Poster

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children ()


Reference View | Change View


When Jacob discovers clues to a mystery that stretches across time, he finds Miss Peregrine's Home for Peculiar Children. But the danger deepens after he gets to know the residents and... See more »

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Miss Peregrine
...
Jake
...
Barron
...
Miss Avocet
...
Ornithologist
...
Dr. Golan
...
Frank
...
Abe
...
Emma
...
Enoch
...
Olive
Hayden Keeler-Stone ...
Horace
...
Fiona
...
Hugh
...
Claire
...
Bronwyn
...
Twin #1
...
Twin #2
...
Millard
...
Victor
...
Jake's Mom
...
Shelley
...
10 Year Old Jacob
...
6 Year Old Jacob
...
Miss Edwards
Philip Philmar ...
Mr. Archer
...
Mr. Clark
...
Mr. Gleeson
...
Aunt Susie
...
Uncle Bobby
...
Aunt Judy
...
Prettiest Teen Boy
...
Prettiest Teen Girl
...
Cousin Twin #1
Jack Fibkins ...
Cousin Twin #2
...
Oggie
...
Kev
...
Dylan
Justin Davies ...
Worm
Nicholas McGaughey ...
40's Bartender
Lynn Hunter ...
40's First Woman
Ben Roberts ...
40's First Old Man
...
Isle - Farmer
...
Little Girl
Harry Taylor ...
Ride Operator
Dan Mersh ...
2016 Policeman #1
...
2016 Policeman #2
Steve Money ...
Burley Bloke
...
Uneasy Woman
...
Police Woman
Rest of cast listed alphabetically:
Francesca Bennett ...
Village Woman (uncredited)
Brendon Berg ...
Passerby (uncredited)
Lee Bolton ...
Family Man (uncredited)
...
Holidaymaker (uncredited)
...
Fun Fair Attendee (uncredited)
...
Passenger on an Attraction (uncredited)
Jennifer Catford ...
Fairground Goer (uncredited)
Stuart Davidson ...
1940s Villager (uncredited)
Pamela DeAbreu ...
Shocked Passerby (uncredited)
Emily Doherty ...
Teen on Pier (uncredited)
Tristan Dougherty ...
Teen Surfer (uncredited)
Richard Douglas ...
Passer by (uncredited)
...
Barron's Renegade (uncredited)
Stephanie Eccles ...
Bystander (uncredited)
Chloe Ephraim ...
Passerby (uncredited)
Isobel Eveleigh ...
Teenage Villager (uncredited)
...
Pier Worker / Running Dad and Child (uncredited)
Daniel Ferguson ...
Villager (uncredited)
Paul Riley Fox ...
Sailor (uncredited)
...
Party Guest (uncredited)
Marty L. Gallinari ...
Orphan (uncredited)
Tyler Gary ...
Smart Aid Worker (uncredited)
Harri Walter Findley Gibbs ...
Hollow Child (uncredited)
Isabella Lily Mai Gibbs ...
Hollow Child (uncredited)
Chris Groundsell ...
Fairground Customer (uncredited)
Guna Gultniece ...
Pier Visitor (uncredited)
Curtis Hardacre ...
Shocked Passerby (uncredited)
Sara Hart ...
Surfer Girl / Teen Girl (uncredited)
Veronica Hilburn ...
Party Guest (uncredited)
Cynthia Hook ...
Smart Aid Cashier (uncredited)
Kornelia Horvath ...
Woman on the Carussel (uncredited)
Jowan Jacobs ...
(uncredited)
...
Party Guest (uncredited)
...
Mary (uncredited)
...
Passerby (uncredited)
Samantha Lucas ...
Teen Surfer Girl (uncredited)
...
Party Guest (uncredited)
Khristopher MacLeod ...
Passersby / Witness (uncredited)
...
Menacing Man in Pub (uncredited)
Joanne Manchester ...
Pier Visitor (uncredited)
...
Party Guest (uncredited)
...
Young Abraham's Bride (uncredited)
Andrew Nile ...
Teenager (uncredited)
...
Neighbor (uncredited)
Gloria Peñaranda ...
Pier Visitor (uncredited)
...
Teen Surfer Boy (uncredited)
Lance Raab ...
Party Guest (uncredited)
James Michael Rankin ...
Villager (uncredited)
...
Passerby (uncredited)
Rachel Jane Rhodes ...
Baron's Friend / Hollow (uncredited)
Donald R Rice ...
Neighbor (uncredited)
Andy Robbins ...
Villager (uncredited)
...
Party Guest (uncredited)
Bianca Rudman ...
Shocked Passerby (uncredited)
Megan Sanderson ...
Child at Fairground (uncredited)
...
Party Guest (uncredited)
Nicola Simonds ...
Shocked Passerby (uncredited)
...
Middle-Aged Woman (uncredited)
...
Party Guest (uncredited)
...
Village Woman (uncredited)
...
Pier Cleaner (uncredited)
...
Malfous (uncredited)
Callum Wilson ...
Young Abraham Portman (uncredited)
Patricia Winker ...
Passerby (uncredited)

Directed by

Edit
Tim Burton

Written by

Edit
Ransom Riggs ... (based upon the novel written by)
 
Jane Goldman ... (screenplay by)

Produced by

Edit
Peter Chernin ... producer
Katterli Frauenfelder ... executive producer
Derek Frey ... executive producer
Nigel Gostelow ... executive producer
Ivana Lombardi ... executive producer
Jenno Topping ... producer

Music by

Edit
Michael Higham
Matthew Margeson

Cinematography by

Edit
Bruno Delbonnel

Film Editing by

Edit
Chris Lebenzon

Editorial Department

Edit
Matt Adams ... digital intermediate executive producer
Sarah Bowden ... apprentice editor
Stuart Bryce ... digital dailies operator: additional photography
Laureen Clarke ... assistant editor: Florida
Nick Davis ... assistant editor
Peter Doyle ... supervising colorist
Chema Gomez ... technical operations manager: dailies
Julia Hewitt ... editorial production assistant
Tristan Hey ... dailies operator
Lorraine Johnson ... digital pulls manager
Mel Kangleon ... dailies colorist: Technicolor
Karl Kuehn ... data management
Keith Mason ... first assistant editor
Katie McCulloch ... digital intermediate editor
Gemma Nicholson ... post-production coordinator
Danny Schramm ... post-production assistant
Raul Sevilla ... dcp mastering
John St. Laurent ... dailies operator: on location
Lee Tucker ... preview engineer
Rachael Watmough ... digital intermediate producer: dailies
Chris Wilson ... digital dailies operator
Simon Harris ... assistant editor (uncredited)

Casting By

Edit
Susie Figgis

Production Design by

Edit
Gavin Bocquet

Art Direction by

Edit
Monica Alberte
Greg Berry ... supervising art director: Los Angeles
J. Mark Harrington
Phil Harvey
Rod McLean ... (as Roderick McLean)
Jeffrey Mossa ... (as Jeff Mossa)
Peter Russell
Peter Russell ... supervising art director
Mark Scruton

Set Decoration by

Edit
Monica Alberte
Chris August
Amanda Bernstein ... (additional photography)
Elli Griff
Kat Kane ... (Set Decoration Team)
Jan Pascale

Costume Design by

Edit
Colleen Atwood

Makeup Department

Edit
Natalie Abizadeh ... junior hair and make up artist
Patrick Barbet ... special makeup effects: modeler (as Patrick Carracedo Barbet)
Jonathan Beakes ... special makeup effects: modeler
Benjamin Brown ... special makeup effects: modeler
Zoe Clare Brown ... hair (as Zoë Clare Brown) / makeup artist (as Zoë Clare Brown)
Lisa Carracedo ... special makeup effects: modeler (as Lisa Carracedo Barbet)
Orla Carrol ... hair stylist: to Eva Green (as Orla Carroll)
Sacha Carter ... special makeup effects production manager
Punam Chhatralia ... standby contact lens optician
Rose Crocker ... junior hair and make up artist (as Rosie Crocker)
Sally Rose Davidson ... hair / makeup artist
Nathaniel De'Lineadeus ... dental FX design and manufacture
Natalie Depiano ... hair / makeup trainee
Tamsin Dorling Barbosa ... hair stylist: to Eva Green (as Tamsin Barbosa)
Morna Ferguson ... makeup artist: to Eva Green
Bella Ava Georgiou ... makeup artist
Richard Glass ... contact lens optician
Paul Gooch ... key hair / makeup designer
Bethan Hollington ... special makeup effects: junior
Beth Hyland ... standby contact lens technician
Sam Ives ... special makeup effects: art finisher
Colin Jackman ... sculptor
Julie Kendrick ... hair / makeup artist
James Kernot ... special makeup effects: workshop manager
Marie Larkin ... key hair stylist: Los Angeles
Sebastian Lochmann ... special makeup effects sculptor
Chris Lyons ... special effects teeth
Maha ... key makeup artist: Los Angeles
Diane Maurno ... makeup artist: Florida
Con McCloskey ... special makeup effects foam: technician
Fawn Muller ... special makeup effects coordinator
Daniele Nastasi ... junior hair and make up artist
Carol Raskin ... key hair: Florida
Stuart Richards ... special makeup effects: modeler
Shelley Ruddock ... special makeup effects: modeler
Debbi Salmon ... hair / makeup artist
Paulette Schoen ... hair stylist: Florida
Linda Schonning ... hair stylist: Florida
Joanna Scott ... special makeup effects trainee
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens coordinator
Reenal Shah ... standby contact lens optician
Colin Shulver ... special makeup effects sculptor
Kate Smith ... special makeup effects: modeler
Greg Solomon ... makeup artist: Florida (as Greg Soloman)
Randa Squillacote ... hair stylist: Florida
Barbara Taylor ... hair / makeup crowd supervisor
Diana Thomas-Madison ... key makeup artist: Florida (as Diana Thomas Madison)
Drew Thompson ... contact lens consultant
David White ... special makeup effects designer
LuAndra Whitehurst ... makeup artist: Florida
Kate Laura Woodhead ... special makeup effects: modeler (as Kate Woodhead)
Kelsey Boutte ... makeup artist: Los Angeles (uncredited)
Sally Crouch ... crowd makeup artist/hair stylist: dailies (uncredited)
Deb Kenton ... hair and make up: crowd (uncredited)
Michelle Audrina Kim ... makeup artist (uncredited)
Nicky Knowles ... makeup artist (uncredited)
Marianna Kyriacou ... crowd makeup artist & hair stylist: dailies (uncredited)
Veronica McAleer ... hair and makeup: daily (uncredited)
Melanie Szabo ... crowd make-up and hair artist: dailies (uncredited)
Chiara Ugolini ... hair and make-up artist: daily (uncredited)

Production Management

Edit
Jim Bigham ... unit production manager: Florida (as James Bigham)
Marc Dalmans ... production manager: Antwerp / unit production manager: Belgium
Alex Darby ... unit base manager: Cornwall and Blackpool / unit manager
Wim Goossens ... location manager: BE
John David Gunkle ... unit manager: Cornwall and Belgium
Elayne Keratsis ... production supervisor: second unit
Davys Lampard ... assistant unit manager: studio
Siobhan Lyons ... unit production manager
Marilyne Maia ... production manager: Scope Pictures
Michael McDermott ... unit manager: Longcross
Susan McNamara ... unit production manager: Los Angeles
Katie Reynolds ... post-production supervisor
Jessie Thiele Schroeder ... post-production supervisor
Luke Stevenson ... unit manager: studio
Nora Thomas ... assistant production manager: Scope Pictures

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
William Booker ... first assistant director: splinter unit
Lucine Canel ... additional assistant director: dailies
Glen Carroll ... crowd third assistant director
Alexis Colwell ... second second assistant director: Los Angeles
Stephen P. Del Prete ... key second assistant director: Florida
Tom Edmondson ... second assistant director: splinter unit
Charissa Forth Kane ... second second assistant director: Florida
Katterli Frauenfelder ... first assistant director
Stewart Hamilton ... second assistant director: floor
Nick Laurence ... crowd second assistant director
Sandrine Loisy ... base third assistant director
Phoebe Vale Markham ... third assistant director: Floor
Ciara McIlraith ... third assistant director: pick-ups
Andrew Mckenzie ... assistant director: additional photography (as Andrew Thomas Mckenzie)
John Nasraway ... key second assistant director: Los Angeles
Ryan Newberry ... third assistant director: children
Christian Otty ... crowd third assistant director
Samar Pollitt ... key second assistant director

Art Department

Edit
Shurouq Algusane ... assistant buyer: additional photography
Antonio Andraus ... leadman: Los Angeles (as Tony Andraus)
Marshall Aver ... production buyer
Charles Avery ... property assistant (as Chuck Avery)
David Balfour ... property master
Nicola Barnes ... art department researcher
Ben Barrington-Groves ... assistant set decorator: additional photography
Amanda Bernstein ... assistant set decorator
Andrew Betts ... carpenter
John Bohan ... construction manager
Ryan Bohan ... construction assistant
Andy Bottomley ... graphic assistant
Dave Boulay ... greensman
Joe Bovington ... assistant storeman
Lewis Bowen ... key scenic artist: Florida unit
Philippa Broadhurst ... graphics and standby: additional photography
Samantha Bull ... prop modeller
Martin Charles ... graphic artist
Danny Chavez ... greensman
Po Sing Chu ... concept artist
Craig A. Clark ... senior digital modeller
Steven Cloherty ... carpenter
Deano Harry Coldham ... plasterer
Marlon Cole ... props storeman
Michael Collard ... construction department assistant
Hollie Cooper ... props painter
James Crain ... propmaker
James Cullane ... carpenter
Nina Cumberbirch ... assistant buyer
David Doran ... assistant art director
Mark Dowling ... scenic painter
Isobel Dunhill ... art department assistant
James Enright ... asset producer
Francesco Fabiani ... sculptor: animals
Claire Fleming ... assistant art director
Michael J. Flynn ... greens foreman
Kirsten Franson ... graphic illustrator
Charlotte Gamble ... prop coordinator (as Charlotte Bushnell) / props department coordinator (as Charlie Bushnell)
Marky Gee ... chargehand: /prophand
Mark Geeson ... chargehand dressing prop
Martin George ... chargehand: props painter
Daniel J. Gillooly ... greens coordinator: Florida
Kerry Gissing ... prop assistant/researcher
Richard Glover ... prop modeller
Clara Gomez del Moral ... draughtsperson
Evan Gordon ... construction: apprentice plasterer
James Harris ... construction coordinator: usa
Peter Hawkins ... hod rigger
Terry Heggarty ... stand by painter (as Terence Heggarty)
James Hendrix ... construction foreman
Jamie Henstock ... construction: painters' laborer
Robert Hill ... props supervisor
Mike Hobbs ... greensman
Clare Holton ... action prop buyer
Tara Ilsley ... draughtsperson
Tyrone Anthony Jones ... set dresser: reshoots (as Ty Jones Jr.)
Gary Jopling ... assistant art director
David Ned Kelly ... carpenter (As David Kelly)
Michael Kelm ... concept modeler
Alexandra Kemp ... assistant: standby prophand
Carol Kupisz ... graphic designer
Michael Kutsche ... character designer
Nadezda Kuzmina ... concept artist (as Nadia Mogilev)
Leandre Lagrange ... concept artist
Colleen Larson ... art department coordinator: additional photography
Dominic Lavery ... concept artist
Craig Mark Ledermann ... set dresser
David London ... prop modeller
Robert Loring Jr. ... greens supervisor: reshoots / greensman (as Robert Loring)
Tracy Low ... Construction Buyer/Co-Ordinator
Alejandro Mackay ... stand-by props: second unit
Richard Magennis ... chargehand: /prophand
Tom Marriott ... set decorator runner
Dean Marsh ... prop hand
Michael Martin ... hod stagehand
Anthony McCreary ... construction: plasterers' labourer
Duncan McDevitt ... hod prop modeller
Celene McDowell ... junior draughtsperson
Shawn McFall ... set dresser
Lucinda McLean ... greens coordinator
Eamon McLoughlin ... assistant construction manager
Jason Meade ... prop modeller
Chip Mena ... set dresser
Gary Merrington ... props
Johnny Moore ... construction sculptor
Jonathan Moore ... hod sculptor
Scott Murray ... greensman
Cyndi Nello ... props trainee
Molly O'Donnell ... art department coordinator (as Molly Erin O'Donnell)
Rory O'Sullivan ... art department assistant
Maria Alejandra Ortiz ... props department coordinator (as Maria A. Ortiz)
Christine Overs ... prop modeller (as Chrissie Overs)
Anthony Owen ... carpenter
David Packard ... construction scenic artist
Ollie Pellowe ... construction: apprentice plasterer
Gaillyn Pena ... graphic designer: Florida Unit
Giang N. Pham ... property production assistant
Charles Piggott ... construction: apprentice carpenter
Dermot Power ... concept artist
Wim Prior ... set designer
Jeremy Alan Read ... set dresser (as Jeremy A. Read)
Tyrone Reed ... standby stagehand
Stefanie Roberts ... greensman
Gary Robinson ... prop hand
Josh Roth ... property master: Florida
John Rusnak ... set dresser
Chris Samp ... standby painter: additional photography
Ryan Saward ... senior prop hand
Richard Selway ... standby art director
Jonathan Siddall ... greensman
Stuart Sinclair ... construction scenic artist
Joe Smith ... set dresser (as Joseph Smith)
Robert Stannage ... art finisher
Emma Stevens ... props painter
Bgi Supplies ... prop fabricators
Anthony Syracuse ... construction coordinator: additional photography
Anthony Szuch ... drapes master
Kouji Tajima ... concept artist
Gregor Telfer ... chargehand: /standby prophand
Margaret A. Thigpen ... set decoration buyer
Rebecca Thomas ... action prop buyer (as Becky Thomas)
Billie-Jo Thomson ... painter: original paintings
Kevin Timon Hill ... draughtsperson (as Kevin J.J. Hill)
Sam Towers ... standby carpenter
Kevin Turner ... hod plasterer
Charles Tycer ... prop modeller
Eddie Tycer ... prop modeller (as Ed 'The Ted' Tycer)
Mark Uren ... greensman
Rut Villamagna ... scenic painter
Karen Virgin ... Set Decoration Buyer
Kevin Walker ... chargehand modeller
Norman Walshe ... concept artist
Audrey Waple ... set dresser
Clive Ward ... hod painter
Les Ward ... drapes supervisor
Cathryn Waterhouse ... construction department assistant (as Kathryn Waterhouse)
Oscar Watts ... prop hand
John Wells Jr. ... prop hand
Terry Wells Jr. ... prop hand
John Wells ... location property master
Lori West ... graphic designer: LA Unit
Candice White ... junior draughtsperson
Dan Wilkerson ... on set dresser
Jim S. Williams ... leadman: Florida
Matthew Wilshire ... construction: apprentice carpenter
Mimi Winsor ... props painter
Alexander G. Wood ... props carpenter
Colin Woodbridge ... assistant construction manager: Longcross
Sophie Worley ... art department coordinator
Dan Wright ... senior modeller
Ben Lewens ... prop modeller (uncredited)
Scott A. Riley ... props (uncredited)

Sound Department

Edit
Nick Adams ... fx editor / sound: design
Mark Appleby ... adr mixer
Lilly Blazewicz ... assistant foley editor
Linda Brenon ... adr mixer
Peter Burgis ... foley artist
Joe Carey ... boom operator
Scott Carlson ... adr mixer
James Cassidy ... mix assistant
Scott Clements ... production sound mixer: Florida
Kevin Cousineau ... sound postproduction
Max Dawe ... sound assistant (as Maximilian Dawe)
Tony Dawe ... production sound mixer
Richard Duarte ... foley mixer
Amy Felton ... assistant sound editor
Samir Foco ... fx editor / sound: design
Glen Gathard ... foley mixer
Peter Gleaves ... adr mixer
Peter Hanson ... foley editor
Sue Harding ... foley artist
Tom Johnson ... additional mixing
Rob Killick ... dialogue & adr editor
Michael Kneafsey ... boom operator
Nick Kray ... adr mixer
Fred Kupfer ... boom operator: Florida (as J. Fred Kupfer)
Rolf Martens ... mix technician
Tim Nielsen ... fx editor / sound designer
Juan Peralta ... re-recording mixer
Michael Pisano ... sound utility
Harry Platford ... adr recordist
Kobi Quist ... mix technician
Jemma Riley-Tolch ... assistant foley mixer
Karley Robinson ... additional boom operator
Bjorn Ole Schroeder ... supervising sound editor (as Bjørne Ole Schroeder)
Alyn Sclosa ... post audio engineer
Michael Semanick ... re-recording mixer
John Skehill ... mix technician
John Soukup ... sound transfer recordist
Andy Stallabrass ... adr mixer
Jim Stuebe ... sound mixer: Los Angeles
Jason Swanscott ... foley artist
Mike Tehrani ... adr recordist
Oskar von Unge ... mix technician
Jonathan Wyatt ... production sound mixer: additional photography
Adam Bourne ... assistant adr mixer (uncredited)
Blake Collins ... foley mixer (uncredited)
David Mackie ... additional assistant sound editor (uncredited)
Edgar Meza ... engineering services (uncredited)
David Peifer ... digital editorial support (uncredited)

Special Effects by

Edit
Colin M. Angus ... special effects technician: prep
Tony Auger ... special effects senior technician: prep
Julie Bentley ... snow effects consultant
Mick Booys ... special effects technician: workshop (as Michael Booys)
George Buckleton ... special effects assistant technician
Mark Bullimore ... special effects senior technician: workshop
Andy Bunce ... special effects senior technician: workshop
Neil Corbould ... special effects consulting: supervisor
Craig Daly ... snow effects technician
Paul Damien ... special effects foreman
David Eves ... special effects workshop supervisor
Harry Eves ... special effects trainee
Alex Freeman ... special effects assistant technician
Marie-Josee Gagnon ... digital compositor
Chris Giles ... special effects technician: floor (as Christopher Giles)
Kevin Harris ... special effects technician
Christopher Hubbard ... special effects technician: prep
Mark Hutchinson ... snow effects technician
Chris Hutton ... special effects buyer
Sue Hutton ... special effects coordinator
David Johns ... special effects
Derek Jones ... special effects technician: workshop
Terence Lathwell ... special effects technician: floor (as Terry Lathwell)
Jordan May ... special effects trainee (as Jordon May)
Doug McCarthy ... special effects senior technician: prep
David McGeary ... special effects senior technician: floor
Tom Mcloughlin ... special effects assistant technician (as Tom McLoughlin)
Brandon Merlin ... special effects technician
Rupert Morency ... special effects assistant technician
Denis Murray ... special effects breakaway technician
Karl Openshaw ... special effects senior technician: workshop
Charlie Paton ... Special effects trainee
Steve Paton ... special effects senior technician: workshop
Alex Pilgrim ... special effects technician
Ronnie Rackley ... special effects assistant technician
James L. Roberts ... special effects coordinator
Keith Shannon ... special effects breakaway: senior technician
Hayden Sheridan ... special effects assistant technician
Jody Taylor ... special effects prep supervisor
Massimo Vico ... senior special effects technician
Paul Vincett ... modeller
David j Watson ... special effects floor supervisor
Andrea Williams ... special effects health and safety advisor
Hayley J. Williams ... co-supervisor: special effects
Victoria Williams ... special effects senior technician: prep
Glen Winchester ... lead senior special effects technician

Visual Effects by

Edit
Milton Adamou ... stereoscopic post executive
Maxwell Adams ... layout/animator: Rodeo FX
Anastasios Agiakatsikas ... digital compositor
Carmine Agnone ... lead matchmove artist: One of Us
Africa Aguirre Martín ... studio data management: Double Negative
Zohaib Ahsan ... lighting technical director
Hussam Alazhar ... production support: Rodeo FX
Aldo Aldana ... stereoscopic compositor
Lee Alexander ... layout technical director: Double Negative
Rene Allegretti ... matchmove artist / matchmove: Rodeo FX
Corey Allen ... stereo compositor: Stereo D
Patrick Allen ... visual effects coordinator
Ryan Allen ... stereo compositor: Stereo D
Sara Lucia Alvarez ... visual effects production assistant
Ricardo Alves ... cg modeler
Anit Kumar Aman ... finaling artist
Kapil Dev Anand ... visual effects artist
Michael Anders ... asset producer
Rebecca Andersen ... element qc artist
Erin Anderson ... visual effects assistant coordinator
Kanika Andrew ... digital compositor: Double Negative
Edward Andrews ... digital compositor: Double Negative
Gerald Ang ... machmove artist: Double Negative
Fabricio de Vasconcellos Baessa Antonio ... lighting technical director
Christopher Antoniou ... asset supervisor
Syed Arafath Apsar ... roto/paint/match move department manager: Scanline VFX
Alfredo Octavio Arango ... matchmove artist: Double Negative
Ruben Arenas ... roto and prep artist: Double Negative
William E. Arias ... look development/lighting technical director
Anthony Arnoux ... visual effects artist
Avi Arora ... qc artist
Ruth Asensio ... head of layout department: MPC Montreal
Paul Ashall ... motion capture technical director: The Third Floor / Framestore
Mathieu Assemat ... head of techanim
Daniel Axelsson ... character modeler: Double Negative
Priya Ayengar ... compositor: Scanline VFX
Emi Baba ... compositor: Scanline VFX
Nibin Babu ... matchmove artist
Mathieu Bacchous ... stereo paint artist: Stereo D
Eric Bachtiar ... data operations
Jessica Bagby ... stereo compositor
Marta Baidek ... visual effects production assistant
Alexandre Bain ... digital compositor
Ayush Bajoria ... matchmoving artist
Bhavika Bajpai ... groom technical director mpc
Ramkrishna Bajpai ... roto: Stereo D
Lucas Baker ... stereoscopic compositor
Michael Jeff Baldemoro ... roto/prep supervisor: Double Negative
Margherita Balestri ... previs artist: The Third Floor
Dorothy Ballarini ... cg modeller
Gretchen Bangs ... visual effects artist
Charlie Banks ... creature technical director: Double Negative
Reuben Barkataki ... compositor: Rodeo FX
Lucy Joan Barnes ... vfx pa
Bruno Baron ... cg supervisor
Linda Barsotti ... visual effects coordinator
Jean-François Barthelemy ... animator: Rodeo FX
Mark Battle ... stereoscopic qc artist
Owens Bazile ... effects artist: Rodeo FX
Mike Beaulieu ... head of animation: MPC Montreal
Loïc Beguel ... matchmove: Rodeo FX
Alexis Belanger ... compositor: Rodeo FX
Nathan Benner ... stereo compositor
Brian N. Bentley ... technical director
Lizzie Bentley ... concept artist
Ian Berg ... data i/o: Double Negative
Laurence Berkani ... visual effects producer: MPC
Guillaume Berthoumieu ... matte painter
Dheeraj Bhadani ... r&d lead
Uttham Bhalaykar ... roto prep
Jatin Bhavsar ... visual effects line producer
Davide Bigotto ... matchmove artist: One of Us
Steven Bills ... creature td: Double Negative
Pierre Blain ... compositor: Rodeo FX
Laura M. Blair ... visual effects assistant
Dustin Blaise ... stereoscopic depth artist
Vincent Blanco ... technology support: Rodeo FX
Trace Bloomer ... technology support: Rodeo FX
Ashley Blyth ... layout artist
Robert Bock ... director of photography: Rodeo FX
Preetham Tej Boddu ... prep supervisor
Michael Boden ... digital compositor
Stacey Boiselle ... motion capture producer: Audiomotion Studios
Sara Bold ... visual effects coordinator
Jason Bomstein ... stereoscopic lead
Alex Bonacci ... stereo compositor
Paul Bongiovanni ... visual effects data wrangler
Ricardo Bonisoli ... visual effects artist
Antoine Bordeleau ... production support: Rodeo FX
Jelmer Boskma ... visual effects supervisor: Scanline VFX
Anne Bot ... depth artist
Rafael Bottari Martinez ... digital artist: 3D Modeller
Rachel Bouchard ... matchmove: Rodeo FX
Marie-Philippe Boudreau ... production support: Rodeo FX
Mathieu Boulanger ... lead visual effects editor: MELS Studios
Aharon Bourland ... sequence supervisor
Sara Bourque ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Matt Bowler ... cyber scanner (as Matthew Bowler)
Peter Bowmar ... effects supervisor: Double Negative
Patrick O. Brady ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Jon Bragado ... layout lead: double negative
James Braid ... technology: Double Negative
Anton Brand ... technical animator
Alex Branton ... 2d pipeline supervisor
Dan Breckwoldt ... sequence supervisor: Double Negative
Arnaud Brisebois ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Matthew Bristowe ... head of production: One Of Us
Colin P. Brown ... colourist
Jason M. Brown-Skovira ... stereoscopic artist
Cuco Bures ... senior nuke technical director (as Jaime Burés Cuco)
Bryan Burger ... digital production manager: Scanline VFX
James Burr ... previsualization artist
Giulia Cadeddu ... digital compositor: MPC
Daniel Caffrey ... generalist technical director: Double Negative
Lucille Caillaud ... pipeline technical director: Rodeo FX
Earle Stuart Callender ... bidding producer: One of Us
Doug Campbell ... senior compositor
Can Baris Candan ... depth artist
Erik Carbonneau ... digital compositor: mels
Eric Cardenas ... visual effects: stereoscopic compositor
Anna Carlsson ... digital compositor: MPC
Jessica Carrington ... visual effects coordinator
Marie Castrie ... effects department manager: MPC
Adrián Castro Viejo ... tech support: Double Negative
Sarah Cauchois ... previs production manager
Karina Cesta ... lighting artist: Rodeo FX
Thana Cha ... roto artist: Rodeo FX
Marie Soleil Chabot ... roto artist: Rodeo FX
Christophe Chabot-Blanchet ... production support: Rodeo FX
Caroline Chai ... roto/prep
Gregory Chalenko ... senior compositor: Double Negative
Guillaume Champagne ... modeling artist: Rodeo FX
Matthew Chan ... stereo compositor
Tristan Charette ... render wrangler: Rodeo FX
Abhishek Chauhan ... visual effects editor: Prime Focus
Arvind Chaurasiya ... visual effects editor: Prime Focus
Freddy Chavez Olmos ... sequence supervisor: Double Negative
Rajat Chawla ... stereo compositor
Meagan Chechalk ... post production: pa
John Abraham Chempil ... digital artist: double negative
Wai Sun Cheng ... visual effects
Borae Jungsuk Cho ... pipeline technical director
Caleb Choo ... matchmove supervisor
Gabrielle Chouinard ... production support: Rodeo FX
Zaria Chowdhury ... depth artist: stereo d
Bun Yue Choy ... paint/prep artist: double negative
Jahanzaib Chughtai ... rigging: Rodeo FX
Frazer Churchill ... visual effects supervisor
Annie Cliche ... visual effects production manager: Rodeo FX
Marie-Joëlle Clément ... production support: Rodeo FX
Gregory Coelho ... modeler/texture artist
Catherine Coley ... communications: Rodeo FX
Jerome Collombier ... matchmove artist: Rodeo FX
Veronique Comeau ... lighting artist: Rodeo FX
Juliette Compignie ... roto artist: Rodeo FX
Karen Therese Connolly ... stereo production coordinator: stereo d
Robert Connor ... lighting technical director: Double Negative
Chris Cooper ... matchmove supervisor: Double Negative
André-Pierre Cormier ... technology support: Rodeo FX
William Cote ... roto artist: Rodeo FX
Christopher Michael Coupe ... effects technical director: Double Negative
Christopher Courtland ... digital compositor: Scanline VFX
Thomas Courtois ... pipeline td: Rodeo FX
Hal Couzens ... visual effects producer
Craig Crane ... lidar supervisor
David Crane ... stereoscopic compositor
Bogdan Cristescu ... digital compositor: MELS Studios
Jean-Michel Cristofaro ... roto artist: Rodeo FX
Steven Crowe ... stereo producer
Neil Culley ... in house compositor
Matt Curtis ... main and end titles designed by
Poprizov Cvetan ... senior paint artist
Melina Tancheva Cvetanoska ... paint artist
Noelle Cyr ... production coordinator: Stereo D
Roberto D'Alesio ... technology support: Rodeo FX
Marco D'Ambros ... character technical director
Nicole D'Cotta ... roto artist: double negative
Paul d'Herbemont ... lighting td: MPC
Hua Dai ... technology support: Rodeo FX
Dominic Daigle ... matte painting td: Rodeo FX
Phil Dakin ... senior layout artist: MPC
Kevin R Daly ... visual effects production manager: MPC
Mikaël Damant-Sirois ... fx artist (Rodeo FX)
Ashish Dani ... matte painter
Amanda Darby ... Digital Asset Producer: Propshop
Varuna Darensbourg ... finaling artist
Jamie Darville ... technology support: Rodeo FX
Sashwata Das ... depth artist
Brunella De Cola ... visual effects artist: matte painter
Felipe de Lanteuil ... previs artist: The Third Floor
Carlos Patrick De Leon ... visual effects artist: layout lead
Robert Deas ... visual effects artist
Jake Dee-McKoy ... senior production coordinator: Stereo D
Camille Deguire ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Christian Deiß ... pipeline technical director: Scanline VFX
Val Dela Rosa ... technology: and pipeline - 3D
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Theo Demiris ... lead cg artist: one of us
Arthur Deschamps ... technology support: Rodeo FX
Vincent Desgrippes ... digital compositor
Varadarajan Desikan ... element qc artist: Stereo D
Nicolas Desmet ... digital compositor: MPC
Anouk Deveault-Moreau ... communications: Rodeo FX
Rustin Devendorf ... stereoscopic technical director: StereoD
Joshua Devenyi ... stereo compositor: Stereo D (as Josh Devenyi)
Santosh Kumar Dey ... Matchmove Lead: Double Negative
Ekaterina Diaz ... visual effects coordinator: mpc
Craig Dibble ... lead render systems engineer: MPC
Linda Dimaculangan ... office administrator: Scanline VFX
Dejan Dimovski ... paint artist
Emmanuel Dirian ... roto artist: Rodeo FX
Mark Divekar ... visual effects coordinator
Andrew Dohan ... stereoscopic compositor
Oz Dolphin ... fx td
James Dong ... fx artist (Rodeo FX)
Fabien Doyon ... technology support: Rodeo FX
Rosie Draper ... on set data aquisition: Double Negative
Kristen Drewski ... visual effects coordinator
Dominic Drolet ... matchmove: Rodeo FX
Julien Dubuisson ... pipeline td: Rodeo FX
Joseph Dubé-Arsenault ... animator: Rodeo FX
Julien Ducenne ... Senior digital compositor
Sandra Duque ... stereoscopic compositor
Jessika Duquette ... render wrangler: Rodeo FX
Katherine Durant ... digital compositor
John Durney ... compositor
Vincent Désilets ... animator: MPC
Zvi Eaton ... animator: double negative
Jennifer Elena ... production support: Rodeo FX
Elicia Koo ... paint artist
Stephen Enticott ... animation supervisor: double negative
Zsuzsanna Erdei ... matchmove artist: Double Negative
Ana Laura Esperón ... digital compositor: Double Negative
Melissa Espina ... assistant production manager: 3D conversion
Paul Faeldo ... stereo compositor: Stereo D
Irene Faminial ... visual effects
Finella Fan ... visual effects artist
Charles-e Farkas ... digital compositor: MPC
Charlotte Farrell ... research & development: Double Negative
Chad Fehmie ... 3d modeler: double negative
Chaya Feiner ... visual effects producer: One of Us
Julia Ferguson ... visual effects production supervisor
Cranston Fernandes ... roto prep artist: Double Negative
Jessica Fernandes ... art department producer
Raphael Fernandes ... Visual Effects Line Producer: Double Negative
Victor Manuel Fernandez ... lead stereo compositor: stereo d
Erin Fernie ... visual effects coordinator
George Ferris ... stereoscopic compositor: Stereo D
Rebecca Field ... data wrangler
Kiel Figgins ... senior animator: Double Negative
James Fisher ... assistant visual effects editor: Double Negative
Adam Fisk ... stereo supervisor
Alexander Fisk ... production coordinator: Stereo D
Andrew Fitchett ... visual effects coordinator
Ryan Flick ... assets department manager: Scanline VFX
Anthony Fong ... animator: Rodeo FX
Sara Fontaine ... texture artist: Rodeo FX
Les Foor ... element qc artist
Jak Ford ... assistant vfx editor: Double Negative
Federica Foresti ... fx td at one of us
Filippo Forno ... cg artist
Laurent Fortin ... modeling artist: Rodeo FX
Xavier Fourmond ... compositor: Rodeo FX
Elliot Francoeur ... production support: Rodeo FX
Dean Frater ... digital artist
Nicholas Freeston ... previs artist: The Third Floor
Alan Fregtman ... pipeline td: Rodeo FX
Vincent Frei ... production support: Rodeo FX
Michel Frenette ... compositor: Rodeo FX
Chris Friend ... cyber scanner
Travis Fruci ... element qc artist: Stereo D
Sarah Fuller ... digital artist
Stavros Fylladitis ... modeler: double negative
Marie Fétiveau ... pipeline td: Rodeo FX
Prafull Gade ... executive: Stereo D
Jean-Francois Gagne ... compositor: Rodeo FX
Carl Gagnon ... modeling artist: Rodeo FX
Francis Gagnon ... digital compositor
Marie-Josee Gagnon ... digital compositor
Micah Gallagher ... lead compositor: ScanlineVFX
Mayur Gangasagar ... senior stereo compositor & element Compositing
Francois Garcia ... visual effects executive: MELS Studios
Julio Tovar Garcia ... stereoscopic compositor: stereo d
Emmanuel García García ... stereoscopic compositor: Stereo D
Nathan Gardner ... prep artist
Geneviève Gareau ... roto artist: Rodeo FX
Alvaro Gasco ... cg artist: double negative
Jenny Gauci ... roto artist: One of Us
Joshua Gengler ... lead element qc artist
Roxanne Geoffroy ... production support: Rodeo FX
Church George ... roto lead
Natalia Germi ... 3d generalist
Neil Safeer Ghaznavi ... digital compositor
Marco Gifuni ... vfx artist
Jami Gigot ... visual effects artist
Gabriel Giguère ... matchmove: Rodeo FX
Ross Gilbert ... matchmove artist
Élodie Gilbert-Lachapelle ... animator: Rodeo FX (as Élodie Gilbert Lachapelle)
Matthew E. Gill ... roto department manager: Stereo D
Stefan Gilligan ... visual effects
Ève Giordani ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Mathieu Godin ... matchmove: Rodeo FX
Cyrille Gohier ... compositor
Harrison Goldstein ... visual effects line producer: Double Negative
Oleksiy Golovchenko ... digital matte painter: Double Negative
Michael Gomes ... cfx artist
Moises Gomez Gonzalez ... matchmove artist
Catarina Gonçalves ... assistant colourist: Double Negative
Marcus Goodwin ... visual effects producer: Scanline VFX
Mariana Gorbea ... senior cg modeller
Brian Gordon ... stereoscopic artist
Jim Gorman ... senior compositor
Xavier Goubin ... lead matchmover
Megan Graham ... stereoscopic compositor
Matthew Gray ... pipeline td: Rodeo FX
Ryan Greenwood ... stereo compositor
Michael Leigh Gresham ... prep artist: Double Negative
Alison Griffiths ... visual effects line producer: One of us
Gero Grimm ... fx technical director: Double Negative
Steven Grover ... visual effects line producer
Jack Grundy ... digital compositor
Jakub Grygier ... digital matte painter
Jonathan Grégoire ... animator: Rodeo FX
Glenn Guenette ... Stereo Compositor: Stereo D (as Glen Guenette)
Christophe Guertin ... render wrangler: Rodeo FX
Holly Gunn ... depth lead: Stereo D
Mike Gunter ... stereo executive producer
Tanmoy Gupta ... stereo supervisor
Vikas Gusain ... senior prep artist
Marie-Ève Gélinas ... compositor: Rodeo FX
Sharna Hackett ... visual effects line producer: double negative
Patrick Hall ... digital compositor: MPC
Tyler Halle ... lead stereo compositor
Thomas Hallé ... compositor: Rodeo FX
Katie Hamberger ... visual effects artist
Raphael Hamm ... sequence supervisor: Double Negative
Adam Hammond ... digital compositor:double negative
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
Kyle Hardin ... lead stereoscopic artist
Emile Harvey ... compositing supervisor: Rodeo FX
Syuhada Hassan ... visual effects coordinator
Dustin Hayes ... element qc artist
Richard Hayward ... matchmove supervisor: double negative
Chrystian Hebert ... matchmove artist: double negative
Ethan Helms ... Stereoscopic Compositor
Rachael Hender ... lead digital effects artist
Justin Henton ... animator: double negative
Alfonso Hernández ... digital compositor
Alberto Herrera ... visual effects coordinator
Julien Hery ... compositor: Rodeo FX
Mike Hill ... roto artist: double negative
Cara Hindley ... stereo manager
Ryan Hirsh ... stereo supervisor
Sean Castle Hitchcock ... digital artist
Julie Holmes ... lead layout artist: scanlineVFX
Melvin Hong ... Rotopaint artist
Yuka Hosomi ... digital compositor
Nicolas Houle ... production support
Joe Hura ... r&d engineer: double negative
Tarn Huynh ... editorial
Carole-Anne Hébert ... visual effects coordinator: mels
Darko Ilievski ... rotoscoping artist
Pat Imrie ... pre-vis artist (as Patrick Imrie)
Ilaria Introzzi ... tech runner: double negative
Azadeh Iranban ... rigging td: scanline vfx
Christian Irles ... visual effects supervisor: MPC
Dhuha Isa ... visual effects editor: Double Negative
Omkar Iyer ... visual effects editor: prime focus
Kaya Jabar ... previs artist: The Third Floor
Evan Jackson ... executive: Stereo D
Samuel Jacques ... lighting artist: Rodeo FX
Simon Jacques ... digital compositor: mels
Shailendra Kumar Jaiswal ... roto: department - Stereo D (as Shailendra Jaiswal)
Siddarth Jambhulkar ... stereo compositor
Jess Jansen ... stereoscopic artist
Jean-Sebastien Jasenovic ... technology support: Rodeo FX
Jack Jenkins ... roto artist: Double Negative
Jakub Jeziorski ... pipeline td: Scanline VFX
Kundan Kumar Jha ... roto line producer: Double Negative Mumbai
Zayn Jinah ... stereoscopic production coordinator: Stereo D
Inki Jo ... lighting td: double negative
Cameron Johnson ... assistant colourist: double negative
Hannah Johnson ... visual effects production assistant: one of us
Helen Johnson ... digital compositor
Étienne Jubinville ... matchmove: Rodeo FX
Dinesh K. Bishnoi ... visual effects supervisor
Vijay Kadapatti ... stereo manager (as Vijay Kumar Kadapatti)
Steven Kaelin ... stereoscopic compositor
Lindsey Kaiser ... creative services manager
Anurag Kapil ... matchmove and rotoanim artist
Vasilis Karatziva ... visual effects assistant coordinator
Prasad Karve ... finaling artist
Santosh Katkar ... finaling supervisor
Eli A. Katz ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Kaydhareswaran ... Senior Prep artist (as Eswaran Kaydhar Krishnamoorthy)
Tom Kemplen ... visual effects editor (as Thomas Kemplen)
Andrew Kennedy ... stereoscopic technical assistant: Stereo D
Cindy Khoo ... head of digital production: Scanline VFX
Dominik Kirouac ... fx artist (Rodeo FX)
Jennifer Kitching ... previs artist
Joel Kittle ... modeling supervisor: Scanline VFX
Lukas Tiberio Klopfenstein ... roto/prep artist: double negative
Mike Knox ... technology manager
Prasanna Kodapadi ... stereo supervisor
Mischa Kolbe ... creature technical director: Double Negative
Jessica Koubi ... pipeline td (as Nicolas Koubi)
Dorota Kowalska ... visual effects production manager: MPC
Vladimir Kozhekin ... digital compositor
Rebecca Kramp ... stereo manager
Benjamin Krebs ... digital compositor: Double Negative
Gudjon Kristjansson ... digital compositor
Manish Magesh Kumar ... Element QC Artist: StereoD
Naveen Kumar ... visual effects coordinator
Praveen Kumar ... matchmove/rotomation artist
Vishishth Kumar ... roto/paint/matchmove department manager: Scanline Vfx
Artiom Kusci ... digital compositor: MPC
Laura Kwan ... pipeline td: Rodeo FX
Wanda Kwok ... prep artist
Melanie La Rue ... visual effects producer: Rodeo FX
Eric Labranche ... production support: Rodeo FX
Xavier Lafarge ... roto artist: Rodeo FX
Guillaume Laforge ... pipeline td: Rodeo FX
Jaymie Lam ... compositor: Double Negative
Xin Ying Lam ... machmove artist: double negative
Karl Alexandre Lamarre-Parent ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Andréanne Lamoureux ... roto artist: Rodeo FX
Kevin Landry ... matchmove: Rodeo FX
Sam Lane ... visual effects editor: Double Negative
Thomas Langley ... senior imaging engineer: MPC
Isabelle Langlois ... vp production: Rodeo FX
Laura Languillet ... visual effects: technical director
Nina Lankveld ... digital compositor: Double Negative
Mary Lapena ... compositor: Double Negative
Louis-Charles Lapointe ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Nicolas Laprise Pellicelli ... compositor: Rodeo FX
Françoise Laprise ... roto artist: Rodeo FX
Charlotte Larive ... digital compositor
Eric Larivee ... compositor: Rodeo FX
Sophie Larocque ... visual effects artist
Lopez Laura ... production support: Rodeo FX
Louis Le Roy ... digital compositor: MPC
Matthew Leach ... r&d: Double Negative
Kyla Lebon ... visual effects production assistant: MPC
Marc Lebuis ... head of layout: Rodeo FX
Christine Leclerc ... texture artist: Rodeo FX
David Lee ... sequence supervisor
Jesse Lehrman ... pipeline manager: Rodeo FX
Marco Leone ... digital compositor
Jean-François Leroux ... digital compositor: Double Negative
Eve Levasseur-Marineau ... lead technical animator (as Eve Levasseur)
Jacques Levesque ... production support: Rodeo FX
Veronique Levesque ... lighting artist: Rodeo FX
Mari Levitan ... production manager: visual effects
Sébastien Levrard ... production support: Rodeo FX
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Frederik Lillelund ... sequence supervisor
Edy Susanto Lim ... rigging: Rodeo FX
Nicolas Lim ... prep artist
Kew Lin ... roto artist: Double Negative
Andrew Lockley ... visual effects supervisor: double negative
David Lowry ... character animator
Valerie Loyer ... lighting artist: Rodeo FX
Robyn Luckham ... Animation Supervisor
Daniel James MacDonald ... stereoscopic artist: Stereo D
Sarah MacDonald ... cfx artist: Double Negative
Alex James Macieira ... bodytrack supervisor: double negative
Michal Maciejewski ... fx td: Double Negative
Garry Maddison ... colourist: Double Negative
Shri Bindhu Madhav ... finaling supervisor
Francesco Antonio Maggi ... digital compositor: Double Negative
Gokul Mahajan ... stereo compositing supervisor
Ravi Mahapatro ... depth department manager: Stereo D
Jérémie Maheu ... roto artist: Rodeo FX
Pravin Mahtani ... lead artist
Khoi Mai ... stereoscopic compositor: Stereo D
Stephane Mailet ... matchmove: Rodeo FX
Mahesh Maity ... stereo artist
Carson Majors ... stereoscopic qc artist
Yael Majors ... lead stereoscopic compositor
Vincent Febriyanto Mak ... stereo compositor: Stereo D
David Maldonado ... senior depth artist
Tony Man ... digital compositor
Gabriel Mandala ... compositor
Jean-Philippe Marchand ... matte painter: Rodeo FX
Adam Marisett ... animator sr: Scanline VFX
Jan Maroske ... compositor: Double Negative
Dominic Martin ... digital artist
Will Martindale ... digital compositor: Double Negative
Aldo Martinez Calzadilla ... modeler: Scanline VFX
Rob Mason ... technology support: Rodeo FX
Rachel Matchett ... global head of production: MPC
Giacomo Matteucci ... digital compositor
Matthew Crowe ... matchmove supervisor: double negative
Amaury Matu ... render wrangler: Rodeo FX
Alexey Mazurenko ... senior lighting/lookdev technical director
Colin McBain ... modeling artist: Rodeo FX
Graham McBride ... depth artist
Kindra McCall ... visual effects artist
Ben McEwan ... digital compositor: Double Negative
Owen McGonigle ... visual effects artist
Andrew McGregor ... matchmove artist
David McKay ... matchmove: Rodeo FX
Genevieve McMahon ... previs production manager
Liam Meakins ... stereoscopic compositor
Antonio Meazzini ... digital compositor
Shane Meehan ... roto/prep artist: Double Negative
Himanshu Meena ... Senior Matchmove Artist: double negative
Gabriela Mejia ... visual effects artist
João Menezes ... visual effects
Simon Mercier ... matte painting td: Rodeo FX
Kenneth Meyer ... lead animator
Andy Middleton ... lead texture artist: Double Negative
David Patrick Miles ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Scott Miller ... studio manager: Scanline VFX
Danielle Millington-Peck ... vfx editor
Vladimir Minguillo ... modeler: Double Negative
Damjan Minovski ... Roto/Paint Artist: FX3X
Stephen Misek ... creature technical director: Double Negative
George Mitchell ... visual effects assistant editor
Scott Mitchell ... visual effects supervisor
Tamara Mitchell ... digital compositor
Emma Moffat ... visual effects line producer: Double Negative
Ken Mohammed ... pipeline td: Rodeo FX
Dominique Moisan ... layout artist: Rodeo FX
Oliver Money ... visual effects producer: Double Negative
David Monfette ... roto artist: Rodeo FX
Sandrine Moniez ... digital compositor: Double Negative
Trevor Moniz ... compositor: Rodeo FX
Chris Montesano ... pipeline supervisor
Sonia Moreau ... communications: Rodeo FX
Sébastien Moreau ... visual effects executive producer: Rodeo FX
Jean-Christophe Morin ... pipeline td: Rodeo FX
Jean-Francois Morissette ... matchmove: Rodeo FX
Claire Morris ... element qc artist: stereo d
Immanuel Morris ... visual effects supervisor: Exceptional Minds
Cynthia Mourou ... visual effects producer: mels
Matt Moyes ... generalist td
Yvonne Muinde ... matte painting supervisor
Chris Munns ... assistant colourist: Double Negative
Tomas Munzar ... digital compositor
Masakazu Murakami ... Visual Effects Artist: Scanline VFX
Christian John Murray ... lidar scanning: visual effects (as Christian Murray)
Scott Musselman ... stereoscopic compositor
Christopher Myerchin ... stereoscopic compositor QC Supervisor
Tristan Myles ... compositing supervisor
Amit Narwani ... matchmove lead: double negative
Josiah Nathan ... roto artist: Double Negative
Katrina Navassartian ... visual effects line producer
Virginia Nearing ... atd: double negative
Pete C. Newbauer ... visual effects artist
Stephen Newbold ... compositing supervisor: double negative (as Steve Newbold)
Christopher Newman ... match move artist
Emmanuelle Ngan Sing ... compositor
Valérie Nicol ... production support: Rodeo FX
Luke Niejadlik ... motion capture specialist
Jonathan Niquet ... pipeline td: Rodeo FX
Nicole Nonis ... visual effects coordinator
Victor Norberg ... digital compositor
Mariluz Noto ... visual effects coordinator: Double Negative
Piper Odegard ... render wrangler: Rodeo FX
Gemma Office ... visual effects coordinator: MPC
Jaesung Oh ... assistant vfx co-ordinator
Nguon Vissal Ong ... compositor: Rodeo FX
Alessandro Ongaro ... sequence supervisor: Double Negative
Jonathan Opgenhaffen ... concept artist
Andrea Umberto Origlia ... visual effects artist
Alban Orlhiac ... senior texture artist: double negative
Raphael Oseguera ... lead roto artist
Lucie Ostrer ... visual effects production supervisor: double negative
Eduardo Parra Ouilhet ... digital compositor
Matthew Ozerski ... previs editor
Jojan P M ... senior pipeline software developer: MPC
Sadev Arjun Padmukhe ... roto: department - Stereo D
George Palcut ... digital compositor: Double Negative
Guillaume Palegie ... lead compositor: MPC
Suneel Kumar Palla ... digital artist
Amey Panchal ... senior matchmove artist: double negative
Sum Pang ... lighting artist: MPC
Deepak Panigrahi ... Prep Artist: double negative
Seong Jin Park ... visual effects artist
Dominic Parker ... visual effects supervisor: One of Us
Aaron Parry ... stereo executive producer: Stereo D
R. Parthasarathy ... stereo manager
Dana Passarella ... stereoscopic compsitor
Bhavik B. Patel ... prep artist: double negative visual effects / roto artist: double negative visual effects
Harshna Patel ... research & development
Saurabh Patel ... senior matchmove artist: double negative
Harshal Patil ... matchmove artist
Sujeet Patil ... Sr.Bg prep artist: double negative
Miriam Pavese ... compositor: double negative
Jessica Pearce ... production coordinator: Stereo D
Maxime Pearson ... roto artist: Rodeo FX
Christian Peck ... generalist: Scanline VFX
Kai Pedersen ... sequence supervisor: Double Negative
Tom Pegg ... compositor: Double Negative
Philippe Pelletier ... compositor: Rodeo FX
Brian Peluso ... digital compositor
Philip Pendlebury ... studio: double negative
Rachael Penfold ... visual effects executive producer: One of Us
Guy Penwill ... digital compositor: Double Negative
Lara Perez Takagi ... visual effects coordinator
Cindy Perez ... stereoscopic artist
Daniel Perez ... 3d generalist
Alex Perlstrom ... systems administrator: Scanline VFX
Gabrielle Perreault ... roto artist: Rodeo FX
Keven Perreault ... production support: Rodeo FX
Ben Perrott ... in house compositor
Emanuele Pescatori ... creature td
Yordan Petrov ... matchmove artist
Goran Petrushevski ... paint artist
Mathieu Phaneuf ... modeling artist: Rodeo FX
Maxime Philippon ... modeling artist: Rodeo FX
David Jeffrey Phillips ... stereographer (as David Phillips)
Phets Phonasa ... sr depth artist
Brittany Piacente ... compositor
Quentin Pianta ... visual effects artist
Jonathan Piche-Delorme ... visual effects supervisor: mels
Emmanuel Pichereau ... compositing supervisor: One Of US
Dominic Piché ... modeling artist: Rodeo FX
Alessandro Pieri ... roto/prep supervisor: Double Negative
Melvin Mathew Pillai ... paint & prep artist: anibrain (as Melvin Pillai)
Praveena Pinnoju ... visual effects artist
Ed Plant ... in house compositor
Aditya Ponguri ... visual effects
Marina Popova ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Michael Porterfield ... compositing supervisor
Etienne Poulin St-Laurent ... matchmove: Rodeo FX
Guillaume Poulin ... vfx editor: Rodeo FX
Éric Pouliot ... technology support: Rodeo FX
Bhanu Prakash ... stereo supervisor: Stereo D
Akie Prapas ... sr layout td: MPC MTL
Brennan Prevatt ... visual effects artist
Stewart Probert ... cyber scanner
Anne-Isabelle Pronkin ... production support: Rodeo FX
Francis Provencher ... head of systems: MPC
Jaime Provido ... roto artist: Double Negative
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Vivek Pundir ... visual effects line producer
Rushabh Punmiya ... visual effects artist (roto artist: double negative)
Robert Darryl Purdy ... animator: Rodeo FX
Simon Pynn ... matchmove supervisor: double negative
Michael Queen ... digital compositor: Double Negative
Carlos Quijada ... visual effects artist
Michel Raad ... vfx editor: mpc
Marko Radinkovic ... senior digital compositor: Double Negative
D.J. Rahming ... pipeline td: Rodeo FX
Nazma Raichuri ... visual effects
Roberto Raio ... previs artist: The Third Floor
Rajabose ... matchmove artist: mpc
Velmurugan Rajamani ... prep artist
Malla Rajendra ... Matchmove Artist: Double Negative
Keerthana Ramani ... technical director
Gladys Ramelot ... production support: Rodeo FX
Subodhana Ranatunga ... stereo assistant editor
Mayec Rancel ... effects technical director
Ollie Rankin ... visual effects supervisor: double negative vancouver
Luke Rawcliffe ... visual effects artist
Kisholay Ray ... production coordinator: stereo D
Aamir Raza ... stereoscopic compositor
Shinichi Rembutsu ... lighting td
Jean Remond ... technology support: Rodeo FX
Jun Ren ... layout artist
Florent Revel ... layout artist
Charles Richer ... digital compositor: mels
Dominique Richer ... roto artist: Rodeo FX
Jonathon Ridden ... animator
Dominic Ridley ... cyberscanning/photogrammetry services: Clear Angle Studios
Mnandi Ridley ... cyber scanner
Jordi Riera ... pipeline td: Rodeo FX
Pascal Rigaud ... production support: Rodeo FX
Saysana Rintharamy ... FX TD: Scanline VFX
Genesis Rivas ... stereo compositor
Philippe Roberge ... 2d supervisor: MPC
Sharon Roberts ... visual effects coordinator
Joshua Robertson ... pipeline td
Andrew Rodbourne ... lidar technician
Chus Rodriguez ... software research & development: double negative
Darren Rodriguez ... animator
Suresh Rohit ... finaling artist (as Rohit Suresh)
Ryan D. Romero ... stereoscopic compositor
Jonak Roy ... software development and support
Marc-André Roy ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Gabriela Espinosa Ruiz ... digital compositor: MPC
Ash Ryan ... sequence supervisor: double negative
Bryan Ryan ... Visual effects coordinator: MPC
Mathias Røyrvik ... rigging td: MPC
Nicolas Sabourin-Beausoleil ... digital compositor: mels
Sajeev Sadanandan ... matchmove lead: Double Negative/Prime Focus
Diganta Saha ... systems administrator: Scanline VFX
Abhijeet Sahebraojigedam ... depth artist
Rahul Kumar Sahu ... stereo compositor
Salar Salahi ... stereo compositor
Thomas Salama ... digital compositor: Double Negative
Kevin San ... texture artist: double negative
Lui Sanchez-Fontillas ... paint/prep artist: double negative
Kevin Sanders ... stereoscopic compositor
Matteo Sanna ... previs artist: The Third Floor
Hannes Sap ... assistant colourist: Double Negative
Yogesh Sawant ... depth artist
Benjamin Scabell ... digital compositor: double negative
Adam Schardein ... executive: Stereo D
Eduardo 'Lalo' Schmidek ... cg artist: Double Negative
Cale Schmidt ... stereoscopic compositor
Noah Schnapp ... character technical director
Maxine Schnepf ... visual effects coordinator
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Brett Schroeder ... animator: double negative
Brian Schultz ... paint supervisor: Stereo D
Shaun Scott ... lead lighting technical director: Double Negative
Andrew E. Scrase ... generalist technical director: Double Negative
Amanda Seah ... matchmove artist: Double Negative
Alexander Seaman ... cg supervisor: Double Negative
Igor Senkin ... stereoscopic compositor: Stereo D
Balasubramaniam Senthil Kumar ... bodytracker/matchmove artist: double negative / matchmove artist: double negative
Vanessa Seow ... visual effects coordinator: Double Negative
Martin Seu ... visual effects artist
Khizar Shabir ... stereo compositor: Stereo D
Neetha Shankar ... depth artist
Balakumaran Shanmugam ... stereo compositor
Aurora Shannon ... colourist: visual effects
Mohak Sharma ... visual effects coordinator
Jessica Sharp ... depth department manager: Stereo D
Gary Shelley ... digital compositor
William Sherak ... stereo executive producer
Kazumasa Shibata ... digital compositor
Sohail Shimi ... stereoscopic compositor: Stereo D
Guillaume Siadous ... environment td
Jia Yi Siew ... paint & roto artist
Ricardo Silva ... animator: double negative
Elena Simonovska ... visual effects artist: prep artist
Vivek Kumar Singh ... paint supervisor
Saket Sinha ... roto: department - Stereo D
Maxime Sirven ... visual effects editor: MPC
Sally Slade ... visual effects
Andrew Slevin ... production assistant: Scanline VFX
Matthew Smart ... pre-visual artist
Donna Smith ... visual effects line producer: Double Negative
Jonty Smith ... visual effects artist: clear angle studios
Katherine Smith ... assets producer: MPC
Parker Smith ... stereoscopic compositor
Rupert Smith ... visual effects production supervisor
Ben Soan ... lidar technician
Vladimir Sofronov ... digital compositor
Jordan Soles ... visual effects executive producer: Rodeo FX
Aurélie Somet ... production support: Rodeo FX
Nelson Sousa ... senior modeler: Scanline VFX
Lisa Spence ... head of digital production: ScanlineVFX, Los Angeles
David Spotts ... element qc artist
Ian Spriggs ... senior modeller
Jeremy St-Amant ... rotoscope artist: Rodeo FXr
Stéphanie St-Jean ... production support: Rodeo FX
Jean-Michel St-Pierre Lapierre ... compositor: Rodeo FX
Pascale St-Pierre ... matte painter: MPC
Luke Stabile ... senior production coordinator: Stereo D (as Lucas Stabile)
Gregory Starck ... technology support: Rodeo FX
Richard Stay ... compositor
Grace Stephens ... senior texture artist: DNEG
Jack Stevens ... digital compositor
Jordan Stolearcius ... depth artist
Mary Stroumpouli ... digital compositor: Double Negative
Alan Stucchi ... digital compositor
Errol Stussi ... i/o coordinator: visual effects
Jim Su ... senior character td / double negative
Nishant Subrahmanian ... stereo manager
Sudhirvarma ... stereo compositor: StereoD
Troy Summersett ... stereoscopic compositor: Stereo D
Quentin Sur ... previs artist: The Third Floor
Helene Takacs ... visual effects senior coordinator
Shirin Takallu ... element qc artist
Jerrod Tan ... roto/paint artist
Jo Ann Tan ... research and development: double negative
Qi Rong Tan ... paint & rotoscope artist: doube negative
Hanyu Tang ... production support: double negative
Dann Tarmy ... digital effects supervisor: MPC
Dipak Tarpara ... stereoscopic compositor
Chris Tay ... prep artist: Double Negative
Mark Taylor ... texture artist: Double Negative
Mason A. Taylor ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Melissa Taylor ... visual effects executive producer
Kenzo Tee ... bodytrack artist: double negative / match mover: double negative visual effects
Benoit Terminet Schuppon ... matchmove supervisor: Double Negative
Nizar Thabet ... executive: Stereo D
Sourav Thakkar ... Lead Digital Artist
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Abraham Thomas ... visual effects editor: prime focus
Amelie Thomas ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Mat Thompson ... visual effects coordinator: double negative (as Matthew Thompson)
Jithendran Thottupurath ... department manager: MPC
Leila Tilghman ... element qc artist
Maria Todorov-Topouzov ... stereoscopic compositor
Shermaine Toh ... prep artist: Double Negative VFX
Imre Toke ... fx td: MPC
Kar Hung Tom ... technology support: Rodeo FX
Victor Tomi ... digital compositor: One of Us
Sam Paul Toms ... visual effects editor: One of Us
Stephen Tong ... sequence supervisor: Double Negative
Benoit Touchette ... head of visual effects: MELS Studios
Carine Touraille ... pipeline td: Rodeo FX
Franklin Toussaint ... digital compositor: MPC
Mai-Anh Tran ... matte painter: Rodeo FX
Chris Treichel ... stereo line producer: north america - stereo d
Cedric Tremblay ... compositor: Rodeo FX
Charles Tremblay ... roto artist: Rodeo FX
Myriam Tremblay ... production support: Rodeo FX
Ellis Trespalacios ... production coordinator
Christine Troianello ... senior paint artist: double negative
Adam Trowse ... digital compositor
Vincent Truitner ... cg animator
Tzung-Da Tsai ... software developer
Taylor Tulip-Close ... visual effects lead data wrangler
Niki Turpin ... lead compositor: Double Negative
Parikshat Tyagi ... compositor: Double Negative (as Parikshit Tyagi)
Vishal Tyagi ... depth artist
Shraddha Uppu ... visual effects artist
Alexandre Vachon ... technology support: Rodeo FX
Pierre-Hugues Vachon ... roto artist: Rodeo FX
Ankit Vajpayee ... compositor
Ryan Valade ... visual effects editor: Scanline VFX
Jonny Vale ... visual effects marketing: MPC
Adrien Vallecilla ... generalist & lighting td
Josiah Van Arsdel ... compositor
Kays Vanderest ... visual effects coordinator
Adam Vanner ... creature technical director
Greg VanZyl ... visual effects artist
Alonso Varela ... visual effects artist
Bhanu Varma ... matchmove/rotomation artist
Yuri Vasilyev ... roto/paint artist
Matthieu Veillette ... matte painting: Rodeo FX
Rajesh Velayudhan ... matchmove and rotoanim artist: mpc
Lies Veldeman ... digital compositor: Double Negative
Oliver Velichkovski ... paint artist
Nicholas Verschelde ... pipeline technical director: Rodeo FX
Fabrice Vienne ... cg supervisor: Rodeo FX
Sophie Vigne ... production support: Rodeo FX
Marie Vignola ... production support: Rodeo FX
Elliott Viles ... digital artist
Elise Voyer ... effects department manager: MPC
Jean-Philippe Voyer ... matchmove: Rodeo FX
Ghanshyam Sureshbhai Waghela ... international lead: Deluxe 3D/Stereo D
Nigel Wagner ... matte painter
Mark Wainwright ... visual effects: texture artist
Adam Walker ... visual effects artist
Tara Walker ... digital compositor
Cait Walsh ... production assistant: Scanline VFX
Ruiting Wang ... matchmove artist
Daniel Warom ... crowd supervisor: Scanline VFX
Sanford Warwick ... stereoscopic compositor/paint artist: Stereo D
Dave Watro ... senior stereoscopic editor
Ros Webb ... recruiter
Robin Webber-McAulay ... production support: double negative
Marie-Hélène Weiss ... visual effects production manager
Shelley Welch ... layout artist
Jeff Wells ... digital compositor: Scanline VFX
Daniel Wennerholm ... compositor
Kyle Whaley ... element qc coordinator
Emma White ... in house compositor
Christopher Whittle ... visual effects artist: Double Negative
Philipp Wibisono ... senior lighting technical director
Adam Wierzchowski ... pipeline technical director: Rodeo FX
Will Van Dao ... roto/paint artist: double negative
Stephen Willey ... technical support
Stephen Alan Willey ... research and development: Double Negative
Mark Williams Ardington ... character technical director
Sam Williams ... prep artist
Gina Willis ... visual effects coordinator (as Gina Deuters)
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Stephane Wirtel ... pipeline technical director: Rodeo FX
Teddy Wong ... technology support: Rodeo FX
Conrad Wood ... visual effects
Oscar Wright ... visual effects concept artist
Sunil Kumar Yadav ... bg prep artist: double negative
Janet Yale ... visual effects producer: Double Negative
Ami Yamauchi ... visual effects producer: Cheap Shot
Anna Yamazoe ... texture artist: double negative
Kerry Yang ... visual effects production assistant
James Yeoman ... cyber scanner
Roland Yepez ... senior character animator: Double Negative
Natalie Young ... matchmove artist: Double Negative
Jun Xian Yue ... digital artist / digital artist: double negative
Ngnodjom Yvan ... effects technical director: MPC
Alon Zaslavsky ... senior character technical director: Double Negative
Lye Zechari ... matchmove artist: Double Negative
Tong Zhou ... cg lead
Tony Zotta ... technology support: Rodeo FX
Simone Zuccarini ... roto/prep artist
Susan Zwerman ... vfx executive producer: for Exceptional Minds [us]
Ian Abbott ... technology: Double Negative (uncredited)
Mayur Dadarao Adhau ... international production (uncredited)
Wakeel Ahmad ... matchmove artist (uncredited)
Emil Alagjozovski ... paint artist (uncredited)
Najdovski Aleksandar ... paint artist (uncredited)
Miriam Alvarez ... 3d depth artist: Stereo D (uncredited)
Amaya Ayers ... digital compositor (uncredited)
Darren Bailey ... operations assistant: Stereo D (uncredited)
Margaret Cardell ... visual effects production assistant (uncredited)
Togusa Chan ... roto artist: Double Negative (uncredited)
Parichoy Choudhury ... lighting artist (uncredited)
Andres Coron ... digital artist (uncredited)
Michael Crusz ... stereoscopic conform editor (uncredited)
Zoran Dimanovski ... lead paint artist (uncredited)
Katarina Gacevska ... lead paint artist (uncredited)
Guy-Edwards Gonsalves ... technical artist (uncredited)
Jamal Hajlaoui ... render/data support: MPC (uncredited)
Todd Isroelit ... visual effects executive: Fox (uncredited)
Ian Lawson ... research and development: Double Negative (uncredited)
Lazetutkovski ... lead paint artist (uncredited)
Kevin Luttman ... stereo compositor: Stereo D (uncredited)
Kiran Manohar ... roto artist (uncredited)
Siddharth Natarajan ... stereoscopic coordinator: Stereo D (uncredited)
David O'Brien ... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Joan Panis ... uncredited
Paul H. Paulino ... texture/look development artist: Scanline VFX (uncredited)
Mile Petrushevski ... paint & prep artist (uncredited)
Anand Ramesh ... visual effects coordinator (uncredited)
Sterling Azure Tipton ... digital compositor (uncredited)
Elena Vallverdu Pages ... layout td: double negative (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
Elena Velkova ... paint artist (uncredited)
Ashley Whitaker ... visual effects artist (uncredited)

Stunts

Edit
Chick Bernhard ... stunt coordinator: Florida
Rosie Bernhard ... stunt double
Richard Blenkiron ... stunts
Richard Bradshaw ... assistant stunt coordinator
Nick Chopping ... stunts
Craig Clarke ... precision driver
David Collom ... stunts / utility stunts
David Cronnelly ... wirework coordinator
Jason Curle ... stunt performer
Levan Doran ... stunt performer / stunts
Kiante Elam ... stunts
Dan Euston ... stunt performer / stunts (as Daniel Euston)
Bradley Farmer ... stunt performer / stunts
Pete Ford ... stunt performer / stunts
David Garrick ... stunts
Nicklas Hansson ... wirework team
Rob Hayns ... stunt rigger / stunts
Hollie Hazell ... stunts
Henry Hearn ... stunts
Lyndon S. Hellewell ... stunts
Nick Hobbs ... stunts
Gary Hoptrough ... stunts
Paul Howell ... stunt performer / stunts
Rob Hunt ... stunts
Borislav Iliev ... stunts
Rowley Irlam ... stunt coordinator
Erol Ismail ... stunt performer / stunts (as Erol Isamil)
Dave Judge ... stunts
Cristian Knight ... stunts
Gemma Loader ... stunts
Paul Lowe ... stunt double: Millard / stunts
Leigh Maddern ... lead stunt double: Stunt Double for Asa Butterfield / stunts
Ben Mahoney ... stunt rigger / stunts
Tina Maskell ... stunts
Harshaan Mattoo ... stunts
Ramnik Mattoo ... stunts
Leona McCarron ... stunts
Kim McGarrity ... stunts
Kieran McMahon ... stunts
Sian Milne ... stunts
Kevin Morgan ... stunt double: Asa Butterfield / stunts
Logan Newell ... precision driver
Chris Newton ... stunt rigger / stunts
Jason Oettle ... stunt rigger: 2nd Key / stunts
Bonnie Parker ... stunts
Rashid Phoenix ... stunts
Andy Pilgrim ... stunt performer / stunts
Oleg Podobin ... stunt performer
Dominic Preece ... stunts
Edith Rea ... stunts
Gemita Samarra ... stunt double: Ella Purnell / stunts
Louis Samms ... stunts (as Lou Wong)
Jonny Stockwell ... stunt performer: stunts / stunts
John Street ... stunt driver / stunts
Ryan Stuart ... stunt performer
Mens-Sana Tamakloe ... stunt pre-viz / stunts
Roy Taylor ... stunt performer / stunts
Arran Topham ... stunt performer / stunts
Freya Trueman ... stunts
Edward Upcott ... stunts / utility stunts
Andy Wareham ... stunts
Calvin Warrington-Heasman ... stunts
Reg Wayment ... stunts
Gavin Weatherall ... utility stunts: winches
David Williams ... stunts
Annabel Elizabeth Wood ... stunt double: Eva Green and Helen day / stunts (as Annabel Wood)
Leo Woodruff ... stunt performer
Steen Young ... stunt performer / stunts
Keil Oakley Zepernick ... precision driver

Camera and Electrical Department

Edit
Ryan S. Adams ... camera trainee
Matt Alexander ... grip: Florida
Antony Allen ... lighting technician (as Anthony Allen)
George Keightley Ambrose ... stand-by rigger (as George Ambrose)
Dorota Bankowska ... camera assistant
John Beran ... best boy grip
Kenneth Bolton ... dolly grip: Florida (as Kenneth Bolton II)
Bernard Bosher ... electrician
Jeremy Braben ... aerial director of photography
Tom Brown ... rigging electrician
David Bruce ... rigging electrician
Michael Chambers ... electrician / gaffer: second unit
Joe Chapman ... rigging electrician: Belgium
Alan Coates ... generator operator
Theo Cook ... phantom technician
Paul Cronin ... electrician
Paul Daniels ... electrical technician
Joseph B. Dare ... digital imaging technician: Florida (as Joe Dare)
Carlos De Carvalho ... director of photography: splinter unit
John W. DeBlau ... gaffer: Florida
Hopi Demattio ... first assistant camera
Dieter Depypere ... epk camera operator
Bryant Diaz ... rigging electrician
Louis Dimeglio ... rigging electrician
Galo Dominguez ... Lighting console programmer
Jason Dowling ... video playback
Graham Driscoll ... electrician
Tulio Duenas ... second assistant camera: "a" camera, USA
Kevin Edland ... best boy electric
Richard Falk ... best boy rigging electrician
Stephen Fell ... head of department electrical rigger
Brendan Fitzgerald ... stand-by electrical rigger
Eamonn Fitzgerald ... electrician
George Anthony Fox ... camera trainee: additional photography
Phoebe Fraser ... digital imaging technician: dailies
Leah Gallo ... still photographer
Dan Garlick ... best boy grip
Mike L. Germaine ... best boy rigging grip: Florida
Jack Glascodine ... grip: "b" camera
Max Glickman ... first assistant camera: "b" camera
Joshua Gollish ... digital imaging technician: Los Angeles
Steve Grnya Jr. ... rigging electrician (as Steve Gryna Jr)
Don Gurzell ... rigging grip (as Donald A. Gurzell Jr)
Donald P. Guth ... remote head technician
Andrew Haddock ... video playback operator
Micky Hand ... electrician (as Mick Hand)
Andrew Harris ... first assistant camera: "a" camera (as Andy Harris)
Charlie Harrold ... grip: Florida
Bruce Hazen ... generator operator
Tristan Hey ... data technician
John Higgins ... chief lighting technician
Tony Higgins ... electrician
Joel Honeywell ... second assistant camera: underwater
Michael Henry Howell ... technocrane operator
Alex V. Hurley ... video operator (as Alex Vinsonhurley)
John Janusek ... key grip: Los Angeles
Topher Jones ... underwater director of photography
Gordy Jorian ... rigging electrician
William Kelleher ... electrical rigger
Paul Kelly ... rigging electrician
Lee Kemble ... crane technician
Christian J. Killingsworth ... best boy electric: additional photography
Wayne Leach ... rigging gaffer
Adam Lee ... rigging electrician
Terry Lewis ... gaffer: underwater unit
Matt Lumley ... electrician
Chaz Lyon ... first assistant camera (as Chaz Lyons)
Steve Macher ... electrical rigger
Jay Maidment ... still photographer
Dave Marriott ... rigging electrician
Joe Marron ... practical electrician
Peter Marsden ... digital imaging technician
Ron Marshall ... grip
David Maund ... key grip
Vince McGahon ... camera operator: "b" camera (as Vincent McGahon) / steadicam operator (as Vincent McGahon)
Joe McGee ... head of department practical electrician
Mike McGowan ... additional steadicam operator / steadicam operator
T. Michael McLean ... first assistant camera: florida unit
Olly Meacock ... camera trainee (as Oliver Meacock)
David Melhorn ... lighting technician: additional photography
John J. Moers ... additional documentary cinematography
Will Morris ... second assistant camera: "a" camera (as William Morris)
Simon Muir ... crane grip
John Muliler ... rigging electrician (as John E. Mulier)
Chris Napolitano ... gaffer: Los Angeles
Nino Neuboeck ... first assistant camera: "b" camera / first assistant camera: "b" camera, USA
Dennis O'Connell ... rigging electrician
Daniel O'Donnell ... electrical rigger
Paul Olsen ... grip (as Pauly Olsen)
Ken Palladino ... rigging gaffer
Elvis Pasqual ... rigging electrician
Steve Petrie ... video playback assistant
Steve Pochetty ... electrician (as Stephen Pochetty)
Logan Polizzotti ... electrician (as Michael Polizzotti)
George Powell ... crane technician
Stephanie Power ... electrician
Keith Rafferty ... practical electrician
Mark Rafferty ... rigging electrician
Keith Rando ... rigging electrician
C. Alan Rawlins ... key grip: Florida
Laura Redpath ... digital imaging technician: second unit
Michael Rich ... grip: "a" camera
Ricky Ricio ... electrician (as Rick Recio)
Kenny Rivenbark ... oculus head operator
Terry Robb ... electrician
Terry Roberts ... rigging electrician
Ben Casciello Rogers ... second assistant camera: "b" camera (as Ben Casciello-Rogers) / second assistant camera: "b" camera
Anastasia Romanchuka ... camera trainee
Alexa Romero ... digital utility: Florida
Riko Schatke ... best boy grip: Florida
Lee Schoffield ... electrical rigger
Randy Scurlock ... rigging grip
Matt Shearer ... key rigging grip
Paul Sheppard ... rigging electrician
Stuart Sheppard ... rigging electrician
Andy Siddall ... console operator (as Andrew Siddall)
Jeffrey Skinner ... chargehand electrical rigger
Dave Sonnenberg ... electrician (as David Sonnenberg)
Carla Sosa ... second assistant camera: "b" camera
Michael St. Hilaire ... camera operator: "b" camera
John St. Laurent ... dts operator: technician
Ben Stinson ... dolly grip: "b" camera, Florida
Mark Suveg ... video assist
Karl Thomas ... electrician
Steven Toft ... video operator: underwater unit
Françoise Valentine ... underwater photography coordinator
Mike Valentine ... director of photography: underwater unit
Greg Vanzyck ... digital imaging technician: second unit
James Wade ... video playback operator: splinter unit
Peter Welch ... digital imaging technician: second unit, dailies
Matthew West ... additional video assistant
Paul Wheeldon ... first assistant camera
Des Whelan ... camera operator: "a" camera
Mitchell Whisker ... rigging electrician
Neal Wilde ... grip: los angeles
Matt Windon ... first assistant camera: "a" camera (as Matthew Windon)
Marc Wostak ... best boy electric: Florida / best boy
Harry Young-Jamieson ... second assistant camera
Alexander Youssef ... second assistant camera
Quentin Brown ... digital imaging technician: additional photography (uncredited) / digital imaging technician: splinter unit dailies (uncredited) / digital imaging technician: underwater unit (uncredited)

Animation Department

Edit
David Apgar ... senior animator
Sebastien Bacchia ... animator: One Of Us
Magda Bieszczak ... modeler
Patricia Binga ... animator
Richard Blakey ... modeler
Leonardo Bonisolli ... animator
Evan Clover ... animator
Josie Corben ... modeler
Matthew Day ... stop motion animation cameraman (as Matt Day)
Zvi Eaton ... animator: double negative
Scott Fritts ... animator
Andy Gent ... supervising puppet modeler
Maggie Haden ... modeler
Valma Hiblen ... modeler
Kahye Hwang ... animator
Simon Irvine ... animator
Angela Kiely ... modeler
Jeff Kim ... animator
Joanna Lee ... animator
Christophe Leignel ... stop motion animation camera assistant
Eduardo Castells Mateo ... animator: Double Negative
Colin McEvoy ... animation lead
Russell McLean ... stop motion animation producer
Gwilym Morris ... lead animator
David Pate ... supervisor: animation
Collette Pidgeon ... modeler
Neil Riley ... stop motion animation VFX supervisor
Brett Schroeder ... animator: double negative
Chris Sokalofsky ... animator
Emanuel Strixner ... animator
Darren Walsh ... stop motion animation supervisor
Ben Wiggs ... lead animator

Casting Department

Edit
Shannon Avalos ... extras casting
Maryellen Aviano ... extras casting: Los Angeles
Jennifer Conrader ... extras casting: Florida
Deborah Maxwell Dion ... casting: USA
Atsumi Foreman ... extras casting: Florida
Christian Kaplan ... executive in charge of casting
Tracy Kilpatrick ... casting: Florida
Kirsty Kinnear ... casting associate: UK
Sue Lawrence ... crowd casting
Phoebe Scholfield ... adr voice casting
Rachael Thompson ... extras casting
Amanda Tudesco ... casting associate: USA
Patti Wiley ... extras casting: Florida

Costume and Wardrobe Department

Edit
Michael Agosta ... crowd costumer (as Micka Agosta)
Amy Arnold ... costumer
Mollie Barr ... costume assistant
Sean Barrett ... milliner
Paul Black ... costumer
Cheryl Beasley Blackwell ... costume supervisor
Bernadette Brennan ... costume assistant
David Butler ... principal costumer: Florida
Christine L. Cantella ... assistant costume designer
Carrie Care ... principal costumer
Mary Colleen Chabot ... seamstress
Jay Cheng ... costumer / key crowd costumer
Claudia Combee ... principal costumer
Amanda Cox ... set costumer
Gaia Cozzi ... set costumer
Carrie Dacre ... set costumer: Florida unit
Mohamed Elfata ... textile artist
Simone Feulner ... senior costume maker
Katie Fitzsimons ... senior costume maker (as Katherine Fitzsimons)
Suzy Freeman ... principal costumer
Olivia Freuler ... costume production assistant
Liv Gaggi ... costume production assistant
Sarina Poppy Gallagher ... costume assistant
Steve Gell ... chief textile artist
Perry Goyen ... set costumer
Raquel Gremler ... costume production assistant
Brendan Handscombe ... crowd costume supervisor
Mariette Hendriks ... costume maker
Warren Holder ... costume illustrator
Sara Hope ... costume maker
Rebecca Islip ... costume fabricator
Askia Won-Ling Jacob ... costumer: to Samuel L. Jackson (as Askia Jacob)
Kelly Jones ... costume production assistant
Beth Koenigsberg ... costumer
Anne Lavender-Jones ... set costumer
Susan Lee ... costume production assistant
Emma Lowe ... costume maker (as Emma Lloyd)
Kay Manasseh ... costume buyer
Robyn Manton ... costume assistant
Jay Barry Matthews ... assistant textile artist (as Jay Matthews)
Ciara McArdle ... set costumer
Tricia Cruikshank McCumby ... costumer: reshoots
Amelia McKinney ... costume buyer: LA
Amanda McLaughlan ... costume co-ordinator
Olga Meverden ... seamstress
Liv Murton ... senior textile artist
Kathryn Mysko Von Schultze ... assistant cutter
Gianina Padovano ... costumer
Stephanie Polo ... costume buyer
Gemma Rasmussen ... senior costume maker
Fernando Rodriguez ... costumer
Kiersten Ronning ... costume supervisor: Los Angeles
Felipe Sanchez ... costume illustrator
Kimberley Scott ... junior costume maker
Debbie Smith ... costume researcher: London
Marcia Smith ... senior costume maker
Joan Staley ... cutter/maker various children"s costumes
Bgi Supplies ... costume fabricator / costume props
Justine Warhurst ... crowd costumer
Benjamin Wax ... costume production assistant
Lex Wood ... set costumer
Dominic Young ... costume cutter

Location Management

Edit
Jason Allen ... assistant location manager: Blackpool
Sam Baloff ... location production assistant
Guy Balson ... key assistant location manager: Florida
Matthew C. Beil ... location production assistant
Finlay Bradbury ... location scout
Carn Burton ... key location manager: Cornwall
David Campbell-Bell ... location manager: Cornwall
Bruno Cassoni ... assistant location manager: Blackpool
Alex Darby ... unit manager
Charlie Dennis ... location assistant
Glenn Diot ... location production coordinator
Annabel Francois ... key assistant location manager: Antwerp
Wim Goossens ... location manager: Antwerp
Robert Hamer ... location medic
Kathleen Hileman ... location coordinator
Saoirse Knight ... location department coordinator
Nicholas Manfre ... location production assistant
Benjamin Mankin ... location assistant: Cornwall
Jessica Mason ... location assistant
Michael McDermott ... studio unit manager: Longcross
Sharon McGuinness ... assistant location manager: Cornwall (as Sharon McGuiness)
David O'Reilly ... location scout
David Pinnington ... supervising location manager
Helen Searle ... location: accountant
Adam Sharp ... location marshall
Mandy Sharpe ... location manager: Blackpool
Sherrill Smith ... location manager: Florida
Julia Tomlinson ... assistant location manager: Blackpool
James B. Wall ... location assistant: Cornwall
Jojo Warne ... assistant location manager: Cornwall
Ian A. Williams ... assistant location manager: Florida
Sandra Woodward ... key assistant location manager: Miami
Andreas Zachai ... location manager: Florida / location scout: Florida
Lenart Cernilogar ... location marshall (uncredited)

Music Department

Edit
Laurence Anslow ... scoring assistant
Michael Bahnmiller ... music preparation
Mark Berrow ... violin
Rachel Bolt ... viola
Thomas Bowes ... orchestra leader
Bobby Brader ... music preparation
Daniel A. Brown ... music preparation
Nicholas Bucknall ... musician: clarinet
Richard Canavan ... composer: trailer music
Jina B. Choi ... music preparation
Peter Clarke ... music editor
Fiona Cruickshank ... digital recordist
Gordon Davidson ... mix assistant
Tim Davies ... score orchestrated and conducted by
Andrew Dudman ... music scoring mixer / score recorded and mixed by
Alex Ferguson ... scoring assistant
Mark Graham ... music copyist
Gavin Greenaway ... choir conductor
Isobel Griffiths ... score contractor
Dave Hage ... music librarian
Alistair Hawkins ... assistant music editor
Riley Hughes ... music preparation
Kieran Kiely ... music preparation
Jeremy Levy ... additional orchestration
Steve Mair ... musician: double bass
Dorina Markoff-McNulty ... musician
Fabio Marks ... score technical assistant
Andres Montero ... additional orchestration
Rebecca Morellato ... music production executive
Willow Nash ... additional: voice
Mike Newport ... composer: trailer music (as Mike J. Newport)
Jenny O'Grady ... choir contractor
Redd Pepper ... additional: voice
Mark Petrie ... composer: trailer music
John Prestage ... scoring assistant
Jason Soudah ... composer: additional music
Mel Wesson ... ambient music design
Lucy Whalley ... score contractor
James Daniel Wilson ... additional: voice
Danielle Diego ... music executive (uncredited)
Patrick Houlihan ... music executive (uncredited)

Transportation Department

Edit
David R. Blakely ... driver
Casey Boden ... transport captain: Los Angeles
Roger Bojarski Jr. ... transport coordinator: Los Angeles (as Roger Bojarski)
Alan Canty ... unit driver
Manuel Cespedes ... stakebed driver
Peter Devlin ... transportation coordinator
Kevin Hora ... action vehicles mechanic
John Kestner ... transport consultant: Florida
David Lewis ... transport supplier
William 'Mac' Maquez ... camera truck
Bob McGovern ... construction driver
Dean Moran ... assistant transportation captain
Nick Murray ... action vehicles technician
David Neville ... unit driver
David O'Donoghue ... driver: cast
Jay Palomino ... transport coordinator: Florida
Roland Palomino ... driver
Jason Pinto ... unit driver
Ken Price ... driver: camera truck main unit
David Rosenbaum Jr. ... Driver Samuel L Jackson / driver: cast / unit driver
Donald F. Smith Jr. ... co-captain: Florida
Harry Taylor ... driver: to Tim Burton
Jeffrey Warren ... unit driver
Nigel Willson ... minibus driver
John Wiser ... action vehicle coordinator: Florida

Other crew

Edit
Pamela Alessandrelli ... assistant production coordinator
Andrea Amato ... second assistant accountant
Mary Jane Amato ... first assistant accountant
Caridad Angus ... stand-in: Eva Green
Bobby Antova ... set production assistant: dailies
Owen Arnold ... runner
Hailu Asfaw ... chef
Stephanie Barker ... medic: Cornwall
Matt Barry ... craft service head: chef
Paul Scruff Bates ... skipper
Lisa Birch ... assistant to diving coordinator
Karen Birtchnell ... payroll accountant: senior
Mark Birtchnell ... accounts assistant
Todd S Bittner ... production assistant: additional photography
Catherine Black-McCray ... production office assistant
Richard Blenkiron ... child stand-in
Peter Bolton ... chaperone
Dave Booys ... scuba diver
Edward Bottenheim ... accounts clerk
Mary Boulding ... base production assistant
Kevin Breen ... set production assistant
Sarah Brook ... second assistant accountant
Beryl Brown ... senior assistant accountant
Craig T. Brown ... payroll accountant: Florida
Debra Bruce-Nazarian ... drama coach: Eva Green
Jen Burkley ... production assistant (as Jennifer Burkley)
Michael Buster ... dialect coach: Chris O'Dowd
Richard Carless ... marine coordinator
Selena Carrillo ... production coordinator: Los Angeles (additional photography)
Roisin Carty ... dialect coach
Nikki Clapp ... script supervisor
Sarah Clark ... unit publicist
Tom Cochrane ... marine coordinator
Khris Colgate ... set production assistant
Alice Collins ... third assistant accountant
Brandon Combs ... stand-in: Samuel L. Jackson
Alex Connor ... site security: Gillette Corner
Cheryl Cook ... studio teacher
Tracey Cook ... assistant: to Jenna Topping
Alfredo Corona ... catering assistant
Milo Cremer Eindhoven ... production assistant
Giovanni A. Dalessandro ... accounts clerk
Dwayne Daniels ... traffic control
Chris Deighton ... accounts runner: dailies
Sophie Depraetere ... set production assistant
Seamus Devine ... cost accountant: USA
Samantha Dixon ... assistant home economist
Alexandra Doyle ... stand-in: re-shoots
Kory Edwards ... assistant: Mr. Burton
John Eleton ... stand-in: Asa Butterfield
Chloe Ephraim ... film extra
Laura Erikson ... studio teacher
Isobel Eveleigh ... film extra
Charlotte Ewart ... tutor
Kate Fernandez ... production office assistant
Stephanie M. Flores ... production secretary: additional photography, Los Angeles
Claire Frayn ... set production assistant
Rachael Fullerton ... child licence coordinator
Stephen Gallacher ... floor runner: daily
Craig Garner ... child stand-in
Kya Garwood ... stand-in: Ella Purnell
Cynthia Gates Fujikawa ... production accountant: Florida
Micheal Gentry ... it support
Federico Ghetta ... production assistant
Harri Walter Findley Gibbs ... film extra
Isabella Lily Mai Gibbs ... film extra
Paul B. Gibbs ... post-production accountant
Walter A. Gonzales ... catering assistant
Manny Gonzalez ... chef: Florida
Robert J. Gottlieb ... assistant: to Ivana Lombardi (as Robbie Gottlieb)
Gaynor Fitzgerald Gould ... craft service manager (as Gaynor Fitzgerald)
Veronica Gouveia ... production assistant: London
Reva Grantham ... key craft service: Florida
Melissa Green ... chaperone
Nicky Gregory ... unit nurse
Jim Hajicosta ... financial controller
Nicholas Hajicosta ... accounts assistant
Curtis Hardacre ... film extra
Sara Hart ... film extra
Nancy Hearn ... chaperone
Steve Heinz ... stand-in: Terence Stamp
Richard Henry ... payroll accountant
Jacci Herman ... set production assistant
Harry Hewitt ... floor runner: daily
David Higgins ... trainer: to Samuel L. Jackson
Ashley Holberry ... assistant: to Chernin Entertainment, UK
Terry Holland ... chef
Cynthia Hook ... film extra
Katherine Hook ... tutor
Charles Howes ... head tutor
Francesca Hunt ... accounts assistant
Teodora Ilie ... production coordinator
Jowan Jacobs ... film extra
Francesca Jaynes ... movement coach
Laurie Jessup ... media relations
Andrew G. Johnson ... production office assistant
Vince Jordan ... catering supervisor
Leasha Kane ... chaperone
Tally Kapadia ... crowd production assistant: Blackpool
Emma Keele ... tutor
Ian M. Kemp ... medic: Florida
Claire L. Kenny ... second accounts assistant
Zachary Lane ... picture double
David Lasky ... set production assistant
David Lawton ... medic: Cornwall
Sue Loader ... chaperone
Barry Locock ... site manager: Gillette Corner
Samantha Lucas ... film extra
Samantha Lucas ... film extra
Peter Mackins ... chef (as Pete Mackins)
M.J. Magbanua ... production coordinator: Florida (as Mari Jo Magbanua)
Keri Maletto ... stand-in: Olan Jones
Nicoletta Mani ... script supervisor: underwater unit
Sharon Mansfield ... script supervisor: splinter unit
Nelson Luis Marcano ... production office assistant
Nicholas Masky ... craft service assistant (as Nick Masky) / production office assistant (as Nick Masky)
Harshaan Mattoo ... stand-in/double
Inderpreet Mattoo ... chaperone
Ramnik Mattoo ... stand-in/double
Barry May-Leybourne ... health and safety advisor: Longcross
Tony Mazur ... site security: Gillette Corner
Adi McCrea ... tutor
Volney McFarlin ... assistant: Samuel L. Jackson
Dara McGarry ... production support
Eric McGill ... medic: Gillette Corner
Frankie McGill ... catering manager
Kevin McMahon ... chaperone
Kieran McMahon ... double: Hayden Keeler-Stone
Lucy McWilliam ... chaperone
Rogelio Mendoza ... catering assistant
Dale Mercer ... assistant movement coach
Ernie Merlan ... executive director: Exceptional Minds
Zoe Midgley ... child stand-in
Laura Miles ... script supervisor: splinter unit (as Laura Jane Miles)
Lindsay Miller ... production assistant (as Lindsay Croucher)
Ian Mitchell ... stand-in
David Molloy ... site security: Gillette Corner
Johnny Moniz ... set production assistant
Jeanluc Moreira ... chef
Victoria Morgan ... accommodations coordinator
Andy Piers Morris ... safety diver
Lee Morse ... production coordinator: additional photography, Florida
Christopher Mullen ... assistant production coordinator
Julian Murray ... production accountant
Nick Murray ... assistant picture vehicle coordinator
David Murrell ... dive coordinator
David Mylett ... medic: Blackpool
Vicki Vail Nardozzi ... stand-in: Olan Jones
Tony Nawrocki ... key set production assistant: additional photography, Los Angeles
Martin Neufkens ... production accountant: Antwerp
Becky Newberry ... accounts assistant
Cameron Nord ... payroll accountant: second unit, Florida
Carolyn O'Reilly ... script assistant
John Odwell ... cast chaperone
James Ogden ... head of security: Cornwall
Graham Owen ... health and safety advisor: Gillette Corner
Rhys Owen ... technical support
Malcolm Pearce ... health and safety advisor: on set
Emily Pendas ... script supervisor: additional photography Florida
Berenice Percival ... assistant: to Tim Burton
Monika Petrillo ... script supervisor: additional photography
Judith Phillips ... tutor
Charlotte Piddington ... assistant: to Nigel Gostelow
Nigel Pilkington ... adr loop group
Abbie-Marie Price ... film extra
Lizzie Pritchard ... script supervisor
Anna Quinn ... assistant production coordinator
Patrick Reese ... assistant: to Peter Chernin
Jennifer Reeves ... chaperone
James J. Reid ... set production assistant
Rachel Jane Rhodes ... film extra
Valery Richardson ... assistant: to Derek Frey
Andy Robbins ... film extra
Daniel Rogers ... health and safety advisor
Richard Ruck ... head of security
Gabriella Ruget ... chef
Sam Rumble ... set production assistant
Penny Ryder ... assistant: to Judi Dench
Morgan Schlosser ... accounts clerk
Sarah Schweitzman ... studio executive
Helen Seery ... production accountant
Sophie Sengchan ... production assistant: additional photography
Sean Seymour ... set runner: dailies
Barney Shakespeare ... set production assistant
Matt Sharp ... stand-in: Chris O'Dowd
Dave Shaw ... diving coordinator
Malika Sheikh ... production assistant: dailies
Amy Smith ... craft service assistant
Kyle Smithers ... production assistant
Theresa Snider ... office production assistant: additional photography, Los Angeles
Kirsty Squibb ... production secretary
Alistair Steele ... production office assistant
Ben Strowger ... chef
Alicia Triana Tabeau ... set production assistant
Christopher Talbot ... chef (as Chris Talbot)
Prasun Talukdar ... stereo compositor
Elizabeth Tatro ... production office assistant
Katharine Tidy ... home economist
Liam Tomasiello ... photo double/stand-in: Nicholas Oteri
Rob Townsend ... fire safety officer
Derek Tracy ... roto/paint compositor
Will Truefitt ... production office assistant
Kristian Turnbull ... crowd production assistant
Ben Van Vaerenbergh ... medic: Antwerp
Jordan Wapner ... set production assistant: Los Angeles
Shelby Q. Warren ... production secretary
Fern Webster ... set production assistant: dailies
James Wells-Hunt ... chef
Rebecca Whiting ... executive assistant: Stereo D
Ashley Wild ... set production assistant
Richard Wild ... weather consultant
Callum Wilson ... film extra
Jo Winter ... set production assistant: dailies
Mike Woodley ... aerial advisor
Dan Wright ... Senior Prop modeler (as Daniel Wright)
Alice Wymer ... travel coordinator: Florida
David Zealey ... production coordinator
Sarah Zwaenepoel ... traffic marshall: Belgium
Nathan Aldous ... fairground public (uncredited)
Kriss TheDish Brown ... Satellite Internet, 4G Wifi Engineer & IT Support (uncredited)
Andrei Enoiu ... production assistant: dailies (uncredited)
Alexander Phoenix ... systems administrator (uncredited)

Thanks

Edit
Tony Armer ... thanks
Lisa Dozois ... thanks
Dale Gordon ... thanks
Tyler Martinolich ... thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

When Jacob discovers clues to a mystery that spans different worlds and times, he finds a magical place known as Miss Peregrine's Home for Peculiar Children. But the mystery and danger deepen as he gets to know the residents and learns about their special powers... and their powerful enemies. Ultimately, Jacob discovers that only his own special "peculiarity" can save his new friends. Written by 20th Century Fox

Plot Keywords
Taglines Stay peculiar See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Miss Peregrine et les enfants particuliers (France)
  • Die Insel der besonderen Kinder (Germany)
  • El hogar de Miss Peregrine para niños peculiares (Spain)
  • A Casa da Senhora Peregrine para Crianças Peculiares (Portugal)
  • Дом странных детей Мисс Перегрин (Russia)
  • See more »
Runtime
  • 127 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $110,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $28,871,140, 02 Oct 2016
Cumulative Worldwide Gross $296,477,016

Did You Know?

Edit
Trivia The house where the children live, is an actual house. It's called "Torenhof", and can be found near Antwerp, Belgium. See more »
Goofs On his way to take care of his grandfather, Jake calls and has a conversation with him. When his grandfather suddenly hangs up the phone, a dial tone can be heard coming from Jake's cellphone. When a call is ended, cellphones do not emit a dial tone. See more »
Movie Connections Featured in Samuel L. Jackson/Gina Rodriguez/The Lemon Twigs (2016). See more »
Soundtracks RUN, RABBIT, RUN See more »
Crazy Credits Photos of the peculiars and the house are seen behind the credits. See more »
Quotes Barron: [Emma is keeping Baron pinned against a wall by using her perculiarity] Eventually you're gonna run out of breath. And then it'll be all over. Death for your beloved Jake, and Miss Peregrine. Everlasting life for me.
[Barron takes a whiff of Emma's breath]
Barron: Ewww. And a mint for you!
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed