
Samuel Manuel Mahlangu ... stunt perfomer: South Africa
Ben Mahoney ... stunt rigger
Thapelo Malebo ... stunt perfomer: South Africa
Raymond Mamrak ... stunt performer / stunts
Gionata Marzeddu ... stunt rigger: Italy
Caprice Masinga ... stunt perfomer: South Africa
Tina Maskell ... stunt performer
Mduduzi Mavimbela ... stunt perfomer: South Africa
Sibusiso Mavimbela ... stunt perfomer: South Africa
Russ McCarroll ... stunt perfomer: South Africa
Doug McCarthy ... stunt vehicle engineer: Korea
Ginger McCarthy ... wire stunt rigger
Jo McLaren ... stunt performer
Linda Mdalankomo ... stunt perfomer: South Africa
Richard Mead ... stunt rigger
Erol Mehmet ... stunt performer
Sechaba Mekoa ... stunt perfomer: South Africa