Edit
The Maze Runner (2014) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Wes Ball

Writing Credits  

Noah Oppenheim ... (screenplay by) and
Grant Pierce Myers ... (screenplay by) and
T.S. Nowlin ... (screenplay by)
 
James Dashner ... (based upon the novel by)

Cast (in credits order) verified as complete  

... Thomas
... Alby
... Minho
... Chuck
... Newt
... Gally
... Frypan
... Teresa
... Ben
... Zart
Alexander Flores ... Winston
... Jeff
Randall D. Cunningham ... Clint
... Ava Paige
... Masked Man
... Glader
... Glader
Michael Deville ... Glader
Dylan Gaspard ... Glader
Mark Gibson ... Glader
Cory Gooding ... Glader
Cazi Greene ... Glader (as Carl Greene)
Dustin Guitreau ... Glader
Tyler Harrison ... Glader
Landon Hazel ... Glader
... Glader
Nick Killebrew ... Glader
John Langston ... Glader
Chad Martinez ... Glader
Lester Millet ... Glader
Sawyer Pierce ... Glader
Weston Rachal ... Glader
... Jack
Johnny Stockwell ... Glader (as John Stockwell)
SanChavis Torns ... Glader
Lane Westerhaus ... Glader
Gentry Williams ... Glader
Rest of cast listed alphabetically:
Austin Reed Alleman ... Lab Tech Student (uncredited)
Caroline Bonin ... Lab Student (uncredited)
Nicholas Bursavich ... Glader (uncredited)
Duane Cothren ... Conference Room Parent (uncredited)
James Dashner ... Lab Tech (uncredited)
Darryl Harvey ... Maze Control Room Supervisor / EMT (uncredited)
Janet L'Aube ... Lab Scientist (uncredited)
... Glader (uncredited)
John Mustain ... Glader (uncredited)
... Glader (uncredited)
Seth Nichols ... Lab Tech Student (uncredited)
Zach Nichols ... Glader (uncredited)
Gustavo I. Ortiz ... Rebel Soldier (uncredited)
McKenna Pippen ... Lab Tech Student (uncredited)
Mark Preston Richardson Jr. ... Lab Tech Student (uncredited)
Tommy Sheppard ... Conference Room Member (uncredited)
... Lab Tech 7 (uncredited)
... Patient Zero (uncredited)
... Herself Lab Student (uncredited)
... Glader (uncredited)

Produced by 

Marty Bowen ... producer
Eddie Gamarra ... executive producer (as Edward Gamarra)
Wyck Godfrey ... producer
Ellen Goldsmith-Vein ... producer
Joe Hartwick Jr. ... executive producer
Lee Stollman ... producer
Lindsay Williams ... executive producer

Music by 

John Paesano

Cinematography by 

Enrique Chediak ... director of photography

Film Editing by 

Dan Zimmerman

Casting By 

Denise Chamian

Production Design by 

Marc Fisichella

Art Direction by 

Douglas Cumming

Set Decoration by 

Jon Danniells

Costume Design by 

Christine Bieselin Clark
Simonetta Mariano

Makeup Department 

Budd Bird ... hair department head
Chase Birdsong ... special makeup effects artist
Jason Collins ... special make up effects designer: Autonomous F/X South, Inc.
Bailey Domke ... special effects makeup assistant
Christopher Dooly ... special makeup effects artist (as Chris Dooley)
Jillian Erickson ... third makeup artist
Elvis Jones ... special effects makeup designer
Stacy Kelly ... makeup department head
Jamie Kelman ... prosthetic makeup effects
Lucy O'Reilly ... makeup artist
Cristina Patterson ... contact lens painter (as Cristina Patterson Ceret)
Paige Reeves ... makeup artist
Kellie Robinson ... makeup artist
Aimee Stuit ... key makeup artist
Thomas Terhaar ... additional hair stylist
Cale Thomas ... Makeup Department Autonomous FX / makeup artist
Lauren Thomas ... special effects makeup artist
Steve Winsett ... special makeup effects artist
Amy Wood ... key hair stylist

Production Management 

David McKimmie ... post-production supervisor
Jim Powers ... unit production manager (as James Powers)

Second Unit Director or Assistant Director 

Mirashyam Blakeslee ... second assistant director
H.H. Cooper ... first assistant director
Vanessa Hickey ... second second assistant director

Art Department 

Frank Addington ... welding gangboss
Alexandra Adduci ... sculptor
Phil Alongio ... propmaker
Jason Ament ... greensman
K.P. Ardoin ... welder
Brian Babineaux ... painter
Roy Barrios ... construction medic (as Roy Barrios III)
Ken Barthelmey ... creature designer
Berj Daniel Bedrosian ... carpenter
Simonette Berry ... sculptor
Matthew Bigelow ... greensman
Steven G. Billings ... greensman
Christian Boone ... greensman
Carlton R. Bosher III ... propmaker
Noah Bradley ... construction coordinator
Jordan Breeden ... greensman
Doug Brode ... storyboard artist
David Keith Broome ... lead greensman
Kerry Brown ... greensman
William Burck ... plasterer
Chris Cado ... propmaker (as Christopher Cado)
Patrick Calabrese ... set dresser
Adam Cambre ... propmaker
Lauren Camp ... construction medic
Ralph Chabaud ... illustrator / on-set painter
Justin Chaffin ... sculptor
Brett Chigoy ... sculptor
Corey Childress ... propmaker
Tracy Clough ... propmaker
Jeffrey Coates ... welder
Shawn Copley ... plasterer gangboss
Gus Coto ... on-set dresser
Chris Craine ... assistant art director
Timothy Crick ... propmaker
Matthew L. Crowson ... set dresser
Clayton Davis ... propmaker
Russ Doyle ... greensman
Steven Dubea ... plasterer
Stephen P. Durante ... leadman
Jude Erny ... scenic
L.L. Evans ... propmaker
Sue Ford ... paint foreman (as Sue Morlino-Ford)
Erin Foster ... art department coordinator
Brian S. Freeman ... propmaker (as Brian Freeman)
Wendy Guerrera ... painter
Wayne John Haag ... concept illustrator (as Wayne Haag)
Nate Hallinan ... key artist
E.J. Hanhart ... construction medic
Michelle C. Harmon ... set designer
Beau Harrison ... assistant property master
Anthony J. Henderson ... sculptor foreman
Cole Hickey ... utility
Doug Hill ... propmaker
Daniel Holloway ... scenic artist (as Daniel Verlane Holloway)
Bruce Ayanyemi Jackson ... welder
Sam Jacobs ... key on-set dresser / on-set dresser
Skye Jenkins ... scenic artist
Jason Glenn Jimes ... plasterer
Rob Joy ... on-set greensman
Camile Kelsey ... painter
Alexa Kinigopoulos ... props assistant
Christopher Kopfler ... greensman
Ryan LeBlanc ... utility
Ken Lewis Jr. ... plaster crew
Jordan Lightner ... props assistant
Rikki Longanecker ... art department production assistant
Landon Lott ... illustrator
Elizabeth Lynch ... carpenter
Katherine Maes ... set decoration buyer
Arthur Kirk Martin ... propmaker
Edward Martin ... propmaker
Jason D. Martin ... greensman
Drew Mayo ... propmaker
Kevin McCarthy ... greens gangboss (as Kevin James McCarthy)
Kyla McFalls ... art department production assistant
Wright McFarland ... set designer
Thomas C. Mentzer ... general foreman (as Chan Mentzer)
Andy Montagnino ... on-set carpenter
Derek Moody ... propmaker
Scotty Morris ... set dresser
David Myers ... plasterer
Jessica Navran ... assistant art director
Jacob Norris ... plasterer
Joshua Norris ... plasterer
Jason Oertling ... key scenic
Douglas Oswald ... plasterer
James Paick ... concept illustrator
John J. Park ... concept illustrator
Matt Payne ... propmaker
Mark Perot ... propmaker
Jared W. Petticrew ... paint foreman
Richard Pipkin ... gangboss
Darrell Poirrier ... shop foreman
Dave Rhodes ... greensman
Lakechia Risin ... labor gangboss
Ronald Romanski ... paint utility
Mauricio Ruiz ... concept artist: Autonomous F/X South, Inc.
Michael Sabo ... property master
George Sanchez ... plasterer gangboss (as Jay Sanchez)
Eugene Sartin ... utility
Carlos Savant ... sculptor / staff shop mold maker
Kenneth Sayers ... set dresser
Jules Sider ... painter (as Jules A. Sider III)
Lucas Sider ... painter
Miranda Sink ... art department production assistant
Hal Smith ... plasterer
Marshall Smith ... propmaker
Lenny St. Laurent ... propmaker
Victor Stech ... plasterer (as Victor Joseph Stech)
Jason Baldwin Stewart ... greens foreman
Michael Strahan ... propmaker
Stevie Sullivan ... propmaker
Denise Templeton ... construction buyer
Wanda Templeton ... construction production assistant
Jeffrey Scott Thomas ... location foreman
Michael Todd ... plasterer
Perry James Trentacosta ... paint gangboss
Sylvester Tucker ... utility
Erik van Haaren ... gangboss
Joel Venti ... storyboard artist
Michael Weileman ... construction medic
David O. Whatley ... sculptor gangboss
Greg White ... paint utility (as Gregory White)
P. Miles Whitfield III ... greens gangboss
Richard Wolf ... propmaker
John Wayne Wood ... propmaker
Matt Zaff ... on-set dresser
Niko Zahlten ... assistant property master

Sound Department 

Roberto Dominguez Alegria ... foley mixer (as Roberto Domínguez)
James Ashwill ... foley mixer
Brian Bair ... re-recording engineer
Ron Bartlett ... re-recording mixer
David Betancourt ... adr mixer
Derek Casari ... adr engineer
Patrick Christensen ... adr mixer
Blake Collins ... foley mixer
John T. Cucci ... foley artist (as John Cucci)
Susan Dawes ... supervising dialogue editor
Richard Duarte ... foley mixer
Geoff Ethridge ... sound editorial engineer
Sam François ... sound assistant: Auro 3D
Tim Gomillion ... sound recordist
Galen Goodpaster ... first assistant sound editor
John Guentner ... foley mixer
Matthew Harrison ... foley editor
Matthew Harrison ... foley editor
Doug Hemphill ... re-recording mixer (as D.M. Hemphill)
Jesse Johnstone ... sound recordist
Nick Kray ... adr mixer
Vanessa Lapato ... adr supervisor
John A. Larsen ... supervising sound editor
Paul Ledford ... production sound mixer
Ai-Ling Lee ... sound designer / supervising sound editor
Wayne Lemmer ... sound effects editor
David Lucarelli ... adr recordist
Helen Luttrell ... dialogue editor
Chuck Michael ... sound effects editor
John Murray ... foley supervisor
Dan O'Connell ... foley artist
Anthony Ortiz ... boom person
Matt Patterson ... sound recordist
Paul Pavelka ... re-recording engineer
Erin Michael Rettig ... sound editorial engineer
Charleen Richards ... adr mixer (as Charleen Richards-Steeves)
Dimitrios Rongakis ... cable person / second boom operator
Christine Sirois ... adr recordist
John Soukup ... sound transfer recordist
William Stein ... re-recording engineer (as Bill Stein)
Dave Wilson ... adr mixer
David Wolowic ... assistant sound editor (as Dave Wolowic)
Evan J Haley ... sound designer: D-Box Technologies (uncredited)

Special Effects by 

Jonathan Cappel ... special effects technician
Erdwin J. Clausen Jr. ... special effects technician
Amie Foot ... special effects production assistant
Dan Furst ... video assist: special effects unit
Jared Guenther ... special effects technician
Daniel Hamilton ... special effects technician
Daniel J. Hamilton ... special effects technician
Matthew Brady Harris ... special effects technician
Jake Hays ... special effects technician
Harry Hurst ... special effects technician (as Harry King Hurst II)
Anthony Julio ... special effects makeup
Severin Lagarde ... special effects welder
Brandonn S. Petri ... special effects technician
Tim Phoenix ... special effects
David Scheper ... special effects shop foreman
Chris Sciacca ... special effects technician (as Christopher Sciacca)
Zac Sleeth ... special effects technician / special effects
Lucas Solomon ... video special effects: playback
Dean Tyrrell ... special effects foreman
Russell Tyrrell ... special effects coordinator (as Russell William Tyrrell)
Jason T. Welden ... video special effects: playback
John Wrightson ... sculptor: Autonomous Fx

Visual Effects by 

Brian Adler ... executive producer: Gentle Giant Studios
Ahmad Akkaoui ... pipeline technical director
Keren Albala ... postvisualization artist: The Third Floor
Lee Allan ... compositor (as Allan Lee)
Caleb Ashmore ... modeler
Sandra Balej ... compositing lead
Shayna Banaag ... data management (as Shayna Banag)
Victor Barbosa ... rigging
Anthony Barcelo ... compositing supervisor: The Box Creative
Russell Barrett ... previsualization artist
Steve Barsevick ... visual effects production assistant
Brooke Beane ... lighting artist
Cory Bedwell ... lighting artist (as Corey Bedwell)
Thomas Bevan ... effects artist
Don Bitters III ... graphics and visual effects
Jourdan Biziou ... postvisualization supervisor / previsualization supervisor
Stephen A. Bloch ... previs artist: The Third Floor
David Bohorquez ... previs artist: The Third Floor
Louise Bonar ... crew: support services
Mike Borgstrom ... cg generalist
Grant Bowen ... technical support
Neal Bradshaw ... lidar scanning: Gentle Giant Studios
Eric Brevig ... visual effects supervisor
Dan Brittain ... digital compositor
Shauna Bryan ... visual effects executive producer
Brian Burks ... previsualization artist
Benjamin Burr ... compositor: Method Studios (as Ben Burr)
John Cairns ... compositing lead
Melanie Callaghan ... visual effects production manager: Method Studios
Steve Casa ... digital scan lead: Gentle Giant Studios
Lesly Cazares ... assistant: show production
Nicholas Cerniglia ... senior digital artist: Factory VFX
Min Hyun Cha ... compositor
Jason Chen ... visual effect producer: The Box Creative, LLC.
Vincent Cheung ... technical support
Eric D. Christensen ... visual effects supervisor: Factory VFX
Johnson Chuang ... matchmove artist: Method Studios
Alan Chuck ... recruiter
Sam Claitor ... production coordinator: Gentle Giant Studios
David Clayton ... lead creative
Chad E. Collier ... data operations manager: Method Studios
Cat Counsell ... coordinator: show production
Liz Crawford ... visual effects producer
Rhea Darch ... machmove artist
Erik De Boer ... animation supervisor (as Erik-Jan de Boer)
Joe De Michelis ... technical support
Yoshi DeHerrera ... 3D scanning supervisor: Gentle Giant Studios
Aashna Dev ... visual effects production assistant
Erika Dev ... visual effects production assistant
Bryan Dewe ... model shop foreman: 32Ten Studios
Crawford Doran ... creature technical director
Hunt Dougherty ... previs artist: The Third Floor Inc.
Alex Dubus ... lighting artist
Colin Ebbeson ... lighting sequence lead
Christopher Edwards ... previs creative director: The Third Floor
David Edwards ... environment artist
Harry Eisenstein ... compositor "Escape" format
Marijn Eken ... compositor
David Elices ... compositor
Jordan Emerick ... previs artist: The Third Floor Inc.
Christian Emond ... cg generalist
Neil Eskuri ... digital effects supervisor
Maggie Evans ... bidding producer: rainmaker
Ian Farnsworth ... effects artist
Dan Finnegan ... effects artist
Paul Flanagan ... effects artist
Niall Flinn ... effects lead
Heather Flynn ... previs artist: The Third Floor
Monica Forouzesh ... previs production coordinator: the third floor
Carl Frytz ... previsualization artist
Anthony Fung ... visual effects artist
Alex Gabriel ... effects artist
Matt Galuppo ... postvis artist
Alec Geldart ... digital artist
Gillian George ... environment artist
David Gilligan-Cook ... pipeline technical director
Jan Glöckner ... compositor (as Jan Gloeckner)
Derik Gokstorp ... pipeline technical director
Christina Graff ... consultant: Crazy Horse Effects
Paul Graff ... consultant: Crazy Horse Effects
Jason Gray ... technical support
John Griffith ... previsualization supervisor: additional
David Gullman ... visual effects assistant coordinator
Nelson Hall ... model maker: 32Ten Studios
Brian Han ... visual effects project manager
Sara Hansen ... layout artist: Method Studios
Zane Harker ... data manager
Peter Hart ... matchmove lead
Geoffrey Harvey ... pipeline technical director (as Geoff Harvey)
Chris Hempel ... effects artist
Jeremy Hoey ... digital matte painter
Falk Hofmann ... compositor
Ed Holdsworth ... compositor (as Edwin Holdsworth)
Mike Hong ... modeler: Method Studios Vancouver
Sean House ... model department supervisor: 32Ten Studios
Josh Huitema ... scene assembler: method studios
Christoffer Hulusjö ... pipeline technical director: Method Studios Vancouver
Scott Inkster ... layout artist
James Jacobs ... creature supervisor
Manovigianek Jehman ... pipeline technical director
Zahid Jiwa ... compositor
Paul Jordan ... creature technical director
Felix Jorge ... previs artist: The Third Floor Inc.
Shannon Justison ... previs artist: The Third Floor (as Shannon Pytlak)
Danielle Kantola ... modeler
John Kilkenny ... visual effects executive
Jeanne Kim ... rotoscope artist
Claver Knovick ... previs associate production manager: The Third Floor
Alexander Koehl ... lighting artist
Arek Komorowski ... compositing supervisor
Allie Koppel ... previs accountant: The Third Floor
Kristina Kudryk ... compositor
Wanda Kwok ... compositor
SangHun Kwon ... lighting artist
Alberto Landeros ... compositor
Josh Lange ... previsualization artist: The Third Floor
Warren Larkam ... visual effects production assistant (as Warren Larkam)
David Lavoie ... effects artist
Adrian Lee ... effects artist (as Adrian Ed Lee)
Herman Lee ... previs artist: The Third Floor Inc.
Michael Lemon ... effects artist (as Mike Lemon)
Sean Lewkiw ... head of 3d
Chen Lin ... previs production coordinator: the third floor
Jane Ling ... visual effects production accountant
Roger Liu ... previs lead: The Third Floor
Steven Lo ... previs artist: The Third Floor Inc.
Arthur Lobo ... compositor
Dylan Lundquist ... technical support
Kodie Mackenzie ... compositor (as Kodie MacKenzie)
Dawn Brooks Macleod ... coordinator: show production (as Dawn MacLeod)
Anika Mahmud ... pipeline technical director
Greg Maloney ... visual effects producer: 32Ten Studios
Jeffrey J. Marks ... vfx producer interface design
Natanya Marks ... previs production manager: The Third Floor
Haydn Masuda ... compositor: Method Studios
Roger Mathews ... previs artist: The Third Floor Inc.
Richard Matsushita ... previsualization artist / texture artist
Dan Mayer ... cg supervisor
Riley McDougall ... visual effects coordinator: Method Studios
Ben McEwan ... digital compositor: Method Studios - uncredited
Tom McHattie ... compositor
Steve McLeod ... visual effects editor: method studios
Andrew McPhillips ... senior cg supervisor
Jim McVay ... lighting artist
Kirsten Meekison ... visual effects
Juan Melgoza ... senior digital artist: Factory VFX
Adem Memedi ... data management
Abel Milanes ... compositing supervisor
David Miles ... digital production manager: Factory VFX
Jacob Curtis Miller ... layout lead (as Jacob Miller)
Harsh Mistry ... effects technical director: Method Studios Vancouver / scene assembler: artist
John Moffett ... compositor
Nick Molson ... effects artist
Leah Montagnino ... on-set data wrangler (as Leah Hardstark)
Elizabeth Montes ... previs production coordinator: the third floor
Alex Moon ... previs artist: The Third Floor
Saybian Morgan ... senior lighting techical director: Method Studios
Hiroshi Mori ... previs artist: The Third Floor
Gayle Munro ... visual effects producer: Method Studios
Adam Muratoff ... modeler
Charlene Nair ... crew: support services
Patrick Nanton ... lighting artist
Craig Newman ... pipeline technical director
Joshua Ng ... layout artist
Khang Ngo ... pipeline technical director
Motoki Nishii ... previs artist: The Third Floor
Reika Nixon ... senior matchmove artist
Thijs Noij ... compositor
Donal Nolan ... compositor
Lisa Nolan ... effects artist
Victor Norberg ... compositor
Danielle Norgate ... digital compositor (Method Studios)
Chris Norpchen ... lighting artist
Earl Paraszczynec ... lighting sequence lead
Sehwi Park ... pipeline technical director
Scott Parker ... technical support
Stephen J. Pavelski ... previsualization artist
Holly Pavlik ... visual effects editor
Kye Yong Peck ... texture artist
Vasho Pekar ... compositor
Chi Pham ... technical support
Camil Planella ... lighting artist
L. Elizabeth Powers ... senior digital artist (as Laurie Powers)
Dan Prentice ... lighting artist
Andrew Prescott ... on-set data wrangler
Esdras Prudente ... rotoscope lead
Scott Puckett ... visual effects producer
Gunnar Radeloff ... effects artist
Margaret Ramos ... visual effects production accountant
Jason Ramsey ... visual effects database coordinator: The BOX Creative
Jeff Ranasinghe ... cg supervisor
Ollie Rankin ... cg supervisor
Tristan Rettich ... data management
Jonathan Reynolds ... lighting artist
Geoffroi Ridel ... concept artist: method studios
Sharon Roberts ... department coordinator
Dylan Robinson ... lighting artist
Mariusz Rokicki ... compositor (as Mario Rokicki)
Casey Rolseth ... lighting artist
Kristine Romasanta ... Render Technician/Data IO
Sandy Romero ... texture artist
Michelle Ross ... rotoscope artist: Method Studio Vancouvers
Kuba Roth ... pipeline technical director
Sue Rowe ... visual effects supervisor
Norbert Ruf ... compositor
Jesse Russell ... compositor
Frida Sahono ... texture artist: Method Studios (as Frida Sahono-Jozwik)
Michel Samreth ... lighting artist
Rakesh Sandhu ... texture artist
Minoru Sasaki ... environment artist (as Minory Sasaki)
Daniel Schrepf ... roto supervisor
Sean Schur ... lighting sequence lead
Andrew Schwartz ... previs artist: The Third Floor Inc.
Maria Serrano ... previs artist: The Third Floor Inc.
Rasoul Shafeazadeh ... environment lead
Sameer Shah ... environment artist
Kerry Shea ... previs production manager: The Third Floor
Yi Shen ... visual effects coordinator
Drew Shields ... matchmove artist
Marcos Shih ... matte painter: Method Studios
Aleksandra Sienkiewicz ... digital compositor: Method Studios
Scott Aaron Silver ... visual effects coordinator
Nicole Smith ... rotoscope artist
Russ Smith ... rigger
Angie Young-Ji Sohn ... lighting artist (as Angela Sohn)
Ian Sorensen ... asset lead (as Ian Sorenson)
Kimberley Station ... crew: support services
Adam Stern ... compositor
Eric Stewart ... previsualization coordinator
Naomi Stopa ... resource manager
Bradey Strong ... lighting artist
Louis Strongin ... visual effects artist: The Box Creative, LLC
Kelly Swenson ... senior visual effects artist: FactoryVFX
Larry Taylor ... lidar scanning: Gentle Giant Studios
Blair Tennessy ... lead technical director
Radley Teruel ... visual effects supervisor
Patrick Thompson ... compositing lead
Ligia Tijerino ... visual effects
Dan Tindell ... previsualization artist
Micole Toyloy ... senior digital artist: Factory VFX
Mark Trowbridge ... data management: Method Studios
Adam Trowse ... compositor
Michael Turnbull ... technical support
Trevor Tuttle ... previs artist: The Third Floor Inc.
Luke Vallee ... compositing lead
Sonia Vazquez ... crew: support services
Koen Vroeijenstijn ... pipeline supervisor
Ed Walters ... rotoscope artist
Daniel Warren ... senior digital artist
Larry Weiss ... lighting lead
Paulo Welter ... modeler
Genevieve West ... visual effects line producer
Wendy Whaley ... compositing lead
Owen Williams ... compositor
Chris Wolak ... lighting artist / previsualization artist
Christal Wolgamott ... visual effects producer: Factory VFX
Eric Hp Wong ... lighting artist (as Eric Wong)
Trevor Wyatt ... department coordinator
Janet Yale ... head of production
Jesús L. Yapor ... compositing lead
Mike Yip ... modeler
Adam Zanotto ... digital compositor
Laura Zentil ... previs coordinator: The Third Floor Inc
Hansu Zhan ... digital compositor
Eric Zhang ... texture artist: Method Studios / texture artist: method studio
Anthony Zwartouw ... lighting sequence lead
Goran Kocov ... lead matchmove artist (uncredited)
Tim Partridge ... executive producer: 32TEN Studios (uncredited)

Stunts 

Alvin Chon ... stunts
Shane Daniels ... stunts
Mark De Alessandro ... stunts
Greg Dela Riva ... stunts
Thirl Haston ... stunts (as Thirl Ray Haston)
Ashley Nicole Hudson ... stunts
Jacob Kabel ... stunts
Kortney Manns ... stunts (as Kortney T. Manns)
Aaron Matthews ... stunts
Nathan Moore ... stunts
Josh Mueller ... stunts
Garrik Palumbo ... stunts
Greg Rementer ... stunts
Meredith Richardson ... stunts
Troy Robinson ... stunt coordinator
James Ryan ... stunts
Eric R Salas ... stunts
Felipe Savahge ... stunts
Preston Schrag ... stunts
Monty L. Simons ... stunts
Yoshi Sudarso ... stunts
Bobby Talbert ... stunts
Mallory Thompson ... stunts
Tony Vo ... stunts
Kevin Waterman ... stunts
John Zimmerman ... stunts
Alvin Chon ... stunt double: Michael Bow (uncredited)
Shane Daniels ... stunt double: Dylan O'Brien (uncredited)
Greg Dela Riva ... utility stunts (uncredited)
Jacob Kabel ... stunt double (uncredited)
Kortney Manns ... stunt double: Aml Ameen (uncredited)
Greg Rementer ... utility stunts (uncredited)
Monty L. Simons ... utility stunts (uncredited)
Yoshi Sudarso ... stunt double: Ki Hong Lee (uncredited)
Mallory Thompson ... stunt double: Kaya Scodelario (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Curtis Abbott ... digital imaging technician
Patrick Barnes ... technocrane operator
Russell Beard ... best boy rigging electric
Sarah Bowman ... additional second assistant camera
Guy Broussard ... set lighting technician
Stephen S. Campanelli ... camera operator
Luke Cauthern ... dolly grip: "b" camera
Lamar Childress ... rigging grip
Andy Clapp ... rigging electric: dimmer technician (as Andrew Clapp)
Andrew Jason Clark ... rigging grip (as Andy Clark)
Chris Cochran ... company grip
Larry Cottrill ... balloon lighting technician
Crystal Dallas ... rigging electrician
Anthony DeFrancesco ... second assistant camera
Eric DePoorter ... rigging grip
Lou Divincenti ... rigging grip
Ferdinand Duplantier Jr. ... rigging gaffer (as Ferd Duplantier Jr)
Travis Elkins ... rigging electrician
Bryan Ellison ... additional first assistant camera
Michael Feduccia ... rigging grip
Jeff Feller ... bts camera operator
Jose Figueroa-Baez ... additional second assistant camera
Dan Furst ... key video assist
Matthew Gaumer ... second assistant camera (as Matt Gaumer)
Carlos Gonzalez ... technocrane operator
Dylan Goss ... aerial director of photography
Mike Grace ... set lighting technician (as Michael Grace)
Ted Gregg ... rigging grip
Nicholas Groetsch ... video utility
Aaron Harper ... rigging grip
Dallas Hollomon ... company grip
Richard T. Hoover ... dolly grip: "a" camera
Terrance Julien ... rigging grip
Glenn Kaplan ... first assistant camera
Kyle Bono Kaplan ... stills assistant
Michael D. Kennedy ... scorpio head technician
Steven Krul ... technocrane technician
Pete Lavaty ... grip / rigging electric
Joshua Lilly ... additional lighting technician
Kevin Lippincott ... rigging electric gang boss
Kevin Luster ... company grip
Bradley Martin ... dimmer board operator
Mason McGuire ... additional company grip
Jonathan Morrill ... lighting technician
Greg Morris ... additional camera operator
Nick Nicolay ... best boy rigging grip
Jaim O'Neil ... best boy electric
Josh Oliver ... electrician
Max Patrucco ... rigging key grip
Rob Pierson ... rigging electric
Jason Prowell ... set lighting technician
Brian Quebedeaux ... rigging grip
Daniel Rector ... company grip
Peter D. Roome ... first assistant camera
Ben Rothstein ... still photographer
Andy Ryan ... gaffer
Jimi Ryan ... key grip
Ernest Rydberg ... crane tech
Nate Selee ... rigging grip
Joshua Sepe ... company grip
Dean M. Simmon ... first assistant camera: "a" camera
Devon Stinson ... technocrane technician
Mariana Sánchez de Antuñano ... camera operator: "c" camera
Joe Sökmen ... company grip (as Joseph Sokmen)
Stephen Vicari ... second assistant camera
Charles B. Walker ... rigging grip pusher / rigging grip
Ryan P. Ward ... best boy grip
Jim Wayer ... rigging grip
Scott Wells ... rigging grip
Jordan Whaley ... set lighting technician
David A. Wolf ... additional camera operator
Dan Wyssmann ... rigging grip
Robert Zas ... company grip

Animation Department 

Victor Barbosa ... animator
Denny Bigras ... animator
Alan Camilo ... animator
Andy Chih-Jen Chang ... animator (as Andrew Chang)
Stephen Clee ... animator
Stephen Kelloway ... animator
Jose Medina ... animator
Daniel Mizuguchi ... animation lead
Mike Mulock ... animator / senior animator
Alexandru Nagy ... animator (as Alex Nagy)
Ben Segall ... animator
Peter Sperrazza ... lead animator: Scatterlight Studios
Alphonse Swinehart ... animator
Lisa Wang ... animator
Jose Yapor ... animator
Ari Feblowitz ... previsualization artist (uncredited)

Casting Department 

Francesca Bradley ... casting assistant: UK
Chris Bustard ... extras casting
Brent Caballero ... location casting
Beth Day ... casting associate
Kate Geller ... casting associate: New York
Johnny Gidcomb ... adr voice casting
Priscilla John ... additional casting: UK
Christian Kaplan ... executive in charge of casting
Jessica Kelly ... additional casting: New York
Hank Langlois ... extras casting
Suzanne Smith ... additional casting: New York (as Suzanne Smith-Crowley)
Judith Sunga ... casting associate
Sarah Reid Vinyard ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Jade Brandt ... stitcher
Patricia Brown ... costume pa
Alexandra Casey ... assistant costume designer
Mignon Charvet ... leather master
Bren Cook ... head ager/dyer
Terri de Haan ... costume supervisor
Chelsea DeScenna ... background costumer / costume production assistant
Heather Ferrell ... stitcher
Benj Gibicsar ... set costumer
Heidi Hafer ... cutter/fitter (as Heidi Christina Hafer)
Shannon Jantz ... key costumer
Katie Beth Johnson ... stitcher
Simonetta Mariano ... costumer designer
Kizzie Autumn Martin ... set costumer
Sebastian Rey ... ager/dyer
Claire Sanchez ... leather worker
Laura Faye Sirkin-Brown ... stitcher
Sandra Algood Taylor ... ager/dyer (as Sandra Algood)
Britany Viguerie ... set costumer

Editorial Department 

Tylyn Anson ... dailies operator
Logan Breit ... visual effects editor
P.J. Burch ... first assistant editor
Patrick Clancey ... digital opticals (as Pat Clancey)
Jennifer-Noel Dennis ... post-production supervisor: EPK and Behind The Scenes
Leeza Diott ... dailies manager
John Fletcher ... post production accountant
Alex Gilbert ... assistant editor: EPK and BTS
Nate Gray ... sequence editor
Shay Greenfield ... assistant editor: behind the scenes
Élodie Ichter ... second digital colorist
Katie Jordan ... color assistant
Ken Lebre ... dailies producer
Yvan Lucas ... digital intermediate colorist
Katie Mims ... post-production supervisor: EPK and behind the scenes
Terry Morrison ... dailies engineer
Cory Musselman ... head of editorial: production assistant
Lesley Hull Nicolucci ... digital assistant: producer (as Lesley Nicolucci)
Chris Patureau ... dailies operator
Loan Phan ... digital intermediate producer
Charles Saldana IV ... post production accountant: assistant
Ron Stanik ... additional first assistant editor
Katie Starke ... post-production assistant
Damon Tinker ... post-production assistant
Lee Tucker ... preview engineer
Lisa Tutunjian ... digital intermediate editor
Ed Twiford ... digital dailies colorist
Joachim Zell ... supervising color technician

Location Management 

Jimmie Bullis ... location production assistant (as Jimmie Donald Bullis)
Maggie Campesi ... key location production assistant (as Maggie Hicks)
Charlie French ... location manager
David P Hebert ... location scout
Bonnie Marquette ... location manager
Jake Ramsay ... location production assistant (as Jacob Ramsay)
Danielle Stiner ... assistant location manager
David Thornsberry ... location scout

Music Department 

Pete Anthony ... score conductor (as Peter Anthony) / score orchestrator (as Peter Anthony)
Jonathan Bartz ... music preparation
Joan Beal ... singer
Ted Caplan ... music editor
Elin Carlson ... chorus
Wade Culbreath ... musician: percussion
George Doering ... musician
Jochen Flach ... composer: featurette music
Matt Franko ... music preparation
Mark Graham ... music preparation
Paul S. Henning ... musician: violin
Riley Hughes ... music preparation
Joshua Johnson ... programmed by (as Josh Johnson)
Jo Ann Kane ... music preparation
Braden Kimball ... programmed by
Jon Kull ... orchestrator
Tim Lauber ... music recordist
Edie Lehmann Boddicker ... choir contractor (as Edie Lehmann-Boddicker)
Jason Livesay ... composer: additional music / score orchestrator
Nolan Livesay ... composer: additional music / score orchestrator
Rebecca Morellato ... music production executive
Adam Olmsted ... digital recordist (as Adam Olmstead)
Victor Pesavento ... music preparation
Diane Freiman Reynolds ... singer
Marni Sanders ... copyist
Dennis S. Sands ... score recorded and mixed by
Linnea Snyder ... music preparation
Denis St. Amand ... engineer: stage
Tom Steel ... stage manager
Robin Stout ... trailer score by (as Superhuman)
Superhuman ... trailer score by
Steve Tavaglione ... musician
Damon Tedesco ... stage manager
John Ashton Thomas ... score orchestrator
Matthew J. Ward ... additional engineering (as Matt Ward)
Liam Westbrook ... trailer score by (as Superhuman)
Joe Zimmerman ... music copyist / music librarian / music preparation
Gina Zimmitti ... musicians contractor
Danielle Diego ... music executive (uncredited)
Anthony Loomis ... technical score assistant (uncredited)
Areli Quirarte ... music manager (uncredited)
Gernot Wolfgang ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Bruce Benson ... pilot
Timothy Shane Kropog ... local transportation captain
K. Emily Levine ... dot coordinator
Edward O'Donnell ... transportation coordinator
Jim Robin ... driver
Rod Tinney ... pilot
Doug Wright ... transportation captain

Other crew 

Gerardo Acosta ... cook
Ross Baringer ... set production assistant
Roy Barrios ... medic: construction
Bruce Benson ... pilot
Christopher Billig ... main title design
Caroline Bonin ... film extra
Kara Bowman ... set medic
Ashley Brahm ... production coordinator
Nancy Breaux ... additional script supervisor
Marcus Brown ... additional set production assistant
Jennifer Cain ... voice actor
Sean Carville ... first assistant accountant
Chuck ... stand-in
Sam Chung ... production it
David Clayton ... title designer: main title sequence
Emily Connor ... cook
Daniel Cummings ... voice actor
Holly Dellocono ... assistant: to Mr. Hartwick
Christopher Dickerson ... set production assistant
Rogelio Espinosa ... set production assistant
Luke Franek ... assistant: to Mr. Ball
Kristin Garlington ... assistant production coordinator
Diego Garzon ... production assistant
Steve Gehrke ... script supervisor (as Steven R. Gehrke)
Jeremy Glazer ... voice actor
Francis Guevara ... cook
David Guilbeau ... craft service
Gabriel Gator Guilbeau ... craft service assistant (as Gabriel Guilbeau)
Brandon Michael Hale ... stand-in
Sara Hartman ... set production assistant
Ronald Hill ... technical consultant: survivor
Jaclyn Huntling ... assistant: to Mr. Godfrey
Caitlin Jackson ... office production assistant
Pamela Kay ... photo double: Ava Paige/Patricia Clarkson / stand-in: Ava Paige/Patricia Clarkson
KiKi Levine ... set production assistant
Victor Lizardo ... cook (as Victorio Lizardo)
Lisa Mall ... key set production assistant
Jeffrey J. Marks ... main titles producer
Patrick McBride ... production secretary
Shaun M. McGovern ... production accountant
Stephen Meagher ... craft service assistant / craft service
Kelly D. Mills ... production assistant
Lauri Mills ... studio teacher
John Mustain ... film extra
Zach Nichols ... stand-in
Tracy Oliver ... animal trainer
George Axel Olson III ... office production assistant (as George Axel Olsen III)
Stephen Pfeil ... accounting clerk
Edward Poveda ... payroll accountant
Kenneth Pratt ... production assistant
Ben Pronsky ... voice actor
Santos P. Rodriguez ... cook (as Sontos Rodriguez)
Cassidy Sanchez ... animal provider
Mark Sanchez ... animal supplier
Claire Schexnayder ... second assistant accountant
Jason Shapiro ... asst craft service
Ira Shiflet ... assistant: to Mr. Ball
Giovanni Silva ... survival instructor
Mitchell Smith ... assistant: Marty Bowen
Daniela Springer ... on set production
Chris Sprister ... voice actor
Peter M. Starkman ... chef
Jeffrey Taylor ... cook
John Thompson ... consultant: glade
Nicole Tiernan ... additional staff production assistant
Rod Tinney ... pilot
Alexis Tippin ... key second assistant accountant
Derek Tovar ... office production assistant
Michael Umble ... unit publicist
David von Felten ... TestViewer
Jeff Wiesen ... voice actor
Charles Willis ... set production assistant
Lesley Wise ... Ingenious Media
Douglas E. Wright ... set production assistant
Sid Yost ... animal wrangler
Bridger Zadina ... adr loop group
Tyler Atkinson ... digital distribution (uncredited)
Kevin Posnanski ... mastering coordinator: Deluxe Digital Cinema (uncredited)
Andrea Smith ... global director of motion picture logistics: Altour Travel (uncredited)
Mark J. Woods ... clearance supervisor (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed