Edit
Vikings (TV Series 2013– ) Poster

(2013– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Ciaran Donnelly ... (15 episodes, 2013-2018)
Ken Girotti ... (14 episodes, 2013-2016)
Steve Saint Leger ... (12 episodes, 2017-2019)
Jeff Woolnough ... (10 episodes, 2014-2018)
Daniel Grou ... (7 episodes, 2016-2018)
Helen Shaver ... (4 episodes, 2015-2016)
David Wellington ... (4 episodes, 2017-2019)
Johan Renck ... (3 episodes, 2013)
Kari Skogland ... (2 episodes, 2014)
Kelly Makin ... (2 episodes, 2015)
Sarah Harding ... (2 episodes, 2016)
Ben Bolt ... (2 episodes, 2017)
David Frazee ... (2 episodes)
Anthony Karkosza ... (1 episode, 2017)
Joshua Zimmerman ... (1 episode, 2017)
Katheryn Winnick ... (1 episode)

Series Writing Credits  

Michael Hirst ... (created by) (89 episodes, 2013-2019)
Justin Pollard ... (1 episode, 2017)

Series Cast  

Gustaf Skarsgård ...  Floki / ... 63 episodes, 2013-2019
Katheryn Winnick ...  Lagertha / ... 60 episodes, 2013-2018
Alexander Ludwig ...  Bjorn Lothbrok / ... 51 episodes, 2014-2019
Clive Standen ...  Rollo 46 episodes, 2013-2018
Travis Fimmel ...  Ragnar Lothbrok / ... 45 episodes, 2013-2017
Alex Høgh Andersen ...  Ivar 42 episodes, 2016-2019
Jordan Patrick Smith ...  Ubbe / ... 40 episodes, 2016-2019
Maude Hirst ...  Helga 39 episodes, 2013-2017
Georgia Hirst ...  Torvi 37 episodes, 2014-2019
Moe Dunford ...  Aethelwulf 36 episodes, 2014-2018
Alyssa Sutherland ...  Queen Aslaug / ... 35 episodes, 2013-2016
Linus Roache ...  King Ecbert 33 episodes, 2014-2017
Jennie Jacques ...  Judith 33 episodes, 2015-2018
George Blagden ...  Athelstan 30 episodes, 2013-2016
John Kavanagh ...  The Seer / ... 29 episodes, 2013-2018
Peter Franzén ...  King Harald Finehair 25 episodes, 2016-2018
Jessalyn Gilsig ...  Siggy Haraldson 24 episodes, 2013-2015
Jasper Pääkkönen ...  Halfdan the Black 22 episodes, 2016-2018
Edvin Endre ...  Erlendur / ... 22 episodes, 2014-2016
Ferdia Walsh-Peelo ...  Alfred the Great 22 episodes, 2017-2019
Marco Ilsø ...  Hvitserk 21 episodes, 2016-2018
Jonathan Rhys Meyers ...  Bishop Heahmund 21 episodes, 2017-2019
Ida Nielsen ...  Margrethe 20 episodes, 2016-2018
Jefferson Hall ...  Torstein 20 episodes, 2013-2015
Philip O'Sullivan ...  Bishop Edmund 20 episodes, 2014-2017
Alicia Agneson ...  Princess Freydis / ... 20 episodes, 2017-2019
Josefin Asplund ...  Astrid 18 episodes, 2016-2018
Morgane Polanski ...  Princess Gisla 16 episodes, 2015-2017
Cormac Melia Cormac Melia ...  Ubbe 14 episodes, 2014-2015
Huw Parmenter ...  Roland 14 episodes, 2015-2016
Eric Johnson ...  Erik 14 episodes, 2019
Ben Robson ...  Kalf 13 episodes, 2015-2016
Amy Bailey ...  Queen Kwenthrith / ... 13 episodes, 2014-2016
Nathan O'Toole ...  Bjorn Lothbrok / ... 13 episodes, 2013-2016
Gaia Weiss ...  Porunn 13 episodes, 2014-2015
Lothaire Bluteau ...  Emperor Charles 13 episodes, 2015-2016
Cathal O'Hallin Cathal O'Hallin ...  Hvitserk 13 episodes, 2014-2015
Donal Logue ...  King Horik 12 episodes, 2013-2014
Ivan Kaye ...  King Aelle 12 episodes, 2013-2017
Owen Roe ...  Count Odo 12 episodes, 2015-2016
David Lindström ...  Sigurd 12 episodes, 2016-2017
Karen Hassan ...  Therese 12 episodes, 2015-2016
Leah McNamara ...  Aud / ... 12 episodes, 2017-2018
Ruby O'Leary Ruby O'Leary ...  Gyda 11 episodes, 2013-2016
Jack McEvoy ...  Helgi the Lean / ... 11 episodes, 2017-2018
Kristy Dawn Dinsmore ...  Amma 11 episodes, 2018-2019
Darren Cahill ...  Aethelred 10 episodes, 2017-2018
Andrei Claude ...  Ganbaatar 10 episodes, 2019
Frankie McCafferty ...  Sinric 9 episodes, 2015-2017
Thorbjørn Harr ...  Jarl Borg 9 episodes, 2013-2014
Ben Roe ...  Guthrum 9 episodes, 2017-2018
Kris Holden-Ried ...  Eyvind 8 episodes, 2017-2018
Tadhg Murphy ...  Arne 8 episodes, 2013-2014
Jonathan Delaney Tynan Jonathan Delaney Tynan ...  Lord Cuthred 8 episodes, 2017-2018
Stephen Rockett Stephen Rockett ...  Hvitserk 8 episodes, 2016
Luke Shanahan Luke Shanahan ...  Ubbe 8 episodes, 2016
Elijah O'Sullivan ...  Sigurd 8 episodes, 2016
Dean Ridge ...  Magnus 8 episodes, 2018-2019
Adam Copeland ...  Kjetill Flatnose 7 episodes, 2017-2018
Dianne Doan ...  Yidu 7 episodes, 2016
Steve Wall ...  Einar / ... 7 episodes, 2014-2016
Mei Bignall Mei Bignall ...  Thorunn 7 episodes, 2017-2018
Donna Dent Donna Dent ...  Rafarta / ... 7 episodes, 2013-2018
Elijah Rowen ...  Asbjorn 7 episodes, 2017-2018
James Quinn Markey ...  Ivar 7 episodes, 2016
Scott Graham ...  Frodi 7 episodes, 2017-2018
Elinor Crawley ...  Thyri / ... 7 episodes, 2013-2015
Lenn Kudrjawizki ...  Prince Dir 7 episodes
Gabriel Byrne ...  Earl Haraldson 6 episodes, 2013
David Pearse ...  Svein 6 episodes, 2013
Kevin Durand ...  Harbard / ... 6 episodes, 2015-2016
Diarmaid Murtagh ...  Leif 6 episodes, 2013
Seán T. Ó Meallaigh ...  Prudentius 6 episodes, 2016
Ryan Henson Ryan Henson ...  Hali 6 episodes, 2018
Svea Killoran Svea Killoran ...  Asa 6 episodes, 2018
Kelly Campbell ...  Ingvild 6 episodes, 2017-2018
Dean O'Neill Dean O'Neill ...  Viking Warrior 6 episodes, 2013-2014
Gary Kenneally Gary Kenneally ...  Bjarke 6 episodes, 2014-2015
Kathy Monahan ...  Eira 6 episodes, 2019
Isaac O'Sullivan Isaac O'Sullivan ...  Alfred 5 episodes, 2016-2017
Carrie Crowley ...  Elisef / ... 5 episodes, 2013-2014
Sinead Gormally Sinead Gormally ...  Tanaruz 5 episodes, 2017
Des Carney ...  Waerferth the Scout 5 episodes, 2016
Chris McHallem Chris McHallem ...  Saxon Noble / ... 5 episodes, 2015-2018
James Craze James Craze ...  Bul 5 episodes, 2017-2018
Conor O'Hanlon Conor O'Hanlon ...  Alfred 5 episodes, 2016
Rob Malone ...  Thorgrim 5 episodes, 2017-2018
Lulubelle Earley Lulubelle Earley ...  Jorunn 5 episodes, 2018
Kieran O'Reilly ...  White Hair / ... 5 episodes, 2017-2019
Colin R Murphy ...  Saxon Soldier 5 episodes, 2019
Colin R Murphy Colin R Murphy ...  Saxon Soldier 5 episodes, 2019
Greg Orvis ...  Siegfried 4 episodes, 2015
Adam Goodwin Adam Goodwin ...  First Scout / ... 4 episodes, 2017
Anton Giltrap Anton Giltrap ...  Guthrum 4 episodes, 2016-2017
Cathy White Cathy White ...  Ealswith / ... 4 episodes, 2013-2017
Aaron Monaghan Aaron Monaghan ...  Burgred 4 episodes, 2015
Laurence Foster ...  French Archbishop / ... 4 episodes, 2015
Dagny Backer Johnsen ...  Snaefrid 4 episodes, 2018
Anthony Brophy ...  King Svase 4 episodes, 2018
Vladimir Kulich ...  Eric 4 episodes, 2013
Eric Higgins ...  Knut 4 episodes, 2013
Amy De Bhrún ...  Jarl Hrolf / ... 4 episodes, 2013
Eve Connolly ...  Thora 4 episodes, 2018
Morten Suurballe ...  Sigvard 3 episodes, 2014
Morgan C. Jones ...  Law Giver 3 episodes, 2014
Sarah Greene ...  Judith 3 episodes, 2014
Lee Hunter ...  Saxon Scout / ... 3 episodes, 2017
Keith McErlean Keith McErlean ...  Lord Denewulf 3 episodes, 2017
Karima McAdams ...  Kassia 3 episodes, 2017
Tristan Heanue Tristan Heanue ...  Blacksmith 3 episodes, 2016-2017
Peter Gaynor Peter Gaynor ...  Lord Edgar 3 episodes, 2013
Charlie Kelly ...  Egil 3 episodes, 2017
Gary Murphy Gary Murphy ...  Bishop Unwan 3 episodes, 2013-2017
Lochlann O'Mearáin ...  First Noble 3 episodes, 2015
Conor Ryan Conor Ryan ...  Second Noble 3 episodes, 2015
Jouko Ahola ...  Kauko 3 episodes, 2013
Erik Madsen ...  King Hemming 3 episodes, 2018
Tomi May ...  Jarl Olavson 3 episodes, 2018
Steve Cash ...  Wulfgar 3 episodes, 2019
Danila Kozlovsky ...  Oleg of Novgorod 3 episodes, 2019
Brendan McCormack ...  Leof 3 episodes, 2019
Seán McGillicuddy ...  Osric 3 episodes, 2019
Oliver Price Oliver Price ...  Galan 3 episodes, 2019
Pellek ...  Envoy 3 episodes
Kal Naga ...  Ziyadat Allah 2 episodes, 2017
Trevor Cooper ...  Earl Bjarni 2 episodes, 2013
Eddie Elks ...  Olafur 2 episodes, 2013
Søren Pilmark ...  Stender 2 episodes, 2015-2016
Angus MacInnes ...  Tostig 2 episodes, 2013
Eddie Drew Eddie Drew ...  Odin 2 episodes, 2013-2015
Michael Hough ...  Frightened Warrior / ... 2 episodes, 2015
Mark Huberman ...  Louis 2 episodes, 2015
Duncan Lacroix ...  Ealdorman Werferth 2 episodes, 2014
Albano Jerónimo ...  Euphemius 2 episodes, 2017
Rebecca Grimes ...  Female Servant #2 / ... 2 episodes, 2013-2017
Barbara Griffin Barbara Griffin ...  Sorceress 2 episodes, 2014
Jim Roche Jim Roche ...  Saxon Scribe 2 episodes, 2017
Will Irvine ...  Brother Cenwulf 2 episodes, 2013
Jack Olohan ...  Viking Farmer 2 episodes, 2016
Sam Doyle Sam Doyle ...  Saxon 1 2 episodes, 2013
Jill Harding Jill Harding ...  Judith's Maid 2 episodes, 2015
Marty Maguire Marty Maguire ...  Second Saxon Noble 2 episodes, 2015
Sam Lucas Smith ...  Edwin / ... 2 episodes, 2013
Muiris Crowley ...  Third Saxon Noble 2 episodes, 2015
Ciaran McGlynn ...  Saxon #2 Farmhand / ... 2 episodes, 2015
Mark Lavery ...  Ivar's Male Slave 2 episodes, 2018
Damien Devaney Damien Devaney ...  Priest 1 / ... 2 episodes, 2013-2018
Robert Fawsitt Robert Fawsitt ...  Drunken Saxon / ... 2 episodes, 2014-2015
Carl Shaaban ...  Jesus 2 episodes, 2014-2015
Paul Ward Paul Ward ...  Hairdresser / ... 2 episodes, 2013-2016
Jonathon Kemp Jonathon Kemp ...  Wigea 2 episodes, 2013
Richard Ashton ...  Thorvard 2 episodes, 2014
André Eriksen ...  Black Cloaked Figure 2 episodes, 2016-2017
Paul Reid ...  Mannel 2 episodes, 2017
Rosalie Connerty Rosalie Connerty ...  Angrboda 2 episodes, 2016
Noni Stapleton Noni Stapleton ...  Pagan Priestess / ... 2 episodes, 2014-2017
Charles Last Charles Last ...  William Son of Rollo 2 episodes, 2016-2017
Sophie Vavasseur ...  Princess Ellisif 2 episodes, 2017
Gary Buckley Gary Buckley ...  Vik / ... 2 episodes, 2017
David Shannon David Shannon ...  Ealdorman 1 / ... 2 episodes, 2016-2018
Jonathan Gunning Jonathan Gunning ...  Magician / ... 2 episodes, 2015-2016
Jack Nolan ...  Earl Jorgensen 2 episodes, 2017
Caitlin Scott Caitlin Scott ...  Judith's Sister 2 episodes, 2017
Niall Cusack Niall Cusack ...  Abbot Lupus 2 episodes, 2016
Tom Hopkins Tom Hopkins ...  French Archbishop 2 episodes, 2016
Malcolm Douglas ...  Ealdorman 3 / ... 2 episodes, 2016-2018
Niall O'Sioradain Niall O'Sioradain ...  Pagan Priest 2 episodes, 2016-2017
Maxim Boshell Maxim Boshell ...  Ivar's Axe Boy 2 episodes, 2016
Rick Burn ...  Warrior 2 episodes, 2014
Nigel O'Neill ...  Viking #2 Farmstead / ... 2 episodes, 2015
Stav Dvorkin ...  Baltic warrior / ... 2 episodes, 2013-2019
Martin White Martin White ...  Housecarl 2 episodes, 2013
Mark Kelvin Ryan ...  Ragnars Recruit / ... 2 episodes, 2014-2016
Markjan Winnick ...  King Angantyr 2 episodes, 2018
Russell Balogh ...  Bishop Aldulf 2 episodes, 2019
Marko Leht ...  Torturer 2 episodes, 2019
Martin Maloney ...  Vigrid 2 episodes, 2019
Isabelle Connolly ...  Anna 2 episodes
Sandy Kennedy Sandy Kennedy ...  Sylvi 2 episodes
Alex Mills ...  First Young Viking 2 episodes
Michael Hirst ...  Executive Producer / ... 1 episode, 2017
David Murray ...  Lord Aethelwulf 1 episode, 2013
Kevin Flood ...  Old Man 1 episode, 2013
Anna Åström ...  Hild 1 episode, 2014
Gerard McCarthy ...  Brondsted 1 episode, 2013
Gavan O'Connor-Duffy Gavan O'Connor-Duffy ...  Housecarl 1 1 episode, 2013
Billy Gibson Billy Gibson ...  Ulf 1 episode, 2013
Alvaro Lucchesi Alvaro Lucchesi ...  Pagan Priest 1 episode, 2014
Elizabeth Moynihan ...  Gunnhild 1 episode, 2014
Josh Donaldson Josh Donaldson ...  Hoskuld 1 episode, 2017
Gary Farrelly Gary Farrelly ...  Young Boy 1 episode, 2013
Paul Booth Paul Booth ...  Saxon Officer 1 episode, 2016
Roisin Murphy ...  Elsewith 1 episode, 2018
Sean Tracy Sean Tracy ...  Egbert 1 episode, 2013
David Wilmot ...  Olaf Andwend 1 episode, 2013
Mark Fitzgerald Mark Fitzgerald ...  Warrior 1 episode, 2016
Conor Madden Conor Madden ...  Eric Trygvasson 1 episode, 2013
Tristan McConnell Tristan McConnell ...  Saxon Warrior 1 episode, 2013
David Michael Scott David Michael Scott ...  Nils 1 episode, 2013
Craig Whittaker Craig Whittaker ...  Hakon 1 episode, 2013
Jay Duffy ...  Ari 1 episode, 2014
Pagan McGrath ...  Woman 1 episode, 2014
Jack Hickey ...  Warrior #3 1 episode, 2015
Cameron Hogan Cameron Hogan ...  Magnus 1 episode, 2016
Bosco Hogan ...  Lord Abbot 1 episode, 2018
Michelle Costello ...  Female Servant #1 1 episode, 2013
Kevin McCann Kevin McCann ...  Man in Kattegat 1 episode, 2013
Rachel-Mae Brady Rachel-Mae Brady ...  Young Woman 1 episode, 2014
Alan Devine Alan Devine ...  Ealdorman Eadric 1 episode, 2014
Anthony Kinahan Anthony Kinahan ...  French Sentry 1 episode, 2015
Conor Lambert ...  Viking Tradesr 1 episode, 2017
Paul Kealyn Paul Kealyn ...  Blacksmith 1 episode, 2013
Cian Quinn Cian Quinn ...  Olaf, Son of Igolf 1 episode, 2013
Matt Ryan Matt Ryan ...  Peasant Man 1 episode, 2013
Niall Ó Sioradáin Niall Ó Sioradáin ...  Priest Uppsala 1 episode, 2013
Jens Christian Buskov Lund Jens Christian Buskov Lund ...  Olrik 1 episode, 2014
Rex Ryan Rex Ryan ...  Soldier 1 episode, 2015
Michelle Beamish ...  Female Servant #3 1 episode, 2013
Deirdre Mullins ...  Peasant Woman 1 episode, 2013
Carolyn Murray Carolyn Murray ...  Blacksmith's Daughter 1 episode, 2013
Steve Wilson Steve Wilson ...  Horik's Companion 1 episode, 2013
Mark Fitzgerald Mark Fitzgerald ...  Warrior 1 episode, 2014
Fionn Foley Fionn Foley ...  Bell Monk 1 episode, 2014
Conor Marren Conor Marren ...  Saxon #2 1 episode, 2014
Eva Bartley Eva Bartley ...  Midwife 1 episode, 2015
Sean Duggan ...  Monk 1 episode, 2015
Colm O'Brien Colm O'Brien ...  Tower Sentry 1 episode, 2015
Ian Meehan ...  Frankish Officer 1 episode, 2016
Luke Pierucci Luke Pierucci ...  Frankish Farmer 1 episode, 2016
Dave Rowe Dave Rowe ...  Guard 1 episode, 2016
Richard McWilliams ...  Saxon Scout 1 episode, 2017
Rob Walsh Rob Walsh ...  Aelle's Cleric 1 episode, 2017
Roanna Cochrane ...  Slave Girl 1 episode, 2013
Rudi Kennedy Rudi Kennedy ...  Young Man 1 episode, 2013
Cillian O'Gairbhi Cillian O'Gairbhi ...  Saxon Warrior #2 1 episode, 2013
Hilary Rose ...  Female Servant #4 1 episode, 2013
Amber Jean Rowan ...  Floki's Slave Girl 1 episode, 2013
James Browne ...  Messenger 1 episode, 2014
Chris Gallagher Chris Gallagher ...  Monk 1 episode, 2014
Derry Power Derry Power ...  Older Man 1 episode, 2014
Brendan Conroy Brendan Conroy ...  Blind Driver 1 episode, 2016
Ross McKinney ...  Frankish Farmer 1 episode, 2016
Nathan Hughes ...  Slave 1 episode, 2017
India Mullen ...  Aethegyth 1 episode, 2017
Tamaryn Payne Tamaryn Payne ...  Widow Ordlaf 1 episode, 2017
Alexis Forbes Alexis Forbes ...  Grim Giantess / ... 1 episode, 2013
Andy Kellegher ...  Saxon Warrior #1 1 episode, 2013
Edmund Kente Edmund Kente ...  Bishop Swithern 1 episode, 2014
Aonghus Og McAnally Aonghus Og McAnally ...  Messenger 1 episode, 2015
Lauterio Zamparelli ...  French Officer 1 episode, 2015
Gwynne McElveen ...  Farmer's Wife 1 episode, 2016
Lauren Farrell Lauren Farrell ...  Female Slave 1 episode, 2017
Jake O'Loughlin Jake O'Loughlin ...  First Saxon Boy 1 episode, 2017
Lorena Weldon Lorena Weldon ...  Bjorn's Victim 1 episode, 2017
Simon Coury Simon Coury ...  Saxon Priest 1 episode, 2013
Dez McMahon ...  Haraldson Kinsman 1 episode, 2013
Ian Beattie ...  King Brihtwulf 1 episode, 2015
Brian Fortune ...  Injured Noble 1 episode, 2015
Liam Clarke ...  Gudmund 1 episode, 2016
Adam McNamara ...  Thorhall 1 episode, 2016
Ben Smith-Short Ben Smith-Short ...  Second Saxon Boy 1 episode, 2017
Olga Wehrly ...  Saxon Woman 1 episode, 2017
Des Braiden ...  Father Cuthbert 1 episode, 2013
Michael Liebmann Michael Liebmann ...  Saxon Messenger 1 episode, 2013
Jonathan Ryan ...  Noble 3 1 episode, 2013
John Merriman John Merriman ...  Second Mercian Archer 1 episode, 2015
Matthew O'Brien Matthew O'Brien ...  Saxon #1 Farmstead 1 episode, 2015
Martha Christie Martha Christie ...  Roman Prostitute 1 episode, 2016
Ceire O' Donoghue Ceire O' Donoghue ...  Third Young Woman 1 episode, 2016
Ed Murphy Ed Murphy ...  Gardar 1 episode, 2016
Shashi Rami Shashi Rami ...  Slave Trader 1 episode, 2016
Daryl McCormack ...  Young Arab Man 1 episode, 2017
Frank Prendergast ...  Bishop Cynebert 1 episode, 2017
Mabel Hurley Mabel Hurley ...  Young Lagertha 1 episode, 2018
James Flynn James Flynn ...  Eadric 1 episode, 2013
Eddie Jackson ...  Monk 1 episode, 2013
Declan Conlon Declan Conlon ...  Wigstan 1 episode, 2016
David Coon David Coon ...  Roman Relic Seller 1 episode, 2016
Amy Hughes ...  Shield Maiden 1 episode, 2016
Aoife Maloney Aoife Maloney ...  Chief Priestess 1 episode, 2017
Anna Sheils-McNamee Anna Sheils-McNamee ...  Young Nun 1 episode, 2017
Ross Matthew Anderson Ross Matthew Anderson ...  Lagertha's Father 1 episode, 2018
Michael James Ford Michael James Ford ...  Noble 2 1 episode, 2013
Nathan Gordon ...  Monk 1 episode, 2013
M.E. Lewis ...  Old Warrior 1 episode, 2014
Mark McAuley ...  Envoy 1 episode, 2014
Bryan Baker Bryan Baker ...  Drunken Northman 1 episode, 2015
Vincenzo Di Tommaso Vincenzo Di Tommaso ...  Terrifying Creature 1 episode, 2015
Lenny Hayden ...  Viking #1 Farmstead 1 episode, 2015
Dylan McDonough Dylan McDonough ...  Papal Secretary 1 episode, 2016
Barry McGovern Barry McGovern ...  French Archbishop 1 episode, 2016
Laurence O'Fuarain ...  Hakon 1 episode, 2017
Alexander Downes Alexander Downes ...  Noble 5 1 episode, 2013
Martin Phillips Martin Phillips ...  Old Monk 1 episode, 2013
Dave Curry ...  Mercian Commander 1 episode, 2015
Joe Doyle Joe Doyle ...  1st Older Viking Man 1 episode, 2015
Caoimhe Garvin Caoimhe Garvin ...  Young Saxon Girl 1 episode, 2016
Adam Traynor Adam Traynor ...  First Viking 1 episode, 2017
Sebastian Vermeul-Taback Sebastian Vermeul-Taback ...  Osiric 1 episode, 2013
Brian McGuinness ...  2nd Older Viking Man 1 episode, 2015
Lalor Roddy ...  Fisherman 1 episode, 2015
Michael Power Michael Power ...  Captain of the Guard 1 episode, 2016
Donal Gallery Donal Gallery ...  Second Viking 1 episode, 2017
Matthew Ralli Matthew Ralli ...  Spy 1 episode, 2018
James Murphy James Murphy ...  Ansgar 1 episode, 2015
Amy Potter ...  Woman 1 episode, 2015
David Maine David Maine ...  Royal Servant 1 episode, 2017
Orlaith Doherty Orlaith Doherty ...  Rider 1 episode, 2018
Niamh Algar ...  Second Woman 1 episode, 2015
Aron Hegarty ...  Mercian Commander 1 episode, 2016
Simon Jewell Simon Jewell ...  Frankish Officer 1 episode, 2016
Jack Walsh ...  Scotus 1 episode, 2016
Siobhan Kelly Siobhan Kelly ...  Egil's Wife 1 episode, 2017
Laurence Falconer ...  Rider 1 episode, 2015
Tony Owen Tony Owen ...  Older Man 1 episode, 2015
Paul Booth Paul Booth ...  Saxon Officer 1 episode, 2016
Cillian O'Sullivan ...  Eirik 1 episode, 2016
Peter Dillon ...  Viking Scout 1 episode, 2017
Ciaran O'Grady ...  Viking Man 1 episode, 2015
Nabil Massad Nabil Massad ...  Papal Legate 1 episode, 2016
Robert Follin ...  Berserker 1 episode, 2016
Tallulah Belle Tallulah Belle ...  Jorunn 1 episode, 2017
Eamonn Draper Eamonn Draper ...  Bishop 1 episode, 2018
Lexi Rose Lexi Rose ...  Angel of death / ... 1 episode, 2013
David Ryan ...  Northumbrian Reeve 1 episode, 2013
Brian Matthews Murphy Brian Matthews Murphy ...  Saxon Noble 1 episode, 2015
Faolan Barry Faolan Barry ...  Aethelred (young) 1 episode, 2016
Jamie Maclachlan ...  Aldwin 1 episode, 2018
Jonathan Milshaw Jonathan Milshaw ...  Messenger 1 episode, 2018
Michael O'Flaherty Michael O'Flaherty ...  Cardinal 1 episode, 2018
Desmond Eastwood ...  Saxon Messenger 1 episode, 2019
Charlie Kranz Charlie Kranz ...  Rus Engineer 1 episode, 2019
Blake Kubena ...  Askold 1 episode, 2019
Renars Latkovskis ...  Russian Guard 1 episode, 2019
Colin Malone ...  Axe Man 1 episode, 2019
Lucy Martin Lucy Martin ...  Ingrid 1 episode, 2019
Bryan Quinn ...  One-Eyed Man 1 episode, 2019
Ragga Ragnars 1 episode, 2019
Gabriel Constantin ...  Commanding Officer 1 episode
Tim Fellingham 1 episode
Ronan Summers Ronan Summers ...  Herigar 1 episode
Ian Gerard Whyte ...  Viking King 1 episode
Robert MacDomhnail Robert MacDomhnail ...  Viking Warrior (uncredited) 29 episodes, 2013-2015
Aaron Lee Reed Aaron Lee Reed ...  Viking (uncredited) 4 episodes, 2013-2014
Einar Selvik Einar Selvik ...  Shaman (uncredited) 2 episodes, 2015-2016
Daniel Aherne Daniel Aherne ...  Viking Warrior (uncredited) 1 episode, 2013
Keith Anderson Keith Anderson ...  Horik Nobel (uncredited) 1 episode, 2013
Melissa Maria Carton Melissa Maria Carton ...  Young Mother (uncredited) 1 episode, 2013
Christopher Dane ...  Condemned Man (uncredited) 1 episode, 2013
Tyrone Kearns Tyrone Kearns ...  Dead viking (uncredited) 1 episode, 2013
James Jake Martinez James Jake Martinez ...  Young Monk (uncredited) 1 episode, 2013
Riku Rokkanen Riku Rokkanen ...  Viking (uncredited) 1 episode, 2013
Laura Sibbick Laura Sibbick ...  Saxon Woman (uncredited) 1 episode, 2013
Graeme Redmond Graeme Redmond ...  Slave (uncredited) 1 episode, 2014
Andrea Scholer ...  Wet Nurse (uncredited) 1 episode, 2014
Jee Hewson Jee Hewson ...  Shield Maiden (uncredited) 1 episode, 2015
Patrick Kelly Patrick Kelly ...  Monk (uncredited) 1 episode, 2015
Mark Quigley ...  Saxon Guard (uncredited) 1 episode, 2015
Ross Magee Ross Magee ...  Boat Captain (uncredited) 1 episode, 2016
Patrick Murphy ...  The Saxon (uncredited) 1 episode, 2016
Séamus Hanly Séamus Hanly ...  Villager (uncredited) 1 episode, 2018
Conor Hegarty ...  Viking (uncredited) 1 episode, 2018

Series Produced by 

Sheila Hockin ... executive producer (89 episodes, 2013-2019)
Michael Hirst ... executive producer (70 episodes, 2013-2019)
James Flynn ... executive producer (50 episodes, 2013-2017)
Bill Goddard ... co-producer (50 episodes, 2013-2017)
John Weber ... executive producer (50 episodes, 2013-2017)
Sherry Marsh ... executive producer (49 episodes, 2013-2017)
Morgan O'Sullivan ... executive producer (49 episodes, 2013-2017)
Alan Gasmer ... executive producer (40 episodes, 2013-2017)
Justin Pollard ... associate producer (31 episodes, 2013-2018)
Seamus McInerney ... co-producer (31 episodes, 2015-2017)
Steve Wakefield ... producer (29 episodes, 2013-2015)
Keith Thompson ... producer (27 episodes, 2013-2017)
Breda Walsh ... line producer (22 episodes, 2016-2018)
Liz Gill ... producer (12 episodes, 2017-2018)
Sanne Wohlenberg ... producer (8 episodes, 2016-2017)
Donal Geraghty ... associate producer (2 episodes, 2017-2018)
Zakaria Alaoui ... line producer: Morocco (1 episode, 2017)
Andrew Burke ... producer (1 episode, 2017)
Steven Daly ... producer (1 episode, 2017)
Arni Hansson ... line producer: iceland unit (1 episode, 2017)

Series Music by 

Trevor Morris ... (89 episodes, 2013-2019)

Series Cinematography by 

P.J. Dillon ... (28 episodes, 2014-2017)
Peter Robertson ... (27 episodes, 2017-2019)
Owen McPolin ... (13 episodes, 2016-2019)
John S. Bartley ... (9 episodes, 2013)
Suzie Lavelle ... (4 episodes, 2017-2018)

Series Film Editing by 

Aaron Marshall ... (29 episodes, 2013-2019)
Tad Seaborn ... (11 episodes, 2015-2017)
Don Cassidy ... (4 episodes, 2016-2017)
Michele Conroy ... (3 episodes, 2013)
Christopher Donaldson ... (3 episodes, 2016)

Series Casting By 

Frank Moiselle ... (69 episodes, 2013-2019)
Nuala Moiselle ... (69 episodes, 2013-2019)

Series Production Design by 

Mark Geraghty ... (35 episodes, 2014-2017)
Tom Conroy ... (15 episodes, 2013-2014)
Andrew Berry ... (2 episodes, 2016)

Series Art Direction by 

Jon Beer ... (42 episodes, 2013-2018)
Carmel Nugent ... supervising art director (16 episodes, 2016-2018)
David Wilson ... (6 episodes, 2016-2018)
Irene O'Brien ... (5 episodes, 2016-2018)

Series Set Decoration by 

Jil Turner ... (89 episodes, 2013-2019)
Lucy van Lonkhuyzen ... (22 episodes, 2014-2017)
Crispian Sallis ... (4 episodes, 2013)
Gaia Zambelli ... (1 episode, 2017)

Series Costume Design by 

Joan Bergin ... (49 episodes, 2013-2017)
Susan O'Connor Cave ... (13 episodes, 2017-2018)

Series Makeup Department 

Catherine Fox ... trainee makeup artist / makeup artist / assistant makeup artist: daily / daily makeup trainee / assistant makeup artist (77 episodes, 2013-2019)
Catherine Argue ... hair stylist (70 episodes, 2013-2019)
Jennie Readman ... hair stylist (69 episodes, 2013-2019)
Ida Eriksson ... hair stylist / additional hair stylist (60 episodes, 2014-2019)
Zoë Gibney ... additional makeup trainee / additional assistant makeup artist (60 episodes, 2014-2019)
Ciara Scannell ... crowd make up assistant / daily makeup trainee / makeup artist (55 episodes, 2013-2019)
Beth Young ... make up trainee (53 episodes, 2014-2019)
Elaine Hopkins ... daily makeup trainee / additional assistant makeup artist / additional make-up trainee / daily assistant makeup artist (38 episodes, 2013-2016)
Matthew Smith ... special makeup effects artist (34 episodes, 2013-2016)
Tom McInerney ... key makeup artist / makeup department head / prosthetic and special effects makeup designer / department head makeup artist / makeup designer / special makeup effects artist (33 episodes, 2013-2018)
Dee Corcoran ... key hair stylist / hair department head (31 episodes, 2013-2018)
Susie Redmond ... assistant hair stylist (29 episodes, 2013-2015)
Carla Edwards ... make-up trainee / trainee makeup (24 episodes, 2016-2019)
Gillian Brown ... daily make up trainee (21 episodes, 2014-2016)
Kevin Carter ... special effects contact lenses (20 episodes, 2014-2015)
Malvo Karpats ... hair stylist (20 episodes, 2017-2019)
Sonia Dolan ... makeup artist (19 episodes, 2013-2014)
Joe Whelan ... additional hairstylist / assistant hairdresser (19 episodes, 2013-2014)
Aine Bane ... makeup artist: dailies / trainee makeup / trainee makeup: dailies (18 episodes, 2013-2016)
Ciara Lynch ... assistant makeup artist (13 episodes, 2016)
Ruth O'Rourke ... makeup trainee daily (12 episodes, 2013-2014)
Julie-Ann Ryan ... daily makeup trainee / daily makeup artist / daily assistant makeup (11 episodes, 2013-2015)
Lizanne Proctor ... daily makeup trainee (10 episodes, 2013-2014)
Deirdre Fitzgerald ... makeup artist (9 episodes, 2013)
Deborah McCarthy ... hair stylist (9 episodes, 2013)
Bobby McGlynn ... prosthetic makeup artist (9 episodes, 2013)
Tina Phelan ... makeup artist (9 episodes, 2013)
James Sinnott ... hair stylist (9 episodes, 2013)
Sevlene Roddy ... hair stylist (7 episodes, 2016)
Cat Coogan ... hairstylist: crowd dailee (6 episodes, 2015)
Julie Caulfield ... makeup trainee: 2015 / makeup trainee (5 episodes, 2016)
Aisling Kelly ... crowd makeup: daily (5 episodes, 2016)
Niamh Glynn ... hair stylist (4 episodes, 2015)
Madonna Bambino ... crowd makeup (3 episodes, 2014)
Trish Flood ... daily assistant makeup (3 episodes, 2014)
Cora Prazeres ... prosthetic makeup assistant (3 episodes, 2014)
Linda Gannon ... hair stylist (2 episodes, 2013)
Joanne McNaughton ... key hair stylist (2 episodes, 2013)
Bouchra Sakhi ... makeup artist (2 episodes, 2017)
Kate Aungier ... prosthetics (2 episodes)
Jo Cash ... additional makeup artist (1 episode, 2014)
Emma Moffat ... daily make up trainee (1 episode, 2014)
Katie Derwin ... key makeup artist (1 episode, 2016)
Ciara Allen ... crowd makeup artist (1 episode, 2017)
Peter Burke ... hair stylist (1 episode, 2017)
Zuelika Delaney ... hair stylist (1 episode, 2017)
Niamh O'Malley ... crowd makeup artist: dailies (uncredited) / makeup trainee: dailies (uncredited) (21 episodes, 2014-2018)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited) (20 episodes, 2014-2015)
Chloe Bourke ... full time trainee make up (uncredited) (9 episodes, 2013)
Sarah O'Brien ... makeup trainee (uncredited) (3 episodes, 2015-2017)
Johnny Murphy ... special makeup effects artist (uncredited) (3 episodes, 2017)
Dorothy Campbell ... makeup trainee (uncredited) / trainee makeup (uncredited) (2 episodes, 2016)

Series Production Management 

Romy Barber ... executive director of post production: mgm studios (69 episodes, 2013-2019)
Robin Neinstein ... executive in charge of production: Shaw Media / executive in charge of production: Corus Entertainment (69 episodes, 2013-2019)
Kyle MacDonald ... post-production supervisor (22 episodes, 2016-2018)
Anneliese O'Callaghan ... production manager (22 episodes, 2016-2018)
Jana Bennett ... executive in charge of production: History (21 episodes, 2016-2018)
Arturo Interian ... executive in charge of production: History (21 episodes, 2016-2018)
Lisa Clapperton ... post-production manager (20 episodes, 2016-2017)
Ryan Bruner ... post-production manager (20 episodes, 2019)
Lynda McKenzie ... post-production supervisor (19 episodes, 2013-2014)
Julian P. Hobbs ... executive in charge of production (9 episodes, 2013)
Rachel Nelson ... executive in charge of production: Shaw Media / executive in charge: Shaw Media (3 episodes, 2016)
Rosalie Chilelli ... assistant production manager: Canadian 2nd Unit (2 episodes, 2016)
Paula Devonshire ... production manager: Canada (1 episode, 2016)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Conor Flannery ... trainee assistant director / third assistant director (75 episodes, 2013-2019)
Richard Cosgrove ... second assistant director / trainee assistant director / trainee second assistant director (55 episodes, 2014-2019)
Kieron Walshe ... trainee assistant director / third assistant director (51 episodes, 2015-2019)
Jessica Whelehan ... third assistant director / second unit director / trainee assistant director (35 episodes, 2013-2018)
Roisin El Cherif ... trainee assistant director (29 episodes, 2013-2015)
Julian Parry ... Additional second unit director (29 episodes, 2013-2015)
Nick Thomas ... first assistant director / set second AD (26 episodes, 2013-2019)
Steve Saint Leger ... second unit director (20 episodes, 2015-2018)
Sonja Otto ... trainee assistant director / third assistant director (15 episodes, 2013-2015)
Jonathan Quinlan ... third assistant director (13 episodes, 2014-2016)
Marco Ciglia ... first assistant director (10 episodes, 2013-2016)
Declan Brophy ... trainee assistant director (10 episodes, 2014)
Raymond Kirk ... first assistant director (9 episodes, 2013-2016)
John Hayes ... second unit director (9 episodes, 2013-2015)
Andrew Burke ... trainee assistant director (9 episodes, 2013)
Daniel Lloyd ... trainee assistant director / third assistant director (9 episodes, 2013)
Grace Morgan ... trainee assistant director (8 episodes, 2013)
Andrew Hegarty ... first assistant director (8 episodes, 2014-2017)
Ian Adams ... trainee assistant director (8 episodes, 2016-2018)
Ciara McIlraith ... trainee assistant director / third assistant director (7 episodes, 2015-2016)
Sophie Broadbery ... crowd assistant director / daily assistant director (7 episodes, 2015)
Tom Speirs ... trainee assistant director (6 episodes, 2014-2015)
Drew Maitland ... trainee assistant director (6 episodes, 2015-2016)
Nicola Jackson ... daily assistant director (6 episodes, 2015)
Daniel Powell ... trainee assistant director (6 episodes, 2015)
Alex Jones ... second assistant director (6 episodes, 2016-2017)
Glenn Delaney ... first assistant director / second assistant director (5 episodes, 2014-2016)
Robert Kiernan ... daily trainee assistant director (5 episodes, 2014)
Nessa Linnane ... second assistant director (5 episodes, 2016-2017)
Mohamed Aghroud ... second second assistant director (5 episodes, 2017-2018)
Mohamed Amine Ayad ... assistant director (5 episodes, 2017-2018)
Mohammed Hamza Regragui ... assistant director (5 episodes, 2017-2018)
Aoife Sweeney ... trainee assistant director (4 episodes, 2015)
Charlie Endean ... first assistant director (4 episodes, 2017-2019)
Aisling O'Farrell ... dailies assistant director (4 episodes, 2017)
Fiona Bonnie ... daily trainee assistant director (3 episodes, 2013)
Nicolas Vasseur ... trainee assistant director (3 episodes, 2013)
Daire Glynn ... additional third assistant director / first assistant director (3 episodes, 2015-2016)
Ali Doyle ... daily (3 episodes, 2015)
Steven Sheehy ... daily assistant director (3 episodes, 2015)
Tom Collins ... daily trainee assistant director (3 episodes, 2017-2018)
Theo Herron ... trainee assistant director (3 episodes, 2017-2018)
Kenny Byrne ... second unit director (3 episodes, 2019)
Keith Browett ... trainee assistant director (2 episodes, 2014)
Steven Daly ... daily trainee assistant director (2 episodes, 2014)
Liz Gill ... first assistant director (2 episodes, 2014)
Peter Agnew ... first assistant director (2 episodes, 2015)
T.J. Duffy ... trainee assistant director (2 episodes, 2015)
Sean Griffin ... first assistant director (2 episodes, 2015)
Lynne Kamm ... second unit director (2 episodes, 2015)
Kim Le Nguyen ... trainee assistant director (2 episodes, 2015)
Sophia Tamburrini ... trainee assistant director (2 episodes, 2015)
Enda Doherty ... second assistant director (2 episodes, 2016-2017)
Mandi Knight ... trainee assistant director (2 episodes, 2016)
Benjamin Barry ... trainee assistant director (2 episodes, 2017)
Claire T. Cassidy ... trainee assistant director (2 episodes, 2019)
Patrick Arias ... second assistant director (1 episode, 2016)
Keith Barry ... assistant director (1 episode, 2016)
P.J. Dillon ... director (1 episode, 2016)
David Warry-Smith ... first assistant director (1 episode, 2016)
William Thomas Möller ... second assistant director (1 episode, 2017)
David Wellington ... second unit director (1 episode, 2018)
Mark Coffey ... trainee assistant director (1 episode)
Carmen Kovacs ... trainee assistant director (1 episode)
Charlie Fleetwood ... trainee assistant director (uncredited) (9 episodes, 2013)
John Haugh ... daily assistant director (uncredited) (4 episodes, 2013)

Series Art Department 

Sharon Dunne ... drapes head of department (89 episodes, 2013-2019)
Anna Kirwan ... production buyer / lead buyer (89 episodes, 2013-2019)
Marie Doyle ... assistant buyer (81 episodes, 2014-2019)
Aisling O'Callaghan ... art department coordinator / art department trainee / art department coodinator (54 episodes, 2014-2019)
Paul Hedges ... property master (51 episodes, 2013-2018)
Megan Breslin ... set decoration graphics / assistant set decorator (37 episodes, 2014-2017)
Scott McDowall ... Dressing Props / props stores / dressing props (34 episodes, 2016-2019)
Fergal O'Dowd ... draughtsman / assistant art director: drafts person (31 episodes, 2017-2019)
Alexandra Slade ... UK Buyer / buyer: UK (30 episodes, 2014-2016)
Jason Groarke ... storyboard artist (28 episodes, 2016-2019)
Lucy van Lonkhuyzen ... assistant set decorator (25 episodes, 2017-2019)
Arne Klohn ... dressing props (20 episodes, 2014-2015)
Andrea Bordacs ... drapes assistant (19 episodes, 2013-2014)
David Samuel Houghton ... Drapes Assistant (19 episodes, 2013-2014)
David Packard ... scenic artist (19 episodes, 2013-2014)
Greg Winter ... scenic artist (19 episodes, 2013-2014)
Christine Fitzgerald ... assistant art director (16 episodes, 2014-2015)
Ed Norton ... construction coordinator (16 episodes, 2016-2018)
Simon Boyd ... chargehand standby props / dressing props / props (11 episodes, 2013-2017)
Eleonora McNamara ... sculptor (11 episodes, 2013-2014)
Jerome McDonnell ... props (10 episodes, 2013-2016)
Noel Aherne ... assistant set decorator (10 episodes, 2014)
Rosie Pender ... art department coordinator (10 episodes, 2019)
Christine McDonagh ... assistant art director (9 episodes, 2013-2014)
Paul Boulton ... dressing props/propmaker (9 episodes, 2013)
June Connon ... props (9 episodes, 2013)
Conor Dennison ... draftsman / standby art director (9 episodes, 2013)
Shane Donnelly ... stagehand (9 episodes, 2013)
Marc Dowds ... prop dresser / props / dressing prop (9 episodes, 2013)
Alan Finglas ... carpenter (9 episodes, 2013)
Shane McEnroe ... draughtsman (9 episodes, 2013)
Rupert O'Neill ... third standby props / stand-by props trainee (9 episodes, 2013)
Aine Smith ... assistant set decorator (9 episodes, 2013)
Sophie Tarver ... prop maker (9 episodes, 2013)
Heidi Ellen Love ... props: trainee / model maker: trainee (9 episodes, 2016)
Irina Kuksova ... art department trainee / calligraphy (8 episodes, 2013-2016)
Briana Hegarty ... junior draughtsman (8 episodes, 2014)
Jonathan McGonnell ... trainee art director (8 episodes, 2014)
Cathy Hegarty ... set decoration assistant (8 episodes, 2017-2018)
Fiona Cooney ... graphic designer (7 episodes, 2016)
Paddy Hoyne ... trainee sculptor (7 episodes, 2016)
Ciara McKenna ... sculptor (6 episodes, 2015)
Annie Atkins ... graphic designer (5 episodes, 2013)
Ester T. Roura ... graphic design / graphic designer / artist (4 episodes, 2015)
Ronan Kennedy ... stand-by props / props (4 episodes, 2016)
Pilar Valencia ... graphic artist (3 episodes, 2013)
Kurt van der Basch ... storyboard artist (3 episodes, 2013)
Sami Gaidi ... art department coordinator (3 episodes, 2017)
Neill Treacy ... marine administrator (2 episodes, 2016)
Tyler Unrau ... Second Unit On Set Props / props: second unit (2 episodes, 2016)
Ian Crooks ... propmaker: TPL (2 episodes, 2018)
Stephen Forrest-Smith ... storyboard artist (1 episode, 2013)
Andrew Berry ... art director: second unit (1 episode, 2016)
Paul Comiskey ... trainee sculptor (1 episode, 2016)
Dave Flynn ... sculptor (1 episode, 2016)
Christine Harold ... sculptor (1 episode, 2016)
Sinead Heffernan ... trainee sculptor (1 episode, 2016)
Ian McCaffrey ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Brendan Rankin ... set designer (1 episode, 2016)
Edwin Ryan ... head sculptor (1 episode, 2016)
Davin Snip ... Second Unit Prop Master (1 episode, 2016)
Yigit Isik ... poster art concept (1 episode, 2017)
Gaia Zambelli ... supervising art director: set decoration (1 episode, 2017)
Norman Walshe ... concept artist (unknown episodes)
Harrie Fallover ... key model maker (uncredited) (31 episodes, 2013-2016)
Graeme Bird ... key prop maker (uncredited) (9 episodes, 2013)

Series Sound Department 

Jack Heeren ... foley mixer (89 episodes, 2013-2019)
Jenna Dalla Riva ... foley editor / foley recordist (70 episodes, 2013-2019)
Goro Koyama ... foley artist / sound (69 episodes, 2013-2019)
Steve Medeiros ... sound effects editor / sound editor (68 episodes, 2013-2019)
Martin Lee ... re-recording mixer / sound (66 episodes, 2013-2019)
Claire Dobson ... assistant sound editor / dialogue editor (59 episodes, 2013-2019)
Don White ... foley recording mixer / foley mixer (53 episodes, 2013-2018)
Steve Jackson ... boom operator / sound assistant / boom operator: dailies (51 episodes, 2013-2018)
Dale Sheldrake ... supervising adr editor / adr editor (51 episodes, 2013-2018)
Garret Farrell ... adr mixer / adr recording (49 episodes, 2013-2017)
Sandra Fox ... foley artist (49 episodes, 2013-2017)
Brennan Mercer ... foley editor / sound effects editor / first assistant sound editor / assistant: sound editor (49 episodes, 2013-2017)
Kirk Lynds ... re-recording mixer (43 episodes, 2013-2017)
David McCallum ... supervising dialogue editor / dialogue editor / supervising sound editor (41 episodes, 2013-2018)
Jane Tattersall ... supervising sound designer / supervising sound editor / sound designer (41 episodes, 2013-2018)
Christopher King ... first assistant sound editor / trainee assistant sound editor (40 episodes, 2016-2019)
Andrew Jablonski ... first assistant sound editor / assistant sound editor (36 episodes, 2013-2016)
Jon Persson ... adr engineer (35 episodes, 2015-2017)
Daniel Birch ... location sound mixer / sound mixer / location sound / sound (32 episodes, 2013-2018)
Jesse Fellows ... assistant re-recording mixer / layback operator (30 episodes, 2015-2019)
Davi Aquino ... foley recordist (30 episodes, 2016-2019)
Erin Lewis ... project coordinator (23 episodes, 2018-2019)
Kevin Schultz ... foley recording mixer / foley mixer (21 episodes, 2016-2019)
Conor O'Toole ... sound mixer: second unit: second unit / sound mixer: second unit / sound mixer (20 episodes, 2013-2017)
Mhairi Wyles-Lang ... adr bookings coordinator (20 episodes, 2017-2019)
Michael Miller ... adr mixer (19 episodes, 2013-2018)
Mark Appleby ... adr mixer (19 episodes, 2013-2014)
Corey Biluk ... layback operator (19 episodes, 2013-2014)
Christian Byrne ... boom operator (19 episodes, 2013-2014)
Graham Rogers ... assistant re-recording mixer (19 episodes, 2013-2014)
Enda Callan ... boom operator / second unit boom operator (18 episodes, 2013-2016)
Andy Malcolm ... foley artist / sound / supervising foley editor (15 episodes, 2013-2017)
Daniel Gilde ... dubbing recordist / adr recordist (12 episodes, 2013-2014)
Kelly McGahey ... trainee assistant sound editor (11 episodes, 2017-2018)
Chris Szott ... foley assistant (11 episodes, 2017-2018)
Kirk Meyers ... layback operator (10 episodes, 2015)
Krystin Hunter ... assistant sound editor / first assistant sound editor (10 episodes, 2016-2017)
Kyle D. Krajewski ... adr recordist (9 episodes, 2013-2014)
John Diemer ... sound effects recordist (9 episodes, 2013)
Benny Gil ... dubbing mixer (9 episodes, 2013)
Aza Hand ... adr recordist (9 episodes, 2013)
Richard Hetherington ... boom operator (9 episodes, 2013)
Emmet O'Donnell ... adr recordist (9 episodes, 2013)
Stephen Muir ... foley recordist (8 episodes, 2015-2016)
Ian Rankin ... re-recording mixer (6 episodes, 2013-2018)
Brent Pickett ... dialogue editor (6 episodes, 2013-2017)
Peter Nicell ... sound assistant: boom (6 episodes, 2013)
Jean McGrath ... ADR recordist / adr recordist (6 episodes, 2014-2017)
Andrew Wright ... assistant sound editor / first assistant sound editor (6 episodes, 2017-2018)
Jan Kasskawo ... adr mixer (5 episodes, 2013-2014)
Robert Weiss ... adr mixer (5 episodes, 2013)
Paul Lynch ... dvd commentary recordist / commentary mixer (4 episodes, 2013-2014)
Sean O'Toole ... sound assistant (4 episodes, 2013)
Michelle Cunniffe ... adr recordist (4 episodes, 2015)
Martin Gwynn Jones ... dialogue editor (4 episodes, 2016-2017)
Chelsea Body ... foley editor (4 episodes, 2019)
Nathan Addie Quinn ... sound (4 episodes)
Kevin McAlpine ... sound recordist (3 episodes, 2013)
Heather Kirby ... adr recordist (3 episodes, 2014-2015)
Dean Murray ... sound trainee: dailies (3 episodes, 2017)
Benedikt Örn Árnason ... boom operator (3 episodes, 2017)
Gibran Farrah ... adr mixer (3 episodes, 2019)
Rob Humpage ... adr recordist (2 episodes, 2013)
Frank Buckner ... assistant adr recordist (2 episodes, 2014)
Howard Karp ... re-recording mixer (2 episodes, 2014)
Kevin Belen ... adr mixer (2 episodes, 2015)
Sylvain Pierre ... adr recordist (2 episodes, 2015)
Paul Germann ... sound effects editor (2 episodes, 2017-2018)
Keith Grainger ... sound trainee: dailies (1 episode, 2013)
Joe Morrow ... re-recording mixer (1 episode, 2013)
Oskar von Unge ... adr recordist (1 episode, 2013)
George Atkins ... a.d.r. recordist (1 episode, 2014)
Sam Biggs ... a.d.r. recordist (1 episode, 2014)
Robert Warchol ... sound (1 episode, 2014)
Aiden Ramos ... adr mixer (1 episode, 2016)
Brahim Ait Belkas ... boom operator (1 episode, 2018)
James Bastable ... assistant re-recording mixer (uncredited) / adr recording mixer (uncredited) (28 episodes, 2015-2018)
Mitch Dorf ... adr mixer (uncredited) (22 episodes, 2014-2018)
Simon Diggins ... adr mixer (uncredited) (10 episodes, 2016-2017)
Tony Kiernan ... adr recordist (uncredited) (4 episodes, 2017-2018)
Simon Murphy ... sound assistant (uncredited) (4 episodes, 2017)
Rob Flynn ... sound trainee (uncredited) (2 episodes, 2016)
Lucas Nilsson ... a.d.r recordist (uncredited) (2 episodes, 2016)
Fredrik Dalenfjäll ... adr recordist (uncredited) (2 episodes, 2017)
Eric Ryan ... trainee (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Special Effects by 

Paul Byrne ... special effects supervisor / special effects technician / special effects (81 episodes, 2013-2019)
Phillip Souster ... special effects technician (36 episodes, 2014-2017)
Aidan Byrne ... senior special effects pyrotechnician (9 episodes, 2013)
Eoin Grenham ... special effects assistant (5 episodes, 2013)
Gerry Farrell ... pyrotechnician (3 episodes, 2013)
Cora Prazeres ... special effects technician (3 episodes, 2013)
Lee Jolliffe ... special effects 1st assistant-Canadian unit (3 episodes, 2016)
Conor Coughlan ... special effects crew (1 episode, 2014)
Kevin Nolan ... special effects technician (1 episode, 2014)

Series Visual Effects by 

Mike Borrett ... visual effects producer: Mr. X Inc. / visual effects producer: Mr. X Inc / visual effects production manager (69 episodes, 2013-2019)
Ovidiu Cinazan ... lead compositor / lead compositor: Mr. X / lead compositor: Mr X (69 episodes, 2013-2019)
Dominic Remane ... visual effects supervisor / digital effects supervisor (69 episodes, 2013-2019)
Donal Lenehan ... vfx data wrangler / plate supervisor / vfx on set supervisor (65 episodes, 2015-2019)
Nicole Librodo ... visual effects production manager / visual effects coordinator: Mr. X / visual effects editorial / visual effects coordinator (50 episodes, 2015-2019)
Alphonso Young ... senior matte painter/compositor / senior compositor: Mr.X Inc (47 episodes, 2014-2019)
Paul Wishart ... cg supervisor: Mr. X / visual effects artist / lead environment artist (45 episodes, 2013-2018)
Jim Maxwell ... lead matte painter: Mr. X / lead matte painter / matte painting supervisor / visual effects artist (41 episodes, 2013-2018)
Gabriele Ciaccio ... digital compositor (41 episodes, 2016-2019)
Sachin Kumar Chauhan ... compositing lead / visual effects senior compositor (40 episodes, 2016-2019)
Conner Stirling ... visual effects editorial (40 episodes, 2016-2019)
Tie David Gambacurta ... lead layout artist: Mr. X / lead tracking/layout artist / tracking / layout artist (32 episodes, 2014-2017)
Jeremy Dineen ... lead visual effects artist / visual effects artist / lead visual effects artist: Mr. X / lead effects artist / lead visual effects artist: Mr X (31 episodes, 2013-2017)
Bill Halliday ... visual effects producer: Take 5 / visual effects producer / visual effects / visual effects artist (31 episodes, 2013-2017)
Julian Parry ... visual effects supervisor (29 episodes, 2013-2015)
Milan Schere ... senior matte painter: Mr. X Inc. (29 episodes, 2013-2015)
Seema Schere ... matte painter: Mr. X Inc. (29 episodes, 2013-2015)
Chris Wallace ... digital colourist / colourist (29 episodes, 2013-2015)
Leann Harvey ... on-set visual effects supervisor: Take 5 / lead visual effects supervisor: Take 5 (29 episodes, 2015-2018)
Engin Arslan ... lighting lead / lighting artist (28 episodes, 2013-2015)
Cameron Kerr ... digital compositor (28 episodes, 2014-2016)
Corey Mayne ... digital compositor / visual effects artist (26 episodes, 2016-2018)
Tanya Haddad ... vfx editorial assistant: Mr. X Inc. (25 episodes, 2013-2015)
Thomas Grant Morrison ... lead lighter: Mr. X / lighting artist / lighting artist: Mr. X (25 episodes, 2015-2017)
Gary Couto ... digital compositor (24 episodes, 2013-2016)
Wei Gao ... digital compositor / rotoscoping and paint artist (23 episodes, 2013-2015)
Maria A. Gordon ... compositing supervisor: Take 5 / visual effects artist (22 episodes, 2014-2018)
Kieran McKay ... animator / lead visual effects animator: Mr X / lead visual effects animator: Mr. X (22 episodes, 2015-2017)
David Thompson ... senior compositor: Take 5 Productions / digital compositor (20 episodes, 2013-2015)
Sarah Coffyn ... digital compositor (20 episodes, 2015-2016)
Jaime Fok ... visual effects editor: Mr. X (20 episodes, 2016-2019)
Darren Hinchy ... visual effects editor: Mr. X Inc (20 episodes, 2016-2018)
Niall McEvoy ... on-set visual effects supervisor: Take 5 / visual effects on set supervisor (20 episodes, 2016-2018)
Dani Devereux ... matte painter (20 episodes, 2016-2017)
Mike Suta ... digital compositor (20 episodes, 2016-2017)
Vishnu Vimal ... digital compositor: anibrain (20 episodes, 2016-2017)
Jessica Parsons ... visual effects coordinator: Mr. X (20 episodes, 2017-2019)
Matt Ralph ... tracking/layout supervisor / tracking / layout artist (19 episodes, 2013-2015)
Becca Donohoe ... compositing production manager (19 episodes, 2013-2014)
Grainne Dooley ... vfx data wrangler / visual effects data wrangler (19 episodes, 2013-2014)
Jason Gougeon ... digital artist: Mr. X Inc (19 episodes, 2013-2014)
Florent Revel ... matchmove artist (19 episodes, 2013-2014)
Anja Stitic ... lighting artist (19 episodes, 2013-2014)
Celine Zoleta ... visual effects coordinator: Mr. X / visual effects production assistant (19 episodes, 2013-2014)
Karol Wlodarczyk ... asset artist / visual effects (18 episodes, 2013-2015)
Jerry Lai ... digital compositor (18 episodes, 2013-2014)
Alfredo Octavio Arango ... digital artist: Mr. X Inc / tracking & matchmove artist / tracking & matchmove artist: MrX inc (17 episodes, 2013-2015)
Joe Raasch ... digital compositor (17 episodes, 2013-2014)
Paul Schaefer ... visual effects coordinator / visual effects production assistant (17 episodes, 2016-2018)
Kelly Weisz ... visual effects manager: Take 5 (15 episodes, 2016-2018)
Martin Hesselink ... animator (14 episodes, 2013-2015)
Robin Mangat ... tracking and matchmoving / tracking/matchmove/layout artist (14 episodes, 2015-2016)
Anna Joukova ... digital compositor: Mr. X Inc. (13 episodes, 2013-2014)
Jose Ignacio Narváez Monroy ... digital compositor / compositor (12 episodes, 2016-2018)
Ankit Kenia ... lighting artist (12 episodes, 2017-2019)
Graciela Esther Gonzalez ... visual effects coordinator: Mr. X (12 episodes, 2018-2019)
Ashkan Yousefi ... visual effects artist (11 episodes, 2015-2016)
Leonardo Silva ... senior lighting artist (11 episodes, 2016-2017)
Jeffrey Chan ... digital compositor: Mr. X (11 episodes, 2018-2019)
Dennis Berardi ... visual effects supervisor / visual effects artist (10 episodes, 2013-2014)
Jessie Milne ... character rigging td (10 episodes, 2014)
Makarand Nazirkar ... Rigging TD (10 episodes, 2014)
Ainslie Thomas ... visual effects production manager: Take 5 Productions (10 episodes, 2014)
Kyle Boylen ... digital compositor (10 episodes, 2015)
Alex Cheparev ... senior modeler (10 episodes, 2015)
Chi-Chang Chu ... lighting technical director (10 episodes, 2015)
Christopher DeVito ... cg animator/rigger (10 episodes, 2015)
Jenn Inkol ... visual effects coordinator (10 episodes, 2015)
da Suel Kim ... visual effects artist (10 episodes, 2015)
Kelly Knauff ... visual effects production manager: Take 5 Productions (10 episodes, 2015)
Dmitriy Kolesnik ... fx artist (10 episodes, 2015)
Randy Krueger ... digital compositor (10 episodes, 2015)
Jackie Liao ... lighting technical director (10 episodes, 2015)
Aamir Raza ... digital compositor (10 episodes, 2015)
Ian Spriggs ... lead character modeler (10 episodes, 2015)
Nandish Hugar ... lighting artist (10 episodes, 2016)
Colin Hui ... lead crowd technical director (10 episodes, 2017-2019)
Adnan Ahmed ... visual effects coordinator (9 episodes, 2013)
Andrew Brooks ... digital compositor (9 episodes, 2013)
Wilson Cameron ... visual effects producer (9 episodes, 2013)
Joseph Cheng Chen ... tracking / layout artist (9 episodes, 2013)
Farrukh Khan ... 3d Character Artist (9 episodes, 2013)
Kelly Noordermeer ... editorial support: Mr. X Inc (9 episodes, 2013)
Briana Nuttall ... digital compositor (9 episodes, 2013)
Rafael Freire Santos ... visual effects artist (9 episodes, 2013)
Matt Schofield ... matte painting supervisor: Mr. X Inc. (9 episodes, 2013)
Jin Yan Cheng ... cg modeler/texture artist (9 episodes, 2016-2018)
Jarom Brand ... lead rigging technical director (9 episodes, 2016)
Sara Hilmarsdóttir ... compositing technical director (9 episodes, 2016)
Mel Martin ... visual effects on-set coordinator (9 episodes, 2016)
Asia Rivera ... : Mr X Inc (9 episodes, 2017)
Bryan T. Evans ... Tracking Supervisor (8 episodes, 2013-2014)
Barb Benoit ... digital compositor (8 episodes, 2013)
Cristian Camaroschi ... visual effects artist (8 episodes, 2013)
Marco Lee ... digital compositor (8 episodes, 2013)
Anna Pacchioni ... compositor (7 episodes, 2013-2014)
Elena Perreira ... lighting artist (7 episodes, 2014-2015)
Fred Duarte ... visual effects coordinator: Mr. X Inc. (7 episodes, 2018-2019)
Devin Marie Zoltowski ... digital compositor: Mr. X (7 episodes, 2018)
Sebastian Munoz Silva ... visual effects artist (7 episodes, 2019)
Vimal Reddy Mallireddy ... fx artist: Mr. X Inc / visual effects artist: Mr. X Inc (6 episodes, 2013-2015)
Lucian Boicu ... compositor (6 episodes, 2013)
Rick Shick ... digital compositor (6 episodes, 2013)
Mathew Thomas ... matchmover: titles (6 episodes, 2013)
Meng Angel Li ... digital compositor / visual effects (6 episodes, 2014-2015)
Justin Bates ... roto/paint artist: Mr. X Inc. (6 episodes, 2015)
Jordan Nieuwland ... senior matte painter: Mr. X Inc. (6 episodes, 2015)
Jai Krishnaswamy ... digital compositor: mr. x inc (6 episodes, 2016)
Galen Caulfield ... roto/paint artist: Mr.X (6 episodes, 2019)
Alex Branton ... digital compositor (5 episodes, 2013-2014)
Katrin Arndt ... visual effects producer: Windmill Lane VFX (5 episodes, 2013)
Mike Portoghese ... compositor (5 episodes, 2013)
Saurabh Raut ... visual effects artist: visual effects (5 episodes, 2013)
Roberto D'Ippolito ... digital compositor (5 episodes, 2014)
Jennifer Maillet ... digital compositor (5 episodes, 2014)
David Roby ... digital artist / asset artist (5 episodes, 2015-2018)
Olumide Adeyemo ... matchmove/layout artist / matchmove/layout artist: Mr. X Inc. (5 episodes, 2015)
Ivonne Orobio ... compositor (5 episodes, 2016)
Ashlesh Kotangale ... compositor (5 episodes, 2017-2018)
Sean Ryan McEwan ... effects artist (5 episodes, 2017-2018)
Raymond Tjernstrom ... fx artist: Mr. X. Inc (4 episodes, 2013-2014)
Greg Astles ... senior digital compositor: Mr. X Inc. (4 episodes, 2013)
Daniela Campos Little ... matchmove artist: Mr X Inc (4 episodes, 2013)
Robert Hartigan ... digital compositor (4 episodes, 2013)
Keith Malone ... digital compositor / character animator (4 episodes, 2013)
Sean McGrath ... visual effects coordinator (4 episodes, 2013)
Tracey McLean ... digital matter painter (4 episodes, 2013)
John McMahon ... digital compositor (4 episodes, 2013)
Kasy Stein ... digital compositor (4 episodes, 2013)
Andrew Ceci ... visual effects artist (4 episodes, 2015-2017)
Dave Dean ... visual effects artist (4 episodes, 2015-2017)
Robert J. Bruce ... compositing supervisor (4 episodes, 2015)
Mark Lavania ... lighting artist: Mr. X Inc. (4 episodes, 2015)
Avinash Williams ... visual effects: roto artist (4 episodes, 2015)
Rahul Kothari ... compositor (4 episodes, 2016)
Michael Tanton ... visual effects production assistant: Mr. X Inc. (4 episodes, 2016)
Prashant Raj ... compositor (4 episodes, 2017-2018)
Colleen Catton ... roto/prep (4 episodes, 2017)
Victor Makali ... fx artist (4 episodes, 2017)
Nahye Kwon ... lighting artist (4 episodes, 2019)
Stephen Wagner ... fx artist: Mr. X Inc. (3 episodes, 2013-2015)
Ayo Burgess ... lighting lead: Mr. X Inc. (3 episodes, 2013)
Lukas Lundberg ... fx artist: Mr. X Inc. / visual effects artist: Mr. X Inc (3 episodes, 2014)
Patrick Man-Long Wong ... digital compositor (3 episodes, 2014)
Gong Myung Lee ... cg supervisor: Mr.X (3 episodes, 2015)
Sunkwan Lee ... visual effects artist (3 episodes, 2015)
Matt Mcewan ... digital compositor (3 episodes, 2015)
James Minett ... lighting artist (3 episodes, 2015)
Justin Rogers-CdeBaca ... visual effects production assistant (3 episodes, 2015)
Jonathan Skabla ... senior digital compositor (3 episodes, 2015)
Kumar Umesh ... digital compositor (3 episodes, 2015)
Grant Lynch ... visual effects editorial (3 episodes, 2018-2019)
Lou Gatti ... visual effects coordinator (3 episodes)
Sarichev Sergei ... concept artist: Mr. X (3 episodes)
Drew Beekler ... compositor (2 episodes, 2013-2015)
Eric Lacroix ... visual effects artist (2 episodes, 2013-2014)
Tim Chauncey ... lead technical director: Windmill Lane Vfx (2 episodes, 2013)
Benjamin Mossman ... roto artist: Mr. X Inc. (2 episodes, 2013)
Sergey Shlyaev ... fx artist / fx td (2 episodes, 2013)
Tim M. Townsend ... senior compositor (2 episodes, 2014)
Graham Day ... digital compositor: Mr. X Inc. (2 episodes, 2015)
Shuming Jiang ... digital compositor (2 episodes, 2015)
Eduardo Parra Ouilhet ... digital compositor (2 episodes, 2015)
Benjamin Tan ... tracking/matchmove/layout artist: Mr X, Inc (2 episodes, 2016)
Asha Bhaskaran ... fx artist (2 episodes, 2017-2018)
Cyril Frederick Chu ... matte painter (1 episode, 2013)
Robert Crocco ... production development support (1 episode, 2013)
Peter Dydo ... animator: Mr. X Inc. (1 episode, 2013)
Natalya Kuzmina ... modeler / texture artist (1 episode, 2013)
Tom Nagy ... Senior Animator (1 episode, 2013)
Ian Britton ... cg supervisor: Rocket Science VFX (1 episode, 2014)
Steve Elliott ... visual effects editor: Rocket Science VFX (1 episode, 2014)
Subash Jude ... lead lighter (1 episode, 2014)
Chris Nokes ... studio production manager: Rocket Science VFX (1 episode, 2014)
Anthony Paterson ... visual effects producer: Rocket Science VFX (1 episode, 2014)
Rob Tasker ... digital compositor (1 episode, 2014)
Tom Turnbull ... visual effects supervisor: Rocket Science VFX (1 episode, 2014)
Leo Bovell ... visual effects artist (1 episode, 2015)
Mark O. Hammond ... digital compositor (1 episode, 2015)
Oliver Hearsey ... tracking artist: Mr. X Inc. (1 episode, 2015)
Greg Lamar ... visual effects (1 episode, 2015)
Mark Lieberman ... compositor (1 episode, 2015)
Ken MacKenzie ... lead animator (1 episode, 2015)
Simon James Milner ... senior crowd td (1 episode, 2015)
Vinod Sathe ... digital compositor (1 episode, 2015)
Olivia Yapp ... visual effects (1 episode, 2015)
Tiffany Tingting Zhao ... digital compositor (1 episode, 2015)
Jawahar Bhatti ... visual effects artist (1 episode, 2016)
Karen Therese Connolly ... visual effects coordinator (1 episode, 2016)
Matthew E. Gill ... roto department manager (1 episode, 2016)
Mark Anthony J. Nazal ... digital compositor: CoSA VFX (1 episode, 2016)
Gustavo Sanchez-Perez ... fx artist (1 episode, 2016)
Daniel Schrepf ... roto supervisor (1 episode, 2016)
Nathanael Xavier ... animator: Mr. X Inc. (1 episode, 2016)
Andrew Farris ... Senior roto paint artist (1 episode, 2017)
Nikita Lebedev ... concept artist (1 episode, 2018)
Croft Russell ... senior roto/paint artist: Mr. X (1 episode, 2018)
Patrick Taillefer ... tracking artist (1 episode, 2018)
Alan Carreno Esquivel ... digital compositor (1 episode, 2019)
Joel Chambers ... digital compositor (1 episode, 2019)
Woo Hee Lee ... matte painter: Mr. X Inc. (uncredited) (22 episodes, 2017-2019)
Taj Nabhani ... digital artist: mr x (uncredited) (20 episodes, 2016-2017)
Luke Stevens ... visual effects editorial (uncredited) (20 episodes, 2016-2017)
Isabelle Alles ... massive crowd technical director (uncredited) (3 episodes, 2017)
Darren Locke ... visual effects artist (uncredited) (2 episodes, 2017)
Justin Rader ... visual effects artist (uncredited) (2 episodes, 2017)
Jai Mehta ... visual effects artist (uncredited) (1 episode, 2016)
Bobby Myers ... matte painter: Mr. X Inc. (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Stunts 

Richard Ryan ... stunt coordinator / assistant stunt coordinator / swordmaster / co-stunt coordinator / stunt action director / stunt double: Gabriel Byrne (66 episodes, 2013-2019)
Tony Condren ... stunt performer / stunt rigger / stunts (63 episodes, 2013-2019)
Stav Dvorkin ... stunt performer / stunt double: Donal Logue (52 episodes, 2013-2018)
Conor Hegarty ... stunt performer / stunt double: Moe Dunford / stunt double: Niall Cusack (51 episodes, 2013-2018)
Mark Henson ... stunt coordinator / stunt action director (49 episodes, 2013-2017)
Adam Behan ... stunts / stunt performer / stunt double: Jonathan Rhys Meyers (45 episodes, 2015-2019)
Lauterio Zamparelli ... stunt performer / stunts (43 episodes, 2013-2019)
Darron Costello ... stunt performer / stunts (42 episodes, 2013-2018)
Kelly Mizell-Ryan ... stunt department assistant (42 episodes, 2016-2019)
Tristan McConnell ... stunt performer (37 episodes, 2013-2018)
Keith Ward ... stunt performer / stunt rigger / stunt double: George Blagden / stunt double: David Murray / stunt double: Jonathon Kemp / stunt double: Thorbjorn Harr / stunt rigger: water safety (37 episodes, 2013-2017)
Gerry Behan ... stunt performer / stunts (34 episodes, 2013-2017)
James Cosgrave ... stunt performer / stunts (32 episodes, 2013-2018)
Richie Wilson ... stunt performer (32 episodes, 2013-2018)
Jonathan East ... stunt performer / stunts (32 episodes, 2014-2018)
Caroline Simonnet ... stunt performer (31 episodes, 2013-2018)
Ciaran O'Grady ... stunt performer (31 episodes, 2013-2017)
Martin White ... stunt performer / stunts (30 episodes, 2013-2017)
Peter Dillon ... stunt performer (26 episodes, 2013-2017)
Michael Redmond ... stunt performer (24 episodes, 2014-2018)
Jordan Coombes ... stunt performer (21 episodes, 2014-2016)
Paul Burke ... stunt double: Travis Fimmel / stunt performer / key stunt rigger / stunt double: travis fimmel / stunt rigger (20 episodes, 2013-2015)
Lee McDermott ... stunt performer / stunts (20 episodes, 2014-2018)
Mark Flanagan ... stunts (19 episodes, 2014-2017)
Eimear O'Grady ... stunt performer / stunt double: Katheryn Winnick / stunt double: katherine Winnick (18 episodes, 2013-2019)
Harvey Taylor ... stunt performer (18 episodes, 2014-2018)
Rachel Walker ... stunt performer (18 episodes, 2014-2016)
Dave Boyle ... stunt performer (13 episodes, 2015-2017)
Norman Kelly ... stunt performer (12 episodes, 2013-2017)
Marc Redmond ... stunt performer (12 episodes, 2013-2017)
Brendan Condren ... stunt performer (11 episodes, 2013-2016)
Lemuel Black ... stunt performer / stunts (11 episodes, 2014-2016)
Aoife Byrne ... stunt performer / stunt double: Jessalyn Gilsig (10 episodes, 2013-2018)
Paul Thompson ... stunt performer (10 episodes, 2013-2017)
Gary Robinson ... stunt performer (10 episodes, 2013-2016)
Alan Walsh ... stunt performer (10 episodes, 2013-2014)
Eoin Leahy ... stunt performer / stunts (10 episodes, 2015-2017)
Jonny McBride ... stunt performer (8 episodes, 2015-2016)
Dan Styles ... stunt performer (8 episodes, 2017-2019)
Sean Condren ... stunt performer (7 episodes, 2015-2016)
Michael Vanbelle ... stunt performer (7 episodes)
Vincent Rother ... stunt coordinator: motion capture / stunts: motion capture (6 episodes, 2015-2017)
Nathaniel Marten ... stunts (6 episodes, 2017-2018)
Donal O'Shea ... stunt performer / stunts (6 episodes, 2017-2018)
Robbie O'Brien ... stunt performer (5 episodes, 2013-2015)
David Byrne ... stunt performer (5 episodes, 2013-2014)
Andrew Scott-Marshall ... stunt performer (5 episodes, 2014-2015)
Martina Dolan ... stunt performer (5 episodes, 2015-2016)
Aran Condren ... stunt performer / stunts (5 episodes, 2016-2018)
Terry Loughran ... stunt performer: stunts / stunt performer (5 episodes, 2019)
Phil Lonergan ... stunt performer (4 episodes, 2013-2018)
Michael Hanna ... stunt performer / stunts (4 episodes, 2013-2017)
Paul Valentine ... stunt performer / stunts (4 episodes, 2014-2015)
József Kovalik ... stunt performer (4 episodes, 2015)
John Mulvey ... stunt performer / stunts (4 episodes, 2016-2018)
Hannah Behan ... stunt performer / stunts (4 episodes, 2016)
Joe Condren ... stunt performer (4 episodes, 2016)
Younes Afroukh ... stunt performer (3 episodes, 2013)
Conor O'Beoláin ... stunt performer (3 episodes, 2016)
Ronan Kearns ... stunt performer (3 episodes, 2017-2018)
Mohamed Attougui ... stunts (3 episodes, 2017)
Benoît Fabre ... stunt performer (3 episodes, 2017)
Othman Ilyassa ... stunt coordinator (3 episodes, 2017)
Jérémie Vigot ... assistant stunt coordinator (3 episodes, 2017)
Felix Quinton ... stunt performer (3 episodes, 2019)
Filip Ciprian Florian ... stunt performer (3 episodes)
Frank Henson ... stunt performer (2 episodes, 2013-2016)
Aldonio Danny Frietas ... stunt performer (2 episodes, 2013-2014)
Max Cormac ... stunt performer (2 episodes, 2013)
Lewis Peploe ... stunt performer (2 episodes, 2013)
Andy Pilgrim ... stunt performer (2 episodes, 2014-2015)
Paul Kelly ... stunt performer (2 episodes, 2014)
Bence Ferenczi ... stunt performer (2 episodes, 2015)
Laura Flynn ... stunt performer (2 episodes, 2016-2017)
Lachlan Parkinson ... stunt performer (2 episodes, 2016-2017)
Laurent Plancel ... stunt performer (2 episodes, 2016-2017)
Gemma Weston ... stunt performer (2 episodes, 2016)
Stéphanie Guerin ... stunt double (2 episodes, 2017)
Ramon Álvarez ... stunt performer (2 episodes, 2017)
Alex Payne ... stunts (2 episodes, 2018)
Annabel Brook ... stunt performer (2 episodes)
Chris Peters ... stunt performer (2 episodes)
Michael Byrch ... stunt performer (1 episode, 2013)
Russell MacLeod ... stunt performer (1 episode, 2013)
Erol Mehmet ... stunt performer (1 episode, 2013)
Rebecca Quin ... stunt performer (1 episode, 2013)
Ed Young ... fight performer (1 episode, 2013)
Dan Burman ... stunt performer (1 episode, 2014)
Ciarán Hanlon ... stunt performer (1 episode, 2014)
Bronco McLoughlin ... stunt performer (1 episode, 2014)
Rob Pavey ... stunt performer (1 episode, 2014)
Ian Pead ... stunt performer (1 episode, 2014)
Curtis Rivers ... stunts (1 episode, 2014)
John Sheridan ... stunts (1 episode, 2014)
Reg Wayment ... stunts (1 episode, 2014)
Adam Basil ... stunts (1 episode, 2015)
Hayes Patrick ... stunt performer (1 episode, 2015)
Olivia Pouyanne ... stunt performer (1 episode, 2015)
Shane Steyn ... stunt performer (1 episode, 2015)
James Bewley ... stunt performer (1 episode, 2016)
Debra Collins ... stunt performer (1 episode, 2016)
Orla Doherty ... stunt performer (1 episode, 2016)
Mark Flanagan ... stunt performer (1 episode, 2016)
Amanda Foster ... stunt performer (1 episode, 2016)
Marciej Grzechowiak ... stunt performer (1 episode, 2016)
Jack Miles ... stunt performer (1 episode, 2016)
Jenny Ryan ... stunt performer (1 episode, 2016)
Melody Sorensen ... stunt performer (1 episode, 2016)
Mitch Spour ... stunt double: alexander ludwig (1 episode, 2016)
Lianne Bowley ... stunt performer (1 episode, 2017)
Jay Cosgrave ... stunt performer (1 episode, 2017)
Gavin Coventry ... stunt performer (1 episode, 2017)
Winston Ellis ... stunt performer (1 episode, 2017)
Jonathan Flanagan ... stunt performer (1 episode, 2017)
Guillermo Gomez ... stunt performer (1 episode, 2017)
Joel Grizzle ... stunt performer (1 episode, 2017)
Julian Lewis ... motion-capture stunt performer (1 episode, 2017)
Ericson Mitchell ... stunt performer (1 episode, 2017)
Laura Sibbick ... stunt performer (1 episode, 2017)
Martin Stewart-Campbell ... stunt performer (1 episode, 2017)
Mens-Sana Tamakloe ... stunt performer (1 episode, 2017)
Ken Doherty ... stunt performer (1 episode, 2018)
Orlaith Doherty ... stunt double: Josefin Asplund (1 episode, 2018)
Karin Floengard Jonsson ... stunt performer (1 episode, 2018)
Anna Stephenson ... stunt double (1 episode, 2018)
Renars Latkovskis ... stunt performer / stunts (1 episode, 2019)
Brendan Swan ... stunts (1 episode, 2019)
Lukas Tomsik ... stunt horse rider (1 episode, 2019)
Patrick Mel Hayes ... stunts (uncredited) (40 episodes, 2014-2019)
Louis Paquette ... stunt: motion capture (uncredited) / stunts: motion capture (uncredited) (3 episodes, 2017)
Lee Bagley ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2013)

Series Camera and Electrical Department 

Robert Ryder ... best boy electric / electrician (90 episodes, 2013-2019)
David Doherty ... second assistant camera / first assistant camera: c camera / first assistant camera: 2nd unit / first assistant camera / first assistant camera: second unit (81 episodes, 2013-2019)
Luke Murphy Gilligan ... second assistant camera / camera trainee / camera trainee: dailies / daily camera trainee (71 episodes, 2013-2019)
Philip Murphy ... key grip (59 episodes, 2013-2018)
Mark o Brien ... electrician (58 episodes, 2013-2019)
Terry Mulligan ... gaffer (46 episodes, 2013-2018)
Greg McGuinness ... second assistant camera / steadicam operator 2nd unit (43 episodes, 2013-2019)
Jeff Vitkuske ... data wrangler (40 episodes, 2016-2019)
Alan Butler ... first assistant camera "a" camera / first assistant camera / first assistant camera: "a" camera (39 episodes, 2013-2017)
Paul Kiernan ... electrician (38 episodes, 2013-2019)
Marc Cole ... generator operator / electrician (38 episodes, 2015-2019)
László Bille ... camera operator: "b" camera / camera operator: "a" camera (34 episodes, 2014-2017)
Darrell Murphy ... grip: b camera / grip / "b" camera grip (30 episodes, 2013-2016)
David O'Connor ... grip / best boy / grip (30 episodes, 2013-2016)
Richie Egan ... camera grip / grip (30 episodes, 2015-2017)
Darragh Scott ... electrician / balloon light technician / lighting balloon tech: operator (26 episodes, 2013-2018)
Kevin Scott ... best boy / electrician / best boy electric (26 episodes, 2013-2018)
David Boyle ... camera trainee / second assistant camera: dailies (25 episodes, 2013-2015)
Andrew McGill-Coggin ... trainee grip (25 episodes, 2013-2015)
Simon Culliton ... first assistant camera: dailies (25 episodes, 2015-2016)
Iain Baird ... steadicam operator / a camera / steadicam operator / camera operator: "a" camera / camera operator: "b" camera / steadicam operator: "a" camera (24 episodes, 2014-2016)
Rowan Sherrard ... video operator: second unit / camera trainee: dailies / second assistant camera: dailies / camera trainee / camera trainee: second unit (23 episodes, 2014-2018)
Ken Byrne ... b camera operator / a camera operator (22 episodes, 2014-2018)
Pat Ryder ... electrician (19 episodes, 2013-2015)
Jonathan Hession ... still photographer (19 episodes, 2013-2014)
Aislinn McDonald ... digital imaging technician (19 episodes, 2013-2014)
Richard Lacey ... camera trainee: dailies / second assistant camera: dailies (19 episodes, 2014-2018)
Daniel Mulligan ... electrician (18 episodes, 2013-2018)
Fionn Comerford ... b camera operator / camera operator dailies / additional camera operator (17 episodes, 2013-2015)
Russell Gleeson ... additional camera operator / Additional Camera Operator (17 episodes, 2014-2019)
Paul Kiernan ... electrician (17 episodes, 2015-2018)
John McCarthy ... clapper loader: dailies / daily camera trainee (16 episodes, 2013-2017)
Ciarán Barry ... director of photography: second unit / additional camera operator / "a" camera operator (16 episodes, 2014-2018)
Dave Morgan ... steadicam operator: "b" camera / steadicam operator (13 episodes, 2016-2017)
Conor Lynch ... second unit: video assist operator / video operator (11 episodes, 2013-2015)
Rory O'Riordan ... first assistant camera dailies (11 episodes, 2017-2019)
Billy Doyle ... electrician / gaffer: Morocco unit (10 episodes, 2013-2018)
Ider Eddadsi ... grip / key grip (10 episodes, 2013-2017)
Howard Gibson Steele ... electrician (10 episodes, 2014)
Ian Kearney ... electrician (10 episodes, 2014)
James Mather ... director of photography: second unit (10 episodes, 2016-2017)
John Connon ... grip (9 episodes, 2013)
P.J. Dillon ... additional photography / camera operator (9 episodes, 2013)
Tim Fletcher ... electrician (9 episodes, 2013)
Scott Dawson ... camera trainee / second unit: second assistant camera (9 episodes, 2015)
Billy Doyle ... electrician: first unit / gaffer (9 episodes, 2015)
Patrick Moran ... camera trainee: dailies (9 episodes, 2016)
Elva Sara Ingvarsdóttir ... second assistant camera: Iceland (9 episodes, 2017-2018)
John Woodside ... video trainee / video operator (8 episodes, 2016-2018)
Gosia Zur ... camera trainee: Malgorzata Zur / camera trainee: video assist trainee / video assist trainee: Malgorzata Zur / camera trainee / dailies: second unit (7 episodes, 2015-2016)
Seamus Deasy ... director of photography: second unit (7 episodes, 2016-2018)
Eoin Keating ... first assistant camera: "b" camera / additional camera operator (6 episodes, 2014)
Piotr Dybowski ... camera trainee: dailies (5 episodes, 2015)
Dylan Knapp ... digital imaging technician: second unit (5 episodes, 2015)
Daniel Barnwell ... camera trainee: dalies / video trainee: dailies / camera trainee: dailies (5 episodes, 2016)
Barra Doherty ... camera trainee (5 episodes, 2017-2018)
Miguel Angel Viñas ... second assistant camera (4 episodes, 2014-2015)
Ron Coe ... first assistant camera (4 episodes, 2014)
Nick Ford ... camera trainee (3 episodes, 2017-2018)
Des Whelan ... director of photography: second unit (3 episodes, 2017)
Oisin McFarland Smith ... Camera trainee (3 episodes, 2019)
Colm Whelan ... camera operator (3 episodes)
Robert Flood ... first assistant camera dailies (2 episodes, 2016-2018)
Ciaran Kavanagh ... camera operator (2 episodes, 2016)
Jonathan 'Chunky' Richmond ... a camera operator / steadicam operator (2 episodes, 2017-2018)
Barney Davis ... camera operator: "b" camera / steadicam operator (2 episodes, 2017)
Killian Murphy ... camera trainee (2 episodes, 2019)
Etain McGuckian ... video assistant (1 episode, 2013)
Philip George ... drone pilot (1 episode, 2014)
Frankie Leonard ... second assistant camera: marine unit (1 episode, 2014)
Cormac O'Maille ... first assistant camera: "C" camera & 2nd unit focus puller (1 episode, 2014)
Niall O'Byrne ... movi op (1 episode, 2015)
Sean Burton ... best boy electric: Canadian unit (1 episode, 2016)
Conor Crowley ... assistant camera (1 episode, 2016)
Sonya Deegan ... camera trainee: dailies (1 episode, 2016)
Billy Doyle ... electrician (1 episode, 2016)
Shane Deasy ... camera operator (1 episode, 2017)
Ægir Gudmundsson ... gaffer: Iceland (1 episode, 2017)
Dagur Benedikt Reynisson ... electrician (1 episode, 2017)
Simon Walsh ... director of photography: second unit (1 episode, 2017)
El Mokhtar Aboukal ... video playback operator (1 episode, 2018)
Fiona Graham ... first assistant "d" camera (1 episode, 2018)
Suzie Lavelle ... director of photography: second unit (1 episode, 2018)
Jeremy Braben ... aerial director of photography (1 episode)
Ian McGurrell ... grip (1 episode)
Patrick McDermott ... camera trainee (uncredited) (1 episode, 2015)
Dave King ... movi technician (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Animation Department 

Makarand Nazirkar ... animator (9 episodes, 2013)
Dennis Michael Chan ... animator: 2013 (8 episodes, 2013)
Sean Parry ... Motion Capture Technician (2 episodes, 2015-2016)
Graham Qually ... motion capture specialist (2 episodes, 2015-2016)
Bruno Tacchino ... animator (1 episode, 2013)

Series Casting Department 

Daniel Lloyd ... extras casting assistant / extras casting (74 episodes, 2013-2019)
Deirdre Bowen ... casting: Canada (31 episodes, 2013-2018)
Christopher Richards ... casting associate: Canada / casting associate (31 episodes, 2013-2018)
Rachel Moiselle ... casting associate: Ireland (22 episodes, 2016-2018)
Stephen Kirk ... extras casting / extras coordinator (20 episodes, 2014-2015)
Mircea Mike Mandrut ... extras casting / casting (3 episodes, 2013-2019)

Series Costume and Wardrobe Department 

Ciara James ... costume assistant (90 episodes, 2013-2019)
Emma Richardson ... costume trainee (26 episodes, 2015-2017)
Zuzana Zilkova ... Costume cutter/maker / costume cutter / costume maker (21 episodes, 2017-2019)
Susan O'Connor Cave ... assistant costume designer / costume supervisor (20 episodes, 2016-2017)
David Samuel Houghton ... tailor (19 episodes, 2015-2016)
Connor Dalton ... costume trainee (15 episodes, 2017-2019)
Renate Henschke ... costume assistant (10 episodes, 2015)
Helen McCusker ... costume supervisor (10 episodes, 2017-2018)
Georgina Curtis ... daily costume assistant (9 episodes, 2013)
Barbara Milne ... crowd supervisor (8 episodes, 2013)
Paula Fajardo ... costume trainee daily (6 episodes, 2018-2019)
Katie O'Brien ... costume trainee daily (5 episodes, 2016)
Amine Benkhayi ... set costumer: Morrocco (5 episodes, 2017)
Lisa Ellen Schön ... costume trainee daily (5 episodes, 2019)
Lindsey Archer ... costumer (2 episodes, 2016)
Daniel Mooney ... costume trainee (2 episodes)
Ciara O'Donovan ... daily wardrobe assistant (1 episode, 2013)
Grace Lennon ... costume trainee (1 episode, 2018)
Amy Hegarty ... costume trainee (1 episode, 2019)
Ciara O'Toole ... costume trainee: daily (uncredited) (17 episodes, 2017-2019)

Series Editorial Department 

Tom Mayclim ... data manager: Deluxe Toronto (49 episodes, 2013-2017)
Matthew E. Schneider ... Manager: Post Production: MGM / post production coordinator: MGM (40 episodes, 2017-2019)
Dan Briceno ... first assistant editor / first assistant picture editor / editor (32 episodes, 2013-2018)
Brandy Hamilton ... assistant editor / assistant picture editor (31 episodes, 2013-2018)
Kevin Downer ... on-line editor (23 episodes, 2016-2018)
Mandy Ley ... post-production coordinator (22 episodes, 2016-2018)
Eric Myles ... on-line editor (20 episodes, 2019)
Adrian Saywell ... on-line editor (20 episodes, 2019)
Eden Stelmach ... Post-production assistant: MGM (20 episodes, 2019)
Chris Wallace ... colorist (20 episodes, 2019)
Pietro Gallo ... on-line editor (19 episodes, 2013-2014)
Dave Muscat ... assistant on-line editor / on-line assistant editor (19 episodes, 2013-2014)
Simon Thede ... trainee assistant editor / trainee assistant picture editor (14 episodes, 2016-2018)
Dermot Grace ... post-production assistant (10 episodes, 2014)
Kathleen Harris ... post-production coordinator (9 episodes, 2013)
Angela Jekums ... assistant editor (9 episodes, 2013)
Catherine Tait ... post-production coordinator (9 episodes, 2013)
Chris Blacklock ... colorist: dailies (3 episodes, 2016)
Wendy Hallam Martin ... additional editor (2 episodes, 2013)
Grace Morgan ... trainee assistant editor (2 episodes, 2016)
Adam Collins ... assistant editor (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Location Management 

Will Gore ... assistant location manager / location assistant (57 episodes, 2013-2019)
Karl Daly ... assistant location manager (32 episodes, 2013-2016)
Manus Hingerty ... location manager (31 episodes, 2013-2018)
Paul Magnus Lundø ... location manager: Norway / location scout: Norway (10 episodes, 2015)
Rossa O'Neill ... assistant location manager (9 episodes, 2013)
Dougal Cousins ... location scout (5 episodes, 2013-2015)
Mohamed Benhmamane ... location manager (3 episodes, 2017)
Peter Conway ... location manager: Sacrifice (1 episode, 2013)
Eoin Naughton ... location trainee (1 episode, 2014)
Youssef Abagourram ... location manager (1 episode, 2016)
Peter Freyne ... location assistant (1 episode, 2016)
Malcolm McCullogh ... location manager: canada (1 episode, 2016)

Series Music Department 

Steve Davis ... composer: additional music (69 episodes, 2013-2019)
Yuri Gorbachow ... music editor (69 episodes, 2013-2019)
Phil McGowan ... score mixer (65 episodes, 2013-2019)
Tori Letzler ... composer: additional music (41 episodes, 2016-2019)
Philip Timofeyev ... music technical supervisor / assistant to composer (41 episodes, 2016-2019)
Einar Selvik ... musician: ancient norse instruments / vocalist: norse lyrics / composer: additional music / ancient instruments (38 episodes, 2014-2018)
Matthew Colbert Blocha ... Score Technical Supervisor/Assistant to Composer / assistant to composer (36 episodes, 2017-2019)
Mikaila Simmons ... music licensing (31 episodes, 2015-2018)
Michael Perlmutter ... music supervisor (30 episodes, 2013-2018)
Trey Toy ... composer: additional music / music technical supervisor (30 episodes, 2016-2019)
Ted Reedy ... composer: additional music / music technical supervisor (22 episodes, 2014-2016)
Bobby Villarreal ... music technical supervisor (20 episodes, 2015-2016)
Jakob Freudendahl ... Score Intern (20 episodes, 2019)
Etienne Monsaingeon ... composer assistant (20 episodes, 2019)
Sebastian Örnemark ... music department (10 episodes, 2015)
Craig Flaster ... music technical supervisor (10 episodes, 2016)
Shaina House ... assistant to composer (9 episodes, 2013)
Jeremy von Hollen ... music coordinator (9 episodes, 2013)
Matthew A.C. Cohen ... composer assistant / score preparation & copyist / score technical supervisor (9 episodes, 2014-2015)
Justin Thompson ... technical supervisor (6 episodes, 2013)
Sid De La Cruz ... assistant to composer (5 episodes, 2014)
David Shipps ... orchestrator / music preparation (3 episodes, 2018)
Ro Rowan ... cello soloist (2 episodes, 2018)
Robert Adams ... music preparation (2 episodes)
Dondrea Erauw ... music coordinator (1 episode, 2013)
Dan Weniger ... composer: trailer music (1 episode, 2016)
Lise Beauchesne ... assistant music editor (uncredited) (69 episodes, 2013-2019)
Paul McGough ... playback singer (uncredited) (3 episodes, 2015)

Series Transportation Department 

Lee Murphy ... driver: transport facilities (70 episodes, 2013-2019)
Alan Dixon ... unit driver (45 episodes, 2013-2018)
Brendan King ... unit driver (29 episodes, 2013-2015)
Eamonn Murphy ... transportation captain (16 episodes, 2016-2018)
Michael Phelan ... transportation (1 episode, 2013)
Nabil Jalil ... transportation coordinator (1 episode, 2017)
Frank Biron ... production driver (1 episode, 2019)
Kenneth Quinn ... unit driver (uncredited) (9 episodes, 2013)

Series Other crew 

Andrew Burke ... production assistant / intern (88 episodes, 2013-2019)
Andrew Waters ... set medic (69 episodes, 2013-2019)
Brian 'Joker' Mulvey ... assistant armourer (60 episodes, 2014-2019)
Poll Moussoulides ... dialogue and ancient language coach / dialogue coach (59 episodes, 2013-2018)
Johnny Mulligan ... production accountant (51 episodes, 2013-2018)
Vikings ... project manager (51 episodes, 2016-2019)
Aaron Farrell ... production executive: Octagon / production executive: Octago / production executive: TM Productions (49 episodes, 2013-2017)
Vincent Gallagher ... electronic press kit (48 episodes, 2013-2018)
John McKenna ... armourer / armorer (46 episodes, 2013-2018)
Donal Geraghty ... financial controller / production accountant (41 episodes, 2013-2018)
Rachel Elizabeth McKim ... assistant to executive producer (40 episodes, 2016-2019)
Ólafur Gunnarsson ... sagas consultant / consultant: Saga (38 episodes, 2015-2018)
Chris Roufs ... script supervisor (31 episodes, 2013-2019)
Dorothy McDonnell ... production coordinator (31 episodes, 2013-2018)
Atli Gunnarsson ... adr loop group / ADR loop group (22 episodes, 2016-2019)
Cam Mansfield ... accountant: Canada (22 episodes, 2016-2018)
Ronan Flynn ... production executive: Octagon / production executive: TM Productions (21 episodes, 2016-2018)
Gina Vanni ... production executive: Take 5 (21 episodes, 2016-2018)
Justin Pollard ... historical consultant (21 episodes, 2016-2017)
Rory Talbot ... assistant armourer (20 episodes, 2014-2016)
Rachel Nelson ... director of original drama content: Corus Entertainment / director of original drama content: Shaw Media (20 episodes, 2016-2017)
Carmelo Gallé ... post production manager (19 episodes, 2013-2014)
Maria Collins ... script coordinator (16 episodes, 2016-2018)
Laura McGuirk ... assistant production coordinator (16 episodes, 2016-2018)
Alistair Rumball ... marine coordinator (16 episodes, 2016-2018)
Una Spillane ... accommodation coordinator (16 episodes, 2016-2018)
Sinéad Lillis ... production assistant (12 episodes, 2016-2018)
Emer Conroy ... script supervisor (11 episodes, 2016-2018)
Caroline Donnelly ... accounts trainee (10 episodes, 2014)
Jamie Deasy ... production assistant (9 episodes, 2013)
Niamh Gale ... assistant coordinator (9 episodes, 2013)
John P Gleeson ... financing and tax advisor (9 episodes, 2013)
Roisin Henehan ... section 481 finance (9 episodes, 2013)
Stephen Kirk ... extras coordinator (9 episodes, 2013)
Kurt J. Miner ... insurance (9 episodes, 2013)
Amanda Mitro ... post production assistant (9 episodes, 2013)
Anna O'Malley ... A & T Coordinator (9 episodes, 2013)
Salah Rakouch ... production assistant (9 episodes, 2013)
Steven Daly ... production assistant / trainee production assistant / production intern / production trainee (7 episodes, 2014)
Eoghan McQuinn ... social media/bts producer (6 episodes, 2015)
Aoise O'hUiginn ... trainee ad dailies (5 episodes, 2018-2019)
Katie Murphy ... production assistant (5 episodes)
Darren Kelly ... extras wrangler (4 episodes, 2015)
Louise Shore ... script coordinator (4 episodes, 2015)
Kathleen Weir ... script supervisor (4 episodes, 2017-2018)
Christine Dilworth ... trainee script supervisor / script supervisor: second unit (3 episodes, 2015-2016)
Hamza Abdelwafi ... production assistant (3 episodes, 2017)
Paul Thompstone ... production staff (3 episodes, 2017)
Cheryl Faye ... acting coach (2 episodes, 2015)
Abbey Starr White ... office production assistant: MGM (2 episodes, 2017-2018)
Abde Sallam Ait Abdellah ... production accountant (2 episodes, 2017)
Bouchra Bentayeb ... assistant production coordinator (2 episodes, 2017)
Peter Redmond ... special robotic effects (2 episodes, 2017)
Keith Birkfeld ... development executive (1 episode, 2013)
Audrey Davis ... titles designer (1 episode, 2013)
Paul Hornsby ... military advisor (1 episode, 2013)
Jonas Piechnik ... guard (1 episode, 2015)
Jack Valencia ... production assistant (1 episode, 2015)
Jackie Adiwinata ... office production assistant (1 episode, 2016)
Christopher Comrie ... accountant: Canada (1 episode, 2016)
Charles Bodycomb ... armourer: Morocco (1 episode, 2017)
Marta Óskarsdóttir ... script supervisor: second unit, Iceland (1 episode, 2017)
Lisa Clapperton ... production executive: Take 5 (1 episode, 2018)
Catherine Tiernan ... production executive: TM Productions (1 episode, 2018)
Cristina Pulber ... production assistant: dailies (1 episode, 2019)
Phil Davin ... production assistant (1 episode)
Dean Gilchrist ... trainee ad: daily (1 episode)
Roisin El Cherif ... stand-in: Kathryn Winnick (uncredited) (9 episodes, 2013)
Jon Sperry ... dialect coach for Katheryn Winnick (uncredited) (9 episodes, 2013)
Patrick McDermott ... production assistant (uncredited) (1 episode, 2015)
Ross Magee ... marine crew (uncredited) (1 episode, 2016)
Andrew Simpson ... bear sequence coordinator (uncredited) (1 episode, 2016)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed