Edit
The Hitman's Bodyguard (2017) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Patrick Hughes

Writing Credits (in alphabetical order)  

Tom O'Connor ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Elodie Yung ... Amelia Roussel
Ryan Reynolds ... Michael Bryce
Tsuwayuki Saotome Tsuwayuki Saotome ... Kurosawa
Roy Hill Roy Hill ... Helicopter Pilot / Newscaster
Richard E. Grant ... Seifert
Gary Oldman ... Vladislav Dukhovich
Rod Hallett ... Professor Asimov
Yuri Kolokolnikov ... Ivan
Nadia Konakchieva Nadia Konakchieva ... Mrs. Asimov
Valentin Stojanov Valentin Stojanov ... Petr Asimov Jr.
Noortje Herlaar ... ICC Court Clerk
Georgie Glen ... ICC Lead Judge
Michael Gor ... Livitin
Barry Atsma ... Moreno
Ralitsa Vassileva Ralitsa Vassileva ... Newscaster
Abigail McLoughlin Abigail McLoughlin ... News Reporter
Bradley John ... News Reporter
Mariana Vekilska Mariana Vekilska ... News Reporter
Sophia Vassili ... News Reporter
Kirsty Mitchell ... Harr
Samuel L. Jackson ... Darius Kincaid
Tine Joustra ... Renata Casoria
Sam Hazeldine ... Garrett
Joaquim de Almeida ... Jean Foucher
Chris Brazier ... Garrett's Officer
Andy Merchant Andy Merchant ... Coventry Cop
Alan McKenna ... Interpol Agent
Salma Hayek ... Sonia Kincaid
Donna Preston Donna Preston ... Sonia's Cell Mate
Nikolay Stanoev Nikolay Stanoev ... Cashier
Joséphine de La Baume ... Interpol Young Agent
Renars Latkovskis ... Dukhovich Merc
Samantha Bolter ... Coventry Police Officer
Simon Feek Simon Feek ... Police Pilot
Milen Kaleichev Milen Kaleichev ... Merc on Radio
Ori Pfeffer ... Vacklin
Alexander Mercury ... Hacker Merc
Michael Jinks ... English Country Town Night Clerk
Mark Archer Mark Archer ... Ambush Sniper
Justin Pearson ... Ambush Sniper
Russell De Rozario Russell De Rozario ... Nun Driver
Velimir Velev Velimir Velev ... Preacher Murderer
Batola Jean-Jacque Menard Batola Jean-Jacque Menard ... Preacher
Dijarn Campbell ... Young Kincaid
Dawn Sherrer Dawn Sherrer ... Mourner
Derek Morse Derek Morse ... Mourner
Owen Davis ... Mourner
Abbey Hoes ... Flower Stall Clerk
Antoin Cox ... Amsterdam Bartender
Bella Draganova Bella Draganova ... Violin Player
Bruno Salgueiro Bruno Salgueiro ... Speedboat Owner
Nicolas de Pruyssenaere ... Dutch Cop
Bernd Pietsch Bernd Pietsch ... Amsterdam Policeman
Jeffrey Nunes Jeffrey Nunes ... Merc Passenger
Marko Mandic Marko Mandic ... Goran
Vladimir Vladimirov Vladimir Vladimirov ... Fabio
Zlatka Raikova Zlatka Raikova ... Widow
Mounir Margoum ... Zidane
Hristo Petkov Hristo Petkov ... Zidane's Soldier
Stilyan Mavrov Stilyan Mavrov ... Semi-Truck Driver (as Stilian Mavrov)
Yordan Danchev Yordan Danchev ... Doctor
Ulyana Chan Ulyana Chan ... Doctor
Dimitar Bakalov Dimitar Bakalov ... Doctor
Martin Geraskov Martin Geraskov ... Pilot
Ilian Emanviov Ilian Emanviov ... Burly Guard (as Ilian Emanuilov)
Rest of cast listed alphabetically:
Deepak Anand ... Corporate Pedestrian (uncredited)
Manoj Anand ... Corporate Pedestrian (uncredited)
Matias Araujo Matias Araujo ... Student (uncredited)
Lan Artis ... Immigrant (uncredited)
Lee Asquith-Coe Lee Asquith-Coe ... SO19 Officer (uncredited)
Daan Aufenacker ... Pedestrian (uncredited)
Robert-Jan Bartels Robert-Jan Bartels ... Bartender / Pedestrian (uncredited)
Kishore Bhatt ... Pedestrian (uncredited)
Velizar Binev ... Protester (uncredited)
Joe Bryant ... Interpol Agent (uncredited)
Steve Carroll ... Lawyer (uncredited)
Nathanjohn Carter Nathanjohn Carter ... Interpol Guard (uncredited)
Ross Carter ... Interpol Agent (uncredited)
David Chant David Chant ... United Nations Soldier (uncredited)
Mark Christopher Collins ... Interpol Guard (uncredited)
Tom Dab Tom Dab ... Policeman (uncredited)
Truus de Boer ... Cyclist (uncredited)
Michel den Hartog Michel den Hartog ... Tourist / Cyclist (uncredited)
Vikki Edwards Vikki Edwards ... Lawyer at The Hague (uncredited)
Bruno Enrique ... Pedestrian (uncredited)
Karl Farrer ... Barrister (uncredited)
Dino Fazzani ... Prison Guard (uncredited)
Mark Gooden Mark Gooden ... UN Lawyer (uncredited)
Jason Grangier Jason Grangier ... Interpol Agent (uncredited)
Lee Nicholas Harris ... CO19 officer (uncredited)
Richard Hills Jr. Richard Hills Jr. ... Interpol Agent (uncredited)
Ruth Horrocks ... Dutch Police Officer (uncredited)
Patrick Hughes ... Interpol agent (uncredited)
Ty Hurley Ty Hurley ... Policeman (uncredited)
Dimitar Ilkov Dimitar Ilkov ... Agent (uncredited)
Alex Jaep Alex Jaep ... Pedestrian (uncredited)
Judit Jakli Judit Jakli ... Lawyer (uncredited)
Rajesh Kalhan ... Lawyer (uncredited)
Marat Khairoullin Marat Khairoullin ... The Russian (uncredited)
Alex Klaus ... SO19 Officer (uncredited)
Nina Kumar ... Pedestrian (uncredited)
Adam Lazarus ... Courtroom Journalist (uncredited)
Wendelien Lodder Wendelien Lodder ... Woman on the Street (uncredited)
Annishia Camilla Lunette Annishia Camilla Lunette ... Sexy Bar Girl (uncredited)
Bobby Mahmi Bobby Mahmi ... Court Room Guard (uncredited)
Miguel Martins Miguel Martins ... Man on the Street (uncredited)
Bharat Mistri ... Lawyer (uncredited)
Sandeep Mohan ... Court Room Member (uncredited)
Halima Nagori ... Defence Stenographer (uncredited)
Jag Patel ... Corporate Pedestrian (uncredited)
Stephanie Pezolano Stephanie Pezolano ... Defence lawyer (uncredited)
Richard Price Richard Price ... Policeman (uncredited)
Justified Prince Justified Prince ... Passerby (uncredited)
Deborah Rock Deborah Rock ... Defence Lawyer (uncredited)
Mark Ryder Mark Ryder ... Passerby (uncredited)
Bernardo Santos ... Prosecution Lawyer (uncredited)
Madelon Schoenmaker ... Nun (uncredited)
Atul Sharma ... Lawyer (uncredited)
Tamara Sharpe Tamara Sharpe ... Pedestrian (uncredited)
Ruth Shaw Ruth Shaw ... Stenographer (uncredited)
Mark Shrimpton Mark Shrimpton ... Armed Police SCO19 (uncredited)
Amanda Smith Amanda Smith ... Corporate Pedestrian (uncredited)
Alex Temple-Marsh Alex Temple-Marsh ... Paramedic (uncredited)
Andrew Vandaele Andrew Vandaele ... Tourist (uncredited)
Nick Vorsselman Nick Vorsselman ... Boy on Street (uncredited)
Stuart Whelan ... Policeman Lawyer (uncredited)
Chris Wilson Chris Wilson ... ICC Judge (uncredited)

Produced by 

Mark Birmingham ... line producer
Jason Bloom ... executive producer
Christa Campbell ... executive producer
William Paul Clark ... co-producer
Boaz Davidson ... executive producer
Marcel de Block ... co-executive producer
Tom de Mol ... executive producer: Netherlands
Valentin Dimitrov ... line producer
Scott Einbinder ... executive producer
Mark Gill ... producer
Jeffrey Greenstein ... executive producer
Lati Grobman ... executive producer
Samuel Hadida ... co-executive producer
Victor Hadida ... co-executive producer
Veselin Karadjov ... line producer
Avi Lerner ... executive producer
Yariv Lerner ... executive producer
Jing Chris Liu ... executive producer
Qiuyun Long ... executive producer
Matthew Milam ... executive producer (as Matt Milam)
Matthew O'Toole ... producer (as Matt O'Toole)
Christine Otal ... executive producer
Willem Pruijssers ... co-executive producer
Lonnie Ramati ... co-executive producer
Bo Shen ... associate co-producer
Trevor Short ... executive producer
John Thompson ... producer
Douglas Urbanski ... executive producer
Berry van Zwieten ... line producer
Les Weldon ... producer
Shixing Zhou ... associate co-producer

Music by 

Atli Örvarsson

Cinematography by 

Jules O'Loughlin ... director of photography

Film Editing by 

Jake Roberts

Casting By 

Elaine Grainger
Marianne Stanicheva

Production Design by 

Russell De Rozario

Art Direction by 

Tim Blake ... supervising art director
Paula Loos
Rebecca Milton
Katie Money
Ivan Ranghelov ... supervising art director
Jan Rutgers

Set Decoration by 

Claire Nia Richards

Costume Design by 

Stephanie Collie

Makeup Department 

Angela Angelova ... hair coordinator: Bulgaria / makeup coordinator: Bulgaria
Helena Card ... hair stylist: UK / makeup artist: UK
Sally Crouch ... hair stylist: UK / makeup artist: UK
Nancy Daniels ... hair trainee: UK / makeup trainee: UK
Carmen de Fretes ... assistant hair stylist: Netherlands / assistant hair stylist: second unit Netherlands / assistant makeup artist: Netherlands / assistant makeup artist: second unit Netherlands
Yanka Doychinova ... hair stylist: Bulgaria / makeup artist: Bulgaria
Jacqueline Hoogendijk ... key hair stylist: Netherlands / key hair stylist: second unit Netherlands / key makeup artist: Netherlands / key makeup artist: second unit Netherlands
Anita Hvarleva ... hair stylist: Bulgaria / makeup artist: Bulgaria / makeup artist: additional photography (as Ana Hvarleva)
Sofi Hvarleva ... hair supervisor: Bulgaria / makeup supervisor: Bulgaria
Anna Ivanova ... additional makeup artist: second unit Bulgaria
Ivon Ivanova ... makeup artist: second unit Bulgaria (as Ivon Guguchkova-Ivanova)
Calou Jansen ... assistant hair stylist: Netherlands / assistant hair stylist: second unit Netherlands / assistant makeup artist: Netherlands / assistant makeup artist: second unit Netherlands
Nicky Knowles ... key hair stylist / key makeup artist
Svetla Krasteva ... hair stylist: second unit Bulgaria / makeup artist: second unit Bulgaria
David Malinowski ... prosthetics artist: Mr. Oldman (as David Malinoski)
Desislava Manasieva ... additional makeup artist: additional photography
Sara Meerman ... assistant hair stylist: Netherlands / assistant hair stylist: second unit Netherlands / assistant makeup artist: Netherlands / assistant makeup artist: second unit Netherlands
Linda Nolzen ... assistant hair stylist: Netherlands / assistant hair stylist: second unit Netherlands / assistant makeup artist: Netherlands / assistant makeup artist: second unit Netherlands
Timothy Radstaat ... assistant hair stylist: Netherlands (as Thimothy Radstadt) / assistant hair stylist: second unit Netherlands (as Thimothy Radstadt) / assistant makeup artist: Netherlands (as Thimothy Radstadt) / assistant makeup artist: second unit Netherlands (as Thimothy Radstadt)
Georgia Ratcliffe ... hair trainee: UK / makeup trainee: UK
Kath Rayner ... hair stylist: UK / hair stylist: second unit UK / makeup artist: UK / makeup artist: second unit UK
Morag Ross ... hair stylist: Ms. Hayek, UK / makeup artist: Ms. Hayek, UK
Rachael Speke ... hair stylist / makeup artist
Dimitrina Stoyanova ... hair stylist: second unit Bulgaria (as Dimitrina Stoyanova-Didi) / makeup artist: second unit Bulgaria (as Dimitrina Stoyanova-Didi)
Kristina Topalova ... hair stylist: Bulgaria
Hanny van Snippenberg ... assistant hair stylist: Netherlands / assistant makeup artist: Netherlands
Jake Garber ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Steve Cole ... unit manager
Denitza Daverova ... production manager: reshoot
Ingeborg Gravendeel ... production manager
Jeanette Haley ... post-production supervisor
Brian Hayashi ... head of post-production: Millennium Films
Marie Claire Janssen ... production manager
Dot Kyle ... production manager
Katie Shahrokh ... post-production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Margarita Aneva ... second unit third assistant director
Phil Booth ... first assistant director
Asya Chakarova ... second assistant director: second unit
Todor Chapkanov ... first assistant director
Petya Evtimova ... first assistant director / first assistant director: second unit
Vanina Gerova ... trainee assistant director
Mark Goddard ... first assitant director: additional photography
Marios Hamboulides ... assistant director: second unit
Dian Hristov ... second unit director
Laura Jackson ... third assistant director
Karina Kostadinova ... Additional Assistant Director
Sakizli Kristina ... cast pa
Galina Kyuchukova ... second assistant director
Ben Lanning ... key second assistant director
Bryn Lawrence ... crowd second assistant director
Kremena Makarieva ... third assistant director
Laura Moloney ... third assistant director: second unit
Hidde Niels ... third assistant director
Edis Seliminski ... third assistant director: second unit
Barney Shakespeare ... third assistant director: crowd
Zornitsa Tsvetanova ... second second assistant director (as Zornica Cvetanova)
Ina van Beek ... third assistant director
Ventsislav Velichkov ... second unit production assistant
Ivonne Verbeek ... key third assistant director
Beba Yordanova ... trainee assistant director

Art Department 

Krasimir Balchov ... carpenter: Bulgaria
Marchien Bel ... set prep and strike
Ivan Borushev ... welder: Bulgaria
Dirk Buchmann ... property master
Sophie Coombes ... assistant set decorator
Daan Croonenberg ... on set dresser
Kevin Day ... standby props
Gergana Deleva ... set dressing coordinator
Ivan Dimitrov ... set dresser / set dresser/onset
Rumyan Dimitrov ... BG set decorator assistant
Maria Doicheva ... set dressing artist
Stoyan Doychev ... painter
Robert J. Dugdale ... hod painter
Jaap Evers ... car handler
Martin Genchev ... props
Anna Hadzhieva ... art department coordinator
Mitchell Holder ... dressing propman
Enzo Iacono ... Director's previz designer
Veselin Ilov ... carpenter: Bulgaria
Tom Knight ... Assistant Art Director
Peter Krumov ... carpenter
Louise Lannen ... assistant art director
Carole Louise Machin ... dressing props
Charlotte Meakin ... art department assistant
Valesca Meist ... set dresser
Yossif Mladenov ... set designer
Sian Molloy ... assistant set decorator: dailies
Katie Money ... stand by art director
Romee Nederhand ... art department
Paul Oatway ... property master
Vlado Popov ... painter: Bulgaria
Ivan Radev ... sculptor
Joseph Rogers ... daily props trainee
Rosen Stefanov ... leadman set dressing
Kristian Stoyanov ... set dresser / set dresser/onset
Rebecca Thomas ... production buyer
Amy-Ciara Turner ... petty cash buyer
Irina Valcheva ... painter: Bulgaria
Beau Vance ... standby props
Evgeni Vladimirov ... carpenter
Danny Winship ... propman: dailies
Sebastian Wood ... art department assistant
Graham Wyn Jones ... storyboard artist
Evgeni Yordanov ... construction manager
Leo Zandvliet ... props
Zhivko Zhelyazkov ... storyboard artist
Christian Dimitrov ... concept artist (uncredited)

Sound Department 

Dafydd Archard ... re-recording mixer
Thibault Arnold ... adr mixer: Paris
Linda Brenon ... adr mixer
Tim Cavagin ... re-recording mixer
Aran Clifford ... sound mix technician
Antoin Cox ... production sound mixer
Justin M. Davey ... re-recording mixer: Dolby Atmos Mix
Brad Flick ... additional sound editor
Tessa Fransen ... trainee: amsterdam
Luke Gentry ... sound effects editor
Dominic Gibbs ... supervising sound editor
Sue Harding ... foley artist
Sophia Hardman ... additional Foley editor
Martijn Helle ... adr mixer: Amsterdam
Bill Higley ... adr mixer
Kiril Kaloyanov ... boom operator: sofia
Kasper Koudenburg ... second unit sound: amsterdam
Django Kroon ... second unit sound: amsterdam
Ben Meechan ... sound designer
Adam Mendez ... foley mixer
Ivaylo Natzev ... adr recording mixer
Kevin Penney ... foley editor
Peter Polak ... second unit sound / sound trainee
Timothy Siddall ... dialogue & adr editor
Owen Spencer ... boom operator: london
Jack Stew ... foley artist
Sil Stranders ... sound recordist
Jason Swanscott ... foley artist
Boris Tanchev ... sound mixer: second unit
Kasper van Wieringen ... boom operator: amsterdam
Max Walsh ... sound mix technician
Mark Wellman ... boom operator

Special Effects by 

Jonathan Barrass ... set supervisor
Maxim Bos ... special effects assistant
Sam Conway ... special effects supervisor
Laurence Harvey ... special effects workshop supervisor
Michel Jancso ... special effects technician: Amsterdam
Ivo Jivkov ... special effects supervisor: Bulgaria
Zarko Karatanchev ... pyro effects supervisor
Eldon Koppe ... special effects assistant
Jack Longmate ... special effects technician
Anna McKillop ... special effects technician
Tsvetan Miladinov ... special effects technician
Wojciech Omozik ... special effects technician
Tez Palmer ... special effects coordinator
Nick Smith ... special effects
Nils Verstraete ... special effects technician: amsterdam
Dan Vico ... special effects assistant
Mark White ... seinor speicel effects technian / seinor tech
Rick Wiessenhaan ... special effects supervisor: amsterdam
Elena Zhekova ... special effects coordinator: Bulgaria unit

Visual Effects by 

Ivan Alaykov ... visual effects artist
Kiril Altakov ... lighting td
Angel Angelov ... lead matte painter
Vanya Benelinova ... visual effects coordinator
Ivailo Bonev ... concept art and matte paintings
Yana Chervenyashka ... concept art and matte paintings
Stanislava Chiflichka ... digital compositor
Kristina Dasheva ... digital compositor
Atanas Dichev ... visual effects project coordinator
Christian Dimitrov ... matte painter
Paounka Dimitrova ... fx td
Anton Donchev ... digital compositor
Stanislav Draganov ... visual effects artist
Bahtiar Emin ... digital compositor
Georgi Garnevski ... visual effects coordinator
Kiril Georgiev ... visual effects coordinator
Martin Georgiev ... human resources manager
Veselina Georgieva ... visual effects supervisor
Sofia Gesheva-Aleksieva ... digital compositor
Danail Hadzhiyski ... visual effects producer
Violina Hristova ... visual effects artist
Andrey Hristozov ... visual effects editor
Daniel Ivanov ... visual effects editor
Ivelin Ivanov ... digital compositor
Mihail Ivanov ... senior matchmove artist
Pehlivan Ivanov ... digital compositor
Tsvetan Ivanov ... visual effects
Katya Ivanova ... digital compositor
Kremena Ivanova ... visual effects project coordinator
Nelly Kalcheva ... vfx marketing
N. Bantu Key ... digital colorist: marketing (as Ntana Key)
Dimitar Kolev ... compositor
Galina Krasimirova ... digital compositor: WWFX
Gordana Krsteva ... digital compositor
Kalin Krumov ... lead compositor
Matthew Lawrence ... motion graphics: end titles
Desislava Lazarova ... visual effects editor
Katya Lazarova ... digital compositor
Yuliya Manolova ... visual effects coordinator
Silviya Mariyanova ... visual effects project manager
Jordan Markov ... director operations: WorldWide FX
Velislava Mihailova ... digital effects artist
Stefan Mihalev ... digital compositor
Radoslav Misarokov ... lead visual effects project manager
Nikolay Mishonov ... senior fx td
Vasilina Mitkova ... digital compositor
Rositsa Neame ... digital effects artist
Encho Nedevski ... visual effects
Bogdan Nedkov ... digital compositor
Carlo Orlandi ... digital compositor
Pietro Orlandi ... digital compositor
Nikolay Pachov ... visual effects editor
Hristina Patkova ... digital compositor
Peyo Peev ... visual effects artist
Diyan Penev ... digital compositor
Thony Perity ... senior systems administrator
Nick Peshunoff ... visual effects coordinators supervisor
Petko Petkov ... digital compositor
Gergina Petrova ... digital compositor
Julia Petrova ... digital compositor
Pavlina Petrova ... concept art and matte paintings
Iasen Pisarov ... visual effects artist
Maria Popova ... digital compositor
Milena Radeva ... senior tracking artist
Anton Raynov ... modeler: texture artist
Johan Rosenberg ... digital compositor
Ivan Roujev ... concept artist: matte painter
Elena Sandulova ... vfx studio executive
Svetoslav Savov ... visual effects
Asa Shoul ... digital colourist
Aleksandar Slavov ... digital compositor
Boris Sokolov ... digital compositor
Lyubov Spasova ... digital compositor
Atanas Stankov ... digital compositor
Stanislav Stavrev ... digital compositor
Velislav Stefanov ... digital compositor
Stoimen Stoyanov ... senior compositor
Vyara Stoyanova ... digital compositor
Georgi Svetlomirov ... visual effects artist
Stefan Tchakarov ... visual effects studio supervisor: Worldwide FX
Denis Tomov ... lighting artist
Peter Tomov ... matchmove head of department
Svetlin Tsonev ... head of modeling and texturing department
Iveta Tsvetkova ... visual effects coordinator
Adriana Valcheva ... digital compositor
Valeria Valeva ... digital compositor
Daniel Vasev ... digital compositor
Vladimir Vatev ... digital compositor
Petar Velitchkov ... visual effects artist
Yulian Velkov ... vfx data wrangler on set
Stefan Vichev ... digital compositor
Sean Wheelan ... visual effects producer
Radoslav Yanudov ... digital compositor
Diana Yordanova ... digital compositor
Monika Zhelevska ... digital compositor

Stunts 

Heidi Alemans ... stunt performer: Netherlands
Guiomar Alonso ... stunt performer: U.K.
Boyan Anev ... stunt performer: Bulgaria
Angel Angelov ... stunt performer: Bulgaria
Dian Angelov ... stunt performer: Bulgaria
Mark Archer ... stunt performer: U.K.
Asen Asenov ... stunt performer: Bulgaria
Denislava Asenova ... stunt performer: Bulgaria
Benjamin Ashley ... stunt performer: U.K.
Slave Asiov ... stunt performer: Bulgaria
Thomas Billings ... stunt performer: U.K.
Kjer Bongers ... stunt performer: Netherlands (as Guillermo Bongers)
Chuck Borden ... stunt performer: Netherlands
Boris Borisov ... stunt performer: Bulgaria
Chris Bowden ... stunt performer: U.K.
Adam Brashaw ... stunt double: ryan reynolds
Chris Brazier ... stunt performer: U.K.
Aidan Brindle ... stunt double: ryan reynolds
Nick Brocha ... stunt performer: Netherlands
Alex Buiter ... stunt performer: Netherlands
Andrew Burford ... stunt performer: U.K.
François Coetzer ... Key Stunt Rigger / stunt performer: Bulgaria
Jonathan Cohen ... stunt performer: U.K.
Joel Conlan ... stunt performer: U.K.
David Chan Cordeiro ... stunt performer: Netherlands
J.P. de Kam ... stunt performer: Netherlands
Nicolas de Pruyssenaere ... stunt performer: Netherlands
Deklan Dimitrov ... stunt performer: Bulgaria (as Deylan Dimitrov)
Georgi Dimitrov ... stunt performer: Bulgaria (as Georgi Dimitrov-Bomba)
Ilyan Dimitrov ... stunt performer: Bulgaria (as Ilian Dimitrov)
Ivailo Dimitrov ... stunt performer: Bulgaria
Ivaylo Dimitrov ... stunt performer: Bulgaria
Miroslav Dimitrov ... stunt performer: Bulgaria
Marina Dimitrova ... stunt performer: Bulgaria
Dimiter Doichinov ... stunt performer: Bulgaria (as Dimitar Doychinov)
Levan Doran ... stunt performer: U.K.
Gaicho Doykov ... stunt performer: Bulgaria (as Gaicho Doikov)
Kiante Elam ... stunt double: Samuel L. Jackson
Robert Eleveld ... stunt performer: Netherlands
Klaas Enthoven ... stunt performer: Netherlands
Bradley Farmer ... stunt performer: U.K. (as Brad Farmer)
Elaine Ford ... stunt performer: U.K.
Eric Ford ... stunt performer: Netherlands
Rene Gaemers ... stunt performer: Netherlands
Genadiy Ganchev ... stunt performer: Bulgaria (as Genady Ganchev-Gena)
David Garrick ... stunt performer: U.K.
Marco Gerris ... stunt performer: Netherlands
David R. Grant ... stunt performer: U.K. (as David Grant)
Evangelos Grecos ... stunt coordinator: Netherlands
James Grogan ... assistant stunt coordinator
Joseph Grogan ... stunt performer: U.K.
Lubo Grozdanov ... stunt performer: Bulgaria
Zahari Grozdanov ... stunt performer: Bulgaria (as Zahari Grozdonov)
Tom Hallahan ... stunt performer: U.K.
Richard Hansen ... stunt performer: U.K.
Gaby Hoogenboom ... stunt performer: Netherlands
Adam Horton ... Bulgaria and Netherlands floor supervisor
Viktor Hristov ... stunt performer: Bulgaria
Rob Hunt ... stunt performer: Netherlands
Radoslav Ignatov ... stunt performer: Bulgaria
Borislav Iliev ... stunt coordinator: Bulgaria
Ilko Iliev ... stunt performer: Bulgaria (as Iliko Iliev)
Ivan Iliev ... stunt performer: Bulgaria
Mihail Iliev ... stunt performer: Bulgaria
Tsvetolyub Iliev ... stunt performer: Bulgaria (as Cvetolub Iliev)
Ilian Imanoilov ... stunt performer: Bulgaria
Genko Ivanov ... stunt performer: Bulgaria
Martin Ivanov ... stunt performer: Netherlands
Jack Jagodka ... stunt performer: U.K. (as Jack Jag)
Stewart James ... stunt performer: U.K.
Danko Jordanov ... stunt performer: Bulgaria
Milen Kaleichev ... stunt performer: Bulgaria (as Milen Kaleychev)
Delyan Kaloyanov ... stunt department office coordinator - Bulgaria
Svetoslav Kangalov ... stunt performer: Bulgaria
Micka Karlsson ... stunt performer: Netherlands
Ivo Kehayov ... stunt performer: Bulgaria (as Ivo Kehaiov)
Kalin Kerin ... stunt performer: Bulgaria
Sandra Kier ... stunt performer: Netherlands
Kristiyan Kolin ... stunt performer: Bulgaria (as Kristian Kolin)
Renars Latkovskis ... stunt performer: U.K.
Maurice Lee ... stunt performer: U.K.
Guy List ... stunt performer: U.K.
Phil Lonergan ... stunt performer: U.K.
Paul Lowe ... stunt performer: U.K.
Angel Lukanov ... stunt performer: Bulgaria
John Macdonald ... stunt performer: U.K.
Russell MacLeod ... stunt performer: U.K.
Georgi Manchev ... stunt performer: Bulgaria
Simona Mancheva ... stunt performer: Bulgaria
Stilyan Mavrov ... stunt performer: Bulgaria
Kye Mckee ... stunt performer: U.K.
Trayan Milenov-Troy ... assistant stunt coordinator: Bulgaria
Peter Miles ... stunt performer: U.K.
Lee Millham ... stunt performer: Netherlands
Venko Mishev ... stunt performer: Bulgaria
Cali Nelle ... stunt double: Samuel L. Jackson
Dubromir Neychev ... stunt performer: Bulgaria
Jeffrey Nunes ... stunt performer: Netherlands
Nathan Parker ... stunt performer: Netherlands
Radoslav Parvanov ... stunt performer: Bulgaria
Ian Pead ... stunt performer: U.K.
Justin Pearson ... stunt performer: U.K.
Peter Pedrero ... stunt performer: U.K. (as Pete Pedrero)
Valentin Peev ... stunt performer: Bulgaria
Velizar Peev ... stunt performer: Bulgaria
Martin Pemberton ... stunt performer: U.K.
Rashid Phoenix ... stunt performer: U.K.
Bernd Pietsch ... stunt performer: Netherlands (as Bernd Pietch)
Greg Powell ... stunt coordinator
Tilly Powell ... stunt performer: U.K.
Krum Rangelov ... stunt performer: Bulgaria
Daniel Rawlings ... stunt performer: U.K.
Elitsa Razheva ... stunt performer: Bulgaria (as Elitsa Rajeva)
Stefan Richter ... stunt performer: Netherlands
Tom Rodgers ... stunt performer: U.K.
Nick Roeten ... stunt performer: Netherlands
Daniel Rowlins ... stunt performer: U.K.
Bruno Salgueiro ... stunt performer: Netherlands
Christian Salzwedel ... stunt performer: Netherlands
Noi Pakon Schuijffel ... stunt performer: Netherlands
Pavel Shalamanov ... stunt performer: Bulgaria
Stefan Shopov ... stunt performer: Bulgaria
Krasimir Simeonov ... stunt performer: Bulgaria
Kriasimir Simeonov ... stunt performer: Bulgaria
Vasil Simeonov ... stunt performer: Bulgaria
Dessy Slavova ... stunt performer: Bulgaria (as Desislava Asenova)
Marco Sleeswijk ... stunt performer: Netherlands
Claudine Sleeswijk-Monart ... stunt performer: Netherlands (as Claudine Sleeswijk)
Venice Smith ... stunt double: Samuel L. Jackson
Simeon Spasov ... stunt performer: Bulgaria
Tommy Srisangkhan ... stunt performer: Netherlands
Georgi Stanislavov ... stunt performer: Bulgaria (as Vasil Yordanov)
Amy Stares ... Stunt Department Coordinator
Sam Stefan ... stunt performer: U.K. (as Samuel Stefan)
Marcel Stefanski ... stunt performer: Netherlands
Helen Steinway Bailey ... stunt performer: U.K. (as Helen Bailey)
Vencislav Stojanov ... stunt performer: Bulgaria (as Vencislav Stoyanov)
Roy Taylor ... stunt performer: U.K.
Kiril Todorov ... stunt performer: Bulgaria
Dion Tombal ... stunt performer: Netherlands
Veselin Troyanov ... stunt performer: Bulgaria (as Veselin Trayanov)
Teodor Tsolov ... stunt performer: Bulgaria
Astrid Tudjun ... stunt performer: Netherlands
Philip van der Eijk ... stunt performer: Netherlands
Bart Van Der Linden ... stunt performer: Netherlands (as Bart van der Linden)
Mariken van Lammeren ... stunt performer: Netherlands
Simon van Lammeren ... stunt performer: Netherlands
Tony Van Silva ... stunt performer: U.K.
Simeon Varbanov ... stunt performer: Bulgaria
Snejina Vasileva ... stunt performer: Bulgaria
Tihomir Vinchev ... stunt performer: Bulgaria
Ivan Vodenicharov ... stunt performer: Bulgaria (as Ivan Vodencharov)
Brian van de Vooren ... stunt performer: Netherlands
Ivo Vuchkov ... stunt driver / stunt performer: Bulgaria
Calvin Warrington-Heasman ... stunt performer: U.K. (as Calvin Heasman)
Joe Watts ... stunt performer: U.K.
Reg Wayment ... stunt performer: U.K.
Annabel Elizabeth Wood ... stunt performer: U.K. (as Annabel Wood)
Genko Yordanov ... stunt performer: Bulgaria
Vasil Yordanov ... stunt performer: Bulgaria (as Vasil Jordanov)
Guiomar Alonso ... stunt double: elodie yung (uncredited)
Kevin Beard ... stunt coordinator: additional photography (uncredited)
Kjer Bongers ... stunt performer (uncredited)
Nick Brocha ... stunt driver (uncredited)
Mauro Calo ... stunt driver (uncredited)
Ivailo Dimitrov ... stunt double: Yuri Kolokolnikov (uncredited)
Bradley Farmer ... Stunt Double: Gary Oldman (uncredited)
Rene Gaemers ... stunt performer: Goran Merc (uncredited)
Marco Gerris ... stunt performer: Goran Merc (uncredited)
Evangelos Grecos ... stunt double (uncredited)
James Grogan ... fight coordinator (uncredited)
Adam Horton ... stunt performer (uncredited)
Dian Hristov ... stunt coordinator (uncredited)
Radoslav Ignatov ... stunt double: Gary Oldman (uncredited)
Danko Jordanov ... stunt double: Ryan Reynolds (uncredited)
Tony Lazzara ... stunt performer (uncredited)
Angel Lukanov ... stunt driver (uncredited)
Kye Mckee ... stunt double (uncredited)
Astrid Mestebeld ... stunt performer (uncredited)
Lee Millham ... stunt driver (uncredited)
Peter Pedrero ... full body burn (uncredited)
Bruno Salgueiro ... stunt performer: Boat Owner (uncredited)
Dessy Slavova ... stunt double: Elodie Yung (uncredited)
Georgi Stanislavov ... stunt rigger (uncredited)
Helen Steinway Bailey ... stunt double: Salma Hayek (uncredited)
Bart Van Der Linden ... stunt double: Yuri Kolokolnikov (uncredited)
Simon van Lammeren ... stunt arranger (uncredited) / stunt performer: Vacklin Agent (uncredited)
Brian van de Vooren ... stunt rigger (uncredited)
Calvin Warrington-Heasman ... stunt double: Joaquim de Almeida (uncredited)
Marina Yordanova ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Ryan S. Adams ... camera trainee
Suman Allakki ... camera trainee
Nikola Angelov ... data manager: second unit
Angel Balakchiyski ... action camera operator additional shooting period / first assistant camera additional shooting period
Borislav Belberov ... second assistant camera
Ian Bird ... key grip
Flip Bleekrode ... first assistant camera: second unit
Iordan Borissov ... First Assistant Camera: Additional Photography
Danny Brennan ... grip trainee: second unit
Quentin Brown ... digital imaging technician: UK 2nd unit dailies
Mick Casserly ... electrician: UK
John Connon ... key grip
Ashley Cooke ... second assistant camera: pickups
Adam Dale ... aerial director of photography
Kriss Dallimore ... clapper loader: dailies
Robert Jaap de Lange ... "C" camera: 1st unit Amsterdam / "D" camera: 2nd unit
Rolf Dekens ... camera operator
Claudio Del Gobbo ... 2nd unit rigging grip
Desislav Dimitrov ... best boy grip
Yordan Dimitrov ... drone technician: Bulgaria
Laurens Eindhoven ... best boy
Jack English ... still photographer
Stefan Filipov ... video assist assistant: main unit
Luke Geissbuhler ... additional photography
Tony Hannington ... electrician: UK
Gareth Harfoot ... aerial camera operator
Justin Hawkins ... first assistant camera: dallies
Tony Hayes ... rigging gaffer
Rufus Heikens ... second assistant camera: Netherlands
Ivo Hristov ... electrician
Hristo Idakiev ... gaffer
Anton Ivanov ... electrician
Geo Ivanov ... camera operator second unit
Ivaylo Ivanov ... B Camera Operator 2ND UNIT (as Ivo Ivanov)
Demetri Jagger ... video assist operator: second Unit
Veliko Karachiviev ... digital imaging technician assistant
Dominique Kaya ... production assistant
Dean Kennedy ... electrician
Thomas Kool ... electrician
Peter Kostov ... electrician
Dimitar Krustev ... cable cam operator / drone pilot: second unit
Ed Lancaster ... bestboy grip
Jasper Leeman ... russian arm technician
Svetoslav Mateev ... d.i.t / digital imaging technician
Vladislav Mateev ... first assistant camera: c camera
Neil McConville ... assistant camera: dailies
Ivelin Metodiev ... central loader: second unit
Neven Mihailova ... camera operator: c camera
Pavel Mitov ... gaffer: second unit
Nikolaj Najdenov ... Rollerblade Action Camera
Romualdo Nati ... flight head technician: Bulgaria 2nd Unit
Kaloyan Nedelchev ... first assistant camera: "B" camera - Second Unit
Paula Nenova ... first assistant camera
Radoi Nikolov ... d camera second assistant camera
Alfie Oldman ... camera trainee
Jur Oster ... electrician
Mark Packman ... electrician: UK
Vasil Paunov ... Crash cameras assistant
Kaloyan Pehlivanski ... grip
Ivo Peitchev ... camera operator: b camera
Maxim Penev ... second assistant camera
Georgi Petkov ... key grip second unit
Radoslav Petkov ... video assist operator/playback
Jarl Piepers ... d camera second assistant camera
Georgi Raykov ... steadicam operator: camera operatotor
Dani Rose ... drone pilot
Bjorn Schumacher ... grip
Lorenzo Senatore ... director of photography: 2nd unit
Richard Simkins ... c camera focus puller
Iva Slavova ... cable cam camera operator: Amsterdam / drone camera operator: 2nd Unit Bulgaria
Alan Stewart ... director of photography second unit UK
Petar Stoianov ... grip
Milen Stoilov ... electrician
Atanas Stoyanov ... best boy rigging grip
Nikolay Stoyanov ... data management technician
Ben Suter ... electrician: UK
Melanie Tenhagen ... electrician
Nick C. Teulon ... grip dailies
Steven Toft ... Video Operator 2nd Unit UK dalies
Krasimir Tomov ... cable camera / rigger
Emiliano Topai ... first assistant camera: "A" camera - second unit
Alexandre Trenev ... electrician
Ivailo Tzvetkov ... first assistant camera
Kiril Valchanov ... camera operator: second unit
Sigi van 't Schip ... camera trainee
Gregoor van de Kamp ... electrician
Abel van Dijk ... central loader / second assistant camera
Jan van Meel ... camera trainee
Erik Van Wouden ... gaffer
Ole van Wouden ... electrician
Simon Varsano ... still photographer: second unit
Konstantin Vasilev ... second assistant camera
Ivan Vatsov ... a camera second unit
Ivo Velkov ... dit
Esther Venanzi ... second assistant camera: "A" camera - second unit
Damien Walsh ... a camera focus puller
Kupa Warner ... second assistant camera
Steve Wells ... grip assistant
Wesley Westerhuis ... grip assistent
Shawn White ... gaffer
Mihail Yanakiev ... second assistant camera: a camera
Sergey Zhelezko ... epk video
Greg Powell ... camera boat driver: Netherlands Unit (uncredited)

Animation Department 

Peter Bakalov ... animator
Borislav Dimitrov ... animator
Peter Gachev ... animator
Tsvetan Ivanov ... animator

Casting Department 

Katerina Goranova ... casting assistant
Emma Gunnery ... casting associate
Hrista Ilieva ... extras casting
Dennis Luyf ... extra casting: Netherlands
Marianne Stanicheva ... casting Bulgaria
Svetoslav Svilenov ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Isabella Artitzone ... principal costume standby
Alice Buckingham ... additional costumer: UK
April Church ... additional costumer: UK
Ellen Crawshaw ... assistant costume designer
Nadya Dobrikova ... set costumer
Fleur Enderberg ... costume supervisor
Anna Filipova ... set costumer
Anna Gelinova ... costume supervisor
Rosen Georgiev Georgiev ... costumer
Mia Gray ... costume buyer: daily
Chloe Holdforth ... additional costumer: UK
Askia Won-Ling Jacob ... personal costumer: Mr. Jackson
Rebecca Jempson ... costume assistant
Daphne Jonas ... wardrobe assistant
Yasemin Kascioglu ... additional costumer
Samantha Kent ... costume daily
Beth Lewis ... key costume supervisor
Ellen Liem ... wardrobe assistant
Marina Proykova ... set costumer
Gabriella Ruget ... additional costumer: UK
Lara Schellekens ... wardrobe assistant
Vyarka Sirkova ... key costumer
Emily Thomson ... principal standby
Didi Tzvetkova ... set costumer
Maxa van Panhuis ... assistant costumer
Georgi Petrov Yakimov ... costume supervisor, second unit / set costumer

Editorial Department 

Lyubomir Balabanov ... assistant editor: Trainee
Gemma Bourne ... second assistant editor
Jivko Chakarov ... post-production supervisor
Johnathan Wei Dickinson ... conform editor
Alex Fenn ... first assistant editor
Cheryl Goodbody ... Post Production Coordinator
Robert A. Haynes ... mastering
Ivan Todorov Ivanov ... assistant editor
Steve Knight ... digital intermediate coordinator
Jateen Patel ... colorist / digital colorist
Cesar Guto Piletti ... digital intermediate assistant
Otto Rodd ... digital intermediate operator
Andrew Scattergood ... digital intermediate operator
Asa Shoul ... colorist
Iain Thomson ... assistant editor
Ben-Roy Turner ... digital intermediate operator
Isabel Zippert ... digital intermediate conform editor

Location Management 

Tom Bosanquet ... location manager
Maarten Buurlage ... location manager: Amsterdam
Ben Frost ... location manager
Ing Lim ... location scout amsterdam / locationmanager amsterdam
Paul Marbus ... Additional Location Scout The Netherlands
Elliott Meddings ... locations scout
Rutger Meijerink ... location manager
Stephen Parker ... location scout (as Stephen G. Parker)
Iva Petkova ... location manager
Yanick Pilgram ... location assistant
James Player ... supervising location manager
Bram Smits ... locations assistant: Netherlands
Nasko Vulev ... supervising location manager

Music Department 

Selena Arizanovic ... music supervisor
Andrew Caine ... vocals
Peter Clarke ... temp music editor
Sam Dudley ... music preparation assistant
Kristjan Edelstein ... musician: guitar
Nana Genesis ... vocals
Dmitri Golovko ... composer: additional music
Lillie Harris ... music preparation
Jörg Hüttner ... sound and instrument design
Stefan Karrer ... soundtrack producer
Julian Kershaw ... orchestrator
Sai Sriram Maddury ... technical score supervisor
Claudio Olachea ... composer: additional music / musician: harmonica
Samúel J. Samúelsson ... musician
Beverley Skeete ... vocals
Laurence Ungless ... musician: double bass
John Warhurst ... music editor
Marli Wren ... additional music mixing / assistant music mixing
Hilda Örvarsdóttir ... vocals

Transportation Department 

Laurelle Bakker ... assistant transportation captain
Daniel Balchev ... driver
Paul Davies ... unit driver
Mattieu de By ... driver: Mr. Reynolds: Netherlands
Ben Dillon ... picture vehicle supervisor
Pavel Ignatov ... driver
Andrew James ... driver: cast
Eric Jaspers ... truck driver: Netherlands
Hefin Jones ... Driver wardrobe bus
Simon Jones ... transportation captain
Yavor Mantarkov ... driver: cast
Dean Moran ... transportation captain
David Rosenbaum Jr. ... unit driver
David Rosenbaum ... driver: cast
Plamen Simeonov ... driver
Jamie L Smith ... action vehicle driver: picture cars
Miroslav Spasov ... honeywagon driver: Bulgaria
Zahari Todorov ... driver
Henno van Bergeijk ... picture car coordinator: Netherlands
Remco van de Kant ... transportation captain: Netherlands
Boike van der Zee ... transportation captain

Other crew 

Ilina Alexandrova ... assistant: Mr. Reynolds, Bulgaria (as Irina Alexandrova)
Nicole Alphonce ... stand-in: for Elodie Yung/Amelia Roussel
Bob Aronds ... production assistant
James Ayling ... stand-in: for Richard E. Grant/Seifert
Elena Baranova ... dialect coach
Omar Baroud ... voice artist
Jasmine Becker-Williams ... assistant to producers
David Boden ... production coordinator
Charles Bodycomb ... armourer
Mark Bol ... safety diver: Netherlands Unit
Marc Bosch ... Stand-in: Ryan Reynolds
Hans Broers ... boat support: Netherlands Unit
Chris Brown ... Lionsgate production consultant
Kriss TheDish Brown ... Satellite Internet, 4G Wifi Engineer & IT Support
Daniel Bruckner ... assistant: Mr. Lerner
Faz Buffery ... crowd pa
Nikki Chamberlin ... production accountant
Malcolm Cheatle ... security
Ian Creed ... marine coordinator: Netherlands Unit
Matt Curtis ... title designer
John De Graaf ... security: Mr. Reynolds, Netherlands
Joelle Delhaye ... production assistant
Robin Demetriou ... catering supervisor
Bart den Ouden ... safety diver: Netherlands Unit
Selma Derks ... production assistant
Moby Dick ... safety diver: Netherlands Unit
Emanuela Dimitrova ... script supervisor assistant
Nicole Dittmar ... production assistant
Moses Doeioba ... stand-in: for Samuel L. Jackson/Darius Kincaid
Kira Dominguez ... assistant: Salma Hayek Pinault
Barbara Dorrestein ... set production assistant
Michael Dovey ... Film & Media travel services
Gwendolynn Duijvestijn ... assistant: Mr. Reynolds, Netherlands
Erik Feig ... production executive
Kyran Ford ... analyst
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Tsvetomir Ganev ... stand-in: for Ryan Reynolds/Michael Bryce
Christina Kelton Garner ... assistant: Mr. Reynolds, UK (as Christina Garner)
Andrew Gayle ... stand-in: for Samuel L. Jackson/Darius Kincaid
Sharon Geervliet ... production assistant
Hristian Georgiev ... stand-in: for Gary Oldman/Vladislav Dukhovich
Milena Georgieva ... production accountant assistant
Rebecca Gibson ... assistant to producers
Rodney Glunder ... stand-in: for Samuel L. Jackson/Darius Kincaid
Teddy Greenstein ... mandoki wrangler
Jimmy Groeneveld ... wet down
Chris Gudgeon ... stand-in: for Joaquim de Almeida/Jean Foucher
Harry Guest ... floor runner
Tzvetelina Hadjieva ... medic on set
Sam Hare ... stand-in: Gary Oldman
Lee Nicholas Harris ... action vehicle driver
Robert Havill ... set production assistant: dailies
Robert A. Haynes ... quality control
Joe Hennessy ... head of security
David Higgins ... Personal Trainer to Samuel L. Jackson
Rob Hittinger ... boat technician: Netherlands Unit
Dennis Hoekstra ... production assistant
Melissa House ... miscellaneous crew
Jay Julier ... set pa dailies
Milena Karova ... production coordinator: reshoot
Lisa Kelsey ... production coordinator
Chloe King ... set production assistant
Yavor Kirilov ... assistant
Sander Jan Klerk ... ADR voice
Innes Knight ... firearms technician
Mick Knippers ... safety diver: Netherlands Unit
Leon Koop ... additional crew
Rogier Kramer ... production assistant
Kees-Jan Kuit ... boat technician: Netherlands Unit
André Kwadijk ... safety diver: Netherlands Unit
Emily Leach ... assistant production coordinator: dailies
Shiri Lerner ... production coordinator: usa
Stanomir Marinov ... stand-in: for Yuri Kolokolnikov/Ivan
Valeria Marinova ... production coordinator: Netherlands & Bulgaria 2nd Unit
Elizabeth McCafferty ... Stand in: Elodie Young
Liam McCartney ... supervising armourer
Volney McFarlin ... assistant: Mr. Jackson
James McFay ... Director's Script Development Assistant
Roy Merkelbach ... location assistant
Sarah Minchin ... location accountant
Laura Moloney ... set production assistant
Debbie Moseley ... first assistant accountant
Neil Murphy ... stand-in: for Marko Mandic/Goran
Julian Naidenov ... stand-in: for Ryan Reynolds/Michael Bryce
Margarita Nakova ... stand-in: for Elodie Yung/Amelia Roussel
Dean Okazaki ... legal and bussiness affairs manager
Paul Pattison ... picture double: for Ryan Reynolds/Michael Bryce
Ted Peet ... safety diver: Netherlands Unit
Nico van Pelt ... production assistant
Petia Petrova ... assistant production coordinator
Violeta Piperevska ... production coordinator: Bulgaria
Joy Possel ... production assistant
Lizzie Pritchard ... script supervisor
Felix Pyne ... location assistant
Rashad Qasem ... distribution manager
Kristina Radicheva ... production staff
Hristo Radnev ... stand-in: for Rod Hallett/Professor Asimov
Tom Ralphs ... armourer
Lonnie Ramati ... production business affairs
Jamie Reed ... analyst
Steve Richard ... immigration consultant
Russ Riggins ... evp finance & operations: Millennium Films
Danielle Rogers ... directors assistant
Ben Rothwell ... armoury coordinator
Job Rozenburg ... safety diver: Netherlands Unit
Harry Rylott ... production assistant
Will Samuelson ... specialist film pilot
Faujja Singh ... armourer
Vicki Smith ... travel coordinator
Natasha Spraggs ... payroll accountant
Roxanne Stam ... child supporter
Trevor Stanley ... financial controller
Andy Stephens ... aerial operations manager
Luke Sullivan ... paramedic
Ray Tamayo ... corporate accountant
Lyudmil Tanev ... set coordinator bg
Jessica Tolan ... cashier
Lisa Turner ... production staff: Product Placement
Andrea Van Delft ... assistant boat manager: Netherlands Unit
Sharon van den Hatert ... production coordinator
Victor van den Heuvel ... production assistant
Milou van der Kolff ... production assistant
Rob Van Der Kreek ... boat technician: Netherlands Unit
Tony Van Der Velden ... safety diver: Netherlands Unit
Jelle Van Der Werff ... set firefighter
Ivor Van Der Zee ... boat technician: Netherlands Unit
Sil Van Der Zee ... boat technician: Netherlands Unit
Ad Van Dommele ... security: Mr. Jackson, Netherlands
Michael van Driel ... production assistant
Sebastiaan van Eis ... production assistant
Marleen van Gelder ... production assistant
Erik van Wegen ... assistant to producers: Netherlands
Dominique Vannod ... stand-in: for Tine Joustra/Renata Casoria
Pieter Veenhof ... car coordinator: Dutch part
Stefania Velichkova ... script supervisor: second unit
Harm Verbeten ... set medic
Wim Vroon ... safety diver: Netherlands Unit
Thomas Walraven ... set medic
Craig Walser ... writing consultant
Cas Walter ... financial coordinator
Julie Weisel ... accounting: Millennium Media
Katherine McCormack Wherry ... unit publicist (as Katherine McCormack)
Richard Wild ... weather consultant
Petar Yankov ... production assistant
Minke Zijlmans ... production coordinator
Don Saladino ... Trainer: Ryan Reynolds (uncredited)

Thanks 

Doreen Boonekamp ... special thanks
Ronald de Hoon ... special thanks
Nik Ellwood ... special thanks
Simone Kaagman ... special thanks
Mark L. Smith ... extra special thanks
Dwight Snell ... special thanks
Tom Sulkowski ... acknowledgment
George van Breemen ... special thanks
Eva Van Der Ven ... special thanks
José van Doorn ... special thanks
Manon van Melick ... special thanks
Corine Vos ... special thanks
James Alexander Waller ... the producers wish to thank (as James Waller)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed