Edit

Full Cast & Crew

Directed by 

Attila E. Láng
Karina Fibich ... (television director)

Cast (in credits order)  

Radio-Symphonieorchester Wien ...
Themselves
Cornelius Meister ...
Himself - Conductor
Mnozil Brass ...
Themselves
The Percussive Planet Ensemble ...
Themselves
Martin Grubinger ...
Himself - Presenter
Andreas Mailath-Pokorny ...
Himself - Ausführender Stadtrat für Kultur
Agnieszka Duczmal ...
Herself - Juror
Christian Eggen ...
Himself - Juror
Carol McGonnell ...
Herself - Juror
Radek Baborák ...
Himself - Juror
Markus Hinterhaeuser ...
Himself - Juror (as Markus Hinterhäuser)
Alexandra Dzenisenia ...
Herself - Cimbalom
Jagoda Krzeminska ...
Herself - Flute
Eivind Holtsmark Ringstad ...
Himself - Viola
Michaela Spacková ...
Herself - Bassoon
Dominic Chamot ...
Himself - Piano
Narek Kazazyan ...
Himself - Qanun
Emmanuel Tjeknavorian ...
Himself - Violin

Produced by 

Michael Heinzl ... producer
Martin Schermann ... producer
Martin Traxl ... supervising producer
Vladislav Yakovlev ... executive producer: EBU

Cinematography by 

Wolfgang Hirschl ... director of photography

Film Editing by 

Gernot Arendt

Production Design by 

Petra Windisch

Makeup Department 

Erika Kemnitz ... makeup artist
Isabella Köhle ... makeup artist
Elfriede Stix ... makeup artist

Production Management 

David Heissig ... unit manager
Johannes Hoche ... production manager
Claudia Purschke ... production manager
Jochen Schmid ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Doris Hochmayr ... assistant director
Veronika Hofer-Stein ... assistant director

Art Department 

Angelika Fröhlich ... graphics
Helmut Mark ... graphics

Sound Department 

Martin Gamperl ... sound
Rainer Plohberger ... sound technician
Adolf Toegel ... sound designer
Alfred Zavrel ... sound

Camera and Electrical Department 

Karoline Cesar ... video technician
Hubert Doppler ... steadicam
Wolfgang Gilschwert ... lighting technician
Peter Grauer ... lighting designer
Marion Gröbner ... camera operator
Michael Grössler ... camera operator
Karl Heinz ... video technician
Werner Hulka ... video technician
Lukas Kaltenbäck ... lighting designer
Franz Kaspar ... lighting technician
Gabriele Kitting ... camera operator
Judith Klauser ... lighting designer
Hannes Krüger ... video technician
Herbert Kunst ... camera operator
Tobias Ott ... camera operator
Alex Rühmkorf-Zalodek ... camera crane (as Alexander Rühmkorf)
Daniel Schmid ... camera crane
Franz Sillipp ... camera operator
Bernhard Wallentin ... camera operator
Michael Weiss ... video technician

Costume and Wardrobe Department 

Isabella Neumayer ... costume supervisor
Gerhard Piatkowski ... costume supervisor (as Gerhard Piatkowsky)

Other crew 

Andrea Brglez ... production assistant
Laetitia Gonnet ... legal advisor: EBU
Caroline Guschelbauer ... production assistant
Fritz Kotrba ... technical director
Werner Kubita ... production assistant
Raimund Langner ... unit manager: music
Thomas Scharmitzer ... stage manager
Robert Svoboda ... technical director

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page