Edit
The Adventures of Huck Finn (2012) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Hermine Huntgeburth

Writing Credits  

Sascha Arango ... (screenplay)
 
Mark Twain ... (based on the novel by)

Cast (in credits order)  

Leon Seidel ... Huck Finn
Jacky Ido ... Jim
August Diehl ... Old Finn
Henry Hübchen ... Sklaventreiber Packard
Milan Peschel ... Sklaventreiber Turner
Andreas Schmidt Andreas Schmidt ... Sklaventreiber Bill
Michael Gwisdek ... King
Kurt Krömer Kurt Krömer ... Duke
Louis Hofmann ... Tom Sawyer
Rosalie Thomass ... Judith Loftus
Peter Lohmeyer ... Judge Thatcher
Hinnerk Schönemann Hinnerk Schönemann ... Sheriff
Margit Bendokat ... Widow Douglas
Rosa Enskat Rosa Enskat ... Miss Watson
Heike Makatsch ... Aunt Polly
Christian Steyer ... Mark Twain
Mathias Herrmann Mathias Herrmann ... Auctioneer
Thelma Buabeng Thelma Buabeng ... Jim's Wife
Ilinca Harnut Ilinca Harnut ... Farmer's Wife
Patricia Bratulescu Patricia Bratulescu ... Farmer's Daughter
Edgar Nistor Edgar Nistor ... Confederate
Roxana Mirica Roxana Mirica ... Barmaid
Liviu Cheloiu Liviu Cheloiu ... Cairo Sheriff
Esienakife Isaiah Akpos Esienakife Isaiah Akpos ... Steward
Stefan Cucu Stefan Cucu ... Little Boy
Rest of cast listed alphabetically:
Debbie Barr Debbie Barr ... Judith Loftus (voice)
Jaye Barre Jaye Barre ... Widow Douglas (voice)
Logan Blevins Logan Blevins ... Huck Finn (voice)
Denis Coffey Denis Coffey ... King (voice)
Holden Droege ... Tom Sawyer (voice)
James Lewis James Lewis ... Mark Twain (voice)
Marcellus ... Jim (voice) (as Marcellus Swint)
Angela Mulligan Angela Mulligan ... Miss Watson (voice)
Bill Regan ... Judge Thatcher (voice) (as Billy Regan)
Georgette Reilly Georgette Reilly ... Farmer's Wife (voice)
Joe Rodriguez Joe Rodriguez ... Packard (voice)
Mark Roger Mark Roger ... Bill (voice)
Bill Rogers Bill Rogers ... Duke (voice)
Ken Spassione Jr. Ken Spassione Jr. ... Turner (voice)
Mark Szabo Mark Szabo ... Old Finn (voice)
Jaymes Butler ... John the Slave (uncredited)
Rudolf Krause Rudolf Krause ... Prediger (uncredited)
Daniel Visan Daniel Visan ... (uncredited)

Produced by 

Eric Benz ... co-producer
Cornelius Conrad ... co-producer: BR
Bastian Griese ... co-producer (as Basti Griese)
Benjamin Herrmann ... co-producer
Stefan Kruppa ... co-producer: ARD Degeto
Michael Kölmel ... co-producer
Magdalena Prosteder ... assistant producer
Bettina Reitz ... co-producer
Valentino Rudolf ... line producer: Romania
Andreas Schreitmüller ... co-producer: Arte
Boris Schönfelder ... producer
Sophie Seitz ... co-producer: WDR
Ada Solomon ... line producer: Romania
Marc Wächter ... line producer

Music by 

Niki Reiser

Cinematography by 

Sebastian Edschmid

Film Editing by 

Eva Schnare

Casting By 

Simone Bär

Production Design by 

Susann Bieling

Art Direction by 

Steffen Geitner
Niels Müller
Dan Toader

Set Decoration by 

Britta Albert
Gina Calin

Costume Design by 

Sabine Böbbis

Makeup Department 

Musat Claudia ... makeup assistant (as Claudia Musat)
Gabi Cretan ... makeup assistant: coordinator (as Gabriela Cretan)
Salazar Delgado ... makeup assistant
Gregor Eckstein ... key makeup artist
Mirela Ecobici ... makeup assistant
Ronita Glomnicu ... makeup assistant (as Romita Glomnicu)
Noura Leder ... third makeup artist
Barbara Obel ... makeup assistant
Lucia Panait ... makeup assistant
Sonia Salazar-Zivoder ... makeup assistant (as Sonja Salazar)
Kerstin Stattmann ... second makeup artist / wig maker

Production Management 

Cristian Bostanescu ... head of production: at Castel
Susa Kusche ... post-production supervisor
Anissa Mehnert ... unit manager
Adrian Pavelescu ... production manager: Romania
Holger Reibiger ... production manager
Valentino Rudolf ... executive in charge of production

Second Unit Director or Assistant Director 

Lidia Calin ... third assistant director: Sulina
Andrei Dobrescu ... assistant director: cast
Cristina Iliescu ... second assistant director: Romania (as Christina Iliescu)
Ulla Bay Kronenberger ... second assistant director
Sanzania Pop ... third assistant director: Castel
Maximillian Wagner ... director trainee
Henrike Wöbking ... assistant director

Art Department 

Balog Andras ... construction team
Eugen Anghelescu ... head of construction: department
Kerstin Barutha ... property builder
Rusu Bela ... construction team
Tatiana Belova ... design: draftsman
Hubert Bock ... set dresser
Sven Böhnicke ... set dresser
Crina Cartos ... construction coordinator: Romania (as Crina Cartas)
Edmond Codrescu ... plasterer
Florin Coman ... carpenter
Alexandru Constantinescu ... head of set construction
Iulian Dobre ... carpenter
George Duta ... carpenter
Todor Endre ... construction team
Ion Gheorghe ... carpenter
Henri Grund ... assistant property master: exterior
Sebastian Helbig ... painter
Björn Holzhausen ... property master: exterior
Claudiu Imparatu ... swing
Petre Ionela ... plasterer (as Ionela Petre)
Malina Ionescu ... standby props
Vasile Ionita ... carpenter
Lisa Jacobi ... property builder
Frank Jozsef ... construction team
Axel Kahnt ... property master: interior
Beate Kelm ... property builder
Yasmin Khalifa ... set dresser
Antje Krug ... stagehand
Thomas Kuhn ... contractor: Home of Pirates
Paula Lazaroni ... painter
Jan Lewis ... assistant production designer (as Jan Kiesewalter)
Zsolt Lõrincz ... construction team (as Lorincz Zsolt)
Sophie Lübben ... assistant property master: interior
Mathias Lücking ... stagehand
Timo Nonnenbroich ... prop driver
Iris Paschedag ... digital set designer
Melanie Peter ... assistant art director
Bogdan Plitariu ... prop buyer
Miklós Rusz ... construction team (as Ruszs Miklos)
Matthias Röder ... set construction: Landfilm Dresden
Manu Sabo ... leadman assistant
Mugur Sabo ... leadman: Romania
Geaniloni Sandru ... painter (as Gianiloni Sandru)
Frantisek Sloup ... set construction: Landfilm Dresden (as Franz Sloup)
Franzo Soli ... set construction: Landfilm Dresden
Florin Staicu ... carpenter
Zoltán Szabó ... art director assistant / draftsman (as Szabo Zoltan)
Antje Taubert ... set dresser
Iulia Toma ... painter
Simon Ungureanu ... construction department assistant
Vasile Ungureanu ... head of set construction
Nicolaus Wallner ... stagehand
Annelie Wheeler ... graphics

Sound Department 

Adrian Baumeister ... supervising dialogue editor
Tatjana Fuhrig ... ADR recording: supervision
Moritz Herrmann ... sound mixing assistant
Andreas Hildebrandt ... ADR: Cologne, Etage3Studios
Irit Hochberg ... adr crowd: recording supervision
Raphael Kempermann ... boom operator
Martin Langenbach ... foley artist
Henry Mayr ... sound: project support for sound mix
Max-Thomas Meindl ... sound: Technik Sound (as Thomas Max Meindl)
Jason Nosratian ... sound mixing assistant
Martin Steyer ... re-recording mixer / sound mix
Kai Tebbel ... sound designer / supervising sound editor
Christoph Wieczorek ... foley editor and mixer

Special Effects by 

Michael Apling ... special effects: office & crew
Karl-Heinz Bochnig ... special effects supervisor
Sorin Griscau ... special effects assistant
Nicu Petre ... special effects coordinator: Romania
Puiu Valentin ... special effects assistant
Bernd Wildau ... special effects supervisor
Adolf Wojtinek ... special effects coordinator (as Adi Wojtinek)

Visual Effects by 

Christian Bleier ... digital artist
Matthias Brauner ... end credits: Arri Film & TV Services
Lasse Claussen ... title: concept and design (as Lasse Clausen)
Alexandra Fried ... digital artist
Hannes Gerl ... digital artist
Markus Hauf ... visual effects supervisor: TrugFilm
Martin Hess ... title: animation & compositing / title: concept and design
Stefan Kessner ... visual effects supervisor: TrugFilm
Andreas Lampe ... title producer: Weareflink
Jan Meckes ... digital artist (as Jan Magnar Meckes)
Karsten Müller ... title producer: Weareflink
Jaclyn Stauber ... title: illustration & graphics
Max Stolzenberg ... visual effects supervisor: TrugFilm
Christoph Struber ... digital artist
Sonja Theill ... title: illustration & graphics
Heiko Tippelt ... digital artist
Niko Tziopanos ... title: concept and design

Stunts 

Jaymes Butler ... stunt double: Lead
Mihai Diaconu ... stunts
Petr Dvorak ... stunt double: Packard
Ralph Güthler ... stunt co-coordinator (as Ralf Güthler)
Sigo Heinisch ... stunts
Alexander Hutter ... stunts
Mihai Iliescu ... stunts
Mihai Ionita ... stunts
Torsten Jerabek ... stunt rigger
Roland Leyer ... stunts
Catalin Mancafa ... stunts
Tanja Pelster ... stunts
Razvan Puiu ... stunt coordinator: Romania
Gabriel Serban ... stunts
Marc Sieger ... stunt coordinator
Marcel Stefanski ... stunts
Eskindir Tesfay ... stunt double: Jacky Ido
Fanel Ursu ... stunts (as Fane Ursu)
Daniel Visan ... stunts
Bastian Volkmer ... stunts (as Bastian Volmer)
Helga Wretman ... stunts (as Helga Wretmann)

Camera and Electrical Department 

Andrei Arsenescu ... grip
Malte Beckmann ... lighting: Cologne
Laurentiu Bogatu ... electrician
Georg Bozkurt ... electrician
Calin Constantin ... gaffer: Romania
Marian Duca ... key grip: Romania
Philipp Dönch ... first assistant a camera
Daniel Erb ... additional first assistant camera
Lukas Eylandt ... video operator
Johnny Feurer ... first assistant b camera
Ilie George ... focus puller (as George Illie)
Octavian Golgot ... head rigger: Green Screen
Joachim Grundmann ... lighting: Cologne
Tim Harlinghausen ... lighting assistant
Carla Heinemann ... second assistant b camera: Cologne
Benjamin Hirlinger ... best boy
Dan Iancau ... second camera assistant
Radu Ion ... additional electrician
Denny Jost ... dolly grip
Bernd Kaser ... best boy
Atilla Kizilkaya ... assistant grip
Patrick Kohlmeier ... lighting: Cologne
Tobias Kownatzki ... second assistant b camera
Daniel Krause ... grip
Niko Lambertz ... electrician (as Nikolas Lambertz)
Marc Lubosch ... gaffer
Ionel ' Bebe' Mandruta ... loader (as Ionel Mandruta)
Benjamin Menne ... electrician
Dan Moraru ... additional electrician
Max Neu ... camera trainee
Robert Patzelt ... second camera / steadicam
Doru Perneac ... electrician
Ion Postasu ... additional grip
Iulian Postasu ... additional grip
Mihai Postasu ... best boy
Jan Proppe ... camera loader
Thorsten Querner ... key grip
Stephan Rabold ... still photography
David Roschke ... lighting assistant
Björn Schäfer ... lighting: Cologne
Waya Shirkhan ... camera loader: Cologne
Christoph Sobisch ... balloon light operator
Kaja Styczynska ... second assistant camera
Thomas Thiele ... best boy
Tom Trambow ... still photography
Gheorghe Ursescu ... best boy (as George Ursescu)
Lars Voigtländer ... best boy
Walter Wehner ... still photography
Marco Zander ... balloon light operator
Bogdan Zikeli ... grip

Casting Department 

Alexandru Bogdan ... extras casting assistant
Laura Grosu ... casting: Romania
Laura Luca ... extras casting assistant
Jacqueline Rietz ... children casting
Liliana Toma ... extras casting coordinator: Central Casting, Romania
Sarah Wangler ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Adina Bucur ... costume supervisor: Romania
Mariana Bujoi ... wardrobe assistant (as Mari Bujol)
Eli Calin ... costume supervisor: shooting (as Ela Calin)
Daniela Ortenzia Chelaru ... costume production co-ordinator / costume supervisor: Romania
Carmen Cristea ... wardrobe assistant
Jan Dieckmann ... costume dyer
Juliane Engelhardt ... costume trainee (as Juliane Sanna Engelhardt)
Cristina Ghergheli ... wardrobe assistant
Maximiliane Hermes ... assistant costume designer (as Maxie Hermes)
Isabella Hirt ... additional wardrobe
Anne Jacobi ... wardrobe
Oana Paunescu ... costume manufacturer: Dada Workshop
Doina Raducut ... wardrobe assistant
Martina Schall ... assistant costume designer
Kerstina Schemmel ... additional wardrobe
Ludwig Schlepegrell ... costume supervisor
Anne Schott ... costume dyer
You-Jin Seo ... costume dyer
Juliette Springer ... additional wardrobe
Benjamin Tyrrell ... costume dyer (as Ben Tyrell)
Natalie Uhlstein ... costume trainee
Csongor Ujfalvi ... key costume ager/dyer (as Csongor Ujfalvi Attila) / patina & tint (as Csongor Ujfavi)
Kristina Weiss ... wardrobe supervisor / wardrobe
Heike Ziegler ... wardrobe

Editorial Department 

Janina Gerkens ... assistant editor
Marius Görgens ... editorial: studio support, Cologne
Markus Klaff ... digital intermediate: branch manager, Cologne
Lissy Knauer ... dailies support: Berlin
Roland Murrer ... colorist: Berlin
Bianca Pieroth ... colorist
Adrian Tetzlaff ... assistant editor
Gero Trusch ... facilities coordinator: Chroma Sky
Thomas Vering ... film scanning: ARRISCAN, Cologne

Location Management 

Mathias Braun ... location scout
Mirela Tugui ... location manager: Romania (as Mirela Tuglu)
Matteo Canalis Wandel ... location manager

Music Department 

Rainer Bartesch ... conductor: sheet music & horn
Daniel Dettwiler ... music recording and mix: Idee und Klang Studio
Stefan Döring ... music production: BDS Musikverlag Köln
Albert Jung ... contractor
Teresa Kunz ... orchestral recording: assistant
Casper Montalter ... music editor / protools operator
Domstadt Philharmoniker ... orchestra
Niki Reiser ... music composition: and orchestration
Andreas Schäfer ... music production: BDS Musikverlag Köln / orchestral recording: coordination
Jonas Windscheid ... sound: studio assistant

Script and Continuity Department 

Maria Wolf ... script / continuity

Transportation Department 

Paul Robert Alimonta ... production driver
Ionuts Calin ... boatman (as Ionut Calin)
Mihai Calin ... boatman
Karsten Christoph ... driver
Ionut Ciobanu ... boatman
Paul Coseru ... transport captain: Romania
Marian Craciun ... driver
Sascha Droßard ... driver: Cologne (as Sascha Drossard)
Florian Elsani ... driver: Cologne
Andreas Grasshoff ... driver
Florin Ivan ... transport captain: assistant (as Floroin Ivan)
Volker Kaiser ... driver: Cologne
Bernd Koeppe ... transportation coordinator
Toma Neculai ... boatman
Constantin Pandele ... driver
Andreas Pietschmann ... driver
Bogdan Plutariu ... driver
Emil Preda ... driver
Alexander Reed ... production driver
Steffen Sahr ... production driver
Peter Schinlauer ... driver
Uwe Schonhardt ... driver

Other crew 

Frauke Ahlers ... production assistant
Catalin Anchidin ... publicist campaign Romania
Ilinca Belciu ... production coordinator: Romania
Eric Benz ... studio facilities: Cologne
Frank Beune ... marketing: Majestic
Teo Bostanica ... set production assistant
Christian Burgis ... set runner (as Chris Burgis)
Ana Calin ... catering assistant: Sulina
Ionuts Calin ... production assistant: Danube Delta (as Ionut Calin)
Mihai Calin ... fixer: Delta
Monica Dorlea ... chief accountant: at Castel
Emilia Dumitrescu ... accountant: Huck Finn Project
Claudia Engelhardt ... animals: and film animal school
Annett Franz ... child care: extras
Tatjana Fuhrig ... production trainee
Natalie Graf ... media relations: Limelight PR
Bastian Griese ... studio facilities: Cologne (as Bastie Griese)
Anna Guddat ... dialog coach: Jacky Ido
Catalin Gurau ... legal counselor: at Castel
Dominic Günther ... production accountant
Heike Günther ... production accountant
Franziska Heller ... film stock
Patrick Holzapfel ... production trainee
Nicu Ilie ... production utility
Aura Iordache ... accountant: Romania
Christina Ivan ... cashier
André Kaun ... insurance
Norbert Klingner ... legal counsel
Stefan Knabe ... set runner
Olaf Kühle ... project support
Alexandru Lazar ... production assistant: Castel
Georg Loewen ... set runner
Robert Mateescu ... catering assistant: Castel
Thomas Mohr ... insurance
Rudolf Moldovan ... catering assistant: Castel
Nicole Müller ... studio facilities: Cologne
Ulrich Neumann ... legal counsel
Robin Nickel ... assistant set manager
Carmen Oberhofer ... project coordination: Majestic
Claudia Paul ... production coordinator: for travel
Vlad Paunescu ... chief executive officer: at Castel
Costin Pavel ... doctor: on set
Tiziano Piscazzi ... assistant set manager: Cologne
Anna Poetschke ... child care
Marius Pope ... production assistant
Alexander Pusch ... film stock
Julia Radke ... production coordinator
Christine Rau ... production coordinator: for travel
Grit Rubel ... tax consultant: Bade & Partner
Ionut Schiopu ... runner: Tulcea
Alexandra Schlensog ... double: Huck Finn
Alexandra Schlüter ... marketing: Majestic
Josefine Schmidt ... media relations: Limelight PR
Dirk Schuerhoff ... sales: global, Beta Cinema (as Dirk Schürhoff)
Michael Schweuneke ... animals: and film animal school
Petra Schwuchow ... media relations: Limelight PR
Irina Scurt ... production coordinator: Castel Film Studios
Ionut Silian ... production utility
Sandro Silva ... set manager
Daniela Sloboz ... catering assistant: Sulina
Daniela Soare ... extras coordinator: Romania
Marius Stanbach ... set runner: Cologne
Oscar Knapps Torres ... set runner
Elena Valean ... production coordinator: Castel Film Studios
David Vogel ... set runner: Cologne
Sarah Wangler ... caretaker: extras
Kirstin Wille ... dialog coach: Jacky Ido
Elena T.B. Winterer ... caretaker: extras (as Elena Winterer)

Thanks 

Adi Belacureneu ... special thanks
Christina Bentlage ... special thanks
Christian Berg ... special thanks
Christine Berg ... special thanks
Marieanne Bergmann ... special thanks
Cornelius Conrad ... special thanks
Peter Dinges ... special thanks
Marcella Däwers ... special thanks
Markus Görsch ... special thanks
Constanze Hellmich ... special thanks
Martina Horbach ... special thanks
Eva Hubert ... special thanks
Dragos Ionita ... special thanks
Jörn Klamroth ... special thanks
Stefan Kruppa ... special thanks
Olaf Kühle ... special thanks
Petra Müller ... special thanks
Christian Neagu ... special thanks: S.C. Pisciolea Sulina SA
Kirsten Niehuus ... special thanks
Bettina Reitz ... special thanks
Manfred Schmidt ... special thanks
Andreas Schreitmüller ... special thanks
Sophie Seitz ... special thanks
Christiane Sommer ... special thanks
Marian Tobsing ... special thanks
Simone Wenzel ... special thanks
Anke Zwirner ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed