Edit
"Battlestar Galactica" Episode #1.1 (TV Episode 2003) Poster

(TV Mini-Series)

(2003)

Full Cast & Crew

Directed by 

Michael Rymer

Writing Credits  

Ronald D. Moore ... (written by) and
Glen A. Larson ... (written by) (as Christopher Eric James)
 
Glen A. Larson ... (based on a teleplay by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
Leoben Conoy
...
...
Col. Tigh
...
Doral
...
Billy
...
...
Transport Pilot
...
Elosha
...
Dualla
...
Boxey
...
CAG
...
Gaeta
...
Cally
...
Prosna
...
Lt. Karl Agathon
Ginger Broatch ...
Cami (as Haili Page)
Alonso Oyarzun ...
Socinus
...
Capt. Kelly
...
Launch Officer
...
Armistice Officer
...
Doctor
...
Liner Captain (as Dwesi Ameyaw)
Brenda McDonald ...
Old Woman
...
Reporter Kellan Brody
...
Woman #1
Jenn Griffin ...
Woman #2
...
Woman #3
...
Blonde Woman
...
Man #1
...
Man #2
Denzel Sinclaire ...
Man #3 (as Denzal Sinclaire)
...
Chantara
...
Chantara's Husband
...
Jr. Reporter
...
Giana
...
Pilot #1
Nahanni Arntzen ...
Pilot #2
...
Pilot #3
Ryan Nelson ...
Pilot #4
Rest of cast listed alphabetically:
...
Doomed Pilot (uncredited)
Richard Busch ...
(uncredited)
...
Warrant Officer (uncredited)
...
(uncredited)
...
Desperate Man (uncredited)
Mark Redsky ...
Caprica Man #1 (uncredited)
Brady Schlecker ...
(uncredited)
Christopher Wong ...
(uncredited)

Produced by 

David Eick ... executive producer
Harvey Frand ... producer
Ron French ... line producer
Glen A. Larson ... consulting producer
Paul M. Leonard ... associate producer
Ronald D. Moore ... executive producer
Michael R. Joyce ... consulting producer (uncredited)

Music by 

Richard Gibbs

Cinematography by 

Joel Ransom ... director of photography

Film Editing by 

Dany Cooper

Casting By 

Eric Dawson ... (casting by)
Carol Kritzer ... (casting by)
Robert J. Ulrich ... (as Robert Ulrich)

Production Design by 

Richard Hudolin

Art Direction by 

Doug McLean ... supervising art director
Ken Rabehl
Ivana Vasak

Set Decoration by 

Shirley Inget

Costume Design by 

Deborah Everton

Makeup Department 

Hayley Miller ... assistant makeup artist
Bill Terezakis ... special makeup effects designer

Production Management 

Craig Forrest ... unit manager
Ron French ... production manager
Todd Sharp ... executive in charge of production (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Peter Dashkewytch ... first assistant director
Sara Irvine-Erickson ... third assistant director (as Sarah Irvine)
Brad Jubenville ... second assistant director

Art Department 

Charles Adams ... conceptual artist: Zoic Studios
Michael Bethune ... dresser
Barry W. Brolly ... lead dresser
Dwayne Campbell ... carpenter (2003)
Chris Claridge ... construction coordinator
Francesca Dappen Courtois ... set decorator buyer (as Fresca Dappen)
Roger Dole ... set decorator buyer
Terry Ewasiuk ... assistant decorator
Jaroslav Gebr ... featured artist
Antonio Germinario ... assistant props (as Tony Germinario)
Joel Hansen ... lead carpenter
Ian Langmann ... dresser
Max Matsuoka ... first assistant property master
Derek Pineo ... props maker
Margot Ready ... assistant art director
Andrew Rowland ... construction foreman (as Andrew 'Rowly' Rowland)
Dan Sissons ... property master
Mark Wood ... on set dresser
Dominique Arcadio ... art researcher (uncredited)
David Asmodeus ... props buyer (uncredited)
Sandra Baier ... assistant properties (uncredited)
Nancy Anna Brown ... set designer (uncredited)
John Burke ... set designer (uncredited)
Eric Chu ... concept designer (uncredited)
Joelle Ciona ... set designer (uncredited)
Matthew Clancy ... scenic carpenter (uncredited)
Jennifer Donaldson ... set designer (uncredited)
Lisle Fehlauer ... set dresser (uncredited)
Osheen Harruthoonyan ... set dresser (uncredited)
Ray Lai ... illustrator (uncredited)
Richard Carl Livingston ... concept artist (uncredited)
Michael Love ... assistant property master (uncredited)
Colin Meacham ... on-set dresser (uncredited)
Paitoon Ratanasirintrawoot ... concept artist (uncredited)
Gary Young ... prop builder (uncredited)

Sound Department 

Vince Balunas ... dialogue editor
Chris Boyett ... adr editor
Jeff K. Brunello ... sound editor (as Jeff Brunello)
Kevin Patrick Burns ... re-recording mixer (as Kevin Burns)
Daniel Colman ... sound designer
Ruth Huddleston ... sound mixer
Jack Levy ... supervising sound editor
Frank Nolan ... adr supervisor (as Frank John Nolan)
Todd Orr ... re-recording mixer
Richard Partlow ... foley artist (as Rick Partlow)
Wayne Williams ... boom operator
Chris Boyett ... sound editor (uncredited)
Murray Brown ... sound (uncredited)
Daniel Colman ... sound editor (uncredited)
Wendy Czajkowsky ... adr mixer: Vancouver (uncredited)
Sean Keegan ... foley mixer (uncredited)
Doug Madick ... foley artist (uncredited)
Roderick Matte ... boom operator (uncredited)
Dennis Petersen ... sound recordist (uncredited)
Paulette Victor-Lifton ... sound facility supervisor (uncredited)

Special Effects by 

Stewart Bradley ... special effects coordinator
Terry Sonderhoff ... special effects co-coordinator
Douglas W. Beard ... special effects technician (uncredited)
James Betteridge ... model maker (uncredited)
Kenneth Thomson Jr. ... special effects (uncredited)
Robert Yeager ... special effects assistant (uncredited)

Visual Effects by 

Kristen Branan ... visual effects producer (as Kristen Leigh Branan)
Patti Gannon ... compositing supervisor
Gary Hutzel ... visual effects supervisor
Paul Maples ... pre-visualization
Emile Edwin Smith ... digital supervisor
Lee Stringer ... cg supervisor
Cordell Wynne ... visual effects coordinator
Sean Apple ... digital compositor (uncredited)
William L. Arance ... 3D modeler (uncredited)
Joel Ashman ... digital compositor: Zoic Studios (uncredited)
Robert J. Baldwin ... digital artist (uncredited)
Justin Ball ... senior systems engineer: Zoic Studios (uncredited)
Raoul Bolognini ... visual effects coordinator (uncredited)
Rob Bonchune ... computer graphics artist (uncredited)
Corey Bramall ... digital artist (uncredited)
Wes Chilton ... digital artist (uncredited)
Jamie Clark ... digital artist (uncredited)
Jarrod Davis ... digital artist (uncredited)
Michael Enriquez ... visual effects artist (uncredited)
Aram Granger ... digital artist (uncredited)
Nina Harlan ... paint/roto artist (uncredited)
Gary Hutzel ... miniature cinematographer (uncredited)
Chris John Jones ... creative director: Zoic Studios (uncredited) / lead visual effects compositor (uncredited)
Scott Kingston ... visual effects artist (uncredited)
Gabriel Köerner ... digital artist (uncredited)
Errol Lanier ... digital artist (uncredited)
Steven Meyer ... digital compositor (uncredited)
Terry Naas ... digital artist (uncredited)
Fabio Passaro ... digital artist (uncredited)
Jose Perez ... visual effects (uncredited)
Kevin Quattro ... digital artist (uncredited)
Jeffery Quinn ... effects production assistant (uncredited)
Mark Rasmussen ... design supervisor: Enigma Studios Inc (uncredited)
Jon Rosenthal ... digital artist (uncredited)
Mark Shimer ... visual effects animator (uncredited)
Mark Spatny ... visual effects producer: Modern VideoFilm (uncredited)
Kyle Toucher ... digital artist (uncredited)
Jesse Toves ... digital artist (uncredited)
Scott Wheeler ... digital effects artist (uncredited)

Stunts 

Mike Mitchell ... stunt coordinator
Lauro David Chartrand-DelValle ... stunt performer (uncredited)
Janina Dall ... stunts (uncredited)
Crystal Dalman ... stunts (uncredited)
Monique Ganderton ... stunts (uncredited)
Aleks Paunovic ... boxing coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Cory Budney ... first assistant camera: "a" camera
Anthony Creery ... best boy grip
Mike Dubé ... rigging gaffer
Richard Eagan ... first assistant camera: "b" camera
Harvey Fedor ... key grip
Frank Gelbrich ... camera trainee
Lou Gruzelier ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Michael Iwan ... dolly grip
Ryan McMaster ... camera operator: "a" camera
David Neveaux ... rigging key grip
Don Saari ... gaffer
Jeff Trebenski ... best boy electric
Mark Weinhaupl ... second assistant: "b" camera
Jean Chiasson ... dolly grip (uncredited)
Curt Griebel ... key grip (uncredited)
Simon Hall ... video playback operator (uncredited)
Jeffrey M. Hoffman ... camera operator (uncredited)
Prem Marimuthu ... electrician (uncredited)
Scott Mitchell ... best boy (uncredited) / rigging electrician (uncredited)
Saubrie Mohamed ... rigging best boy (uncredited)
Christian Stevens ... camera trainee (uncredited)
Joe Waistell ... additional first assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Heike Brandstatter ... casting: Canada
Corbin Bronson ... casting associate: Los Angeles
Errin Clutton ... casting coordinator: Canada
James Forsyth ... extras casting
Coreen Mayrs ... casting: Canada
Elisabeth van Assum ... casting assistant: Canada (as Liz van Assum)
Rita Foung ... casting associate (uncredited)
Sibby Kirchgessner ... casting associate (uncredited)
James McKenzie Moore ... casting assistant (uncredited)
Jill Warner ... casting intern (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Ellen Anderson ... costumer
Cori Burchell ... assistant costume designer (as Cory Burchell)
Phuong Chau ... stitcher
Debbie Douglas ... costume supervisor
Shane Deschamps ... set costume supervisor (uncredited)
Nicole Gorsuch ... costume supervisor (uncredited)
Charron Hume ... costume assistant (uncredited) / set costumer (uncredited)
Scott Maple ... costume consultant: classic "Cylon" costumes (uncredited)
Katherine Wigzell ... truck costumer (uncredited)

Editorial Department 

Jason Dale ... assistant editor
Joe Finley ... color timer
Luben Izov ... first assistant editor
Mark L. Levine ... assistant editor (as Mark Levine)
Frank Robinson ... colorist: Northwest Imaging & FX
Sondra Watanabe ... second editor

Location Management 

Kent Sponagle ... location manager

Music Department 

Jordan Corngold ... music editor
Deborah Dietrich ... singer
Robert Fernandez ... orchestral engineer
Steve Kaplan ... score mixer
Mamak Khadem ... singer
Bear McCreary ... composer: additional music

Transportation Department 

Bill Janssen ... transportation coordinator
Ranj Jawant ... transportation captain
James Michalchuk ... transportation captain
Will Sickles ... transport (uncredited)

Other crew 

John K. Alexander ... asst. location manager (as John Alexander)
Craig Anderl ... assistant to the director
Carol Bailey ... assistant accountant
Laurie Boyle ... production accountant
Ron Gray ... craft service / medic
Corey Jones ... script supervisor
Shaun Mckay ... payroll accountant (as Shawn Mckay)
Nicole Oguchi ... asst. production coordinator
Cara Rogers ... production coordinator
Weatie Rosenlehner ... assistant to the producers
Jennifer Tanami-Hendriks ... asst. production coordinator (as Jennifer Tanami)
Rey Astronomo ... computer/video playback operator (uncredited)
Ron Blecker ... technical advisor: military (uncredited)
Charles Crossin ... extras wrangler (uncredited)
Maril Davis ... assistant: Ronald D. Moore (uncredited)
Tee Fargo ... stand-in (uncredited)
Carol Green-Lundy ... second script supervisor (uncredited)
Jennifer Harland ... background coordinator (uncredited)
Carol Marks-George ... unit publicist (uncredited)
Bonita McKay-Larsen ... clerk (uncredited)
Bonny Northcott ... scout (uncredited)
Peter Ruttan ... playback designer (uncredited)
Tisha Simpkins ... key production assistant (uncredited)
Ryan Steacy ... armorer (uncredited)
Scott Steyns ... playback coordinator (uncredited)
Camryn Thomas ... assistant: Ronald D. Moore (uncredited)
Elizabeth Weinstein ... photo double (uncredited)
David M. Wermus ... network production coordinator (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page