Edit
The Imitation Game (2014) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Morten Tyldum

Writing Credits  

Graham Moore ... (written by)
 
Andrew Hodges ... (book)

Cast (in credits order) verified as complete  

Benedict Cumberbatch ... Alan Turing
Keira Knightley ... Joan Clarke
Matthew Goode ... Hugh Alexander
Rory Kinnear ... Detective Robert Nock
Allen Leech ... John Cairncross
Matthew Beard ... Peter Hilton
Charles Dance ... Commander Denniston
Mark Strong ... Stewart Menzies
James Northcote ... Jack Good
Tom Goodman-Hill ... Sergeant Staehl (as Tom Goodman Hill)
Steven Waddington ... Superintendent Smith
Ilan Goodman ... Keith Furman
Jack Tarlton ... Charles Richards
Alex Lawther ... Young Alan Turing
Jack Bannon ... Christopher Morcom
Tuppence Middleton ... Helen
Dominic Charman ... Sherborne Student 1
James G. Nunn ... Sherborne Student 2 (as James G Nunn)
Charlie Manton ... Sherborne Student 3
David Charkham ... Joan's Father
Victoria Wicks ... Joan's Mother
Andrew Havill ... Teacher
Laurence Kennedy Laurence Kennedy ... Headmaster
Tim van Eyken ... MI6 Agent (as Tim Van Eyken)
Will Bowden ... Military Policeman
Miranda Bell ... Margaret
Tim Steed ... Electrical Assistant
Rest of cast listed alphabetically:
Peter Agnelli ... Navy Captain (uncredited)
Lee Asquith-Coe Lee Asquith-Coe ... MI6 Agent (uncredited)
Hayley Joanne Bacon Hayley Joanne Bacon ... Woman in Crowd (uncredited)
Lauren Beacham Lauren Beacham ... RAF Wren (uncredited)
Ingrid Benussi Ingrid Benussi ... Dancer (uncredited)
Nicholas Blatt Nicholas Blatt ... Ministry Man (uncredited)
Carmen Coupeau Borras Carmen Coupeau Borras ... Detective Robert Nock's Secretary (uncredited)
Jack Brash Jack Brash ... Evacuee (uncredited)
Ancuta Breaban ... Wren (uncredited)
Heather Broderick Heather Broderick ... Passerby (uncredited)
Alex Corbet Burcher Alex Corbet Burcher ... Dancer (uncredited)
Grace Calder ... Assistant Wren (uncredited)
Richard Campbell ... Crossword Man in Pub (uncredited)
Daniel Chapple Daniel Chapple ... MI6 Agent (uncredited)
Winston Churchill ... Self (archive footage) (uncredited)
Lisa Colquhoun Lisa Colquhoun ... Joan Clarke's Friend (uncredited)
Alexander Cooper ... Bletchley Park Agent (uncredited)
Chris Cowlin Chris Cowlin ... Military Police Officer (uncredited)
Kirsty-Marie Day Kirsty-Marie Day ... WRAF Officer (uncredited)
Leigh Dent Leigh Dent ... Passerby (uncredited)
Esther Eden ... WW2 Wren (uncredited)
Sam Exley Sam Exley ... Military Policeman 3 (uncredited)
Ben Farrow Ben Farrow ... Military Police (uncredited)
Iulia Filipovscaia Iulia Filipovscaia ... Switchboard Operator (uncredited)
Mike Firth Mike Firth ... Crossword Enthusiast (uncredited)
Alfie Fitch Alfie Fitch ... Evacuee (uncredited)
Hannah Flynn ... Wren (uncredited)
James Gard James Gard ... School Boy (uncredited)
Guna Gultniece Guna Gultniece ... Passerby (uncredited)
Adolf Hitler ... Self (archive footage) (uncredited)
Leigh Holland Leigh Holland ... M16 Agent (uncredited)
Luke Hope ... MI6 Exam Agent (uncredited)
Vera Horton ... Nunn (uncredited)
Ashley Hudson ... British soldier (uncredited)
Michael John-Lewis Michael John-Lewis ... Lieutenant (uncredited)
Denis Khoroshko ... Civilian (uncredited)
Debra Leigh-Taylor ... Evacuee (uncredited)
Stuart Matthews ... Bletchley Park Operative (uncredited)
Amber-Rose May Amber-Rose May ... Joan Clarke's Friend (uncredited)
Arnold Montey Arnold Montey ... M16 Agent (uncredited)
Samantha Moran Samantha Moran ... Wren (uncredited)
Gina Morrish Gina Morrish ... Evacuee (uncredited)
Adam Nowell Adam Nowell ... Technician (uncredited)
Joseph Oliveira Joseph Oliveira ... M16 Agent (uncredited)
Ryan Parker Ryan Parker ... Young Guy on the Street (uncredited)
John Redman John Redman ... Young Officer (uncredited)
Julio Romeo Julio Romeo ... Police officer (uncredited)
Tom Sandell Tom Sandell ... Civilian (uncredited)
Adam Scown Adam Scown ... Crossword Soldier (uncredited)
Scott Stevenson Scott Stevenson ... Bletchley (uncredited)
Harry S. Truman ... Self (archive footage) (uncredited)
Emilia Ufir Emilia Ufir ... Secretary (uncredited)
Mark Underwood Mark Underwood ... Crossword Man (uncredited)
Nicola-Jayne Wells Nicola-Jayne Wells ... First Aid Nurse (uncredited)
Joshua Wichard ... German Spy Plane Pilot (uncredited)

Produced by 

Nora Grossman ... producer (p.g.a.)
Peter Heslop ... co-producer
Graham Moore ... executive producer
Ido Ostrowsky ... producer (p.g.a.)
Teddy Schwarzman ... producer (p.g.a.)

Music by 

Alexandre Desplat

Cinematography by 

Oscar Faura ... (as Óscar Faura)

Film Editing by 

William Goldenberg

Casting By 

Nina Gold

Production Design by 

Maria Djurkovic

Art Direction by 

Nick Dent ... supervising art director
Rebecca Milton
Marco Anton Restivo ... (as Marco Restivo)

Set Decoration by 

Tatiana Macdonald

Costume Design by 

Sammy Sheldon ... (as Sammy Sheldon Differ)

Makeup Department 

Mary Cooke ... hair stylist: dailies / makeup artist: dailies
Nathaniel De'Lineadeus ... dental effects designer
Gigi Dey ... junior hair stylist / junior makeup artist
Emily Grove ... hair trainee: crowd / makeup trainee: crowd
Jennifer Harty ... hair supervisor: crowd / makeup supervisor: crowd
Gemma Hoff ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Denise Kum ... hair stylist / makeup artist
Chris Lyons ... special effects teeth
Roo Maurice ... hair stylist / makeup artist / makeup supervisor
Angie Mudge ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Debbie Ormrod ... hair trainee: crowd / makeup trainee: crowd (as Deborah Ormrod)
Adam James Phillips ... additional hair stylist / hairdresser: crowd
Ivana Primorac ... hair designer / makeup designer
Jacqueline Rathore ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Amy Riley ... hair stylist / makeup artist
Laura Schalker ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd
Elaine Solomon ... hair stylist: crowd, dailies / makeup artist: crowd, dailies

Production Management 

Gary Bunn ... senior production advisor
Chris Hankey ... unit manager
Mark Harris ... post-production supervisor
Tim Pedegana ... post-production supervisor
Suzie Shearer ... production manager
Verity Wislocki ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Phil Booth ... first assistant director
Rory Broadfoot ... key floor runner
James Evered ... third assistant director: crowd, dailies / third assistant director: crowd, second unit
Alexander Holt ... second assistant director: crowd
Matt Jennings ... third assistant director: daily
Frederike Karsch ... trainee assistant director
James Manning ... second assistant director
Crispin Reece ... second unit director
Rickie-Lee Roberts ... third assistant director
Lance Roehrig ... first assistant director: second unit
Daisy Rooke ... second unit: assistant director
Clare Wood ... production assistant

Art Department 

Dominic Ackland-Snow ... construction manager
Nicky Ackland-Snow ... construction coordinator
Liz Ainley ... production buyer
Huw Arthur ... stand-by art director
Jon-Claude Bates ... stand-by props
Leah Beardmore ... art department assistant
Lauren Briggs-Miller ... assistant art director
Jay Butcher ... standby carpenter
Ian Chapman ... standby painter
Philip Clark ... visual researcher
Temple Clark ... storyboard artist
Chris Costello ... props
Callum Davison ... greensman
Steve Deane ... supervising carpenter (as Steve Dean)
Andy Dixon ... carpenter
Stephen Eels ... supervising carpenter
Andy Frewin ... carpenter
David Glossop ... standby rigger
Steven Granger ... propmaker
Carmelo Grasso ... stand-by props
Andrew Guyett ... chargehand painter
Jeremy Hart ... prop maker
Josh Hartnett ... stand-by props
Nathan Holt ... dressing props
Martin Jago ... technical advisor/mechanical engineer: The Bombe
Eduardo Lima ... graphic designer
Joe Linfield ... dressing props
Charlie Malik ... prop storeman chargehand
Zahid Malik ... daily dressing prop
Simon Marsay ... dressing props: dailies
Katerina Michail ... art department assistant: dailies
Miraphora Mina ... graphic designer
MinaLima ... graphic designer
George Nelmes ... dressing props: dailies
Clare Porritt ... set decorating assistant
Stuart Rankmore ... dressing props
Geoff Romero ... Painter
Laura Savage ... set dresser
Jamie Shelley ... head of department painter
Mark Smith ... dressing propman
David Sutheran ... dressing props: dailies
Charis Theobald ... graphic designer
Nick Thomas ... property master
Bradley Woodbridge ... painter
Chris Edwards ... props (uncredited)

Sound Department 

Justine Baker ... adr recordist
Joe Beal ... sound effects editor
Howard Bevan ... First Assistant Sound
Peter Burgis ... foley artist
Sonny Chatters ... adr
Philip Clements ... foley editor
Mark DeSimone ... adr mixer
Charlotte Gray ... sound assistant
Dan Green ... dialogue editor
Sue Harding ... foley artist
Stuart Hilliker ... re-recording mixer
James Hyde ... adr mixer
Ben Jeffes ... sound assistant: dailies
Martin Jensen ... re-recording mixer
Jack Kelly ... sound trainee
Andy Kennedy ... sound designer
Adam Lavis ... sound studio support
John Midgley ... sound recordist
Garrett Montgomery ... adr recordist
Juraj Mravec ... foley editor / foley recordist
Forbes Noonan ... adr mixer
Chris Pinkston ... adr mixer
James Ridgway ... adr recordist / assistant re-recording mixer
Kambiz Sardari ... dubbing director
Martin Seeley ... sound mixer: second unit
Seva Solntsev ... re-recording mixer
Mikaal Sulaiman ... sound designer: trailer
Catherine Thomas ... foley recordist
Lee Walpole ... sound designer / supervising sound editor

Special Effects by 

Howard Moore ... special effects technician
Jason Troughton ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Lucy Ainsworth-Taylor ... visual effects producer
Gilberto Arpioni ... digital compositor
Fiorenza Bagnariol ... digital film bureau
Eran Barnea ... visual effects supervisor: Freestyle VFX
Angela Barson ... visual effects supervisor: BlueBolt
Katie Anna Brady ... visual effects artist
Stuart Bullen ... visual effects on-set supervisor: BlueBolt
James Cattell ... digital compositor
Cristiano Cesolari ... visual effects artist
Yannick Cibin ... 3d generalist: BlueBolt
Lee Dexter ... matchmover
Carlos Diego ... 3d generalist: BlueBolt
Ernest Dios ... digital compositor: the post republic
Finlay Duncan ... paint and roto artist: BlueBolt
Jack Dunn ... digital compositor
Victor Georgiev ... matte painter
Jan Guilfoyle ... visual effects production coordinator: BlueBolt
Robin Hinch ... visual effects editor: BlueBolt
Martin Höhnle ... digital artist
Timothy P. Jones ... digital film bureau
Tim Leydecker ... 3d artist
Rafael Morant ... visual effects art director
Laura Pavone ... color assist
Ashley Retallack ... pipeline engineer: Bluebolt
Roni Rodrigues ... digital compositor: BlueBolt
Simon Rowe ... compositor: Bluebolt
Aurora Shannon ... visual effects colorist
James Sutton ... 3d artist: BlueBolt
Luciano Vittori Jr. ... titles design
Jean-Michel Boublil ... visual effects supervisor: The Post Republic (uncredited)
Hector Robles Fernandez ... effects artist: The Post Republic (uncredited)
Sebastian Hesselsjö ... roto prep artist: BlueBolt (uncredited)
Frank Jentner ... digital matte painting (uncredited)
Michael Strathearn ... lighting td: BlueBolt (uncredited)

Stunts 

Lloyd Bass ... stunt pedestrian
Levan Doran ... stunt performer
James Grogan ... additional stunt coordinator / stunt performer
Ian Kay ... stunt double: Alex Lawther/Young Alan Turing
Derek Lea ... stunt coordinator
William Willoughby ... stunt double: Benedict Cumberbatch

Camera and Electrical Department 

John Bailie ... first assistant camera: dailies
Tim Battersby ... first assistant camera: "a" camera
Samuel Beazley ... video assistant
Jessie Brough ... "b" camera dailies
Albert Carreras ... "a" camera operator (as Albert Carreras Walesco)
Dick Conway ... electrician
Damian Cooper ... electrician: art dept practicals
Daniel Cope ... unit stills technician
Nick Crew ... second assistant camera: "b" camera, dailies
Frank Dawson ... electrician
Jack English ... still photographer
Darren Flindall ... rigger
Nick Ford ... camera trainee: dailies - uncredited
Steve Fox ... dailies electrician
Kevin Foy ... grip: second unit
Emma Friend ... additional second assistant camera
Marc Gómez del Moral ... camera operator: "b" camera
Steven Hall ... cinematographer: second unit
Mikey Ray Harkins ... electrician: dailies
Gary Hutchings ... key grip
Demetri Jagger ... video playback operator
Stuart King ... gaffer
Andy Laenen ... electrician
Christian Maguire ... crane technician: dailies
Carl McGillivray ... generator operator
Rory Moles ... first assistant camera: "b" camera
Ronan Murphy ... grip
Gary Parnham ... electrician
Maiya Rose ... second assistant camera: second unit
Bill Rae Smith ... electrician (as Will Rae Smith)
Simon Surtees ... second assistant camera: "a" camera
Agnieszka Szeliga ... camera trainee
Russell Tann ... best boy
Alexandra Voikou ... second assistant camera: b camera
Peter Wignall ... steadicam operator
Nic Lawson ... b camera operator (uncredited)

Casting Department 

Abigail Barbier ... adr voice casting
Kate Bone ... casting assistant
Louis Elman ... adr voice casting
Lauren Evans ... casting assistant
George Moss ... extras casting director
Aaron Sampson ... casting camera operator
Robert Sterne ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Brigitta Barko ... costume standby
Sarah Dutton ... costume assistant
Jennifer Harty ... hair and make up crowd supervisor
Ashwin Makan ... costume assistant
Penny McDonald ... costume assistant
Nadia Merabti ... junior costume assistant
Joanna Nicholls ... costume assistant
Josie Pledge ... costume alternations
Adam Roach ... set costumer
Hayley Steadman ... costume assistant
Kate Walling ... junior costume assistant (as Kate Beth Walling)
Joanna Wright ... costume assistant
Nicole Young ... costume supervisor

Editorial Department 

Travis Abels ... trailer editor
Aaron Coot ... dailies operator
Peter Dudgeon ... post-production assistant
Andrew S. Eisen ... film editor
Greg Fisher ... additional colourist
Steve McGowan ... dailies producer
Kaitlin Menear ... post-production coordinator
John Quartel ... digital intermediate technologist
Robert Scammell ... hd dailies assistant
James Slattery ... dailies assistant
Stefan Sonnenfeld ... senior colorist
Justin Tillett ... senior digital film editor
Ram K Tripathi Samaveda ... dailies assistant
Kaitlin Waldron ... post-production coordinator (as Kaitlin Menear)
Miles Anderson ... colorist: dailies (uncredited)
J. Cody Baker ... additional color (uncredited)
Jonathan Collard ... digital intermediate producer (uncredited)

Location Management 

Chris Brewer ... location assistant
David Broder ... supervising location manager
Emma Collinson ... assistant location manager
Richard George ... location manager
Jonathon Lawrence ... location assistant
Philip Lobban ... locations scout
Robert Macdonald ... location accountant
Stephen Parker ... location scout (as Stephen G. Parker)
Paul Tomlinson ... assistant location manager
Matthew Winter ... location scout: dailies (as Matt Winter)

Music Department 

Romain Allender ... composer assistant / music programmer
David Arch ... musician: solo piano (as Dave Arch)
Jamie Ashton ... music record and mix assistant
Jean-Pascal Beintus ... orchestrator
Jongnic Bontemps ... score programmer
Nicolas Charron ... orchestrator
Peter Clarke ... auricle operator
Peter Cobbin ... music recorded and mixed by
Alexandre Desplat ... music conducted by / orchestrator
Lindsay Fellows ... music supervisor
Xavier Forcioli ... score coordinator
Richard Ford ... music editor: temp score
Toby Hulbert ... music record and mix assistant
Carmine Lauri ... orchestra leader
Erich Lee ... composer trailer music
Dominique Lemonnier ... score producer (as Dominique 'Solré' Lemmonier)
London Symphony Orchestra ... music performed by
Sylvain Morizet ... orchestrator
Richard Northen ... trailer music
Claude Romano ... music preparation
Norbert Vergonjanne ... music preparation
Jochem Weierink ... composer: trailer music
Kirsty Whalley ... music editor
Sienna Jackson ... music department (uncredited)

Script and Continuity Department 

Beverly Winston ... script supervisor

Transportation Department 

David Ayres ... minibus driver
Julian Chapman ... transportation captain
Jay Derham ... minibus driver
Michael Geary ... action vehicle supplier: Motorhouse
Chris Popham ... unit driver
Tony Power ... construction driver
Jason Stedmon ... unit driver

Additional Crew 

Hayley Joanne Bacon ... chaperone
Jon Baker ... armourer
Steven Baldwin ... production assistant / production runner (as Steve Baldwin)
Jasmine Becker-Williams ... assistant production coordinator
Chris Besseling ... uk senior marketing manager for studiocanal
Charles Bodycomb ... armorer
Jami Chan ... production coordinator
Scott Claydon ... crowd pa
Alice Collins ... accounts assistant
Matt Curtis ... titles designer
Sean Desmond ... security
Michael Dovey ... Film & Media travel services
Lucy Drury ... unit publicist
Isabella Faull ... work experience
Kahli Gaskin ... Location Scout
Amanda Greenblatt ... creative executive: Black Bear Pictures
Alice Gledhill Hall ... press: international
Michael Heimler ... coordinator (Black Bear Pictures)
Jonny Hodgetts ... floor runner: dailies
Jon Ingold ... consultant: mathematics
Joshua Jason ... publicity team
Charlotte Keep ... production secretary
Laura King ... assistant to producers
Scarlett Mackmin ... choreographer
Sebastian Magiera ... assistant to the producers
Eleanor Marker ... post production assistant: Mr. Tyldum
Graeme McCormack ... police adviser
Matt McNally ... epk producer
Emily Peacock ... assistant: Mr. Cumberbatch
Michelle Sellwood ... assistant: Mr. Tyldum
Sarah Shepherd ... dialogue coach
Ben Stillman ... vice president: Black Bear Pictures
Katharine Tidy ... home economist
Dianne Twiddy ... production accountant
Graham Walters ... caterer: craft service
Marcus Ward ... security: Ms. Knightley
Morag Webster ... unit nurse
Kriss TheDish Brown ... on-set internet engineer (uncredited)
Giacomo Farci ... personal trainer (uncredited)
Ashton Fontana ... publicist (uncredited)
Brittany-Renée Quinn ... production assistant (uncredited)
Ramtin Ari Sarbaz ... coordinator (uncredited)

Thanks 

Simon Beresford ... the producers wish to thank
J Blakeson ... special thanks
Josh Bosin ... the producers wish to thank
Ben Browning ... thanks
Iain Canning ... the producers wish to thank
Simon Cansdale ... the producers wish to thank (as Reverend Simon Cansdale)
Tom Drumm ... special thanks
Jerome Duboz ... special thanks
Laura Engel ... special thanks
Ron Halpern ... thanks
Elia Infascelli-Smith ... special thanks (as Elia Infascelli)
Kattie Kotok ... the producers wish to thank
David Kwong ... special thanks
Laura Lewis ... very special thanks
Clint Mansell ... special thanks
Johnathan McClain ... the producers wish to thank
Robert Messinger ... the producers wish to thank
Danny Perkins ... special thanks / thanks
Peter C. Sample ... the producers wish to thank
Roeg Sutherland ... the producers wish to thank
John Dermot Turing ... special thanks (as Sir John Dermot Turing)
Jack Whigham ... the producers wish to thank
Stephen Zager ... the producers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed