Edit
Hellboy (2019) Poster

(2019)

Full Cast & Crew

Directed by 

Neil Marshall ... (attached)

Writing Credits (WGA)  

Andrew Cosby ... (screenplay by)
 
Mike Mignola ... (based on the Dark Horse Comic Book "Hellboy" created by)

Cast  

Milla Jovovich ... Nimue the Blood Queen
Ian McShane ... Professor Bruttenholm
David Harbour ... Hellboy
Sasha Lane ... Alice Monaghan
Thomas Haden Church ... Lobster Johnson
Sophie Okonedo ... Lady Hatton
Penelope Mitchell ... Ganeida
Daniel Dae Kim ... Ben Daimio
Brian Gleeson
Kristina Klebe ... Leni Riefenstahl
Alistair Petrie
Ashley Edner ... Agent Taylor
Douglas Tait ... Gruagach
Bern Collaço ... Police Officer
Mario de la Rosa ... Camazotz
Atanas Srebrev ... Agent Madison
Vanessa Eichholz Vanessa Eichholz ... Ilsa Hepstein
Michael Heath ... Butler
Mark Basnight ... Key BPRD Agent
Tihomir Vinchev Tihomir Vinchev ... Standart bearer
Ava Brennan Ava Brennan ... Mother
Eddy Shore ... Monk
Anthony Delaney ... Father

Produced by 

Christa Campbell ... executive producer
Lawrence Gordon ... producer
Jeffrey Greenstein ... executive producer
Lati Grobman ... executive producer
Carl Hampe ... producer
Marc Helwig ... executive producer
Lloyd Levin ... producer
Elena Melamed ... line producer
Matthew O'Toole ... producer
Lonnie Ramati ... co-executive producer
Mike Richardson ... producer
John Thompson ... producer
Les Weldon ... producer
Philip Westgren ... producer

Music by 

Benjamin Wallfisch

Cinematography by 

Lorenzo Senatore

Film Editing by 

Martin Bernfeld

Casting By 

Daniel Hubbard

Production Design by 

Paul Kirby

Art Direction by 

Alexei Karaghiaur ... (as Alexei Karagyaur)
Ivan Ranghelov ... supervising art director
Alessandro Troso

Set Decoration by 

Alison Harvey
Valentina Mladenova

Costume Design by 

Stephanie Collie

Makeup Department 

Melanie Aksamit ... makeup effects lab technician: Morphology FX
Anna Andreeva ... wigmaker
Daniela Avramova ... key second unit
Chris Baer ... makeup effects lab
Csilla Blake-Horváth ... hair stylist: Ms. Jovovich / make up artist: Ms. Jovovich
Sarah Davies ... makeup and hair artist: UK
Stephanie Doherty ... contact lens optician
Cindy Harlow ... makeup coordinator
Joel Harlow ... special character and makeup designer
Alexandra Hughes ... makeup effects lab technician: Alex Hughes
Karen Lamb ... lens technician: UK
Don Lanning ... sculptor
Michael S. Pack ... prosthetic eyes and teeth
Paul Pattison ... personal hairstylist / personal make up
Mike Rotella ... special makeup effects artist
Maria Stankovich ... makeup artist
Yana Stoyanova ... makeup designer
Jill Sweeney ... makeup and hair supervisor: UK (as Jill Walton)
Sinead Sweeney ... contact lens designer/coordinator
Robert Smithson ... contact lens technician: make-up test (uncredited)

Production Management 

Benjamin Greenacre ... unit production manager: UK
Brian Hayashi ... head of post-production: Millennium Films
Elena Melamed ... production manager
Alexander Peytchev ... unit production manager: Second Unit
Michael Solinger ... post editorial supervisor
Joel Stokes ... production supervisor: UK

Second Unit Director or Assistant Director 

Rosie Barber ... crowd third assistant director: UK
Anna Damaskova ... trainee assistant director
Petya Evtimova ... 2nd Unit
Helen Fraser ... second assistant director
Luc Gavigan ... third assistant director: UK
Vanina Gerova ... second assistant director / second unit
Dian Hristov ... second unit director
Galina Kyuchukova ... second assistant director
Maya Markova ... third assistant director
Rumyana Popova ... Assistant to Mr Harbour
Edis Seliminski ... third assistant director
Antony Tanev ... first assistant director
Heddi-Joy Taylor ... crowd second assistant director: UK
Andreas Vasshaug ... Assistant to Mr. McShane
Ventsislav Velichkov ... production assistant
Neil Wallace ... first assistant director

Art Department 

Mollie Bowers ... set dressing trainee
Daniel Carrasco ... creature designer
Chavdar Papazov ... Prop Fabricator
Chris Cutler ... property master: UK
Stoyan Doychev ... painter
Lewis Foord ... Art Department Trainee
Martin Genchev ... stand-by props
Paul Gerrard ... conceptual design
Mark Goodhall ... standby carpenter: UK
Anna Hadzhieva ... set dec coordinator
Peter Konig ... concept artist
Peter Krumov ... carpenter
Richard Luong ... creature designer
Kit Merryfield ... props
Tanya Miller ... art director: UK
Yossif Mladenov ... set designer
Nikolai Nikolov ... graphic designer
Phil Noall ... stand-by art director
Borislav Pekin ... stand-by
Matthew Power ... props uk
Detelin Rachev ... sculptor
Jen Saguaro ... art department assistant: UK
Joseph Salter ... stand-by props: UK Unit
Greg Staples ... concept artist
Rosen Stefanov ... leadman set dressing
Kristian Stoyanov ... on-set dresser
Todor Tunov ... construction coordinator
Mariana Videnova ... art department coordinator
Allen Williams ... creature concept designer

Sound Department 

Ignacio Arrojo ... adr recordist
Velizar Bagarov ... boom operator: second unit
Lilly Blazewicz ... foley editor
Peter Burgis ... foley artist
Paul Carter ... sound designer
Kristin Catuogno ... adr recordist
Jason Devlin ... first assistant sound: UK
Chris Durfy ... production sound mixer: UK
Glen Gathard ... foley mixer
Rebecca Heathcote ... foley artist
Bill Higley ... adr mixer
Kiril Kaloyanov ... boom operator
Vladimir Kaloyanov ... sound mixer
Michael Miller ... adr mixer
Chris Navarro ... adr mixer
Atanas Peichev ... sound mixer: second unit
Peter Polak ... sound trainee: UK
Michael Sinden ... second assistant sound: UK
Boris Tanchev ... boom operator
Rob Turner ... sound effects editor
Oskar von Unge ... adr editor

Special Effects by 

Melanie Aksamit ... special effects technician: Morphology FX
Jim Beagley ... lead special effects technician: UK / special effects technician: UK
Roland Blancaflor ... special effects technician
Steve Cawood ... special effects technician: UK
Tom Harris ... special effects supervisor / special effects supervisor: UK
Will Howden ... special effects coordinator: UK
Ivo Jivkov ... special effects supervisor
Tsvetan Miladinov ... special effects technician
Lyudmil Nikolov ... special effects supervisor
Ana Preciado ... special effects technician
Sofia Rakova ... special effects
Mike Rotella ... sculptor: creature effects
Mario Torres Jr. ... sculptor
Elena Zhekova ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Ivan Alaykov ... digital artist
Praveen Allu ... digital compositor
Kiril Altakov ... lighting td
Alex Balmer ... digital compositor
Tom Balogh ... previz editor
Steven Begg ... visual effects supervisor
Alex Berthelot ... 3D animator: Digital District
Davide Bigotto ... cg artist: Goodbye Kansas
Lucian Boicu ... compositor
Ivailo Bonev ... concept artist/matte painter
Fabio Bonvicini ... Creature CG Supervisor
Ottaviano Brando ... lighting and look development td
Pablo M. Bravo ... digital artist
Mark Brown ... Previs Supervisor
Luca Buonopane ... grooming artist
Luis Cadavid ... lead groom artist
Laura Carnegie ... Assistant Visual Effects Editor: Mr. X
Alan Carreno Esquivel ... digital compositor
Andrew Carruthers ... visual effects coordinator
Yana Chervenyashka ... concept artist
James Cooper ... Visual Effects Supervisor: Mr. X
Alexandre Corbin ... lead tracking artist
Yasen Denev ... digital matt painter
Akash Desai ... visual effects artist
Abhisek Dhar ... techanim lead
Konstantin Dimitrov ... digital compositor
Stanislav Draganov ... visual effects artist
Nevena Dragoshinova ... visual effects editor: WWFX
Marwan El Ghazal ... tracking/layout artist: Digital District
James Farrington ... pre-visualisation artist: Nvizage
Nicolas Fidala ... lead matte painter: Digital District
Lou Gatti ... visual effects coordinator
Martin Georgiev ... visual effects supervisor
Veselina Georgieva ... visual effects supervisor: WWFX
Roopesh Gujar ... visual effects producer
John Haley ... visual effects supervisor: Rhythm & Hues
Andrey Hristozov ... visual effects editor: WWFX
Chad Hudson ... vp of production: Rhythm & Hues
Shruti Janu ... senior animator
Paul Jesper ... previz: Digital District
Matt Kasmir ... visual effects supervisor
Sergey Kononenko ... cg supervisor: Digital District
Jai Krishnaswamy ... lead compositor
Gordana Krsteva ... digital compositor
Janek Lender ... previs supervisor
Staffan Linder ... senior animation supervisor: Goodbye Kansas Studios
Chris MacLean ... visual effects supervisor: Mr. X
Fredrik Mannerfelt ... digital compositor: Goodbye Kansas
Julia Manolova ... visual effects coordinator: WWFX
Sonia Marques ... visual effects producer: Digital District
Anshul Mathuria ... 2D supervisor
Mike McGuinness ... Senior Postvis Artist: Nvizage
Dustin McKamie ... digital compositor
Mario Mediavilla ... creature technical director: Mr. X
Velislava Mihailova ... digital compositor
Stefan Mihalev ... digital compositor
Simon James Milner ... crowd supervisor
Nikolay Mishonov ... senior fx td
Rodney Montague ... vfx executive producer: Rhythm & Hues
Maud Muratore ... Sr. Lighter
Siva Nagendra ... look development artist
Emiliano Nanfaro ... motion capture supervisor
Bogdan Nedkov ... digital compositor
Georgi Nikolov ... digital compositor: WWFX
Tomas Näslund ... Compositor: Goodbye Kansas Studios
Matthew O'Sullivan ... head of production: WWFX UK
Carlo Orlandi ... digital compositor
Pietro Orlandi ... digital compositor
Gregory Peczinka ... senior cloth td/cg supervisor
Sara Pedramnia ... visual effects coordinator
Nick Peshunoff ... visual effects project supervisor: WWFX
Michael Peter ... senior texture artist: wwfx
Gergina Petrova ... digital compositor
Julia Petrova ... digital compositor
Sergio Garcia Poderoso ... visual effects artist
Pete Polyakov ... visual effects artist
Maria Popova ... digital compositor
Stefan Rachev ... digital compositor
Marinela Racheva ... digital compositor
Milena Radeva ... matchmove artist / photogrammetry
Prashant Raj ... compositor
Anton Raynov ... modeler
Greta Ruljevaite ... visual effects producer
Elena Sandulova ... Executive
Matteo Sanna ... lead previs artist: Nvizage
Julien Segreto ... animator: Digital District / rigging artist: Digital District
Gary Seto ... previsualization animator: Nvizage
Aleksandar Slavov ... digital compositor
Boris Sokolov ... digital compositor
Stanislav Stavrev ... digital compositor
Milan Stoyanov ... digital compositor
Vyara Stoyanova ... digital compositor
Fiona Stuart-Clark ... visual effects coordinator: WWFX UK
Edward Swain ... Previs Animator: Nvizage
Iveta Tsvetkova ... visual effects project coordinator
Krista Vacheva ... concept artist
Víctor Valderrama ... motion capture
Daniel Vasev ... digital compositor
Vladimir Vatev ... digital compositor
Yulian Velkov ... vfx data wrangler on set
Kieran Waller ... visual effects editor
Marcel Wehe ... visual effects coordinator

Stunts 

Asen Asenov ... stunts
François Coetzer ... Key Stunt Rigger
Rick English ... stunt performer
Seth Ericson ... mocap stunt coordinator
Genadiy Ganchev ... stunt performer
Nicklas Hansson ... stunt performer: motion capture
Viktor Hristov ... stunt performer
Radoslav Ignatov ... stunt performer
Ilko Iliev ... stunt performer
Ivan Iliev ... stunt performer
Tsvetolyub Iliev ... stunts
Johan Lindqvist ... motion capture stunt performer
Donovan Louie ... stunt driving double: Daniel Dae Kim
Angel Lukanov ... stunt performer
Georgi Manchev ... fight choreographer
Stilyan Mavrov ... stunt performer: Fight team
Steve McQuillan ... assistant stunt coordinator
Radka Petkova ... stunt double: Milla Jovovich
Elitsa Razheva ... stunt performer
Markos Rounthwaite ... stunt coordinator
Vasil Simeonov ... stunt performer
Dessy Slavova ... stunt double: Sasha Lane
Tony Van Silva ... stunt driver
Tihomir Vinchev ... stunts
Ivo Vuchkov ... stunt performer
Vasil Yordanov ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Tom Aldcroft ... aerial shoot camera operator
Nikola Angelov ... data manager: second unit
Jean Ash ... camera trainee: UK
Chris Barrow ... rigging electrician: UK
Jon Beacham ... a camera operator
Borislav Belberov ... second assistant camera
Si Bell ... splinter unit: director of photography: UK
Ian Bird ... key grip
Iordan Borissov ... First Assistant "B" Camera: Re-Shoots
Gareth Brough ... electrician: UK
James Brown ... b camera clapper loader: UK
Ivan Chertov ... first assistant camera: "b" camera
Peter Chester ... gaffer
Samuel Cig ... phantom camera operator / second assistant camera additional
Pat Crawford ... electrician / electrician: UK
Paul Davies ... lighting rigger: UK
John Davis ... b camera focus puller: UK / first assistant camera: "b" camera, UK unit
John Down ... rigging electrician: UK
Harri Elfyn ... camera trainee: UK
Stefan Filipov ... video assist
Stuart Gale ... rigging electrician: UK
Jon Garwes ... a camera focus puller: UK
David Holliday ... key grip uk
Veselin Dimchov Hristov ... second assistant camera: "c" camera
Stephen Hughes ... epk cameraman/camera assistant vr
Phil Humphries ... digital imaging technician: UK
Hristo Idakiev ... gaffer
Geo Ivanov ... additional camera operator: second unit
Ivaylo Ivanov ... a camera operator: second unit
Katy Kardasz ... a camera clapper loader: UK
Tsvetan Kostov ... grip
Steve Krasznai ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Alexander Krumov ... second unit
Dimitar Krustev ... drone pilot
Sarah Macleod ... camera trainee: UK
Sandro Magliano ... digital imaging technician
Ivelin Metodiev ... second assistant camera: "c" camera / underwater camera technician
Bob Milton ... rigging electrician: UK
Martin Nazlamov ... electrician
Kaloyan Nedelchev ... first assistant "a" camera
Paula Nenova ... first assistant camera
Vihar Nikolov ... grip
Karl Palmer ... lighting rigger: UK
Vasil Paunov ... second assistant camera: b camera, second unit
Kaloyan Pehlivanski ... grip
Ivo Peitchev ... director of photography: second unit
Maxim Penev ... second assistant camera
Roman Pessarov ... epk cameraman
Georgi Petkov ... key grip
James Powell ... b camera grip: UK
Dan Rees ... crane grip: UK
Mark Rogers ... Gallery and still photographer
Biser Rulev ... grip
Gareth Sheldon ... electrician: UK
Petar Stoianov ... grip
Milen Stoilov ... electrician
Atanas Stoyanov ... key rigging grip
Simon Tanner ... rigging gaffer
Alan Tippets ... desk operator: UK
John Truckle ... best boy: UK
Ivailo Tzvetkov ... first assistant camera
Martin Ward ... video assist operator: UK
Martin Ward ... playback operator: UK
Ash Whitfield ... grip trainee: UK
Andy Williams ... electrician: UK
Mihail Yanakiev ... "a" camera second assistant / "c" camera operator
Sergey Zhelezko ... Head VR unit / head EPK

Animation Department 

Alba Rodriguez del Rio ... animator
Danielle Dumont ... animator
Olivia Farrar ... motion editor
Alex Gatsis ... character animator
Andrew 'Spanky' Grant ... character animator
Ezra Waddell ... animator

Casting Department 

Katerina Goranova ... casting assistant
Hrista Ilieva ... extras casting
Lauren Jerome ... casting assistant
Claire Robinson ... casting associate
Charlie Rotheram ... extras casting
Marco Schleicher ... casting intern

Costume and Wardrobe Department 

Jan Dieckmann ... chief textile artist
Johanna Elf ... assistant costume designer
Anna Gelinova ... costume supervisor
Rosen Georgiev Georgiev ... costumer
Katarina Pavlova ... costume stand-by: principles
Marina Proykova ... set costumer
Lorraine Sibanda ... costume buyer
Vyarka Sirkova ... set costumer
Dobrinka Stamenkova ... costumes coordinator
Benjamin Tyrrell ... costume prop maker
Georgi Petrov Yakimov ... Personal costumer: mr. David Harbour / set costumer

Editorial Department 

Gemma Bourne ... second assistant editor
Jivko Chakarov ... post-production supervisor
Luke Clare ... first assistant editor
Zoe Cousins ... editorial department
Brian Hayashi ... head of post production: Millennium Films
Ivan Todorov Ivanov ... assembly editor
William Owen ... assistant vfx editor
Svetlin Peichev ... assistant editor

Location Management 

Tom Bosanquet ... location manager
Steve Hart ... location scout
Richard Lindsay ... day location manager: UK / location manager/scout
Elliott Meddings ... supervising location manager
Ashton Radcliffe ... location scout
Josh Suter ... location scout

Music Department 

Selena Arizanovic ... music supervisor
Chris Egan ... conductor
Alex Ferguson ... assistant engineer
Jake Jackson ... music recording engineer
David J. Krystal ... orchestrator
Tony Lewis ... supervising music editor
F.A.M.E.'S. Project ... orchestra and studio contractor
Chris Ryan ... assistant orchestrator
Jill Streater ... music preparation
Sebastian Winter ... assistant orchestrator

Transportation Department 

Daniel Balchev ... driver cast
Ben Dillon ... picture vehicle supervisor uk
Philip Milanov ... Driver and security Mr Harbour

Other crew 

Jordan Jacques Aboutboul ... personal assistant to Milla Jovovich
Guy Adan ... Unit Publicist
Juan Carlos Alvarez Vasquez ... post prodution coordinator
Jon Baker ... armourer supervisor UK / armourer supervisor
Hannah Bone ... assistant production coordinator: UK
Lydia Brannen ... producer's assistant: UK
Daniel Budd ... payroll accountant: UK
Chiara Carbonara ... script supervisor: splinter unit, UK
Nick Chaffey ... cashier: UK
Steve Cole ... unit manager: uk
James Dean ... production runner: UK
David Devine ... health and safety advisor: uk
Sam Dormer ... armourer: UK
Joe Downs ... production accountant: UK
Miles A. Fletcher ... helicopter camera pilot
Maia Fry ... assistant to David Harbour: UK
Jacobo García ... production runner: UK
Suzanne Garnett ... production staff (as Suzanne Mayger)
Milena Georgieva ... production accountant
Elliot Hancock-Baxter ... floor runner: UK
Victoria Hanlin ... dialect coach
Ina Holevitch ... production coordinator
Poppy Jermaine ... production assistant: UK
Shiri Lerner ... production coordinator: usa
Scott Macaulay ... accounts assistant: UK
Davey MacDonald ... marshall
Zac Moss ... floor runner: UK
Tsvetan Pashaliyski ... assistant location
Petia Petrova ... 2nd Unit Production Coordinator
Mariana Popova ... script supervisor: second unit
Timothy Scott Ralston ... screening operations executive
Lonnie Ramati ... production business affairs
Ben Rothwell ... armoury coordinator
Michael Searle ... floor runner / floor runner: UK
Luke Shakesheff ... standby rigger
Petur Shipkov ... production assistant
Charlotte Smith ... base runner: UK
Galina Stamenkova ... apoc
Andy Stephens ... aerial coordinator
Jade Stephenson ... production assistant: UK
Kristina Tamahkyarova ... production office assistant
Connor Law Twigg ... marshall
Beba Yordanova ... production staff: office production assistant

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed