Edit
The Stand (TV Series 2020– ) Poster

(2020– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Josh Boone ... (9 episodes, 2020-2021)
Chris Fisher ... (1 episode, 2021)
Vincenzo Natali ... (1 episode, 2021)

Series Writing Credits  

Josh Boone ... (created by) (9 episodes, 2020-2021)
Benjamin Cavell ... (creator) (9 episodes, 2020-2021)
Stephen King ... (9 episodes, 2020-2021)
Jill Killington ... (8 episodes, 2020-2021)
Owen King ... (8 episodes, 2020-2021)
Knate Lee ... (8 episodes, 2020-2021)

Series Cast  

James Marsden ...  Stu Redman 9 episodes, 2020-2021
Jovan Adepo ...  Larry Underwood 9 episodes, 2020-2021
Whoopi Goldberg ...  Mother Abagail 9 episodes, 2020-2021
Amber Heard ...  Nadine Cross 9 episodes, 2020-2021
Brad William Henke ...  Tom Cullen 9 episodes, 2020-2021
Katherine McNamara ...  Julie Lawry 9 episodes, 2020-2021
Alexander Skarsgård ...  Randall Flagg 9 episodes, 2020-2021
Daniel Sunjata ...  Cobb 9 episodes, 2020-2021
Owen Teague ...  Harold Lauder 9 episodes, 2020-2021
Nat Wolff ...  Lloyd Henreid 9 episodes, 2020-2021
Odessa Young ...  Frannie Goldsmith 9 episodes, 2020-2021
Henry Zaga ...  Nick Andros 9 episodes, 2020-2021
Gordon Cormier ...  Joe 8 episodes, 2020-2021
Irene Bedard ...  Ray Brentner 6 episodes, 2020-2021
Ezra Miller ...  Trashcan Man 6 episodes, 2021
Olivia Cheng ...  Dr. Sylvia Wen 5 episodes, 2020-2021
Tarun Keram ...  Steve 5 episodes, 2020-2021
Nicholas Lea ...  Norris 5 episodes, 2020-2021
Eion Bailey ...  Teddy Weizak 4 episodes, 2020-2021
Gabrielle Rose ...  Judge Harris 3 episodes, 2020-2021
Charlotte Mocchi Charlotte Mocchi ...  Baby Abigail 3 episodes, 2021
Arkie Kandola ...  Foreman 2 episodes, 2021
Lissa Neptuno ...  Colorado Resident 2 episodes, 2021
Sunita Prasad ...  Sofia 2 episodes, 2021
Veena Sood ...  Dr. Biswas 2 episodes, 2021
Seth Whittaker ...  Burly Guard #2 2 episodes, 2021
Ben Afful ...  John Freeman 1 episode, 2020
Jennifer-Juniper Angeli ...  Harold's Mom 1 episode, 2020
Curtiss Cook Jr. ...  Campion 1 episode, 2020
Lloyd Cunningham Lloyd Cunningham ...  Phoenix Guard 1 episode, 2020
Fletcher Donovan ...  Boulder Resident 1 episode, 2020
Fiona Dourif ...  The Rat Woman 1 episode, 2020
Spencer Drever ...  Younger Brother 1 episode, 2020
Brandyn Eddy ...  Vince Hogan 1 episode, 2020
Shishy Gebru ...  Hipster 1 episode, 2020
Heather Graham ...  Rita Blakemoor 1 episode, 2020
Ian Hawes Ian Hawes ...  Plague Victim 1 episode, 2020
Liza Huget ...  Townsperson #1 1 episode, 2020
Greg Kinnear ...  Glen Bateman 1 episode, 2020
M.J. Kokolis ...  Older Brother 1 episode, 2020
Hamish Linklater ...  Dr. Ellis 1 episode, 2020
Rob McEachern ...  Vic 1 episode, 2020
Troy Mundle ...  Ralph Hodges 1 episode, 2020
Tebo Nzeku Tebo Nzeku ...  Sally 1 episode, 2020
Iris Paluly ...  Female Patient Stage 5 1 episode, 2020
David Parent ...  Tommy 1 episode, 2020
Lisa Renee Pitts ...  Alice Underwood 1 episode, 2020
Michel Issa Rubio ...  Stalker 1 episode, 2020
Jesse Stanley ...  Amy Lauder 1 episode, 2020
J. Douglas Stewart ...  Hap 1 episode, 2020
Carolyn Tinglin Carolyn Tinglin ...  Nurse 1 episode, 2020
Curtis Braconnier 1 episode, 2021
Lisa Chandler ...  Susan 1 episode, 2021
Clifton Collins Jr. ...  Bobby Terry 1 episode, 2021
Moire Kiyingi ...  Abagail's Mother 1 episode, 2021
Natalie Martinez ...  Dayna Jurgens 1 episode, 2021
Todd Matthews ...  Julie's Cameraman 1 episode, 2021
Ariana Nica ...  Adorable child 1 episode, 2021
Angus Sampson ...  Garvey 1 episode, 2021
Nicholas Dohy Nicholas Dohy ...  Boulder Citizen (uncredited) 1 episode, 2021
Pam McCartney ...  Hurt Gladiator (uncredited) 1 episode, 2021

Series Produced by 

Josh Boone ... executive producer (9 episodes, 2020-2021)
Jake Braver ... producer (9 episodes, 2020-2021)
Benjamin Cavell ... executive producer (9 episodes, 2020-2021)
Anya Dubble Olson ... associate producer (9 episodes, 2020-2021)
Taylor Elmore ... executive producer (9 episodes, 2020-2021)
Jill Killington ... producer (9 episodes, 2020-2021)
Owen King ... producer (9 episodes, 2020-2021)
Knate Lee ... producer (9 episodes, 2020-2021)
Roy Lee ... executive producer (9 episodes, 2020-2021)
Jimmy Miller ... executive producer (9 episodes, 2020-2021)
Richard P. Rubinstein ... executive producer (9 episodes, 2020-2021)
Will Weiske ... co-executive producer (9 episodes, 2020-2021)
Stephen Welke ... producer (9 episodes, 2020-2021)
Miri Yoon ... co-executive producer (9 episodes, 2020-2021)

Series Cinematography by 

Elie Smolkin ... (2 episodes, 2021)

Series Film Editing by 

Matthew Rundell ... (6 episodes, 2020-2021)
Robb Sullivan ... (6 episodes, 2020-2021)
Rob Bonz ... (3 episodes, 2020-2021)

Series Casting By 

Avy Kaufman ... (9 episodes, 2020-2021)

Series Production Design by 

Aaron Haye ... (9 episodes, 2020-2021)

Series Art Direction by 

Justin Ludwig ... supervising art director (9 episodes, 2020-2021)
Catriona Robinson ... (4 episodes, 2020-2021)
Guy Roland ... (3 episodes, 2020-2021)
Doris Deutschmann ... (2 episodes, 2020-2021)

Series Set Decoration by 

Renee Read ... (9 episodes, 2020-2021)
Robert Scoville ... (6 episodes, 2021)

Series Costume Design by 

Angelina Kekich ... (9 episodes, 2020-2021)

Series Makeup Department 

Lynnea Board ... key hair stylist (9 episodes, 2020-2021)
Richard Kohlen ... hair department head (9 episodes, 2020-2021)
Lisa Love ... makeup department head (9 episodes, 2020-2021)
Kristina Wood ... first assistant makeup artist (9 episodes, 2020-2021)
Eloise Loxton ... assistant makeup artist (8 episodes, 2020-2021)
Stephanie Evans ... assistant hair stylist (7 episodes, 2020-2021)
Toby Lindala ... makeup effects designer (6 episodes, 2021)
Karine Smith ... assistant makeup artist (5 episodes, 2020-2021)
Amber Crombach ... makeup artist (4 episodes, 2021)
Sofia Phillips ... makeup artist (4 episodes, 2021)
Bree Spencer ... assistant hair stylist (4 episodes, 2021)
Andy Stockman ... special makeup effects artist (2 episodes, 2020)
Tara Hadden-Watts ... assistant hair stylist (2 episodes, 2021)
Briana Scott ... assistant makeup artist (2 episodes, 2021)
Tammy Fox ... special makeup effects artist (1 episode, 2020)
Michael Nickiforek ... sculptor/mold maker/silicone prosthetics and prop fabrication (uncredited) (9 episodes, 2020-2021)

Series Production Management 

Lynne Bespflug ... production manager (9 episodes, 2020-2021)
Joe Guest ... Unit Production Manager: US (9 episodes, 2020-2021)
Alexis Page Smith ... production supervisor: us (2 episodes, 2020-2021)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Jake Braver ... second unit director (9 episodes, 2020-2021)
Tina Gojun ... trainee assistant director (9 episodes, 2020-2021)
Paul Kalkman ... additional second assistant director (6 episodes, 2020-2021)
Scott Kukurudz ... key second assistant director (6 episodes, 2020-2021)
Alexander Gibson ... trainee assistant director (4 episodes, 2020-2021)
David McLennan ... first assistant director (3 episodes, 2020-2021)
Christopher-James Jeffrey ... trainee assistant director (1 episode, 2020)

Series Art Department 

Mohamed Almaghraby ... set dec coordinator (9 episodes, 2020-2021)
Deborah Burns ... assistant art director (9 episodes, 2020-2021)
Mimi Dejene ... set dresser (9 episodes, 2020-2021)
Jai Field ... graphic designer (9 episodes, 2020-2021)
Clayton Flagg ... props assistant (9 episodes, 2020-2021)
Matthew Hudolin ... Lead Carpenter (9 episodes, 2020-2021)
Karolina Kanios ... Art Department Assistant / Art Department Coordinator (9 episodes, 2020-2021)
Lindsay Ledohowski ... assistant art director (9 episodes, 2020-2021)
Tyler Page ... assistant property master (9 episodes, 2020-2021)
A. Blair Stevens ... Assistant Set Decorator (9 episodes, 2020-2021)
Sharon Thompson ... art dept coordinator (9 episodes, 2020-2021)
Tony Xeros ... assistant property master (9 episodes, 2020-2021)
Jeremy Caniglia ... concept artist (8 episodes, 2020-2021)
Colin Lorimer ... storyboard artist (6 episodes, 2020-2021)
James M. Hicks ... set dresser (6 episodes, 2021)
Adam Scoville ... Art PA (6 episodes, 2021)
Isaiah Scoville ... Art PA (6 episodes, 2021)
Shannon McArthur ... set designer (4 episodes, 2020-2021)
Jonathan Stamp ... graphic artist (4 episodes, 2020-2021)
Ashley R. Guillory ... storyboard artist (2 episodes, 2020-2021)
Noel Calizo ... leadman: Vegas Unit (2 episodes, 2021)
Ray Lai ... Concept Illustrator (1 episode, 2020)
Emmanuel Shiu ... senior illustrator (1 episode, 2020)
Jeremiah Rounds ... property master (1 episode, 2021)

Series Sound Department 

Darren Brisker ... Production Sound Mixer (9 episodes, 2020-2021)
Gary DeLeone ... Foley Mixer / m&e re-recording mixer / ADR Mixer (9 episodes, 2020-2021)
Jesse Ehredt ... assistant sound editor (9 episodes, 2020-2021)
Jan Hetmer ... sound assistant (9 episodes, 2020-2021)
Mitchell Kohen ... foley artist (9 episodes, 2020-2021)
Sean Massey ... supervising sound editor (9 episodes, 2020-2021)
James Miller ... sound effects editor (9 episodes, 2020-2021)
Ulrika Akander ... ADR editor (2 episodes, 2021)

Series Special Effects by 

Chris Flemington ... special effects supervisor (9 episodes, 2020-2021)
Catherine Gordon ... special effects buyer (9 episodes, 2020-2021)
Dan Keeler ... special effects supervisor (9 episodes, 2020-2021)
Robert Paller ... special effects coordinator (9 episodes, 2020-2021)
Greg Pyne ... special effects first assistant (9 episodes, 2020-2021)
Geno Joy ... special effects technician (6 episodes, 2021)
Don Besse ... special effects technician (4 episodes, 2020-2021)
Barry Hebein ... magic consultant (3 episodes, 2021)
Roy K. Cancino ... Special Effects Coordinator (2 episodes, 2021)

Series Visual Effects by 

Tim Adams ... compositor: Industrial Light & Magic (9 episodes, 2020-2021)
Carmine Agnone ... Lead Layout: Industrial Light & Magic TV (9 episodes, 2020-2021)
Jake Braver ... visual effects supervisor (9 episodes, 2020-2021)
Charmaine Chan ... compositing supervisor: ILM (9 episodes, 2020-2021)
James Cochrane ... visual effects coordinator (9 episodes, 2020-2021)
Siobhan Condon ... associate visual effects supervisor: ILM (9 episodes, 2020-2021)
Nick Dacey ... visual effects editor: Industrial Light & Magic, London (9 episodes, 2020-2021)
Stefan Drury ... visual effects executive producer: ILM (9 episodes, 2020-2021)
Chiara Finello ... visual effects line producer: ILM (9 episodes, 2020-2021)
Mia Mallory Green ... data wrangler (9 episodes, 2020-2021)
Laurent Hugueniot ... visual effects supervisor: ILM (9 episodes, 2020-2021)
Jack Jenkins ... paint/roto artist: ILM (9 episodes, 2020-2021)
Adele Jones ... visual effects executive producer: ILM (9 episodes, 2020-2021)
Norman Krüsmann ... on set visual effects supervisor (9 episodes, 2020-2021)
Hugo Leygnac ... Senior groom td: Industrial Light and Magic (9 episodes, 2020-2021)
Addie Manis ... consulting visual effects producer (9 episodes, 2020-2021)
Chris McCrowe ... digital compositor: ILM (9 episodes, 2020-2021)
Vincent Papaix ... associate visual effects supervisor: ILM (9 episodes, 2020-2021)
April Rhee ... digital compositor (9 episodes, 2020-2021)
Andrew S. Ritchie ... assistant to vfx supervisor/2nd unit director (9 episodes, 2020-2021)
Dane Rockingham ... technology (9 episodes, 2020-2021)
Daniel Schmid ... computer graphics supervisor: ILM (9 episodes, 2020-2021)
David Schott ... digital compositor (9 episodes, 2020-2021)
Todd Smoyer ... visual effects coordinator (9 episodes, 2020-2021)
Panos Theodoropoulos ... visual effects producer: ILM (9 episodes, 2020-2021)
Jennifer Wessner ... visual effects producer (9 episodes, 2020-2021)
Sally Wilson ... lead texture artist: Industrial Light & Magic (9 episodes, 2020-2021)
Laurent Spillemaecker ... visual effects supervisor: Folks VFX (8 episodes, 2020-2021)
Paula Zulkoskey ... VFX Data Wrangler (8 episodes, 2020-2021)
David Cam ... digital paint: ILM (7 episodes, 2020-2021)
Heiðrún Tinna Haraldsdóttir ... digital compositor (7 episodes, 2020-2021)
Chris John Jones ... Creative Director: Zoic Studios (6 episodes, 2021)
Jeff Campbell ... visual effects supervisor: SpinVFX (5 episodes, 2020-2021)
Morgan Telfer ... Visual Effects Coordinator: ILM (5 episodes, 2021)
Mitch Hounslow ... visual effects editor: SPIN VFX (4 episodes, 2020-2021)
Jan Hrebicek ... 3D Generalist TD: ILM (4 episodes, 2020-2021)
Kelly Fan ... Layout artist: ILM (3 episodes, 2020-2021)
Bimpe Alliu ... concept artist: ILM (3 episodes, 2020)
Andrew McPhillips ... visual effects supervisor (3 episodes, 2020)
Wesley Barker ... visual effects production manager: las vegas unit (3 episodes, 2021)
Miguel Macaya ... senior compositor: ILM (3 episodes, 2021)
Kristen Branan ... Senior Vice President: Global Production- Zoic Studios (2 episodes, 2020-2021)
Emily Deere ... visual effects associate producer (2 episodes, 2020-2021)
Zahir Kahn ... digital artist (2 episodes, 2020-2021)
Christina Nakhvat ... visual effects (2 episodes, 2020-2021)
Dane Allan Smith ... Executive Producer: THE THIRD FLOOR / Vice President: p.g.a (2 episodes, 2020-2021)
Andre Brizard ... Compositing Supervisor (2 episodes, 2020)
Carina Chioda ... VFX Production Assistant: visual effects (2 episodes, 2020)
Alexandra Colatosti ... visual effects coordinator (2 episodes, 2020)
Menahem Gabay ... DSA and Storage Lead: Cinesite (2 episodes, 2020)
Michaël Michaud ... vfx editor: cinesite (2 episodes, 2020)
Mark Stepanek ... cg supervisor (2 episodes, 2020)
Tonya Smay ... visual effects artist (2 episodes, 2021)
Eva Chiochetti ... paint & roto artist: ILM (1 episode, 2020)
Pablo Domínguez ... Concept Artist: ILM (1 episode, 2020)
Victor Formosa ... video wall (1 episode, 2020)
Laura Krause ... previs modeler (1 episode, 2020)
Immanuel Morris ... lead visual effects supervisor: Exceptional Minds [US] (1 episode, 2020)
Jaume Creus ... digital compositor: Industrial Light & Magic (1 episode, 2021)

Series Stunts 

Duane Dickinson ... stunt driver / stunts (3 episodes, 2020-2021)
Heidi Ford ... Stunt Double: Odessa Young / Stunt double: Odessa Young (3 episodes, 2020-2021)
Melissa R. Stubbs ... stunt coordinator / Action Director (3 episodes, 2020-2021)
Dave Hospes ... stunts (2 episodes, 2020-2021)
Kai Hirvonen ... stunt rigging coordinator (2 episodes, 2021)
Donavin Kuhl ... Stunt double: Ezra Miller / stunt double: Greg Kinnear (2 episodes, 2021)
Josh Lakatos ... stunt coordinator (2 episodes, 2021)
Chris Link ... stunt rigger (2 episodes, 2021)
Darlene Pineda ... Stunt Double: Irene Bedard (2 episodes, 2021)
Lauren Shaw ... stunt double: Amber Heard / stunt performer (2 episodes, 2021)
Amy Szoke ... amber heard (2 episodes, 2021)
Leanne Buchanan ... stunt performer (1 episode, 2020)
Lloyd Cunningham ... stunt performer: stunt jailguard #1 (1 episode, 2020)
Joseph Franco ... Stunt double: Gordon Cormier/Joe (1 episode, 2020)
Corry Glass ... stunt driver (1 episode, 2020)
Jon Kralt ... stunts (1 episode, 2020)
Shawn C. Orr ... stunt coordinator (1 episode, 2020)
Chad Sayn ... stunt driver (1 episode, 2020)
Alex Stines ... Stunt Double Henry Zaga (1 episode, 2020)
Fraser Aitcheson ... stunt performer (1 episode, 2021)
Curtis Braconnier ... stunts (1 episode, 2021)
Jon Capps ... stunt performer: stunt prisoner (1 episode, 2021)
Peter Epstein ... stunts (1 episode, 2021)
Andriana Garbiso ... stunts (1 episode, 2021)
Leif Havdale ... stunts (1 episode, 2021)
Cameron Hilts ... stunt double: Owen Teague (1 episode, 2021)
Rich Hopkins ... precision driver / stunt coordinator: Las Vegas Unit (1 episode, 2021)
Paul Lazenby ... stunt performer (1 episode, 2021)
J.J. Makaro ... stunts (1 episode, 2021)
Riley G. Matthews Jr. ... stunt performer: Stunt Overseer (1 episode, 2021)
Lori O'Connell ... stunt performer (1 episode, 2021)
Andrew Prest ... Stunt Double: Alexander Skarsgard (1 episode, 2021)
Hugo Raymundo ... stunt actor: BO (1 episode, 2021)
Sharlene Royer ... stunt performer (1 episode, 2021)
Jeff Sanca ... stunt driver (1 episode, 2021)
Kent Thomson ... stunts fire safety (1 episode, 2021)
Timothy Wallace ... stunt double: Nat Wolff (1 episode, 2021)
Chris Webb ... stunts (1 episode, 2021)
Josh Wood ... Stunt Double: Alexander Skarsgard / stunt driver (1 episode, 2021)
Eli Zagoudakis ... stunt performer (1 episode, 2021)

Series Camera and Electrical Department 

Matt Bonin ... rigging grip (9 episodes, 2020-2021)
Tony Cutrono ... director of photography: second unit (9 episodes, 2020-2021)
Aidan Dungait ... first assistant camera: b camera (9 episodes, 2020-2021)
Sean Edmiston ... Rigging Gaffer (9 episodes, 2020-2021)
Robert Falconer ... still photographer (9 episodes, 2020-2021)
Christopher Hingston ... balloon lighting technician (9 episodes, 2020-2021)
Dany Lavoie ... camera operator / Director of photography: second unit (9 episodes, 2020-2021)
Prem Marimuthu ... set wireman (9 episodes, 2020-2021)
Edward Morris ... first assistant camera: a camera (9 episodes, 2020-2021)
Shawn Muys ... additional second assistant camera (9 episodes, 2020-2021)
Ryan Nazar ... second assistant camera: a camera (9 episodes, 2020-2021)
Jos Oman ... camera operator: a camera (9 episodes, 2020-2021)
David Skidmore ... digital imaging technician (9 episodes, 2020-2021)
Richard Spooner ... second assistant camera: b camera (9 episodes, 2020-2021)
Ryan Thomas-Sontag ... Lead Lighting Technician (9 episodes, 2020-2021)
Daniel Walsh ... first assistant camera: "a" camera, second unit / first assistant camera: "c" camera (9 episodes, 2020-2021)
David S. Warner ... gaffer (9 episodes, 2020-2021)
Robin West ... rigging electric (9 episodes, 2020-2021)
Jan Wolff ... camera operator: b camera (9 episodes, 2020-2021)
Tara Borg ... lighting technician (7 episodes, 2020-2021)
Edward Botham ... second assistant camera: c camera (7 episodes, 2020-2021)
Thomas Yatsko ... cinematographer (6 episodes, 2020-2021)
Wesley Degenstein ... best boy (6 episodes, 2021)
Melissa Beaupre ... key grip: second unit (4 episodes, 2020-2021)
Srini Madhavan ... Camera Trainee (3 episodes, 2020-2021)
Brandon Sparkes ... grip (3 episodes, 2020-2021)
David Stockton ... cinematographer (3 episodes, 2020-2021)
Aaron Wardwell ... Best boy grip (3 episodes, 2020)
Nicholas Fry ... digital imaging technician: second unit (3 episodes, 2021)
Dylan Goss ... aerial director of photography (2 episodes, 2020-2021)
Andrew Greule ... grip (2 episodes, 2020-2021)
Tk Wu ... rigging electrician (2 episodes, 2021)
Coenraad Been ... camera trainee (1 episode, 2020)
Nikolas Bradfield ... lighting technician (1 episode, 2020)
Lee J. Buckley ... technodolly operator (1 episode, 2020)
Keith Colodny ... camera operator (1 episode, 2020)
Eric Dvorsky ... aerial camera technician (1 episode, 2020)
Michael Gillooly ... lighting technician (1 episode, 2020)
Jon Graham ... aerial drone pilot / aerial drone pilot ny unit (1 episode, 2020)
Richard Macdonald ... rigging electrics best boy (1 episode, 2020)
Andrei Mignea ... rigging grip (1 episode, 2020)
Andrew Peister ... drone technician: ny unit (1 episode, 2020)
Dean Reca ... key grip (1 episode, 2020)
Kat Ruston ... lighting 2nd unit: day player (1 episode, 2020)
Jeremy Settles ... rigging grip (1 episode, 2020)
Robert D. Starling ... aerial drone pilot (1 episode, 2020)
Andrew Kearney ... Key Rigging Grip (1 episode, 2021)
Patricia Pemberton ... lighting technician (1 episode, 2021)
Vance Vegas Salvalaggio ... console programmer/operator: second unit (1 episode, 2021)

Series Casting Department 

Holly Dorff ... adr voice casting (9 episodes, 2020-2021)
Alicia Scott ... extras casting (9 episodes, 2020-2021)
Stephanie Townsend ... casting associate (9 episodes, 2020-2021)
Brigitte Whitmire ... casting assistant (9 episodes, 2020-2021)
Leeba Zakharov ... casting associate (9 episodes, 2020-2021)

Series Costume and Wardrobe Department 

John Mark Hostetler ... costumer (9 episodes, 2020-2021)
Allison Klein ... Researcher (9 episodes, 2020-2021)
Terry Pitts ... Costume Illustrator (9 episodes, 2020-2021)
Mackenzie Serin ... buyer/set assistant (9 episodes, 2020-2021)
Thea Zahorouski ... truck costumer (9 episodes, 2020-2021)
Jacqueline Garvey ... costume coordinator (3 episodes, 2020-2021)
Marion Transetti ... Prep Costumer (3 episodes, 2020-2021)
Andrea Urra Moya ... prep costumer (1 episode, 2021)
Serena Inman ... key breakdown artist (uncredited) (9 episodes, 2020-2021)

Series Editorial Department 

Stratton Farrar ... Assistant Colorist (9 episodes, 2020-2021)
Sammy Hamed ... post-production coordinator (9 episodes, 2020-2021)
Abbey Jackloski ... post-production assistant (9 episodes, 2020-2021)
Laura Jans Fazio ... final colorist (9 episodes, 2020-2021)
Shaun Lavery ... assistant editor (9 episodes, 2020-2021)
Angel Lewis ... post producer (8 episodes, 2020-2021)
Rob Bonz ... editor (3 episodes, 2020-2021)
Marc Clark ... assistant editor (2 episodes, 2020-2021)
Emily Chiu ... assistant editor (1 episode, 2020)

Series Location Management 

Boris Detvaj ... assistant location manager (9 episodes, 2020-2021)
Matt Palmer ... location manager (9 episodes, 2020-2021)
Tonya Hartz ... location scout (4 episodes, 2020-2021)
Mitchell Gutman ... location manager (3 episodes, 2020-2021)
Eric Papa ... location scout (1 episode, 2020)

Series Script and Continuity Department 

Elspeth Grafton ... script supervisor: second unit (9 episodes, 2020-2021)
Ingrid Kenning ... script supervisor (9 episodes, 2020-2021)
Barry L. Caldwell ... script supervisor: Las Vegas unit (4 episodes, 2021)
Melissa Del Rosario ... assistant script supervisor: Las Vegas unit (4 episodes, 2021)
Penny Patrick ... additional script supervisor: Las Vegas unit (1 episode, 2021)

Series Transportation Department 

Andrew Anderson ... picture car coordinator (9 episodes, 2020-2021)
Manny DeMello ... transportation coordinator: las vegas unit (9 episodes, 2020-2021)
Steve Ellis ... picture car wrangler (9 episodes, 2020-2021)
Nick Riali ... DOT Admin: las vegas unit (9 episodes, 2020-2021)
Larry Yampolsky ... transportation coordinator (9 episodes, 2020-2021)
Chris Walden ... transportation coordinator: las vegas unit (5 episodes, 2021)
Robert Bourque ... bus driver (2 episodes, 2021)
Joel Tanzler ... Bus Logistics/Driver (1 episode, 2021)

Series Additional Crew 

Morgan Brady ... production coordinator (9 episodes, 2020-2021)
Shaun Burke ... script coordinator/clearance coordinator (9 episodes, 2020-2021)
Kerrigan Cartner ... Cast Assistant (9 episodes, 2020-2021)
Lindsey Ellis ... first assistant accountant (9 episodes, 2020-2021)
Rob Fournier ... Armourer (9 episodes, 2020-2021)
Pamela Gedeon ... office assistance (9 episodes, 2020-2021)
Alexander Gibson ... production assistant (9 episodes, 2020-2021)
Donna Glasser-Hancock ... Controller (9 episodes, 2020-2021)
Richard Graham ... assistant production coordinator (9 episodes, 2020-2021)
Payton Heuser ... craft service (9 episodes, 2020-2021)
Paul Jasper ... animal coordinator (9 episodes, 2020-2021)
Sam Marshall ... First Assistant Coordinator (9 episodes, 2020-2021)
Diana P. Mejia ... second assistant accountant (9 episodes, 2020-2021)
Paniz Nooran ... production assistant (9 episodes, 2020-2021)
Kirsten Ovstaas ... Associate Producer (9 episodes, 2020-2021)
Kimberly Robinson ... production accountant (9 episodes, 2020-2021)
Monica Rooney ... production assistant (9 episodes, 2020-2021)
Christina Seog ... props coordinator (9 episodes, 2020-2021)
Ric Walkington ... armourer (9 episodes, 2020-2021)
Jaidyn Griffin ... production assistant (8 episodes, 2020-2021)
Michelle Stefani ... production assistant (7 episodes, 2020-2021)
Cayla Christy ... production assistant (5 episodes, 2021)
Giampietro Balia ... production assistant (4 episodes, 2020-2021)
Chelsea Brown ... production assistant (4 episodes, 2020-2021)
Helen Nguyen ... Payroll Accountant (3 episodes, 2021)
Ani Vanoyan ... first assistant accountant (3 episodes, 2021)
Julianne Wilson ... Payroll Clerk (3 episodes, 2021)
Andrew Moore ... ASL Consultant (2 episodes, 2020-2021)
Tawni L. Duhamel ... production assistant (2 episodes, 2021)
Matt Hughes ... production accountant: Pixomondo (2 episodes, 2021)
Mark Anderson ... production assistant (1 episode, 2020)
Hunter Edmundson ... production assistant (1 episode, 2020)
Terrence Lee ... set medic: NY unit (1 episode, 2020)
Derek Carlson ... production assistant (1 episode, 2021)
Amanda Cutting ... intimacy coordinator (1 episode, 2021)
Gideon Hogan ... production assistant (1 episode, 2021)
Troy James Miller ... titles producer: Filmograph (1 episode, 2021)
Tom Motz ... First Aid Craft Service (1 episode, 2021)
Sat Sidhu ... Studio Teacher (1 episode, 2021)
Talon Vaillancourt ... production assistant (1 episode, 2021)
J. Stuart ... creative executive (unknown episodes)
Kimberley Black ... trainee assistant location manager (uncredited) (3 episodes, 2020-2021)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed