Poster

Geostorm ()


Reference View | Change View


When the network of satellites designed to control the global climate starts to attack Earth, it's a race against the clock for its creator to uncover the real threat before a worldwide... See more »

Director:
Award:
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Jake Lawson
...
Max Lawson
...
Sarah Wilson
...
Ute Fassbinder
...
Cheng Long
...
Al Hernandez
...
Ray Dussette
...
Eni Adisa
...
President Andrew Palma
...
Leonard Dekkom
...
Duncan Taylor
...
Senator Cross
...
Dr. Cassandra Jennings
...
Dana
...
Hannah Lawson (as Talitha Bateman)
...
Mickey
...
Mike
...
Rico
...
Karl
...
General Montgraff (as Gregalan Williams)
Richard Regan Paul ...
Makmoud Habib
...
Dr. Brackish Quigley
...
Major Collner
...
NASA Techie #1
...
UN Private (as Blake C. Burt)
...
Richard Hill
...
Lammy
...
British Tech
...
Japanese Tech
...
Vice President Miller
...
Dixon
...
Little Mumbai Boy (as Aidan Kumar Singh)
...
NASA Tech - Mission Control
Eric Ukleja ...
Secret Service Agent (as Eric John Ukleja)
...
Senior NASA Tech
Asher McCleary ...
Boyfriend
...
Russian Man (as Evgeny V. Krutov)
...
Russian Woman
...
Coms Tech
...
Uniformed Guard
...
Hannah's Mom
Rest of cast listed alphabetically:
Charles Adams ...
Press Videographer (uncredited)
Abigail C Addison ...
Park Patron (uncredited)
...
Sheik (uncredited)
Andre Allemand ...
ISS Security Team Member (uncredited)
Andrea Vittoria Alvarado ...
ISS Worker (uncredited)
Kirk H. Andersen ...
Senate Hearing Spectator (uncredited)
...
UN Soldier (uncredited)
...
ISS Survivor (uncredited)
...
Firefighter (uncredited)
...
Secret Service Agent (uncredited)
James Howard Askin ...
Convention Delegate (uncredited)
Cameron Avants ...
School Kid (uncredited)
Charlene Barr ...
NASA Employee (uncredited)
...
Beach Babe (uncredited)
Nazeema Bartek ...
ISS Worker / Mumbai Resident / Dubai Resident (uncredited)
Seth Barthelemy ...
ISS Retrieval Bay Tech (uncredited)
Tony Beard ...
NASA Mission Control (uncredited)
...
Rico's Driver (uncredited)
Eric Berris ...
ISS German Worker (uncredited)
...
Secret Service Agent (uncredited)
...
NASA Guard (uncredited)
Renaldo Brady ...
ISS Worker (uncredited)
...
Lawyer Management (uncredited)
Jodi Lyn Brockton ...
Melach (uncredited)
...
President's Aide (uncredited)
...
Beach Babe (uncredited)
...
Retrieval Bay Tech (uncredited)
Ryan Carlos Castro ...
Moscow Tourist, Space Station Scientist (uncredited)
John Ceallach ...
Marine Lieutenant Colonel JCS aide-de-camp (uncredited)
David Michael Cefalu ...
Secret Service (uncredited)
Ron Centanni ...
Senior White House Official (uncredited)
...
ISS Technician (uncredited)
Scott Chauvin ...
ISS Security Officer (uncredited)
...
ISS Worker (uncredited)
...
Lee - Chinese Representative (uncredited)
Rebecca Chulew ...
Georgetown Pedestrian (uncredited)
...
Senator at Senate Hearing (uncredited)
Kyle Crosby ...
ISS Worker (uncredited)
Kim Culpepper ...
ISS Worker (uncredited)
Steven J. Daniels ...
Lower-Ranking Military Officer (uncredited)
...
Secret Service Counterterrorism - CAT (uncredited)
Michelle DeVito ...
Democratic Delegate (uncredited)
Micheal K. Douglas ...
Florida Car Buyer (uncredited)
Meg Dudley ...
Lab Tech (uncredited)
Christopher Eaddy ...
Speaker Nyondo (uncredited)
Sharon Farmer ...
ISS Worker (uncredited)
...
NASA Technician (uncredited)
...
UN Soldier (uncredited)
...
ISS Worker (uncredited)
Doug Gagnon ...
Senate Audience Member / White House Staff (uncredited)
John Garcia ...
ISS Worker (uncredited)
Jessica Fiesta George ...
Tokyo Resident (uncredited)
...
Crew Member (uncredited)
Tahseen Ghauri ...
NASA Technician / Mumbai Resident (uncredited)
...
Secret Service (uncredited)
...
Convention Attendee (uncredited)
Lyle R. Guidroz ...
ISS Tech (uncredited)
Christopher Gulas ...
Secret Service Agent (uncredited)
Scott Gulino ...
Makmoud - ISS Tech (uncredited)
...
Assassin / Hitman (uncredited)
...
Orlando Police Officer (uncredited)
Sadarias Harrell ...
Freel - ISS Tech (Norway) (uncredited)
...
ISS Evac Team (uncredited)
Elton Hartzler ...
Truck Owner (uncredited)
Boualem Hassaine ...
Shop owner (uncredited)
...
Trey Grant (uncredited)
...
White House Aide (uncredited)
Martin Ross Henne ...
Dubai Beach Patron (uncredited)
John Henry ...
Secret Service Agent (uncredited)
Rod Hermansen ...
NASA Tech (uncredited)
...
Secret Service Agent (uncredited)
...
White House Cabinet (uncredited)
...
ISS Worker (uncredited)
Tran Joshua ...
Lead UN Soldier (uncredited)
...
DNC Attendee (uncredited)
Patrick Kearns ...
Secret Service SWAT Team (uncredited)
Muhshin Khan ...
Mumbai / Tokyo Resident (uncredited)
Steve Kish ...
ISS Worker (uncredited)
John C. Klein ...
DC Officer / Florida Hwy Patrol (uncredited)
Ken Knight ...
NASA Worker (uncredited)
...
B. Heiges - Astronaut (uncredited)
...
White House Aide (uncredited)
Inder Kumar ...
Sikh UN Soldier (uncredited)
...
Senior White House Official (uncredited)
Cynthia LeBlanc ...
White House Worker (uncredited)
Elton LeBlanc ...
Cabinet Minister / Senate Hearing Audience Member (uncredited)
...
Secret Service Agent (uncredited)
Gerard 'Jerry' Lewis ...
Nuclear Football Carrier (uncredited)
Edgar Leza ...
NASA Guard (uncredited)
...
Flight Astronaut (uncredited)
Ella Maddox ...
Student (uncredited)
Ali Mahmood ...
Mumbai Resident (uncredited)
...
Doctor (uncredited)
...
A. Misal - ISS Tech (uncredited)
...
Uniformed Secret Service Agent (uncredited)
...
Mumbai Shopkeeper (uncredited)
...
Secret Service Agent (uncredited)
...
Beach Babe (uncredited)
Duane Moseley ...
ISS Technician (uncredited)
Tuan Nguyen ...
ISS Worker (uncredited)
...
Jogger (uncredited)
...
Farrell (uncredited)
Robert Pekel ...
UN Soldier (uncredited)
Charles Pitre ...
ISS Worker (uncredited)
...
Chris Campbell (uncredited)
Hannah Jacole Powell-Yost ...
Government Official (uncredited)
...
Nasa Guard (uncredited)
Billy Rawls ...
Hawaii Democratic Delegate (uncredited)
Lisa Raziano ...
ISS Worker (uncredited)
Rey Reynaud ...
White House Staffer (uncredited)
...
Bikini Girl (uncredited)
Jeffrey Riseden ...
DNC Delegate in Skybox (uncredited)
Monet Jeanne Roberson ...
Fed Ex Driver (uncredited)
...
Rio Woman (uncredited)
Omar Rubio ...
Guard (uncredited)
...
Swat (uncredited)
Keith Schillari ...
L. Ortega - ISS Security Officer (uncredited)
...
ISS Technician (uncredited)
Carl Singleton ...
DNC Reporter (uncredited)
Anne Speed ...
Board Member (uncredited)
Colt Stockdale ...
ISS Worker (uncredited)
Michelle Tabora ...
ISS Worker (uncredited)
...
Emmett (uncredited)
John Teal Jr. ...
ISS Tech (uncredited)
...
East Indian Representative (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
Joshua Tran ...
UN Humvee Driver (uncredited)
...
Russian Leader (uncredited)
...
Parent (uncredited)
Bob Walker ...
Moscow Visitor (uncredited)
...
ISS Worker (uncredited)
Brian Les Weinberger ...
Nasa Technician (uncredited)
...
Kyle (uncredited)
...
UN Soldier (uncredited)
Benjamin Wood ...
Secret Service Police (uncredited)
...
Belgian ISS Tech (uncredited)
Jesse Yarborough ...
ISS Worker (uncredited)

Directed by

Edit
Dean Devlin ... (directed by)

Written by

Edit
Dean Devlin ... (written by) &
Paul Guyot ... (written by)

Produced by

Edit
Chen On Chu ... line producer: Hong Kong
Dean Devlin ... producer (produced by) (p.g.a.)
David Ellison ... producer (produced by) (p.g.a.)
Herb Gains ... executive producer (as Herbert W. Gains)
Dana Goldberg ... producer (produced by) (p.g.a.)
Don Granger ... executive producer
Cliff Lanning ... co-producer
Rachel Olschan ... co-producer (as Rachel Olschan-Wilson)
Marc Roskin ... executive producer

Music by

Edit
Lorne Balfe ... (music by)

Cinematography by

Edit
Roberto Schaefer ... director of photography

Film Editing by

Edit
Chris Lebenzon ... (edited by)
John Refoua ... (edited by)
Ron Rosen ... (edited by)

Editorial Department

Edit
Milton Adamou ... stereoscopic post executive: Deluxe 3D Stereo D
Paul Carlin ... finishing editor
Rick Chapman ... digital intermediate conform editor
Lindsey Cohen ... post-production coordinator
Justin DeLong ... colorist: dailies
Giovanni DiGiorgio ... digital intermediate assistant
Derek Drouin ... stereo editor
Ryan Faulkner ... assistant stereo editor: Stereo D
Matt Gospodinovich ... nextlab operator
Joseph Kirkland ... additional editor
Nicole Looper ... post-production coordinator
Dane Maddock ... post-production assistant
Zach Marshall ... assistant editor: trailer
Jessica E. Newman ... post-production technical administrator
Stephen F. Newnam ... finishing producer
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant
Elaine Walrath ... assistant editor
Ben Raymondjack ... post-production coordinator (uncredited)
Tim Weyers ... post-production coordinator (uncredited)

Casting By

Edit
Ronna Kress

Production Design by

Edit
Kirk M. Petruccelli

Art Direction by

Edit
Vlad Bina
Page Buckner ... supervising art director
Kevin Constant ... supervising art director: additional photography
Kelly Curley
Tyler Lafferty ... (Prop maker)
David Utley

Set Decoration by

Edit
Anne Kuljian
Lori Mazuer ... (additional photography)

Costume Design by

Edit
Susan Matheson

Makeup Department

Edit
Allan A. Apone ... makeup artist: Mr. Butler, insert unit (as Allan Apone)
Jeri Baker ... hair stylist: Mr. Butler, insert unit
Blythe Bickham ... hair stylist
Marie Elena ... key hair stylist
Dennis Liddiard ... makeup department head: insert unit
Chrissy Morris ... makeup artist
Francisco X. Pérez ... makeup department head (as Francisco X. Perez)
Donna Spahn ... key hair stylist: insert unit (as Donna Spahn Jones)
Kimberley Spiteri ... hair department head
Aimee Stuit ... makeup artist: insert unit
Martin Astles ... specialty props designer & sculptor (uncredited)
Gloria Belz ... key makeup artist: second unit (uncredited)
Budd Bird ... hair stylist (uncredited) / key hair stylist: second unit (uncredited)
Courtney Callais ... makeup artist (uncredited)
Curtis Foreman ... hair stylist (uncredited)
Stephanie Jennings ... additional hair stylist (uncredited)
Annabelle MacNeal ... makeup artist (uncredited)
Paige Reeves ... makeup artist (uncredited)
LeDiedra Richard-Baldwin ... makeup artist (uncredited)
Jami Ross ... makeup artist: second unit (uncredited)
Allison Shepherd ... additional hair stylist (uncredited)
Marie Elena Storace ... key hair stylist (uncredited)
Todd Tucker ... specialty props (uncredited)
Melizah Anguiano Wheat ... hair stylist (uncredited)

Production Management

Edit
Jon Berg ... executive in charge of production
Sean Cooney ... Production and Post Technology Executive
Luminita Docan ... post-production supervisor
Sara Flamm ... unit production manager
Francine Fontaine ... production manager
Teodora Ilie ... assistant production manager
Kirk W. Johnson ... production supervisor
Richard Mirisch ... post-production supervisor
Kelley Smith-Wait ... executive in charge of production
Elona Tsou ... Production Supervisor: Hong Kong
Thane Watkins ... production supervisor: second unit
Afnahn Khan ... post production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Mikey Eberle ... first assistant director: Hong Kong Action Unit / second second assistant director
Ivan J. Fonseca ... first assistant director: additional photography
Amir R. Khan ... second assistant director: additional photography
Brandon Lambdin ... first assistant director: second unit
Cliff Lanning ... first assistant director
Sylvia Liu ... first assistant director: Hong Kong
Kevin Lum ... key second assistant director: second unit
Renee Marsella ... additional second ad
Dixon McPhillips ... additional second assistant director: additional photography
Nathan Parker ... second second assistant director: additional photography
Marc Roskin ... second unit director
Zack Smith ... second second assistant director (second unit)
Rhys Summerhayes ... key second assistant director
Danny Cannon ... assistant director (uncredited)
Óscar Manero ... first assistant director: additional photography (uncredited)

Art Department

Edit
Keith Abel ... on-set dresser
Lauren Abiouness ... assistant art director
T.D. Antoine ... on-set dresser (as Tim DeWayne) / set dresser (as Tim DeWayne)
Brooke Arata ... props
Ernie Avila ... set designer
Brian Babineaux ... set painter
C. Scott Baker ... set designer
Corey Belt ... assistant property master
Doug Bernard ... shop foreman
Simonette Berry ... mold shop / moldmaker / painter / staff shop / mold maker
Christy C. Beshears ... Art Department Production Assistant
Jon Billington ... Production Designer: additional photography
Robert A. Blackburn ... construction coordinator
Katie Bulla ... props (as Katherine Bulla)
Timothy Burgard ... storyboard artist
John Capdevielle ... carpenter
Andrew M. Casbon III ... paint gang boss
Randall S. Coe ... construction coordinator: additional photography
Natalie Combs ... construction buyer: additional photography
Joseph Conenna ... leadman
Natalie Contreras ... buyer: additional photography
Michael A. Contreraz ... supervising labor foreman
Shawn Copley ... scenic
Kevin Cross ... set designer
Spencer Davison ... set designer
Shannon de Vergnette ... painter (as Shannon De Vergnette)
Dustin Diaz ... utility technician
David Dungan ... upholstery/set-dresser
Taylor Dyer ... art department assistant / art department production assistant: additional photography
Nicholas Ellerbee ... foreman
Heather Elwell ... art department coordinator
Zachary Fannin ... graphic designer
Forest P. Fischer ... set designer
Jack Flynn ... construction auditor: additional photography
Derek Frederickson ... playback graphics supervisor: on-set
Kim Frederiksen ... concept artist
Jared Patrick Gerbig ... production assistant
Paul Giglione ... paint foreman / paint foreman: additional photography
Jeff Gladhart ... prop maker
Austin Grehan ... paint foreman: additional photography / paint gang boss
Claire Hassig ... lead scenic: additional photography / set dressing painter
George Hull ... conceptual designer
Allison Isenberg ... set decoration researcher
Andrew Jarvis ... playback graphics
Tommy John ... painter gangboss
Caleb P. Johnson ... scenic artist
Jeremy Johnson ... construction coordinator: additional photography / construction foreman
Robert Andrew Johnson ... set designer
Billy 'Jilly Bones' Jones ... scenic foreman: reshoots
Kent Jones ... paint foremen
Tyrone Anthony Jones ... welder/propmaker (re-shoot) (as Ty Jones Jr.)
Joey Kent ... on-set dresser / set dresser
Chris Kibler ... construction purchaser
Maciej Kuciara ... concepts artist
Tani Kunitake ... concept illustrator
April LaBranche ... set dec coordinator
Tim R. Lafferty ... propmaker foreman
Andrew H. Lewis ... mold shop
Matt Lopac ... set dresser
Douglas T. Madison ... property master
Leonard Marchand ... second unit property master
Karl J. Martin ... set designer
Michael Meyers ... concept illustrator
Alexandra Miklos ... graphic designer: additional photography
Vera Mills ... assistant set decorater
Joshua Min ... concept artist
Robert J. Moore Jr. ... set decorating gang boss
Paul Mugavero ... set dressing gang boss
Adam Mull ... model maker
Candice Muriedas ... art department coordinator: prep: Los Angeles & New Orleans
Simon Murton ... conceptual artist
David J. Negron Jr. ... storyboard artist
Luca Nemolato ... concepts artist
Brian O'Leary ... art assistant
Nealy Orillion ... art department assistant / set designer: reshoots
Chad Palardy ... propmaker
Nicole Joubert Pazos ... scenic: additional photography (as Nicole Joubert)
Paul Penley ... set dressing gang boss
William H. Phen Jr. ... general foreman
Kyle S. Plowden ... set dresser gang boss
Scott Purcell ... graphic designer
Brad Quintana ... construction gang-boss
Ben Record ... prop maker
Wil Rees ... production illustrator
Jack Reeves ... on-set scenic
Brian Roedel ... props assistant
Steve Salazar ... welding foreman
Joshua Sankar ... digital asset manager
Carlos Savant ... staff shop mold maker
Codie Scott ... greensman
Mark Seiler ... additional on-set dresser
Billy Sender ... set dresser
David Shauger ... propmaker gangboss
Aaron Sims ... concept artist
Meagan Skerchock ... set dresser
Lamont Snipes ... gangboss painter
Dawn Snyder ... set designer
Ember Soberman ... scenic painter
Karen Sori ... art department researcher
Clark Stanton ... playback graphics
Noah Starcher ... carpenter
Victor Stech ... labor foreman
Jason Baldwin Stewart ... second unit art director
Jessica Stumpf ... set designer
Ed Symon ... set designer
Miccah Underwood ... art department coordinator: additional photography
Stella Vaccaro ... set designer
Gary Warshaw ... assistant art director
Taylor Weeks ... painter: additional photography
David O. Whatley ... mold shop (as Dave Whatley)
Kevin Whatley ... propmaker gangboss
Ben Woodworth ... paint foreman
Christopher Woodworth ... lead paint supervisor
T.D. Antoine ... greensman (uncredited)
Joey Kent ... assistant buyer (uncredited) / greensman (uncredited)

Sound Department

Edit
George Atkins ... adr mixer
Bradford Bell ... mix technician
Sam Biggs ... adr recordist
Philipp Bitter ... foley editor
Richard Bullock Jr. ... boom operator
Dean Covill ... assistant adr mixer
Greg Crawford ... adr mixer
Pud Cusack ... sound mixer
Patrick Cyccone Jr. ... re-recording mixer
Simon Diggins ... adr mixer
Jason Dotts ... ADR mixer
Aidan Dykes ... a.d.r. recordist
Cameron Frankley ... supervising sound editor, sound designer, re-recording mixer
James Gallivan ... sound effects editor
Jean-Marie Gilles ... foley recordist
Markus Glunz ... foley editor
Rachel Grissom ... sound mixer: second unit
Mark Hailstone ... sound designer
Catherine Harper ... foley artist
Sean Heissinger ... dialogue editor
Michael Hertlein ... dialogue editor: MPSE
Dan Kenyon ... sound designer
Jörg Klinkenberg ... foley artist
Andrew Garrett Lange ... adr mixer / mix technician / sound editor
Eric Laws ... epk sound mixer
Tim LeBlanc ... re-recording mixer
B.J. Lehn ... second unit: sound mixer
Martin Lopez ... sound editor
Darrin Mann ... foley mixer
Tom Marks ... re-recording mixer
Charles Maynes ... sound effects editor
Harrison Meyle ... dialogue supervisor
Jon Michaels ... ADR Supervisor / supervising sound editor
Nick Mortillaro ... adr recordist
Chris Navarro ... adr mixer
Myron Nettinga ... re-recording mixer / sound designer
Luke Schwarzweller ... sound mix technician
Olaf Simon ... foley artist
D. Chris Smith ... sound effects editor
Greg ten Bosch ... sound effects editor
Tami Treadwell ... adr mixer
Csaba Wagner ... sound effects editor
Chris Welcker ... additional boom operator
Gary Wells ... mix stage engineer
Tom Williams ... sound mixer: re-shoots
Vincent Zabaly ... sound mastering
Kevin Zimmerman ... sound editor
Evan J Haley ... sound designer: D-Box Technologies (uncredited)
Shilah Stanford ... sound production assistant (uncredited)
Roland N. Thai ... sound fx editor: sound designer (uncredited)

Special Effects by

Edit
Berj Bannayan ... vfx supervisor: Soho VFX
Chris Brenczewski ... special effects set coordinator
Roy K. Cancino ... on-set foreman: second unit
Matthew Carrubba ... special effects technician
Michael Clarke ... special effects technician
Beau Crouch ... special effects technician
Lawrence Decker ... special effects technician
Scott Dwyer ... special effects technician
Bruce Y. Kuroyama ... special effects technician
Matthew James Kutcher ... special effects technician (as Matthew Kutcher)
Michael Meinardus ... special effects supervisor
Ryan Meinardus ... special effects technician
John Palmer ... fabricator: Space Suits
Mike Sasgen ... special effects foreman
Anthony Simonaitis ... pyrotechnics supervisor
Robert Trammell ... special effects foreman
Durk Tyndall ... gang boss
Daniel Yates ... special effects technician
Douglas D. Ziegler ... special effects foreman

Visual Effects by

Edit
Ian Abbott ... technology: Double Negative
Jérémie Abrial ... modeller: Framestore
Olivia Adams ... environment td
Dean Adjeikum ... paint and roto
Brian Adler ... visual effects
Joel Aguilar ... compositor: double negative
Lydia Aguilar ... stereo compositor: Stereo D
Africa Aguirre Martín ... studio data management: double negative
Habeeb Ahmed ... modelling td
Alper Aksit ... animator: double negative
Corey Allen ... senior paint artist: stereo d
Eric Almeras ... compositor
Kd Amond ... visual effects assistant
Tor Andreassen ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Kanika Andrew ... senior prep artist: double negative
Edward Andrews ... digital compositor: Double Negative
Mario Anger ... visual effects artist: Double Negative
Khan Arbaz ... matchmove artis
Romain Arnoux ... visual effect supervisor: Framestore
Avi Arora ... qc artist
Félix Arsenault ... modeler: Framestore
Jeff Atherton ... visual effects producer: Hydraulx
Daniel Axelsson ... character modeler: Double Negative
Kunal Ayer ... lighting artist
Tania Baaklini ... Visual Effects Production Manager: Dubai
Eric Bachtiar ... data operations
Jessica Bagby ... stereo compositor
Manthan Bahayani ... stereo compositor: Stereo D
Alexandre Bain ... digital compositor
Amman Bains ... paint & roto artist
Kamilla Bak ... digital compositor: double negative
Heath Baker ... lead compositor: double negative
Michael John Baker ... roto/prep artist: Double Negative
Margherita Balestri ... previs artist: The Third Floor
Gretchen Bangs ... visual effects artist
Johnathan R. Banta ... visual effects supervisor: AgraphaFX
Paul Baran ... visual effects artist
Andrew Barry ... compositor
Tom Baskaya ... lead compositor
Lee Baskerville ... texture artist
Daniel Batt ... paint and roto: framestore (as Dan Batt)
Mark Battle ... stereoscopic qc artist
Darren A. Bell ... visual effects producer: Framestore
Jean Bennamias ... visual effects artist: method studios
Nathan Benner ... stereo compositor
Brian N. Bentley ... compositor / technical director
Marc H. Berrouet ... rigging td: Double Negative Visual Effects
Giorgio Bertolone ... rigging supervisor
Dheeraj Bhadani ... r&d lead
Surbhi Bhangu ... stereo compositor
Aneesh Bhatnagar ... visual effects artist
Alain Bignet ... lead compositor
Sabina Bihlmaier ... digital compositor
Måns Björklund ... visual effects executive producer: ILP
Michael Blain ... senior research and development engineer
Tim Blake ... modeling technical director
Ashley Blyth ... pre-vis artist
Preetham Tej Boddu ... prep supervisor
Dan Bodenstein ... effects artist: method studios
Alex Bonacci ... stereo compositor
Fabrizia Bonaventura ... lighting td
Mateusz Borkowski ... matchmover: framestore
Anne Bot ... depth artist
Michael Bovberg ... digital compositor: Framestore
Russell Bowen ... sequence lead: double negative
Krzysztof Boyoko ... previsualization artist
Patrick Bramley ... digital compositor: credited
Paul Brannan ... lighting technical director: Double Negative
Alex Branton ... pipeline supervisor
Sebastien Brazeau ... matchmove/layout artist: framestore
Sarah Breakwell ... compositor: method studios
Johannes Bresser ... vfx line producer: framestore
Colin P. Brown ... colourist
Jeremy Brown ... digital compositor
Kari Brown ... senior effects technical director: Framestore
Randy Brown ... digital compositor
Simon Brown ... lightning td
Kevin R. Browne ... visual effects artist
Simone Bruni ... lighting technical director: framestore
Lukasz Bukowiecki ... visual effects editor: Framestore
Cuco Bures ... senior nuke technical director (as Jaime Burés Cuco)
Richard Burnside ... build lead: Double Negative
James Burr ... previsualization artist
Thomas J. Burton ... technical director: previz
Henry Bush ... pipeline td
Ignacio Caicoya ... compositor: Double Negative
Kristaan Alexander Cain ... digital artist (as Kristaan Cain)
Moray Caldwell ... digital compositor: Double Negative
Alexander Cameron ... matchmove artist: Framestore
William Cameron ... modeler
Luca Cantani ... previs artist
Han Cao ... compositing supervisor
Eric Cardenas ... stereoscopic compositor
Jordan Cario ... FX TD: Framestore
Ozzie Carmona ... digital compositor
Dan Carney ... paint and roto artist
Ean Carr ... 2d supervisor
Helen Carr ... digital compositor: double negative
Simon Carr ... visual effects supervisor: Method London
Brendan Carroll ... fx td
Owen Carroll ... digital compositor: Framestore
Michael Cashmore ... visual effects artist
Adrián Castro Viejo ... tech support: double negative
Dmitrijs Cernagovs ... digital effects artist
Ieva Cerps ... stereo compositor
Linda Chaabna ... visual effects coordinator
Jean-Simon Chabot ... animator: Framestore
Caroline Chai ... digital compositor
Gregory Chalenko ... senior compositor: Double Negative
Jeffrey Chan ... digital compositor: Soho VFX
Matthew Chan ... compositor
Po Yan Chan ... compositor
Wayne Chan ... digital compositor: Double Negative
Josh James Chappell ... Matchmove TD
Abhishek Chauhan ... visual effects editor: prime focus
Chin Chee Cheah ... matte painter
Meagan Chechalk ... production coordinator
Jonathan Cheetham ... compositing supervisor: Method Studios
Rosemary Chester ... compositor
Janson Chew ... lighting artist: double negative
Nick Chiang ... roto supervisor: double negative
Kunal Chindarkar ... compositor: Double Negative Visual Effects
Giuseppe Chisari ... character/prop rigger
Julian Chong ... digital compositor
Caleb Choo ... matchmove supervisor
Zaria Chowdhury ... depth artist Stereo D
Bradley Chowning ... Nuke Stereoscopic Trainer
Amar Chundavadra ... character rigger
Genevieve Claire ... visual effects production supervisor
Alan Clappison ... environments technical director: framestore
Graham D. Clark ... stereoscopic consultant
James Clowater ... lead stereo artist: Stereo D
Michelle Co ... paint & roto artist: Framestore
Jake Cohen ... visual effects artist: Zero VFX
Cj Cole ... visual effects coordinator: Hydraulx
Christopher Collis ... visual effects editor: Framestore
Amanda Confavreux ... visual effects producer dubai
Robert Connor ... lighting technical director: Double Negative
Tristan Connors ... modeling supervisor
Paolo Consorti ... effects technical director: framestore
Caitlin Content ... compositing supervisor: Electric Entertainment
Chris Cook ... lead modeler: Framestore
James Cooper ... matchmove artist: Double Negative
Jason Cooper ... vfx editor
Ian Cope ... bidding producer: Rising Sun Pictures
Nico Coronado ... digital compositor (as Nicolás Coronado)
Francesco Cosatti ... digital compositor: double negative
Chiara Costantino ... digital compositor
Christopher Michael Coupe ... effects technical director: Double Negative
Richard Courtman ... compositor
Kevin Couture ... lighting technical director: Framestore
Antonio Covelo Peleteiro ... effects technical director: framestore
David Crabtree ... visual effects artist
David Crane ... stereoscopic compositor
Robert Cribbett ... senior compositor: Electric Entertainment
Mathew Crisp ... digital paint/rotoscoping lead
Elliesse Cuniff ... production coordinator
Martin Cutbill ... lead visual effects artist: Double Negative
Noelle Cyr ... Stereo Manager: Stereo D / visual effects production coordinator: Soho VFX
Christiant D'Alberto ... compositor: Method Studios
Frank D'Iorio ... digital compositor: framestore
Heidi Dahle ... digital compositor: Framestore
Meagan Darcy ... Visual Effects Data Manager: Zero VFX
Varuna Darensbourg ... finaling supervisor: StereoD
Cory Darough-Hardekopf ... digital modeler
Philippe David ... lighting technical director: Framestore
Sian Davies ... visual effects coordinator
Samual Dawes ... digital compositor: Double Negative
Mark De La Pena Tabares ... modeler
Felipe de Lanteuil ... previs artist: The Third Floor
Mathieu De Saint Jores ... assistant technical director: Framestore
Ruth Deane ... compositor: method studios
Jake Dee-McKoy ... senior production coordinator: Stereo D
Christophe Dehaene ... digital compositor
Lynn Dekker ... lighting td: framestore
Marianne Del Rosario ... stereo compositor: Stereo D
Francesco Dell'Anna ... digital compositor: double negative
David Denley ... lead technical director: Double Negative
Del DePierro ... visual effects artist: lighting technical director
Jonathan Desaulniers ... paint & roto artist: Framestore
Varadarajan Desikan ... element qc artist: Stereo D
David Desplat ... modeler
Rustin Devendorf ... stereoscopic technical director: StereoD
Joshua Devenyi ... stereo compositor: stereo d
Santosh Kumar Dey ... Matchmove Artist: Double Negative India
Navdeep Dhamu ... rendering support: Framestore
Andrew Dohan ... stereoscopic compositor
Thomas Dotheij ... assistant technical director: Framestore
Brady Doyle ... compositor: Zero VFX
Jon Doyle ... digital compositor
Jeremie Ducrocq ... digital compositor: Framestore
Robert Duncan ... visual effects supervisor: Framestore
Dominic Edwards ... lighting td
Jason Edwards ... senior modeller
Chan Ee Jien ... visual effects line producer: Double Negative
Nadav Ehrlich ... animation supervisor: Soho VFX
Philip Engström ... lighting td: Important Looking Pirates
Jenn Epstein ... senior digital compositor: Method
Selcuk Ergen ... senior fx technical director: Framestore
Lars Erik Eriksen ... head of paint and roto: Framestore
Tyson Erze ... visual effects artist (framestore)
Melissa Espina ... assistant production manager: 3D conversion
Andrea Espinal ... senior compositor
Raggini Eva ... pipeline technical director
Danny Evans ... vfx line producer: Framestore
Huw J. Evans ... cg supervisor
Peter Evemy ... matchmove artist
Paul Faeldo ... stereo compositor: Stereo D
Alex Falcon ... cg artist
Liam Farnham ... previs artist: Double Negative
Giuseppe Faro ... it support: double negative
Struan Farquhar ... visual effects editor
Scott M. Fedor ... digital compositor
Ian Fellows ... digital compositor
Andrew Fensom ... compositor: Double Negative
Oliver Fergusson-Taylor ... digital compositor: Framestore
Cranston Fernandes ... roto prep artist: Double Negative
Charles Fernandez ... depth artist: Stereo D
Catarina Ferreira ... paint/prep supervisor: double negative
George Ferris ... stereoscopic compositor: Stereo D
Kiel Figgins ... animator: Double Negative
Igor Fiorentini ... compositor: framestore
Tommaso Fioretti ... digital compositor: Framestore
Tristan Fisher ... visual effects editor: method studios
Colas Fiszman ... pipeline td
Spencer Fitch ... lighting td
Matt Flicker ... fx td
Axel Flovin ... visual effects artist
Julian Foddy ... visual effects supervisor -double negative
Tom Fonvillars ... lighting technical director: framestore
Les Foor ... lead element qc artist
David Forsbrey ... lighting artist: double negative
Mark Franco ... visual effects producer
Dave Freeman ... concept artist: double negative
Ludovic Fregé ... digital compositor: Framestore
Iris Frisch ... vfx production coordinator: Framestore
George Fronimadis ... lead matchmove/layout artist
Claudia Fugazzotto ... character/prop rigger
Shizuka Fukuda ... digital compositor
Akash Gade ... visual effects artist: prime focus
Jean-Francois Gagne ... digital compositor
Dave Gagnon ... texture artist: Framestore
Mei Gangwen ... effects technical director: double negative
Julio Tovar Garcia ... element qc artist: stereo d
Emmanuel García García ... stereoscopic compositor: stereo d
Javier García ... senior lighting td: framestore
Rob Garner ... digital compositor
Hugo Gauvreau ... digital compositor (as Hugo Brunet Gauvreau)
P. Whitney Gearin ... visual effects producer: Zero VFX
Sotiris Georghiou ... visual effects artist
Daniel Georgiou ... lighting technical director: Double Negative
Walter Gilbert ... senior compositor: Double Negative
Matthew E. Gill ... roto department manager
Thomas Gillet ... texture lead
Stefan Gilligan ... visual effects
Jean-Baptiste Godin ... sequence lead compositor: framestore
Emanuele Goffredo ... visual effects artist
Adam Goldstein ... texturer: framestore
Harrison Goldstein ... visual effects line producer: Double Negative
Brian Gonosey ... visual effects editor
Catarina Gonçalves ... assistant colourist: Double Negative
Brian Gordon ... senior stereoscopic artist
Kat Gore ... visual effects coordinator: Hydraulx
Rasik Gorecha ... lighting td: double negative
Carey Gosa ... visual effects producer
David Goubitz ... lighting lead: Double Negative
Antony Graf ... compositor
Megan Graham ... stereoscopic compositor
Anthony Greco ... matchmove/layout artist: framestore
Justin Greenwood ... data wrangler: Rising Sun Pictures
Johnny Grilo ... generalist td: double negative
Glenn Guenette ... Stereo Compositor: Stereo D
Gunas ... stereo compositor
Benjamin Guy ... matchmove artist
Beatriz Gómez ... visual effects coordinator: El Ranchito
Charlie Habanananda ... digital grading artist
Ahmed Habeeb ... modeler: double negative
Sharna Hackett ... producer: visual effects: Double Negative Singapore
Daniel Haffner ... creature effects technical director: Framestore
Jim Hagarty ... visual effects artist
James Daniel Haines ... visual effects artist: roto artist
Christopher Haldane ... assistant technical director: framestore
Luan Hall ... prep artist
Faraz Hameed ... Previs Supervisor
Daniel Hammonds ... lead paint & roto artist: Framestore
Pierre-Loic Hamon ... head of rigging: Framestore
Nicholas Hampshire ... pipeline technical director
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
Aisling Harbert-Phillips ... stereographer (as Aisling Harbert)
Jeremy Hardin ... cg supervisor: double negative
Kyle Hardin ... lead stereoscopic artist
Brian P. Harris ... lead compositor: Ingenuity Studios
Philip Harris-Genois ... modeler: Framestore
Alec Hart ... digital asset manager
Jon Hartley ... modeller: Framestore
Bethany Harvey ... paint and roto artist
Levent Haseki ... digital compositor
Edward Heede ... visual effects artist
Ethan Helms ... senior stereoscopic compositor
Ashton Hertz ... data i/o: Method Studios
Christopher Hiess ... fx td: Double Negative
Ross Hildick ... matchmover
Forbes Hill ... visual effects artist
Leo Hills ... pipeline technical director: Framestore
Tim Holleyman ... dmp artist
Ady Holt ... creature fx td
Sam Horgan ... roto/prep artist: Double Negative
Philip Horn Jr. ... vfx data wrangler
Derrek Horn ... data wrangler (as Derrek Brajkovich-Horn)
Holly Gregory Horter ... digital compositor
Ritchie Hoyle ... matchmove/layout
Romain Hubert ... compositor
Manuel Huertas ... digital compositor
Nathan Hughes ... senior matte painter
Chris Huland ... lighting td: double negative
Michael Hull ... pre-visualization supervisor: Double Negative
Jeremy Hunt ... visual effects artist
Nicholas Hurst ... digital compositor
Seona Hwang ... fx artist: Hydraulx
Nile Hylton ... senior effects technical director: double negative
Eduardo Iglesias ... digital compositor
Andras Ikladi ... senior fx td
Pat Imrie ... pre-vis artist (as Patrick Imrie)
Ilaria Introzzi ... pipeline atd: double negative
Sasha Leigh Izadpanah ... vfx editor: Framestore
Kaya Jabar ... previs artist
Owen Jackson ... compositor
Niklas Jacobson ... visual effects supervisor: ILP
Alex Jadfard ... digital compositor
Siddarth Jambhulkar ... stereo compositor
Jess Jansen ... stereoscopic artist
Kundan Kumar Jha ... Department Production Manager Roto & Prep
Zayn Jinah ... Stereoscopic Production Coordinator: Stereo D
Hannah Johnson ... visual effects production assistant: Method Studios
Tim Johnson ... department manager: StereoD
Amanda Johnstone-Batt ... visual effects 3d sequence supervisor
Romain Joly ... visual effects artist: Double Negative
Rory Jones ... visual effects coordinator
Sarah Jones ... visual effects artist
Kerry Joseph ... visual effects producer
Chaehyeon Lee Julie ... stereo compositor
Romeo Julien ... previs artist: The Third Floor
Byung Gun Jung ... visual effects artist
Jama Jurabaev ... concept artist: Framestore
Niels Peter Kaagaard ... modeller: Framestore
Pavel Kacerle ... lighting td
Steven Kaelin ... stereoscopic compositor
Christian Kaestner ... visual effects supervisor: Framestore
Brad Kalinoski ... visual effects: EXODUSFX
Spiros Kalomiris ... lighting technical director: double negative
Paria Kamyab ... visual effects editor: framestore
Dong Hun Kang ... matte painter
Tejas Kantharia ... roto & paint artist: Hydraulx Vancouver
Michael Karp ... match move supervisor
Matthew Kee ... matchmove lead: Double Negative
Chris Keller ... 2d sequence supervisor (as Christoph Keller)
Abbie Kennedy ... matchmove supervisor (as Abbie Smith)
Alex Kennedy ... Roto/Prep Artist / roto/prep artist
Andrew Kennedy ... stereoscopic technical director: Stereo D
Sith Khay ... matte painter: framestore (as Sithiriscient Khay)
Alexander Kirk ... digital matte painter
Jennifer Kitching ... previs artist
Matthew Klein ... vfx editor
Bastian Klucker ... lead creature fx td
Kristen Kobayashi ... digital compositor
Robin Konieczny ... visual effects artist
Muzaffer Korkut ... visual effects artist
Hemanth Reddy Kovvuri ... stereoscopic compositor: Stereo D
Remko Kram ... digital compositor: Double Negative
Slav Kravchenko ... matte painter: framestore
Leanna Kruse ... visual effects coordinator: Soho VFX
Nachiket Kulkarni ... depth artist: Stereo D
Vikram Kulkarni ... digital compositor: double negative
Ashwin Kumar ... Roto Vfx/keying
Manish Magesh Kumar ... element qc artist: Stereo D
Lincoln Kupchak ... visual effects editor: Flash Film Works
George Kyparissous ... fx lead
Arnaud Laberge ... digital artist
Bruno-Olivier Laflamme ... lead lighting: Framestore
Christophe Lalonde-Lavergne ... paint & roto artist
Samy Lamouti ... visual effects artist
Adarsh Langthasa ... roto & paint artist: Hydraulx
Nil Lasquety ... digital compositor
Alan Latteri ... visual effects
Allyn Lawson ... visual effects technical director
Kurt Lawson ... compositing supervisor: Zero VFX
Matthew Leach ... r&d
David Lebensfeld ... visual effects supervisor: Ingenuity Studios
Nicolas Leblanc ... lead modeler
Key Hyung Lee ... fx td: double negative
Phoenix Woung-Bi Lee ... effects technical director: Framestore
Julien Legay ... effects technical director
Francis Leong ... fx technical director: Double Negative
Aton Lerin ... rigging artist: framestore
Yann Leroux ... lead compositor: Method studios
Jimmy Leung ... fx td: framestore
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Joseph Lloyd Pack ... visual effects associate producer: Double Negative
Wassila Lmouaci ... visual effects line producer
Zachary Lo ... digital compositor
Ken Locsmandi ... visual effects
Jeremie Lodomez ... compositing supervisor: Framestore
Carlo Loffredo ... animator
Michael Lohr ... lead matchmove artist
Justin Long ... lighting and look development td: Framestore
Yannick Lorvo ... generalist td: method studios
Charlotte Loughnane ... head of production: Double Negative
Steven Lovell ... layout & matchmove lead
Boon Hean Low ... r&d engineer
Leah Low ... lookdev and lighting td
Jordan Lucchino ... stereoscopic compositor
Christina Lum ... lighting and lookdev artist
Brian Lutge ... digital effects artist
Clayton Lyons ... visual effects coordinator
Tony Lyons ... compositor: double negative
Daniel James MacDonald ... stereoscopic artist: Stereo D
Laura Macfadyen ... matte painter: Framestore
Stephen MacKershan ... visual effects artist
Siddhartha Maganti ... element qc coordinator
Allan Magled ... visual effects producer: Soho VFX / visual effects supervisor: Soho VFX
Ravi Mahapatro ... line producer: Stereo D
Khoi Mai ... stereoscopic compositor: Stereo D
Carson Majors ... rotoscope lead
Yael Majors ... lead stereoscopic compositor
Vincent Febriyanto Mak ... stereo compositor: Stereo D
David Maldonado ... stereoscopic compositor
Christina Mandia ... visual effects artist: framestore
Maxime Marline ... fx artist: ILP
Dominic Martin ... digital artist
Jérôme Martinez ... lead matte painter: framestore
Daniel Maskit ... pipeline supervisor: Double Negative
Hubert Maston ... visual effects supervisor
Nathan Mateer ... visual effects artist
Giacomo Matteucci ... digital compositor
Colin Mayne ... matte painter
Stefan Mayr ... visual effects artist: Method Studios
Graham McBride ... visual effects artist
Andrew McCosh ... visual effects artist
Owen McGonigle ... visual effects artist
Philip McGuire ... lead compositor
Gavin McKenzie ... digital compositor: Framestore
Donal McMullan ... lead pipeline technical director
Liam Meakins ... stereoscopic compositor
Sejas Mehta ... creature fx td: framestore
Joel Meire ... senior animator
Horacio Mendoza ... lead effects technical director: Framestore
Andrea Menozzi ... visual effects
Dawn Meredith ... digital artist: previs
Arthur Mesa ... digital compositor: Flash Film Works
John P. Mesa ... visual effects consultant: Flash Film Works
William Mesa ... visual effects supervisor: Flash Film Works
Midhun ... digital compositor
Mark Millena ... digital compositor: Framestore
Grant Miller ... visual effects supervisor: Ingenuity Studios
Scott Miller ... studio manager: Scanline VFX
Milos Milosevic ... compositing sequence supervisor: Double Negative
Divyansh Mittal ... digital compositor
Vikram Mohan ... matchmove lead
Benjamin Moktar ... depth artist
Sandrine Moniez ... digital compositor
Rodney Montague ... vfx production supervisor
Chris Montesano ... pipeline supervisor
Jeremy Mooney-Somers ... effects technical director: Double Negative
Troy Moore ... digital effects supervisor: method studios
Victor Morejon ... digital compositor: Double Negative
Paul Moriaux ... fx td: Method Studios
Rameshbabu Morkonda Sethuraman ... pre-visualisation artist
James Morrissey ... matchmove artist: framestore
Jesse Morrow ... visual effects artist
Didier Muenza ... enviroment technical director: framestore
Mary Mullan ... paint and roto artist: Framestore
Scott Musselman ... stereoscopic compositor
Christopher Myerchin ... stereoscopic compositor QC Supervisor
Don Myers ... rotoscope artist: Flash Film Works
Anoop M. Nair ... visual effects artist
Georges Nakhle ... senior effects technical director: Double Negative
Evan Nanou ... digital compositor
Amit Narwani ... matchmove artist: double negative
Pierpaolo Navarini ... effect technical director: Framestore
Anton Nazareth ... effects technical director
Bruce Nelson ... lead compositor: Framestore
Jeremy Nelson ... compositing supervisor: Flash Film Works
Chun Seong Ng ... modeling supervisor: Hydraulx Vancouver
Lucas John Ng ... visual effects coordinator
Jarrod Nichols ... stereoscopic compositor
Gary Nisbet ... effects technical director: Framestore
Neela Nitesh ... stereo compositor
Aaron Noordally ... prep/paint artist
Mariluz Noto ... visual effects coordinator: Double Negative
Adrian Nurse ... digital compositor
Daniel O'Shaughnessy ... paint & roto artist
Artemis Oikonomopoulou ... lighting artist
Jeffrey A. Okun ... visual effects supervisor
Gerome Oldfield ... modeller: framestore
Lalit Om Prakash ... assistant stereo supervisor
Carine Ong ... visual effects coordinator
Jonathan Opgenhaffen ... concept artist
Alban Orlhiac ... matte painter: double negative
Raphael Oseguera ... roto department manager
Artur Owsnicki ... modeller: Framestore
Anna Pacchioni ... compositor: Framestore
Marta Padilla ... cg modeller
Stanislas Paillereau ... rigging td
George Palcut ... digital compositor (double negative)
Guo Kun Pan ... render/data support: Framestore
Teresa Pan ... fx artist
Amey Panchal ... matchmove lead: Double Negative
Shailendra Kumar Pandey ... digital compositor: double negative
Leonardo Paolini ... compositor: Framestore
Emmanuel Paraskiv ... paint/rotoscope artist: Flash Film Works
Sangmyeon Park ... digital modeler
Maïckel Pasta ... rigging artist: Framestore
Daniel Pastore ... lighting technical director: double negative
Nikhil P. Patil ... digital modeler/ texture artist
Uppu Pavanrajesh ... digital artist: Double Negative VFX
Guillermo Paz ... paint & roto artist: Framestore
Jessica Pearce ... production coordinator: stereo d
Philip Pendlebury ... studio: double negative
Cindy Perez ... digital compositor
John Perrigo ... effects artist
Andrea Peverelli ... paint and roto artist: Framestore
Jean Joseph Philip ... fx artist / lighting artist
Phets Phonasa ... depth lead assistant
Brittany Piacente ... stereoscopic compositor
Quentin Pianta ... visual effects artist
Milen Piskuliyski ... cg modeler
George Plakides ... visual effects artist
Yash Polke ... fx td
Christian Poullay ... layout: Method Studios
Rajesh Prasad ... rigging td: double negative
Davide Prato ... visual effects artist
Matthieu Presti ... effects technical director: Framestore
Carlota Primo ... lighting technical director
Cedric Profijt ... compositor: Method Studios
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Christopher Puchta ... effects technical director: Framestore
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Double Negative
Risto Puukko ... senior effects technical director: framestore
Maik Pham Quang ... facial capture TD: Framestore
Maickel Quinet ... digital compositor
Sebastien Racine ... visual effects producer: Framestore
Chris Radcliffe ... digital artist
Magdalena Radziuk ... visual effects coordinator: framestore
Nigel Rafter ... animator: Double Negative
Roberto Raio ... previs artist
Malla Rajendra ... Matchmove Artist: Double Negative
Karthic Ramesh ... digital compositor: Soho VFX
Karl Rapley ... lead previs artist
Sagar Rathod ... visual effects artist
Luke Rawcliffe ... visual effects artist
Florent Razafimandimby ... previs artist
Richard R. Reed ... digital compositor
Steve Rhee ... visual effects editor
Thomas Rich ... assistant technical director: Framestore
Romain Rico ... lead compositor
Paul Riddle ... visual effects supervisor: Double Negative
Radost Yonkova Ridlen ... 2d lead: Double Negative (as Radost Yonkova)
Pasquale Riefoli ... effects technical director: Double Negative
Nicolas Rigaud ... lead compositor
Genesis Rivas ... stereo compositor
Kazia Roach ... digital compositor: double negative
Charlotte Roberts ... creature td
Paul Roberts ... assistant technical director
Joshua Robertson ... pipeline td
Matthew Robinson ... matchmove artist: framestore
Darren Rodriguez ... animation supervisor
Justin Rogers-CdeBaca ... visual effects on set coordinator
Ryan D. Romero ... digital artist
Sandy Romero ... texture artist
Maggie Ronan ... Visual Effects Assistant Coordinator
David Ross ... modeller
Dale Rostron ... build artist: Double Negative
Marc-Olivier Rouleau ... pipeline technical director
Samuel Rousseau ... paint & roto artist
David Rouxel ... lead compositor
Sean Rowe ... effects technical director: double negative
Greta Ruljevaite ... visual effects producer
Olivier Ryard ... digital compositor
Sajeev Sadanandan ... matchmove lead: Double Negative/Prime Focus
Matt Sadler ... effects technical director: Double Negative
Nema Safvati ... visual effects artist
Jasdip Sagar ... visual effects artist
Valter Sagrillo ... groom td: Framestore
Arnaud Saibron ... lighting technical director
Clement Saliba ... paint & roto artist: framestore
Kevin Samar ... compositor
Olov Samuelsson ... compositor: Double Negative
Jorge Sanchez Fresno ... digital compositor: Framestore
Victor-Aday Sanchez ... senior digital compositor
Lui Sanchez-Fontillas ... paint/prep artist: double negative
Kevin Sanders ... stereoscopic compositor: Stereo D
Theodore M. Sandifer ... stereo compositor
Matteo Sanna ... previs artist: The Third Floor
Rohan Sarkar ... roto artist: stereoscopic
Andrew Savchenko ... compositor: Rising Sun Pictures
Bryan Sawchyn ... stereo compositor
Anton Schefter ... visual effects coordinator
Brian Scherbinski ... lighting td: framestore
Stefan Schneider ... digital modeler
Maxine Schnepf ... assistant department manager
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Patrick Schuler ... effects technical director
Brian Schultz ... paint supervisor: Stereo D
Abigail Scollay ... senior compositor: Method Studios
Pilar Seijo ... roto/prep artist: Method Studios
Tharagai Sekar ... stereo compositor
Enrico Selmi ... effects technical director: Double Negative
Kiran Selvakumaran ... vfx runner
Vikram Selvam ... depth artist: StereoD
Argha Sen ... lighting artist: framestore
Igor Senkin ... stereoscopic compositor: Stereo D
Roger Serrabassa Vilar ... digital compositor: double negative
Alexandra Setijo-Joesoef ... visual effects artist
Khizar Shabir ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Brent Shafer ... vfx editor
Nishet Shah ... systems administrator: Method Studios
Zared Shai ... compositor
Jeff Shank ... digital effects: Electric Entertainment
Neetha Shankar ... depth artist
Balakumaran Shanmugam ... stereo compositor
Jessica Sharp ... line producer: Stereo D
Gary Shelley ... digital compositor: credited
Wayne A. Shepherd ... lead digital compositor
Uppu Shraddha ... roto artist: double negative
Dana Shroyer ... compositor
Yuri Shubenin ... visual effects artist
Naveen Shukla ... compositor: Framestore
Yunis Ahmed Siddiqui ... lighting artist
Romain Simonnet ... matte painter: Double Negative
David Simpson ... 2D supervisor: Framestore
Tomos Sion ... digital compositor
Piotr Skiejka ... fx td: Method Studios
Erik Skramstad ... visual effects assistant
Matthew Smart ... pre-viz & layout
Anton Smit ... visual effects: Double Negative
Anthony Smith ... 2d supervisor: Rising Sun Pictures
Corey Smith ... element qc
Jessica Clare Smith ... digital compositor
Parker Smith ... stereo compositor
Rick Smith ... compositing supervisor: Soho VFX
Stephen J. Smith ... roto/prep artist: Method Studios
Rafa Solorzano ... visual effects supervisor: el ranchito
Arvind Sond ... visual effects artist
Laura Soriano Martínez ... modeler (as Laura Soriano)
Vahan Sosoyan ... lighting technical director: Framestore
Steven Spady ... visual effects editor: Zero VFX
Daan Spruijt ... digital compositor
Christophe St-Pierre Paradis ... animator: Framestore
Mat Stace ... senior systems engineer: Method Studios
Elliot Staker ... visual effects artist
Jim Steel ... 2D sequence lead: Double Negative
Penn Stevens ... creaturefx td: framestore
Michael Steward ... visual effects artist
Paul Venn Stirling ... digital compositor: Double Negative
Jordan Stolearcius ... depth artist
Colin Strause ... visual effects supervisor: Hydraulx
Mary Stroumpouli ... digital compositor: Double Negative
Damien Stumpf ... cg supervisor: method studios
Sudhirvarma ... stereo compositor: Stereod
Alicia Suggs ... digital compositor: Flash Film Works
Mariangela Suma ... visual effects coordinator: framestore
Troy Summersett ... senior stereoscopic compositor: Stereo D
Ben Sumner ... digital compositor
Yanti Suryati ... texture and lighting TD
Christopher Sweet ... 3d sequence supervisor: Double Negative
Michael J. Sweetser ... stereo compositor: Stereo D
Sarah Swick ... visual effects producer
András Szõcs ... digital compositor: Double Negative
Gaëlle Séguillon ... environment artist: Double Negative
Daniele Tagliaferri ... senior lighting technical director: Method Studios
Shirin Takallu ... visual effects artist
Alene Tan ... visual effects coordinator
Makoto Tanaka ... lighting and rendering supervisor: double negative
Dipak Tarpara ... stereoscopic compositor
Kenzo Tee ... generalist td: double negative / texture artist: double negative
Sunny Teich ... effects technical director
Mike Terrigno ... digital compositor
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Joseph Thomas M. ... matchmove artist: Double Negative
Hayley Thomas ... paint & roto artist: Framestore
James Thompson ... assistant technical director
Raghavi Arya Thota ... stereo compositor
Mark Tica ... digital compositor: Double Negative
Steve Tizzard ... sequence lead compositor
Craig Tonks ... visual effects artist
Annalisa Torina ... visual effects coordinator
Remy Torre ... fx lead
Roger Tortosa ... senior technical director generalist: Double Negative
Duy Tran ... lead modeler: framestore
Chris Treichel ... director of production: Stereo D
Philip Trieu ... 3d artist
Garrett Tripp ... vfx assistant coordinator
Adam Trowse ... digital compositor
Abdul Ahad Tunio ... stereo compositor: Stereo D
Stuart Turnbull ... modeller: Framestore
Alex P. Twigg ... pipeline
Parikshat Tyagi ... compositor (as Parikshit Tyagi) / digital compositor: Rising Sun Pictures (as Parikshit Tyagi)
Kraig Tytus ... visual effects coordinator
Chris Ung ... lead effects artist: Double Negative
Jon Uriarte ... compositor
Viral Vadalia ... technical support: Double Negative
Chloe Valdecantos ... digital compositor: Ingenuity Studios
Nick van Diem ... rigging td: Double Negative
Jason Van Haverbeke ... data wrangler
Alonso Varela ... visual effects artist
Erika Velikoivanenko ... matte painting artist
Preethi Venkateswaran ... lidar artist / modelling artist
David Vidal Pedroza ... visual effects artist: framestore
Pau Viladot ... digital compositor
Alejandro Villabon ... digital compositor
Sergio Villegas ... lead camera track: Zero VFX
Andreas Vrhovsek ... visual effects artist: Method Studios
Ghanshyam Sureshbhai Waghela ... assistant supervisor: Deluxe 3D/Stereo D
Victor Wagner ... visual effects: double negative
Alexis Wajsbrot ... cg supervisor: framestore
Adam Walker ... visual effects artist
David Walker ... matchmove artist: framestore
Tara Walker ... digital compositor
Andre Waller ... digital compositor
Jenny Wan ... compositor
Ben Warburton ... digital compositor
Sanford Warwick ... senior stereoscopic compositor/paint artist: stereo d
Jun Watanabe ... fx artist: hydraulx
Bret Watkins ... senior roto/paint: Hydraulx
Gregory Watkins ... lead flame compositor: Hydraulx
Chris Watts ... visual effects supervisor
Mark Webb ... visual effects producer: Method Studios
Greg Weiler ... visual effects assistant
Holger Wenzl ... Lead Texture Artist
Catherine Westgate ... visual effects coordinator
Kyle Whaley ... element qc coordinator
Melissa Whitcomb ... digital compositor: method studios
Aric Whittom ... stereoscopic compositor
Ross Lee Wilkinson ... generalist td
Amielia Williams ... previs line producer: Double Negative
Owen E. Williams ... visual effects artist (as Owen Williams)
Susannah Marie Williams ... crowd td
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Derek Winslow ... lead matte painter
Andrew Winters ... visual effects artist
Lana Wolverton ... visual effects assistant editor
Sauyan Wong ... data i/o manger
Joe Worthington ... lighting technical director: Framestore
Andy Wu ... compositor
Dane Wylie ... depth lead
Han Han Xue ... modeller
Jason Yanofsky ... cg supervisor
Chris Yi ... digital compositor
Prince Yiadom ... roto artist
Vladimir Yordanov ... digital compositor: method studios
Rebecca Hung Han Yun ... Paint and roto artist: framestore
Josiah Zavala ... vfx editor
Michael Zavala ... visual effects producer: hy*drau"lx vfx
Lye Zechari ... matchmove artist: double negative
Hansu Zhan ... digital compositor: visual effects
Ethan Zhao ... lead compositor
Yan Zou ... pipeline td
Monica Østbø Østgård ... visual effects coordinator: Double Negative
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... visual effects (uncredited)
Miriam Alvarez ... 3d depth artist: Stereo D (uncredited)
Darren Bailey ... operations coordinator: Stereo D (uncredited)
Max Cannella ... vfx production assistant (uncredited)
Dan Cayer ... visual effects supervisor: Zero VFX (uncredited)
Jack Chiu ... compositor (uncredited)
Sean Cox ... compositor (uncredited)
Guy-Edwards Gonsalves ... technical artist (uncredited)
Zachary Goodson ... digital compositor (uncredited)
Taz Lodder ... support manager (systems london) (uncredited)
Andre Nugroho ... compositor: Hydraulx (uncredited)
David O'Brien ... element qc senior artist/compositor: Stereo D (uncredited)
Samuel Perkins ... assistant visual effects editor: Double Negative (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
Carmen Wong ... digital paint artist (uncredited)

Stunts

Edit
Naim Alherimi ... stunts (as Naim David Alherimi)
Jon Arthur ... precision stunt driver
Dean Bailey ... stunts
Ted Barba ... stunts
Stanton Barrett ... stunts
Kenny Bartram ... stunts
Hunter Baxley ... stunt performer / stunts
Kevin Beard ... stunts
Tim Bell ... stunt driver / stunt rigger / stunts
Nicolas Bosc ... stunts
Sean Paul Braud ... stunts
Jeff Brockton ... stunt performer / stunts
Scheryl W Brown ... stunts
Chelsea Bruland ... co-stunt coordinator
Trace Cheramie ... stunts
Alvin Chon ... stunts
Matt Cipro ... utility stunts
Cristie Schoen Codd ... stunts (as Cristie Schoen)
Kelly Connolly ... stunt performer / stunts
Tim Connolly ... stunt double: Gerard Butler / stunts
Callie Croughwell ... stunts / utility stunts
Cameron Croughwell ... stunts
Charles Croughwell ... stunt coordinator
Kurt DeVille ... stunts
Thomas DuPont ... stunts
Jazzy Ellis ... stunt double: Adepero Oduye / stunts / utility stunts
Michael Endoso ... stunts
Donna Evans ... stunts (as Donna Evans Merlo)
Eddie J. Fernandez Jr. ... stunt double / stunts
Guy Fernandez ... stunts
Dennis Fitzgerald ... stunts
Lex D. Geddings ... utility stunts
Dante Ha ... stunt double: Daniel Wu: stunt double: Daniel Wu / stunts
Lydia Hand ... stunts
Regis Harrington ... stunts / utility stunts
Thirl Haston ... stunts
Leigh Hennessy ... stunts
Ashley Nicole Hudson ... stunts
John C. Klein ... precision driver
Marissa Labog ... stunt performer / stunts
Amy Le ... stunts
Jake Lombard ... Stunt rigging coordinator / stunts
Hans Marrero ... stunts
Aaron Matthews ... stunt double: David S. Lee / stunts
Eddie Matthews ... stunts
Mike Mayhall ... stunt performer / stunts
Nick Melson ... precision driver
Wendy Miklovic ... stunts
Jaylen Moore ... stunts
Vanessa Motta ... stunts / utility stunts
Carl Anthony Nespoli ... stunt double: andy garcia / stunts (as Carl Nespoli)
Daniel Norris ... stunt double: Drew Powell / stunts
Holly O'Quin ... nd stunts / stunts (as Holly Galpin O'Quin)
Ki Jin Oh ... stunts
Michael Ortiz ... stunt performer / stunts
Michael Papajohn ... stunt performer / stunts
Chuck Picerni Jr. ... stunt driver / stunts (as Chuck Picerni)
Lloyd Pitts ... stunt double: Jim Sturgess / stunts
Freddie Poole ... stunts
Kevin Reid ... stunts
Greg Rementer ... stunts
Titus Reynolds ... stunts
Corrina Roshea ... Stunt actress: Rio Woman / stunt actress: Rio Woman / stunts
David Rowden ... stunt performer / stunts
Eric R Salas ... stunts
Met Salih ... stunts
Elena Sanchez ... stunts
William Scharpf ... stunts (as Bill Scharpf)
Preston Schrag ... stunts
Larry M. Shorts ... stunt rigger / stunts (as Larry Shorts)
Nathan Siebring ... stunts
Monty L. Simons ... stunts
Tim J. Smith ... stunts
Eric Stratemeier ... stunts
Matt Thompson ... stunts
Eric VanArsdale ... stunts
Tony Vo ... stunts
Kevin Waterman ... stunt driver / stunts
Willie Weber ... stunts / utility stunts: stunt driver
Ashley Wilks ... stunts
Joe Williams ... stunts
Michael Yahn ... stunts
Ned Yousef ... stunts

Camera and Electrical Department

Edit
Chris Adams ... rigging grip
Jacob Alvarez ... rigging & grip
Joshua Anderson ... daily rigging electrician
Mike Barnett ... edge crane operator
Russell Beard ... rigging best boy
Christa Beth Watkins ... digital utility
Troy Blischok ... first assistant camera: "a" camera
Bridget Brown ... rigging grip
Brian Bruhn ... electrician
Gary L. Camp ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Henry Cantor ... best boy electric
Gary Capo ... director of photography: second unit
Luke Cauthern ... dolly grip: "b" camera
Ryan Chamberlain ... grip: additional photography
Philipp Chudalla ... dit: Dubai Unit
Larry Cottrill ... balloon lighting technician
Kyril Cvetkov ... first assistant camera: "b" camera
Eric DePoorter ... rigging gang boss
Don Devine ... camera operator: "a" camera-additional photography
Austin Doyle ... lighting technician
Ferdinand Duplantier Jr. ... rigging gaffer
Marty P. Ewing ... additional photography
Bryan Fletchall ... technocrane operator
Dionys Frei ... aerial drone pilot
Jeremiah Fry ... head tech
Nathan Fung ... grip
Cody Gautreau ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Mike Grace ... lighting technician
Ted Gregg ... grip
Nicholas Groetsch ... videoassist: second unit
Steven A. Guerrero ... dolly grip: second unit
Mark Haas ... rigging tie down grip
Kristopher Hardy ... additional camera
Joseph Heirendt ... electrician
Jeroen Hendriks ... digital imaging technician
Brian Hollars ... additional electrician
Zachary Holmes ... video playback operator
Richard T. Hoover ... dolly grip: "a" camera
Nathan Hughes ... grip
Dana Hunt ... lighting console programmer
Joshua Huval ... video assist
Daniel Ippolito ... grip
Francis James ... camera operator
Kyle Jenkins ... video assist
McKay Johnson ... digital imaging technician: second unit
Shelly Johnson ... cinematographer: additional photography
Oren Jones ... lighting technician: second unit
Alexander A. Joseph ... scorpio head tech
Norbert Kaluza ... camera operator: "a" camera, second unit / steadicam operator: second unit
Kyle Bono Kaplan ... additional still photographer
Michael D. Kennedy ... scorpio head technician
Steve Koster ... aerial director of photography
Raymond Lam ... d camera operator
Coplin LeBleu ... video graphics
James On Hong Lee ... grip
Josh Levy ... key hd video assist
Kevin Lippincott ... fixtures foreman
Kyle Lippincott ... electrician
Kevin Luster ... grip
Wing Ma ... gaffer: Hong Kong
David Maddux ... chief lighting technican: additional photography
Kiya Maggio ... rigging grip
Kevin Marigny ... rigging/electric
Bryce Marshall ... utility
Bradley Martin ... lighting technician
Griffin McCann ... second assistant camera: "b" camera second unit
Michael C. McCullough II ... video playback
Christopher TJ McGuire ... camera / Steadicam Operator - Additional Photography
Patrick Murray ... gaffer: second unit
Yen P. Nguyen ... second assistant camera: "a" camera
Nick Nicolay ... best boy grip
Jaim O'Neil ... best boy
Jay Odum ... electrician
Josh Oliver ... 2nd unit rigging electric gangboss
Brad Oltmann ... rigging electric
Sal Palacios ... video graphics (as Salvador Palacios)
Mike 'Chewie' Pappas ... grip
Nino Paternostro ... electrician: second unit
Max Patrucco ... rigging key grip
Cody Pollock ... rigging electric
Paul Rahfield ... second assistant camera (additional)
Patrick Redmond ... edge head technician
Jonathan E. Robinson ... assistant camera
Donald Roth ... rigging grip
Ben Rothstein ... still photographer
Mike Rushing ... grip: second unit
Andy Ryan ... gaffer
Jimi Ryan ... key grip
Ernest Rydberg ... crane tech
Nate Selee ... rigging grip
Stuart Sharpless ... aerial drone camera operator
Benjamin Spek ... additional camera operator
Joe Sökmen ... grip (as Joseph Sokmen) / grip
Chad Taylor ... digital loader
Davide Tiraboschi ... aerial drone camera operator
Eric van der Vynckt ... camera utility: additional photography
Troy Wagner ... additional first assistant camera / first assistant camera: "a" camera, second unit
Jim Wayer ... rigging grip
Neil Werries ... rigging grip
Jordan Whaley ... lighting technician
Jerry Wheat ... second unit: best boy electric
Dan Wyssmann ... best boy grip: Additional Photography / grip
Louis Zlotowicz ... lighting technician: second unit

Animation Department

Edit
Martial Andre ... animator: framestore
Alexander Antoniades ... animator
Viola Baier ... animator
Camille Carceller ... animator: Framestore
Matteo Ceccotti ... animator
Benjamin Cheong ... animator
Bibi Fontana ... animator
Grant Harris ... animator
Dennis Jepsen ... animator
James Kasapis ... animator
Gábor Kiss ... animator: Double Negative
Mack Knights ... animator
A. Martín Puentes ... animator
Samer Sallman ... animator: Framestore
Edwin Schaap ... animator
Stefanie Schmiedel ... animator
Howard Shih ... animator: Double Negative
John Sung ... animator: Double Negative
Jason Walmsley ... lead animator
Pete Warbis ... animator

Casting Department

Edit
Robin Batherson ... extras casting coordinator
Amelia Chen Miley ... casting assistant
Elizabeth Coulon ... casting director: Louisiana / location casting director
Hannah d'Angerio ... casting associate (as Hannah D'Angerio)
Marin Hope ... casting associate
Ali Hubbard ... personal assistant to Mrs. M. Lara
Jason Landry ... extras casting assistant
Candi Lei ... casting assistant
Heidi Levitt ... casting

Costume and Wardrobe Department

Edit
Kimberly Aldinger ... costume dept. administrator
Charlene Amateau ... costume supervisor: additional photography
Linda Benavente-Notaro ... key specialty costumer
Adriane Bennett ... additional costumer
Suzanne M.B. Chambliss ... set costumer: 2nd unit
Shareen Chehade ... set costumer
Jillian K. Clark ... costume assistant
Megan Coates ... costume buyer
Meghan Cornay ... background costumer: fitter
Tom Cummins ... key set costumer
Joseph Deese ... costume fabricator: Space Suits
Tracee Dundas ... background set costumer
Nina Fabio ... seamstress
Krista Guggia ... costume dept. administrator
Kristi Hoffman ... costumer: Los Angeles
Anna Holley ... costume assistant
Caroline Horton ... background set costumer
Aurora Knox ... head seamstress
Tom Macdonald ... costume supervisor
Mustapha Mimis ... set costumer
Rachael Ohman ... key costumer: additional photography
Lynn Ollie ... key costumer
Jennifer Pelletier ... costume assistant
Elaine Perlmann ... assistant costume designer
Sierra Robinson ... set costumer: Portland
Natasha Romanow ... set costumer
Antoinette Scherer ... set costumer: 2nd unit
Emma Taylor Summerhayes ... costume assistant
Tony Velasco ... key costumer
Jen Wasson ... key background costumer
Nicole Yuen ... key costumer: Hong Kong

Location Management

Edit
Joaquin Aragon ... location assistant
Jimmie Bullis ... location assistant
Ashley Bunge ... location manager: 2nd unit
Erin Burns ... assistant location manager
Erica A. Day ... location assistant
Katherine Dolese ... location coordinator
Charlie French ... locations
Jessica Keli Govea ... location assistant
Tyler Hohmann ... location assistant: additional photography
Elston Howard ... location manager
Jared Jobert ... location assistant
Rochard Kamel ... location manager: Dubai
Paul Kobetz ... location assistant
Shiela Melan ... location assistant
Iviose Osagie ... assistant location coordinator
Keith Rubin Jr. ... location assistant
Dawson Warner ... assistant location manager

Music Department

Edit
Christopher Anderson-Bazzoli ... music preparation
Max Aruj ... additional arrangements / orchestra conductor
Jon Aschalew ... synth programmer
Sally Boldt ... music editor
Brent Brooks ... music editor: temp score
Joe Cho ... Technical Music Assistant
Anne Kathrin Dern ... score programmer
Karen Elliott ... music coordinator
Nicolas Felix ... trailer score composer
Nick Glennie-Smith ... orchestra conductor
Tom Hardisty ... score recordist
Carlton Kaller ... temp music editor
Daniel Kresco ... score mixer
Jason La Rocca ... score recorded by / score sound design
Julian Lee ... composer: trailer music
Queenie Li ... Score Coordinator
Aaron Meyer ... music preparation
Ryan Robinson ... scoring technical support engineer
Peter Rotter ... orchestra contractor
Òscar Senén ... orchestrator
Del Spiva ... additional music editor
Steffen Thum ... composer: additional music / score producer
Booker White ... music preparation
Richard Ziegler ... music editor
Nicholas J. Cazares ... music preparation (uncredited)

Transportation Department

Edit
Kirk Baptiste ... driver
Mark Bascle ... Security Driver for Gerard Butler
Myron D. Bunch ... driver
Charley Bob Burnham ... transportation coordinator
Vinny Dovichi ... driver
Bart Figueiredo ... driver
Calvin Hall ... driver
Nathan Hickman ... driver / transportation
Beau Holden ... production driver
Fallon Johnson ... dot administrator
Gregory 'Stepper' Jones ... driver: honeywagon / special equipment
K. Emily Levine ... dispatcher: additional photography
Brad Lips ... driver
Christopher McIntosh ... picture car mechanic
Tom Moore ... transportation captain
Jeff Rachal ... driver
Albert Samson ... transportation captain
Dexter P. Smith ... transportation
David Urich ... picture car coordinator
Christy Zeller ... transportation dispatcher

Other crew

Edit
Fernando Albano ... second unit: set production assistant
Saeed Aljanahi ... Task Fource Team: Dubai
Mac Alsfeld ... assistant to jim sturgess
Robyn Altman ... Coordinator to Marty Ewing
Ava Amundsen ... production assistant
Sitara Attaie ... voice cast
Cameron Avants ... film extra
Kurt Barretto ... production assistant
Armando Barrios ... IMAX Digital Technician
Tyler Bastianson ... production assistant
Sean Beck ... production assistant: Addl. Set PA
Carrie Berg ... accounting clerk: reshoots
Janey Bergam ... assistant: Ms. Cornish (as Janey L. Bergam)
Lisa Berridge ... production assistant
Joel Timothy Bible ... set educator
Michael Bilog ... production accountant
Suzanne Bingham ... script supervisor
Anna L. Blanchard ... production assistant
Alex Lee Bonner ... production assistant
Alex Boyum ... additional set production assistant: 2nd Unit
Christina Bright ... clearance coordinator
Lexxi Broussard ... production assistant
Jennifer Brown ... set medic
Jerome Butler ... dialect coach
Andre Caillouet ... production assistant
Cecilia Carcamo ... set production assistant
Sam Carmichael ... production management trainee: Warner Bros
Elizabeth Chambers ... Travel Coordinator
Hannah Chenevert ... film extra
Sue Chipperton ... cat trainer: Hong Kong
Chris Clinton ... assistant: Mr. Butler
Cristie Schoen Codd ... head caterer: 2nd Unit (as Cristie Schoen)
Timothy Coggins ... payroll accountant: second unit
Bonnie Cook ... production assistant: second unit
Reed Daigle ... second assistant accountant
Jean Dalsin ... set production assistant
Justin Davis ... Stand-In for Gerard Butler (as Justin Edward Davis)
Michelle A. De Mayo ... post production accountant
Brittany Dewees ... production assistant
Valeria di Gabriele ... production coordinator
Taylor DiMarco ... production assistant: Big Easy Studios
Sandra L. Dixon ... travel accountant
Joe Drago ... assistant: Mr. Garcia
Maxime Dubuc ... junior systems administrator: framestore
Meg Dudley ... Assistant to Mr. Roskin
Christina Dunlop ... assistant: Mr. Ellison
Zack Earl Edwards ... set production assistant: second unit
Justin Essad ... production assistant
Fahim Fazli ... pashto voice actor
Hazen S. Finnerty Jr. ... construction medic
Cliff Fleming ... aerial coordinator / pilot
Cory Fleming ... aerial coordinator / pilot
Caleigh Flynn ... production assistant
Jonathan Ford ... additional medic
Nadisha Foster ... production legal/clearance
Laura J. Fox ... first assistant accountant
Tyler Fruge ... production assistant
Doug Gagnon ... second unit production assistant
Zacarias Gaitan ... set production assistant: 2nd unit
Federico Ghetta ... production assistant
Gina Granger ... assistant production office coordinator: reshoot unit / office production assistant
Pamela B. Green ... creative director producer main and end title sequence
Justin Groetsch ... production coordinator: second unit
Andrew Gutu ... key set pa
Justin M. Hamilton ... studio operations manager: Big Easy Studios
Rachel Hardison ... production assistant
Andrew Harrington ... assistant: Mr. Harris
Trent Harris ... additional production assistant: second unit
Ruston Henry Jr. ... additional production assistant: second unit
Jeremy Hentschel ... assistant: Mr. Roskin
Theresa Hernandez ... production assistant
Matthew P. Higgins ... feature production management trainee: Warner Bros.
Jesse Hiram ... stereography operator
Heather Holton ... second assistant accountant
Ali Hubbard ... assistant: Ms. Lara
Jekisha ... production assistant
Keii Johnston ... aerial ground coord.
Alexander Christopher Jones ... stand-in: Carlos Antonio
Emily Kacere ... assistant production coordinator
Patrick Kearns ... stand-in: David Lee / stand-in: David S. Lee
Kamran R. Khan ... ADR loop artist
Chris Kieffer ... video playback supervisor
Chelsea Kujawa ... assistant: Ms. Goldberg
John Lavis ... medic
Anzu Lawson ... adr loop group
Noah Learned ... carpenter
Justin Lebrun ... stand-in
Joshua Lejeune ... production assistant
Martin Lisius ... source: footage
Chris Lombard ... assistant: Mr. Sturgess
Dirk Q. Long ... head caterer: 2nd Unit
Kevin Lorio ... set production assistant
Chase Lowenstein ... craft service assist
Kathleen Lynch ... key craft service second unit
John Malakoff ... director of production travel: ALTOUR travel
Ernie Malik ... unit publicist
Francesca M. Mannix ... production coordinator
Natalie Masciale ... assistant: Mr. Devlin
Andrew Masterson ... helicopter pilot: Dubai
Frankie Mazon ... assistant: Mr. Devlin
Dan McCrory ... photo double / stand-in
Hunter McHugh ... production assistant
Mike McLaughlin ... 2nd assistant accountant
Chrissie McLean ... assistant: Mr. Granger
Dixon McPhillips ... production assistant
Stephen Meagher ... craft service
David Melito ... production accountant: reshoots
Matthew Milam ... executive in charge of production: Skydance Productions
Josh Montes ... set production assistant
Nathan Mulligan ... production assistant
Jennie Myers ... second assistant accountant: reshoots
Cory Nebe ... production assistant: Big Easy Studios
Andy Nettleton ... helicopter pilot: dubai
ThuyVi Nguyen ... 2nd assistant accountant
Molly O'Neill ... animal trainer
Hailey Oltman ... production assistant
Jekisha Omiyewo ... additional set production assistant
Rebecca Orsak ... cast assistant
Lindsey M. Page ... payroll accountant: additional photography
Diego Daniel Pardo ... dialect coach: additional photography
Vincent Parker ... playback graphics coordinator
Chantel Passantino ... production accountant: Second Assistant Accountant
Robert Pekel ... stand-in
Frederic Perrin ... caterer
Philip Piediscalzo ... production assistant
Victor A. Pineda ... assistant accountant: reshoot / payroll assistant
Eric Price ... production assistant
Yvonne Ramond ... construction accountant
Bradley Randall ... production secretary: second unit
Billy Rawls ... film extra
Nick Reasons ... production coordinator: additional photography
Nancy Reid ... assistant: Mr. Ellison
Jordan Reynolds ... adr voice
Jennifer Marie Russo ... assistant to Abbie Cornish
Alexander Salazar ... additional set production assistant (as Alex Salazar)
Christiana Santos ... executive assistant: producer
Keith Schillari ... film extra
Taffy Schweickhardt ... first assistant accountant
Jessica Seghers ... production assistant
Matt Sewell ... production assistant
Kari Shemwell ... Sarah photo double/stand-in
Danielle Sisk ... assistant: Mr. Gains
Chloe Noel Smith ... production assistant (as Chloe Birkenmeyer)
Andrew Southworth ... production secretary
Josh Stephenson ... set staff assistant
Colt Stockdale ... film extra
Aline Stokes ... production assistant
Sam Sullivan ... script supervisor: second unit (as Samuel W. Sullivan)
John Teal Jr. ... stand-in
Lionel Toyer ... production assistant
Jodi Tripi ... stock footage research
Amy Louise Tripodi ... assistant: Mr. Butler (as Amy Tripodi)
Eric Ukleja ... technical advisor: secret service
Cristina Valenzuela ... loop group
M. Jearl Vinot ... set production assistant (second unit)
Grayson Ward ... accounting clerk
Stephen Daniel Wayne ... set production assistant (second unit)
Dean J. West ... actor's assist for Gerard Butler
Jonathan Wester ... production assistant
Nicole Williams ... assistant: David Ellison, Dana Goldberg, Matt Milam
William Shannon Williams ... stand-in
Whitney Yiu ... Assistant Production Coordinator: Hong Kong
Khaled Zaazouh ... aerial coordinator: Dubai
Peter Zuppardo ... production assistant
Molly Kaplan ... Assistant to Executive in Charge of Production (uncredited)
Alexander Phoenix ... systems administrator (uncredited)
Matthew Rhode ... voice (uncredited)
Andrea Smith ... global director of motion picture logistics: Altour Travel (uncredited)

Thanks

Edit
Robert Jacobs ... the producers wish to thank
Ryota Nakanishi ... additional thanks: reveiwer

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

When catastrophic climate change endangers Earth's very survival, world governments unite and create the Dutch Boy Program: a world wide net of satellites, surrounding the planet, that are armed with geoengineering technologies designed to stave off the natural disasters. After successfully protecting the planet for three years, something is starting to go wrong. Two estranged brothers are tasked with solving the program's malfunction before a world wide Geostorm can engulf the planet.

Plot Keywords
Taglines Brave The Storm. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Geo-Tormenta (Uruguay)
  • Геобуря (Bulgaria, Bulgarian title)
  • Geostorm: Pericol global (Romania)
  • Tempestade: Planeta em Fúria (Brazil)
  • Геошторм (Ukraine)
  • See more »
Runtime
  • 109 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $120,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $13,707,376, 22 Oct 2017
Cumulative Worldwide Gross $221,600,160

Did You Know?

Edit
Trivia Jerry Bruckheimer was brought in to produce at a very late stage. The studio rejected the original cut due to poor reactions from test audiences. Extensive re-shoots, featuring new material written by Laeta Kalogridis, were helmed by Danny Cannon over two weeks, for a reported $15M. See more »
Goofs The shuttle banks into a landing on the flight deck like a fighter, ignoring how objectors actually maneuver in space. On landing in the massive landing deck which is open to space, the doors close and in seconds there is full air pressure and its warm enough to walk out without protective clothing. As the characters greet each other in the background another shuttle departs (using its main engines!) without any apparent effect on the air pressure. See more »
Movie Connections Featured in Hillary Clinton/Jeff Goldblum/Gerard Butler/Jack Whitehall/Gregory Porter (2017). See more »
Soundtracks For Me See more »
Crazy Credits Thunderclaps can be heard in the background of the opening logos, which lead to the opening scene of the film, in which a hurricane is approaching Shanghai. See more »
Quotes Leonard Dekkom: How the hell did you...
President Andrew Palma: How? Because I'm the goddamn President of the United States of America!
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed