Edit
Tomorrowland (2015) Poster

(2015)

Full Cast & Crew

Directed by 

Brad Bird

Writing Credits  

Damon Lindelof ... (screenplay by) and
Brad Bird ... (screenplay by)
 
Damon Lindelof ... (story by) &
Brad Bird ... (story by) &
Jeff Jensen ... (story by)

Cast (in credits order) verified as complete  

George Clooney ... Frank Walker
Hugh Laurie ... Nix
Britt Robertson ... Casey Newton
Raffey Cassidy ... Athena
Tim McGraw ... Eddie Newton
Kathryn Hahn ... Ursula
Keegan-Michael Key ... Hugo
Chris Bauer ... Frank's Dad
Thomas Robinson ... Young Frank Walker
Pierce Gagnon ... Nate Newton
Matthew MacCaull ... Dave Clark
Judy Greer ... Jenny Newton
Matthew Kevin Anderson ... Bus Driver
Michael Giacchino ... Small World Operator
D. Harlan Cutshall ... Skyscraper Foreman
Shiloh Nelson ... Young Casey Newton
Xantha Radley ... History Teacher
David Nykl ... Science Teacher
Paul McGillion ... English Teacher
Pearce Visser ... Beefy Cop
Garry Chalk ... Jail Desk Jockey
Dagan Nish Dagan Nish ... Jail Punk
Yusuf A. Ahmed ... Jetpack Dexter (as Yusuf Ahmed)
Alex Barima ... Jetpack Buddy
Jedidiah Goodacre ... Jetpack Buddy
Kate Crutchlow ... Monorail Mother
Priya Rajaratnam ... Young Astronaut (as Priya Rajarathnam)
Parm Soor ... Astronaut's Father
Leena Manro Leena Manro ... Astronaut's Mother
Rick Pearce Rick Pearce ... Pickup Driver
Tom Butler ... Police Captain
Michael Rowe ... Deputy
Tim Perez ... Deputy
Patrick Sabongui ... Eiffel Tower Guard #1
Romuald Hivert ... Eiffel Tower Guard #2
Mathieu Lardier Mathieu Lardier ... Pierre Clark
Fraser Corbett ... Jensen
Darren Shahlavi ... Tough Guard
Aidan Gemme Aidan Gemme ... Young British Recruiter
Takayuki Oki Takayuki Oki ... Guitar Player
Natasha Davidson ... GM Plant Worker
Liliane Leilan Juma Liliane Leilan Juma ... Haitian Woman (as Liliane Leila Juma)
Rest of cast listed alphabetically:
Ferrandiz Montero Alex Ferrandiz Montero Alex ... Citizen (uncredited)
Dilani Andrews Dilani Andrews ... Nix Six (uncredited)
Paul Anthony ... Thick Glasses (uncredited)
Marshall Archibald Marshall Archibald ... Justin (uncredited)
Nicholas Barrera ... World's Fair Patron (uncredited)
Jason Bell ... Dave Clark #7 (uncredited)
Wendy Bell Wendy Bell ... Guest (uncredited)
Aimee Bowen Aimee Bowen ... Pedestrian (uncredited)
Bradley Bowen ... Gentleman - 1964 World Fair (uncredited)
Luke Burnyeat Luke Burnyeat ... Child (uncredited)
Clint Carleton ... Pierre Clark (uncredited)
Luis Castilleja Luis Castilleja ... Gentleman - 1964 World Fair (uncredited)
Melissa Chandler ... Pedestrian (uncredited)
Kelly Colbourne ... Woman in Car (uncredited)
Maximilian Corrientes Maximilian Corrientes ... Pedestrian (uncredited)
Ellen Marguerite Cullivan ... Neighbor (uncredited)
Gracie Danielsen ... DQ Patron (uncredited)
Leslie Danielsen Leslie Danielsen ... DQ Patron (uncredited)
Luke Danielsen Luke Danielsen ... DQ Patron (uncredited)
Michael Ray Davis ... Lonely Man (uncredited)
Peter Dwerryhouse ... Nix Six (Scientist Financier) (uncredited)
Lindsey Elizabeth Lindsey Elizabeth ... Alice (uncredited)
Amy Esterle ... Greyhound Girl (uncredited)
Chrystall Friedemann ... World's Fair Lady (uncredited)
Monique Ganderton ... Dave Clark #1 (uncredited)
Rebecca Georgelin Rebecca Georgelin ... Economics Student (uncredited)
Kalia Gonzalez Kalia Gonzalez ... Bystander (uncredited)
Glen Gordon ... Donnie / Science Kid (uncredited)
Kory Grim ... Dave Clark Henchman (uncredited)
Matthew Hoglie Matthew Hoglie ... World's Fair Patron (uncredited)
Rachael Hudson Rachael Hudson ... Science Kid #1 (uncredited)
Raiden Integra ... Pedestrian (uncredited)
Kimby Jagnandan ... Pedestrian (uncredited)
Anthony J. James ... DQ Patron (uncredited)
Tomas Johansson ... 1964 World's Fair Patron (uncredited)
Julie Johnson Julie Johnson ... Harry's Girlfriend (uncredited)
Kenneth Kantymir ... Nix Six (uncredited)
Alexandria Kayy ... Ballerina (uncredited)
Barbara Keegan ... World's Fair Patron (uncredited)
Andrew Kerr Andrew Kerr ... 1964 World's Fair Attendee (uncredited)
Felix Kjellberg ... PewDiePie (uncredited)
Wendy Klassen Wendy Klassen ... Neighbor (uncredited)
Joshua Lagos Joshua Lagos ... Neighbor (uncredited)
Jayden Linkletter ... World's Fair Patron (uncredited)
Kristin Linkletter ... Fair Patron (uncredited)
Douglas Lopez Douglas Lopez ... Street Patron (uncredited)
Alexander Lu Alexander Lu ... Bystander (uncredited)
Laura MacKillop Laura MacKillop ... Betsy (uncredited)
Aaron Maltzman Aaron Maltzman ... Pedestrian (uncredited)
Grae Marino Grae Marino ... Motorist (uncredited)
Melinda McDonner Melinda McDonner ... 1964 Woman (uncredited)
Scott Mena ... Bus Stop Patron (uncredited)
Catherine Michaud ... Young Attendee (uncredited)
Jaeda Lily Miller ... Young Casey (uncredited)
Lochlyn Munro ... Uncle Anthony (uncredited)
Aliyah O'Brien ... Functionary (uncredited)
Eddie Perez ... Dick Clark #2 (uncredited)
Darien Provost ... Mikey (uncredited)
Kinley Rice Kinley Rice ... 1964 World Fair Girl (uncredited)
Christa Rivington ... 1964 World Trade Fair Waitress (uncredited)
Robin T. Rose ... Game Warden (uncredited)
Marcus Rosner ... Handsome Harry (uncredited)
Bruce Salomon ... Max / Louis (uncredited)
Ranjit Samra ... Pilot (uncredited)
Madison Simms ... Clarissa (uncredited)
Manoj Sood ... Economics Teacher (uncredited)
Bailey Spraggs Bailey Spraggs ... Ballet Dancer (uncredited)
Brooke Spurling Brooke Spurling ... Casey's Friend (uncredited)
Jimmy Star ... World's Fair Patron (uncredited)
Georgie-May Tearle Georgie-May Tearle ... Civilian (uncredited)
Stephanie Wiese Stephanie Wiese ... Nix Six (uncredited)

Produced by 

Mark Albela ... line producer: Spain
Bernard Bellew ... executive producer
John Bernard ... line producer: Paris
Brad Bird ... producer
Debbi Bossi ... associate producer
Jeffrey Chernov ... producer
Jeff Jensen ... executive producer
Damon Lindelof ... producer
Tom C. Peitzman ... co-producer (as Tom Peitzman)
Brigham Taylor ... executive producer
John Walker ... executive producer

Music by 

Michael Giacchino

Cinematography by 

Claudio Miranda ... director of photography

Film Editing by 

Walter Murch
Craig Wood

Casting By 

Corinne Clark
Jennifer Page
April Webster
Alyssa Weisberg

Production Design by 

Scott Chambliss

Art Direction by 

Ramsey Avery ... supervising art director
Dídac Bono
Todd Cherniawsky
Steve Christensen
Luke Freeborn
Kelvin Humenny
Martina Javorova
Don Macaulay ... supervising art director
Lauren E. Polizzi
Jeremy Stanbridge
Geoff Wallace

Set Decoration by 

Lin MacDonald

Costume Design by 

Jeffrey Kurland

Makeup Department 

Eli Adánez ... makeup artist (as Elisabeth Adánez)
Ana María Balsera ... daily crowd hair stylist
Susan Boyd ... hair stylist
Anne Carroll ... hair department head (as S. Anne Carroll)
Olga Cruz ... Hair stylist: crowd Valencia
Nancy Cummings ... first assistant makeup artist: florida unit
Dorothee Deichmann ... makeup artist
Rebeccah Delchambre ... makeup artist
James Gawley ... makeup effects technician
Cayley Giene ... makeup effects lab technician
Céline Godeau ... assistant makeup artist
Kelly Golden ... special effects makeup artist
Lee Grimes ... makeup artist: florida unit
Esther Guillem ... makeup artist: extra
Piluca Guillem ... assistant makeup artist
Megan Harkness ... makeup artist
Diane Holme ... hair stylist
Monica Huppert ... makeup department head
Richard Kohlen ... hair stylist
Norma Lee ... hair stylist: Los Angeles
Reece Mack ... prosthetic technician
Sharon Markell ... first assistant hair
Patricia Murray ... makeup effects on-set supervisor
Michael Nickiforek ... sculptor, mold maker, silicone prosthetics fabrication, silicone body fabrication / silicone prosthetics and bodies fabrication
Frida Norrman ... special make up effects shop technician
Jaume Polo ... assistant makeup artist: Valencia Unit
Saray Rodríguez ... additional make up artist
Deborah Rutherford ... key makeup artist: Los Angeles
Waldo Sanchez ... hair stylist: Mr. Clooney / makeup artist: Mr. Clooney
Briana Scott ... makeup artist
Adina Shore ... first assistant hair
Sarah Bergeest Still ... makeup artist (as Sarah Bergeest)
Vicki Syskakis ... special makeup effects artist
Susana Sánchez ... crowd hair supervisor: Spain / crowd makeup supervisor: Spain
Bill Terezakis ... makeup effects designer
Bev Wright ... assistant makeup artist

Production Management 

Pilar Amer ... unit manager: Spain
Craig Ayers ... production supervisor: Florida & Los Angeles
Bernard Bellew ... unit production manager
Stewart Bethune ... unit production manager
Linda A. Borgeson ... post-production executive
Gilles Castera ... production manager: Paris shoot
Daniel De La Rosa ... production technology executive (as Daniel de la Rosa)
Julien Gayot ... unit manager: france
Benoit Hemard ... assistant unit manager
Todd Livdahl ... production technology executive
Eva Morgan ... production supervisor
José Trullenque ... assistant unit manager: second unit
Matthew Garbera ... overnight production manager wdw florida, Carousel of Progress (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Paula Antil ... third assistant director
Lola Berteloot ... crowd assistant director
Misha Bukowski ... key second assistant director
Benjamin Cairns ... trainee assistant director
Ian Calip ... first assistant director: second unit
Chris Castaldi ... first assistant director
Alexis Chelli ... second assistant director: second unit, France
Charissa Forth Kane ... second second assistant director: second unit
Matt Haggerty ... second second assistant director
Paul Kalkman ... trainee assistant director: additional photography
David Klohn ... key second assistant director: second unit
Ben Lanning ... second assistant director: Spain
Jeffrey Lynch ... second unit director
Olbek Martel ... second second assistant director
Emilio Martínez-Borso ... second second assistant director (Spain)
Jairo Murray ... second assistant director
Philip Nee Nee ... key second assistant director
William Pruss ... first assistant director: 2nd Unit, France
Brian Sepanzyk ... third assistant director
Rhonda Taylor ... third assistant director
Scooby Vincent ... second unit: second assistant director
Marvin Williams ... second assistant director: 1st unit - USA
Robert Alonzo ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Mohamed AbouAhmed ... set plasterer
Luke Adkins ... plaster supervisor
Kristin Agi ... art dept. pa
Andy Aitken ... sculptor
Carole Alexander ... set dresser: day player
Travis W. Allen ... set dresser / set dresser: Florida's unit
Andrew Amicangelo ... assistant props: prep
John G. Anderson ... carpenter
Tara Arnett ... graphic designer
Marlie Arnold ... art department researcher
Jonathan Bach ... concept illustrator
John Balling ... scenic artist
Stevo Bedford ... illustrator
Richard Bennett ... storyboard artist
Laurel Bergman ... assistant art director
Kris Bergthorson ... set designer
Carina Berlin ... art department assistant
Joan Bernier ... scenic artist
Eli Best ... art department assistant
Michael A. Billings ... assistant set decorator
Martine Bilodeau ... scenic specialist
Vlad Bina ... concept art director
Brad Bird ... designer: logos
Simon Blanjoie ... set decorator assistant: paris
Peter Bodnarus ... art director: second unit
David Stanley Brand ... tool room coordinator (as David Brand)
Katharina Brand ... set dresser
Graham Brown ... lead metal fabricator / metal fabricator
Nancy Anna Brown ... set designer
Zack Bunker ... digital art coordinator
John Burke ... set designer
Chris Call ... assistant property master
Matthew Campbell ... greensman
Maureen Carey ... construction buyer
Mira Caveno ... set designer
Lubor Cencak ... scenic artist
Dianne Chadwick ... graphic designer
Lynda Chapple ... props assistant: additional photography
John Chaschowy ... greensman
Clem Chen ... painter
Steve Christensen ... assistant art director
Ryan Church ... concept artist
Jason Claridge ... head scenic paint coordinator: reshoots
Kevin Clark ... greens lead
James Clyne ... concept artist
Janice Lynn Coats ... carpenter
Kelsey-Laine Coffman ... graphic designer: Florida
David Corral ... greensman
Tim Croshaw ... set designer
Kevin Cross ... set designer
Brian Cunningham ... concept illustrator
Colin J. Czarnecki ... set dresser
Rodolfo Damaggio ... storyboard artist
Andrea Dance ... lead dresser / set dresser
Emmanuel Delis ... set decorator: Paris
Sharon Dever ... construction buyer
Whitney Donald ... art department assistant
Elena Dubova ... art department assistant
Sergi Durán ... set dresser
John Eaves ... concept illustrator
Dean Eilertson ... prop master: Canada
Neil Fairall ... assistant property master
Lisle Fehlauer ... set dresser
Tim Flattery ... conceptual designer
Michael J. Flynn ... greens foreman
Bruce Frankel ... paint forman
Jeff Frost ... concept model maker
Erick Garibay ... assistant property master: Los Angeles
Natasha Gerasimova ... assistant art director
Daniel J. Gillooly ... greens foreman
Doug Girling ... set designer
Brent Gloeckler ... head sculptor
Max Gloeckler ... sculptor
Liz Goldwyn ... set designer
Isabel González ... assistant art director
Sean Goojha ... assistant art director
Joxean Goya ... leadman: Spain
Harry Griffin-Beale ... lead carpenter
David Hadaway ... set designer
Thamer Hannona ... concept designer
Haida Harper ... props
James Harris ... construction coordinator: florida unit
Zack Heath ... property department coordinator
Jason Hedley ... props
Scott Holburn ... set dresser
Eliza Hooker ... set dresser
Allison Isenberg ... art department researcher
Alan Izsak ... carpenter
Aaron Jackson ... art department assistant
Brad Jansen ... signwriter painter
Zoe Jirik ... set decoration coordinator
Sean Johnson ... Metal Fabricator
Mark Jones ... set dresser
Tex Kadonaga ... set designer
Bavand Karim ... art department assistant
Kristina Kasmin ... assistant property master: los angeles
Patrick Kearns ... set dresser
Mike Keel ... buyer
Angie Kennedy ... set dresser
Igor Knezevic ... concept artist
Rick Kramer ... on-set lead greens
John Francis Kupfer ... greens foreman
Charles Leitrants ... construction coordinator
David Vyle Levy ... concept artist / conceptual artist
Andrew Li ... assistant art director
Kristen Lindberg ... art department coordinator
Michael Love ... props
David Lowery ... storyboard artist
Vladimir Lushnikov ... key sculptor
Ali Macrae ... property buyer
Fidelma Magill ... Florida unit set buyer
Jason Mahakian ... concept model maker
Victor James Martinez ... conceptual designer
Joe Mason ... art department assistant
Melany Maximus ... concept artist
Jeff 'J.Mac' McDonald ... set dresser
Shawn McFall ... Florida unit leadman
Morag McLean ... sculptor
Syd Mead ... visual futurist
Chip Mena ... scenic
Julian Mercado ... gang boss
Sheila Millar ... set designer
Jay Mitchell ... set designer
Michele Moen ... concept artist
José Luis Moya ... location construction manager
David R. Murray ... construction foreman
Megan Siobhan Murray ... art department assistant: Florida
David Nakabayashi ... vfx art director
Audra Neil ... set buyer
Peter Ochotta ... set designer
José María Ortega ... painter
Allan Owen ... props assistant
Tyler Page ... property builder
Claudio Palavecino ... on set props
Joseph A. Parker ... model maker (as Joe Parker)
Kris Peck ... property master
Dan Petrescu ... paint foreman
Frank Pitussi ... stand by props: Paris
Walter Polan ... props
Anne Porter ... set designer
Juanlo Prada Garrudo ... construction coordinator
Vicki Pui ... concept illustrator
Jim Ramsay ... set designer
Carlos Ramón Almenar ... props
Dustin Read ... greens
Jeremy Alan Read ... greens gangboss
Margot Ready ... assistant art director
Andrew Reeder ... set designer
Chris Richardson ... lead carpenter
Diego Rodríguez Lobalzo ... property paster: Spain
Francisco Rosa ... plasterer
Al Rourke ... construction foreman
Daniel Scarcello ... sculptor
Scott Schneider ... digital set designer
Nathan Schroeder ... illustrator
Clint Schultz ... pin design & graphics by
Billy Schwartz ... dressing painter
Douglas J. Scott ... art department assistant
Craig Sellars ... concept illustrator
Slava Shmakin ... graphic designer
Craig Shoji ... concept artist
Joey Silva ... lead greensperson
Dennis Simard ... set decorating lead man
Mark Stainthorpe ... construction foreman
Peter Stratford ... set designer
Tully Summers ... concept artist
Bryan Sutton ... set designer
John Tegethoff ... set dresser: Florida
Mario Tomas-Niedworok ... head paint coordinator
Mark Vena ... storyboard artist
Ross Wahl ... on set dresser / set dec buyer
Sandy Walker ... set dec buyer
Carie Wallis ... art department coordinator
Corin Warinner ... property assistant: Florida
Jane Wuu ... set designer
Gary Young ... set sculptor
Christine Youngstrom ... art department coordinator
Milena Zdravkovic ... concept illustrator
Shannon Courte ... art department coordinator (uncredited)
Luc Desmarchelier ... concept illustrator (uncredited)
Vanessa Hunt ... WDI Art Library (uncredited)

Sound Department 

Jeremy Bowker ... sound effects editor
Teresa Eckton ... foley editor
Pascal Garneau ... foley editor
J.R. Grubbs ... sound effects editor
Kathryn He ... sound assistant
E.J. Holowicki ... sound effects editor
David Husby ... production sound mixer
Doc Kane ... adr mixer
Adam Kopald ... sound effects editor
Nick Kray ... adr mixer
Mary Jo Lang ... foley mixer
Mark Lindauer ... adr stage engineer
Dmitri Makarov ... assistant supervising sound editor
Chris Manning ... foley mixer
Kyrsten Mate ... sound designer
Alyson Dee Moore ... foley artist
Cheryl Nardi ... dialogue/adr editor
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Charles O'Shea ... boom operator
Steve Orlando ... assistant supervising sound editor
David Parker ... re-recording mixer
Kimberly Patrick ... assistant sound editor (as Kim Patrick)
Juan Peralta ... re-recording mixer
Gary Rizzo ... additional re-recording mixer (as Gary A. Rizzo)
John Roesch ... foley artist
Gary Rydstrom ... re-recording mixer
Brad Semenoff ... dialogue/adr editor
Paul Stula ... additional sound mixer-epk
Ian Tarasoff ... sound mixer: second unit
Dennie Thorpe ... foley artist
Candice Todesco ... utility
Jon Udell ... utility: Florida Unit
Jana Vance ... foley artist
Gwendolyn Yates Whittle ... supervising sound editor
Rob Coxford ... a.d.r. mixer (uncredited)
Pete Horner ... sound (uncredited)
Scott Levine ... digital editorial services (uncredited)
Edgar Meza ... engineering services (uncredited)
David Peifer ... digital editorial services (uncredited)
Stephen Urata ... assistant re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by 

Steve Austin ... special effects technician
Perry Beckham ... special effects assistant
Tyler Bilodeau ... special effects foreman
Kelly Coe ... special effects technician
Steve Collins ... fabricator
Nicole Connelly ... special effects buyer
Herb DeWaal ... special effects diver
James Gawley ... special effects makeup
Heath Hood ... special effects coordinator: USA, Bahamas / special effects first assistant: Canada
Stephen Knight ... special effects
Eric Lemay ... special effects technician
John MacCuspie ... special effects foreman
Randy Parks ... fabricator
John Rosploch ... special effects technician
Andrew Smith ... special effects foreman (as Andy Smith)
Jayme Smith ... special effects technician
Mike Splatt ... special effects senior technician
Cale Thomas ... special effects crew
Andrew Verhoeven ... Design Supervisor
Mike Vézina ... special effects coordinator (as Mike Vezina) / special effects supervisor
Brad Zehr ... special effects senior technician

Visual Effects by 

Marco Abbruzzese ... digital paint & roto artist: ILM
Pontus Albrecht ... compositor: ILM
Kaevski Aleksandar ... rotoscoping: fx3x
Brad Alexander ... previsualization supervisor
Alexandre Alin ... tracking artist: Hybride
Michael Allen ... roto/paint artist: ILM
Jorge Almeida ... lead designer: OOOii
Amy Altvater ... vfx production assistant: ilm
Daphne Apellanes-Ackerson ... compositor
Mathieu Arseneault ... technology support: Rodeo FX
Oliver Askew ... digital artist: ilm
Marc Aubry ... animator: Hybride
Patrice Avery ... producer (HALON)
Guray Ayakur ... digital artist: Camera Tracking & Layout (as Ferda Guray Ayaokur)
Lance Baetkey ... digital paint supervisor
Buffy Bailey ... previsualization artist
Joseph Bailey ... digital compositor: ILM
Adam Balentine ... compositor: ILM
Ido Banai ... visual effects artist
Jacobo Barreiro ... digital artist: ILM
Michel Barrière ... compositing supervisor: Hybride
Michael Bauer ... cg supervisor: ILM
Owens Bazile ... cg artist: Rodeo FX
Paul Beaudry ... motion graphics artist
Olivier Beaulieu ... digital compositor: Hybride
Vicki Beck ... executive staff: ILM
Loïc Beguel ... matchmove/layout artist: ILM
Kevin Bell ... compositor: ILM
Tim Belsher ... lighting supervisor: Industrial Light & Magic
Nestor Benito ... digital compositor
Scott Benza ... lead animator
Louise Bertrand ... visual effect producer: Hybride
Daniel Biagi ... visual effect production assistant / visual effects assistant
Olivier Blanchet ... digital compositor: Rodeo FX / senior digital compositor
Vincent Blanco ... system administrator: Rodeo FX
Adam Blank ... layout artist: ILM
Robert Bock ... vfx director of photography: Rodeo FX
Jason Bohbot ... technical support: Hybride
Audrey Boivin ... visual effects producer: Rodeo FX
Nicholas Bolden ... creature technical director: ILM
Cédric Bonnaffoux ... technical support: Hybride
Gregory Bossert ... layout artist: ILM
Maryse Bouchard ... textures & lighting: Hybride
Marie-Philippe Boudreau ... production support: Rodeo FX
David A.T. Bowman ... digital compositor
Caroline Brien ... digital compositor: Hybride
A.J. Briones ... previsualization supervisor
Jill Brooks ... visual effects senior producer: ILM
Aaron Brown ... digital compositor
Andrew P. Brown ... visual effects accountant
Matt Brumit ... digital compositor
Edouard Buttiero ... effects animator: Hybride
Caroline Bélisle ... administration: Hybride
Jacob Børsting ... technical director: Ghost VFX
Steve Cady ... animator: Hybride
Ilgi Candar ... digital artist: opening and ending sequences
Huseyin Caner ... lidar supervisor / visual effects supervisor
Curtis Carlson ... digital compositor: ILM
Steven Caron ... visual effects artist
Mark Casey ... digital artist: ILM
Christian Castaneda ... digital compositor: ILM
Joe Ceballos ... digital matte painter
Christophe Chabot-Blanchet ... production support: Rodeo FX
Guillaume Champagne ... cg artist: Rodeo FX
Stephen Chan ... visual effects on set matchmover: second unit, ILM
François Chancrin ... character rigging: Hybride
Can Chang ... compositor: ILM
Joel Cheyne ... production assistant: visual effects: ILM
Jeremy Chinn ... title designer
Steve Cho ... senior compositor
Bryan Chojnowski ... postvis artist / previs artist
Jeppe N. Christensen ... visual effects
Mihai Cioroba ... senior effects technical director: Industrial Light & Magic
Ryan B. Clarke ... senior compositor: ILM
Annie Cliche ... visual effects production manager: Rodeo FX
Anita Clipston ... senior paint artist
Francis Clément ... roto artist: Rodeo FX
Félix Clément ... production assistant: Hybride
Sarah Coatts ... title producer: yU+co
Traian Constantinescu ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Karin Cooper ... creature supervisor
Michael Cordova ... digital artist
Dan Cortez ... visual effects coordinator
Francesco Corvino ... concept artist: Rodeo FX
William Cote ... roto artist: Rodeo FX
Glenn Cotter ... digital artist: ILM
Mélanie Cotton ... technical support: Hybride
Mathew Cowie ... visual effects artist
Jean-Michel Cristofaro ... roto artist: Rodeo FX
Joanie Croteau ... visual effects coordinators: Hybride
Poprizov Cvetan ... paint artist: FX3X
Melina Tancheva Cvetanoska ... roto/paint artist
Mikaël Damant-Sirois ... cg supervisor: Rodeo FX
Virender Dass ... matchmove/layout artist: ILM
Peter Daulton ... digital artist
Robert De La Cruz ... modeler: Hybride
Michelle Dean ... digital artist
Michael DeBeer ... layout artist: ILM
Stevan Del George ... compositing supervisor: yU+co
Thierry Delattre ... visual effect producer: Hybride / visual effect supervisor: Hybride
Stephen DeLuca ... compositor: ILM
Kent Demaine ... future technology designer: OOOii
Peter Demarest ... digital compositor
Etienne Deshaies ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Luc Desmarais ... technical support: Hybride
Anouk Deveault-Moreau ... communications: Rodeo FX
Robert Diaz ... postvis artist
Dejan Dimovski ... paint artist
Tim Dobbert ... layout supervisor: ILM
Jeff Doran ... digital artist
Ryan Drue ... concept artist: ILM
Julien Dubuisson ... pipeline td: Rodeo FX
Vincent Dudouet ... digital compositor: Rodeo FX
Lafleche Dumais ... computer graphics supervisors: Hybride
Kyle Dunlevy ... animator: ILM SF
Mathieu Dupuis ... digital compositor: Hybride
Samuel Durocher ... roto artist: Rodeo FX
C. Michael Easton ... animator: ILM
Sara Eberhardt ... interactive post producer: OOOii
Jennifer Elena ... production support: Rodeo FX
Josh Elmore ... model artist: WhiskyTree
Daniel Elophe ... senior compositor: ILM
Dan Enstrom ... digital compositor: ILM
Marq Faulkner ... lighting td: ILM
Conny Fauser ... visual effects
Dan Feinstein ... compositor
Deak Ferrand ... matte painter: Rodeo FX
Eduardo Figueiroa Salas ... senior digital compositor: Rodeo FX
Brian Fisher ... compositor
Jean-Pierre Flayeux ... compositing supervisor: Hybride
Brian Flynn ... digital effects artist
Cheri Fojtik ... visual effects artist
Rebecca Forth ... technical support
Christian Foucher ... digital artist
Xavier Fourmond ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Elliot Francoeur ... production support: Rodeo FX
Alan Fregtman ... pipeline td: Rodeo FX
Vincent Frei ... production support: Rodeo FX
David Fuhrer ... visual effects artist
Jean-Francois Gagne ... digital compositor: Rodeo FX
Rachel Galbraith ... visual effects coordinator
Darnie Galloway ... visual effects assistant coordinator
Emmanuel Gatera ... animator: Hybride
Manuel Gaudreau ... cg artist: Rodeo FX
Yanick Gaudreau ... textures & lighting: Hybride
Roxanne Geoffroy ... production support: Rodeo FX
Stephan Gervais ... technical support: Hybride
Angela Giannoni ... senior digital compositor
Soal Givord ... cg artist: Rodeo FX
Mitchell J. Glaser ... visual effects editor
Marissa Gomes ... associate vfx producer: ILM
John Goodson ... digital artist
Olivier Goulet ... matte painter TD: Rodeo FX
Olivier Gravel ... digital compositor: Hybride
Jeff Grebe ... fx technical director: ILM
Andrew Greenlee ... previsualization artist
Joshua Grow ... joust tech
Veronique Guay ... digital compositor: Hybride
Scott Gudahl ... senior compositor
Marie-Ève Gélinas ... roto artist: Rodeo FX
Jeffrey Halavi ... digital compositor: Hybride (as Ely Halavi)
Christian Haley ... digital artist
Chris Halstead ... compositor: Industrial Light & Magic
Craig Hammack ... visual effects supervisor
Jessica Harris ... senior compositor: Industrial Light & magic
Rick Harris ... lidar technician
T.C. Harrison ... digital artist: Industrial Light & Magic
Christopher Scott Hassell ... northern california vfx unit
Adam Hazard ... digital compositor: ILM
Jessica Hee ... layout artist: ILM
Neil Herzinger ... digital artist: ILM
Ryan Heuett ... senior layout artist: ILM
Jeffrey Charles Higgins ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Timothy Hoffman ... senior look development and lighting artist
Nadine Homier ... digital compositor: Hybride
Nathan Hopkins ... postvis artist
Ryan Hopkins ... cg supervisor: ILM
Chia-Chi Hu ... digital compositor
Andy Huang ... software engineer: ILM
Stu Hunter ... paint/roto artist: ILM
Jessica Amber Hurst ... creature technical director: ILM
Megan Hutchison ... prep/rotoscope artist: ILM
Jiri Jacknowitz ... digital artist
Michael G. Jackson ... postvisualization supervisor: Halon Entertainment
Alex Jaeger ... concept artist: ILM
Jean-Sebastien Jasenovic ... system administrator: Rodeo FX
Stephane Jean-Mary ... character rigging: Hybride
Dhamindra Jeevan ... matte painter: Rodeo FX
Eric Jennings ... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Ivan Kondrup Jensen ... visual effects supervisor: Ghost VFX
Celia Jepson ... senior lighting technical director: ILM
Andrew Jimenez ... visual effects artist
Keith Johnson ... digital artist: ILM
Rikke Hovgaard Jørgensen ... visual effects producer
Georg Kaltenbrunner ... fx lead: ILM
Brad Kane ... visual effects coordinator
Joseph Kasparian ... visual effect supervisor: Hybride
Michelle Kater ... digital artist: ILM
Maia Kayser ... animation supervisor: ILM
Marc Keen ... roto paint artist
Greg Kegel ... environments supervisor: ILM
Spencer Kelsey ... previs artist
N. Bantu Key ... finishing artist: marketing (as Ntana Key)
Ara Khanikian ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Jiwoon Kim ... digital compositor: ILM
Steven Knipping ... visual effects artist
John Knoll ... visual effects supervisor
Scott Ko ... production coordinator: Industrial Light & Magic
Bastiaan Koch ... digital artist: ILM
Leon Kogan ... digital matte painter
Viktor Kokoruza ... cg artist: Rodeo FX
Heath Kraynak ... digital compositor: ILM
Amit George Kuruvilla ... senior effects technical director: ILM
Jonathan Laborde ... cg artist: Rodeo FX
Alain Lacroix ... layout artist: Hybride
Charles Lai ... digital artist: Industrial Light & Magic
Mathieu Lalonde ... modeler: Hybride
François Lambert ... compositing supervisor: ILM
Alyson Lamontagne ... roto artist: Rodeo FX
Vassilios Lanaris ... textures & lighting: Hybride
Alberto Landeros ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Isabelle Langlois ... head of production: Rodeo FX
Jean Lapointe ... compositing supervisor: ILM
Xavier Larocque ... production assistant: Hybride
Martin Larrivée ... digital compositor: Hybride
Shandy Lashley ... lead data wrangler
Geoffroy Lauzon ... effects animator: Hybride
Sherrie Law ... 3d generalist: ILM
Thang Le ... vfx art director: ILM
Toan-Vinh Le ... digital artist
Peter Leber ... production finance lead
Florent Lebrun ... matte painter: Rodeo FX
Daniel Leduc ... visual effects executive producer: Hybride
Francois Leduc ... digital compositor: Hybride
Danny Lee ... digital compositor: ILM
Sam Lee ... senior compositor: ILM
Young Lee ... creature technical director: ILM
Samuel Lepage-Bedard ... digital compositor: Hybride
Jean-Sebastien Letourneau ... production assistant: Hybride
Todd Liddiard ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Edy Susanto Lim ... cg artist: Rodeo FX (as Edy Susanto)
Tiansheng Liu ... digital painter: Base Fx
Giuseppe Lombardi ... digital compositor
Samuel Loriault-Goulet ... tracking artist: Hybride
Martine Losier ... visual effects coordinators: Hybride
Daniel Lowenberg ... matchmover: Rodeo FX
Joaquin Ludewig ... visual effects artist
Keith MacGowan ... digital compositor
Jocelyn Maher ... digital compositor: Hybride
Stephane Mailet ... matchmover: Rodeo FX
Mark Marcin ... texture artist: ILM
Amelie Marcoux ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Mike Marcuzzi ... visual effects: ILM
Karina Mariano ... visual effects coordinators: Hybride
Simon Marinof ... digital compositor
Mincho Marinov ... senior layout artist: ILM
Quentin Marmier ... lead digital artist
Richard Martin ... compositing supervisor: Hybride
Geordie Martinez ... creature td
Rob Mason ... system administrator: Rodeo FX
Shawn Mason ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Marc Massicotte ... digital compositor
Ryan A. McCoy ... postvis artist
Daniel McCue ... previs artist
David McKay ... matchmover: Rodeo FX
Scott Mease ... visual effects artist
Frederic Medioni ... layout artist: ILM
Christopher Medley-Pole ... assistant technical director: ILM
Andre Mercier ... previsualization artist
Simon Mercier ... matte painter TD: Rodeo FX
Francois Metivier ... digital compositor: Hybride
Joseph Metten ... digital artist: ILM
Abel Milanes ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Brandon Miletta ... cg generalist: ILM
Ally Miller ... visual effects production assistant: ILM
Jed Miller ... production engineer: ILM
Belly Mingmuong ... digital compositor: Hybride
Damjan Minovski ... Roto/Paint Artist: FX3X
Marty Luigi Miramontez ... technology
Jonathan Mitchell ... visual effects artist
Zoran Mladenovski ... visual effects artist
Elias Mlayeh ... digital compositor: Ghost VFX
Andrew Moffett ... postvis artist
Mo Mohamoud ... digital compositor: ILM
Dominique Moisan ... cg artist: Rodeo FX
Sébastien Moreau ... visuel effects executive producer: Rodeo FX
Erik Morgansen ... animator: ILM
Lauren Morimoto ... digital paint and rotoscope artist: ILM
Benoit Morin ... tracking artist: Hybride
Christian Morin ... digital compositor: Rodeo FX
Emmanuelle Morin ... roto artist: Rodeo FX
Jean-Francois Morissette ... senior layout artist: ILM
David Manos Morris ... digital effects artist
Richard Mu ... cg modeler: yU+co
Timothy Mueller ... generalist sequence lead: ILM
Michel Murdock ... visual effects financial controller: Hybride
Martin Murphy ... texture artist supervisor: ILM
Myles Murphy ... digital compositor
Dominica Myles ... layout artist: Industrial Light & Magic
Alexandre Ménard ... cg artist: Rodeo FX
Naren Naidoo ... digital paint artist: ILM
David Nakabayashi ... visual effects art director
Mark Nettleton ... digital artist
Yoon See Ng ... digital compositor: ILM
Lam Nguyen ... digital artist
Jesse Nicodemus ... visual effects artist: ILM
Valérie Nicol ... production support: Rodeo FX
Vasko Nikolovski ... visual effects artist
Johnathan Nixon ... visual effects artist: Industrial Light and Magic
James P. Noon ... tracking
Brett Northcutt ... concept artist
Rebekah Noulles-Smith ... visual effects coordinator
Grant Olin ... pre-vis artist
Akira Orikasa ... lead lookdev td: ILM
Ellery Ortiz ... digital artist
Olivier Painchaud ... technical support: Hybride
Navarro Parker ... title graphics
Thaddeus Parkinson ... lead artist: Industrial Light & Magic
Eddie Pasquarello ... visual effects supervisor
Nikul Patel ... lidar supervisor
Todd Patterson ... postviz artist: Halon Entertainment / previz artist: Halon Entertainment
Russell Paul ... digital model supervisor: ILM
Kristian Pedlow ... digital artist
Tom C. Peitzman ... visual effects producer
Steve Pelchat ... layout artist: Hybride
Philippe Pelletier ... roto artist: Rodeo FX
Caleb Pennypacker ... cg artist ILM
Daniel Perez Ferreira ... senior effects technical director: Industrial Light & Magic
Benjamin T. Perkins ... digital compositor
Cristin Pescosolido ... digital artist
Kalle Peterson ... digital compositor
Christine Petrov ... compositor
Goran Petrushevski ... paint artist
Phil Pham ... digital artist: ILM
Patrick Piche ... research and development: Hybride
Dominic Piché ... cg artist: Rodeo FX
James Pina ... digital compositor: Whiskytree
Xenia Pirojenko ... roto artist: Rodeo FX
Patrice Poissant ... cg artist: Rodeo FX
Marina Popova ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Daniel Post ... digital artist
Etienne Poulin St-Laurent ... matchmover: Rodeo FX
Guillaume Poulin ... vfx editor: Rodeo FX
Éric Pouliot ... technology support: Rodeo FX
Georgina Pretto ... film recording
Nick Provenzano ... assistant visual effects editor
Brett Purmal ... senior animator
Casey Pyke ... previsualization artist
Toni Pykäläniemi ... digital compositor: ILM
Michael Ralla ... digital compositor: ILM San Francisco
Michael Ranalletta ... digital compositor: ILM
Britni Rauch ... modeler: Whiskytree
Pierre Raymond ... visual effects producer: Hybride
Rachel Reed ... visual effects coordinator: ILM
Ralph Reinle ... compositor: ILM
Fernando Reule ... visual effects artist
Benjamin Ribière ... digital compositor: Hybride
Nathan Rich ... CTO: Base FX
Steve Riera ... visual effects associate producer
Jessica Riewe ... fx technical director
Pascal Rigaud ... vfx editor: Rodeo FX
Stéphane Rioux ... digital compositor: Rodeo FX
Sébastien Rioux ... digital compositor: Hybride
Joshua Rivas ... digital artist
Jeff Robbins ... technical assistant: Whiskytree
Marianne Roberge ... roto artist: Rodeo FX
Loren Robinson ... visual effects artist
Francisco Rodriguez ... digital artist
Craig Rowe ... digital compositor
Tyler Ruocco ... assistant visual effects editor
Salar Saleh ... lighting td: ILM
Mike Sanders ... digital supervisor
Katy Savoie ... digital compositor: Hybride
Dan Schick ... digital compositor: ILM
Daniel Schmid ... digital artist: ILM
Jessica Schulte ... assistant visual effects editor
Behnam Shafiebeik ... compositor: ILM
Paul Sharpe ... visual effects artist
Taylor Shaw ... visual effects artist
Randal Shore ... executive staff: ILM
Craig Shumard ... motion control technician
Elena Simonovska ... roto/paint artist
Jennifer Sims ... producer: OOOii
Irene Smirnova ... cg artist: Rodeo FX
Nathaniel Smith ... previsualization artist
Tefft Smith ... previz supervisor
Jason H. Snell ... visual effects artist
Jordan Soles ... visual effects executive producer: Rodeo FX
Bojana Solomonova ... visual effects producer
Siyu Song ... visual effects
Guillermo Soria ... 3d generalist
Guillaume St-Aubin-Seers ... digital compositor: Hybride
Joe Woodward Stevenson ... layout artist: Industrial Light & Magic
Dan Sukiennik ... matchmove technical director: at Whiskeytree
Sujil Sukumaran ... fx technical director
Shuichi Suzuki ... cg modeler: Industrial Light & Magic
Alexander Swahn ... digital compositor: Ghost VFX
Albert Szostkiewicz ... senior effects technical director: ILM
Sylvie Talbot ... communication: Hybride
Henrik Tamm ... visual effects art director
Dolorès Tardif ... administration: Hybride
David Taritero ... visual effects executive
Biljana Temelkova ... paint artist
John Teska ... lead creature technical director: ILM
Mikael Theander ... matchmove artist
Philippe Theroux ... visual effect supervisor: Hybride
Shivas Thilak Anthikkat ... digital artist: ILM
Amelie Thomas ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Cameron Thomas ... compositor: ILM
Dave Thomlison ... technical director: Whiskytree
Kire Timov ... paint artist / visual effects artist
Alexander Tirasongkran ... layout td / matchmover
Kar Hung Tom ... system administrator: Rodeo FX
Chris Tost ... animator: ILM
Carine Touraille ... pipeline td: Rodeo FX
Duy Tran ... modeller: Rodeo FX
Mai-Anh Tran ... matte painter: Rodeo FX
Anne Tremblay ... communication: Hybride
Cedric Tremblay ... roto artist: Rodeo FX
Véronique Tremblay ... digital compositor: Hybride
Christine Troianello ... senior prep artist: ILM
Melissa Tseng ... digital artist: ILM
Felix Turesson ... digital compositor
Simon Twine ... compositor
Lee Uren ... digital artist
Mauricio Valderrama ... compositor
Bojan Valjak ... matchmove / object track
Raphael Valle ... digital compositor: Hybride
Todd Vaziri ... lead artist: ILM
Jean Frédéric Veilleux ... digital compositor: Rodeo FX
Oliver Velichkovski ... paint artist
Raoul Ventel ... digital compositor
Rudy Vessup ... lead interactive designer: OOOii
Aleksandar Vishemirski ... visual effects supervisor
Jean-Philippe Voyer ... matchmover: Rodeo FX / roto artist: Rodeo FX
Waikit Wan ... creature technical director: ILM
Ruochen Wang ... compositor: Base FX
Kimberly Wasson ... production coordinator: ILM
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Eranka Weerasuriya ... visual effects coordinator: ILM
David Weitzberg ... digital artist: ILM
Barry Williams ... visual effects
Zachary Wong ... previs artist
Chris Wood ... digital compositor
Tzuen Wu ... digital compositor: ILM
Xye ... tracking
Travis Yee ... previs/postvis artist
Susumu Yukuhiro ... visual effects artist
Christopher Lee Zammit ... senior texture artist: Industrial Light and Magic (as Chris Zammit)
Jason Zhao ... visual effects artist (as Zhao Xiao)
Cheng Zhu ... visual effects coordinator
Paolo Joel Ziemba ... pre-vis artist: Halon
Jerry Zigounakis ... previsualization artist
Rehan Abdulovski ... visual effects artist (uncredited)
Emil Alagjozovski ... paint artist (uncredited)
Najdovski Aleksandar ... visual effects artist (uncredited)
Sean Amlaner ... senior compositor (uncredited)
Mark Anderson ... model supervisor: 32Ten Studios (uncredited)
Luis Calero ... digital artist (uncredited)
Michael Conte ... digital artist: ILM (uncredited)
Bryan Dewe ... model foreman: 32Ten Studios (uncredited)
Zoran Dimanovski ... paint artist (uncredited)
Katarina Gacevska ... senior paint artist (uncredited)
Nicole Galaz ... production engineer: ILM (uncredited)
Sean House ... model department supervisor: 32Ten Studios (uncredited)
Peggy Hrastar ... modelmaker: 32Ten Studios (uncredited)
Mike Jutan ... research & development: ILM (uncredited)
Matthew Lausch ... research & development: ILM (uncredited)
Lazetutkovski ... paint artist (uncredited)
Mark Lipsmeyer ... camera tracking td (uncredited)
Noah Lockwood ... research & development: Industrial Light & Magic (uncredited)
Robert Molholm ... research & development: ILM (uncredited)
Juan Pablo Monroy ... visual effects artist (uncredited)
Mile Petrushevski ... paint & prep artist (uncredited)
Alia Rezk ... production assistant: ILM (uncredited)
Brian Jason Tran ... technology: ILM (uncredited)
Elena Velkova ... paint artist (uncredited)
Haiyang Zhao ... paint & roto artist (uncredited)

Stunts 

Kayla Adams ... stunt performer (as Kayla El-Adam)
Fraser Aitcheson ... stunt double: Keegan-Michael Key / stunt performer
Robert Alonzo ... supervising stunt coordinator
Ed Anders ... stunt performer
Daniel Arrias ... stunt double: Frank
Loyd Bateman ... stunt performer
Jason Bell ... stunt performer
Krista Bell ... stunt double: Britt Robertson
Joey Box ... co-stunt coordinator
Jonny Caines ... stunt performer (as Johnny Caines)
Janene Carleton ... stunt performer
Garvin Cross ... stunt performer
Jacob Dewitt ... key stunt rigger
Joey Dickey ... stunt rigger
Corbin Fox ... stunt rigger
Monique Ganderton ... stunt performer
Chris Geisler ... stunt rigger
Kory Grim ... stunt performer
Keone Kim ... stunt rigger / utility stunts
Larry Lam ... stunt performer
Samuel Le ... stunt rigger
Brian Lydiatt ... stunt rigger
Mike Mitchell ... stunt performer
Eddie Perez ... stunt performer
Matt Phillips ... stunt double: young Frank
Dan Plum ... stunt rigger
Jade Quon ... stunt double: Athena
Kyle Riefsnyder ... stunt performer (as Kyle Reifsnyder)
Jeffrey C. Robinson ... stunt double: Nix
Jeff Sanca ... stunt performer
Todd Scott ... stunt performer
Andrew Smith ... stunt performer (as Andy Smith)
Kimani Ray Smith ... stunt performer
Rafael Sola ... stunt performer
Heath Stevenson ... stunt performer
Webster P. Whinery Jr. ... stunt performer
Yusuf A. Ahmed ... stunt actor (uncredited)
Jonny Caines ... stunt double (uncredited)
Clint Carleton ... stunt double: Matthew MacCaul (uncredited)
Jacob Dewitt ... stunt rigging coordinator (uncredited)
Arturo Dickey ... stunt rigger (uncredited) / utility stunts (uncredited)
Christopher Gordon ... stunts (uncredited)
Charles Haugk ... utility stunts (uncredited)
Kai Hirvonen ... stunt rigger (uncredited)
Ernie Jackson ... stunts (uncredited)
Alex Kyshkovych ... stunt performer (uncredited)
Samuel Le ... utility stunts (uncredited)
Brian Lydiatt ... utility stunts (uncredited)
Matthew Moss ... utility stunts (uncredited)
Crystal Mudry ... stunt performer (uncredited)
Dan Plum ... utility stunts (uncredited)
James Ralph ... stunts (uncredited)
Chad Riley ... stunt performer (uncredited)
Dan Rizzuto ... stunt performer (uncredited)
Jeff Sanca ... stunt driver (uncredited)
Darryl Scheelar ... stunts (uncredited)
Monte Thompson ... stunt performer (uncredited) / stunt rigger (uncredited)
Ty Trand ... stunt rigger: reshoots (uncredited)
Owen Walstrom ... stunt performer (uncredited)
Chris Webb ... stunt performer (uncredited)
Webster P. Whinery Jr. ... motorcycle double (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Stéphane Afchain ... grip: france
Josh Alkoff ... rigging lamp operator
Jay Anderson ... generator operator
Scott Andrew Armstrong ... rigging grip
Stephen Arnott ... rigging grip
Michael Baier ... camera trainee
Jose F. Barrios ... rigging grip foreman
Troy Bassett ... rigging grip
Oliver Berg ... rigging grip
Justin Bergler ... first assistant camera: additional
Igor Beuhler ... rigging grip
Lucas Bielan ... camera operator: "a" camera
Brett Bird ... lighting technician
Brian Bishop ... 'best boy rigging grip la unit'
Dane Bjerno ... aerial camera technician
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Jeffery Bjorgum ... video assist
Jeff Bonny ... rigging grip
Jonathan Bosse ... rigging grip
Dave Boulay ... electrician
Keith Brooks ... set wireman (as Keith Brookes)
Lee J. Buckley ... technocrane (as Lee Buckley)
Charly Bujedo ... grip: second unit, spain
Stephen S. Campanelli ... camera operator: second unit
Scott Campbell ... Rigging Grip
Diego Campos ... gennie operator
Roberto Campos ... gennie operator
Joel Canard ... gennie operator
Andy Capicik ... "b" camera second assistant
Stu Carl ... grip
Alex Carr ... digital imaging technician
Natalie Carr ... camera utility: LA unit
Jorge Casabán ... rigging grip: spain
Josu Cejuela ... electrician: second unit
Clara Pozas ... camera trainee: Main Unit
Rick Climenhaga ... Rigging Gaffer Electrician
John Clothier ... "b" camera operator/steadicam
Eric Collins ... additional grip
Xavier Cortes ... rigging grip
Anthony Creery ... rigging grip
Bobby Cuffe ... rigging grip
Jean Daguillard ... rigging electrician
Joe Datri ... stabilized head technician
Christopher Davis ... rigging lighting technician
Jesse Deacon ... lighting technician
Matthew DeBonis ... camera assistant
Natasha Denis ... rigging grip
Louis Dimeglio ... electrician
Antonin Drigeard ... electrician: second unit
Jean-François Drigeard ... gaffer: second unit
Cameron Drinkle ... video coordinator
Eric Dvorsky ... aerial camera technician
Joshua Earles-Bennett ... rigging electric
Hugues Espinasse ... director of photography: plate unit
Joey Evora ... grip
Jose Alejandro Fernandez ... assistant camera: day player (as Jose Fernandez)
Jesús Fernández Santa ... key grip: second unit, Spain (as Jesús Fernández)
Julio Fernández Santa ... key grip
Karine Feuillard ... Digital imaging technician: Paris unit
Robert Finnigan ... additional second assistant camera
Jc Molina Fisher ... video assist: main unit. Spain
Caragh Fitzsimmons ... first assistant camera: additional photography
Gil Forrester ... dolly grip
Darryl Foulds ... grip
Dan Fraser ... lighting technician
Kimberly French ... still photographer
Guillermo Moreno Garcia ... key grip: second unit Spain
Alberto García Casado ... electrician
Keith Gaynor ... grip
Miquel Angel Gelabert ... rigging grip
Jorge Luis German ... video assist
Andre Gheorghiu ... motion picture video coordinator
Chris Gibbins ... first assistant camera: additional photography
Ian Gledhill ... lighting programmer: second unit
Álex González ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Dan Gorval ... best boy grip
Spiro Grant ... second assistant camera
Wes Grycki ... grip
Olaf Guembe ... 2nd assistant camera: Spain
Charlie Guttman ... rigging grip
Rod Haney ... rigging grip best boy
Sean M. Harding ... b camera operator: second unit
Peru Herrero ... rigging grip
Steve Holland ... electrician
Joe Humphreys ... generator operator
Tony Hyland ... rigging grip best boy
James M. Jackson ... assistant chief lighting technician
Gaelle Jego ... camera trainee
Donald Jones ... grip
Dave Joshi ... video coordinator
Ryan Ketchum ... lighting technician
Phil Klapwyk ... console programmer/operator
Jamie Klein ... best boy rigging grip: florida
Christian Kozak ... rigging lamp operator
Scott Kozak ... rigging grip
Patrick Lahaie ... rigging grip: Florida
Alan Langford ... grip (uncredited)
Carlos Marcelo Lanza ... electrician
Matt LeBeau ... B dolly grip florida
Olivier Leblanc ... flight head technician
Jonathan Maurice Lee ... best boy rigging grip spain (as Jonathan Lee) / best boy rigging grip: Spain (as Jonathan Lee)
Marvin Lee ... second assistant camera: second unit, Florida
Ian R.C. Levine ... "a" camera second assistant
Acer Lin ... lighting technician
Brent Lister ... best boy rigging grip
Milton Loo ... lighting technician: second unit
Pablo Eugenio Lopez ... rigging grip: Florida
Sergio Mantecón ... grip
Sarah Mather ... loader
Alexandra Matheson ... digital loader: 2nd Unit (as Alexandra Kanal Matheson)
Taylor Matheson ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Jeremy Mauroy ... second assistant camera: Paris unit
Bruce McCleery ... director of photography: second unit
BJ McDonnell ... b camera / steadicam operator: Spain & Los Angeles / b camera/steadicam operator: Spain and Los Angeles
David McIntosh ... key rigging grip
Erik Messerschmidt ... gaffer: additional photography
Dan Ming ... "a" camera first assistant
Bryce Munro ... lead rigging grip
Shane Nasmith ... grip
David B. Nowell ... aerial director of photography
Kim Olsen ... key grip
Andrew Ortoski ... rigging electrician
Casey Osborne ... b dolly grip: Florida
Peter Pacula ... best boy rigging grip
Raúl Pavón ... rigging grip: spain
Logan Polizzotti ... rigging electric
Alex Pollini ... additional photography
Larry Portmann ... "b" camera first assistant
Brian Pruitt ... rigging grip/aerial rigger florida
Richard Ramee ... Rigging Gaffer Florida (as Richard Rammee)
James H Razo ... hydrascope operator
Dean Reca ... grip
Matty Reed ... lighting technician
Paris Rich ... rigging electrician
Benoit Richard ... lighting console programmer
Noah Richoz ... digital imaging technician: second unit
Giovanni Rodriguez ... rigging electric
Cristina Rodríguez ... first assistant camera: Splinter Unit
Richard Roles ... aerial photographer
Jack Rose ... electrician
Pablo Rubio ... lighting technician
Ricky Ruiz ... rigging electrician: Florida unit
Ernest Rydberg ... crane tech
Rob Scott ... fixtures technician: Florida
Manu Seitz ... rigging grip
Iván Sequeira ... grip
Bryce Shaw ... dolly grip: b camera
Todd Shelley ... grip
Paul Siczek ... rigging lamp operator
Troy James Sobotka ... leadman grip
Jeffrey P. Soderberg ... chief rigging electrician: los angeles unit
Alex Soria ... video playback: second unit
Carla Sosa ... loader: Florida unit
Jonas Steadman ... additional first assistant camera: b
Aaron Stewart ... lighting technician
Teo Jara Taboada ... lighting technician
José Tamayo Fernández ... grip
Mike Tenerelli ... rigging grip
Erica Thurlow ... rigging grip
David Tickell ... gaffer
Jason Tidsbury ... light balloon technician
Jarrod Tiffin ... rigging gaffer
Gladys Tong ... computer/video playback supervisor
Andrew Towson ... rigging lamp operator
Vincent Tulasne ... Qtake video assist operator
Todd Turner ... rigging best boy
Fred Valentine ... electrician florida crew
Grant Valentine ... electrician
Sergio Vellisco ... grip
Philippe Vigier ... electrician
David S. Warner ... gaffer: second unit
Brian J. Weeks ... lighting technician: second unit
Jason Weir ... rigging lighting technician
Matthew Whalen ... rigging electrician
Lance White ... digital video assist coordinator: 2nd unit
Spencer Whitney ... rigging electrician
Aaron Wik ... grip
Peter Wilke ... A camera operator/steadicam: second unit
Bradley Everett Wilson ... camera supporter
Ann Wraith ... lighting technician
John Wruck ... rigging
Michael Yeung ... camera trainee
Eric Zuckerman ... electrician
Bryant Diaz ... rigging electric: second unit (uncredited)
Ed 'Animal' Schulz ... grip (uncredited)

Animation Department 

Michael Galbraith ... animator
Jean-Denis Haas ... animator
Josh Kent ... animator
Alberto Martínez Arce ... animator: ILM
Yuhon Ng ... animator
Jay Rennie ... animator
Veara Suon ... animator
Chi Chung Tse ... animator
Bob Wilson ... animator
Ryan Jeremy Woodward ... animator

Casting Department 

Andrea Brown ... extras casting director
Paul Cousins ... casting assistant
Frederic Dagmey ... crowd casting assistant
Bill Dance ... extras casting
Holly Dorff ... adr voice casting
Kelly Valentine Hendry ... UK casting search
Nerea Herrero ... crowd casting director assist.: Spain
Antonia Hidalgo ... extras casting assistant
Andrea Hughes ... extras casting assistant
Victor Jenkins ... UK casting search
Jesse Lafferty ... casting assistant
Sarah Domeier Lindo ... casting assistant (as Sarah Domeier)
Diana Magan ... crowd casting director assist.: Spain
John McAlary ... casting associate
Rick Messina ... casting associate
Melanie Moreno ... extras casting
Pilar Moya ... crowd casting director: Spain
Wesley Salter ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Anthony Almaraz ... set costumer
Isabel Bloor ... set costumer: reshoots
Phillip Boutte Jr. ... costume concept artist
Leighton Bowers ... assistant costume designer
Andre Brouwer ... truck costumer
Sue Bub ... costumer
Dorothy Bulac ... Specialty costumer (Film Illusions)
Leslie Cairns ... cutter sewer: contract
Pamela Cameron ... set costumer
Joey Campbell ... set costumer: FL unit
Lanny Campbell ... assistant ager/dyer
Keith Christensen ... concept artist
Joseph Cigliano ... costumer
Costumer ... costumer
Dan Crawley ... specialty costumer
Luisa Dalmagro ... costume buyer
Lori Ellison ... set costumer
Eva Fervenza ... fitter
Denise Gingrich ... key costume ager/dyer
Betsy Glick ... key costumer
Silke Guglielmo ... set costumer
Lise Hache ... key crowd set supervisor
Dawn Y. Line ... key costumer
Jessica Lythgoe-Green ... costumer co-ordinator: Canada
Corinne Mameli ... extras costume coordinator
Adrienne A Martinez ... draper
Olga Meverden ... tailor/seamstress
Erich A. Muller ... costumer
Kieu Nguyen ... costume cutter
Karin Nosella ... assistant costume designer
Susan O'Hara ... costume set supervisor
Nuria Pascual-Andujar ... crowd costumer: Spain
Marina Pedreño ... costume assistant
Lauren Pratto ... costumer
Jana Reidel ... BG truck costumer
Koke Riera ... costume assistant
Rebeka L. Roberts ... head agers/dyer
Katelyn Rodgers ... specialty costumer
Jody Schoffner ... costumer
Anna Seltzer ... costume assistant
Trey Shaffer ... costume graphic designer
Cristina Sopeña ... costume supervisor: Spain
Jennifer Starzyk ... costumer
June Suepunpuck ... costumer
James W. Tyson ... costume supervisor
Stacy L. Tyson ... costumer
Maria Valls ... wardrobe
Heather Vandergriff ... assistant cutter
José Vico ... crowd costumer
Emae Villalobos ... key costumer: FL 2nd unit
Roma Wnuk ... costume seamstress
Mariela Zapata ... set costumer
Sarah Zinn ... specialty costumer
George Gaspar ... specialty costume crew: Film Illusions (uncredited)

Editorial Department 

Tom Barrett ... assistant editor
Paul Carlin ... digital intermediate editor
Dave Cerf ... second assistant thumbnail grid maker
Travis Flynn ... digital intermediate color assistant
Edward Hobson ... senior digital cinema compressionist
Andy Kaplan ... digital intermediate head of production: Company 3
Warren Mazutinec ... first assistant editor: Canada
Simon Morgan ... first assistant editor
Dana Mulligan ... first assistant editor
Walter Slater Murch ... assistant editor
Dan Muscarella ... lab timer
Stephen Nakamura ... digital intermediate colorist
Ryan Pierce ... assistant editor
Christian Prejza ... digital intermediate post producer
Leslie Quan ... assistant post production coordinator
Christopher M. Ray ... dailies technician
Kevin Reeves ... mastering and deliverables
Ken Smith ... assistant editor
Stefan Sonnenfeld ... executive producer: color
Justin Staley ... dailies technician/DMT
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant
Jack Watts ... senior digital cinema compressionist
Daniel André ... digital cinema mastering: IMAX (uncredited)
Arianna Shining Star Pane ... digital intermediate color assistant (uncredited)
Jeffrey Penman ... digital dailies operator (uncredited)

Location Management 

Christina Beaumont ... assistant location manager
Brooke Bortell ... locations coordinator: FL unit
Becky Brake ... supervising location manager: development
Rick Callan ... assistant location manager/scout
Martina Carroll ... location manager: Bahamas
Alex Castano ... location assistant
Juan Antonio Clemente ... assistant location manager
Seth Cotton ... location assistant
Sean Patrick Finnan ... second unit: assistant location manager
Paul Giordano ... key assistant location manager: Vancouver
Ann Goobie ... location manager: Vancouver
Joel Hurley ... location scout: Vancouver
Al Huynh ... assistant location manager: France
Arnaud Kaiser ... location manager: france
Peter Klassen ... assistant locations manager
Krista Martin ... location production assistant
Stacey McGillis ... key assistant location manager: Florida
Kate Nelmes ... location assistant
Dana Olson ... location production assistant
Andrew S. Patterson ... location assistant
Martin Pype ... location unit assistant: Paris crew
Félix Rosell ... location manager
Scott Trimble ... location manager: Florida
Steve Woroniecki ... location manager

Music Department 

Christopher Anderson-Bazzoli ... music preparation
Josh Bedlion ... vocals
Thomas Bergersen ... composer: trailer music
Connie Boylan ... assistant orchestra contractor
Eric Bradley ... musican: singer
Warren Brown ... music editor
Jeff Bunnell ... musician: trumpet
Elin Carlson ... chorus
Gloria Cheng ... musician: featured piano
David Coker ... scoring assistant
George Doering ... musician
Monique Donnelly ... singer
Thomas S. Drescher ... music editor: temp
Mark Gasbarro ... musician: featured piano
Nancy Gassner-Clayton ... musicians: singers
Dylan Gentile ... singer
Vangie Gunn ... singer
Katie Hampton ... score vocalist
Tom Hardisty ... music mix recordist
Ayana Haviv ... singer: ensemble
Scott Hosfeld ... musician
Joel Iwataki ... music scoring mixer
Laura Jackman ... singer
Jeff Kryka ... orchestrator
Mitchell Leib ... executive in charge of music
Mark LeVang ... musician
Alex Levy ... music editor
Greg Loskorn ... scoring engineer
Norman Ludwin ... musician / musician: bass
Frank Macchia ... music preparation
Guy Maeda ... singer
Baraka May ... choir singer
Aaron Meyer ... music preparation
Charissa Nielsen ... choir singer
Scott Oatley ... vocals: tenor
Bobbi Page ... choir contractor: Vocalist
Cameron Patrick ... musician: viola
Diane Freiman Reynolds ... singer
Ryan Robinson ... scoring technical support engineer
Darren Rutter ... musician
Holly Sedillos ... vocals
Ann Marie Sheridan ... score vocalist
Tim Simonec ... conductor / orchestrator
Sally Stevens ... singer: underscore
Richard Todd ... musician: French horn solo
Karl Vincent ... musician
Suzanne Waters ... singer: choir
Eric Wegener ... assistant music technician
Don Welty ... music business and legal affairs
Greg Whipple ... musician: singer
Booker White ... head of music preparation
Reggie Wilson ... orchestra contractor
Naveed Dezfoli ... music preparation (uncredited)
Felix Erskine ... composer: teaser trailer (uncredited)
Mark Petrie ... composer: trailer music (uncredited)
Tom Player ... composer: trailer music (uncredited)
Jay 'j2' Singh ... Composer: Trailer Music (uncredited)
Robin Stout ... trailer score by (uncredited)
Superhuman ... trailer score by (uncredited)
Liam Westbrook ... trailer score by (uncredited)

Transportation Department 

Ronald Augustus ... production van driver operator
Orlando Avila ... special effects driver: orlando florida unit
Brian Bailey ... production driver
Danny Brown ... transportation
Mark Brown ... transportation
Kimberly Buckham ... transportation dispatcher: additional photography
Matt Bunten ... production driver
Maureen Caine ... transportation dispatcher
Serena Caine ... transportation
K.C. Colebrooke ... director driver
Patricia de la Uz ... transportation manager
Nick Diomis ... unit driver
Cego Les Duvilaire ... driver
Ken Farnell ... transportation co-captain
Keith D. Fisher ... transportation captain: USA
Victor Formosa ... additional driver
David Greenbaum ... hair and make-up driver (as Dave Greenbaum)
Charles Heidet ... picture car coordinator: France
Mark Hoeppner ... fuel truck driver
David Holm ... transportation coordinator
Pierre Hue ... transportation coordinator / transportation coordinator: France
Ron Irvine ... transportation captain
Yahn Jeannot ... driver
Tommy Lentsch ... driver
Gilles Marsalet ... driver
Dave Miller ... driver: cast
Carrie O'Bray ... transportation co-captain
Barrie Poirier ... rigging driver
Antonio Ramón ... transportation captain: spain
Diego Rodríguez Lobalzo ... picture vehicle coordinator: Spain
Brett Round ... transportation captain los angeles ca
Gus Sardina ... picture car coordinator
Aaron Skalka ... transportation coordinator (USA)
John H. Stephens ... production van driver
Alexandre Thiery ... driver

Other crew 

Andie Aichholz ... accounting clerk
Mike Aichholz ... assistant accountant
Leonela Alberto ... production assistant
Ferrandiz Montero Alex ... film extra
Jessica Ally ... production assistant
Jason Alvidrez ... staff production coordinator
Segolene Amice ... production coordinator: France
Attila ... catering assistant (as Attila Kállai)
Emmanuelle Balestrieri ... production accountant: Paris
Camille Benton ... production secretary: Los Angeles
Javier Boadella ... security
Paul Bois ... production assistant
Anne-Cécile Boulais ... production assistant
Ernest Britt Jr. ... medic: rigging
Kimberly Buckham ... first assistant production coordinator: second unit
Nicholas Burrell ... production assistant
Bridgett Buss ... EPK production coordinator
Kevin A. Canamar ... set medic
Simon Carrigan ... 1st Assistant Coordinator
John Catron ... production accountant
Mickaël Conan ... assistant production coordinator: Paris
Lucia Corbacho ... assistant to security manager
Mark Cross ... production coordinator: fl unit / production coordinator: la unit
Cherry Cuevas ... production assistant
Joel Cyr ... key production assistant
Katie Dahlenburg ... production assistant
Tina Dawson ... accountant
Kasey Day ... production assistant: Florida
Andrew DeFrancis ... production counsel
Julia Dominczak ... Stand-in
Donald Dowd ... technical advisor
Evan Dunlop ... production assistant
Alex Edlin ... marine coordinator: Florida unit
Kelsey Evans ... environmental steward
D.R. Farquharson ... project manager: Deluxe Digital Cinema
Davina Faye ... production assistant
Boyd Ferguson ... stand-in
Manuel Fernández-Arango ... office production assistant
Carlos Ferro ... adr voice
Carole Fleming ... on set tutor
Cliff Fleming ... helicopter pilot: Florida unit
Kelsey Fonda ... assistant to hugh laurie
Suzie Fox ... production assistant
Byron Fudge ... second assistant production coordinator
Warren Dean Fulton ... key production assistant: additional photography
Philip Galler ... D3 Operator/Consultant
Maura Gannett ... studio teacher
Laura García Alonso ... floor runner (as Laura García)
Dustin Geisler ... production assistant
Jessica A. Gihon ... assistant accountant
Jeffrey Gladu ... payroll accountant: florida
Kalia Gonzalez ... film extra
Maryllis Gonzalez ... production accountant: Spain
Silvia González Rangil ... health & safety advisor
Cristian Guijarro ... office p.a.: Spain
Katey Ha ... 2nd assistant production coordinator
James Hagedorn ... set production assistant
Rowan Harland ... animal trainer
Patty Harrigan ... assistant production coordinator: Florida
Ash Harris ... production assistant: Florida
Josh Hauca ... production assistant
Michael Hauka ... production assistant
David Heffler ... assistant production coordinator
Wendy Herron ... studio teacher
Brandon Hollyer ... 1st assistant accountant fl unit
Jeff Hotte ... water safety
Rachael Hudson ... film extra
Matt Huston ... production assistant
Elsey Israel ... production assistant
Asia Jarzyna ... production coordinator: SP
Paul Jasper ... animal coordinator
Thomas Jerry ... technology
Meaghan Irene Johnson ... production assistant
Michael Johnston ... production assistant
Brandon Jones ... senior production engineer
Veronique Kahler ... production assistant
Michael G. Kehoe ... craft service company: Los Angeles
Max Kendall ... production assistant
Jane Victoria King ... production assistant
Simone Kingman ... film extra
Daniel Koroneos ... photo double
Frank La Monaca ... technology
Mike Lane ... production services
Doug Leaf ... animal trainer
Michele Lee ... first assistant accountant
Darron Leiren-Young ... travel coordinator
Enric Llopis ... assistant accountant
Melonie Lloyd-Jones ... accounting clerk
Gwen MacQueen ... assistant accountant
Diana Magan ... assistant extras coordinator
Cindy Marcari ... assistant: Mr. Chernov (as Cynthia Marcari)
Dave Martineau ... security
Kati Martí Donoghue ... SP assistant Prodution coordinator
Dacen McAmmond ... production assistant
Angel McConnell ... assistant: Mr. Clooney
Lisa Michelle ... stand-in
Mike Milton ... eigenharp programmer and coach: deleted from final print
Richard Momii ... safety consultant
Eva Morgan ... production supervisor
Aaron Moskal ... set production assistant: los angeles
Lee Anne Muldoon ... unit publicist
Kate Nelmes ... production assistant
Deirdre O'Hara ... first aid/craft service
Juan Ortiz ... production assistant
Jonathan Osland ... safety technician
Francisco Passuelo ... production assistant
Jerry Pender ... first assistant production coordinator
Jacqueline Phillips ... assistant: Mr. Laurie
Linda Pilgrim ... key craft service 2nd unit: Florida
Marcel Pinkowski ... production assistant: Florida
Mar Pozo Lara ... office production assistant: Spain
Ardees Rabang ... assistant: Mr. Bird
Juan Ramírez ... key p/a: Spain
Patricia Reid-Douglas ... french work permit coordinator
Adam Rejwan ... assistant: Mr. Lindelof
Deborah Ricketts ... stock footage researcher
Jordi Roca Agut ... assistant: Mr. Albela (as Jordi Roca)
Sheena Ross ... payroll clerk
Alexander Salazar ... production assistant (as Alex Salazar)
Kristen Schreck ... 2nd apoc: los angeles
Shairah ... stand-in
Joecy Shepherd ... script supervisor 2nd unit
Veronika Skarlandtova ... assistant accountant
Natalie Zara Smith ... studio teacher
Bailey Spraggs ... film extra
Brooke Spurling ... film extra
Matt Steinberg ... producer intern
Rebecca Stephenson ... production assistant
Alex Sushil ... production assistant
Kimberley Sutton ... script security
Alia Tarraf ... staff coordinator
Steven Tether ... production assistant
William Tims ... production assistant
Kelli Turner ... paramedic / set safety
Isaac Viejo ... base camp manager
Kimi Webber ... script supervisor
Elizabeth Weinstein ... stand-in
Stephanie Wiese ... film extra
Glenn Williams ... head puppeteer
Roger Williams ... EPK/BTS: Inspired Image Picture Company
Garson Yu ... title design
Robel Zere ... production assistant
Jenny Dent ... studio teacher (uncredited)
Sheila Erdmann ... makeup fx office assistant (uncredited)
Felix Erskine ... composer trailer music (uncredited)
Cory Fleming ... aerial ground coordinator (uncredited)
Juerg Grieder ... media systems engineer (uncredited)
Greg Grusby ... ILM executive staff (uncredited)
Steven Johnson ... production assistant (uncredited)
Matthew Jury ... production staff (uncredited)
Steven Merk ... production assistant (uncredited)
Mandy Newton ... production assistant (uncredited)
Jarin Rossiter ... production accountant 2nd unit (uncredited)
Lynda Schmit ... studio teacher (uncredited)
Daniel Yi ... 4D Editor (uncredited)

Thanks 

Brent Hook ... thanks
Martin Lisius ... acknowledgment: stock footage provided by, Prairie Pictures' Stormstock
Neil McGregor ... production assistant

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed