Edit
No Time to Die (2020) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Cary Joji Fukunaga

Writing Credits  

Neal Purvis ... (written by) &
Robert Wade ... (written by) and
Scott Z. Burns ... (written by) and
Cary Joji Fukunaga ... (written by) and
Phoebe Waller-Bridge ... (written by)
 
Ian Fleming ... (based on characters created by)

Cast  

Ana de Armas ... Paloma
Daniel Craig ... James Bond
Rami Malek ... Safin
Léa Seydoux ... Madeleine Swann
Billy Magnussen ... Ash
Ralph Fiennes ... M
Naomie Harris ... Eve Moneypenny
Christoph Waltz ... Ernst Stavro Blofeld
Ben Whishaw ... Q
Jeffrey Wright ... Felix Leiter
Lashana Lynch ... Nomi
Eliot Sumner ... Bodyguard
Rory Kinnear ... Tanner
David Dencik ... Waldo
Ahmed Bakare ... Spectre VIP Guest
Rae Lim ... Spectre Agent
Lourdes Faberes ... Spectre Agent
Priyanga Burford ... Dr. Symes
Amor Evans ... Cuban Waitress
Joakim Skarli ... Cyclist
Obie Matthew ... Spectre Guest
Tuncay Gunes ... Spectre Agent
Gordon Alexander ... Lab Technician
Brigitte Millar ... Vogel
Ty Hurley Ty Hurley ... Office Male
Paul O'Kelly ... Safins Henchmen
Toby Sauerback ... Guard
Rod Hunt ... Spectre Bodyguard
Dali Benssalah Dali Benssalah ... Primo
Lampros Kalfuntzos ... Cyclist
Julian Ferro ... MI6 Security Guard
Douglas Bunn ... Spectre Member
David Olawale Ayinde ... SPECTRE Party Guest
Adnan Rashed ... Spectre Agent
Callan Taverner ... Spectre Guest
Andy Cheung Andy Cheung ... Spectre Agent
Joe Grossi ... Hotel Porter
Iulia Filipovscaia Iulia Filipovscaia ... Russian Worker
Michael Herne Michael Herne ... Spectre Guest
Mariia Legun Mariia Legun ... Laboratory Team
Michael Mercer ... Cuban Cocktail Waiter
Andrew Reed Andrew Reed ... Motorbike Rider
Omar Alboukharey ... Spectre Member (uncredited)
Rodrig Andrisan Rodrig Andrisan ... Spectre Member (uncredited)
Yasmin Bird ... Spectre Guest (uncredited)
Ali El Khodary ... Bodyguard (uncredited)
Andrew G. Ogleby Andrew G. Ogleby ... MI6 Worker (uncredited)
Tim Wildman Tim Wildman ... Laboratory Technician (uncredited)

Produced by 

Per Henry Borch ... line producer: Norway
Chris Brigham ... executive producer
Barbara Broccoli ... producer
Andrew Noakes ... co-producer
Enzo Sisti ... Line producer: italy
Natalie Thompson ... line producer: jamaica
Gregg Wilson ... associate producer
Michael G. Wilson ... producer

Music by 

Hans Zimmer

Cinematography by 

Linus Sandgren ... director of photography

Film Editing by 

Tom Cross
Elliot Graham

Casting By 

Debbie McWilliams

Production Design by 

Mark Tildesley

Art Direction by 

Andrew Bennett
Neal Callow
Dean Clegg
Mark Harris ... senior art director
Sandra Phillips

Set Decoration by 

Véronique Melery
Andrew Merrison ... (set decorating drafting intern)

Costume Design by 

Suttirat Anne Larlarb

Makeup Department 

Jo Barrass-Short ... hair & makeup junior
Emily Bilverstone ... daily makeup and hair artist
Beverley Binda ... Hair & Makeup Supervisor 2nd Unit
Liz Bradbear ... daily make up artist junior
Veronica Caboni ... key crowd hair & makeup artist: italy
Holly Caddy ... Hair and makeup junior 2nd unit
Poppy Clouter ... hair and makeup artist
Desideria Corridoni ... key hair stylist: Italy
Andrea Cracknell ... crowd hair and makeup supervisor
John Eldred-Tooby ... prosthetic mouldshop supervisor
Patt Foad ... key prosthetic makeup artist
Marzenna Fus-Mickiewicz ... makeup artist
Kathleen Garbutt ... crowd hair and makeup junior
Barrie Gower ... prosthetic makeup designer
Brendon Heath ... hair stylist
Ailsa Lawson ... prosthetic make up artist
Rachel Lennon ... makeup artist
Suzi Long ... Crowd hair and makeup
Anna Lubbock ... daily hair and makeup artist
Helen Masters ... makeup junior daily crowd
Daniel Phillips ... makeup & hair designer
Chloë Pyne ... hair and makeup assistant: crowd
Sinead Sweeney ... SFX contact lens optician
Zoe Tahir ... Personal hairstylist to Daniel Craig
Melissa van Tongeren ... Hair and Makeup Artist
Lucy Willis ... crowd hair and make-up artist
Amie Wilson ... 2nd unit hair and make up artist
Pippa Woods ... Hair and Makeup Supervisor
Patt Foad ... prosthetic sculptor (uncredited)

Production Management 

Filippo Baldasso ... unit manager: italy
Chris Brock ... supervising unit production manager
Mally Chung ... unit production manager: Scotland
Vito Colazzo ... production manager: italy
Matt Jones ... production manager: Italy
Raffaello Liguori ... assistant unit manager
Lulu Morgan ... Production Supervisor: Jamaica
Samuel Sharpe ... production supervisor
Massimiliano Sisti ... unit manager: Italy
Michael Solinger ... post production supervisor
Katherine Tibbetts ... unit production manager
Tor Arne Øvrebø ... unit production manager: Norway

Second Unit Director or Assistant Director 

Talar Baker ... Cast Assistant
Donald E G Bentley ... second second assistant director
Thomas D M Bentley ... third assistant director second unit
Lori Emily Brown ... Set PA
Scott Bunce ... second assistant director: second unit
Grant Butler ... Crowd 3rd Assistant Director
Samantha Choat ... set pa: daily
Scott Claydon ... additional third assistant director
Mark Cockren ... crowd second assistant director: Jamaica
Jonny Eagle ... additional floor 2nd assistant director
Alessandra Fortuna ... second assistant director: Italy
Chiara Frosi ... Crowd 3rd Assistant Director: Italy
Dominic Fysh ... first assistant director: second unit
Mohmmad Yunus Ismail ... assistant director
Grace James ... Crowd PA
Ashley Lawrence ... Lock Off PA: daily
Sandrine Loisy ... crowd 2nd assistant director
Ben Lucas ... third assistant director
Jon Mallard ... first assistant director
Lizzie Maxwell ... Set PA
Enzo Musumeci Greco ... assistant director: Italy
Fintan O'Brien ... additional pa: daily
Francesco Pansini ... ad pa: italy
Ben Quirk ... Floor Second Assistant Director: second unit
Gwyn Sannia ... first assistant director: Italy
Giacomo Scortichini ... Floor Third Assistant Director: Italy
Matthew Sharp ... key second assistant director
Emily Thomas ... third assistant director
Zoe Tough ... Base Third Assistant Director: Second Unit
Ruby Victor ... second unit set pa: daily
Alexander Witt ... second unit director
Kurt Wright ... Crowd Third Assistant Director: Jamaica / Floor Third Assistant Director: Second Unit: Jamaica
Kt Yunus ... assistant director
Jani Zombori ... third assistant director

Art Department 

Nick Ainsworth ... concept designer
Nawaz Alamgir ... screen graphics: Territory Studio
Roxana Alexandru ... assistant art director
David Allcock ... storyboard artist
Bethany Beagle ... junior prop modeller
Roberto Benetti ... standby props: italy
Francesca Birri ... art department coordinator
Morten Willyson Bjørnådal ... carpenter
Yugen Blake ... screen graphics: Territory Studio
Michelle Braham ... property master: jamaica
Eilidh Brooker ... Art Department Assistant
Tim Browning ... concept artist
Philippa Bruges ... senior assistant set decorator
Jamie Buchan ... Junior Standby Props
Jack Cave ... modeller
Tony Chance ... storyboard artist
Charlie Cobb ... Concept Artist
Dean Coldham ... supervising plasterer
Deano Harry Coldham ... Plasterer
Jack Connolly ... Set painter
Sarah Elizabeth Daily ... dressing prop / props
Jay Dingle ... screen graphics: Territory Studio
Jonathan Downing ... Action Prop Buyer
Sally Dray ... portrait artist
Paul Duff ... Construction CAD Designer / Lead carpenter
Massimo Eleonori ... C/H dressing prop
James Enright ... asset producer
Sami Fendall ... assistant scenic artist
Tom Gardner ... Storeman
Lottie Geliot ... Art Department Assistant
Liam Georgensen ... assistant art director
Gavin Gordon ... Chargehand Carpenter
Laura Grant ... lead graphic designer
Bjørn Grønnerud ... carpenter
Rupert Hancock ... set dresser
Milly Hanson ... Art Department Assistant
Daniel Harries ... screen graphics: Territory Studio
Rohan Harris ... scenic artist
Aaron Harvey ... prop modeller
Grace-Anna Hay ... Junior Draughtsperson
Steve Hayward ... Prop Modeller
James Hendy ... Production Buyer
Basmah Jolley ... assistant set decorator
Jesse Jones ... supervising drapesman
Rob Jose ... lead modeller
Ysabel Kaye ... Petty Cash Buyer
Chris Kitisakkul ... graphic designer
Karl Koroscik ... propmaker
Terry Lambert ... greensman
Armenia Lardi Baghdighian ... Set Dec Coordinator: Italy
Reece Lawlor ... Prop Modeller
Jak Lawson-Wells ... props
Giuliana Lipparini ... set decorator: Italy
Tracy Low ... Production Buyer
Chris Lowe ... Supervising Art Director
Alfredo Lupo ... draughtsman
Isobel Mackenzie ... assistant graphic designer
Janice Macrae ... Assistant Set Decorator
Kamlan Man ... senior set decorator
Ben Margerison ... screen graphics: Territory Studio
Jonathan Maris ... animatics
Blake Maslin ... greensman
Brian Maslin ... head greensman
Richard Mccarthy ... hod plasterer
Albert McCausland ... draughtsman
James McClellan ... draughtsman
Hugh McClelland ... assistant art director
Georgia McCornick ... Set Dec PA
Tom McLoughlin ... screen graphics: Territory Studio
Lorna Moon ... Prop modeller
Garry Moore ... standby carpenter
David Morison ... senior assistant set decorator
Sam Munnings ... screen graphics: Territory Studio
Antonio Murer ... prop maker
Sebastiano Murer ... C/H dressing prop
Craig Narramore ... hod modeller
Cleo Nethersole ... drapesmaster
Mitch Niclas ... Supervising Standby Propman
Donna Noble ... assistant set decorator: jamaica
Michele Panattoni ... Props Storeman: Italy
Graham Patmore ... carpenter
Ashley Pay ... screen graphics: Territory Studio
Romolo Pompa ... assistant art director
Kimberley Pope ... Concept Artist
Andrew Popplestone ... screen graphics: Territory Studio
Oliver Rayner ... Art Department Coordinator
Jelle Rebry ... draughtsman
Dominee Reid ... assistant scenic artist
Victoria Rhodes ... prop making coordinator/buyer
Isona Rigau ... 2nd unit standby art director
Gabe Robertson ... art department work experience
Tony Roche ... decor and lettering Artist: Daily
Eleonore Rolandez ... prop modeller
Noela Salvatierra ... Art Department
Lucien Sands ... dressing props
David Sheldon-Hicks ... screen graphics: Territory Studio
Christian Short ... props workshop supervisor
Corrine Silver ... draughtsperson
Amy Smith ... screen graphics: Territory Studio
Oliver Smith ... Art Department Assistant
Gordon Spurs ... graphic designer / screen graphics: Territory Studio
Jason Torbett ... action prop supervisor
Gena Vazquez ... props
Camille M. Verhaeghe ... concept/researcher
Paul Wallis ... Set Painter
Amanda Ward ... props painter
Peter Watson ... chargehand dressing prop
Clayton Welham ... screen graphics: Territory Studio
Ian Whiteford ... Greensman
Terry Whitehouse ... prop maker
Luke Whitelock ... assistant art director
Ben Wilkinson ... property master
Buddie Wilkinson ... supervising standby prop: second unit
Simon Wilkinson ... Dressing Propman
Rachelle Williams ... set decoration buyer: jamaica
Alasdair Wilson ... screen graphics: Territory Studio
Bradley Woodbridge ... painter
James Wright ... carpenter: dailies
Qingling Zhang ... junior concept artist
William Wright ... playback technician: Compuhire (uncredited)

Sound Department 

Millie Akerman-Blankley ... Sound Trainee
Mark Appleby ... ADR Mixer
Tom Barrow ... sound mixer: second unit
Bryan Bowen ... sound designer
Mark DeSimone ... adr mixer
Arthur Fenn ... key first assistant sound
Loveday Harding ... first assistant sound: second unit
James Harrison ... co-supervising sound editor
Simon Hayes ... production sound mixer
Alan Hill ... sound mixer: VFX unit and splinter unit
Eilam Hoffman ... sound effects designer
Jo Jackson ... assistant sound editor
Ben Jeffes ... second assistant sound
Robin Johnson ... first assistant sound
Paul Massey ... re-recording mixer
Michael Miller ... ADR Mixer
Francesca Renda ... sound trainee: second unit
Oliver Tarney ... supervising sound editor
Rachael Tate ... dialogue editor

Special Effects by 

Phil Ashton ... special effects senior technician
Danilo Bollettini ... special effects pyro supervisor Italia
Pasquale Catalano ... special effects supervisor: Italy
Chris Corbould ... special effects supervisor
Lynne Corbould ... special effects buyer / special effects coordinator
Paul Davin ... special effects technician
Tony Edwards ... special effects senior technician
Sander Ellers ... senior modeller
Dave Eltham ... special effects senior technician
Jon-Emil Engen Jacobsen ... special effects assistant: Norway
Dean Ford ... Senior Special Effects Technician
Michael Fox ... special effects workshop supervisor
Tom Goodman ... explosives engineer
Charlie Harper ... SFX Health & Safety Advisor
Pål Morten Hverven ... special effects supervisor: Norway
Matthew Johnson ... Special Effects Senior Technician
Karl Jordan ... special effects technician
Jason Leinster ... senior technician
Ian Lowe ... special effects floor supervisor
Steve Middleton ... special effects technician
Ron Milione ... special effects technician: United States
Huw Millar ... special effects senior technician
Tom Murtagh ... special effects workshop supervisor
Aaron Parrott ... special effects technician
Dave Poole ... special effects senior technician
Mathias Sarre Ramstad ... special effects technician: Norway
Harry Rhys ... special effects
Samuel A. Sanders ... special effects technician
Mitch Toles ... special effects technician
Luke Turner ... engineer
John Van Der Pool ... Special Effects Floor Supervisor

Visual Effects by 

Reetu Aggarwal ... visual effects artist
Mukund Agicha ... Matchmove Artist
Silvio Alberti ... compositor: Industrial Light & Magic
Michael Alkan ... environment supervisor: Cinesite
Zaid Alkayat ... 3d environment capture specialist
Jarrod Anderson ... creature technical director
Paul Arion ... global head of layout: DNEG
Adam Arnot ... compositor: Framestore
Oliver Atton-Higgins ... previs modeler: Proof, Inc
Tigran Badalyan ... Senior Compositor: ILM
Mark Bakowski ... visual effects supervisor: ILM
Michael Baloun ... Line Producer
Steven Barham ... visual effects coordinator/data wrangler
Boyan Baynov ... Lookdev TD: ILM
Alex Belgeonne ... Visual Effects Production Manager
Martin Bell ... previs artist
Nadir Bennac ... Data wrangler
Leonardo Bianchi ... lighting td: ILM
Sudeepto Bose ... senior compositor: Cinesite
Matt Boyer ... matchmove supervisor: Cinesite
Neal Bradshaw ... photogrammetry 3d scan artist: gentle giant studios
Dan Brittain ... digital compositor
Stuart Brown ... lead previs artist
Jon Caldwell ... visual effects
Billy A. Campbell ... visual effects editor
Dan Carney ... technology: ILM
Ledicia Castro ... lidar scanning: Lidar Lounge
Wayne Chan ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Michael Cheng ... DMP/Environment Artist: Cinesite
Adam Coglan ... Previs artist
Miquel Àngel Corominas Pla ... fx technical director: Industrial Light & Magic
Ed Coy ... senior generalist: ILM
Sanchia Currie ... vfx producer: Cinesite
Oscar Dahlén ... FX TD
Aurore de Blois ... Compositing Supervisor / compositing supervisor: Cinesite
Yoshi DeHerrera ... visual effects supervisor: Gentle Giant Studios
Alexander Dewar ... capture technician: Clear Angle Studios
Gerard Diefenthal ... visual effects supervisor
Dave Duarte ... capture technician: Clear Angle Studios
Paul Edwards ... visual effects producer: DNEG
Karen Elliott ... senior compositor: TPO VFX
Jonathan Fawkner ... visual effects supervisor: Framestore
Emelia Fiell ... technology production manager: Framestore
Aldo Filiberto ... digital artist
Justin Francis-Mcleish ... Paint and Roto Artist: Industrial Light & Magic
Simon Fraser ... Visual Effects Production Manager
Pawl Fulker ... previsualisation supervisor
Jesus Garrido ... Senior compositor: Industrial Light & Magic
Mélanie Geley ... Digital matte painter: framestore
Hongfei Geng ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Daniel Gonzalez Solozabal ... Senior Compositor: Industrial Light & Magic
Joel Green ... visual effects supervisor: DNEG
Mikhail Gubkin ... effects technical director
Amandine Gutierrez ... visual effects coordinator
Andy Hayes ... head of cg
Daniel Hazeltine ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Jamie Hearing ... visual effects artist
Michael Hedges ... digital compositor
Julian Hermannsen ... Motion Control Operator
Jesse Hildreth ... senior lighting technical director: ILM
Poppy Hunter ... scanning technician: Clear Angle Studios
Giorgio Iovino ... lead matte painter: DNEG
Belinda Isaacs ... visual effects coordinator
Christopher Django Johnston ... Virtual Production TD
Drew Jones ... global sales & business development director: Cinesite
Georg Kaltenbrunner ... fx supervisor: ILM
Anand Kambli ... creature td: Double Negative London
Vasilis Karatziva ... visual effects department production manager: DNEG
Martin Kemble ... visual effects coordinator
Jack Kersey ... environment generalist TD: DNEG
Jack Kilyan ... paint and roto artist: Framestore
Remko Kram ... lead compositor: DNEG
Jan Krocak ... Environment TD
Rachel Langford ... Visual Effects Production Assistant
Peter Lasrado ... build supervisor
Kim Lavery ... executive producer: gentle giant studios
Christopher Learmonth ... vfx editor: Cinesite
Claudia Lechen ... lead compositor: Framestore
Youen Leclerc ... lighting lead: Framestore
Maxx Wai In Leong ... Cg Supervisor
Toby Lewin ... visual effects artist
Reilly Lohr ... senior texture painter
Roxana Loncea ... VFX Artist: ClearAngle Studios
Yannick Lorvo ... senior generalist artist: Dneg
Francesco Lupo ... lead groom td: ILM
Riccardo Mascia ... digital compositor framestore
Rudy Massar ... senior creature modeller: Industrial Light & Magic
Sasha Mitchell ... 3d lidar photogrammetry scanning services: Lidar Lounge
Tamara Mitchell ... Lidar Supervisor
Kevin Monge ... photogrammetry 3d scan artist: gentle giant studios
Daniel Moreno ... digital compositor: Industrial Light&Magic
Liam Morris ... lead previs asset builder: Proof, Inc
Aj Mulley ... visual effects coordinator: DNEG
Kailene Murray ... production assistant
Sebastian Ness ... senior layout artist
Sophie Newton ... assistant colourist: DNEG
Harry Nichols ... assistant technical director: DNEG
Charlie Noble ... visual effects supervisor
Matteo Olivieri-Dancey ... digital compositor
Peter Olliff ... vfx production manager: Cinesite
Demir Organ ... Paint and Roto Artist: Framestore
Sara Pedramnia ... visual effects coordinator
Addison Petrie ... compositor
Andrea Pezzolato ... texture: framestore
Lloyd Phillips ... software developer: DNEG
Alessandro Pieri ... digital compositor: DNEG
Ed Plant ... senior compositor: TPO VFX
Francesco Polito ... digital compositor: ILM
Tim Potter ... head of assets: Cinesite
Mahajan Prashant ... camera tracking td
Ed Price ... 2nd Unit Lead Data Wrangler
Stewart Probert ... Production Manager: Clear Angle Studios
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Industrial Light & Magic
Lasse Rasmussen ... visual effects artist
Jordan Rice ... VFX Technical Resource Assistant
Sullivan Richard ... Lead Matte Painter: DNEG
Mnandi Ridley ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Wesley Roberts ... lead compositor: Industrial Light & Magic
Matthew Robinson ... matchmove lead: framestore
Dane Rockingham ... technical specialist
Gerard Romea ... digital compositor: framestore
David Ross ... Modeller
Jessica Royce ... visual effects coordinator
Thomas Salama ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Craig Saxby ... visual effects coordinator
Bryan Servante ... previs supervisor
David Sheldon ... compositor
Martina Silharova ... vfx producer: Cinesite
Jamie Ray Sims ... vfx runner: ILM
Maxwell Smith ... environments technical director
Ivan Sorgente ... digital compositor
Richard Sowerby ... paint and roto supervisor: Cinesite
Bernardo Andrea Spadafora ... Lead Lighting TD: Dneg
Petter Steen ... senior generalist: ilm
Mark Stepanek ... head of lighting: Cinesite
Sam Stewart ... Digital artist: ILM
Apurv Swami ... matchmove TD: DNEG
Mehdi Tadlaoui ... head of matchmove and layout: Cinesite
Wilson Tang ... digital restoration
James Thompson ... previs artist
Matthew Tinsley ... inhouse visual effects supervisor: TPO VFX
Ivan Tomovic ... assistant technical director: DNEG
Nick van Diem ... lead creature td: Industrial Light & Magic
Matteo Veglia ... senior visual effects coordinator: Industrial Light & Magic Vancouver
Devendra Verma ... digital compositor: DNEG
Rahul Verma ... Digital Compositor: DNeg
Guillaume Vieugue ... environment td: Framestore
David Vivaldini ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Lisa Wakeley ... vfx senior co-ordinator
Alex Wareham ... render wrangler
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Eranka Weerasuriya ... visual effects production manager: ILM
Marcel Wehe ... visual effects coordinator
Peter Welton ... paint supervisor
Matthew Wight ... paint and roto artist: framestore
Jordan Wilson ... paint & rotoscope artist: Framestore
David James Wood ... 3D Scanning Technician
Salvador Zalvidea ... vfx supervisor: Cinesite
Michael Zannetou ... release manager: production technology
Joachim Zell ... supervising scanning and recording technician
Camille Zurcher ... visual effects coordinator

Stunts 

Leah Aitken ... stunt department coordinator (as Leah Breckman)
Giorgio Antonini ... stunt performer (stunt performer)
Adam Basil ... stunt performer
Eddy Benguedih ... stunt performer
Marvin Berrembou ... stunt performer
Andrew Burford ... stunt performer
Marvin Campbell ... stunt performer
Danilo Capuzi ... stunts
Stephanie Carey ... stunt driver
Massimiliano Catasta ... stunts
Thibault Chiron ... stunt performer
Emanuela Coletta ... stunt performer
Adam Collins ... stunt performer
Ben Collins ... stunt driver: Bond Double
Joel Conlan ... stunt performer
Liam Coote ... stunt performer
Alexander Corne ... stunt performer
Gary Cothenet ... stunt performer
Matt Fraser Dawson ... stunt performer
Adrian Derrick-Palmer ... stunt performer
Jamie Dobb ... stunt performer
Jamie Edgell ... jamaican unit
James Embree ... stunt double
Rick English ... stunt performer
Ben Essex ... stunt performer
Rachael Evelyn ... stunt performer
Rocco Maria Franco ... stunts
Jacqueline Freda ... stunts
Yves Girard ... 2nd unit stunt coordinator
Maria Gnecchi ... utility stunts
David R. Grant ... stunt double daniel craig
Philippe Guégan ... stunts
Tom Hatt ... stunt performer
Anthony Heilmann ... stunt performer
Ignacio Herráez ... stunt driver
Mark Higgins ... stunt driver
Scott Hillier ... stunt rigger
Jessica Hooker ... stunt double: Leah Sedoux
Jason Hunjan ... stunt driver
Martin Ivanov ... stunt driver
Jonny James ... stunt performer
Steve Jehu ... stunt performer
Cristian Knight ... stunt driver
Bogdan Kumshatsky ... stunt performer
Jérémy Lagniez ... stunt performer
Xavier Lake ... Stunt Double: Jeffrey Wright
Renars Latkovskis ... stunt performer
Jess Liaudin ... stunts
Grégory Loffredo ... fight arranger
Sonny Louis ... stunt performer
Arif Macaco ... stunts trainee
Will Mackay ... stunt performer
Harry Makanga ... stunt performer
Alex Martin ... stunt performer
Boris Martinez ... co 2nd unit stunt coordinator
Erol Mehmet ... stunt performer
Trayan Milenov-Troy ... stunts
Nikita Mitchell ... utility stunts: Stunt Performer
Lee Morrison ... stunt coordinator
Monia Moula ... stunt double: Ana de Armas
Marie Mouroum ... Stunt Double: Lashana Lynch
Steven Mullins ... stunt performer
David Newton ... Stunt Double: Rami Malek / stunt double: David Dencik
Haruka Ohshima ... stunt double: Ana de Armas
Abian Padrón ... stunt performer
Rob Pavey ... stunt performer
Catherine Peck ... stunt performer
Christina Petrou ... stunt double Young Madeline
Laurent Plancel ... stunt performer
Gabriele Ragusa ... stunt performer
Charles Ramsay ... stunt rigger
Shane Roberts ... stunt performer
Jean-Charles Rousseau ... stunt double: Daniel Craig
Kai Kolstad Rødseth ... stunts
Moussa Sako ... stunt performer
Franco Maria Salamon ... stunt coordinator: Italy
Matthew Sampson ... Stunt Department Manager
Olivier Schneider ... supervising stunt coordinator
Matt Sherren ... stunt performer
Tony Smith ... stunt performer
Sebastien Soudais ... Stunt Double: Rami Malek
Sam Stefan ... stunts
Anna Stephenson ... stunt performer
Neil Stoddart ... stunt performer
Ryan Stuart ... stunt performer
Leon Sua ... stunt performer
Laura Swift ... stunt performer
Andy Taylor ... stunt performer
Luke Tumber ... stunts
Massimiliano Ubaldi ... stunt driver
Pablo Verdejo ... stunt player
Vittorio Verdirosi ... stunts
Patrick Vo ... fight choreographer
Kaloian Vodenicharov ... stunt performer
Chris Waite ... stunt performer
Elmo Walker ... stunt performer
Alistair Whitton ... stunt performer
Leo Woodruff ... stunt performer
Jani Zombori ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Actiondrone ... drone unit: Italy
Steve Ahn ... drone technician
Tom Aldcroft ... eclipse operator
Rich Allen ... lighting console programmer
David Ambrosi ... Scorpio Arm Pilot
Josh Andrews ... Main Unit Video Assistant
David Appleby ... key grip
David Arms ... aerial camera technician
Phil Arntz ... aerial camera operator
Kjetil C. Astrup ... underwater camera: Norway
Peter Ayriss ... drone pilot
Kim Bach ... digital imaging technician: Norway
Roberto Barbona ... grip
Phillip Barnes ... central loader: 2nd Unit
Byron Bernardo ... electrical rigger
Jasin Boland ... still photographer: second unit
Dave Brennan ... Best Boy
Rogan Brown ... grip: dailies
Mauro Calo ... Precision Driver POV 3D camera Car
Francesco Carlucci ... digital rushes uploader: italy / video assist trainee: splinter unit
Dominique Cheung ... second assistant camera: a camera 2nd unit
Andres Claridge ... second assistant camera: dailies
Nick Coleman ... second assistant camera: second unit
Glenn Coulman ... first assistant camera: underwater unit
Panateam Crew ... Scorpioarm system main unit daily / Scorpioarm system second unit italy
Simon Cullen ... Supervising sparks rigger
Nicola Dove ... still photographer
Ashlea Tamara Downes ... assistant camera
Anders Eide ... key grip
Tom Ellacott ... camera trainee: additional
Richard Elliott ... Drone pilot
Antony Robert Ephgrave ... lighting technician
Fernando Escovar ... location photography
Jason Ewart ... "a" camera operator / steadicam operator
Peter Field ... camera operator second unit
Jack Flemming ... A camera dolly grip
George Anthony Fox ... second assistant camera: dailies
Phoebe Fraser ... digital imaging technician
Neil Frazer ... wirecam programmer
Christen Kenneth Gran ... lighting technician / local best boy: Norway
Miles Gutkin ... grip
Will Handley ... first assistant camera/microwave link tech: aerial unit
Phill Hardy ... first assistant 'b' camera second unit
Matt Harmsworth ... Drone Pilot
Harlon Haveland ... Additional Gaffer / rigging gaffer jamaica
Jordan Heath ... Grip Trainee
Matthew Hickin ... Lighting Console Programmer
Leo Holba ... Additional first assistant camera: 2nd Unit
Paul Holley ... chargehand rigging electrician
Larry Hurt ... crane technician & russian arm technician: second unit
Mahalia John ... Camera Trainee: Main Unit
Mark Joiner ... generator op/electrician
Cliff Jones ... Practical Electrician
Aaron Keating ... Under Water chief lighting technician
Aidan Kelly ... Drone Pilot
Mike King ... electrician
Alun Knott ... Drone Operator
Patrick L. Kornegay ... Set Stills Processing
Guido Leonarduzzi ... Scorpio Arm arm Operator
Mathew Lester ... video trainee: second unit
Oliver Loncraine ... Camera operator: "b" camera main unit
Anita Markowska ... video trainee: main unit
John Marzano ... aerial director of photography
Glen Nigel Matthews ... video trainee: main unit
Ossie McLean ... camera operator "b" camera
Jack Mealing ... cinematographer's technical assistant
Ed Miller ... still photographer 2nd unit: Jamaica
Nicholas Milligan ... camera trainee: main unit dailies
Josh Milne ... Libra Head Technician
Dean Morrish ... second asst cam B cam 2 unit
Dean Murray ... A camera 2nd AC: Main Unit
Stephen Oh ... camera operator
Robin Opgård ... grip
Lee Perkins ... Rigging electrician: Jamaica
Toby Plaskitt ... russian arm operator
Andrew Purdy ... splinter unit gaffer
Michele Abramo Puricelli ... libra head technician: dailies
Christopher Raphael ... still photographer: Norway
Sam Reeves ... Additional Grip: Main Unit - Jamaica
Andrew Rowlands ... Additional Drone Photography: Italy
Terje Røkke ... Russian arm operator / technocrane operator
Ben Saffer ... Digital Imaging Technician
Jack Sands ... central loader: main unit
Johannes Selvaag ... Electrician: Norway
Cristiano Sergioli ... Scorpioarm technician Italy unit
Jonathan Sheed ... console operator: dailies
David Sinfield ... gaffer
Steven Skinner ... electrician
Paul Snell ... first assistant camera: C-camera - Italy / first assistant camera: splinter unit / second assistant camera: b camera
Christopher Starkey ... second assistant camera: second unit
Pål André Sterud ... Electrician: Norway
Jonny Stillwell ... second assistant camera, VFX unit, dailies
Étienne Suffert ... camera trainee: splinter unit dailies
Jorge Sánchez ... first assistant camera: "a" camera
Gary Thornhill ... HOD practical lighting electrician / hod pratical electrcian
Ryan Thornhill ... Practical electrician
Paolo Tiberti ... key grip
Jo Eken Torp ... director of photography: Splinter Unit
Colin Townsend ... supervising practical electrician
Jonathan Tubb ... second assistant camera: "c" camera - main unit Italy
Stig Tvenge ... Electrician: Norway
Toby Tyler Jr. ... gaffer 2nd unit
Harry Walker ... electrical rigger
Jacob Ward ... second unit video playback assistant
Martin Ward ... video operator 2nd unit
Jon Webb ... Second Unit
Alexander Witt ... director of photography: second unit
Bruno Witt ... second assistant camera: second unit
Giorgia Zarantonello ... data download technician

Animation Department 

Benoit Moranne ... Senior Animator
Jeff Struthers ... animator

Casting Department 

Rosie Carter ... extras casting
Jemima McWilliams ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Alfie Allin ... costume PA
Aoife Barron Flynn ... Costume Trainee
Rosie Bath ... Costume Trainee
Karen Beale ... wardrobe mistress second unit
Ffion Boyesen ... set costumer
Caroline Bradley ... principal set costumer
Amy Cansdale ... Costume Trainee
Georgia Chantry ... Costume Maker
Joel Christopher ... costumer
Paul Colford ... wardrobe master second unit
Cressida Connolly ... costume buyer
Olivia de Laune ... costume assistant
Stefano De Nardis ... costume supervisor: Italy
Georgina De Santis ... costume assistant
Kristen Ernst-Brown ... 2nd assistant costume designer
Caroline Fallon ... costume coordinator
Sarah Ferdinando ... costume maker daily
Simone Feulner ... Costume Cutter
Kevin Giles ... Costume Prop Modeller
Philip Goldsworthy ... principal set costumer
Jane Gooday ... head costume buyer
Anna Haigh ... costume graphic artist
Emma Harding ... key costumer
Beth Herd ... textile artist
Jack Oliver Hopkins ... costume daily
Gary Hyams ... key costumer
Lauren Jarvis ... Costume Trainee
Laura Johnson ... crowd costume fitter
Lee Kenny ... costumer: Military
Pashelle L. Latino ... wardrobe supervisor
Ashleigh Lennox ... crowd costume supervisor
Alison Lewis ... Costume Buyer
Joelle Li-Cho ... crowd alterations
Caroline Lindop ... costume graphic artist
Annette Malone ... costume maker
Claudio Manzi ... key costumer: italy
Heidi McQueen-Prentice ... costume assistant
Stephanie Miles ... Costume prop maker
Sarah Moore ... Chief Textile Artist
Carlotta Moricci ... set costumer: Italy
Colleen Morris ... costume fitter
Carla Murtagh ... Costume PA
Emanuela Naccarati ... costume buyer
Pamela Paolini ... textile artist
Tamsin Pearson ... crowd stunts costumer
Mia Hope Radford ... set costumer
Sarah Robinson ... costume supervisor
Eva Roelfs ... 2nd Assistant Costume Designer
Elena Rotatori ... costume coordinator: Italy
Laura Rhi Sausi ... daily set costumer: Italy
Hannah Smith ... costume maker
Tina Solberg ... costume assistant
Simone Carlo Toniato Toso ... principal costume stand by
Maurizio Torti ... set key costumer: italy
Thomas Traxler ... cutter
Davina Greening ... crowd costume maker (uncredited)
Joelle Li-Cho ... Costume maker (uncredited)

Editorial Department 

Juan Carlos Alvarez Vasquez ... post-production coordinator
Elise Anderson ... first assistant editor
Cherri Arpino ... head of dailies
Fiorenza Bagnariol ... data technician
Andrew Fineberg ... dailies operator
Chris Francis ... colour assistant
Doug Garside ... Dailies Technical Supervisor
Roger Harlow ... director of post production
Deborah Kavanagh ... vfx assistant editor
Harriet Kennedy ... Editorial Trainee
Lulu Ladd ... Dailies Operator
Justin Lanchbury ... 65mm IMAX Film Dailies Manager
Molly MacCormack ... colour assistant
Carlo Milillo ... vfx assistant editor
Michael Pearce ... Dailies Operator
Pavithra Ramani ... trainee editor
Brett Rayner ... color assistant
Michael Ritter ... senior producer digital cinema
Adam Shell ... dailies operator
Nathan Summerfield ... assistant editor
Matt Wallach ... colorist: dailies / supervising digital colorist
Derek Gilbert Zacho ... Dailies Operator

Location Management 

Stian Kirsebom Andersen ... assistant location manager
Shahbaz Aynoddin ... location manager: second unit norway
Sean Barclay ... location scout: Scotland
Joshua Benedetti ... location scout: spain
Alex Bird ... location marshal
Toby Blyther ... Assistant Unit Manager
Cameron Bowyer ... Location Marshal
Duncan Broadfoot ... location manager: Jamaica/Italy
Peter Bruteig Henriksen ... Location Assistant: Norway
Kat Buckley ... Location Marshal
Andreas Bugge ... Location Assistant: Norway
Rob Campbell-Bell ... location manager
Jonas F. Christiansen ... supervising location manager: Norway
Matthew Clarke ... location manager: Jamaica
Damien Clement ... location scout
Joan Cobos ... location manager and scout
Fabio Ferrante ... location manager: italy
Ben Firminger ... unit location manager
Kristiaan Fisher ... location marshal
Richard George ... location scout: Italy
Hamish Gray ... location scout
Summer Greenwood ... Location Marshal
Charlie Hayes ... location manager
Ian Hewitt ... assistant location manager
Jonny Hinsley ... location marshal
Cécile Howard ... Location Marshal: dailies
Liam Irving ... location manager: Scotland
Mike Johansen ... location scout
Danny Khoudary ... Unit Manager
Anna Kindness ... Location Marshal
Saoirse Knight ... location department coordinator
Jack Leary ... assistant location manager
Melissa Lim ... location marshal
Mikey Lloyd ... Location Marshall
Mandy Lo ... location marshal: dailies
Philip Lobban ... location scout
Ajay Lotay ... location assistant
Tayyib Mahmood ... studio unit trainee
Tom Marshall ... location scout
Pauly McCluskey ... Unit Manager: Scotland/Italy
Robin Melville ... supervising location manager: Italy
Jason Nightingale ... Unit location manager: Jamaica/Italy/UK
Niall O'Shea ... assistant location manager
Rebecca Pearson ... location scout
Ben Piltz ... supervising location manager
Will Poole ... Location Marshal
Ashton Radcliffe ... location scout
Eva Renzelli ... Assistant location manager: Italy
Chris Rouse ... location assistant
Ola Rydjord ... location manager: norway
Steve Michael Røyset ... location manager 2nd unit: norway
Tyler Sinclair ... Location Marshal
Jamie Smith ... locations marshall: 2nd unit - dailies
Zuhair Soudi ... Unit Manager: Italy
Camilla Stephenson ... supervising location manager
Brianne Stewart ... location coordinator
Elisabetta Tomasso ... location manager
Vidar Vangsnes Stadheim ... assistant location manager: second unit
Ben White ... locations scout
Ruby Whitelocke ... assistant location manager
Tommy Wike ... location scout: Norway
Thomas Woods ... location scout
Jani Zombori ... location assistant

Music Department 

Steven Kofsky ... music production services
Johnny Marr ... musician/guitar

Script and Continuity Department 

Susie Jones ... Script Supervisor 2nd Unit
Marie Lacey ... assistant script supervisor / assistant script supervisor: second unit
Sylvia Parker ... script supervisor
Jenny Robins ... Script Editor

Transportation Department 

Camilla Aakre ... transportation: Norway
Filippo Colli ... transportation captain
Lee Craven ... unit driver
Rob Davis ... HOD Tech Vehicles
Amanda Ferriter ... Transport Coordinator Jamaica
Conor Joseph Fitzpatrick ... Cast 1 Facilities HOD
Melina Frías ... Transport Manager: Italy
Darren Helman ... unit driver
Leon Keegan ... Facilities Captain 2nd Unit
Noelle Kerr ... Transportation Coordinator: Jamaica
Michael Kirkman ... unit driver
Craig Leighton ... unit driver
Marlon McIntyre ... transportation captain: jamaica (as Malon Mcintyre)
Alessandro Minisola ... transportation captain: Italy
Colin Morris ... unit driver
Cian O'Driscoll ... Assistant Transport Captain: Jamaica / Assistant Transport Captain: Scotland
Mike O'Shea ... Transport Captain: Jamaica
Wayne Parkhouse ... Action Vehicle Driver
Heath Reid ... unit driver
David Rosenbaum Jr. ... Driver to Mr Sandgren
Colescu Sebastian ... Tech driver: Norway unit
Clive Shaw ... 4x4 driver
Piotr Walczak ... transport facilities manager
Stuart Miles Green ... Tech Truck Senior project manager via Translux (uncredited)

Other crew 

Nicholas A. Ager ... production assistant
Amber Aitken ... assistant accountant
Dennis Appelong ... production assistant
Tom Arch ... assistant studio unit manager
Steve Armstrong ... production accountant: jamaica
Samantha Arnold ... 2nd unit production supervisor
Kjetil C. Astrup ... Underwater Unit advisor
Mark Beaumont ... location accountant: Jamaica and Italy
Natalie Beer ... dialect coach
Polly Bennett ... Movement Coach
Patrick Billingstad ... production assistant
Toni Blackford ... accommodation coordinator: jamaica
Dave Booys ... assistant marine coordinator
Ilaria Braghese ... assistant production coordinator Italy
Laura Briggs ... crowd pa: dailies
Monique Brown ... production coordinator jamaica
Arran Brownlee ... title concept artist
Gemma Burkinshaw ... accounts assistant
Philipa-Anne Burnett ... assistant production coordinator: jamaica
Kathryn Butt ... Shipping Assistant
Joe Butterworth ... production assistant
Faye Carney ... unit nurse: second unit
Oscar Chandler ... production assistant
Katie Chorley ... accounts assistant
Lesley Chorley ... accounts assistant
Gian Luca Ciotti ... Aerial Coordinator for Italy
Samuel James Clarke ... production assistant
William Conacher ... Dialect Coach
Chris Corbould ... Action Vehicle Supervisor
Greg Corke ... Armourer
James Cross ... crowd runner
Maria De Ferry ... lock off pa: dailies
Tim Deegan ... fire and rescue
Marius Dokka ... freelance / production assistant
Lauren Durrant ... production assistant
Charles Edwards ... Clearances
Amy Eglen ... Location Marshall
Marlene Enger ... Production Office Assistant
Olafur Alexander Eriksen ... Production Assistant: Norway
Robert Etall ... Paramedic
Maria Fiorito ... production accountant
Miles A. Fletcher ... Helicopter Pilot
Anna Fraga McLucas ... assistant production office coordinator Scotland
Samuel French ... crowd pa: dailies
Emma Friedl ... environmental production assistant
Leigh Gettens ... cost assistant
Sasha Gibson ... Unit Publicist: 2nd Unit
Jon Gray ... Account Executive
Cameron Guest ... production assistant
Quentin Guiavarc'h ... additional production assistant
Andrew Hammond ... dailies payroll accountant
Sam Hare ... stand-in: Daniel Craig
Alexandra Hayes ... crowd pa: dailies
Johannes Helmling ... lock off pa
Oliver Hill ... production assistant: dailies
Asbjørn Nikolai Hoaas ... water tech
Michael W. Hoban ... marine captain
Callum Hodgkinson ... production assistant
Andy Hudson ... Laboratory manager Cinelab
Sarah Iovino ... assistant production coordinator: 2nd unit
Nina Jalava ... stand-in: Ana de Armas
Joachim Jørgensen ... production assistant: Norway
Martin Kemble ... production coordinator
Gary Kett ... assistant production coordinator
Simone Khoury ... Production Secretary: pre-production
Daniel Kleinman ... main titles designer
Hege Kolkinn ... location assistant: Norway
Leon Koop ... researcher
Sky Kraigher ... Accounts Trainee
Tiffany Lulu Lewis ... shipping coordinator: jamaica
Anthony Lowery ... set production assistant: dailies
Shona Ringdalen MacDonald ... Production Coordinator: Norway
Daniel F. Malone ... marine coordinator
Norma Marie Mascia ... Production Coordinator Italy
Jill McCullough ... Dialect Coach
Fabrizio Melone ... Key production office assistant italy
Mario Mercuri ... payroll accountant assistant: Italy Crew
Marilena Mondati ... Assistant to Line Producer: E. Sisti
Stefania Monetti ... Accommodation Coordinator: Jamaica / UK Production Coordinator: Italy
Steven Moth ... aerial coordinator
Jack Murphy ... production assistant dailies
Maggie Murray ... payroll accountant
Grazia Netti ... 1st assistant accountant (Italy)
Laura Ninni ... Accommodations coordinator: Italy
Josh Nixon ... cost accountant
Chris Noakes ... accounts trainee
Joyce Noakes ... ap supervisor
Marius Strøm Næss ... Location Assistent
Clara O' Keeffe ... Shipping Coordinator
Simon O'Connell ... aviation supplier
Cian O'Driscoll ... Picture Vehicles Assistant: Italy
Lakshantha Pattapola ... set IT technician
Natasha Phelan ... executive assistant: Mr Pope
Aneta Radomska ... Travel & Accommodation Coordinator
Natasha Radski ... ADR
Laura Renton ... Assistant to the Executive Producer
Josh Sales ... crowd pa: dailies
Will Samuelson ... helicopter film pilot
Susie Scourfield ... cashier
Krishan Sharda ... additioanl pa
Mike Shoard ... accounts trainee (as Michael Shoard)
Lorenzo Sisti ... scouting researcher for Film Production Consultants
Joss Skottowe ... armourer
Christopher J. Smith ... production secretary
Louise Marie Smith ... sustainability manager
Matt Spooner ... Production Safety Supervisor
Kirsty Squibb ... Second Unit: Production Coordinator
Chiara Stefani ... tax credit accountant: Italy
David Stenseth ... Location assistant
Andy Stephens ... aerial coordinator
Adele Steward ... production coordinator
Sarah Stiff ... 1st assistant accountant
Sarah Sugden ... cast chef
George Sullivan ... 2nd Unit Production Assistant
Adam Survay ... crowd pa: dailies
Eric Sweeney ... Security
Bronagh Szywala ... crew payroll supervisor
Pål Tangen ... base manager, Atlantic Road Shoot, Norway
Louis Taylor-Baggs ... Director's Assistant: 2nd Unit
Darin Tennent ... production coordinator: jamaica
Johanna Thea ... stand-in for Naomi Harris
Naomi Joy Todd ... dialect coach
John Udall ... production accountant
Penny Udall ... assistant accountant
Tina Vidmar ... additional set pa: splinter unit
Rasa Vilkaityte ... assistant accountant#1: Italy
Rog Ward ... construction/sfx medic
Chloe Warren ... Shipping Coordinator
James Warren ... Production Intern
Iona Westlake ... key assistant production coordinator
Richard Wild ... chief meteorologist
Leonie Wilkinson ... accounts coordinator
Jenny Wood ... Assistant Script Supervisor
Kaan Yilal ... assistant accountant

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed