Poster

Mission: Impossible - Rogue Nation ()


Reference View | Change View


Ethan and his team take on their most impossible mission yet when they have to eradicate an international rogue organization as highly skilled as they are and committed to destroying the IMF.

Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Ethan Hunt
...
William Brandt
...
Benji Dunn
...
Ilsa Faust
...
Luther Stickell
...
Lane
...
Atlee
...
Lauren
...
Prime Minister
...
Janik Vinter
...
Alan Hunley
...
A400 Pilot
...
A400 Pilot
...
A400 Crewman
...
Record Shop Girl
...
Chairman
...
Senator
...
Senator
Martin Cochrane ...
Senator
David Peart ...
Senator
...
Janik's Sentry (as Barnabas Reti)
Ash Merat ...
Janik's Sentry
...
IMF Operator
...
Officer Assassin
...
Flautist Assassin
...
Opera Lighting Technician (as Eva Marie Becker)
Adam Ganne ...
Opera Lighting Technician
Jesus Alvarez ...
Caláf
...
Turandot
James Cleverton ...
The Mandarin
Martin Nelson ...
Altoum
James McOran Campbell ...
Ping
Tom Lowe ...
Pang
Nicholas Sharratt ...
Pong
...
Conductor
...
Opera Stage Manager
...
Opera Director
Benjamin Plautz ...
Opera Staff
Nina Hartmann ...
Opera Security
Daniela Nitsch ...
Opera Security
Karola Maria Niederhuber ...
Opera Police (as Carola Neiderhuber)
Tim Breyvogel ...
Opera Police
...
Opera Police
...
Opera Police
Rupert Wickham ...
Chancellor
...
Chancellor's Wife
Peter Stark ...
Chancellor's Security Aide
...
Chancellor's Security Aide
...
Saif
Robert Luckay ...
Lane Bodyguard
...
CIA Agent
...
CIA Agent
...
Drone Technician
...
Drone Technician (as Julian Moore Crook)
...
Masked Syndicate Man
...
Power Plant Guard
Volkan Ay ...
Power Plant Guard
Amra Mallassi ...
Power Plant Guard
...
Power Plant Security
...
Power Plant Security
Shamir Dawood ...
Control Lab Technician
...
Control Lab Technician
...
Control Lab Technician
...
Control Lab Technician
...
Lead Biker
...
CIA Jet Agent
...
CIA Jet Agent
Georgina Redhead ...
Prime Minister's Wife
Bruce Lawrence ...
Prime Minister's Bodyguard
...
Prime Minister's Bodyguard
...
Auctioneer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Cafe Guest / Pedestrian (uncredited)
...
Stewardess (uncredited)
Thomas Anton ...
Press Photographer (uncredited)
Barry Ashton ...
US Senator (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
Freddie August ...
Orchestra Leader (uncredited)
...
US Embassy Marine #1 (uncredited)
...
BMW Driver (uncredited)
...
CIA Technician (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
Francesca Bennett ...
Opera Audience (uncredited)
Laura Bernardeschi ...
Passers-by at a Tube Station (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
Jae Bireley ...
Man Falling Off Bridge #4 (uncredited)
Christoph Bittenauer ...
Subway Passenger (uncredited)
...
Street Musician (uncredited)
Sal Bolton ...
Train Commuter (uncredited)
...
Polizei / Opera Guest (uncredited)
Ait ben Azzouz Brahim ...
Drone Pilot (uncredited)
Jamie Buchan ...
Cafe Guest (uncredited)
Jill Buchanan ...
Cafe Passerby London (uncredited)
David Burge ...
Commuter (uncredited)
Perry Burke ...
Belarusian Soldier (uncredited)
Tatiana Natalia Carpenter ...
VIP Guest (uncredited)
...
Commuter (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
...
Prime Minister Security (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
Stephen Colledge ...
Havana Ops (uncredited)
...
Belarus Guard (uncredited)
Deniz Cooper ...
Hot Dog Vendor (uncredited)
Pamela Betsy Cooper ...
CIA Agent (uncredited)
...
Chancellor's Aide (uncredited)
...
Commuter (uncredited)
Tom Dab ...
Belarus (uncredited)
Beth Day ...
Commuter (uncredited)
...
Commuter (uncredited)
Ross Donnelly ...
Soldier (uncredited)
Martin Doran ...
Belarusian Soldier (uncredited)
Jason Ebelthite ...
CIA Agent J. Scott (uncredited)
...
Moroccan Dignitary (uncredited)
Begona F. Martin ...
CIA agent (uncredited)
David Few-Cooper ...
Commuter (uncredited)
Sharon Forbes ...
Commuter (uncredited)
Laurence Ford ...
Cafe-goer (uncredited)
Kevin Fyfe ...
Gate Guard (uncredited)
Javier Garcia ...
Belarus Soldier (uncredited)
Colin Goodwin ...
CIA Analyst (uncredited)
Claire Greasley ...
Commuter (uncredited)
...
Agent (uncredited)
Chris Groundsell ...
CIA Agent (uncredited)
Guna Gultniece ...
Opera Guest (uncredited)
...
Syndicate Member (uncredited)
Salem Hanna ...
CIA Agent (uncredited)
...
Opera Guest (uncredited)
Robin Harvey ...
Soldier (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
Tom Heinz ...
Suspect at Opera (uncredited)
Lindy Hennessy ...
Ball Guest (uncredited)
...
Ball Guest (uncredited)
...
Agent (uncredited)
Kornelia Horvath ...
Passerby in London (uncredited)
...
Guest (uncredited)
David Howkins ...
Auction Attendee (uncredited)
Henrik Irgens ...
Stage-hand (uncredited)
Alex Jaep ...
Waiter (uncredited)
Dolly Jagdeo ...
C.I.A Agent / Train Passenger (uncredited)
...
Guest (uncredited)
...
Passerby in Vienna (uncredited)
Justified ...
Passer By (uncredited)
...
Businessman (uncredited)
Attila G. Kerekes ...
Passerby (uncredited)
...
Belarus Soldier Petrenko (uncredited)
Hrvoje Klecz ...
Theater Guest (uncredited)
...
Charity Event Guest (uncredited)
Oliver Leitsberger ...
Subway Passenger (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
Teddy Lewis ...
Tom (uncredited)
...
US Marine Jones (uncredited)
Simone Liebman ...
Charity Event Guest (uncredited)
Wesley Lloyd ...
CIA Agent (uncredited)
...
Belarus Soldier (uncredited)
Joanne Manchester ...
Charity Event Guest (uncredited)
...
Embassy Tech 1 (uncredited)
...
Opera Chorus Tenor (uncredited)
...
Commuter (uncredited)
Stephen McDade ...
Commuter (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
Sascha Merényi ...
Passerby in Vienna (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
Anthony Milton ...
Prime Minister's Bodyguard (uncredited)
Gina Morrish ...
Businesswoman (uncredited)
...
Passerby (uncredited)
Philip Myklebust ...
Opera Guest (uncredited)
Martin Müller ...
Opera Security (uncredited)
Martin Müller ...
Opera Security (uncredited)
...
CIA Supervisor (uncredited)
Celina Nessa ...
VIP Guest (uncredited)
...
Passerby (uncredited)
Dina Nielsen ...
CIA Agent (uncredited)
...
Businessman in Purple Tie (uncredited)
Judit Novotnik ...
Cafe Guest (uncredited)
John E O'Grady ...
Prime Minister's Bodyguard (uncredited)
Rex Osafo-Asare ...
Evening Guest (uncredited)
...
London Waiter (uncredited)
Tim Packham ...
Passerby (Fleet Street) (uncredited)
Wayne Parkhouse ...
Event Chauffeur (uncredited)
Antonio Piras ...
Opera Chorus - Agent (uncredited)
Patrik Plenk ...
Passerby (uncredited)
...
Biker (uncredited)
...
Senator (uncredited)
Adam Rabinowitz ...
Train Commuter (uncredited)
Ricky Rajpal ...
Station Staff (uncredited)
Rachel Ritfeld ...
CIA Agent (uncredited)
David G. Robinson ...
Businessman (uncredited)
Harry Roter ...
Hacker (uncredited)
Derek Roy ...
Moroccan Bar Patron (uncredited)
Mark Ryder ...
Charity Event Guest (uncredited)
...
Lane Henchman (uncredited)
...
IMF Agent Tom Stark (uncredited)
...
Commuter (uncredited)
Janette Sharpe ...
Passerby (uncredited)
Ruth Shaw ...
Commuter (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
Peter Stanford ...
Londoner (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
...
Cafe Guest (uncredited)
Anna-Marie Sullivan ...
Opera Staff (uncredited)
...
Janik Henchmen 1 (uncredited)
Vince Taylor ...
CIA Agent (uncredited)
...
Charity Event Guest (uncredited)
Tony Tennant ...
SEAL Team 6 Member (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
Mike van den Dobbelsteen ...
VIP Guest (uncredited)
...
Agent Doran (uncredited)
...
Belarus Guard (uncredited)
Kyle Viveiros ...
CIA Agent (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
...
Businessman (uncredited)
Anick Wiget ...
CIA Agent (uncredited)
...
Opera Guest (uncredited)
Miroslav Zaruba ...
Vienna Policeman (uncredited)
Ruolan Zhang ...
Opera Guest (uncredited)

Directed by

Edit
Christopher McQuarrie

Written by

Edit
Bruce Geller ... (based on the television series created by)
 
Christopher McQuarrie ... (story by) and
Drew Pearce ... (story by)
 
Christopher McQuarrie ... (screenplay by)

Produced by

Edit
J.J. Abrams ... producer (produced by)
Zakaria Alaoui ... line producer: Morocco Unit
Bryan Burk ... producer (produced by)
Tom Cruise ... producer (produced by)
David Ellison ... producer (produced by)
Dana Goldberg ... producer (produced by)
Don Granger ... producer (produced by)
Thomas Hayslip ... associate producer
Helen Medrano ... associate producer
Jake Myers ... executive producer
Maricel Pagulayan ... associate producer
Daniel M. Stillman ... line producer: Morocco Unit (as Danny Stillman)

Music by

Edit
Joe Kraemer

Cinematography by

Edit
Robert Elswit

Film Editing by

Edit
Eddie Hamilton

Editorial Department

Edit
Mike Austin ... digital conform: Company 3
Fiorenza Bagnariol ... data wrangler: Company 3
Lucie Barbier ... colour assistant: Company 3
Jo Barker ... dailies operator: Company 3
John Bush ... dailies producer: Company 3
Aaron Coot ... dailies operator: Company 3
Martin Corbett ... first assistant editor
Sinéad Doherty ... post production assistant
Greg Fisher ... digital intermediate colourist: Company 3
Kira Fitzpatrick ... junior digital intermediate producer: Company 3
Chris Francis ... colour assistant: Company 3
Christopher Frith ... assistant editor
Jon Gray ... head of feature sales: Company 3
Emily Greenwood ... digital conform: Company 3
Tom Harrison-Read ... first assistant editor
Jahanzeb Hayat ... digital intermediate producer: Company 3
Dan Helme ... data wrangler: Company 3
Todd Kleparski ... head of production: Company 3
John A. Maltby ... dailies operator (as John Maltby)
Steve McGowan ... dailies producer: Company 3
Claire McGrane ... operations manager: Company 3
Stuart Nippard ... digital conform: Company 3
Alex Parrett ... dailies producer: Company 3
Dan Perry ... data wrangler: Company 3
John Quartel ... head of technology: Company 3
Robert Sealey ... second assistant editor
Aurora Shannon ... colour assistant: Company 3
James Slattery ... dailies colourist: Company 3
Stefan Sonnenfeld ... executive producer/supervising digital intermediate colourist: Company 3
Justin Tillett ... digital conform: Company 3
Rebecca Valente ... bts editor (as Becky Fogel)
Pete Conlin ... post production (uncredited)
Laura Creecy ... editor: behind the scenes (uncredited)
Jonathan Hoffman ... post production (uncredited)
Vaibhav Marathe ... visual effects dailies editor (uncredited)
Doychin Margoevski ... dailies operator (uncredited)
Gavin McCarron ... data technician (uncredited)
Darren Rae ... colorist dailies (uncredited)
James Rothwell ... animatic editor (uncredited)
Robert Scammell ... dailies assistant (uncredited)
Girish Takle ... dailies editor (uncredited)

Casting By

Edit
Mindy Marin ... (casting by as Mindy Marin, CSA)
Mounir Saguia ... (casting by: Morocco Unit)
Lucinda Syson ... (casting by as Lucinda Syson, C.D.C., CSA)

Production Design by

Edit
Jim Bissell ... (as James D. Bissell)

Art Direction by

Edit
Andrew Bennett
Steve Carter ... (as Stephen Carter)
Amanda Dazely
Matthew Gray ... (as Matt Gray)
Paul Inglis ... supervising art director
Ben Munro
Florian Reichmann ... art director: Vienna Unit
Helen Xenopoulos

Set Decoration by

Edit
John Bush
Abdenabi Izlaguen ... (set decoration buyer: Morocco Unit)

Costume Design by

Edit
Joanna Johnston

Makeup Department

Edit
Francesco Alberico ... hair stylist
Lucy Allen ... hair stylist: second unit
Cesar Alonso ... makeup effects technician
Oonagh Bagley ... makeup trainee: crowd, dailies
Zoe Clare Brown ... hair artist / makeup artist
Punam Chhatralia ... standby optician
Satinder Chumber ... prosthetic makeup artist
Lacey Corbould ... hair stylist: crowd, dailies (as Lacey Rixson) / junior makeup artist: crowd, dailies (as Lacey Rixson)
Robb Crafer ... hair artist: dailies / makeup artist: dailies
Rose Crocker ... junior hair and make up artist
Salima Oulad Dahhou ... makeup department head
Louise Day ... prosthetics department fabricator
Sam Dopona ... additional makeup artist
Martin Geisler ... assistant hair crowd coordinator
Richard Glass ... Optician
Andrea Hanke ... makeup artist: Austrian Crew
Holly Judd ... crowd makeup and hair trainee
Camilla Kirk-Reynolds ... makeup artist
Ailbhe Lemass ... key hair stylist (as Alibhe Lemass) / key makeup artist (as Alibhe Lemass)
Wolfgang Lindenhofer ... crowd make up and hair artist: vienna
Kristyan Mallett ... prosthetic makeup artist
Nuria Mbomio ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Kirsty Mcqueen ... makeup artist
Sarah Monzani ... hair department head / makeup department head
Alice Moore ... junior hair and makeup
Laura Morse ... daily crowd hair and makeup artist
Alexander Moser ... additional hair stylist
Jo Nielsen ... hair stylist
Hannah Ovenden ... makeup artist (as Hannah Serjeant)
Melanie Queyrel Carreno ... makeup and hair additional
Ronnie Radbourne ... crowd hairdresser
Jacqueline Rathore ... hair stylist (as Jacqui Rathore)
Bouchra Sakhi ... head makeup artist: Morocco
Daniela Skala ... hair supervisor: Austria / makeup supervisor: Austria
Julia Vernon ... hair stylist
Michael White ... hair stylist
Christine Whitney ... hair stylist (as Chrissie Whitney)
Natascha Zenig ... additional makeup artist: Austria
Peter Tindall ... makeup effects technician: mold department (uncredited)

Production Management

Edit
Ali Bakkioui ... production manager: Morocco Unit
Chris Brock ... unit production manager
Nick Fulton ... production manager: Vienna Unit
Charlie Hayes ... unit manager: Second Unit
Thomas Hayslip ... unit production manager
Susan E. Novick ... post production supervisor
Gerhard Rupp ... production manager: Vienna Unit
James Smith ... unit production manager: Second Unit
Mark Somner ... unit production manager: Morocco Unit
Skye Wathen ... production supervisor (as Skye Stolnitz)
Jodie Gregory ... unit manager (uncredited)
Jennaoui Marouane ... production manager assistant (uncredited)
Jason Pomerantz ... director of production: IMAX Version (uncredited)
Donald Sabourin ... production manager: pickup photography (uncredited)
Alex Zhang ... Executive Assistant to Zhang Qiang (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Tarik Ait Ben Ali ... first assistant director: Second Unit
Scott Bunce ... second assistant director: Second Unit
Mark Cockren ... third assistant director: Second Unit
Yann Mari Faget ... second assistant director: Morocco Unit
Dominic Fysh ... first assistant director: Second Unit
Tommy Gormley ... first assistant director
Karima Guennouni ... second assistant director: Second Unit
Ahmed Hatimi ... first assistant director: Morocco Unit
Toby Hefferman ... first assistant director
Andy Madden ... second assistant director
Ryan Newberry ... third assistant director: Second Unit
Susanne Nowotny ... first assistant director: Vienna Unit
Emily Perowne ... additional second assistant director
Azzedine Riyad ... third assistant director: Second Unit
Gregg Smrz ... second unit director
Tom White ... second assistant director
Khalil Zghayou ... second second assistant director: Morocco Unit
Krystopher Andrade ... second assistant director (uncredited)
Badr Balafrej ... assistant director (uncredited)
Ali Benchekroune ... third assistant director (uncredited)
Mehdi Bouzoubaa ... trainee assistant director (uncredited)
Tom Browne ... floor second assistant director: second unit (uncredited)
Maguy R. Cohen ... second assistant director: second unit (uncredited)
Lucy Cover ... second assistant director: crowd morocco (uncredited)
Katharina Dietl ... cast set production assistant: Vienna Unit (uncredited)
Jonny Eagle ... additional third assistant director (uncredited)
Jake Edwards ... assistant director: daily (uncredited)
Soufiane El Khalidy ... trainee assistant director (uncredited)
Fraser Fennell-Ball ... second assistant director (uncredited)
Kay Gertler ... production assistant (uncredited)
Marie-Therese Hildenbrandt ... second second assistant director: crowd, Vienna (uncredited)
Caroline Kaempfer ... third assistant director: crowd - Vienna (uncredited)
Tara Keenan ... additional crowd assistant director (uncredited)
Teariki Leonard ... assistant director (uncredited)
Michela Marini ... base pa: second unit (uncredited)
Grace McInnes ... base pa (uncredited)
Andrew Mckenzie ... assistant director (uncredited)
Adam Morris ... first assistant director: vfx unit - Vienna (uncredited)
Tom Mulberge ... crowd second assistant director (uncredited)
Jason Rickwood ... third assistant director (uncredited)
Rickie-Lee Roberts ... third assistant director: crowd/Pic Vehicle: Vienna (uncredited)
Jack Scarisbrick ... assistant director: daily (uncredited)
David Wagner ... second assistant director: action vehicles (uncredited)

Art Department

Edit
Andrew Ainscow ... props
Andy Aitken ... plasterer
Graham Antill ... charge hand painter
Wesley Bain ... supervisor rigger
Laura Barden ... art department assistant
Graham Barford ... carpenter
Freddie Beldam ... rigger
John Botton ... props
Will Botton ... props
Mark Lambert Bristol ... storyboard artist
Scott Burgess ... props
Ken Burnett ... props
Jeni Campbell ... assistant sculptor
Stephen Conway ... props
Aaron Crookes ... props
Sarah Elizabeth Daily ... dressing props
Callum Davison ... greensman
Jonas De Ro ... concept artist
Gavin Dean ... draughtsman
Julia Dehoff ... props draughtsman
Anaïs Delpech ... sculptor trainee
Mark Dowling ... scenic painter
Sarah Downes ... standby props: insert unit
Adriaan Engelbrecht ... universal creations, props manufacturing
Gill Farr ... production buyer
David Farrow ... prop modeller
Dave Fisher ... chargehand stand-by props
Dean Fisher ... stand-by props
Dean Ford ... prop maker
Kim Frederiksen ... concept artist
Sami Gaidi ... set decoration fixer
Giacomo G. Ghiazza ... storyboard artist
Fred Gibbs ... props trainee
Clara Gomez del Moral ... junior draughtsperson (as Clara Gomez)
Aziz Hamichi ... assistant art director: Second Unit
Joseph Harlow ... prop modeller
Jamie Ben Harvey ... construction engineer
Camilla Hipwood ... Art Department Assistant
Robert Hochstoeger ... assistant art director
Roger Holden ... key greensman
Will Holden ... chargehand greensman
Daniel Højlund ... screen graphics: Territory Studio
Casey Ivall ... Props
Gary James ... standby stagehand
Patricia Johnson ... standby art director
Thomas Jones ... mouldmaker: props
Martin Kingsley ... assistant property master
Helen Koutas ... graphic designer
Gary Lambert ... stand-by rigger
Martin Lane ... construction painter
Charlotte Leatherland ... assistant art director (as Charles Leatherland)
Katie Lodge ... prop modeller
Enid Löser ... dressing props buyer
Julia Yulia Maliauka ... graphic designer
Tony Marks ... charge hand carpenter / supervising carpenter
Joe Mason ... art department assistant
Alice Mayhew ... art department assistant
William McCann ... art department assistant
Christian McDonald ... daily storeman
James McKeown ... prop modeller
Ryan McPhail ... painter
Garry Moore ... stand-by carpenter
Neil Murrum ... chargehand dressing prop
Anthony Owen ... carpenter
Richard Palin ... director: computer graphics
Michael Parkin ... props
Lewis Partovi ... construction adminstrator
Nick Pelham ... storyboard artist
Joshua Polley ... chargehand dresser (as Josh Polley)
Mitch Polley ... props
Peter Popken ... concept artist
Clare Porritt ... assistant buyer
Rachid Quiat ... assistant art director
Anita Rajkumar ... junior draughtsman
Daren Reynolds ... standby prop (second unit)
Amin Rharda ... set designer: morocco
Malcolm Roberts ... construction coordinator
Quinn Robinson ... assistant art director
Richard Rowntree ... additional greens / additional greens: Palmbrokers
Lucien Sands ... props
Chris Seddon ... drapes master
Nick Shaw ... props
Mark Sindall ... dressing props: dailies
Aine Smith ... assistant set decorator
Sophie Tarver ... props
Chloe Taylor ... assistant graphic designer
Fred Taylor ... rigger
Jim Taylor ... plasterer
Ty Teiger ... property master
Caitlin Thompson ... assistant buyer
Daniel Thompson ... carpenter
Chris Tooth ... graphic designer
Ed Turner ... set decorator: Morocco
Lisa Turner ... prop coordinator
Richard Van Den Bergh ... key prop maker
Emma Vane ... assistant art director
Kirsty Vogel ... art department coordinator
Robert Voysey ... construction manager
Dan Walker ... concept artist
Stuart Walpole ... chargehand standby prop: second unit
Brigitte Ward-Holmes ... production buyer
Darrell Warner ... arts department
Oscar Watts ... stand-by props
Michael Weaver ... painter
John Whitby ... carpenter
Carl Wilson ... senior propmaker
Adam Brockbank ... concept artist (uncredited)
Jay Dingle ... screen graphics: territory studio (uncredited)
Emma Drought ... props (uncredited)
Chris Edwards ... props (uncredited)
Peter Eszenyi ... screen graphics (uncredited)
Michael Gillespie ... construction administrator (uncredited)
Giles Hannagan ... prop maker (uncredited)
Sam Hart ... screen graphics (uncredited)
John C. Hill ... computer graphics designer (uncredited)
Nick Hill ... screen graphics (uncredited)
Sam Keehan ... screen graphics: territory studio (uncredited)
Oskars Pantelejevs ... junior model maker (uncredited)
Ryan Rafferty-Phelan ... screen graphics (uncredited)
David Sheldon-Hicks ... screen graphics (uncredited)

Sound Department

Edit
Simon Chase ... dialogue editor
Gibran Farrah ... post sound assistant
Amy Felton ... assistant sound editor
Steve Finn ... boom operator
Samir Foco ... sound effects editor
Glen Gathard ... foley mixer
Peter Gleaves ... adr mixer
Peter Hanson ... foley editor
Sue Harding ... foley artist
Alistair Hawkins ... sound effects editor
Rob Killick ... dialogue editor
Andrea King ... foley artist
Nick Kray ... adr mixer
Gilbert Lake ... re-recording mixer
Jed Loughran ... sound effects editor
David Mackie ... assistant sound editor
James Mather ... supervising sound editor
Ben Meechan ... sound effects editor
Ronnie Mukwaya ... sound mix assistant: Warner Bros. De Lane Lea
Chris Munro ... sound mixer
Anthony Ortiz ... boom operator
Kevin Penney ... foley editor
Mike Prestwood Smith ... re-recording mixer
Jemma Riley-Tolch ... assistant foley mixer
Karym Ronda ... sound mixer: Second Unit
Jack Stew ... foley artist
Jason Swanscott ... foley artist
Oskar von Unge ... sound mix technician: Warner Bros. De Lane Lea
Nourdine Zaoui ... sound mixer: Morocco Unit
Vikram Biswas ... sound editor (uncredited)
Andrew Caller ... sound mix technician (uncredited)
Siddharth Dubey ... assistant sound editor (uncredited)
Lloyd Dudley ... boom operator: dailies (uncredited)
Joshua Fielstra ... sound design: trailer music (uncredited)
Judah Getz ... adr mixer (uncredited)
Chris Giles ... additional sound (uncredited)
Evan J Haley ... sound designer: D-Box Technologies (uncredited)
Justin Herman ... dolby atmos engineer (uncredited)
Eilam Hoffman ... sound effects recordist (uncredited)
Luke Hollingworth ... boom operator: second unit (uncredited)
Robert Karlsson ... dolby sound consultant (uncredited)
Mariusz Langner ... dialogue editor (uncredited)
Adam Lavis ... sound studio support (uncredited)
Daniel Lepervanche ... assistant sound editor: trailer (uncredited) / re-recording mixer: radio trailers (uncredited)
Paul Munro ... sound mixer: second unit (uncredited)
Thomas J. O'Connell ... adr mixer (uncredited)
Nina Rice ... boom operator: splinter unit (uncredited)
Lyndsey Schenk ... post-production sound: movie trailer (uncredited)
Ron Snow ... audio description narrator (uncredited)
Michael Lee Taylor ... boom operator: second unit (uncredited)
Dave Wilson ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by

Edit
Phil Ashton ... special effects technician
Ait Fougdal Belaid ... special effects technician: Morocco Unit
Jonathan Bickerdike ... special effects technician
Nick Bonathan ... special effects technician
Daniel Burnett ... special effects technician
Terry Chapman ... special effects journeyman
Ryan Conder ... special effects technician
Michael Durkan ... special effects technician
David Ford ... special effects technician
Oliver Gee ... special effects technician
Craig Guinan ... special effects technician
Darrell Guyon ... special effects technician
Sophie Hutton ... special effects production assistant
Jess Lewington ... special effects production assistant
Stuart Lovelock ... special effects technician
Jem Lovett ... special effects technician
Roger Mann ... special effects technician
Jason Marsh ... special effects technician
Julian Marsh ... special effects technician
Jason McCameron ... special effects technician
Luke Murphy ... special effects technician
Hanin Ouidder ... special effects technician: Morocco Unit
Arnold Peterson ... special effects technician/second unit special effects foreperson
John Pilgrim ... special effects technician
Dave Poole ... special effects technician
Leila Regragui ... special effects assistant: Morocco Unit
Lucia Serpini ... special effects production assistant
Darren Shearwood ... special effects technician
Dominic Tuohy ... special effects coordinator
Tony Turner ... special effects technician
George Waite ... special effects technician
Jamie Weguelin ... special effects technician
Kevin Wescott ... special effects technician
John Carlucci ... special effects technician (uncredited)
John C. Carlucci ... special effects technician (uncredited)
Lenny Dalrymple ... special effects technician (uncredited)
Sam Dean ... special effects technician (uncredited)
Belaid Fougdal ... special effects foreman (uncredited)
Krystof Hansbury ... winch op (uncredited)
Stephen Hutchinson ... special effects floor supervisor: second unit (uncredited)
Lee Illingworth ... helicopter fabricator (uncredited)
Joe Judd ... special effects engineer (uncredited)
Jamie Lyn Kackert ... special effects purchaser (uncredited)
Michael Kay ... special effects technician (uncredited)
Sam Lewis ... special effects bickers action (uncredited)
Phillip S. Martin ... special effects technician (uncredited)
Joe Montenegro ... special effects technician (uncredited)
Jalila Otky ... special effects coordinator/buyer: Morocco locations (uncredited)
Steven Pancake ... special effects technician (uncredited)
Joe Perez ... special effects technician (uncredited)
Elia P. Popov ... special effects supervisor (uncredited)
Marcus Richardson ... special effects (uncredited)
Max Schoonraad ... special effects mould maker (uncredited)
DJ Silva ... special effects technician (uncredited)
Chris L. Ward ... special effects technician (uncredited)
Bryan Wohlers ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Jérémie Abrial ... modeller: Double Negative
Pranay Agarwal ... digital compositor: double negative
Joel Aguilar ... compositor: double negative
Africa Aguirre Martín ... studio data management: double negative
Evrim Akyilmaz ... visual effects artist: Double Negative
Maxwell Alexander ... paint/prep artist: Double Negative
Antony Allen ... compositor
Nitin Amin ... digital compositor
Christopher Anciaume ... visual effects
Kris Anderson ... digital compositor
Declan Andrews ... roto artist: Double Negative
Mario Anger ... visual effects artist
Sagar Aphandkar ... prep/paint artist
Khan Arbaz ... matchmove artist
Oliver Atherton ... compositing supervisor: Double Negative Singapore
David Aulds ... compositor
Vincent Aupetit ... previs supervisor: The Third Floor
Marc Austin ... lead visual effects artist: Double Negative
Nithin Babu ... visual effects artist: digital artist: Double Negative
Eric Bachtiar ... studio data assistant
Matthew Badham ... additional data wrangler: dailies
Rajneesh Bahukhandi ... Digital compositor: Dneg india
Michael John Baker ... roto/prep artist: Double Negative
Michael Jeff Baldemoro ... digital compositor: Double Negative
George Barbour ... lighting td
William Barkus ... compositor
Judy Barr ... digital compositor
Manuel Barrero ... digital compositor: double negative
Susanne Becker ... digital compositor: Double Negative
Rohan Bediskar ... prep lead: Double Negative
Uttham Bhalaykar ... roto prep
Nitesh Bhalerao ... digital compositor: prime focus
Udit Bhardwaj ... vfx artist: visual effects
Indranil Bhattacharya ... 3d modeller
Jatin Bhavsar ... visual effects line producer: PREP
Sabina Bihlmaier ... digital compositor
Preetham Tej Boddu ... prep supervisor
Martin Bohm ... visual effects artist: Double Negative
Loganathan Boopathy ... visual effects artist
Chloe Bostian ... digital compositor
Jonathan Bot ... senior compositor: Double Negative
John Bowers ... compositor
Andrea Braga ... screen graphics: Spov
James Braid ... technology: Double Negative
Andre Braithwaite ... animator: Double Negative
Scott Brindley ... matchmove artist: double negative
Colin P. Brown ... colourist
Erik Bruhwiler ... digital compositor
James Burr ... previsualization artist: The Third Floor
Thomas J. Burton ... technical director
Atiqah Busairi ... rotoscoping: visual effects
Steven Bussey ... screen graphics designer: Spov
Ignacio Caicoya ... compositor: Double Negative
Daniel Cairnie ... digital compositor: Double Negative
Luca Cantani ... animator: double negative
Keanan Cantrell ... lighting technical director
Jacob Carlsson ... digital compositor
Lucas Carracedo ... digital compositor
Brendan Carroll ... visual effects artist
Caroline Chai ... roto/prep
Gregory Chalenko ... senior compositor: Double Negative
Cori Chan ... lighting td: double negative
Balaji Chanda ... digital compositor: visual effects
Janice Chandra ... roto artist: Double Negative
Abhisek Chatterjee ... character td: double negative
Abhishek Chaturvedi ... digital compositor
Abhishek Chauhan ... visual effects editor: prime focus
Arvind Chaurasiya ... visual effects editor: prime focus
John Abraham Chempil ... digital compositor: double negative
Rosemary Chester ... compositor
Dhirendra Chhatpar ... visual effects editor: dailies
Vamsi Krishna Chilamkurthi ... lead compositor: visual effects
Wally Chin ... senior paint artist
Caleb Choo ... tracking supervisor: Double Negative Singapore
Ishwar Chougule ... roto artist: Double Negative
Bun Yue Choy ... digital compositor: Double Negative
Kenneth Chua ... machmove artist: double negative
Martin Ciastko ... compositor
David Clifton ... visual effects artist
Adam Collins ... matchmove artist: Double Negative
Natalie Cooke ... visual effects production assistant: Double Negative
James Cooper ... matchmove artist: Double Negative
Ian Copeland ... digital compositor
Philippe Corne ... digital compositor: Double Negative
Francesco Cosatti ... digital compositor: Double Negative
Jaume Creus ... digital compositor: Double Negative
Sarah Cripps ... visual effects line producer
Oliver Cubbage ... cg supervisor
Rui Cui ... visual effects editor
Nicole D'Cotta ... roto lead: double negative
Nick Dacey ... senior visual effects editor: Double Negative
Danish Davis ... digital compositor
Bharat De ... cg and compositing supervisor
Robert Deas ... visual effects artist
Francesco Dell'Anna ... digital compositor: Double Negative
Taylor Dempsey ... rotoscope artist: double negative
Marie Victoria Denoga ... compositor
Santosh Kumar Dey ... Matchmove & RotoAnim Artist: Double Negative India
Ujwal W. Dhankute ... digital compositor
Ivano di Natale ... prep artist
Menno Dijkstra ... effects technical director: Double Negative
Gawade Dipti ... effects technical director
Mark Divekar ... visual effects coordinator
Rosie Draper ... on set data wrangler/matchmove artist: Double Negative
Stéphanie Dubé ... senior texture artist
Margaux Durand-Rival ... lead previs artist: The Third Floor
Colin Eade ... prep/cleanup artist: double negative
David Emeny ... digital compositor
Sze Jia Eng ... visual effects coordinator
Rao Eshwar ... digital compositor
Struan Farquhar ... visual effects editor
Cranston Fernandes ... roto prep artist: Double Negative
Jessica Fernandes ... art department producer
Oniel Fernandes ... lead compositer
Catarina Ferreira ... paint/prep artist: double negative
Lee Fisher ... witness camera operator: double negative
Mattias Forsström ... sequence supervisor
Paul J. Franklin ... on set Visual Effects Supervisor
Dave Freeman ... concept artist: double negative
Howard Fuller ... lighting technical director
Akash Gade ... visual effects artist: prime focus
Ed Gammie ... roto artist: double negative
Feng Gao ... digital compositor
Prag Gargatte ... compositor: Double Negative
Sanchit S. Gavale ... visual effects compositor
Kieran Gee-Finch ... motion graphics lead: spov ltd
Mohamed Ghouse ... digital compositor: Double Negative, London
James Gibson ... roto artist: double negative
Matthew Glen ... visual effects editor
Michelle Goh ... compositor: Double Negative
Ankit Gokani ... visual effects coordinator
Mahendra Golay ... digital compositor: prime focus
Harrison Goldstein ... visual effects line producer: Double Negative
Catarina Gonçalves ... assistant colourist: Double Negative
Dan Goodwin ... pipeline technical director
Arushi Govil ... visual effects coordinator: Prime Focus
John Gresko ... matchmove artist
Mantas Grigatis ... cg artist
Jakub Grygier ... digital matte painter
Vikas Gusain ... senior prep artist
Kee-Suk 'Ken' Hahn ... visual effects supervisor
Anas Haidar ... visual effects assistance
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
John Hardwick ... digital compositor
Peter Hardy ... visual effects artist
Mick Harper ... effects artist: Double Negative
Rick Harris ... lidar technician
Syuhada Hassan ... visual effects coordinator
James Paul HattSmith ... compositor: double negative
Ryan Jefferson Hays ... screen graphics: Spov
Yasemin Hepguler ... compositor
Sam Horgan ... assistant colourist: Double Negative
Chris Huland ... visual effects artist: double negative
Chris Hunter ... previs editor: The Third Floor
Drew Huntley ... digital compositor
Sean Hurley ... animator: Double Negative
Tarn Huynh ... Visual effects editor: Double Negative
David Hyde ... effects supervisor
Praveen Ilangovan ... pipeline technical director: double negative
Sonia Alexia Ioannou ... matchmove artist: Double Negative
Omkar Iyer ... visual effects editor: prime focus
Matthew Jacques ... compositor
Neh Jaiswal ... vfx line producer
Victoria James ... senior visual effects editor: Double Negative
Jack Jenkins ... roto artist: Double Negative
Kundan Kumar Jha ... roto line producer: Double Negative Mumbai
Guanglei Jia ... visual effects artist
Helen Johnson ... visual effects artist
Luc Julien ... 2D Sequence Supervisor: Double Negative
Sanghyun Jung ... digital compositor
Mark Justison ... compositor
Dinesh K. Bishnoi ... matchmove lead: Prime focus
Nishtha Kantharia ... visual effects coordinator
Vivek Karmarkar ... compositor: double negative
Mohsin Kazi ... digital compositor: double negative
Matthew Kee ... matchmove lead: Double Negative
Jack Kersey ... matchmove supervisor: Double Negative
Kristof Kiraly ... enviroment technical director
Alexander Kirk ... digital matte painter
Stewart Kojima ... visual effects coordinator
Elicia Koo ... compositor
Remko Kram ... digital compositor: Double Negative
E. Suresh Kumar ... matchmove lead
Praveen Kumar ... matchmove artist: DNEG/Prime Focus
Vishal Kushwah ... digital compositor
Joshua LaCross ... compositing supervisor
Matthew Leach ... r&d
Jake Lee ... visual effects coordinator: Double Negative
Luke Letkey ... 2D Sequence Supervisor: double negative
Fangfei Li ... digital compositor
Wayne Lim ... matchmove artist: Double Negative
Kew Lin ... roto/prep artist: Double Negative
Noll Linsangan ... compositor
Konstantin Listratov ... fx td
Zachary Lo ... digital compositor
Melvin Lopes ... compositor
Zoe Lord ... texture artist
Boon Hean Low ... r&d engineer
Tony Lyons ... compositor: double negative
Sarah MacDonald ... fx artist: Double Negative
Jayesh Makwana ... lighting technical director: Double Negative
Hadrien Malinjod ... compositor: in-house
Chor Man ... vfx assistant
Liz Mann ... visual effects coordinator
Jan Maroske ... compositing sequence supervisor: Double Negative
Dominic Martin ... digital artist
Fran Martinez ... digital compositor: double negative
Nirmaljeet Singh Matharu ... texturing artist: double negative
Tim McGovern ... visual effects supervisor: Double Negative
Michelle McKeating ... roto artist: Double Negative
Genevieve McMahon ... previs production manager: The Third Floor
Himanshu Meena ... senior matchmove artist
Alex Melville ... body track artist (as Alexander Melville)
Rosanna Mennear ... visual effects line producer: double negative
Emma Middlemiss ... animation producer: Spov
Djordje Milasinovic ... digital compositor: Double Negative
Marko Milicevic ... lead compositor: Double Negative
Simon Mills ... senior visual effects coordinator
Leela Sankar Miriyala ... matchmove artist: Prime Focus
Nafisah Mohamed ... matchmove artist: Double Negative
Vikram Mohan ... matchmove lead
David Moraton ... effects technical director: double negative
Daniel Moreno ... digital compositor: double negative
Fernanda Moreno ... digital artist
Thomas Morgan ... matchmove supervisor
Vicky Morris ... visual vffects line producer
Vamsi Krishna Mudraboina ... digital matte painting artist
Georges Nakhle ... senior effects technical director: Double Negative
Saurabh Nandedkar ... digital compositor
Amit Narwani ... matchmove artist: double negative
Livi Naylor ... visual effects coordinator: Double Negative (as Olivia Naylor)
Dan Neal ... cg supervisor: double negative
Aaron Noordally ... prep/paint artist
Csaba Novak ... compositor
Jim O'Hagan ... digital compositor: Double Negative
Carine Ong ... visual effects coordinator: Double Negative
Jonathan Opgenhaffen ... concept artist
Alban Orlhiac ... environment td: double negative
Graham Page ... compositing supervisor
Maricel Pagulayan ... visual effects producer
Suneel Kumar Palla ... visual effects artist: digital artist
Dhananjay Parab ... visual effects editor: prime focus
Om Parab ... matchmove artist: DNEG
Ellis Parry ... machmove artist: double negative
Abhijit Parsekar ... animator
Stuart Partridge ... senior compositor
Bhavik B. Patel ... prep artist: double negative visual effects / roto artist: double negative visual effects
Nikul Patel ... photogrammetry supervisor
Riaz Patel ... digital compositor
Harshal Patil ... Camera Tracking and Matchmove artist
Dan Pearson ... lead data wrangler: second unit
Robert D. Pearson ... visual effects artist
Laurie Pellard ... visual effects
Philip Pendlebury ... studio: double negative
Yordan Petrov ... matchmove artist
Kate Phillips ... visual effects producer: Double Negative
Kilou Picard ... visual effects producer
Alessandro Pieri ... prep/paint artist: Double Negative
Praveena Pinnoju ... visual effects artist
Fred Place ... compositor
Aditya Ponguri ... visual effects
Andrew Poole ... visual effects editor: Double Negative
Suyog Pore ... digital compositor: Prime Focus World
Becky Pownall ... senior visual effects coordinator
Donna Poynton ... prep supervisor: Double Negative (as Donna Feek)
Nestor Prado ... look development
Khatal Prajakta ... digital compositor: Double Negative
Vivek Pundir ... production manager: rpm
Simon Pynn ... matchmove supervisor: double negative
Nitin Raja ... visual effects editor: prime focus
Jagannadham Rajana ... visual effects artist
Mayec Rancel ... effects technical director
Ranjith ... Prep/Paint artist
Yogesh Raut ... digital compositor
Leo Recompsat ... previs artist: The Third Floor Inc
Julien Record ... digital compositor
Murali Krishna Reddy ... matchmove artist: Prime focus
Richard R. Reed ... compositing sequence supervisor
Tyagi Reetuj ... compositor: Double Negative
Kazia Roach ... digital compositor: double negative
Adam Roche ... digital effects artist
Natalie Rocks ... matchmove artist: Double Negative
Antonio Rodríguez Díaz ... compositor
Lad Rohit ... generalist td: double negative london
Tara Roseblade ... digital compositor
Akash Roy ... vfx coordinator
Sophie Russell ... visual effects coordinator: Double Negative
Ash Ryan ... lead compositor: double negative (as Ashley Ryan)
Olivier Ryard ... digital compositor: Double Negative - London
Sajeev Sadanandan ... matchmove lead
Sajeer Abdul Salam ... digital compositor: double negative
Thomas Salama ... lead compositor: Double Negative
Rhys Salcombe ... 3d sequence supervisor: Double Negative
Alessandro Salis ... digital compositor
Matthew Salisbury ... animator: double negative
Olov Samuelsson ... compositor: Double Negative
Sandeepchoudhary ... visual effects: Prep artist (as Choudharysandeep)
Robin Saxen ... visual effects consultant
Nabil Schiantarelli ... compositor
David Schott ... digital compositor: Double Negative
Patrick Schuler ... effects technical director
Shaun Scott ... senior lighting technical director: Double Negative
Peter Seager ... rendering supervisor
Amanda Seah ... matchmove artist: Double Negative
See Shae Lyn ... compositor
Jimit Shah ... background preparation artist
Purva Shah ... roto lead
Upasana Shanker ... compositing artist: Double Negative
Aurora Shannon ... colour assist
Mohak Sharma ... visual effects coordinator
Satyendra Sharma ... prep artist: prime focus
Greg Shimp ... paint and roto
Aleksei Sidorenko ... digital compositor / digital compositor: Double Negative
Jia Yi Siew ... roto/prep artist: double negative
Romain Simonnet ... environment td: Double Negative
Abhishek Singh ... digital compositor
Ganesh B. Singh ... senior matchmove artist: DNEG
Mrityunjay Singh ... digital compositor: Double Negative
Matthew Smart ... pre-viz & layout
Anton Smit ... visual effects: Double Negative
Jessica Clare Smith ... digital compositor
Cameron Smither ... digital compositor
Bojana Solomonova Vishemirski ... visual effects producer (as Bojana Solomonova)
Dinesh Soni ... Lead RotoAnim TD: Double Negative
Jim Steel ... senior digital compositor: Double Negative
Thomas R. Steiner ... digital compositor
Grace Stephens ... senior texture artist: DNEG
Ken Stewart ... digital compositor
Quentin Sur ... previs artist: The Third Floor
Robert Szabo ... roto & prep artist
Choon Xuan Tan ... paint/prep artist
Chris Tay ... prep artist: Double Negative
Marios Theodosi ... flame artist
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Joseph Thomas M. ... matchmove artist: Double Negative
Abraham Thomas ... visual effects editor: prime focus
Mark Tica ... digital compositor: Double Negative
Shermaine Toh ... prep artist: Double Negative VFX
Samantha Tracey ... visual effects production supervisor: Double Negative
Oleg Troy ... senior technical director: lighting
Taylor Tulip-Close ... lead data wrangler
Phil Tunnicliffe ... pipeline technical director
Niki Turpin ... lead compositor: Double Negative
Parikshat Tyagi ... compositor: double negative (as Parikshit Tyagi)
Shraddha Uppu ... roto artist: double negative
Bojan Valjak ... matchmove
Lies Veldeman ... digital compositor: double negative
Rakesh Venugopalan ... digital compositor: Double Negative
David Vickery ... visual effects supervisor
Pau Viladot ... digital compositor
Aleksandar Vishemirski ... visual effects supervisor
Sachin Vishwas ... digital compositor: prime focus
Adam Walker ... roto artist: double negative
Samuel John Joseph Walsh ... generalist td: Double Negative (as Samuel Walsh)
Ruiting Wang ... matchmover
Andy Warren ... visual effects artist
Neil West ... lighting td
Nicole A. West ... effects technical director
Huw Whiddon ... roto supervisor: Double Negative
Emma White ... digital compositor
Sam Williams ... prep artist
Jamie Wong ... compositor
Anthony Wonsoff ... digital matte painter: Double Negative
Alison Wortman ... cg sequence supervisor: Double Negative
Sedat Yildiz ... digital compositor: Double Negative (as Hasan Sedat Yildiz)
Ahmed Yousry ... lead technical director
Jun Xian Yue ... paint & rotoscope artist: doube negative
Farhad Yusufi ... generalist technical director: Double Negative
David Zaretti ... digital compositor
Lye Zechari ... matchmove artist: double negative
Simone Zuccarini ... roto/prep artist
Ian Abbott ... technology: Double Negative (uncredited)
Carmine Agnone ... lead matchmove artist: One of Us (uncredited)
Kaevski Aleksandar ... matchmove artist: fx3x (uncredited)
Rajesh Babu ... production manager (uncredited)
Priyanka Balasubramanian ... visual effects producer: BOT VFX (uncredited)
Sreyans Bardia ... head of production (uncredited) / visual effects head of production: BOTVFX (uncredited)
Linda Barsotti ... visual effects coordinator (uncredited)
Davide Bigotto ... matchmove artist: One of Us (uncredited)
Earle Stuart Callender ... bidding producer: One of Us (uncredited)
Dmitrijs Cernagovs ... assistant technical director (uncredited)
Alistair Darby ... cg artist: Double Negative (uncredited)
Goran Dimov ... matchmove (uncredited)
Marijn Eken ... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Federica Foresti ... fx td: One of Us (uncredited)
Ludovic Fregé ... digital compositor: One Of Us (uncredited)
Safiya Gili ... uncredited
James Gillett ... Motion Control Assistant (uncredited)
Alison Griffiths ... visual effects coordinator: One of us (uncredited)
Tarun Gupta ... roto artist (uncredited)
Jacopo Landi ... digital compositor: One Of Us (uncredited)
Sun Lee ... matte painter: Lola VFX (uncredited)
Luke McDonald ... visual effects supervisor: bad robot/kelvin optical (uncredited)
Jeanette Monero ... compositor: One Of Us (uncredited)
Dominic Parker ... visual effects supervisor: One of Us (uncredited)
Saurabh Patel ... senior matchmove artist (uncredited)
Prakash Pathak ... visual effects production assistant (uncredited)
Rachael Penfold ... visual effects executive producer: One of Us (uncredited)
Ben Perrott ... in-house vfx supervisor: CheapShotVFX (uncredited)
Kim Phelan ... visual effects producer: One of Us (uncredited)
John Polyson ... visual effects editor: Lola VFX (uncredited)
Bandhavit Puangpikul ... tracking (uncredited)
Radhakrishnan ... prep/roto artist: BOT VFX (uncredited)
Jason Adam Schaefer ... compositor: Lola VFX (uncredited)
Eduardo 'Lalo' Schmidek ... character technical director: Double Negative (uncredited)
Pilar Seijo ... roto/prep artist: Method Studios (uncredited)
Foad Shah ... in-house compositor (uncredited)
Dominic Sidoli ... visual effects bidding producer (uncredited)
Mark Stern ... visual effects executive producer: Lola Visual Effects (uncredited)
Qi Rong Tan ... roto artist: double negative (uncredited)
Joseph Towe ... digital artist (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D scanning (uncredited)
Christopher Whittle ... visual effects artist: Double Negative (uncredited)
Ami Yamauchi ... visual effects producer: Cheap Shot (uncredited)
Hansu Zhan ... digital compositor (uncredited)

Stunts

Edit
Sean Adames ... stunts
Sina Ali ... stunt performer
Anna Alphart ... stunts: Vienna
Nina Armstrong ... stunts
Scott Armstrong ... stunts / utility stunts
Luciano Bacheta ... stunt driver / stunts
George Bailey ... stunts / utility stunts
Oliver Bailey ... stunts
Randy Beckman ... stunt rigger / stunts
Samuel Brabham ... stunts
Mauro Calo ... stunt driver
Marvin Campbell ... stunt performer / stunts
Steve Caswell ... stunt performer
Kieran Clarke ... stunt performer / stunts
Ben Collins ... stunt driver / stunts
Lucy Cork ... stunt double: Rebecca Ferguson / stunts
Nicholas Daines ... stunt performer / stunts
Ben Dimmock ... stunt rider / stunts
Jamie Dobb ... stunts
Dimiter Doichinov ... stunts
Craig Dolby ... stunts
Reinhard Dorigatti ... stunts: Vienna
Christopher Draxler ... stunts: Vienna
Cornelia Dworak ... stunts
Wade Eastwood ... stunt coordinator
James Embree ... stunt performer
Rick English ... stunt rider / stunts
Richard Epper ... utility stunts
Ben Essex ... stunt performer
Niki Faulkner ... stunt driver / stunts
Martin Goeres ... stunt performer/stunts
Christopher Gordon ... assistant stunt coordinator / core stunt team / lead stunt double: Tom Cruise
Oliver Gough ... stunt performer / stunts
Terra Grant ... stunts
Richard Hansen ... stunts
Jon Honey ... stunt safety
Timo Honsa ... stunt rigger
Adam Horton ... stunt performer / stunts
Robert Houillion ... stunt rigger
Jason Hunjan ... stunt driver / stunts
Rob Hunt ... stunts
Stewart James ... stunts
Axcil Jefferies ... stunts
Morgan Johnson ... stunts
David Knight ... stunt driver / stunts
Tomasz Krzemieniecki ... stunt performer
Michael Li ... utility stunts
Mike Majesky ... utility stunts
Boris Martinez ... stunt performer
Tom McComas ... stunt driver
Adrian McGaw ... stunt double: Simon Pegg / stunt performer
Melville McKee ... stunt driver
Trayan Milenov-Troy ... stunt performer / stunts
Lee Millham ... stunt driver
Ollie Millroy ... stunt driver / stunts
Robert Nagle ... stunt driver / stunts
Alexandre Ottoveggio ... stunts
Chris Patton ... stunt performer / stunts
Steven Plater ... stunts
Chris Pollard ... stunt performer / stunts
Jorian Ponomareff ... stunt driver / stunts
Tilly Powell ... stunt performer
Jimmy N. Roberts ... stunt rider / stunts
Douglas Robson ... stunt performer
Tom Rodgers ... stunt performer
Andreas Schmitka ... stunt performer
Nicholas Schodel ... stunt performer / stunts
Freddie Sheene ... stunts
Brett Smrz ... stunt driver
Wolfgang Stegemann ... Fight Choreographer & Fight trainer / utility stunts
James Stewart ... stunt double: Jeremy Renner
Shane Steyn ... stunt performer / stunts
Mens-Sana Tamakloe ... stunt performer / stunts
Jenny Tinmouth ... stunts
Steve Truglia ... stunt driver / stunts
Teodor Tsolov ... stunt performer / stunts
Dave Van Zeyl ... key stunt rigger/utility stunts / stunts
Christian Vann ... stunts
Pablo Verdejo ... stunt performer
Kaloian Vodenicharov ... stunt performer / stunts
Marlow Warrington-Mattei ... stunt performer / stunts
Fern Webster ... stunt department coordinator / stunts
Josh Webster ... stunt driver / stunts
Liang Yang ... stunt performer
Xavier Moliner ... scorpio arm driver (uncredited)
Shane Roberts ... safety diver (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
El Mokhtar Aboukal ... video assist op: second unit
Rich Allen ... lighting console programmer
Jonathan Ames ... video assistant: dailies
Louis Andrews ... practical electrician
David Appleby ... key grip
David Arms ... aerial stabilised head tech / 1st ac
Marc Atherfold ... additional first assistant camera
Darren Bailey ... grips libra technician
Andrew Banwell ... first assistant camera
Jacob Barrie ... second assistant camera: aerial Unit, 2nd unit
Alex Basham ... practical electrician
Bill Baxter ... electrician
Lawrence Beckwith ... best boy loader: 2nd unit
Jack Bentley ... camera trainee: splinter unit
Vladimir Bilic ... electrician
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Christian Black ... additional still photographer
Tom Bray ... video assist trainee
Erik L. Brown ... first assistant camera: "a" camera
Rogan Brown ... additional grip
Jamie Bruce ... electrician
Ross Busby ... electrician
Joe Buxton ... libra head technician
Peter Byrne ... first assistant b camera
Abigail Catto ... second assistant camera: b camera
Chris Centrella ... key grip
Dominique Cheung ... second assistant camera: dailies
Simon Chubbock ... digital imaging technician: additional photography
Billy Clifford ... practical electrician
Shaun Cobley ... additional camera operator
Jeff Comfort ... pursuit crane operator
Sean Connor ... assistant camera
Martin Conway ... best boy: additional photography
Darren Coomber ... standby rigger: second unit, UK
Malcolm Cooper ... second assistant camera: dailies
Steve Costello ... gaffer: second unit
Glenn Coulman ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Jim Crowther ... best boy grip: second unit
Simon Cullen ... chargehand rigger
Adam Dale ... russian arm flighthead operator
Cameron Davidson ... video assistant: second unit / video operator: splinter unit
Carlos De Carvalho ... additional camera operator
Mardon de Carvalho ... digital imaging technician
Steve István Djuroska ... balloon light technician
Barrett Donner ... rf technician
Elliot Dupuy ... second assistant photography
Christopher Duskin ... camera operator: second unit, Biscuit Rig Motorcycle chase
Ider Eddadsi ... grip: re-shoots
Peter Edge ... grip
Laurence Edwards ... crane/head technician
Tobias Eedy ... additional first assistant camera: dailies
Lee Eldred ... second unit best boy
Beisan Elias ... central loader: Additional Photography
Harry Elvin ... crane technician dailies / scorpioarm tech
Martin Elvin ... crane technician: dailies
Mike Farr ... electrician chargehand
Peter Field ... camera operator
Eamonn Fitzgerald ... electrician (as Eammon Fitzgerald) / electrician
Kevin Fitzpatrick ... chief practical electrician
Dean Foard ... rigging electrician
Steve Fox ... electrician
Jonny Franklin ... gaffer: splinter unit, additional photography
Rainer Fritz ... digital imaging technician
Yuriy Fuks ... head tech
Noah Furrer ... console operator: additional photography
Harry Gamble ... second assistant camera: second unit
John Gamble ... camera operator
Asmaa Hafili ... second assistant camera
Sven Hakik ... electrician: Vienna
Matthew Hall ... practical electrician
Stacey Hancox ... grip
Will Handley ... eclipse technician
Peter Harris ... second unit gaffer
George Harrison ... video assistant: main unit reshoots
Neil Hawkins ... electrician
Steve Hideg ... grip
Des Hills ... russian arm precision driver
Joe Hissey ... rigging electrician
Alice Hobden ... camera assistant: underwater
Wayne Howlett ... Bickers Audi RS4
Darren Howton ... practical electrician
Ryan Huffer ... lighting technician
Lewis Hume ... first assistant camera: second unit
Larry Hurt ... russian arm technician
Ian Jackson ... central loader: main unit
Chiabella James ... additional stills photographer
David James ... still photographer
David Jerrett ... rigging electrician
Mark Joiner ... generator op/electrician
Callum Just ... digital imaging technician
Aaron Keating ... under water lighting supervisor
Lee Kemble ... grip
Steve Kitchen ... rigging gaffer
Lee Knight ... electrician / lighting technician
Hans-Peter Krenn ... video operator: second unit, daily (as Hans Peter Krenn)
Dora Krolikowska ... second assistant camera: "a" camera
Redouane Lagtaa ... grip: Morocco
Ed Lancaster ... grip: splinter unit
Harry Langston ... practical electrician
Daniel Lillie ... camera trainee: main unit
Stephen Lloyd ... video assistant: vfx unit
Martin Lorimer ... additional second assistant camera
Craig Luck ... video assist trainee
David Marriott ... practical electrician: dailies (as Dave Marriott)
Filippo Maso ... daily camera trainee: splinter unit
Charlie Maton-Presley ... camera trainee
Azzedine Mazil ... electrician (location segments) (as Azeddine Mazile)
Chris McAleese ... second assistant camera: additional photography
Lewis McInnes ... additional camera operator / digital imaging technician: dailies
Ray Meere ... first assistant camera: second unit
Duncan More ... stabilized head technician
Daniel Moriarty ... grip
Mark Moriarty ... camera operator
Dean Morrish ... second assistant camera: "a" camera, second unit / second assistant camera: "b" camera, second unit
Andy Mountain ... console operator
Aziz Mourhal ... electrician
Andy Munday ... lighting programmer
Neil Murray ... head cable cam rigger: Morocco
Spencer Murray ... first assistant "a" camera: second unit
Katya Nelhams-Wright ... aerial camera operator
Andrew Nolan ... electrician
Gary Nolan ... rigging chargehand
Yakoubi Nordine ... grip
Peter Olney ... grip: Splinter Unit
James Osborn-Brown ... electrician
David Palmieri ... electrician
Larry Park ... rigging electrician
Elvis Pasqual ... electrician: daily - UK Crew
Bobby Peretti ... pursuit crane operator
Felix Pickles ... second assistant camera: splinter unit; B Camera
Darren Piercy ... crane technician
Rob Portus ... libra head technician / libra technician
Jack Powell ... electrician / lighting technician
Simon Purdy ... practical electrician
Andreas Pölzl ... assistant camera
Werner Ramschak ... electrician
Michael Rathgeber ... assistant camera: munich unit
Dominic Rau ... video assist: second unit
Imad Rechiche ... first assistant camera: second unit
Mike Reyes ... epk/behind the scenes
George Richmond ... director of photography: additional photography
Reno Rieger ... first assistant camera: VFX-Unit
Terry Robb ... charge hand
Ian Rolfe ... stand by rigger: second unit
Gary Romaine ... grip
Pete Romano ... underwater director of photography (as Peter Romano)
Andrew Rowlands ... a camera/steadicam operator
Thomas Royal ... lighting technician
Clive Sapsford ... computer/video playback technician
Lee Schofield ... electrical rigger
Beau Scott ... second assistant camera: splinter unit; B Camera
Paul Sharp ... best boy
Richard B. Shean ... video playback coordinator
Tony Simpson ... theatrical lighting director
Ed Smith ... electrician
Edd Smith ... electrician
Martin Smith ... gaffer: second unit
Paul Snell ... additional second assistant photographer: additional
Ian Speed ... libra head technician
Kat Spencer ... second assistant camera
Tom Stansfield ... grip
James Starr ... grip dailies
Lawrence Stromski ... console programmer
Pat Sweeney ... additional photography: gaffer
Szabolcs Szalay ... technocrane technician
Agnieszka Szeliga ... camera trainee
Solomon Taan ... video assistant. Vienna unit
Fraser Taggart ... cinematographer: second unit
Chris Tann ... gaffer: insert unit
David Tanner ... underwater electrician
Jonathan Taylor ... second unit director of photography
Dean Thompson ... first assistant camera: dailies main unit
Peter Tommasi ... flighthead technician
David Tulett ... libra head technician
Fateh Tuncer ... electrician (credited as) / electrician: Vienna
Tomas Vaverka ... special photographer
Sean Walker ... video assistant: Main Unit
Lee Walters ... gaffer
Martin Ward ... video playback operator: Austria & Morocco
Jamie Whickman ... electrician: additional photography
Oliver Whickman ... electrician
Greg Whitbrook ... electrician
Glyn Williams ... first assistant camera: aerial UK
Sauyan Wong ... data manager
Andy Woodcock ... b camera grip
Tim Wooster ... camera operator: second unit / director of photography: splinter unit
Clayton Young ... russian arm operator
George Zador ... video assistant: dailies
Quentin Brown ... digital imaging technician: aerial unit, UK (uncredited)
Ed Moore ... drone camera operator (uncredited)

Casting Department

Edit
Vanessa Baker ... adr voice casting
Lizzie Bichard ... casting assistant (as Liz Bichard)
Barbara Harris ... adr voice casting by
Kara Lipson ... casting associate
Kate Ringsell ... casting associate: UK
Natasha Vincent ... casting assistant
Solomon Artistes ... extras casting (uncredited)
Shana Bah ... extras casting assistant: dailies (uncredited)
Edith Fux ... extras casting: Austria (uncredited)
Michael Koltes ... casting (uncredited)
George Moss ... extras casting director (uncredited)
Adam Penny ... extras casting (uncredited)
Stephanie K. Ripstein ... Talent Manager (uncredited)
Marion Rossmann ... extras casting assistant (uncredited)
Lee Thomas ... international casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Rachid Aadassi ... set costumer
Lahcen Abbana ... costume assistant
Ben Allard ... set costumer
Adil Arbouch ... set costumer
Laura Bailey ... set costumer
Clare Banet ... key costumer
Mollie Barr ... costumer: Mr. Cruise
Anna Beckett ... junior costume maker
Jodie Bell ... trainee costume maker (as Jodie Knight)
Abderrahim Benkhayi ... costume supervisor
Naomi Bonner ... trainee costume maker
Sue Bradbear ... costume maker
Mackenzie Caddell ... costumer
Clifton Davis Clarke ... stylist: FOR PROMOS
Jake Collier ... costume props maker
Cressida Connolly ... junior assistant costume designer
Lorraine Cooksley ... tailor
Gaia Cozzi ... costumer
Maria D'Agostino ... costume breakdown artist: dailies
Alexina Duncan ... costume junior
Mohamed Elfata ... tailor
Simone Feulner ... tailor
Charlotte Finlay ... costume supervisor
Lily Gibbs ... costume coordinator
Philip Goldsworthy ... crowd wardrobe master
Jane Gooday ... assistant costume designer
Perry Goyen ... costumer
Alex Grace ... costume assistant
Sophie Hart-Walsh ... costumer
Emma Heath ... principal standby
Warren Holder ... costume illustrator
Tom Hornsby ... key set costumer: second unit
Helen Jerome ... wardrobe mistress
Samantha Kent ... costume daily
Sara Khabir ... wardrobe assistant
Oliver Koumbas ... Costume Driver
Sophie Lambe ... milliner
Jane Law ... costumer: Rebecca Ferguson
Fiona McCann ... costume buyer
Stephanie Miles ... junior costume maker
Sanaz Missaghian ... costume coordinator
Sophie Norinder ... costume assistant
Linda O'Reilly ... set costumer
Gary Page ... head cutter
Michelle Philo ... costume buyer
Billy Prichard ... costume assistant: daily
Gemma Rasmussen ... costume maker
Chloe Reynolds ... costume daily
Christof Roche-Gordon ... key costumer
Margarethe Schmoll ... costume maker
Katie Sheehy ... set costumer
Sunita Singh ... costume assistant
Michael Sloan ... head tailor
Rupert Steggle ... military wardrobe
Elizabeth Thompson ... costume modeller: FBFX
Nancy Thompson ... costumer: Mr. Cruise
Aaron Timperley ... key costumer
John Usher ... costume assistant
Cristy Watson ... costumer
Shirley Wilson ... wetsuit cutter
Edmund Woodward ... costume modeller: FBFX

Location Management

Edit
Mounir Akkaoui ... assistant location manager: 2nd unit
Khalid Ameskane ... location manager: Morocco
David Bell ... unit manager: dailies
Mohamed Benhmamane ... location manager: Morocco
Khalid Bouslamy ... assistant location manager: Morocco
Duncan Broadfoot ... location manager: Morocco
David Campbell-Bell ... location manager (as David Campbell Bell)
Bruno Cassoni ... location manager: Morocco
Simon Crook ... location manager: Morocco
Tom Crooke ... location manager
Alex Darby ... unit manager: Morocco
Hicham Jamal Eddine ... assistant location manager: Morocco
Imad El Ghazi ... assistant location manager: Morocco
Taha El Kabbaj ... assistant location manager: 2nd unit
Said Errifaai ... assistant location manager: 2nd unit
Ben Firminger ... location manager: 2nd unit
Rachid Gaidi ... assistant location manager: Morocco (as Rahid Gaidi)
Samir Gougas ... assistant location manager: 2nd unit
Khalid Haberraih ... assistant location manager: Morocco
Faical Hajji ... assistant location manager: Morocco
Charlie Hayes ... unit manager: 2nd unit
Richard Hill ... location manager
Rachel Hyde ... assistant location manager
Jamie Jones ... assistant location manager
Lahoucine Khabid ... unit manager: 2nd unit
Driss Ait Lahcen ou Lahcen ... assistant location manager: Morocco
Lucy Lee ... location marshall
Ahmed ait Mbarek ... unit manager: Morocco
James R. McAllister ... supervising location manager: Vienna (as James McAllister)
Chris Moore ... supervising location manager
Hicham Moukhliss ... assistant location manager: 2nd unit
Redouane Nasserdine ... assistant location manager: Morocco (as Si Ridouane Nasserdine)
Amelia Price ... location coordinator
Nouiga Reda ... assistant location manager: Morocco
Lee Robertson ... location manager: Morocco
Jon Roper ... assistant location manager: Morocco
David Seaton ... location manager
Lisa Sellner ... assistant location manager: Vienna
Asha Sharma ... location manager
Mandy Sharpe ... assistant location manager
Julia Tomlinson ... assistant location manager
Ulli Wimmer-Lamquet ... location manager (as Ulrike Schiefer)
Mohamed Zaazaa ... assistant location manager: Morocco
Ilias Zergouni ... location production assistant
Youssef Abagourram ... location manager: Morocco (uncredited)
Jason Allen ... assistant location manager (uncredited)
Shelly Armstrong ... location coordinator: development (uncredited)
Nicos Beatty ... location manager: Barcelona (uncredited)
Mustapha Bediar ... assistant location manager: Morocco (uncredited)
Samir Benayyad ... location assistant: Morocco (uncredited)
Oliver Bradbury ... location assistant (uncredited)
Becky Brake ... supervising location manager: development (uncredited)
Richard Brough ... location marshall (uncredited)
Eleri Coulten ... location scout (uncredited)
Dougal Cousins ... location scout: Ireland (uncredited)
Matt Craufurd ... location scout (uncredited)
Milo Cremer Eindhoven ... locations marshall (uncredited)
Charlotte Daniel ... location assistant (uncredited)
Peter Gluck ... location scout: development (uncredited)
Youssef Hajji ... assistant location manager: Morocco (uncredited)
Jamie Lindsay ... location scout (uncredited)
Jenny Maybour ... location marshall (uncredited)
Christiane Mayr ... location assistant (uncredited)
Olivia McKell ... locations marshall (uncredited)
Christian McWilliams ... location scout: Morocco (uncredited)
Elliott Meddings ... location scout (uncredited)
Jason Mendelli ... location manager (uncredited)
David O'Reilly ... location scout (uncredited)
Nellie Ann Prestine-Lowery ... locations department researcher (uncredited)
Victoria Rawlins ... location marshall (uncredited)
Matt Risebrow ... assistant location manager: dailies (uncredited)
Adam Sharp ... location marshall (uncredited)
Dougal Mackenzie Smith ... location marshall (uncredited)
Philippa Sutcliffe ... location assistant (uncredited)
Scott Trimble ... location manager: development (uncredited)
Harriet Wharton ... location marshall (uncredited)
Jason Wheeler ... location manager: additional photography (uncredited)
Thomas Woods ... location scout (uncredited)

Music Department

Edit
Ian Arber ... assistant to Joe Kraemer
Gabriel Bermúdez ... soloist: Ping (as Gabriel Bermudez)
Richard Bissill ... musician: French horn
Simon Changer ... music editor
Andy Cook ... assistant engineer (as Andrew Cook)
Benedikt David ... vienna recording engineer
Matt Dunkley ... orchestrator
Jason Elliott ... additional recording by
Norbert Ernst ... soloist: Pong
Joshua Fielstra ... composer: trailer music
John Finklea ... supervising music editor
Alex Gibson ... temp music editor
Dave Hage ... music librarian
Peter Jelosits ... soloist: Imperatore
Lewis Jones ... pro tools recordist / studio assistant: Abbey Road
Matt Jones ... studio assistant: Abbey Road
Joe Kraemer ... conductor
Gregory Kunde ... soloist: Caláf
Erich Lee ... composer trailer music
Lise Lindstrom ... soloist: Turandot
Rowan McIntosh ... studio assistant: British Grove
Everton Nelson ... orchestra leader
Ina Nikolow ... vienna recording engineer
Carlos Osuna ... soloist: Pang
Paolo Rumetz ... soloist: Mandarino
Lalo Schifrin ... composer: theme music
Casey Stone ... score recorded and mixed by
Lucy Whalley ... assistant orchestra contractor
Benjamin Wuthe ... vienna recording assistnat
Freddie August ... musician (uncredited)
Mark Baechle ... orchestrator (uncredited)
Chris Baron ... musician: percussion (uncredited)
Mark Berrow ... musician: violin (uncredited)
Daniel Bhattacharya ... musician (uncredited)
Tony Blondal ... orchestrator (uncredited)
Rachel Bolt ... musician: viola (uncredited)
Richard Bronskill ... orchestrator (uncredited)
Richard Cookson ... musician: viola (uncredited)
Kris Dirksen ... trailer music (uncredited)
Paul Edmund-Davies ... musician: flute (uncredited)
Dave Foster ... orchestrator (uncredited)
Dan Goldwasser ... executive soundtrack producer (uncredited)
Paul Kimber ... musician (uncredited)
Roger Linley ... musician: double bass (uncredited)
Steve Mair ... musician: double bass (uncredited)
Vicky Matthews ... musician: cello (uncredited)
George Oulton ... studio assistant: Abbey Road (uncredited)
Carl Rydlund ... orchestrator (uncredited)
Kim Seiniger ... music production executive (uncredited)
Jake Walker ... musician (uncredited)
Allen Walley ... musician: double bass (uncredited)
Bruce White ... Viola (uncredited)

Script and Continuity Department

Edit
Laura Miles ... script supervisor: Second Unit
Lisa Vick ... script supervisor
Roxanne Cuenca ... assistant script supervisor: dailies (uncredited)
Laura Miles ... script supervisor: additional photography (uncredited)
Jenny Wood ... assistant script supervisor (uncredited)

Transportation Department

Edit
Dean Arlen ... driver: dailies
Mounir Badia ... action vechile co-ordinator
Michael Barrow ... 4x4 driver
David Beminster ... production van driver
Ollie Birmingham ... unit driver: dailies
Hassan Blal ... unit driver
Dean Clack ... driver
Ian Clarke ... picture car coordinator
Steve Clarke ... driver: minibus
Stuart Clayson ... stand-by driver: special effects, second unit, Morocco / stand-by driver: special effects/grips, UK
Mark Crowley ... driver: Tom Cruise
James Cutting ... transportation captain
Dobrin Daniela ... facilities crew
Mickey Davie ... floor supervisor
Ben Davies ... vehicle technician
Steven Day ... transport manager: second unit, Morocco
Hendrik De Jonker ... driver
Paul Deluce ... unit driver
Mark Dilliway ... driver: ian bryce
Walt Edson ... cast 1 support
Lee Edwards ... driver: Christopher McQuarrie
Mark Edwards ... unit driver
Sidi Mohamed Ennaji ... action vehicle assistant
Eric Francks ... driver: transport facilities / unit driver
Nick Freeman ... senior technician
Melina Frías ... transportation co-captain: second unit, Morocco
Denis Gilmore ... driver: producer
Charlie Graovac ... pick-up driver/plant operator
Peter Graovac ... transportation manager
Ashley Hollebone ... picture vehicle technician
Richard Holmes ... transport supplier
Peter Hübelbauer ... personal driver: Vienna
Nabil Jalil ... transportation captain
Wilson James ... driver: props
Leon Keegan ... facilities captain
Christine Klinger ... driver
Doron Levi ... driver to cast
Vince Levins ... head of department: tech trucks
David Lewis ... transport supplier
Liam Kinehan ... head of department: tech trucks, second unit, Morocco
John Lines ... Transport Assistant
Lee Linford ... senior picture vehicle technician
Darren Litten ... action vehicle coordinator
Rob Lloyd ... head of department: minibus driver
Rachel Lydiate ... driver: main unit facilities crew, Morocco
Clyde R. Maliauka ... transportation coordinator
Ian Richard Marshall ... picture vehicle senior technician
Steve Mitchard ... transportation co-captain
Danny Mitchell ... swing coordinator
Norman Parr ... head driver
Andy 'titch' Paterson ... transportation
Mark Awstyn Paterson ... unit driver
Thomas Pelzelmayer ... transportation captain: Austria
Janek Piner ... picture car mechanic/fabricator
Martina Pirnbacher ... transportation assistant: Austria
Aline Rajan-Harjani ... transportation coordinator
Steve Rehnsi ... vehicle technician
Jade Tamzin Robertson ... transportation (as Jade Robertson)
Remigijus Rugal ... transportation
Logan Sigston ... special equipment
Ian Smith ... picture vehicle senior technician
Charlie Sparrow ... unit driver: Christopher McQuarrie
Lukas Peter Thanhofer ... driver
Dean Thomas ... transportation captain
Bryce Tibbey ... transportation captain
Rob Van Der Veen ... facilities driver
Piotr Walczak ... transport facilities manager
Claire Walker ... picture vehicles department coordinator
Barrie Williams ... driver: Simon Pegg

Additional Crew

Edit
Abdellah Aalem ... production assistant: Morocco Unit
Abde Sallam Ait Abdellah ... first assistant accountant: Morocco Unit
Anis El Moubarik Alaoui ... production assistant: Morocco Unit
Haitam Alaoui ... production assistant: Second Unit
Josh Allan ... second assistant accountant
Tracy Asslanian ... production assistant
Chris Atherton ... armoury (as Christopher Atherton)
Simon Atherton ... master armourer
Gina Atwater ... assistant: J.J. Abrams
Christie Barber ... payroll clerk
Thomas Bassett ... production assistant: Second unit
Aaron Becker ... main titles & curtain call designed and produced by: Filmograph
Joe Beckwith ... first assistant accountant: Morocco Unit
Taoufiq Belemqadem ... security: Morocco Unit
Sara Bennani ... production security: Morocco Unit (as Sara Bennani Senhaji)
Bouchra Bentayeb ... assistant production coordinator: Morocco Unit
Amy Binns ... production assistant
Matthew Blain ... first assistant accountant: Morocco Unit
Catherine Booton ... assistant production coordinator: Morocco Unit
Julie Burnham ... medic/second unit medic
Dougal Cadiou ... accountant: UK
Claire Cameron ... production assistant
Cass Capazorio ... assistant: Mr. Cruise
Zachary Carnes ... main titles & curtain call designed and produced by: Filmograph (as Zach Carnes)
Georgie Carter ... stand-in
Anas Chaar ... production assistant: Morocco Unit
Zuzana Chadimová ... production coordinator: Vienna Unit
Ella Chaitow ... production coordinator: Morocco Unit
Matt Curtis ... end titles by
Morgan Dameron ... assistant: Mr. Abrams
Allison Dillard ... production safety
Tom Duthie ... production assistant
Stuart Ewen ... travel coordinator
Claire Finbow ... assistant: Mr. Pegg
Ben Firminger ... location manager: Second Unit
Paul B. Gibbs ... location accountant: Vienna Unit
Jacob Glass ... second assistant accountant
Evan Godfrey ... assistant: Mr. Myers
Fraser Grant ... second unit/location accountant: Morocco Unit
Iris Christina Groll ... first assistant accountant: Vienna Unit (as Iris Wegscheider)
Rob Herring ... motorbikes: Second Unit
Helen Hideko ... production assistant: Vienna Unit (as Helen Parkes)
Andrew Hildebrand ... main titles & curtain call designed and produced by: Filmograph
Youssef Jaber ... production assistant: Morocco Unit
Ashley Johnson ... assistant: Ms. Goldberg
Ben Kabialis ... assistant: Mr. Renner (as Benjamin Kabialis)
Alex Kerr ... first assistant/payroll
Seth Kleinberg ... main titles & curtain call designed and produced by: Filmograph
Nick Komornicki ... armoury
David Kwong ... tactical consultant: Second Unit
James Long ... main titles & curtain call designed and produced by: Filmograph
Myriam Loukili ... accountant: Morocco Unit
Lacie D Mackey ... trainer
Sussanah Madden ... assistant: Mr. Burk (as Susannah Madden)
Jack Maunders ... account clerk
Chrissie McLean ... assistant: Mr. Granger
Catherine Mednick ... assistant: Mr. McQuarrie
Helen Medrano ... production controller
Nolan B. Medrano ... first assistant accountant
Simon Mills ... production coordinator: second unit
Claire Mitchell ... construction accountant
Stewart Scott Mitchell ... production resources
Josie Morgan ... production assistant
Ali Morris ... shipping coordinator
Rakouch Mourad ... production assistant
Frédéric North ... helicopter pilot (as Fred North)
My Mustapha Oikil ... medic: Second Unit
Tom Ormerod ... assistant production coordinator: Second Unit
Nathaniel Park ... main titles & curtain call designed and produced by: Filmograph
Ben Pearce ... assistant: Bryan Burk
Daisy Popham ... props
Joanna Price ... assistant accountant: Morocco Unit
Claire Raskind ... unit publicist
James J. Reid ... production assistant
Nancy Reid ... assistant: Mr. Ellison
Regan Riskas ... production associate
Mario Romain ... security: On Point Resources
Will Samuelson ... helicopter pilot: Second Unit
Lena Schmigalla ... assistant accountant: Vienna Unit
Mallory Schwartz ... assistant: Mr. Baldwin
Jonathan Scott ... production coordinator
Satu Sharp ... accounts clerk
Samuel Sharpe ... assistant production coordinator
Roy Stratford ... armoury
Raghav Tandon ... assistant: Mr. Burk
Josh Tate ... epk producer: Bad Robot
Warren Titterrell ... catering by: Premier Catering
Gemma Todd Smithers ... first assistant accountant (as Gemma Todd)
Jodi Tripi ... clearances by
Jane Trower ... second assistant accountant
Tom Turner ... production assistant
Louise Van Hamme ... second assistant accountant
David Villemin ... production assistant: Second Unit
El West ... second assistant accountant (as Ella West)
Glen Wiggall ... production assistant
Luke Kimble Williams ... production assistant (as Luke Kimble)
Caroline Wilson ... armoury
Suzi Wilson ... production assistant
Jody Wiltshire ... production assistant
Laura Wootton ... assistant: Mr. McQuarrie (as Laura Wooton)
Jounaid Ziarh ... production assistant: Second Unit (as Juniad Ziarh)
Noureddine Aberdine ... scout manager (uncredited)
Nathan Aldous ... soldier (uncredited)
Diederick Appelcryn ... assistant (uncredited)
Sarah Ball ... on-set nurse (uncredited)
Paul Barratt ... health and safety advisor (uncredited)
Paul Biddiss ... military expert (uncredited)
Lisa Birch ... assistant to diving coordinator (uncredited)
Vicky Bishop ... production coordinator: additional photography (uncredited)
Maï Boiron ... french translator (uncredited)
Dave Booys ... scuba diver: Diving Services UK (uncredited)
Alexander Bracq ... stand-in/double: Simon Pegg (uncredited)
Jen Brett ... studio coordinator (uncredited)
Sara Briggs ... security (uncredited)
James Brodie ... security (uncredited)
Kriss TheDish Brown ... on-set internet engineer (uncredited)
Max Cannella ... production coordinator: Paramount (uncredited)
Faye Carney ... unit nurse: dailies (uncredited)
Luo San Claire ... international marketing and distribution (uncredited)
Anneka Coleman ... assistant production coordinator: Pickup photography (uncredited)
Patrick Constantin ... production assistant (uncredited)
Sej Davé ... production assistant: additional photography (uncredited)
Gina De Ferrer ... art department (uncredited)
Jason Devil ... on-set security (uncredited)
Hisham Ejjayha ... Engineer (uncredited)
Roger Evans ... accommodation coordinator (uncredited)
Herbert Forthuber ... adr actor (uncredited)
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator (uncredited)
Micheal Gentry ... it support (uncredited)
Federico Ghetta ... production assistant (uncredited)
Shari Hamrick ... production staff (uncredited)
Warren Harrington ... cashier (uncredited)
Andy Harriss ... heath and safety supervisor (uncredited)
Romana Holzmüller ... assistant accountant: Austria (uncredited)
Paul Hornsby ... military advisor (uncredited) / tactical weapons trainer (uncredited)
Mona Houd ... production coordinator (uncredited)
Leopold Hughes ... assistant to producer (uncredited)
Rebecca Ioannou ... travel coordinator (uncredited)
Laura Jackson ... production assistant to director: Vienna and Morocco (uncredited)
Dolly Jagdeo ... security (uncredited)
Alexis James ... accomodation agent (uncredited)
Cameron Johnson ... production support: Double Negative (uncredited)
Michael B. Johnson ... production accountant: reshoots (uncredited)
Sam Jones ... on-set computer technician (uncredited)
Stewart Jones ... production staff (uncredited)
Dan King ... intern (uncredited)
Rachel King ... unit nurse: dailies (uncredited)
Richard Klein ... political advisor: McLarty Media (uncredited)
Karim Patrick Laraqui ... security: Mr Cruise (uncredited)
James May ... head of technical department: Vienna and UK (uncredited)
Nicki McCain ... post accountant (uncredited)
Tom Mendelboim ... Production IT support (uncredited)
David Murrell ... dive coordinator (uncredited)
Daniel Naprous ... horse master (uncredited)
Richard Neale ... on-set computer technician: Compuhire (uncredited)
Max Newton ... production coordinator (uncredited)
David Nelson Paramedic ... Main Unit Paramedic (uncredited)
Alexander Phoenix ... systems administrator (uncredited)
Guy Potter ... stand-in: Jeremy Renner (uncredited)
Gabriela Quiroz ... production and technical support (uncredited)
Juanito Ramirez ... key p/a: Spain (uncredited)
Joshua Ravetch ... production resources (uncredited)
Andreas Reinold-Schmidbauer ... production assistant (uncredited)
Ed Ripley ... set pa: second unit (uncredited)
Daniel Rogers ... health and safety advisor (uncredited)
Ben Rosenblatt ... vfx and post executive: Bad Robot (uncredited)
Philipp Rusch ... set assistant (uncredited)
Florian Schwienbacher ... double (uncredited)
Konstantin Seitz ... production accountant: Austria (uncredited)
Dave Shaw ... diving coordinator (uncredited)
Abbie Sheridan ... set pa (uncredited)
Matt Spooner ... production safety supervisor (uncredited)
Jo Stedall ... clearance coordinator (uncredited)
Andy Stephens ... aerial operations manager (uncredited)
Victoria Stone ... immigration consultant (uncredited)
Anna-Marie Sullivan ... advisor (uncredited)
Widad Taha ... production coordinator (uncredited)
Alex Taylor ... assistant to executive producer (uncredited)
Katharine Tidy ... home economist (uncredited)
Phillip Ray Tommy ... stand-in: Ving Rhames (uncredited)
Dominique Tucker ... payroll accountant (uncredited)
Ruby Pia Tucker ... set production assistant (uncredited)
Fern Webster ... assistant: Wade Eastwood (uncredited)
Laurence West ... assistant accountant (uncredited)
John Whitby ... adviser (uncredited)
Trevor Williams ... firefighter (uncredited)
Becky Wright ... adr voice group (uncredited)

Thanks

Edit
Eric Isorce ... the producers wish to thank
Ed Strongman ... the producers wish to thank
Tony Toner ... the producers wish to thank

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

CIA chief Hunley (Baldwin) convinces a Senate committee to disband the IMF (Impossible Mission Force), of which Ethan Hunt (Cruise) is a key member. Hunley argues that the IMF is too reckless. Now on his own, Hunt goes after a shadowy and deadly rogue organization called the Syndicate.

Plot Keywords
Taglines Go rogue See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Mission: Impossible 5 (United States)
  • M:I 5 (United States)
  • 碟中谍5:神秘国度 (China, Mandarin title)
  • Mission: Impossible 5 - Rogue Nation (Canada, English title)
  • Misión imposible: Nación secreta (Spain)
  • See more »
Runtime
  • 131 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $150,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $55,520,089, 02 Aug 2015
Cumulative Worldwide Gross $700,868,363

Did You Know?

Edit
Trivia Tom Cruise performed the sequence where Ethan Hunt climbs on the outside of a flying airplane (an Airbus A400M) without the use of visual effects or a stunt double. At times, he was suspended on the aircraft five thousand feet in the air. See more »
Goofs Metal detectors would only prevent infiltrators from using oxygen tanks made of metal. All they'd have to do would be manufacture some that were made of plastic. They'd only need to last a few minutes, so they would not have to contain a lot of overpressure, hence they would not need to be very strong. See more »
Movie Connections Featured in Mission Impossible - Rogue Nation (2015). See more »
Soundtracks Popolo Di Pechino, Ai Tuoi Piedi Ci Prostriam (from Turandot) See more »
Quotes Chairman: And you Mr. Brandt, how can you justify this deception?
William Brandt: I can neither confirm nor deny details of any operation without the Secretary's approval.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed