Poster

The Mummy ()


Reference View | Change View


An ancient Egyptian princess is awakened from her crypt beneath the desert, bringing with her malevolence grown over millennia, and terrors that defy human comprehension.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Nick Morton
...
Henry Jekyll
...
Jenny Halsey
...
Ahmanet
...
Sgt. Vail
...
Colonel Greenway
...
Malik
Simon Atherton ...
Crusader
...
First Man
James Arama ...
Second Man
...
Reporter
Sohm Kapila ...
Reporter
...
Archaeologist
...
Construction Manager
Erol Ismail ...
Ahmanet's Warrior
...
King Menehptre
Shanina Shaik ...
Arabian Princess
...
Set
...
MP
...
Pilot
...
Co-Pilot
...
Dr. Whemple
Rhona Croker ...
Helen
...
Mr. Brooke (Emergency Worker)
Timothy Allsop ...
Worker
...
Woman in Toilet
...
Woman in Toilet
...
Writer Tech
Peter Lofsgard ...
Spider Technician
...
Technician
...
Technician (as Bella Georgiou)
...
Technician
...
Technician
...
Prodigium Tech
...
Senior Technician
...
Prodigium Technician
...
Technician in Chamber
...
Tunnel Agent
...
Female Tech
Rest of cast listed alphabetically:
...
Museum Visitor (uncredited)
...
Temple Priest (uncredited)
...
Museum Visitor (uncredited)
Lee Asquith-Coe ...
Cross Rail Worker (uncredited)
Helen Baker ...
Prodigium Technician (uncredited)
...
Kira Lee (uncredited)
...
Museum Visitor (uncredited)
...
Passerby (uncredited)
Christian Davidson ...
Tourist (uncredited)
Nick Donald ...
Construction Worker (uncredited)
Jade Francine ...
Tourist (uncredited)
Errol Francis ...
Businessman Passerby (uncredited)
...
Temple Priest (uncredited)
Leon Grant ...
Tourist (uncredited)
Shane Griffin ...
Runner (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
...
Alley Thug (uncredited)
Lewis Holloway ...
Tourist (uncredited)
...
Egyptian Slave (uncredited)
Jimi James ...
Museum Tourist (uncredited)
...
American Soldier (uncredited)
Abdul Hakim Joy ...
Tourist (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
Jackson Kai ...
Mummy (uncredited)
...
French Tourist (uncredited)
...
Teenage Tourist (uncredited)
...
Technician (uncredited)
Tyrone Love ...
Prodigium Agent (uncredited)
...
Museum Guy (uncredited)
Raid Matwi ...
Crossrail Worker (uncredited)
...
Museum Tourist (uncredited)
Kaushal Odedra ...
Prodigium Technician (uncredited)
...
Prodigium Agent (uncredited)
...
Sickle Slave (uncredited)
Danielle Saunders ...
Soldier (uncredited)
...
Museum Visitor (uncredited)
...
Museum Guest (uncredited)
Bryan Solarte ...
Tourist (uncredited)
James Tufnell ...
Tourist (uncredited)
...
Sepi (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
Edmund Wiseman ...
Prodigium Technician (uncredited)

Directed by

Edit
Alex Kurtzman ... (directed by)

Written by

Edit
David Koepp ... (screenplay by) and
Christopher McQuarrie ... (screenplay by) and
Dylan Kussman ... (screenplay by)
 
Jon Spaihts ... (screen story by) and
Alex Kurtzman ... (screen story by) &
Jenny Lumet ... (screen story by)

Produced by

Edit
Sarah Bradshaw ... producer
Jeb Brody ... executive producer
Sean Daniel ... producer (produced by) (p.g.a.)
Kevin Elam ... associate producer
Genevieve Hofmeyr ... producer: Moonlighting Films, Namibia
Alex Kurtzman ... producer (produced by) (p.g.a.)
Chris Morgan ... producer (produced by)
Roberto Orci ... executive producer

Music by

Edit
Brian Tyler ... (music by)

Cinematography by

Edit
Ben Seresin ... director of photography

Film Editing by

Edit
Gina Hirsch
Paul Hirsch
Andrew Mondshein

Editorial Department

Edit
Milton Adamou ... stereoscopic post executive: Deluxe 3D Stereo D
Miles Anderson ... colorist: dailies
Jo Barker ... lab operator: additional photography
Patrick Barry ... physical asset manager
Thom Berryman ... dailies producer
Holly Laura Burn ... editorial trainee (as Holly Burn)
John Bush ... dailies producer
Taryn Calverey ... dailies colourist
Luke Clare ... Assistant Editor
James Corless ... dailies producer
Giovanni DiGiorgio ... digital intermediate assistant
Paolo Damiano Dolce ... avid technician
Doiminic Evans ... digital lab operator
Dustin Frost ... additional editing: End Title Sequence
Amar Ingreji ... assistant editor
Joe Ken ... finishing editor: Company 3
Thomas Kuo ... digital intermediate film scanner
Ken Lebre ... dailies producer: additional photography
Lara Mazzawi ... 3D Editor
Emma McCleave ... first assistant editor
Adam McHattie ... digital lab operator
Sadiki McLeod-Bakker ... additional editor
Laura Mountford ... digital lab operator
Shaun Parrott ... post-production engineer
Thy Quach ... assistant editor
Audrey Rabine ... post-production assistant
Darren Rae ... colorist
Erik Rogers ... senior digital intermediate producer
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate colorist
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant
Jonathan Thornhill ... assistant editor
Mark Tuminello ... first assistant editor
Salvatore Valone ... assistant editor
Matt Wallach ... colorist: dailies, additional photography
Niccolo H. Bodner ... assistant colorist: Company 3 (uncredited)
Bill Ceresia ... post-production coordinator (uncredited)
Jitte Hoekstra ... editor: tv spot (uncredited)
Sean Thompson ... first assistant editor (uncredited)

Casting By

Edit
Lucinda Syson

Production Design by

Edit
Jon Hutman
Dominic Watkins

Art Direction by

Edit
Andrew Ackland-Snow
Bobby Cardoso ... (as Bobby Cordosa)
Jules Cook ... (Senior Art Director)
Will Coubrough
John Frankish ... senior art director
James Lewis
Catherine Palmer
Steve Street ... vfx art director
Frank Walsh ... supervising art director
Justin Warburton-Brown
Tom Whitehead

Set Decoration by

Edit
Jille Azis
Daniel Birt ... (Namibia)
Liz Griffiths ... (reshoot)

Costume Design by

Edit
Penny Rose

Makeup Department

Edit
Evelyn Aebes ... assistant hair stylist: Namibia / assistant makeup artist: Namibia
Nisha Aulum ... junior hair stylist / junior makeup artist / junior makeup artist: Namibia
Liz Barlow ... makeup artist
Emily Bilverstone ... hair stylist / makeup artist
Charlie Bluett ... special makeup effects artist
Claire Burgess ... hair stylist / makeup artist
Hanna Canfor ... hair stylist / makeup artist
Sacha Carter ... special makeup effects production manager
Alexis Continente ... hair stylist (as Alexis Zapata)
Gemma Curran ... hair & make-up crowd supervisor / hair coordinator / makeup coordinator
Gemma De Vecchi ... special makeup effects fabrication supervisor
Nathaniel De'Lineadeus ... dental FX design and manufacture
Stephanie Doherty ... contact lens optician
Candice Drury ... senior hair stylist: Namibia / senior makeup artist: Namibia
Francesco Fabiani ... prosthetics sculptor
Bella Ava Georgiou ... hair stylist (as Bella Georgiou) / makeup artist (as Bella Georgiou)
Michael Green ... personal hair stylist: Mr. Vance / personal makeup artist: Mr. Vance
Zanmarie Hanekom ... hair stylist: Namibia / makeup artist: Namibia
Danielle Harding ... junior hair stylist / junior makeup artist
Jodi-Ann Hartogh ... hair stylist: Namibia (as Jodi Ann Hartogh) / makeup artist: Namibia (as Jodi Ann Hartogh)
Charlie Hounslow ... hair stylist / makeup artist
Giacomo Iovino ... supervising mould maker: prosthetics
Colin Jackman ... makeup sculptor
Soleil Jackson ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Duncan Jarman ... prosthetic sculptor
Lydia Jeffcoat ... makeup artist
Sophie Kasparis ... junior hair stylist (as Sophie Kaspari) / junior makeup artist (as Sophie Kaspari)
James Kernot ... prosthetic workshop manager
Jennifer Kewley ... makeup artist
Ailsa Lawson ... crowd makeup artist
Monique Le Roux ... hair stylist: Namibia / makeup artist: Namibia
Sebastian Lochmann ... special makeup effects sculptor
Chris Lyons ... special effects teeth
Monica MacDonald ... crowd hair stylist (as Monica McDonald) / crowd makeup artist (as Monica McDonald)
Ameneh Mahloudji ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Kristyan Mallett ... key prosthetics: Tom Cruise
Giuliano Mariano ... hair stylist
Eva Marieges Moore ... hair stylist (as Eva Marieges) / makeup artist (as Eva Marieges)
Victoria Money ... makeup artist (as Vicky Money)
Sarah Monzani ... hair stylist: Mr. Cruise / makeup artist: Mr. Cruise
Alice Moore ... personal hair stylist: Mr. Cruise / personal makeup artist: Mr. Cruise
Fawn Muller ... special makeup effects coordinator
Arno Pieterse ... junior makeup artist: Namibia
Anja Rechnoltz ... hair stylist (as Anja Rechholt) / makeup artist (as Anja Rechholt)
Susie Redfern ... special makeup effects artist (as Susie O'Sullivan)
Stuart Richards ... special makeup effects artist
Brogan Sharp ... special makeup effects artist
Colin Shulver ... concept artist
Rosie Sinfield ... hair and makeup trainee
Leon Smikle ... lead silicone technician
Malwina Suwinska ... special makeup effects artist
Lian van Wyk ... hair stylist: Namibia / makeup artist: Namibia
Simon Webber ... concept artist
Marika Weber ... hair stylist: Namibia (as Marika Collop-Weber) / makeup artist: Namibia (as Marika Collop-Weber)
Josh Weston ... prosthetic sculptor
David White ... special makeup effects designer
Elizabeth Yianni-Georgiou ... hair designer (as Lizzie Yianni Georgiou) / makeup designer (as Lizzie Yianni Georgiou)
Alexis Continente ... hairdresser (uncredited)
Robb Crafer ... crowd makeup artist (uncredited)
Dave Felstead ... crowd makeup artist (uncredited)
Sophie Harmon ... makeup artist (uncredited)
Alex Harper ... crowd makeup artist (uncredited)
Georgia-mai Hudson ... makeup artist (uncredited)
Gillian Jarvis ... crowd makeup artist (uncredited)
Catriona Johnstone ... crowd hair & makeup artist (uncredited)
Nadine Keiser ... hair and makeup junior: daily (uncredited)
Jane McBennett ... crowd makeup artist (uncredited)
Rhiannon Morrell ... crowd make up & hair artist (uncredited)
Susanne Moser ... crowd makeup artist (uncredited)
Ruth Parry ... crowd makeup artist (uncredited)
Emma Procter ... crowd makeup (uncredited)
Adrian Rigby ... crowd makeup artist (uncredited)
Jules Roman ... makeup trainee: Kristyan Mallett Make-up Effects Ltd. (uncredited)
Jutta Russell ... crowd make up & hair artist (uncredited)
Jessica Sutcliffe ... crowd makeup artist (uncredited)
Keleigh Thomas ... makeup artist (uncredited)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited)
Louise Young ... dailies makeup artist: crowd (uncredited)

Production Management

Edit
Simon Crook ... Production Manager Namibia
Simone Goodridge ... unit production manager
Mark Layton ... production supervisor
Hallam Rice-Edwards ... production supervisor
Donovan Roberts-Baxter ... production manager: Namibia
Sean T. Stratton ... post-production supervisor (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Angela Beccaro ... third assistant director: crowd, Namibia
Donald E G Bentley ... crowd 3rd ad daily / key set pa
Rory Broadfoot ... base third assistant director / second assistant director: 2nd unit
Tom Browne ... floor second assistant director
K.C. Colwell ... first assistant director
Wade Eastwood ... second unit director
Mikey Eberle ... first assistant director: second unit
Richard Graysmark ... first assistant director
Sallie Hard ... key second assistant director (as Sallie Anne Hard)
Julia Hargitay ... base third assistant director
Joy Hoes ... second assistant director: second unit
Sandrine Loisy ... crowd second assistant director: additional photography
Robert Madden ... second second assistant director: Crowd
Tony McLeod ... second second assistant director: Namiba
Michael Michael ... second assistant director crowd
Neil Morgan ... assistant director
Andrew Richards ... assistant director: Crowd PA
Mark Rossi ... third assistant director: second unit dailies
Marcel Smit ... third assistant director: crowd, Namibia
Tom Turner ... third assistant director
J.P. van der Merwe ... second assistant director crowd: Namibia
Vanluke Watson ... additional third assistant director: splinter unit
Luke Kimble Williams ... third assistant director: splinter unit dailies
Lauren Mills ... crowd runner: dailies (uncredited)

Art Department

Edit
Andrew Ackland-Snow ... senior art director
Oscar Allan ... art department assistant
Rupert Allan ... Picture Vehicles Technician
Malikah Almaghrabi ... lead greenswoman
Annelize Arendse ... art department assistant
Warren Armour ... assistant art dept. coordinator: namibia
Christopher Arnold ... props
Huw Arthur ... stand-by art director
Matt Askey ... drapes man
Matthew Babb ... Standby Propman
Zachary Berger ... concept artist
Max Berman ... concept artist
Gaby Beyers ... art department co-ordinator - namibia
Michael Blake ... dressing prop
Rob Bliss ... concept artist
Andrea Borland ... assistant art director
Sarah Bradley ... assistant graphic designer
Satarupa Bradley ... scenic artist
Pippa Brady ... supervising art dept co-ordinator
Mark Lambert Bristol ... storyboard artist
Alan Brooker ... draper
Toby Browne ... props: dailies
Jim Buchan ... prop modeller
Mark Buck ... plasterer
Richard K. Buoen ... concept artist
Jamie Burrows ... junior draftsperson
Chloe Butler ... prop runner
Claudio Campana ... assistant art director
Steve Carter ... Set dec Draughtsman
Michael Cawood ... previs supervisor
Usha Chaman ... construction coordinator
David Cheesman ... property master
Steven Cloherty ... set: reshoots
Dean Coldham ... plasterer: reshoots
Deano Harry Coldham ... plasterer
Laura Collins ... greenswoman
Lee Compton ... charge hand carpenter
Gary Crosby ... hod painter
Federico D'Alessandro ... animatics supervisor / lead storyboard artist
Tom Dark ... carpenter
Luke Dass ... art department assistant
Romek Delmata ... concept artist
Darrin Denlinger ... storyboard/animatics artist
Bryan Diergaardt ... art department assistant
Adam Doe ... storeman
Liam Doran ... stagehand
Sarah Downes ... greens person
Judy Ducker ... production buyer
Seth Engstrom ... concept artist
Charlotte Epstein ... props
Jonathan James Evans ... re-shoot main unit stand-by
Francesca Galesi ... r/d researcher
James Gemmill ... head scenic artist
Craig Gilroy ... art department assistant
Jamie Goodfellow ... plasterer
Oliver Goodier ... assistant art director
Simon Gosling ... prop modeller
John Greaves ... storyboard artist
Angus Hale ... greensman
Pascha Hanaway ... assistant coordinator
Harry Hansford ... greensman
Shane Harford ... chargehand dresser
Etienne Harris ... fabricator: Namibia
Terry Heggarty ... stand by painter: additional photography
Lucy Hinsley ... junior modeller
Peter Hooper ... head of department greens
Alexander Jay Hutchings ... art department model maker
Giulia Iddas ... art department assistant
Thomas Jones ... prop modeller
Steve Jung ... key concept artist
Samantha Kelm ... modeller/painter
Ivan Khomenko ... concept artist: MPC
Harry Kilian ... props
Hannah Kons ... assistant graphic designer
Eva Kuntz ... concept artist
Magdalena Kusowska ... concept artist
Nadezda Kuzmina ... concept artist
Jade Lacey ... junior draftsperson
Leandre Lagrange ... concept artist: MPC
Nick Lawrence ... carpenter
Richard MacMillan ... props storeman
Kamlan Man ... assistant set decorator
Pete Manger ... greens supervisor
Luigi Marchione ... concept artist
Etienne Maree ... set dresser
Callum Martin ... greensman
Steve Paul Martin ... construction head of department
Victor James Martinez ... concept artist
Kyle May ... picture vehicles technician
Alice Mayhew ... set dec pa
James McKeown ... supervising prop maker
Robert McKinnon ... concept artist
Amy Meakin ... prop office manager
Rob Menzer ... sculptor
Ossie Merchant ... stand-by props
John Merry ... assistant art director
Joshua Min ... concept artist
Paul Mitchell ... set dressser
Michele Moen ... concept artist
Stephen Molyneaux ... concept artist
Guy Mount ... assistant production buyer
Kan Muftic ... concept artist
Fawn Muller ... props coordinator: reshoots
Steven Murphy ... chargehand greensman
Alan Neighbour ... chargehand carpenter
Brian Neighbour ... construction manager
Thomas A. Nelson ... storyboard artist
Luca Nemolato ... concept artist
Carlos Nieto Lopez ... concept artist: MPC
Julian Nix ... lead graphic designer
Jonathan Norman ... props supervisor
Lee Oliver ... concept artist
Russell Oxley ... scenic artist
Alina Papp ... assistant standby art director
Robert Park ... Hod carpenter
Lloyd Passfield ... set dresser
Soren Bendt Aaboe Pedersen ... animatics (as Soeren Bendt Pedersen) / storyboard artist
Keith Perry ... assistant construction manager
Francis Poirier ... sculptor
Kimberley Pope ... concept artist
Karl Probert ... on-set art director
Kathryn Pyle ... assistant set decorator
Steffen Reichstadt ... concept artist
Justin Richards ... greens buyer
Raj Rihal ... concept artist
Luca Gabriele Rossetti ... concepts artist
Richard Rowntree ... additional greens: For Palmbrokers
Mark Russell ... construction buyer
Josh Sales ... set dresser
Thomas Salpietro ... senior set dresser
Cosmo Sarson ... decor and lettering artist
Katy Schurr ... junior draughtsman
Paul Scotson ... senior prop modeler
Lauren Sevior ... set dec buyer
Jamie Shakespeare ... Set Dec draughtsperson
Mark Sindall ... second unit chargehand standby prop
Tom Sinden ... prop modeller
Keir Sloan ... assistant coordinator
Nick Smith ... carpenter
Brendan Smithers ... construction manager: Namibia
Ivan Solyaev ... concept artist: MPC
Codrina Spataru ... sculptor
Vicki Stevenson ... assistant art director
Silvia Stroppa ... art department assistant
Daniel Swingler ... assistant art director
Kouji Tajima ... concept artist
Jim Taylor ... plasterer
Mark Tompkins ... concept artist: MPC
Claudiu Turcanu ... prop modeller
Arnaud Valette ... concept artist: MPC
Jacobus Uys van de Merwe ... set fabricator
Robert Voysey ... plasterer
Rachel Wallbridge ... greens set dresser: dailies
Oliver Walpole ... prop buyer
Aoife Warren ... assistant art director
Carrie Wemyss ... set decoration coordinator
Tom Whitehouse ... concept artist
Catherine Whiting ... Draughtsman
Drew Wills ... artworker/graphic designer
Tracey Wilson ... storyboard artist
Jane Wu ... storyboard artist
Graham Wyn Jones ... storyboard artist
Jama Jurabaev ... concept artist: Framestore (uncredited)
Steve 'Moose' Smith ... props daily (uncredited)

Sound Department

Edit
Ross Adams ... boom operator: second unit
Marco Alicea ... audio/video transfer
Jennifer Annor ... boom operator: dailies
Craig Beckett ... adr mixer
Adrian Bell ... sound mixer
Jeremy Bowker ... additional sound design
Ronni Brown ... foley artist
Dustin Capulong ... Assistant Re-Recording Mixer
Derek Casari ... adr engineer
David Chrastka ... sound effects editor
Vincent Cosson ... adr mixer
Luke Dunn Gielmuda ... Additional Re-Recording Mixer
David Farmer ... additional sound design
Thomas Fennell ... boom operator: dailies
Cei Frampton ... 2nd assistant sound additional photography
Sam François ... sound assistant: Auro-3D
Ryan J. Frias ... Dialogue/ADR Editor (as Ryan Frias)
Pascal Garneau ... sound effects editor
Tim Gomillion ... recordist: 20th Century Fox Studios / sound recordist
Julian Graham ... voice over artist
Ron Grimmer ... 2nd Assistant Sound additional photography
Barbara Heller ... adr recordist
Jim Hok ... boom operator: second unit
David C. Hughes ... additional sound design
Dusty Jermier ... engineering services
Nick Jimenez ... adr recordist
Jesse Johnstone ... sound recordist
Christian Joyce ... sound mixer: second unit
Noah Katz ... digital editorial support
Adam Kopald ... sound effects editor
Daniel Laurie ... adr performer / supervising sound editor
James Likowski ... foley editor (as Jim Likowski)
Victoria Lockwood ... sound trainee
Nico Louw ... additional sound mixer
Paul Massey ... Re-Recording Mixer
Bill Meadows ... mix technician
Michael Miller ... adr mixer
Jordan Milliken ... sound assistant
Paul Munro ... sound mixer: additional photography
Cheryl Nardi ... Dialogue/ADR Editor
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Margie O'Malley ... foley artist
Anthony Ortiz ... boom operator
Greg J. Peterson ... first assistant sound editor (as Greg Peterson)
Ashley Reynolds ... boom operator
Charleen Richards ... adr mixer
Adam Ridge ... Key First Assistant Sound
Frank Rinella ... foley supervisor
Kira Roessler ... dialogue editor
Islam Sabry ... composer
Roger J. Sacdalan ... re-recording mix technician: trailer
Roy Samuelson ... audio description narrator
Christopher Scarabosio ... Re-Recording Mixer / sound designer / supervising sound editor
Dee Selby ... foley editor
Brad Semenoff ... dialogue editor (as Bradley Semenoff)
Lee Sharp ... boom operator: splinter unit
Andrew Sissons ... sound mixer: additional photography
William Stein ... Re-Recording Engineer: 20th Century Fox Studios (as Bill Stein)
Michael Lee Taylor ... boom operator: second unit
Doug Winningham ... first assistant sound editor (as Dug Winningham)
Evan J Haley ... sound designer: D-Box Technologies (uncredited)
Marius Heuser ... re-recording mixer: FLVs Auro-3D (uncredited)
Jon Krupp ... trailer re-recording mixer (uncredited)
Edgar Meza ... engineering services (uncredited)
David Peifer ... digital editorial support (uncredited)

Special Effects by

Edit
Alistair Anderson ... special effects technician
Neil Damman ... senior special effects technician
Alicia Davies ... special effects coordinator
John Delaney ... special effects technician
Michael Durkan ... senior sfx tech
Dean Ford ... special effects technician
Goss Franco ... special effects technician
Oliver Gee ... special effects technician
Terry Glass ... special effects supervisor: additional photography
Tom Goodman ... explosives engineer
Darrell Guyon ... Special Effects Floor Supervisor
Peter Haran ... lead senior technician: additional photography
Graham Hills ... lead senior special effects technician
Conor Hockley ... special effects trainee
Sean Kenrick ... Special effects modeler
Thomas Lloyd ... special effects technician
Dan MacIntyre ... special effects technician
Ian Richard Marshall ... workshop supervisor action vehicles
Luke Murphy ... floor supervisor: second unit
Robert Newbon ... Roll cage fabricator
Kristan Paul ... special effects assistant: additional photography
Dave Poole ... lead senior special effects technician
Ronaldo Luis Modenesi Pucci ... special effects: compositor
Darren Shearwood ... special effects technician
Dominic Tuohy ... special effects supervisor
Tony Turner ... special effects senior technician
Claire Walker ... Buyer
Anne Marie Walters ... special effects co-ordinator & buyer: re-shoots
Jamie Weguelin ... senior special effects technician
Alexandra Vlcek ... daily special effects (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Lenora Acidera ... modeling & texturing: Atomic Fiction
Susavan Aditya ... digital artist
Harshit Agarwal ... digital artist: MPC
Rohit Agarwal ... visual effects artist: double negative
Anastasios Agiakatsikas ... digital compositor
Martha Aguilar ... digital compositor
Wakeel Ahmad ... matchmove/rotoanim artist mpc
Ajesh.k.t ... visual effects artist
Jose Ajex ... visual effects artist:rotoscope artist
Mashi Akiyama ... senior layout artist: MPC
Mohite Alankar ... mpc
Carlos A. Alarcon ... digital compositor
Corey Allen ... senior paint artist: stereo d
David Wallace Allen ... visual effects
Nicholas Allen ... digital compositor
Andrei Allerborn ... lead fx
Khalid Almeerani ... lead environment artist
Prem Amrit ... compositor
Vincent Amyotte ... technical animator/cloth td: mpc
Andreas Andersson ... digital compositor
Luis F. Andrade ... post-visualization artist
Kanika Andrew ... digital compositor: double negative
Yoichiro Aoki ... visual effects: Stereographer
Alfredo Octavio Arango ... matchmove artist: Double Negative
Fernando Arbelaez ... digital compositor
Pétur Arnórsson ... technical animator
Avi Arora ... qc artist
Nicolas Arredondo ... visual effects artist: for Exceptional Minds [us]
Sivakumar Arunachalam ... compositor
Asregadoo Arundi ... visual effects supervisor
Ruth Asensio ... head of layout dept: MPC Montreal
Jose Astacio ... motion capture real-time operator/post-viz artist: digital domain
Alexy Auffeves ... digital compositor: MPC
David Aughenbaugh ... compositor
Amaya Ayers ... digital compositor: mpc
Nibin Babu ... matchmove & rotoanim artist
Kenneth Bailey ... lighting effects: DNEG Vancouver
Rv Balaji ... digital compositor: double negative
Carlos Balila ... digital artist: MPC
Scott Balkcom ... digital compositor
Sébastien Bance ... fx artist: mpc
Pankaj Bandolia ... digital compositor
Subhashis Banik ... texturing artist: MPC
Thomas Banuls ... creature FX artist
Anthony Baptiste ... visual effects artist
Nicolas Barbier ... lighting artist
Pierrick Barbin ... lighting technical director: ILM
William Barkus ... compositor
Ron Barr ... digital opticals: Outback Post
Isaac Barter ... digital compositor: MPC
Mark Battle ... stereoscopic qc artist
Amanda Beals ... lighting td: mpc
Jo Ann Cordero Belen ... senior compositor: mpc
Alex Belgeonne ... visual effects coordinator
Brian N. Bentley ... technical director
Ian Berg ... data i/o: Double Negative
Aaron D. Beyer ... visual effects artist
Dheeraj Bhadani ... r&d lead
Uttham Bhalaykar ... rotoscoping artist
Vijay Bharadwaj ... fx artist
Vinayak Bhardwaj ... digital artist: MPC
Indranil Bhattacharya ... modelling lead: Double Negative India
Yogesh Bhavsar ... rigging td: double negative
Shidhyesh Bhogle ... lighting td
Wayne Billheimer ... visual effects executive producer: ILM
Jonathan Bird ... creature technical director
Koushik Biswas ... visual effects: Lead Artist Matchmove MPC
Eduardo Bivar ... visual effects artist
Daisy Bonar ... digital compositor: MPC
Marco Bordignon ... compositor
Gaëlle Bossis ... lead compositor: MPC
Anne Bot ... depth artist
Jean-Christophe Boue ... digital compositor: Double Negative
Michael Bovberg ... digital compositor: Double Negative
Rigel Bowen ... fx td: Atomic Fiction
Matt Bowler ... capture lead: cyber scanning, Clear Angle Studios
Peter Bowmar ... fx supervisor: DNeg
Hope Wolf Brackin ... digital matte painter: MPC
James Braid ... technology: Double Negative
Michael Brazelton ... compositing supervisor
Scott Brindley ... matchmove supervisor: Double Negative
Daniel Briney ... digital compositor: Pixel Magic
Josh Brune ... visual effects artist
Stuart Bruzek ... lead compositor
Rory Bryans ... vfx data wrangler
Christopher Brändström ... concept artist
Goolzar Buchia ... fx td: Double Negative
Nimoul Nims Bun ... Senior Creature TD
Greg Butler ... visual effects supervisor: MPC
Giulia Cadeddu ... digital compositor: MPC
Pedro Cal ... digital compositor: MPC
Doug Campbell ... senior compositor
Dylan Campbell ... digital compositor
Jordan Cario ... effects technical director: Double Negative
Anna Carlsson ... digital compositor: MPC
Kenny Carmody ... modelling td: MPC
Angel Carrasco ... lighting td
Huey Carroll ... digital compositor
Federico Cascinelli ... digital effects artist: MPC
Mark Casey ... digital compositor
Mauro Catena ... lighting artist: MPC
Nicholas Cerniglia ... senior visual effects artist: Factory VFX
Ieva Cerps ... stereo compositor
Gregory Chalenko ... lead compositor: Double Negative
Anoop Chandran ... matchmove & rotoanim artist: MPC
Yashvhanth Chandrasekaran ... digital compositor
Varghese Chandy ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Devrishi Chatterjee ... lead compositor: Double Negative
Satyendra Chaturvedi ... digital compositor
Rahul Chaudhari ... visual effects: International Lead at StereoD
Ayushi Chaudhary ... matchmove and rotoanim artist
Sneha Chavan ... digital compositor: visual effects
Paul Chavez ... layout artist: MPC
Rajat Chawla ... stereoscopic qc artist
Vincent Chedru ... technical animator
Anwei Chen ... visual effects producer: Lola VFX
Ashok Chikode ... rotoscope artist
Dinesh Chinnathambi ... Matchmove and Rotoanim Artist: MPC
Brian Chinnery ... lighting artist: MPC
Hyemee Choi ... senior lighting artist
Myong Choi ... compositor: Level 256
Nilansh Chopra ... vfx compositor
Ann Chow ... visual effects line producer
Pranoy Roy Chowdhury ... visual effects coordinator
Eric D. Christensen ... visual effects supervisor: Factory VFX
Michael Chrobak ... visual effects artist
Amelie-Anne Chuche ... visual effects coordinator: MPC
Genevieve Claire ... visual effects production supervisor
James Galen Clark ... generalist td: double negative
Oli Clarke ... lead layout artist: MPC
Ryan B. Clarke ... compositing supervisor: ILM
Scott Clements ... previs editor
David Clifton ... visual effects artist
Isabel Cody ... previs animator
Ilinca Cojocaru ... production assistant: MPC
Carmen Collas ... lighting artist
Mollie Connor ... visual effects artist
Robert Connor ... generalist td: Double Negative
Aston Constantinides ... digital compositor
Sean Coonce ... digital compositor: Double Negative
Ben Cooper ... lighting artist
Chris Cooper ... matchmove supervisor: Double Negative
James Cooper ... visual effects photographer: MPC
Paolo Copponi ... fx td
Matt Cordero ... digital artist
David Cordon ... vfx production coordinator: MPC
Marcela Coto ... coordinator: Proof, Inc
Paul Cousins ... previsualisation artist
Christopher Cram ... visual effects executive: Universal
David Crane ... stereoscopic compositor
Nick Crew ... second assistant camera: second unit dailies, visual effects
Bianca Cuffaro ... visual effects editor: MPC
Ben Cuffin-Munday ... vfx production assistant
Elliesse Cuniff ... production coordinator
Mark Curtis ... visual effects supervisor: ILM Vancouver
Noelle Cyr ... Stereo Manager: Stereo D
Michael D'Sa ... visual effects producer
Mangesh S. Dabholkar ... visual effects artist
Rif Dagher ... vfx supervisor: double negative
Gupta Darpan ... Sr. Lighting TD
Avijit Das ... rigging artist: double negative
Virender Dass ... visual effects
Scott M. Davids ... visual effects supervisor: Level 256 VFX
Ayse Dedeoglu ... visual effects editorial supervisor: Atomic Fiction (as Ayse Dedeoglu Arkali)
Jake Dee-McKoy ... senior production coordinator: Stereo D
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Romain Delmaire ... digital compositor: mpc montreal
Brian DeMetz ... visual effects
Aaron Dennis ... fx technical director: MPC
Mark Derksen ... digital compositor
Amit Desai ... pipeline technical director
Dhiraj Nandkumar Deshmukh ... roto artist: Stereo D
Varadarajan Desikan ... element qc artist: Stereo D
Vuk Despotovic ... element qc coordinator: Stereo D
Rustin Devendorf ... stereoscopic technical director: StereoD
Etienne Devillée ... visual effects artist
Santosh Kumar Dey ... Matchmove Lead: Double Negative
Souvik Dey ... visual effects artist
Sudarshan Dhakal ... compositor: mpc
Prasanna Kumar Dhanabalan ... matchmove and rotoanimation artist
Matteo Di Lena ... rigging td: MPC
Ruben Diaz Hernandez ... visual effects software developer
Craig Dibble ... lead render systems engineer: MPC
Menno Dijkstra ... fx lead
Paounka Dimitrova ... fx artist
Josephine Dinata ... visual effects production manager
Catherine Dion ... visual effects artist: MPC
Joseph DiValerio ... visual effects artist
Andrew Dohan ... stereoscopic compositor
Daniele Dolci ... rigging td: MPC
Steven Donnet ... environment td: MPC
Scott Dougherty ... visual effects executive producer: Furious FX
Craig Dowsett ... digital artist
Alex Drinkall ... cyber scanning capture artist: Clear Angle Studios
Andrey Drogobetski ... digital compositor
Jan Dubberke ... compositing supervisor: MPC
Sophie Duchesne ... digital compositor
Nancy Duff ... visual effects coordinator: Universal
Andrew Dugan ... visual effects artist: for Exceptional Minds [us]
Jack Dunn ... digital compositor: MPC
Tristan Dunse ... digital compositor: MPC
Remi Dupont ... digital compositor: MPC
Richard Durant ... modeller
Scott Eade ... head of layout: MPC Vancouver
Scott Eburne ... lighting artist: MPC
Rahul Narayan Erla ... matchmove & rotomation artist double negative
Rahul Narayan Erla ... machmove artist: double negative
Melissa Espina ... depth department manager: 3D conversion
Jason Evanko ... visual effects: flame artist
Bill Eyler ... lead compositor: MPC
Jonathan Faber ... key model maker
Alexandra Fahey ... visual effects coordinator: ILM
Rebecca Fair-Lien ... visual effects coordinator
Péter Farkas ... compositing sequence supervisor: Double Negative
Giuseppe Faro ... it support: double negative
James Farrington ... previsualisation artist: Proof
Liz Feldstein ... lighting artist: MPC
Jacob Fenster ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Erin Fernie ... visual effects coordinator
Stephanie Ferreira ... visual effects coordinator
Maciej Filas ... fx td: MPC
Nicolas Fillion ... texture artist
Ken Fisk ... compositor
Carlos E. Flores ... visual effects
Les Foor ... lead element qc artist
Christopher Ford ... technical director: Double Negative
Eric Forster ... effects artist
Genevieve Forte ... lighting artist
Karim Fradin ... mid layout artist
George Fronimadis ... layout artist: ILM
Travis Fruci ... element qc artist: Stereo D
Pawl Fulker ... previs artist
Andrius Gabriunas ... visual effects artist
Akash Gade ... matchmove artist
Maxime Gallois ... senior lighting td
Hugo Daniel Gamboa ... digital compositor
Jason Gandhi ... research and development
Vikas Ganer ... roto/paint lead: MPC
Stuart Gardiner ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Ales Gargulak ... compositing lead
Damien Garrigue ... Technical animator
Etienne Gaumont ... fx artist
Nicolas Gauthier ... digital compositor: ILM
Sanchit S. Gavale ... digital compositor: double negative
Joshua Gengler ... lead element qc artist
Kevin George ... cg generalist: Industrial Light & Magic
Christina Georgieva ... senior modeler/texturer/lookdev artist
Daniel Georgiou ... lookdev technical director: Double Negative
Mohamed Ghouse ... lead compositor: Double Negative
Jennifer Giandalone ... studio coordinator: for Exceptional Minds [us]
Jim Gibbs ... visual effects supervisor: Atomic Fiction
Matt Gibson ... pre-visual lead artist
Herod Gilani ... lighting td: mpc
Shona Gillard ... render support
Daniel Gilligan ... visual effects data wrangler
Lucas Glashoff ... assistant vfx editor
Jose Gloria ... technical animator: MPC
Emanuele Goffredo ... visual effects artist
Arturo Gomez ... compositor: mpc
Guy-Edwards Gonsalves ... technical artist
Daniel Gonzalez Solozabal ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Moises Gomez Gonzalez ... matchmove artist
Tom Goodenough ... animation supervisor: MPC
Jim Gorman ... senior compositor
Satyanarayana Gottapu ... digital artist: MPC
Megan Graham ... stereoscopic compositor
Oded Granot ... digital compositor: Double Negative
Andrea Grappis ... fx td
Kirk Gravatt ... visual effects artist
Todd Greshuk ... Production and Technical Support: ILM Vancouver
David 'Rudy' Grossman ... computer graphic supervisor
Gsanjeevandreason ... compositor
Luis Guggenberger ... senior concept artist: ILM
Damien Guimoneau ... modeling/texturing artist: MPC
Nicolas Guiraud ... lead character modeler
Nicolas Guyon ... digital compositor
Gil Hacco ... previs artist: Proof, Inc
Daniel Haffner ... creature effects technical director: MPC
Jim Hagarty ... visual effects artist
Jacqueline Hagerty ... visual effects coordinator
Jamal Hajlaoui ... lighting artist: MPC
Adam Hammond ... compositing supervisor: Double Negative, Mumbai
Alex Hanneman ... digital compositor
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
Kyle Hardin ... lead stereoscopic artist
Aston Hart ... previsualization artist
Dustin Hayes ... senior element qc artist
Alex Heffner ... visual effects lead
Pablo Helman ... visual effects supervisor: ILM
Isabelle Henault ... visual effects coordinator
Joe Henderson ... virtual production lab supervisor: digital domain
Yasemin Hepguler ... compositor
Marco Hermida ... compositor: MPC
Patrick Heumann ... animator: MPC
Isaac Hingley ... postvis artist: MPC
Cristian Hinz ... visual effects artist
Yan Caspar Hirschbuehl ... visual effects artist
Jason Horley ... concept artist: ILM
Philippe Hotte ... technical animator: mpc
Spencer Howson ... visual effects artist: Factory VFX
Chen Kuang Hsu ... matchmove artist: Atomic Fiction
Kaki Hudgins ... visual effects artist: MPC
Chris Hunsberger ... visual effects artist
Stu Hunter ... paint & roto lead
Huck Hur ... layout artist
Ahmed Hussein ... 3D Digital Matte Painter
Sarah Iduwe ... digital compositor
Darko Ilievski ... rotoscoping artist
Ryan Ingram ... digital matte painter
John Iskandar ... senior lighting/lookdev td: ILM
Taylor Jackson ... visual effects editor: double negative
Anthony Jacob ... motion capture real-time operator/post-viz artist: digital domain
Saurabh Sanjay Jadhav ... paint artist / stereo compositor
Santosh Jakkam ... matchmove: Double negative visual effects
Siddarth Jambhulkar ... stereo compositor
Victoria James ... visual effects editor: double negative
Alexander Jarosch ... fx artist: MPC
Vikram kumar Javaji ... senior modeler
Digger Jensen ... layout artist: Double Negative
Zayn Jinah ... stereoscopic production coordinator: Stereo D
Adam Johannesson ... data i/o: DNEG
Abhinaw John ... digital artist
Michael Johns ... lighting artist: MPC
Jody Johnson ... on-set vfx
Katie Johnson ... production assistant: double negative
Ross Johnson ... head of production: MPC
Thom Jones ... texture artist
Rijo Joseph ... matchmove and rotoanim artist
Chaitan Joshi ... previs animator
Rajeev K.J. ... visual effects artist
Rajesh Kumar K.V. ... matchmove and rotoanim artist
Niels Peter Kaagaard ... previs asset builder
Steven Kaelin ... stereoscopic compositor
Lindsey Kaiser ... stereo executive producer
Pratik Kalbende ... digital compositor: double negative
Arun Kumar Kalichamy ... roto animation
Advait Kamble ... Technical Animator
Lukas Kampichler ... digital compositor: MPC
Sojesh Kannoth ... matchmove: tracking
Anurag Kapil ... matchmove and rotoanim artist
Kavita Kapri ... roto animation artist
Ranajoy Kar ... matchmove artist: Atomic Fiction
Bhardwaj Karthik ... digital artist: MPC
Karthikeyan Karuppasamy ... digital compositor: double negative
Adithya Kashyap ... matchmove and rotoanim artist
Ravi Krishna Kasumarthy ... digital compositor
Santosh Katkar ... finaling supervisor
Eli A. Katz ... visual effects artist: for Exceptional Minds [us]
Ian Kelly ... digital artist
Andrew Kennedy ... stereoscopic technical director: Stereo D
Simon Kenny ... visual effects producer: ILM
Jenna Kerr ... visual effects producer: Atomic Fiction
Zafar Khan ... digital artist: MPC
James Kirk ... lead effects technical director: Atomic Fiction
Jennifer Kitching ... previs artist
Mischa Kolbe ... creature technical director: Double Negative
Elena Koleva ... compositor
Bhaskarachari Komaragiri ... digital compositor
Dmytro Korolov ... compositing td: MPC
Max Kostenko ... concept artist: MPC
Andrew Kowbell ... digital compositor: MPC
Vladimir Kozhekin ... digital compositor: Double Negative
Laura Krause ... previs modeler: Proof, Inc
George Krauter ... visual effects artist
Gopi Krishnan ... visual effects
Mateusz Krzastek ... compositor: MPC
Annurup Kumaar ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Ashwin Kumar ... roto vfx/rotomation
Manish Magesh Kumar ... depth artist: Stereo D / element qc artist: Stereo D
Prashant Kumar ... rotoanim artist
Ramyanth Kumar ... matchmove and rotoanim artist: MPC un credited
Saurav Kumar ... texturing artist
Dan Kunz ... motion capture supervisor: Double Negative
Balendu Kurup ... visual effects coordinator: double negative
Amit George Kuruvilla ... cg lead artist: ILM
Erran Lake ... lead Data wrangler
Warren Larkam ... visual effects coordinator
Emeric Larochette ... lighting td: Industrial Light & Magic
Fredrik Larsson ... digital compositor: MPC
Julien Lasbleiz ... lighting artist: ILM
Nil Lasquety ... digital compositor
Mélanie Le Bloa ... digital compositor: mpc
Matthew Leach ... r&d
Laura LeBlanc ... visual effects artist: MPC
Simon Lecavalier ... lighting artist: double negative
Adrian Lee ... technical animator: MPC (as Adrian Ed Lee)
Gaeun Lee ... visual effects artist
I. Hsuan Lee ... compositor
Marco Lee ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Taylor Lenton ... lead lighting td
Alex Chun Yiu Leung ... visual effects artist
Eve Levasseur-Marineau ... head of techanim
Hugo Leygnac ... lead groom td: MPC
Fangfei Li ... digital compositor: double negative
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Wayne Lim ... layout td: double negative
Leon Lin ... digital compositor: MPC
Katie Linahon ... production coordinator: New Deal Studios (as Katie Garcia)
Eleonor Lindvall ... digital compositor: MPC
David Lingenfelser ... executive visual effects supervisor: Furious FX
Mark Lipsmeyer ... creature td: ILM
Bryan Litson ... cg supervisor
Catherine Liu ... visual effects production supervisor
Michael Lockheart ... visual effects production assistant: ILM
Prasad Aaksha Lohith ... digital artist
Steffan Lones ... fx artist: mpc
Joe Long ... visual effects artist
Kristen Longtin ... digital compositor
Andrew Loschin ... additional visual effects editor
Micael Luis Kobeh ... lighting td: MPC
Lucy Luong ... post vis artist
Fabio Luongo ... digital compositor: double negative
Francesco Lupo ... senior groom td: MPC
Fredrick Lyn ... lighting td
Shri Bindhu Madhav ... finaling supervisor
Kevin Mah ... head of effects: MPC
Gokul Mahajan ... Sr. Supervisor Finaling
Ravi Mahapatro ... line producer: Stereo D
Annie Mahlik ... visual effects editor
Pravin Mahtani ... digital compositor
Mahesh Maity ... stereo artist
Dipen Majmundar ... matchmove and rotoanim artist
Carson Majors ... rotoscope lead
Rijuta Majumdar ... matchmove artist: MPC
Manishkumar Makhija ... effects technical direcor
Arnaud Malherbe ... visual effects artist
Ashish Malhotra ... Senior Compositor: Double Negative
Stephanie Malicdem ... prep artist: Double Negative
Richard Malzahn ... digital compositor
Amir Manavi ... fx td
Gabriel Mandala ... compositor
Shilpesh Mane ... compositor
Srikanth Mangipudi ... digital artist: MPC
Jean-Philippe Marchand ... digital matte painter: MPC
Tony Marioni ... digital compositor: MPC
Chulev Marko ... lead creature modeler/lead hair groom: ILM
Luc-Ewen Martin-Fenouillet ... lead lighter
Geordie Martinez ... crowds lead
Alessandro Maschietto ... digital compositor
Rachel Matchett ... global head of production: MPC
Tiffany Mazeau ... lighting artist
Lauren McCallum ... head of production: Montreal - MPC
Chris McCrowe ... senior digital paint artist: ILM
Glen McIntosh ... animation supervisor: ILM
Liz McLelland ... digital artist
David McMahon ... motion capture
Liam Meakins ... stereo compositor
Mario Mediavilla ... technical animator
Shane Meehan ... roto/prep supervisor: Double Negative
Himanshu Meena ... Senior Matchmove Artist: Double Negative
Tobias Meier ... digital matte painter: double negative
Chad Meire ... digital compositor
Jennifer Giovanna Meire ... sequence supervisor: double negative (as Jennifer Herbert)
Juan Melgoza ... sequence supervisor: Factory VFX
Kim Menaster ... postvis producer: MPC
Daniel Mendez ... digital compositor
Juan Carlos Mendoza ... digital compositor
Sharvil Mengaji ... matchmover
Sandrine Mercier ... digital compositor: MPC
John Brandon Miller ... character modeler
Carlos Miras Sepulveda ... digital compositor
Ankur Mishra ... double negative
Scott Mitchell ... visual effects artist
Sean Moats ... digital compositor
Ashley Mohabir ... digital compositor: MPC
Amer Sohail Mohammed ... matchmove artist: double negative
Akshay Mohan ... matchmove & rotoanim artist
Snehal Mohpatra ... compositor
Benjamin Moktar ... depth artist
Kobi Moldavski ... digital matte painter, environment artist: mpc
Damiano Moltisanti ... effects technical director: Double Negative
Diana Moneva ... digital compositor
Alberto Montañés ... digital compositor: Double Negative Vancouver
Ricardo Montero de Espinosa ... paint/prep artist: double negative
Chris Montesano ... pipeline supervisor
Laurel Montgomery ... associate vfx producer: ILM
Troy Moore ... digital effects supervisor: method studios
Daniel Morales ... technical animator: MPC
Vinayak More ... visual effects texture td
Allan Morel ... visual effects artist
Claire Morris ... element qc artist: stereo d
Dafydd Morris ... previsulization artist
Omar Morsy ... animation supervisor: MPC
Giuseppe Motta ... lead lookdev artist: MPC
Eddy Moussa ... digital compositor
Achal Muchhala ... digital compositor: MPC
Hiroaki Muramoto ... Senior Generalist TD
Dennis Murillo ... visual effects production manager: Level 256
Muruganantham ... matchmove artist: Double Negative
Christopher Myerchin ... stereoscopic compositor QC Supervisor
Sven Müller ... generalist technical director: Double Negative
Jenne Sreekanth Naidu ... digital compositor
Rc Nandhu ... compositor (as Nandhurc) / digital compositor
Yekula Narendra Varma ... matchmove & rotoanim artist: mpc Moving Pictures Company
Amit Narwani ... matchmove artist: Double Negative
Erik Nash ... visual effects supervisor
Tim Nassauer ... computer graphics supervisor: Industrial Light & Magic
Gabriel Naveau ... digital compositor
Varshini Naveen Kumar ... digital artist: MPC
Salima Needham ... compositor
Vijaylakshmi Neginal ... texture artist
Sujeen Nepali ... digital compositor
Ravi Nepalia ... senior lighting artist
Maia Neubig ... technical animator
Pete C. Newbauer ... visual effects artist
Steve Newburn ... key model maker
Lucas John Ng ... visual effects coordinator
Tien Nguyen ... visual effects coordinator
Atkinson Nikki ... postvis artist: MPC (as Nicola Atkinson) / postvis artist: MPC
Amit Nitore ... digital matte painter: double negative
Thomas Nittmann ... Visual Effects Executive Producer
Charlie Noble ... visual effects: additional photography
Timothee Nolasco ... digital artist: visual effects
Thirupathi Nomula ... senior modeler
Mark Norrie ... CG Sequence Supervisor: Double Negative
Nezile Ntutha ... vfx pa
Chris O'Connell ... compositor
Steven O'Connor ... digital compositor: MPC
Carlos Oceguera ... animator: MPC
Doug Oddy ... visual effects producer: MPC
Justin Odell ... visual effects coordinator
Alok Ogale ... visual effects artist
Adam Ohl ... Stereo Producer
Raphael Oseguera ... roto department manager
Andrew Osis ... digital compositor: MPC
Tirza Oudolf ... roto & paint artist: Atomic Fiction
Ben Outerbridge ... digital compositor
Timucin Ozger ... lead fx td: mpc
Sumit Pabbi ... lead effects technical director
Rohit Palankar ... matchmove and rotoanimation artist
Teresa Pan ... fx td
Sum Pang ... lightning td
Praveen Kumar Sharma Parasnath ... paint & prep artist: double negative
Ravi Pareek ... digital compositor mpc
Elam Parithi ... senior compositor: MPC Vancouver
Bintu Kharolia Parjapati ... Matchmove Artist: Double Negative
Dana Passarella ... stereoscopic compsitor
Hanuman Patel ... digital compositor
Sujeet Patil ... digital artist: MPC
Uppu Pavanrajesh ... digital artist: double negative
Andrew Paxson ... pipeline technical director
Negin Paydarfar ... digital compositor
Leo Pean de Ponfilly ... digital compositor: MPC
Jessica Pearce ... production coordinator: stereo d
Dario Pedretti ... digital compositor: MPC
Daniel Pelc ... digital compositor: MPC
Jeff Penick ... compositor
Juan Sebastian Perez ... visual effects artist
Olle Petersson ... digital compositor
Antoine Petitgand ... lighting artist: mpc
Valentin Petrov ... concept artist
Brittany Piacente ... visual effects artist
Ezra Pike ... Mid Level Element Compositor: MPC
Praveena Pinnoju ... Body Track Artist: Double Negative
Andrew Pinson ... digital compositor: Double Negative
Francesco Pinto ... lead technical animator
Tim Pipher ... visual effects: by
Nilesh Pobatti ... modeling artist: double negative
Darren Poe ... visual effects supervisor
Alex Poei ... visual effects: Lead Animator
Curtis Poirier ... lead layout artist: MPC
John Polyson ... visual effects editor: Lola VFX
Miguel Ponce ... digital compositor
Mohan Ponraj ... fx td: double negative
Alfonso Pontillo ... compositor
Eric Ponton ... senior compositor: Double Negative
Joana Powell ... visual effects coordinator
Severine Pozzo ... visual effects coordinator: Moving Picture Company
Kiran Prabhu ... model td: double negative
Ravindra Prajapati ... fx td: double negative
Filippo Preti ... lookdev technical director
Stewart Probert ... production manager: Clear Angle Studios
Francis Provencher ... head of systems: MPC
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Jakub Pruszkowski ... digital compositor: Double Negative
Adrián Pueyo ... digital compositor
Punniyakottiramalingam ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Adeline Qin ... lighting td: MPC
Carlos Quijada ... visual effects artist
Marko Radinkovic ... senior digital compositor: Double Negative
Gaurav Rai ... matchmove & rotoanim artist: mpc
Rajabose ... matchmove and rotoanim artist: mpc
Rakesh_Mukherjee ... matchmove artist: MPC
Rajan Ramakrishnan ... matchmove and rotoanim artist
Vamshi Ramasagaram ... compositor
Nicolas Ramiro Cotallo ... fx artist: MPC
Kisholay Ray ... production coordinator: Deluxe StereoD
Julien Record ... lead compositor: mpc
Anil Reddy ... Lead Matchmove and Rotoanim Artist: MPC
Patrick Redmond ... senior look development artist
Christopher Reid ... systems administrator: MPC
Gábor Reikort ... senior environment artist
Kristian Rejek ... digital compositor: MPC
Shinichi Rembutsu ... lighting td: Double Negative
Emeric Renard ... lighting artist / lighting artist: MPC
Josep Antoni Ribas Rossello ... digital compositor
Jordi Ribe Pujol ... lighting artist: MPC (as Jordi Ribé)
Maxime Richard ... animator: MPC
Steffen Richter ... digital compositor: MPC
Dominic Ridley ... Photogrammetry cyberscanning services: clear angle studios
Mnandi Ridley ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Adriano Rinaldi ... Head of CG: MPC
Genesis Rivas ... stereo compositor
Benoit Robert ... technical director: MPC
Evan Roberts ... lighting td: MPC
Gary Roberts ... virtual production supervisor
Paul Roberts ... screen graphics designer
Andrew Robles ... digital artist
Rogelio Rodriguez ... layout artist: MPC
Arron Roebuck ... vfx on-set data
Brendan Rogers ... visual effects artist
Jody Rogers ... visual effects editor
Justine Rosette-Nelligan ... visual effects production manager: MPC (as Justine Rosette-Neligan)
Valentina Rosselli ... texturing technical director
Michael Rouayroux ... digital compositor: MPC
Guillem Rovira ... digital matte painter
Vania Ruano ... digital compositor
Daniel Rubin ... compositing lead
Ryan Ruiz ... technical animator: MPC
Yves Ruprecht ... animator: MPC
Aurore Sabrier ... visual effects artist
Sajeev Sadanandan ... lead matchmove & rotoanim
Nooreldin Reda Salama ... digital compositor
Thomas Salama ... lead compositor: Double Negative
Elena Salas ... digital compositor
Erick Salazar ... visual effects lighting artist: MPC
Olov Samuelsson ... lead compositor: MPC
Guillermo Sanchez Camacho ... technical animator
Henning Sanden ... character modeler: MPC
David Sanger ... visual effects producer: additional photography
B.S. Rajkumar Sapate ... matchmove and rotoanim artist
Agnimitra Sarkar ... effects technical director
Sanjay Satapathy ... lighting td: double negative
Abhay Shashikant Sawant ... texture td: double negative
Anton Schefter ... visual effects coordinator
Maxine Schnepf ... assistant department manager
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Catlin Scroggie ... lighting artist: MPC
Parker Sellers ... postvis supervisor: MPC
Marco Semeraro ... fx artist: MPC
Igor Senkin ... stereoscopic compositor: Stereo D
Balasubramaniam Senthil Kumar ... bodytracker/matchmove artist: double negative
Bryan Servante ... previs artist
Khizar Shabir ... assistant lead stereoscopic compositor: Stereo D
Fiaz Shaikh ... visual effects artist
Yi Shan ... technical animator: mpc
Aurora Shannon ... colourist: visual effects
Abhinav Sharma ... digital artist
Amanraj Sharma ... digital compositor
Mohak Sharma ... Line Producer: DNEG
Rahul Sharma ... prep supervisor: Double Negative
Jessica Sharp ... line producer: Stereo D
Gary Shelley ... digital compositor
Vinith Shetty ... lighting td
Jay Shindell ... visual effects
Swain Shiv ... digital artist
Randal Shore ... executive staff: ILM
Shyamchand ... digital compositor
Albin Siby ... matchmove and rotoanim artist
Nikola Simeonov ... lighting td
Vivek Kumar Singh ... paint supervisor
Jessa Sininger ... senior technical animator
Sivaprayag ... vfx editor: double negative
Miro Skandera ... postvis artist
Igor Skliar ... senior shader writer: MPC
Maciej Skoluba ... digital compositor
Connor Smith ... visual effects coordinator
Jonty Smith ... visual effects artist: clear angle studios
Katherine Smith ... assets producer: MPC
Rebecca j Smith ... visual effects coordinator: MPC
Ben Soan ... visual effects
Perry Hyunwoo Sohn ... senior layout technical director: ILM
Himanshu Solanki ... FX TD: double negative
Jordan Soler ... grooming artist
Sepp Sonntag ... environment supervisor: MPC
Joseph A. Spano III ... digital compositor
Kathleen Squire ... lidar technician
Janani Sridhar ... compositor
Ashley Marie Steiner ... visual effects production assistant: MPC
Irena Steinnagel ... rigging td: Double Negative
Mark Stern ... Visual Effects Production Executive: Lola Visual Effects
Boyan Stoyanov ... vfx td
Steve Stransman ... stereo production supervisor: Stereo D
Aswin Subramani ... Matchmove and Rotoanim Artist: MPC (as Aswin)
Musumuru Sudhasrinivas ... digital artist: MPC
Sudhirvarma ... stereo compositor: StereoD
Russ Sueyoshi ... visual effects
Sina Sultani ... visual effects coordinator
Troy Summersett ... stereoscopic compositor: Stereo D
Radhakrishnan Sundararaj ... digital compositor
Connie Sung ... visual effects coordinator
Hemanth Surana ... digital artist
Albert Szostkiewicz ... CG Sequence Supervisor: Double Negative
Alonso Sánchez ... digital artist
Valerio Tarricone ... effects technical director: Double Negative
James Tavet ... matchmove/layout artist: ILM
Sanjay Tawale ... Bodytrack Artist: DNEG
Amy Taylor ... senior creature technical director: ILM
Katrina Taylor ... visual effects editor: ILM
Jalal Tchelebi ... technical animator
Jacob Telleen ... pipeline technical director: double negative
Radley Teruel ... visual effects supervisor: Factory VFX
Nithya Thangamani ... matchmove/layout/rotoanim
Marios Theodosi ... flame artist
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Shivas Thilak Anthikkat ... Digital Paint Supervisor: ILM
Joseph Thomas M. ... matchmove artist: Double Negative
Malcolm Thomas-Gustave ... creature supervisor: ILM
Elaine Essex Thompson ... visual effects associate producer
Terry Thompson ... effects technical director: MPC
Jithendran Thottupurath ... department manager: MPC
Joshua Toonen ... compositor
Chris Treichel ... director of production: Stereo D
Andréanne Tremblay ... technical animator
Ellis Trespalacios ... stereo visual effects coordinator
Saurabh Tripathi ... digital compositor: MPC
Jevon Tsen ... senior compositor: MPC Vancouver
Katrina Tung ... groomer: surfacing artist
Frank Turcotte ... digital compositor
Felix Turesson ... digital compositor: Double Negative
Aleti Uday ... digital artist: MPC
Sarfaraz Uddin ... prep artist: double negative
Yuki Uehara ... digital compositor
Camille Uliana ... vfx editor
Kumar Umesh ... digital compositor
Dimitri Uradovskiy ... visual effects artist
Daniela Urbina Mendoza ... compositor: mpc
Nilesh Uttarwar ... compositor
Juan Francisco Valdivieso ... lighting artist: Mpc
Mathieu Vallet ... digital compositor: MPC
Marco van der Merwe ... fx technical director
Gary Vanhooland ... lighting artist MPC
Bhanu Varma ... matchmove artist
Kamyllia Vasseur ... lighting artist: MPC
Matteo Veglia ... visual effects coordinator
Raghav Verma ... digital artist: MPC
Benoit Vervier ... matte painter
Vignesh.Govindaraj ... digital compositor: MPC
Angel Villaseñor ... lighting artist
Venugopal Vimal ... modelling td
Vinay.isetti ... matchmove artist: anibrain
Sachin Vishwas ... digital compositor: double negative
Chunchu Viswamitra ... matchmove and rotoanim artist
Pablo Vázquez ... lighting artist
Ghanshyam Sureshbhai Waghela ... assistant supervisor: Deluxe 3D/Stereo D
Sagar Wakankar ... lead digital artist
Blaze Wallber ... visual effects coordinator
Gongjin Wang ... digital matte painter: MPC
Jiayin Wang ... fx td: Double Negative
Sanford Warwick ... stereoscopic compositor/paint artist: stereo d
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Tim Weber ... visual effects coordinator: FURIOUS FX
Christoph Westphal ... visual effects artist
Todd Whalen ... mpc
Kyle Whaley ... senior element qc coordinator
Jason Wheatley ... technical assistant: ILM
Steve White ... previs artist: Proof, Inc (as Steven White)
Brian Wilcox ... visual effects editor
Michael Wiles ... vfx production assistant
Edson Williams ... visual effects supervisor
Chris A. Wilson ... lighting td: MPC
Wade Wilson ... senior creature technical director: ILM
Toby Winder ... animator
Philipp Wolf ... visual effects producer: MPC
Dane Wylie ... depth lead
Janet Yale ... visual effects producer: DNEG
Zhaoxin Ye ... fx td: double negative
Farrah Yip ... data wrangler
Yogesh.Bhavsar ... rigging td: double negative
Glen Young ... animation department manager: MPC
Joshua Young ... compositor
Alexa Zakaib ... visual effects coordinator: MPC
Lawrence Zalasky ... lead layout td: double negative
Lei Zhang ... vfx editor
Devin Marie Zoltowski ... digital compositor
Moosuddee Zoubhair ... compositor: MPC
Luis Ivan Aguilar ... rendering td (uncredited)
Darren Bailey ... operations coordinator: Stereo D (uncredited)
Pieterjan Bartels ... software developer: Double Negative (uncredited)
Jeremy P. Carroll ... stereo supervisor: StereoD (uncredited)
Goran Dimov ... matchmove artist and object track (uncredited)
Laura Dochtermann ... visual effects coordinator: MPC (uncredited)
Ryan Faulkner ... assistant editor: StereoD (uncredited)
Martin Fischer ... digital compositor: double negative (uncredited)
Matthew Lausch ... research & development: ILM (uncredited)
Ian Lawson ... research and development: Double Negative (uncredited)
Noah Lockwood ... research & development: Industrial Light & Magic (uncredited)
Andreas Maaninka ... cg supervisor: interim (uncredited) (double negative)
Chandrashekhar Ramprasad ... animator: MPC (uncredited)
Alessandro Sabbioni ... visual effects artist (uncredited)
Jitendravijay Srinivasagan ... matchmove artist (uncredited)
Leon Su ... visual effects artist (uncredited)
Emanuela Valente ... pa animation department: mpc (uncredited)
Kays Vanderest ... visual effects coordinator (uncredited)
Juan Carlos Vargas ... visual effects artist (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
Chris Watkins ... senior environment artist: MPC (uncredited)
Colby Winfield ... fx artist: MPC (uncredited)

Stunts

Edit
Sina Ali ... stunt performer
Guiomar Alonso ... stunt performer
Nina Armstrong ... stunt performer
Scott Armstrong ... assistant stunt coordinator
Gary Arthurs ... stunt driver
Luciano Bacheta ... stunt performer
George Bailey ... stunt performer
Oliver Bailey ... Utility stunts/ stunt rigger
Jonny Barden ... stunt performer
Michael H. Barnett ... stunt performer: Undead (as Michael Barrett)
Adam Basil ... stunt performer
Tom Bates ... stunt performer
Andy Bennett ... stunt performer
Marlon Braaf ... stunt performer: South Africa
Alexander Bracq ... stunt performer
Jake Brake ... utility stunts
Chloé Bruce ... stunt performer
Grace Bruce ... stunt performer
Mauro Calo ... stunts
Joss Carter ... stunt performer: Undead
Kabelo Bouga Chalatsane ... stunt double
Florian Ciprian ... riding double: Tom Cruise / stunt performer / stunt performer: South Africa
Gary Clarke ... stunt performer: Undead
Kieran Clarke ... stunt performer
Ben Collins ... stunt performer
Greig Cooke ... stunt performer: Undead
Lucy Cork ... stunt double: Annabelle Wallis/ Sofia Boutella
Gavin Coward ... stunt performer: Undead
Fionn Cox-Davies ... stunt performer: Undead
Ellette Craddock ... motion capture
Sonya Cullingford ... stunt performer: Undead
David Davadoss ... stunt performer: South Africa
Dylan Davidson ... stunt performer: South Africa
Matt Fraser Dawson ... stunt performer
Armando De Leca ... stunt performer
Hein De Vries ... stunt performer: South Africa
Kachina Dechert ... stunt performer
Stéphane Deheselle ... stunt performer: Undead (as Stephane Deheselle)
Jon Devore ... stunt performer
Nrinder Dhudwar ... stunt performer
Ben Dimmock ... stunt performer
Craig Dolby ... stunt performer
Kath Duggan ... stunt performer: Undead
Dom Dumaresq ... stunt performer
Jayson Dumenigo ... key stunt rigger
Wade Eastwood ... stunt coordinator
Dillon Eddo ... utility stunts: motion capture
Madeleine Fairminer ... stunt performer: Undead
Niki Faulkner ... stunts
Anna Finkel ... stunt performer: Undead
Stephane Fiossanangaye ... stunt performer
David Forman ... stunt performer
Josie Forman ... stunt performer
Sarah Franzl ... stunt performer
Suzie Frize-Williams ... stunt department coordinator
Neus Gil Cortes ... stunt performer: Undead
Amir Giles ... stunt performer: Undead
Alastair Goldsmith ... stunt performer: Undead
Christopher Gordon ... Stunt Double: Tom Cruise / assistant stunt coordinator
Oliver Gough ... stunt performer (as Oli Gough)
David R. Grant ... stunt performer
Terry Grant ... stunt performer
Fania Grigoriou ... stunt performer: Undead
Francois Groenewald ... stunt performer: South Africa
Paul Harford ... stunt rigger
James Harris ... stunt performer
Rowen Hawkins ... stunt performer: Undead
Thomas Herron ... stunt performer: Undead
Mark Higgins ... stunt performer
Dan Hirst ... stunt performer
Timo Honsa ... stunt double: Jake Johnson
Colin Howells ... utility stunts
Claudia Hughes ... stunt performer: Undead
Phil Hulford ... stunt performer: Undead
Jason Hunjan ... stunt driver
Rob Hunt ... stunt performer
Jon-Jo Inkpen ... stunt performer: Undead (as Jon Joe Inkpen)
Luke Ioannou ... stunt performer
Chihiro Kawasaki ... stunt performer: Undead
Jonathan Kennard ... stunt performer
Tomasz Krzemieniecki ... stunt performer
Maurice Lee ... stunt performer
Balazs Lengyel ... stunt performer
Michael Li ... key stunt rigger / utility stunts
Sarah Lochlan ... stunt performer
Paul Lowe ... stunt performer
Ruan Luckhoff ... stunt performer: South Africa
Stewert Lyddall ... stunt performer
Kevin Lyons ... utility stunts
Will Mackay ... stunt performer
Boris Martinez ... stunt performer
Alwyn Marx ... stunt performer: South Africa
Charlie Mayhew ... stunt performer: Undead
Kim McGarrity ... stunt performer
Adrian McGaw ... utility stunts
Belinda McGinley ... stunt performer
Niall McShea ... stunt performer
Peter Miles ... stunt performer
Ollie Millroy ... stunt performer
Hiroo Minami ... lead stunt double: additional motion capture
Chris Morrison ... stunt performer
Stephen Moynihan ... stunt performer: Undead
James O'Daly ... stunt performer
Michèle Paleta Rhyner ... stunt performer: Undead
Gemma Payne ... stunt performer: Undead
Iain Payne ... stunt performer: Undead
Ryen Perkins-Gangnes ... stunt performer: Undead
Josef De Pina Perou ... stunt performer: Undead
Andy Pilgrim ... stunt performer
Laurent Plancel ... stunt double: Courtney B.Vance / stunt performer
Leon Poulton ... stunt performer: Undead
Tilly Powell ... stunt performer
Luke Rhode ... stunt performer: South Africa
Shane Roberts ... stunt performer
Tom Rodgers ... stunt performer
Anwar Russell ... stunt performer: Undead
Fabio Santos ... stunt performer
Nicholas Schodel ... stunt performer
Kaner Scott ... stunt performer: Undead
Craig Frosty Silva ... utility stunts: re-shoots
Michael Soloman ... stunt performer: South Africa
Wolfgang Stegemann ... fight coordinator
Anna Stephenson ... stunt performer
James Stewart ... stunt performer
Shane Steyn ... stunt performer
Mens-Sana Tamakloe ... stunt performer
Don Thai Theerathada ... stunt coordinator: Motion Capture
Emily Thompson-Smith ... stunt performer: Undead
Jenny Tinmouth ... stunt performer
Teodor Tsolov ... stunts
Matthew Van Leeve ... stunt performer
Tony Van Silva ... stunt performer
Dave Van Zeyl ... utility stunts/stunt rigger
Quang Van ... stunt performer: Undead
Pablo Verdejo ... stunt performer
Shaun Verth ... stunt performer
Marlow Warrington-Mattei ... stunt performer
Oliver Webb ... stunt performer
Josh Webster ... stunt performer
Paul Weston ... stunt performer
Nathan Wheatley ... stunt performer: South Africa
Vernon Willemse ... stunt performer: South Africa
Ian Williamson ... stunt performer / stunts
Annabel Elizabeth Wood ... stunt double: Annabelle Wallis
Shiraz Yasin ... utility stunts

Camera and Electrical Department

Edit
Jaime Ackroyd ... camera trainee
Colin Anderson ... a camera operator / steadicam operator
Grant Appleton ... camera operator: Namibia
David Arms ... aerial stabilised head tech / 1st ac
Dave Armstrong ... grip (as David Armstrong)
Neil Ashton ... electrician
Adam Baker ... lighting console programmer
Andrew Banwell ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Florina Barabas ... video trainee
Telfer Barnes ... first assistant camera
Alex Basham ... Practical Electrician
Peter Batten ... camera operator: "a" camera, second unit
Nathanael Bauer ... electrician
Alexander Bayne ... first assistant camera
Nicola Beattie ... camera trainee: splinter unit
Lawrence Beckwith ... best boy loader: main unit
Charlie Bell ... floor electrician
Jack Bentley ... second assistant: 'b' camera, main unit
Danny Brennan ... grip trainee: second unit
Fred Brown ... rigging supervisor: re-shoots
Peter Byrne ... first assistant a camera
Kyle Carden ... dolly grip: additional photography
Mike Carling ... DoP Time-Lapse Unit Namibia / DoP VFX Unit London
Steven Casali ... video operator: additional photography
Andy Challis ... chargehand electrical rigger
Wailoon Chung ... electrician
Andres Claridge ... additional second assistant camera: second unit
Adam Coles ... first assistant camera: additional photography
Callum Collins ... lighting technician
Clare Connor ... second assistant camera (second unit)
Martin Conway ... best boy
Josselin Cornillon ... video trainee: additional photography
Kristen Correll ... film loader: reshoots
Nick Crew ... 2nd unit
Seth Crosby ... electrician: dailies
Simon Cullen ... Sparks rigging supervisor
Adam Dale ... aerial director of photography
Kriss Dallimore ... second assistant camera: second unit
Paul Deane ... digital imaging technician: aerial
Neil Dengel ... electric rigger
Anees Diedericks ... electrician: Namibia
Apiwe Diko ... assistant grip: Namibia
Galo Dominguez ... Lighting console programmer
Simon Dunn ... Underwater Second Assistant Camera / second assistant camera: "a" camera, additional photography
Elliot Dupuy ... a camera
Eric Dvorsky ... aerial camera technician
Harry Elvin ... crane technician dailies
Martin Elvin ... crane technician: dailies
Bernard Esterhuysen ... phantom camera technician: dailies
Jason Ewart ... camera operator: additional photography
Sian Farley McBride ... wirecam programmer (as Sian McBride)
Francesco Ferrari ... first assistant camera: second unit
Conor Finlay ... floor electrician
Ntsikilelo Fiyane ... assistant grip: Namibia
Brett Flemming ... grip: c camera
Jack Flemming ... b camera dolly grip
John Flemming ... key grip
Khaya Fokwana ... assistant grip: Namibia
Steve Forey ... rigging: set electrician
Adam Forrest ... video assistant: additional photography
Jonny Franklin ... second unit gaffer
Pat Garrett ... key grip 2nd unit
Darren Gatrell ... rigging electrician
Will Gething ... camera trainee: second unit dailies
Mkhululi Gobeni ... assistant grip: Namibia
Leigh Gold ... first assistant camera
Dylan Goss ... aerial director of photography: Los Angeles additonal VFX unit Los Angeles
Desmond Gqitekaya ... electrician: Namibia
Andrew Greenan ... second assistant camera: second unit
Kenny Groom ... first assistant: 'B' camera, main unit
Darren Grosch ... rigging electrician
Julian Guest ... rigging electrician
Graham Hall ... camera operator: 'B' camera, main unit
Muhammed Imtiaz Hamsa ... grip: splinter unit
Rupert Hancock ... lighting technician:Balloon Technician
Will Handley ... eclipse technician
Jozephine Hannon ... camera trainee
Benny Harper ... Practicals Hod
Richard Harrowing ... electrician
Mick Heath ... hod rigger
Ken Hodgson ... dolly grip / grip / rigging grip
Joel Honeywell ... second assistant camera: tests
Sam Horsefield ... electrician
Matt Jackman Smith ... dailies electrician
Chiabella James ... still photographer
Keith Johnston ... technocrane operator
Mark Joiner ... floor electrician
Chris Owen Jones ... first assistant camera: vfx unit
Zane Kassiem ... rigging best boy grip
Aaron Keating ... underwater chief lighting technician
Nick Kenealy ... video assist operator: dailies
Pholosi Khumalo ... central loader: Namibia
Steve Kitchen ... rigging gaffer
Lee Knight ... 2nd unit / gaffer: 2nd Unit
Dora Krolikowska ... first assistant camera: "b" camera second unit
Adam Lee ... rigging elect
Todd Liggitt ... dolly grip: re-shoots
Jesse Llande ... digital imaging technician: main unit, daillies
Stephen Lloyd ... video assistant: 2nd unit
John Malaney ... electrician
Ryan March ... second unit video playback assistant
Laurentiu Maria ... electrician: daily
Philip Martin ... first assistant camera: VFX Unit
Filippo Maso ... camera trainee: dailies
Mafika Masombuka ... assistant grip: Namibia
Djuma Masudi ... best boy grip: Namibia
Davey Mayes ... genny operator
Moeketsi Mbele ... electrician: Namibia
Genki McClure ... electrician: dailies
Neil McConville ... central loader: second unit: dailies
Adam McGrady ... video assistant
John Mckay ... gaffer: Namibia
Toby McKay ... camera trainee: dailies
Ossie McLean ... additional photography: additional camera operator
Theo McMenamin ... Special Effects Cameras
Jack Mealing ... cinematographer's assistant
Dan Ming ... first assistant camera: "a" camera, reshoots
Aaron Montgomery ... chargehand electrical rigger
Julian Morson ... camera operator: main unit
Andy Mountain ... lighting programmer
Dean Murray ... second assistant camera: "c" camera, additional photography
Jeff Murrell ... gaffer
Gary Nagle ... electrician
Romeo Ndirini ... key rigger
Robert Owen ... electrical rigger
Dominik Palgan ... electrician
Ben Parish ... underwater second assistant camera
Larry Park ... Chargehand rigging electrician / rigging electrician
Mike Parsons ... electrician:dailies
Elvis Pasqual ... daily
Alice Pennefather ... underwater epk photographer
James Perry ... 2nd assistant: c camera
Jordan Perry ... electrician
Toby Plaskitt ... russian arm operator
Nick Poole ... camera trainee: additional photography
Matthew Poynter ... camera operator: 2nd unit dailies
Sarel Pretorius ... "a" camera operator: second unit, Namibia / steadicam operator: second unit, Namibia
Jonathan Prime ... additional still photographer
Travers Randall ... best boy lighting: Namibia
Edward Ratcliffe ... additional second assistant camera: second unit, dailies
Dominic Rau ... video assist operator: main unit
J.P. Ridgway ... key grip south africa (as J.P. Ridgeway)
Sean Rogers ... libra head tech: dailies
Pete Romano ... underwater dp
Andrew Rowlands ... director of photography: second unit
Keith Saayman ... libra technician
Sol Saihati ... lighting technician
Trent Sam ... video assist
Jack Sands ... central loader: Additional Photography
Brent Sauls ... lighting technician: namibia
Francesco Sauta ... digital imaging technician: Los Angeles unit
Luke Selway ... central loader: 2nd unit
William Sheffield ... electrician
Dan Sigobongo ... key rigging grip: Namibia
David Sinfield ... gaffer: additional photography
Ian Sinfield ... best boy floor
Paul Snell ... second assistant camera: additional photography
Rob Snell ... practical electrician
Mario Spanna ... libra head technician
Christopher Starkey ... second assistant camera: second unit, dailies
Roxanne Stephens ... second assistant camera: "a" camera, reshoots
Tommy Ray Sullivan ... rigging gaffer
Chris Summers ... first assistant camera: second unit dailies
Pat Sweeney ... gaffer
Chris Tann ... lighting best boy
Olly Tellett ... first assistant camera
Garry Thomson ... electrician
Iain Thomson ... digital imaging technician (dailies)
Gary Thornhill ... practical electrician
Ryan Thornhill ... practical electrician: re-shoots
Mustafa Tyebkhan ... digital imaging technician: main unit / second unit
Toby Tyler Jr. ... lighting technician
Toby Tyler ... floor electrician
Vusi Velapi ... electrician: Namibia
Patrick Vrieslaar ... electrician: Namibia
Harry Walker ... electrical rigger
David Wein ... camera assistant: Namibia
Jason Wells ... electrician
Dan West ... second assistant 'a' camera: second unit
Greg Whitbrook ... electrician
Iwan Williams ... rigging electrician
Marc Wolff ... pilot: camera helicopter
Charlie Wyldeck-Flowers ... zero gravity grip
Amy Yeats ... second camera assistant: Namibia
George Zador ... video assist: second unit, dailies
Ryan Donnelly ... video assist trainee: main unit (uncredited)
Vianney Kernanet-Huggins ... lighting technician (uncredited)

Animation Department

Edit
Florine Abad ... animator: MPC
Josh Adler ... animator
Moragot Bodharamik ... animator
Leonardo Bonisolli ... animator
Jonathan Bourdua ... animator
Tyson Bradock ... animator
Denis Dvoryankin ... animator
Adam Ellwanger ... animator
Stewart German ... senior animator: MPC
A.J. Gillespie ... animator
Nicholas Hogan ... animator
Sherin Mahboob ... previs animator: Proof Inc
Giuseppe Pagnozzi ... layout artist
Cory Rogers ... lead animator
Miles Southan ... animator
Krzysztof Szczepanski ... animator
Stephanie Tomoana ... animator
Archie Villaverde ... animator
Jin Xie ... animator
Tommy Cheng ... animator (uncredited)
Ricky Chow ... animator (uncredited)
Brad Willis ... senior animator: ilm (uncredited)

Casting Department

Edit
David Bush ... casting assistant
Chelsea Ellis Bloch ... casting associate
Barbara Harris ... adr voice casting
Natasha Vincent ... casting associate

Costume and Wardrobe Department

Edit
Kamlesh Acheson ... costume coordinator
Katherine Aspinall ... costume pa / costume trainee
Cathryn Avison ... embroidery designer/maker
Azell Bartizal ... costumer
Helen Beaumont ... 1st Assistant Costume Designer
Allison Bloom ... costume assistant: Mr. Cruise
Lucy Bowring ... assistant costume designer
Caroline Bradley ... principal costume standby
Sam Brooke-Taylor ... costume assistant
Hayley Carreira ... costume supervisor
Ken Cattrall ... chief costume breakdown artist
Daniela Cazmal ... costume assistant dailies
Lottie Chamberlain ... costume propmaker
Amy Clark ... costume dyer
Francesca Croft ... costume pa
Lee Croucher ... wardrobe supervisor
Niamh Cunningham ... textile artist trainee
Maria D'Agostino ... costume breakdown artist
Jeanine De Goede ... costumer
Balbina Garcia ... costumer
Balbina Garcia ... costume maker
Philip Goldsworthy ... principal costumer
Raquel Gremler ... costume buyer assistant
Anna Hagmann ... chief cutter
Warren Haigh ... costume props
Sophie Hart-Walsh ... assistant costume designer
Shelley Hazell ... 1st assistant cutter
Andrew Hunt ... costume supervisor
Rebecca Islip ... costume fabricator
Edwina James ... costumer
Oliver Koumbas ... Costume Driver
Martin Mandeville ... costume supervisor: additional photography
Stephanie Miles ... costume prop maker
Ruth Helen Munden ... crowd wardrobe mistress
Caroline Nicholls ... breakdown artist
Samuel Ososki ... costume maker
Vrishni Pillay ... costume assistant
Lucilla Simbari ... Principal Costumer
Robert James Sutherland ... costume maker
Stephanie Szumlakowski ... textile artist
Behnam Taheri ... costume assistant
Nancy Thompson ... personal costumer: Mr. Cruise
Bryony Tyrrell ... costume props maker
Darrell Warner ... Costume Illustrator
Catherine Woolston ... Costume Office Junior

Location Management

Edit
Jason Allen ... location scout
Mike Battle ... location pa: dailies
Joshua Benedetti ... location scout
Edward Bottenheim ... location marshall
Duncan Broadfoot ... location manager
Phillip Jordan Brooks ... location scout: reshoots
David Burt ... location scout
Esme Buxton ... location assistant: Dailies
Jeanne Caboche ... location pa
Rob Campbell-Bell ... location manager
Samantha Choat ... location marshal
Florence Cleverdon ... Key Set Location PA
Josh Cole ... location marshall
Matt Cooper ... location production assistant
Ben Croft ... locations marshall: dailies
Tom Crooke ... location manager
Alex Darby ... assistant location manager: Namibia
Bill Darby ... supervising location manager
Teresa Darby ... location manager
Eleanor Downey ... location scout
Matthew Graham ... location marshal: uncredited
Nathan Harp ... Location Assistant dailies
Steve Hart ... location scout
Joshua Hibberd ... location marshall
Katie Hudson ... location production assistant
Alex Jaep ... location assistant
James Kirby ... location assistant
Harry Le Page ... location assistant
Jack Leary ... location pa
Philip Lobban ... location scout
Lizzie Maxwell ... locations marshall
Rosie McArthur ... location coordinator
Jacob McIntyre ... location manager
Morten Nielsen ... location manager
Stephen Parker ... location scout (as Stephen G. Parker)
Daniel Peacock ... location assistant
Santiago Placer ... assistant location manager
Harriet Sams ... location production assistant: uncredited
Jade Scopes ... location assistant
Michael Searle ... Location Marshall
Tamara Semple-Morris ... location marshal
Dean Short ... location assistant
Charlie Simpson ... location unit manager
Gabriela Staniszewska ... location production assistant
Alec Taylor ... studio unit assistant
Scott Trimble ... location manager: USA
Kimberley White ... key assistant location manager
Ruby Whitelocke ... location assistant
Emma Harrison ... Location PA (uncredited)
Jonny Hodgetts ... location marshall (uncredited)
Joe Kidd ... Location PA (uncredited)
Erin Large ... location pa (uncredited)

Music Department

Edit
Ann Barnard ... music copyist
Michael K. Bauer ... music editor: temp score
John Carey ... musical arrangements
Ricky Chaggar ... composer: additional music
Stefano Civetta ... scoring assistant engineer
Kyle Clausen ... music editor
Evan Duffy ... music arrangements
Robert Elhai ... orchestrator
Chris Forsgren ... musical arrangements
Madeline Frick ... music department
Aiko Fukushima ... additional orchestrator
Rossano Galante ... orchestrator
Wani Han ... additional orchestrator
Greg Hayes ... scoring mixer
Andrew Kinney ... orchestrator
Harrison Lee ... musician: solo cello atmospheres
Joe Lisanti ... supervising music editor/score co-producer
Matthew Llewellyn ... music editor
M.R. Miller ... music arrangements / orchestrator
Dana Niu ... orchestrator
The Philharmonia Orchestra ... music performed by
Larry Rench ... additional orchestrator
Simon Rhodes ... scoring mixer
Emily Rice ... orchestrator
Islam Sabry ... credits & underscores
Erich Stratmann ... supervising music editor
Jill Streater ... uk music librarian
Jeff Toyne ... orchestrator
Breton Vivian ... orchestrator
Yair Albeg Wein ... trailer music
Mark Jan Wlodarkiewicz ... additional music editor
Frank Wolf ... score mixer

Transportation Department

Edit
Marius Badoiu ... driver: construction
Michael Brinkley ... Action vehicle senior engineer
Grant Burns ... driver: Jeb Brody
Emma Chapman ... transportation office coordinator
Dean Clack ... driver: Ben Seresin
Mark Crowley ... driver: Tom Cruise
Dobrin Daniela ... facilities crew
Paddy Ellis ... action vehicle coordinator
Chris Hammond ... additional minibus
Graham Hill ... driver to paul hurst and gina hurst
Paula Hind ... assistant transportation captain: UK & Namibia
Paul Howitt ... unit driver
George Kapetanios ... unit driver
Leon Keegan ... facility captain Namibia
Fred Kello ... Action vehicle technician
Ted Leaning ... driver
David Lewis ... transport supplier
James May ... transportation coordinator
Terry Pritchard ... driver: cast (sofia boutella)
Lysette Tredgett ... facilities crew
Peter Trotman ... unit driver (as Pete Trotman)
Rob Van Der Veen ... tech truck driver
Beetle Van Graan ... transportation coordinator
Piotr Walczak ... transport facilities manager: additional photography
Bill Walker ... Producers driver

Other crew

Edit
Grace Ainslie ... accounts assistant
Josh Allan ... ap supervisor
Simon Andrews ... Safety Diver
Bobby Antova ... set pa
Christopher Atherton ... armourer
Simon Atherton ... master armourer
Sayed Badreya ... adr performer: voice
Jules Baker-Smith ... assistant: Ms. Bradshaw, additional photography (as Jules Baker Smith)
Jo Beckett ... script supervisor
Oliver Bentley-Jones ... set production assistant
Conrad Bester ... production assistant: Namibia
Lisa Birch ... assistant to diving coordinator
Lisa A. Blair ... key crafts service: Los Angeles VFX Unit
Peter Boothby ... assistant production coordinator
Dave Booys ... scuba diver
Maxwell Boulton ... daily locations pa: uk
Rebecca Boyle ... script supervisor: additional photography
Jason Broad ... adr performer: voice
Thomas Bromhead ... adr performer: voice (as Tom Bromhead)
Tracy Browne ... u.s. accountant
Edita Brychta ... adr performer: voice
Jordin Buckman ... production operations assistant
Lizzie Bull ... assistant production coordinator
Andrew Burger ... production assistant: additional photography
Lucine Canel ... daily floor runner: additional photography
Cass Capazorio ... assistant: Mr. Cruise
Charlotte Carey ... cast pa
Brett Carter ... stand-in
Georgie Carter ... stand-in/double (as Sofia Boutella)
Amber Chester ... production assistant
Alison Claire-Genis ... vp credits: Universal Pictures
Kerryn Clements ... production secretary
Maguy R. Cohen ... assistant to executive producer
William Conacher ... dialect coach
Joe Cox ... set pa: additional photography
Roxanne Cuenca ... assistant script supervisor: additional photography
Tony Cypres ... first assistant accountant: prep, London
Charlotte Daniel ... studio unit manager
Mike Davis ... stock footage coordinator
Bruno De Oliva ... assistant: Mr. Crowe
John DeMita ... adr performer: voice
Mike DeSouza ... 1st assistant production accountant
Lucretia Devlin ... assistant: Mr. Daniel
Khoa Dong ... account assistant
Marie Dong ... cast and stunts accountant
Robin Atkin Downes ... adr performer: voice
Kate Eldridge ... assistant accountant
Michael Epstein ... researcher
Treva Etienne ... adr performer: voice
James Excell ... additional set pa: second unit
Said Faraj ... adr performer: voice
Zehra Fazal ... adr performer: voice
Tom Forbes ... Location Coordinator: Namibia
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
David Franklin ... adr performer: voice
Kimberley Franklin ... assistant accountant
Suzie Frize-Williams ... assistant: Mr. Eastwood
Francesca Galesi ... researcher
Jordan Garland ... account assistant
Micheal Gentry ... video technician
Sean Francis George ... stand-in: Tom Cruise
Rebecca Gibson ... assistant to producer
Michael Gilmore ... Military Technical Advisor to A Kurtzman
Maryllis Gonzalez ... production accountant
Joseph Gould ... assistant unit manager
Mary Gouldsbrough ... studio locations assistant
David Grace ... assistant: Mr. Morgan
Faye Green ... assistant: Ms. Bradshaw
Julian Gross ... assistant: Mr. Kurtzman
Bernard Gunter ... production assistant (post production)
Aaron Harvey ... armoury modeller
Robert Havill ... publicity production assistant
Grace Heath ... accounts junior
Jean-Christophe Hermier ... stand-in: Jake Johnson
Chad Gordon Higgins ... behind the scenes timelapse photography
Jason Hinkel ... first assistant accountant: Namibia Unit
Jesse Hiram ... stereography operator
Andy Hirsch ... adr performer: voice
Emma Hobden ... construction nurse
Katherine Holder ... construction accountant
Yasmin Hoque ... set pa: dailies
Marianne Huet ... daily splinter unit
Teodora Ilie ... sr. production coordinator
Inge Rita Jansen ... continuity assistant: Namibia
Joost Janssen ... military advisor
Robyn Johnson ... assistant: Mr. Kurtzman
Steven Johnson ... Assistant Travel Coordinator
Rory Johnston ... key production assistant
Amy Jones ... floor runner (as Amy Rebecca Jones)
Samual Jones ... assistant to producer: Mr. Brody
Sam Kalidi ... adr voice
Graham Kelly ... action vehicle supervisor
Owen Keys ... Assistant Accountant
Nessa King ... lead ap: Namibia
Richards Kori ... stand in/double
Veronika Koubova ... additional pa
Kelly Maracin Krieg ... assistant script supervisor
Peter Lavin ... adr performer: voice
Hope Levy ... adr performer: voice
Tim Lewis ... supervising armourer
Jess MacDonald ... Studio Unit Manager
Norina Mackey ... daily splinter unit
Brian Mahoney ... adr performer: voice
Michael Mann ... production coordinator
Katarina Martin ... film extra / stand-in
Jeremy Maxwell ... adr performer: voice
Charlie Mayhew ... assistant movement choreographer
Colin McDaid ... facilities manager
Leila Merabti ... assistant production coordinator
David Midgen ... titles producer
Laura Miles ... script supervisor: additional photography
Veronica Miller ... production accountant: prep
Xander Mobus ... adr performer: voice
Laura Moloney ... set production assistant
Luke Moorcock ... technical projects supervisor
Daniel Mora ... adr performer: voice
Cerris Morgan-Moyer ... adr voice artist
David Nemar ... action vehicles technician
Andy New ... cashier
Honest Ngondo ... assistant production coordinator
Roche Nirvana ... production team
Matt Owen ... digital playback technician
Jason Pace ... adr performer: voice
Martine Palmer ... Junior Modellor
Miguel Pariente ... 2nd unit accountant
Hannah Park ... assistant: Mr. Morgan
Kyren Parker ... pg accounts trainee
Anil Patadé ... location accountant: Namibia & South Africa
Ruben Pereira ... production assistant
Lauren Perry ... production assistant
Lance Peters ... South Africa armoury supervisor
Philip Pickford ... aerial safety
Claire Quinn ... payroll accountant
Moira Quirk ... adr performer: voice
Claire Raskind ... unit publicist
Gabriella Rauchwerger ... assistant: Mr. Daniel and Mr. Brody, additional photography
Ellie Rawlings ... production assistant
Alex Reynolds ... movement coach
Alex Reynolds ... movement choreographer
Darren Richardson ... adr voice artist
Aronicimo Richotti ... security
Christopher Rogers ... production assistant
Tom Rothwell ... assistant accountant
Mark Rowan ... health & safety advisor
Sam Sako ... adr performer (voice) (as Sam Aylia Sako)
Ayman Samman ... adr performer: voice
Bolivar Sanchez ... diving team
Judson Scott ... assistant: Mr. Brody
Stella Rae Scott ... asset coordinator
Carla Self ... first assistant production accountant
Laura Shapiro ... consultant
Dave Shaw ... diving coordinator
Bags Simmons ... military equipment supplier
Keir Sloan ... researcher
Harris Smith ... production assistant
Robyn Snell ... assistant production coordinator: namibia unit
Rob Sorrenti ... behind-the-scenes
Jose Sosa ... Assistant Accountant: uk
Edward Squires ... assistant production coordinator
Peter Stainthorpe ... assistant accountant
Ryan Stanton ... assistant: Mr. Daniel
Andy Stephens ... aerial operations manager
Alton Stoffels ... health and safety advisor:Namibia
Julian Stone ... loop group
Roy Stratford ... armoury engineer
Matthews Street ... miscellaneous crew
Ben Strowger ... chef
Luke Sullivan ... paramedic
Darren Tassell ... stand-in
Jada Thwala ... assistant production coordinator
Warren Titterrell ... catering provider
Zoe Tough ... Additional set pa
James Tufnell ... film extra
Cristina Valenzuela ... adr loop group
Douglas Van Rooy ... set pa: Namibia
Lisa Vick ... script supervisor: second unit
Elize von Stade ... payroll representative
Andrew Ward ... fire officer
Tony Webb ... security: Mr. Crowe
Steve West ... adr performer: voice
Tom Westgate ... set pa: second unit
Rebecca Whiting ... executive assistant: stereo d
Matthew Wiggins ... accounts junior
David Wilcock ... financial controller
Deon Willemse ... production assistant: Namibia
Luke Kimble Williams ... set production assistant: additional
Thomas B. Williams ... mocap production assistant: digital domain
Marc Wolff ... aerial coordinator
Richard Wulf ... stand-in
Douglas Yates ... health and safety supervisor
James Yeats ... cast assistant
Charlotte Brownlee ... assistant script supervisor: pick up unit (uncredited)

Thanks

Edit
Ryota Nakanishi ... additional thanks: reveiwer

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Though safely entombed in a crypt deep beneath the unforgiving desert, an ancient princess, whose destiny was unjustly taken from her, is awakened in our current day bringing with her malevolence grown over millennia, and terrors that defy human comprehension. Written by Universal Pictures

Plot Keywords
Taglines Welcome to a New World of Gods and Monsters See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • The Mummy: Cursed Princess of the Desert (Japan, English title)
  • Untitled Mummy Reboot (United States)
  • La momie (France)
  • Die Mumie (Germany)
  • La momia (Spain)
  • See more »
Runtime
  • 110 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $125,000,000 (estimated)
Cumulative Worldwide Gross $410,333,326

Did You Know?

Edit
Trivia The zero gravity scene took sixty-four takes and was shot for two days in a falling plane. Reportedly, a lot of the crew got nauseous during the scene and vomited, except for the main stars, Tom Cruise and Annabelle Wallis, who were really proud of the stunt. See more »
Goofs The god Set is referred to as the god of death, but in Egyptian mythology Set was the god of chaos and violence while Osiris was the god of death. See more »
Movie Connections Featured in Monster Vision: A History and Analysis of Horror Cinema (2016). See more »
Soundtracks Bang Bang You're Dead See more »
Crazy Credits After the Universal logo appears, the world goes dark and a "Dark Universe" title appears. See more »
Quotes Dr. Henry Jekyll: Welcome to a new world of gods and monsters.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed