Edit
Alien: Covenant (2017) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Ridley Scott ... (directed by)

Writing Credits (WGA)  

Dan O'Bannon ... (based on characters created by) and
Ronald Shusett ... (based on characters created by)
 
Jack Paglen ... (story by) and
Michael Green ... (story by)
 
John Logan ... (screenplay by) and
Dante Harper ... (screenplay by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Michael Fassbender ... David / Walter
Katherine Waterston ... Daniels
Billy Crudup ... Oram
Danny McBride ... Tennessee
Demián Bichir ... Lope (as Demian Bichir)
Carmen Ejogo ... Karine
Jussie Smollett ... Ricks
Callie Hernandez ... Upworth
Amy Seimetz ... Faris
Nathaniel Dean ... Hallett
Alexander England ... Ankor
Benjamin Rigby ... Ledward
Uli Latukefu ... Cole
Tess Haubrich ... Rosenthal
Lorelei King ... Voice of 'Mother' (voice)
Goran D. Kleut ... Xenomorph / Neomorph
Andrew Crawford Andrew Crawford ... Neomorph
Rest of cast listed alphabetically:
Javier Botet ... Xenomorph (uncredited)
Steve Doyle ... Engineer (uncredited)
James Franco ... Branson (uncredited)
Juke Hardy ... Engineer (uncredited)
Scott James ... Engineer (uncredited)
Billy Mansell Billy Mansell ... Engineer (uncredited)
Guy Pearce ... Peter Weyland (uncredited)
Noomi Rapace ... Dr. Elizabeth Shaw (uncredited)
Benjamin W. Sullivan Benjamin W. Sullivan ... Engineer (uncredited)
Benjamin Taylor ... Engineer (uncredited)

Produced by 

David Giler ... producer (produced by)
Amy Greene ... line producer: LA (as Amy Green)
Walter Hill ... producer (produced by)
Mark Huffam ... producer (produced by) (p.g.a.)
Hannah Ireland ... associate producer
Teresa Kelly ... associate producer
Michael Schaefer ... producer (produced by) (p.g.a.)
Ridley Scott ... producer (produced by) (p.g.a.)

Music by 

Jed Kurzel ... (music by)

Cinematography by 

Dariusz Wolski ... director of photography

Film Editing by 

Pietro Scalia ... film editor

Casting By 

Carmen Cuba

Production Design by 

Chris Seagers

Art Direction by 

Damien Drew
Ian Gracie ... supervising art director
Jacinta Leong
Adam O'Neill
Charlie Revai

Set Decoration by 

Victor J. Zolfo

Costume Design by 

Janty Yates

Makeup Department 

Rebecca Allen ... hair stylist / makeup artist
Kalotina Amperidis ... hair stylist / makeup artist
Lara Jade Birch ... hair stylist / makeup artist
David A. Brooke ... special makeup effects artist
Viola Colditz ... creature coordinator
Terri Farmer ... hair stylist: New Zealand / makeup artist: New Zealand / makeup artist: cast
Giuliano Mariano ... hair stylist
Tess Natoli ... hair stylist / makeup artist
Lynne O'Brien ... hair stylist: New Zealand / makeup artist: New Zealand
Rachelle O'Donnell ... hair stylist / makeup artist
Sangeet Prabhaker ... special makeup effects artist
Jess Reedy ... senior creature technician: creature dept
Jennifer Stanfield ... hair stylist (as Jen Stanfield) / makeup artist (as Jen Stanfield)
Robert Trenton ... prosthetics supervisor (as Rob Trenton)
Lesley Vanderwalt ... hair designer / makeup designer
Amy Vaughan ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Colin Ware ... technical supervisor creature dept
Tara Airlie ... additional makeup artist (uncredited)
Suzi Battersby ... additional makeup artist (uncredited)
Kes Harrison ... additional makeup artist (uncredited)
Tristan Lucas ... additional makeup artist (uncredited)
Cristina Patterson ... contact lens painter (uncredited)

Production Management 

Elizabeth Cotching ... travel and accommodation co-ordinator nz
Pip Gillings ... new zealand
James Grant ... production supervisor: New Zealand
Dean Hood ... unit production manager
Simon Lucas ... unit & transport supervisor
Nathaniel Purdon ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Drew Bailey ... first assistant director: second unit
Danielle Blake ... second assistant director
Glen Carroll ... second second assistant director: additional photography
Xander Collier ... additional assistant director: second unit
Jay Corry ... production assistant
Elizabeth Cotching ... on-set production assistant: New Zealand unit
Luke Dunham ... production assistant
Sarah Hood ... second assistant director: additional photography
Raymond Kirk ... first assistant director
Scott Lovelock ... key second assistant director
Killian Maguire ... second second assistant director
Sophie McWilliam-Kerry ... onset production assistant
Jeffrey Schwartz ... first assistant director: additional photography Los Angeles
Luke Scott ... second unit director
Christopher Turner ... second second assistant director
Greg Tynan ... third assistant director: second unit
Matthew Webb ... third assistant director
Amy Wilkins ... second assistant director (as Amy Wilkins-Bronson)
Claire Frayn ... third assistant director: additional photography (uncredited)
Guille Guzzoni ... second second assistant director (uncredited)
Jasmine Nicholson ... production assistant (uncredited)

Art Department 

John Adkins ... draughtsman: additional photography
Sean Ahern ... construction manager
Marko Anttonen ... set designer
Josh Beacham ... senior mold maker
Jill Beecher ... art director assistant
Rob Bliss ... concept artist
Dion Boothby ... set dresser
Matt Boug ... prop foreman
Lucie Bourgeau ... set decoration coordinator: Los Angeles
Carl Braga ... screen graphics designer
Christopher Bruce ... lead man
Steve Burg ... concept artist
Jason Chalmers ... senior prop modeller: UK Crew
Andrew Chan ... assistant art director
Ray Coulson ... props manufacture foreman
Martin Crouch ... screen graphics supervisor
Clint Cure ... runner art department
Belinda Cusmano ... set designer
Nicholas Dare ... assistant art director
Virag Dozsa ... junior technician
Mark d Drew ... set builder
Tony Drew ... set designer
Molly Ebner ... decorator: Green Rooms
Tania Einberg ... senior set dec buyer
Leyla Gashe ... sculptor
H.R. Giger ... original design elements by
Adam Grace ... props manufacture 2IC
Emma Gracie ... junior buyer
Wayne John Haag ... concept artist
Dominic Hailstone ... concept artist
Dane Hallett ... concept artist/illustrator
Matthew Handscomb ... greens leading hand
Troy Hannett ... head scenic artist: new zealand
Matt Hatton ... concept artist/illustrator
Stefan Henkes ... greensman
Michael Henry ... mould maker foreman
Dan Hovey ... scenic leading hand
Katie Hubbard ... construction draftsperson
Ellisha James ... props
Lisa Javelin ... on set dresser
Scott Jenkins ... senior set builder
Michael Jones ... senior prop modeller (as Mike Jones)
Sara Elizabeth Joyce ... moldmaker-fiberglasser
Andrew Kattie ... set designer
Daniel Kay ... art department runner / on-screen graphics coordinator
Sandy Kelly ... props
Geoff Kemmis ... concept model maker / props manufacture foreman
Ivan Khomenko ... concept artist: MPC
Nadezda Kuzmina ... concept artist
David Köhler ... carpenter (as David Koehler)
Leandre Lagrange ... concept artist: MPC
Jake Langham ... carpenter
Kara Miranda Lawrence ... layout artist
Stephane Levallois ... concept artist: MPC
Sooyeon Lim ... construction draftsperson
Jeremy Love ... concept artist/illustrator
Simon Lowe ... greens foreman
Hannah MacDonald ... swing gang
Daniel Macginley ... set builder
Saara March ... creature department: mouldmaker
Kate McCowage ... set designer
Brodie McLennan ... set dresser
Josh Meacham ... stage hand
Rob Mear ... supervising modeller: UK
Jonathan Mikita ... standby painter: Los Angeles
Artem Mirskov ... concept artist: MPC
Alasdair Mott ... set designer
Mac Nordman ... set builder
Peter 'Babylon' Owens ... construction foreman
Prue Parsons ... set designer
Stephen Paul ... screen technician
Nathan Payne ... props: London
Stuart Payne ... Leading hand mould maker
Anna Herold Pola ... prop painter
Tanika Pratt ... design assistant
Joanna Pullen ... assistant property master (as Joanne Pullen)
Shane Rahkola ... assistant standby props
Ronald Rametta ... props: foreman
Nick Ramsay ... art department assistant: UK
Kate Rawlins ... assistant concept model maker
Daniel Rutter ... CAD designer: re-shoot
Bethany Ryan ... props buyer
Francesca Sabeto ... props maker
Jonathon Saunders ... art department intern
Julian Scalia ... asst. concept model maker
Jacqui Schofield ... design assistant
Katie Sharrock ... assistant set decorator
Evan Shipard ... concept artist
David Shire ... carpenter
Emmanuel Shiu ... senior illustrator: FrameStore
Gabriel Smith ... standy props
Michael Swingle ... head scenic artist
Eddy Taylor ... 3d prop modeller
Chris Tomkins ... assistant property master
Mark Tompkins ... concept artist: MPC
Harrison Trubie ... art department runner
Belinda Villani ... head sculptor
Rachele Wiggins ... plasterer/modeler
Lauren Wild ... art department coordinator
Geoff Wiles ... Head Plasterer
Alice Wilkinson ... set designer
Rowan Wills ... mouldmaker
Chris Wilson ... screen graphics playback
Colin Wilson ... creature department: technician
James Woodley ... creature department: technician
Peter Wyborn ... hod prop manufacture
Joshua Zeigler ... carpenter
Karin Åberg ... scenic painter

Sound Department 

Hugo Adams ... foley supervisor
Dafydd Archard ... additional re-recording mixer
Dillon Bennett ... sound effects editor
Derek Casari ... adr engineer
Michael Fentum ... sound designer
Tim Fraser ... production sound mixer additional photography
Mario Gabrieli ... playback mixer
Judah Getz ... adr mixer
Dawn Gough ... sound editor
Peter Grace ... sound recordist splinter unit
Sue Harding ... foley artist
Sophia Hardman ... Foley assistant
Kyle Koekemoer ... a.d.r. assistant
Paul Massey ... re-recording mixer
Adam Mendez ... foley mixer
William Miller ... sound mix technician
Chris Navarro ... adr mixer
Ben Osmo ... sound mixer
James Shannon ... dolby sound consultant
John Soukup ... sound transfer recordist
Jack Stew ... foley artist
Milos Stojanovic ... ADR Mixer
Oliver Tarney ... sound designer / supervising sound editor
Rachael Tate ... dialogue & ADR supervisor
Mark Taylor ... re-recording mixer
James Taylor-Beeson ... assistant sound editor
Mark van Kool ... boom operator
Ben Yeadon ... utility sound
Fabio D'Amico ... dialogue editor (uncredited)
Evan J Haley ... sound designer: D-Box Technologies (uncredited)
Robert Karlsson ... dolby consultant (uncredited)
Sam Whittaker ... sound attachment (uncredited)

Special Effects by 

Cris Alex ... special effects technician
Billy Aziz ... special effects buyer
Suzi Battersby ... silicone technician
Alice Baueris ... art finisher
Robert Berta ... fabricator
Genevieve Bevan-John ... special effects technician
Julian Borbidge ... special effects senior technician
Caimin Bourne ... main unit floor supervisor: special effects
David Brighton ... special effects assistant supervisor
Herman Bron ... special effects senior technician
Justin Brown ... special effects senior technician
Raytheon Buna ... senior technician
Rodney Burke ... prep supervisor
Anthony Canonica ... technical effects
Daniel Carlisle ... special effects senior technician: electronics
Rachel Coenen ... special effects makeup
Maria Corbould ... special effects buyer, manager
Neil Corbould ... Special Visual Effects Supervisor
Aaron Cox ... special effects senior technician
Richard Crowe ... special effects senior technician
Eucla Davis ... special effects senior technician
Keith Dawson ... sfx prep supervisor: re-shoots only
Vincent Desilets ... special effects
Jabin Dickins ... prep supervisor
Carl Erickson ... special effects senior technician
Raymond Ferguson ... workshop supervisor
Lloyd Finnemore ... pre-rig supervisor
Tristan Fitzgerald ... breakaways supervisor
Tom Forrest ... special effects senior technician
Joel Gardyne ... special effects technician
Lindsay Gelfand ... lifecasting coordinator: Mr. Crudup and Mrs. Ejogo
Richard Georgeson ... special effects technician
Timothy Giessauf ... special effects assistant
Tristian Haddon ... special effects technician
James Howe ... special effects senior technician
Max Hughes ... special effects senior technician: rigging
Stephen Imhoff ... special effects technician
David James ... special effects senior technician: electronics
Adam Johansen ... creature effects supervisor
Timothy Jordan ... special effects senior technician
Dagan Jurd ... special effects technician
Adam Kealy ... special effects technician
Warwick King ... special effects assistant technician
Steve Knowles ... special effects lead senior technician
Gavin Kyle ... creature effects tech junior
Julian Ledger ... creature effects painter
Chris Leech ... special effects technician
Craig Leong ... Special Effects Lead Technician
Tristan Lucas ... creature fx workshop technician
Jasmin Lyford ... special effects coordinator
Cameron Manewell ... special effects assistant (as Cameron Manwell)
Arlo Markantonatos ... special effects crew: on set
Gregory W. McKee ... creature effects
Doug Meacham ... special effects senior technician
Noah Meddings ... sfx senior technician
Nathan Merren ... special effects technician
Nick Morrell ... special effects senior technician: rigging
Orlando Murray ... special effects senior technician
Simon Mak Murrell ... special effects assistant technician
Hauk Olafsson ... special effects technician
Dan Oliver ... special effects supervisor
James Paul ... animatronic technician
Laura Odette Phipps ... special effects crew
Peter Pohl ... fabricator
Jessica Power ... special effects assistant technician
Will Power-Trengove ... special effects assistant technician
Paul Reddin ... special effects technician
Tim Riach ... special effects technician
Graham Riddell ... creature effects senior technician
Tim Ridge ... buyer/runner
Shannon Riggs ... creature effects fabrication technician
Stuart Rowsell ... creature technician
Ivan Sainsbury ... special effects technician
Ty Senior ... lead snr tech
Colin Shulver ... Senior Sculptor/Concept Artist
Bradley Simms ... creature sculptor
Arthur Spink Jr. ... special effects workshop supervisor
Dylan Spink ... special effects assistant
Alex Strachan ... special effects assistant
Zebulon Tilden ... creature effects junior technician
Paul Trefry ... senior sculptor: animatronics
Taj Trengove ... special effects senior set technician
Matt Ward ... snr sfx tech
Tony Watt ... special effects technician
Glen Winchester ... electronic design supervisor
Phillip Young ... special effects technician

Visual Effects by 

Lucile Abiven ... vfx line producer
Keith Acheson ... visual effects artist
Lenora Acidera ... digital artist (Texture Artist: Atomic Fiction)
Eri Adachi ... digital compositor: MPC
Kate Adams ... visual effects artist
Susavan Aditya ... digital artist
Illia Afanasiev ... lead compositor
Rohit Agarwal ... visual effects
Anastasios Agiakatsikas ... digital compositor
Martha Aguilar ... digital compositor
Rachel Ajorque ... fx td: Luma Pictures
Amer Alameddine ... technical animator: MPC
Mohite Alankar ... digital artist / mpc
Carlos A. Alarcon ... digital compositor
Maksims Aleksejevs ... previsualization
Johan Alfort ... digital compositor: MPC
Patrick Allen ... visual effects production assistant
Sara Lucia Alvarez ... visual effects coordinator
Gerard Emmanuel Amador ... rigging td
Sebastian Ampuero ... support engineer: animal logic
Vincent Amyotte ... technical animator: mpc
Scott R. Anderson ... digital matte painter: MPC
Tor Andreassen ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Galder Apraiz ... digital artist: MPC
Paul Arion ... lead layout artist: MPC
Brent Armfield ... visual effects production assistant
Irene Armit ... visual effects coordinator: VR
Michanol Arnaud ... lighter/compositor: Luma Pictures
Vaughn Arnup ... roto and paint supervisor
Karen Arredondo Lopez ... visual effects artist
Sivakumar Arunachalam ... compositor
Yavor Asenov ... digital compositor
Ruth Asensio ... head of layout dept: MPC Montreal
Mathieu Assemat ... head of techanim
Jonathan Attenborough ... lead lighting technical director: MPC
Eric Aubry ... matte painter: framestore
Alexy Auffeves ... digital compositor: MPC
Amaya Ayers ... digital artist: mpc
Ed Babb ... digital artist (as Ed Loverock Babb)
Zaid Babeel ... visual effects coordinator: MPC
Carlo Alberto Bagliolid ... lighting td
Harpreet Bahia ... visual effects assistant coordinator
Marta Baidek ... Visual Effects Assistant Coordinator
Richard Baillie ... compositor
Marcus Bain ... digital artist: Animal Logic
Richard Bain ... additional Visual Effects Supervisor
Dimitri Bakalov ... previs animator: Argon
Garry Baker ... purchasing & asset management officer: animal logic
Jamie Bakewell ... post vis artist
Manjusha Balachandran ... lighting technical director
Priyanka Balasubramanian ... visual effects producer: BOT VFX
Yunus Balcioglu ... Senior Houdini FX TD: MPC
Sébastien Bance ... fx artist: mpc
Terence Bannon ... postvis supervisor
Ravi Bansal ... art director: MPC
Ivan Barbarich ... tracker: matchmover
Tom Barber ... visual effects production manager: mpc
Nicolas Barbier ... lighting artist
Amanda Barrios ... visual effects coordinator
Andrew Barry ... compositor
Bryan Bartlett ... lead compositor: mpc
Ryan Basa ... digital artist
Jason Bath ... visual effects producer: Animal Logic
Rubén Bautista ... fx td: MPC
Alessandro Bavari ... concept artist
Bryn Bayliss ... digital compositor
Boyan Baynov ... lighting td
Mike Beaulieu ... head of animation: MPC Montreal
Mélanie Beaunoyer ... machmove artist: framestore
Francis Beauregard ... visual effects artist
Jesse Bechard ... modelling intern: Framestore
William Bell ... modeller: MPC
Martin Belleau ... lead lighter: Framestore
Jean-Bastien Bellot ... digital compositor
David Bemi ... senior fx artist
Jean Bennamias ... visual effects artist: framestore
Guillaume Berthoumieu ... matte painter: framestore
Alessio Bertotti ... visual effects artist
Maxime Besner ... digital compositor
Leonardo Bianchi ... lighting td: MPC
Marta Bielecka ... visual effects production assistant
Michael Bienz ... digital artist: MPC
Alain Bignet ... digital compositor
Nunzio Bitetti ... digital effects artist
Aevar Bjarnason ... visual effects artist
Peter Blackburn ... compositor
Michael Blain ... senior research & development engineer
Antoine Blanc ... visual effects artist
Aaron Blankenship ... lighting technical director
James Bleakley ... digital artist
Claire Blustin ... visual effects artist
Jules Bodenstein ... lead environment artist: MPC
Anto Bond ... head of modelling
Julia Bordeau ... digital/conceptual artist
Francois Bordez ... Senior Compositor: MPC
Gaëtan Borneuf ... Senior matte painter
Sudeepto Bose ... lead compositor
Ramzi Boudemagh ... modelling td: mpc
Dionysis Bouloutzas ... lead fx technical director
Freddie Bowden ... visual effects production assistant
David A.T. Bowman ... dfx supervisor: MPC / on-set visual effects supervisor
Hope Wolf Brackin ... digital matte painter: MPC
Mark Braithwaite ... digital compositor
Marissa Braun ... culture team: luma pictures
Sebastien Brazeau ... matchmove artist: Framestore
Gossart Brian ... creatures creator: visual effects lead
Sarah Brims ... visual effects production coordinator: Animal Logic
Stephanie Broussaud ... digital compositor: mpc
Georgie Brown ... junior digital coordinator: luma pictures
Mark Brown ... previs animator: Argon
Stuart Brown ... Previs Animator: Argon
Alexander T.H. Browne ... visual effects artist
Kevin R. Browne ... visual effects artist
Pascal Bruguiere ... environment artist: MPC
Justin Brunett ... animator: Luma Pictures
Bragi Brynjarsson ... compositor
Alan Bucior ... lead software developer: MPC
Alexander Bucknell ... matchmove
Lukasz Bukowiecki ... visual effects editor
Paul Burton ... previs artist: Argon
Rashabh Butani ... digital compositor
Paul Butterworth ... visual effects supervisor: Animal Logic
Paolo Buzzetti ... visual effects editor
Serena Cacciato ... previs animator
Giulia Cadeddu ... digital compositor: MPC
Gem Ronn Cadiz ... creature effects technical director: Framestore
William Cameron ... previs artist: Argon
Francesc Camos ... visual effects artist
Rafael Campos ... research and development engineer
Alexandre Cancado ... CG supervisor: Luma Pictures
Huseyin Caner ... Photogrammetry Supervisor
Joe Carhart ... Visual Effects Production Supervisor: Twentieth Century Fox
Anna Carlsson ... digital compositor: MPC
Mark Carr ... visual effects editor
Alan Carreno Esquivel ... compositor
Federico Cascinelli ... digital effects artist: MPC
Erico Caselle ... fx lead
Mark Casey ... digital compositor
John Cassella ... senior fx technical director: Luma Pictures
Marie Castrie ... effects department manager: MPC
David Cattermole ... visual effects artist
Sarah Cauchois ... previs production manager
Maxime Cazaly ... creature effects technical director: Framestore
Joe Censoplano ... lighting & compositing: luma pictures
Solene Chan-lam ... lead digital artist
Terrance Carl Chandler ... senior cg modeler
Anoop Chandran ... matchmove & rotoanim artist: MPC
Varghese Chandy ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Jerly Chang ... Lighting TD: Moving Picture Company
Daniel Charchuk ... production coordinator: MPC
Marcin Charlicki ... digital compositor: MPC
Eve Chauvet ... environment artist: MPC
Jason Chen ... visual effects data wrangler
Michael Cheung ... vfx editorial support
Brian Chinnery ... lighting artist MPC
Andrew Hung Chiu ... digital compositor: framestore
Pranoy Roy Chowdhury ... visual effects coordinator
Vincent Cirelli ... sr visual effects supervisor: Luma Pictures
Carlos Ciudad ... visual effects production manager: MPC
Alexis Claux ... fx td: MPC
Sally Clayton ... coordinator: Argon
Pascal Clement ... digital compositor: MPC
Alex Coble ... compositor
Isabel Cody ... postvis artist
Jesse Cohen ... roto: paint artist: Luma Pictures
William Colaluca ... visual effects
Lara Collins ... roto & paint artist
David Connely ... scanning technician: cyber and lidar
Aston Constantinides ... digital compositor
Spencer Cook ... animator supervisor
Ian Cope ... bidding producer: Rising Sun Pictures
Dan Copping ... senior previs/postvis artist: The Third Floor
Maria Corcho ... lighting technical director: MPC
Nico Coronado ... digital compositor (as Nicolás Coronado)
Tristan Crichton ... systems support: framestore
Nicholas Cross ... lead digital artist
Poprizov Cvetan ... senior paint artist
Marc Czerwiec ... digital compositor: MPC
Frank D'Iorio ... digital compositor
Heidi Dahle ... digital compositor: Framestore
Michaela Danby ... digital compositor
Billy Dao ... animator: Luma Pictures
Anais Dappe ... visual effects artist
Philippe David ... lighting technical director: Framestore
Mathieu De Saint Jores ... assistant technical director: Framestore
Claire Pereira de Souza ... compositor
Kurt Debens ... visual effects artist
Ayse Dedeoglu ... visual effects editorial supervisor: Atomic Fiction
Zelko Dejanovic ... digital compositor
Stanley A. Dellimore ... global head of layout (MPC)
Romain Delmaire ... compositor: mpc
Damien Delrue ... digital compositor
Quentin Delsart ... paint and roto artist: Framestore
Nicolas Delval ... visual effects producer: framestore
Guillaume Depierre ... lookdev/lighting td: MPC
Nicolas Desmet ... digital compositor: MPC
Olivier Deveux ... dmp artist
Sudarshan Dhakal ... compositor: MPC
Rajbir Dhalla ... digital artist
Navdeep Dhamu ... render support: Framestore
Craig Dibble ... lead render systems engineer: MPC
Raffael Dickreuter ... previs lead: VR Experience
Paounka Dimitrova ... visual effects artist
Dejan Dimovski ... paint artist
Catherine Dion ... visual effects artist: MPC
Emmanuele Diotti ... digital compositor: Luma Pictures
Steve Ditchburn ... visual effects production assistant
Peter Divers ... post-visualisation artist
Khizer Diwan ... environment td: MPC
Paul Docherty ... visual effects coordinator
Daniele Dolci ... rigging td: MPC
Eran Dolev ... motion control operator
Ferran Domenech ... visual effects supervisor
Tracie Donais ... digital compositor: MPC
Thomas Dotheij ... assistant technical director: Framestore
Emeline Doumange ... digital compositor: mpc
Lauren Dowsett ... visual effects coordinator
Marcus Dryden ... visual effects supervisor
Guillaume Duchaussoy ... Senior fx td: MPC
Tristan Dunse ... digital compositor: MPC
Clwyd Edwards ... vfx executive producer
Hannah Walker Edwards ... visual effects artist: animator
Bernadette Elsouri ... visual effects assistant data wrangler
Nicolas Emery ... tracking/matchmove artist: framestore
Luke Emrose ... senior rendering programmer
Pierre Escande ... visual effects producer: MPC
Pedram Etebarzadeh ... crowd technical director
Abigail Everard ... visual effects coordinator: MPC
Fabian Nowak ... lead fx: MPC
James Farrington ... previs artist: Argon
Fathima Feminò ... digital compositor MPC
Oliver Fergusson-Taylor ... digital compositor
Alexander Fernandes ... lead visual effect
Audrey Ferrara ... dfx supervisor: MPC
Siân Fever ... previs editor
Aaron Fickling ... rigging td: Rising Sun Pictures
Will Fife ... lead creature fx td
Maciej Filas ... fx td: MPC
Alex Filipov ... animator: MPC
Ken Fisk ... digital compositor
Spencer Fitch ... lighting td
Laura Fitzpatrick ... visual effects executive producer: MPC
Paul Fleer ... junior pipeline technical director: Luma Pictures
Marco Foglia ... head of animation: MPC
Jean-Sébastien Fortin ... lead digital compositor
Jérôme Foucout ... digital compositor: Framestore
Karim Fradin ... mid layout artist
Ludovic Fregé ... digital compositor: Animal Logic
Jammie Friday ... compositing supervisor at mpc
Anthony Fung ... visual effects artist
Jason Funk ... digital artist
Lisa Funkel ... digital compositor: framestore
Michael Furniss ... visual effects
Raphaël Gadot ... lead digital artist
Jean-Francois Gagne ... digital compositor
Joshua Galbincea ... senior compositor
Álvaro García Martínez ... crowd td (as Alvaro Garcia)
Marta Gargano ... digital compositor
Rob Garner ... digital compositor
Marco Genovesi ... head of environments and matte paintings: MPC
Francois Julien Germain ... VFX Production Assistant: MPC (as Francois Germain)
Abhishek Ghorui ... digital artist
Jim Gibbs ... visual effects supervisor: Atomic Fiction
Mike Gilbert ... previs artist: Argon
Thomas Gillet ... texture lead
Diana Giorgiutti ... executive producer: Luma Pictures
Daniel Giron ... environment td: MPC
Francesco Giugliano ... fx artist
Lucas Glashoff ... assistant vfx editor
Nicole Glen ... digital compositor: MPC
Sam Godfrey ... digital artist
Jean-Baptiste Godin ... sequence lead compositor: framestore
Yoel Godo ... compositor: MPC
Antoine Goethals ... digital compositor
Adam Goldstein ... lead texture artist
Al Gotsis ... motion graphics: Atomic Arts
Björn Gottwald ... digital compositor: framestore
Anthony Greco ... tracking/layout artist: framestore
Meagan Green ... roto paint artist: Luma Pictures
Kyle Greenberg ... digital compositor: MPC
Justin Greenwood ... data wrangler: Rising Sun Pictures
Dave Griffiths ... compositing supervisor
Toby Grime ... visual effects artist
David 'Rudy' Grossman ... computer graphics supervisor
Ivan Grozev ... postviz compositor
Meghan Grube ... animator: luma pictures
Fernando Guerrero Rodriguez ... digital compositor: rising sun pictures
Gina Guerrero ... junior pipeline technical director: luma pictures
Damien Guimoneau ... modeller: MPC
Daniel Gutierrez Aznar ... visual effects production assistant: MPC
Charlie Habanananda ... digital grading artist
Jacqueline Hagerty ... visual effects coordinator
Dominic Hailstone ... visual effects artist
Jamal Hajlaoui ... lighting artist: MPC
Kirstin Hall ... lead compositor: MPC
Maximilian Hallett ... technical support: Framestore
Pierre-Loic Hamon ... head of rigging: Framestore
Nicholas Hampshire ... pipeline technical director
Alex Hanneman ... digital compositor
Tom Hannibal ... assistant visual effects editor
Jonathan Harkes ... lighter/compositor: Luma Pictures
Jun-Lin Harries ... rigging td: MPC
Rick Harris ... Cyber scanning and Lidar Lead
Philip Harris-Genois ... modeler
Jerome Hartman ... senior lighter
Levent Haseki ... digital compositor
Makoto Hatanaka ... digital artist
Arnaud Havart ... matte painter: Framestore
Bassem Hawili ... tracking
Lionel Heath ... lead compositor: MPC Montreal
Karsten Hecker ... head of technology
Samson Heffernan ... support engineer: animal logic
Charley Henley ... visual effects supervisor
Oliver Hermann ... technical animator: MPC
Alberto Herrera ... visual effects coordinator
Patrick Heumann ... animator: MPC
Ruben Hinarejos ... digital artist (as Ruben Hinarejos Guerra)
Andre Hitsøy ... lead lighting td: framestore
Sam Hodge ... pipeline technical director
Alex Holcombe ... VFX Editor: Animal Logic
Ben Holen ... visual effects artist
Bastian Hopfgarten ... visual effects plate data supervisor
Nicolas Houle ... production support
Andrew Howarth ... visual effects editor: MPC
Matt Howsam ... visual effects production assistant
Chen Kuang Hsu ... matchmove artist: Atomic Fiction
Steven Hubbard ... environment modeler
Romain Hubert ... Lead Compositor
Liliane Hudecova ... vfx production assistant
Levon Hudson ... layout & matchmove artist
Danny Huerta ... visual effects production supervisor
Catherine Hughes ... visual effects: Digital Production Manager
Josh Hulands ... digital compositor: Animal Logic
Chris Hunt ... Senior environment td: MPC
David Huszka ... systems engineer: MPC
Aélis Héraud ... digital compositor: framestore
Sachin Ilamkar ... digital artist
Darko Ilievski ... rotoscoping artist
Lea Antonette Lorenzo Irlanda ... visual effects production coordinator: Atomic Fiction (as Lea Antonette)
Alexander Isaksson ... digital matte painter: MPC
Jason Ivimey ... senior previs artist: Argon FX
Lionel Jacobs ... digital compositor
Alex Jadfard ... digital compositor
Bhakar James ... camera and performance supervisor
Patswitch Jaritngarm ... roto paint artist: Luma Pictures
Alexander Jarosch ... fx artist: MPC
Ng Cheuk-Yung Jayde ... effects technical director
Olivier Jezequel ... digital compositor
Balderas Joel ... digital compositor: MPC
Adam Johansen ... creature effects supervisor
Abhinaw John ... digital artist
Justin Johnson ... digital effects supervisor: luma pictures
Drew Jones ... visual effects executive producer: Peerless
Keith Jones ... digital compositor
Chaitan Joshi ... postvis artist
Marc Joubert-Nederveen ... environment artist: mpc
Rajesh Kumar K.V. ... matchmove and rotoanim artist
Fabien Kaci ... paint & roto artist
Christian Kaestner ... visual effects supervisor: Framestore
Andrew Kalicki ... technical coordinator: luma pictures
Ranajoy Kar ... layout artist: RSP
Adithya Kashyap ... matchmove and rotoanimation artist
Preet Katta ... paint and roto: framestore
Andras Kavalecz ... visual effects artist
Benjamin T. Kay ... visual effects artist
John Kay ... previs animator
John Keates ... digital artist
Ian Kelly ... digital artist
Xander Kennedy ... visual effects artist: luma pictures
Daniel Kepler ... technical coordinator: Luma Pictures
Dulshan Keragala ... model & texture artist: luma pictures
Peter Keranov ... digital compositor: MPC
Sebastien Kern ... groom artist
Alex Khan ... digital compositor: Luma Pictures
Danial Khan ... visual effects artist
Naweed Khan ... previs animator: Argon
Himanshu Khatri ... lighting lead
Sith Khay ... matte painter
Kendrick Khoo ... environment artist: MPC
Jin Yong Kim ... matchmove supervisor: Atomic Fiction
Lyubomir Kirkov ... lead effects technical director: MPC
Paul Kirwan ... visual effects: Rising Sun Pictures
Stefanos Kittakis ... effects technical director
Nikolay Kolev ... digital compositor: visual effects
George Kolyras ... visual effects coordinator
Bhaskarachari Komaragiri ... digital compositor
Balaji Kp ... Pipeline Technical Director RSP
Gopi Krishnan ... visual effects
Gudjon Kristjansson ... digital compositor
Eva Kristjáns ... digital matte painter: MPC
Mateusz Krzastek ... compositor: MPC
Tanya Kular ... digital compositor
Sujay Kumar G. ... matchmove rotoanim artist: MPC
Naveen Kumar ... visual effects production
Praveen Kumar ... machmove artist
Federico La Tona ... digital compositor: Luma Pictures
Bruno-Olivier Laflamme ... lead LookDev artist: Framestore
Martin Lake ... visual effects producer: Peerless
Christophe Lalonde-Lavergne ... paint & roto artist
Samy Lamouti ... visual effects artist
Thomas Langley ... senior imaging engineer: MPC
Laura Languillet ... visual effects: technical director
Martin Lanzinger ... previs animator: Argon
Emeric Larochette ... lookdev td: MPC
Adam Lawrence ... visual effects coordinator
Alex Lay ... compositing supervisor: animal logic
Mélanie Le Bloa ... digital compositor: mpc
Daniel Le ... visual effects assistant editor
Patricia Leblanc ... visual effects coordinator: MPC
Florent Lebrun ... matte painter
Kevin Lecocq ... technical animator
Christie Lee ... lighting td: framestore
Phoenix Woung-Bi Lee ... effects technical director: Framestore
Elisabeth Leeb ... lighting technical director
Steven Lees-Smith ... support engineering supervisor: animal logic
Julien Lefebvre ... visual effects artist
Benoit Legros ... lead compositor
Christopher Leloup ... lead paint & roto: Framestore
Elsa Lemire ... digital compositor
Francis Leong ... creature effects technical director: Framestore Montreal
Alexandra Leuk ... visual effects production assistant: MPC
Jimmy Leung ... fx td: framestore
Mari Levitan ... visual effects manager: MPC
Josh Lewis ... support engineer: animal logic
Aulo Licinio ... senior animator
Jarrod Linton ... visual effects
Daniel Llussà ... fx technical director: MPC
Jeremie Lodomez ... compositing supervisor: Framestore
Carlo Loffredo ... animator
Simon Loisel ... visual effects artist
Gian Ignacio Lombardi ... compositing & lighting: Luma Pictures
Daniel Lopez ... support engineer: animal logic
Alexandra LoRusso ... fx td: mpc
Charlie Lovett ... post vis artist: Proof / previsualization artist: Argon
Will Lovett ... lighting and compositing artist: Luma Pictures
Christina Lum ... look development
Timmy Lundin ... effects lead: Rising Sun Pictures
Mickaël Léger ... digital compositor
Laura Macfadyen ... digital matte painter: Framestore
Francesc Macia ... digital compositor
Patrick Madden ... support engineer: animal logic
Guy Madore ... system administrator: framestore
Lee Maher ... visual effects coordinator: MPC
Aron Makkai ... visual effects artist
Arnaud Malherbe ... visual effects artist
Gurumurthy Mande ... texturing and lookdev artist: MPC
Manolo Mantero ... cg supervisor: MPC
Fernando Mantilla Garzon ... matchmove artist: Framestore / tracker/matchmover: Framestore
Jean-Philippe Marchand ... matte painter: MPC
Marilyn Marcotte ... animator: MPC
Mike Marcuzzi ... visual effects
Ivaylo Marinov ... digital compositor: MPC (as Ivailo Marinov)
Renee Marsland ... pipeline technical assistant: Rising Sun Pictures
Catherine Martin ... visual effects coordinator
Dominic Martin ... digital artist
Xavier Martin ... effects technical director: MPC
Riccardo Mascia ... paint and roto: framestore
Christopher Maslen ... compositor
Hubert Maston ... cg supervisor
Rachel Matchett ... global head of production: MPC
Paulo Alexandre Mateus ... digital compositor
Daniel Matley ... visual effects producer: Framestore
Manmath Matondkar ... Modeling Artist: MPC
Javad Matoorian-Pour ... compositor: MPC
Yosuke Matsuno ... senior compositor: MPC
Tiffany Mazeau ... lighting artist
Helen McAvoy-James ... visual effects coordinator: mpc
Lauren McCallum ... head of production: MPC, Montreal
Shawn McCarten ... lighting artist: Rising Sun Pictures
Jason McDonald ... previsualization supervisor: Argon
Ambrose Mcduffy ... matchmove artist: Luma Pictures
Dan McIntosh ... assistant visual effects editor
Chris McKenna ... technical animator: MPC
Louise McNicholl ... visual effects production supervisor
Harry Medlin ... compositor: Rising Sun Pictures
Mariano Mendiburu ... animator
Marc Menneglier ... digital artist
Neptune Mentor ... environments artist
Craig Mepham ... previs animator: Argon
Sandrine Mercier ... digital compositor: MPC
Chloé Mesnage ... lighting artist
Steven Messing ... senior concept designer
Christophe Metz ... compositor: Framestore
Florian Meyer ... fx td: mpc
Jared Michael ... Environment TD & 3D DMP
Miranda Middlewood ... visual effects coordinator
Francesca Milde ... digital compositor
Kyoungsoo Min ... texture artist: luma pictures
Damjan Minovski ... Roto/Paint Artist: FX3X
Chelsea Mirus ... visual effects coordinator
Ankur Mishra ... digital artist: MPC
Paul Molodowitch ... lead pipeline technical director: Luma Pictures
Diana Moneva ... digital compositor
Shannon Moran ... vfx promotional editor: MPC
Maxime Moreira ... modeller: framestore
Isabelle Morello ... senior matte painter
Fernando Morillo ... fx artist: mpc
Rameshbabu Morkonda Sethuraman ... previsualization animation: Argon
Eddy Moussa ... digital compositor
Sarah Moussaif ... visual effects coordinator
Achal Muchhala ... digital compositor: MPC
Didier Muenza ... lead environment artist: framestore
Patrizia Mulè ... visual effects coordinator
Gabriela Mursch ... tech animator
Sven Müller ... texture artist: MPC
Ram Mohan Nadam Reddy ... digital compositor
Pat Nadeau ... visual effects coordinator (as Patric Nadeau)
Rudresh Naik ... lead visual effects artist
Trilochan Naik ... matchmove lead
Nandini Nambiar ... lookdev artist
Rc Nandhu ... compositor (as Nandhurc)
Gabriel Naveau ... digital compositor
Vijaylakshmi Neginal ... texture artist
Andreas Nehls ... lead digital artist: MPC (as Andreas Tandy Nehls)
Sheldon Neill ... digital coordinator: Luma Pictures
Sujeen Nepali ... digital compositor
Marijus Neverdauskis ... senior compositor: MPC
Thomas Newbury ... model & texture artist: luma pictures
Martin Newcombe ... lead surfacing artist
Lucas Newton ... previs artist / visual effects artist
Gregory Ng ... lighting & compositing artist: Luma Pictures
Giang T. Nguyen ... senior visual effects artist: MPC
Tomi Nieminen ... visual effects producer: MPC
Atkinson Nikki ... postvis artist: Argon (as Nicola Atkinson)
Sabari Nobishwaran ... digital compositor
Eric Noel ... lighting technical director: framestore
Ryan Nolan-Hieb ... environment td: MPC
Timothee Nolasco ... digital artist: visual effects
James P. Noon ... tracking
Robin Nordenstein ... creature fx
Michael North ... roto paint artist: Luma Pictures
Adrian Nurse ... digital compositor
Daniel O'Shaughnessy ... paint & roto artist: framestore
Cenay Oekmen ... visual effects artist
Gemma Office ... visual effects coordinator: MPC
Kieran Ogden-Brunell ... visual effects artist: rising sun pictures
Bartlomiej Olejniczak ... fx td: mpc
Pablo Otero ... matchmove artist
Jessica Ott ... animator: MPC
Ghislain Ouellette ... digital compositor
Stanislas Paillereau ... lead rigging td
Sona Pak ... visual effects producer
David Palanchon ... pipeline technical director: Framestore
Rohit Palankar ... matchmove and rotoanimation artist
Andrew Palmer ... senior look development artist
Guo Kun Pan ... render support: Framestore
Shailendra Kumar Pandey ... compositor: Framestore
Joan Panis ... lead digital artist
Niomie Papatens-Rochon ... matchmove artist: Framestore
Praveen Kumar Sharma Parasnath ... paint & prep artist: anibrain
Foram Pardiwala ... digital compositor: MPC
Ravi Pareek ... lead compositor mpc
Adam Paschke ... visual effects supervisor: Rising Sun Pictures
Hanuman Patel ... digital compositor
Nikul Patel ... lidar scanning supervisor
Trushna Patel ... vfx editor: MPC
Matthew Patience ... compositor: Framestore
Matthieu Paugam ... lighting td: MPC
Guillermo Paz ... matte painter: MPC
Dario Pedretti ... digital compositor
Stuart Penn ... visual effects supervisor: Framestore
Annamaria Pennazzi ... concept artist assistant
Michael Perdew ... production supervisor: luma pictures
Enrico Perei ... senior compositing artist: promotional content
Levente Peterffy ... lead matte painter
Josip Peterkovic ... junior matchmove/layout artist: Rising Sun Pictures
Matteo Petricone ... digital compositor: animal logic
Valentin Petrov ... concept artist
Goran Petrushevski ... paint artist
Adam Pettigrove ... roto/paint: luma pictures
Chris Petts ... lead previs artist: Argon
Wendy N. Pham ... lighting artist: Double Negative
Thandiwe Philips ... department manager: animation and technical animation
Kilou Picard ... visual effects producer: Animal Logic
Nicolas Pierquin ... concept artist: luma pictures
Ezra Pike ... Roto and Paint: MPC
Marco Pileri ... digital compositor
Victor Pillet ... lead creature fx td
Raphael A. Pimentel ... animation supervisor: luma pictures
Britton Plewes ... lighting td: framestore
Alfonso Pontillo ... compositor
Mario Ivan Ponton ... compositor: visual effects
Eddie Porter ... digital compositor: Luma Pictures
Justin Porter ... digital production manager: Luma Pictures
Adam Potter ... vfx data manager: Rising Sun Pictures
Daniel Powter ... data lead
Lucas Pozzey ... Digital DP: luma pictures
Vikram Prashanth ... vfx editorial
Matthieu Presti ... effects technical director: Framestore
Filippo Preti ... lookdev technical director
John F. Prieto ... lead lighting technical director: MPC
Howard Protheroe ... senior compositor
Francis Provencher ... head of systems: MPC
Srikanth Pullamsetti ... matchmove & rotoanim artist
Lauren Purdy ... visual effects coordinator
Jason Quintana ... cg supervisor: Framestore
Rajabose ... matchmove artist: mpc
Rakesh_Mukherjee ... matchmove artist: MPC
Nicolas Ramiro Cotallo ... fx artist: MPC
Andres Rascon ... digital artist
Sagar Rathod ... postvis artist: Argon
Jonathan Ravagnani ... digital artist
Sebastian Ravagnani ... visual effects artist
Raghu P. Ravichandran ... visual effects artist
Arka Ray ... prep artist
Kisholay Ray ... production coordinator
Will Reece ... line producer
Tyagi Reetuj ... digital compositor: Luma Pictures
Christopher Reid ... systems administrator: MPC
Emeric Renard ... lighting artists
Loic Resplandy ... visual effects: MPC (as Loïc Resplandy)
Geoffrey Reynaud ... lead fx td: MPC
Laurent Reynaud ... senior compositor: mpc
Jesse Reynolds ... culture/production assistant: luma pictures
Marc Rice ... lead compositor
Thomas Rich ... lighting technical director
Maxime Richard ... digital artist: MPC
Steffen Richter ... digital compositor: MPC
Daniel Riddle ... modeler & texture artist: luma pictures
Maude Rivard ... 3d environment artist
Sandra Roach ... postvis compositor
Benoit Robert ... fx td: MPC
Scott Robertson ... paint and roto
Shayne Rodway ... support engineer: animal logic
Marco Rolandi ... environment supervisor: MPC London
Diana Roldan ... visual effects coordinator: MPC
Ryan D. Romero ... digital artist (IMAX version)
Michael Rouayroux ... digital compositor: MPC
Paul Round ... visual effects supervisor: peerless
Samuel Rousseau ... paint & roto artist
Jonak Roy ... software development and support
Yves Ruprecht ... animator: MPC
Nathan Rusch ... pipeline technical director: Luma Pictures
Mathias Røyrvik ... rigging td: MPC
Sajeev Sadanandan ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Marc Sadeghi ... executive visual effects producer: Atomic Fiction
Corin Sadlier ... matchmove artist
Shawn Sahara ... roto & paint artist: Luma Pictures
Anjum Sakharkar ... Modeling and Texturing Artist
Matteo Sala ... previsualization artist: Argon
Nooreldin Reda Salama ... digital compositor
Elena Salas ... digital compositor
Alicia Saleh ... crowd td
Henning Sanden ... creature modeler: MPC
Matteo Sanna ... previs artist: Argon Fx
Andre de Oliveira Santos ... rigger: Framestore (as Andre Santos)
Jeremy Sawyer ... lead compositor: MPC
Craig Saxby ... visual effects coordinator: mpc
Federico Scarbini ... asset lead: MPC
Eduardo 'Lalo' Schmidek ... senior previs artist: The Third Floor
Marc Schoenbeck ... lighting & compositing artist: Luma Pictures
Karl Schudeck ... previs animator: Argon
David Schulz ... visual effects artist: Animal Logic
Petra Schwane ... Compositing Supervisor: Framestore London
Abigail Scollay ... in-house senior compositor
Nicholas Seal ... digital compositor: proof inc
Brendan Seals ... visual effects supervisor: luma pictures
Zsolt Sebok ... digital compositor: MPC (as Zsolt Sebõk)
Charles Seignolle ... production coordinator
Marco Semeraro ... fx artist: MPC
Beth Senn ... digital coordinator: Luma Pictures
Fiaz Shaikh ... modeling and sculpting artist: MPC
Katryna Shattuck ... associate bidding producer: luma pictures
Matthew Shaw ... digital compositor
Sanjeet Christopher Shivkar ... software engineer: MPC
Shyamchand ... digital compositor
Joey Sila ... lighting and compositing artist: Luma Pictures
Jared Simeth ... associate vfx supervisor: Luma Pictures
David Simpson ... compositor: Framestore
Thanapoom Siripopungul ... character td supervisor: luma pictures
Richard Skelton ... digital artist
Igor Skliar ... senior shader writer: MPC
Mykhailo Slavov ... senior compositor
Anthony Smith ... visual effects supervisor: Rising Sun Pictures
Katherine Smith ... assets producer: MPC
Rebecca j Smith ... vfx production assistant: MPC
Davi Soesilo ... visual effects data wrangler
Nicolas Sola ... software developer: MPC
Vahan Sosoyan ... lighting technical director: framestore
Roman Sotola ... compositor: Framestore
Derek Spriggs ... lighter/compositor: Luma Pictures
Tatampudi SrinivasaRaju ... senior texturing/lookdev td: MPC
Christophe St-Pierre Paradis ... lead animator: MPC
Carl St-Pierre ... compositor
Anthony Stedman ... visual effects
Alastair Stevenson ... lead matchmove artist: Framestore
Ken Stewart ... digital compositor
James Stone ... lead modeller
Cody Stoof ... fx td
Jan Strootmann ... fx artist: MPC
Sukhmeetanand ... digital compositor
Hemanth Surana ... digital artist
Eleanor Sutton ... compositor
Elfar Sverrisson ... digital compositor
Steven Swanson ... visual effects supervising producer: Luma Pictures
Attila Szapek ... digital compositor
Andrei Szasz ... modeler: MPC
Alonso Sánchez ... digital artist
Chiara Talarico ... roto artist: Peerless
Anthony Tan ... production support
Patrick Tasse ... compositing supervisor
Claudio Tassone ... postvis artist: Argon
Jalal Tchelebi ... technical animator
Alexandros Theodosiou ... digital compositor: MPC
James Thompson ... post-visualisation artist: Proof Inc.
James Thompson ... assistant technical director
Michael Adam Thompson ... creature fx artist
Jithendran Thottupurath ... department manager: MPC
David Tilton ... concept artist: Luma pictures
Lachlan Tolley ... compositor
Joshua Toonen ... compositor
John Toth ... digital compositor: rising sun pictures
Carine Touraille ... senior pipeline td: Atomic Fiction
Duy Tran ... lead modeller: Framestore
Gabriel Tremblay-Beauvais ... lead modeler: Framestore
Mark Tremble ... compositor
Marie Tricart ... matte painter
Michael Trinh ... visual effects coordinator
Ryan Trippensee ... digital compositor
Frank Turcotte ... digital compositor
Parikshat Tyagi ... compositor: Rising Sun Pictures (as Parikshit Tyagi)
Imre Tüske ... fx td: Luma Pictures
Dimitri Uradovskiy ... senior visual effects artist
Audrius Urbonavicius ... digital matte painter: MPC
Nilesh Uttarwar ... compositor
Merinda Janse van Rensburg ... roto and paint artist: Rising Sun Pictures
Ville-Matti Vasama ... effects technical director: MPC
Kamyllia Vasseur ... visual effects artist
Eduardo Vazquez ... digital compositor: MPC (as Eduardo Duran)
Sreejith Venugopalan ... lead digital artist: MPC
Raghav Verma ... digital artist: MPC
Benoit Vervier ... matte painter
Noah Vice ... head of look development: Rising Sun Pictures
Eduardo Villarreal ... digital compositor
Florent Villegas ... vfx production manager: mpc
Rubén Villoria ... visual effects
Kynan Voyeaud ... digital compositor: mpc
Anne Vu ... compositor: Rising Sun Pictures
Rebecca Vujanovic ... visual effects coordinator: Twentieth Century Fox
Pablo Vázquez ... lighting artist
Brice Wahl ... compositor
Sagar Wakankar ... lead digital artist
Ben Walker ... digital matte painter
David Walker ... matchmove artist: Framestore
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D scanning
Bradley Webster ... visual effects artist
Kenneth Weide ... sr. lighting td
Prema Weir ... visual effects designer
Raphaelle Weisz ... visual effects coordinator: framestore
Joseph West ... matchmove artist
Barnes Wheeler ... vfx editor: Framestore
Georgia White ... vfx production assistant: Animal Logic
Toby White ... visual effects coordinator
Caroline Whitehill ... visual effects coordinator
Greg Wieder ... pipeline td: Rising Sun Pictures
Luke Wilding ... modeller
Toby Winder ... animator
Oliver Winwood ... lead effects technical director: MPC
Mike Woodhead ... MPC: Senior Data Capture TD / senior capture data technical director: MPC
Mitchell Woodin ... digital compositor: Animal Logic
Kyan Woodpower ... assistant vfx editor: Animal Logic
Simon Wottge ... senior previs artist: The Third Floor
Ben Wotton ... digital compositor: Animal Logic
Garrett Wycoff ... compositor: Luma Pictures
Nancy Xu ... visual effects production supervisor
Randal Yeoman ... Lighting Software Embedded Artist, MPC Montreal
Glen Young ... animation department manager: MPC
Joshua Young ... compositor
Rebecca Hung Han Yun ... paint and roto artist
Ngnodjom Yvan ... fx technical director: MPC
Jennie Zeiher ... bidding producer: Rising Sun Pictures
Dan Zelcs ... asset supervisor: MPC
Nathan Zeppel ... layout artist: Rising Sun Pictures
Sichen Zhang ... modeler & texture artist: luma pictures
Andrew Zink ... cg supervisor: luma pictures
Gabriele Zucchelli ... animation supervisor
Najdovski Aleksandar ... paint artist (uncredited)
Jonathan Cox ... fx technical director: Animal Logic (uncredited)
Prasanna Kumar Dhanabalan ... matchmove and rotoanimation artist (uncredited)
Shomnath Dhar ... compositor (uncredited)
Zoran Dimanovski ... lead paint artist (uncredited)
Trent Dyer ... render wrangler: animal logic (uncredited)
Lars Erik Eriksen ... head of paint and roto: Framestore (uncredited)
Christian Friesser ... digital compositor: MPC Montreal (uncredited)
Katarina Gacevska ... lead paint artist (uncredited)
Chawalit Jirattikansakul ... tracking (uncredited)
Lazetutkovski ... lead paint artist (uncredited)
Deanna Louie ... asset producer (uncredited)
Marlin McGlone ... data operative (uncredited)
Alessandro Sabbioni ... visual effects artist (uncredited)
Alesja Surubkina ... paint and roto: framestore (uncredited)

Stunts 

Lee Adamson ... stunt rigger
Jade Amantea ... assistant stunt coordinator / stunt performer
Cameron Ambridge ... Stunt Double: Dany McBride
Yasushi Asaya ... stunt player
Gil Balfas ... stunts
Andrea Berchtold ... stunt rigger
Damien Bryson ... stunt double: Billy Crudup
Sean Button ... stunt double: Demián Bichir
Marky Lee Campbell ... stunt rigger
Tony Christian ... stunt rigger: additional photography
Aston Crabtree ... Stunt Double: Amy Seimetz
Zarene Dallas ... stunts
Mark Duncan ... stunt performer
Simon Edds ... stunts
Kim Fardy ... stunt performer
Simon Farrow ... stunts
Ashlee Fidow ... Stunt Double: Carmen Ejogo
Toby Fuller ... additional stunt double: Billy Crudup
Kyle Gardiner ... stunt coordinator
Chan Griffin ... fight choreographer
Neal Horton ... stunt performer
Jack Kingsley ... stunt performer / stunt rigger
Alex Kuzelicki ... utility stunts
Blake Lindsell ... stunt performer
Kim Mayes ... stunt office coordinator
Holly McCredden ... Stunt Double: Tess Haubrich
Charlie McEvoy ... stunts
Steve Morris ... safety supervisor
Steve Murdoch ... stunts
Simon Mak Murrell ... stunt performer
Puven Pather ... stunts
Simon Rhee ... additional stunt coordinator
Lockie Robbie ... stunt performer
Warwick Sadler ... stunt performer
Matthew Sampson ... stunt department supervisor: uk unit
Joshua Seattle ... stunts
Ben Siemer ... stunt double: nathaniel dean
Ryan Tarran ... stunt double: Alexander England
Mark Tearle ... stunt rigger
Carly Thomas ... stunt rigger
Rosalie van Horik ... stunt double: Callie Hernandez
Connor Van Vuuren ... Stunt Double: Michael Fassbender
Andrew Wallis ... stunt performer
Mark Wickham ... key stunt rigger

Camera and Electrical Department 

Charlie Adams ... practical electrics technician
Guy Alexander ... drone pilot: Heliguy
Peter Beeh ... aerial cinematographer: New Zealand unit
Alex Bender ... second assistant camera: 'a' camera additional photography
Mark Bills ... electric (as Mark Mates-Bills)
Jason Binnie ... first assistant camera: "b" camera
Jimmy Bollinger ... LX assistant: New Zealand
Mal Booth ... dolly grip
Maria Boyadgis ... photo assistant
Barney Coates ... second assistant "b" camera: additional photography
Shaun Conway ... gaffer
Toby Conway ... technocrane tech
Toby Copping ... key grip
Jamie Couper ... rigging electrics best boy (NZ)
Hilary Crombie ... camera loader
Simon Currie ... dit: splinter unit
Richard Dabbs ... second assistant camera
Inaki De Ubago ... second assistant camera: "d" camera, main unit
Scott Dolan ... first assistant camera: "c" camera
Ewan Donnachie ... drone camera operator: Heliguy
Michael Easter ... digital utility
Ross Emery ... director of photography: second unit
Roger Feenstra ... first assistant camera: vfx unit / focus puller: vfx unit
Frank Flick ... camera operator: 2nd unit
Nathan Frost ... lighting technician
Pete Gilmour ... lighting programmer
Mark Glindeman ... gaffer: splinter unit
Iain Godfrey ... practical electrics electrician
Steve Grainger ... electrician
Sami Gustafsson ... lighting technician
Paul Hamlyn ... off-set best boy grip
Chris Hansford ... scorpio crane operator: second unit
Mark Harris ... best boy rigging electrics
Sam Hopkins ... practical electrics senior technician
Ben Howlett ... camera trainee: pick ups
Jani Häkli ... first assistant camera: "d" Camera
Mark Jefferies ... Rigging Gaffer
Glen Jenkins ... senior lighting lechnician
Andrew AJ Johnson ... camera operator / steadicam operator
Darrin Keough ... camera operator: "b" camera, NZ
Kieran Kerwin ... camera trainee
Joel Klinger ... practical electrics hod
Jake Koning ... second assistant camera: "b" camera, main unit
Michael Larcombe ... oculus head technician
Julian Lawrence ... digital imaging technician utility
Khoa Le ... data wrangler
Matthew Linfoot ... Senior Lighting Technician
Christian Luxton ... first assistant "a" camera: day player
Gerard Mahony ... grip
Marc-Jason Maier ... digital imaging technician: additional photography
Thomas McCarty ... lighting technician: los angeles unit
Renee McClenahan ... practical electrics technician
Calum McFarlane ... camera operator: "c" camera
Mike Mcrae ... grip
Ryan Nguyen ... digital imaging technician
Jac Norton ... second assistant camera: "c" camera, main unit
Zachary Peel-McGregor ... a camera second assistant camera: second unit
Adrian Pinto ... video technician
Jason Poole ... best boy
Aaron Rapira ... grip
Avi Roffman ... assistant chief lighting technician: los angeles unit
Mark Rogers ... still photographer
Ben Ruffell ... camera operator: VFX New Zealand unit
P. Scott Sakamoto ... camera operator: a camera
Ricky Schamburg ... first assistant camera: "a" camera
Naomi Sharp ... camera loader
Zeb Simpson ... video assist operator
Alastair Smith ... drone assistant: Heliguy
Matthew Spowart ... second assistant camera "a" camera: main unit
Michael Taylor ... 2nd unit video assist operator
Theo Thomas ... key rigging grip
Greg Tidman ... key grip: splinter unit
David Tilburey ... practical electrics best boy
Matt Toll ... camera operator: dailies
Michael Vivian ... dolly grip: a camera
Michael Webber ... lead hand
Charlie Whitaker ... first assistant camera dailies
Peter Whitby ... lighting desk operator
Grant Wilson ... practical electrics senior technician
Damian Wyvill ... camera operator: B camera
Andrew AJ Johnson ... AR rig operator (uncredited)
Shaun O'Dell ... director of photography additional photography (uncredited)

Animation Department 

Michael Augello ... animator
Anto Bond ... head of modelling
Nikki Braine ... animator
Nicholas Cabana ... animator
Roxan Carle ... animator
Qian Hao Chai ... animation td
Sean Conly ... animator
Art Curry ... animator: MPC
Valentin Dely ... animator: MPC
Julien Deragon ... animator
Adam Ellwanger ... animator
Jason Fittipaldi ... lead animator
Gabriel Gagné ... animator
Megan Hughes ... animator
Martin Lanzinger ... animator
Arthur Gil Larsen ... animator
Hans Lee ... animator senior
Joseph Lewis ... animator
Andrew Mills ... animator
Rameshbabu Morkonda Sethuraman ... animator
Phil Morris ... animation supervisor montreal
Ross Alexander Stephen Novak ... animator
Jessica Ott ... animator
Carl-Simon Picard ... animator
Jaco Pretorius ... animator
Hennadii Prykhodko ... senior animator
Alexandre Ronco ... animation supervisor: MPC
Joe Smith ... animator: MPC
Johnny Spinelli ... lead animator
Behede Suraj ... modeling artist
Karly Yohe ... animator
Puneethpb ... animator (uncredited)

Casting Department 

Ebony Hardin ... casting assistant
Wittney Horton ... casting associate
Morgan Smallbone ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Kathryn Avery ... costume assistant
Gloria Bava ... Costume Cutter
Stephanie Blythman ... costume assistant
Natalie Bracher ... art finisher
Anna Burstall ... set costumer
Mark Campbell ... assistant costume designer
Giulia Chini ... costume maker
Eric Coco ... costume model: Ridley Scott and Janty Yates
Ivana Daniele ... set costumer
Bruno de Santa ... costumer: Michael Fassbender (as Bruno De Santa)
Bronwyn Doughty ... costume coordinator
Robyn Elliott ... costume supervisor aus
Harry Farrant ... costume pa
Kirsa Ferreiro ... costume maker
Adelaide Filippe ... art finisher
Rachel Freire ... costume maker
Charles Gillies ... junior set costumer
Nicola Greenwood ... costume assistant
Anna Haigh ... costume graphic artist / costume illustrator
Jacqueline Harkin ... Costume Standby Assistant
Esther Himer ... costume maker
Alistair Johns ... stunt costumer
Zana Komene ... assistant art finisher
Barbara Kuznar ... assistant cutter
Lauren Lau ... assistant art finisher
Simone Macdonald ... costume effects: art finisher
Annette Malone ... costume maker
Ally Mansell ... costume buyer
Fiona McCann ... costume buyer
Michael Mooney ... associate spacesuit costume designer
Kim Moran ... junior set costumer
Jasmine Newton ... assistant to costume designer
Amanda Nichols ... costume cutter
Dan Owen ... set costumer
Sarah Robinson ... costume supervisor
Andrey Ryabovichev ... senior illustrator
Maria Salcher ... costume coordinator
Jade Sims ... costume buyer
Gypsy Taylor ... costume illustrator
Christina Validakis ... costumer
Laurie Verling ... costumer
Dan Walker ... concept artist
Fiona Warmbath ... costumer
Carolyn Wells ... set supervisor
Stephanie Wigens ... costume maker
Shirley Wilson ... specialist spacesuit cutter
Kevin Harris ... prop costume maker (uncredited)
Jon Moss ... costume maker (uncredited)

Editorial Department 

Elise Anderson ... second assistant editor
Mike Austin ... finishing editor
Fiorenza Bagnariol ... data technician
Lucie Barbier ... color assistant
Hershel Cohen ... finishing producer
Andrew Dearnley ... feature finishing producer
Giovanni DiGiorgio ... digital intermediate assistant
Chris Francis ... colour assistant
Cara Harvey ... second assistant editor
Jonas Jangvad ... colour assistant
Laurence Johnson ... first assistant editor
Rob Jones ... apprentice editor
Todd Kleparski ... head of production: Company 3 UK
Daniel Le ... vfx assistant editor
Liyana Mansor ... assistant vfx editor
Gavin McCarron ... data technician
Stephen Nakamura ... colorist
Cheryl Potter ... additional editor
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant
Stephanie Tighe ... dailies coordinator
Justin Tillett ... on-line editor
Aravindharaj Varatharajan ... editorial assistant
Jeannie Yeung ... editorial production assistant
Niccolo H. Bodner ... assistant colorist: Company 3 (uncredited)
Jordan Schulz ... assistant colorist: company 3 (uncredited)

Location Management 

Mary Barltrop ... location manager
Gina Deakin ... location co-ordinator New Zealand
Alice Gracie ... location coordinator
Jeremy Peek ... location manager

Music Department 

Robert Ames ... additional orchestration / conductor / solo viola / viola improvisation
John Barrett ... protools scoring engineer
Galya Bisengalieva ... solo violin / violin improvisation
Rachel Bolt ... viola
Thomas Bowes ... concertmaster
James Seymour Brett ... orchestrator
Hugh Brunt ... orchestrator
Phil Cobb ... soloist: trumpet
Peter Cobbin ... score produced by / score recorded and mixed by
London Contemporary Orchestra ... score performed by
Caroline Dale ... soloist: cello
Alex Ferguson ... assistant engineer
Helen Greenwood ... soloist: pre-record flute
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Matt Jones ... score assistant engineer
Stefan Karrer ... soundtrack producer
Adam Langston ... orchestrator
Tommy Laurence ... additional orchestrator
Tony Lewis ... supervising music editor
Roger Linley ... musician: double bass
Frederick Lloyd ... trailer music
Matt Lovell ... engineer: programmer
Steve Mair ... musician: double bass
Dorina Markoff-McNulty ... musician
Cliff Masterson ... conductor
David Menke ... additional midi programming
Rebecca Morellato ... music production executive
Jean-Gabriel Raynaud ... additional midi programming
Patrick Savage ... musician
John Ashton Thomas ... orchestrator
Cecile Tournesac ... music preparation / score editor
Laurence Ungless ... musician: double bass
Richard Watkins ... soloist: French horn
Kirsty Whalley ... score mixed by / score produced by
Lucy Whalley ... assistant contractor
Arabella Winter ... assistant music editor
Paul Deetman ... composer: trailer music (uncredited)
David Frederick ... teaser/trailer music (uncredited)
Patrick Houlihan ... music executive (uncredited)
Mark Jan Wlodarkiewicz ... music editor (uncredited)

Transportation Department 

Roger Baker ... driver: cast
Jim Beard ... Transport Manager
Martin Birmingham ... driver to Ridley Scott
David Collins ... driver: cast
Declan Cudd ... driver
Ant Fallon ... transportation coordinator
Spencer Faulkner ... swing driver sydney/brisbane
Rob Flanagan ... production driver
Jane Gray ... transportation coordinator: new zealand
Scott Harlovich ... driver: cast
David Lewis ... transport supplier
Richard Mugridge ... driver
Linda Musson ... transportation coordinator
Suzanne Srpek ... transportation
Taris Tyler ... production driver

Other crew 

Sara Aghdami ... promotions manager
Javier Aliaga ... model maker
Gil Balfas ... stand-in
Bridgette Barnsley ... assistant: Ridley Scott
Maggie Baron ... production secretary: Los Angeles
Thouraya Battye ... recruiting
Nicola Bisello ... production secretary: additional photography
Bonnie Blake ... Assistant Production Coordinator
David Bonneville ... stand-in
Javier Botet ... motion capture actor
Melina Burns ... script supervisor: second unit
Sean Carville ... production accountant: Los Angeles, reshoots
Kieran Cato ... traffic manager
Pierre Cheminat ... first assistant accountant
Merilyn Cook ... Assistant Production Coordinator
Michael Coscia ... assistant production coordinator: additional photography
Nicole Coulston ... Art/Construction Accountant
James Cowling ... travel coordinator
Cj Cronin ... assistant accountant
Matt Curtis ... titles designer and graphics
Andrew Dillon ... development investment manager: Screen Australia
James Doherty ... additional unit assistant
Chloë Donaldson ... 2nd assistant accountant
Dan Eady ... set crew: Crew on Call
Merran Elliot ... script supervisor
Kyran Ford ... analyst / researcher
Paul B. Gibbs ... production accountant
Gerri Valentina Gonzalez ... marketing/culture coordinator: Luma Pictures
Justin Gowdie ... production runner
Warren Harrington ... second assistant accountant
Katie Harris ... key set medic
Mark Harrold ... helicopter pilot
Cameron Hayes ... accounting clerk
Nick Hore ... recruiter
Francesca Hunt ... first assistant accountant: additional photography
Darin Inkster ... creature movement consultant
Hannah Ireland ... assistant to producer
Rebecca Janek ... epk producer
Emma Johns ... assistant: Ridley Scott
Geoff Kelly ... equipment coordinator: production
Emerald Kinerson ... traffic supervisor
Lizzy Jane Klein ... researcher
Simon Lam ... rushes pa
Jack Leary ... unit assistant: additional photography
See Sim Lian ... accounts assistant
Sarah Lyall ... Assistant Post Production Accountant
Joe Shabadoo Machart ... epk cinematographer
Jason Mack ... location security
Damian Martin ... creature workshop supervisor
Wendy Martinez ... production accountant-new zealand unit
Courtney Mayhew ... unit publicist
Jane McBennett ... trainee prop maker
Anna McDonnell ... Assistant Production Coordinator
Vera Meyer ... assistant: Ridley Scott
Ruthie Nielsen ... film runner: MPC
Fiona Nix ... unit publicist
Conor O'Sullivan ... creature design supervisor
Jeremy Peek ... creature movement consultant
Patricia Reid-Douglas ... french work permit coordinator
Charlotte Reynolds ... production secretary
Michael Robins ... assistant: Michael Fassbender
Josh Searle ... stand-in/picture double
Harri Sharp ... unit assistant
Bekki Shearer ... unit assistant
Neville Shulman ... special advisor: Ridley Scott
Adam Signorelli ... production runner
Elizabeth Small ... production coordinator: additional photography
Mike Snow ... rigging: grip
Dan Spellman ... researcher
Tyler Stinson ... production assistant
John Templeton ... cast trainer / military consultant
Michael Vasquez ... production accountant
Tom Westgate ... set pa: additional photography
Chris Winter ... IT consultant: NZ
James Woodley ... Creature department workshop technician
Alana Wright ... assistant: Michael Schaefer
Shane Wynter ... IT support
Jonathan Zelefsky ... production assistant
Hannah Zheng ... 2nd assistant accountant
Jamy Zink ... head of culture: luma pictures
James M.L. Muller ... stand-in/picture double: Billy Crudup (uncredited)

Thanks 

Oraka Aparima Runaka ... the producers wish to thank the following for their assistance: milford sound piopiotahi, new zealand
Julie Bishop ... the producers wish to thank the following for their assistance
Mitch Fifield ... the producers wish to thank the following for their assistance
Ryota Nakanishi ... additional thanks: reveiwer
Julie Payne ... in memory of
Debra Richards ... the producers wish to thank the following for their assistance: ausfilm
Te Runanga o Ngai Tahu ... the producers wish to thank the following for their assistance: milford sound piopiotahi, new zealand

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed