Poster

How to Train Your Dragon: The Hidden World ()


Reference View | Change View


When Hiccup discovers Toothless isn't the only Night Fury, he must seek "The Hidden World", a secret Dragon Utopia before a hired tyrant named Grimmel finds it first.

Director:
Awards:
  • Nominated for 1 Oscar. Another 5 wins & 63 nominations.
  • See more »
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Hiccup (voice)
...
Astrid (voice)
...
Grimmel (voice)
...
Valka (voice)
...
Stoick (voice)
...
Gobber (voice)
...
Snotlout (voice)
...
Fishlegs (voice)
...
Ruffnut (voice)
...
Eret (voice)
...
Tuffnut (voice)
...
Ack (voice)
...
Hoark (voice)
...
Griselda the Grevious (voice)
...
Trapper (voice)
...
Phlegma (voice)
...
Young Hiccup (voice)
...
Ragnar the Rock (voice)
...
Chaghatai Khan (voice)
...
Spitelout / Ivar the Witless (voice)

Directed by

Edit
Dean DeBlois ... (directed by)

Written by

Edit
Dean DeBlois ... (written by)
 
Cressida Cowell ... (based upon the "How to Train Your Dragon" book series by)

Produced by

Edit
Bonnie Arnold ... producer (p.g.a.)
Michael A. Connolly ... co-producer (as Michael Connolly)
Doug Davison ... co-producer
Dean DeBlois ... executive producer
Roy Lee ... co-producer
Bradford Lewis ... producer (p.g.a.)
Chris Sanders ... executive producer
Jed Schlanger ... co-producer
Kate Spencer ... co-producer (as Kate Spencer Lachance)

Music by

Edit
John Powell ... (music by)

Cinematography by

Edit
Gil Zimmerman ... (head of layout)

Film Editing by

Edit
John K. Carr

Editorial Department

Edit
Mary Blee ... associate editor
Michael Cady ... editorial systems engineer
Alex Cardullo ... post-production coordinator
Gregory Creaser ... lead finishing colorist
Natalia Cronembold ... assistant editor
Brit DeLillo ... assistant editor
John Geller ... post-production coordinator
Shane Glick ... first assistant editor
Jillian Gomez ... Editorial Coordinator
Zoey Gordon ... post-production coordinator
Mark A. Hester ... associate editor
Chris Hewitt ... post-production coordinator
Jitte Hoekstra ... editor: tv spot
Stephanie Keider ... production coordinator
Paul McGhee ... finishing colorist
Brianna Rivera ... post-production assistant
Josh Wood ... post production supervisor

Casting By

Edit
Christi Soper

Production Design by

Edit
Pierre-Olivier Vincent

Production Management

Edit
Jessica Bayliss ... Production Supervisor: Motion Capture
Art Bidwell ... central supervisor
Lisa Judith Briggs ... production supervisor
Henri Hovhanesyan ... production supervisor: Marketing Custom Animation
Brent Hutchins ... production supervisor
Peter Litvack ... production supervisor
Mary Melendez ... production supervisor
Lillian Ritchie ... production supervisor
Tyler Shelton ... production supervisor
Allison Bernardi Stauth ... production supervisor

Art Department

Edit
Bolhem Bouchiba ... storyboard artist
Rune Brandt Bennicke ... storyboard artist (as Rube Bennicke)
Philippe Brochu ... Visual Development Artist
Alessandro Carloni ... storyboard artist
Todd Demong ... storyboard artist
Andrew Erekson ... additional story artist
Matt Flynn ... storyboard artist
Evon Freeman ... story artist
Carter Goodrich ... character designer
Woonyoung Jung ... visual development artist
Kirsten Kawamura ... visual development artist (as Kirsten Henshen)
Iuri Lioi ... visual development artist
Tron Mai ... head of story
Floriane Marchix ... visual development artist
Joseph C. Moshier ... Character Designer
Simon Otto ... storyboard artist
Tom Owens ... additional story artist
Chris Palmer ... storyboard artist
Toniko Pantoja ... storyboard artist
Ruben Perez ... additional visual development artist
John Puglisi ... storyboard artist
Simon Rodgers ... Visual development artist
Stephanie Stine ... storyboard artist
Michael Surrey ... storyboard artist
Nicolas Weis ... visual development artist
Simon Wells ... additional storyboard artist
David Wolter ... storyboard artist
Nelson Yokota ... storyboard artist
Jennifer Yuh Nelson ... additional storyboard artist
Catherine Yuh Rader ... storyboard artist (as Catherine Rader)

Sound Department

Edit
Jonathan Borland ... sound effects editor (as Jon Borland)
Jeremy Bowker ... additional sound design
Brian Chumney ... supervising sound editor
Blake Collins ... foley mixer
Cathy Coopman ... sales manager: Creative sound
Danielle Dupre ... assistant re-recording mixer
Malcolm Fife ... sound effects editor
Jonathan Greber ... assistant supervising sound editor
Rick Hromadka ... sound designer: DreamWorks Animation Sound
Kaspar Hugentobler ... mix engineer: DreamWorks Animation Sound
Leff Lefferts ... supervising sound editor
Scott R. Lewis ... re-recording mixer
Shawn Murphy ... re-recording mixer
Al Nelson ... sound designer
Gary A. Rizzo ... re-recording mixer (as Gary Rizzo)
Dee Selby ... foley editor
Tighe Sheldon ... original dialogue mixer: DreamWorks Animation Sound
Randy Thom ... supervising sound designer
Stephen Urata ... Assistant Re-Recording Mixer
Jana Vance ... foley artist
Geoff Vaughan ... foley artist
Paul Williams ... foreign re-recording mixer
Oleg Belogorsky ... original dialogue mixer (uncredited)
Phil Brewster ... mix tech: feature trailer (uncredited)
Noyan Cosarer ... re-recording mixer (uncredited)
Dave Fritz ... adr recordist (uncredited)
Roy Latham ... original dialogue mixer (uncredited)
Marilyn Morris ... assistant re-recording mixer (uncredited)
Luke Nagy ... dialogue recording engineer (uncredited)
David Peifer ... digital editorial support (uncredited)
Roger J. Sacdalan ... mix technician: theatrical trailer (uncredited)
Seva Solntsev ... adr recordist (uncredited)
Randy Thom ... supervising sound editor (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Aaron C. Adams ... visual effects artist
Daniel Arata ... visual effects artist
Amaury Aubel ... effects supervisor
Steve Avoujageli ... senior effects artist
David Bazelon ... crowds artist
Nomish Bhardwaj ... visual effects: technical director
Evan Boucher ... character technical director
Terran Boylan ... character technology lead
Brett Bronson ... pipeline software engineer
Max Bruce ... cg supervisor
Iveth Bueno ... lighting artist
Katy Callaway ... CFX Artist
Kent Chan ... crowds artist
Min-Yu Chang ... character modeler: DreamWorks
Derek Cheung ... effects technical director
Wes Chilton ... visual effects
Ariel Chisholm ... lead lighting artist
Jonathan Ciscon ... lead lighter
Ronnie Cleland ... texture artist
Matias Codesal ... technical director
Shaun Collaco ... CG supervisor: lighting and compositing
Lisa Slates Connors ... digital artist
Damon Crowe ... character effects supervisor
Christina N. de Juan ... lead character technical director
Chris De St Jeor ... lead character effects artist
Willem Drees ... stereoscopic supervisor
Christopher Lynn Edwards ... lighting technical director
Avedis Ekmekjian ... Lead Lighter
Reginald Amukoshi Emvula ... Character Effects Artist
Kent Estep ... senior effects artist
Cassandra Fanning ... image finaling superviosr
Oliver Finkelde ... head of character effects: DreamWorks
Louis Flores ... effects supervisor
Heidi Friese ... Image Finaling Artist
Amanda Fujita ... Lighter
Dawn Gates ... Image Finaling Artist
Mikael Genachte-Lebail ... matte painter: Dreamworks Animation
Francesco Giroldini ... visual effects artist
Shane Glading ... lead lighting artist
Zach Glynn ... visual effects artist
Dan Golembeski ... director of pipeline
Chris Grun ... digimatte supervisor
Jose Guinea Montalvo ... lighting artist
Emily Harris ... visual effects artist
Jorge Heredia ... compositor
Greg Hettinger ... surface/texture artist
George Ho ... lighter
Pamela Hobbs ... matte painter
Justin Holt ... lighting artist
Kevin Hong ... lighter
Carl Hooper ... visual effects artist
Wei-Feng Huang ... rendering software engineer
Jacob Hunt ... visual effects artist
Lok Ming Hwa ... Lighting Artist
David Illes ... pipeline software engineer
C. Jin Im ... lead lighter
Lea Antonette Lorenzo Irlanda ... Production Coordinator: Image Finaling
T.J. Jackson ... supervising technical director
Gyedo Jeon ... production technology developer / technical director
Brandi Johnson ... surfacer
Megha Juneja ... lead technical director
Chethna Kabeerdoss ... pipeline engineer
Serguei Kalentchouk ... character technology lead
Jeff Kasunic ... Senior Lighter: DreamWorks
Kelly Koay ... Lighting Artist
Elvin Korkuti ... motion capture
Yorie Kumalasari ... effects artist
Josh LaBrot ... character effects
Bert Laonipon ... effects technical director
Aiden Kyungik Lee ... visual effects
Domin Lee ... lead fx artist
Li-Ming 'Lawrence' Lee ... head of effects
Matthew Leishman ... character effects artist
David Lewis ... lead lighter
Lyndon Li ... lead lighter
Matt Linder ... lead lighter
Henry Long ... technical director
Sean Looper ... senior software engineer
Ilia Lyons ... pipeline software engineer
Marc Machuca ... Image Finaling Lead
Stephen Mallia ... Image Finaling Artist
Marco Marquez ... Image Finaling Artist
Damon Martinez ... Image Finaling Artist
Noé Martínez Ibarra ... supervising technical director: production technology
Jason Mayer ... effects supervisor
Brett McConnell ... lighting
Paul McGhee ... finishing colorist
Carson McKay ... Surfacing Artist
Christopher Michael ... character effects lead
Kristine Middlemiss ... motion capture engineer
James A.J. Miller ... visual effects artist
Mike Murray ... lead technical director
Hajime Nakamura ... Lighter
Mark Newport ... visual effects artist
Onesimus Nuernberger ... matte painter
Colleen O'Hagan ... lead technical director
Rob O'Neill ... character technology supervisor
Haengsook Oh ... Modeler
Christian Olan-Geddes ... visual effects artist
Tyler Old ... compositor: Marketing / image finaling artist
Chadwick Orr ... lighting and compositing artist
William Otsuka ... lead technical director
Graham Oyoung ... Modeler
He Jung Park ... Matte painter
Hongseo Park ... lead character technical director
Geoff Parkhill ... technical director
Matthew Paulson ... head of modeling
Adán Peña ... character development
R.J. Peña ... Lighting Artist / compositor
Ryan Prestridge ... matte painting compositor
Paul Rivera ... matte painter (as Paul Anthony Rivera)
Ryan D. Romero ... digital artist
Allen Rose ... Technical Director
Mark Sandell ... lead technical director
Lisa Curtis Saunders ... Technical Director
Tim Schneider ... technical director
Paul Schoeni ... modeler
Sarah Scialli ... motion capture engineer
Marc Scott ... CG Supervisor
Priyes Shah ... lead lighter & compositor
Dmitry Shklyar ... technical director
William Sokoloski ... character effects artist
Jeff Sullivan ... crowds artist
Osamu Takehiro ... lead lighter
Marla Tanigawa ... matte painter
Fatema Tarzi ... lighting artist
Estefania Thomas ... FX Artist
James Thornton ... crowd supervisor
Matthew R. Tucker ... Rigging Artist
Anthony Tyler ... Digital Supervisor of Technology
Ozgur Ustundag ... Lead Lighting Artist
Baptiste Van Opstal ... effects artist
Jennifer T. VanMeter ... Character Effects Artist
Benjamin Venancie ... lead lighting artist
Sakshi Verma ... Technical Director / technical director
Megan Walker ... Surfacing Artist
Dick Walsh ... character technical director
Dave Walvoord ... visual effects supervisor
Chuqiao Wang ... effects artist
Brent Watkins ... character technology lead
Brent R. Williams ... technical director
Youxi Woo ... fx lead
Stephen Wood ... visual effects animator
Joanna Wu ... cg supervisor
Sun Yoon ... Lead Matte Painter
Todd Zullo ... crowd animator
Stephen Heidelberg ... visual effects supervisor (uncredited)

Animation Department

Edit
Nedy Acet ... animator
Drew Adams ... animator
Manar Al Tawam ... animator: custom animation
J.C. Alvarez ... Final Layout Artist
Line Korsgaard Andersen ... animator (as Line Andersen)
Daniel Ararta ... Character Effects Artist
Evan Boucher ... animator
Bolhem Bouchiba ... story artist
Edward Derian Boyke ... character effects artist
Rune Brandt Bennicke ... story artist
David Bui ... technical director
Laurent Caneiro ... animator
Alessandro Carloni ... story artist
Yung-Lo Chang ... modeler
Adam Chrystie ... Technical Director
Alberto Corral ... animator
David Couchariere ... animator
Michelle Cowart ... animator
Hans Dastrup ... character animator
Megha Davalath ... character effects artist
Paolo deGuzman ... surfacing supervisor
Todd Demong ... story artist
Bill Diaz ... animator
Raffaella Filipponi ... animator
Matt Flynn ... story artist
Ben Girmann ... animator (as Benjamin Girmann)
Patrick Giusiano ... animator
Juan Gonzalez ... final layout
Ravi Kamble Govind ... animator
Thomas Grummt ... supervising animator
Joshua Gunther ... rough layout artist
Jon Gutman ... layout artist
Willy Harber ... animator
Andrew Harkins ... animator
Tim Heitz ... story artist
Jotham Herzon ... layout artist
Martin P. Hopkins ... animator
Steven Hornby ... Supervising Animator
Hyun Huh ... modeler
Jakob Hjort Jensen ... supervising animator
Brendan Kirschbaum ... crowd animator
Megan Kreiner ... crowd animator
Rachel Lagdao ... final layout artist
John J.S. Lee ... Lead Lighter
Garrett Lewis ... animator
Fabio Lignini ... supervising animator: " Hiccup & Gobber"
Niel Lopez ... Lighting engineer
Sean Mack ... animator
Kim Mackey ... head of global recruiting
Tron Mai ... head of story
Abraham Meneu Oset ... Character Modeler
Steven J. Meyer ... senior character animator
Pia Miniati ... animation rig engineer
Rani Naamani ... Supervising Animator
Fredrik Nilsson ... Workflow Director / animator
Haengsook Oh ... modeler
Simon Otto ... head of character animation / story artist
Ryan Page ... animator
Chris Palmer ... story artist
Toniko Pantoja ... story artist
Anuj Parihar ... animator
Kurt Phillips ... technical director
Tyler Phillips ... Character Animator
John Puglisi ... story artist
Marco Regina ... animator
Mark Roennigke ... animator
Albert Rubio Colomer ... animator
Leo Sanchez Barbosa ... character designer
Henry G. Sanchez ... animator
Kristof Serrand ... lead animator
Sean Sexton ... supervising animator
Steven Siebe ... animation technology
Stephanie Stine ... story artist
Dane Stogner ... supervising animator: "Toothless"
Chris Stover ... rough layout artist
Michael Surrey ... story artist
Erik Tillmans ... 2d animator: titles
Liron Topaz ... lead animator
Richard Van As ... animator
Ryan Vicik ... animator
Aydrea Walden ... production supervisor
Alexis Wanneroy ... animator
Simon Wells ... story artist
Greg Whittaker ... animator
Sebastien Wojda ... animator
David Wolter ... story artist
Onur Yeldan ... animator
Nelson Yokota ... story artist
Catherine Yuh Rader ... story artist
Gil Zimmerman ... head of layout
Catherin Cubillan ... Modeler (uncredited)

Casting Department

Edit
Nadia Sheen ... casting associate

Music Department

Edit
John Anderson ... musician: oboe
Laurie Jane Anderson ... musician: viola
Jo Archard ... musician: violin
Connie Bailey ... musician: french horn
Max Baillie ... musician: viola
Chris Baron ... musician: percussion
Mark Berrow ... violin
Richard Berry ... musician: french horn
Daniel Bhattacharya ... musician
Jon Thor Birgisson ... solo vocalist (as Jónsi)
Rachel Bolt ... viola
Natalia Bonner ... musician: violin
James Boyd ... musician: viola
Cathy Bradshaw ... musician: viola
Fiona Brett ... musician: violin
Charlie Brown ... musician: violin
Ian Burdge ... musician: cello
John Michael Caldwell ... score production assistant
David Channing ... scoring editor
Reiad Chibah ... musician: viola
Gustav Clarkson ... musician: viola
Paul Clarvis ... musician: percussion
Dee Lewis Clay ... solo vocalist
Phil Cobb ... musician: trumpet
Peter Cobbin ... recording engineer choral
Elizabeth Cooney ... musician: violin
Jeremy Cornes ... musician: timpani
Andrew Crowley ... musician: trumpet
Laurence Davies ... musician: french horn
Caroline Dearnley ... musician: cello (as Caroline Dearney)
Jack Dolman ... music editor
Philip Eastop ... musician: french horn
Dave Elliott ... musician: percussion
Christina Emanuel ... musician: violin
Dai Emanuel ... musician: violin
Julie Fowlis ... vocal coach: Gaelic (as Julia Fowlis)
David Fuest ... musician: clarinet
Chris Garrick ... musician
Maeve Gilchrist ... musician: Celtic harp
Tim Gill ... musician: cello
Rick Giovinazzo ... orchestrator
Mark Graham ... head of music preparation
Gavin Greenaway ... conductor
Peter Gregson ... musician: cello
Alison Harling ... musician: violin
Dave Hartley ... musician: piano
Jackie Hartley ... musician: violin
John Heley ... musician: cello
Nick Hougham ... musician: french horn
Kyle Stuart Howie ... musician: bagpipes
Riley Hughes ... music preparation
Ian Humphries ... musician: violin
Philippa Ibbotson ... musician: violin
Jeremy Isaac ... musician: violin
Daniel Jemison ... musician: bassoon
Katherine Jenkinson ... musician: cello
Karen Jones ... musician: flute
Matt Jones ... score recordist
Helen Kamminga ... musician: viola
Skaila Kanga ... musician: harp
Helen Keen ... musician: flute
Paul Kegg ... musician: cello
Alison Kelly ... musician: violin
Gary Kettel ... musician: percussion
Patrick Kiernan ... musician: violin
Andrew Kinney ... orchestrator
Boguslav Kostecki ... musician: violin
Jon Kull ... orchestrator
Tommy Laurence ... orchestrator
Geoff Lawson ... orchestrator
Kieran Leonard ... bodhrán
Tony Lewis ... musician: cello
Freddie Light ... assistant engineer
Roger Linley ... musician: double bass
Bill Lockhart ... musician: timpani
Martin Loveday ... musician: cello
Beatrix Lovejoy ... musician: violin
Lydia Lowndes-Northcott ... musician: viola
Lorne MacDougall ... musician: bagpipe
Steve Mair ... musician: double bass
Rita Manning ... musician: violin
Jane Marshall ... musician: oboe
Glyn Matthews ... musician: percussion
James McLeod ... musician: violin
Gavin McNaughton ... musician: bassoon
Laura Melhuish ... musician: violin
Lyndon Meredith ... musician: trombone
Amos Miller ... musician: trombone
Janey Miller ... musician: oboe
John Mills ... musician: violin
Perry Montague-Mason ... musician
Kate Moore ... musician: trumpet
Paul Mounsey ... composer: additional music
Craig Muirhead ... musician: bagpipes
Simon Munday ... musician: trumpet
Craig Munro ... musician: bagpipes
Shawn Murphy ... score mixer
Everton Nelson ... musician: violin
Dan Newell ... musician: trumpet
Mark Nightingale ... musician: trombone
Anna Noakes ... musician: flute
Emma Owens ... musician: viola
Andy Parker ... musician: viola
Tom Pigott Smith ... musician: violin
Anthony Pike ... musician: clarinet
David Pyatt ... musician: french horn
Maciej Rakowski ... musician: violin
Satnam Ramgotra ... musician: percussions
Simon Rayner ... musician: french horn
Frank Ricotti ... musician: percussion
Rachel Roberts ... musician: viola
Nick Rodwell ... musician: clarinet
Frank Schaefer ... musician: cello
Mary Scully ... musician: double bass
Batu Sener ... composer: additional music
Sarah Sexton ... musician: violin
Jackie Shave ... musician: violin
Lucy Shaw ... musician: double bass
Rachel Simms ... musician: bassoon
Emlyn Singleton ... orchestra leader
Owen Slade ... musician: tuba
Marcus Tamkin ... Music Department
Edward Tarrant ... musician: trombone
John Ashton Thomas ... orchestrator
Cathy Thompson ... musician: violin
Mike Thompson ... musician: french horn
Chris Tombling ... musician: violin
John Traunwieser ... additional mixing
Helen Tunstall ... musician: harp
Simone van der Giessen ... musician: viola
Bozidar Vukotic ... musician: cello
Jake Walker ... musician
Allen Walley ... musician: double bass
Richard Watkins ... musician: french horn
Juliet Welchman ... musician: cello
Bruce White ... Viola / viola
Debbie Widdup ... musician: violin
Donald Williams ... musician: double bass
Furesth Williams ... musician: drums & cymbals
Steve Williams ... musician: double bass
Anthony Willis ... composer: additional music
Fiona Winning ... musician: viola
Nick Wollage ... score engineer
Andrew Wood ... musician: trombone
Dave Woodcock ... musician: violin
Phil Woods ... musician: french horn
Tony Woollard ... musician: cello
Chris Worsey ... musician: cello
Warren Zielinski ... musician: violin
Joe Zimmerman ... music preparation
Nick Cecconi ... scoring editor assistant (uncredited)
Vicki Hiatt ... music editor (uncredited)
Edie Lehmann Boddicker ... vocal contractor (uncredited)
John Powell ... composer: "DreamWorks Fanfare" (uncredited)
Benjamin Squires ... Trailer Music (uncredited)

Additional Crew

Edit
Emily Abele ... Digital Resources
Balaji Alahari ... storage operations supervisor
Nathanael Alimi ... voice dubbing: French
Ahmad M. Alkilani ... Manager: Big Data & Analytics
Tucker Scott Alleborn ... Production Coordinator: Layout
Steve Alterman ... adr loop group
Ryan Amundson ... software engineer
Stephanie Rae Anderson ... studio operations: administration
Flavio Aquilone ... Italian dubbing
Féodor Atkine ... voice dubbing: French
Rajia Baroudi ... adr loop group
Christian Barrett ... production technology specialist developer
Robert Bell ... engineering manager
Alan Blevins ... pipeline engineer
Jeffrey Bradley ... research and development
Brian Bullard ... operations systems administrator
Carl Béchard ... voice dubbing: French Canadian
Mitch Carter ... adr loop group
Austin Casale ... digital resources
Brook Chalmers ... adr loop group
Vic Chao ... adr loop group
Scott Chapin ... Director: Infrastructure
Joanna Cherensky ... assistant to producers
Emily Cirillo ... production assistant
Ali Claire ... vp credits: Universal Pictures
Cathy Coopman ... sales manager: CreativeSound
Sarah Counnas ... Director: PMO
Marie Cozannet ... business and legal affairs
Wendy Cutler ... adr loop group
Gérard Darier ... voice dubbing: French
Laurent-Christophe De Ruelle ... voice dubbing: French Canadian
Roger Deakins ... Visual Consultant
Margaret A. Decker ... miscellanious crew: software engineer / software engineer
Christopher DeFaria ... executive in charge of production
Neil Dickson ... adr loop group
Michel Dodane ... voice dubbing: French
Xavier Dolan ... voice dubbing: French Canadian
Anne Dorval ... voice dubbing: French Canadian
Alastair Duncan ... adr loop group
Geneviève Déry ... voice dubbing: French Canadian
Thomas S. Ellsworth ... production technology developer
Asia M. Evans ... production coordinator: Custom Animation
Anthony Fabrizio ... Facilities & Shared Services
Peter Falls ... adr loop group
Melinda Farrar ... assistant to producers
Dailleon Aisce Ford ... animation systems administrator
Emmanuel C. Francisco ... technology manager
Alan Franzenburg ... technology operations
Jennifer Hoskin Frey ... assistant to producers
Isabelle Gardien ... voice dubbing: French
Irene Geller ... department coordinator
Ben George ... principal engineer
Alexander Gerveshi ... research and development engineer
Jean Gilpin ... adr loop group
Jorge Juan González ... senior system administrator
Pascal Grull ... voice dubbing: French
Nicholas Guest ... adr loop group
Eric Hayes ... r&d intern
Loïc Houdré ... voice dubbing: French
Angie Howard ... custom animation
Carrie Hughes ... systems operations supervisor
Topher Hughes ... miscellaneous crew
Rif Hutton ... adr loop group
Sylvain Hétu ... voice dubbing: French Canadian
Mark Jackels ... director of research and development
Emmanuel Jacomy ... voice dubbing: French
Bjorn Johnson ... adr loop group
Michael Jules ... engineer
Jason Kankiewicz ... editorial engineer
Nathalie Kanoui ... voice dubbing: French
Glenn A. Kelly ... project management
Abigail Kelsen ... production assistant
Brian Kim ... production coordinator
Chase Kim ... ADR Loop Group
Robert Knaack ... director of research and development
Ali Kouhzadi ... software engineer
Tim Kwan ... stereo coordinator
Glenn Lamb ... network architect
Jacques Lavallée ... voice dubbing: French Canadian
Peter Lavin ... adr loop group
Aiden Kyungik Lee ... technical director
Camille Leganza ... Recruiter
Mark Macready ... systems administrator
Alex Magaña ... operations systems administrator
Bryan McAdams ... Training Services Coordinator
Jason McConnell ... Development
Darlene A. Medina ... technical & administrative
Peter C. Miller ... configuration management engineer
Edie Mirman ... adr loop group
Krystal Montoya ... production coordinator
Ryan Moran ... production technology developer
Kayla Mouriz ... digital resources
Natacha Muller ... voice dubbing: French
Jordan Myers ... operations systems administrator
Adam Nelson ... production coordinator
Paula J. Newman ... adr loop group (as Paula Jane Newman)
Frédéric Norbert ... voice dubbing: French
Florine Orphelin ... voice dubbing: French
Randy Packer ... research and development manager
Jennifer J. Pan ... supervising technical director
Erik Passoja ... adr loop group
Andrew Pearce ... vice president global technology
Arthur Pestel ... voice dubbing: French
Jim Pirri ... adr loop group
Katherine Ramos ... production supervisor
Emilie Rault ... voice dubbing: French
Sebastién Reding ... voice dubbing: French Canadian
Jim Redler ... voice dubbing: French
Donald Reignoux ... voice dubbing: French
Darren Richardson ... adr voice actor
Thomas Robert ... research and development engineer
Jillian Brooke Roberts ... production coordinator
Stephen E. Ross ... digital operations supervisor: Data Center Operations
John Russell ... technical director
Hope Marie Scanlan ... assistant
Alan Shearman ... adr loop group
Marie-Ève Soulard-La Ferrière ... voice dubbing: French Canadian
Johann Stefansson ... adr loop group
Philip Stefun ... operations systems administrator
Brad Stocking ... Business and Legal Affairs
Christina Lee Storm ... Vice President/Emerging Technology/Strategy & Bus Ops
Roenyl Tisoy ... digital resources
Mark M. Tokunaga ... Vice President: Service Operations
Daisy Tormé ... adr loop group
Andrew VanVoorhis ... technology operations
Olivier Visentin ... voice dubbing: French Canadian
Cory Walker ... operations system administrator
Hayden White ... production coordinator
Jeffrey Wike ... chief technology officer
Matthew Wolf ... adr loop group
Darci Zalvin ... Senior Vice President: Artistic Management
Vitaliy Zavesov ... Rigging and Animation Technologies
Darin Grimes ... marketing (uncredited)
Justin Latimer ... 4D motion editor (uncredited)
Michael Martinez ... 4D Motion Editor (uncredited)
Reny Nazarian ... 4D Effects Editor (uncredited)
Paula J. Newman ... additional voice (uncredited)
Tracy Nicoletti ... development assistant (uncredited)

Thanks

Edit
Darrel Casalino ... special thanks
Karen Hillenburg ... special thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

As Hiccup fulfills his dream of creating a peaceful dragon utopia, Toothless' discovery of an untamed, elusive mate draws the Night Fury away. When danger mounts at home and Hiccup's reign as village chief is tested, both dragon and rider must make impossible decisions to save their kind. Written by JC Jamison

Plot Keywords
Taglines The Final Chapter See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • How to Train Your Dragon 3 (United States)
  • ヒックとドラゴン 聖地への冒険 (Japan, Japanese title)
  • Dragons 3: Le monde caché (France)
  • Drachenzähmen leicht gemacht 3: Die geheime Welt (Germany)
  • Com Ensinistrar Un Drac 3 (Spain, Catalan title)
  • See more »
Runtime
  • 104 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $129,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $55,022,245, 24 Feb 2019
Cumulative Worldwide Gross $522,236,223

Did You Know?

Edit
Trivia In earlier drafts of the film, Drago Bludvist was planned to reprise his role as the movie's main villain, and be redeemed by the end of the story. In a recent interview with Cloneweb, it was revealed that Drago's redemption, and overall return, was scrapped halfway through the movie's production. See more »
Movie Connections Featured in Animated Trailer Extravaganza 2018 (2018). See more »
Soundtracks Together from Afar (How to Train Your Dragon: The Hidden World) See more »
Crazy Credits At the beginning of the credits, after the title of the film is shown, there are scenes from the previous and current films that shows Hiccup's and Toothless' relationship See more »
Quotes Stoick: [Flashback sequence] With love comes loss, son; it's part of the deal.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed