Poster

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2 ()


Reference View | Change View


As the war of Panem escalates to the destruction of other districts, Katniss Everdeen, the reluctant leader of the rebellion, must bring together an army against President Snow, while all... See more »

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Katniss Everdeen
...
Peeta Mellark
...
Gale Hawthorne
...
Haymitch Abernathy
...
President Snow
...
Plutarch Heavensbee
...
President Alma Coin
...
Primrose Everdeen
...
Finnick Odair
...
Effie Trinket
...
Boggs
...
Johanna Mason
...
Beetee
...
Katniss' Mother
...
Caesar Flickerman
...
Cressida
...
Messalla
...
Pollux
...
Castor
...
Tigris
...
Egeria
...
Annie Cresta
...
Enobaria
...
Commander Paylor
...
Homes
...
Mitchell
...
Lieutenant Jackson
Misty Ormiston ...
Leeg #1
Kim Ormiston ...
Leeg #2
...
Commander Lyme
...
Antonius
...
D4 Officiant
...
Doctor Aurelius
David Hallyday ...
Greenhouse Guard #1
...
Injured Career
...
Rebel Sniper
Cameron MacConomy ...
Pugnax
...
Commander of D5
...
Girl in Lemon Yellow Coat
Lacy Dmitriew ...
Rebel Nurse
...
Capitol Girl
...
Katniss's Father
Bear Lawrence ...
Everdeen Child #1
Theodore Lawrence ...
Everdeen Child #2
Rest of cast listed alphabetically:
Jasmine Ahnie ...
District 8 Hospital Patient (uncredited)
Kati Akins ...
Capitol Citizen (uncredited)
Avery Aller ...
Capital Girl (uncredited)
...
Capital Women (uncredited)
Carson Aller ...
Capital Boy (uncredited)
Chase Aller ...
Capital Boy (uncredited)
Andrew Almanza ...
Guy (uncredited)
Evan D. Anderson ...
Capitol Citizen (uncredited)
...
District 8 (uncredited)
Alexander Araya López ...
District 13 Soldier (uncredited)
...
Capital Citizen (uncredited)
De'Marco Arrington ...
Rebel Kid (uncredited)
Trevor Bagwell ...
Capitol Kid (uncredited)
...
Capitol Boy (uncredited)
...
Capitol Boy (uncredited)
...
Capitol Boy (uncredited)
Jae Bireley ...
Capitol Citizen (uncredited)
...
Mom of Girl in Yellow Coat (uncredited)
Austin Bollinger ...
Military Rebel (uncredited)
Milena Bolouri ...
District 7 Rebel (uncredited)
...
C151 Capitol Resident (uncredited)
...
Peacekeeper (uncredited)
Cameron Brinkman ...
District 5 Rebel (uncredited)
...
District 13 Soldier (uncredited)
Stephen Mackenzie Brown ...
District 13 Soldier (uncredited)
...
Capitol Girl (uncredited)
Robert Byron ...
District 5 Rebel (uncredited)
...
Citizen B (uncredited)
John M. Carpenter ...
Peacekeeper / District 13 Soldier (uncredited)
Esther Cason ...
Capital (uncredited)
...
District 13 Citizen (uncredited)
...
Capitol Citizen (uncredited)
Marshall Choka ...
District 13 Citizen (uncredited)
AJay Collazo ...
District 13 Rebel (uncredited)
Charles William Cook ...
Capitol Citizen (uncredited)
Kirk Crenshaw ...
Peacekeeper (uncredited)
Greg Crews ...
Peacekeeper (uncredited)
...
District 13 Rebel (uncredited)
...
Capitol Citizen (uncredited)
Francis Dobrisky ...
District 7 Rebel (uncredited)
Chandler Dollahite ...
Capitol Citizen (uncredited)
...
District 5 Shouting Rebel (uncredited)
Jacklyn Edney ...
District 13 Citizen (uncredited)
Michael Entrekin ...
Capitol Citizen (uncredited)
Jason Lee Erickson ...
Lumberjack Rebel (uncredited)
...
Contra Dancer (uncredited)
Ricardo Ewert ...
Worker (uncredited)
Izzy Fenech ...
Capitol Kid (uncredited)
Livi Fenech ...
Capital Citizen (uncredited)
Benjamin Fenn ...
President Snow (young) (uncredited)
...
Capital Citizen (uncredited)
Micky Francis ...
Capitol Citizen (uncredited)
...
Capitol Aristocrat (uncredited)
...
Capitol Citizen (uncredited)
Jennifer Joy Funkhouser ...
Capitol Citizen (uncredited)
...
Capital Citizen (uncredited)
...
District 13 Lt. General (uncredited)
James Gdovin ...
District 13 Command Center (uncredited)
...
District 5 Rebel (uncredited)
...
Capitol Citizen (uncredited)
...
Lumberjack (uncredited)
Curtis Gordon ...
District 13 Citizen (uncredited)
Colin Grant ...
District 13 Rebel Guard (uncredited)
Danny M. Gray ...
District 13 Command Center (uncredited)
Roderick Green ...
District 11 Military Rebel (uncredited)
Rachelle Guy ...
Capitol Resident (uncredited)
Karlena Haase ...
Capitol Girl (uncredited)
...
Capitol Resident (uncredited)
Grace Hartsfield ...
Capitol Citizen (uncredited)
...
District 13 Citizen (uncredited)
Tayloe Hatch ...
District 13 Citizen (uncredited)
Roy Hawkins Jr. ...
Peacekeeper (uncredited)
Matt Hay ...
District 5 Rebel (uncredited)
Rory Healy ...
Military Rebel (uncredited)
...
District 13 Citizen (uncredited)
Michelle Hernandez ...
District citizen (uncredited)
...
District 13 Citizen (uncredited)
Ashley Hollins ...
Citizen Runner (uncredited)
Sean Householder ...
Power Rebel (uncredited)
...
District 11 Rebel (uncredited)
...
Timpani Drummer (uncredited)
...
District 13 Citizen (uncredited)
Margaret DeMoss Johnson ...
Capital Kid (uncredited)
...
Citizen of the Capitol (uncredited)
...
Citizen Runner (uncredited)
...
Claudius Templesmith (uncredited)
Hannah Keeterle ...
Capitol Citizen (uncredited)
Cameron James Khan ...
District 13 Rebel (uncredited)
Hannah Killingsworth ...
Capitol Child (uncredited)
Jesse Kindred ...
District 13 Systems Operator (uncredited)
...
Capitol Aristocrat (uncredited)
...
Lumberjack Rebel (uncredited)
...
District 7 Rebel Guard (uncredited)
Kenley Krey ...
Capitol Kid (uncredited)
...
Capitol Woman (uncredited)
Roy Larsen ...
Capitol Citizen (uncredited)
Tobias Lauterberg ...
Extra (uncredited)
Rachel Lawley ...
District 7 Rebel (uncredited)
David London ...
District 13 (uncredited)
Jean Christophe Loustau ...
Peacekeeper (uncredited)
...
Hovercraft Pilot (uncredited)
...
Capital Kid (uncredited)
Jasmine Lowe ...
Capitol Woman / District 8 Rebel (uncredited)
...
Capital (uncredited)
...
District 13 General Bogg's Guard (uncredited)
Agnes Mai ...
Combat Commander, District 13 (uncredited)
Lucky Mangione ...
District 13 Rebel (uncredited)
Kenneth Manos ...
Bogg's Security (uncredited)
...
District 11 Rebel (uncredited)
...
Capitol Resident (uncredited)
...
Capitol Citizen (uncredited)
Roger Neal ...
Capitol Citizen (uncredited)
Jessica Padgett ...
Capitol Citizen / Young Mother (uncredited)
Jessica Paidge ...
Capital Citizen (uncredited)
...
Capitol Twin (uncredited)
...
District 13 Citizen (uncredited)
...
D-11 Citizen (uncredited)
...
Capitol Citizen (uncredited)
...
Lumber rebel (uncredited)
Ej Peterson ...
Capital Woman (uncredited)
Zane Pittman ...
Peacekeeper (uncredited)
Lou Ravelli ...
Capitol Girl (uncredited)
...
D-11 Citizen (uncredited)
Raphaell Riddle ...
Dsitrict 2 member (uncredited)
...
Capitol Citizen (uncredited)
...
Capitol Citizen (uncredited)
Christabelle Rose ...
District 5 Rebel (uncredited)
Erik Rostad ...
Wedding Fiddler - District 13 (uncredited)
...
District 5 Rebel (uncredited)
Caleb Shore ...
District 5 Rebel (uncredited)
...
District 7 Rebel (uncredited)
Diego Simion ...
District 8 Rebel (uncredited)
...
District 5 Rebel (uncredited)
...
Capitol Citizen (uncredited)
...
Capitol Child (uncredited)
...
District 13 captiol (uncredited)
Chayma Surhan ...
Woman district (uncredited)
Julio Tardaguila ...
District 13 Citizen (uncredited)
Sandra Tauro ...
District 13 Combat Soldier (uncredited)
Dezirae Teal ...
Capitol Woman (uncredited)
Lauren Teel ...
Timpani Drummer (uncredited)
...
District 13 Combat Security (uncredited)
...
Peacekeeper (uncredited)
...
Nuclear Technician (uncredited)
Kyle Viveiros ...
District 13 Soldier (uncredited)
Jeffrey Vu ...
District 8 Rebel (uncredited)
Ikia Walker ...
Fabric Rebel (uncredited)
Marqueese Walker ...
Fabric Rebel (uncredited)
Kathy Walton ...
District 13 Citizen (uncredited)
Bailee Watters ...
District 13 Citizen / Runner (uncredited)
Brad Weaver ...
Peacekeeper (uncredited)
...
Capitol Citizen (uncredited)
...
District 5 Rebel (uncredited)
...
Capitol Kid (uncredited)
Aja Wooldridge ...
Capitol Kid (uncredited)
Ashton Lee Woolen ...
District 13 Rebel (uncredited)
Stefanie Wright ...
District 11 official (uncredited)
Alexander Yassin ...
District 13 Citizen (uncredited)
...
D 13 Contra Dancer (uncredited)
...
Capitol citizen (uncredited)

Directed by

Edit
Francis Lawrence

Written by

Edit
Peter Craig ... (screenplay) and
Danny Strong ... (screenplay)
 
Suzanne Collins ... (adaptation)
 
Suzanne Collins ... (novel "Mockingjay")

Produced by

Edit
John Bernard ... co-producer: Paris unit
Suzanne Collins ... executive producer
Joseph Drake ... executive producer (as Joe Drake)
Miki Emmrich ... line producer: Berlin unit
Christoph Fisser ... co-producer
Jan Foster ... executive producer
Jeffrey Harlacker ... associate producer
Nina Jacobson ... producer
Jon Kilik ... producer
Cameron MacConomy ... associate producer
Henning Molfenter ... co-producer
Allison Shearmur ... executive producer
Bryan Unkeless ... co-producer
Charlie Woebcken ... co-producer
Michael Paseornek ... production executive (uncredited)

Music by

Edit
James Newton Howard

Cinematography by

Edit
Jo Willems

Film Editing by

Edit
Alan Edward Bell
Mark Yoshikawa

Editorial Department

Edit
Paul Alderman ... assistant editor
Mike Barnett ... assistant editor
Dillard Brown ... post-production assistant
Lauren Clark Carroll ... first assistant editor (as Lauren Clark)
Dhirendra Chhatpar ... stereoscopic editor
Dannah Collins ... color correction / color corrector
Rod Dean ... 3D editor
Chris Giuffrida ... colorist: dailies
Eric Van Dyn Hoven ... post-production assistant
Élodie Ichter ... 2nd digital colorist
Madelaine Jereczek ... assistant editor
Gianni Kesteloot ... Interview video editor
Lara Khachooni ... first assistant editor
Ryan Loates ... view-d editor
Priyal Mahadik ... stereoscopic editor
Vaibhav Marathe ... stereoscopic editor
Jason Miller ... post-production coordinator
Fabien Napoli ... technicolor dailies assistant: Paris & Berlin
Mitch Paulson ... supervising digital colorist
Cory Pennington ... dailies colorist assistant
Ryan Pierce ... assistant editor
Justin Powell ... senior post production coordinator
Kimi Rosenthal ... post-production coordinator
John St. Laurent ... colorist: dailies: visual effects
Girish Takle ... dailies editor
Chris Van Duyn ... post-production: dailies operations-Technicolor
Jennifer Vecchiarello ... additional editor
Smeet Vedant ... stereoscopic editor
Kenny Vicent ... dailies engineer
Micah Wolf ... assistant editor
Denise Woodgerd ... dailies producer
Abhijeet Yerunkar ... stereoscopic editor
Adam Zucker ... post-production assistant
Tracy Jemison ... digital colorist assistant (uncredited)

Casting By

Edit
Debra Zane

Production Design by

Edit
Philip Messina

Art Direction by

Edit
Andrew Max Cahn
Priscilla Elliott
Wolfgang Metschan
Lauren E. Polizzi
David Scheunemann ... supervising art director: Berlin
Stefan Speth ... (Prep Germany)
Steve Summersgill
Dan Webster ... supervising art director

Set Decoration by

Edit
Larry Dias
Mark Rosinski

Costume Design by

Edit
Kurt and Bart

Makeup Department

Edit
Lance Aldredge ... hair stylist
Jerome Allen ... hair designer
Elena Arroy ... makeup artist
Wyatt Belton ... hair stylist
Suzanna Boykin ... additional hair stylist / hair stylist
Anita Brabec ... makeup artist
Monique Bredow ... additional makeup artist
Shutchai Tym Buacharern ... makeup artist
Leay Cangelosi ... hair stylist
Barbara Cantu ... assistant department head hair
Michelle Ceglia ... hair stylist
Katrina Chevalier ... hair stylist
Kim Collea ... makeup artist
Peter De Oliveira ... makeup artist
Victor Del Castillo ... makeup artist
Anja Drewermann ... additional makeup artist
Gunn Espegard ... makeup artist
Selena Evans-Miller ... makeup department head (background)
Jay Ferrara ... hair stylist
Camille Friend ... hair department head / hair designer
Vincent Gideon ... key hair stylist
Lee Grimes ... special makeup effects artist
Noel Hernandez ... makeup artist
Jamie Hess ... makeup artist
Glenn Hetrick ... special makeup effects artist
Ann-Maree Hurley ... makeup artist
Jan Kempkens-Odemski ... makeup artist
Brian Kinney ... makeup artist
Jonah Levy ... special makeup effects artist
Brad Look ... makeup artist
Stevie Martin ... makeup artist
Robert C. Mathews III ... hair stylist
Nicolay Mayer ... additional make-up/hair: crowd Berlin unit
Lindsay McAllister ... key hair stylist: for reshoots only
Conor McCullagh ... key makeup artist
Talya Melvey ... hair stylist
Tracey L. Miller-Smith ... makeup artist
Angela Moos ... makeup artist
Tracey Moss ... hair stylist
Bill Myer ... makeup artist
Ve Neill ... makeup department head / makeup designer
Fawn Ortega ... makeup artist
Brad Palmer ... special makeup effects artist
Travis Pates ... special makeup effects artist
Victoria Payne ... makeup assistant
Victor Paz ... hair stylist
Vesna Peborde ... makeup artist (uncredited)
Grete Pfleger ... additional makeup/hair: crowd
Katharina Pointner ... additional makeup artist
Melanie Queyrel Carreno ... additional makeup
Margarita Rasbasch ... additional make-up/hair: crowd
Bryan Reynolds ... makeup artist
Deborah Rutherford ... makeup artist
Don Rutherford ... makeup artist
Sally Salazar ... hair stylist
Mareike Saß ... makeup artist: Germany
Petra Schaumann ... makeup dept. head germany
Valeska Schitthelm ... hair department head germany
Katrin Schneider ... additional makeup artist
Aida Scuffle ... makeup artist
Nikoletta Skarlatos ... makeup department head
Jenna Smith ... additional make-up/hair: crowd
Anna Stachow ... makeup assistant
Joanetta Stowers ... makeup artist
Nathalie Tissier ... key makeup: Paris
Dawn Turner ... hair stylist
Renè Warnes ... hair stylist
Tifanie White ... makeup artist
Noreen Wilkie ... makeup artist
Roy Wooley ... makeup artist
Vichika Yorn ... assistant makeup artist
Mi Young ... makeup artist
Debbie Zoller ... background makeup supervisor
Sean Kenney ... lens technician (uncredited)

Production Management

Edit
Gilles Castera ... unit production manager: Paris unit
Aurélien Chaillou ... assistant location manager
Sandra Curiel ... assistant production manager
Susan Ehrhart ... production supervisor: additional photography
Miki Emmrich ... production manager: Germany
Jan Foster ... unit production manager
Jeffrey Harlacker ... post-production supervisor
Olivier Martin ... location manager: french unit
Mark W. McCoy ... vice president: Feature Post Production
Roxanne Pinheiro ... Production Manager: Capitol propaganda
Mika Saito ... production supervisor
Donna Sloan ... executive in charge of production
Taber Allen ... unit production manager (uncredited)
Anne Taunga ... production manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Dennis Becker ... crowd assistant director: Berlin unit
Christy Busby ... key second assistant director: VFX element unit
Jan Böhme ... additional third assistant director: crowd
Ali Cherkaoui ... first assistant director: Paris unit
Bac DeLorme ... first assistand director: VFX element unit
Yannick Fauchier ... second assistant director: Paris unit
Charles Gibson ... second unit director
Greg Hale ... first assistand director: VFX additional element unit
Simeon Jones ... additional assistant director
Geoffroy Koeberle ... dga trainee
Tommy Kreiselmaier ... additional third assistant director: crowd
Guilhem Malgoire ... third asisstant director: Paris unit
Joseph McDonough ... PA AD department
Bobby McGee ... Cast PA: Germany
Charlotte Nguyen ... trainee assistant director: Paris and Berlin Unit
Finn Pelke ... key third assistant director: Berlin unit
Kristina M. Peterson ... additional second assistant director
Douglas Plasse ... key second assistant director
William Pruss ... first assistant director: Capitol Propaganda
Megan Schmidt ... second second assistant director
Ronny Schröder ... crowd third assistant director: Germany
Benoît Seiller ... additional third assistant director
Annika Sell ... trainee assistant director (as Anni Sell)
Caleb Shoop ... ad production assistant
Christopher Surgent ... first assistant director
Arthur Tabuteau ... additional assistant director: France
Corentin Thomas ... assistant director
Cody Williams ... additional second assistant director
Dennis Becker ... first assistant director: second unit: VFX Unit, Germany (uncredited)

Art Department

Edit
Steve A. Anderson ... propmaker
Antonio Andraus ... set dresser (as Tony Andraus)
James Anthony ... carpenter
Ewen Aubert ... assistant property master
Ernie Avila ... set designer
Bryce L. Barker ... plasterer
Pedro Barquin ... greens on set foreman
Edward Bearden III ... gang boss/welder
Friederike Beckert ... prop store manager
Katrin Bellingen ... props: germany
Roman Berger ... standby carpenter
Laurent Bessou ... carpenter: Paris
Mark Bialuski ... foreman
Marc Bitz ... junior draftsperson
Simon Blanjoie ... set decoration assistant: Paris Unit
Wren Boney ... construction medic
Marthinus Brand ... carpenter: Paris
Henning Brehm ... graphic designer: Berlin unit
Patrick Bretonniere ... carpenter: Paris
Rick Brondum ... set dec lead scenic
Dawn Brown ... concept artist
Jonathan Burdeshaw ... sculptor
Joanna Bush ... illustrator
Marco Böhm ... assistant prop master: germany
Mathias Canard ... set dresser
Philippe Carchon ... carpenter: Paris
Christopher Carlson ... assistant set decorator
Sam Carter ... set dresser
Jeremiah Castleman ... scenic artist
A.J. Caulfield ... set dresser
Loïc Chavanon ... art departement coordinator: 1er assistant décorateur France
Rick Chavez ... assistant property master
Melanie S. Chretin ... set dresser
Po Sing Chu ... concept artist
Nathan S. Clark ... set dresser
Donald K. Cochran ... construction gangboss
Jay Cooper ... leadman: reshoots
Dana Corbett ... set dresser
Nane Cornelius ... set decoration buyer: Germany
James Cowley ... sculptor
Stéphane Cressend ... art director france
Deborah Croswell ... set dresser
Jeffrey DeBell ... greens coordinator
Emmanuel Delis ... set decorator: Paris
Carine Demongueres ... assistant art director
John Dickenson ... concept artist
Michael Düwel ... managing director: art department studio babelsberg
Tom Ehrhardt ... picture vehicle coordinator: Germany
Kate Emery ... art department production assistant
Scot Erb ... senior model maker
Ludovic Erbelding ... construction manager france
Leon Fechner ... art department assistant
Robert Fechtman ... set designer
Mariano Fernandez ... welding supervisor
Max Fisher ... set decoration assistant
Matthew Lee Flory ... set dresser
Gerard Forrest ... location foreman
Daniel B. Foster ... setdec gang boss
'Jamie' James Free ... carpenter / construction
Alex Friedrich ... set dresser
Eckart Friz ... prop buyer: germany
Seth Gardner ... stage foreman
Sara Gardner-Gail ... set decoration buyer
Amy Giedraitis ... assistant property master
Sonia Gloaguen ... production buyer
Cary Goen ... greensmen
William Gouinlock ... mill man
Michael Gowen ... construction buyer
Dierk Grahlow ... construction coordinator: Berlin
Wylie Griffin ... art dept coordinator
Séverine Guignard ... art department coordinator assistant: France
Ludovic Guille ... set dresser
Nicholas Hatfield ... painter
Todd Hatfield ... scenic foreman
Bryan Wilson Hembree ... utility (as Bryan Bubba Hembree)
Yannick Heuveline ... carpenter
Jim Hewitt ... set designer
Russell Hightower ... utility foreman
Byron Hilton ... propmaker
Hannah M. Hinkel ... assistant property master
Al Hobbs ... set designer
Brita Hofmann ... h.o.d. plasterer
Aimee Holmberg ... set dresser
Dimitar Hristovich ... art crew & set construction
Cindy Huggins ... medic: construction
Margaret Hungerford ... set decoration buyer
Jeff Tolley ... prop maker gangboss
Sean Ryan Jennings ... assistant art director
Scott Johnson ... on-set dresser
Thibaut Josserand ... Storeman: France
Rainer Kaufmann ... greensman: Berlin
Mark Keever ... set dressing warehouse manager
B. David King ... paint utility
Roxy Konrad ... art department coordinator: Germany
Blade Ladish ... set dresser
David Ladish ... set dresser
Maxfield Ladish ... set dresser
Steven Ladish ... gang boss
Alphonse A. Lambert Jr. ... carpenter
Carolin Langenbahn ... props daily germany
Lauri Lannan ... art department / set dresser: additional photography
Marion Le Borgne ... art department assistant
Alice Leconte ... assistant art director
George Lee ... set designer
Amy Lehman ... set decoration coordinator
Lucas Levon ... set dresser
Patrick Lojek ... supervising carpenter
Scott Lukowski ... concept artist
Sean Macomber ... set dresser
Michael C. Magno ... set dresser
Christine Mahuna ... sculptor
Robert Makolies ... sculptor
Régis Marduel ... assistant property master
Karl J. Martin ... lead set designer
Gregory H. Massey ... scenic artist
Sergey Mazurov ... prop maker foreman
Frank Mckeever ... set dresser
Liz Metz ... additional props
Jim Meyer ... stage foreman
Philippe Meynard ... painter and patina
Justin O'Neal Miller ... assistant art director
Jason Wayne Morgan ... gang boss
Waylyn Morgan ... foreman
Samir Moundy ... swing gang
Luca Nemolato ... concept artist
Tarnia Nicol ... set designer
Joe Northrop ... gangboss painter
Pat Oldknow ... carpenter
Benjamin Palmer ... set dresser: Berlin
Katina Parham ... scenic artist
Bora Petkova ... sculptor
Andrew Petrotta ... property master
Frank Pitussi ... property master: France
Raymond Prado ... storyboard artist
Anna Ragghianti ... set dec scenic painter
Stephanie Rass ... set designer: Berlin
Steffen Reichstadt ... concept artist
Dennis Richardson ... mill foreman
Lothar Riedrich ... landscaper, Berlin
Adrien Roman ... second assistant art director
T.J. Rottenberg ... greensman
Mary Saisselin ... set designer
Chris Samp ... stand-by painter
Todd Sargent ... carpenter
Tobias Schroeter ... propmaker
Till Sennhenn ... property master: Germany
Trey Shaffer ... graphic designer
Jeff Shewbert ... propmaker foreman
Craig T. Shordon ... gang boss painter
Daniel F. Simmons ... set dresser
Aaron Sims ... creature artist
Brett C. Smith ... leadman
Easton Smith ... set designer
Chris Snyder ... construction coordinator
Dale Snyder ... construction general foreman
Sarah Snyder ... construction office assistant
Daniel Soltis ... sculptor
Eitan Sonnenberg ... set dresser
Steven Spelman ... prop assistant: 2nd unit
Douglas Stanley ... set dresser
Gemma Stratton ... assistant stand-by props: Germany
James E. Tocci ... set designer
Bruno Troadec ... sculptor
Tina Trottin ... set decorator assistant
David Tye ... lead sculptor
Sean David Tyler ... painter
James Bryant Wactor ... propmaker foreman
Frankie Walker ... set dresser
Amanda Ward ... assistant prop master: second unit / prop assistant: 1st Unit
Chris Watson ... utility gangboss
Simon Weisse ... modelmaker
Joseph Wick ... paint gangboss
Carsten Woithe ... digital set designer: Berlin
Robert Zavala ... propmaker foreperson
Michael Robert Zieper ... painter (as Michael Zieper)
Gunnar Zimmer ... assistant art director
Nadin Meyer ... construction secretary: berlin (uncredited)

Sound Department

Edit
David Betancourt ... adr mixer
Howard Bevan ... second boom operator: Germany
Sarah Bourgeois ... assistant sound editor
Jason Patrick Collins ... utility sound technician
P.J. Corvus ... audio technician
Matt Derber ... sound utility-reshoots
Sam François ... sound assistant: Auro 3D
Jonathan Fuh ... boom operator
José Antonio García ... sound mixer
Frédéric Gendre ... boom op-second unit
Gautier Isern ... sound assistant
David Jobe ... foley mixer
Thomas Jones ... supervising adr and dialog editor
Michel Kharat ... sound mixer
Nick Kray ... adr mixer
Skip Lievsay ... re-recording mixer / supervising sound editor
Dawn Lunsford ... foley artist
John Maskew ... playback operator
Michael Miller ... adr mixer
Chris Navarro ... adr mixer
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Ralph Osborn ... dialogue editor
Jeremy Peirson ... re-recording mixer / sound designer / supervising sound editor
Mark Purcell ... dubbing recordist
John St. Denis ... adr mixer
Alicia Stevenson ... foley artist
Xavier Thieulin ... sound assistant
John Joseph Thomas ... foley supervisor
Nick Thompson ... audio playback technician
Bryon Williams ... re-recording stage engineer
Ryan Young ... adr recordist
Billy Theriot ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by

Edit
Frank Willis Balzer ... snow effects technician
Rene Barthel ... special effects assistant
Jaroslav Bucek ... special effects breakaway foreman
Nathen Cavins ... special effects technician
Terry Chapman ... special effects technician
Mancico Troy Cloud ... special effects assistant (as Troy Cloud) / special effects technician
Steve Cremin ... special effects coordinator
Roderic 'Mick' Duff ... special effects technician
Donny Eidson ... special effects assistant
Andre Emme ... special effects technician
Norman Ernst ... special effects senior technician
Christoph Gartlacher ... special effects senior technician
Daniel Godec ... special effects assistant
Trey Gordon ... special effects technician
Dean Hathaway ... snow effects technician
Andreas Herberg ... special effects technician
Nick Karas ... special effects technician
Pete Kelley ... special effects technician: Ironhead Studio
Jay King ... fx tech
William D. Lee ... special effects assistant coordinator
Joe Love ... special effects technician
Michael Luppino ... special effects foreman
Chelsea Madison ... special effects buyer
Jonathan Martin ... special effects technician: daily
Wes Mattox ... special effects technician
Lee Alan McConnell ... pyrotechnics foreman (as Lee McConnell)
Brandon K. McLaughlin ... special effects set foreman
Klaus Mielich ... special effects technical & crew coordinator
Guy Monbillard ... special effects technician
Gerd Nefzer ... special effects supervisor
Michael O'Brien ... lead sculptor/special makeup effects: Optic Nerve Studios, Inc.
Eric O'Neill ... specialty costumes: ironhead studio
David Perteet ... mold shop supervisor: Ironhead Studio
Marcus Preussing ... pyrotechnician
Bernd Rautenberg ... special effects set foreman
Paul Sabourin ... special effects technician
Andreas Schiller ... special effects technician
Jens Schmiedel ... special effects senior technician
Cindy Schnitter ... special effects technician
Jürgen Thiel ... special effects senior technician
Thomas Thiele ... senior special effects technician
Cale Thomas ... painter: Film Illusions
Zoltan Toth ... special effects senior technician
Mario Uy ... armourer
Sebastian Venhues ... special effects senior technician
Charles-Axel Vollard ... special effects technician
George Vrattos ... special effects technician
Patrick Edward White ... special effects technician
Olaf Will ... special effects technician
Scott Willis ... special effects technician
Matt Wilson ... special effects technician
Carsten Woithe ... special effects art director: Berlin
Daniel Yates ... pyrotechnician
Alan Roberts ... pyrotechnician (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Shaun Friedberg 'Pyrokinesis' ... senior animation technical director
Nathan Abbot ... digital compositor: Weta Digital
Mike Accettura ... prep artist: Gener8
Michael Adkisson ... compositing supervisor: mpc
Sapna Agrawal ... visual effects coordinator
Africa Aguirre Martín ... studio data management: double negative
Habeeb Ahmed ... modeller: Double Negative
Matt Akey ... executive producer: legend 3D
Daniel Alejo ... digital compositor: MPC
Kaevski Aleksandar ... matchmove: fx3x
Eric Almeras ... compositor
Juan Alonso ... digital compositor
Purvez Amirali ... visual effects artist
Cody Amos ... effects technical director: Weta Digital
Lycee Anaya ... compositor: Behind the scenes
Dane Anderson ... senior io technician: Legend 3D
Caio Andrade ... System Admin: Magnopus
Andrea Sciame' ... stereoscopic artist: Legend 3D
Tovonaina Andriamampionona ... stereo compositor
Arild Anfinnsen ... lead visual effects artist
Gerald Ang ... generalist td: double negative
Lilian Angel ... stereo compositor: Legend 3D
Anilkumarreddy.Beeram ... roto prep
Mario Antoñanzas ... animator
Lucy Appleby ... vfx production manager
Khan Arbaz ... matchmove artist
Aaron Arendt ... previs artist
Georgy Arevshatov ... lead texture painter: Weta Digital
Kamran Arian ... lead stereo compositor: Legend 3D
Arsen Arzumanyan ... previs artist
Dan Ashton ... digital imaging technician
Mike Aslin ... animator jr
Daniel Avery ... stereo compositor: Gener8
Murat Ayasli ... compositor
Dan Ayling ... camera td
Eric Bachtiar ... studio data assistant
Rami Bahsous ... stereo compositor: Legend 3D
Buffy Bailey ... post viz artist
Richard Baillie ... head of department roto/prep
Andrew Bain ... dmp/environments lead: MPC
Dmitri Bajenov ... fx td
Michael John Baker ... roto/prep artist: Double Negative
Michael Jeff Baldemoro ... roto/prep supervisor: Double Negative
Carlos Balila ... digital artist: MPC
Dorothy Ballarini ... lead sculptor
Jasper M. Baltzersen ... roto/prep lead: MPC
Subhashis Banik ... visual effects artist
Marco Barbati ... senior facial technical director: Weta Digital
William Barkus ... compositor
H.R. Barnett ... visual effects editor: Legend 3D
Brandon Barney ... compositor
Christian J. Barratt ... junior stereo artist: Legend 3D
Pharoah Barrett ... previs artist: The Third Floor, Inc / visual effects artist: the third floor
Craig Barron ... visual effects supervisor: Magnopus
Hernan Barros ... compositor artist: MPC
Dan Bartolucci ... vfx editor: lola visual effects
Branko Basarovski ... digital artist
Jessica Bascom ... senior paint artist: weta digital
Austin Basile ... compositor
Sonia Bass ... camera technical director
Craig Bates ... pipeline technical director: Double Negative
Matt Bauer ... previs artist
Mitchell Beaton ... roto/paint artist
D.J. Becerral ... stereo compositor: Legend3D
Nathan Behmlander ... stereoscopic compositor
Gregory Bellis ... camera technical director: Weta Digital
Ashley Bellm ... visual effects department manager
Prabir Bera ... lead stereoscopic compositor
Lara Berners ... compositing department manager
Melissa Best ... stereo compositing supervisor: Gener8
Uttham Bhalaykar ... roto prep
Aman Bhardwaj ... matchmove artist: prime focus
Aravind Bhat ... digital artist: MPC (lead)
Jatin Bhavsar ... visual effects line producer: PREP
Sabina Bihlmaier ... digital compositor
Sarah Blank ... visual effects artist
Francois Bleibel ... research and development
Michael Boden ... digital compositor
Ioan Boieriu ... senior effects technical director: MPC
Ella Boliver ... digital compositor: weta digital
Primoz Boncina ... motion editor: Weta Digital
Jason Bond ... senior rotoscope artist: Weta Digital
Nick Booth ... digital imaging supervisor: weta digital
Jason Bowers ... compositing supervisor
Nathan L. Boyette ... visual effects coordinator (as Nathan Boyette)
Adam Bradley ... rotoscope supervisor: Weta Digital
Dhiraj Brahma ... prep supervisor: Double Negative
James Braid ... technology: Double Negative
Michael Brazelton ... compositing supervisor
Ben Breckenridge ... stereoscopic supervisor
Justin Brekke ... production operations manager: MPC
Joshua Bristow ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Ryan Brooks ... digital paint artist
Tasha Brotherton ... stereoscopic compositor
Colin P. Brown ... colourist
Randy Brown ... digital compositor
Romain Buignet ... CG Lead Artist: double negative
Culley Bunker ... visual effects supervisor: Skulley Effects
Odemaris Burgos ... visual effects artist
Andy Burmeister ... lead camera technical director: weta digital
Jeffrey Burt ... lead layout artist: MPC
Chrysta Marie Burton ... associate vfx producer
Ria-Bella Buys ... rotoscope artist: Weta Digital
Tom Buys ... motion capture producer: Weta Digital
Christopher Buzon ... dn compositing artist: mpc
Meagan Byrt ... prep lead
Abi Cadogan ... visual effects editor: Double Negative
Daniel Caffrey ... double negative: Generalist Technical Director
Josh Callahan ... stereo artist: Legend 3D
Sean Callahan ... lead stereo artist: Legend 3D
Kirstin Cambie ... animation coordinator: weta digital
Matt Cameron ... roto supervisor
Ben Campbell ... lead lighting technical director: WETA digital
Sarah Canale ... compositor: Legend 3D
Chris Cantero ... pre-visualisation artist
Robin Stuart Cape ... digital paint artist: Weta Digital
Benjamin Carlson ... vfx production coordinator: Double Negative
Dan Carnegie ... matchmove supervisor: Gener8
Dan Carpenter ... lead stereo compositor: Gener8
Caleb Carr ... senior paint artist
Helen Carr ... digital compositor: double negative
Antonio Carrasco Liadskikh ... stereo compositor: Legend 3D
Owen Cartagena ... stereo compositor: Gener8
Nicolás Casanova ... senior stereo compositor: Legend 3D
Nick Cassidy ... stereo artist: Legend 3D
Remi Cauzid ... rigging artist
Craig Cesareo ... lead pipeline td: Legend3D
Julien Chagnon-Zimmerly ... stereo compositor: Legend 3D
Saptarshi Chakraborty ... compositor: Double Negative
Alexander Chaliovski ... visual effects technical director
Andy Chan ... matchmove
Johnny Chan ... Paint and Rotoscope artist: Weta Digital
Raymond Chan ... motion capture
Wayne Chan ... digital compositor: Double Negative
James Chang ... visual effects coordinator
Jerly Chang ... Lighting / Generalist TD: Double Negative
Kirk Chantraine ... lead software engineer: MPC
Paul Chapman ... digital compositor: Double Negative
Justin Chappell ... motion capture stage assistant: weta digital
Kathy Chasen-Hay ... visual effects executive
Abhishek Chauhan ... visual effects editor: prime focus
Tim Cheng ... visual effects artist: digital painter
Ricky Cheung ... compositor
Kunal Chindarkar ... compositor: Double Negative Visual Effects
Wonmok Mark Choi ... rotoscoping artist: weta digital
Bryan Chojnowski ... previs artist
Julian Chong ... digital compsitor: Double Negative
Caleb Choo ... visual effects artist
Tim Chou ... stereo supervisor: Gener8
Ankit Chowdhury ... tracking/matchmove artist: prime focus
Allan Peresh Christian ... visual effects coordinator
Andrea Chua ... prep artist: double negative
Douglas Chubb ... digital paint
Jasper Chung ... visual effects artist
Kim Church ... visual effects producer: Skulley Effects
Carlos Ciudad ... visual effects production manager: MPC
Jimi Clark ... senior stereoscopic compositor
Erik Classen ... digital compositor
Claudio Clemente ... modeling technical director
Adam Collins ... matchmove artist: Double Negative
Katharine Watford Cook ... director: 360º/VR EPK / producer: 360º/VR EPK
Vernessa Cook ... motion editor
Josh Cooper ... animator
Shane Cooper ... senior r&d engineer
Paul Copeland ... asset supervisor: The Embassy VFX
Chad Cortvriendt ... stereoscopic producer
Christopher Michael Coupe ... effects technical director: Double Negative
Sam Cox ... senior layout artist: MPC
Craig Crane ... lidar supervisor: EU
Matt Crispo ... stereo compositor: Legend 3D
Jim Croasdale ... senior paint artist: weta digital
Ryan Cronin ... senior animator: Weta Digital
Andreas Cronström ... compositor: Double Negative
Ed Cross ... vxf editor: double negative
Kristofer Cross ... visual effects production assistant
Alexia Cui ... lighting technical director
Donna Cullen ... vfx producer
Graham Cunningham ... stereo artist
Matt Cunningham ... head of systems
Marc Czerwiec ... digital compositor: MPC
Nicole D'Cotta ... roto artist: double negative
Josh Dagg ... additional visual effects: for exceptional minds [us]
Nyssa Dalley ... depth artist: Legend 3D
Samuel Darnell ... stereo compositor
Tomas Davidovic ... rendering researcher
Robert John Davies ... pipeline technical director
Jayson Davis ... compositor: Gener8
Daphne De Jesus ... digital compositor
Adrian De Wet ... visual effects supervisor: Double Negative
Vance Dehne ... prep artist
Chris Del Conte ... vp of production: Legend3D
Chema del Fresno ... fx td
Pablo del Molino ... dmp & environment artist
Leonardo Delaney ... stereo compositor: Legend 3D
Francesco Dell'Anna ... digital compositor: Double Negative
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Emily DeVitt ... previs coordinator: The Third Floor, Inc
Rajbir Dhalla ... digital artist
Prashant Dhotre ... lighting technical director: Double Negative London
Valerio Di Napoli ... effects technical director: Double Negative
Craig Dibble ... lead render systems engineer: MPC
Ben Dick ... digital compositor
Carsten Dietz ... compositor: Skulley Effects
Eshan Dissanayake ... stereo artist
Rico Dober ... fx supervisor: double negative
Julianne Dome ... compositor
Bea Domenge ... research and development: Double Negative
Wes Dorough ... visual effects data wrangler
Alana Douglas ... visual effects artist
Tom Driscoll ... vfx editor: Legend 3D
Marc Droske ... rendering research and development: weta digital
Olivier Dubard ... lighting technical director
Peter Dudley ... compositor
Georgia Dumergue ... visual effects artist
Ben Duncan ... production assistant
Eamon Samuel Duncan ... camera technical director: Weta Digital
Anthony Dunifer ... visual effects supervisor: Legend3D
Shawn Dunn ... head of layout/animation technologies: Weta Digital
Scott Eade ... head of layout: MPC Vancouver
Jean-Paul Ear ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Aaron Eaton ... compositor
Matt Eaton ... compositor
Areito Echevarria ... head of FX: Weta Digital
Brandon Edgar ... stereo compositor: legend 3D
Christopher Edwards ... previs creative director: The Third Floor, Inc
Clwyd Edwards ... head of vfx
Sam Edwards ... digital compositor
Favian Ee ... roto/prep lead and compositor: Double Negative Singapore
James Eggleston ... senior compositor
Jack Elder ... r&d
Elicia Koo ... paint artist
Niv Ende ... IO coordinator: Gener8
Marlon Engel ... stereoscopic compositing supervisor: Gener8
Joe Engelke ... digital compositor
Eddie Englander ... senior compositor (as Ed Englander) / senior compositor: Embassy
Jeremy Erb ... production assistant: Legend3D: visual effects
John Paul Escobar ... assistant: vfx editor: Legend 3D
Verónica Granadero Estrada ... rotomation artist: stereoscopic conversion
Pedram Etebarzadeh ... layout technical director
Duane Eues ... technical director
Rebecca Fair-Lien ... stereo production coordinator
Andrew Farris ... Lead Stereo Compositor: Legend3D
Luca Fascione ... head of rendering
Kathryn Fay ... stereo compositor: Legend 3D
Chloe Feodoroff ... visual effects coordinator
Cranston Fernandes ... roto prep artist: Double Negative
Jessica Fernandes ... art department producer
Daniel Antón Fernández ... environments artist: MPC
Elisa Mar Ferre ... digital compositor
Mark Ferrer ... dn compositing artist: MPC
George Ferris ... prep artist: Gener8 Digital Media Corp.
Greg Fisher ... animation supervisor: MPC
Tiku Roemello Fisher ... stereo coordinator (as Tiku Fisher)
Dennis Fitzsimmons ... digital compositor
Ludovic Fouche ... senior camera td
Marieke Franzen ... build lead
Francesca Frazzi ... vfx production coordinator
Shizuka Fukuda ... digital compositor
Aaron Fung ... rotomation artist: Gener8
Akash Gade ... visual effects artist
Phalguni Gala ... fx td (MPC)
Jennifer Gallaugher ... stereo compositor
Anthony Garcia ... lead stereo compositor: Legend 3D
Walter Garcia ... visual effects producer
Juan Jesús García ... senior 3D matte artist: MPC
Brannek Gaudet ... stereoscopic compositor
Marco Genovesi ... head of environments and matte paintings: MPC
Lindsay George ... motion capture operator
Rino George ... compositor
Chris J. Gerrard ... Paint Artist
Graham Gibbard ... compositor (as Graham L.L. Gibbard)
Charles Gibson ... visual effects supervisor
Walter Gilbert ... 2d supervisor: Double Negative
Robert Giles III ... visual effects artist
Yannick Gillain ... animator
Kenneth Gimpelson ... shots r&d technical director
Cyrus Jay Gladstone ... stereoscopic supervisor
Aylwyn Goh ... visual effects production coordinator
Michelle Goh ... compositor: Double Negative
Walter Goh ... animator: double negative
Harrison Goldstein ... visual effects line producer: Double Negative
Catarina Gonçalves ... assistant colourist: Double Negative
Hanna Goodman ... compositor
Brian Goodwin ... effects supervisor
Anna-Louise Gordon ... vfx production manager
Azzard Gordon ... on-set lidar scanning (Motion Associates)
Philip Gordon ... stereo compositor: Legend 3D
Arushi Govil ... visual effects coordinator: Prime Focus
Kelsey Gow ... lead roto/prep artist: mpc
Edward Grad ... concept artist
Cody Graham ... stereoscopic artist
Charlotte Gray ... visual effects
Leondard Green ... previs artist: The Third Floor, Inc
Anthony Gregory ... roto/paint artist: Legend 3D (credited)
Greg Groenekamp ... senior compositor
Jay Grunfeld ... visual effects supervisor: Cantina creative
Christopher Grutzmacher ... system administrator: Legend 3D
Jonny Gu ... digital compositor: MPC
Emmanuel Guevarra ... prep lead: Gener8
Vinod Gundre ... Lead Stereoscopic Compositor
Vikas Gusain ... senior prep artist
Ahmed Habeeb ... Modeling TD: Double Negative
Lloyd Hackl ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Geoff Hadfield ... senior paint artist
Varun Hadkar ... Visual Effects: Double Negative
Steffen Hagen ... visual effects data wrangler
Andrew J. Hall ... stereo artist: Legend 3D
David Hampton ... fx department manager: Weta Digital
Scott Hankel ... previsualization supervisor: The Third Floor, Inc
Greg Hansen ... visual effects artist
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
Aleksandar Hardi ... rotoscoping artist
Jeremy Hardin ... cg supervisor: double negative
Kayleigh Harding ... visual effects production manager
Yoshihiro Harimoto ... creature technical director: Weta Digital
Geoffrey Harlos ... stereoscopic compositor
Rio Harrington ... stereoscopic compositor
Ben Harrison ... vfx production manager
Alexander Hartwin ... lighting td: Double Negative
Andrew Harvey ... software developer
Eric Heaton ... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Jason Hebert ... stereo compositor
Quentin Hema ... digital paint supervisor: Weta Digital
Kimberly Henry ... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Mario Escudero Hern ... rotomator, 3D stereoscopy (as Mario Escuardo Hern)
Alberto Hernandez Rodriguez ... layout artist: MPC
Julia Heseltine ... stereo artist: Legend 3D
Kimberley Hickey ... stereo compositor: Legend 3D
Jose Manuel Hidalgo ... matchmove artist
Thomas Hiebler ... digital matte painter
Martin Hill ... visual effects supervisor: Weta Digital
Mike Hill ... roto artist: double negative
Peter Hillman ... research and development: Weta Digital
David Hirst ... head of lighting: MPC
Wilbert Ho ... pipeline developer: WETA Digital
Wilson Ho ... stereo compositor: Legend 3D
James Hoang ... junior stereo artist: Legend 3D
Andrew Hodgson ... Modeller: MPC
Barbara Holmes ... vfx editor: MPC
Mark L. Holmes ... camera technical director: weta digital
Tom Holzinger ... lead motion editor: WETA Digital
Felix Honda ... stereo artist: Legend 3D
Melvin Hong ... Rotopaint artist
Courtney Hooper ... compositing department coordinator: Weta Digital
Bastian Hopfgarten ... lead data wrangler (Europe)
Edan Hopper ... visual effects coordinator
Sam Horgan ... assistant colourist: Double Negative / roto artist: Double Negative
Daniel Hourigan ... visual effects artist
Craig Houston ... Stereo Compositing Supervisor (stereoscopic conversion)
Heather Howell ... python developer: Legend 3D
Pete Howlett ... digital compositor
Edward Hoyle ... production engineer: Weta Digital
Jiaxuan Hu ... postvis artist
Lauren Hulsey ... compositor
Ahman Hung ... visual effects coordinator: MPC
Sherryn Hunt ... support services - weta digital - as sherryn matthews
Drew Huntley ... digital compositor
Zameer Hussain ... senior compositor: Double Negative
Corrado Ianiri ... motion capture editor: Weta Digital
Julius Ihle ... lighting td: double negative
Andras Ikladi ... senior effects td
Ilamuruguselvan ... compositor: Double Negative
Darko Ilievski ... rotoscoping artist
Dhuha Isa ... visual effects editor: Double Negative
Jahanzeb ... i/o coordinator
Prerana Jaiswal ... visual effects artist: weta digital
Seok Ryan Jang ... compositor: mpc
Rennie Jayasekera ... stereo compositor: Legend 3D
Daniel Jeffery ... visual effects coordinator
Jack Jenkins ... roto artist: Double Negative
Caitlin Jessen ... visual effects production assistant: The Embassy VFX
Kundan Kumar Jha ... roto line producer: Double Negative Mumbai
Quan Jiang ... senior stereo compositor: Legend 3D
Jorge Jimenez ... i/o coordinator: Gener8 (as Jorge Miguel Jimenez Quintanilla)
Michael Jimenez ... compositor: Gener8
John Johansson ... software developer: Weta Digital
Therese Johansson ... roto artist: double negative
Helen Johnson ... compositor
JoAnna Johnson ... digital compositor (stereoscopic conversion)
Ross Johnson ... head of production: MPC
Ian Johnston ... compositor
Romain Joly ... visual effects artist: Double Negative
Danny Jones ... lead paint artist
Jacob Jared Jones ... stereo compositor: Legend 3D
Pratik Jore ... visual effects artist
Himanshu Joshi ... lead effects technical director: The Embassy Vfx
Daniel A. Judah ... production coordinator
Dinesh K. Bishnoi ... visual effects supervisor
Rajesh Kumar K.V. ... matchmove artist: MPC
Rafal Kaniewski ... digital compositor
Stephen Karl ... camera/matchmove artist
Michael Karp ... matchmove supervisor
Jeff Kasunic ... visual effects artist: double negative
Eli A. Katz ... visual effects artist: for Exceptional Minds [us]
Tadaomi Kawasaki ... Senior digital matte painter;MPC
Devika Kawle ... visual effects coordinator
Thomas Kayser ... senior matte painter
Matthew Kee ... matchmove artist: Double Negative
Spencer Kelsey ... previs artist
Matthew Kemper ... compositor supervisor
Seth Kenlon ... visual effects
Jennifer Kennedy ... compositor
Christopher Kerr ... stereo compositor
Rashid Khallouk ... stereoscopic artist
Gurpreet Singh Khalsa ... matchmove artist: Gener8 Digital Media Corp / matchmove artist: prime focus
Sara Khangaroot ... visual effects line producer
Eunice Khoo ... visual effects coordinator: Double Negative
Bumjun Jeremy Kim ... compositor: MPC
Fern King ... rotoscope artist
Eric Rick Kline ... best boy grip
James Knowles ... visual effects production coordinator
Tsuyoshi Kobayashi ... compositing supervisor
Keith Kolod ... compositing supervisor: Legend 3D
Archie Koning ... technical support: weta digital
Michelle Korczak ... compositor: MPC
Collin Kortschak ... stereoscopic production coordinator
Makoto Koyama ... senior animator: Weta Digital
Lukasz Krawiec ... assistant vfx editor: Legend 3D
Angelina Kryvosheyina ... stereo artist: Legend 3D
Stephanie Ku ... stereo artist: Legend 3D
Duncan Boon Kwang Kuah ... technical director
Sujay Kumar G. ... matchmove rotoanim lead: MPC
E. Suresh Kumar ... Tracking Lead
Praveen Kumar ... Matchmove Artist: DNEG/Prime Focus
George Kyparissous ... visual effects artist
Dave Ladner ... lead stereo compositor
Kosta Lagis ... visual effects artist
Mala Lal ... visual effects artist
Marc Landrain ... camera technical director: WETA Digital
Nathan Lane ... camera technical director: Weta Digital
Annie-Claude Lapierre ... visual effects production manager: Embassy VFX
Warren Larkam ... visual effects coordinator
Douglas Larmour ... 2D Supervisor
Lorenzo Lavatelli ... lead effects technical director: Weta Digital
Stephen Lawes ... compositing supervisor: Cantina Creative
Shaun Ryan Laws ... data management
Brian Le Hong ... stereo artist: Legend 3D
Matthew Leach ... r&d
Ji Young Lee ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Karmen Lee ... roto artist
Ken Lee ... 2d compositor: Legend 3D
Sun Lee ... matte painter: Lola VFX
Erika Lehner ... visual effects: stereoscopic
Cynthia Lejeune ... visual effects accountant
Niall Lenihan ... production engineer
Mark Leone ... rendering research and development
Shae Lepere ... stereo compositor: Legend 3D
Jean-François Leroux ... digital compositor: Double Negative
Dave Levine ... flame artist: Lola VFX
Darryl Li ... visual effects producer: Double Negative
Sky Lim ... compositor: Double Negative
Wayne Lim ... modelling td: Double Negative
Alexander Limpin ... stereo compositor: Legend 3D
Kew Lin ... roto artist: Double Negative
Roger Liu ... previs artist: The Third Floor, Inc
Shenyan Liu ... vfx editor: Gener8
Michael Liv ... compositing supervisor: in-house
Brendan Llave ... lead stereo compositor
Jason Locke ... camera td: weta digital
Harshada Lodha ... matchmove artist
Philip Lorentzson ... digital compositor: MPC
Geoff Lou ... previs artist
Charlotte Loughnane ... head of production: Double Negative
Boon Hean Low ... r&d engineer
Will Lucas ... visual effects
Tony Lupoi ... compositor: Cantina Creative (as Anthony Lupoi) / compositor: post-production (as Anthony Lupoi)
Matthew Lutes ... stereoscopic compositor
Lap Van Luu ... Visual Effects Production Coordinator (Magnopus)
Tony Lyons ... compositor: double negative
Rasely Ma ... layout td; mpc
Filippo Maccari ... fx technical lead: MPC
Garry Maddison ... Grading Supervisor: Double Negative
Eldose Madott ... digital compositor
Lee Maher ... assets production assistant: MPC
Khoi Mai ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Robert Maisonet ... digital artist
Suraj Makhija ... digital artist: MPC
Jeffrey Manchester ... 3D conversion department manager: legend 3D
Liz Mann ... visual effects coordinator
Mary E. Manning ... previsualization artist
Jade Mansueto ... animation technical director: Weta Digital
Michael Mansueto ... stereo artist
Marco Manzini ... digital artist: Double Negative
Indah Maretha ... senior paint artist: Weta Digital
Tim Marinov ... visual effects artist
Dida Marinova ... stereo artist: Legend 3D (as Dida Tosheva)
Shaun Marnewick ... camera td
Jose Martin ... lead rigging td
Juan Martinez ... rotomator, 3D stereoscopy
Kimberly Martinez ... lead stereo compositor: Legend 3D
Daniel James Mason ... matchmove artist: stereoscopic conversion
Laura Massingham ... stereo compositor
Rachel Matchett ... global head of production: MPC
Laszlo Mates ... lead lighting technical director
Ian Mathews ... texture artist: mpc
Dexter Matias ... stereo compositor: Legend3D
Shelley Matsutani ... production: Weta
Giacomo Matteucci ... digital compositor
Matthew Crowe ... matchmove supervisor: double negative
Rhodri Matthews ... lighting td: double negative
Richard Matthews ... compositing department coordinator: Weta Digital
Tylor Maurer ... visual effects coordinator
Cody McCaig ... stereo artist
Lauren McCallum ... head of production: london: MPC (as Lauren Knowlton-Parry)
Brian McCann ... compositor: gener8
Ryan A. McCoy ... postvisualization supervisor
Steven McCreanor ... visual effects artist
Bradley McFlinn ... rotoscope artist: weta digital
Steve McGee ... senior compositor
Jeff McIntyre ... stereo compositor: Legend 3D
Michelle McKeating ... digital paint/rotoscope artist
Chris McKenna ... technical animator: MPC
Rick McMahon ... senior visual effects artist
Brandon McMenamin ... stereo compositor: Legend 3D
Tom Meade ... animation technical director
Victor F. Medel ... visual effects coordinator
Wanamas Meevasana ... stereo compositor: Legend 3D
Darshan Mehta ... lighting artist
James Meikle ... visual effects editor: WETA Digital
Andre Mercier ... postvis artist
Sheetal Meshram ... stereo compositor
Steven Messing ... concept designer
Josh Methven ... effects technical director
Mark Michaels ... 2d supervisor: MPC
Ivanna Mikhaylova ... digital compositor
Luke Millar ... cg supervisor
Lex Millena ... stereo compositor: Gener8
Patrick Miller ... visual effects production assistant
Seth F. Miller ... digital paint artist: Weta Digital
Steve Miller ... visual effects editor
Bradley Millford ... data coordinator: Gener8
Nicolas Millot ... prep artist
Eric A. Mitchell ... compositor: stereoscopic: Gener8
Effandi Mohamed ... lighting artist: double negative
Vikram Mohan ... matchmove: double negative
Sandrine Moniez ... digital compositor
Leah Montagnino ... lead data wrangler (as Leah Hardstark)
Summyr Montesanto ... stereo compositor: Legend 3D
James Moore ... digital modeler
Fernanda Moreno ... digital artist
Steven Morgan-Hastie ... digital paint artist: Weta Digital
Immanuel Morris ... visual effects supervisor: Exceptional Minds
Zac Morris ... digital artist
Stephen Morton ... visual effects artist
Vamsi Krishna Mudraboina ... environmental artist
Matt Mueller ... senior on-set visual effects technical director
King Mugabi ... stereoscopic depth artist: stereoscopic conversion
Abhijit Mulye ... digital matte painter: double negetive london
Eden Munoz ... roto/paint artist
Sandra Murta ... layout artist: MPC
Vanessa Mylchreest ... paint artist
Trilochan Naik ... match move lead (creditOnly)
Georges Nakhle ... senior effects technical director: Double Negative
Bavindra Nama ... paint artist
Yekula Narendra Varma ... machmove artist: prime focus
Narendravarmayekula ... machmove artist: prime focus
Gregory Nazarian ... Stereoscopic Compositor
Jason Negreiff ... stereoscopic prep artist: Gener8 Media Corp.
Travis Nelson ... digital compositor
Avadhut Nerurkar ... render wrangler/ render support: 3D Stereoscopic Conversion
Adrian Neub ... systems administrator: Legend 3D
Matthew Newhart ... pre-visualization artist
Eric Ng ... stereo artist: Legend 3D
Evan Ng ... layout td / lightning td / matchmove artist: Double Negative
Jia-Hao Ng ... matte painter: Env Artist
Gloria Nguyen ... lead stereo artist: Legend 3D
Nhi Wendy Nguyen ... stereo artist: LEGEND3D
Vincent Vu Nguyen ... stereo compositor: Legend 3D
Alex Nice ... Concept Designer (Magnopus)
Drew Nielsen ... visual effects coordinator: weta digital
Kenichi Nishida ... modeller: Weta Digital
Thomas Nittmann ... executive visual effects producer: Lola Visual Effects
Yashwanth Noogala ... matchmove artist: MPC
Kevin Norris ... prep supervisor: Double Negative
Steven O'Connor ... digital compositor: MPC
Patrick Thomas O'Rourke ... visual effects coordinator
Cyndi Ochs ... Head of Production: Weta Digital
Stephen Olmos ... compositor
Sami Oms ... stereo compositor
Ray Ooi ... digital paint artist
Alban Orlhiac ... environment td: double negative
Martin Orlowski ... lead motion capture pipeline developer
Daniel Luke Orr ... digital paint artist: weta digital
Glenn Osgood ... lead stereo artist: Legend 3D
David A. Ostler ... visual effects artist: Senior Lighter
Benjamin Pablo ... stereo compositor: Legend 3D
Prashant M. Padol ... rotomation lead: 3D Rotomation Artist
Gabe Page ... facility coordinator
Amey Panchal ... senior matchmove artist: Prime Focus
Shailendra Kumar Pandey ... digital compositor: double negative
Rajendra Parab ... matchmove artist
David Parada ... roto artist
Brice Parker ... visual effects production manager: weta
Ryan Parker ... stereo artist: Legend 3D
Jamie Pastor ... stereo producer: Legend3D
Harshna Patel ... research and development
Joshil Patel ... digital compositor
Saurabh Patel ... machmove artist: double negative
Zachary Pater ... render wrangler
Todd Patterson ... postviz artist: Halon Entertainment
Allison Paul ... visual effects producer: Lola Visual Effects
Helen Paul ... lighting technical director: weta digital
Uppu Pavanrajesh ... visual effects artist
Miriam Pavese ... digital compositor: double negative
Negin Paydarfar ... compositor
Garrett Pedde ... roto/paint artist: Legend 3D
Bethany Pederson Onstad ... inhouse digital compositor
Dario Pedretti ... prep/roto artist: MPC
Lucita Peek ... rotoscope artist: weta digital
Peter Pelisek ... rotomation supervisor
Laurie Pellard ... visual effects
Philip Pendlebury ... studio: double negative
Gina Pentassuglia ... crowd technical director: MPC
Guy Penwill ... prep artist: Double Negative
Angelica Perez ... digital compositor
Angelo Perrotta ... senior digital compositor: dneg
Nick Perrotta ... stereoscopic compositor
Valentin Petrov ... concept artist
Sandy Phetchamphone ... lead stereo artist: Legend 3D
Ezra Pike ... Element Compositor: MPC
Christopher Pitt ... visual effects: assistant technical director: WETA Digital
Tymon Pitts ... shader pipeline td: Weta Digital
Gianluca Pizzaia ... Lead Environments Technical Director: MPC
Emrys Plaisted ... senior paint artist: weta digital
Leonel Plasencia ... stereo artist: Legend 3D
Ipyana Ponder ... compositor
Aditya Ponguri ... visual effects
Ingrid Pons ... visual effects coordinator: MPC
Andrew Poole ... visual effects editor: Double Negative
Jose David Portales ... environment modeling artist
Darren Porter ... visual effects artist
James Porter ... visual effects artist
Travis Porter ... digital compositor
Cornelius Porzig ... effects technical director: Weta Digital
Tim Pounds-Cornish ... visual effects production manager
Jeremy Preissner ... systems admistrator: Legend 3D
Andrew Prescott ... visual effects assistant
Richard Pring ... head of editorial: prime focus
Jaime Provido ... prep artist: Gener8
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Double Negative
Vivek Pundir ... production manager: rpm
Rushabh Punmiya ... visual effects (prep artist: stereo conversion: Gener8)
Eddy Purnomo ... effects technical director: WETA Digital
Casey Pyke ... postvisualization artist
Simon Quach ... motion editor: WETA Digital
Adam Quattrociocchi ... stereo artist: Legend3D
Cesar Quijada ... senior digital paint artist: Weta Digital - uncredited
Paul Patrick Quinn ... visual effects producer
Omprakash Raay ... matchmove gener8
Marko Radinkovic ... senior digital compositor: MPC
Fernando Raigoza Jr. ... compositor
Prashant Raj ... digital compositor
Rajabose ... matchmove artist: mpc
Jagannadham Rajana ... visual effects artist
Malla Rajendra ... Matchmove Artist: Double Negative
Esmeralda Ramirez ... stereo artist: Legend3D
Jason Ramsey ... stereoscopic production manager
Kade Ramsey ... digital paint artist: Weta Digital
Ryan Ramsey ... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Troy Ramsey ... lead paint artist: Weta Digital
Chetan Rathod ... senior matchmove artist: Gener8
Chris Razack ... stereo artist: Legend 3D
Clint G. Reagan ... previsualization supervisor
Tom Reagan ... visual effects editor
Robert Reategui ... compositor
Anil Reddy ... matchmove lead: Double Negative India
Paul Redican ... digital compositor
Patrick Redmond ... senior technical director: lighting
Jason Reese ... it help desk manager: Legend 3D
Roman Remer ... vfx production assistant: Germany
Leslie Renaud ... digital compositor
Brett Reyenger ... sequence lead: Double Negative
Eric Reynolds ... animation supervisor
Andrew Rhinehart ... lead stereo compositor: Legend 3D
Sullivan Richard ... matte painter: Double Negative
Cynthia Richards ... department manager: MPC
Mark Richardson ... compositing supervisor: weta digital
Daniel Ricwulf ... stereo production coordinator
Grant Roa ... visual effects production runner: Weta Digital
Tavis Roberts ... lighting technical director
Kuyper Robin ... junior lighting technical director
Cesar Rodriguez Bautista ... visual effects artist
Emmanuel Rojas ... matchmove artist: credited
Erasmo P. Romero III ... lead stereo compositor: Legend 3D (as Erasmo Romero)
Steve Romero ... stereo compositor: Legend 3D
Nick Romick ... pipeline support
Patric Roos ... visual effects supervisor: Double Negative Singapore
Andrew Ross ... systems engineer: Weta Digital
Janik Ruehl ... compositor
Jack Runyon ... visual effects editor: Legend 3D
Croft Russell ... stereo compositor: Legend 3D
John Russell ... technical director: Legend 3D
Sajeev Sadanandan ... matchmove lead
Matt Sadler ... effects technical director: Double Negative
Juan Ignacio Salgado ... digital compositor: Double Negative
Alessandro Salis ... digital compositor
Faozan Salman ... prep artist
Peter Salter ... camera technical director
Lui Sanchez-Fontillas ... paint/prep artist: double negative
Scott Sanderson ... visual effects artist
Theodore M. Sandifer ... prep supervisor
Julius Padilla Santos ... stereo compositor: Legend 3D
Hannes Sap ... assistant colourist: Double Negative
B.S. Rajkumar Sapate ... matchmove artist
Mag Sarnowska ... compositor
Sabin Sasidharan ... Lead Stereo Compositor
Sathishbabu ... matchmove artist
Jason Adam Schaefer ... compositor
Yoann Schmid ... lighting technical director: MPC
David Schneider ... lead effects technical director: MPC
Florian Schroeder ... digital compositor: weta digital
Kate Schultz ... stereo compositor: Legend 3D
Laura Schultz ... visual effects producer
Jorge Schwarzhaupt ... senior rendering researcher
Tanner Scott ... effects technical director
David Seager ... visual effects supervisor: MPC
Amanda Seah ... matchmove artist: Double Negative
Craig Seitz ... visual effects supervisor: Exceptional Minds [us]
Parker Sellers ... previs artist: The Cavalry
David Serrano ... compositor: Gener8
Gianfranco Sgura ... senior compositor
Purva Shah ... roto artist
Siddharth Shah ... digital compositor: Double Negative
Upasana Shanker ... prep artist: Double Negative
Mohak Sharma ... visual effects coordinator
Sam Sharplin ... senior digital modeler: Weta Digital
Kerry Shea ... previs producer: The Third Floor, Inc
Natalia Shevcun ... stereo compositor: Legend 3D
Holly Inyoung Shin ... paint & roto artist
Michelle Shoukralla ... stereo compositor: Legend 3D
Lynn Sibley ... production coordinator
Matthew Sidebottom ... stereo compositor
Dominic Sidoli ... visual effects executive producer: double negative
Bjoern Siegert ... rendering: weta digital
Jia Yi Siew ... paint & roto artist
Fabio Siino ... rigging td: MPC
Marcela A. Silva ... compositor
Richard Simko ... visual effects artist: lead lighting TD
Andrew Simmonds ... 2d sequence supervisor
Sheida Sims ... stereo compositor: Legend3D
Abhishek Singh ... stereo compositor
Kris Sison ... senior stereo artist: Legend 3D
Olaf Skjenna ... layout lead
Maciej Skoluba ... compositor
David Skorepa ... texture artist: MPC
Amber Marie Smith ... data manager: Weta Digital
Billy Smith ... compositor: Gener8 Digital Media
Jessica Clare Smith ... digital compositor
Joshua Smith ... stereoscopic compositor
Katherine Smith ... assets producer: MPC
Marc Smith ... camera td: Weta Digital
Simon J.H. Smith ... support services: Weta Digital
Trystan Snodgrass ... stereo compositor
Michael Solon ... senior paint artist
Eddie Soria ... senior paint artist
Anna Sou ... stereo compositor
Liam Spencer ... digital compositor
Sudhanshu Srivastava ... fx td: Method Studios
Mark Stanger ... animator
Chris Stefiuk ... lighting td: MPC
Thomas R. Steiner ... digital compositor
John Stevenson-Galvin ... senior digital modeler: Weta Digital
Michael Steward ... visual effects artist
John Stewart ... visual effects supervisor: in-house
Michael Stewart ... compositing supervisor: The Embassy VFX
Paul Venn Stirling ... digital compositor: Double Negative
Yesod Stone ... io coordinator: Legend 3D
Contrail Storey ... pre-vis artist
Perry Stoutt II ... stereo artist: Legend 3D
Georgina Street ... vfx production manager
Errol Stussi ... i/o coordinator
Wessley Summers ... stereoscopic compositor
Vinayaga Sundar ... digital artist: MPC
Jenna Sunde ... stereoscopic compositor: Gener8
Lubos Gerardo Surzin ... senior concept artist matte painter
Matthew Swanton ... stereo compositor: Legend3D
Jeremiah Sweeney ... compositing supervisor: Lola VFX
Michael J. Sweetser ... stereo artist: Legend3D
Brian Sziklasi ... stereo artist: Legend3D
András Szõcs ... digital compositor: Double Negative
Shirin Takallu ... depth artist
Adam Tamblyn ... visual effects
Alene Tan ... visual effects coordinator
Alex John Tan ... lighting td: double negative
Gabriel Tan ... machmove artist: double negative
Jerrod Tan ... roto/paint artist
Raymond Tan ... digital compositor
Seng Kiat Tan ... matchmove artist: Double Negative (as Tan Seng Kiat)
Theophane Tan ... matchmove
John Taws ... visual effects production support
Chris Tay ... junior compositor: Double Negative
Yang Ki Tay ... Assistant TD
Katrina Taylor ... visual effects editor: MPC
Emeline Tedder ... 2d artist: double negative
Kenzo Tee ... matchmove artist
Sompong Teekasathien ... visual effects artist
Natalie Tejada ... stereo coordinator: Legend 3D
Chris Templeman ... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Adrian Teng ... visual effects artist
Stephen Tew ... compositor
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Raphael Thiery ... camera technical director: weta digital
Michael Thingnes ... compositing pipeline td: weta digital
Sunny Thipsidakhom ... stereo compositor: Legend 3D
Ainslie Thomas ... visual effects coordinator
Gareth Thomas ... rotoscope artist
Prajeesh Thomas ... visual effects artist: weta digital
Andrew K. Thompson ... visual effects artist
Melinka Thompson-Godoy ... visual effects producer: Double Negative
Jon Thorsen ... camera technical director: weta digital
Jithendran Thottupurath ... department manager: MPC
Derangula Tirupati Bhavani Shankar ... matchmove artist: gener8
Vladimir Tkachenko ... senior effects td: MPC
Shermaine Toh ... digital compositor: Double Negative VFX
Alan Tormey ... Senior Stereo Artist
Ted Trabucco ... lead stereo artist
Kathleen Tran ... io technician: Legend 3D
Mark Tremble ... compositor
Annabelle Troukens ... visual effects coordinator: Europe
Adam Trowse ... digital compositor
Melanie Rose Tucker ... Jr. Flame Artist
Yuki Uehara ... digital compositor
Audrius Urbonavicius ... digital matte painter: MPC
Razvan Vacar ... motion editor: Weta Digital
Ryan Vaillancourt ... stereo compositor
Chloe Valdecantos ... stereoscopic compositor: Legend 3D / stereoscopic compositor: Legend3D
Mauricio Valderrama ... compositor
Bojan Valjak ... matchmove
Jan van de Laar ... compositor
James Van Der Reyden ... motion capture/motion editing
Jozef van Eenbergen ... senior software developer: MPC
Varaprasad.Dhongili ... matchmove artist: prime focus
Sherin Varghese ... compositing supervisor: Gener8
Amy Vatanakul ... pre-visualization artist
Alejandro Vela-Castro ... roto artist: Double Negative
Vanessa Velasquez ... tech department: Double Negative
Ricardo Velez ... dn compositing artist lead: MPC
Oliver Velichkovski ... paint artist
Eric Vezinet ... lighting and rendering supervisor: double negative
Valeri Vidakovic ... lead roto/paint artist: Legend 3D
Vanesa Vidakovic ... stereo compositor: Legend 3D
Sukumaran Lalithambika Vijin ... digital artist: double Negative Visual Effects
Pau Viladot ... digital compositor
Joseph Villa ... senior stereo compositor: Gener8
Vinay.isetti ... machmove artist: prime focus
Tarquin Vosper ... rotoscope artist
Adam Walker ... visual effects artist
Kelly Walsh ... lead lighting technical director: MPC
Kenson Wang ... digital compositor
Nancy Wang ... supervising visual effects editor: Legend 3D
Ruochen Wang ... digital compositor
Jon Warne ... visual effects coordinator
Bret Watkins ... stereo compositor: Gener8
Andrea Weidlich ... rendering: weta digital
Mark H. Weingartner ... visual effects director of photography
Glenn Wells ... camera technical director
David Welstead-Wood ... digital matte painter: mpc
Peter Welton ... prep artist
Erik Werlin ... visual effects artist: lola vfx
Brittany Wetzel ... stereo compositor: Gener8
Ian W.S. White ... rotomation lead: Gener8
Matthew White ... stereo compositor
Kristofer Whitford ... paint & prep artist: Double Negative
Remo Wieland ... visual effects artist
Tobias Wiesner ... digital compositor: Weta Digital
Ross Lee Wilkinson ... build td
Will Van Dao ... roto supervisor: double negative
Aaron Williams ... lead stereo artist: Legend3D
Christy Williams ... stereo coordinator: Legend 3D
Edson Williams ... visual effects supervisor: Lola Visual Effects
Guy Williams ... lead environment artist
Heather Willman ... stereo producer
Katya Wilson ... visual effects
Magdalena Wolf ... Visual Effects Producer: Magnopus
Jessica Wolff ... stereoscopic compositor
Eddy Wolfson ... lead stereo compositor
Charlie Wong ... stereo conversion artist
Kai Wing Wong ... digital compositor
Zachary Wong ... postvis artist
Joshua H. Wood ... rotoscope artist: weta digital
Max Wood ... dfx supervisor: MPC
Clare Woodford-Robinson ... digital modeler: Weta Digital
Pete Woodley-Page ... motion editor: Weta Digital
Cordelia g Woods ... rotoscope artist
Andy Wright ... wrangling department lead
Gavin Wright ... previs supervisor: The Cavalry
Anna Yamazoe ... texture artist: double negative
Ryan Yeung ... stereo compositor: Legend 3D
Claudia Yi Leon ... visual effects artist
Sarah K. Young ... stereoscopic supervisor: Gener8
Anton Yri ... digital compositor: Double Negative
Ashleigh Yu ... visual effects coordinator
Jenna Yu ... stereo compositor
Jun Xian Yue ... paint & rotoscope artist: doube negative
Farhad Yusufi ... generalist td: double negative
Daniel Zamora ... lead previs artist
Michael Zannetou ... research and development: Double Negative
Alexandra Zedalis ... previs artist: The Third Floor, Inc
Matthias Zeller ... lead creature technical director: Weta Digital
Eva Zemaitis ... assistant vfx editor: Legend 3D
Russel Zenarosa ... stereo compositor: Legend 3D
Alvaro Zendejas ... stereoscopic artist
David Zeng ... digital compositor
Lei Zhang ... vfx editor
Cleve Yilun Zhu ... compositor: Double Negative
Yan Zou ... pipeline td
Susan Zwerman ... vfx executive producer: for Exceptional Minds [us]
Ian Abbott ... technology: Double Negative (uncredited)
Marisa Ahn ... rotoscope artist: Gener8 (uncredited)
Najdovski Aleksandar ... visual effects artist (uncredited)
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... visual effects (uncredited)
Scott Allen ... head of it (uncredited)
Ed Babb ... digital matte painter: mpc (uncredited)
Sreyans Bardia ... visual effects head of production: BOTVFX (uncredited)
Lucy Beeler ... rotoscoping: Weta Digital (uncredited)
Jonathan Bird ... rendering td: Scanline VFX (uncredited)
Gerardo Castro ... roto artist (uncredited)
Edward Catley ... motion capture tracker: weta digital (uncredited)
Chandrasekhar ... digital artist (uncredited)
Alice Collins ... rotoscope artist: WETA Digital (uncredited)
Bec Cranswick ... stereo editor (uncredited)
Alistair Darby ... texture artist: Double Negative (uncredited)
Goran Dimov ... matchmove artist (uncredited)
Valance Eisleben ... vfx conform editor (uncredited)
Syuhada Hassan ... visual effects coordinator (uncredited)
Kay Hoddy ... senior roto artist (uncredited)
Chad Hudson ... visual effects coordinator: pre-production (uncredited)
Callum James ... software developer: MPC (uncredited)
Ian Lawson ... research and development: Double Negative (uncredited)
Daniel Neves ... visual effects artist (uncredited)
Joo-Hwan Park ... lead stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Prakash Pathak ... visual effects production assistant: BOTVFX (uncredited)
Caprice Paxton ... production supervisor (uncredited)
Douglas Renn ... systems support: cantina creative (uncredited)
Grant Robertson ... visual effects supervisor (uncredited)
Raj Sandhu ... stereo artist: Legend 3D (uncredited) / stereo artist: Legend (uncredited)
Flavio Segal ... stereoscopic compositor: Gener8 (uncredited)
Natalie Smith ... rotoscope artist (uncredited)
Randy R. Tecson ... rotoprep artist: Gener8 (uncredited)
Elena Velkova ... paint artist (uncredited)
Conrad Wood ... r&d, technology, studio, editorial & production support: Double Negative (uncredited)
Colin Yu ... stereographer (uncredited)
Peter Ji Zheng ... pipeline developer (uncredited)

Stunts

Edit
Marco Albrecht ... stunt performer / stunts: Berlin
Steve Albrecht ... stunts: Berlin
Hank Amos ... stunts
Christopher 'Critter' Antonucci ... stunts / utility stunts
Can Aydin ... stunts: Berlin (as Kamil Can Aydin)
Jennifer Badger ... stunts
Raven-Danielle Baker ... stunt performer / stunts
Hugo Bariller ... stunt double: Josh Hutcherson / stunts: Paris
Stanton Barrett ... stunts
Danya Bateman ... stunts
Eric Benson ... stunts
Matt Berberi ... stunts
JoAnn Bernat ... stunts
John Bernecker ... stunts
Brent Bernhard ... stunts
Werner Bernstaedt ... stunt rigger: Berlin
Hannah Betts ... utility stunts
Sybille Blouin ... stunt performer / stunts: Paris
Vincent Bouillon ... stunt performer / stunts: Paris
Shellita Boxie ... stunt performer / stunts
Julien Bruant ... stunt performer / stunts: Paris
Jan Böhme ... stunts: Berlin
Max Calder ... stunt double: Elden Henson / stunts
Jwaundace Candece ... stunts
Donny Carrington ... stunts
John Casino ... stunts / utility stunts
Kevin Cassidy ... stunts
Tye Claybrook Jr. ... stunts
Sarah Reagin Clemmensen ... stunt double: Willow Shields (as Sarah Reagin) / stunts (as Sarah Reagin)
Jennifer Cobb ... stunt performer / stunts
Stephen Conroy ... stunts
Brycen Counts ... stunt rigger
Serge Crozon-Cazin ... stunt performer / stunts: Paris
Tom Culler ... stunt performer (as Thomas Joseph Culler) / stunts (as Thomas Joseph Culler)
Alan D'Antoni ... stunts
J. Patrick Daily ... stunt rigger
Scott Dale ... stunts
Chris Daniels ... stunts
Shane Daniels ... stunts
Elizabeth Davidovich ... stunts
Keith Splinter Davis ... stunts (as Keith Davis)
Kent De Mond ... stunts
Nick DeKay ... stunts
Kevin Derr ... stunts
Holland Diaz ... stunts
Rockey Dickey Jr. ... stunt rigger
Arturo Dickey ... stunt rigger
Philip Dido ... stunts
Josh Diogo ... stunts
Lyne Doffagne ... stunt performer / stunts: Paris
Yan Dron ... stunts
Georg Ebinal ... stunts: Berlin
Adam C. Edwards ... stunts
Jörg Ellmer ... utility stunts
Ian Eyre ... stunts / utility stunts
Jeremy Fitzgerald ... stunt double: Liam Hemsworth
Bodie Fitzpatrick ... motion capture stunt performer: weta digital
Kristoffer Fuss ... stunts: Berlin
Monique Ganderton ... stunt double: Michelle Forbes / stunt performer
Bella Garcia ... stunts: Berlin
Jacob Garcia ... stunts
Kyle Gardiner ... stunt rigger
Jérôme Gaspard ... stunt performer / stunts: Paris
Phong Giang ... stunts: Berlin / stunts: Peacekeeper
Sascha Girndt ... stunts: Berlin
Christian Gneissl ... stunts: Berlin
Daniel Graham ... stunts
Marian Green ... stunt performer
Dean Grimes ... stunts / utility stunts
Joshua Grothe ... stunt performer / stunts: Berlin
Philippe Guégan ... stunt coordinator
Sean Guégan ... stunt performer / stunts: Paris
Wanja Götz ... stunts: Berlin
Matthias Günther ... stunts: Berlin
Dante Ha ... stunt performer (as W. Dante Ha) / stunts
Kristin Haberland ... stunts: Berlin
Tim Haberland ... stunts: Berlin
Thomas Hacikoglu ... stunt performer / stunts: Berlin
Ralf Haeger ... stunt coordinator: Berlin
Garrett Hammond ... stunt performer / stunts
Isaac Hamon ... stunt coordinator: motion capture: weta digital
Michael Hansen ... stunt rigger
Vincent Haquin ... stunt performer / stunts: Paris
Daniel Hargrave ... stunt double: Liam Hemsworth / utility stunts
Sam Hargrave ... fight choreographer / stunt coordinator
Jenn A. Harris ... stunts
Thayr Harris ... stunts / utility stunts
Rajab Hassan ... stunts: Berlin
Nicholas Hayner ... stunts
Claudia Heinz ... stunt performer / stunts: Berlin
Elizabeth Heller ... assistant to stunt coordinator (as Elizabeth Nouri)
Allan Henry ... motion capture stunt performer: weta digital
Jonathan Henry ... stunt performer / stunts: Paris
Mark Hicks ... stunt performer
Jermaine Holt ... stunts
Crystal Hooks ... stunt monsters / stunts
Israel Horne ... stunts
Florian Hotz ... assistant stunt coordinator: Berlin
Vladimir Houbart ... stunt performer / stunts: Paris
Damita Jane Howard ... stunt performer / stunts
Jacob Hugghins ... stunt rigger
Michael Hugghins ... key stunt rigger / stunts
Tony Hugghins ... stunt rigger
Scott Hunter ... stunts
C.C. Ice ... stunt double: Natalie Dormer/stunt performer (as Cecilia C. Ice) / stunts (as Cecilia C. Ice)
Duke Jackson ... stunt performer
Reggie Jackson ... stunt double: Mahershala Ali / stunts
Nicholas Jones ... stunts
Bobby Jordan ... stunt performer / stunts
Oliver Juhrs ... stunts: Berlin
Karin Justman ... stunts
Jacob Kabel ... stunts
Antal Kalik ... stunt performer: los angeles
Niklas Kinzel ... stunt performer / stunts: Berlin
Ralf Koch ... stunt double: Josh Hutcherson
Alrik Kreemke ... stunt performer / stunts: Berlin
Marion Levavasseur ... stunt performer / stunts: Paris
Marcus Lewis ... stunt performer
Wolfgang Lindner ... stunts: Berlin
Scott Loeser ... stunts
Victor Lopez ... stunts
Maggie Macdonald ... stunt performer / stunts
Alexander Magerl ... head stunt rigger germany
Elman Mammadov ... stunts: Berlin
Aby Martin ... stunts
Anderson Martin ... stunts
David Brian Martin ... stunts
Tony McFarr ... stunts
Kyle Mclean ... stunts
John Medalin ... stunt performer / stunts: Paris
Jessica Merideth ... stunts
Heidi Moneymaker ... stunt double: Julianne Moore
Renae Moneymaker ... stunt double: Jennifer Lawrence
T. Ryan Mooney ... stunt performer / stunts
Kevin Morgan ... stunts
William Morts ... stunt rigger
Marie Mouroum ... stunt player / stunts: Berlin
Matthew Austin Murray ... stunts
Mike Möller ... stunts: Berlin
Alexandra Nazahn ... stunts: Berlin
Jockel Neubauer ... stunts: Berlin
Logan Newell ... stunts
Haley Nott ... stunts
Louis-Marie Nyee ... stunt performer / stunts: Paris
Paul Andrew O'Connor ... stunts
Chris O'Hara ... stunt coordinator: reshoots
Becky Ohmes ... stunts
Jane Oshita ... stunts / utility stunts
Allan Padelford ... stunts
Christopher Padilla ... stunts
Hannes Pastor ... stunt performer / stunts: Berlin
Georgina Philp ... stunts: Berlin
Anthony Pho ... stunt performer / stunts: Paris
Julie Pinault ... stunt performer / stunts: Paris
Theresa Pink ... stunt player / stunts
Leo Plank ... stunt driver / stunts: Berlin
Markus Ranglack ... stunts: Berlin
Swen Raschka ... stunts: Berlin
Frederick Renard ... stunt performer / stunts: Paris
Greg Reynolds ... stunts
Uli Richter ... stunts: Berlin
Bayland Rippenkroeger ... stunts / utility stunts
Cody Robinson ... stunts
Dalton Rondell ... stunts
R.A. Rondell ... supervising stunt coordinator
John Ross ... stunt double: Omid Abtahi
Andy Rusk ... stunts
Thierry Saelens ... stunt performer / stunts: Paris
Ayami Sakaeda ... stunt performer
Maya Santandrea ... stunts
Erik Schultz ... stunt double: Liam Hemsworth / Gale / stunts
John J. Shim ... stunt performer (as John Junesung Shim) / stunts
Ludo Silemetzoglou ... stunt performer (as Ludovic Silmezis) / stunts: Paris
Brian Simpson ... stunt rigger / utility stunts
Laurie Singer ... stunts
Lonnie R. Smith Jr. ... stunts
James R.W. Smith ... motion capture stunt performer: weta digital
Jackson Spidell ... Finnick Stunt Double
Greg Sproles ... stunt performer
Nick Stanner ... stunts
Remington Steele ... stunts
Eric Stratemeier ... stunts
Ryan Stratis ... stunts
C.C. Taylor ... stunts
Todd Rogers Terry ... stunts
Eskindir Tesfay ... stunt performer / stunts: Berlin
Charlene Thoms ... stunts: Berlin
Aaron Toney ... stunts
Hélène Tran ... stunt performer / stunts: Paris
Ashley Rae Trisler ... stunts
Amy Lynn Tuttle ... stunt performer / stunts
Jaye Tyroff ... stunts
Frédéric Vallet ... stunt performer / stunts: Paris
John T. Vogt ... stunts
Todd Warren ... stunts
Vanessa Wieduwilt ... stunts / stunts: Berlin
Joe Williams ... stunt double: evan ross / stunts
Mike Wilson ... stunts
Justin T. Woods ... stunts
Eddie Yansick ... stunt rigger
Cha-Lee Yoon ... stunts: Berlin
Pier Ewudu ... stunt double (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Victor Abadia ... gaffer b unit
Phillip Abeyta ... fixtures technician (as Phil Abeyta)
Andy Achard ... additional rigging grip: France
Stéphane Afchain ... rigging key grip: france
Emmanuelle Alaitru ... camera trainee
Nolan Aldridge ... day player
Charles Arnold ... grip
Denise Bailie ... "b" camera operator: vfx unit / camera operator "b": vfx unit
Scott Barnes ... lighting console programmer
Jose F. Barrios ... rigging grip
Sebastian Behrens ... electrician
Justin Bernhard ... grip
Walter Bithell ... gaffer
Hans Bjerno ... aerial director of photography
John Bonnin ... libra head operator
Franck Bonomi ... rigging key grip
Warren Brace ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Maurice Bricler ... additional rigging grip: France
Clyde E. Bryan ... first assistant camera: vfx element unit
Dwight O. Campbell ... second assistant b camera
Joel Canard ... gennie operator (as Joël Canard) / gennie operator
Tim Chang ... rigging electric
Bill Chapman ... grip
Cristen Clark ... Set Lighting Technician
Murray Close ... still photographer
Christopher Cooley ... rigging grip
Marcus Cooley ... grip
Laurent Coudoux ... key lighting balloon technician: france
Justin Cowart ... electrician
Catherine Cravens ... company fixtures technician
John Curran ... grip
David Deever ... video assist
Brian Deutsch ... Key grip: VFX unit
Dhamarata Dhiensuwana ... key grip rigger
Robert Dona ... additional rigging grip: France
Antonin Drigeard ... electrician
Jean-François Drigeard ... gaffer
Justin Elder ... electrician
Junior Electrician ... electrician
Jocob Engel ... grip: VFX Unit Berlin
Jost Engelmayer ... electrician
Jeffrey Engelson ... grip
Hugues Espinasse ... director of photography: plate unit
Greg Etheredge ... assistant chief lighting technician
Kevin Fahey ... rigging grip bestboy
Ryan Ferguson ... grip
Melissa Fisher ... second assistant camera: Additional Photography
Donny Fowler ... rigging electric best boy
Aubrey Gall ... rigging electrician
James Biggame Gallimore ... 24 frame utility / video assist: additional photography
Michel Galtier ... focus puller: additional camera
Vincent Gandolfi ... additional grip
Oscar Gomez ... rigging grip
Ben D. Griffith Jr. ... best boy grip
John Grubb ... company grip
Mads Gutowski ... lighting assistant: Germany
Oliver Haas ... best boy set lighting: Germany
Sönke Hansen ... director of photography: second unit, vfx unit
Dietmar Haupt ... rigging gaffer
Tom Heigl ... Highspeed Camera Technician
Kerry Hoskins ... rigging electrician
Grayson Hunter ... rigging electrician
Thomas Hübener ... crane/remote head technician
Adrian Jebef ... digital imaging technician
Bess Johnson ... digital utility: second unit
Daniel Jopp ... electrician
Mathieu Jourdan ... additional rigging grip: France
Karl Keil ... second assistant camera: additional 2nd AC berlin part
Bruno Keller ... lighting technician (Germany)
Rex Kenney ... key grip: additional photography
Ryan Ketchum ... lighting technician
Matthew J. Klann ... lighting console programmer
Eric Rick Kline ... vfx best boy grip
Geoffrey D. Knoller ... key grip: additional photography
Peter Kramer ... key lighting grip
Jessica Lakoff ... first assistant camera
John Lally ... dimmer tech
Eric Larsen ... uncredited
Trevor Loomis ... "a" camera focus puller
Patrick Loungway ... additional visual effects director of photography
Jason Marvel ... BTS/EPK
Jeremy Mauroy ... assistant camera: France
Carson E. Mayne ... best boy rigging electric
Nathan McConnell ... additional camera assistant: first unit
Saul McSween ... camera loader
Adam Meadows ... video assist operator: VFX unit
Josh Medak ... camera operator: "b" camera
Scott Medcalf ... lighting technician
Johnny Medeiros ... key video assist engineer: Los Angeles additional photography
Anton Meister ... dimmer board operator (German part)
Guy Micheletti ... key grip
Robert Bryce Milburn ... additional grip
Tom Mitaux ... best boy electician
David B. Nowell ... aerial director of photography
Michael E. Pacheco ... grip rigger
Angelika Padberg ... additional electrician
Joseph Parker ... grip
Meiklejohn Pate ... additional grip
Whitney Pate ... grip
Michael D. Patterson ... rigging electrician
Christopher E. Pettus ... additional grip
Doyle Petty ... rigging grip
Sean Piper ... grip
Justyn Plath ... camera rigger / grip
Markus Pluta ... grip lead guy: VFX Unit Berlin
Antimo Ponticello ... lighting technician: additional photography
Helmut Prein ... gaffer: Germany
Hagen Raeder ... grip: VFX Unit Berlin
Brittany Regan ... electrician
Allen Robinson ... grip
Jared Rosen ... video/computer playback supervising engineer
Pascal Rossignol ... additional rigging grip: France
Kevin M. Rowe ... rigging grip
Nick Rowland ... additional lighting technician
Zachary Saville ... rigging grip
Laurent Schepman ... grip
Axel Scholz ... lighting technician: Germany
Cory Schulthies ... digital imaging technician: VFX Unit
David Scott ... Set Lighting Fixtures Best Boy
David A. Seekins ... 1st assistant camera: "a" camera (additional vfx unit)
Thom Shepard ... grip
Patrick Sokley ... second assistant camera: "a" camera
Kyle Spicer ... data management supervisor
James Stockton ... grip
Michel Strasser ... key grip: france
Michael Ann Swan ... rigging grip
Monte Swann ... supervising engineer
Daniel Talley ... rigging electrician
David J. Thompson ... "a" camera operator/steadicam
Peter Thoren ... 24 frame playback
Les T. Tomita ... key grip
Jordan Tyson ... lighting technician
Mike Tyson ... chief rigging lighting technician
German Valle ... best boy electric: VFX unit
Dorrie Van Winkle ... rigging grip
Philippe Vigier ... electrician
Mike Visencio ... set lighting fixtures foreman
Joshua Robert Warren ... electrician
Christian Wehrle ... video operator: VFX Unit Germany
Stefan Wilking ... lighting technician
Sascha Wolfram ... gaffer: vfx unit
Sauyan Wong ... data manager
Daniel Wurschl ... camera loader
Roxanne Stephens ... "a" camera second assistant: additional vfx unit (uncredited)
Gregory Still ... lighting technician (uncredited)

Animation Department

Edit
Nino Aniceto ... animator
Moragot Bodharamik ... animator
Simone Brundisini ... animator
Marlene Chazot ... animation technical director: MPC
Julia Jooyeon Chung ... animator
Ben Goerlach ... Senior Animator
Elizabeth Gray ... lead animator: Weta Digital
Jim Hatibarua ... animator
Mariya Kalachova ... animation development: Weta Digital
Peter Kasim ... animator: Weta Digital
Adrian Lim ... animator: Weta Digital
Vikram Mohan ... animator
Isaac Haiswee Tan ... animator: Weta Digital
Andrew Tran ... animator
Karinga Wells ... animator
Bernard Wicksteed ... animator
Javier Zumaeta ... post-viz animator
Huy Ho ... animator (uncredited)

Casting Department

Edit
Ranjani Brow ... adr voice casting
Jackie Burch ... local casting
Samy Burch ... local casting associate
Ressie Burtley ... extras casting assistant
Jamie Lynn Catrett ... extras casting
Ashley Lambert ... adr voice casting
Rose Locke ... extras casting (as Jennifer Rose Locke)
Alex Marden ... local casting assistant
Shayna Markowitz ... casting associate
Patrick Peters ... extras casting assistant
Patrick Winkler ... extras casting assistant
Robb Pendleton ... extras casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Kristin Adams Achtmeyer ... costumer
Tony Acosta Jr. ... specialty costumer
Valentina Aulisi ... costumer: Mr. Hutcherson & Mr. Hemsworth
Jaclyn Banner ... 2nd unit costume buyer
Amber Blackman ... costume assistant
Cha Blevins ... key costumer
Dana Joel Bogdanski ... specialty costumes: Stunts
Phillip Boutte Jr. ... costume concept artist
Kevin Boyett ... additional set costumer
Mallory Bradley ... costume assistant
Dietke Brandt ... key costumer: germany
Jérôme Brousseau ... set costumer
April J. Brown-Traquina ... assistant textile artist (as April Brown)
Dorothy Bulac ... specialty costumer
Tiffany Busche ... set costumer
Kyle Callanan ... ager: germany
Aimee Campolucci ... set costumer
Alexandra Casey ... assistant costume designer
Judy Chang ... stitcher (as Judi Chang)
Patricia Colin ... costume supervisor: France
Bren Cook ... head ager dyer/textile artist
Scott T. Coppock ... head milliner
Kairo Courts ... costumer
Dan Crawley ... specialty costumer
Rosemoon Cunningham ... costume p.a. (as Rosie-Moon Cunningham)
Michelle D'Antonio ... speciality costumer
Shelby Davis ... additional costumer
Joe Diaz ... sfx set costumer: los angeles crew
Jan Dieckmann ... costume ager/dyer: germany
Urs Dierker ... costumer / costumer: Germany
Raphael Dilhan ... ager: germany
Daniel Dirks ... costumer (as Danny DIrks)
Aurélie Dolbeau ... set costumer
Lauren Driskill ... additional costumer
Shayne Allen Duhon ... set costumer
Dustin Fletcher ... ager/dyer
Myra N. Foy ... key seamstress
Austin Freeman ... costume assistant
Taylor Marie Good ... costume department coordinator
Lara Greene ... tailor
Scott R. Hankins ... costumer: Ms. Lawrence
Edward T. Hanley ... key costumer
Camille Hardiman ... set costumer
Anna Heppner ... additional costumer
Stephanie Herrera ... ager
Greg Hopwood ... costume assistant
Keith Hudson ... textile artist (dyer) (specialty costumes)
Joni M. Huth ... key tailor
Katalina Iturralde ... ager: germany
Matthew Jerome ... key costumer
Jennifer Kamrath ... key costumer
Molly Kamrath ... set costumer
Alexyz Danine Kemp ... costumer
Jessica R. Lawson ... seamstress
Frédéric Lebugle ... wardrobe assistant
Damien Lopez ... costume runner
Theresa Anna Luther ... set costumer cast: germany
Marilyn Madsen ... costume manufacturing foreperson
Fanny Marteau ... costumer
Melanie Mascioli ... set costumer (principals)
Karen Mason ... specialty costume manufacturer
Amelia McKinney ... Costume Buyer
Danny Molaschi ... set costumer
Les Morgan ... costumer
Erich A. Muller ... costumer
Anna Munro ... ager/dyer: germany
Sara C. Olson ... stitcher (as Sara C Olson)
Ashley Marie Parker ... set costumer
Emmanuelle Pastre ... wardrobe
Mark Peterson ... costume supervisor
Damien Quinn ... costumer
Meike Schlegel ... costume supervisor: Germany
Jody Schoffner ... costumer
Barbara Schramm ... costumer (daily)
Ellen Semones ... set costumer
Trey Shaffer ... costume graphic designer
Matthew Simonelli ... costume fitter
Ashley E. Singer ... assistant milliner
Hilary Smiley ... set costumer
Danielle Stammers ... set costumer
Jeff Stanton ... costume assistant
Marla Star ... costume buyer
Juliana Stenzel ... costume coordinator: crowd
Fatima Stripling ... costumer
Susanne Stroh ... costume coordinator: germany
Eléa Talandier ... costume runner
Lisa Tomczeszyn ... assistant costume designer
Anne Sophie Velten ... costume p.a.
Alan Villanueva ... costume concept artist
Rachel A. Walker ... ager dyer
David Werer ... costume assistant germany
Korii Young ... set costumer
Stephanie Herrera ... ager/dyer (uncredited)

Location Management

Edit
Kevin Abrams ... location assistant
John Birchall ... locations pa
Constantin Brandenburg ... location assistant krampnitz: pre-production
Stephen R. Campanella ... location scout: Ohio
Anna L. Coats ... key assistant location manager: Berlin unit
Aubrey DeVaney ... assistant location manager
Chad George ... location production assistant
Klaus Große Darrelmann ... location manager: Germany
Al Huynh ... assistant location manager: France
Arnaud Kaiser ... location manager: france
Ken Lavet ... location manager
Ronan Michel ... location manager assistant
Naomi Motohashi ... key assistant location manager
Ryan Neal ... location assistant
Trey Neely ... key assistant location manager
Sebastien Ordonez ... assistant: location manager - Paris, France unit
Rob Pittard ... location production assistant
Martin Pype ... location unit assistant: Paris crew
Chris Saharek ... assistant location manager
Edouard Sueur ... set production assistant: France
Gabby Williamson ... assistant location manager
Felix Witte ... assistant location manager vfx unit
Mario Wittmann ... additional assistant location manager: Germany
Erick Wofford ... locations pa
Tobias Wolters ... location scout
Elizabeth A. Wright ... assistant location manager: second unit

Music Department

Edit
Jon Alexander ... assistant score engineer
Pete Anthony ... choir conductor / conductor / orchestrator
Jeff Atmajian ... orchestrator
Jonathan Bartz ... music preparation
Peter Bateman ... orchestrator
Richard Boothby ... musician: viola de gamba
Thomas Bowes ... orchestral leader
Peter Boyer ... orchestrator
David Channing ... scoring editor
Chris Cozens ... auricle control systems
Candy Emberley ... music preparation (as Candy Bilyk)
Sven Faulconer ... additional arrangements and synth programming
Jochen Flach ... composer: tv spot music
Luke Flynn ... music preparation
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Samantha Hilscher ... music business affairs coordinator
Jim Honeyman ... orchestration assistant
Jake Jackson ... additional recording
Raha Johartchi ... music business affairs
Lewis Jones ... pro tools recordist
Matt Jones ... score assistant engineer
Trevon Kezios ... music executive
Jon Kull ... orchestrator
Giles Lewin ... musician: solo fiddles
Roger Linley ... musician: double bass
London Voices ... choir
Steve Mair ... musician: double bass
Dorina Markoff-McNulty ... musician
Carlos Eduardo Mosquera ... score mixer assistant
Shawn Murphy ... scoring mixer
David Olson ... music editor
George Oulton ... monitor engineer
Ben Parry ... choir director
Xander Rodzinski ... prelay preparation
Annie Rosevear ... scoring intern
Andrew Rowan ... music preparation
Sonia Slany ... musician: solo fiddles
Pamela J. Sollie ... scoring coordinator
David Stal ... music preparation
Ryan Svendsen ... senior music coordinator
Philip Tallman ... Temp Music Editor
John Ashton Thomas ... orchestrator
John Traunwieser ... score mixing assistant
Richard Tunnicliffe ... musician: baroque cello
Sunna Wehrmeijer ... solo vocalist
Jim Weidman ... supervising music editor
Christopher Wray ... musician: synthesizer performer
Aleksandar Dimitrijevic ... composer: trailer music (uncredited)
Austin Fray ... composer: additional music, TV Spot Music (uncredited)
Robin Stout ... trailer score by (uncredited)
Superhuman ... trailer score by (uncredited)
Liam Westbrook ... trailer score by (uncredited)
Gabe Witcher ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department

Edit
Ryan Allen ... driver
Vanessa Altmeyer ... driver
Pierre Andrin ... driver: Paris
Jim Babbidge ... driver
Tim Barker ... transportation
Bruno Benchimol ... driver: Paris
Thierry Bernardet ... driver: Paris
Damien Blumberg ... driver: Paris
Robert Brubaker ... transportation captain
Denny Caira ... transportation coordinator
Kevin Caira ... driver
Quincy Cason ... driver: cast
Jayson Chang ... transportation dispatcher
Adam Chrisman ... driver
Maxime Couteret ... transportation coordinator: France shooting
Henri Darrasse ... driver: Paris
Florian Dieckmann ... transportation captain: Germany
Christopher P. Dooley ... driver
David J. Duran ... edge transport driver
Philippe-Emmanuel Etame ... driver: Paris
Florian Haeger ... transportation coordinator: GER
Benoit Hemard ... driver: Paris
Pamela Hovies-Ivey ... Driver for Jennifer Lawrence (as Pamela Hovies)
Pierre Hue ... transportation captain
Daniel Huhn ... personal driver: Jennifer Lawrence, Germany
Axel Hübner ... personal driver: John Kilik, Germany
Tom Kirsten ... production driver
Andreas Korpel ... production driver: to SetDec L. Dias+B. Smith GER
Oliver Kujas ... personal driver: Nina Jacobson
Melissa LaFon ... driver
Matthias Langwich ... driver: cast
Dan J. Latham II ... driver
K. Emily Levine ... dispatcher: additional photography
Tim McGaughy ... driver
Fitzathor L. Miller ... driver
Robert J. Napier ... production driver
Benjamin Reil ... personal driver: Kurt & Bart
Maxime Ribes ... driver: Paris
Vickie Raynor Robison ... cast driver for Liam Hemsworth (as Vickie Robison)
Jean-Baptiste Rogez ... driver: Paris
Mamadou Sall ... driver: Paris
Steve Sorkin ... driver
Svenja Stirn ... transportation secretary: GER
Thomas Suess ... facilities department
Olivier Suffert ... driver: cast
Alexandre Thiery ... driver
Craig Vogel ... dot compliance administrator
James Waitkus ... transportation captain: additional photography
Kathleen Webster ... driver
Rebecca White ... dispatcher
Steve Wilks ... personal driver: Francis Lawrence, Germany

Other crew

Edit
Richie Adams ... Main and End Titles
Kati Akins ... film extra
Caellum Allan ... physical production
Carson Aller ... film extra
Chase Aller ... film extra
Steve Alterman ... ADR cast
Segolene Amice ... production coordinator: France
Lauren Aparicio ... craft service assistant
Brooke Arata ... base camp production assistant: second unit
Alexander Araya López ... film extra
Gaytra Arnold ... second assistant accountant
Kirk Baily ... ADR cast
Emmanuelle Balestrieri ... production accountant: Paris
Chandler Barbee ... Additional Production Assistant
Cassandra Barbour ... rights and clearances
Andreas Bareiss ... legal counsel (as Dr. Andreas Bareiss)
Annette Bas ... second assistant accountant
Christopher Beeman ... accounting clerk
Grit Belitz ... health & safety coordinator
Stephanie Beman ... key craft service
Dave Bennett ... completion bond rep
Markus Bensch ... production executive (location)
John Biondo ... executive vice president of business and legal affairs: Lionsgate
Amber Blackman ... set production assistant
Christopher Blackmore ... additional set production assistant
Jack Blessing ... ADR cast
Jason Bogard ... financial controller
Liz Bolton ... ADR cast
Milena Bomalick ... production secretary: Germany
Delphine Bouya ... set production assistant: France
Constantin Brandenburg ... set pa
Joe Bravo ... mould maker
Ranjani Brow ... ADR cast
Gero Brugmann ... legal counsel: Studio Babelsberg
Ellie Bryan ... production assistant: second unit, basecamp
Bobby Burks ... medic
Corey Burks ... set production assistant
Bridgett Buss ... EPK production coordinator
Marcus J Calloway ... payroll clerk
William Calvert ... ADR cast
Dea Cantu ... script supervisor: vfx unit
Alex Capaldi ... assistnat production coordinator: additional photography
Greg Capoccia ... assistant: Mr. Jacobson
Victor Capoccia ... Production Intern
Brian Patrick Carroll ... production secretary
Will Casey ... unit publicist
Benjamin Celliez ... 3rd assistant accountant: France
Nick Charles ... production assistant
June Christopher ... ADR cast
Jennifer Cocker ... photo double: natalie dormer
Ami Cohen ... production department director
AJay Collazo ... film extra
Mickaël Conan ... assistant production coordinator: Paris
Michael Corbett ... ADR cast
Orsa Cousin ... cast pa
Jennifer Kristin Cox ... assistant to robert melnik: Lionsgate
Jennifer Crystal Foley ... ADR cast
Lauren Elizabeth Cummings ... production assistant
Jeff Dash ... vice president: production accounting, Lionsgate
Anthony J. Davis ... 2nd assistant accountant
Derron Delaney ... key set medic
Shawn Delaney ... craft service
Ethan Duff ... production assistant
Garrett H. Dumas ... film extra
Jim Dunlap ... first assistant accountant
Kathy Edwards ... 2nd assistant accountant
Matthew Eldridge ... body double: Sam Claflin / stand-in: Sam Claflin
Bryan Ellenburg ... security advisor
Michèle Etges ... Basecamp PA: reshoots
Pauline Faisant ... sculptor
Julie Falls ... ADR cast
Erik Feig ... production executive
Chase Fein ... adr loop group
Benjamin Fenn ... film extra
Ethan D. Firestone ... production assistant
Riley Flanagan ... set production assistant
Ben Fransham ... motion capture actor: Weta Digital
Maggie Free Levinge ... second assistant accountant
Joshua Fritel ... assistant: Mr. Harrelson
Jennifer Joy Funkhouser ... film extra
Katharina Gapski ... production coordinator: Shipping Coordinator, Germany
Chelsey Gentry ... film extra
Marcel Genzmer ... set security
Federico Ghetta ... production assistant
Jennifer Giles ... stand-in
Kelly Gill ... production assistant
Ryan Gomez ... production accountant: additional photography
Adam Goodall ... armoury coordinator: UK
Colin Grant ... film extra
Karlena Haase ... film extra
David Halagarda ... assistant production coordinator
Adam Hamilton ... additional craft services
Anthony J. Hanna ... additional legal services
Lindsey Sunga Harris ... production assistant
Angus Harrison ... assistant: Mr. Hemsworth
Jessie Hawkes ... photographer red carpet
Bianca Hawkins ... set production assistant
Elizabeth Heller ... assistant: Mr. Hargrave & Mr. Rondell (as Elizabeth Nouri)
Anna Heppner ... production assistant
Michelle Hernandez ... film extra
Drew Michael Hershner ... double: Plutarch Heavensbee
Loretta Hightower ... medic
Rabeah Hinrichs ... assistant accountant: Germany
Melissa McGuire Hintz ... first assistant accountant: reshoots
Nicole Hobday ... production assistant
Wendy Hoffman ... ADR cast
Ashley Hollins ... film extra
Chelsea Howard ... photo double: Jennifer Lawrence
Jiaxuan Hu ... postvis artists
Rif Hutton ... ADR cast
Thomas Jacquet ... interview: dp - promotional material
Matthew Janzen ... senior vice president of production and development: Lionsgate
Nick Jeffries ... key armourer
Boysie Jereza ... production accountant
Marisol Jiménez ... construction accountant
Margaret DeMoss Johnson ... film extra
Olivier Kaczmarek ... assistant production accountant: france
Robin Rk Kempf ... set production assistant (as Robin 'RK' Kempf)
Kim Khoo ... production secretary
Hannah Killingsworth ... film extra
Vanessa King ... assistant to ms. moore
Stephen C. Knight ... production assistant
Erica Kolsrud ... post production assistant accountant
Lynn Kommer ... production assistant
Jon Kuyper ... production executive
Ashley Lambert ... ADR cast
Dave Landaker ... 24 frame operating supervisor
Shawn Langston ... medic
Sailor Larocque ... film extra
Cynthia Lejeune ... vfx accountant
LaVeda Lewis ... payroll accountant
Dominique Libungan ... production assistant: Legend3D
Silvia Lindner ... production coordinator: Germany
Rick Lipton ... dialect coach: Natalie Dormer
Andrew Litvak ... assistant: Mr. Kilik & Ms. Foster
Benjamin Löbbert ... set pa
Cameron MacConomy ... ADR Cast
Jamie MacDonald ... production assistant
Bianca Makarewicz ... publicist
Kenneth Manos ... Stand-in for Rus Blackwell
Christophe Maratier ... armorer
Andrea McDougal ... medic
Christopher McDougal ... medic
Missy McGuire Hintz ... first assistant accountant: reshoots
Taylor McPherson ... film extra
Robert M. Melnik ... executive vice president of business and legal affairs: Lionsgate
Ernie Merlan ... executive director: Exceptional Minds
Jenny Mey ... production assistant
Curtis A. Miller ... director of production: Lionsgate / executive director of production: Lionsgate
Patrick Miller ... production assistant
Courtni Mills ... set production assistant
Kurt J. Miner ... safety advisor
Grégoire Mouveau ... Facilities Manager: France
Jenifère Nieschmidt ... assistant: Mr. Woebcken & Mr. Fisser
Sebastien Ordonez ... assistant facilities manager: Paris, France unit
David A. Oster ... set production assistant: additional photography
Juan Pacheco ... ADR cast
Tim Palen ... chief marketing officer: Lionsgate
David Paris ... helicopter pilot
Jaimee Partain ... construction medic
Julie Pechanek ... office production assistant
Carl Pedregal ... head of feature post production
George Perez ... ADR cast
Alexander Phoenix ... systems administrator
David Albert Pierce ... additional legal services
Arnaud Plé ... payroll accountant
Andre Pochon ... assistant: Mr. Hutcherson
Alan D. Purwin ... helicopter pilot (as Alan Purwin)
Ana Maria Quintana ... script supervisor
Timothy Scott Ralston ... screening operations executive
Lance Resch-Anger ... key set production assistant: second unit
Emily Rice ... post-production accountant
Raphaell Riddle ... film extra
Dan Riker ... armorer
Rebecca Rogers ... set production assistant
Kimi Rosenthal ... post-production assistant
Erik Rostad ... film extra
Mike Rutkowski ... production assistant
Aric Sabin ... set production assistant
Tina Marie Sauls ... accounting clerk
Trevor Schliefer ... production assistant
Lena Schmigalla ... production accountant: Germany
Randy Shoemaker ... marketing/home entertainment/consumer products
Jess Shuler ... production assistant: additional photography
Diego Simion ... film extra
Cira Sims ... assistant: Ms. Lawrence
Talley Singer ... assistant: Ms. Lawrence, additional photography
Donna Sloan ... executive vice president: Production, Lionsgate
Cara Smiczek ... Production Finance Coordinator
Warren Sroka ... ADR cast
Philip J. Strina ... business & legal affairs: Lions Gate
Shane Sweet ... ADR cast
Géraldine Sérafini ... Travel Coordinator - France
Seth Tepfer ... choreographer
Clayton Thompson ... production assistant
Claire Thoreux ... production accountant
Anna Timm ... legal advisor
Greg Tresan ... animal coordinator
Jill Vaupen ... travel coordinator
Zach Veatch ... body double: Wes Chatham
Kate Venables ... motion capture
Daniel Vice ... medic
Marqueese Walker ... film extra
Kaity Warnock ... accounting clerk
Meg Watson ... Stand in/body double for Julianne Moore
Brad Weaver ... film extra
John Weber ... key second assistant accountant
Marie Wildenhain ... assistant: Mr. Molfenter
Marcel Williams ... production assistant
Shannon Williams ... construction medic
Scott Willman ... stereographer
Eike Wolf ... publicist: germany
Kerry Wollin ... ADR cast
KiKi Yoshimoto ... researcher
Craig Young ... motion capture performer
Sonja B. Zimmer ... production executive
Jason Zorigian ... production coordinator
Badr Zouhir ... set manager germany
Robert Perry Bierman ... production staff (uncredited)
Patrick Peters ... crowd marshall (uncredited)
Andrea Smith ... global director of motion picture logistics: Altour Travel (uncredited)

Thanks

Edit
Gary Bailey ... in memory of
Joe Wehmeyer ... data wrangler/photographer: additional photography
Craig Wilson ... stereo production assistant and coordinator: Legend 3D

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

After young Katniss Everdeen agrees to be the symbol of rebellion, the Mockingjay, she tries to return Peeta to his normal state, tries to get to the Capitol, and tries to deal with the battles coming her way...but all for her main goal: assassinating President Snow and returning peace to the Districts of Panem. As her squad starts to get smaller and smaller, will she make it to the Capitol? Will she get revenge on Snow or will her target change? Will she be with her "Star-Crossed Lover," Peeta, or her long-time friend, Gale? Deaths, bombs, bow and arrows, a love triangle, hope... What will happen? Written by baileyyybroooks

Plot Keywords
Taglines The revolution is about all of us See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Die Tribute von Panem - Mockingjay: Teil 2 (Germany)
  • Hunger Games 4: La Révolte, Partie 2 (France)
  • Hunger Games: La révolte - 2ème partie (France)
  • Los juegos del hambre: Sinsajo - Parte 2 (Spain)
  • Igre Gladi: Sojka Rugalica Drugi Dio (Bosnia and Herzegovina, Croatian title)
  • See more »
Runtime
  • 137 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $160,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $102,665,981, 22 Nov 2015
Cumulative Worldwide Gross $653,428,261

Did You Know?

Edit
Trivia The scene where Haymitch reads Plutarch's letter to Katniss was originally scripted to be Plutarch (Philip Seymour Hoffman) talking to Katniss in person. Unfortunately Hoffman died before the scene was filmed. See more »
Goofs When Katniss delivers her speech in District 2, she refers to Cato killing Thresh in the 74th Hunger Games. This is a holdover from the books. In the first movie The Hunger Games (2012), Thresh was killed by the mutts, not Cato. See more »
Movie Connections Featured in Teens React to Hunger Games: Mockingjay Part 2 (2015). See more »
Soundtracks Deep in the Meadow (Lullaby) See more »
Quotes [last lines]
Katniss Everdeen: [to her baby] Did you have a nightmare? I have nightmares, too. Someday I'll explain it to you, why they came, why they won't ever go away, but I'll tell you how I survive it. I make a list in my head... of all the good things I've seen someone do. Every little thing I can remember. It's like a game. I do it over and over. Gets a little tedious after all these years, but... there are much worse games to play.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed