Poster

The Great Wall ()


Reference View | Change View


European mercenaries searching for black powder become embroiled in the defense of the Great Wall of China against a horde of monstrous creatures.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
William
...
Commander Lin Mae
...
Ballard
...
Strategist Wang
...
Tovar
...
General Shao
...
Peng Yong
...
Commander Chen
...
Commander Wu
...
Commander Deng
...
Shen (as Zheng Kai)
...
Emperor (as Junkai Wang)
...
Imperial Officer
...
Bouchard
...
Najid
...
Rizzetti
...
Lieutenant Xiao Yu (as Xintian Yu)
...
Lin Mae's 2nd Lieutenant Li Qing
Rest of cast listed alphabetically:
...
General Zhang (uncredited)

Directed by

Edit
Yimou Zhang

Written by

Edit
Carlo Bernard ... (screenplay) &
Doug Miro ... (screenplay) and
Tony Gilroy ... (screenplay)
 
Max Brooks ... (story) and
Edward Zwick ... (story) &
Marshall Herskovitz ... (story)

Produced by

Edit
Alex Gartner ... executive producer
Eric Hedayat ... co-producer
Alex Hedlund ... co-producer
Jon Jashni ... producer
Peikang La ... executive producer
Peter Loehr ... producer
Charles Roven ... producer
Jillian Share ... executive producer
Thomas Tull ... producer
E. Bennett Walsh ... executive producer
Wang Zhang ... co-producer
Zhao Zhang ... executive producer

Music by

Edit
Ramin Djawadi

Cinematography by

Edit
Stuart Dryburgh ... director of photography
Xiaoding Zhao ... director of photography

Film Editing by

Edit
Mary Jo Markey
Craig Wood

Editorial Department

Edit
Noel Albornoz ... digital intermediate editor
Philip Beckner ... 3D colorist
Jenny Caceres ... assistant editor
Dhirendra Chhatpar ... stereoscopic editor
Curtis Corona ... editorial assistant
Cesare Gagliardoni ... post-production coordinator: Legendary Pictures
Tony Garcia Jr. ... post and media technician
Travis Geiger ... editorial assistant
Bernie E. Gomez ... second assistant editor
Jesse Korosi ... dailies producer
Ryan Lalonde ... colorist: dailies
Carol Li ... post-production coordinator: Legendary Entertainment
Sorta Lim ... post-production coordinator
Angela Liu ... Editorial Department Translator
Priyal Mahadik ... stereoscopic editor
Vaibhav Marathe ... stereoscopic editor
Lara Mazzawi ... 3D Editor
Richard B. Molina ... additional editor
Simon Morgan ... first assistant editor
Dan Muscarella ... lab color timer
Alex Oreman ... digital intermediate engineer
Jose Parra ... lead digital intermediate producer
Christopher M. Ray ... colorist: dailies
Bill Schultz ... software engineer
Joshua Steele ... editorial assistant
Matt Wells ... workflow producer
Helen Ma ... editorial department translator (uncredited)

Casting By

Edit
John Papsidera
Victoria Thomas

Production Design by

Edit
John Myhre

Art Direction by

Edit
Joe Celli
Sherrie Dai
Paul Gelinas
Colin Gibson
Helen Jarvis ... supervising art director
Adam Wheatley

Set Decoration by

Edit
Gordon Sim

Costume Design by

Edit
Mayes C. Rubeo

Makeup Department

Edit
Mathieu Baptista ... special makeup effects artist: Weta Workshop
Jana Carboni ... make up artist: Mr. Damon / prosthetic designer: Mr. Damon
Paul Engelen ... hair designer / makeup designer
Daniel Lawson Johnston ... first assistant makeup artist (as Daniel Lawson-Johnston)
Ana Lozano ... hair department head: action unit / makeup department head: action unit
Iván Pohárnok ... prosthetic makeup supplier
Alex Rouse ... wigmaker
Maralyn Sherman ... hair stylist: Matt Damon
Shanying Tao ... hair department head
Tracey Wells ... hair department head
Felicity Wright ... first assistant hair stylist
Xiaohai Yang ... hair supervisor / makeup supervisor

Production Management

Edit
Holly Beals ... production manager: Weta Workshop
Sean Cooney ... head of post production: Legendary Pictures
Noelle Green ... production executive
Alexandra Guillot ... production assistant: Weta Workshop
Eric Hedayat ... production manager: second unit
Austin Lapierre ... production supervisor: additional photography
Kwame Parker ... unit production manager
Jake Rice ... post production executive
Graham Stumpf ... post-production supervisor
Valerie Flueger Veras ... post production executive
Hong Wang ... production manager: Chinese Unit
Ty Warren ... executive in charge of production: Legendary Pictures

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Charles Bai ... second second assistant director
Danielle Blake ... second assistant director: on-set
Maguy R. Cohen ... second unit assistant director
Songyun Han ... second second assistant director (as Sophia Han)
Sylvia Liu ... additional first assistant director
Scott Lovelock ... second assistant director
Wen Ren ... translator to first assistant director
George Marshall Ruge ... action unit director
Greg Schroeder ... second second assistant director
P.J. Voeten ... first assistant director
Scott Wang ... second assistant director: on set
Sophia Wang ... translator to first assistant director
Richard Wilson ... second second assistant director
'The General' Jinzhan Zhang ... additional first assistant director (as 'General' Jinzhan Zhang)

Art Department

Edit
Mohamed AbouAhmed ... scenic plasterer
Serge Archambault ... head scenic painter
Jeffrey Ault ... on-set dresser / stand by props / stand-by art director
Kris Bergthorson ... set designer
Gavin Boyle ... on-set photography
Martin Bruveris ... head painter: locations
Philippe Cabrie ... props
Luis F. Carrasco ... concept artist
Joel Chang ... concept designer
Stephen Craig ... scenic painter
Kelton Cram ... concept artist
Thomas Fairley ... scenic painter
Jia Fang ... set dec/props coordinator
Cody Gillies ... props
Sean Ginevan ... leadman
Lea Golding ... props
Marie-Eve Groleau ... scenic painter
Anson Jew ... storyboard artist
Hana Sooyeon Kim ... assistant art director
Simone Leclerc ... property master
Ben Mauro ... concept designer
Chris Menges ... weapons fabricator: Weta Workshop (as Christopher Alex Menges)
Tyler Page ... on-set weapons: weta workshop
Missy Parker ... additional set decorator
Christian Pearce ... concept artist
Eduardo Pena ... concept designer
Heather Pollington ... graphic designer
Dominique Pottier ... scenic painter
Gillian Richards ... scenic painter
Christian Scheurer ... conceptual creature designer
Nathan Schroeder ... illustrator
Dena Skalin ... key scenic artist
Emil Snyman ... lead weapons standby
Aaron Sowd ... storyboard artist
Kalya Sowden ... weapons and shields: leatherwork and casting cleanup
Chriss Stevenson ... props (as Kitt Van Der Kidd)
Karl Tam ... set designer
Nicolas Vallet ... set designer
Simon Webber ... concept artist
Anthony Winn ... storyboard artist
Licheng Xu ... props
Hsiao Yang ... props coordinator
John Howard ... props maker: Weta Workshop (uncredited)
Cole Zeal ... paint department (uncredited)

Sound Department

Edit
Cameron Barker ... assistant sound editor
Chris Barron ... assistant sound editor (as Christopher Barron)
Beau Borders ... re-recording mixer
Jonathan Borland ... sound effects editor (as Jon Borland)
Jamie Branquinho ... assistant supervising sound editor
Richard Burnette ... adr consultant: China
Sean Byrne ... mix technician: Warner Bros. Post Production Creative Services
Danny Caccavo ... digital editorial support
Lisa Chino ... assistant sound editor
Shasha Dong ... Production Sound Tranlator/Assistant
Danielle Dupre ... assistant re-recording mixer: Skywalker Sound
Teresa Eckton ... sound effects editor (as Terry Eckton)
Frank E. Eulner ... sound effects editor (as Frank Eulner)
Sam François ... sound assistant: Auro 3D
Ryan J. Frias ... sound effects editor (as Ryan Frias)
Pascal Garneau ... sound effects editor
Markus Glunz ... dubbing recordist
Richard Gould ... assistant sound editor
Michael Hough ... sound: interviews unit
Alejandro Jaramillo ... adr recorder
Devon Kelley ... assistant sound editor
James Likowski ... foley editor (as Jim Likowski)
Josh Lowden ... general manager: SKYWALKER SOUND EXECUTIVE STAFF
Dmitri Makarov ... dialogue supervisor (as Dmitri A. Makarov)
Chris Manning ... foley mixer
Kyrsten Mate ... sound designer
Aurélien Mauro ... mix assistant: Dolby Atmos french dubbing / sound mix assistant
Stuart McCowan ... assistant sound editor
Michael McLoughlin ... additional dialogue recording engineer
Steve Morris ... head of engineering: Skywalker Sound Executive Staff
Jonathan Null ... head of production: SKYWALKER SOUND EXECUTIVE STAFF (as Jon Null)
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Kimberly Patrick ... foley supervisor (as Kim Patrick)
Bryan Pennington ... sound consultant: Dolby
Carrie Perry ... scheduling
Tony Pilkington ... mix stage engineer: Warner Bros. Post Production Creative Services
Mark Purcell ... mix technician: Warner Bros. Post Production Creative Services
Will Ralston ... dialogue editor
Renee Russo ... post production sound accountant
Gary Rydstrom ... additional sound design
Roy Samuelson ... audio description narrator
Michael Semanick ... re-recording mixer
Tony Sereno ... assistant re-recording mixer: Skywalker Sound
Robert Shoup ... sound effects editor
Unsun Song ... mix technician: Warner Bros. Post Production Creative Services
Brian Tarlecki ... mix technician: Warner Bros. Post Production Creative Services
Dennie Thorpe ... foley artist (as Denise Thorpe)
Jana Vance ... foley artist
Geoff Vaughan ... foley artist
Tony Villaflor ... additional re-recording mixer: Skywalker Sound (as Anthony Villaflor)
Bryon Williams ... mix stage engineer: Warner Bros. Post Production Creative Services
Doug Winningham ... sound effects editor (as Dug Winningham)
Gwendolyn Yates Whittle ... supervising sound editor
Ryan Young ... adr mix tech (as Ryan D. Young)
Xu Zilu ... adr mixer
Lisa Chino ... dialogue assistant (uncredited)
Blake Collins ... foley mixer (uncredited)
Richard Gould ... effects assistant (uncredited)
Noah Katz ... digital support (uncredited)
Oleg Kulchytskyi ... re-recording mixer (uncredited)
Leff Lefferts ... assistant sound editor (uncredited) / supervising assistant editor (uncredited)
Scott Levine ... engineering services (uncredited)
Dmitri Makarov ... supervising dialogue editor (uncredited)
Edgar Meza ... engineering services (uncredited)
David Peifer ... digital editorial support (uncredited)

Special Effects by

Edit
Andrew Baker ... creature design: Weta Workshop
Grant Bensley ... head of production: Weta Workshop
Justin Bertges ... special effects technician: Quantum Creation FX
Paul Deely ... special effects technician
Tim Domett ... mold department: WETA Workshop
Florence Dosdane ... painter
B. David Duke ... workshop technician: Weta Workshop (as David Duke)
Andrew Durno ... weta workshop supervisor 2ic
Will Furneaux ... 3d modeller: Weta Workshop
Rob Gillies ... head of maunfacture: Weta Workshop
Anastasha Guillot ... design studio coordinator: Weta Workshop
Allen Hall ... special effects consultant
Matthew Hall ... set supervisor
Luke Hawker ... mold department supervisor: Weta Workshop
John Howard ... mould maker: Weta workshop
Sanit Klamchanuan ... special effects technician: WETA workshop
Mark Koivu ... special effects coordinator
Axel Kremer ... prop maker: Weta Workshop
Cassandra Lopez ... model: casting
Joaquin Loyzaga ... special effects technician: Weta Workshop
Heidi Mistic ... special effects technician: Quantum FX
Dordi Moen ... painter: Weta Workshop
Darcy O'Brien ... special effects technician
Tom Pilling ... modelmaker
Ceres Regnum ... digital sculpting department: Quantum Creation FX
Jamie Rencen ... special effects technician: WETA workshop
Adam Wesley Ross ... digital sculpting department: Quantum Creation FX
Liam Sherry ... special effects technician
Carlos Slater ... design researcher/archivist
Jack Taylor ... special effects technician
Bob Williams ... special effects coordinator: second unit
Marco Wuest ... senior model technician: Weta Workshop
Fan Zhang ... special effects crew: ILM
Karin Åberg ... special effects technician

Visual Effects by

Edit
Mike Accettura ... compositor: Gener8
Ritesh Aggarwal ... stereoscopic supervisor
Ashwin Agrawal ... visual effects producer
Adam Ahlgren ... visual effects artist: Ghost VFX
Tanseer Ahmed ... animator: ILM Singapore
Sergio Alarcon ... texture artist
Togrul Alekperov ... environment artist
Andreas Alesik ... visual effects
William Algar-Chuklin ... render wrangler: animal logic
Daniil Alikov ... surfacing artist: ILM
Alexandre Alin ... layout/tracking: Hybride
David Wallace Allen ... visual effects
Richard Almodovar ... previs/postvis artist: The Third Floor
Cody Amos ... effects technical director: ILM
Dan Lindskov Andersen ... visual effects artist: Ghost VFX
Arild Anfinnsen ... visual effects artist
Siau Yene Ang ... digital compositor
Christian Antolin ... typography/design
Tomas Ariño Sobotkiewicz ... digital compositor: UPP
Marc Aubry ... animator: Hybride
Murat Ayasli ... compositor
Nor Azman ... digital compositor: Industrial Light and Magic
Tigran Badalyan ... digital compositor: ILM
Mostafa Badran ... character rigging: Hybride
Garry Baker ... purchasing & asset management officer: animal logic
Kevin Baker ... digital effects artist
Michael John Baker ... roto/paint artist: ILM
Subhrojyoti Banerjee ... digital compositor
Tom Barrett ... vfx editor
Michel Barrière ... compositing supervisor: Hybride
Ryan Basa ... digital artist
Sam Bassett ... lead compositor: Industrial Light & Magic
Ines Baumgartner ... previs/postvis artist: The Third Floor
Nathan Behmlander ... stereoscopic compositor
Martin Benes ... digital artist
Vera Bennett ... visual effects coordinator
Michaël Bentitou ... textures & lighting: Hybride
Sylvain Berger ... technical director: Hybride
Michel Bergeron ... digital compositor: Hybride
Kate Berry ... visual effects producer
Louise Bertrand ... visual effect producer: Hybride
Miguel Berube Ouellet ... modeler: Hybride
Prashanth Bhagavan ... digital effects artist
Sameer Bhoyar ... creative producer PFW: stereo conversion
Thomas Biering ... digital compositor: Ghost VFX
Jourdan Biziou ... previs/postvis artist: The Third Floor
James Bleakley ... digital artist
Sathish Kumar Bodicherla ... creature td: ILM
Jason Bohbot ... technical support: Hybride
Nicholas Bolden ... pipeline: crowds
Cédric Bonnaffoux ... technical support: Hybride
Maryse Bouchard ... textures & lighting: Hybride
Mathieu Boudreau ... production assistant: Hybride
Jason Bowers ... compositing supervisor: Gener8
Kirstin Bradfield ... digital compositor: ILM
Ben Breckenridge ... stereoscopic supervisor
Phil Brennan ... visual effects supervisor
David Brickley ... previs artist: The Third Floor
Caroline Brien ... digital compositor: Hybride
Stéphan Brisson ... textures & lighting: Hybride
Andy Brown ... visual effects supervisor: Animal Logic
Julie Brown ... visual effects coordinator
Marc Brzezicki ... stereo supervisor: Prime Focus World
Izet Buco ... vfx lead compositor: ILM
Romain Buignet ... senior fx td: ILM
Markus Burki ... visual effects artist
Caroline Bélisle ... administration: Hybride
Jacob Børsting ... visual effects supervisor: Ghost VFX
Goncalo Cabaca ... fx technical director: ILM
Gem Ronn Cadiz ... creature technical director: ILM
Steve Cady ... animator: Hybride
Huseyin Caner ... photogrammetry supervisor: Plowman Craven
Jeff Capogreco ... associate visual effects supervisor: Industrial Light & Magic
Owen Cartagena ... extraction compositor: Gener8
Federico Cascinelli ... digital effects artist: Lucas Film
Stephen Casey ... digital artist
Ethan Casper ... visual effects coordinator
Tom Castellani ... pipeline technical director
Cynthia Rodriguez del Castillo ... digital compositor: Hybride
Michal Cavoj ... digital matte painter
Elohim Cervantes Tampus ... roto and paint artist / roto and paint artist: Base FX
Julien Chabot ... textures & lighting: Hybride
Karhoe Chan ... layout artist: Industrial Light & Magic
François Chancrin ... character rigging: Hybride
Jerly Chang ... lighting td: Industrial Light & Magic
Wang Chang ... digital compositor
Jo-Wan Chao ... modeling supervisor: baseFx
Matthieu Chardonnet ... senior effects technical director: ILM
Chin Chee Cheah ... matte painter
Gene Chee ... lead digital artist
Camela Cheng ... digital artist
Yasmine Cheng ... digital artist
Eugene Matthew Cheong ... roto/paint artist: ILM
Kai Hsin Chin ... digital compositor: ILM
Tim Chou ... stereoscopic supervisor
Graham Churchill ... production assistant
Martin Cicmanec ... digital compositor
Sasha Ciolac ... visual effects artist: Ghost VFX
Joseph Civitate ... digital artist
Jimi Clark ... lead element artist
Richard Clement-Tam ... visual effects animator: Hybride
Félix Clément ... production assistant: Hybride
David Cole ... supervising digital colourist
Tony Cole ... compositing supervisor
Lara Collins ... roto & paint artist
Tony Como ... digital paint & roto department supervisor: BaseFX
David Connely ... scanning technician: cyber and lidar
J. Todd Constantine ... previsualization artist: The Third Floor
Curtis Corona ... post production assistant
Mélanie Cotton ... technical support: Hybride
Bec Cranswick ... stereo editor
Nicholas Cross ... digital artist
Joanie Croteau ... visual effects coordinator: Hybride
Chen Cui ... compositor: fx lab (as Cui Chen)
Jiri Cvancara ... vfx breakdown editor
Christophe Damiano ... textures & lighting: Hybride
Troy Darben ... roto supervisor
Vivian David ... senior lighting technical director: ILM
Robert De La Cruz ... modeler: Hybride
Michelle Del Rosario ... previs/postvis artist: The Third Floor
Thierry Delattre ... visual effects executive producer: Hybride
Nicolas Delbecq ... effects supervisor: Industrial Light & Magic
Steve Dellerson ... visual effects producer
Anthony DeMeo IV ... motion editor
Nikhil Deshmukh ... animator / senior animator
Luc Desmarais ... technical support: Hybride
Rickard Didriksson ... visual effects artist: Ghost VFX
Roman Dlapa ... senior texture artist
Thai Son Doan ... digital compositor: Hybride
Roland Dobson ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Brianna Domont ... visual effects coordinator
Tyson Donnelly ... digital artist
Hannes Doornaert ... compositor: Industrial Light and Magic
Jeff Doran ... digital artist
Geer DuBois ... postvis artist: The Third Floor
Julien Dubusset ... fx animator: Hybride
Lafleche Dumais ... computer graphics supervisor: Hybride
Mathieu Dupuis ... digital compositor: Hybride
Thomas Elder-Groebe ... visual effects producer
Kate Elum ... visual effects coordinator
Jordan Emerick ... previs/postvis artist: The Third Floor
Dan Enstrom ... digital compositor: ILM
Alexander Eriksson ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Hampus Eriksson ... vfx artist
Chris Ervin ... visual effects artist
David Espinoza ... visual effects artist
Rebecca Fair-Lien ... production coordinator
Shizan Faisal ... stereoscopic compositor
Katja Federkiel ... senior crowd artist
Maxime Ferland ... digital compositor: Hybride
Eduardo Figueiroa Salas ... senior digital compositor: Hybride
Jean-Pierre Flayeux ... compositing supervisor: Hybride
Heather Flynn ... postvis supervisor: The Third Floor
Rachel Fowler ... editor: main and end title sequence
Sarah Fricker ... stereo editor
Nihal Friedel ... lead lighting td & look-dev: ILM
Daniel Stefan Gagiu ... surfacing / environment artist: ILM
Jean-Francois Gallant ... fx animator: Hybride
Bryce Gardiner ... stereoscopic editor: prime focus
Emmanuel Gatera ... animator: Hybride
Yanick Gaudreau ... textures & lighting: Hybride
Julien Gauthier ... lighting technical director: ILM
Rino George ... compositor
Stephan Gervais ... technical support: Hybride
Jeremy Geurts ... textures & lighting: Hybride
Nick Ghizas ... visual effects coordinator
Suraj Ghose ... matchmove artist
Walter Gilbert ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Mathieu Girard ... digital compositor: Hybride
Geoffroy Givry ... senior digital compositor: ILM
Christian Gloor ... lighting td: ILM
Shane Goddard ... support engineer: animal logic
Ankit Gokani ... visual effects coordinator
Alex Goodfellow ... crowd technical director: ILM
Casey Gorton ... senior lighting td
Erika Gourvitz ... visual effects coordinator
Olivier Gravel ... digital compositor: Hybride
Luke Gray ... technical director
Erik Griott ... previs/postvis artist: The Third Floor
Todd Groves ... digital artist: IMAX version
Jonny Gu ... digital compositor: Ghost VFX
Veronique Guay ... digital compositor: Hybride
Emmanuel Guevarra ... elements artist: Gener8
Alvin Gunawan ... effects technical director: ILM
Nadia Gunawan ... roto/paint artist: ILM
Vinod Gundre ... stereoscopic supervisor
Frank Guo ... visual effects artist
David Gurrea ... senior texture artist: ILM
Martin Gårdeler ... visual effects supervisor: Ghost VFX
Thomas Hallé ... digital compositor: Hybride
Stian Halvorsen ... senior fx artist
Josh Hamester ... main title sequence: assistant editor
Ola Hamletsen ... visual effects artist
Dongho Han ... fx td
Rikke Gjerløv Hansen ... production coordinator: ILM
Geoffrey Harlos ... lead stereo compositor: gener8
Rio Harrington ... stereoscopic compositor
Rick Harris ... digital artist: 3D scanning
Matt Hartle ... visual effects supervisor
Edwina Hayes ... visual effects producer: animal logic
Rens Heeren ... senior generalist: Industrial Light & Magic
Samson Heffernan ... support engineer: animal logic
Anders Heilemann ... visual effects artist: Ghost VFX
Volker Heisterberg ... effects technical director: ILM
Lukas Herrmann ... cg sequence supervisor / head of digital matte painting: UPP
Alan Hodges ... motion editor
Radka Holasova ... visual effects coordinator
Alex Holcombe ... vfx editor: Animal Logic
Martin Holeysovsky ... visual effects artist
Brian Holligan ... production coordinator: Industrial Light & Magic
Nadine Homier ... digital compositor: Hybride
Teo Hong ... environment generalist
Samir Hoon ... visual effects supervisor: ILM
Lubo Hristov ... art director: vfx ILM
Martin Hromadko ... data operator
Steven Hubbard ... environment modeller
Ondrej Hudecek ... visual effects artist: UPP
Josh Hulands ... digital compositor: Animal Logic
Paul Huston ... visual effects artist
Andras Ikladi ... senior fx td
Woonha Jang ... postvis artist: The Third Floor
Chan Janice ... layout & matchmove artist
Lukas Jankovcin ... visual effects
Hugo Jean ... visual effects artist
Stephane Jean-Mary ... character rigging: Hybride
Rodions Jepejevs ... digital compositor
Na Jian ... visual effects production manager: Base FX
Jorge Jimenez ... i/o coordinator: Gener8
Michael Jimenez ... compositor: Gener8
Wongsakorn Jitbunyachot ... crowd technical director: ILM
Marchand Jooste ... senior animator: ILM
Romeo Julien ... senior modeler: ILM
Kristina Kalapova ... digital compositor
Tomas Kalhous ... head of 2D: UPP
Lari Karam ... fx animator: Hybride
Vidyasagar Karampuri ... stereoscopic supervisor
Vivek Karmarkar ... senior compositor: Base FX
Joseph Kasparian ... visual effects supervisor: Hybride
Ravi Krishna Kasumarthy ... roto and paint artist
Raymond Kelley ... visual effects artist
Kelly Fan ... layout artist
Ian Kelly ... digital effects
Zhu Keyao ... fx technical director: ILM
Dongsoo Kim ... digital compositor: ILM
Oliver Kirchhoff ... crowd simulation technical director: ILM
Ingrid Kleinig ... motion capture performer
Steven Knipping ... visual effects artist
Claver Knovick ... associate production manager: The Third Floor
Goran Kocov ... senior layout artist: ILM
Kenneth Koh ... digital artist: ILM Singapore
Vít Komrzý ... visual effects producer
Cilie Kragegaard ... visual effects producer: Ghost VFX
Martin Kulig ... senior layout artist: ILM
Prince Kurian ... compositor
Felder Kwek ... layout artist: Industrial Light & Magic
Khaled Labidi ... digital compositor: Industrial Light and Magic
Caroline Labrie ... animator: Hybride
Alain Lacroix ... layout/tracking: Hybride
Vijay Lakshmanan ... production engineer
Mathieu Lalonde ... modeler: Hybride
Tu Nhi Lam ... visual effects coordinator
Lukas Lancko ... digital matte-painting
Xavier Larocque ... digital compositor: Hybride
Jean-Marc Laurin ... digital compositor: Hybride
Geoffroy Lauzon ... digital compositor: Hybride
Toan-Vinh Le ... digital artist
Peter Leber ... production finance lead
Mathieu Leclaire ... technical director: Hybride
Francois Leduc ... digital compositor: Hybride
Jay Lee ... technology: ILM
Sun Lee ... matte painter: Lola VFX
Steven Lees-Smith ... support engineering supervisor: animal logic
Benoit Lefebvre ... layout/tracking: Hybride
Yu Lei ... compositor
Maxime Lemieux ... digital compositor: Hybride
Samuel Lepage-Bedard ... digital compositor: Hybride
Jean-Sebastien Letourneau ... production assistant: Hybride
Josh Lewis ... support engineer: animal logic
Lyon Liew ... creature development supervisor: ILM
Lenka Likarova ... vfx producer
Nicolas Lim ... digital compositor: Base Fx
Tze Ken Lim ... surfacing artist: ILM
TzeKen Lim ... surfacing artist
Desmond Lin ... lighting/shot technical director
Jacys Cheng-Yu Lin ... senior creature technical director: ILM
Junyi Lin ... digital compositor: digital artist
Shenyan Liu ... vfx editor: Gener8
Tiansheng Liu ... digital artist: lead / digital effects artist
Yulong Liu ... digital compositor
Brendan Llave ... lead stereo compositor
Ting Lo ... environments department supervisor
Kimberly Nelson LoCascio ... visual effects executive: legendary pictures
Fu Jing Derrick Loh ... generalist: ILM
Kim Lim Loo ... lead layout artist: Industrial Light & Magic
Daniel Lopez ... support engineer: animal logic
Samuel Loriault-Goulet ... layout/tracking: Hybride
Andrew Loschin ... visual effects editor
Martine Losier ... visual effects coordinator: Hybride
Caydenn Louw ... data operations: Animal Logic
Jiayi Lu ... vfx pa
Ahmidou Lyazidi ... technical support: Hybride
Wei Ma ... layout artist: Base FX
Patrick Madden ... support engineer: animal logic
Carol Madrigal ... motion editor
Yateen Mahambrey ... generalist: Industrial Light and Magic
Jocelyn Maher ... digital compositor: Hybride
Armen Mailyan ... digital compositor
Michael Mansueto ... stereo artist
Petr Marek ... cg supervisor
Karina Mariano ... visual effects coordinator: Hybride
Simon Marinof ... digital compositor
Radomir Markovic ... digital matte painter: UPP
David Marsh ... additional supervision: ILM
Gabriel Martin ... visual effects animator: Hybride
Richard Martin ... compositing supervisor: Hybride
Marcel Martinez ... senior compositor
Lars Martinsson ... digital artist
Sarah Mattes ... motion capture producer
Dave McGrath ... compositing pipeline technical director: ILM
Rachel McIntire ... vfx management tech
Mare McIntosh ... visual effects producer: Lola VFX
Nikita McKinder ... visual effects artist
Brandon McNaughton ... compositor
James McPhail ... creature td: ILM
Jennifer McSpadden ... motion editor
Scott Mease ... visual effects artist
Jay Mehta ... visual effects supervisor: BaseFX
Ale Melendez ... Visual Effects Production Manager
Christian Menard ... textures & lighting: Hybride
Lewis Menga ... senior stereoscopic editor: prime focus
Tory Mercer ... digital compositor
Joseph Metten ... digital artist: ILM
Ivanna Mikhaylova ... digital compositor
James A.J. Miller ... visual effects artist
Belly Mingmuong ... digital compositor: Hybride
Derrick Mitchell ... visual effects editor
Eric A. Mitchell ... compositor: stereoscopic: Gener8
Buhas Mohammedunny P. ... senior layout artist: Base FX
Jerome Moo ... senior generalist: ILM
Geraldine Morales ... visual effects coordinator: Legendary Entertainment
Peter Moran ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Benoit Morin ... layout/tracking: Hybride
David Manos Morris ... digital effects artist
Jiun Yiing Mow ... lighting technical director: ILM
Viktor Muller ... visual effects supervisor
Norah Mulroney ... digital artist
Muralitharan ... creature fx technical director: ILM
Michel Murdock ... visual effects financial controller: Hybride
Nathalia Ruiz Murray ... previs coordinator: The Third Floor
Jun Zee Myers ... animator
Nicole Nagata ... element qc artist
Nishant Narang ... compositor
Avadhut Nerurkar ... render wrangler/render support: 3D Stereoscopic Conversion
Nick Ng ... lighting technical director / lighting technical director: ILM
Sheau Horng Ng ... lead roto/prep artist: ILM
Bryce Nielsen ... outsourcing producer: ILM
Georgi Nikolov ... digital compositor
Johan Nordenson ... look development technical director
Candida Nunez ... previs/postvis artist: The Third Floor
Shyam Prasad Chowdhary Nunna ... compositor: ILM
Sean O'Connor ... previs/postvis artist: The Third Floor
Kate O'Donnell ... previs/postvis artist: The Third Floor
Zheng Yong Oh ... effects technical director
Adam Ohl ... stereo producer
Tanner Owen ... senior crowd td
Nitheesh P.C. ... Senior Layout Artist: BaseFX
Francisco Pacheco ... previs artist: The Third Floor
Olivier Painchaud ... technical support: Hybride
Edward Pak ... digital compositor
Akash Pakhidde ... senior compositor: Basefx
Karen Lorena Parker ... digital compositor / visual effects artist
Paul Parsons ... visual effects editor
Nikul Patel ... Lidar on set supervisor: Plowman Craven
Riaz Patel ... digital compositor
Sagar Patil ... digital artist: Base Fx
Neeraj Pattani ... lighting technical director: ILM
Todd Patterson ... previz artist: Halon Entertainment
Uppu Pavanrajesh ... digital artist
Steve Pelchat ... layout/tracking: Hybride
Peter Pelisek ... rotomation supervisor
Emmanuel Pelletier ... technical director: Hybride
Gabriela Petrova ... digital compositor: UPP
Phil Pham ... 2d pipeline supervisor: ILM
Mike Phillips ... visual effects artist
Germaine Phoo ... roto/paint artist: ILM
Gina Phoo ... roto/paint artist: ILM
Kilou Picard ... visual effects producer: ILM
Patrick Piche ... technical director: Hybride
Alexandre Pilon ... technical support: Hybride
Anthony Pintor ... virtual production artist
Ian Plumb ... digital compositor
Ipyana Ponder ... compositor
Suyog Pore ... digital compositor: Base FX
Daniel Powter ... data lead
Khatal Prajakta ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Koli Pratik ... stereo roto artist
Alex Prichard ... compositing supervisor: ILM
Carlota Primo ... lighting technical director
Richard Pring ... senior view-d editor: prime focus
Carl Prud'homme ... surfacing artist
Jun Wei Puah ... generalist: ILM
Casey Pyke ... previsualization artist
Csaba Pépp ... digital compositor
Yao Qin ... digital environment lead: Base FX
Omprakash Raay ... matchmove supervisor: Gener8
Shane Rabey ... compositor: animal logic
Simon Rafin ... senior compositor: ILM
Ashwin Ram ... digital artist
Janhavi Ramaswamy ... senior paint and roto artist: ILM
Anand Ramesh ... visual effects coordinator
Chetan Rathod ... matchmove and rotomation: Gener8
Adam Rattur ... visual effects coordinator: Animal Logic
Jonathan Ravagnani ... digital artist
Sebastian Ravagnani ... digital artist
Rajmohan Singh Rawat ... digital compositor
Pierre Raymond ... president and head of operations: Hybride
Clint G. Reagan ... previsualization supervisor
James Rees ... stereoscopic supervisor
Ralph Reinle ... compositor: ILM
Michael Rich ... digital artist: Industrial Light & Magic
Nathan Rich ... CTO: Base FX
Sébastien Rioux ... digital compositor: Hybride
Andrew Ritchie ... senior layout artist: ILM
Norberto Ritter ... environment artist: Base FX
David Roberge ... modeler: Hybride
Cabral Rock ... visual effects producer
Shayne Rodway ... support engineer: animal logic
Matt Roe ... compositor: animal logic
Petr Rohr ... layout: ILM
Ryan D. Romero ... digital artist
Steven Roste ... stereo editor
Danielle Rubin ... visual effects producer: industrial light and magic (as Danielle Immerman)
Anna Harantova Ruizlova ... texture artist (as Anna Harantova)
Matt Russell ... visual effects supervisor
Olivier Ryard ... senior digital compositor
Karim Sahai ... compositing supervisor: ILM
Paul Saint-Hilaire ... digital compositor: Hybride
Petr Sajner ... digital compositor
Marco Salvatori ... digital compositor
Kevin San ... texture artist: lucasfilm
Sable Sanjiv ... visual effects supervisor
Katy Savoie ... digital compositor: Hybride
Rahul Saxena ... stereoscopic artist: Rotomation Artist
Kai Schadwinkel ... visual effects artist: ILM
Gunther Schatz ... visual effects artist
Alex Scollay ... senior generalist: Industrial Light & Magic
David Serrano ... paint compositor: Gener8
Richard Servello ... digital compositor
Apoorva Shah ... fx animator: Hybride
Alyssia Sharpe ... production accountant: Animal Logic
Micha Sher ... digital compositor: Hybride
Misato Shinohara ... visual effects production manager
Joe Sico ... digital artist
Raman Siddharthan ... digital compositor
Benjamin Siebmann ... visual effects artist
Elvin Siew ... lead digital artist: environment td
Niraj Kumar Sinha ... stereoscopic compositor
Ali Ashif Sk ... Stereoscopy Element Artist
Brian Smallwood ... senior nuke compositor: Legendary Pictures
Patrick Smith ... previs supervisor: The Third Floor
Tefft Smith ... pre-vis artist
Ben Snow ... visual effects supervisor
Benjamin Soh ... crowd technical director: ILM
Glorivette Somoza ... stereo coordinator
Marie-Eve St-Amour ... production assistant: Hybride
Guillaume St-Aubin-Seers ... digital compositor: Hybride
Jiri Stamfest ... digital effects artist / matte paint artists
Randy Starr ... executive in charge of visual effects
Adrian Steel ... visual effects associate production manager: ILM
Mark Stern ... visual effects executive producer: Lola Visual Effects
Jubinville Steve ... modeling supervisor: ILM
Contrail Storey ... pre-vis artist
Rosalind Stratton ... visual effect coordinator: ILM
Valentin Struklec ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Elfar Sverrisson ... digital compositor: Ghost VFX
Seow Tai Tee ... digital artist: layout
Sylvie Talbot ... communication: Hybride
Anthony Tan ... compositing td
Daniel Tan ... production assistant: ILM
Yannick Tan ... digital artist
Dolorès Tardif ... administration: Hybride
Renald Taurusdi ... visual effects artist
Shih Ming Tay ... creature technical director: ILM
Joseph Taylor ... previsualization artist: The Third Floor
Livia Teng ... production assistant: ILM
Alexandre Tessier ... textures & lighting: Hybride
Mikael Theander ... visual effects artist: Ghost VFX
Philippe Theroux ... visual effect supervisor: Hybride
Robert Thomason ... vfx deliverables tech
Dave Thomlison ... technical director: Hybride
Elaine Essex Thompson ... visual effects associate producer (as Elaine Thompson)
Mark Thorley ... executive staff: ILM
Szentkuti Tibor ... digital compositor
Ben Tillmann ... lighting artist
Rohan Tirkey ... stereoscopic supervisor
Vladimir Tkachenko ... senior effects td: ILM
Martin Tlusty ... texture artist
Lachlan Tolley ... digital artist
Andre Tong ... animator: Industrial Light & Magic
Peter Toufidis ... senior generalist: ILM / senior matte painter: ILM
Kallan Treadwell ... visual effects coordinator
Anne Tremblay ... communication: Hybride
Marco Tremblay ... modeler: Hybride
Véronique Tremblay ... digital compositor: Hybride
Jillian Tsai ... visual effects coordinator: credited
Felix Turesson ... digital compositor: Ghost VFX
Les Turner ... animator
Nadia Tzuo ... visual effects artist
Vaclav Uhlir ... tracker/matchmover
Emily Unruh ... previs coordinator: The Third Floor
Emily Vaillancourt ... digital compositor
Noor Valibhoy ... generalist: ILM
Salvatore Valone ... visual effects assistant editor
Benito Vargas ... previz artist
Sherin Varghese ... compositing supervisor
Valérie Villeneuve ... textures & lighting: Hybride
Dominic Vincent ... digital compositor: Hybride
Signe Vinther ... visual effects producer: Ghost VFX
Tomas Vondrasek ... visual effects coordinator
Wes Walcott ... lead stereoscopic editor: prime focus
Adam Walker ... Lead Texture Artist: ILM Singapore
Matthew Robert Walker ... pre viz artist
Zhou Wan Yi ... external atd
Jei Wang ... senior cg modeller
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D scanning
Kenneth Weide ... lighting td
David Weitzberg ... cg supervisor: ILM
Daniel Westerlund ... visual effects artist
Brittany Wetzel ... stereo compositor
Dan Wheaton ... digital matte supervisor: Industrial Light & Magic
Ian W.S. White ... stereo artist: Gener8
Mark Cameron Williams ... senior enviroment artist: lead
Ned Wilson ... in house compositor
Sally Wilson ... senior texture artist: Industrial Light & Magic
Christian Wood ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Mitchell Woodin ... roto/paint artist
Gilles Wouters ... digital compositor
Matthew Wynne ... digital artist
Jiacheng Xu ... lead compositor
Ji Yang ... visual effects artist: Base FX
Perry Yap ... digital compositor
She Fong Yap ... visual effects coordinator: Industrial Light & Magic
Travis Yee ... previs artist
Pearlyn Yeo ... visual effects coordinator: Industrial Light & Magic Singapore
Long Yinghan ... digital compositor
Takashi 'Tak' Yoshida ... crowd supervisor
Andrew M. Young ... animator: end title sequence / animator: main titles / stereo supervisor: main and end titles
Anton Yri ... lead compositor: ILM
Jackson Yu ... visual effects editor
Chan Phui Yung ... visual effects coordinator
Deborah Zadzora ... visual effects coordinator: Hybride
Damian Zaprucki ... senior 3d artist: UPP
Alvaro Zendejas ... stereoscopic artist
Hansu Zhan ... digital compositor: visual effects
Becky Zhang ... Department Coordinator of Digital Paint and Roto: BaseFX
Lei Zhang ... vfx editor
Shuang Zhang ... visual effects coordinator
Jason Zhao ... visual effects data wrangler (as Zhao Xiao)
Edward Zhou ... lead animator: Industrial Light & Magic Singapore
Cheng Zhu ... production manager
Cleve Yilun Zhu ... senior digital compositor: ILM
Xixi Zhuang ... digital compositor: Base FX
Li Zi Yang ... digital compositor
Georgij Barklaja ... vfx editor (uncredited)
Sarah Brims ... visual effects production assistant: Animal Logic (uncredited)
Jason Evanko ... visual effects artist (uncredited)
Se-kwon Kim ... ScreenX producer (uncredited)
Matthew Lausch ... research & development: ILM (uncredited)
Nelson Lim ... fx technical director: ILM (uncredited)
Katie Morris ... Digital Artist: ILM (uncredited)
Suranjana Sengupta ... technical assistant: Industrial Light & Magic (uncredited)
Rick Yang ... external assistant technical director: ILM (uncredited)
Jialing Danni Zhang ... visual effects coordinator: Animal Logic (uncredited)
Haiyang Zhao ... paint & roto artist: BaseFx (uncredited)
Zichuan Zhao ... fx technical director: ILM (uncredited)

Stunts

Edit
Kevin Abercrombie ... stunt rigger
William G. Ambrose ... stunt rigger (as William Ambrose)
Ashlen Aquila ... stunt rigger
Chris Atkinson ... stunt rigger (as Chris Akinson)
Alexis Barron ... stunt department coordinator
Randy Beckman ... head stunt rigger
Wei Bo ... stunts
Sebastiano Cartier ... stunts
Zhang Chaoheng ... stunts
Rob Cooper ... stunt double
Tongiao Cui ... stunts (as Cui Tongyao)
Zhao Da ... stunts
Craig H. Davidson ... stunt rigger (as Craig Davidson)
Huang Dexia ... stunts
Jared S. Eddo ... stunt rigger (as Jared Eddo)
Timothy Eulich ... stunt double
Dai Fengdu ... stunts
Scott R. Fisher ... utility stunts (as Scott Fisher)
Xu Guangxin ... stunts
Liu Hailong ... stunts
Ren Haiwu ... stunts
Wu Hao ... stunts
Zhenjie Hao ... stunts (as Hao Zhenjie)
Greg Harris ... stunt rigger
Randy Haynie ... stunt rigger
Lei Hekun ... stunts
Robert Houillion ... stunt rigger
Wang Huan ... stunts
André Jette ... stunt rigger
Sun Jiajia ... stunts
Chen Jiaojiao ... stunts
Li Kaiqiang ... stunts
Zou Kia ... stunts
Alistair King ... stunt rigger
Hiro Koda ... stunt co-coordinator
Efka Kvaraciejus ... stunts
Christopher Leps ... utility stunts (as Chris Leps)
Qijie Li ... stunts (as Li Qije)
Eric Linden ... stunts
Ying Liu ... stunts (as Liu Ying)
Brad Martin ... stunt coordinator
Michael McGuire ... stunt rigger
Geng Mengjing ... stunts
Reg Milne ... stunt rigger
Lv Ming ... stunts
Ning Mu ... stunts (as Mu Ning)
Yang Qianlong ... stunts
Yalun Qiao ... stunts
Wu Ran ... stunts
Buster Reeves ... supervising stunt coordinator
Simon Rhee ... utility stunts
Casey E. Roche ... stunt rigger (as Casey Roche)
Li Shaoyan ... stunts
Sun Shilong ... stunts
Dong Shuai ... stunts
Zhang Shuai ... stunts
Zong Shuaibang ... stunts
Wu Shungpeng ... stunts
Gáspár Szabó ... stunt double
Frank Torres ... head stunt rigger
Bin Wang ... stunts (as Wang Bin)
Keke Wang ... stunts
Lu Zhen Wang ... stunts (as Wang Zhen)
Tingting Wang ... stunts
Vincent Wang ... fight coordinator
Rufei Xiao ... stunts
Li Xiaoho ... stunts
Fan Xiaoshuang ... stunts (as Fan Xiaoshuang)
Sun Xin ... stunts
Wu Xingyu ... stunts
Hong Xinli ... stunts
Xie Xiuchen ... stunts
Xin Xiugang ... stunts
Tingting Xu ... stunts
Lu Yadong ... stunts
Sheng Yahuan ... stunts
Andy Yan ... stunt coordinator
Ren Yifen ... stunts
Zhang Yonghua ... stunts
Chao Zhang ... stunts (as Zhang Chao)
Mang Zhang ... stunts (as Meng Zhanzhing)
Peigang Zhao ... stunts
Wei Zhenduo ... stunts
Yuanzhang Zhuang ... stunts (as Zhuang Yuanzhang)
Kevin Abercrombie ... stunts (uncredited)
Ashlen Aquila ... stunts (uncredited)
Brian Avery ... stunts: MoCap Unit (uncredited)
Alexis Barron ... assistant stunt coordinator (uncredited) / stunt performer (uncredited)
Kristina Baskett ... stunts: MoCap unit (uncredited)
Randy Beckman ... stunt rigging coordinator (uncredited)
Hannah Betts ... motion capture (uncredited)
Nicolas Bosc ... utility stunts (uncredited)
Jason Chu ... stunts (uncredited)
Rob Cooper ... Stunt double- Pedro Pascal (uncredited)
Brandon Cornell ... utility stunts (uncredited)
Arturo Dickey ... stunt rigger (uncredited)
Richard Epper ... utility stunts (uncredited)
Timothy Eulich ... utility stunts (uncredited)
Sebastian Foxx ... stunts (uncredited)
Lauren Mary Kim ... stunt double: Tian Jing (uncredited)
Ingrid Kleinig ... stunts (uncredited)
Hiro Koda ... stunt coordinator (uncredited)
Efka Kvaraciejus ... utility stunts (uncredited)
Nito Larioza ... stunt performer (uncredited)
Michael McGuire ... utility stunts (uncredited)
Reg Milne ... key stunt rigger (uncredited)
Anthony Molinari ... stunt double: Matt Damon (uncredited)
Antonio Oña Sánchez ... stunts (uncredited)
José Antonio Oña Sánchez ... stunts (uncredited)
Natalie Padilla ... stunts: MoCap Unit (uncredited)
Daniel Pera ... mocap performer (uncredited)
Anna Ranoso ... mocap stunt performer (uncredited)
Buster Reeves ... stunt coordinator (uncredited)
Nuo Sun ... fight coordinator (uncredited)
Gáspár Szabó ... stunt double: Matt Damon (uncredited)
Michael J Tamburro ... aerial coordinator (uncredited)
Frank Torres ... stunt rigging coordinator (uncredited)
Thom Williams ... stunt coordinator: MoCap unit (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
James W. Apted ... first assistant camera: a camera second unit
Darren Bailey ... grips libra technician
Fernando Barrios ... rigging grip
Jasin Boland ... still photographer
Derrick M. Brown ... grip
Ryan Busscher ... grip
Jamie Couper ... onset best boy
William DiCenso ... camera operator: mocap
Tan Huifang Esther ... first assistant camera
Ming Gao ... digital image technician: second unit
Jonathan Gomez ... rigging grip
Oscar Gomez ... key rigging grip
Dylan Goss ... aerial director of photography
Ben D. Griffith Jr. ... best boy grip
Lech Gunovic ... dolly grip
Grace Guo ... digital image technician
Christopher Haifley ... vfx camera operator
Scott Harman ... best boy electric
Danni He ... translator to key grip
Xiang He ... first assistant camera: pickups
Brenden Holster ... first assistant camera: a camera
Chen Hua ... digital image technician: second unit
Colin Hudson ... camera operator: second unit / steadicam operator: second unit
Mark Jefferies ... rigging gaffer
Nathan Labruzza ... drone tech
Tom Lane ... second assistant camera: "b" camera
Jeffrey Lulewicz ... video assist operator
Jenny Lvyunqing ... rigging grip interpreter production assistant
Wing Ma ... gaffer: second unit
Duane Manwiller ... director of photography: second unit
Saba Mazloum ... camera operator: b camera
Peter McCaffrey ... camera operator
Guy Micheletti ... key grip
Dean Morin ... first assistant camera: "b" camera - second unit
Shane Mowday ... system dimmer tech
Andy Mutton ... lighting console operator: lx system designer
Nigel Nally ... "a" second assistant camera
Sean O'Neill ... gaffer
Mike Pickel ... video assist operator: Mocap Stunt Unit
Aymerick Pilarski ... technical translator for the gaffer
Kris Prygrocki ... red camera technician
Drew Roberts ... drone pilot
David Skinner ... rigging grip forman
Philip A.T. Smith ... first assistant camera: "b" camera
Arden Tse ... translator for zhao xiaoding: DI Assistant
Anthony Tulloch ... consulting rigging gaffer
Damian Van Gass ... grip
Michael Webber ... best boy rigging electric
Sam Yun Hui Zhang ... camera operator
Qianying Zhou ... first assistant camera: "c" camera: second unit

Animation Department

Edit
Federico Abib ... animator
Manuel Almela ... animation supervisor: Base FX
Alexandre Belbari ... animator
Kathy Kit Ying Choi ... animator
Jonas Forsman ... animator
Sze Ching Gan ... animator
Ronny Gani ... animator
Eduard Grigoryan ... animator
Juani Guiraldes ... senior animator: Industrial Light and Magic
Meghana Gupte ... animator
Jim Hatibarua ... animator
Will Kistler ... animator
Ross Norcross ... animator
Jim Pierce ... lead animator: main and end titles
Jance Rubinchik ... animation supervisor: ILM
Alfonso Sicilia ... creature animator
Paulo Silvan ... animator
Elwaleed Suliman ... animator
Roy Tan ... animator
Edmund Wong ... animator

Casting Department

Edit
Deanna Brigidi ... casting associate
Holly Dorff ... adr voice casting
Andrew Hadzopoulos ... casting assistant
Kim Winther ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department

Edit
Chloe Aubry ... assistant costume designer
Jonay Bacallado ... senior costume illustrator
Russell Barnett ... armour supervisor
Stacy Caballero ... assistant costume designer: LA
Daniela Castillero Ramos ... set costumer
Gloria Chan ... key costume cutter
Joseph Feltus ... assistant to costume designer
Denise Gingrich ... dyer / key costume ager / textile artist
Giampaolo Grassi ... costume armour master
Grace Gu ... costume supervisor
Koreen Heaver ... assistant costume designer
Liz Krause ... assistant costume designer
Alan Lashbrook ... costumer
Emma Liu ... assistant costume designer
Zachary J. Luna ... specialized costume technician
Janice MacIsaac ... costume supervisor
Philip Maldonado ... wardrobe supervisor: re-shoots
Martin Mandeville ... costume coordinator
Emanuel Mecholuam ... wardrobe assistant: Set painter
Becca Miller ... speciality costumer
Michele Panattoni ... costume armour coordinator
Jody Schoffner ... costumer
Shelly Shaw ... costume set supervisor
Barnaby Smith ... costumer: Matt Damon
Jack Tung ... costume supervisor / on-set costume supervisor
Kate Venables ... costume technician
Patricia Villalobos ... costumer
Brian Wade ... specialty costume sculptor
Lifan Wang ... translator to costume designer
Levi Woods ... costume armour supervisor
Aleanza Zanon ... key leather maker
Sarah Zinn ... specialty costumer
Hilary Niederer ... costume buyer (uncredited)

Location Management

Edit
Dick Beckett ... unit location manager
William Doyle ... supervising location manager
Tobin Hughes ... unit location manager: China
Darcy Jaw ... unit location assistant
Candy Rong Peng ... location manager

Music Department

Edit
Peter Afterman ... music supervisor
Laurence Anslow ... assistant score engineer
Mark Berrow ... violin
Rachel Bolt ... viola
Brandon Campbell ... composer: additional music
John W. Chapman ... score mix assistant
Stephen Coleman ... lead orchestrator
Fiona Cruickshank ... score recordist
Alex Ferguson ... assistant engineer
Chris Fogel ... music scoring mixer
Stefan Karrer ... executive album producer
Andrew Kinney ... orchestrator
Alex Levy ... music editor
Roger Linley ... musician: double bass
Alison Litton ... associate music supervisor
Steve Mair ... musician: double bass
Oriana Pedone ... music coordinator
Glenn Sharp ... musician
Jill Streater ... supervisor music copyist
Eric Wegener ... assistant music editor
Dan Weniger ... composer: trailer music
Mark Jan Wlodarkiewicz ... music editor: temp score
Nick Wollage ... score engineer
Margaret Yen ... music supervisor
Liu Ye ... instrument consultant: Chinese Instrument He Provider (uncredited)

Other crew

Edit
Robert Amidon ... assistant: Mr. Gartner
Joshua Aufrance ... first assistant accountant
Hazel Baird ... end title designer: Prologue Films
Thouraya Battye ... recruiting
Karen Bergen ... accountant
Bai Bing ... horseman
Patrick Blood ... legal counsel
Rino Bonavita ... first assistant accountant: re-shoot
Billy Bonifield ... production coordinator
Rocky Bonifield ... horse rider
Sarah Brandt ... assistant: Mr. Tull
Francie Brown ... dialect coach
Carol Sue Byron ... location accountant (reshoot: China) / production accountant: additional photography
Alexandre Chen ... adr loop group
Lee Chen ... adr loop group
Ewan Chung ... adr loop group
Sam Cieply ... assistant: Mr. Walsh
Alison Claire-Genis ... vp credits: Universal Pictures
Kyle Cooper ... main and end title designer
Tommie Curran ... assistant production coordinator: reshoots / equipment coordinator
Dana Curt ... set medic
Nick D'Benedetto ... assistant to eric w. thompson / legal services
Peng Dai ... assistant: Mr. Zhang Yimou
Celeste Den ... adr loop group
Judy Dickerson ... dialect coach
Jun Hua Du ... weapons coordinator
Joe Dunckley ... armorer
Marie Elder ... finance executive
Sophie Fabbri ... script supervisor
Dan Rui 'Zoe' Fang ... assistant: Mr. Walsh (as Zoe Fang)
Kiyomi Fujimoto ... translator: Mr. Damon
Travis Geiger ... assistant: Mr. Walsh
Drew Grant ... travel coordinator: additional photography
Li Haoxue ... director's chef
Jonathan Harding ... assistant accountant
Cynthia He ... assistant: Mr. Loehr
Eric Hedayat ... production executive
Nick Hore ... recruiter
Julia Hiroko Howe ... digital asset manager
Marc Hyman ... additional dialogue
Elise Iglesias ... assistant: Mr. Roven
Roman Jankovic ... horse trainer
Liu Jun ... key horse wrangler
Shogher Kahvedjian ... assistant: Mr. Jashni
Roger King ... vfx translator
Kristin Kruger ... payroll accountant
Fiona Landreth ... financial controller
Jim Lau ... adr voice
Lucia Ledonne ... assistant: Ms. Share
Leann Lei ... adr loop group
Elly Li ... assistant: Mr. Loehr
Raymond Ma ... ADR voice
Andria Mack ... assistant: Mr. Tull
Ernie Malik ... unit publicist
Rachel McIntire ... stereo management tech
Kytková Tomsíková Miroslava ... horsewoman (as Miroslav Tomsikova)
Tim Monich ... dialect coach
Alan Murphy ... payroll accountant
Ao Ni ... translator: Mr. Dafoe
Colin J. O'Hara ... assistant: Mr. Damon (as Colin O'Hara)
Jonathan Osland ... safety advisor / safety consultant
Julianna Politsky ... assistant to head of production finance / assistant: Mr. Hedayat
Alan D. Purwin ... helicopter pilot
Ma Qingqian ... horse coordinator
Anna Rane ... script supervisor
David M. Rodriguez ... post production accountant
Serena Shen ... second assistant accountant
Joseph Slomka ... color scientist
Jordan C. Terrell ... picture double for Willem Dafoe
Eric W. Thompson ... production lawyer
Lukas Tomsik ... horse master / horse trainer
David Torok ... double: Matt Damon
Gary Trentham ... production supervisor: reshoot
Brady Tujikawa ... assistant: Mr. Hedlund
Nadia Tzuo ... main and end title designer
Jason Walsh ... trainer: Mr. Damon
Wendy Wang Wei ... Travel Coordinator
Adam Wang ... adr loop group
Ellen Wang ... cashier
Willow Wang ... assistant accountant
Madison Weireter ... assistant: Mr. Roven
Rachel Weng ... production coordinator
Brian Wensel ... financial controller
Beverly Winston ... script supervisor second unit
Katie Woolridge ... assistant to Lloyd Phillips
Ba Ya'er ... horseman
Hsiao Yang ... assistant: Mr. Zhang
Sol Ye ... production assistant
Wang Yupo ... horseman
Illya Yurchyshyn ... horseman
Teng Zhang ... assistant: Mr. Zhang
Jianlei Zhou ... assistant: Mr. Zhang Yimou
Dongyu Zhu ... assistant: Mr. Zhang Yimou
Vladimir 'Furdo' Furdik ... horse trainer (uncredited)
Kris Gillan ... weapons clean up (uncredited)
Kytková Tomsíková Miroslava ... horse trainer: Horse riding double (uncredited)

Thanks

Edit
Yang Zhaokai ... the producers wish to thank (as Dr. Yang Zhaokai)

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

When a mercenary warrior (Matt Damon) is imprisoned within the Great Wall, he discovers the mystery behind one of the greatest wonders of the world. As wave after wave of marauding beasts besiege the massive structure, his quest for fortune turns into a journey toward heroism as he joins a huge army of elite warriors to confront the unimaginable and seemingly unstoppable force. Written by Watch_Movies

Plot Keywords
Taglines One of mankind's greatest wonders. 1700 years to build. 5500 miles long. What were they trying to keep out? See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • La grande muraille (Canada, French title)
  • La Grande Muraille (France)
  • La gran muralla (Spain)
  • Velká čínská zeď (Czech Republic)
  • Veliki kineski zid (Serbia)
  • See more »
Runtime
  • 103 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $150,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $18,469,620, 19 Feb 2017
Cumulative Worldwide Gross $334,933,831

Did You Know?

Edit
Trivia This was the most expensive Chinese film ever, with a budget of $135 million and, due to the huge amount of crew involved, had over 100 translators. See more »
Goofs Only one magnetic stone, which can pacify the Taotie, appeared in the movie. The stone was brought in by William the European mercenary. In reality, Chinese civilization first made compasses from magnetic stones in Han dynasty (< AD100). By the time point of the movie (somewhen between AD960 and AD1127), the compass had been widely used in navigation. It shouldn't be hard to find more magnetic stones inside China. See more »
Movie Connections Featured in Episode #14.32 (2016). See more »
Soundtracks At the Border See more »
Crazy Credits The Universal logo appears quicker than usual, and after appearing it zooms into China, going all the way to a section of the Great Wall and through a crack in the section. During the zoom the Legendary Pictures logo appears (in reverse). See more »
Quotes William: I fought for Harold against the Danes. I saved a Duke's life. I fought for him until he died. Fought for Spain against the Franks. Fought for the Franks against the Boulogne. I fought for the Pope. Many flags.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed