Edit
Into the Storm (2014) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Steven Quale

Writing Credits (WGA)  

John Swetnam ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Richard Armitage ... Gary
Sarah Wayne Callies ... Allison
Matt Walsh ... Pete
Max Deacon ... Donnie
Nathan Kress ... Trey
Alycia Debnam-Carey ... Kaitlyn (as Alycia Debnam Carey)
Arlen Escarpeta ... Daryl
Jeremy Sumpter ... Jacob
Lee Whittaker ... Lucas
Kyle Davis ... Donk
Jon Reep ... Reevis
Scott Lawrence ... Principal Thomas Walker
David Drumm ... Chester
Brandon Ruiter ... Todd White
Jimmy Groce ... Studious Male
Linda Gehringer ... Linda
Keala Wayne Winterhalt Keala Wayne Winterhalt ... Grace
Maryanne Nagel ... Ms. McGee
Frank Zieger Frank Zieger ... Road Worker
Kron Moore ... Teacher (Mrs. Blasky)
London Elise Kress London Elise Kress ... Cheerleader (as London Elise Moore)
Michael Ellison ... Volunteer Fireman
Vincent McCurdy-Clark Vincent McCurdy-Clark ... Billy
Stephanie Koenig ... Marcia
Gary England Gary England ... Himself
Don Lemon ... Himself
Chuck Gaidica Chuck Gaidica ... Weather Anchor
Steve Garagiola Steve Garagiola ... News Anchor
John W. Hardy John W. Hardy ... Preacher
Mikayla Bouchard Mikayla Bouchard ... Crying Woman
Gino Borri ... David Brody
Amanda Ryskamp Amanda Ryskamp ... Jenny
Taras Los ... Fireman (as Taras Michael Los)
Rest of cast listed alphabetically:
Kim Adams Kim Adams ... Sheila O'Neil (uncredited)
Mike Ancrile ... Teacher (uncredited)
Apollo Bacala Apollo Bacala ... Friend / Family (uncredited)
Christine Bell Christine Bell ... Graduating High School Student (uncredited)
Chris Bellant ... Nerd (uncredited)
Chris Brewster ... Teacher (uncredited)
Wayne Brinston ... Towns Person (uncredited)
Keith Cameron Keith Cameron ... Road Worker (uncredited)
Steven Campbell Steven Campbell ... Cell Phone Guy (uncredited)
Ron Causey Ron Causey ... Tornado Survivor (uncredited)
Brendan Cipriano Brendan Cipriano ... Brother of Graduate (uncredited)
Karla Cipriano Karla Cipriano ... Tornado Survivor (uncredited)
Niki Cipriano ... Sister of Graduate (uncredited)
Patricia Lynne Cissell Patricia Lynne Cissell ... Graduation Parent (uncredited)
Deborah Claybaugh Deborah Claybaugh ... Parent / Rescued Townsperson (uncredited)
John Dickerson John Dickerson ... Teacher / Fire Chief (uncredited)
Dennis Doyle Jr. ... Townsperson (uncredited)
Fernelle Edmund Fernelle Edmund ... Student (uncredited)
Helena Ellison ... Tornado Survivor (uncredited)
James Feaheny James Feaheny ... Tornado Survivor 1 (uncredited)
Deb Fernandez ... Parent (uncredited)
Stephen C. Forsell Stephen C. Forsell ... Townsperson (uncredited)
Pam German Pam German ... Townspeople (uncredited)
Jacob Godzak Jacob Godzak ... Teacher (uncredited)
Allison Good Allison Good ... High school student (uncredited)
Nate Hatton Nate Hatton ... High School Student (uncredited)
Steven Hauptman Steven Hauptman ... Town Person / Videographer (uncredited)
Pennie-Marie Hawkins Pennie-Marie Hawkins ... Student (uncredited)
Jeff Hill Jeff Hill ... Bus Passenger (uncredited)
Alyssa Iselli Alyssa Iselli ... Graduating High School Student (uncredited)
Tim Jenkins Tim Jenkins ... Townsperson (uncredited)
Ellen Kimmel Ellen Kimmel ... Sister of Graduate (uncredited)
Jodi Kraska Jodi Kraska ... Parent of Graduate (uncredited)
Tracey Kroll Tracey Kroll ... High School Student (uncredited)
Sandra Kwiatkowski Sandra Kwiatkowski ... Rescued Townsperson / Graduation Attendee (uncredited)
Abe Larkin Abe Larkin ... Friend (uncredited)
Jennifer Nichole Lee ... Stunts (uncredited)
Mary Mac Mary Mac ... Parent (uncredited)
Chris Mansa ... Graduation Student (uncredited)
Michael Matthews Michael Matthews ... Graduation Attendant (uncredited)
Mariah McCalley Mariah McCalley ... High School Student / Graduate (uncredited)
Phillip E. McDermott Phillip E. McDermott ... Parent of Graduate (uncredited)
Kevin McGaffey Kevin McGaffey ... Parent / Survivor (uncredited)
Ralph H. Meyer Ralph H. Meyer ... Teacher (uncredited)
Joseph Jerry Morton Joseph Jerry Morton ... Graduating Student (uncredited)
Rose Anne Nepa ... Townspeople (uncredited)
Courtney Ney Courtney Ney ... Graduation Student (uncredited)
Alexandra Nye Alexandra Nye ... High School Student (uncredited)
Terri Partyka ... Graduation Attendee (uncredited)
Diezel Ramos ... Townsperson (uncredited)
Ralph A. Recchia Ralph A. Recchia ... Parent / Towns Person (uncredited)
Nicholas Ritz Nicholas Ritz ... Graduation Goer (uncredited)
Julie Ariane Russell Julie Ariane Russell ... Towns Person (uncredited)
Zakk Saam Zakk Saam ... High School Student (uncredited)
Patrick Sarniak ... High School Teacher (uncredited)
Alissa Shelton Alissa Shelton ... Suburban Resident (uncredited)
Aubrey Lynea Shore Aubrey Lynea Shore ... Student (uncredited)
Maurice Smith ... Student (uncredited)
Nikki Smith Nikki Smith ... High School Student (uncredited)
Carey Torrice ... Tornado Survivor (uncredited)
Alexis Toutant Alexis Toutant ... High School Student (uncredited)
Eric Tuchelske Eric Tuchelske ... Townsperson (uncredited)
Thaddeus Walster Thaddeus Walster ... High School Student (uncredited)
James Wasiloff James Wasiloff ... Parent of Student (uncredited)
Robert Wax Robert Wax ... Injured Parent (uncredited)
Kaitlan Welton Kaitlan Welton ... High School Student (uncredited)
Jacquelyn Whitesel Jacquelyn Whitesel ... Parent of Graduate (uncredited)
Rick Wooley Rick Wooley ... Farmer (uncredited)

Produced by 

Bruce Berman ... executive producer
Richard Brener ... executive producer
Todd Garner ... producer
Walter Hamada ... executive producer
W. Mark McNair ... executive producer (as Mark McNair)
Dave Neustadter ... executive producer
Jeremy Stein ... executive producer
Sean Robins ... associate producer (uncredited)
John Swetnam ... co-producer (uncredited)

Music by 

Brian Tyler

Cinematography by 

Brian Pearson

Film Editing by 

Eric A. Sears

Casting By 

Mindy Marin

Production Design by 

David Sandefur

Art Direction by 

Kirsten Oglesby
Marco Rubeo

Set Decoration by 

Brana Rosenfeld

Costume Design by 

Kimberly Adams-Galligan

Makeup Department 

Jessica Lou Allen ... hair stylist
Stephanie Arble ... makeup artist
Shannon Bakeman ... key hairstylist
Emilie Cockels ... hair stylist
Kevin J Edwards ... hair stylist
Rocky Faulkner ... key makeup artist
Maria Alejandra Garcia ... make up artist: LA unit (as Maria Garcia)
Angela Gurule ... department head hair
Robbin Kujus ... makeup artist (as Robbin Hawthorne)
Jack McQuisten ... hair stylist
Brigette A. Myre ... makeup department head
Daniel Phillips ... makeup artist
Mary Spencer ... hair stylist

Production Management 

Rehan Baigh ... assistant production manager
Jennifer Conroy ... production supervisor: second unit
Matthew Hirsch ... production supervisor
W. Mark McNair ... unit production manager (as Mark McNair)
Darin Read ... post-production supervisor
Michelle Brattson ... production supervisor: additional photography (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Christy Busby ... second assistant director: second unit
Richard Cowan ... first assistant director
Hilbert Hakim ... second assistant director: reshoots
Todd Havern ... second second assistant director
Nathan Kimball ... second second assistant director: second unit (as Nate Kimball)
Michael Viglietta ... first assistant director: second unit
David Waters ... second assistant director (as David E. Waters)
Ronald Hersey ... second unit director (uncredited)
Matt Pexa ... second assistant director: additional photography (uncredited)
Ron Rapiel ... first assistant director: additional photography (uncredited)

Art Department 

Justin Ayers ... propmaker gang boss
Andy Bays ... paint gang boss
Derek Berk ... painter
Michael C. Biddle ... digital set designer
David H. Bollman ... sign writer: scenic artist
Boyd Bossler ... propmaker
David Brayman ... propmaker
Robert Brenner ... carpenter
Tom Callinicos ... on-set dresser
Robert J. Carlyle ... construction coordinator
Frank Casaceli ... carpenter
Susan Chooljian ... buyer
Peter C. Clarke ... property master
Frank D. Dambra ... lead painter
Erick Donaldson ... set designer
Alonzo Edwards ... sculptor
Godofredo Catolico Gannod ... assistant property master
Lindsay Good ... art department coordinator
Sean Hargreaves ... concept artist
Kemper Harris ... props
Jason Helton ... sculptor
Sandhya Huchingson ... painter
Judith Ivanyi ... scenic painter / shop foreman
Sarah Ivey ... set dresser
Nancy Janosi ... painter
Robert Andrew Johnson ... digital set designer
Bria Kinter ... set designer
Gavriil Klimov ... concept artist: Rhythm & Hues
Mark Kwiatkowski ... set dresser
Ellen Lampl ... graphic designer
Robert Lucas ... leadman
Mike Monckton ... lead signwriter / paint foreman
Chelsea Mondelli ... set decoration coordinator
Paul Peabody ... construction foreman
Rick Radomski ... art department assistant
Jamie Rama ... illustrator
Brent Thomas Regan ... construction supervisor
David Saltzman ... assistant property master
Marc-Andre Samson ... illustrator
Nikki Sass ... set dresser
Robert Sayers ... clearances coordinator
Joe a Scarcelli ... plasterer
Scott Schutzki ... set dresser
Mark Sejnowski ... painter
Carl F. Shuffett ... painter
Michelle Stadler ... construction assistant
Kenneth Stanley ... prop maker
David Stasiak ... propmaker
Andy Thompson ... prop maker
Tina Tottis ... set buyer
John Tracey ... construction buyer
Timothy Vierra ... construction foreman
Austin Wagner ... propmaker
Jim Warren ... set decoration buyer
Perry Williams ... propmaker
Mark Woods ... gang boss
Edward Young ... carpenter
Michael Zambiski ... greens foreman
Frank White ... propmaker/welder (uncredited)

Sound Department 

Jonathan Andrews ... sound mixer: electronic press kit
Christopher Assells ... sound designer (as Chris Assells)
Ron Ayers ... boom operator: second unit
Kerry Carmean-Williams ... sound effects editor (as Kerry Ann Carmean)
Gail Carroll-Coe ... sound
Chris Cooper ... boom operator
Greg Crawford ... adr mixer: Atlanta
Bill R. Dean ... sound effects editor (as William R. Dean)
Robert Edwards ... adr mixer
Per Hallberg ... supervising sound editor
Shane Hayes ... adr recordist
Chris Jargo ... adr supervisor / dialogue supervisor
Darrin Mann ... foley mixer
Christopher Moriana ... foley artist
Philip D. Morrill ... first assistant sound editor
Roger Morris ... adr mixer
Tony Negrete ... assistant sound editor
Jordan O'Neill ... datasat sound mastering engineer
Jason Oliver ... adr mixer
Geoffrey Patterson ... sound mixer
Steve Pederson ... re-recording mixer
Matt Sauro ... adr recordist
Daniel Saxlid ... dialogue supervisor
Brad Sherman ... re-recording mixer
Greg Steele ... adr mixer
Kathie Talbot ... sound designer: trailer
Jon Title ... sound designer
Beau Williams ... sound mixer: second unit
Ryan Young ... adr recordist (as Ryan D. Young)
Greg Zimmerman ... adr recordist

Special Effects by 

Steve Austin ... special effects shop foreman
Robert Benavidez ... special effects technician
Andrew Blair ... special effects crew
William Boggs ... special effects technician
Kevin C. Brady ... special effects crew
Meghan Brown ... special effects assistant (as Meghan Tkachuk)
Ron Buck ... special effects technician
Patrick Carson ... special effects crew
Rich E. Cordobes ... special effects set coordinator
Donnie Dean ... special effects project coordinator
Robert P. Floyd ... special effects crew
Skylar Gorrell ... special effects technician
John C. Johnson ... special effects crew
John Kinsora ... special effects crew
Samuel Clemens Long ... special effects crew
Joe Pancake ... special effects coordinator
Steven Pancake ... special effects technician
Joe Perez ... special effects technician
Ronit Pinto ... special effects crew
Rob Ricketts ... special effects crew
David Scheper ... special effects technician
Dean Tyrrell ... special effects technician
Russell Tyrrell ... special effects technician
John Ziegler ... special effects technician

Visual Effects by 

Brian Adler ... executive producer: Gentle Giant Studios
Oliver Adranghi ... compositor: Method Studios
Mario Afu ... model/texture artist: Hydraulx
Suzaine Aguirre ... digital imaging specialist
Kavan Ahalpara ... visual effects: Rhythm & Hues Studios
Shish Aikat ... education manager: Rhythm & Hues
Erik Akutagawa ... digital image resources manager
Praveen Allu ... digital compositor
Dan Alterman ... compositor: Cinesite
Jongjun An ... compositor
Hazra Anup ... matchmove artist
Mohammed Anuz ... modeling technical director
Syed Arafath Apsar ... visual effects coordinator
Austen Armus ... senior artist manager
Ivan Asen ... pipeline coordinator
Hunter Athey ... senior previsualization artist
Jarrod Avalos ... matchmove lead
Derek Babchishin ... senior animator
Scott Balkcom ... digital compositor
Michael Balzer ... digital compositor
Jay Barton ... visual effects supervisor: Digital Domain
Daniel Batt ... paint and roto: Cinesite (as Dan Batt)
Anuradha Behera ... visual effects coordinator
Matthew E. Bell ... digital lighting lead: Digital Domain
Jan Berner ... lead effects technical director: Cinesite
Giorgio Bertolone ... senior rigger
Avinash Bhandary ... lead prep/roto artist
Ediga c Bharath ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Vishal Bhardwaj ... digital compositor
Brian Blasiak ... senior lighting technical director: Rhythm & Hues
Sandro Blattner ... compositor: Method Studios LA
Justin Blaustein ... senior compositor
Ann-Marie Blommaert ... senior visual effects coordinator: Prime Focus
Douglas Bloom ... cg supervisor: Method Studios (as Doug Bloom)
Joel Bodin ... cg supervisor
Bhargava Boini ... digital compositor
Charlie Bolwell ... digital production manager: Digital Domain
Mark Bortolotto ... senior compositor
Guy Botham ... visual effects executive producer: Hydraulx
Matt Boyer ... matchmover: Cinesite
Patrick Bradford ... texture artist
Neal Bradshaw ... scan technician: Gentle Giant Studios
Andre Braithwaite ... cg artist
Nina Brautigam ... effects department manager: MPC Vancouver
Justin Brekke ... production operations team lead: MPC
Dan Brittain ... digital compositor
Christopher A. Brown ... lighting technical director: digital domain
Cody Brunty ... visual effects artist
Lersak Bunupuradah ... modeling supervisor: Method Studios
Ray Bushey III ... visual effects editor
Howard Cabalfin ... roto/paint lead: Digital Domain
John Caldwell ... previsualization editor
Thomas Callicoat ... previsualization artist: The Third Floor
Warwick Campbell ... 2d supervisor
Marco Cantaluppi ... lead compositor
Antonio Carbajo Bescansa ... lighting artist: Hydraulx
Simon Carr ... visual effects supervisor: Method Studios London
Shoghi Castel De Oro ... previsualization artist
Melissa Cell ... digital production administrator: Digital Domain
Sibi Chakaravarthi ... texture painter
Balachandar Chandrasekaran ... digital compositor
Jo-Wan Chao ... modelling lead: Rhythm & Hues
Vinit Chaturvedany ... track/matchmove artist
Ashley Chaw ... matchmove artist: Rhythm & Hues
Raymond Chen ... on set visual effects supervisor
Mark Chernausek ... digital production administrator: Digital Domain
Vanessa Cheung ... visual effects art director
Rachan Chirarattanakornkul ... tracking/layout
Sonja Christoph ... digital matte painter
Johnson Chuang ... matchmove artist: Method Studios
Ryan B. Clarke ... compositing supervisor: MPC
Peter Clayton ... lead animator: Cinesite
Sam Clementson ... business development: Cinesite
Ross Colgan ... head of data operations: Cinesite
Chad E. Collier ... data operations manager: Method Studios
Shaun Comly ... look development supervisor
J. Todd Constantine ... previsualization artist: The Third Floor
Joshua Cordes ... visual effects: Hydraulx
Scott Cullen ... environment layout supervisor: Rhythm & Hues
Tim T. Cunningham ... visual effects producer: Rhythm & Hues
Mark Curtis ... compositing head of department: MPC Vancouver
Matthew D'Angibau ... matchmover: Cinesite
Marcello Da Silva ... visual effects artist
Enoch Davis ... digital production administrator: Digital Domain
Emmanuel De Lange ... matchmove artist: Prime Focus Film
Yoshi DeHerrera ... 3d scanning supervisor: Gentle Giant Studios
Ryan Delaney ... visual effects coordinator
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Brian Delmonico ... compositor: Method Studios LA
Corinne DeOrsay ... visual effects artist
Dominique Derrenger ... visual effects producer: Digital Domain
Tim Donlevy ... matchmove artist
Kathryn Capri Dougan ... modeler (as Kathryn Capri)
Hunt Dougherty ... previsualization artist
Brittany Drew ... texture painter
Brent Droog ... digital effects
Claire Duthie ... digital paint/roto artist
Sudip Dutta ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Matthew Nowicki DuVall ... compositor
Thomas Dyg ... compositing/environment supervisor: Cinesite
Scott Eade ... head of layout: MPC Vancouver
Charlene Eberle Douglas ... visual effects producer: Scanline VFX
Rony Edde ... visual effects technical director
Jane Ellis ... visual effects line producer
Dan Elvins ... digital i/o: Cinesite
Christian Emond ... digital effects artist
Jérome Escobar ... senior effects technical director: MPC
Maggie Evans ... senior producer: method studios
Johanna Factor ... visual effects production manager: Rhythm & Hues (as Johanna A. Factor)
Jennifer Fairweather ... visual effects production manager: MPC
Marq Faulkner ... lighting technical director: MPC
Amy Felce ... lead matchmove artist (as Amy Lloyd)
Justin Ferk ... visual effects
John Fielding ... previsualization artist
Kiel Figgins ... character animator: Digital Domain
Patrick Finley ... visual effects artist
Patrick Flannery ... visual effects photographer
Enya Foley ... casting coordinator: the third floor
Brian Fortune ... compositor: Method
Andy Foster ... visual effects producer: method studios
Amy Furey ... data operator: Cinesite / matchmover: Cinesite
Jason Gagnon ... lead lighting technical director: MPC
Megan Galbraith ... visual effects production coordinator: Rhythm & Hues
Erik Gamache ... animation supervisor
Danny Garcia ... integration artist
Caroline Garrett ... production support: Cinesite
Rafael Garrido ... visual effects coordinator
Scott Gastellu ... digital compositor
Brian Gazdik ... effects animation supervisor
Pätrick Gehlen ... previsualization artist
Bill Georgiou ... visual effects sequence supervisor
Izuddin Abdul Ghaffar ... roto/background prep artist: Rhythm & Hues
Andrei Gheorghiu ... digital compositor
Kunal Ghosh Dastider ... lead effects technical director: MPC
Sheila Giroux ... visual effects coordinator
Justin Gladden ... visual effects producer
Ketki Gokhale ... character rigger: Method Studios
Oleksiy Golovchenko ... matte painter: MPC
Brandon Gonzales ... matte painter: Hammerhead
Pam Gonzales ... paint artist: Method Studios
Claudio Gonzalez ... cloth technical director
Alex Goodfellow ... matchmove artist: Prime Focus Film
Jimmy Gordon ... technical animation supervisor
Namita Gotephode ... modeling and shading manager
Lauren Elizabeth Gould ... previsualization coordinator (as Lauren Gould)
Gabby Gourrier ... executive producer: method studios
Goutham ... sequence coordinator
Randy Goux ... visual effects supervisor: Prime Focus
Adrian Graham ... pipeline technical director: Digital Domain
Stephanie Greenquist ... visual effects coordinator
James Greig ... visual effects coordinator
Adam Gritt ... software developer: Prime Focus Film
Ole Guldbrandsen ... pipeline: Cinesite
Luan Hall ... roto/prep artist: Cinesite
Patrick Hall ... junior compositor: Method Studios
Patrick Halm ... previsualization artist / visual effects coordinator
Hesham Hammoud ... digital compositor: Rhythm and Hues Studios
Jeremy Hampton ... effects animation lead
Scott Hankel ... previsualization artist
Sara Hansen ... build artist: Hydraulx
Benjamin Hardy ... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Sean Hargreaves ... matte painter
Brandon Harr ... lidar supervisor: LiDAR VFX
Anthony Harris ... color supervisor
Jessica Harris ... compositing supervisor: digital domain
Marlan Harris ... rotoscope supervisor: Reliance Mediaworks
Paulette Harutnian ... previsualization artist
Volker Heisterberg ... effects technical director: Cinesite
Peter Herlein ... environments artist: Digital Domain
Marco Hermida ... compositor: Rhythm & Hues Studios
Tulio Hernandez ... senior lighting technical director
Aaron Herrera ... matchmove artist: Hydraulx
Darin Hilton ... matte painting supervisor
David Hirst ... head of department: MPC
Austin Hiser ... senior compositor: Method Studios
Chris Holmes ... visual effects
Yap Hon Wui ... modeler
Lyndsey Horton ... character td: Method Studios LA
Tia Hoshizaki ... digital compositor
Kuan-Ju Hou ... roto/prep artist
Gill Howe ... business development: Cinesite (as Gillian Roberts)
Barry Howell ... previsualization artist
Konstantin Hristozov ... digital compositor
Steven Hubbard ... matte painter
Jamison Huber ... visual effects producer: Svengali FX
Melissa Huerta ... digital artist: Scanline VFX
Shawn Hull ... previsualization supervisor: The Third Floor
Antony Hunt ... executive producer: Cinesite
Nile Hylton ... r&d technical director
Neeraj Ingle ... background preparation lead: Rhythm & Hues Studios
Isaac Irvin ... lighting lead
Yasamin Ismaili ... digital producer: Rhythm & Hues
Neh Jaiswal ... visual effects coordinator
Hadi Jalali ... matte painter: Rhythm & Hues Studios
Antoine Jannic ... digital compositor
Montu Jariwala ... data integration artist: Digital Domain
Aravind Jayaraman ... lead look development artist
Rajeev Jeganathan ... roto/prep artist: Rhythm and Hues Studios
Surendran Chinnakonda Jeyaraman ... pipeline technical director
John Johansson ... software engineer: Digital Domain
Ross Johnson ... central production manager: MPC
Rafael Antonio Villar Joiner ... visual effects artist
Kerry Joseph ... visual effects coordinator
Kishor Joshi ... visual effects artist
Vrushank Joshi ... matchmove artist
Zack Judson ... 3d supervisor
Samuel Jørgensen ... digital compositor
Brandon Kachel ... matte painter: Rhythm & Hues
Nikos Kalaitzidis ... digital effects supervisor
Rafal Kaniewski ... compositing sequence lead: Cinesite
Sumit Karamchandani ... tracking artist
Mayur Manoj Kawale ... digital tracking/matchmove artist: Rhythm & Hues
James Kawano ... compositor
Greg Keech ... pipeline: Cinesite
Gary Kelly ... compositor: Prime Focus London
Tracy L. Kettler ... visual effects production supervisor
Alvin Keung ... digital compositor: Method Studios
Hussin Khan ... production & technical support: Rhythm & Hues
Val Kharitonashvili ... visual effects artist
Cenk Cevdet Kilar ... visual effects artist
Jiwoon Kim ... senior compositor: Scanline VFX
Sung Churl Kim ... modeler
Taeyoung Kim ... lighting technical director: MPC
Bhavani Kishore ... background prep artist
Eric A. Kohler ... visual effects producer: Hydraulx
Allie Koppel ... previsualization accountant
Matt Kowaliszyn ... senior animator
Jaye Krebs ... compositor: Rhythm & Hues / digital compositor: Rhythm & Hues
Michel Kreisel Vaisberg ... digital compositor
John Kubasco ... previsualization artist
Sujay Kumar G. ... matchmove artist: MPC
Aravind Kumar ... tracking lead
Gl Kumar ... texture painter lead
James Kuroda ... senior digital compositor: Method Studios
Matt La Brooy ... matchmove technical director: Rhythm & Hues
Charles Lai ... digital compositor
Kevin LaNeave ... visual effects editor: Digital Domain
Wendy Lanning ... head of production: Prime Focus
Choon Ming Lau ... matchmove technical director: Rhythm & Hues
Joe Laude ... digital compositor
James Travis Lawrence ... lighting lead: Rhythm & Hues
Alexander Lee ... lighting technical director: Method Studios LA
Jia-Wei Lee ... roto/prep artist
Jooyong Lee ... flame compositor: Hydraulx / inferno artist: Hydraulx
Seong Joon Lee ... animator: Method Studios
Sun Lee ... senior matte painter: Hydraulx
Erwan Leroy ... compositor
Nicolas Leroy ... lighting technical director: MPC
Joseph Li ... compositor
Shahrir Lim ... roto/paint artist
Tong Jason Lin ... effects technical director: Method Studios LA
Cindy Liu ... visual effects editor: MPC
Roger Liu ... previsualization artist
Arthur Lobo ... digital compositor: MPC
Rajavel Loganathan ... digital compositor
Jonathan Logsdon ... animation layout td
Melanie Lowe ... digital artist: MPC Vancouver
Joaquin Ludewig ... visual effects artist
Kenneth Lui ... digital effects artist
Jonathan Mack ... visual effects artist: Method Studios
Kodie Mackenzie ... Compositor: Hydraulx VFX
Ross MacKenzie ... 3D Data Integration and Layout Lead
Tytus Majerski ... digital compositor
Greg Malkin ... matchmove artist: cinesite
Finbar Mallon ... digital i/o: Cinesite
Michael Maloney ... digital compositor: digital domain
Zach Mandt ... digital matte artist
Mika Margolles ... visual effects artist
Aldo Martinez Calzadilla ... cg modeler
Dan Mason ... modelling: Cinesite
Haydn Masuda ... compositor: Method Studios
Daniel Matley ... visual effects coordinator: Method Studios
Zack Mazerolle ... visual effects editor
Yves McCrae ... rotoscope artist
Tom McHattie ... lead compositor
Mare McIntosh ... visual effects coordinator: Hydraulx
Jason McKeeman ... creature effects technical director
Michael Melchiorre ... senior compositor
Gustav Melich ... visual effects artist: Method Studios
David Michaels ... character rigging supervisor
Scott Miller ... studio manager: scanlinevfx
Jonathan Mitchell ... visual effects artist
Souvik Mitra ... lead matchmove artist
Jambunatha Mn ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Sumoh Mohan ... lighting technical director
Kama Moiha ... compositor: Method Studios LA
Troy Moore ... compositing supervisor: method studios
Louis Morgan ... digital i/o: Cinesite
Hiroshi Mori ... previsualization artist
Cathy Morin ... senior texture painter
Andy Mower ... compositor: Method Studios
Kathrin Julia Mueller ... digital compositor
Tim Mulvihill ... visual effects editor
Paul Murphy ... modelling: Cinesite
Masa Narita ... modeling lead: Digital Domain
Ben Neall ... lead texture artist
Marlene Nehls ... senior visual effects coordinator: MPC Vancouver
Chun Seong Ng ... modeling supervisor: Hydraulx Vancouver
Gretel Ng ... visual effects coordinator
Alex Nice ... matte painter
Karen M. Nichols ... flame artist
Tristan Nieto ... stereoscopic compositor
Prin Nimmannitya ... digital compositor
Matthew Novak ... visual effects technical director: MPC
Marion Nove-Josserand ... lighting: Cinesite
Onesimus Nuernberger ... matte painter: Rhythm & Hues
Samuel Nunez ... lead data wrangler
Denise O'Neill ... 2d coordinator: Hydraulx
Doug Oddy ... visual effects producer: MPC
Martin Ofori ... compositor: Cinesite
Arturo Orgaz Casado ... visual effects
Michelangelo Neri Orliani ... digital compositor
Marc Ostroff ... visual effects production accounting manager: Digital Domain
Alex Ouzande ... digital effects artist
Janina Overley ... visual effects artist
Nitheesh P.C. ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Sumit Pabbi ... effects technical director
Molly Pabian ... associate production manager: Digital Domain
Eugene Paluso ... matchmove/layout
Ming Pan ... matte painter: Rhythm & Hues
Konstantinos Panagiotopoulos ... digital compositor: Cinesite
Sanjay Panchal ... senior lighting technical director
Rachelle Paquin ... lead compositor: Rhythm & Hues
Stephane Paris ... cg supervisor
Rikin Patel ... visual effects artist
Harshal Patil ... tracking and matchmoving
Chris Payne ... visual effects artist
Matt Pearson ... effects technical director
Arnaud Pecqueur ... texture artist
Brian Peluso ... digital compositor
Jeff Penick ... visual effects artist
Chris Perschky ... technical support: Cinesite
Christine Peterson ... senior compositor: MPC
Daniel Pettipher ... production support: Cinesite
Chi Pham ... visual effects systems administrator
Jaikumar Pillay ... effects lead: Rhythm and Hues Studios, India
Stephanie Pocklington ... modeler / texture artist
Christian Poullay ... matchmove artist: cinesite
Nimisha Prem ... texture painter
Poonam Maria Prem ... lead lighting technical director
Ryan Prestridge ... lead matte painting technical director: Rhythm and Hues
Anna Privett ... production support: Cinesite
Esdras Prudente ... rotoscope lead: Method Studios Vancouver
Ankit Pruthi ... lighting technical director: Rhythm & Hues
Christopher Puchta ... effects technical director: Cinesite
Prabhakaran R. ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Chris Radcliffe ... modeling supervisor
Sinisa Radosavljevic ... digital compositor: Prime Focus Film
Sanjay Raghavendran ... visual effects technical director
Nordin Rahhali ... visual effects supervisor: Method Studios
Karthik Ramasamy ... digital compositor: Cinesite
Gerardo Ramirez ... previsualization artist
Sanjeevi Rangan ... pipeline technical director
Mark Rasmussen ... senior compositor
Tim Riley ... fx td: method studios
Brian Ripley ... visual effects artist
Carrie Rishel ... visual effects producer: Cinesite
Keith Roberts ... animation director: Method Studios
Stephen Robertson ... digital compositor
Duncan Rochfort ... visual effects editor: Cinesite
Chad Roen ... modeler / visual effects artist
Bob Roesler ... compositor: Digital Domain
Rebecca Rogers Cecot ... previsualization artist
Lad Rohit ... look development
Sandy Romero ... visual effects artist
Philip Rosado ... integration artist
David Rose ... senior compositor: Prime Focus
Harrison Rutherford ... compositor
Chris Ryan ... cg supervisor
Mahyar Sadri ... previsualization artist
Josh Saeta ... set visual effects supervisor: Rhythm & Hues
Abhay Sagar ... pipeline engineer/technical director
Frida Sahono ... texture artist: Method Studios
Amey Sakpal ... prep artist
Miguel Santana da Silva ... roto/prep artist: MPC
B.S. Rajkumar Sapate ... matchmove artist: The Moving Picture Company
Sathiyakumar ... machmove artist
Alexander Savenko ... pipeline: Cinesite
Aldo Scarella ... visual effects technical director: MPC
Daniel Schrepf ... roto supervisor
Michele Sciolette ... pipeline: Cinesite
Joel Sevilla ... animation supervisor
Behnam Shafiebeik ... senior compositor: Method Studios
Manesh Shafiei ... systems support: Digital Domain
Madhu Sharan ... matchmove artist: MPC
Agrata Sharma ... digital production coordinator: Rhythm and Hues Studios
Shikhar Sharma ... cg modeler
Randy Sharp ... digital artist: Digital Domain
Nate Shaw ... visual effects artist
Kazumasa Shibata ... digital compositor
Poya Shohani ... effects technical director: Cinesite
Nijesh Sidharthan ... texture painter
Marcela A. Silva ... compositor
Kasey Simpson ... visual effects coordinator
Jennifer Sims ... producer: OOOii
Ashwin Singh ... lead compositor: Digital Domain/Reliance Mediaworks
Ankit Sinha ... visual effects technical director
David Sjodin ... compositor
Alex Smith ... compositor: Cinesite
Dane Allan Smith ... visual effects producer: 3D scanning, Gentle Giant
Danny Smith ... technical support: Cinesite
Tammy Smith ... digital compositor: Method Studios
Cameron Sonerson ... layout artist
Arpit Soni ... assistant manager: digital production, Rhythm & Hues
John C. Sparks ... visual effects artist: Digital Domain
Seshadri Srinidhi ... technical animation lead
Srinath Srinivasarao ... lighting technical director
Simon Stanley-Clamp ... visual effects supervisor: Cinesite
Julie Stark ... lead compositor: Rhythm and Hues
Randy Starr ... visual effects producer
Jonathan Stauder ... environment layout technical director: Rhythm and Hues
Chris Stefiuk ... modelling td: MPC
Shelby Stong ... matchmove artist
Colin Strause ... visual effects designer
Greg Strause ... visual effects designer
Trent Stroud ... modeling lead: Rhythm & Hues
Donald Strubler Jr. ... compositing lead
Kris Sundberg ... visual effects artist
Brett Swanson ... compositor
Blake Sweeney ... cg supervisor
David Sweeney ... sequence supervisor: Rhythm & Hues
James Sweeney ... integration lead: Scanline VFX
Stephanie Sweeney ... roto/paint supervisor: Method Studios LA
Sara Swiecki ... production assistant
Attila Szalma ... lead environment technical director: MPC
Sean Talarico ... rotoscope/paint artist
Brian Tatosky ... 2D supervisor: Rhythm & Hues Studios
Manuel Tausch ... senior effects technical director
Yi Ling Tay ... matchmove technical director: Rhythm & Hues
Ben Taylor ... systems operations and render I/O coordinator: Rhythm and Hues
Vincent Techer ... lighting artist: Cinesite
Scott Tessier ... visual effects artist
Nicholas Theisen ... digital imaging specialist
Mimi Thian ... camera tracker
Cameron Thomas ... compositor: Digital Domain
Joel Thompson ... visual effects editor
Daniel Tiller ... digital i/o: Cinesite (as Dan Tiller)
Nicholas Timmerman ... visual effects production assistant
Remy Torre ... fx technical director
Curtis Tsai ... digital production manager: Method Studios Vancouver
Henry van der Beek ... technical director
Courtney Vanderslice ... executive producer: Cinesite
Jordan VanDina ... on-set visual effects editor: Hydraulx
Saujanya Veera ... lighting technical director
Udaya Vel ... look dev artist
Rajesh Velayudhan ... matchmove and rotoanim artist: mpc
Rakesh Venugopalan ... lead compositor
Rudy Vessup ... motion graphics artist
Will Wallace ... visual effects artist
Gregory Watkins ... roto/paint supervisor: Hydraulx
Martin Toby Watson ... visual effects artist: Scanline VFX
Kevin Wheatley ... pipeline: Cinesite
Chad Wiebe ... visual effects supervisor: Scanline VFX
Luke Wilde ... effects technical director: Cinesite
Monique Williams ... digital matte painter
Matthew Williamson ... animator
Carly Wilson ... digital production manager: Method Studios
Matthew T. Wilson ... compositor (as Matt Wilson)
Wade Wilson ... creature effects technical director: MPC
Wineeth Wilson ... visual effects artist
Derek Winslow ... senior matte painter
Tim Withers ... visual effects artist
Bruce Woloshyn ... visual effects supervisor: Method Studios Vancouver
Jeff Wolverton ... visual effects artist
Pat Wong ... lead compositor
Anthony Wonsoff ... matte artist: Cinesite
Stephanie Woo ... compositor: Rhythm & Hues Studios
Andrew Wood ... visual effects
Christian Wood ... compositor: Method Studios
Jamie Wood ... digital effects supervisor: Cinesite
Mike Wood ... digital matte artist
Melody Woodford ... visual effects producer: Method Studios
Mark Edward Wright ... visual effects editor: Hydraulx (as Mark Wright)
Trevor Wyatt ... rotoscope and matchmove coordinator: method studios
Yuji Yagasaki ... senior lighter: Hydraulx
Tuba Yalcin ... effects technical director: Scanline VFX
Esther Yap ... lead matchmove technical director: Rhythm & Hues
Donmill Yip ... visual effects artist
Travis Yohnke ... visual effects artist
Jack Zaloga ... visual effects technical director: Method Studios LA
Daniel Zamora ... previsualization artist
Adam Zanotto ... digital compositor
Tristan Zerafa ... compositor
Alan Zheng ... visual effects artist
Jake Albers ... compositor (uncredited)
Keith Barton ... technical support: Cinesite (uncredited)
Anna Ford ... production support: Cinesite (uncredited)
Lince Francis ... senior matchmover (uncredited)
Nikhil Ghoorbin ... data and render wrangler (uncredited)
Anthony Kramer ... digital compositor (uncredited)
Carlos D. Lemus ... technical director: MPC (uncredited)
Sara Lynch ... production support: Cinesite (uncredited)
V. Samundeswari ... flame compositor: Hydraulx (uncredited)
Chris B. Schnitzer ... director of visual effects (uncredited)
Anselm Seherr-Thoss ... visual effects artist (uncredited)
Priyanshu Uniyal ... effects artist: Rhythm and Hues (uncredited)
Alex Whang ... modeler (uncredited)

Stunts 

Ele Bardha ... stunt performer
Kristina Baskett ... stunt performer
Charlie Brewer ... stunts
Chris Brewster ... stunt performer
Bob Brown ... stunt coordinator
Ariel M. Carlson ... stunts
Mark Chapman ... stunt rigger
Jeff Chase ... stunts
Gaëlle Cohen ... stunts
Chad Dashnaw ... stunts
Nicholas Dashnaw ... stunt performer
Phil Dugas ... stunt driver
Zack Duhame ... stunts
Steven Dutton ... stunt performer
Jared S. Eddo ... stunt rigging coordinator: reshoots
Dane Farwell ... stunts
Marie Fink ... stunt double: Sarah Wayne Callies
Kieran Gallagher ... stunt performer
Chris Gann ... stunt double: Richard Armitage / stunt driver
Cody Gilbert ... stunts
Robert Herrick ... stunt driver
Sara Holden ... stunts
David Kilde ... stunt double: Richard Armitage
London Elise Kress ... stunt player (as London Elise Moore)
Cody Bo Kruger ... stunt double: Nathan Kress
Jennifer Nichole Lee ... stunt performer
Dan Lemieux ... utility stunts
Malosi Leonard ... stunts: reshoots
Cassandra McCormick ... stunt double: Alycia Debnam Carey
Nancy McCrumb ... stunts
Michael Owen ... stunt driver
Cali Parrish ... utility stunts (as Tim Parrish)
Stunt Performer ... stunts
Matt Philliben ... stunts
Jeff Podgurski ... stunts
Anna Ranoso ... stunt performer
Danny Ray Cook ... stunts
Darryl Reeves ... stunt double / stunt driver
Kevin Reid ... stunt double: Jeremy Sumpter
Brittany Romatowski ... stunts
Tracey Ruggiero ... stunts
Michael Runyard ... stunts
Travis Russell ... stunt double: Max Deacon (as Travis S. Russell)
James Ryan ... utility stunts
Melony Ryan ... stunts
Buddy Sosthand ... stunts
Cooper Taylor ... stunt driver
Richard C. Taylor ... stunt double: Kyle Davis
Jimmy Waitman ... stunt double
David Waters ... stunt performer / stunts
Amber Whelan ... stunt double: Sarah Wayne Callies
Webster P. Whinery Jr. ... stunt coordinator: second unit / utility stunts
Webster Whinery ... stunt coordinator: second unit
Scott Workman ... stunt coordinator
Nico Woulard ... stunts
Alvin Zalamea ... stunt driver
Arielle Zimmerman ... stunts
John Zimmerman ... stunt driver

Camera and Electrical Department 

Kyle R. Adcock ... assistant camera
Mike Baruzzini ... rigging grip
Clark Birchmeier ... digital loader
Marvin J. Bowie ... grip
Dane Brehm ... digital image technician
Jim Buford ... rigging electrician
Trevor Carroll-Coe ... second assistant camera: "b" camera
John P. Chittick ... rigging grip
Chul Hee Cho ... rigging grip
Bill Coe ... first assistant camera
Damien Collier ... lighting technician
Michael J. Conner ... electrician
Justin Cragin ... rigging electrician
Joseph Dianda ... key grip
Kelly Diehl ... alpha head technician
Andrew Dumas ... first assistant camera
Michael Dzialowski ... first assistant camera: "a" camera, aerial unit (as Mike Dzialowski)
Scott Eagle ... rigging best boy electric
Geoff Ernst ... electrician
Ryan Faulkner ... rigging grip
David Favenyesi ... rigging grip
Josh Ficken ... dolly grip: "b" camera / grip
Geoff George ... digital imaging technician: second unit / digital utility
Curt Griebel ... key rigging grip
Pedro Guimaraes ... camera operator: reshoots
Mike Hampton ... video assist: second unit
Ronald Hersey ... "b" camera operator (as Ronald B. Hersey) / director of photography: second unit (as Ronald B. Hersey)
Andrew Hoehn Jr. ... first assistant camera: "b" camera
Brad Irvin ... electrician
Mauriece Jacks Jr. ... video assist operator
Jason Jensen ... first assistant camera
Brian Kelly ... electrician
Brad Knopf ... rigging electrician
William MacLeod ... best boy rigging grip / grip
Michael P. May ... camera operator
Chris McLeod ... electrician
Bobby McMahan ... assistant camera
Dan Mikulski ... grip
Chris Miller ... rigging electrician
Joe Miller ... additional rigging grip
Greg Mitchell ... video playback operator
Ryan Joseph Moran ... grip
Anthony G. Nakonechnyj ... chief lighting technician
Ted Nimz ... electrician
Craig Nix ... libra head technician
Daniel S. Noga ... additional camera operator
Cory O'Dea ... grip
Eric Paulk ... best boy rigging grip
Deb Peterson ... second assistant camera
Ron Phillips ... still photographer
Peter Rosenfeld ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Aaron Schneider ... additional photography
Tommy Scott ... rigging grip
Rick Secosky ... grip
Madeline Sekela ... aerial camera technician: second unit / digital utility: second unit
Robert Settlemire ... assistant camera
Jedediah Shoemaker ... rigging grip
Anthony 'Spike' Simms ... lighting technician
Stephen Smith ... digital imaging technician: second unit / digital loader
Amy Snell ... rigging grip
Jon Sogoian ... rigging grip
Joshua Stern ... rigging gaffer
Creig Symons ... grip: second unit
Jeff Urbanowicz ... rigging electrician
John Wendling ... key grip: second unit
Leo J. Wilhelm II ... rigging grip
Steven J. Winslow ... aerial camera technician: Super G Camera
Greg Wolfe ... rigging grip
Jon Worful ... camera production assistant / digital utility
Marc Wostak ... best boy electric
Kelly Clear ... chief lighting technician (uncredited)
Kevin D. Hewitt ... camera operator (uncredited) / steadicam operator (uncredited)

Animation Department 

Patrick Colquhoun ... animator
Jonathan Logsdon ... animation layout technical director
Aaron Schultz ... animator

Casting Department 

Marcus Laban ... casting assistant
Kara Lipson ... casting associate
Caitlin McKenna ... adr voice casting (as Caitlin McKenna-Wilkinson)
Dayna Polehanki ... local casting

Costume and Wardrobe Department 

Kate Abraham ... costumer (as Kate Bennett)
Renee Allen ... costume production assistant
Maria Bradley ... key set costumer
Bren Cook ... head ager/dyer
Aline Hong ... set costumer
Michelle Hutchins ... set costumer
Patty Malkin ... costume supervisor
Michelle Moore ... set costumer
Gina Nalli ... costumer
Corey O'Sullivan ... set costumer
Steven Shupick ... costume production assistant
Category Six ... set costumer
Sara Jane Slotnick ... assistant costume designer
Teri Wertman ... set costumer

Editorial Department 

Kimberly Boritz ... assistant editor
Ray Bushey III ... visual effects editor
John Caldwell ... pre-visualization editor
Maria Paula Galdo ... second assistant editor
Jeff Halsey ... digital intermediate producer
Kevin Hickman ... additional editor
Edward Hobson ... senior digital cinema compressionist
Ryan Hurst ... post-production assistant
Max King ... post-production assistant
Michael Masson ... dailies projectionist
Jon Rocke ... colorist: dailies
Walter Volpatto ... digital intermediate colorist
Jack Watts ... senior digital cinema compressionist
JoAnne Yarrow ... assistant editor
Maja Zdanowski ... digital dailies

Location Management 

Ted Demski ... location assistant
Patrick J.T. Flanagan ... location assistant
Steven F. Hasson ... location manager
William Langlois ... key assistant location manager
Tom Moisides ... location manager
Michael Peters ... location assistant
Ryan J. Shaw ... assistant location manager
Jennifer K. Zapinski ... location assistant

Music Department 

Max Braverman ... score coordinator
Jeff Broadbent ... composer: Trailer Music
John Carey ... music arranger
Or Chausha ... trailer music
Kyle Clausen ... assistant music editor
Robert Elhai ... orchestrator
Greg Hayes ... music scoring mixer
Paul S. Henning ... musician: violin
Joe Lisanti ... music editor
Sheri Ozeki ... music editor
Mark Petrie ... composer: trailer music
Ryan Robinson ... scoring technical support engineer
Peter Rotter ... orchestra contractor
Jay 'j2' Singh ... Composer: Trailer Music

Transportation Department 

Rob Bailey ... driver
Archie Bane ... forklift operator
Lauryn Bane ... production assistance
Robert Barnes Jr. ... driver
Rich Bennetti ... transportation coordinator
Dennis Berryman ... transportation
Michael Bjerke ... driver
Moore Brian ... transportation coordinator (as Brian Joseph Moore) (reshoots)
Christina Cooper ... dispatcher (as Christina Schmidt)
Demond Dickerson ... driver
Steven Docherty ... picture car captain
Mark Dometrovich ... transportation co-captain
Spencer Foster Jr. ... transportation captain: reshoots
Sue Grasso ... driver
William Hissong ... driver
David B. Jackson ... driver: cast
Ken Kupchick ... driver
David Labutte ... driver: honeywagon
Robert Middendorff ... driver
Reno S. Mifsud ... driver
Frank Morreale ... driver
Bill Neckrock ... driver
David Schmidt ... transportation captain
Patrick Stephenson ... driver
Jorge Vasquez ... production van driver

Other crew 

Julie Adams ... dialect coach
Camrin Agin ... production attorney
Andrea Amato ... key second assistant accountant
Andrew Amato ... key office production assistant
Sara Bartkiewicz ... production coordinator: additional photography
Robert C. Bonnell ... set production assistant
Steve Catherman ... production assistant
Matthew Cieslinski ... additional set production assistant
Ian Courtney ... production assistant
Jim Davey ... production assistant
Sarah DeBoer ... set production assistant
Brian Durling ... production assistant
Valerie Dyer ... construction accountant (as Valerie Meloche)
C. Kyle Eckles ... craft service
Gregg Edler ... travel coordinator
Charles Findlay ... craft service assistant
Katie Garagiola ... assistant: Mr. Quale
Dawn Gilliam ... script supervisor
Megan Gilliam ... payroll clerk
Kyle Gleisner ... additional set production assistant
Deanna M. Goossens ... office production assistant
Lori Grabowski ... script supervisor
Ali Griffith ... assistant production coordinator
Apryl Hill ... medic
Emily Hoang ... production assistant: reshoots
Michele Horn ... second assistant accountant
Jason Hughley ... stand-in
Jason Jamal ... set production assistant
Brittney Joseph ... production coordinator (as Brittney Nance)
Derek Kelly ... stand-in: Richard Armitage
Chelsey Raegen Knapp ... production assistant (as Chelsey Knapp)
Kathy Kochish ... accounting clerk
Daniella LaGraff ... second assistant accountant (as Daniella Doyen)
Jennifer Nichole Lee ... assistant to executive producer / assistant: Mr. McNair
Bryan Major ... production assistant
Connie Mangilin ... accounting clerk
Steve Martin ... set & construction medic
Timothy Martin ... additional set production assistant
Nick McMahon ... helicopter pilot
Lisa McNeil ... script supervisor: Los Angeles
Kurt J. Miner ... insurance
Crystal Munson ... production assistant
Scott Parker ... post-production accountant
Ryan Pearson ... production assistant: second unit
Sahir Rashid ... set production assistant
Pete Rinehart ... second unit craft services
Jason Roby ... set production assistant
Tammy Sandler ... unit publicist
Jack Schmier ... production assistant
Jared Michael Scott ... stand-in
Joseph Slomka ... color scientist
Emelia Rae Stark ... account clerk (as Emelia Tse)
Belinda Tantalo ... additional set production assistant
Bobby Thompson ... production assistant
Carolyn Tolley ... script supervisor: plate unit
Karla Torres ... production coordinator: additional photography
Joseph Victor ... production assistant
Amy Vinson ... production assistant
Lana Waddell ... production assistant (as Lana Rivkina)
Cherokee Walker ... aerial coordinator / helicopter pilot
Aaron Walrod ... payroll accountant: reshoots
Jacqueline Wilton ... additional production assistant: second unit
John C. Wise ... production assistant
Nadisha Foster ... production legal/clearance (uncredited)

Thanks 

Martin Lisius ... acknowledgment: stock footage provided by, Prairie Pictures' Stormstock

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed