Poster

Blade Runner 2049 ()


Reference View | Change View


A young blade runner's discovery of a long-buried secret leads him to track down former blade runner Rick Deckard, who's been missing for thirty years.

Director:
Awards:
  • Won 2 Oscars. Another 84 wins & 139 nominations.
  • See more »

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
'K'
...
Sapper Morton
...
Lieutenant Joshi
...
Interviewer
Vilma Szécsi ...
Angry Old Lady
...
Joi
...
Nandez
...
Coco
...
File Clerk
...
Luv
...
Gaff
...
Niander Wallace
...
Female Replicant
...
Freysa
...
Mariette
...
Doxie #2
...
Doxie #3
André Lukács Molnár ...
Memory Child
István Göz ...
Scavenger #1
Pál Nyári ...
Scavenger #2
Joshua Tersoo Allagh ...
Scavenger #3
Zoltán Béres ...
Scavenger #4
Konstantin Pál ...
Scavenger #5
Ferenc Györgyi ...
Scavenger #6
Samuel Brown ...
Orphanage Boy
...
Mister Cotton
...
Dr. Ana Stelline
Kincsö Sánta ...
Birthday Girl
...
Doc Badger
...
Rick Deckard
Ben Thompson ...
Elvis Look-a-Like
...
Marilyn Look-a-Like
David Benson ...
Liberace Look-a-Like
Stephen Triffitt ...
Sinatra Look-a-Like
...
Rachael
...
Rachael Performance Double
Rest of cast listed alphabetically:
Bernie Leinfelder ...
Japanese Computer (uncredited) (voice)
...
Boy with One Ear (uncredited)

Directed by

Edit
Denis Villeneuve ... (directed by)

Written by

Edit
Hampton Fancher ... (screenplay by) and
Michael Green ... (screenplay by)
 
Hampton Fancher ... (story by)
 
Philip K. Dick ... (based on characters from the novel "Do Androids Dream of Electric Sheep?" by)

Produced by

Edit
Yale Badik ... executive producer
Dana Belcastro ... co-producer
Bill Carraro ... executive producer
Tim Gamble ... executive producer
Frank Giustra ... executive producer
Asa Greenberg ... co-executive producer
Val Hill ... executive producer
Broderick Johnson ... producer (produced by)
Andrew A. Kosove ... producer (produced by)
Ian McGloin ... co-executive producer
Carl Rogers ... co-producer (as Carl O. Rogers)
Ridley Scott ... executive producer
Cynthia Sikes ... producer (produced by) (as Cynthia Sikes Yorkin)
Donald Sparks ... associate producer (as Donald L. Sparks)
Steven P. Wegner ... co-producer
Bud Yorkin ... producer (produced by)

Music by

Edit
Benjamin Wallfisch ... (music by)
Hans Zimmer ... (music by)

Cinematography by

Edit
Roger Deakins ... director of photography (as Roger A. Deakins)

Film Editing by

Edit
Joe Walker

Editorial Department

Edit
Milton Adamou ... stereoscopic post executive: Deluxe 3D Stereo D
Bori Bartucz ... dailies producer
Balázs Budai ... assistant editor
Mercédesz Czanka ... assistant editor
Daniel Czinkota ... dailies operator
Leeza Diott ... dailies manager
Emma Escamilla ... post-production assistant
Ryan Faulkner ... assistant stereo editor: Stereo D
Amy Geist ... post-production assistant
László Hargittai ... technical manager
Ken Lebre ... senior dailies producer
Mary Lukasiewicz ... first assistant editor
André Léger ... assistant editor
Taylor Mason ... assistant editor
Christopher McDonald ... dailies technician: additional photography
Joel McWilliams ... second digital colorist
Mitch Paulson ... supervising digital colorist
Robert E. Phillips ... digital intermediate producer: EFILM
Stephen Regnier ... location systems engineer: EC3 Dailies
John Sylva ... post-production coordinator
Mayleen Vega ... post-production assistant
Matt Wallach ... colorist: dailies
Joachim Zell ... supervising color technician
Miriam Alvarez ... assistant stereo editor: Stereo D (uncredited)
Jitte Hoekstra ... editor: tv spot (uncredited)
Matt Landsman ... assistant editor: EPK and BTS (uncredited)
Zach Marshall ... assistant editor: TV Spots (uncredited)

Casting By

Edit
Zsolt Csutak
Francine Maisler
Lucinda Syson

Production Design by

Edit
Dennis Gassner

Art Direction by

Edit
David Doran
Bence Erdelyi
Lydia Fry
Paul Inglis ... supervising art director
Tibor Lázár
Rod McLean
Gergely Rieger ... junior art director
Stefan Speth

Set Decoration by

Edit
Alessandra Querzola

Costume Design by

Edit
Renée April

Makeup Department

Edit
Karen Asano-Myers ... hair stylist: Mr. Ford
Csilla Blake-Horváth ... makeup artist
Szandra Bíró ... makeup artist: second unit
Jason Collins ... special makeup effects artist (as Jason M. Collins)
Bill Corso ... makeup artist: Mr. Ford
Szilvia Dobrovitz ... makeup artist: second unit
Krisztina Fehér ... hair stylist
Jon Henry Gordon ... key hair stylist: second unit
Ruth Haney ... key makeup artist: second unit
Nóra Kapás ... makeup artist: second unit
Klaudia Király ... crowd hair stylist (as Klaudia Ruth-Király)
Nóra Koltai ... makeup artist: second unit
Sára Kovács ... contact lens technician
Ancsa Kriskó ... makeup artist: second unit (as Anikó Kriskó)
Lizzie Lawson ... hair supervisor (as Lizzi Lawson-Zeiss)
Jo-Ann MacNeil ... key makeup artist
Luca Major ... hair trainee
Jaime Leigh McIntosh ... hair stylist
Donald Mowat ... head of department makeup designer
Gabriella Németh ... crowd hair supervisor
Stacey Sumner ... contact lens technician (as Dr. Stacey Sumner)
Kerry Warn ... hair designer
Márta Antal ... daily makeup artist (uncredited)
Rita Horváth ... prosthetics makeup assistant (uncredited)
Gábor Molnár ... lens technician supervisor (uncredited)
Cristina Patterson ... contact lens painter (uncredited)
Anna Törjék ... daily makeup artist (uncredited)
Alexandra Uri-Kovács ... additional crowd hair stylist (uncredited)

Production Management

Edit
Brad Arensman ... post-production supervisor
Gergely Balazs ... assistant production manager
Gergö Balika ... head of production: Mid Atlantic Films
Gavin J. Behrman ... production supervisor
Jen Brett ... Assistant Production Supervisor
Anna Cassina ... unit production manager
Demelza Cronin ... production supervisor: additional photography
Daniel Dallos ... unit manager: pre-production
Nick Fulton ... second unit
Árpád Görögh ... production assistant
Arni Hansson ... unit production manager: aerial unit
Pamela Harvey-White ... unit production manager: minitures
Teodora Ilie ... assistant production manager
India Osborne ... production manager france
Ede Pszotka ... office production assistant
Miklós Tóth ... production manager
Gergely Török ... production assistant
Mátyás Vándor ... second unit

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Gergely Apjok ... third assistant director: second unit
Andras Balazs ... additional set pa
Benoît Baraquin ... additional assistant director
Tamás Péter Chipie ... second assistant director: HU
Albert Cho ... first assistant director: aerial Unit
Karen Davis ... second assistant director
Susan M. Elmore ... first assistant director: marketing unit / second assistant director: second unit
Dániel Erdélyi ... additional set pa
Gabor 'Hege' Hegedus ... assistant director (as Gábor Hegedüs Hege)
András Hornek ... daily set pa
Vera Janisch ... third assistant director
Joel Kramer ... second unit director
Levente Kölcsey-Gyurkó ... third assistant director
Brandon Lambdin ... first assistant director: aerial unit: Spain / Iceland
Dániel Mertz ... set pa: additional
Alejandro Mora ... second assistant director: reshoots
Brian Niemczyk ... second second assistant director
Hajós Péter ... assistant director
Júlia Raczky ... additional set production assistant
Donald Sparks ... first assistant director
Attila Veres ... third assistant director: second unit
Charlie Watson ... first assistant director: second unit
Piotr Fox Wysocki ... motion control technician/d.i.t.

Art Department

Edit
Sally Alcott ... Action Vehicle mould maker
Douglas Allam ... h.o.d. plasterer
Kamen Anev ... concept artist
Wasili Angelopoulos ... senior modelmaker
Zsófia Antal ... assistant set decorator
Adam Baines ... concept artist: Framestore
Haraszti Balazs ... swing gang
Petra Balogh ... draftsperson
Adam Berces ... art department assistant
Enci Bognar ... graphic designer (as Eniko Bognár)
Ferenc Brandenburg ... on set dresser
Jack Cave ... props
Rob Chesney ... 3d concept designer
Craig A. Clark ... senior digital modeller
Paul Curren ... head painter
Laura Dishington ... lead graphic designer
Gergely Dömölki ... supervising propmaker: Arcadia crew
Vivien Dömötör ... set dec coordinator
James Enright ... asset producer
Norbert Alte Fieszl ... swing gang
Colin H. Fraser ... construction coordinator
Kim Frederiksen ... concept artist
Zita Galántai ... draftsperson
Iain Geddes ... supervising painter
Tamas Gelei ... propmaker: Arcadia crew
Bradley Good ... assistant property master (as Brad Good)
Anastasha Guillot ... design studio project manager: Weta workshop Miniature Effects
Andrea Hajdu ... set dec breakdown artist
Doug Harlocker ... property master
Zoltán Harányi ... carpenter supervisor
Darryl Henley ... storyboard artist
Gyula Herjeczki ... construction manager
Máté Herjeczki ... construction coordinator
Mike Hill ... concept artist
Joseph Hiura ... set designer
Talia Holden ... model-maker/painter
Carlos Huante ... concept artist
Sam Hudecki ... storyboard artist/concept Designer
Nigel Hughes ... scenic artist
George Hull ... senior conceptual designer
Sam Johnson ... pictures vehicles
Steve Jung ... concept artist
Bence Kalmár ... draftsman
Jeremy King ... Lead Picture Vehicle Technician
Kristof Kiraldi ... HU Picture Car Coordinator
József Kiss ... construction manager
Allison Klein ... researcher: development
Jamie Knight ... props
Zoltán Kohut ... picture vehicles
Agnes Kormos ... drapery
Balazs Kovacs ... construction manager
Oscar Krupiczer ... set dresser
Márk Langfeld ... greens stand-by
Robin Lawrence ... props
Scott Lukowski ... concept artist
Victor James Martinez ... concept designer (as Victor Martinez)
Agnes Maza ... assistant graphic designer (as Ágnes Maza)
Orsolya Maza ... assistant art director
Jon McCoy ... concept artist (as John McCoy)
Syd Mead ... visual futurist
Chris Menges ... Standby fabricator miniatures VFX unit, NZ (as Christopher Alex Menges)
Gary Merrington ... head of technical design
Istvan Muranyi ... propmaker: Arcadia crew
Sebastiano Murer ... key swing gang
Zoltan Nagy ... set dressing leadman: second unit
Ed Natividad ... Conceptual Designer
Laurens Nockels ... hero prop fabrication: Pinewood Creative
Philip O'Connell ... props
Tamas Ordodi ... proprty fabricator
Annamária Orosz ... standby art director
Dominique Pace ... draughtsperson
Marialuisa Pacini ... assistant to set decorator
Jeremy Paillotin ... concept artist
Valeria Paoloni ... set decoration buyer
Alina Papp ... stand-by art director: second unit
Tom Pataki ... second unit property master
Balazs Pelcz ... sculptor: Arcadia crew
Peter Popken ... concept artist (as Pete Popken)
Scott A. Riley ... props
Charlotte Runagall ... props/vehicles
Richard Révész ... vehicle designer assistant
Matt Sargent ... vehicle upholstery
Steven Saunders ... miniatures art director
Elicia Scales ... assistant art director
Gergely Schummer ... on-set dresser: second unit
Emmanuel Shiu ... concept illustrator
Zsuzsi Sipos ... assistant set decorator
Abby J. Smith ... assistant art director: Miniatures VFX Unit NZ
Robert Stannage ... picture vehicles senior technician
Andy Stead ... action vehicles: Pinewood
Lauren Stewart ... painter: miniatures VFX unit, NZ
Dave Sullivan ... prop modeller
Levente Sulyok ... draftsperson
Andras Pal Szabo ... assistant property master
Gabor Szabo ... concept art
Gábor Szabó ... property leadman
Mátyás Szakonyi ... key greensman
Csaba Szalai ... model maker
Akos Szalay ... workshop buyer
Marton Szalay ... leadman
Paul Szebesta ... picture vehicle coordinator
Dávid Szekeres ... set dresser
László Szirmai ... assistant art director
Viktoria Szunyoghy ... Set Dec painter
Veronika Szücs ... art department coordinator
Kouji Tajima ... concept artist
Róbert Taller ... draftsman
Zsolt Tarnok ... vehicle art director (as Zsolt Tárnok)
Anna Tilbury ... modelmaker
Szilvia Szisza Toth ... set decoration buyer
Gabor Tóth ... runner
Zoltán Tóth ... contruction manager
Vilmos Törköly ... senior propmaker: Arcadia crew
Gena Vazquez ... props
Daniel Veres ... illustrator #2
Camille M. Verhaeghe ... assistant to the production designer (as Camille Verhaeghe de Naeyer)
Toldi Veronika ... model maker (as Veronika Toldi)
Federico Vianelli ... swing gang
Peter Várdai ... draftsperson
Dan Walker ... concept artist
Terry Whitehouse ... Action vehicle workshop supervisor uk
Alexi Wilson ... prop department coordinator
Torma Zoltán ... propmaker: Arcadia crew
Patrick Beals ... prop modeler (uncredited)
Yugen Blake ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Ryan J. Close ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
James Crockett ... vehicle technician (uncredited)
Pedro Cyrne ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Jay Dingle ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Peter Eszenyi ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Daniel Harries ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Nick Hill ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Daniel Højlund ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Sam Keehan ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Genevieve McMahon ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Andrew Popplestone ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Ryan Rafferty-Phelan ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Alex Reinach ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Abel Reverter ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
David Sheldon-Hicks ... screen graphics: Territory Studio (uncredited)
Phil Steinschneider ... font designer (uncredited)
Tony Stockert ... prop designer (uncredited)
Peter Tindall ... prop modeller: action vehicles (uncredited)
Paul Tobin ... senior concept artist: Weta Workshop (uncredited)

Sound Department

Edit
Davi Aquino ... foley recordist
Christopher S. Aud ... sound effects editor (as Christopher S. Aud M.P.S.E.)
Ron Bartlett ... re-recording mixer
Tom Burns ... re-recording mix technician (as Tom Y. Burns)
Charlie Campagna ... sound effects editor
Mark Coffey ... first assistant sound editor
Eliot Connors ... additional sound editing
János Csáki Jr. ... sound mixer: second unit
Bálint Csáki ... boom operator: second unit
Jenna Dalla Riva ... foley recordist
Jeremy B. Davis ... re-recording mix technician
Ezra Dweck ... foley editor
Sam François ... auro engineer
Lee Gilmore ... sound effects editor
Theo Green ... sound designer
Tom Hambleton ... a.d.r recordist
Áron Havasi ... second assistant sound
Jack Heeren ... foley mixer
Doug Hemphill ... re-recording mixer
Michael Hertlein ... additional sound editing
Goro Koyama ... foley artist
Andy Malcolm ... foley artist
Mark A. Mangini ... supervising sound editor (as Mark Mangini)
Aurélien Mauro ... mix assistant: Dolby Atmos french dubbing / sound mix assistant
György Mihályi ... first assistant sound
Michael Miller ... adr mixer
Eric Potter ... sound effects recording
Mac Ruth ... production sound mixer
Kevin Schultz ... foley mixer
Seva Solntsev ... adr recordist
Norbert Szekeres ... boom operator: second unit
Brian Tarlecki ... re-recording mix technician
Greg ten Bosch ... sound effects editor (as Greg Ten Bosch)
Balazs Varga ... first assistant sound
Don White ... foley mixer
Dave Whitehead ... additional sound design
Byron Wilson ... dialogue and adr supervisor
Michael Hertlein ... dialogue editor (uncredited)
Chris Szott ... foley assistant (uncredited)
Dave Whitehead ... sound effects editor (uncredited)
Byron Wilson ... supervising dialogue editor (uncredited)

Special Effects by

Edit
Rene Barthel ... special effects technician
Michael Broom ... concept artist
Jaroslav Bucek ... special effects breakaway foreman
Marcel Caspers ... special effects breakaway technician
Dionisia Cirasola ... special effects props
Furedi Csaba ... special effects technician
Florence Dosdane ... model maker
B. David Duke ... Workshop Technician: Miniatures (as David Duke)
Csilla Elek ... special effects office coordinator: daily
Andre Emme ... special effects technician: daily
Norman Ernst ... special effects foreman
Bence Füredi ... special effects technician
Christoph Gartlacher ... special effects senior technician
Rob Gillies ... head of manufacture: Weta Workshop
Daniel Godec ... special effects technician
Zsolt Gonda ... armourer
Andreas Herberg ... special effects technician
Till Hertrich ... special effects senior technician
John Jones ... senior vehicle technician
Gabor Kiszelly ... special effects supervisor: 2nd Unit
Zoltan Kvassay ... special effects buyer
Gergely Laszlo ... special effects technician
Ruan Liebenberg ... special effects technician
Eddy Loukil ... modeller
Joaquin Loyzaga ... lead model maker: Weta Workshop
Solon Luigi ... sfx senior mechatronics engineer
Jan Luppino ... special effects technician
Michael Luppino ... special effects foreman
Swen Luppino ... special effects technician
Jonathan Martin ... special effects senior technician
Rita Maxim ... production assistant: Weta Workshop
Linda Mester ... special effects coordinator
Klaus Mielich ... special effects technic & crew coordinator
Gerd Nefzer ... special effects supervisor
Simon Northcott ... vehicles technician
Monty Ploch ... special effects technician
Marcus Preussing ... pyrotechnic senior technician
Bernd Rautenberg ... Special Effects Set Supervisor
Joel Savage ... special effects
Andreas Schiller ... special effects technician
Jens Schmiedel ... special effects supervisor: second unit
Robin Schoonraad ... senior model maker
Stephen Shelley ... snow effects technician
Carlos Slater ... content coordinator: Weta Workshop
Lucien Stephenson ... snow fx supervisor
Adam Szlávy ... special effects technician
Jürgen Thiel ... special effects senior technician
Zoltan Toth ... special effects senior technician
Tamas Uzoni ... special effects technician
Sebastian Venhues ... special effects senior technician
Carsten Woithe ... SFX Supervising Technician Motion Base & CAD Design
Will Furneaux ... 3d department supervisor: Weta Workshop (uncredited)
Karen Purvis ... vehicle builder/propmaker (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Keith Acheson ... visual effects artist
Rohit Agarwal ... visual effects: double negative
Lydia Aguilar ... stereo compositor: Stereo D
Habeeb Ahmed ... modelling lead
Marisa Ahn ... paint and roto artist: Framestore
Axel Akesson ... asset supervisor
Mashi Akiyama ... lead previs artist: MPC
Mohite Alankar ... double negative
Nadia Alaskari ... layout td: double negative
Anjel Alcaraz ... paint & roto artist: Stereo D
Sylvain Allard ... modeler: digital artist
Corey Allen ... senior paint artist: stereo d
Ryan Allen ... stereo compositor
Abhishek Amin ... look development td
Prem Amrit ... vfx compositor
Michael Anders ... 3D coordinator
Scott Anderson ... visual effects editor
Scott R. Anderson ... digital matte painter: Framestore
Edward Andrews ... digital compositor: Double Negative
Berenice Antoine ... digital artist / visual effects artist: BUF
Fabricio de Vasconcellos Baessa Antonio ... Lighting and Environment TD
Alfredo Octavio Arango ... matchmove artist: Double Negative
Chris Archinet ... lighting artist: framestore
Paul Arion ... global head of layout: Double Negative
Tomas Ariño Sobotkiewicz ... digital compositor: UPP
Avi Arora ... qc artist
Bulli Babu Arthimalla ... software developer
Ruth Asensio ... head of layout department: MPC Montreal
Jonathan Asselin ... previs artist
Eric Aubry ... matte painter: framestore
Nick Avramoussis ... software developer
Vaishali Awaghade ... digital artist
Austin Baerg ... cg artist: Rodeo FX
Manthan Bahayani ... stereo compositor: Stereo D
Cheryl Bainum ... head of los angeles studio: Rodeo FX
Ayush Bajoria ... matchmoving artist
Gretchen Bangs ... visual effects artist
William Banti ... visual effects artist: Buf
Julien Barbault ... visual effects artist
Andrew Barry ... compositor
Ryan Basaraba ... visual effects coordinator
Geoffrey Basquin ... graphic artist
Sanyam Basran ... modeller
Daniel Batt ... digital compositor: framestore
Mark Battle ... stereoscopic qc artist
Holly Beals ... production manager: miniature unit: Weta Workshop
Mélanie Beaunoyer ... machmove artist: framestore
Martin Belleau ... lighting td
Jean Bennamias ... visual effects artist: framestore
Grant Bensley ... Head of Production: Weta Workshop
Brian N. Bentley ... technical director
Ian Berg ... data i/o: Double Negative
Péter Bertalan ... photographer: Digic Photoscan
Carl Berube ... pipeline technical director
Dheeraj Bhadani ... r&d lead
Uttham Bhalaykar ... roto prep
Surbhi Bhangu ... stereo compositor
Yogesh Bhavsar ... rigging td: double negative
Philippe Bienvenue ... digital compositor: Rodeo FX
Andrea Biklian ... production accountant
Steven Bills ... creature td: Double Negative
Fanny Bissonnette ... visual effects coordinator
George Bitiusca ... software developer
Eduardo Bivar ... visual effects artist
Kathryn Jane Black ... digital compositor
Vincent Blanco ... technology support: Rodeo FX
Trace Bloomer ... technology support: Rodeo FX
Robert Bock ... on-set visual effects supervisor: Rodeo FX
Preetham Tej Boddu ... prep supervisor
Jeremy Boissinot ... matte painting td: Rodeo FX
Alex Bonacci ... stereo compositor
Shrikant D. Bongale ... modeler: double negative
Nicolas Bonnell ... head of production: BUF
Marco Bordignon ... compositor: MPC
Anne Bot ... depth artist
Rachel Bouchard ... matchmove artist: Rodeo FX
Natalianne Boucher ... visual effects artist: BUF
Sarah Boucherit ... visual effects artist (uncredited)
Nicolas Bouf ... visual effects artist: BUF
Andrée-Anne Bouffard-Verreault ... cg artist: Rodeo FX
Sara Bourque ... production support: Rodeo FX
Romain Bouvard ... digital compositor
Peter Bowmar ... fx supervisor: DNeg
Matthew Bramante ... in house compositor
Marc-Antoine Bressand ... visual effects artist: BUF
Scott Brindley ... matchmove artist: Double Negative
Arnaud Brisebois ... matte painter: Rodeo FX
Shawn Broes ... visual effects editor
Nick Brown ... stereographer
Pierre Buffin ... visual effects supervisor
Andrew Burles ... digital matte painter/environment artist: Double Negative
Lorie Bussières ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Gábor Bödö ... visual effects: 3D scanning and LIDAR
Doug Campbell ... senior compositor
Huseyin Caner ... Photogrammetry Supervisor
Axel Caparros ... matchmover: Framestore
Francesco Capone ... digital compositor: MPC
Stefano Carta ... visual effects
Olivier Cauwet ... visual effect supervisor: BUF
Christiane Caya ... digital compositor
Simona Ceci ... matte painter: Double Negative
Ieva Cerps ... stereo compositor
Kamelia Chabane ... digital compositor
Martin Chabannes ... visual effects artist
Marie Soleil Chabot ... cg artist: Rodeo FX
B. Kalyan Chakravarthy ... visual effects artist
Gregory Chalenko ... senior compositor: Double Negative
Vikas Chandel ... visual effects artist
Wesley Chandler ... visual effects
Shyamsundar Chandrasekaran ... lead paint artist: Double Negative
Vincent Chang ... compositor: Double Negative
James Charles ... fx td: Double Negative
Abhisek Chatterjee ... creature td: double negative
Abhishek Chaturvedi ... digital compositor
Yogesh Chautel ... visual effects coordinator
Freddy Chavez Olmos ... senior visual effects compositor
Paul Chavez ... layout td: Double Negative
Rajat Chawla ... stereoscopic qc artist
Meagan Chechalk ... stereo production coordinator
Jason Chee ... layout td: double negative
Wai Sun Cheng ... prep artist / visual effects
Thomas Chesny ... matchmove artist
Hyemee Choi ... senior lighting artist
Julian Chong ... digital compositor framestore / digital compositor
Liudmyla Chorna ... digital compositor
Ann Chow ... visual effects line producer
Bradley Chowning ... Nuke Stereoscopic Trainer/3D Tracking
Charles Christoforou ... visual effects artist
Martin Cicmanec ... digital compositor
Julien Cimino ... visual effects producer
James Galen Clark ... generalist td: double negative / texture artist
Richard Clegg ... visual effects supervisor
Pascal Clement ... visual effects: Framestore
James Clowater ... lead stereo artist: Stereo D
Marie-Joëlle Clément ... production support: Rodeo FX
Seth Cobb ... asset supervisor
William Colaluca ... production support
Catherine Coley ... communications: Rodeo FX
Brad Collier-Brown ... technology project manager
Juliette Compignie ... rotoscope artist: Rodeo FX
David Connely ... cyber scanning technician
Claire Cook ... team assistant
Ryan Cook ... aerial plate supervisor: Mexico
Ian Cooke-Grimes ... visual effects
Sean Coonce ... digital compositor: Double Negative
James Cooper ... visual effects photographer: MPC
Claire Copland ... facial performance capture tracking operator: DI4D
Patrice Cormier ... studio manager: visual effects
Francois Cote-Paquet ... visual effects artist
Marc-André Coulombe ... lead rigging td
Marlon Cowan ... data i/o: DNEG
David Crane ... stereoscopic compositor
Bianca Cuffaro ... visual effects editor: MPC
Elliesse Cuniff ... production coordinator
Jiri Cvancara ... vfx breakdown editor
Noelle Cyr ... Stereo Manager: Stereo D
Jaroslav Cízek ... digital compositor: UPP
Pierre D'oncieu ... digital compositor: UPP
Dominic Daigle ... environment supervisor: Rodeo FX
Tibor Dajko ... 3d artist: visual effects
Varuna Darensbourg ... finaling supervisor: Stereo D
Brad Darrow ... stereoscopic supervisor
Jean-Louis Darville ... vfx data wrangler / visual effects coordinator
Avijit Das ... rigging artist: double negative
Virender Dass ... Matchmove Supervisor Double Negative / visual effects artist
Chris Dawson ... digital compositor
Robin De Lillo ... visual effects
Mathieu De Saint Jores ... assistant technical director: Framestore
Paul Debevec ... light stage scanning supervisor
Pierre Debras ... graphic artists: BUF / modeler/sculptor / visual effects artist: BUF
Ayse Dedeoglu ... visual effects editorial supervisor: Atomic Fiction
Jake Dee-McKoy ... senior production coordinator: Stereo D
Vincent Defebo ... stereo producer
Camille Deguire ... production support: Rodeo FX
Marianne Del Rosario ... stereo compositor: Stereo D
Francesco Dell'Anna ... lead compositor: Double Negative
Joel Delle-Vergin ... lead compositor
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Guillaume Depierre ... lighting td: MPC
Julien Depredurand ... senior effects technical director: Double Negative
Jonathan Desaulniers ... paint & roto artist: Framestore
Varadarajan Desikan ... element qc artist: Stereo D
Nicolas Desmet ... digital compositor: MPC
Estelle Desnoulez ... graphic artists: BUF
Vuk Despotovic ... element qc coordinator: Stereo D
Santosh Kumar Dey ... Matchmove Lead: Double Negative
Souvik Dey ... visual effects artist
Prashant Dhotre ... sequence lead
Vinny Dijo ... pipeline developer
Gawade Dipti ... fx technical director: double negative
Paul Docherty ... visual effects coordinator
Andrew Dohan ... stereoscopic compositor
Tracie Donais ... digital compositor: framestore
Steven Donnet ... environment td: Framestore / environment td: MPC
Rita Dormány ... account manager: Digic Photoscan
Melanie Dorn Carter ... digital compositor: Double Negative
Thomas Dotheij ... assistant technical director: Framestore
Curro Doyagüez ... prep artist: double negative
Luke Drummond ... digital compositor
Jeremie Ducrocq ... lead compositor: Framestore
Adrian Dudak ... matte painter
Frederic Dupere ... matte painter: framestore
Jessika Duquette ... technology support: Rodeo FX
Florence Durante ... matte painter
Guillaume Dureux ... visual effects artist: BUF
Basile Durieux ... visual effects artist
Andrea Dutti ... digital compositor
Jocelyn Ebels ... technology support: Rodeo FX
Michelle Eisenreich ... visual effects producer: Double Negative
Tosh Elliott ... character modeller: Double Negative
Marion Eloy ... visual effects artist: BUF
Jack Elworthy ... Capture Lab TD: Framestore
Nicolas Emery ... tracking/matchmove artist: framestore
Zsuzsanna Erdei ... double negative: layout artist
Rahul Narayan Erla ... matchmove & rotomation artist double negative
Melissa Espina ... depth department manager
Sarah Essam ... visual effects production manager: MPC
Marc Faladeau ... visual effects coordinator
Florent Falipou ... technical director: BUF
Péter Farkas ... digital compositor: Double Negative
Giuseppe Faro ... technical support: double negative
Róbert Ferenczi ... scan td: Digic Photoscan
Oliver Fergusson-Taylor ... digital compositor
Cranston Fernandes ... roto prep artist: Double Negative
Sébastien Fernandez ... matte painting td: Rodeo FX
Victor Manuel Fernandez ... lead stereoscopic compositor
Stéphanie Fernier ... technology project manager
Deak Ferrand ... art director: Rodeo FX
Genevieve Ferrier ... miniature asset assistant: Miniatures VFX Unit NZ
George Ferris ... stereoscopic compositor: Stereo D
Corentin Fievet ... graphic artist: BUF
Marco Fiorani Parenzi ... digital compositor
Laura Fitzpatrick ... visual effects executive producer: MPC
Duane Floch ... previsualization supervisor: MPC
Carlos E. Flores ... visual effects
Marco Foglia ... head of animation: MPC
Les Foor ... lead element qc artist
Lianne Forbes ... visual effects artist
Filippo Forno ... lighting lead
Jesse Forsey ... Roto & Paint Artist
Xavier Fourmond ... lead compositor: Rodeo FX
Vincent Frei ... production support: Rodeo FX
Michel Frenette ... digital compositor: Rodeo FX
Cécile Freyther ... human resources
Travis Fruci ... element qc artist: Stereo D
Alex Funke ... miniatures director of photography: Weta Workshop
Lisa Funkel ... digital compositor: Framestore
Akash Gade ... Bodytrack artist: Dneg
Benoit Gadreau ... technical director: BUF
Emilie Gagnon ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Sabrina Gagnon ... visual effects producer
Jagadeesh Gajapathy ... lighting td
Gergely Galisz ... visual effects data wrangler
Maheshwar Kumar Ganga ... software developer
Julio Tovar Garcia ... element qc artist: stereo d
Geneviève Gareau ... rotoscope artist: Rodeo FX
Rob Garner ... digital compositor
Ulhas Gavas ... texture artist
Marcia Gay ... visual effects production supervisor
Joshua Gengler ... lead element qc artist
André Geoffroy ... visual effects coordinator: BUF
Sotiris Georghiou ... visual effects artist
Abhishek Ghorui ... digital artist
Suraj Ghose ... Matchmover: Double Negative Mumbai
Sreejita Ghosh ... modelling td
Thomas Gillet ... texture artist
Bill Gilman ... in-house compositor
Ève Giordani ... rotoscope artist: Rodeo FX
Frédéric Godbout ... matchmove/layout artist
Melissa Goddard ... compositor
Antoine Goethals ... digital compositor
Emanuele Goffredo ... visual effects artist
Adam Goldstein ... lead texture artist
Guy-Edwards Gonsalves ... technical artist
Brian Gordon ... senior stereoscopic artist
Satyanarayana Gottapu ... digital artist: MPC
Megan Graham ... stereoscopic compositor
Oded Granot ... digital compositor: Double Negative
Lennie K. Graves ... previs artist: MPC
Douglas Green ... facial performance capture supervisor: DI4D
Kyle Greenberg ... digital compositor: Framestore
Jonny Gu ... digital compositor: double negative
Xian Guan ... fx technical director: double negative
Glenn Guenette ... stereo compositor: Stereo D
Jean-Sebastien Guillemette ... cg lead: Rodeo FX
Carlos Guillén ... digital compositor: double negative
Gunas ... stereo compositor
Holly Gunn ... depth lead: Stereo D
Alexandra Gunter ... visual effects production manager: Atomic Fiction
Nicolas Guyon ... digital compositor
Charlie Habanananda ... digital grading artist
Sharna Hackett ... visual effects line producer: double negative
Adam Hall ... production coordinator: double negative
Patrick Hall ... digital compositor: MPC
Katie Hamberger ... visual effects artist
Pierre-Loic Hamon ... head of rigging: Framestore
Sara Hansen ... generalist
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
Kyle Hardin ... lead stereoscopic artist
Mark Hardin ... motion control operator: miniature unit
Chris Hardman ... visual effects
Yascine Harmali ... digital compositor
Rick Harris ... cyber scanning technician
Philip Harris-Genois ... modeler: Framestore
Alec Hart ... digital asset manager
Petr Hastík ... digital compositor
Martin Haughey ... previs artist: Miniatures VFX Unit NZ
Arnaud Havart ... matte painter: framestore
Dustin Hayes ... senior element qc artist
Yohann Hays ... digital compositor
Alex Heffner ... visual effects lead
Ethan Helms ... assistant lead stereoscopic compositor / assistant stereoscopic compositing lead
Yasemin Hepguler ... compositor
Lukas Herrmann ... head of digital matte painting department
Michael Hetman ... render wrangler
Seth Hill ... digital effects supervisor
Yan Caspar Hirschbuehl ... visual effects artist
Fern Hodgson ... art department production coordinator: framestore
Richard R. Hoover ... visual effects supervisor: framestore
Kalie Hopkin ... software developer
Sam Horgan ... lead paint and roto artist: Framestore
Eric Horton ... fx supervisor
Leo-Patrick Houde ... vfx editor
Beth Howe ... visual effects production supervisor post
Martin Hromadko ... data i/o manager
Andrew Hsu ... technology support: Rodeo FX
Jean Huang ... visual effects digital production manager
Juan Carlos Huerta ... visual effects artist: BUF
Nathan Hurlburt ... digital compositor
Megan Hutchison ... prep artist: Double Negative
Aélis Héraud ... digital compositor: framestore
Lea Antonette Lorenzo Irlanda ... production support: Atomic Fiction
Dhuha Isa ... visual effects editor: Double Negative
Alexander Isaksson ... digital matte painter: Framestore
Balakrishna Isunuri ... matchmove artist: Dneg
Danilo Ivanisevic ... visual effects
Sasha Leigh Izadpanah ... vfx editor: Framestore
Lionel Jacobs ... digital compositor
Samuel Jacques ... cg artist: Rodeo FX
Anand V. Jadhav ... visual effects artist: double negative
Santosh Jakkam ... matchmove: Double negative visual effects
Gabriel Jalbert ... visual effects coordinator
Siddarth Jambhulkar ... stereo compositor
Stephen James ... sequence lead
Lucas Janin ... lead effects artist
Benjamin Jean ... compositor
Rodions Jepejevs ... digital compositor
Kundan Kumar Jha ... Department Production Manager Roto & Prep
Steven Qi Jin ... previs artist: mpc
Zayn Jinah ... stereoscopic production coordinator: stereo D
Adam Johannesson ... data i/o: DNEG
Erik Johnson ... assistant depth lead
Étienne Jubinville ... matchmove artist: Rodeo FX
Chaehyeon Lee Julie ... digital compositor
Fabien Kaci ... paint & roto artist
Steven Kaelin ... stereoscopic compositor
Lindsey Kaiser ... vp of creative services
Tomas Kalhous ... head of 2D: UPP
Patrick Kalyn ... animator
Ranajoy Kar ... matchmove artist: Atomic Fiction
Andreas Bravin Karlsson ... lead compositor
Kaydhareswaran ... Senior Prep artist (as Eswaran Kaydhar Krishnamoorthy)
Todd Keeler ... software developer
Jared Keesing ... visual effects production assistant
Stéphane Keller ... matte painter: Rodeo FX
Ian Kelly ... digital artist
Andrew Kennedy ... stereoscopic technical director: Stereo D
Caitlin Kennedy ... previs artist
Sebastien Kern ... groom artist
Sagar Khorasia ... roto artist
Jiri Kilevnik ... compositor
Jin Yong Kim ... matchmove supervisor: Atomic Fiction
Doron Kipper ... reference photographer
Lukas Tiberio Klopfenstein ... roto/prep supervisor: double negative
Michael Knowles ... technology project manager
Yuliia Kondratova ... paint & roto artist: Framestore
Cyril Kotecký ... 2D compositor
Hemanth Reddy Kovvuri ... stereoscopic compositor: Stereo D
Gudjon Kristjansson ... digital compositor
Mateusz Krzastek ... compositor: MPC
Tanya Kular ... digital compositor
Madhav Kumar ... asset lead: MPC
Manish Magesh Kumar ... element qc artist: Stereo D
Dan Kunz ... on-set vfx data supervisor: Double Negative
Matthieu Labbe ... production support: Rodeo FX
Charles Labbé ... digital compositor: Rodeo FX
Arnaud Laberge ... paint & roto artist
Eric Labranche ... production support: Rodeo FX
Felix Lafontaine ... digital compositor
Akila Lakshminarayanan ... pipeline td
Paul Lambert ... visual effects supervisor
Alyson Lamontagne ... cg artist: Rodeo FX
Robin Lamontagne ... modeler
Samy Lamouti ... visual effects
Romane Landrieux ... compositor / digital artist / graphic artists: BUF / visual effects artist: BUF
Tomas Langevin-Côté ... visual effects artist
Isabelle Langlois ... vp production: Rodeo FX
Donna Langston ... head of production montreal: BUF
Antoni Lapointe ... previs artist: MPC
Nicolas Laprise Pellicelli ... digital compositor: Rodeo FX
Peter Lasrado ... lookdev td
Miles Lauridsen ... sequence supervisor: double negative
Mélanie Le Bloa ... digital compositor: Framestore
Matthew Leach ... r&d
Baptiste Lebouc ... visual effects
Simon Leclair ... visual effects artist: Buf
Christine Leclerc ... cg artist: Rodeo FX
Phoenix Woung-Bi Lee ... effects technical director: Framestore
Benoit Lefebvre ... tracking/matchmove artist: framestore
Michael Legato ... visual effects coordinator
Chloe LeGendre ... light stage technician
Simon Lehembre ... digital compositor: Rodeo FX
Erik Lehmann ... senior 3d generalist: Double Negative
Zachary Lemire ... paint/roto
Marco Leone ... digital compositor
Raphael Letertre ... cg lead: Rodeo FX
Fangfei Li ... digital compositor: double negative
Hao Li ... light stage processing supervisor: USC Institute for Creative Technologies
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Frederik Lillelund ... 3d sequence supervisor: Double Negative
Alisha Lim ... visual effects marketing coordinator
Sohee Lim ... digital roto/paint artist: Double Negative
Christine Liu ... effects technical director
Michelle Lo ... stereo paint artist: stereoscopic compositor
Sylvain Lorgeou ... Lead Matte Painter
Renaud Louvet ... visual effects artist: BUF
Réka Lovas ... visual effects: 3D scanning and LIDAR
Kevin Luttman ... stereo compositor: Stereo D
Philippe Lépine ... visual effects coordinator: BUF
Viviane Lévesque Bouchard ... lead compositor: at Atomic Fiction
Andreas Maaninka ... lead digital modeller: double negative
Daniel James MacDonald ... stereoscopic artist: Stereo D
Melaina Mace ... environment artist: Double Negative
Peter Machuca ... lead stereo compositor
Martin Macrae ... head of art department: Framestore
Francois Madere ... lighting artist
Ravi Mahapatro ... line producer: Stereo D
Stephane Mailet ... matchmove artist: Rodeo FX
Nicolas Maillard ... visual effects supervisor
Guillaume Mainville ... lighting & lookdev td: Framestore
Mahesh Maity ... roto, paint, comp artist
Carson Majors ... rotoscope lead
Yael Majors ... lead stereoscopic compositor
David Maldonado ... stereo compositor
Stephanie Malicdem ... prep artist: Double Negative
Fernando Mantilla Garzon ... tracker/matchmover: Framestore
Marilou Marchand ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Marilyn Marcotte ... animator: MPC
Sharon Marcussen ... digital compositor: double negative
Petr Marek ... cg supervisor
Pierre-Yves Marin ... visual effects artist: BUF
Radomir Markovic ... senior digital matte painter
Aurélien Marquaille ... graphic artist: BUF / visual effects artist / visual effects artist: BUF
Andrew George Marshall ... facial performance tracking operator: DI4D (as Andrew Marshall)
Nick Marshall ... environment artist: Double Negative
Olivier Martin ... matte painter: Rodeo FX
Heather Martini ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Pierre Masseron ... visual effects artist: BUF
Jean-François Massé ... motion design artist: Rodeo FX
Rachel Matchett ... global head of production: MPC
Lauren McCallum ... head of production: MPC, Montreal
Fay McConkey ... visual effects executive producer: Double Negative
Mark McCormack-Douglas ... stereoscopic compositer
Kate McFadden ... lighting & lookdev td: Atomic Fiction
Declan McGuire ... pipeline technical director
Bradleigh McKay ... cg artist: Rodeo FX
David McKay ... matchmove artist: Rodeo FX
Chris McLaughlin ... cg supervisor: Double Negative
Liam Meakins ... finaling department
Shane Meehan ... prep artist: Double Negative
Himanshu Meena ... senior matchmover: double negative
Vishal Mehta ... Lead Texture Painter: double Negative / visual effects: lead
Philip Melancon ... animator: Framestore
Jeremy Meltzer ... digital compositor
Kim Menaster ... visual effects producer: MPC
Sharvil Mengaji ... matchmover
Julien Mercier ... lead graphic artist / visual effects artist
Simon Mercier ... matte painting td: Rodeo FX
Sarah Mesmacre ... cg artist: Rodeo FX
Janna Miller ... stereo show coordinator
Jackie Mills ... digital effects artist: Roto Prep supervisor
Ben Milsom ... supervising art director: Weta Workshop
Ankur Mishra ... visual effects artist
Cathrine Mitchell ... production coordinator: Weta Workshop
Scott Mitchell ... visual effects supervisor
Akmal Mlahaili ... rotoscopy artist
Sean A. Mockler ... matchmove artist: framestore
Effandi Mohamed ... visual effects artist
Farhad Mohasseb ... lead compositor: double negative
Damiano Moltisanti ... effects technical director: Double Negative
David Monfette ... rotoscope artist: Rodeo FX
Ricardo Montero de Espinosa ... paint/prep artist: double negative
Chris Montesano ... pipeline supervisor
Shannon Moran ... vfx promotional editor: MPC
Sébastien Moreau ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Maxime Moreira ... modeller: framestore
Rene Morel ... matte painter: Rodeo FX
Emmanuelle Morin ... cg artist: Rodeo FX
Jean-Francois Morissette ... matchmove artist: Rodeo FX
Omar Morsy ... head of animation: MPC
Jonathan Moulin ... rotoscope artist: Rodeo FX
Didier Muenza ... lead environment artist: framestore
Sourabh Mukherjee ... Lighting td
Viktor Muller ... visual effects supervisor
Lionel Mullot ... technical director: BUF
Sebastian Munoz Silva ... prep artist: double negative
Colleen Murphy ... associate visual effects producer
Karen M. Murphy ... visual effects producer
Scott Musselman ... stereoscopic compositor
Christopher Myerchin ... stereoscopic compositor QC Supervisor
Tristan Myles ... compositing supervisor: DoubleNegative
Alexandre Ménard ... cg lead: Rodeo FX
Sven Müller ... generalist technical director: Double Negative
Carly Nadeau ... senior production coordinator: Stereo D
Ali Nakipoglu ... software developer
Evan Nanou ... stereo compositor
Amit Narwani ... matchmove supervisor: Double Negative
Josiah Nathan ... prep artist: Double Negative
James Naud ... roto/paint: Atomic Fiction
Shenouda Isaac Nazer ... paint and roto: framestore (as Shenouda Nazer)
Sébastien Nebout ... visual effects artist: BUF
Salima Needham ... compositor
C. Michael Neely ... lead previs artist: MPC
John Nelson ... visual effects supervisor
Sarah Neveu ... matte painter
Lucas John Ng ... visual effects coordinator
Yoon See Ng ... digital compositor: Double Negative Vancouver
Khang Ngo ... r&d
Jarrod Nichols ... stereoscopic compositor
Valérie Nicol ... production support: Rodeo FX
Jeremy Nicolaides ... stereoscopic supervisor: Alcon Entertainment
Jonathan Niquet ... pipeline td: Rodeo FX
Neela Nitesh ... stereo compositor
Chad Nixon ... visual effects producer: MPC
Eric Noel ... lead lighting technical director: Framestore
Kelly Noordermeer ... visual effects editor: MPC
David Bishop Noriega ... cg artist: Rodeo FX (as David Bishop)
Annie Normandin ... visual effects producer: Atomic Fiction
Brandon Norris ... art department producer: framestore
Adrian Nurse ... digital compositor
Adam O'Brien-Locke ... visual effects producer: Rodeo FX
Steven O'Connor ... digital compositor: Framestore
Keith O'Hara ... digital asset manager
Cindy O'Hare ... visual effects coordinator
Matthew O'Sullivan ... technology project manager (uncredited)
Piper Odegard ... matte painting td: Rodeo FX
Christ Ohoueu ... visual effects coordinator: BUF
Hideki Okano ... cg artist: Double Negative
Cem Olcer ... visual effects artist: BUF
Zofie Olsson ... digital compositor
Lalit Om Prakash ... assistant stereo supervisor (as Lalit Omprakash)
Nguon Vissal Ong ... digital compositor: Rodeo FX
Mark Orme ... matte painter
Miguel Angel Ortiz Rivera ... fx td
Raphael Oseguera ... roto department manager
Tirza Oudolf ... roto & paint artist: Atomic Fiction
Guillaume Palegie ... senior digital compositor: Framestore
Amey Panchal ... senior matchmove artist: Double Negative
Lázár Pap ... scan td: Digic Photoscan
Niomie Papatens-Rochon ... matchmove artist: Framestore
Christian Paradis ... lighting technical director
Praveen Kumar Sharma Parasnath ... paint & prep artist: double negative
Foram Pardiwala ... digital compositor: Framestore
Bintu Kharolia Parjapati ... matchmove artist: double negative
Catherine Park ... stereo compositor: Stereo D
Sehwi Park ... pipeline technical director
Rohan Parmar ... Matchmove Artist: Double Negative
Dana Passarella ... stereoscopic compsitor
Mitul Patel ... sequence supervisor
Nikul Patel ... Photogrammetry Technician
Annie Patenaude ... roto/paint artist: Atomic Fiction
Jeremy Patterson ... stereoscopic compositor
Leo Pean de Ponfilly ... digital compositor: Framestore
Jessica Pearce ... production coordinator: Stereo D
Kai Pedersen ... lead lighting: Double Negative
Philippe Pelletier ... digital compositor: Rodeo FX
Angelica Perez ... digital compositor
Cindy Perez ... digital compositor
Juan Sebastian Perez ... visual effects artist
Joe Phoebus ... senior effects technical director: Double Negative
Brittany Piacente ... visual effects artist
Maeva Pierre ... matte painter: Rodeo FX
Robert Pik ... compositing supervisor
Ezra Pike ... Mid Level Element Compositor: MPC
Félix Pirritano ... visual effects artist: BUF
Thibault Plancq ... visual effects artist: BUF
Eric Ponton ... senior compositor: Double Negative
Ganesh Poojari ... modeling lead: Double Negative
Etienne Poulin St-Laurent ... matchmove supervisor: Rodeo FX
Guillaume Poulin ... visual effects editor: Rodeo FX
Kiran Prabhu ... model td
Frank Presedo ... previs artist
Leo Pritchard ... digital compositor: MPC
Francis Provencher ... head of systems: MPC
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Xinyi Puah ... visual effects editor: Double Negative
Punniyakottiramalingam ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Rakesh Pusuluri ... digital compositor
Martin Pélissier ... visual effects artist
Csaba Pépp ... digital compositor
Carlos Quijada ... visual effects artist
Alex Sandor Rabb ... managing executive: Digic Photoscan
Marko Radinkovic ... senior digital compositor: Double Negative
Zubán Dániel Rafael ... lead of 3 photoscan unit: Digic Photoscan
Marcel Ramos ... light stage technician: USC Institute for Creative Technologies
Kisholay Ray ... production coordinator
Shinichi Rembutsu ... lighting td: Double Negative
Genesis Rivas ... stereo compositor
Jeremy Robert ... visual effects supervisor: BUF
Charlotte Roberts ... creature td
James William Roberts ... lead lighting td
Mayur Rom ... matchmove and rotoanimation artist
Michael Rouayroux ... digital compositor: MPC
Antoine Rouleau ... matte painter
Marc-Olivier Rouleau ... pipeline technical director
Matthew Rouleau ... cg lead: Rodeo FX
Pierre Rousseau ... fx artist: Rodeo FX
Samuel Rousseau ... paint & roto lead
Jonak Roy ... software development and support
Marc-André Roy ... rotoscope artist: Rodeo FX
Sandeep Roy ... matchmove artist: Double Negative
Sean Ruecroft ... previs artist
Anna Harantova Ruizlova ... texture artist
Katya Ruslanova ... digital compositor
Marc Sadeghi ... executive visual effects producer: Atomic Fiction
Russell Sadeghpour ... visual effects designer
Balthazar Sahel ... visual effects artist: BUF
Arnaud Saibron ... framestore
Stephanie Saillard ... senior vfx compositor
Thomas Salama ... digital compositor: Double Negative
Rhys Salcombe ... 3d sequence supervisor: Double Negative
Clement Saliba ... paint & roto artist: framestore
Jorge Sanchez Fresno ... digital compositor: Framestore
Allen Sanders ... assistant digital asset manager
Kevin Sanders ... stereoscopic compositor: stereo D
Tiago Santos ... digital compositor (as Tiago A. Santos)
Michele Santullo ... software developer
Hemant Parshuram Sawant ... digital compositor
Bryan Sawchyn ... stereo compositor
Robert Schajer ... visual effects executive producer: BUF
Anton Schefter ... visual effects coordinator
Jakob Schmidt ... senior fx technical director
Maxine Schnepf ... assistant department manager
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Eric Schultz ... mid lighting technical director: Double Negative
Andrea Schweitzer Gil ... vfx production assistant: MPC
Tharagai Sekar ... stereo compositor
Igor Senkin ... stereoscopic compositor: Stereo D
Balasubramaniam Senthil Kumar ... matchmove lead: double negative
Khizar Shabir ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Rushabh Shah ... stereoscopic compositor - Stereo D
Neetha Shankar ... depth artist
Balakumaran Shanmugam ... stereo compositor
Jeff Shapiro ... chief financial officer
Jessica Sharp ... line producer: Stereo D
Yadav Shridhar ... animator: Double Negative
Korn Singprasong ... data i/o: Double Negative
Igor Skliar ... senior shader writer: MPC
Maciej Skoluba ... compositor
Dawid Skrodzki ... software developer: MPC
Adam Slater ... animator: Double Negative
Jedediah Smith ... compositing lead
Joshua Smith ... compositor
Katherine Smith ... assets producer: MPC
Parker Smith ... stereo compositor
Philippe Soeiro ... digital compositor: Rodeo FX
Jordan Soles ... vp technology and development: Rodeo FX
Ina Sorensen ... software developer
Benjamin Spencer ... software developer
Sam Spicer ... miniatures: Model Maker
Laurent Spillemaecker ... compositing supervisor: Rodeo FX
Laurent Srey ... digital compositor
Damien Stantina ... graphic artist: BUF
David Steed ... software developer
Grace Stephens ... senior texture artist: DNEG
James Stone ... modeller
Cody Stoof ... fx technical director
Grant Storrie ... assistant visual effect editor: double negative
Euan Strachan ... facial performance capture engineer: DI4D
Asher Stusek ... texture artist: Framestore
Troy Summersett ... vfx artist: Stereo D
Jonathon Sumner ... digital compositor
Romain Sunier ... technical director: BUF
Audrey-Anne Surprenant ... visual effects environment artist
Filip Sustek ... compositing supervisor: MPC
Elfar Sverrisson ... digital compositor
Michael J. Sweetser ... stereo compositor: Stereo D
Dóra Sárközi ... assistant visual effects coordinator
Ildikó Takács ... business development: Digic Photoscan
Alex John Tan ... lighting td: double negative
Valerio Tarricone ... effects technical director: Double Negative
Sanjay Tawale ... Bodytrack Artist: DNEG
Melissa Taylor ... visual effects executive producer
Richard Taylor ... Weta Workshop Creative Supervisor
Michelle Teefey-Lee ... visual effects line producer
Lewis Telfer ... facial performance capture tracking operator: DI4D
Abu Thahir ... roto supervisor
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Jithendran Thottupurath ... department manager: MPC
Daniel Thron ... visual effects
Szentkuti Tibor ... digital compositor
David Tilton ... concept artist: RodeoFX
Eric Timm ... stereoscopic compositor
Martin Tlusty ... texture artist
Tim Tobin ... prep artist: Double Negative
Kar Hung Tom ... technology support: Rodeo FX
Kristen Tooley ... environment artist
Alexandra Torelli ... rotoscope artist: Rodeo FX
Cisco Torres ... graphics artist: Cantina Creative
James Toth ... stereo production supervisor
Jessica Toucoula ... production support: Rodeo FX
Peter Toufidis ... senior matte painter: Double Negative
Carine Touraille ... senior pipeline td: Atomic Fiction
Jérémie Touzery ... matte painter: double negative
Marie Tricart ... matte painter
Michael Trinh ... digital production: framestore
Christine Troianello ... prep supervisor: double negative
Genevieve Trottier ... visual effects artist
Ryan Tudhope ... visual effects supervisor: Atomic Fiction
Abdul Ahad Tunio ... stereo compositor: Stereo D
Stuart Turnbull ... modelling: Atomic Fiction
Vaclav Uhlir ... track/matchmove artist
Flórián Ulrich ... scan td: Digic Photoscan
Colin Urquhart ... facial performance capture producer: DI4D
David Uystpruyst ... visual effects artist: BUF
Tangi Vaillant ... effects technical director: framestore
Jonny Vale ... visual effects marketing: MPC
Elisa Valenzisi ... FX TD: Double Negative
Marco van der Merwe ... fx technical director
Andrew Van Midde ... VFX Production Assistant
Liana van Rensburg ... environments td
Lies Veldeman ... digital compositor: double negative
David Verbeke ... senior vfx artist
Raghav Verma ... digital artist: MPC
Daniel Veszely ... digital compositor
Vincent Vezina ... cg artist: Rodeo FX
Sophie Vigne ... production support: Rodeo FX
Vinesh Vijayan ... digital artist
Elliott Viles ... digital artist
Eduardo Villarreal ... digital compositor
Venugopal Vimal ... modelling td
Stephane Vogel ... senior cg artist: BUF
Ghanshyam Sureshbhai Waghela ... assistant supervisor: Deluxe 3D/Stereo D
Sagar Wakankar ... lead digital artist
Shawn Wallbridge ... head of systems: atomic fiction
Emily Wallin ... editor: 3D
Zhi Wan ... environment artist: framestore
Jiayin Wang ... fx td: Double Negative
Jonny Wang ... fx td: Double Negative
Sanford Warwick ... senior stereoscopic compositor/paint artist: stereo d
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D scanning
Joe Wehmeyer ... data wrangler
Erik Werlin ... digital compositor: Rodeo FX
Kyle Whaley ... senior element qc coordinator
Ashley Whetter ... software developer
Antoine Wibaut ... digital compositor
Craig Wilson ... depth coordinator: Stereo D
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Eric Hp Wong ... lighting td
Seungjin Woo ... concept artist: double negative
Dane Wylie ... depth lead
Sunil Kumar Yadav ... bg prep artist: double negative
Aviv Yaron ... visual effects photographer
Kenny Yong ... matchmove lead
Jacob Yorke ... visual effects artist
Glen Young ... animation department manager: MPC
Nadim Zaidi ... render wrangler
Lawrence Zalasky ... senior layout td: double negative
Michael Zannetou ... research and development: Double Negative
Céline Zapater ... visual effects editor: Rodeo FX
Habib Zargarpour ... visual effects: Post Production
Alon Zaslavsky ... senior character td: Double Negative
Andrii Zavolokin ... 3d generalist
Dominique Zenon ... fx artist: Rodeo FX
Annabelle Zoellin ... visual effects coordinator: BUF
György Zorkóczy ... electronic equipment: Digic Photoscan
Tony Zotta ... technology support: Rodeo FX
Alexandra Zyrina ... digital compositor
Petr 'Harmy', Harmacek ... rotoscoping artist (uncredited)
Ian Abbott ... technology: Double Negative (uncredited)
Sergio Alarcon ... texture artist (uncredited)
Matthew Albone ... software developer (uncredited)
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... visual effects (uncredited)
Colin Alway ... software developer (uncredited)
Juan Antonio Amblés ... software developer (uncredited)
Jean-Marie Aubry ... software developer (uncredited)
Vaishali Awaghade ... prep artist (uncredited)
Darren Bailey ... operations coordinator: Stereo D (uncredited)
Daniel Baker ... software developer (uncredited)
Charlie Banks ... software developer (uncredited)
Pieterjan Bartels ... software developer: Double Negative (uncredited)
Tammy Baylis ... software developer (uncredited)
Tomas Berzinskas ... software developer (uncredited)
Dheeraj Bhadani ... lead software developer (uncredited)
Nikhil Bhatnagar ... software developer (uncredited)
Cameron Billingham ... software developer (uncredited)
Yannick Bissonnette ... paint/roto (uncredited)
Gabriel Blanco ... software developer (uncredited)
Mark Boorer ... colour scientist (uncredited)
Simon Boorer ... software developer (uncredited)
Sylvain Brugnot ... lead software developer (uncredited)
Ron Bublitz ... software developer (uncredited)
Andrew Bunday ... software developer (uncredited)
Can Baris Candan ... stereographic depth artist (uncredited)
Ryan Chan ... software developer (uncredited)
Jason Chee ... previs artist: MPC (uncredited)
Borae Jungsuk Cho ... pipeline td (uncredited)
Shane Christopher ... software developer (uncredited)
Kfir Cohen ... visual effects artist (uncredited)
Alasdair Colley ... software developer (uncredited)
Al Crate ... software developer (uncredited)
Tom Davies ... technical engineer: Double Negative (uncredited)
Joshua Devenyi ... stereo compositor: stereo d (uncredited)
David Edwards ... matte painter (uncredited)
Lars Erik Eriksen ... head of paint and roto: Framestore (uncredited)
Irene Faminial ... visual effects artist (uncredited)
YiMin Fan ... pipeline td (uncredited)
Llewellyn Fernandez ... software developer (uncredited)
Sheryll-Mai Flores ... matchmove and rotoanim artist (uncredited)
James Fouche ... visual effects coordinator: RodeoFX (uncredited)
Peri Friend ... technology project manager (uncredited)
Patrick Gagnon ... rotoscope artist: Rodeo FX (uncredited)
Stefan Gilligan ... software developer (uncredited)
David Gilligan-Cook ... software developer (uncredited)
Francisco Gochez ... software developer (uncredited)
Ilia Goncharov ... digital compositor (uncredited)
Katharine Gooday ... technology project manager (uncredited)
Robert Graham ... software developer (uncredited)
Anthony Greco ... matchmove artist: framestore (uncredited)
Oliver Harding ... software development supervisor (uncredited)
Benjamin Hathaway ... hardware developer (uncredited)
Petr Hepner ... 3d artist: UPP (uncredited)
Liam Hoflay ... software developer (uncredited)
Josh Huitema ... pipeline td (uncredited)
Matthew Hurst-Smith ... R&D project administrator (uncredited)
Oliver James ... Chief Scientist (uncredited)
Rushikesh Joshi ... software developer (uncredited)
Aman Juneja ... visual effects coordinator (uncredited)
Dushyant Kashyap ... software developer (uncredited)
Spyridon Katsoulis ... software developer (uncredited)
Greg Keech ... software developer (uncredited)
Jon Keene ... technology project manager (uncredited)
John Kelly ... software developer (uncredited)
Elaine Kieran ... lead software developer (uncredited)
Greg King ... lead software developer (uncredited)
Christopher Kowal ... visual effects editor: Atomic Fiction (uncredited)
Sundar Krishnamurthy ... software developer (uncredited)
Ievgen Kulieshov ... software developer (uncredited)
Samantha Laroche ... visual effects artist (uncredited)
Jorel Latraille ... software developer (uncredited)
Ian Lawson ... research and development: Double Negative (uncredited) / software developer (uncredited)
Matthew Leach ... software developer (uncredited)
Jordan Lucchino ... stereoscopic painter (uncredited)
Khoi Mai ... stereoscopic compositor: Stereo D (uncredited)
Vincent Febriyanto Mak ... stereo compositor: Stereo D (uncredited)
Ian Masters ... Head of Software Development (uncredited)
Damien Maupu ... software developer (uncredited)
Adam Miels ... software developer (uncredited)
Michael Min ... software developer (uncredited)
Gaëlle Minisini ... ATD (uncredited)
Vishal Mishra ... software developer (uncredited)
Huw Moorhouse ... software developer (uncredited)
Claire Morris ... element qc artist: Stereo D (uncredited)
Jayaraj Muthukumar ... matchmove and rotoanim artist (uncredited)
Virginia Nearing ... pipeline td: double negative (uncredited)
Angelica O'Brien ... assistant vfx editor: framestore (uncredited)
David O'Brien ... element qc senior artist/compositor: Stereo D (uncredited)
Simon Pabst ... software developer (uncredited)
Andrew Palmer ... pipeline supervisor (uncredited)
Harshna Patel ... software developer (uncredited)
Mungo Pay ... software developer (uncredited)
James Pedlingham ... software developer (uncredited)
Carlos Perez-Lopez ... software developer (uncredited)
Phets Phonasa ... depth lead assisstant (uncredited)
Martin Prazak ... lead software developer (uncredited)
Krishnan Ramachandran ... software developer (uncredited)
James Roberts ... lead software developer (uncredited)
Katherine Roberts ... Head of Pipeline (uncredited)
Chus Rodriguez ... software developer (uncredited)
Kuba Roth ... software developer (uncredited)
Allen Ruilova ... software developer (uncredited)
Arthur Sarthou ... r&d software engineer: BUF (uncredited)
Alexander Schwank ... software developer (uncredited)
Amir Shachar ... rendering supervisor (uncredited)
Jeszen Shih ... software developer (uncredited)
Rahul Singh ... software developer (uncredited)
Jonathan Stroud ... software development supervisor (uncredited)
Jo Ann Tan ... production technology department manager (uncredited)
Dipak Tarpara ... stereoscopic compositor (uncredited)
Yang Ki Tay ... ATD (uncredited)
Jacob Telleen ... pipeline td (uncredited)
Praveen Thanvi ... software developer (uncredited)
Raghavi Arya Thota ... digital compositor (uncredited)
Sébastien Tourneux ... technical director: BUF (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
Henry Vera ... Head of Production Technology (uncredited)
Ted Waine ... software development supervisor (uncredited)
Matthew Warner ... lead software developer (uncredited)
Kelly Wescott ... depth lead: Stereo D (uncredited)
Nicole A. West ... software developer (uncredited)
Stephen Alan Willey ... software developer (uncredited)
Jennifer Wood ... software development supervisor (uncredited)
Han Han Xue ... modeller (uncredited)
Michael Zannetou ... software developer (uncredited)
Shawna Zegarra ... technical support: Double Negative (uncredited)

Stunts

Edit
Gaspar Adam ... stunts
Szigethy Balázs ... stunts (as Balacs Szigethy)
Cody Banta ... stunts
Milan Bartha ... stunts
Kristof Belovai ... stunts
Ferenc Berecz ... stunts
Krisztián Botka ... stunts
Chloé Bruce ... Stunt Double: Sylvia Hoeks
Dénes Bálind ... stunts (as Denes Balind)
Nick Carraro ... stunts
Jason Chu ... stunts
Miklós Danka ... stunts
Martin De Boer ... stunts
Rob de Groot ... stunt double: Dave Bautista
Jayson Dumenigo ... lead stunt rigger
Balázs Farkas ... assistant stunt coordinator / stunts
Egyed Ferenc ... stunts
Jozsef Fodor ... stunts
Eniko Fulop ... stunts
Szilvia Fuzessy ... stunts
Kinga Gavalda ... stunts
Tamas Hagyo ... stunts
Adam Hart ... stunt double: Ryan Gosling
Zoltan Hodi ... stunts
Gergö Horpácsi ... stunts (as Gergely Horpacsi)
Orsányi Iván ... stunts (as Ivan Orsanyi)
Altamiro Junior Jubilee ... stunts (as Altamiro Junior Jobileo)
Alex Kingi ... stunts
Abel Kocsis ... stunts
Csaba Komondi ... stunts
Laszlo Kosa ... stunts (as László Kósa)
Géza Kovács ... stunts (as Kovacs Geza)
Norbert Kovács ... stunts
Joel Kramer ... supervising stunt coordinator
Joel Michael Kramer ... stunts
Balazs Lengyel ... stunts
Akos Lenkei ... stunts
Micos Sventary Lucacs ... stunts (as Miklos Szentuary Lukacs)
Mike Massa ... co-stunt coordinator / stunt double: Harrison Ford
Vanda Mocár ... stunts (as Vanda Moczar)
Richard Nagy ... stunts
Lilla Nemeth ... stunt department coordinator (as Lilla Németh)
Tamas Nemetim ... stunts
Béla Orsányi ... stunts
Domonkos Pardanyi ... stunt coordinator: Hungary / stunts
Gábor Pesta ... stunts
Andras Sereci ... stunts (as Andras Sergei)
Péter Sokorai ... stunts
Viktor Sokorai ... stunts
Zalan Szabo ... stunts
Gáspár Szabó ... stunts
Zoltan Szanto ... stunts
Gabor Szeman ... stunts
György Szántó ... stunt performer (as Gyorgy Szanto) / stunts
Levente Tamási ... stunts
Gyula Tóth ... stunts
Laszlo Utvari ... stunts (as Laszlo Üjvari)
Ádám Bertalan ... stunts (uncredited)
Martin De Boer ... stunt double: Ryan Gosling (uncredited)
Jayson Dumenigo ... supervising rigging coordinator (uncredited)
Joel Kramer ... stunt coordinator (uncredited)
István Draco Markolt ... stunt performer (uncredited)
Gáspár Szabó ... stunt coordinator: 3AM Unit (uncredited)
Gergo Szekér ... stunts (uncredited)
Ildikó Szücs ... Stunt Department coordinator 3AM unit (uncredited)
Farkas Tamás ... stunts (uncredited)
Narantsogt Tsogtsaikhan ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Gábor Balda ... best boy grip
Balázs Balogh ... 24 frame video playback supervisor
Ádám Balogh ... grip
Istvan Banga ... electrician
Antal Berger ... rigging gaffer hungary
László Bille ... camera operator: second unit
Péter Bognár ... electrician
Patrick Bramucci ... rigging gaffer
Zoltán Bók ... rigging best boy hu
Paul Candrilli ... best boy: grip
Pete Cavaciuti ... steadicam operator: "b" cam operator
István Djuroska ... second assistant camera: second unit
Darren Douglas ... camera operator
Mark Epstein ... technocrane technician
Seth Ericson ... wire cam rigger
Péter Faludi ... first assistant camera: dailies
Ádám Fillenz ... camera operator: 2nd unit
Walker Forshee ... additional set lighting technician
Neil Frazer ... wirecam programmer
Pierre Gill ... second unit director photography
Charley Gilleran ... rigging key grip
Joshua Gollish ... digital image technitian
Dylan Goss ... aerial director of photography
Nándor Gulyás ... 2nd unit
Ákos Gulyás ... second assistant camera: second unit
Gergely Hajba ... second assistant camera: "a" camera
Bruce Hamme ... a camera: dolly grip
Ambrus Hernádi ... second assistant camera
Tamas Hevizi ... drone camera operator
Tamás Hevizi ... drone cinematographer
Gábor Inczédy ... electrician
János Jack ... digital imaging technician assistant
Jeb Johenning ... Qtake operator
Imre Juhasz ... camera operator: second unit
Róbert Jász ... grip
Antal Kató ... grip
Kurt Kemble ... crane Tech
Vilmos Keszler ... grip
Gusztáv Kirsch ... camera operator: second unit
Tamás Kollár ... grip
Attila Kárpáti ... assistant camera: b camera
Futo Laszlo ... chargehand rigger
Jack Lillian ... grip
Mitchell Andrew Lillian ... key grip
Paul Maletich ... aerial unit: Mexico DIT
Keri Manuel ... lighting technician: Miniatures VFX Unit N.Z
Stephen Mathie ... lighting programmer
Keith McNamara ... additional focus puller
Csaba Mecseki ... second assistant camera: 2nd unit (daily)
John J. Moers ... documentary cameraman
Pablo Montesinos ... d.i.t. spain aerial unit
Gábor Nagy ... assistant video operator
Krisztián Nagy ... key video assist operator: second unit / key video assist operator: vfx unit
Róbert Nagy ... grip
Jason Naran ... digital imaging technician: Miniatures VFX Unit NZ
Bill O'Leary ... gaffer
Jared O'Neale ... grip assistant: Miniatures VFX Unit N.Z
Krisztián Paluch ... gaffer
György Posztos ... h.o.d. rigger
András Pucsek ... digital imaging technician assistant: second unit
Sturm Pál ... rigger
Máté Pálla ... camera trainee
Csaba Pápai ... grip
Dániel Pápai ... second unit camera trainee
Kristóf Párdányi ... second assistant camera "a" camera: second unit
Balázs Péter ... assistant video operator
Horváth Péter ... chargehand rigger (as Horváht Péter)
Atli Kristófer Pétursson ... aerial unit: Iceland
Akos Zsolt Radvanyi ... techno crane technician
Michael Rathgeber ... first assistant camera: vfx unit dailies
David Rondzik ... electrician
Andras Rudasy ... electrician
Béla Rácz ... electrician / rigging charge hand / rigging gafer
Gabor Schmidt ... grip
Zoltán Schrammel ... techno crane operator: second unit
Szabolcs Sitkei ... second assistant camera: second unit
Chris Summers ... first assistant camera: "b" camera, main unit
Ákos Szathmáry ... second assistant camera: second unit
Gabor Szucs ... flight head technician
Attila Szûcs ... key grip
Virgil Tatu ... first assistant camera: second unit
Badonics Titusz ... dimmerboard operator
Nicholas Turner ... camera prep technician
Bence Tölgyesi ... assistant video operator
István Törzsök ... practical electrician
Steve Unwin ... EPK camera operator / still photographer
Adam Varadi ... drone pilot
Gergo Vasari ... grip
Stephen Vaughan ... still photographer
Kata Vermes ... additional still photographer
Balázs Várszegi ... second assistant camera: second unit
Dávid Vécsey ... digital imaging technician: 2nd unit
Gavin Weatherall ... wire cam supervisor
Marc Wolff ... camera pilot
András Zsák ... electrician
Sándor Árkus ... 24 frame video playback operator

Animation Department

Edit
Bernd Angerer ... animation supervisor: Framestore
Eric Bates ... animation supervisor: Double Negative
Leonardo Bonisolli ... animator
Wesley Chandler ... animation supervisor
Evan Clover ... animator
Bassem Hawili ... animator
Ben Hurand ... animator: opening sequence
Adam Klein ... animator
Jakub Pazera ... lead animator
Chris Sokalofsky ... animator

Casting Department

Edit
David Bush ... casting assistant: UK
Kathy Driscoll ... casting associate
Tibor Gadácsi ... extras casting assistant
Kristi Lugo ... casting assistant
Zsolt Ferenc Maier ... extras casting
Caitlin McKenna ... adr voice casting
Viktor Mitev ... crowd marshall
Molly Rose ... casting assistant
Veronika Varjasi ... extras casting
Natasha Vincent ... casting associate: UK

Costume and Wardrobe Department

Edit
Mark Avery ... set costumer: Ryan Gosling
László Bencze ... assistant background set supervisor
Isabel Bloor ... set supervisor: key
Cori Burchell ... costume supervisor
Esteban de la Torre ... soft circuitry/embedded lighting and electronics
Karen Durrant ... head breakdown artist
Martine Gagnon ... assistant costume designer
Sarah Goodwin ... bg co-ordinator
Brigitta Harmos ... crowd costumer daily
Zoltán Horváth ... costumer: daily
Rita Jakab ... seamstress
Gergely Katai ... costume manufacturer
Klarissza Kis ... seamstress
Lilla Kleininger ... agers/dyers
Rosalie Lee ... chief cutter
Bea Merkovits ... assistant costume designer
Heather Osborne ... truck supervisor
Dóra Papp ... set costumer
Jenny Reyes ... LA Costume Shopper
Margaret Robbs ... assistant costume designer
Viktoria Szunyoghy ... breakdown artist: daily
Laszlo Tahy ... seamstress
Thomas Traxler ... cutter (as Traxler Tamas)
Anikó Varga ... first assistant ager/dyer
Lilla Vasvári ... costume supervisor

Location Management

Edit
Rudolf András ... location manager
Gergö Bakos ... locations
Csaba Benedek ... location security supervisor
Robin Citrin ... location manager: US aerial unit
Pier Laurenza ... location scout: Bangladesh
Zsolt Molnar ... location manager
István Papp ... assistant location manager
Emma Pill ... Supervising Location Manager / supervising location manager
Félix Rosell ... location manager
Csaba Sepsi ... junior location manager
Bill Twiston-Davies ... location scout

Music Department

Edit
Nico Abondolo ... musician: solo bass
Deva Anderson ... music supervisor
Clint Bennett ... supervising music editor
Christine Bergren ... music clearance and legal services
Chuck Choi ... score technical consultant
Forest Christenson ... score mastering assistant
Ashley Culp ... executive music producer
Alcon Sleeping Giant ... executive music producer
Owen Gurry ... musician: guitars
Taurees Habib ... sampling team
Michael Hodges ... executive music producer
Mehran Javid ... soundtrack
Avi Kaplan ... vocalist
Steven Kofsky ... music production services
Rachel Lautzenheiser ... assistant to music supervisor
Rio Mangini ... musician
Alan Meyerson ... score mastering
Kayla Morrison ... executive music producer
Ryan Rubin ... music editor
Max Sandler ... score technical assistant
Howard Scarr ... synth design
Tristan Schulze ... musician: exotic instruments
Shalini S. Singh ... studio manager: remote control productions
Del Spiva ... temp music editor
Christian Ugenti ... composer: trailer music
Nate Underkuffler ... score technical assistant
Raul Vega ... sampling team
Simone Vitucci ... musician: cello
Hans Zimmer ... synth programming
Nicolas Neidhardt ... composer: Trailer Music (uncredited)
Marc Daniel Nelson ... trailer music (uncredited)
Mark Petrie ... composer: trailer music (uncredited)
Dan Weniger ... composer: trailer music (uncredited)

Transportation Department

Edit
Tibor Bodor ... driver: cast
István Bognár ... production driver
Zsolt Bécsi ... driver: cast
Joshua Crockett ... action vehicle technician
Aniko Csat ... transportation secretary
Claudia Kossik ... transportation coordinator
Viktor Lehoczki ... transportation captain
Lily Mathiszig-Lee ... action vehicles
Dennis McCarthy ... picture car consultant
Jr. Sandor Paradi ... 2nd unit / transportation coordinator: 2nd Unit
Mario 'Pikachu' Rojas ... transportation: mexico city
Logan Sigston ... picture car coordinator
Robert Stannage ... picture vehicles: lead spinner painter
Csaba Vida ... driver: second unit
Dániel Zima ... driver: second unit
Dezso Pócsik ... production driver (uncredited)

Other crew

Edit
Robert Abello ... aerial coordinator: aerial unit spain (as Robrt Abello) / pilot: aerial unit Spain (as Robrt Abello)
Andrew Alba ... executive assistant: Mr. Johnson & Mr. Kosove (as Andrew J. Alba)
Rachel Amanda Alterman ... executive assistant: Ms. Belcastro
Paul Andreassend ... health and safety consultant: miniatures VFX unit, N.Z
Christopher Arias ... vision consultant: Mr. Leto
Jonathan Baginski ... assistant to cast
Gábor Bakos ... set production assistant
Laboszki Balazs ... health and safety officer
Sarolta Balla ... private sous chef for director and cast
Armando Barrios ... IMAX Digital Technician
Tristan Battersby ... assistant: Mr. Ford
Tammy Baylis ... production support
Dylan Beck ... production assistant
Jordan Bellino ... Assistant to Executive Producer
Daniel Besnyo ... Construction Time Lapse Coordinator
Lisa Birch ... assistant to diving coordinator
Jon Kjartan Bjornsson ... aerial pilot: aerial unit Iceland (as Jon K. Björnsson)
Russell Blanchard ... production secretary: Additional Photography
Anna Boglarka Botka ... production coordinator: second unit
Gábor Bukai ... production assistant: second unit
Craig Butler Jr. ... intern
Sean Byrne ... aerial coordinator: aerial unit Mexico
Des Carey ... production consultant
Chad Clark ... Assistant Accountant: Alcon Entertainment
Jessica Clothier ... script supervisor
Ixchel Coutiño Angulo ... mx unit poc
Felicia Craggs ... Payroll Accountant: Additional Photography
Sándor Csali ... set pa
Peter Cseri ... stand in: mr. gosling
Gábor Csépai ... production assistant
Bence Csörnyei ... set production assistant: second unit
Péter Danó ... payroll accountant: HU
Viktor de Hegyessy ... unit technician
Gyorgy Dejtari ... second assistant accountant
Maxime Dubuc ... Junior systems administrator: Framestore
Adriana Enriquez ... mexico production assistant
Deanna Felker ... assistant to producer
Cliff Fleming ... aerial coordinator / pilot: aerial units
Cory Fleming ... pilot: aerial unit Mexico
Ryann Fraser ... assistant: Mr. Johnson & Mr. Kosove, HU
Brynja Dögg Friðriksdóttir ... production coordinatior: aerial unit
Anna Lilli Garai ... production assistant
Larry Garrison ... unit publicist
Maria Gerencser ... accounting clerk
Nicolas Girard ... title designer
Belen Gomez Rodriguez ... financial controller: Babieka Films
Josh Goodman ... set production assistant
Jordan Griffiths ... runner: Miniatures Unit
Liz Gutierrez ... Vice President, Physical Production
Jason Habelow ... production coordinator
Altus Health ... health and fitness
Greg Highsmith ... first assistant/post production accountant
Jeannette Hill-Yonis ... senior vp, business & legal affairs
Jesse Hiram ... stereography operator
Nini Le Huynh ... assistant to ms. wright (as Nini Huynh)
Adam Jaklics ... unit assistant
Viktória Jaross ... choreographer
Emma Johns ... executive assistant: Mr. Scott
Julius A. Johnson ... executive assistant: Mr. Johnson & Mr. Kosove
Tish Johnson ... production accountant
Anne Jordan ... legal counsel
Michael G. Kehoe ... craft service guru: Budapest (as Michael Kehoe)
Ainslee Kennedy ... travel coordinator
Ádám Kovácsics ... unit assistant
Zsuzsanna Kurucz ... production secretary
Tanya Lapointe ... assistant: Mr. Villeneuve
Rick Lipton ... dialect coach: Carla Juri
Douglas Loeb ... senior systems engineer: EFILM
Andrian Lopez ... ground support: aerial unit Spain
James Luckard ... development coordinator
April Mabry ... 2nd assistant accountant
Rozsnyai Mariann ... accounting clerk
Renee Marsden Willis ... assistant: Mr. Ford (as Renee Willis)
Darin McCormick-Millett ... titles producer
Colin McDaid ... facilities manager
Peter McManus ... vp production finance
Vera Meyer ... Executive Assistant To Ridley Scott
Phil Miler ... voice: audio description
Sam Mill ... supervising production coordinator
Michael B. Moers ... 360 documentary stills
Fruzsi Morotz ... shipping coordinator
Szabó Máté ... unit trainee
Gergely Orbán ... production assistant
Carlos Ortega ... pilot: aerial unit Mexico
János Papp ... health and safety advisor
Denis Pedregosa ... Babieka Producer: Spain plate unit
Kincso Norah Petho ... choreographic assistant (as Kincsõ Pethõ) / dancer (as Kincsõ Pethõ)
Joe Petényi ... second assistant accountant
Imre Porkolab ... accounts clerk
Janos Prihoda ... immigration coordinator
Hajós Péter ... set pa / set production assistant
Joshua Ravetch ... production resources
Gergely Riba ... set production assistant
Jordi Roca Agut ... production coordinator: Spain unit
Nathalie Rodriguez Martinez ... Production Coordinator Spanish Unit
Dorottya Ruszka ... additional crowd marshall
Sanjay ... voice actor
Nicki Schultz ... assistant: Mr. Gosling
Neville Shulman ... special advisor: Mr. Scott
Gudjon Sigurjonsson ... support pilot: aerial unit Iceland
Dora Simko ... script supervisor: 2nd unit
Zsolt Soltész ... private chef for director and cast
Nikoletta Szabo ... accommodation coordinator
Enikö Szakács ... cashier
Szody Szilard ... set pa: additional
Gabor Szorad ... accounting clerk
Geza Szucs ... military consultant at 3AM Unit
Ainara Sánchez de Toro ... production assistant: Spain Unit
Kitty Bich Thuy Ta ... production assistant
Mirjam Takács ... production assistant: second unit
Erika Tamás ... first assistant accountant
Wisinger Tamás ... stage manager
Gábor Tarcsay ... Construction Time Lapse Technician
Peter Tardi ... Camera manitou operator
Andrea Terenyi ... clerk
Nóra Ternovszky ... assistant: Mr. Johnson & Mr. Kosove, HU
Chelsey Thomas ... assistant: Ms. Yorkin
Kinga Trimmel ... second assistant accountant
Kolos Trimmel ... production accountant
Kristof Trimmel ... second assistant accountant
Gábor Ujházy ... Unit Manager
Tamas Urhegyi ... accounts clerk
Tatiana Verevkina ... assistant: Mr. Johnson & Mr. Kosove, HU
Desiderio Vite ... pilot: aerial unit Mexico
Márton Vojnits ... office production assistant / production assistant
Emõke Vágási ... clearance coordinator (as Emoke Vagasi) / tax compliance coordinator (as Emoke Vagasi)
Calvin Welch ... intern
Rebecca Whiting ... executive assistant: Stereo D
Laura Wilcox ... 2nd unit & marketing accountant
Marc Wolff ... pilot: aerial unit Spain
Laurie Wright ... production coordinator: miniatures unit nz
Danny Yount ... title designer
Kevin x.l Zhao ... stereographer: Xiao Zhao stereograph from StereoD
Daniel Zsingor ... Construction Time Lapse Technician
Éva Zöld ... asset coordinator
David Bae ... 4d editor (uncredited)
Dave Booys ... safety diver: hungary (uncredited)
Cory Fleming ... helicopter pilot (uncredited)
Justin Latimer ... 4D motion editor (uncredited)
Matthew Rhode ... voice (uncredited)
Dave Shaw ... diving coordinator: hungary (uncredited)
Amber Stamp ... office intern (uncredited)
Abigail Tikunoff ... office intern (uncredited)
Viktória Vay ... daily production assistant (uncredited)

Thanks

Edit
Gábor Egyed ... in memoriam
Aaron Haye ... special thanks
Dennis McCarthy ... special thanks
Syd Mead ... special thanks
Klaus Mielich ... in memoriam
Ryota Nakanishi ... additional thanks: reveiwer
Dan Spellman ... very special thanks
Andrew G. Vajna ... special thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Thirty years after the events of the first film, a new blade runner, LAPD Officer K (Ryan Gosling), unearths a long-buried secret that has the potential to plunge what's left of society into chaos. K's discovery leads him on a quest to find Rick Deckard (Harrison Ford), a former LAPD blade runner who has been missing for 30 years. Written by Warner Bros. Pictures

Plot Keywords
Taglines The key to the future is finally unearthed. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Acid Zoo (United States)
  • Szárnyas fejvadász 2049 (Hungary)
  • Blade Runner 2
  • Begantis skustuvo ašmenimis 2049 (Lithuania)
  • Iztrebljevalec 2049 (Slovenia)
  • See more »
Runtime
  • 164 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $150,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $32,753,122, 08 Oct 2017

Did You Know?

Edit
Trivia David Bowie was Denis Villeneuve's first choice for the role of Niander Wallace, but passed away before the start of shooting. See more »
Goofs At the end of the film when K leans back against the steps, you can see an indention in the snow where his elbow is about to be placed, leading one to believe that this is a continuity error and that the indentation is from a previous take. However, if you look as he sits down, he places his hand on the step to lower himself down, creating the indentation where his elbow will later rest. See more »
Movie Connections Featured in Episode #46.1 (2017). See more »
Soundtracks Summer Wind See more »
Crazy Credits There are no opening credits, and the title proper is not shown until the ending credits. See more »
Quotes Rick Deckard: Sometimes to love someone, you got to be a stranger.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed