Edit
Big Hero 6 (2014) Poster

(2014)

Full Cast & Crew

Directed by 

Don Hall
Chris Williams ... (directed by)

Writing Credits  

Jordan Roberts ... (screenplay by) and
Robert L. Baird ... (screenplay by) &
Daniel Gerson ... (screenplay by)
 
Man of Action ... (Big Hero 6 team and characters created by) &
Steven T. Seagle ... (characters) (as Man of Action) &
Duncan Rouleau ... (characters) (as Man of Action)

Cast (in credits order) verified as complete  

Scott Adsit ... Baymax (voice)
Ryan Potter ... Hiro (voice)
Daniel Henney ... Tadashi (voice)
T.J. Miller ... Fred (voice)
Jamie Chung ... Go Go (voice)
Damon Wayans Jr. ... Wasabi (voice)
Genesis Rodriguez ... Honey Lemon (voice)
James Cromwell ... Robert Callaghan (voice)
Alan Tudyk ... Alistair Krei (voice)
Maya Rudolph ... Cass (voice)
Abraham Benrubi ... General (voice)
Katie Lowes ... Abigail (voice)
Billy Bush ... Newscaster (voice)
Daniel Gerson ... Desk Sergeant (voice)
Paul Briggs Paul Briggs ... Yama (voice)
Charlotte Gulezian Charlotte Gulezian ... Ringleader (voice)
David Shaughnessy David Shaughnessy ... Heathcliff (voice)
Kirk Baily ... Additional Voice (voice)
Reed Buck Reed Buck ... Additional Voice (voice)
June Christopher ... Additional Voice (voice)
Cam Clarke ... Additional Voice (voice)
Roy Conli ... Additional Voice (voice)
Cooper Cowgill Cooper Cowgill ... Additional Voice (voice)
David Cowgill ... Additional Voice (voice)
Marlie Crisafulli Marlie Crisafulli ... Additional Voice (voice)
Terri Douglas ... Additional Voice (voice)
Jackie Gonneau Jackie Gonneau ... Additional Voice (voice)
Nicholas Guest ... Additional Voice (voice)
Bridget Hoffman ... Additional Voice (voice)
Kelly Hoover ... Additional Voice (voice) (as Kellie Hoover)
Leah Latham Leah Latham ... Additional Voice (voice)
James Taku Leung ... Additional Voice (voice) (as Jimmy Leung)
Yuri Lowenthal ... Additional Voice (voice)
Tim Mertens ... Additional Voice (voice)
Yumi Mizui ... Additional Voice (voice)
Brian R. Norris ... Additional Voice (voice) (as Brian Norris)
Sundra Oakley ... Additional Voice (voice)
Marcella Lentz-Pope ... Additional Voice (voice)
Michael Powers Michael Powers ... Additional Voice (voice)
Lynwood Robinson Lynwood Robinson ... Additional Voice (voice)
Shane Sweet Shane Sweet ... Additional Voice (voice)
Josie Trinidad Josie Trinidad ... Additional Voice (voice)
Stan Lee ... Fred's Dad (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Dimitri 'Vegas' Thivaios ... Fred ( BE ) (uncredited)
Daniel Howell Daniel Howell ... Male Technician #1 (voice) (uncredited)
Phil Lester Phil Lester ... Male Technician #2 (voice) (uncredited)
Frank Welker ... Mochi (voice) (uncredited)

Produced by 

Roy Conli ... producer (produced by) (p.g.a.)
John Lasseter ... executive producer
Kristina Reed ... co-producer
Brad Simonsen ... associate producer (as Bradford Simonsen)

Music by 

Henry Jackman ... (original score composed by)

Cinematography by 

Rob Dressel ... director of cinematography: layout

Film Editing by 

Tim Mertens ... (edited by)

Casting By 

Jamie Sparer Roberts

Production Design by 

Paul A. Felix

Art Direction by 

Scott Watanabe

Production Management 

Danielle Beverson ... production assistant: layout
Holly E. Bratton ... senior production supervisor
Marisa X. Castro ... production supervisor: stereo
Nathan Curtis ... production supervisor: effects
Kelly Eisert ... production supervisor
Kelly Feeg ... production supervisor: story
Tucker Gilmore ... production supervisor: animation
Charlyn Go ... production supervisor (as Charlyn Go-Giampa)
Mike Huang ... production supervisor: lighting
Dave Kohut ... production supervisor: technical animation
Christopher Kracker ... production supervisor: character assets
Nathan Massmann ... production supervisor: editorial
Yvett Merino Flores ... production manager
Albert Ramirez ... production supervisor: visual development
Nicholas Russell ... production supervisor: development
Karen Ann Ryan ... lead production supervisor: animation
David A. Thibodeau ... production assistant: art department
Kristin Yadamec ... production supervisor: layout
Debbie G. Yu ... production supervisor

Art Department 

Sarah Airriess ... visual development artist
Manuel Arenas ... visual development artist
Nima Azarba ... additional storyboard artist
Marty Baumann ... graphic artist
Lorelay Bove ... visual development artist
Paul Briggs ... head of story
Sara Cembalisty ... look development artist
Helen Mingjue Chen ... visual development artist (as Mingjue Helen Chen)
Justin Cram ... visual development artist
Kevin Dart ... visual development artist
Kevin Deters ... additional story artist
Jed Diffenderfer ... story artist
Don Dougherty ... additional story artist
James Aaron Finch ... visual development artist
Nate Hallinan ... key artist
Jason Hand ... story artist
Kendelle Hoyer ... story artist
Justin Hunt ... story artist (as Justin C. Hunt)
Brian Kesinger ... story artist
Shigeto Koyama ... designer: Baymax
Ryan Lang ... visual development artist
Hyun Min Lee ... visual development artist
Jang Chol Lee ... visual development artist
Minkyu Lee ... visual development artist
Normand Lemay ... story artist
Jim Martin ... visual development artist
Joseph Mateo ... head of story (as Joe Mateo)
Leonardo Matsuda ... story artist (as Leo Matsuda) / story artist
Burny Mattinson ... story artist
Chris Mitchell ... visual development artist (as Christopher Mitchell)
Ray Nadeau ... story artist
Ray Nadeau ... story artist
Kevin Nelson ... visual development artist
David Pimental ... story artist (as David Pimental)
John Ripa ... lead story artist
Armand Serrano ... visual development artist
Marc Smith ... lead story artist (as Marc E. Smith)
Jeremy Spears ... visual development artist
David A. Thibodeau ... production assistant
Lissa Treiman ... story artist
Jeff Turley ... visual development artist
Tadahiro Uesugi ... visual development artist
Chris Ure ... story artist
Dean Wellins ... story artist
Michael Yamada ... visual development artist
Victoria Ying ... visual development artist (as Victoria E. Ying)

Sound Department 

Justine Baker ... adr recordist
Jeremy Bowker ... sound effects editor
Derek Casari ... sound stage engineer
Kristin Catuogno ... adr recordist
Chris Chae ... sound recordist
David E. Fluhr ... re-recording mixer: Disney Digital Studio Services (as David E. Fluhr CAS)
Kim Foscato ... supervising dialogue editor
Gabriel Guy ... original dialogue mixer (as Gabriel Guy CAS) / re-recording mixer: Disney Digital Studio Services
Nia Hansen ... sound effects editor
Bill Higley ... original dialogue mixer
David C. Hughes ... sound effects editor
Doc Kane ... original dialogue mixer
Mary Jo Lang ... foley mixer
Daniel Laurie ... supervising adr editor
James Likowski ... foley editor
Mark Lindauer ... adr stage engineer
Josh Lowden ... general manager: Skywalker Sound Executive Staff
David Lucarelli ... adr recordist
Shannon Mills ... supervising sound editor & designer
Alyson Dee Moore ... foley artist
Steve Morris ... director of engineering: Skywalker Sound Executive Staff
Beauxregard Neylen ... adr mixer (as Beauxregard Neylon)
Eva Porter ... client services coordinator
Jacob Riehle ... first assistant sound editor
John Roesch ... foley artist
Brian Saunders ... v-p sound post production disney
Steve Schatz ... re-recording mix technician: Disney Digital Studio Services
Robert Shoup ... foley editor: supervising
Addison Teague ... sound effects editor
Bonnie Wild ... assistant re-recording mixer: Skywalker Sound
Doug Ford ... engineering services (uncredited)
Evan J Haley ... sound designer: D-Box Technologies (uncredited)
Nia Hansen ... foley editor (uncredited) / sound design assistant (uncredited) / sound effects recordist (uncredited)
Scott Levine ... digital editorial services (uncredited)
Edgar Meza ... engineering services (uncredited)
Jonathan Null ... head of production: Skywalker Sound Executive Staff (uncredited)
David Peifer ... digital editorial services (uncredited)

Special Effects by 

Blair Bradley ... special effects coordinator
Paula Goldstein ... lighting effects

Visual Effects by 

Heather Abels ... set extension artist
Brett Achorn ... associate technical supervisor
Aaron Adams ... simulation supervisor / technical animation supervisor
Brian Adams ... Lighting Artist
Mir Z. Ali ... visual effects artist: Disney Feature Animation
C.S. Anderson ... modeler (as Christopher Anderson)
Michael R.W. Anderson ... stereo artist
Virgilio John Aquino ... modeler
Eric W. Araujo ... effects animator
Tohda Asuka ... lighting artist
Bob Bennett ... visual effects animator
Dimitre Berberov ... visual effects animator
Jan Berger ... character technical director
Brett Boggs ... effects animator
Alyssa Brule ... stereo artist (as Alyssa Brule Gorence)
Harry Russell Brutsche ... lighting artist
Corey Butler ... lighting supervisor
Ian D. Butterfield ... look development artist
Jesus Canal ... character technical director
Chris Carignan ... visual effects artist
Alexandre Cazals ... lighting artist
Tony Chai ... effects technical director
Dexter Cheng ... technical director
Stella Hsin-Huei Cheng ... additional development
Jeremy Chinn ... title designer
Jeff Chung ... senior lighting and compositing artist
Kay Cloud ... technical director
Matthew Clubb ... lighting artist
Adam Cobabe ... character technical director
Ian J. Coony ... effects lead: layout previsualization designer
Marc Cooper ... lighting technical director
Gregory Culp ... lighting and compositing artist
Nathan Curtis ... effects production supervisor
Cheryl Davis ... Lighting Artist
Peter DeMund ... visual effects designer
Ryan DeYoung ... lighting artist
Justin Dobies ... lighting artist
Kaori Doi ... lighting and compositing artist
Rob Dressel ... director of cinematography: layout
Joël Einhorn ... effect animator
Erin J. Elliott ... crowds artist
Mark Empey ... technical animator
Rob Engle ... stereo artist
Jesse Erickson ... effects animation
Garrett Eves ... character technical director
Patrick Finley ... visual effects artist
Benjamin Fiske ... effects animator
Heidi Friese ... stereoscopic artist
Ben Frost ... effects lead: Walt Disney Animation Studios
Jack Fulmer ... look development artist
Henrik Fält ... effects animator
Jonathan Garcia ... technical director
Isaac Gelman ... modeler
Logan Gloor ... lighting artist
Paula Goldstein ... lighting/efx
Dylan Gottlieb ... lighting artist: Walt Disney Animation Studios
Richard Gouge ... lighting and compositing artist
Edward Grad ... matte painter: Walt Disney Animation Studios
Natalie Greenhill ... lighting artist
Markus Gross ... research lead: Disney Research
Ralf Habel ... visual effects
Ray Haleblian ... associate technical supervisor
Elissa Cordero Hansen ... stereoscopic artist
Mike Harris ... pipeline technical director
Mohanned Hassan ... lighting assistant
Christopher Hendryx ... visual effects artist
Gabriela Hernandez ... assistant technical director
Brien Hindman ... modeling environment lead
Benjamin Min Huang ... lighting and compositing / look development artist
John Hughes ... visual effects artist
Kyle Humphrey ... lighting artist
Kelsey Hurley ... technical director
David Hutchins ... effects animator
Adrian Iler ... lighting artist
Katherine Ipjian ... lighting artist
Alessandro Jacomini ... lighting supervisor
Aaron James McComas ... effects animator
Wojciech Jarosz ... senior research scientist: Disney Research
Brandon Lee Jarratt ... assistant technical director
Arthur Jeppe ... senior lighting and compositing artist
Joseph Jones ... pre-viz & layout
Jongo ... lighting artist
Norman Moses Joseph ... assistant technical director: Walt Disney Animation Studios
Kurt Kaminski ... lighting artist
Neelima Karanam ... effects technical director
Michael Kaschalk ... head of effects
Kimberly W. Keech ... lighting technical director
Blaine Kennison ... senior lighting artist
Justin Kern ... assistant technical director
Seunghyuk Kim ... visual effects artist
Kate Kirby-O'Connell ... character technical animation
Sam Klock ... effects artist
MacDuff Knox ... visual effects artist
John Kosnik ... effects animator
Brian La France ... set extension artist
Eric Larsen ... senior software engineer
Jang Chol Lee ... set extension artist
Roger Lee ... lighting and compositing artist
Adam Levy ... technical animation technical director
Alberto Luceño ... crowds artist
Dale Mayeda ... visual effects artist
Angela McBride ... lighting artist
Robert L. Miles ... lighting and compositing
Jonathan Fletcher Moore ... lighting artist
Sarah Moore ... lighting & compositing: Walt Disney Feature Animation (as Sarah M. Sweeney)
Cristian Moras ... digital compositor / lighter
Chris Nabholz ... senior lighting and compositing artist
Hiroaki Narita ... visual effects artist
Mike Navarro ... technical animator
Derek Nelson ... lighting artist
Robert Neuman ... stereoscopic supervisor
Stephen Null ... lighter
Chris Patrick O'Connell ... modeler
Jorge Obregon ... lighting artist
Kyle Odermatt ... visual effects supervisor
Lauralea Otis ... lighting technical director
Hendrik Panz ... visual effects artist
Florian Perret ... modeler
Blair Pierpont ... visual effects artist
Osiris Pérez ... additional development
Winston Quitasol ... senior lighting artist: Walt Disney Animation Studios
Garrett Raine ... technical animation technical director
Dave Rand ... senior visual effects artist (as David Rand)
Cari Reiche ... assistant technical director
Katie Reihman ... lighting artist
Dan Rice ... lighting supervisor (as Daniel Rice)
Olun Riley ... lighting supervisor
Chika Saito ... modeler
Vanessa Salas Castillo ... stereoscopic artist
Heekyung Shin ... lighting and compositing artist
Robert Showalter ... lighting artist
Mark Siegel ... lighting artist
Darren Simpson ... stereoscopic artist
Rattanin Sirinaruemarn ... visual effects artist
Chris Springfield ... lighting supervisor
Serge Sretschinsky ... additional development
Jason Stellwag ... tech animator
Matt Sullivan ... lighting artist
Kee Nam Suong ... effects animator
Matsune Suzuki ... modeler
Ka Yaw Tan ... lighting artist
Fatema Tarzi ... lighting td
Le Joyce Tong ... visual effects artist: Walt Disney Animation Studios
Scotty Townsend ... digital effects artist
John Truong ... character technical director
Abraham Franklin Tseng ... assistant technical director
Miguel Lleras Villaveces ... lighter & compositor
Shweta Viswanathan ... technical director
Zubin Wadia ... visual effects artist
Jun Watanabe ... visual effects artist: Walt Disney Animation Studios
Larry Wu ... environment cg supervisor
Zhang Xiao ... visual effects artist
Yezi Xue ... lighting & compositing
Jaehyun Yoo ... visual effects artist
Diana Jiang Zeng ... look development artist (as Diana J. Zeng)
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... visual effects (uncredited)
Sean Amlaner ... senior stereoscopic compositor (uncredited)

Stunts 

Micah Karns ... utility stunts

Camera and Electrical Department 

Thomas Baker ... stereo camera
Rob Dressel ... director of cinematography: layout
Mark Henley ... stereoscopic artist
Adolph Lusinsky ... director of cinematography: lighting
Robert Richardson ... cinematographic consultant

Animation Department 

Frank E. Abney III ... assistant animator
Alberto Abril ... animator
Aaron Adams ... technical animation / simulation supervisor
Abraham Aguilar ... animator
Valentín Amador ... animator
C.S. Anderson ... modeler (as Christopher Anderson)
Barry Atkinson ... background designer
Nima Azarba ... additional storyboard artist
Kathleen M. Bailey ... technical animator
Joaquin Baldwin ... associate layout supervisor
Dan Barker ... animator
Doug Bennett ... animation supervisor
Allen Blaisdell ... layout artist
David Block ... artist: Special Projects
Madison Boehme ... animation department: production assistant
Corey Bolwyn ... technical animation artist / technical animation
Tony Bonilla ... animator
Jill Breznican ... animation research library
Paul Briggs ... head of story
Darrin Butters ... animator
Dong Joo Byun ... effects animator
Guillaume Bélanger ... animator
Carlos Cabral ... character cg supervisor
Zac Cavaliero ... layout artist
Jorge A. Cereijo-Perez ... character technical director
Fabrice Ceugniet ... animation technical director
Tony Chau ... assistant animator
Andrew Chesworth ... animator
Youngjae Choi ... animator
Tracy Lee Church ... look development artist
Shawn Clark ... animator
Glen Claybrook ... character technical director
Johann Francois Coetzee ... character technical director / technical animation artist
Christopher Cordingley ... animator
Trent Correy ... animator
Mitchell Counsell ... character technical director
Rahul Dabholkar ... animator
Patrick Danaher ... animator
Eric Daniels ... animator
Marat Davletshin ... animator
Iker J. de los Mozos ... character technical director / technical animation artist
Riannon Delanoy ... animator
Jed Diffenderfer ... story artist
Jennifer Downs ... character technical director
Ryan Duncan ... character look lead
Colin Eckart ... look development supervisor
Daniel Edwards ... animator
Dylan Ekren ... modeling character lead
Mark Empey ... character technical director
Doug Engalla ... animation research library
Jeffrey Engel ... animator
Nathan Engelhardt ... animation supervisor
Erik Eulen ... character technical director
Christopher Evart ... associate technical animation supervisor
Garrett Eves ... character technical director
Tamara Alejandra Faralla ... layout/finaling artist
Andrew Feliciano ... animator
Chadd Ferron ... animator
Jason Figliozzi ... animation supervisor
James Finn ... visual development
Cory Rocco Florimonte ... layout lead / camera polish
Monica Forouzesh ... animation production coordinator
Michael Franceschi ... animation supervisor
Mario Furmanczyk ... animator
Christopher Otto Gallagher ... technical director
Jay Gambell ... technical animator
Jorge Garcia ... assistant animator
Minor Gaytan ... animator
Jeff Gipson ... lighting artist
Logan Gloor ... lighting artist
Emilie Goulet ... animator
Edward Grad ... look development artist: Walt Disney Animation Studios
Adam Green ... animator
Troy Griffin ... stereo artist
Yasser Hamed ... crowd supervisor
Jason Hand ... story artist
Ala'a Abu Hanish ... animator
Kim Hazel ... animator
Mark Henn ... lead 2d animator
Juan E. Hernandez ... layout artist
Ryan Hobbiebrunken ... animator
Brent Homman ... Animation Supervisor
Kendelle Hoyer ... story artist
Justin Hunt ... story artist (as Justin C. Hunt)
Rose Ibiama ... character technical director
Leon Ingram ... Animation Research Library
Andrew Jennings ... character technical director
Barry Johnson ... story artist (as Barry W. Johnson)
Darrell W. Johnson ... animator
Joseph Jones ... layout artist
Mack Kablan ... animator
John Kahwaty ... rigging supervisor
William D. Kastak ... character technical director
Brian Kesinger ... story artist
Tamara Khalaf ... animation research library
Sang-Jin Kim ... character design supervisor (as Jin Kim)
Shiyoon Kim ... lead character designer
Suzan Kim ... modeler
Bert Klein ... animator
Mike Klim ... animator (as Michael Klim)
Daniel Klug ... animator (as Daniel James Klug)
Mark Koetsier ... story artist
Dave K. Komorowski ... character technical director
Ian Krebs-Smith ... technical animation
Tyler Kupferer ... layout artist
Luis Labrador ... senior modeler
Todd LaPlante ... layout/finaling artist
Chelsea Lavertu ... look development artist
Amy Lawson Smeed ... animator
Andrew Lawson ... animator
Tracy Ann Leach ... animation research library
Hyun Min Lee ... animator
Kevin Lee ... layout artist
Normand Lemay ... story artist
Hubert Leo ... associate technical animation supervisor
Benjamin Lishka ... lighter
Dave Lo ... character technical director
Kevin MacLean ... animator
Jason MacLeod ... lighting artist
Jeff MacNeill ... character simulation cloth lead
Jim Martin ... previs artist
Irene Matar ... modeler
Joseph Mateo ... head of story (as Joe Mateo)
Leonardo Matsuda ... story artist (as Leo Matsuda)
Burny Mattinson ... story artist
Kelly McClanahan ... animator
Peter Megow ... character technical director
Brian Menz ... animator (as Brian F. Menz)
Matthew Meyer ... animator
Natt Mintrasak ... technical director: animation (Walt Disney Animation Studios)
Mark Mitchell ... animator
Terry Moews ... associate layout supervisor (as Terry W. Moews)
Kyle Mohr ... animator
Rick Moore ... layout artist
Ray Nadeau ... story artist
Mike Navarro ... character technical director: setup/rigging
Maia Neubig ... character technical director
Prothais Nicolas ... animator
Marlon Nowe ... animator
Patrick Osborne ... animator
Ryan Page ... animator
Luis San Juan Pallares ... character technical director
Zach Parrish ... head of animation
Daniel Martín Peixe ... animator
Scott Peters ... character technical director
Zack Petroc ... modeling supervisor
Malcon Pierce ... animator
David Moses Pimentel ... story artist (as David Pimental)
Navin Pinto ... character technical director: WDAS
Tom Pniewski ... animation research library
Bobby Pontillas ... animator
Eric Provan ... modeler
Nicklas Puetz ... character technical director: setup/rigging
Mitja Rabar ... animator
Svetla Radivoeva ... animator
Joel Reid ... animator
John Ripa ... lead story artist
Gregory Rizzi ... animator
Burke Roane ... animator: Walt Disney Animation Studios
Jason M. Robinson ... character technical director / technical animation artist
Jorge Ruiz ... animator
Merrick Rustia ... layout lead (as Merrick R. Rustia)
Jason Ryan ... animator
Frank Sacco ... animator
Wally Schaab ... layout artist
James Schauf ... modeler
Matt Schiller ... rigging lead (as Matthew Schiller)
Brian D. Scott ... animator
Benson Shum ... animator
Lewis Siegel ... lighting technical director (as Lewis N. Siegel)
Justin Sklar ... animator
Josh Slice ... animator (as Joshua Slice)
Marc Smith ... lead story artist (as Marc E. Smith)
Mitchell Allen Snary ... look development
Alexander Snow ... animator
Christian So ... animator
Josh Sobel ... technical animator
Lindsey St. Pierre ... layout apprentice
Matt Steele ... character technical director: simulation
Rastko Stefanovic ... animator
Michael Stieber ... character technical director
Matsune Suzuki ... layout artist
Michael Talarico ... layout/finaling artist
Mark Thielen ... crowds artist
Marc Thyng ... character simulation hair lead / character technical director
Lissa Treiman ... story artist
Katie Tucker-Fico ... stereo artist
Mary Twohig ... character technical director
Wayne Unten ... animator
Chris Ure ... story artist
Rebecca Vallera-Thompson ... technical director
Richard Van Cleave Jr. ... technical animator
Kendra Vander Vliet ... layout artist
John Vassallo ... animator
Amanda Wagner ... assistant animator
David Wainstain ... layout artist
Leslie Watters ... animator
Justin Weber ... assistant animator
Dean Wellins ... story artist
Geoff Wheeler ... animator
Jeff Williams ... animator
Mark Williams ... animator
Elizabeth Willy ... lighter/compositor
Rebecca Wilson Bresee ... animator
John Wong ... animator
Michael Woodside ... animator
Walter Yoder ... tecnical animator
Nara Youn ... animator
Jennifer Yu ... lighting supervisor
Nasheet Zaman ... lighter and compositor
Shaofu Zhang ... animator
Christoffer Pedersen ... technical animation artist (uncredited)

Casting Department 

Terri Douglas ... adr group voice casting
Sarah Raoufpur ... casting assistant
Cymbre Walk ... casting associate

Editorial Department 

Robert Bagley ... digital imaging specialist
Marlie Crisafulli ... editorial production coordinator
Todd Fulkerson ... first assistant editor
Rick Hammel ... second assistant editor
Lisa Lassek ... additional editor
Eliot Milbourn ... colorist / digital colorist
Dan Muscarella ... color timer
David Okey ... post-production supervisor
Kevin Reeves ... mastering and deliverables
Julie Rogers ... additional editor
Michael Weissman ... assistant editor
Karen A. White ... associate editor
Stephen W. Potter ... avid engineer (uncredited)

Music Department 

Vivian Aguiar-Buff ... score technician
Helen Z. Altenbach ... musician
Christopher Anderson-Bazzoli ... music preparation
Antonio Andrade ... score technician
Alex Belcher ... musician
Bryan Carrigan ... pro tools operator
Dominick Certo ... Temp Music Editor
Ashley Chafin ... music coordinator
Victor Chaga ... Technical Score Engineer / score technician
John W. Chapman ... score mix assistant
Stephen Coleman ... lead orchestrator
Wade Culbreath ... musician: percussion
Maverick Dugger ... score technical engineer
Chris Fogel ... additional score recording
Earl Ghaffari ... music editor: production
Kevin Globerman ... digital score recordist
Jim Harrison ... music editor
Ayana Haviv ... singer: ensemble
Jennifer Haydn-Jones ... singer: ensemble
Gregory Jamrok ... music preparator
Matthew K. Justmann ... score coordinator
Andrew Kinney ... orchestrator
Dominic Lewis ... composer: additional music
Sarah Lynch ... singer: ensemble
Frank Macchia ... rhythm section orchestrator
Tom MacDougall ... music supervisor
Aaron Meyer ... music preparation
Alan Meyerson ... music scoring mixer
Chris Montan ... executive music producer
Paul Mounsey ... composer: additional music
Daniel Pinder ... music editor: score
Jason Poss ... music transcription
Jasper Randall ... choir conductor / choir contractor
Peter Rotter ... orchestra contractor
Bart Samolis ... musician
Tammy Saunt ... score production services
Holly Sedillos ... vocals
Steven Silvers ... intern
Andrew Synowiec ... guitar
James Thatcher ... french horn
Karl Vincent ... musician
Daniel Waldman ... assistant music editor
Suzanne Waters ... singer: choir
Booker White ... head of music preparation
Bruce White ... musician: viola
Elyse Willis ... singer: ensemble
Gernot Wolfgang ... orchestrator
Jesica Yap ... personal assistant to composer
Frank Macchia ... music preparation (uncredited)
Karen Whipple ... vocalist (uncredited)

Other crew 

David A. Aguilar ... senior software engineer
Lauren Albers ... production coordinator: development (as Lauren Leffingwell)
Marty Alchin ... senior software engineer
Elise Aliberti ... development
Stephen J. Anderson ... creative leadership: Walt Disney Animation Studios
Neil Barber ... senior software engineer
Melanie Beard ... marketing and public relations: Marketing Creative Director
Scott Beattie ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Jordan Beder ... production assistant
Carlos Benavides ... caffeination / caffeination: Walt Disney Animation Studios
Janet E. Berlin ... technology crew
James Colby Bette ... technology manager
Ross Blocher ... training manager
Tom Body ... finance
Rik Bomberger ... senior systems administrator
Paul Briggs ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios / head of story
Doug Brunswick ... business & legal affairs
Chris Buck ... creative leadership: Walt Disney Animation Studios
Brent Burley ... leadership: Disney's Hyperion Renderer
Scott L. Burris ... principal systems engineer
Jared Bush ... creative leadership: Walt Disney Animation Studios
Carlos Cabral ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Tracy Bovasso Campbell ... head of training
Dan Candela ... Director of Technology
Steve Carpenter ... senior systems administrator
William T. Carpenter ... senior software engineer: pipeline tools
Vicki Case ... artist management
Mei-Ming Casino ... production staff
Ed Catmull ... studio leadership: Walt Disney Animation Studios
Chris Chavez ... training staff
Ron Clements ... creative leadership: Walt Disney Animation Studios
Greg Coleman ... studio leadership: Walt Disney Animation Studios
Roy Conli ... studio leadership: Walt Disney Animation Studios
Kevin C. Constantine ... systems engineer
Tom Corrigan ... senior systems administrator
Marlie Crisafulli ... production coordinator: editorial
Patrick Danford ... principal engineer
Alan Davidson ... senior software engineer: pipeline tools
Peter Del Vecho ... studio leadership: Walt Disney Animation Studios
Kevin Deters ... creative leadership: Walt Disney Animation Studios
Michael J. Dobson ... technical support engineer
Kimberly Domínguez ... senior digital operator
Renato Dos Anjos ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Jeff Draheim ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Rob Dressel ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Hank Driskill ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios / technical supervisor
Colin Eckart ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Joel Eden ... senior interaction designer
Ivy Candelyn Rosette Einhorn ... production baby
Christian Eisenacher ... senior software engineer
Nicholas Ellingsworth ... production coordinator: look development
Carlos C. Estiandan ... technical support
Norbert Faerstain ... production staff
Yun-Po Paul Fan ... senior software engineer
D.R. Farquharson ... project manager: Deluxe Digital Cinema
Paul A. Felix ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Paul Fiebiger ... production tracking specialist
Michael M. Fukumoto ... Technical Support
Mike Gabriel ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Justin Garrison ... senior systems engineer
Meghan Gillet ... software engineer (as Meghan Veltri)
David Goetz ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Evan Goldberg ... technology manager: animation
Steve Goldberg ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Jose Luis Gomez Diaz ... senior software engineer
Kent Gordon ... digital art services: Walt Disney Animation Studios
Steph Gortz ... production coordinator: crowds/animation
Thomas Greer ... senior systems engineer
Nathan Greno ... creative advisor / creative leadership: Walt Disney Animation Studios
Don Hall ... creative leadership: Walt Disney Animation Studios
Dawn Halloran ... technology coordinator
Mark Hammel ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Frank Hanner ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Kyle D. Hayes ... senior software engineer
Nicole P. Hearon ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Andy Hendrickson ... studio leadership: Walt Disney Animation Studios
Lindsay Henry ... assistant to producers
Paul Hildebrandt ... senior software engineer
Jay D. Hilliard ... systems engineer
Jean Himebaugh ... senior software engineer
Jason Hintz-Llopis ... technology research
Darin Hollings ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Brandon Holmes ... production coordinator: animation
Byron Howard ... creative leadership: Walt Disney Animation Studios
Halima Hudson ... assistant to directors
Alessandro Jacomini ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Sean Jenkins ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios / leadership: Disney's Hyperion Renderer (as Sean D. Jenkins)
Ronald L. Johnson ... technology manager
Marc Jordan ... principal systems engineer
Jessica Julius ... development
Jessica Kain ... technical support engineer
Mohit Kallianpur ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Sarah Kambara ... production assistant: lighting department
Richard N. Kanno ... technical manager
Michael Kaschalk ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Peter Kaufmann ... technology research
Alan Keith ... studio leadership: Walt Disney Animation Studios
Mark Kennedy ... creative advisor / departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Scott Kersavage ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Michael D. Kliewer ... miscellaneous crew / technology crew
Frank William Knittel ... finance
Dave K. Komorowski ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Daniela Kriston ... engineering services
Boo Kurtz-Lopez ... development
Peter Kutz ... software engineer: Disney's Hyperion Renderer
Monica Lago-Kaytis ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Mike Lane ... production services
John Lasseter ... studio leadership: Walt Disney Animation Studios
James Lavrakas ... graphic desiger
Amy Lawson Smeed ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Ann Le Cam ... studio leadership: Walt Disney Animation Studios
Brian Leach ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Jennifer Lee ... creative leadership: Walt Disney Animation Studios
Matthew E. Levine ... senior software engineer
Ying Liu ... Senior Software Engineer
Sean Lurie ... studio leadership: Walt Disney Animation Studios
Adolph Lusinsky ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
James MacBurney ... network engineer
Kathleen Magee ... assistant: Mr. Miller (as Kathleen Fay Magee)
Maggie Malone ... studio leadership: Walt Disney Animation Studios
Derek Manzella ... production assistant
Joseph Mateo ... head of story (as Joe Mateo)
Linda Y. Matsuoka ... finance
Michael McClure ... systems administrator
John I. McGuire ... studio leadership: Walt Disney Animation Studios
Dorothy McKim ... studio leadership: Walt Disney Animation Studios
Tia Mell ... global marketing
Dayna B. Meltzer ... assistant technology manager
Laura M. Meredith ... production coordinator: lighting department
Yvett Merino Flores ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios / production assistant
Tim Mertens ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Thaddeus P. Miller ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Andrew Millstein ... studio leadership: Walt Disney Animation Studios
Terry Moews ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Rich Moore ... creative leadership: Walt Disney Animation Studios
Galen Muir ... technical support engineer
John Murrah ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
John Musker ... creative leadership: Walt Disney Animation Studios
Ricardo Nadu ... special projects
Robert Neuman ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Jan Novák ... senior software engineer
Kyle Odermatt ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Patrick Osborne ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Oren Peleg ... production assistant: editorial
John Robert Perry ... senior software engineer
Zack Petroc ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Ernest Petti ... additional production support / departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Katherine Quintero ... Human Resources Coordinator
Kara Ramos ... production assistant: lighting
Kristina Reed ... studio leadership: Walt Disney Animation Studios
Kimberly M. Rios ... systems administrator
Berenice Robinson ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Bert V. Royal ... additional story material
Garret Sakura ... software engineer
Elise M.L. Scanlan ... production assistant / production assistant: story
Aimee Scribner ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Steven Seed ... senior systems engineer
Mona Shokrai ... business affairs/legal
Osnat Shurer ... studio leadership: Walt Disney Animation Studios
Brad Simonsen ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios (as Bradford Simonsen)
Jennifer Jejo Sleeper ... production finance analyst
Marc Smith ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Alexander Sorkine-Hornung ... senior researcher: Disney Research
Clark Spencer ... studio leadership: Walt Disney Animation Studios
Chris Sprister ... adr loop group
Josh Staub ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Gabriel Stewart ... digital transfers
Zachary Stokes ... database engineering
Alexey Stomakhin ... senior software engineer
Ruth Strother ... development
Chad Stubblefield ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Andre W. Stuppert ... character technical director: special projects
Paul Takahashi ... senior systems engineer
Charles Tappan ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios / leadership: Disney's Hyperion Renderer (as Chuck Tappan)
Karen Tenkhoff ... development: Studio Executive
Felicity Trevino ... development
Katie Tucker-Fico ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Cesar Velazquez ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Jennifer Christine Vera ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Rosie Wacha ... software engineer
Kevin Waldvogel ... manager: environment and events
Justin Walker ... senior software engineer
Matt Watson ... systems administrator
Dean Wellins ... creative leadership: Walt Disney Animation Studios
Stevie Wermers ... creative leadership: Walt Disney Animation Studios
Marlon West ... departmental leadership: Walt Disney Animation Studios
Doug White ... network engineer
Brian Whited ... senior software engineer
Graham B. Whitted IV ... software engineer
Howard Wilczynski ... pipeline developer
Chris Williams ... creative leadership: Walt Disney Animation Studios
Dawn Yamazi ... Talent Development & Outreach
Lisa S. Young ... senior software engineer
Han Yu ... digital artist
Nara Yun ... interaction designer
Joanna Zeta ... software engineer
Henning Zimmer ... technology research
Curtis Zinzilieta ... principal systems engineer
Seth Boyden ... story intern (uncredited)
Daniel Yi ... 4D Editor (uncredited)

Thanks 

Chris Atkenson ... the filmmakers would like to thank
Chris Claremont ... the filmmakers would like to thank
Neil Gershenfeld ... special thanks
Emily Annette Jarvis ... thanks
Young Il Kim ... additional thanks
Scott Lobdell ... the filmmakers would like to thank
Jeph Loeb ... the filmmakers would like to thank: Marvel Entertainment
David Nakayama ... the filmmakers would like to thank
Joe Quesada ... the filmmakers would like to thank: Marvel Entertainment
Jim Reardon ... additional thanks
Pamela Ribon ... special thanks
Gustavo Vazquez ... the filmmakers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed