Edit
Hunter Killer (2018) Poster

(2018)

Full Cast & Crew

Directed by 

Donovan Marsh

Writing Credits (WGA)  

Arne Schmidt ... (screenplay by) (as Arne L. Schmidt) and
Jamie Moss ... (screenplay by)
 
George Wallace ... (based on the novel "Firing Point" written by) and
Don Keith ... (based on the novel "Firing Point" written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Ethan Baird Ethan Baird ... Sonar 3
Jacob Scipio ... Sonar 2
Dempsey Bovell Dempsey Bovell ... Sonar 1
Corey Johnson ... Captain
Adam James ... Captain Forbes
Common ... RA John Fisk
Henry Goodman ... Senator from Illinois
Colin Stinton ... Senator from Iowa
Gary Oldman ... CJCS Charles Donnegan
Gerard Butler ... Captain Joe Glass
Carter MacIntyre ... XO Brian Edwards
Shane Taylor ... TMC Turner
Kola Bokinni Kola Bokinni ... McCaw
Mikey Collins ... Brickowski
Will Attenborough ... Kaplan
Kieron Bimpson ... Nichols
David Gyasi ... Cob Wallach
Michael Jibson ... Reed
Christopher Goh ... Park
Brian Kinney ... Officer on the Deck
Sarah Middleton ... Liddy
Taylor John Smith ... Belford
Gabriel Chavarria ... Jimenez (as Gabriel Moises Chavarria)
Cosmo Jarvis ... Fathometer Operator
Linda Cardellini ... Jayne Norquist
Toby Stephens ... Bill Beaman
Michael Trucco ... Devin Hall
Ryan McPartlin ... Matt Johnstone
Zane Holtz ... Paul Martinelli
Alexander Diachenko ... President Zakarin
Yuri Kolokolnikov ... Oleg
Michael Gor ... Admiral Dmitriy Durov
Igor Jijikine ... Tretiak
Ilia Volok ... Captain Vlade Sutrev
Hristo Mitzkov Hristo Mitzkov ... Volkov Sonarman (as Hristo Mitskov)
Stefan Ivanov Stefan Ivanov ... Volkov Captain
Michael Nyqvist ... Captain Andropov
Caroline Goodall ... President Dover
David Yelland ... SECDEF
Stuart Milligan ... Secretary of State
Rest of cast listed alphabetically:
Robert-Anthony Artlett Robert-Anthony Artlett ... N. Owens (uncredited)
Lee Asquith-Coe Lee Asquith-Coe ... Lt Cmdr Schumacher (uncredited)
Theo Barklem-Biggs ... Seaman Mackinnon (uncredited)
Aleksandar Belovski Aleksandar Belovski ... Russian Navy (uncredited)
Ross Carter ... Pentagon Staff (uncredited)
Nathan Cooper ... Mess Crew (uncredited)
Bradley Crees ... McKittrick (uncredited)
Charlotte Dunnico ... Girl (uncredited)
Dino Fazzani ... Andropov Guard (uncredited)
Richard Hills Jr. Richard Hills Jr. ... Medic Jones (uncredited)
Michael Hoad ... Submarine Guard (uncredited)
Solomon Taiwo Justified Solomon Taiwo Justified ... Pentagon Staff (uncredited)
Marian Lorencik Marian Lorencik ... LCDR Naval Officer Pentagon (uncredited)
Jake Mann Jake Mann ... Sonar Operator (uncredited)
Jason Matthewson ... Budd (uncredited)
Elizabeth McCafferty ... Martinelli's Girlfriend (uncredited)
Stephen McDade Stephen McDade ... Pub Landlord (uncredited)
Paul A Munday Paul A Munday ... Dock Worker (uncredited)
Halima Nagori ... Senator in White House (uncredited)
Jason Newell Jason Newell ... Murden (uncredited)
Niall D O'Loughlin Niall D O'Loughlin ... Naval Lieutenant (uncredited)
Charlie Oginni Charlie Oginni ... Lombardi (uncredited)
Stephanie Pezolano Stephanie Pezolano ... Pentagon Staff (White House Aid) (uncredited)
Bernardo Santos ... Andropov Guard Gomez (uncredited)
Atanas Srebrev ... Russian Lt. Commander (uncredited)
Debra Tammer ... Colonel Lieutenant (uncredited)
Nadia Townsend Nadia Townsend ... Pentagon Staff (uncredited)
Stuart Whelan ... Pentagon Staff (uncredited)
John Whitby ... Chief of Staff's Aide (uncredited)

Produced by 

Xu Bin ... executive producer
Gerard Butler ... producer
Christa Campbell ... executive producer
Boaz Davidson ... executive producer
Mark Gill ... producer
Lati Grobman ... executive producer
Samuel Hadida ... co-executive producer
Victor Hadida ... co-executive producer
Ken Halsband ... executive producer
Toby Jaffe ... producer
Ryan Kavanaugh ... executive producer
Kevin King ... executive producer
Avi Lerner ... executive producer
Yariv Lerner ... executive producer
Gisella Marengo ... co-producer
Elena Melamed ... line producer
Neal H. Moritz ... producer
Matthew O'Toole ... producer (as Matt O'Toole)
Christine Otal ... executive producer
Danielle Robinson ... co-producer
Arne Schmidt ... executive producer (as Arne L. Schmidt)
Suzie Shearer ... line producer
Trevor Short ... executive producer
Alan Siegel ... producer
John Thompson ... producer
Tucker Tooley ... producer
Douglas Urbanski ... executive producer
Haiyi Wang ... executive producer (as Wang Haiyi)
Les Weldon ... producer

Music by 

Trevor Morris

Cinematography by 

Tom Marais

Film Editing by 

Michael J. Duthie

Casting By 

Pam Dixon
Elaine Grainger
Anne McCarthy
Kellie Roy
Marianne Stanicheva ... (Bulgaria)

Production Design by 

Jon Henson
James H. Spencer

Art Direction by 

Gary Baugh
Ben Collins ... supervising art director
Alexei Karaghiaur ... (as Alexei Karagyaur)
Andrew Munro
Nic Pallace ... senior art director
Chris Peters
Ivan Ranghelov

Set Decoration by 

Orlin Grozdanov ... BG set decorator
Robert Wischhusen-Hayes

Costume Design by 

Caroline Harris

Makeup Department 

Jordann Aguon ... hair stylist: Hawaii / makeup artist: Hawaii
Lynda Armstrong ... hair designer / makeup designer
Sofi Davidova ... makeup artist: second unit, UK (as Sofie Davidova)
Gigi Dey ... makeup artist
Yanka Doychinova ... makeup artist (as Yanka Doichinova)
Anita Hvarleva ... makeup artist
Sofi Hvarleva ... makeup supervisor
Anna Ivanova ... additional hair stylist: second unit, Bulgaria / additional makeup artist: second unit, Bulgaria
Ivon Ivanova ... makeup supervisor: second unit, Bulgaria
Svetla Krasteva ... hair stylist: second unit, Bulgaria (as Svetla Krusteva) / makeup artist: second unit, Bulgaria (as Svetla Krusteva)
Daniel Lawson Johnston ... makeup artist: second unit, UK (as Daniel Lawson-Johnston)
Waldo Mason ... prosthetics supplier
Angela Oxley Evans ... makeup artist: second unit, UK
Yana Platnarova ... makeup artist: daily
Atanaska Popova ... makeup artist
Kath Rayner ... makeup artist: second unit, UK (as Kat Rayner)
Steve Smith ... hair stylist / makeup artist
Maria Stankovich ... makeup artist
Dimitrina Stoyanova ... hair stylist: second unit, Bulgaria / makeup artist: second unit, Bulgaria
Nelly Teova ... additional hair stylist
Yana Viktorova ... hair coordinator / makeup coordinator
Jane McBennett ... crowd makeup artist (uncredited)
Nina Pratley ... daily crowd hair stylist (uncredited) / daily crowd makeup artist (uncredited)

Production Management 

Steve Cole ... unit manager
Denitza Daverova ... production manager: reshoot
Jeanette Haley ... post-production supervisor
Ken Halsband ... executive in charge of production
Brian Hayashi ... head of post-production: Millennium Films
Elena Melamed ... production manager
Alexander Peytchev ... second unit production manager
Carolyn K. Robinson ... production supervisor: Alaska
Suzie Shearer ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Katerina Atanasova ... second assistant director: second unit
Ben Burt ... first assistant director
Hristo Dimitrov ... first assistant director: Bulgaria
Oana Ene ... second assistant director
Adam Foster ... additional crowd second assistant director
Paul Herbert ... second unit director
Galina Kyuchukova ... second assistant director
Ben Lanning ... first assistant director: additional photography
Bryn Lawrence ... crowd second assistant director
Jamie Marshall ... second unit director
Edis Seliminski ... third assistant director
Stanimir Stamatov ... second unit director
Antony Tanev ... first assistant director: second unit
Zornitsa Tsvetanova ... third assistant director (as Zornica Cvetanova)
Ventsislav Velichkov ... production assistant

Art Department 

John Adkins ... modelmaker / junior draughtsman
Graham Antill ... charge hand painter
Lawrence Barford ... junior draughtsman
Stacy Boles ... art department coordinator
Elizabeth Boller ... art department coordinator
Ryan Bradbury ... set dresser
Philippa Broadhurst ... standby art director
Oona Brown ... assistant graphic designer
Dirk Buchmann ... property master
Dan Burke ... graphic designer
Ryan J. Close ... screen graphics: territory studio
Charlie Cobb ... fine artist
Lindsey Crowe ... Construction Clerk
Michael Crowe ... construction coordinator
Kevin Day ... chargehand props standby
Gergana Deleva ... set dresssing coordinator
Yasen Denev ... storyboard artist
Rumyan Dimitrov ... set decorator assistant BG
Jay Dingle ... screen graphics: territory studio
Maria Doicheva ... set dressing artist
Isabella Faull ... assistant buyer
Martin Genchev ... props
Peter Glover ... prop trainee
Daniel Harries ... screen graphics: territory studio
Sam Hart ... screen graphics: territory studio
Lucy Hassan ... prop trainee
Maya Henson ... set decoration assistant
Joey Hodges ... props
Solomon Honey ... junior draughtsman
Ben Hopwood ... set dresser
Neil Hornshaw ... chargehand / set dresser/props
Borislav Hristov ... carpenter
Daniel Højlund ... screen graphics: Territory Studio / screen graphics: territory studio
Simona Ilieva ... art department assistant
Jason Ivall ... supervising painter
Owais Javid ... screen graphics: territory studio
Wyn Jenkins ... prop/set maker
Caleb P. Johnson ... model maker
Martin Kane ... stand-by props
Sam Keehan ... screen graphics: territory studio
Christina Eunji Kim ... assistant art director
Peter Krumov ... carpenter
Rowan Laidlaw ... clearance coordinator
Keely Lanigan-Atkins ... junior draughtsperson
Robin Lawrence ... prop supervisor
David Lovelock ... props
Nick Lyons ... screen graphics: territory studio
Adam McCreight ... property master
Laura McDonald ... assistant props: dailies
Dean McLeod ... art department assistant
Genevieve McMahon ... screen graphics: territory studio
Ryan McPhail ... scenic painter
Yossif Mladenov ... set designer
John Moredock ... set designer
Brian Murray ... storyboard artist
Laurens Nockels ... props/set fabrication: Pinewood Creative
Oli Novadnieks ... property buyer
Ron Novak ... buyer / set dresser
Lizzie Osborne ... art department assistant
David Penn ... screen graphics: territory studio
Vladimir Petkov ... lead man
Andrew Popplestone ... screen graphics: territory studio
Michael Pybus ... assistant art director
Ryan Rafferty-Phelan ... screen graphics: territory studio
Alex Reinach ... screen graphics: territory studio
Malcolm Roberts ... construction coordinator
Martí Romances ... screen graphics: territory studio
Steve Salmon ... props
Ellie Shanks ... Assistant Set Decorator
David Sheldon-Hicks ... screen graphics: Territory Studio / screen graphics: territory studio (as David Hicks)
Jack Short ... production buyer
Alexander Simkin ... assistant buyer
Will Smith ... junior draftsperson
Aaron Sowd ... storyboard artist
Dobrinka Stamenkova ... art department coordinator
Vicki Stevenson ... draughtsperson
Krista Vacheva ... storyboard artist
Nayda Venizelos ... set construction
Evgeni Vladimirov ... carpenter
Andrew Jon Wallace ... storyboard animator
Brigitte Ward-Holmes ... production buyer
David Mathew Weeks ... dressing props
Keith Weir ... storyboard artist
Jeff Woodbridge ... carpenter
Graham Wyn Jones ... storyboard artist
Glen Young ... assistant art director
Haik Achim Lützow ... props (uncredited)
Laura McDonald ... assistant props (uncredited)

Sound Department 

Adam Bourne ... foley editor
Peter Burgis ... foley artist
Kris Casavant ... additional supervising sound editor
Jason Chiodo ... re-recording mixer: special features
Patrick Christensen ... adr mixer
Aran Clifford ... mix technician
Robert Dehn ... sound studio manager
Zoe Freed ... foley artist
Glen Gathard ... foley mixer
Luke Gentry ... sound designer
Dominic Gibbs ... supervising sound editor
Gord Hillier ... additional re-recording mixer / atmos-re-recording mixer
Adam Horley ... adr editor
Kiril Kaloyanov ... sound mixer: second unit
Vladimir Kaloyanov ... sound mixer
Valery Metodiev ... boom operator
William Miller ... mix technician
Ivaylo Natzev ... additional sound engineer/re-recording mix technician
Ivan Nikolov ... additional re-recording mix technician
Ryan Nowak ... additional sound designer
Luke O'Connell ... sound effects editor
Kevin Penney ... sound effects editor
Jemma Riley-Tolch ... foley editor
Kostadin Saparevski ... second boom operator
Timothy Siddall ... dialogue editor
João Bruno Soeiro ... adr recording engineer: moscow
Jason Swanscott ... foley artist
Boris Tanchev ... boom operator
Mark Taylor ... re-recording mixer

Special Effects by 

Dominic Blake ... senior special effects technician
Laura Davison ... special effects buyer/coordinator
Garth Inns ... gimble and hydraulic supervisor
Ivo Jivkov ... special effects supervisor: Bulgaria
Ross McCluskey ... special effects assistant
Tsvetan Miladinov ... special effects technician
Stefano Pepin ... special effects supervisor
Lyubomir Petrov ... special effects
Nick P. Phillips ... lead senior technician
Richard Stanbury ... senior technician
Elena Zhekova ... special effects coordinator: Bulgaria

Visual Effects by 

Waheed Ahmed ... digital compositor
Ivan Alaykov ... model & texture artist: Worldwide FX / visual effects artist
Nikolay Aleksiev ... compositor: Worldwide FX
Neishaw Ali ... visual effects executive producer
Kiril Altakov ... lighting artist: Worldwide FX / lighting td
Angel Angelov ... lead concept & digital matte painter: Worldwide FX
Dimitar Bajalcaliev ... animation lead: Worldwide FX
Peter Bakalov ... animator: Worldwide FX
Tom Balogh ... visual effects editor
Vanya Benelinova ... project coordinator: Worldwide FX (as Vanya Beneva)
Youcef Bessaa ... fx artist
Jawahar Bhatti ... visual effects artist
Moti Biran ... Lead Compositor: Nvizible
Remi Bitawi ... Lighting Artist
Ivailo Bonev ... concept & matte painter: Worldwide FX (as Ivaylo Bonev) / concept artist/matte painter
Nikolay Bonev ... additional cg supervisor: Worldwide FX
Aneliya Borisova ... compositor: Worldwide FX
Sarah Boyle ... fx artist
Peter Braeley ... digital matte painter
Kayla Cabral ... visual effects production manager
Joel Chambers ... digital compositor
Filip Cherkezov ... matchmove artist: Worldwide FX
Paolina Chervenkova ... finances: Worldwide FX
Yana Chervenyashka ... concept & matte painter: Worldwide FX / concept artist
Stanislava Chiflichka ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Chris Cox ... cg producer: Spin VFX
Ryan Cromie ... Texture Supervisor
Mihayl Cvetanov ... model & texture artist: Worldwide FX (as Daniel Cvetanov)
Yan Dai ... compositor
Kristina Dasheva ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Alba Rodriguez del Rio ... animator: Worldwide FX
Atanas Dichev ... project coordinator: Worldwide FX
Gavin Digby ... digital compositor
Borislav Dimitrov ... animator: Worldwide FX
Christian Dimitrov ... concept & matte painter: Worldwide FX
Ivelin Dimitrov ... compositor: Worldwide FX
Paounka Dimitrova ... simulation artist: Worldwide FX
Rosi Dimitrova ... FX Artist: Bottleship VFX
Alexander Dimov ... visual effects artist: Red Ring Entertertainment
Dinko Dimov ... concept & matte painter: Worldwide FX
Venelin Dinkov ... visual effects art director: Worldwide FX
Eric Doiron ... head of compositing: Spin VFX
Anton Donchev ... compositor: Worldwide FX
Stanislav Draganov ... simulation artist: Worldwide FX / visual effects artist
Stanislav Dragiev ... visual effects supervisor
Nevena Dragoshinova ... visual effects editor / visual effects editor: Worldwide FX
Mike Duffy ... visual effects producer
Bahtiar Emin ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Jaron Evans ... digital compositor
Jason Evans ... visual effects supervisor: Nvizible
Michael J. Eves ... digital compositor
Sean Farrow ... visual effects supervisor
Gruyo Fingarov ... compositor: Worldwide FX
Nikolay Gachev ... visual effects supervisor: WWFX / visual effects supervisor: Worldwide FX
Peter Gachev ... animator: Worldwide FX
Kai Gadd ... compositor: nvizible
Vasil Galabov ... visual effects coordinator: Worldwide FX
Svetoslav Ganchev ... lighting lead: Worldwide FX
Natali Gancheva ... compositor: Worldwide FX
Petko Ganev ... 3D artist: Bottleship VFX
Rositsa Gardjeliyska ... digital effects artist / model & texture artist: Worldwide FX
Georgi Garnevski ... vfx associate producer: Worldwide FX
Hristo Gebrev ... i/o coordinator: Worldwide FX
Dobri Georgiev ... cto: Worldwide FX
Georgi Georgiev ... compositor: Worldwide FX / concept & matte painter: Worldwide FX
Kiril Georgiev ... visual effects coordinator
Kristian Georgiev ... technical support: Worldwide FX
Denitsa Georgieva ... compositor: Worldwide FX
Vladimir Gerasimov ... FX artist: Bottleship VFX
Sofia Gesheva-Aleksieva ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Mahsa Ghorbankarimi ... senior lighter/compositor
Graham Gibbard ... compositor
Kiril Gizdov ... compositor: Worldwide FX
Victor Utku Gocer ... compositor
Danail Hadzhiyski ... visual effects producer
Iliya Halembakov ... FX artist: Bottleship VFX
Isaac Heron ... visual effects editor
Alex Hirtenstein ... matte painter/concept artist
Wilson Ho ... compositor
Mitch Hounslow ... visual effects editor: SPINVFX
Kent Houston ... visual effects consultant
Svetoslav Hristov ... lead concept & digital matte painter: Worldwide FX
Violina Hristova ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Andrey Hristozov ... visual effects editor / visual effects editor: Worldwide FX
Adam Hulbert ... digital artist
Patrick D. Hurd ... visual effects producer
Veress Kovács István ... senior matte painter
Angel Ivanov ... cg supervisor: Worldwide FX
Daniel Ivanov ... visual effects editor
Dimitar Ivanov ... storyboard artist: Worldwide FX
Ivan Ivanov ... simulation lead: Worldwide FX
Ivaylo Mechkata Ivanov ... model & texture artist: Worldwide FX (as Ivaylo Ivanov)
Ivelin Ivanov ... compositor: Worldwide FX
Jivko Ivanov ... on set visual effects supervisor
Mihail Ivanov ... simulation artist: Worldwide FX
Pehlivan Ivanov ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Tsvetan Ivanov ... animator: Worldwide FX
Gabriela Ivanova ... finances: Worldwide FX
Katya Ivanova ... digital compositor
Kremena Ivanova ... project coordinator: Worldwide FX / visual effects project coordinator
Phil Jones ... visual effects supervisor: Intelligent Creatures
Nelly Kalcheva ... marketing: Worldwide FX
Martin Kalev ... lighting artist: Worldwide FX
Stella Kamburova ... 3D Artist
Rumen Kamenov ... layout artist: Worldwide FX
Filip Karajov ... concept & matte painter: Worldwide FX
Georgi Karantilski ... compositing lead: Worldwide FX
Slavomir Kaslev ... developer: Worldwide FX
Peter Keranov ... compositing supervisor: Worldwide FX
Delyan Ketipov ... Lead compositor
Asim Khan ... lighting td/lookdev
Ivo Kirilov ... model & texture artist: Worldwide FX
Stoyan Kirkov ... concept & matte painter: Worldwide FX
Mihaela Kirkova ... compositor: Worldwide FX
Nikolay Kirov ... i/o coordinator: Worldwide FX
Rumen Kirov ... simulation artist: Worldwide FX
Momchil Koev ... Digital compositor: Red Ring Entertertainment
Nikolay Kondarev ... technical support supervisor: Worldwide FX
Toni Kondev ... model & texture artist: Worldwide FX
Ivo Konsulov ... layout lead: Worldwide FX
Aleksandar Kranzov ... model & texture artist: Worldwide FX
Galina Krasimirova ... compositor: Worldwide FX
Nikolay Krastev ... lighting artist: Worldwide FX
Tsvetelin Krastev ... concept & matte painter: Worldwide FX
Mark Krentz ... cg supervisor
Gordana Krsteva ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Kalin Krumov ... compositing lead: Worldwide FX / lead compositor
Dimityr Krusev ... model & texture artist: Worldwide FX (as Dimitar Krusev)
Lazarin Kushev ... lighting artist: Worldwide FX
Stephanie Landriault ... digital compositor
Anny Lang ... digital compositor
Matthew Lawrence ... title production
Desislava Lazarova ... visual effects editor / visual effects editor: Worldwide FX
Katya Lazarova ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Erwan Leroy ... head of 2d: SPINVFX
Hestor Lichev ... lighting artist: Worldwide FX
Petar Lilkov ... lighting artist: Worldwide FX
Hristo Lozanov ... compositor: Worldwide FX
Krasimir Maiorov ... i/o coordinator: Worldwide FX
Julia Manolova ... visual effects coordinator / visual effects coordinator: Worldwide FX
Boyan Manov ... concept & matte painter: Worldwide FX
Peter Marinov ... software developer: Worldwide FX
Virginia Marinova ... VFX Producer: Bottleship VFX
Petar Mariyanov ... compositing lead: Worldwide FX
Silviya Mariyanova ... vfx project manager: Worldwide FX / visual effects project manager
Jordan Markov ... studio manager: Worldwide FX
Antonia Markova ... finances: Worldwide FX
Bhumika Mayer ... visual effects producer: Nvizible
Andrew McPhillips ... Head of CG
Daniel Mermelstein ... lead compositor
Velislava Mihailova ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Stefan Mihalev ... compositor: Worldwide FX / visual effects artist
Kalin Mihaylov ... simulation artist: Worldwide FX / visual effects artist
Radoslav Misarokov ... lead visual effects project manager / vfx project manager: Worldwide FX
Nikolay Mishonov ... senior fx td / simulation artist: Worldwide FX
Svetoslav Mitev ... visual effects coordinator: Worldwide FX
Vasilina Mitkova ... compositor: Worldwide FX
Martin Mitsev ... technical support: Worldwide FX
Kajten Molnar ... visual effects editor: Marz vfx
Nikol Nacheva ... compositor: Worldwide FX
Martin Naydenski ... VFX Supervisor: Bottleship VFX
Margarita Nedeva ... hr: Worldwide FX
Encho Nedevski ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Bogdan Nedkov ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Lori J. Nelson ... visual effects consultant
Ryan Ng ... digital effects artist: SPIN VFX
Carlo Orlandi ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Pietro Orlandi ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Lyubomir Ovcharov ... concept & matte painter: Worldwide FX
Nikolay Pachov ... visual effects editor / visual effects editor: Worldwide FX
Yasen Panev ... FX artist: Bottleship VFX
Hristina Patkova ... compositor: Worldwide FX / visual effects artist
Desislava Pavlova ... visual effects coordinator: Worldwide FX
Peyo Peev ... simulation artist: Worldwide FX / visual effects artist
Daniel Pelc ... digital compositor
Diyan Penev ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Nick Peshunoff ... lead visual effects coordinator: Worldwide FX / visual effects production supervisor
Svetoslav Petkov ... environment artist: Worldwide FX
Angel Petrov ... technical support: Worldwide FX
Deyan Petrov ... concept & matte painter: Worldwide FX
Ivailo Petrov ... lighting artist: Worldwide FX (as Ivaylo Petrov)
Pavel Petrov ... compositing lead: Worldwide FX
Gergina Petrova ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Julia Petrova ... compositor: Worldwide FX
Pavlina Petrova ... concept & matte painter: Worldwide FX
Iasen Pisarov ... layout artist: Worldwide FX (as Yasen Pisarov) / lighting artist: Worldwide FX (as Yasen Pisarov)
Joseph Pockaj ... compositor
Sergio Garcia Poderoso ... visual effects artist
Maria Popova ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Christine Pyle ... visual effects coordinator
Stefan Rachev ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Marinela Racheva ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Milena Radeva ... matchmove artist / matchmove artist: Worldwide FX / photographer / vfx photographer
Kaloyan Rangelov ... technical support: Worldwide FX
Anton Raynov ... model & texture artist: Worldwide FX / modeler: texure artist
Sasha Reichman ... modeler/texture artist
Antonio Ribeiro ... digital compositor: SPIN VFX
Krasimir Rizov ... lead storyboard artist: Worldwide FX
Lucy Robert ... visual effects coordinator
Ivan Roujev ... concept & matte painter: Worldwide FX
Michelle Ryan ... matte painter
Yancho Sabev ... technical support: Worldwide FX
Avi Salem ... compositor
Elena Sandulova ... Executive / hr: Worldwide FX
Svetoslav Savov ... simulation artist: Worldwide FX / visual effects
Kathrin Schoeftenhuber ... Compositor: Nvizible
Dobromir Semenliev ... developer: Worldwide FX
Daryl Shail ... visual effects producer: Spin VFX
Vivek Sharma ... digital compositor
Iliya Shekerdzhiev ... compositor: Worldwide FX
Tim Sibley ... effects supervisor: SPIN VFX
Felipe Siem ... lighting artist
Rositsa Simeonova ... layout artist: Worldwide FX
Aleksandar Slavov ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Georgi Slavov ... simulation artist: Worldwide FX
Boris Sokolov ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Mike Soppit ... visual effects editor
Lyubov Spasova ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Mina Spiridonova ... environment artist: Worldwide FX
Georgi Staikov ... simulation artist: Worldwide FX
Petrana Stamenova ... project coordinator: Worldwide FX
Stanislav Stavrev ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Dimitar Stoev ... technical support: Worldwide FX
Valeria Stoichkova ... project coordinator: Worldwide FX
Alexander Stojanov ... concept & matte painter: Worldwide FX
Nino Stoyanov ... lighting artist: Worldwide FX
Vyara Stoyanova ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Olen Stoyar ... developer: Worldwide FX (as Oleg Stolyar)
Rob Strickland ... digital compositor
Stefan Tchakarov ... visual effects studio supervisor: Worldwide FX
Kaiser Thomas ... matte painter
Eryn Thorsley ... cg artist
Mihaela Todorova ... project coordinator: Worldwide FX
Denis Tomov ... lighting artist
Peter Tomov ... matchmove head of department / matchmove lead: Worldwide FX
Tsvetan Tomov ... compositor: Worldwide FX
Brian Tong ... vfx editor: Spin VFX
Dimitrina Torneva ... compositor: Worldwide FX
Iveta Tsvetkova ... project coordinator: Worldwide FX / visual effects coordinator
Krista Vacheva ... storyboard artist: Worldwide FX
Adriana Valcheva ... compositor: Worldwide FX
Valeria Valeva ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Daniel Vasev ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Vladimir Vatev ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Hristo Velev ... VFX Supervisor: Bottleship VFX
Velislava Veleva ... compositor: Worldwide FX
Metodi Velichkov ... model & texture artist: Worldwide FX (as Metodi Veljichkov)
Petar Velitchkov ... model & texture artist: Worldwide FX
Asen Velkov ... lighting artist: Worldwide FX
Yulian Velkov ... vfx data wrangler on set
Jessica Wolff ... compositor
Aaron Wright ... visual effects artist
Cheng Xuejie ... visual effects artist
Kristina Yakimova ... layout artist: Worldwide FX
Radoslav Yanudov ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Diana Yordanova ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Perunika Yorgova ... digital compositor
Zdravko Zdravkov ... technical support: Worldwide FX
Brian Yuan Zhang ... visual effects editorial lead: Spin VFX
Monika Zhelevska ... compositor: Worldwide FX / digital compositor
Aurore de Blois ... compositing supervisor (uncredited)

Stunts 

Tom Boney ... stunts
Alexander Bracq ... stunt performer
Chris Carey ... stunt performer
François Coetzer ... key stunt rigger
Liam Coote ... stunt double: Alexander Diachenko
James Cox ... stunt performer
Jason Curle ... stunt performer
Georgi Dimitrov ... stunt coordinator
Ivailo Dimitrov ... stunt double: Ryan McPartlin
Ivalio Dimitrov ... stunt performer
Genadiy Ganchev ... stunt performer
Paul Herbert ... stunt coordinator
Dian Hristov ... stunt coordinator
Viktor Hristov ... stunt double
Ilko Iliev ... stunt performer
Ivan Iliev ... stunt performer
Danko Jordanov ... stunt double: Michael Trucco / stunt double: Zane Holtz
Angel Lukanov ... stunts
Georgi Manchev ... fight choreographer
Kye Mckee ... stunts
Theo Morton ... stunt performer
Steven Mullins ... stunt performer
James O'Daly ... stunt performer
Vasil Simeonov ... stunt performer
Sam Stefan ... stunt double: Ryan Mcpartlin
Vencislav Stojanov ... stunt performer
Tihomir Vinchev ... stunts
Ivan Vodenicharov ... stunt performer
Ivo Vuchkov ... stunt performer
William Willoughby ... stunt performer
Leo Woodruff ... stunt double
Vasil Yordanov ... stunt double: Alexander Diachenko / stunt performer

Camera and Electrical Department 

George Keightley Ambrose ... grip trainee
Petar Anev ... grip
Nikola Angelov ... data manager: second unit
Borislav Belberov ... second assistant camera
Ian Bird ... key grip
Iordan Borissov ... assistant camera
Rogan Brown ... additional grip
Max Carrington ... camera trainee
Lawrence Carter ... standby rigger
David Churchyard ... first assistant camera: "a" camera, UK
Shaun Cobley ... a camera/steadicam operator
Oli Couch ... underwater electrician
Tim Dean ... libra technician
Chris Dickinson ... electrician
Dimitar Dimitrov ... grip
Yordan Dimitrov ... drone technician: Bulgaria
Jack English ... still photographer
Mark 'Rocky' Evans ... gaffer (as Mark Evans)
Stefan Filipov ... video assist assistant: main unit
Nedyalko Georgiev ... grip
Gareth Harfoot ... aerial camera operator
Harlon Haveland ... second unit gaffer
Steve Hideg ... crane technician
Ivan Hristoskov ... second unit: dolly grip
Veselin Dimchov Hristov ... second assistant camera
Hristo Idakiev ... gaffer
Anton Ivanov ... electrician
Geo Ivanov ... camera operator main unit
Ivaylo Ivanov ... A Camera Operator (as Ivo Ivanov)
Nikolai Kostov ... second unit: best boy
Tsvetan Kostov ... key grip second unit
Dimitar Krustev ... cable cam operator: Bulgaria / drone pilot: Bulgaria
Vladislav Mateev ... first assistant camera: "b" camera: second unit
Neven Mihailova ... camera operator: "b" camera, second unit
Greg Murray ... camera operator: "b" camera
Kaloyan Nedelchev ... first assistant "a" camera: Bulgaria / first assistant "b" camera: England
Paula Nenova ... first assistant camera
Albert Nikolinski ... grip
Vasil Paunov ... second assistant C camera 2nd unit
Ivo Peitchev ... director of photography: second unit
Maxim Penev ... second assistant camera
Radoslav Petkov ... video assist operator
Iva Petkova ... video assist: additional
Jim Philpott ... key grip
Christopher Raphael ... still photographer: second unit
Georgi Raykov ... camera operator: second unit
Dani Rose ... drone pilot (as Daniel Rose)
Clive Sapsford ... computer/video playback technician
Iva Slavova ... cable cam camera operator: Bulgaria
Dean Southan ... camera trainee: dailies
Nikolay Stoyanov ... data management technician
Michael Tanji ... assistant camera second unit "hawaii"
Krasimir Tomov ... cable camera / rigger
Alexandre Trenev ... gaffer: action unit
Ivailo Tzvetkov ... first assistant camera
Kiril Valchanov ... steadicam operator: Bulgaria
Mihail Yanakiev ... second assistant camera: a camera
Sergey Zhelezko ... epk video
Stephen Price ... phantom camera technician (uncredited)

Animation Department 

Alba Rodriguez del Rio ... animator
Borislav Dimitrov ... animator
Michael Halley ... animator

Casting Department 

Alena Garetovskaya ... casting director: Russia
Emma Gunnery ... casting associate
Hrista Ilieva ... extras casting
Lauren Wilkinson Kimball ... extras casting
Rumyana Popova ... casting director assistant
Morgan Robbins ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Kaniez Braganza ... textile artist
Joel Christopher ... costume assistant
Ina Damianova ... costume supervisor
Sian Evans ... costume supervisor
Natalia Georgiadou ... wardrobe
Jessica Ingram ... costume assistant
Hayley Lovitt ... costume assistant
Nadia Merabti ... set costumer
James Shuttleworth ... costume assistant

Editorial Department 

Sara Buxton ... colorist
Jivko Chakarov ... post-production supervisor
Tom Corbett ... digital film bureau
Ian Cunningham ... first assistant editor
Adam M. Duthie ... vfx editor
Karolina Dziwinska ... digital intermediate producer
Rob Farris ... digital intermediate head of production
Travis Gagne ... visual effects editor
Cheryl Goodbody ... Post Production Coordinator
Arthur Harrison ... on-line editor
Brian Hayashi ... head of post-production: Millennium Films
Lawrence Hook ... digital intermediate assistant
Ivan Todorov Ivanov ... assistant editor
Veliko Karachiviev ... dailies supervisor
Beaumont Loewenthal ... second assistant editor
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
Svetoslav Mateev ... assistant colourist
Alexandra Montgomery ... post-production coordinator
Alexander Phillips ... digital film bureau
Finlay Reid ... digital intermediate assistant
Iain Thomson ... first assistant editor
Charlie Variyski ... assistant editor

Location Management 

Tara Acton ... locations
Tom Bosanquet ... location manager
Bass Hampton ... location manager
Liam Irving ... location manager: Scotland / location scout: Scotland
Simon Lam ... location marshal
Elliott Meddings ... supervising location manager
Gergana Petrova ... location scout additional bg
Melissa Searle ... location marshall
Natalie Sutton ... locations unit p.a

Music Department 

Robert Adams ... music preparation
Jeff D. Anderson ... music preparation
Ashley Andrew-Jones ... assistant engineer
Selena Arizanovic ... music supervisor
Richard Armstrong ... music editor
Jon Aschalew ... featured musician: synthesist
Gilad Benamram ... Supervising Scoring Consultant
Matthew Colbert Blocha ... Score Technical Supervisor/Assistant to Composer
Steve Davis ... composer: additional music (as Steven Richard Davis)
Geoff Foster ... score engineer
Daniel Futcher ... score technical engineer
Bryce Jacobs ... musician: guitar
Adis Kutkut-Billain ... additional synth programming
Phil McGowan ... score mixer
LeKenneth Miller ... studio assistant
Etienne Monsaingeon ... composer assistant
David Shipps ... orchestrator
Jill Streater ... uk music librarian
Trey Toy ... composer: additional music
Benjamin Zecker ... composer: additional music

Transportation Department 

Dean Arlen ... driver: cast
Tommy Badger ... picture car consultant/fabricator
Daniel Balchev ... driver: cast
Pani Constantinides ... driver: cast
Ricky Damazio ... picture car coordinator / transportation coordinator
Terry Drinkeld ... unit driver
Jamie Gardner ... unit driver
David Gwyther ... unit driver
Graham Hill ... driver: for gerald butler
David Kipling ... unit driver
David Lewis ... transport supplier
Phil McCabe ... driver: cast
Pete Newman ... driver: cast
Dean Porter ... transportation captain

Other crew 

Ilina Alexandrova ... assistant: Mr Marsh
Simon Andrews ... Safety Diver
Ivo Avramov ... assistant: Mr Weldon
Jon Baker ... armourer supervisor
Elena Baranova ... dialect coach
Lauren Beacham ... utility stand-in
Jasmine Becker-Williams ... assistant to producers
Lisa Birch ... assistant to diving coordinator
Michael Buster ... dialogue coach: Mr Butler
Jaan Childs ... assistant to producer: New Orleans
Claudia Cimmino ... production coordinator
Eden Cohen ... production legal
Russell L. Coons ... advisor: Pentagon & war room (as Captain Russell Coons)
Ian Creed ... marine coordinator
Jake Cullen ... assistant: Mr Marsh
Bryan Davis ... assistant production coordinator: Prep Alaska & Louisiana
Michael Dovey ... Film & Media travel services
Karl Farrer ... stand-in for gerard butler
Rebecca Gausnell ... dialect coach: caroline goodall
Milena Georgieva ... production accountant
Rebecca Gibson ... assistant to producer
Jeffrey Greenstein ... President of International Sales
Jason Habelow ... production coordinator: Prep Alaska & Louisiana
Adam Hall ... advisor: US naval costume (as Lieutenant Adam Hall)
Sam Hare ... stand-in: Gary Oldman
Ron Hatt ... advisor: US naval, additional photography (as CDR Ron Hatt)
Daniel Herther ... studio executive
Christian Holden ... financial controller
Ina Holevitch ... production coordinator
Viketa Kamdar ... accounts payable
Waléra Kanischtscheff ... voice actor
Milena Karova ... coordinator: 2nd unit
Caleb Kerr ... advisor: US naval (as Commander Caleb Kerr)
Ruba Kharuf ... production accountant
Christopher Kulikowski ... post-production supervisor
Igor Kurdin ... advisor: Russian military (as Captain Igor Kudrin)
Shiri Lerner ... production coordinator: usa
Garret Lord ... 2nd asst accountant
Mila Maslarova ... script supervisor: second unit
Liam McCartney ... armourer
Rachel McLean ... Airscreens Medic
Oleg Mirochnikov ... dialogue coach: Russian
Travis Mitchell ... other crew
Antoanela Nakova ... script supervisor assistant
Kostas Papadopoulus ... advisor: bow hunting, additional photography
Diego Daniel Pardo ... dialect coach: additional photography
Tsvetan Pashaliyski ... location assistant
Mariana Popova ... script supervisor: second unit
Kristina Radicheva ... assistant production coordinator
Lonnie Ramati ... production business affairs
Ben Rothwell ... armoury coordinator
Cristín Ruddy ... first assistant accountant
Bolivar Sanchez ... diving team
Ali Santoro ... assistant: Mr Jaffe
Dave Shaw ... diving coordinator
Matthew Shields ... construction medic: alaska
Faujja Singh ... technical armourer workshop / technical armourer
Svetoslav Svilenov ... crowd marshall
Kim Fouche Tipton ... travel coordinator
Amy Louise Tripodi ... assistant: Mr Butler (as Amy Tripodi)
Yana Viktorova ... make up department coordinator
Vanluke Watson ... on set assistant to Mr. Butler
Morag Webster ... unit nurse
Tom Westgate ... key set pa
Beverly Winston ... script supervisor
Andrew J. Wood ... military advisor: special forces (as Andrew J Wood)
Petar Yankov ... production assistant
Beba Yordanova ... production staff: office production assistant
Todor Yotov ... advisor: BG naval (as Captain Todor Yotov)
Justin Latimer ... 4D motion editor (uncredited)
Jacqueline Roberts ... payroll accountant (uncredited)
Sean Seymour ... production office runner (uncredited)

Thanks 

Andrey Botcev ... thanks (as Major General Andrey Botcev)
Kostadin Dimitrov ... thanks (as Capt. Kostadin Dimitrov)
Yordanka Fandakova ... Thanks: Sofia Municipality
Georgi Georgiev ... thanks (as Capt. Georgi Georgiev)
Dan Hubbard ... special thanks: The United States Department of Defense
Joy Montgomery ... the producers wish to thank
Ryota Nakanishi ... additional thanks: Review
Michael Nyqvist ... in memory of
Stoyan Pasev ... thanks
Mitko Petev ... thanks: Ministry of Defense of the Republic of Bulgaria (as rear admiral Mitko Petev)
Ivan Portnih ... thanks: Varna Municipality
Borislav Sertov ... thanks (as Brigadier General Borislav Sertov)
Gary Stone ... thanks: Ealing Studios
John Thompson ... in memory of
Maria Walker ... thanks: Twickenham Film Studios

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed