Poster

Black Panther ()


Reference View | Change View


T'Challa, heir to the hidden but advanced kingdom of Wakanda, must step forward to lead his people into a new future and must confront a challenger from his country's past.

Director:
Awards:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
T'Challa / Black Panther
...
Erik Killmonger
...
Nakia
...
Okoye
...
Everett K. Ross
...
W'Kabi
...
Shuri
...
M'Baku
...
N'Jobu
...
Ramonda
...
Zuri
...
Ulysses Klaue
...
Ayo
...
T'Chaka
...
Limbani
...
Linda
...
River Tribe Elder
...
Mining Tribe Elder
...
Merchant Tribe Elder
...
Border Tribe Elder
...
Dora Milaje
...
Dora Milaje (as Marija Abney)
...
Dora Milaje
...
Dora Milaje
...
Dora Milaje
...
Dora Milaje
...
Dora Milaje
...
Shaman
...
Thirsty Gambler
...
Young T'Chaka
...
Young T'Challa
...
James / Young Zuri
...
Dora Milaje (1992)
...
Dora Milaje (1992)
Lucy Hockings ...
BBC Reporter
...
Militant Leader
...
Young Militant
Jermaine Holt ...
Driver (as Jermain 'JT' Holt)
...
Cargo Truck Militant (as Dominique Smith)
...
Nigerian Militant #1 (as Jay Lynch)
...
Nigerian Militant #2
...
Nigerian Woman #1
...
Nigerian Woman #2
...
Museum Director
...
Security Guard
...
Young Killmonger
...
Jabari Fisherman
...
South African Tough
...
Elderly Woman
...
Dealer
...
CIA Agent
...
French Ambassador
Alex Riley Hughes ...
Basketball Kid (1992) (as Alex C. Riley Hughes)
...
Basketball Kid (1992)
Shamel Heath ...
Basketball Kid (1992)
...
Hot Dog Kid
...
Young Oakland Kid (as Alex Hibbert)
...
Oakland Kid
...
Oakland Kid
Thabo Moropane ...
Wakandan Child
Zani Mogodi ...
Wakandan Child
...
Jabari Woman
...
Griot (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Joseph Akharoh Jr. ...
Citizen of Wakanda (uncredited)
Ron Alexander ...
Kings Guard Warrior (uncredited)
...
UN Reporter (uncredited)
Rodney Luis Aquino ...
Oakland, California Pedestrian (uncredited)
Tobias Armand ...
Warrior (uncredited)
...
Merchant Tribe Warrior (uncredited)
...
Museum Security Guard (uncredited)
...
Dora Milaje (uncredited)
...
Older Woman (uncredited)
Michael Bitten ...
Playground Kid (uncredited)
Maiya Boyd ...
Museum School Child (uncredited)
...
Jabari Warrior (uncredited)
...
Border Tribewoman (uncredited)
...
Casino Guest (uncredited)
Buddy Cannon ...
U. N. Official (uncredited)
...
UN Security Guard (uncredited)
...
Merchant (uncredited)
Michael R. Ciminna ...
Security Guard (uncredited)
Byron Coolie ...
Wakandan (uncredited)
...
Museum Guard (uncredited)
...
Field Trip Kid (uncredited)
Ibrahim Dumbuya ...
Kings Guard (uncredited)
...
Citizen of Wakanda (uncredited)
...
Paramedic (uncredited)
Jacob Evans ...
Photographer (uncredited)
Kinley Fleurejuste ...
Uptown Patron (uncredited)
Denitra Gaines ...
Wakandan (uncredited)
...
Actor (uncredited)
John Gettier ...
UN Security Guard (uncredited)
Tahseen Ghauri ...
U.N. Official (uncredited)
Raenen Golez ...
Casino Patron (uncredited)
Emelita T. Gonzalez ...
UN Philippine Represenitive (uncredited)
...
Fish Market Shopper (uncredited)
...
Warrior (uncredited)
Donja Harper ...
Border Tribe (uncredited)
...
United Nations Council Member (uncredited)
Maxwell Highsmith ...
River Tribe Member (uncredited)
Rabon Hutcherson ...
Border Tribe (uncredited)
...
Young Nakia (uncredited)
...
Jabari Warrior (uncredited)
...
Wakanda Citizen (uncredited)
Maritalyn Koulebetouba ...
Wakandan (uncredited)
...
Border Tribesman (uncredited)
Perry Lance ...
Pedestrian (uncredited)
Demetri Landell ...
Wakanda Tribe (uncredited)
...
Casino Dealer (uncredited)
Alona Leoine ...
School Child / Playground Kid (uncredited)
...
Mining Tribe (uncredited)
...
Jabari Warrior (uncredited)
Fernando A. Mico ...
Casino Patron (uncredited)
...
Border Tribe (uncredited)
...
Border Tribe Warrior (uncredited)
Timothy D. Montjoy ...
Ambassador Aide (uncredited)
Joel Nathaniel ...
Tourist (uncredited)
Bradley Newcomer ...
UN Ambassador (uncredited)
...
Kings Guard (uncredited)
...
Bueze (uncredited)
Tari Omoro ...
Jabari Drummer (uncredited)
Kingsley Onwu ...
Young Shaman (uncredited)
...
Jabari Warrior (uncredited)
Che'valier Paul ...
U.N. Press Member (uncredited)
Isaac Phillips ...
Mining Tribe #2 (uncredited)
...
Kings Guard (uncredited)
Leo De Rivera ...
Casino Bartender (uncredited)
...
Oakland California Pedestrian (uncredited)
Michael Christopher Rodney ...
Kings Guard (uncredited)
...
U.N. Delegate (uncredited)
...
Korean CIA Agent / Coffee Girl (uncredited)
Matteo Spears Satriano ...
English Schoolboy (uncredited)
...
Merchant Tribe (uncredited)
Patti Schellhaas ...
Casino Player (uncredited)
...
Jabari Drummer (uncredited)
...
U.N. Official / Translator (uncredited)
...
Casino Guest (uncredited)
...
Bucky Barnes (uncredited)
...
Photographer (uncredited)
...
UN Press Reporter (uncredited)
William Walker ...
Museum Security Guard (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
...
Korean Market Shopper (uncredited)
...
Border Tribe Warrior (uncredited)

Directed by

Edit
Ryan Coogler ... (directed by)

Written by

Edit
Ryan Coogler ... (written by) &
Joe Robert Cole ... (written by)
 
Stan Lee ... (based on the Marvel comics by)
Jack Kirby ... (based on the Marvel Comics by)

Produced by

Edit
Victoria Alonso ... executive producer
Jeffrey Chernov ... executive producer
Louis D'Esposito ... executive producer
Kevin Feige ... producer (produced by) (p.g.a.)
David J. Grant ... co-producer
Genevieve Hofmeyr ... line producer: South Africa
Danny 'Yun Tae' Kang ... line producer: South Korea
Stan Lee ... executive producer
Nate Moore ... executive producer

Music by

Edit
Ludwig Göransson ... (music by)

Cinematography by

Edit
Rachel Morrison ... director of photography

Film Editing by

Edit
Debbie Berman ... (edited by)
Michael P. Shawver ... (edited by)

Editorial Department

Edit
Milton Adamou ... stereoscopic post executive: Deluxe 3D Stereo D
Josie Azzam ... assistant editor
Joe Binford Jr. ... assistant editor
Claudia Castello ... additional editor
Stephen Ceci ... dailies producer
Peter Cromwell ... assistant editor: Legend 3D
Inëz Czymbor ... post-production assistant
Marc Dando ... executive producer
Jason Fabbro ... 3d video colorist
D.R. Farquharson ... digital cinema producer: Deluxe Technicolor Digital Cinema
Travis Flynn ... stereo finishing artist/colorist
Maxine Gervais ... supervising finishing artist
Fergus Hally ... colorist: dailies
Andrew Hegele ... trailer editor
Laura Holeman ... digital intermediate producer
Erik Kaufmann ... digital intermediate editor
Kayley Kemp ... post-production assistant
Adam Kimmerlin ... first assistant editor
Anna Luna ... post-production assistant
Stephan Marliss ... dailies operator
Gray Marshall ... finishing artist
Julian McDougald ... home video producer: technicolor
Wayan Blue Palmieri ... stereoscopic editor
Jeff Pantaleo ... senior associate finishing artist
Steven Pristin ... assistant editor
Dylan Quirt ... first assistant editor
Patrick Ready ... executive producer: SHED
Bob Schneider ... senior finishing editor
Phelicia Sperrazzo ... marketing editor
Jessica T. Stone ... digital intermediate client services coordinator
Craig Tanner ... marketing editor
Matthew Tomlinson ... imaging scientist
W. Kale Whorton ... assistant editor
Miriam Alvarez ... assistant stereo editor: Stereo D (uncredited)

Casting By

Edit
Sarah Finn ... (casting by) (as Sarah Halley Finn)

Production Design by

Edit
Hannah Beachler

Art Direction by

Edit
Jason T. Clark
Joseph Hiura
Alan Hook ... supervising art director
Alex McCarroll
Jay Pelissier
Jesse Rosenthal

Set Decoration by

Edit
Jay Hart

Costume Design by

Edit
Ruth E. Carter ... (as Ruth Carter)

Makeup Department

Edit
Richard Alonzo ... makeup artist (as Richie Alonzo)
Louisa V. Anthony ... hair stylist
Maurice Beaman ... hair stylist
Bryan Blair ... lab technician
Shutchai Tym Buacharern ... makeup artist (as Tym Buacharern)
Cynthia L. Chapman ... background hair coordinator (as Cynthia Chapman)
Sangmi Choi ... hair stylist: South Korea / makeup artist: South Korea
Sheila Cyphers-Leake ... hair department head: additional photography
Chris Diamantides ... makeup artist
Ken Diaz ... assistant makeup department head
Deidra Dixon ... hair stylist
Bailey Domke ... makeup artist: South Korea
Christopher Evitt ... lab technician
Kimberly Felix ... makeup artist (as Kimberly Burke)
Camille Friend ... hair department head
Katrina Goodwin ... hair production assistant
John Halfmann ... lab technician
Cindy Harlow ... makeup coordinator
Joel Harlow ... makeup department head
Nicki Harris ... contact lens technician
Kyungsun Kim ... hair stylist: South Korea / makeup artist: South Korea
Gil Liberto ... lab technician
Hagen Linss ... makeup artist
Leonard MacDonald ... makeup artist
Heather Mages ... makeup artist
Cass McClure ... makeup artist
Ashley McGuire ... makeup artist
Jaime Leigh McIntosh ... key hair stylist
Scott Oliveira ... makeup production assistant
Joey Orosco ... makeup sculptor
Victor Paz ... barber
Sian Richards ... makeup artist
Joshua Saks ... silicone department supervisor
Duane Saylor ... background makeup supervisor
Aida Scuffle ... makeup artist
Matthew Silva ... background makeup supervisor (as Matthew Ryan Silva)
Adam Walls ... makeup artist: South Korea
Haile Werntz ... makeup production assistant
LuAndra Whitehurst ... makeup artist
Rebecca Woodfork ... key hair stylist: additional photography
Roy Wooley ... makeup artist
Nikki Wright ... hair stylist
Kentaro Yano ... makeup artist / tattoo illustrator
Lance Aldredge ... hair stylist (uncredited)
Ellen Arden ... makeup artist (uncredited)
Jared Bowen ... additional makeup artist (uncredited)
Leay Cangelosi ... hair stylist (uncredited)
Ashleigh Chavis ... makeup artist (uncredited)
Gigi Collins ... makeup artist (uncredited)
Emily Coughlin ... makeup artist (uncredited)
Jessica Craig ... second unit makeup artist (uncredited)
Nancy Cummings ... makeup artist (uncredited)
Laura Dandridge ... makeup artist (uncredited)
Melanie Deforrest ... makeup artist (uncredited)
Benji Dove ... makeup artist (uncredited)
Selena Evans-Miller ... makeup artist (uncredited)
Kimberly Felix ... makeup artist (uncredited)
Jay Ferrara ... hair stylist (uncredited)
Addison Foreman ... makeup artist (uncredited)
Andy Fowler ... makeup artist (uncredited)
André Freitas ... special makeup effects artist (uncredited)
Vincent Gideon ... hair stylist (uncredited)
Sarah Graham ... makeup artist (uncredited)
Jennifer Jane ... hair stylist (uncredited)
Natalie Johnson ... makeup artist (uncredited)
Sandye Kaye ... makeup artist (uncredited)
Jonah Levy ... additional makeup artist: BG (uncredited)
Michele Lewis ... makeup artist (uncredited)
Para Malden ... makeup artist (uncredited)
Stevie Martin ... makeup artist (uncredited)
Devin Shayla Morales ... makeup artist (uncredited)
Tracey Moss ... hair stylist (uncredited)
Joseph Negrete ... hair stylist (uncredited)
Jennifer Nieman ... makeup artist (uncredited)
Ralph A. Ochoa ... hair stylist (uncredited)
Ashley Pleger ... makeup artist (uncredited)
Ren Rohling ... makeup artist (uncredited)
Mark James Ross ... makeup artist (uncredited)
Matt Sprunger ... additional makeup artist (uncredited)
Keitric Starks ... makeup artist (uncredited)
Kaylee Swisher ... makeup artist (uncredited)
Khanh Trance ... special makeup effects hair (uncredited)
Jordan Venetis ... assistant makeup artist (uncredited)
Jennifer Wilson ... hair stylist (uncredited)

Production Management

Edit
Paddy Cullen ... additional photography
Douglas Dresser ... production supervisor: Korea Action Unit
Lathiem Groenmeyer ... production manager: south africa
Teodora Ilie ... assistant production manager
Ashish Kukian ... production manager
Louis Polak ... production supervisor: Stereo D
Helen Pollak ... unit production manager
Andrew Lee Ross ... production manager: VFX Africa
Christopher Russell ... Post Production Executive
Steven S. Shapiro ... production technology executive
Sainath Shinde ... production manager
Scott Thaler ... unit production manager: Korea Action Unit
Jesse Torres ... post production executive
Nancy Valle ... post-production supervisor
Jason Zorigian ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Mark E. Brown ... second second assistant director
Scott David Brown ... second second assistant director
Josy Capkun ... key second assistant director
Amanda Carrara ... second second assistant director: additional photography
Catherine A. Cospelich ... additional second assistant director: additional photography
Julie Cummings ... second assistant director: additional photography
Sadie Paige DeRosa ... additional second assistant director: additional photography (as Sadie Paige Barton)
Andy Gill ... second unit director
Jeff Hubbard ... second second assistant director: south korea
Nathan Kimball ... second second assistant director
Danielle King ... addl second assistant director
Jayson Merrill ... first assistant director: second unit-additional photography
Ryan J. Pezdirc ... additional second assistant director: second unit Atlanta
Douglas Plasse ... first assistant director: second unit Atlanta
Darrin Prescott ... second unit director
Kate Pulley ... additional second assistant director
Christopher T. Sadler ... second assistant director: South Korea
Lisa C. Satriano ... first assistant director (as Lisa Satriano)
Megan Schmidt ... second assistant director: second unit Atlanta
Matthew D. Smith ... additional photography
James Edward Tilden ... second second assistant director: second unit, Atlanta
Cody Williams ... 2nd Unit
Marvin Williams ... first assistant director: second unit

Art Department

Edit
Khairul Ahmed ... designer: Perception / graphic designer
Brett Andrews ... prop master: second unit
Doug Appleton ... vfx supervisor: perception
Marlie Arnold ... assistant art director
C. Scott Baker ... set designer
Michael Q. Banks ... carpenter
David Baptiste ... labour
Pedro Barquin ... greens on set foreman
Brian Benavides ... carpenter forman
Sarena Bhargava ... lead sculptor
Kelsey Brennan ... art assistant
Maxwell Britton ... set dresser
Richard K. Buoen ... Conceptual Artist
Wesley Burt ... concept artist
Greg John Callas ... construction coordinator
Sam Carter ... set dresser
Maria Elia Castro ... art department coordinator: additional photography
Robert Lee Church ... greensman
Brent Cloud ... set dresser
Jack Cornelius ... gang boss
Nick S. Cross ... set designer
Mick Cummings ... set decoration buyer
Eric Daly ... senior producer: perception
Raniero Daza ... prop maker gang boss
Jeffrey DeBell ... greens coordinator
Mallory DeGolian ... food stylist
Philip DeVay ... assistant construction accountant
Patrick Dunn-Baker ... set designer
Molly Ebner ... set decoration assistant
Nicole Eldredge ... set dressing gang boss
Melissa Encinas ... junior illustrator
Dan Engle ... concept model maker
Scot Erb ... senior model maker
Zachary Fannin ... graphic designer
Kasra Farahani ... concept artist
Bryan Felty ... art director additional photography
Francesco Ferrara ... paint foreman
Matthew Lee Flory ... fabrication shop foreman
Sven Fodale ... Propmaker Foreman
Sarah Forrest ... set designer
Daniel B. Foster ... setdec gang boss
Anthony Francisco ... visual development concept illustration
Daniel Frank ... assistant art director / digital set designer
Chad S. Frey ... set designer
Rodney Fuentebella ... concept illustrator
John Galbreath ... construction medic
Russ Gautier ... design supervisor: perception
Cary Goen ... greens gang boss
Danny Gonzalez ... principal/founder: perception
Bradley Good ... assistant property master (as Brad Good)
Steven K. Greer ... set dresser
Clark Grimes ... props
Charlie Guanci III ... assistant props
Dawna Hammond ... construction foreman
Jason Dock Harrell ... set dresser
Kemper Harris ... props
Todd Harris ... storyboard artist
Brock Helfer ... set dressing foreman
Terry Hill ... set dresser
Hannah M. Hinkel ... assistant property master
Guy Hoffner ... construction foreman
Aimee Holmberg ... fabricator
David James ... sculptor
Scott Johnson ... set dresser
Ian Joyner ... concept illustrator
Ariel R. Kaplan ... assistant props: reshoots
Carol Kiefer ... art department coordinator
Lisa M. Kittredge-Rodriguez ... construction auditor
Kenji Kondo ... set dressing shop supervisor
Mayumi Konishi-Valentine ... set designer
Vance Kovacs ... conceptual artist
Tani Kunitake ... illustrator
April LaBranche ... set decoration coordinator
Fabian Lacey ... concept illustrator
Blade Ladish ... set dresser
Jessica Lang ... set dresser
Jeremy Lasky ... principal/founder: perception
John LePore ... principal/chief creative: perception
Andrew H. Leung ... concept artist
Konrad Lewis ... on set dresser
Anthony Liberatore ... storyboard & animatic artist
Christine Mahuna ... sculptor
Jerad Marantz ... concept artist
Steve Mckean ... scenic artist
Frank Mckeever ... fabricator
Ryan Meinerding ... head of visual development
Sebastian Meyer ... concept illustrator
Dan Milligan ... storyboard artist
Justin Molush ... lead animator: perception
John Naehrlich ... leadman
Till Nowak ... concept artist
Andy Park ... concept illustrator
Graham Dane Parker ... greensman
Bhakti Patel ... designer / animator
Andrew Petrotta ... property master
Ashley Phillips ... associate producer: perception nyc
Jose F. Pineda Garcia ... prop master gang boss
Garcia Jose Pineda ... prop/set maker
Jose F. Garcia Pineda ... gang boss: set / prop maker
Manuel Plank-Jorge ... concept artist
Norah Plum ... sculptor
Vicki Pui ... concept artist
Zane Reichert ... art assistant
Raj Rihal ... concept artist
Jaime Rosegren ... on set dresser: second unit / set dresser
Adam Wesley Ross ... concept sculptor
James Rothwell ... animatic artist
Marco Rubeo ... set designer
Brandon Sadler ... mural artist
Chris Samp ... Stand-by painter
Stephen Schirle ... concept artist
Mark Sexton ... storyboard artist
Brook Shafer ... gangboss
Dan Shoen ... carpenter
Marion Rex Smith ... set dresser
Victor Stech ... labor foreman
Tully Summers ... concept artist
Max Sweeney ... digital asset manager
Jackson Sze ... senior concept illustrator
Henrik Tamm ... visual development
Norman Thaler ... storyboard artist
Gary Damian Thomas ... storyboard artist
Shelby Treichler ... props
Nicholas Urbano ... art assistant
Diego Velasquez ... concept art
Kenneth Venghaus ... prop maker / prop/set maker
Joe Voltolin ... construction foreman
Darrell Warner ... Concept Artist
Chris Watson ... utility gangboss
Jordan Watts ... construction buyer
Joseph D. Weber ... set designer: additional photography
Heather West ... art department pa
Kevin Whatley ... carpenter
Cale Wilbanks ... art research
Jerome Wilga ... utility tech
Simeon Wilkins ... storyboard artist
Paul Zagorsky ... concept artist
Chris Zimmerman ... sign writer
Patrick Beals ... prop modeler (uncredited)
Erin Choroszylow ... prop assistant (uncredited)
Tony Stockert ... prop modeler (uncredited)

Sound Department

Edit
Dan Abrams ... Re-Recording Engineer: The Walt Disney Studios
Dawn Biro ... sound services manager: Walt Disney Studios
Tyler Blythe ... additional sound utility
Steve Boeddeker ... Re-Recording Mixer / supervising sound editor
Jonathan Borland ... sound effects editor (as Jon Borland)
Felipe Borrero ... sound mixer: additional photography
Jeanette Browning ... adr recordist (as Jeannette Browning)
Benjamin A. Burtt ... supervising sound editor
Esther Chae ... adr voice over
Scott Curtis ... foley mixer
Anthony De Francesco ... assistant supervising sound editor
Jorge Del Valle ... sound utility: additional
Peter J. Devlin ... sound mixer
Jessica Engel ... Post-Production Sound Accountant
Kim Foscato ... Dialogue/ ADR Supervisor
Chris Frazier ... sound design assistant
Akira Fukasawa ... additional photography: sound utility
Jeff Gersh ... adr mixer
Richard Gould ... foley editor
Julian Graham ... voice over artist
Dustin Green ... looping
Chris Gridley ... dialogue/adr editor
Niki Guluchi ... voice over artist
Jack Huang ... adr/voice talent
David C. Hughes ... sound designer
Ifeyinwa ... adr/voice talent
Doc Kane ... adr mixer
Jeff King ... Assistant Re-Recording Mixer
Jason C. Lewis ... 2nd boom operator
James Likowski ... foley editor (as Jim Likowski)
Mark Lindauer ... Re-Recording Engineer: The Walt Disney Studios
Colt Logan ... boom operator: day player
Brian Long ... engineering services
Josh Lowden ... general manager
Alexander Lowe ... pro tools playback: second unit
Anele Lundborg ... adr: voice recording (as Anele Morris)
Baron Matthieu ... boom operator: 2nd unit dailies
Edgar Meza ... I.T. Engineer
Tukise Mogoje ... ADR Mutiple Voices
Steve Morris ... Head of Engineering
Cheryl Nardi ... dialogue/adr editor
Jonathan Null ... Head of Production (as Jon Null)
Amaka Obiechie ... adr: voice recording
Ochuwa Oghie ... adr/voice talent
Georgina Elizabeth Okon ... adr voice/talent
Jason Oliver ... adr mixer
Greg Ortiz ... DVD Commentary mixer
Douglas Parker ... Re-Recording Mix Technician: The Walt Disney Studios (as Doug Parker)
David Peifer ... digital editorial support
Carrie Perry ... Scheduling
Mike Peters ... Post-Production Finance Manager
Marcus Petruska ... boom operator: second unit, day player
Eva Porter ... client services
Brandon Proctor ... Re-Recording Mixer
David Raymond ... boom operator
Shelley Roden ... foley artist
John Roesch ... foley artist
Brian Saunders ... vp sound post production: Walt Disney Studios
Tony Sereno ... Assistant Re-Recording Mixer
Ryan Stern ... Re-Recording Engineer: The Walt Disney Studios
Milos Stojanovic ... ADR Mixer
John Torrijos ... projectionist
Andy Winderbaum ... Re-Recording Engineer: The Walt Disney Studios
Michael Wynne ... pro tools playback / sound mixer: additional unit
Steve Boeddeker ... sound designer (uncredited)
Scott Cannizzaro ... adr mixer (uncredited)
Greg Crawford ... adr mixer (uncredited)
Jesse Dodd ... additional adr mixer (uncredited)
Danielle Dupre ... Assistant Re-Recording Mixer (uncredited)
Noah Katz ... engineering services (uncredited)
Edward Sutton ... adr recordist (uncredited)
Dave Wilson ... adr mixer (uncredited)
Denise Yarde ... sound mixer: dailey (uncredited)

Special Effects by

Edit
Ryan Amborn ... special effects technician
Alex Aucoin ... visual effects artist
David J. Barker ... pyro foreman
Craig Tex Barnett ... special effects foreman
Justin Bertges ... molding/casting: Quantum Creation FX
Bryan Brimecombe ... special effects technician
Charles Cooley ... special effects technician
Jerami Cruise ... specialty costumes
Cameron Davidson ... special effects technician
Matt Dengel ... special effects technician: reshoots
Dino Doane ... special effects
Scott Dwyer ... pyrotechnician
Cade Fall ... special effects technician
Allison Gainza ... special effects technician
Roxanne Gross ... special effects technician
Keith Owen Harris ... special effects technician
Kurt Harris ... special effects technician
Derek Hurd ... special effects technician
Lawrence Mercado ... special effects technician
Heidi Mistic ... special effects technician
Jesse Noel ... special effects coordinator
J. Michael O'Brien ... specialty costumes
Joshua Pinney ... special effects foreman
Katie Riggs ... special effects purchaser
Wayne Rowe ... special effects technician
Ric San Nicholas ... special effects (as 'Rico' San Nicholas)
John Stifanich ... special effects technician
Joel Studer ... special effects technician
Daniel Sudick ... special effects supervisor
Jeffrey G. Wicker ... special effects technician: pyrotechnics
Shawn Windisch ... special effects technician
Matt Wooddy ... special effects adminstrator
Ben Woodworth ... special effects paint supervisor

Visual Effects by

Edit
Melissa Abad ... production support: ILM
Carlos Acevedo ... fx td: Trixter
Tim Adams ... senior paint & roto artist: ScanlineVFX
James Adkins ... compositor: Scanline VFX
Brian Adler ... visual effects
Rohit Agarwal ... visual effects: double negative
Ankita Agrawal ... io coordinator: ScanlineVFX
Lydia Aguilar ... stereo compositor: Stereo D
Hector Aguirre ... visual effects artist
Adam Ahlgren ... visual effects artist: Ghost VFX
Zohaib Ahsan ... lighting td: ScanlineVFX
Rachel Ajorque ... fx td: luma pictures
Jordan Alaeddine ... crowd td: ScanlineVFX
Amer Alameddine ... rigging td: Method Studios
Ryan Albertson ... pipeline technical director
Dennis Albus ... fx pipeline td: Trixter
Anjel Alcaraz ... paint & compositing artist: Stereo D
Kaevski Aleksandar ... rotomation artist
Dale Alexander ... visual effects artist
Jon Alford ... previs artist: the third floor
Wasim Ali ... lead compositor
Casey Allen ... senior flame artist
Corey Allen ... senior paint artist: stereo d
Ryan Allen ... digital compositor
Tom Allen ... fx supervisor: luma pictures
Praveen Allu ... digital compositor
Venkata Allu ... compositor: ScanlineVFX
Kiril Altakov ... lighting td: Trixter
Sylvain Amblard ... visual effects artist: Ghost VFX
Mauricio Amezcua Arregui ... rotoscope lead: method studios
Ohkba Ameziane-Hassani ... senior digital groomer: Method Studios
Abhishek Amin ... look development td
Cody Amos ... fx artist: Luma Pictures
Jongjun An ... senior compositor: scanline vfx
Nicolas Anastassiou ... visual effects editor: ILM
Michael Anders ... stereo producer
Dane Anderson ... senior io technician: Legend
Matt Anderson ... digital artist: ILM
Raine Anderson ... texture supervisor: ILM
Martin Andersson ... cg artist: Storm Studios
Ivaylo Andonov ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Kris Andrews ... creature technical director
Brett Angelillis ... visual effects artist
Shawn Annets ... artist manager
Anoop.Ashokan ... paint & prep artist
Kelly Antaya ... lead roto/paint artist
Eduardo Anton ... compositor: Scanline VFX
Syed Arafath Apsar ... digital production manager: ScanlineVFX
Isabel Arboleya ... visual effects coordinator: double negative
Melanie Arevalo ... office management: RISE Visual Effects Studios
Josue Arias ... visual effects artist: digital domain
Paul Arion ... global head of layout: Double Negative
Jose Armengol ... vfx photographer
Joakim Arnesson ... lead digital artist: ILM
Fredrik Arntzen ... production: Storm Studios
Avi Arora ... qc artist
Jyoti Arora ... roto paint lead
Nicolas Arredondo ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Vfx Paint Artist ... visual effects artist: method studios
Prabesh Aryal ... stereo artist: Legend 3D
Subhan Saleem Asif ... fx artist: Luma Pictures
Jose Astacio ... virtual production lab lead: digital domain
Swapnil Attarde ... lighting technical director: double negative
Kenneth Au ... visual effects supervisor: Exceptional Minds
Joshua Aussem ... stereo artist
Heather Austin ... production support: ILM
Ando Avila ... matchmove artist: RISE Visual Effects Studios
Marie-Pier Avoine ... texture/look dev artist: Scanline VFX
Remus Avram ... pipeline engineer: Trixter
Guray Ayakur ... digital artist: ILM
Lin Ayetut ... digital artist: ILM
Friderieke Bach ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Tony Bacigalupi ... VFX Editor
Matthew Bacon ... compositor: luma pictures
Kenneth Bailey ... lighter: method studios
Dmitri Bajenov ... digital artist: ILM
Ayush Bajoria ... visual effects
Richard Baker ... stereo executive: Legend3D
Martin Balcerzak ... generalist: ScanlineVFX
Valdimar Baldvinsson ... cg artist: Storm Studios
Adam Balentine ... compositing supervisor: ScanlineVFX
Manuela Balk ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Philip Ballinger ... fx td: RISE Visual Effects Studios
Michael Balzer ... digital artist: ILM
Shayna Banaag ... visual effects coordinator
Pankaj Bandolia ... visual effects artist
Andrzej Bandurski ... fx td: Trixter
Sweta Banerjee ... lighting technical director: double negative
Gretchen Bangs ... visual effects artist
Aviv Bar-Ami ... visual effects artist
Anthony Barcelo ... senior compositor: Scanline VFX
H.R. Barnett ... stereo editorial: Legend 3D
Aaron Barr ... visual effects artist
Pharoah Barrett ... previs artist: the third floor
Andrew Barrie ... rotopaint show lead: Method Studios
Cristina Bartolome Pernas ... layout td
Shaun Bartoo ... integration artist
Sanyam Basran ... modeler
Sourabh Batra ... effects technical director
Matt Bauer ... lead previs artist
Geoffrey Baumann ... visual effects supervisor
Tracey Baxter ... production support: ILM
Owens Bazile ... fx td: method studios
Andy Bean ... visual effects artist
Mitchell Beaton ... stereoscopic compositor
Justin Beattie ... stereo artist
D.J. Becerral ... stereo compositor: Legend3D
Fritz Beck ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Brian Begun ... compositor: Scanline VFX
Jo Ann Cordero Belen ... senior compositor: method studios
Pedro Paulos Bellini ... rigger: Scanline VFX
Adam Bennink ... assistant production manager
Brian N. Bentley ... technical director
Lisa Beroud ... visual effects producer
Alessio Bertotti ... compositor: Trixter
Francis Bezooyen ... modeler
Nitesh Bhalerao ... compositor
Surbhi Bhangu ... stereo compositor
Jatin Bhavsar ... VFX department Production Manager: FX, Anim, Layout
Rachel Bianculli ... vfx production
Minar Bidaye ... animation lead: Double Negative
Jason Bidwell ... digital compositor: luma pictures
Kris Bieringa ... systems administrator: RISE Visual Effects Studios
Garret Biles ... modeler & texture artist: Method Studios
Jürgen Bilstein ... modeler: Trixter
Babak Bina ... character artist
Davide Binello ... matte painter
Yves Bischoff ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Sean Bittinger ... digital artist: Industrial Light & Magic
Xavier Blackwell ... digital artist: ILM
Jorge Bobadilla Jr. ... digital artist: ILM
Joao Bogossian ... compositor
Lucian Boicu ... compositor
Ioan Boieriu ... cg supervisor: ScanlineVFX
Julia Boldt ... office manager: RISE Visual Effects Studios
Charlie Bolwell ... vfx production manager
Michael Bomagat ... animator: Double Negative
Jason Bomstein ... stereoscopic supervisor
Alex Bonacci ... stereo compositor
Konstantin Borchert ... compositor: Trixter
Randy Bosh ... digital effects
Anne Bot ... depth artist
Karessa Bowens ... production support: ILM
Jamie Bowers ... texture painter: method studios
Matt Bowler ... cyber scanning services: Clear Angle Studios
Christine Boy ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Kirstin Bradfield ... digital compositor: ILM
Kristoffer Brady ... designer: Cantina Creative
Jon Bragado ... layout td: Method Studios
James Braid ... technology: Scanline VFX
Stefan Brand ... fx td: Trixter
Alex Branton ... pipeline supervisor
Marissa Braun ... culture team: luma pictures
Crystal Bretz ... modeling/texturing artist: method studios
Lee Briggs ... visual effects producer: ILM
Lucas Brinkman ... layout td: Method Studios
Dan Brittain ... digital compositor
Margaret Brooks ... roto, paint, comp artist
Andy Brown ... visual effects supervisor: Method Studios
Georgie Brown ... junior digital coordinator: luma pictures
Erik Bruhwiler ... digital compositor
Justin Brunett ... animator: Luma Pictures
Tom Bruno ... previs/postvis artist
Daniel Bryant ... compositor: ScanlineVFX
Ragnar Brynjúlfsson ... cg artist: Storm Studios
Felix Bucella ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios
Ole Bukowsky ... visual effects artist: Ghost VFX
Matthew Bullock ... lead modeller: Scanline VFX
Nimoul Nims Bun ... Senior Creature TD
Lersak Bunupuradah ... modeling supervisor: Method Studios
Dominik Burbaum ... rigger: Trixter
Cuco Bures ... senior nuke technical director (as Jaime Burés Cuco)
Kaitlen Burns ... qc artist
Jake Burstein ... build td
Anita Börcsök ... digital matte painter: RISE Visual Effects Studios
Elizer Cabais ... stereo artist: Legend 3D
Gem Ronn Cadiz ... digital artist: ILM
Caitlin Campbell ... stereo coordinator: Legend
Nicole Campbell ... depth artist
Alexandre Cancado ... cg supervisor: luma pictures
Tiago Caribe ... render technician: Method Studios
Christopher Gonzalez Caro ... digital matte painter
Saskia Carolan ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Alex Carr ... digital production manager
Alex Carr ... digital production manager
Angel Carrasco ... lighting td
Jessica Carrington ... visual effects coordinator
Yeri Casanova ... vfx coordinator: ScanlineVFX
Christina Caspers-Roemer ... production secretary: Trixter
John Cassella ... senior fx technical director: Luma Pictures
Christian Castaneda ... digital compositor: ILM
Alex Castillo ... technology: ILM
Enrique Sandoval Castro ... compositor: Scanline VFX
Sarah Cave ... visual effects coordinator
David Cañas ... lighting artist: luma pictures
David Hernandez Ceciliano ... fx artist: Ghost VFX
Alexander Cederlund ... modeler: Ghost VFX
Joe Censoplano ... lighting & compositing artist: Luma Pictures
Ieva Cerps ... stereo compositor
Craig Cesareo ... head of pipeline: Legend
Christopher Chaber ... visual effects coordinator: RISE Visual Effects Studios
Julien Chagnon-Zimmerly ... element qc: Legend 3D
Yinghao Chai ... model/texture artist: luma pictures
Adeline Chan ... compositor: Scanline VFX
Charmaine Chan ... digital compositor: ILM
Miguel Chan ... tracking & matchmove
Viki Chan ... on-set lead: Korea unit
Yashvhanth Chandrasekaran ... digital compositor
Kai Chang ... digital artist: ILM
Petar Chardakov ... matchmove artist: Double Negative
François Chardavoine ... executive staff: ILM
Ankur Chaudhary ... show td: method studios
Saket Chaudhary ... visual effects coordinator
Sneha Chavan ... digital compositor: visual effects
Rajat Chawla ... Stereo qc artist
Meagan Chechalk ... stereo production coordinator
Amelia Chenoweth ... digital artist: ILM
Betty Cheong ... stereo compositor: Legend 3D
Lisa Cherry ... production support: ILM
Louise Chevrier ... visual effects artist: Ghost VFX
Gabriel Chifor ... paint and rotoscope artist: ScanlineVFX Munich
Jesse James Chisholm ... visual effects supervisor: additional
HyunJin Cho ... Layout Artist: Industrial Light & Magic
Milind Chogle ... lighting td
Donny Choi ... lead roto/paint: ScanlineVFX
Jean Choi ... visual effects artist
Jung-Yoon Choi ... digital artist: ILM
Laurence Chong ... matchmove artist: Method studios
Russell Chou ... digital artist: ILM
Santosh Choudhary ... digital compositor
Zaria Chowdhury ... depth artist Stereo D
Bradley Chowning ... Nuke Stereoscopic Trainer/3D Tracking
Jimmy Max Christensen ... visual effects: Ghost VFX
Kenneth Chua ... matchmove artist: scanline vfx
Marvin Chua ... lighting artist
Johnson Chuang ... fx artist: Method Studios
Alan Chuck ... Artist Manager
Ngan Chung ... lead animator: luma pictures
Geoff Ciccarel ... previs artist: the third floor
Geoff Ciccarelli ... previs artists: The Third Floor Inc
Vincent Cirelli ... sr visual effects supervisor: Luma Pictures
Joseph Civitate ... digital artist
Jimi Clark ... department manager roto/paint & outsource
Andrew Clarke ... matte painter: luma pictures
Erik Classen ... digital compositor
Jessica Clifton ... matchmove artist: ScanlineVFX
James Clowater ... lead stereo artist: Stereo D
Gregory Coelho ... modeler/texture artist: Scanline VFX
Jesse Cohen ... roto/paint/comp/tech artist: Luma Pictures
Robert Cohen ... technical coordinator: luma pictures
Nick Coker ... previs editor
Zachary Coker ... visual effects data wrangler
Michael Coldewey ... vfx executive producer: Trixter
Janice Barlow Collier ... pipeline technical assistant: Mammal Studios
Viktor Colling ... visual effects artist: Ghost VFX
Andrew M. Collins ... digital artist / matchmove artist: luma pictures
Aaron Colman-Hayes ... 3d modeler and texture artist: luma pictures
David Connely ... senior scanning 3d artist: clear angle studios
Shane Cook ... compositor: ScanlineVFX / lead compositor: Scanline VFX
Lyle Cooley ... crowd supervisor: ScanlineVFX
Michael Corcoran ... creature supervisor
Irene Cordero ... previs artist: the third floor
Matt Cordero ... digital artist
Aaron Cornwall ... visual effects assistant
Louis Corr ... compositor
Tony Cosgrove ... visual effects artist: double negative
Danielle Costa ... visual effects executive
Mirela Costache ... hr manager: RISE Visual Effects Studios
Ryan Coster ... effects artist
Aurelie Couble ... roto paint artist
Kevin Couture ... lighting technical director: ILM
Mathew Cowie ... animation supervisor: ILM
David Crane ... stereoscopic compositor
Nick Crew ... head of 2d: Scanline VFX
Robert Crowther ... systems admin: ScanlineVFX
Sheri Cruz ... digital artist
Tamas Csordas ... digital matte painter
Scott Cullen ... previs and postvis artist
Elliesse Cuniff ... production coordinator
Graham Cunningham ... stereo artist
Sanchia Currie ... vfx production manager: Trixter
Sean Cushing ... visual effects executive producer: Cantina Creative
Noelle Cyr ... Stereo Manager: Stereo D
Mark D. Ferguson ... compositing department coordinator
Josh Dagg ... visual effects supervisor: for exceptional minds [us]
Onkar Ashok Dahare ... Fx TD
Subhash Dalke ... VFX Lighting artist
Ashish Dani ... senior environment technical director: Scanline VFX
Philipp Danner ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Billy Dao ... animator: Luma Pictures
Lance Darden ... previs artist: the third floor
Francesca Dare ... compositor: Dneg
Varuna Darensbourg ... finaling supervisor: Stereo D
Cory Darough-Hardekopf ... digital modeler: Method Studios
Dylan Dass ... stereo compositor: Legend3d
Heather Davis Baker ... digital compositor
Stephen Davis ... roto/paint supervisor: ScanlineVFX
Lalit Madhukar Dawale ... visual effects
Jaroslaw Dawidziuk ... fx td: Trixter
Gayanath Dayasundara ... digital compositor
Jose L. De Juan ... visual effects
Ben De Luca ... head of it: Trixter
Cristiano De Matos ... stereoscopic compositor/paint artist: stereo d
Claire Pereira de Souza ... compositor
Bharat De ... DFX supervisor
Chris Debski ... cg artist: RISE Visual Effects Studios (as Krzysztof Debski)
Jake Dee-McKoy ... senior production coordinator: Stereo D
Elise Deglau ... visual effects artist
Vance Dehne ... roto/paint artist
Eric Deinzer ... compositing supervisor: method studios
Christian Deiß ... pipeline supervisor: Scanline VFX
Marianne Del Rosario ... stereo compositor: Stereo D
Leonardo Delaney ... stereo compositor: Legend 3D
Adrien Delecroix ... matchmove artist: Trixter
Natalie Delfs ... layout: Tracking: and Matchmove Artist
Quimet Delgado ... senior matte painter: luma pictures
Mark Derksen ... digital compositor
Greg Derochie ... compositor
David Derwin ... fx artist: method studios
Lalit b Desai ... digital compositor
Nikhil Deshmukh ... senior animator
Kunal Deshpande ... FX & Crowd TD
Varadarajan Desikan ... element qc artist: Stereo D
Brad Desjardins ... production support technician: Legend 3D
Vuk Despotovic ... element qc coordinator: Stereo D
Santosh Kumar Dey ... Matchmove Lead: Double Neagtive
Souvik Dey ... Vfx Lookdev Lead
Pranay Dharmapuri ... model td: double negative
Robert Diaz ... animator: ScanlineVFX
Rickard Didriksson ... visual effects artist: Ghost VFX
Timothy Diem ... stereo compositor: Legend 3D
Mario Dietz ... visual effects coordinator: RISE Visual Effects Studios
Michael Dillon ... di producer
Linda Dimaculangan ... office administrator: Scanline VFX
Rod Dimayuga ... animator
Andrei Dimitriu ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Ernest Dios ... compositor: Trixter
Emmanuele Diotti ... digital compositor: Luma Pictures
Gawade Dipti ... visual effects: fx td
Sachin Divkar ... texture artist: double negative
Van Le Do ... visual effects production manager
Marian Dobrunz ... hr manager: RISE Visual Effects Studios
Andrew Dohan ... digital compositor
Michael Dohne ... compositing supervisor: Trixter
Belen Sousa Domínguez ... animator: Trixter
Andrea Dongo ... character modeler: Scanline VFX
Manuel Dongowski ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Jeff Doran ... digital artist
Robert Dorris ... digital artist
Colin Dorssers ... stereo compositor: Legend 3D
Ashley Doss ... production support: ILM
Ian Doss ... on set lead
Brett Dowler ... visual effects producer: method studios
Craig Dowsett ... digital artist
Kristen Drewski ... visual effects coordinator
Alex Drinkall ... senior capture technician: Clear Angle Studios
Chems Eddine Drouich ... modeler: ScanlineVFX
Olivier Dubard ... concept artist
Jimmy Duda ... concept artist: Trixter (as Przemek Duda)
Andrew Dugan ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Loa Mayra Dumong ... fx td: RISE Visual Effects Studios
Moriba Duncan ... generalist: ScanlineVFX
Kalene Dunsmoor ... texture artist
Hugo Durand-Mermet ... compositor: Trixter
Ryan Dutour ... digital compositor
William Dwelly ... layout technical director: Scanline VFX
Santosh Dwivedi ... lighting td: Double Negative
Edgar Díaz ... roto/paint: Scanline VFX
Ümit Dönmez ... senior animator: Trixter
Abdullah Ecirli ... digital compositor
Mattias Edström ... cg artist: Storm Studios
Christopher Edwards ... executive producer: the third floor
Richard Edwards ... stereo producer: Double Negative
Michael Eichner ... fx td: RISE Visual Effects Studios
Andrew Eick ... visual effects producer: Stereo D
Oliver Eikhoff ... visual effects editor: ScanlineVFX Munich
Stephen Eisenmann ... digital artist
Jennifer Eldracher ... stereo artist
David Elices ... digital compositor
Lars Ellingbø ... cg artist: Storm Studios
Hunter Elliott ... visual effects coordinator
Sebastian Elsner ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios
James Elster ... digital compositor
Tim Emeis ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Arlend Engar ... lead generalist: ScanlineVFX
Esther Engel ... compositor: Trixter
Marco Aurélio Engelmann Santos ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Matthew Enright ... visual effects coordinator
Dan Enstrom ... digital compositor: ILM
David Entin ... lead digital coordinator: Luma Pictures
Rahul Narayan Erla ... matchmove & rotomation artist double negative
Vladislav Ermakov ... digital compositor
Melissa Espina ... depth department manager: 3D conversion
Elena Espinosa ... rotomation artist: Trixter
Verónica Granadero Estrada ... rotomation artist: Trixter
Maggie Evans ... senior producer: method studios
Robert E. Evans ... visual effects producer: Scanline VFX
Paul Faeldo ... stereo compositor: Stereo D
Steven Fagerquist ... digital compositor
Marc Faladeau ... visual effects coordinator
Irene Faminial ... visual effects artist
Kornel Farkas ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Giuseppe Faro ... it support: double negative
Omar Faruque ... it assistant: Trixter
Jordan Fast ... lighting artist
William Faucher ... cg artist: Storm Studios
Tiana Fazio ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Scott M. Fedor ... compositor
Dan Feinstein ... compositor: ScanlineVFX
Matthew Fernandez ... vfx production manager: Trixter
Victor Manuel Fernandez ... lead stereoscopic compositor
Erin Fernie ... visual effects coordinator
George Ferris ... stereoscopic compositor: Stereo D
Alastair Ferris-Leak ... lighting td / lookdev td
James Fetter ... lighting artist/compositor
Rebecca Field ... io coordinator: Scanline VFX
Alex Filipov ... animator: Method Studios
Tiku Roemello Fisher ... stereo elements qc manager: Legend3D (as Tiku Fisher)
Ryan Fisk ... production supervisor: Stereo D
Andrew Flatt ... stereo compositor: Legend 3D
Paul Fleer ... junior pipeline td: Luma Pictures
Ryan Flick ... digital producer: ScanlineVFX
Megan Flood ... visual effects supervisor: for exceptional minds {us}
Carlos Flores Tavitas ... vfx coordinator: ScanlineVFX
Juan Flores ... senior finishing assist: Technicolor
Larkin Flynn ... compositor: Industrial Light & Magic
David Fonti ... visual effects artist
Rachel Foo ... roto / paint: ScanlineVFX
Les Foor ... lead element qc artist
Alexis Forni ... production manager: ILM
David Forsbrey ... lighting artist: double negative
Frederick Fowles ... rigging supervisor: ScanlineVFX
David E. Franks ... associate digital-intermediate finishing artist
Eduardo Franz ... previs artist: the third floor
Evan Fraser ... matchmove supervisor: ScanlineVFX
Simon Fraser ... visual effects coordinator
Joe Frataccia ... previs editor: Digital Domain
Roderick Freidrich ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Jonathan Freisler ... visual effects artist
Tom Freitag ... fx td: RISE Visual Effects Studios
Travis Fruci ... element qc artist: Stereo D
Peng Fu ... compositor: luma pictures
Kyoko Fukushima ... digital compositor
Paul Fuller ... fx artist: Scanline VFX
Jonathan Fung ... digital paint artist: Industrial Light & Magic
Evan Furlong ... production assistant
Roberto Fusciardi ... io coordinator: ScanlineVFX
Katarina Gacevska ... lead paint/roto artist: ScanlineVFX
Kai Gadd ... compositor: Trixter
Akash Gade ... visual effects
Mike Gajga ... cfx artist: ScanlineVFX
Carlos Galan IV ... stereoscopic 3d technical coordinator
Anthony Galati ... stereo compositor: Legend3D
Stephen A. Gall ... stereo compositor
Micah Gallagher ... compositing supervisor: Scanline VFX
Jason Gandhi ... research and development
Vikas Ganer ... roto and paint lead: Method studios
Christie Gangnath ... director: technical operations Legend
Riddhima Garatikar ... stereo compositor
Julio Tovar Garcia ... element qc artist: stereo d
Stuart Gardiner ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Pedro Zuñeda Garrido ... pipeline td: Trixter
Vivek Gaur ... compositor: method studios
Nicolas Gauthier ... digital compositor: ILM
Sinje Gebauer ... senior visual effects producer: ScanlineVFX Munich
Florian Gellinger ... visual effects producer: RISE Visual Effects Studios
Denil George ... visual effects artist: Character FX
Kevin George ... generalist supervisor: Industrial Light & Magic
Rino George ... digital paint artist: ILM
Marco Geracitano ... senior compositor: double negative
Andrea Geremia ... render wrangler: Trixter
Roshan Ghatkar ... VFX Lighting TD
Yub Raj Ghimire ... system administrator: Trixter
Manon Ghys ... compositor
Jennifer Giandalone ... studio coordinator: for exceptional minds [us]
Deborah Giarratana ... visual effects executive
Shona Gillard ... render support
Daniel Gilligan ... visual effects: double negative
K.G. Ginu ... modeling artist
Thomas Girdwood ... lead techanim artist: Method
Kristin Goedicke ... jr pipeline technical director: luma pictures
Jonathan Goldsmith ... stereoscopic 3D producer
Ricardo Gomez ... cg artist: Scanline VFX
Zachary Goodson ... visual effects artist: luma pictures
Mariana Gorbea ... modeler: ScanlineVFX
Brian Gordon ... senior stereoscopic artist
Megan Graham ... stereoscopic compositor
Anthony Grant ... asset lead: luma pictures
Michael Grawert ... previs lead artist: the third floor
Luke Gray ... technical director
Emily Greeley ... digital compositor
Meagan Green ... lighter/compositor: Luma Pictures
Crystal Greenall ... modeler: scanline vfx
Susan Greenhow ... executive staff: ilm
Kritteka Gregory ... production coordinator
Michael Leigh Gresham ... digital artist
Bryan Grill ... vfx supervisor: scanline VFX
Johnny Grilo ... environment supervisor at double negative
Erik Griott ... previs artist: the third floor
Brett Grisham ... previs coordinator: the third floor
Meghan Grube ... animator: luma pictures
Jack Grundy ... digital compositor
Jakub Grygier ... digital matte painter
Omar Gudjonsson ... compositor: Industrial Light & Magic
Glenn Guenette ... stereo compositor: Stereo D
Gina Guerrero ... junior pipeline technical director: luma pictures
Ivan Andres Guerrero ... cg supervisor: method studios
Miguel A. Guerrero ... character supervisor: Method Studios
Cyrielle Guillermin ... visual effects intern: Ghost VFX
Rohit Prakash Gujar ... visual effects supervisor
Gunas ... stereo compositor
Holly Gunn ... depth lead: Stereo D
Sian Gunningham ... studio assistant
Jesper Gyllstad ... digital compositor: Ghost VFX
Gabriel Güeiros ... compositor
Michael Habenicht ... compositing td: Trixter
Lloyd Hackl ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Jim Hagarty ... visual effects artist
Rami Hage ... cg artist: Storm Studios
Ashley Hakker ... stereo compositor
Lev Hakobyan ... model/texture artist: Luma Pictures
Siddharghya Haldar ... digital artist
David Hall ... animator: RISE Visual Effects Studios
Jason Michael Hall ... previs/postvis artist
Jamie Hallett ... visual effects supervisor: capital T
Lindsay Hallett ... visual effects executive producer: capital T
Katie Hamberger ... visual effects artist
Noah Hamdan ... cg generalist
Craig Hammack ... visual effects supervisor: ILM
Chang Min Han ... lighting td: Scanline VFX
Don Ho Han ... plates lab technician: marvel studios
Donghoon Han ... compositor: Method Studios
HyunSug Han ... lighting artist: Scanline VFX
Brian Hanable ... digital compositor: ScanlineVFX
Giles Hancock ... digital artist: ILM
Greg Hansen ... crowd td
Lasse Hansen ... visual effects artist: Ghost VFX
Rikke Gjerløv Hansen ... cfx production manager: ScanlineVFX
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
Michael S. Harbour ... visual effects supervisor: Mammal Studios
Kyle Hardin ... lead stereoscopic artist
Helene Harmens ... digital compositor: Storm Studios
Heidi Kathrin Harnisch ... digital compositor: method studios
Rio Harrington ... stereo compositor
Ian A. Harris ... compositor: Mammal Studios
Jessica Harris ... compositing supervisor: ScanlineVFX
Rick Harris ... digital artist: 3D scanning- Clear Angle Studios
T.C. Harrison ... digital artist: Industrial Light & Magic
Christoph Hasche ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Heidi Hathaway ... motion capture production supervisor: Digital Domain
Florian Hatje ... compositor: Scanline VFX
Andrew Hawryluk ... designer: Cantina Creative
Mike F. Hedayati ... visual effects supervisor: Stereo D
Daniel Flehner Heen ... pipeline: Storm Studios
Alex Heffner ... visual effects and augmentation lead
Aria Heidari ... compositor: Trixter
Nadine Heinz ... hr manager: RISE Visual Effects Studios
Gunnar Heiss ... compositor: Method Studios
Ethan Helms ... assistant lead stereoscopic compositor
Walid ben Henda ... lead matchmove artist: Trixter
Joe Henderson ... virtual production lab supervisor: digital domain
Heike Hendl ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Grace Hendley ... visual effects producer: Cantina Creative
Connie Hendrix ... visual effects accountant
Claas Henke ... visual effects art director: Scanline VFX
Jason Henrey ... visual effects
Andréa Hervet ... matchmove artist: Trixter
Julia Heseltine ... sr stereo artist: Legend 3D
Sean Heuston ... compositing supervisor: ScanlineVFX
Thomas Hiebler ... matte painter: Trixter
Evan Hirschberg ... compositor: Mammal Studios
David Hirschfield ... digital effects artist
Dennis Ho ... compositor: Trixter
James Hoang ... element qc: legend 3d
Roy Hoes ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Oliver Hohn ... lead compositor: RISE Visual Effects Studios
Glenn Holbrook ... vfx environments supervisor
Rob Holland ... visual effects producer
Jason Holt ... pipeline td
Justin Holt ... texture supervisor: Method Studios
Melvin Hong ... roto/paint artist: ScanlineVFX
Michael Honrada ... digital artist: ILM
Russell Hopwood ... compositor
Tushar Hote ... lightning td: lighting technical director
Michael Hovan ... visual effects
Julian Howard ... layout artist
Chung-Yin Hsieh ... compositor: Scanline VFX
Mike Hsu ... fx/flowline artist: ScanlineVFX
Weldon Huang ... visual effects coordinator
Doris Huber ... visual effects producer: RISE Visual Effects Studios
Wendy Hulbert ... lead io coordinator: ScanlineVFX
Shawn Hull ... previs lead: the third floor
Huck Hur ... layout artist
Paul Huston ... visual effects artist
Andrew Hutchinson ... crowd/mo-cap: ScanlineVFX
Seung Rok Hwang ... matchmove artist: Method Studios
Franky Hyman-Romero ... visual effects production support: ILM
Martin Höhnle ... matte painter: Trixter
Gregor Höss ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Rose Ibiama ... cloth technical director
Djordje Ilic ... lighting technical director: double negative
Vlad Iliescu ... visual effects artist: Ghost VFX
Darko Ilievski ... rotoscoping artist
Ben Imber ... creature td
Benoit Imbert ... compositor: Trixter
Lia Ioanniti ... digital compositor
Alex Ireland ... digital compositor
Tracy Nicole Irwin ... creature technical director
Anirudh Iyengar ... render technician: Method Studios
Jiri Jacknowitz ... digital artist
Adam Jackson ... comp trainee: Double Negative
Anthony Jacob ... virtual production lab artist: digital domain
Andrew Jacobs ... production coordinator: perception
Evan Jacobs ... stereoscopic supervisor
Morten Jacobsen ... digital compositor: Storm Studios
Saurabh Sanjay Jadhav ... roto/paint artist / stereo compositor / visual effects artist
Rajeev Jagasia ... cfx artist: ScanlineVFX
Siddarth Jambhulkar ... stereo compositor: Stereo D
Sabine Janetzka ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Seok Ryan Jang ... compositor: Scanline VFX
Piotr Jankowski ... senior compositor: Method Studios
Eli Jarra ... senior visual effects artist
Jack Jenkins ... prep artist: Double Negative
Ivan Kondrup Jensen ... visual effects supervisor: Ghost VFX
Frank Jentner ... digital matte painter: RISE Visual Effects Studios
Celia Jepson ... cg supervisor: ILM
Quan Jiang ... lead stereo compositor: Legend 3D
Erik Johnson ... cg modeler
Kevin J. Jolly ... lead visual effects editor
Thom Jones ... texture artist
Scott Joseph ... compositor: Scanline VFX
Vikrant Joshi ... lighting td
Stephanie Joy ... compositor: Trixter
Chaehyeon Lee Julie ... stereo compositor
Morten Frølich Jæger ... senior creature artist: DNEG
Fady Kadry ... senior 3d artist: scanline vfx
Steven Kaelin ... lead stereoscopic compositor
Erin Kahn ... production support: ILM
Dziga Kaiser ... digital matte painter: RISE Visual Effects Studios
Shamintha Kalamba Arachchi ... visual effects
Andrew Kalicki ... production coordinator: luma pictures
Swapnil Kamle ... digital compositor: double negative
Lukas Kampichler ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios / digital compositor: RiseFX
Chou Shao Kang ... digital artist: ILM
Jinhyun Kang ... paint artist
Tomislav Kapetanovic ... support engineer: Trixter
Ceyhan Kapusuz ... visual effects artist
Dushyant Kashyap ... pipeline technical director: double negative
Sandro Kath ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Eli A. Katz ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
John Kay ... animator: double negative
Simon Kay ... motion capture supervisor
Kaydhareswaran ... digital compositor
Thomas Kayser ... digital matte painter
Salauddin Kazi ... senior crowd technical director: method studios
Mark Keetch ... lead hard surface modeller: ILM
Eugen Kelle ... cg sequence lead: RISE Visual Effects Studios
Stephen Kelloway ... animator: ScanlineVFX / lead animator: ScanlineVFX
Matthew Kemper ... stereoscopic supervisor: Legend films
Andrew Kennedy ... stereoscopic technical director: Stereo D
Xander Kennedy ... visual effects artist: luma pictures
Kerstin Kensy ... visual effects producer: Double Negative
Jai Kenway ... digital compositor
Daniel Kepler ... vfx editor: Luma Pictures
Dulshan Keragala ... model/texture artist: Luma pictures
Simon D. Kern ... stereoscopic supervisor: Legend 3D
Shea Kerry ... chief operating officer: the third floor
Swapnil Kevat ... Lighting TD Double Negative
Alex Khan ... lead lighting artist: Luma Pictures
Cindy Khoo ... head of digital production: ScanlineVFX
Thomas Kidd ... roto/prep artist: DNEG
Julia Kietzmann ... compositor: Trixter
Chaiwon Kim ... visual effects artist
Gunsik Kim ... lighting td: scanline vfx
Haetsal Kim ... tracking/matchmove artist: luma pictures
Hyungwoo William Kim ... integration artist: digital domain
Jeff Kim ... roto/paint: ScanlineVFX
Jini Mijin Kim ... stereoscopic compositor: Stereo D
Tae Hyun Kim ... visual effects coordinator: Legend 3D
Frida Kindh ... visual effects artist: Ghost VFX
Jeanmarie King ... visual effects executive producer
Doron Kipper ... on-set survey and data integration: additional photography
Arne Kirchberg ... compositor: Trixter
Shilpa Kirpalani ... lighting artist
Guido Kirsch ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Andrea Kistler ... visual effects coordinator
Cathleen Klein ... compositor: Trixter
Niels Kleinheinz ... rigger: Trixter
Sven Klimm ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Steven Knipping ... visual effects artist
James Knowles ... vfx line producer: double negative
Zach Knue ... digital production manager
Joshua Koilpillai ... modeler: Trixter
Efstratios Kokkinis ... support engineer: Trixter
Sijo Kolenchery ... production engineer (as Kolenchery Sijo Pappachan)
Arek Komorowski ... associate visual effects supervisor: scanline vfx
Allie Koppel ... head of finance: the third floor
Michelle Korczak ... compositor: Scanline VFX
Andrei Korovkin ... Model & Texture Artist: Method Studios
Rico Koschmitzky ... pipeline td: Trixter
Nebojsa Kovacevik ... visual effects artist
Hemanth Reddy Kovvuri ... stereoscopic compositor: Stereo D
Aaron Kozak ... studio manager la / senior accountant: scanline vfx
Alexei Krassovsky ... 3d stereoscopic production coordinator
Simone Kraus Townsend ... vfx executive producer: Trixter
Heath Kraynak ... digital compositor: ILM
Jesse Kretschmer ... pipeline engineer: Trixter
Patrick Kreuser ... compositor: Trixter
Anna Kriegl ... rigger: Trixter
Yadu Krishnan ... paint & roto artist: Scanline VFX
Angelina Kryvosheyina ... production coordinator: Legend 3D
Satbir Singh Kukreja ... compositor: Scanline VFX
Nachiket Kulkarni ... depth artist: Stereo D
Ashwin Kumar ... i/o vfx
Avinash Kumar ... roto/paint artist: double negative
Manish Magesh Kumar ... element qc artist: Stereo D
Sunil Kumar ... digital paint/rotoscope artist
Ujjwal Kumar ... compositor
Vishishth Kumar ... roto/paint/matchmove department manager: ScanlineVFX
Todd Kumpf ... digital artist
James Kuroda ... digital effects supervisor: Mammal Studios
Dobromila Kutnak ... visual effects artist
Björn Kähler ... digital matte painter: RISE Visual Effects Studios
Federico La Tona ... lighting & compositing artist: luma pictures
Dax LaFleur ... technical animator
Charles Lai ... compositing supervisor: ILM
Quraishi Laique ... digital compositor: double negative
Alison Lake ... digital compositor: Method Studios
Damien Lam ... cg modeler: Scanline VFX
Adrien Lambert ... senior generalist artist: ILM
Alberto Landeros ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Felix Dario Lang ... lighting & look dev artist: Trixter
Vincent Langer ... matchmove artist: RISE Visual Effects Studios
Michael Lankes ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Carmen Lantsheer ... production secretary: Trixter
Mary Lapena ... compositor: luma pictures
Emeric Larochette ... lighting td: Industrial Light & Magic
Stuart Lashley ... visual effects supervisor
Mark Laszlo ... generalist: Scanline VFX
Firdaus Ab Latif ... matchmove: ScanlineVFX
Edison Lau ... roto/paint artist: luma pictures
Gary Laurie ... senior matchmove/layout technical director: Lola Visual Effects
Damon Lavenski ... technical animator: method studios
Stephen Lawes ... visual effects supervisor: Cantina Creative
Brian Le Hong ... lead stereo artist: Legend 3D
Daniel Lee ... compositor: ScanlineVFX
Ken Lee ... generalist: Scanline VFX
Marco Lee ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Minguk Lee ... digital matte painter
Soon Ngee Chris Lee ... compositor: Scanline VFX
Woohyuck Eric Lee ... senior modeller: ScanlineVFX
Sergio Leon ... pipeline td: Trixter
Matt Leonard ... vfx trainer: ILM
Francis Leong ... Technical Animator: Method Studios Vancouver
Lukas Lepicovsky ... fx lead: scanline vfx
Nicolas Leu ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Nick Levenduski ... crowd artist: ScanlineVFX
Duran Levinson ... VFX Photograher
Aric Lewis ... visual effects assistant editor
Maude Lewis ... previs producer: the third floor
Mathis Lex ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Tim Leydecker ... modeler: Trixter
Xuelian Liane Li ... digital matte painter
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Edy Susanto Lim ... rigging supervisor: method studios
Ivan Lima ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Ivan Lindfors ... digital compositor: Ghost VFX
Isaac Lipstadt ... associate producer: Scanline VFX
Rachel Litz ... visual effects editor: Method Studios
Emma Liu ... digital compositor
Victoria Liu ... vfx production assistant: method studios
Michael Liv ... compositor: Luma Pictures
David Lo ... hair technical director
Michelle Lo ... stereoscopic compsitor
Rajavel Loganathan ... digital compositor
Gian Ignacio Lombardi ... compositing & lighting: Luma Pictures
Armando Lombardo ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Giles Longman ... visual effects artist
Benjamin Lopatin ... creature effects td
Javier Lopez ... system administrator: Trixter
Will Lovett ... lighting and compositing artist: Luma Pictures
Jordan Lucchino ... stereoscopic compositor
Joaquin Ludewig ... visual effects artist
Russell Lum ... visual effects associate producer: Industrial Light & Magic
Lukas Lundberg ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Son T. Ly ... lighting td: method studios
Wanqi Lyu ... fx td: luma pictures
Michael Löffler ... senior pipeline td: ScanlineVFX
Hans Lösche ... fx td: RISE Visual Effects Studios
Susan Ma ... integration department manager: Method Studios
Daniel James MacDonald ... stereoscopic artist: Stereo D
Jimmie MacDonald ... visual effects production assistant: method studios
Iwona Macesowicz ... vfx recruiter: Trixter
Bernd Macht ... compositor: Trixter
Peter Machuca ... lead stereo compositor
Melanie Mack ... matchmove artist: Method Studios
Kendrick MacNaughton ... stereo artist: legend 3d
Symonne Madalena ... assistant vfx editor: Legend 3D
Amy Madigan ... production assistant: Stereo D
Eldose Madott ... Compositor
Siddhartha Maganti ... stereo line producer: Legend 3D
Nupur Mahadik ... senior lighting td: double negative
Ravi Mahapatro ... line producer: Stereo D
Alarich Alvarez Mahl ... visual effects artist
Khoi Mai ... stereoscopic compositor: Stereo D
Mahesh Maity ... digital paint/rotoscope artist
Carson Majors ... rotoscope lead
Yael Majors ... assistant finaling supervisor
Vincent Febriyanto Mak ... assistant lead stereoscopic compositor
Sameer Malik ... compositing supervisor: Double negative
Feroz Mallick ... digital compositor
Michael Maloney ... image pipeline supervisor
Brad Malott ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Tony Man ... compositor: Scanline VFX
Akash Mangavkar ... visual effects producer: Production Manager
Sara Manol ... stereo compositor: Legend 3D
Antoine Marbach ... head of production: ScanlineVFX Munich
Simon Marinof ... digital compositor
Dida Marinova ... lead stereo artist
Swapnil Markandey ... visual effects artist
Oliver Markowski ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Quentin Marmier ... digital artist: ILM
Aldo Martinez Calzadilla ... modeler: ScanlineVFX
Damon Martinez ... Stereoscopic Compositor
Juan Martinez ... animator: Trixter
Kimberly Martinez ... lead stereo compositor: Legend 3D
Marcel Martinez ... senior compositor
Jorge Armando Martínez Terán ... animator
Boris Martínez ... compositor: Trixter
Daniel James Mason ... lead matchmove artist: method studios
Shawn Mason ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Laura Massingham ... element qc artist
Richard Matsushita ... postvis artist
Pontus Mattsson ... digital compositor: Storm Studios
Dirk Matzkuhn ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Andrea Maxwell ... visual effects editor
Dan Mayer ... cg supervisor
Graham McBride ... depth artist
Kindra McCall ... visual effects artist
Jack McClelland ... production Assistant: ScanlineVFX
Mark McCormack-Douglas ... stereoscopic compositer
Yves McCrae ... roto/paint: ScanlineVFX
Chris McCrowe ... senior digital paint artist: ILM
Riley McDougall ... technology projects manager: Method Studios
Ambrose Mcduffy ... matchmove artist: Luma Pictures
Owen McGonigle ... visual effects artist
Pete McGowan ... integration artist
Brody McIlveen ... matchmove artist: ScanlineVFX
Chris McIlveen ... matchmove: ScanlineVFX
John W. McInnis ... pre-viz artist
Liz McLelland ... digital artist
Steve McLeod ... visual effects editing supervisor: Method Studios, Vancouver
David McMahon ... virtual production
Jennifer McSpadden ... virtual production artist
Scott Meadows ... pre-visualization supervisor
Liam Meakins ... assistant stereoscopic compositing lead
Natalie Meffert ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Daniel Mejia ... compositor: Scanline VFX
Joel Román Mendías ... executive producer: ScanlineVFX
Kiran Menon ... digital compositor
Catherine Menoudakis ... digital effects
Tory Mercer ... digital compositor
Mozy Mervin ... stereo artist: Legend 3D
Sheetal Meshram ... Lead Stereo Artist / Lead Stereo Artist-Legend 3D / lead stereo compositor-Legend 3D
Marco Meyer ... cg artist: RISE Visual Effects Studios / digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Andrea Micheletto ... prep artist: RISE Visual Effects Studios
Ivan Mickovic ... pipeline supervisor: Scanline VFX
Thomas Middleton ... digital compositor: Method Studios
Michel Mielke ... executive visual effects producer: ScanlineVFX Munich
Brandon Miletta ... senior cg generalist: ILM
Amp Miller ... office administrator: Scanline VFX
Maurice Miller ... compositing intern: ScanlineVFX
Scott Miller ... studio manager: Scanline VFX
Kristen Millette ... compositor: ScanlineVFX
Kyoungsoo Min ... model/texture artist: luma pictures
Patricia Lasuen Minguez ... compositor: Trixter
Maria Mira ... double negative
Shane Miranda ... digital compositor: luma pictures / lighting artist: luma pictures
Ankur Mishra ... visual effect artist: Double negative
Mariusz Miskiewicz ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Tamara Mitchell ... digital compositor: Scanline VFX
Matthias Mittelmeyer ... lighting td: Trixter
Vikram Mohan ... lead matchmove artist: ScanlineVFX / matchmove artist: ScanlineVFX
Paul Molodowitch ... lead pipeline technical director: Luma Pictures
Anthony Montaner ... matchmove artist: Trixter
Chris Montesano ... pipeline supervisor
Reuben Montgomery ... Digital Artist: ScanlineVFX
Alex Moon ... previs/postvis artist: Digital Domain
Chris F. Moore ... visual effects
Daniel Moore ... Lead Layout TD: method studios
Oliver Moore ... senior previz technology director
Jim Moorhead ... integration artist
Daniel Morales ... technical animator: Method Studios
Eroc Moralls ... senior vfx artist
Daniel Moreno ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Lily Morgan ... visual effects artist
Scott Morgan ... visual effects artist
Claire Morris ... element qc artist
Immanuel Morris ... visual effects supervisor: Exceptional Minds
Zac Morris ... digital compositor / double negative
Ourania Mourta ... senior fx artist: Scanline VFX
Ahmed El-Shahat Moustafa ... effects technical director
Ivan Moutinho ... plate lab wrangler
Aileen Mu ... visual effects coordinator: Lola VFX
Dominik Mueller ... fx td: RISE Visual Effects Studios
Susan Mueller ... 3d stereoscopic production coordinator
King Mugabi ... paint/roto lead
Yvonne Muinde ... matte painting supervisor: ScanlineVFX
Sourabh Mukherjee ... lighting td
Ajinkya Mule ... visual effects artist: method studios
Tom Mulhall ... previs artist: the third floor
Melissa Mullin ... digital artist
Håvard Munkejord ... cg artist: Storm Studios
Priyank Murarka ... digital compositor
Jackie K. Murphy ... digital artist: capital T
Melissa Murphy ... previs artist: the third floor
Conrad Murrey ... generalist: ScanlineVFX
Muruganantham ... matchmove artist: double negative
Michael Mussato ... pipeline td: Trixter
Scott Musselman ... stereoscopic compositor
Jayaraj Muthukumar ... rotoanim artist
Christopher Myerchin ... stereoscopic compositor QC Supervisor
Carly Nadeau ... senior production coordinator: Stereo D
Jeff Nadwidny ... visual effects artist
Naren Naidoo ... senior digital paint artist: ILM
Evan Nanou ... stereo compositor
Patrick Nanton ... lighter
Tom Narey ... postvis artist: Digital Domain
Josiah Nathan ... roto/paint artist: ScanlineVFX
Adam Nazarenko ... HDR Finishing Artist
Sheldon Neill ... digital coordinator: Luma Pictures
Charlotte Nelson ... head of production: the third floor
Jonathan R. Nelson ... fx td: Method Studios
Kenneth Nelson ... visual effects supervisor
Daniel Neves ... lighting technical director
Pete C. Newbauer ... visual effects artist
Daniel Paul Newman ... visual effects coordinator
Gregory Ng ... lead compositor: Luma Pictures
Lucas John Ng ... visual effects coordinator
Vincent Vu Nguyen ... lead stereo compositor
Jarrod Nichols ... stereoscopic compositor
Nikith ... visual effects artist: lighting technical director
Nils Nißing ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Neela Nitesh ... stereo compositor
Rajendra Nitturu ... visual effects artist: stereoscopic compositor
Conor Nolan ... layout: Scanline VFX
Espen Nordahl ... visual effects supervisor: Storm Studios
Tom Norman ... environment generalist td: double negative
Michael North ... roto paint artist: Luma Pictures
Sebastian Nozon ... compositor: Trixter
Barry O'Brien ... stereoscopic supervisor: double negative
John O'Connell ... senior cg generalist: ILM
David O'Donnell ... matchmove artist: Trixter
Kate O'Donnell ... previs artist: the third floor
Alexander Ochs ... vfx production coordinator: trixter
Ken U. Ogbo ... senior roto/paint artist: Scanline VFX
Goran Ognjanovic ... senior animator: Method Studios
Jaesung Oh ... vfx production manager
Yvonne Oh ... compositor: ScanlineVFX
Simon Ohler ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios
Bartek Opatowiecki ... pipeline supervisor: Scanline VFX
Raphael Oseguera ... roto department manager
Lauralea Otis ... software developer: Marvel
Aaron Ouellette ... stereo artist
Sumit Pabbi ... lead effects technical director: Scanline VFX
Benjamin Pablo ... 2D Paint Compositor: Legend 3D
Riley Padelford ... Plate Vehicle Prep.
Francisco Paioes ... modeler: Trixter
Phanie Parent ... compositor
Catherine Park ... stereo compositor: Stereo D
James Park ... layout artist
Sehwi Park ... pipeline technical director
Seong Jin Park ... cg artist: ScanlineVFX
Adam Parker ... production assistant: Scanline VFX
Ryan Parker ... visual effects coordinator
Michael Parks ... previs artist: the third floor
Rohan Parmar ... matchmove artist
Vishal Parmar ... digital compositor
Ian Parra ... digital compositor
Steve Parsons ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Bisen Parth ... fx td: double negative
Dana Passarella ... stereoscopic compsitor
Tejas Patade ... lighting technical director
Nikul Patel ... head of lidar: Clear Angle Studios
Saurabh Patel ... matchmove lead: double negative
Jeremy Patterson ... stereoscopic compositor
Patrick Patzschke ... visual effects editor: RISE Visual Effects Studios
Rodgers Paul ... matte painter: Scanline VFX
Avinash Pawar ... lighting technical director: double negative
Avinash Pawar ... lighting technical director: double negative
Negin Paydarfar ... digital compositor
Jessica Pearce ... production coordinator: stereo d
Martin Pedreira ... compositor: Trixter
Brian Peluso ... compositor: ScanlineVFX
Marco Pelzel ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Chris Pember ... lead artist / lead generalist: Scanline VFX
Michael Perdew ... visual effects producer: luma pictures
Patrick Perez ... digital artist: previs
Alex Perlstrom ... systems administrator: Scanline VFX
Todd Sheridan Perry ... visual effects supervisor: method studios
Katrissa 'Kat' Peterson ... visual effects coordinator
Ignat Petrov ... rotomation artist
Goran Petrushevski ... compositor: method studios
Magnus Pettersson ... cg artist: Storm Studios
Adam Pettigrove ... roto/paint: luma pictures
Nicholas Pfeiffer ... fx artist: ScanlineVFX
Sandy Phetchamphone ... stereoscopic manager: Legend 3D
Bethany D. Phillips ... vfx recruiter
Raphael Phillips ... visual effects artist: luma pictures
Phets Phonasa ... depth lead assisstant
Brittany Piacente ... visual effects artist
Kevin Pierce ... compositor: Scanline VFX
Damien Pierlot ... lighting artist
Nicolas Pierquin ... concept artist: luma pictures
Ezra Pike ... Extraction Artist: Gener8
Raphael A. Pimentel ... animation supervisor
Sergio Pinto ... lighting lead: Method Studios
Luigi Pisciotta ... pipeline coordinator: Trixter
Tarje Pladsen ... cg artist: Storm Studios
Francesco Polito ... digital compositor
Monique Pollaehne ... visual effects line producer: RISE Visual Effects Studios
John Polyson ... visual effects editor: Lola VFX
Ipyana Ponder ... compositor
Daniel Pons ... compositor: Trixter
Eddie Porter ... lead compositor: Luma Pictures
Justin Porter ... digital production manager: Luma Pictures
Michael Porterfield ... compositing supervisor: Scanline VFX
Dominik Pott ... fx td: RISE Visual Effects Studios
Gabrielle Powell ... 3d stereoscopic production coordinator
Davide Prato ... visual effects artist
Jeremy Preissner ... sr systems administrator: legend 3d
Brennan Prevatt ... compositing supervisor: Scanline VFX
Kelsey Primar ... vfx coordinator: ScanlineVFX
David Pritchard ... previs/postvis artist
Stewart Probert ... production manager: Clear Angle Studios
Morgan Proffer ... previs/postvis production coordinator
Pavel Prokopchik ... compositor: Trixter
Jaime Provido ... render technician: method studios
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Ivan Prvulj ... fx lead: ScanlineVFX
Olivia Puchalla ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Bryan Pulgar ... compositor
Franzisca Puppe ... vfx producer: Trixter
Sonny Pye ... visual effects artist: Ghost VFX
Adam Quattrociocchi ... lead stereo artist: Legend 3D
Carlos Quijada ... visual effects artist
Paul Patrick Quinn ... visual effects
Christopher Rabacal ... stereo artist: Legend 3D
Sadjad Rabiee ... effects technical director: Double Negative
Sinisa Radosavljevic ... senior digital compositor: Industrial Light and Magic
Jesper Rahlff ... fx artist: method studios
Pramod Rohidas Rajguru ... visual effects artist
Vikas Rajput ... visual effects artist
Luis Ramsauer ... editorial support: ScanlineVFX Munich
Ryan Ramsey ... senior stereoscopic compositor: Stereo D
Amit Ramteke ... digital compositor
Michael Ranalletta ... lead digital compositor: ILM
Gaurav Rane ... lighting & compositing td
Prabhamrit Raryan ... digital compositor
RaviKota ... FX TD: Double Negative
Justin Ray ... stereo compositor: Legend3D
Kisholay Ray ... production coordinator
Diego Rebello ... digital artist: ILM
Jan Reichmann ... vfx editor: Trixter
Werner Reifberger ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Leslie Renaud ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Thomas Reppen ... visual effects producer: Storm Studios
Tristan Rettich ... texture painter
Jana Rexhausen ... systems administrator: RISE Visual Effects Studios
Marie Rheinschild-Jordan ... visual effects producer
Josep Antoni Ribas Rossello ... compositor: Trixter
Tyler Rice ... stereo compositor
Jack Richmond ... vfx coordinator: ScanlineVFX
Steffen Richter ... digital compositor: Method Studios
Daniel Riddle ... modeler & texture artist: luma pictures
Mnandi Ridley ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Nicolas Rigaud ... 2d supervisor: Double Negative
Tim Riley ... crowd supervisor: method studios
Genesis Rivas ... stereo compositor
Ali Rizvi ... fx td: Method Studios
Andrew Roberts ... computer graphics supervisor: Scanline VFX
Gary Roberts ... virtual production supervisor
Joshua Robertson ... pipeline td
Kyle Robinson ... previs supervisor: the third floor
Steph Lynn Robinson ... stereoscopic coordinator
Chris Rockwell ... Visual Effects Accountant
Ismael Alabado Rodriguez ... character modeller: double negative
Antonio Rodríguez Díaz ... digital compositor: double negative
Karl Rogovin ... fx td: Luma Pictures
Casey Rolseth ... lookdev lead: Method Studios
Ryan D. Romero ... digital artist
Sandy Romero ... texture artist
Calvin Romeyn ... compositor: ILM
Xavier A. Romo ... end title artist: for Exceptional Minds [us]
Amanda Roop ... compositor: ScanlineVFX
Jacqueline Rosado ... Artist Manager
Philip Rosado ... Sr Layout Artist
James Rose ... digital compositor
Marc Roth ... cg supervisor: method studios
Nicole Rowley ... visual effects production manager (as Nicole Montemayor)
Rituparna Roy ... rigging td
Micheal Rubertis ... previs artist: the third floor
Paula Rubio ... compositor: Trixter
Angel Gil Ruiz ... senior matchmover
Jack Runyon ... visual effects editor
Nathan Rusch ... pipeline technical director: Luma Pictures
Croft Russell ... senior roto/paint artist: Legend 3D
Harrison Rutherford ... compositor
Chris Ryan ... cg supervisor: method studios
Tomas Rydfjord ... digital compositor: Ghost VFX
Ivar Rystad ... digital compositor: Storm Studios
Madalynn Rose Sadeghian ... producer: Stereo D
Sanu Sagar ... lead designer: perception
Percy Sagun ... motion capture specialist: digital domain
Rahul Kumar Sahu ... paint and roto
Shoolin Saini ... systems admin: ScanlineVFX
David Salamon ... lidar scanning supervisor: RISE Visual Effects Studios
Kevin San ... texture artist
Lui Sanchez-Fontillas ... lead roto/paint artist: ScanlineVFX
Kevin Sanders ... stereoscopic compositer: Stereo D
Raj Sandhu ... compositing technical artist: Deluxe Digital
Matthew Sandoval ... lead layout artist: method studios
Mohan Sangeeth ... animation layout department manager: Scanline VFX
Ghosh Sanjay ... texturing: Double Negative
Ashwin Sareen ... render technician/data io: Method Studios Vancouver
Tarkan Sarim ... lead grooming td: Scanline VFX
Branan Sarveswaran ... element qc artist: Stereo D
Andrei Sathmar ... system administrator: Trixter
Yukio Satoh ... head of technology: Trixter
Anthony Saturno ... visual effects artist: For Exceptional Minds [us]
Rebecca Saunders ... on-set coordinator
Daryl Sawchuk ... animation supervisor
Bryan Sawchyn ... stereo compositor
Stig Saxegaard ... cg artist: Storm Studios
Alexander Scherffig ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Matthias Schiemann ... matchmove artist: Trixter
Andrea Schimpl ... fx/flowline: ScanlineVFX
Paul Schlie ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Yoann Schmid ... lighting artist: ScanlineVFX
Erik C. Schmidt ... visual effects artist: Ghost VFX
Noah Schnapp ... rigging td: Scanline VFX
Abraham Schneider ... systems administrator: RISE Visual Effects Studios
Erik Schneider ... compositing supervisor: RISE Visual Effects Studios
Lukas Schnorfeil ... rigger: Trixter
Conor Schock ... compositor
Tanissa Potrovitza Schoen ... 3D Stereoscopic Associate Producer
Marc Schoenbeck ... lighting & compositing artist: Luma Pictures
Daniel Schrepf ... Stereoscopic Roto Supervisor
Carsten Schulte-Braucks ... modeler: Trixter
Brian Schultz ... digital paint artist: ILM
Kate Schultz ... stereo compositor: Legend 3D
Oliver Schulz ... cg supervisor: RISE Visual Effects Studios
Christian Schumann ... compositor: Trixter
Angelika Schweitzer ... technology resource lead
Sebastian Schäfer ... fx/flowline artist: ScanlineVFX (as Michael Schaefer)
Liscar Scott ... stereo artist
Brendan Seals ... visual effects supervisor: luma pictures
Jérémie Sebban ... systems administrator: RISE Visual Effects Studios
Daniel Seeger ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Ryan Sefton ... cyber scanning capture artist
Flavio Segal ... visual effects artist: Scanline VFX
Nupur Sehgal ... crowd td: method studios / fx td: method studios
Pilar Seijo ... digital compositor: Double Negative
Balasubramaniam Senthil Kumar ... bodytrack artist: double negative
Jaeil Seo ... matte painter: ScanlineVFX
Radu-Gabriel Serban ... pipeline developer: ScanlineVFX
Derrick Sesson ... postvis artist: digital domain
Joseph Severn ... lidar tech
Karl Sevilla ... stereo artist: Legend 3D
Benjamin Seward ... vfx coordinator: Trixter
Khizar Shabir ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Rasoul Shafeazadeh ... matte painting supervisor: Method Studios
Apoorva Shah ... effects technical director
Rushabh Shah ... stereoscopic compositor: Stereo D
Tushar Shah ... double negative: fx td / fx td at double negative / fx td: double negative
Neetha Shankar ... depth artist
Shayan Sharegh ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Jessica Sharp ... line producer: Stereo D
Jon Shaw ... lighting lead: Method Studios
Taylor Shaw ... visual effects artist
Sufiyan Sheikh ... rigging td: double negative
Gary Shelley ... visual effects artist
Jon Shelley ... modeling/texturing artist: method studios
Drew Shields ... tracking lead: method studios
Terry Shigemitsu ... postvis artist: digital domain
Kelly Shin ... digital producer: ScanlineVFX
Randal Shore ... Executive Staff: ILM
Priya Short ... compositor: Trixter
Yadav Shridhar ... animator: Double Negative
Davide Sibilia ... fx/flowline: ScanlineVFX
Eric Sibley ... compositor: luma pictures
Will Siddall ... systems developer: ScanlineVFX
Matthew Sidebottom ... lead stereo compositor
Aleksandra Sienkiewicz ... compositing supervisor: Method Studios
Simon Silva ... support engineer: Trixter
Jared Simeth ... associate vfx supervisor: Luma Pictures
Abhay Singh ... Lighting TD double negative / visual effects artist: Lighting TD
Ambar Singh ... fx artist: Luma Pictures
Danny Singh ... visual effects editor
Jagjeet Singh ... senior creature effects technical director
Kishore Singh ... cfx lead: ScanlineVFX
Nitin Singh ... VFX department production manager
Ranjeet Singh ... visual effects artist
Thanapoom Siripopungul ... character td supervisor: luma pictures
David Sjodin ... compositor / visual effects artist: Ghost VFX
Magnus Skagerlund ... modeling supervisor: ScanlineVFX
Miro Skandera ... postvis artist
Piotr Skiejka ... fx td: Method Studios
Laila Sleiman Sanz ... vfx recruiter: Trixter
Andrew Slevin ... production assistant: Scanline VFX
Panda Smitaranjan ... double negative: Mumbai
Jennifer Smith ... vfx production assistant: ILM
Jonty Smith ... visual effects artist: clear angle studios
Natalie Smith ... roto/paint artist: Industrial Light & Magic
Nicole Smith ... compositor: Scanline VFX
Parker Smith ... lead stereoscopic compositer
Nadia So ... roto/paint: ScanlineVFX
Rachel Sokoloski ... previs coordinator: the third floor
Rahul Solse ... lighter: double negative
Jan Ivar Solås ... digital compositor: Storm Studios
Christian Sommer ... vfx executive producer: Trixter
Romain Sontag ... matchmove artist: RISE Visual Effects Studios
Satish Kanta Sorensangbam ... visual effects
Kevin Souls ... visual effects supervisor: luma pictures
Andrew Spalding ... vfx data wrangler
Doug Spilatro ... visual effects supervisor
Srikrishna ... line producer: Double Negative
Pembrooke St. Cyr ... roto/paint artist: Legend 3D
Luke Stabile ... senior show coordinator
Igor Staritsin ... lead concept artist/matte-painter / senior matte painter/concept artist
Richard Stay ... compositor
Strabla Stefano ... modeler/texture artist: Method Studios
Andrea R. Stephens ... visual effects coordinator
Adam Stern ... senior compositor: Scanline VFX
Mark Stern ... visual effects executive producer: Lola Visual Effects
Jack Stevens ... digital matte painter
Sybella Stevens ... vfx production assistant: Trixter
Eric Stewart ... visual effects coordinator
Nando Stille ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Jonas Stiltz ... compositor: Trixter
Jordan Stolearcius ... final qc
Yesod Stone ... i/o coordinator: Legend
Naomi Stopa ... head of production: Method Studios Vancouver
David Stopford ... fx/flowline artist: ScanlineVFX / lead fx artist: ScanlineVFX
Russell Story ... visual effects concept artist: Industrial Light & Magic
Stefano Strabla ... modeler/texture artist: Method Studios
Julia Strack ... compositing supervisor: RISE Visual Effects Studios
Michael Strecha ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Eline Strijdonk ... effects technical director: Double Negative
Errol Stussi ... vfx coordinator: Scanline VFX
Larissa Sudom ... digital artist
Yuki Sugimoto ... previs artist/tracking artist: Digital Domain
Sujil Sukumaran ... FX Technical Director
Troy Summersett ... vfx artist: Stereo D
Gilla Surender ... vfx lead/supervisor: method pune
Adrian Sutherland ... compositing supervisor: ScanlineVFX
Phoebe Sutherland ... visual effects line producer: Dneg
Åsa Svedberg ... lighting td
Alexander Swahn ... digital compositor: Ghost VFX / visual effects artist: Ghost VFX
Mary Swain ... visual effects coordinator
Nick Swartz ... resource assistant
Michael J. Sweetser ... stereo compositor: stereo D
Samuel Swinnerton ... matchmove artist
Brian Sziklasi ... element qc artist: Stereo D
Szabolcs Szmicsek ... fx td: Double Negative
Prasun Talukdar ... vfx artist: Method Pune
Stedman Tam ... production support technician: Legend 3D
Neil Russell Tan ... roto/paint: ScanlineVFX
Dipak Tarpara ... stereoscopic compositor
Pál Tauszig ... compositor: Trixter
Eunice Taylor ... digital Coordinator: luma pictures
Mason A. Taylor ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Jessica Teach ... executive staff: ILM
Ari Teger ... previs/postvis artist: Digital Domain
Max Tennessen ... vfx coordinator: ScanlineVFX
Yegor Tesler ... visual effects coordinator
Hans Tetzloff ... matchmove artist: RISE Visual Effects Studios
Michael Thatcher ... depth artist: Legend3D
Mikael Theander ... visual effects artist: Ghost VFX
Cat Thelia ... visual effects manager: Gentle Giant Studios
Olivier Thibaut ... head of software: Method Studios
Gaetan Thiffault ... fx artist: ScanlineVFX
Shivas Thilak Anthikkat ... digital paint supervisor: ILM
Andrew K. Thompson ... compositor
Gavyn Thompson ... tools and pipeline: ILM
Raghavi Arya Thota ... stereo compositor
Rodrigo Thurler ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
David Tilton ... concept artist: Luma pictures
Shermaine Toh ... compositor: ScanlineVFX
Steven Tom ... previs artist: the third floor
Kazuma Tonegawa ... layout artist: industrial light & magic
Brian Tong ... assistant vfx editor: Legend 3D
Connor Tong ... Roto/Prep Artist: DNEG
Roohi Topgi ... visual effects artist: ScanlineVFX
Cisco Torres ... designer/animator: Cantina Creative
Tara Tote ... compositing production coordinator
Erik Christopher Toth ... visual effects artist: Mammal Studios
Salvador Tovar ... compositor: Trixter
Will Towle ... digital compositor
Quan Tran ... senior lighter: luma pictures
Bastian Traunfellner ... lighting td: Trixter
Diego Trazzi ... visual effects
Chris Treichel ... director of production: Stereo D
Merten Tremer ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Esther Trilsch ... pipeline td: RISE Visual Effects Studios
Dominik Trimborn ... visual effects producer: RISE Visual Effects Studios
Stephan Trojansky ... visual effects consultant: Scanline VFX
Dominik Trottier ... compositor: Trixter
Greg Tsadilas ... lighting lead: ScanlineVFX
Donald Tse ... digital compositor
Jevon Tsen ... senior compositor: Scanline VFX
Graeme Tung ... senior lighting technical director
Abdul Ahad Tunio ... stereo compositor: Stereo D
Robert Turnbridge ... visual effects coordinator
Johnne Tyson ... compositor
Imre Tüske ... FX TD: Luma Pictures
Miquel Ubeda ... lead compositor: method studios
Nera Uljar ... studio administrator: Scanline VFX
Brandon Uloho ... production coordinator: perception
Kristina Ulukpo ... production support: Digital Domain (as Kristina Simmons)
Chris Ung ... digital effects artist: Industrial Light & Magic
Emily Unruh ... previs coordinator: the third floor
Joerg Unterberg ... lighting lead: Trixter
Claudius Urban ... animation lead: Trixter
Julian Utz ... texture artist: Trixter
Ryan Vaillancourt ... stereo compositor
Mauricio Valderrama ... compositor
Nicolas Valente ... prep artist: RISE Visual Effects Studios
Nicolas Valese ... digital compositor: Ghost VFX
Luke Vallee ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Luca Valletta ... compositor: Trixter
Michele C. Vallillo ... Visual Effects Executive Producer: Mammal Studios
Marloes van Bijsterveldt ... digital matte painter: Ghost VFX
Henry van der Beek ... animation technical director
Justin van der Lek ... digital artist
Neil Van Dijk ... roto/paint manager: Method Studios
Martijn van Herk ... lead generalist: ILM
Alisha Vander Ahe ... production coordinator: stereo animation
Abel Vargas ... digital compositor
Arnulfo Vargas ... previs artist: the third floor
Niel Vas ... pipeline software developer
Tracey Vaz ... compositor: ScanlineVFX
Frederick B. Vega ... fx technical director: Double Negative
Diana Velasquez ... previs artist: the third floor
Maegan Veloso ... integration artist: digital domain / layout artist: method studios
Biren Venkatraman ... lead generalist: ScanlineVFX
Olivier Vernay-Kim ... digital artist
Leiki Veskimets ... department production manager: Scanline VFX
Wesley Vet ... Matchmove Supervisor / animation
Valeri Vidakovic ... lead stereo compositor: Legend 3D
Vanesa Vidakovic ... stereo compositor: Legend 3D
Chanthi Vijayapala ... integration artist: digital domain
Joseph Villa ... roto/paint lead
Tracy Villeda Meneses ... digital paint artist: ILM
Anjohn Vincent ... visual effects artist
Signe Vinther ... visual effects producer: Ghost VFX
Parikh Vishal ... lighting TD: Double Negative
Andres Vitale ... senior compositor: Scanline VFX
Tiffany Nichole Vochatzer ... roto/paint artist: luma pictures
Johannes Vogt-Reimuth ... it support: RISE Visual Effects Studios
Ute Vollmann ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Sören Volz ... compositor: Trixter
Thomas Dane Wagener ... stereo coordinator: Scanline VFX
Arvid Wahlborg ... digital compositor: Ghost VFX
Kevin Walter ... visual effects editor: RISE Visual Effects Studios
Ed Walters ... compositor: ScanlineVFX
Pablo Wang ... digital compositor
Rose Wang ... digital matte painter: ScanlineVFX
Yanbo Wang ... outsource producer
Thomas Warrender ... matte painter: ScanlineVFX
Bastian Wartenberg ... senior effects technical director: trixter
Florens Wartenberg ... lighting & look dev artist: Trixter
Sanford Warwick ... assistant lead stereoscopic compositor/paint artist: stereo d
Martin Toby Watson ... layout: ScanlineVFX
Talmage Watson ... digital artist
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Ros Webb ... recruiter
Jonathan Weber ... visual effects supervisor: RISE Visual Effects Studios
Harold Weed ... digital artist
Zack Weiler ... cfx: scanline vfx
Shelley Welch ... layout lead: Scanline VFX / layout: ScanlineVFX
Philipp Welle ... matchmove artist: Trixter
Evan Wen ... digital compositor: method studios
Daniel Wennerholm ... compositor: Scanline VFX
Holger Wenzl ... texture artist: Trixter
Kelly Wescott ... depth lead: Stereo D
Neil West ... look development & lighting artist
Daniel Westerlund ... visual effects artist: Ghost VFX
Kyle Whaley ... assistant depth department manager
Melissa Whitcomb ... compositor: ScanlineVFX
Tom Whitehead ... look development artist
Aric Whittom ... stereoscopic compositor
Shane Christopher Wicklund ... senior digital compositor: ScanlineVFX
Valerie Wicks ... visual effects assistant coordinator
Guy T. Wiedmann ... stereoscopic editor (as Guy Wiedmann)
Ruth Wiegand ... rigging lead: Trixter
Mona Wiemer ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Robert Wiese ... previs: the third floor
Daniel Wiggins ... previs artist: the third floor
Rudy Wijaya ... previs artist: the third floor
Andrew Wilcox ... support engineer: Trixter
Will Van Dao ... Lead roto/paint artist: ScanlineVFX
Kevin J. Williams ... post-vis supervisor
Michael Williams ... stereo compositor: legend 3d
Robert Williams ... visual effects artist
Chris A. Wilson ... lighting td: Method Studios
Eric Wilson ... compositor
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Jessica Wilson-Silas ... visual effects coordinator
Nick Winger ... stereo compositor: Legend 3D
Matthias Winkler ... cg sequence lead: RISE Visual Effects Studios
Daniel Witt ... lidar scanning technician: RISE Visual Effects Studios
Alex Wolf ... digital compositor: Storm Studios
Eddy Wolfson ... lead stereo compositor
Jason Wong ... stereo compositor: Legend 3D
Lonni Wong ... compositor: Trixter (as Lonni Bahr) / compositor: Trixter
Stephen T.Y. Wong ... senior compositor: Industrial Light & Magic (as Stephen Wong)
Pornthep Wongkitigumjorn ... lighting artist: method studios
Alex J. Wood ... digital artist: Mammal Studios
Tabitha Woodman ... visual effects coordinator
Michael Wortmann ... vfx supervisor: Trixter
Nick Woythaler ... designer
Kai Woytke ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Tomasz Wrobel ... modeler: Scanline VFX
Gary Wu ... lead creature technical director: ILM
Wendi Harris Wu ... visual effects artist: Scanline VFX (as Harris Wu)
Christian Wunsch ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Garrett Wycoff ... 2d lead: luma pictures
Dane Wylie ... depth lead
Edwin Yang ... stereo compositor: Legend 3D
Hailie Yang ... visual effects assistant
Jungjoo Yang ... stereo compositor: Legend 3D
Rinci Jin Yao ... stereo compositor: Legend 3D
Esther Yap ... matchmove: Scanline VFX
Robert Yeh ... io coordinator: Scanline VFX
Travis Yohnke ... visual effects artist
Jacob Yorke ... visual effects artist
Doug Yoshida ... senior lighting technical director
Scott Younkin ... CG lead artist: ILM
Cobol Yu ... technical animator: method studios
Jacob Zaguri ... cg generalist: Scanline VFX
Asim Zaidi ... pipeline td: ScanlineVFX
Damian Zaprucki ... lighting artist & generalist: Scanline VFX
David Zbriger ... technical manager of global production: ILM
Greg Zdunek ... lighting technical director: Luma Pictures
Eva Zemaitis ... stereo editor: Legend3D
David Zeng ... compositor
Eric Zhang ... texture and shading artist / texture artist: method studio
Kevin x.l Zhao ... visual effects: stereo D LLC
Johnny Zhu ... technical director: Legend3D
Pedram Ziaei ... digital compositor
Andrew Zink ... cg supervisor: luma pictures
Andzej Zmitrovic ... rigging td: Ghost VFX
Brandy Zumkley ... compositor: scanline VFX
Susan Zwerman ... vfx executive producer: for Exceptional Minds [us]
Henrik Zähringer ... matte painter: Trixter
Jose Gregorio Aguilar ... matchmove artist (uncredited)
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... visual effects (uncredited)
Darren Bailey ... operations coordinator: Stereo D (uncredited)
Emanuele Berti ... effects technical director: Method Studios (uncredited)
Je-Ren Chen ... crowd pipeline software developer (uncredited)
Emily Cook ... visual effects line producer: Double Negative (uncredited)
Zoran Dimanovski ... lead paint artist (uncredited)
Tim Donlevy ... vfx photographer: Scanline VFX (uncredited)
Paul Edwards ... visual effects producer: double negative (uncredited)
Cranston Fernandes ... roto prep artist: DNEG (uncredited)
Lee Fisher ... prep artist (uncredited)
Saurabh Gandhi ... lighting td (uncredited)
Todd Greshuk ... technical and production support (uncredited)
Thomas Haley-Hermiz ... stereoscopic technical director: Stereo D (uncredited)
Clark Harding ... roto / paint supervisor (uncredited)
Shizue Harrison ... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Chawalit Jirattikansakul ... tracking (uncredited)
Mike Jutan ... research & development: Industrial Light & Magic (uncredited)
Vasilis Karatziva ... visual effects line producer: Double Negative (uncredited)
Matthew Lausch ... research & development: ILM (uncredited)
Lazetutkovski ... lead paint artist (uncredited)
Gong Myung Lee ... vfx supervisor: method studios (uncredited)
Riasat Manzoor ... pipeline td: Double Negative (uncredited)
John W. McInnis ... concept artist (uncredited)
Janna Miller ... stereo production assistant (uncredited)
Krishnakant Mishra ... visual effects artist (uncredited)
Katie Morris ... Digital Artist: ILM (uncredited)
Chintapalli MuraliKrishna ... effects technical director: Double Negative (uncredited)
Saurabh Nandedkar ... digital compositor (uncredited)
Paul H. Paulino ... texture/look development artist: Scanline VFX (uncredited)
Garrett Pedde ... roto/paint artist: Legend 3D (uncredited)
Mile Petrushevski ... visual effects artist (uncredited)
Douglas Renn ... systems support: Cantina Creative (uncredited)
Erasmo P. Romero III ... compositing supervisor: Legend 3D (uncredited)
Thirumoorthy S. ... visual effects artist (uncredited)
Erick Salazar ... lighter: Method Studios (uncredited)
Davis Scott Porter Saunders ... Creative Supervisor: StereoD (uncredited)
Chris Shaw ... plate supervisor (uncredited)
Alan Torres ... digital compositor (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)

Stunts

Edit
Jerry T. Adams ... stunt performer
Janeshia Adams-Ginyard ... stunt double: Danai Gurira/Dora Milaje
Gee Alexander ... stunts
Jay Amor ... stunt performer
Hank Amos ... stunt co-coordinator 2nd unit
Christopher 'Critter' Antonucci ... stunt performer
Kevin Arnold ... stunt performer
Aviel Ayoung ... utility stunts
Dean Bailey ... stunt driver
Raven-Danielle Baker ... stunts
Chris Balualua ... utility stunts
Clayton J. Barber ... fight coordinator
Ricky Barksdale ... stunt performer
Danya Bateman ... stunts
Kelly Bellini ... stunts
Carrie Bernans ... stunt performer / stunt performer: Dora Milaje
John Bernecker ... utility stunts
Cyrus Birch ... stunt performer
Tomar Boyd ... horse stunts: Daniel Kaluuya
Jermaine Brantley ... stunts: special action
Chris Brewster ... Fight Coordinator: Additional Photography / stunts
Dan Brown ... Stunt Co-Coordinator: Additional Photography
Sadiqua Bynum ... stunt performer: Dora Milaje
Jwaundace Candece ... Stunt Double: Shaman
Donny Carrington ... stunts
Sebastiano Cartier ... stunts
Courtney Chen ... stunt performer
Alvin Chon ... stunts
Sean Christopher ... stunt rigger
Pat Chu ... utility stunts
Tye Claybrook Jr. ... stunt performer
Tom Cohan ... stunts
David Conk ... Stunt Double: Andy Serkis / fight team
George Cottle ... Supervising Stunt Coordinator: additional photography
Brycen Counts ... stunt coordinator: additional photography
Chad Crumley ... stunt performer
Clay Cullen ... stunt driver
Adonis Daley ... stunt performer
Craig H. Davidson ... stunt rigger
Keith Splinter Davis ... stunts
Kent De Mond ... stunts
Nick DeKay ... stunt performer
Julius Denem ... stunt performer
Kurt DeVille ... stunt double: Forest Whitaker
John Dixon ... utility stunts
Kevin Dyer ... stunt performer
Constance Ejuma ... stunt performer: Dora Milaje
Matt Emig ... fight team / stunt double: Martin Freeman
Richard Epper ... utility stunts
Jonathan Eusebio ... stunt coordinator
Troy Faruk ... stunts
Vaughndio Forbes ... stunt player
Philip Fornah ... stunts
Simeon Freeman ... utility stunts
Johnny Gao ... utility stunts
Shad Gaspard ... stunts
Khalid Ghajji ... stunt double: Michael B. Jordan
Jomahl Gildersleve ... stunt performer
Andy Gill ... stunt coordinator
Kelly Gill ... stunts
Denisha Gillespie ... stunt performer: Dora Milaje
Travis Gomez ... utility stunts
Daniel Graham ... stunt double: Chadwick Boseman
Carlos Guity ... stunt performer
Dante Ha ... stunts
Barry Hanley ... stunts
Jason Elwood Hanna ... stunts
Michael Hansen ... utility stunts
Jessica Harbeck ... mocap stunt performer
Zedric Harris ... winston duke: stunt double
Charles Haugk ... utility stunts
Zac Henry ... utility stunts
Darin Hicks ... stunt performer
Maria Hippolyte ... Stunt Performer: Dora Milaje / stunt double: Lupita Nyong'o
Jermaine Holt ... stunt performer
Niahlah Hope ... Stunt Double: Lupita Nyong'o
David Hugghins ... stunt rigging coordinator
Abongo Humphrey ... stunt performer
Zee James ... stunt performer: Jabari Woman
Michael Jamorski ... utility stunts
Kirk A. Jenkins ... stunts
Precious Jenkins ... stunt performer
Floyd Anthony Johns Jr. ... stunts
Craig Johnson ... stunt performer
Erika T. Johnson ... stunt performer: Dora Milaje / stunts
Alexander Christopher Jones ... stunt performer
Brett A. Jones ... utility stunts
Bobby Jordan ... stunts
Aaron Joshua ... stunts
Terrence Julien ... stunt performer
Ralf Koch ... utility stunts
Grant Koo ... utility stunts
JoJo Lambert ... stunts
Jefferson Lewis ... stunts
Marcus Lewis ... stunt performer
Corey Michael Lincoln ... additional photography
Jorge Longoria ... stunt performer
Travis Love ... stunt performer
Brionna Maria Lynch ... stunt driver: Lupita Nyong'o
Jalil Jay Lynch ... stunt driver
Adam Lytle ... utility stunts
Kortney Manns ... stunt performer
Tim McAdams ... stunts
Randall McDonald ... stunts: bordertribe
Crystal Michelle ... stunt double: Letitia Wright / stunt performer: Jabari Woman
Mario Moody ... stunt performer
David M. Morizot ... stunts (as David Morizot)
Marie Mouroum ... stunt performer: Dora Milaje
Josh Mueller ... utility stunts
Prophet Muscle ... stunt performer
Jachin JJ Myers ... stunt performer
Robert Nagle ... stunt driver
Jessica Nam ... stunt performer
Niko Nedyalkov ... utility stunts
Leon Ngo ... utility stunts
Mark Norby ... stunts
Daniel Norris ... stunt performer
Nnamdi Nwosa ... stunts
Femi Olagoke ... Cargo Truck Militant (as Olufemi Olagoke)
Jane Oshita ... stunt performer
Allan Padelford ... stunt driver
Chris Palermo ... stunt driver
Richie Parker ... stunt performer
Samuel J. Paul ... stunt performer
Gary Peebles ... utility stunts
Jasper Pendergrass ... stunt performer
Khalil' La'Marr Pickett ... stunt performer
Victor Plajas ... stunt performer
Don Powers ... stunt performer (as Don L Powers)
Darrin Prescott ... stunt coordinator
Brian A. Prince ... stunt: jabari
Taraja Ramsess ... stunt performer
Greg Rementer ... stunts
Delmar Reyna ... stunt performer
Ryan Robertson ... stunts
Dalton Rondell ... stunts
R.A. Rondell ... stunt coordinator 2nd unit
John Ross ... stunt performer
Rich Rutherford ... stunt driver
Ayami Sakaeda ... stunts
Jeremy Sample ... stunts
Erik Schultz ... stunts
Brandon M. Shaw ... stunt double: Daniel Kaluuya / utility stunts
Bruce Anthony Shepperson ... stunt performer
John J. Shim ... stunt performer
Paul E. Short ... utility stunts
Joseph Singletary ... stunt: jabari
Dominique Elijah Smith ... stunt performer
Tim J. Smith ... stunt performer
Greg Sproles ... stunts
Nick Stanner ... utility stunts
Daniel Stevens ... stunts
Jénel Stevens ... stunt performer: Dora Milaje
Eric Stratemeier ... stunts
Granger Summerset II ... stunt performer
Kimmy Suzuki ... stunt performer
Hamid-Reza Benjamin Thompson ... stunt performer
Antonio Lewis Todd ... stunts
Aaron Toney ... stunt double: Chadwick Boseman / stunt double: Michael B. Jordan
Ty Tornes ... stunts
Keisha Tucker ... second unit stunt double: Danai Gurira / stunt performer: Dora Milaje
Jon Valera ... fight choreographer: motion capture
Eric VanArsdale ... utility stunts
Tony Vo ... stunt performer / stunts
Eric Watson ... stunt performer
J. Wells Jr. ... stunt performer
Mark Willis ... stunt performer: jabari warrior
Tyler Witte ... stunts
Nico Woulard ... second unit stunt double: Chadwick Boseman
Kofi Yiadom ... stunt double: Chadwick Boseman

Camera and Electrical Department

Edit
Phillip Abeyta ... fixture foreman
Chris Adams ... computer/video playback
Matt Alexander ... grip
Jacob Alvarez ... rigging grip
Michael Ambrose ... gaffer: action unit
Reid Andrews ... fixtures electrician
Rose Ashikyan ... additional "c" camera second assistant / day player
Jason Augustin ... set lighting technician, additional photography
Kent Baker ... rigging key grip
Mike Barnett ... edge crane operator
Craig Bauer ... camera operator: d camera / second assistant camera: "a" camera
Nick Behrmann ... fixtures electrician
Mike Black ... grip
Steven Blizzard ... drone pilot: aerial footage
Kenneth Bolton ... b dolly grip
Zavier Bolton ... grip
Hyomin Bong ... dit assistant
Mateo Bourdieu ... first asistant camera
Matt Bowman ... rigging grip
Conrad Brown ... rigging electric foreman
Jeremy Brussell ... grip: second unit
Josh Burnette ... rigging grip (as Josh Burnett)
Dwight O. Campbell ... second assistant "b" camera
Ian Campbell ... first asistant camera
Brigidlynn Capelletti ... rigging electric gang boss
Tony Carmean ... drone producer
Alex Carr ... camera array imaging technician
Josh Cassida ... rigging electrician
Carlos Castrillon ... rigging electrician
Adam Castro ... first assistant camera: 'C' camera
Rapheal Cdeeq ... second assistant camera
Auriel Centeno ... grip
Jason Charles ... rigging grip
Pete Chiaramonte ... bts cinematographer
Victor Chon ... epk camera: second unit, South Korea
Peter Chrimes ... key grip: second unit
Jason Clairy ... lighting console programmer: rigging
Rachel Clark ... first assistant camera: second unit, South Korea
Josh Cleland ... loader: array unit
Anthony Cobb ... dimmer tech
Kenneth Coblentz ... dolly grip: Atlanta second unit
Josh Coburn ... grip rigger
Kevin Cook ... dolly grip: additional photography
Craig Cooper ... spydercam
Dan Cornwall ... gaffer
Bobby Costello ... Scarab tech
Darren Council ... video assist utility
Justin Cowart ... lighting technician
Andrew Crankshaw ... second assistant camera
Kelly A. Croke ... rigging electrician
Lauren Elizabeth Cummings ... loader: re-shoots
Brandon Cundiff ... grip gang boss
James 'Spud' Danicic ... edge technician
Juvonn Daves ... grip
Jerry C. Deats ... key rigging grip: additional photography
Brian DeCroce ... first assistant camera: c camera, day player
David Deever ... video assist
Alessandro Di Meo ... first assistant camera: b camera
Damon Doherty ... canvas grip
Barrett Donner ... rf coordinator
Tim Drnec ... spydercam supervisor
Christopher Duskin ... camera operator: second unit
Michael Dzialowski ... additional first assistant camera
Stephen Early ... first assistant camera
Rusty Edmonson ... electrician
Brent Egan ... second assistant camera
Paul Ehman ... bb electric: Korea Action Unit
Jason Ellson ... a camera operator: additional photography / steadicam operator: additional photography
Joe Elrom ... digital imaging technician: additional photography
Larry Jay Ertley ... fixtures: led technician
Tom Fendley ... rigging gaffer
Mike Fisher ... c cam second assistant camera
Sean Fisher ... techno crane tech 2nd unit
Michael-Ryan Fletchall ... chief drone pilot
Matt Fortlage ... second assistant camera: VFX Unit/Korea
Dale Fowler ... best boy electric
Steven Frohardt ... best boy rigging grip
Jorge Luis German ... video assist utility additional photography: 1st unit
Dan Godar ... aerial camera operator
Laurel Goetz-Warren ... digital imaging technician: camera prep
John Gorman ... fixtures electrician
Rene Gotera ... grip
Phil Greene ... camera technician
Cristi Lyn Hahn ... second assistant camera: second unit
Jacques Haitkin ... camera operator: Korea Unit
Geoffrey Harper ... rigging grip gang boss
Austin Harris ... aerial camera operator
Jimmy Hendrix ... grip
Sammy Ray Hill ... rigging grip
Andrew Hoehn Jr. ... first assistant camera: "b" camera / first assistant camera: "b" camera, second unit
John C. Hoffler Jr. ... second assistant camera: second unit - Atlanta
Zach Holloran ... loader: main unit
Jason Hooper ... rf technician: second unit
Stuart Huggins ... digital imaging technician: second unit
Jeremy Hughes ... lighting technician
Lynne Hull ... camera pa: Atlanta second unit
Darryl Humber ... "a" dolly grip
Shane Humphries ... electrician
Jay M. Huntoon ... additional video: Busan South Korea
Jonathan Irizarry ... second unit: best boy electric
Matthew Kelly Jackson ... "b" camera second assistant: additional photography
Elton Hartney James ... lighting console programmer
Rick James ... DIT assistant: UK unit
Jason Johnson ... digital imaging technician: vfx unit
Timothy Jones ... lighting technician
Alexander A. Joseph ... oculus head tech
Zach Junqera ... additional second assistant camera
Hiro Kakuhari ... lead mount tech: second unit
Nicholas Kay ... digital imaging technician
Matt Kennedy ... still photographer
Tommy Klines ... assistant camera
Jim La Verde ... grip: additional photography
Marcus Lambert ... grip
Thomas Lappin ... b cam operator
Al LaVerde ... key grip: additional photography
Teo Lee ... second assistant camera: South Korea Unit
Sarah Levy ... b camera operator: additional photography
Allen Liu ... grip: additional photography
Vincent Lorello ... additional grip / grip
Bobb Lovett ... rigging electric
Charlie Lowe ... grip
Michael Lowendick ... grip: second unit
Joe Macaluso ... key grip: LA unit
Grg Magidow ... camera operator: "c" camera, re-shoots
Raul J. Marin ... grip: second unit action, South Korea
Brandon A. Marshall ... dimmer tech (as Brandon Marshall)
John Marzano ... aerial director of photography
John Maskew ... lighting technician: additional photography
Steve Mathis ... gaffer: Additional Photography
Bruce McCleery ... director of photography: Atlanta second unit
Maurice K. McGuire ... edge camera operator
Saul McSween ... second assistant camera
Igor Meglic ... director of photography: second unit
Cameron Mendel ... video playback / video technician
Jamie Metzger ... digital imaging technician: additional photography
Christopher William Moore ... canvas grip
Matthew Morrissey ... playback supervisor
Troy Muhammad ... rigging grip
Hassen Muralles ... rigging electrician: day player
Andy Nelson ... 2nd unit dit
Heath Neptune ... grip: 2nd Unit
Nino Neuboeck ... first assistant camera: "a" camera - second unit
Jay Odum ... electric: second unit
Glenn Ortman ... foreman electrician
Joseph Harold Page ... Atlanta Second Unit Gaffer
Antone Pagán ... grip
Jürgen Painczyk ... digital imaging technician
Jamie Pair ... "a" camera second assistant camera: 2nd Unit Atlanta
Onofrio Nino Pansini ... camera operator
Jung Woo Park ... epk camera: second unit, South Korea
Joseph Parker ... grip
Emma Pedone ... dimmer tech
Ryan Perdew ... rigging electrician
Morten Petersen ... rigging gaffer: S. Korea Action Unit
Robert Petrin ... edge arm operator
Raul Peña ... electrician
Brian A. Pitts ... grip: 2nd Unit Action South Korea
Mark Polischeck ... video assist operator: 1st unit additional photography
C. Alan Rawlins ... key grip
Lawrence Razo ... video assist: additional photography
Patrick Redmond ... edge head technician
Benoit Richard ... lighting console programmer: additional photography
Ryan Riegner ... fixtures technician
Jack Rose ... electrician
Tim Ryan ... second unit: lighting technician
Robert M. Sagaser ... first assistant camera: 2nd Unit South Korea
P. Scott Sakamoto ... "a" camera operator / steadicam operator
Ted Sapp ... key grip: second unit
Riko Schatke ... best boy grip
Art Schultz ... fixtures technician
David Scott ... Fixtures Best Boy
Taylor Seaman ... loader: second unit atlanta
Ross Sebek ... camera operator: "c" camera
Clyde Sharman ... lighting technician
Joshua Sherrill ... gang boss
John Slade ... technocrane operator: second unit
Jeff Sterner ... second unit grip
Eric Stillions ... fixtures technician
Jeff C. Sutton ... lighting technician
John Sweet ... rigging electrician: day player
Jeffery A. Taylor ... rigging grip
Jonathan Terpstra ... lighting technician: Atlanta second unit
Nick Thompson ... video assist second unit
Erick Thundercloud ... video assist additional photography: 2nd unit
Manning Tillman ... first assistant camera: "c" camera
Bob Tingle ... video assist utility: 2nd unit
Cody Preston Troxell ... aerial unit
Jason Tubbs ... edge arm operator
Oscar Valdivia ... rigging electric
Marcel Verner ... mini-eclipse technician: aerial unit
Zoran Veselic ... first assistant camera
Brandon Votaw ... dimmer tech
Greg Waddle ... rigging grip
Joel C. Warren ... lidar lighting supervisor
Joshua Robert Warren ... generator operator
Rob Weidner ... camera operator: Visual Effects Unit
Brook Willard ... digital imaging technician: second unit
Tyler William Winegar ... grip
Billy Witherington ... rigging grip foreman
Riley Wood ... second unit B dolly grip
Paul E. Woods ... 2nd ac: "b" camera, second unit
Satoshi Yamazaki ... grip: 2nd Unit South Korea
Jeonghyun Yim ... camera production assistant: Korea unit
Harry Young-Jamieson ... second assistant camera: South Korea
Lionel Zafar ... video & computer playback operator
Rio Noel Zumwalt ... camera utility: South Korea unit
Mike Pearce ... rigging electric (uncredited)
Chase Yarbrough ... fixtures: led technician (uncredited)

Animation Department

Edit
Josh Adler ... animator
Ayman Akoshali ... previz artist: Digital Domain
Tyson Bradock ... animator
Tanmoy Chakraborty ... animator
Russell Chou ... animator
Adrien Crespon ... animator
Cheryl Darbey ... roto animator
José Luis de Lucas ... animator
Cecile Dubois-Herry ... animator
Jeremy Dziewir ... animator
Maree Fletcher ... animator: Method Studios
Monika Gelbmann ... technical animator
James Hickey ... animator
Prasad Hublikar ... animator
Youngho Kim ... animator
Nicolette Kiss ... animator
Brad Kvist ... animator
Dave Logan ... animator
Sherin Mahboob ... animator: Double Negative
Agata Matuszak ... animator
Shawn Miller ... lead animator
Gwilym Morris ... animation supervisor
Yuhon Ng ... animator
Thomas Phillips-Howard ... animator: Double Negative
Jaco Pretorius ... animator
Erica Robinson ... animator
Vanessa Rossi ... animator
Eugen Sasu ... roto animator
Roy Sato ... previz artist
Amy Sendon ... animator
Jye Skinn ... lead animator
Alejandro Solorzano ... animator
Heather Stockwell ... animator (as Heather Garrow)
Jeff Struthers ... animator
Charlie Tetlow ... animator
Jesus Tostado ... animator
Keith Patrick Turner ... animator
Yasmine Vesalpour ... animator
Lisa Wang ... lead animator: Method Studios
Grant Wilson ... animator
Josh Wood ... animator
Rahul Bhadri ... animator: double negative (uncredited)

Casting Department

Edit
Molly Doyle ... casting assistant
Christopher Gray ... casting: additional photography
Barbara Harris ... adr voice casting
Theresa Hernandez ... casting associate
Ashley R. Jackson ... extras casting assistant
Jeffrey Karantza ... casting: additional photography
Cody Kaylor ... casting assistant
Meagan Lewis ... local casting: GA
Nicholas A. Mudd ... casting associate
Michelle R. Sanders ... casting associate
Tammy L. Smith ... extras casting
Jason B. Stamey ... casting associate
Meredith Stedman ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department

Edit
Craig Anthony ... set costumer: Chadwick Boseman
Sheila Boateng ... costumer
Phillip Boutte Jr. ... costume concept artist
Carl Ulysses Bowen ... tailor
Charelle Bronson ... costumer
Alanna Bryant ... wardrobe assistant
Pam Buchanan ... cutter/fitter
German Lee Castillo ... ager dyer
Federico Cervantes ... key specialty costumer
Keith Christensen ... concept artist
Derica Cole Washington ... assistant costume designer: prep time
Wendy M. Craig ... costume supervisor
Dan Crawley ... specialty costumer
Yen Do ... set costumer
Shayne Allen Duhon ... set costumer
Erinique Ellison ... costumer
Caroline Errington ... assistant costume designer
Jessica Fasman ... key costumer
Sharon Fauvel ... key textile artist
Douriean Fletcher ... specialty jeweler
Tyron Graham ... costumer
Chloe Faith Harper ... additional costumer
Empress Holley ... set costumer
Jennifer Hryniw ... truck costumer
Keith Hudson ... textile artist
Katy Johnson ... ager/dyer
Justin Jones ... costumer
Alexyz Danine Kemp ... set costumer
Julia Koerner ... 3D designer
Alan Lashbrook ... costumer
Zachary J. Luna ... specialized costume technician
Houri Mahserejian ... costume assistant
Doug Mallette ... production assistant
Warren Manser ... costume illustrator
Marina Marit ... set costumer: South Korea crew
Branden Marks ... key costumer: Additional photography
Kevin Mayes ... head tailor
April McCoy ... costume maker
Aimee McCue ... key costumer: second unit
Amelia McKinney ... costume buyer
Phoenix Mellow ... assistant costume designer
Danny Molaschi ... 2nd unit specialty costumer
Gertrude Moore ... seamstress
Marco Nelor ... concept artist
Liz Oliver ... ager/dyer
Tim Phoenix ... fx costume
Philip Quinn ... costumer / production assistant costume dept
Erica Rice ... assistant costume designer
Peri Richards ... costumer
Katelyn Rodgers ... key specialty costumer
Ellen Ryba ... costumer
Dorotka Sapinska ... assistant costume designer: specialty costumes
Heather Sease ... key costumer
Paul A. Simmons Jr. ... costume supervisor
Isaac Spry ... stitcher
Larry V. Steele ... costumer
Addy Steigerwalt ... costumer
Jack Taggart ... ager/dyer
Haik Tateossian ... embroiderer / graphic designer
Brian Wade ... specialty costume sculptor
Mark Walcott ... set costumer: Additional Photography
Kathy B. Washington ... seamstress
Bianca White ... costumer
Sharod T. Woods ... tailor
Josie Works ... costume coordinator
Chloe Ji Yoon ... assistant costume designer
Korii Young ... costumer
Lois DeArmond ... assistant costume designer (uncredited)
Carlos East Jr. ... specialty costume crew: Film Illusions (uncredited)

Location Management

Edit
Gregory Bankston ... assistant location manager
Russell Bradford ... location assistant
David Brut ... location assistant
Emily Byrnes ... location assistant
David Crigler ... location assistant
Peter Currey ... locations scout
Peter Gluck ... key assistant location manager: Korea Unit
Brandon Gorrell ... location assistant: reshoots
Jonathan Hanna ... key assistant location manager
Caleb Hinshaw ... key assistant location manager
Kent Jackson ... key assistant location manager
Ilt Jones ... supervising location manager
Ian Krinock ... location assistant
John Latenser V ... location manager
Brandon Heath Marsh ... location assistant
Valerie Martin ... assistant location manager
Cait Murray ... key assistant location manager
Kyle Oliver ... key assistant location manager: Korea Action Unit
Zachary Quemore ... key assistant location manager
Julian Ruhe ... location scout
Chris Sands ... location assistant
Jorge Saumell ... location assistant
Ryan Schaetzle ... location manager: additional photography
Jordan M. Sloane ... assistant location manager: reshoots
Walter Smith ... location assistant
Drew Taylor ... location assistant
Darrius Tucker ... location assistant
Elizabeth A. Wright ... key assistant location manager
Jonathan Wymer ... location assistant
Scott Trimble ... location consultant: California (uncredited)

Music Department

Edit
Christine Bergren ... music clearance and legal services
Rachel Bolt ... viola
Ken Burton ... choirmaster
John W. Chapman ... score editor
Massamba Diop ... soloist: drums
Steve Durkee ... score supervisor/supervising music editor
Antonio Escobar ... teaser/trailer music: Spanish Radio Trailer
Chris Fogel ... score recording and mixing engineer
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Dave Hage ... music librarian
Chris Haigh ... trailer music
Dave Jordan ... music supervisor
Andrew Kinney ... orchestrator
Jon Kull ... orchestrator
Chris Lane ... music designer
Tommy Laurence ... orchestrator
Geoff Lawson ... orchestrator
Julian Lee ... composer: trailer music
Mitchell Leib ... executive in charge of soundtracks
Roger Linley ... musician: double bass
Steve Mair ... musician: double bass
Shannon Murphy ... music coordinator
Christopher Nightingale ... additional music composer
Alexander David Norman ... composer: trailer music
Tom Pigott Smith ... musician: violin
Richard Pryce ... double bass
Magatte Saw ... soloist: drums
Joseph Shirley ... score programmer
John Ashton Thomas ... conductor / orchestrator
Trygge Toven ... music coordinator
Nashia Wachsman ... music editor
Ronald J. Webb ... music editor
Don Welty ... music business and legal affairs
Henri Wilkinson ... orchestrator
Jonathan Williams ... musician: cello
Ludwig Göransson ... conductor (uncredited)
Anele Onyekwere ... assistant music editor (uncredited)

Transportation Department

Edit
John Ashline ... driver
Ralph Astarita ... driver
Willie Grant Banks ... driver
Ben Biggers ... dispatcher/dot: additional photography
Sheri B. Burton ... driver: Angela Bassett & Danai Gurira
Mario Carrillo ... picture vehicles mechanic
Richard Colarossi ... picture car shop foreman
Jeannie Cummings ... driver
Brandon Dotson ... driver
David J. Duran ... edge transport driver
Jesse Ehman ... transportation dispatcher
Billy Joe Evans ... fuel truck
Keith D. Fisher ... transportation captain
Jeremy Harp ... driver
Nkumbu Kandy ... driver
Melissa LaFon ... driver
Bill Lopez-Arjona ... transportation
David M Marrow ... dot administrator
Chuck Mathews ... driver for jeffery chernov
Dennis McCarthy ... picture car coordinator
Michael Mims ... driver
Grace Outlaw ... driver: cast
Claudia Rojas ... picture car dispatcher
Richard C. Ryan ... production driver
Logan Sigston ... picture car captain
Tim Sisson ... transportation
Aaron Skalka ... transportation coordinator
Jon Smith ... transportation captain
Paul Wambach ... transportation manager: South Korea
Roger Watson ... driver

Other crew

Edit
Aeric Adams ... production assistant (as W. Aeric Adams)
Mayur Dadarao Adhau ... production coordinator: Deluxe Entertainment
Jeanette Agaronoff ... personal assistant to Danai Gurira
Ryan Albertson ... pipeline technical director
Linda Aldmon ... casino extra
Ron Alexander ... film extra
Suman Allakki ... set production assistant: additional photography
Zack Annesty ... set production assistant
Elyse Archie ... set production assistant: 2nd unit
Tyrez Armstead ... additional set production assistant
Rebekah Athey ... production assistant
Alexis Auditore ... manager: physical production
Bettina Avila ... intern
Robert Avila ... information technology analyst
Asad Ayaz ... executive vice president: Head of Marketing
Kenneth Bailey ... look developer: Method Studios
Sara Bartkiewicz ... production coordinator
Dustin Beach ... office production assistant: additional photography
Hayden Bilson ... armorer
Michael Bitten ... film extra
Amber Blackman ... accounting clerk
Sumner Boissiere III ... key set production assistant: additional photography
Wren Boney ... medic
Ron Bottitta ... ADR Voice Artist
Qualen Bradley ... stand-in: Chadwick Boseman/Sterling K. Brown
Mia Brassell ... script supervisor: second unit
Christopher O. Brooks ... power/temperature technician
David Michael Brown ... craft service
Michael Brownlee ... set production assistant: additional photography
Taran Butler ... Weapons Trainer
Corey Calliet ... trainer: Mr. Jordan
David Carney ... marvel security
Kristopher Chain-Harris ... production assistant
Charles Chiyangwa ... adr voices
Victor Chon ... epk producer
Cara Marie Chooljian ... security supervisor (as Cara Chooljian)
Brooke Clausen ... security assistant
Dawn Clounch ... Director, Physical Production for Marvel Studios
Alvaro Cofre ... on site production
Benton Collinsworth ... production assistant: additional photography
Stephen Conroy ... miltary advisor
Keenan Coogler ... assistant: Mr. Coogler
Jeff Coopwood ... adr voice artist
Chris Cossey ... information technology services
Marrese Crump ... martial arts trainer: Mr. Boseman
Barry Curtis ... Marvel Security
Jarrod Daniel ... production assistant
Adam Davis ... franchise partnerships manager
Matt Delmanowski ... Photography Manager
Erika Denton ... script clearances
Sadie Paige DeRosa ... additional set production assistant: utility (as Sadie Paige Barton)
Philip DeVay ... assistant construction accountant
Matt DiGennaro ... second assistant accountant: additional photography
Eddie Drake ... head of technology: Marvel Studios
Spencer Drees ... set production assistant: second unit Atlanta
Chase Dunnette ... production assistant
Britt Dvorak ... key set production assistant
Brian Eliassen ... senior systems engineer
Chicka Elloy ... film extra
Jim Ely ... senior linux engineer
Cam Everson ... key set production assistant
Jabari Exum ... movement coach: tribal dance
Kyana Fazeli ... executive assistant: Ms. Alonso
Riley Flanagan ... set production assistant
Denitra Gaines ... film extra
Jennifer Galbreath ... construction medic (as Jennifer Allyson Galbreath)
Carli Garcia ... post-production coordinator
Abhishek Garg ... devops engineer
Suzanne Garnett ... production assistant (as Suzanne Mayger) / production staff (as Suzanne Mayger)
Brittny Garrett ... set production assistant
Brian Gay ... executive coordinator: Mr. Feige
Dawn Gilliam ... script supervisor
Stacey Gonillo ... physical asset assistant (as physical asset coordinator)
Gerri Valentina Gonzalez ... marketing coordinator: Luma Pictures
Lori Grabowski ... script supervisor: additional photography
Bill Graver ... storage engineer
Vincent 'Chenzy' Graziano ... production assistant
Juerg Grieder ... media systems engineer
Niki Guluchi ... hausa dialect coach: post
Nicola Hahn ... hr manager
Christian Hainmüller ... vfx accountant: Trixter
Danielle Halagarda ... Additional Assistant Production Office Coordinator
Jeff Harper ... optical/network/security/wireless engineer
Barbara J. Harris ... production assistant
Secret Harris ... production assistant
Heather Haynes ... Additional production assistant: additional photography
Addison Henderson ... assistant: Mr. Boseman (as Addison Calvin Henderson) / trainer: Mr. Boseman (as Addison Calvin Henderson)
Jason Her ... adr-voice actor
Elizabeth Himelstein ... dialect coach: Forest Whitaker
Jesse Hiram ... stereography operator
Jeff Hodges ... Border Tribeman
Patrick Hodges ... assistant production coordinator: korea unit
Te'Andrea Hood ... production assistant
Rares Hornet ... systems administrator
Matt Hughes ... production accountant: Method Studios
Ememofon Imoh ... production assistant
Toccarra James ... film extra
Jeanne Jo ... assistant: Mr. Chernov
Katherine Joaquin ... second assistant accountant: second unit
Aakomon Jones ... choreographer
Meg Jones ... promotional services
Jenifer Beth Kaplan ... credit & title administration
Scott Christopher Kelly ... stand-in
Ivan Kerum ... personal chef
Cameron James Khan ... production staff
Kim Khoo ... assistant production coordinator
Derrick Kibisi ... Producing Services Uganda
Dohee Kim ... aerial assistant: South Korea / production assistant: South Korea
Gayoung Kim ... production accountant: Korea unit
George Kousaros ... technology project manager
Perry Lance ... film extra
Mike Lane ... production service
Cody Lassiter ... security supervisor
Julia Lawton ... production support (as Julia James)
Hyungjik Lee ... set production assistant: second unit
Sangmi Lee ... base key production assistant; 2nd unit: South Korea
Eliot Lehrman ... executive assistant: Mr. Grant
Cassandra Marie Leone ... environmental steward
Erin Levine ... assistant production coordinator
Ashley Brooke Lewis ... production assistant: second unit
Steve Lim ... set production assistant: second unit
John Lindseth ... system engineer
Stevie Logsdon ... office production assistant
Amanda Lomonaco ... production coordinator: Stereo Conversion
Tom Mackewn ... studio manager
Anna Elisa Mackowiak ... Assistant Production Coordinator
Gokul Mahajan ... Creative Supervisor
Todd Manes ... set production assistant
Katelyn Manley ... assistant: Ms. Nyong'o
Brian J Marshall ... helpdesk manager
Greg Marshall ... additional set pa