Edit
"Borgia" Prelude to an Apocalypse (TV Episode 2011) Poster

(TV Series)

(2011)

Full Cast & Crew

Directed by 

Metin Hüseyin

Writing Credits (in alphabetical order)  

Kyle Bradstreet ... (story editor)
Kevin Deiboldt ... (staff writer)
Brant Englestein ... (story editor)
Tom Fontana ... (story)
Thomas Kelly ... (teleplay)

Cast (in credits order)  

... Rodrigo Borgia
... Cesare Borgia
... Juan Borgia
... Lucrezia Borgia
... Giulia Farnese
... Alessandro Farnese
... Vannozza Catanei
... Francesc Gacet
... Ascanio Sforza
Nicolás Belmonte ... Shahzadeh Djem
... Giovanni de Medici
Paul Brennen ... Agapito Geraldini
... Galeotto Sclafenatus
... Giacomo Galasi
... Giovanni Colonna
... Guillaume Briçonnet
... Alfonso d'Este
Monica Lopera ... Maria Enriques de Luna
... Pantisilea
... Marcoantonio Colonna
... Gianbattista Orsini
Manuel Rubey ... Giovanni Sforza
Raimund Wallisch ... Alfonso d'Aragona
Rest of cast listed alphabetically:
... Hanz - Leader of Germans

Produced by 

Steven Bawol ... executive producer
Takis Candilis ... executive producer
Fabrice de la Patellière ... co-producer
Ferdinand Dohna ... executive producer
Tom Fontana ... executive producer
Barry Levinson ... executive producer
Jan Mojto ... executive producer
Petr Moravec ... producer
Michael Schwarz ... producer
Aaron Seliquini ... co-producer
Anne Thomopoulos ... executive producer
Klaus Zimmermann ... executive producer

Music by 

Cyril Morin

Cinematography by 

Ousama Rawi

Film Editing by 

Daniel A. Valverde

Casting By 

Maya Kvetny
Debbie McWilliams

Production Design by 

Bernd Lepel
Stefano Maria Ortolani

Art Direction by 

Jindrich Kocí ... senior art director
Milena Koubkova

Set Decoration by 

Karel Vanásek

Costume Design by 

Sergio Ballo

Makeup Department 

Paola Genovese ... hair stylist
Simona Hemmyová ... makeup assistant (as Simona Hemmyova)
Zdenek Klika ... hair stylist
Samankta Mura ... hair stylist
Ivana Nemcova ... makeup artist (as Ivana Nemec)
Gaetano Panico ... key hair stylist
Aldo Signoretti ... hair and wig designer
Rene Stejskal ... prosthetics designer / special makeup effects artist
Milan Vlcek ... key makeup artist
Martina Zeilmanova ... makeup artist

Production Management 

Jiri Husak ... unit manager
Ondrej Slama ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Lucie Burianová ... second assistant director: second unit
Martina Götthansova ... second assistant director: second unit
Karel Kubis ... second assistant director
Oldrich Mach ... first assistant director
Marketa Magerova ... second second assistant director
Peter Nightingale ... first assistant director
Jakub Strangmuller ... third assistant director: second unit

Art Department 

David Adamec ... painter
Wolfgang Augustyn ... historic advisor
Pavel Babanek ... painter
Milan Babik ... assistant set decorator: buyer
Martin Bohaty ... foreman
Alois Burán ... scenic painter
Jirí Cihák ... head scenic painter
Zuzana Cizmarova ... set designer
Frantisek Copf ... property master / propman
Miloslav Cypryán ... standby construction
David Dalibor ... scenic painter
Jarda David ... construction manager
Milan Dusek ... scenic painter
Jaroslav Fiala ... set dresser
Marek Fritsch ... standby construction
Jan Gal ... upholsterer
Katerina Galova ... set decorator/props coordinator
René Gráf ... upholsterer
Adela Hakova ... props designer
Jirí Havlicek ... foreman
Pavel Hemmy ... property master
Roman Hovorka ... painter
Jan Hrusa ... scenic painter
Jiri Hybes ... standby art director
Milan Janostik ... property buyer
Milan Jaros ... scenic painter
Jiri Karnik ... draftsman
Jindrich Kocí ... supervising art director
Andrej Kostic ... scenic painter
Jan Kozak ... foreman
Vratislav Kydlicek ... patiner
Jiri Ladman ... foreman
Tomás Lehovec ... stand-by props
Vladimir Liska ... set dresser
Michal Ortcykr ... scenic painter
Ivan Jeremias Polcar ... scenic painter
Martin Ptacek ... scenic painter
Ludek Rathousky ... scenic painter
Jaroslav Rericha ... set designer
Eva Sebíková ... scenic painter
Carlotta Simula ... researcher
Pavel Smid ... scenic painter
Petr Splichal ... art department coordinator
Stanislav Suva ... scenic painter
Eva Synkova ... scenic painter
Nebojsa Tabacki ... set designer
Kurt van der Basch ... storyboard artist (as Kurt Van Der Basch)
Jaromir Vaverka ... set dresser
Zbynek Vit ... storeman
Josef Zubak ... scenic painter

Sound Department 

John Bowen ... adr supervisor
Tomas Cervenka ... boom operator
Jay Fisher ... assistant sound editor / dialogue editor
Petr Forejt ... sound mixer
Robert Gumala ... boom operator
Ondrej Jirsa ... sound utility / sound
Martin Jílek ... adr mixer
Tony Pipitone ... re-recording mixer
James David Redding III ... re-recording mixer / sound designer / sound effects editor
Christina Faist-Glass ... sound studio manager (uncredited)

Special Effects by 

Michal Havlicek ... special effects technician
Jan Holub ... special effects senior technician
Roman Holub ... special effects technician
Kamil Jaffar ... special effects supervisor
Bohuslav Novotny ... special effects technician
Jan Ris ... special effects technician
Karel Solc ... special effects senior technician

Visual Effects by 

Andrew J. Bly ... visual effects producer
Bruce Hwang Chen ... visual effects artist
Markus Degen ... visual effects producer
Luke DiTommaso ... visual effects supervisor
Mark Scott Friedman ... digital compositor
Andreas Giesen ... junior cg artist: RISE Visual Effects Studios
Björn Gottwald ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Joachim Grüninger ... visual effects supervisor
Gene Hammond-Lewis ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Christoph Hasche ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Thomas Hiebler ... lead matte painter: RISE Visual Effects Studios
Henry Jean ... digital compositor
Thomas Kaufmann ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Kerstin Kensy ... visual effects producer: RISE Visual Effects Studios
Euna Kho ... digital compositor
Franz Kol ... digital compositor
Lenz Kol ... lead compositor
Erik Lehmann ... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Ted Markovic ... visual effects producer
Natalie Meffert ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Gonzalo Moyano Fernandez ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Erin W. Nash ... digital compositor
Frank Petit ... digital compositor
Matthieu Schmit ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Adam Schwartz ... digital compositor
Jesse Spielman ... digital compositor
Heiko Tippelt ... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Jonathan Weber ... visual effects supervisor: RISE Visual Effects Studios
Markus White ... digital compositor
Selim Yang ... digital compositor

Stunts 

Petr Bozdech ... stunts
Pavel Dvorak ... stunts
Jiri Horky ... stunts
Pavel Kratky ... stunts
Eva Kulichová ... fight coordinator (as Eva Hodinova)
Jan Loukota ... stunts
Petr Nusek ... sword and fight coordinator
Jaroslav Peterka ... stunt coordinator
Tomas Rydval ... stunts
Tomás Tobola ... stunts

Camera and Electrical Department 

Jan Brumlich ... electric: dailies
Glenn Cannon ... digital video assist operator
Petr Cejka ... electrician
Radek Chlebecek ... electric: dailies
Tibor Demcak ... electric: dailies
Pavel Dobrovolny ... electrician
Jan Dvorak ... cableman
Jan Gardelka ... electric: dailies
Jirí Hanzl ... stills photographer
Roman Hodek ... key grip
Pavel Hoffman ... electric: dailies
Vladimir Holzknecht ... rigging gaffer
Michal Houzvicka ... best boy grip / grip / rigging grip
Jirí Hovorka ... grip
Jiri Hroz ... rigging electrician
Ladislav Hruby ... first assistant camera: "b" camera
Daniel Kafka ... electrician/generator operator
Radan Kapinos ... b camera grip / grip
Jindra Kares ... electric: dailies
Ales Kohout ... electrician
Petr Konrád ... gaffer
Tomas Konvalinka ... electric: dailies
Mikulas Krepelka ... second assistant camera
Ivan Ksandr ... electric: dailies
Daniel Kutaj ... rigging electrician
Patrik Lima ... best boy grip
Bohumil Macecek ... grip: dailies
Miroslav Malik ... electric: dailies
Jan Matejka ... electrician
Miloslav Nevsimal ... electric: dailies
Milan Novak ... b camera grip
Miroslav Pavlik ... second assistant camera: "b" camera
Jan Pous ... grip: dailies
Zdenek Pozar ... electric: dailies
Petr Rosenthaler ... grip: dailies
Jan Sankot ... electric: dailies
Werner Schelzig ... rigging best boy
Tomas Simandl ... electric: dailies
Jan Simecek ... electric: dailies
Jan Skolnik ... electric: dailies
Vladimir Stekly ... electric: dailies
Petr Sulc ... best boy
Jiri Valenta ... rigging grip
Jiri Zelenka ... rigging electrician

Casting Department 

Margareta Abena ... casting assistant
Dan Adam ... extras coordinator (as Daniel Adam)
Michal Balik ... extras coordinator
Stéphane Foenkinos ... casting: france
Tomas Hejlek ... extras coordinator
Lucy Hellier ... casting assistant
Jirí Hrstka ... extras casting: Czech Republic (uncredited)
Zuzana Klokocnikova ... extras coordinator
Beatrice Kruger ... casting: italy (as Béatrice Kruger)
Martin Oktabec ... extras coordinator
Hana Polikova ... casting assistant
Gabriela Rezacova ... casting coordinator
Kamil Rezler ... extras coordinator
Cornelia von Braun ... casting: Austria
Ondrej Zlesak ... extras coordinator

Costume and Wardrobe Department 

Iva Bártová ... costume breakdown
Liba Hanusova ... set costumer
Klara Kobosva ... costume dailies
Zuzana Kolinova ... costume dailies
Iva Kotkova ... seamstress
Andrea Koutkova ... costume dailies
Lenka Koutková ... costume supervisor
M. Erminia Melato ... assistant costume designer: set
Nina Moravcova ... set costumer
Vera Ourednikova ... costume dailies
Marta Plchova ... costume assistant / costume dailies
Petr Pluhar ... costume dailies
Ladislav Procházka ... set costumer
Nada Rerichova ... costume dailies
Ljuba Rezinckova ... costume assistant
Helena Rovna ... set costumer
Milena Sanso ... assistant costume designer
Martin Slaboch ... set costumer
Filip Sobor ... seamstress
Marek Sobor ... tailor
Larisa Sramkova ... seamstress (as Larisa)
Jirina Svancarova ... cutter
Tomás Sýkora ... cutter (as Tomas Sykora)
Mirka Valova ... costume coordinator
Sylvia Vanicková ... costume assistant

Editorial Department 

Julien Ackermann ... post production manager / post production supervisor
Edward Chin ... assistant editor
Ben Craig ... post-production coordinator
Benjamin A. Craig ... post-production coordinator
John Crowley ... colorist
Perri B. Frank ... assistant editor
Robert Judge ... on-line editor
Attila Kovacs ... assistant: dailies
Ivo Marak ... data transfer (as Ivo Marák)
Jed I. Rosenberg ... post-production assistant
Mirek Sochor ... post-production coordinator
Miroslav Sochor ... post-production coordinator

Location Management 

Barbora Jurkovicova ... location manager and scout
David Koranda ... second location manager

Music Department 

Paul Cristo ... orchestrator
Denis Furne ... music producer / music publisher
Arnaud Gauthier ... music editor
Tamas Kurina ... music recording engineer
Thomas Mercier ... music mixer
Cyril Morin ... conductor
Peter Pejtsik ... conductor
Zack Ryan ... orchestrator

Transportation Department 

Pavel Cervinka ... driver: costume bus
Pavel Chadima ... driver
Jarda Cirkva ... driver
Karel Draksl ... driver: make-up bus
Jiri Husak ... transportation coordinator
Václav Kocman ... driver
Petr Kouba ... driver
Lada Koutek ... driver: costume bus
Jiri Kuthan ... driver: extras bus (as Jirka Kuthan)
Tomas Modry ... driver
Dusan Pelech ... driver
Frantisek Petr ... driver
Pavel Raftl ... driver
Stepan Rogl ... driver
Tomás Sterba ... driver
Rudolf Vanác ... driver
Josef Vecerka ... driver
Milos Wild ... driver
Richard Wild ... driver
Milan Zika ... driver

Other crew 

Andrea Alunni ... production location liason: Italy
Randall Balsmeyer ... title designer
Ota Bares ... animal trainer
Jason Block ... Post Production Accountant
Billy Budd ... historical advisor
Larry J. Cohen ... script coordinator (as Larry Cohen)
Michael Driscoll ... title sequence director: germany
Antonin Ehrenberg ... assistant to producer / junior producer
Kate Erickson ... assistant to executive producer
Kristyna Fischerova ... production assistant
Zuzana Frasova ... assistant to executive producer
Milan Garncarz ... ambulance
Stéphanie Godot ... financial controller
Martin Hanus ... horsemaster
Marcela Jahodova ... production accountant
Radim Macha ... animal handler
Kerensa Magnusson ... script: continuity supervisor
Danièle Maisonnasse ... press liaison
Karel Michalek ... runner
Fabienne Michaud ... assistant to producer
Matus Moravcik ... set manager
Lanny Nenicka ... second assistant accountant
Jiri Nohejl ... key basecamp technician
Francis Pfitzner ... assistant to producer
Eddie Porter ... title artist: Big Film Design
Marketa Porubova ... production coordinator
Eda Raban ... caterer
Sarah Ruemelin ... assistant to producer (as Sarah Goyard)
Dorothee Stoewahse ... press liaison
Michal Stovicek ... animal handler
Michal Tauchman ... runner
Tomas Tichy ... cashier
Julia Truffaut ... assistant to producer
Delphine Vaquier ... press liaison
Daphne Wattiez ... assistant to producer
Eva Wolf ... assistant to executive producer
Dale Wyatt ... dialogue coach
Raechel Crossen ... legal consultant: France (uncredited)
Libor Doudera ... legal consultant: Czech Republic (uncredited)
Michael Driscoll ... epk director (uncredited)
Michal Dvorak ... IT consultant (uncredited)
Eva Dvorakova ... set medic (uncredited)
Jirí Kasan ... first assistant accountant (uncredited)
Vladimir Kesl ... IT consultant (uncredited)
Bénédicte Magdelaine ... legal consultant: France (uncredited)
Jan Nohejl ... basecamp technician (uncredited)
Barbora Petrová ... caterer (uncredited)
Petr Rucka ... caterer (uncredited)
Patrik Tvrdy ... basecamp technician (uncredited)
Helena Velebna ... caterer (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page