Edit
The Gray Man (2022) Poster

(2022)

Full Cast & Crew

Directed by 

Anthony Russo ... (directed by)
Joe Russo ... (directed by)

Writing Credits  

Joe Russo ... (screenplay by) and
Christopher Markus ... (screenplay by) &
Stephen McFeely ... (screenplay by)
 
Mark Greaney ... (based on the book by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Ryan Gosling ... Six
Chris Evans ... Lloyd Hansen
Ana de Armas ... Dani Miranda
Billy Bob Thornton ... Fitzroy
Jessica Henwick ... Suzanne Brewer
Dhanush ... Avik San
Alfre Woodard ... Margaret Cahill
Regé-Jean Page ... Carmichael
Wagner Moura ... Laszlo Sosa
Julia Butters ... Claire
Shea Whigham ... Six's Father
Deobia Oparei ... Dulin (as DeObia Oparei)
Robert Kazinsky ... Perini
Daz Crawford ... Markham
Callan Mulvey ... Dining Car
Charlit Dae ... The Buyer
Cameron Crovetti ... Young Six
Chris Castaldi ... Dawson
Jeremy Tichy ... Officer Zelezny
Marian Mitas ... Ranking Officer
Petr Semerád ... URNA Captain (as Petr Semerad)
Dana Aliya Levinson ... Lead Hansen Tech
Nadiv Molcho ... Junior Hansen Tech
Jimmy Jean-Louis ... Alex Dumas
Adam Bartlett Adam Bartlett ... Command Center Tech
Eme Ikwuakor ... Barnes
Patrick Newall ... C.I.A. Officer
Anthony J. Vorhies ... C.I.A. Specialist (as Anthony Vorhies)
Quinn R. Somasavachai Quinn R. Somasavachai ... Young Boy
Siri Schwartzberg ... Old Woman
Faye Nightingale ... Young Woman
Alexander Minajev ... Russian Orthodox Priest
Karen Jin Beck ... DJ (as DJ Shy)
Angela Russo-Otstot ... C.I.A. Tech
Kate Blumberg ... Wendy
Becky Wu ... Doctor
Maria Darkina ... Czech Orderly
Justin Walker White ... Pilot
Kaipo Schwab ... Co-Pilot
Emanuel Felix ... Chopper Pilot
Kendall Wells ... Australian Team Leader
Michael Anthony Rogers Michael Anthony Rogers ... Intense Man
Joe Daru ... Gamer
Oleg Kim Oleg Kim ... Drunken Thai Guy
Irina Aylyarova ... Czech Doctor
Martin Harris ... Czech Police Officer
Michelle Twarowska ... Czech Injured Woman
Michel Carliez ... Patrol Merc
Grace Russo Grace Russo ... Teenage Girl #1
Lia Russo ... Teenage Girl #2
Camille Marquez ... Elena
Brent McGee ... Erik Carver
Belén Cusi ... Hansen Exec (as Belén Cusí)
Faouzi Brahimi Faouzi Brahimi ... Machine Gun Merc
Paul Abell Paul Abell ... C.I.A. Agent #1
Andy Watts Andy Watts ... C.I.A. Agent #2
Steffen Dziczek ... C.I.A. Agent #3 / 2003 De-Age Double #1 (as Steffen Aaron Dziczek)
Ian Stone Ian Stone ... C.I.A. Agent #4
R. Ben Parker R. Ben Parker ... Medivac EMT #1
Swen Gillberg Swen Gillberg ... Medivac EMT #2
William 'Ish' Barkley William 'Ish' Barkley ... Medic
Stepan Radina Stepan Radina ... Funeral Gunner (as Štepán Radina)
Gozie Agbo Gozie Agbo ... CIA DDO Fine
Isaac Stephen Montgomery ... MP #1
Matthew Bellows ... MP #2
Marc Forget ... Interrogation Subject
Boone Platt ... Masked Man
Gee Alexander ... Goon
Dennis Kunkel ... CIA Deputy
Steven Sievert Steven Sievert ... 1995 De-Age Double #1
Gordon Tarpley ... 2003 De-Age Double #4
Rest of cast listed alphabetically:
Karel Hermánek Jr. ... Czech Injured Man
Jay Arthur Jay Arthur ... Prague Pedestrian (uncredited)
Ericka Bernabe ... Thai Model (uncredited)
Jeffrey Todd Fischer ... C-130 Co-Pilot (uncredited)
Masashi Ishizuka ... Champagne Saber waiter (uncredited)
Jedediah Jenk Jedediah Jenk ... Pedestrian (uncredited)
Bryan King Bryan King ... Mercenary (uncredited)
Kat Leroy ... Runner (uncredited)
Jeremy Maxwell ... C-130 Hercules Pilot (uncredited)
Jacob Michael ... Samuel (uncredited)
Aishwarya Sonar ... Actor (uncredited)
Theo Wilson ... C130 Pilot (uncredited)

Produced by 

Jake Aust ... executive producer
Chris Castaldi ... producer (produced by) (p.g.a.)
Geoffrey Haley ... executive producer (as Geoff Haley)
Silvie Janculová ... line producer: Prague (as Silvia Janculova)
Benoit Jaubert ... international line producer (as Benoît Jaubert)
Murtaza Kathawala ... associate producer
Jeff Kirschenbaum ... producer (produced by)
Mike Larocca ... producer (produced by) (p.g.a.)
Viet Luu ... associate producer
Christopher Markus ... executive producer
Stephen McFeely ... executive producer
Joseph J. Micucci ... co-producer (as Joseph Micucci) / line producer: additional photography (as Joseph Micucci)
David Minkowski ... co-producer
Patrick Newall ... executive producer
Palak Patel ... executive producer
Page Rosenberg-Marvin ... associate producer
Joe Roth ... producer (produced by)
Zack Roth ... executive producer
Anthony Russo ... producer (produced by) (p.g.a.)
Joe Russo ... producer (produced by) (p.g.a.)
Angela Russo-Otstot ... executive producer
Matthew Stillman ... co-producer
Anthony J. Vorhies ... co-producer

Music by 

Henry Jackman ... (music by)

Cinematography by 

Stephen F. Windon ... director of photography

Film Editing by 

Jeff Groth ... (edited by)
Pietro Scalia ... (edited by)

Casting By 

Sarah Finn
Krista Husar

Production Design by 

Dennis Gassner
Chris Lowe ... co-production designer

Art Direction by 

Gregory F. Anderson ... assistant art director
Tim Browning
Neal Callow
Tom Frohling
Richard L. Johnson ... supervising art director
Pavel Krejci
Lauren Rosenbloom ... (art direction)
Dan Sucharipa
Eric Sundahl
Theodora Ter-Akopowa ... stand-by art director: EU first unit
Martina Ter-Akopowá ... supervising art director: EU

Set Decoration by 

Nancy Haigh

Costume Design by 

Judianna Makovsky

Makeup Department 

Jan Anderle ... makeup artist: Prague second unit
Frédérique Arguello ... key hair stylist: France
Jitka Backovska ... makeup artist: Prague second unit
Jana Barosco ... hair artist: Prague / makeup artist: Prague
Lukas Barton ... hair artist: Prague / makeup artist: Prague
Stanislava Bartosova ... hair artist: Prague / makeup artist: Prague
Taylor Bennett ... hair stylist
Lada Bimova ... makeup artist: Prague second unit
Stacy Bisel ... hair stylist
Alyson Black-Barrie ... hair stylist
Erin Blinn ... makeup artist: additional photography
Pascale Bouquière ... key makeup artist: France
Martina Buhrová ... hair artist: Prague (as Martina Buhrova) / makeup artist: Prague (as Martina Buhrova)
Gabriela Buresova ... hair artist: Prague / makeup artist: Prague
Markéta Cervená ... makeup artist: Prague second unit (as Marketa Cervena)
Christine Choi ... makeup artist
Linda Chudomelova ... hair artist: Prague / makeup artist: Prague
Jason Collins ... special makeup effects co-designer: Autonomous FX, Inc
Sheila Cyphers-Leake ... key hair stylist (as Shelia Cyphers)
Michelle Diamantides ... hair department head: additional photography
Eliska Dohnalkova ... makeup artist: Prague
Kristýna Drdová ... makeup artist: Prague second unit (as Kristyna Drdova)
Veronika Drobna ... makeup artist: Prague
David DuMortier ... key makeup artist: additional photography second unit
Dagmar Erychlebová ... makeup artist: Prague (as Dagmar Erychlebova)
Bibi Fabianova ... makeup artist: Prague
Hana Franková ... makeup artist: Prague (as Hana Frankova)
Klara Frantisakova ... makeup artist: Prague
Rachel Galey ... additional makeup artist
Kimberly Graczyk ... key makeup artist
Renia Green ... hair stylist: Ms. Woodard
Erin Harding ... makeup artist: second unit
Natasha Holderman ... hair stylist: additional photography second unit (as Tasha Holderman)
Katerina Houskova ... makeup artist: Prague
Romana Karlíková ... makeup artist: Prague (as Romana Karlikova)
Myo Lai ... hair stylist
Marie Larkin ... hair stylist: Mr. Gosling
Chris LeNeo ... hair stylist: additional photography
Felicia Linsky ... makeup artist: additional photography second unit
Susan Jennifer Lipson ... hair stylist: second unit (as Susan Lipson)
Philomène Lucas ... makeup artist: France
Navratilova Marie ... makeup artist: Prague (as Marie Navratilova)
Magda Mazalova ... makeup artist: Prague
Katy McClintock ... hair stylist: additional photography
Mia McGuinness ... makeup artist: Prague
Jaime Leigh McIntosh ... hair stylist: Ms. De Armas, additional photography
Jitka Mouchova ... makeup artist: Prague
Zita Odenhalova ... makeup artist: Prague
Cyril Oubahi ... hair stylist: France
Tereza Patockova ... makeup department head: Prague second unit
Margarita Pidgeon ... key hair stylist: additional photography second unit
Bára Potuzníková ... makeup artist: Prague second unit (as Bara Potuznikova)
Marek Pátl ... makeup artist: Prague (as Marek Patl)
Lucie Rabanová ... makeup artist: Prague (as Lucie Rabanova)
Lenka Reihserova ... makeup artist: Prague second unit
Sian Richards ... hair stylist: Mr. Thornton (as Sián Richards) / makeup artist: Mr. Thornton (as Sián Richards)
Tina Roesler Kerwin ... makeup artist: Ms. De Armas
Michaela Rosickova ... makeup artist: Prague
Eliska Routova ... makeup artist: Prague
Tereza Skákalová ... makeup artist: Prague (as Tereza Skalakova)
Zuzana Slezakova ... makeup artist: Prague
Barbora Smolova ... makeup artist: Prague
Stacey Sokol ... hair stylist: second unit
Steven R. Soussanna ... hair stylist
Lauren Thomas ... makeup department head
Tatiana Thorpe ... makeup artist: Ms. Woodard
Laine Trzinski ... hair stylist: Ms. De Armas
Kekepania Vasquez-Tamali'i ... barber
Leah Vautrot ... key makeup artist: second unit (as Leah Graham Vautrot)
Johnny Villanueva ... hair department head
Petra Vlková ... makeup artist: Prague second unit (as Petra Vlkova)
Eva Vrtiskova ... makeup artist: Prague
Johana Vrtiskova ... makeup artist: Prague
Kristin Wahl ... hair stylist: Mr. Evans
Josef Weiss ... makeup artist: Prague
Jay Wejebe ... makeup artist: Mr. Evans (as Jay Arthur Wejebe)
Leo Won ... makeup artist: Mr. Gosling
Pavlína Zdanská ... makeup department head: Prague (as Pavlina Zdanska)

Production Management 

Fabrice Aurigny ... assistant unit manager: France
Selena Carrillo ... production supervisor: additional photography
Chris Castaldi ... Unit Production Manager: Additional Photography
Valeria Costa ... production manager: visual effects unit, Brazil
Sébastien Didelot ... unit manager: France
Nathan Hayashigawa ... executive in charge of production: additional photography
Charlie Hayes ... production manager: visual effects plate unit
Kamila Fric Hlochova ... production assistant (as Kamila Hlochova)
Piyaporn Indageha ... production manager: Thailand
Ali James ... production manager: visual effects plate unit
Murtaza Kathawala ... international logistics supervisor
Dan Kuska ... unit manager: second unit
Sonny P. Louis ... production assistant
Sonny P. Louis ... production assistant
Emily Matthews ... jr. post production executive
Michael Morgan ... executive in charge of post-production
Patrick Newall ... unit production manager
Tim Pedegana ... post-production supervisor
Christine Raspillère ... production manager
Kerri Smeltzer ... production supervisor: 2nd Unit Addl. Photography
Anthony J. Vorhies ... unit production manager
Kristýna Zasadilová ... production assistant

Second Unit Director or Assistant Director 

Tré Adora ... assistant: to second unit director
Nikki Blacklock ... assistant: to second unit director
Chris Castaldi ... key first assistant director
Leona D'Huy ... third assistant director: France
Conor Feltham ... third assistant director: Prague unit
Stéphane Gluck ... first assistant director: second unit
Jonathan Goetzman ... production assistant
Jeff Goodell ... second unit
Andrea Hachuel ... second assistant director
Matt Haggerty ... first assistant director: second unit
Stewart Hamilton ... first assistant director: second unit, Czech Republic
Martin Hladik ... first assistant director: Czech Republic
Matus Kukuca ... second assistant director: Czech Republic
Krystof Liska ... third assistant director
Louise Mejstelman ... third assistant director
Ryan Newberry ... second assistant director: second unit
Daniela Paulova ... second second assistant director: second unit, Czech republic
Martin Pavlacky ... floor assistant director: second unit, Prague
Spiro Razatos ... second unit director
Kristýna Rousková ... third assistant director
Gregory Santoro ... second assistant director: second unit
Neema Sharma ... set production assistant
Matthew Sharp ... second assistant director: France
Trevor Tavares ... second assistant director
Lindsey Thaxton ... production assistant
Angela Vitas ... third assistant director: second unit
Abigail L.S. Yardley ... second assistant director: France
James Young ... second unit director
Jan Zalar ... second assistant director: second unit

Art Department 

Ernie Avila ... set designer
Manuel Baca ... assistant property master
Matt Boucard ... set dresser
Mark W. Brown ... set dresser
Michael Adam Brown ... paint gang boss / stand-by painter
Thomas E. Brown ... paint supervisor
Jameson Buston ... set decoration gang boss
Andrea Carter ... art department coordinator
Brian S. Childs ... Propmaker Gang Boss
David Chow ... set designer
Arnaud Courteix ... stand-by art director: second unit
Radim Cvancara ... set decoration buyer
Darrin Denlinger ... storyboard artist
Emma Diamond ... set decoration assistant
Val Drake ... lead sculptor
Daniel Dvorak ... property master: Czech Republic
Richard Ewan ... paint foreman
Sarah Forrest ... set designer
Jeff Frost ... concept model maker
David X. Gomez ... propmaker
Hector M. Gonzalez ... assistant prop master / property master: Additional Photography
Laura Grant ... graphic art director: Europe
Doug Harlocker ... property master
Finley Harlocker ... props: coordinator/researcher
Katerina Hlahulkova ... graphic designer
Leonard Hädler ... props
Noelle King ... set designer
Jonas Kirk ... construction coordinator: additional photography
Andrew Kosum ... On set dresser
Katerina Koutská ... set decorator: EU
Benjamin Kronick ... Food Stylist
Chris Lamendola ... carpenter
Thomas Laporte ... France property master
Tammy S. Lee ... set designer
Tomás Lehovec ... construction
Anthony Liberatore ... storyboard artist
Ron Licari ... Second Unit Prop Master
Sarah Lopez ... assistant art director
Tuyet van thi Mach ... virtual reality artist
Vanda Martínková ... junior set designer
Richard F. Mays ... digital set designer
Castor M. Mena ... draper
Ricardo L. Mena ... drapery foreman: additional photography / upholster
Jon Nicholson ... on-set dresser
Fred M. Ortiz ... on-set dresser / set dresser
Rocco Francesco Paolone ... gang boss: decorator painter
Timothy Peel ... motion graphics
Sara Philpott ... assistant set decorator
Frank Piercy ... paint supervisor
Václav Pinkas ... assistant property master
Nancy Poirier ... action vehicles assistant supervisor
Karel Pomahac ... construction stand-by
Anshuman Prasad ... set designer
Shari Ratliff ... set designer
Dylan Reed ... art department assistant
Dennis Richardson ... supervising mill foreman
Jessica Ripka ... set decoration coordinator
Josue Rodriguez ... assistant property master
Eric Rood ... set dresser
Mauricio Ruiz ... concept artist: Autonomous FX, Inc.
Nicholas Sabio ... set painter
Darlene Salinas ... set decoration coordinator: additional photography
Chris Samp ... stand-by painter
Katie Sanner ... assistant props: Additional Photography
Jessica Santisteban ... set dresser
Clint Schultz ... graphic designer
Alex Sessing ... greens supervisor
Andrew Shinavier ... props (as Shinavier Andrew)
Craig T. Shordon ... painter gang boss
Drew Simmons ... construction foreman
Justin Simonetti ... set dec production assistant
Patrik Skorzinski ... Assistant to car coordinator (as Patrik Skorzinsky)
Benjamin Kimball Smith ... set dresser
Brandon Smith ... set dresser
Chris Snyder ... construction coordinator
Dale Snyder ... general foreman
Paul Sonski ... set designer
Jaak Sova ... set decoration buyer: international
Jimmy Stannard ... propmaker
Viktorie Isabella Ter-Akopow ... assistant art department coordinator: EU
Michael Thurman ... set dresser
David Turner ... construction stand-by
Michal Turner ... construction stand-by
Karol Natalia Venegas ... props production assistant
Mark Weissenfluh ... leadperson
Hanna Woltz ... set decoration researcher
Trey Wright ... Art Department Assistant
Fante Zamora ... set dresser
Qingling Zhang ... concept artist
Jimmy Flores ... propmaker foreman (uncredited)
Cesar E. Lemus ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

Thibault Arnold ... adr mixer France
Mark Binder ... re-recording mixer / sound supervisor: sound designer
Jan Blazek ... boom operator: second unit
Michal Cech ... boom operator: second unit
Nick Chahwala ... remote playback operator
Patrick Christensen ... adr mixer
Andrew Cier ... sound utility
Trevor Cress ... re-recording mixer
Thomas Curley ... sound mixer: second unit
Rene Defrancesch ... sound utility
Donald Flick ... sound effects editor
Chris Goodes ... re-recording mixer / sound editor
Nicolas Gospic ... sound assistant
Elliot Hartley ... Co-Sound Supervisor
Mike Horton ... foley artist
Jeffrey A. Humphreys ... boom operator
Campbell Irwin ... ADR Coordinator
Cecile Janet ... adr recordist
Daniil Kiselev ... Sound Studio Producer
Vu Le ... foley mixer
Walter Ledesma ... dialogue editor
Xiang Li ... sound editor
Darrin Mann ... foley mixer
Buck Mason ... Studio Manager
Matej Matuska ... sound mixer: second unit
Michael Miller ... adr mixer
Adam Mohundro ... boom operator
Lee Orloff ... production sound mixer
Bryan Pennington ... Dolby Engineer
Igor Pokorný ... sound mixer: second unit
Fitzrovia Post ... ADR
Rocky Reilly ... sound utility: second unit
Monique Reymond ... foley artist
Roman Rigo ... boom operator
Nikola Simikic ... sound editor
Dragos Stanomir ... sound mixer: Europe
Michal Straka ... sound utility: Europe
Chelsea Tinoco ... Studio Coordinator
Knox White ... boom operator: second unit

Special Effects by 

Lucile Bossuet-Jacquet ... special effects assistant
Matthew Bouchard ... special effects technician
Anthony Delacruz ... special effects
Morgane Demetrau ... special effects technician
Georges Demétrau ... special effects supervisor
Michael Gaspar ... special effects coordinator: second unit
John Kelso ... special effects foreman
Martin Eugen Kulhánek ... special effects technician
Michael Meinardus ... special effects supervisor
Miroslav Miclik ... senior special effects technician
Miroslav Precechtel ... special effects
Jan Rejnus ... special effects coordinator
Mike Sasgen ... special effects foreman
Frantisek Sloup ... senior special effects technician
Charles-Axel Vollard ... special effects supervisor
Douglas D. Ziegler ... special effects

Visual Effects by 

Paolo Acri ... visual effects supervisor: ILM
Pierre Alexander ... department production manager: Scanline VFX
James Lee Anderson ... lead volume capture data processing td
William Wright Anderson ... visual effects producer: Lola VFX
Xabier Arrieta ... compositor: Raised By Monsters
Mayla Attieh ... visual effects editor
Simon Auquier ... digital compositor: The Yard VFX
Jilly Awner ... Virtual Production
Andrew Baker ... compositor: Territory Studio
Pablo Ballesteros Barea ... digital compositor
Cristopher Barajas ... fx artist
Harry Bardak ... visual effects supervisor: The Yard VFX
Amanda Barrios ... visual effects production manager: NetFX
Austin Beaulier ... volumetric capture artist
Romero Benitez ... VFX Production Assistant
Nora Berecoechea ... chief executive officer: Umedia VFX
Sandro Bertchi ... lighting artist: The Yard VFX
Matthias Boca ... compositor: Scanline VFX - prep artist
Alexander Boehmer ... fx artist: Scanline VFX
Federico Bonato ... compositor: Scanline VFX - prep artist
Jordan Booth ... digital artist: ILM
Maxime-Olivier Bouchard ... 3D Modeler
Constant Bourgon ... visual effects editor: The Yard VFX
Stephane Brisson ... digital compositor
Simon Butler ... fx artist: Scanline VFX
Valerie Caddell ... Virtual Production Coordinator
Lisieux Calandro ... fx artist: Scanline VFX
Shannon Cameron ... visual effects coordinator
Dean M. Carpenter ... Layout Artist: Scanline VFX
Angel Carrasco ... visual effects artist
Andrew Ceci ... compositor: NetFX
Michael Celadena ... VFX artist: BlueBolt
Samuel Charbonneau-Bouffard ... compositor: NetFX (as Samuel Charbonneau)
Matthieu Chardonnet ... senior fx td: ILM
Desmond Chew ... compositor: ScanlineVFX
Soomin Chon ... acting fx lead: ScanlineVFX
Kevin Chua ... Layout Artist
Ally Cogbill ... visual effects production coordinator: Territory Studio
Matt Cordero ... digital compositor
Tiphaine Courbo ... compositor: The Yard VFX
Marc Czerwiec ... compositor: Scanline VFX
Thiago Da Costa ... visual effects producer: Brazil Unit
Roger Magrini da Silva ... creature development: ScanlineVFX
George Daios ... 3D artist: Clear Angle Studios
James Davis ... visual effects production coordinator: Scanline VFX
Graham Day ... lead compositor: BlueBolt
David De Leon ... digital compositor
Nigel Denton-Howes ... Virtual Production: Eyeline Studios
Khizer Diwan ... modeler: Scanline VFX
Tim Donlevy ... lead visual effects data wrangler
James Dornoff ... visual effects data wrangler/photographer
Juliette Duncan ... 3D Modeler: Scanline VFX
Laurens Ehrmann ... senior visual effects supervisor: The Yard VFX
Hesham Eissa ... fx supervisor: Scanline VFX
Mark Elsass ... Layout Artist
Niv Ende ... visual effects editor: Scanline VFX
Adam Endrodi ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Fabian Nowak ... Head of FX: The Yard VFX
Paul Fedor ... matte painter: Scanline VFX
Leana Mae Felipe ... Associate Department Manager: Scanline VFX
Jose Manuel Fernandez Corbacho ... fx artist: Raised By Monsters
Adrián Gil Fernández ... fx artist: Raised By Monsters
Emilio Ferrari ... compositing supervisor: Raised By Monsters
Francesca Floris ... visual effects production coordinator: Scanline VFX
Jonathan Freisler ... visual effects cg supervisor
Stephen A. Gall ... compositor
Esther García Belber ... compositor: Raised By Monsters
Bryce Gardiner ... visual effects editor: Scanline VFX
Mélanie Geley ... digital matte painter: The Yard VFX
Gaurav Ghatge ... Prep Artist
Pasquale Giardino ... digital artist: Scanline VFX
Swen Gillberg ... visual effects supervisor
Spyridon Giochalas ... compositing artist: ScanlineVFX
Nicole Glen ... compositing supervisor: NetFX
Danny Gonzalez ... principal/founder: Perception
Bryan Grill ... second unit visual effects supervisor: Scanline VFX
Martin Halle ... lead fx td: Scanline VFX
Victoire Hamel ... visual effects production assistant: The Yard VFX
Donghoon Han ... compositor: ScanlineVFX
Frank Hanna ... digital compositor at Bluebolt
Keiya Hasegawa ... compositor: Scanline VFX
Ronald D. Herbst ... computer graphics supervisor
Mikel Hernando ... 3D artist: Raised By Monsters
Amy Hollywood Wixson ... Senior Visual Effects Producer
Ondrej Holubec ... Data Wrangler / visual effects data wrangler: ILM
Katie Hoyt ... visual effects coordinator: Netflix
Thomas Hozé ... fx artist: Scanline VFX
U-Sun I Hu ... compositor: Scanline VFX
Jan Huybrechs ... volume capture supervisor
Kwai Keung Ip ... cfx artist: ScanlineVFX
Azadeh Iranban ... rigging supervisor: Scanline VFX
Ayush Jain ... Digital Compositor: ILM
Soyoung Jang ... FX Artist
Nick Jauregui ... volume capture junior technical director
Deokmun Jeong ... fx artist: Scanline VFX
Kang Jiwon ... matchmove artist: Scanline VFX
Yafei Ju ... surfacing and look development artist: Scanline VFX
Camille Juge ... lead compositor: The Yard VFX
Luc Julien ... visual effects supervisor: NetFX
JaeHee Jung ... Digital matte painter
Pierre Jury ... digital compositor
Apurba Kalita ... fx technical director: ILM
Paddy Kelly ... executive in charge of visual effects: NetFX
Dong Kyu Kim ... texture & shading artist / virtual production artist: Scanline VFX
Hyungwoo William Kim ... Matchmove Lead: Track VFX
Ivo Klaus ... head of fx europe: Scanline VFX
Jonathan Knight ... visual effects supervisor: Territory Studio
Eunyoung Ko ... compositor: Scanline VFX
Lubomir Kocka ... visual effects artist
Goran Kocov ... associate visual effects supervisor: ILM
Praveen Kumar ... rotoanim lead/supervisor
Audrey Lagnous ... visual effects producer: The Yard VFX
Jeremy Lasky ... principal/founder: Perception
Sun Lee ... matte painter: Lola VFX
Charlie Lehmer ... assistant visual effects supervisor
Ryoma Leneuf ... cg artist: The Yard VFX
Ivan Li ... performance capture artist: Scanline VFX
Vincent Liebig ... department manager: Scanline VFX
Yuyoung Lim ... FX Artist
Jamie Louise Lipsham ... VFX Production Coordinator: ILM
Abigail Lo ... Texture and Look Dev Artist
Viet Luu ... production visual effects producer
Vlad Lysenco ... digital artist
Filip Látal ... visual effects data wrangler
Tarun Malla ... visual effects artist
Daniel Maranga ... lidar technician: Clear Angle Studios
Aurélien Marquaille ... digital compositor: The Yard VFX
Anna Marszalkowska ... fx department manager: Scanline VFX
Julien Martins ... compositing supervisor: The Yard VFX
Caoimhe McCarthy ... lead assistant technical director: BlueBolt
Molly McLaren ... visual effects coordinator
Katharine Meadows ... visual effects associate producer: Lola VFX
Christian Mejia-Acosta ... visual effects coordinator
Tiago Mesquita ... creature technical director / creature technical director: ILM
Jacob Metcalf ... digital artist: Lola VFX
Chiara Milita ... senior compositor: Scanline VFX
Caroline Milliard ... digital production manager: Scanline VFX
Benjamin Milling ... Digital production manager
Mason Moore ... visual effects assistant data wrangler
Clément Morge ... on-set visual effects data wrangler
Paolo Moscatelli ... visual effects supervisor
Ourania Mourta ... Lead groom: Scanline VFX
Ryan E. Murphy ... digital compositor
Naren Naidoo ... digital artist supervisor: ILM
Joseph Oberle ... visual effects data wrangler and lidar texture photographer
Arnaud Ortmann ... compositor: The Yard VFX
Erik Pain ... in-house compositor
Jelmen Palsterman ... lidar technician
Emre Papila ... production assistant: Scanline VFX
Nicolas Parcelier ... digital matte painter: The Yard VFX
Huang Parker ... animator: Scanline VFX
Chris Pember ... senior generalist artist: Scanline VFX
Elisa Perez ... visual effects producer : The Yard VFX
Romain Perrin ... compositor: The Yard VFX
Andrew Pinson ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Patricia Pintado ... Roto/Paint artist (uncredited)
Thiago Pires ... visual effects supervisor: Brazil unit
Flora Pommellet-Papadakis ... visual effects production assistant
Josh Prikryl ... animation department manager: Scanline VFX
Francis Prince ... compositor
Khalid Ali Qureshi ... generalist: ILM
Justin Rader ... compositor: NetFX
Radhakrishnan ... lead compositor: BOT VFX LLC
Darío G. Reina ... compositor: Raised By Monsters
Matthieu Richet ... compositor: The Yard VFX
Ismael Alabado Rodriguez ... lead modeller: Scanline VFX
Tessa Roehl ... visual effects associate producer
Martin Rosenkranz ... Compositor: Scanline VFX
Guillem Rovira ... digital matte painter: Scanline VFX
Christopher Rueda ... animator: Scanline VFX
Adrián Nuñez Saa ... visual effects production coordinator: Raised By Monsters
Yin Zhe-Yi Sandra ... visual effects production assistant
Emilio Sapia ... compositor: VisualCreatures
Olivier Sarda ... visual effects supervisor
Schwarck Sascha-Rene ... lidar technician: Clear Angle Studios
Quinlan Saule ... volume capture: Eyeline Studios
Alexis Scandolin ... compositor: The Yard VFX
Emma Selinski ... virtual production coordinator: Scanline VFX
Serkan Semiz ... visual effects supervisor
Davis Shafer ... Virtual Production Coordinator: Scanline VFX
Danielle Shiramizu ... Modeler: ScanlineVFX
Federico Sibella ... compositor: Scanline VFX
Shruti Sidhan ... visual effects production assistant
Sarah Simpson ... visual effects coordinator
Amreen Singh ... Matchmove Artist: ScanlineVFX
Anna Skahill ... visual effects witness camera operator
Nadica Slatinec ... VFX artist: Blue Bolt
Nicole Smith ... compositor: Scanline VFX
Wesley Smith ... visual effects production assistant
Marque Pierre Sondergaard ... lookdev artist: Scanline VFX
Owen Stark ... compositor: Bluebolt
Jim Steel ... compositing supervisor: Scanline VFX
Martin Stegmayer ... compositor: ILM
Rémi Stompe ... digital compositor: Scanline VFX
Jonathon Sumner ... digital compositor
Angelia Tai ... Resource Management: Scanline VFX
Daniel Tan ... visual effects coordinator
Ahmet Levent Tasel ... visual effects
Cyril Tchernomordik ... head of cg: The Yard VFX
Guillaume Thebault ... cg artist: The Yard VFX
Stavros Theiakos ... digital compositor
Marc Thorineau ... virtual production coordinator
Nic Torres ... FX Artist
Will Towle ... compositor: ILM
Mathieu Trevisan ... 3D generalist: The Yard VFX
Maxime Trichet ... compositor: The Yard VFX
Ihimu Ukpo ... Pipeline Developer
Dimitri Uradovskiy ... compositing supervisor
Peter Van Fossen ... visual effects witness camera operator
A.J. Vargas ... visual effects department manager: Scanline VFX
Sukhpal Singh Vasdev ... technical director: Scanline VFX
Jan Vavrusa ... digital matte painter: NetFX
Valentin Vervondel ... pipeline: Scanline VFX
Mathieu Vierendeel ... visual effects bidding producer: Umedia VFX
James William Visconti III ... computer playback engineer
Thomas Dane Wagener ... pipeline
Sagar Wakankar ... Compositor: ScanlineVFX
Ed Walters ... compositing supervisor
Greg Weiler ... visual effects production manager
Cliff Welsh ... visual effects supervisor
Derick Wicks ... unreal generalist
Andrew Winters ... lead modeller: Scanline VFX
Virginie Wintrebert ... Head of Production: The Yard VFX
Solomon Ching Yu Wong ... senior generalist artist: Scanline VFX
Wendi Harris Wu ... rigging supervisor: Scanline VFX
Natalie Narin Yoo ... rotoscope and paint artist: Scanline VFX
Gabrielle Garam You ... rotoscope and paint artist: Scanline VFX
Damian Zaprucki ... lead lighting artist: Scanline VFX
Yinbei Zhu ... creature development: Scanline VFX
Vivian Amaro ... visual effects artist: Perception (uncredited)
Nicholas Harding ... visual effects artist: ILM (uncredited)
Tae-Hyuk Kook ... rotoscope and paint artist: Scanline VFX (uncredited)
Felix Sherrett-Brown ... visual effects artist (uncredited)

Stunts 

Gee Alexander ... stunt performer
Jan Astl ... stunt performer
Alec Back ... stunt double: Callan Mulvey
Jan Balicz ... precision driver: stunts / stunt performer
Joseph Beddelem ... stunt performer
Matthew Bellows ... stunts
Alex Benevent ... stunt production coordinator/stunt utility
Felix Betancourt ... assistant fight coordinator/fight choreographer
Hannah Betts ... stunt driver
Jan Blahák ... stunt performer
Maïté Blanco ... stunt double: Claire
Jakub Bobuski ... stunt performer
Nicolas Bosc ... stunt double: Ryan Gosling/Court Gentry
Jan Brichcin ... stunt performer
Matous Brichcin ... stunt performer
Bryant Burnett ... stunt performer
Renan Andrey Buss ... stunt performer
Andrew Buzolic ... stunt performer
Vanessa Cater ... stunt performer / utility stunts
Cara Marie Chooljian ... stunt performer
Eliza Coleman ... stunt performer
Bruce Concepcion ... stunt performer
Serge Crozon-Cazin ... stunt performer (as Serge Crozon)
Holland Diaz ... stunt performer
Rockey Dickey Jr. ... stunt coordinator
Seth Duhame ... stunt rigger
Mackensi Emory ... stunt double: Kate Blumberg / utility stunts
Debbie Evans ... stunts
Benoît Fabre ... stunt double: Fitzroy / stunt performer
Aren Farrington ... stunt double: Ryan Gosling
Ferdi Fischer ... stunt performer: warpcam action unit (as Ferdinand Fischer)
Rachel Gelfeld ... stunt double: Ana de Armas, additional photography / stunt performer
Khalid Ghajji ... stunt performer
Jack Gill ... stunt coordinator: second unit
Rodolphe Gonckel ... stunt performer
Ryan Gray ... stunt performer
Yoko Hamamura ... cast trainer / stunts
Adam Hart ... stunt double: Ryan Gosling
Daniel Hernandez ... stunt coordinator/fight coordinator
Benjamin Hicquel ... assistant stunt coordinator
Max Häusle ... warpcam: action unit
Mihai Iliescu ... stunt performer
Josef Jelínek ... stunt performer
Brandon Johnson ... stunt performer
Tomas Karel ... stunt performer
Micah Karns ... stunt performer
Steve Kelso ... stunts
Keone Kim ... utility stunts
Henry Kingi ... stunts
Jindrich Klaus ... utility stunts
Efka Kvaraciejus ... stunt performer
Marissa Labog ... stunt performer
Paul Lacovara ... stunts
Mathieu Lardot ... assistant stunt coordinator
Malosi Leonard ... stunts
Cheryl Lewis ... stunt double: Alfre Woodard
Miroslav Lhotka ... stunt performer
David Listvan ... stunt coordinator
Sam Looc ... utility stunts
Florian Lutz ... stunt performer
Jalil Jay Lynch ... stunts
Mónica López ... stunt performer
Ruben Maldonado ... fight team
Angel Manuel ... stunt double: Deobia Oparei
Martin Matejcik ... stunt driver: stunt performer
Eric Mbanda ... stunt double: Eme Ikwuakor
Braxton McAllister ... stunt performer
John Medalin ... stunt performer
Mark R. Miscione ... assistant fight coordinator / stunt double: Perini
Heidi Moneymaker ... stunt performer
Trevor Morgan ... stunts
Mike Mukatis ... stunts
Spencer Mulligan ... stunts: previsualization team
Panuvat Anthony Nanakornpanom ... stunts
John Nania ... stunt double: Chris Evans/Lloyd Hansen
Michel Nguyen ... stunt performer
David Will No ... stunt performer
Richard Nunez ... stunt rigger
Craig O'Brien ... utility stunts
Katie O'Donovan ... stunt double: Ana de Armas
Allan Padelford ... stunt driver
Chris Palermo ... stunt driver
Craig 'Chili' Palmer ... stunt performer
Kara Petersen ... stunt double: Julia Butters / stunt double: Young Six
Rashid Phoenix ... stunts
Denney Pierce ... stunt driver
Petr Prochazka ... stunt performer
Cedric Proust ... stunt supervisor
Razvan Puiu ... stunt performer
Jimmy N. Roberts ... stunt driver
Shahaub Roudbari ... assistant fight coordinator
Mike Ryan ... stunts
Shayan Safar ... stunt performer
Daniel Sattler ... stunt performer
Josh Seifert ... utility stunts
Martin Semerád ... stunt driver
Christopher Bogdanski Shore ... stunt performer
Jakub Sip ... stunts
Jackson Spidell ... stunt performer
Anastajah Stearns ... stunts
Dustin Stern-Garcia ... stunt performer
Daniel Stevens ... stunt performer
Jénel Stevens ... utility stunts
Erica Summers ... stunt driver
Don Thai Theerathada ... fight trainer: Ana de Armas / stunt coordinator
Tomas Tomas ... stunts
Jason Tubbs ... stunt driver
Katerina Van Gemund ... stunt production coordinator
Nicholas Verdi ... stunt performer
Constantin Viscreanu ... stunt performer
James Young ... stunt coordinator
Ivo Zubaty ... stunts

Camera and Electrical Department 

Andy Achard ... rigging grip: France
Stéphane Afchain ... key rigging grip: France
Michael D. Anderson ... rigging gaffer
Eric Androvich ... lighting console programmer
Benoit Antoniotti ... electrician: France
Jiri Arnstein ... dimmer board operator: second unit, Prague
Greg Baldi ... director of photography: second unit
Aloïs Ballanfat ... grip: France
Franco Baratti ... shotover aerial technician: aerial footage
Sylvain Bardoux ... rigging grip: France
Eduardo Barraza ... grip: Los Angeles
John Betancourt ... arm operator: Armcar Industries
David Bigard ... rigging grip: France
Steven Blizzard ... drone pilot
Brice Bourdet ... best boy grip
Stéphane Bourgoin ... gaffer: France
Thibault Bru ... rigging electrician: France
Mike Cahoon ... additional second assistant camera
Gabe Camacho ... movi camera operator
Peter Joseph Campbell ... video assist
Joel Canard ... generator operator
Chris Cavanaugh ... digital imaging technician
Jordan Champion ... rigging grip: France
Simon Petillon Chenitzer ... electrician
Peter Chrimes ... key grip: second unit, Prague
Franck Chron ... rigging grip: France
Jan Ciboch ... assistant camera
Christophe Collette ... director of photography: second unit, additional photography
Kevin Cook ... dolly grip: "b" camera, second unit
Anthony Cornil ... electrician
Alex C. Coyle ... loader
Brandon Crawford ... lighting technician
Marko Dalic ... data manager: aerial footage
Criss J. Davis ... loader
Thomas de Chenevarin ... drone coordinator and safety manager
Martin Dedek ... first assistant camera: "d camera"
Eric Kyle Deshazo ... video assist utility
Sean Devine ... key grip: second unit
Peter Drinco ... Dactylcam tech
Tulio Duenas ... first assistant camera: "a" camera, second unit
William Dumont ... electrician: France
Goran Fabrio ... second assistant camera: "a" camera, Croatia
Benoit Finck ... FPV Drone Pilot
Ferdi Fischer ... action camera operator: warpcam
Cameron FitzMaurice ... drone pilot
Mathilde Fouant ... electrician
Adam Francis ... crane operator / technocrane technician
Brian Freesh ... A camera operator: additional photography, second unit / steadicam operator: additional photography, second unit
Yannick Freess ... grip: France
Micky Froehlich ... camera operator: "b" camera, additional photography
Steven Frohardt ... rigging grip foreman
Michael Gazda ... second assistant camera
Pascal Ghristi ... grip: France
Sean P. Gilbert ... underwater first assistant camera
David Gordon ... rigging electric
Petr Granilla ... grip
Jiri Gregor ... main unit: Czech Republic
Jeremy Griffiths ... rigging grip
Cédric Guerby ... rigging gaffer
Geoffrey Haley ... camera operator: "a" camera/steadicam
Jordan Harriman ... digital imaging technician: second unit, Prague
Matt Hawkins ... lighting technician
Willy Heilmann ... lighting console programmer: France
Marshall Hendershot ... digital utility
Chad Herr ... dactylcam pro operator
Stanislav Honzik ... still photographer
Rob Horwitz ... first assistant camera: second unit additional photography
Edvard Hudi ... first assistant camera: Croatia
Florent Huot de Saint Albin ... electrician
Jiri Janous ... technocrane operator
Jared Jordan ... second assistant: "b" camera, second unit
Amélie Jourdain ... grip: France
Colas Jourdain ... electrician
Nate Kalushner ... digital imaging technician: second unit
William Kent ... rigging grip foreman
Christian J. Killingsworth ... lighting technician
Francisco Sonic Kim ... grip: second unit
Robert Kodera ... key grip / key grip: second unit
Bob E. Krattiger ... gaffer
Joseph Krattiger ... best boy rigging electric
Mikulas Krepelka ... digital imaging technician: splinter unit
Daniel Kvarda ... gaffer (as Dan Kvarda)
David Labreche ... rigging grip (credit only)
Joe Lara ... Rigging Grip Foreman (as El Joe Lara)
Eric Larsen ... grip: "a" camera, France
Olivier Leblanc ... SuperTechno 50 operator
Jasper Leeman ... russian arm technician
Jim Leidholdt ... dolly grip: "a" camera
Jeffrey S. Lorenz ... first assistant camera: "b" camera
Romain Léo ... dolly grip: "c" camera, France
Martin Macecek ... best boy
Thibault Maillard ... rigging electrician: France
Tim Marshall ... gaffer: second unit
Wayne Marshall ... best boy electric
Alexandra Matheson ... second assistant camera: "a" camera
Taylor Matheson ... first assistant camera: "a" camera
Strasser Matteo ... grip: France
Patrick Mattes ... chief lighting systems technician
Calum McFarlane ... additional camera operator
Maurice K. McGuire ... camera operator: "b" camera
Igor Meglic ... director of photography: second unit
Victor Memain ... electrician: France
Julien Moine ... grip: France
Gabe Morley ... video playback
Matthew Morrissey ... 24 frame playback supervisor
Patrick Moynahan ... drone technician
Martin Mrazek ... dolly grip: "b" camera
Adam Nevarez ... gang boss
Taylor O'Neil ... camera production assistant / digital utility: additional photography
Kyle Padelford ... edge arm operator
Onofrio Nino Pansini ... camera operator
Matej Pastrnek ... data wrangler: second unit, Prague
Jerry Patton ... additional second assistant camera: "b" camera
Juliette Perpina ... grip
François Perrault-Alix ... dolly grip: "b" camera, France
Adèle Perrin ... assistant camera
Andrew Petroski ... grip
Martin Prochazka ... second assistant camera: second unit
Josh Quiros ... ronin technician
Patrik Rams ... first assistant camera: "c" camera, second unit, Prague
Lawrence Razo ... video assist: action unit
Jean-François Rey ... electrician
Mathieu Reymond ... drone operator
Vincent Richard ... electrician: France
Sean Ricigliano ... epk camera operator
Robin Riha ... drone technician (as Robin Ríha) (credits segment)
Quentin Roché ... electrician: France
Robert M. Sagaser ... first assistant camera: second unit
Paul Sartain ... lighting plot draftsperson
Paul Saunders ... second assistant camera
Oliver Schaal ... dolly grip: "b" camera, additional photography
Karel Schneiberg ... video assist operator / video assist operator: second unit
Thomas Sergy ... head technician: second unit
Robert Shoemaker ... rig electric gang boss
Kara Siebein ... lighting technician: opening sequence
Charles Simons ... dolly grip
Radek Skudrna ... first assistant camera: "a" camera, second unit, Prague
Jeff Snyder ... video assist
Honoré Soubrie ... grip: France
Michel Strasser ... key grip: France
Tim Stratton ... best boy electric: second unit
Johan Suisse ... electrician: France
Kevin Sun ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Petr Svoboda ... electrician
Igor Teljukov ... russian arm operator
Tommy Tieche ... camera operator: "b" camera, second unit
Dempsey Tillman ... digital video engineer
Filip Tomás ... q take operator: main unit, Czech Republic/France
Roger Tonry ... additional aerial footage
David Vacek ... technocrane operator: Prague
Richard Valentini ... electrician: France
Joe Vitellaro ... grip
Benton Ward ... drone technician
Peter Welch ... remote production supervisor
Ryan White ... lighting technician
James D. Wickman ... dolly grip: second unit
Billy Witherington ... key rigging grip
Satoshi Yamazaki ... best boy grip: second unit
Peter Zuccarini ... underwater director of photography

Animation Department 

Miguel Aznar ... key animator

Casting Department 

Hayley Beck ... Extras Casting Director
Kristan Berona ... extras casting
Molly Doyle ... casting associate
Dominika Eckertova ... casting assistant: Czech Republic
Kimberly Hollon ... extras casting
Maya Kvetny ... casting director: Czech Republic
Chelsea Murphy ... extras casting assistant
Petr Neuman ... extras casting assistant
Maria Smal ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Alma Lucero Acosta ... Stitcher
Javier Arrieta ... costume supervisor: additional photography
Mark Avery ... costumer: Mr. Gosling
Olivia Ball ... tableperson
Margot Bardeen ... stitcher
Jérôme Brousseau ... costumer
Tiffany Busche ... set costumer
Natellie Cate ... additional costumer
Paul Corricelli ... key costumer
Tom Cummins ... set costumer: additional photography
Michaela Dejmalova ... set costumer: Czech Republic
Sarah Donnelly ... costumer
Laurence Esnault ... ager/dyer
Ira M. Hammons-Glass ... assistant costume designer
Scott R. Hankins ... set costumer
Cassandra Jensen ... costume production assistant: additional photography
Jimmy Kenney ... costumer
Tom Kutcher ... set costumer: Czech Republic
Adrian Magaña ... set costumer
Marina Marit ... set costumer
Christina Matthews ... set costumer
Robin McMullan ... costume supervisor
Sarka Mikeskova ... set costumer: Czech Republic
Julian Moeglin ... set costumer
Gilbert Montes ... background
Michelle Moon ... assistant costume designer
Daniel Pietrucha ... set costumer: France/Czech Republic
Steven Porch ... costume ager/dyer
Kelly Porter ... costumer: Ana de Armas
Marcy Rector ... key costumer
Carolina Sapina ... set costumer: additional photography
Peggy A. Schnitzer ... assistant costume designer: additional photography
Gloria Shih ... concept artist
Haley Simpson ... costume assistant
Rob Sinclair ... ager/dyer
Jack Taggart ... head ager/dyer
Blake Turner ... set costumer: additional photography
Vendy Vosatkova ... set costumer: Ana de Armas, Czech Republic
Dale Wibben ... head cutter/fitter
John M. 'Jack' Wright ... costume supervisor
Sarah Yellin ... costumer

Editorial Department 

John Diesso ... finishing editor: Company 3
Leeza Diott ... dailies manager
Jason Dougherty ... dailies engineer: Company 3
Juan Flores ... color assist: Company 3
J.D. Funari ... marketing editor
Jeremy Hockman ... finishing accountant: Company 3
Quinn Kawata ... post production coordinator
David Kern ... additional editor
Tom Klane ... additional dailies colorist: Company 3
Matthew J. McLaren ... dailies engineer: Company 3
Jeff Mee ... visual effects editor
Jon Mendenhall ... dailies workflow specialist: Company 3
Carl S.G. Moore ... finishing producer: Company 3
Shane O'Connor ... dailies colorist: Company 3
Rachel Pedroza ... dailies operator: Company 3
Stephen Regnier ... dailies engineer: Company 3
Andre Rivas ... finishing artist
Alexis Ross ... dailies producer: Company 3
Steven J. Scott ... senior supervising finishing artist: Company 3
Joshua Steele ... assistant vfx editor
Jennifer Stellema ... first assistant editor
John To ... first assistant editor
Phillip Trujillo ... assistant editor

Location Management 

Vanessa Altmeyer ... location assistant
Jan Beran ... location assistant: second unit
Robin Citrin ... location manager: US
Monica Cohen ... assistant location manager
Kim Comeaux ... location site representative
Charlie Hayes ... location manager
Gabriela Horakova ... location coordinator
Ali James ... supervising location manager
Thomas Le Govic ... location production assistant
Francis Rene Lucas ... key assistant location manager
Bucman Lukas ... locations scout
Robert Mehrle ... supervising location manager: Czech Republic
Pavel Mrkous ... key assistant location manager
Ondrej Novak ... location assistant: second unit
Sophie Ohayon ... assistant location manager France
Uhlik Ondrej ... location assistant
Sébastien Quérité ... location manager France
Santino Salamon ... assistant location manager
Rostislav Samec ... on-set location assistant
Léna Scotto Di Perta ... assistant location manager
George Shockley ... location manager: Additional Photography
Lukas Skoda ... location assistant: second unit
Martin Svoboda ... location assistant / location permits assistant
Dorion Thomas ... key assistant location manager
Marek Vasut ... location manager: Prague
Jan Zuska ... key assistant location manager

Music Department 

John Anderson ... musician: first oboe
Ashley Andrew-Jones ... studio assistant
Tom Bailey ... additional engineer
Sean Barrett ... orchestrator
Jonathan Beard ... Additional Orchestrator
Alex Belcher ... composer: additional music
Dan Boardman ... music preparation
Sarah Burnett ... musician: first bassoon
Alison Burton ... studio manager: Air Studios
Jon Carnac ... musician: first clarinet (as John Carnac)
Nicholas J. Cazares ... Additional Orchestrator
Joe Cho ... Score Technical Assistant
Stephen Coleman ... lead orchestrator
Caroline Dale ... soloist: cello
Neil Dawes ... studio assistant
Jack Dolman ... composer: additional music / music editor
Colby Donaldson ... Assistant Mix Manager
Maverick Dugger ... Score Technical Assistant
Jason Evans ... musician: first trumpet
Alex Ferguson ... recordist
Chris Fogel ... music mixer
Fiona Gillott ... studio manager: Abbey Road Studios
Evan Goldman ... composer: additional music
Clifton Harrison ... musician: viola
Dave Hartley ... musician: piano
Rebecca Hordern ... studio assistant
Diego Incertis ... musician: french horn
Henry Jackman ... Score Mixer
Karen Jones ... musician: first flute
Matthew K. Justmann ... music production services
Skaila Kanga ... musician: harp
Andrew Kinney ... orchestrator
Alex Kovacs ... composer: additional music
Michael J. Lloyd ... orchestrator
Hà Lê ... theme music composer
Steve Mair ... musician: double bass
Sarah Martin ... musician
Adam Miller ... additional engineer
Alison Rosenfeld Moses ... Music Coordinator: Aperture Music
Everton Nelson ... orchestra leader
George Oulton ... Digital Score Recordist
John Prestage ... Score Editor
Manish Raval ... music supervisor
Jedidiah Rimell ... studio assistant
Jason Ruder ... music editor
Mary Scully ... musician: double bass
Shalini S. Singh ... music production executive: Netflix
Owen Slade ... musician: tuba
Jill Streater ... head of music preparation
Edward Trybek ... Additional Orchestrator
Laurence Ungless ... musician: double bass
Allen Walley ... musician: double bass
Richard Watkins ... musician: first horn
Henri Wilkinson ... Additional Orchestrator
Tom Wolfe ... music supervisor
Nick Wollage ... score engineer

Script and Continuity Department 

Andra Barbuica ... Europe main unit
Oliver Heredi ... second unit
Monika Hlavatá ... script supervisor: second unit
Samantha C. Kirkeby ... script supervisor: second unit
Denisa Maresova ... script supervisor: splinter unit

Transportation Department 

Brad Beaven ... picture car captain
Otto Benes ... transportation coordinator
Casey Boden ... transportation captain
Gilles Camy ... Picture Cars Assistant France
Richard Colarossi ... picture car foreman
Scott Dare ... action vehicle supervisor: second unit
Daniel Davis ... driver: Ryan Gosling
Kinga De Coster ... driver
David J. Duran ... driver
Kimo Han ... driver
Nathaniel Lee Sr. ... transportation
Gilles Marsalet ... driver
Lukac Martin ... cast driver: Billy Bob Thornton
Dennis McCarthy ... picture car coordinator
Alexandre Petellat ... transportation captain
Arlene Ramirez ... dot coordinator
Claudia Rojas ... picture car dispatcher
Barbora Sovinska ... transportation captain
Steve Taylor ... action vehicle supervisor

Additional Crew 

Hiba Absar ... health and safety testing coordinator
Chris Jai Alex ... ADR
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... 2d subtitler
David Allsberry ... dog trainer
Rudy Alvarez ... set medic
Caroline Andrade ... construction accountant
Sabrina Corpuz Aspiras ... production secretary
Nikki B. ... assistant: to Mrs. Rosenberg-Marvin
Mayank Badhwar ... marketing consultant
Eric Bailey Jr. ... production assistant
Eric Baird ... production assistant
Didi Tossapon Banks ... ADR Loop Thai Voice Artist
Emily Barry ... health and safety secretary
Laurel Beck ... assistant: Ms. Henwick
Florian Belaud ... covid unit manager: France
Anna Berkova ... covid safety
Philipp Besa ... second assistant accountant
Berit Bontems ... health and safety coordinator: additional photography
Valentin Borras ... assistant covid manager: France
Stéphane Bourdon ... weapon armourer
Faouzi Brahimi ... director of security
R. Eric Braun ... production assistant
Kristina Brewington ... covid testing
Natalia Broughton ... health and safety assistant
Lloyd Bunnak ... ADR Thai Voice Artist
Brigitte Buny ... ADR Thai Voice Artist
John Burns ... construction medic
Russell Cannon ... armorer
Care-on-set ... health & safety officer / medic on set
Jayme Carr ... assistant: Mr. Roth
Liliana Cervantes ... assistant: Ms. De Armas
Sara Chaisson ... assistant production coordinator/production coordinator: additional photography
Chun-Ning Chang ... production assistant
Branton Choi ... assistant: Mr. Aust
Mai Suong Chu Thi ... accomodation coordinator
Jordan Cipolla ... assistant production coordinator: additional photography
Dana Curt ... set medic
Belén Cusi ... stand-in
Marta D'Ocon ... testing assistant
Liba Daniels ... facilities manager
James Day ... health and safety production assistant
Travis Dickson ... layout tech (uncredited)
Ruben Dominguez Jr. ... health and safety production assistant
Ian Drake ... assistant: Russo Brothers, additional photography
Louis Dupart ... security: Mr. Gosling (as Louis Dupart Jr.)
Duarte Elvas ... title designer
Celeste Escalera ... payroll accountant: second unit
Deanna Faour ... production assistant
Sara Farley ... health & safety assistant coordinator
Nathalie Ford ... assistant: Russo Brothers, France
Nikki Foreman ... production assistant
Benjamin Frausto ... HSC production assistant
Cinnamon Frost ... assistant: Russo Brothers
Wojciech Fry Lewis ... adr/voice talent
Jorge Garcia Castro ... consultant
Martin Garner ... playback graphics coordinator
Chas Gauthier ... aerial production coordinator
Jonathon Gauthier ... production assistant: additional photography
Donovan Sinclair Gavin ... production assistant
Susan Goldberg ... esn consultant
Emily Golison ... office production assistant
Julina Gomez ... health and safety production assistant
Cristina Gonzalez ... assistant: Ms. De Armas
Adela Grafova ... production coordinator: Czech Republic
Fraser Grant ... location accountant: France
Seldy Gray ... assistant: Mr. Kirschenbaum
Kyra Greene ... second assistant accountant
Stacey Griffin-Guarrera ... payroll accountant
Skye Grissom ... set production assistant
Monica Guitti ... production assistant
Darrell Lee Hall ... production coordinator
Nicola Graydon Harris ... unit publicist
Rob Harris ... publicity consultant
Samuel K. Hayes ... Creative Assistant
Helinet ... helicopter and drone services
Gillian Henry ... production assistant
Harry Hibberd ... key payroll accountant
Veronica Hidalgo ... Studio Executive
Veronika Hladikova ... assistant: Ms. De Armas, Prague
Jeremy Hubert ... Production insurance: Thailand
Pom Hunt ... assistant: Ms. Russo-Otstot, additional photography
Jeremy Hynd ... production accountant
Ariana Ibarra ... additional office production assistant
Kristin Irving ... assistant: Mr. Thornton
Leni Ito ... assistant: Mr. Thornton
Pauline Jabes ... assistant: Ms. De Armas, France
Dawn Jacobs ... craft service
MJ Jensen ... payroll accountant
Amanda Johnson ... production assistant
Haley Nicole Johnson ... production assistant (as Haley Johnson)
Aleksandra Kaniak ... loop group/adr
Jimmy Keyte ... set production assistant
Nimra Khan ... production assistant
Jiri Kosorinsky ... health and safety supervisor: Czech Republic
Lauren Krikorian ... additional set production assistant
Karim Patrick Laraqui ... security
Marie Le Guen ... covid compliance production assistant: France
Maxime Legris ... first assistant accountant
Marc Leroyer ... weapon armourer
Elisabeth Lhemon ... payroll accountant
William B. Lim ... performance capture (as Will Lim)
James Linville ... production accountant
Mitch Loflin ... facilities coordinator
Guillermo Lozano ... security: Mr. Evans
Lance Malbon ... researcher
Leslie Malige ... production accountant / production payroll
Camille Marquez ... production assistant
Paul Martin ... key production office assistant
Ana Matusic ... Assistant production coordinator
Joel Maytie ... production accountant
Brent McGee ... stand-in: Chris Evans
Leroy Mcleod ... production assistant
Lauren Mercier ... production assistant
Matthew Miskell ... second assistant accountant
Kaitlin A. Moore ... office production assistant
Christopher Mulhern ... Asst. Production Office Coordinator
Melissa Negrete ... production secretary
Nicholas David Nesbitt ... Studio Executive: Netflix
Damien Noguer ... On Set Extras Coordinator
Andrew Norman ... studio executive: Netflix
Sam O'Donovan ... assistant: Zach Roth
Andrew Roman Ochwat ... health and safety assistant: additional photography
Lily Oehm ... set production assistant: additional photography
Joshua Ogner ... key set production assistant: second unit
Casey Oliver ... health and safety manager: additional photography / health and safety team lead
Lindsey Orlando ... avid rental coordinator
Phil Orpilla ... medic
Craig 'Chili' Palmer ... military advisor
David G. Palmer ... production secretary: additional photography
Suzy Paradise ... assistant: Ms. Henwick, additional photography (as Suzy Skarulis)
Kwame Parker ... executive in charge of production
Josh Peck ... assistant: Mr. Evans (as Joshua Peck)
Robert Pfeffer ... accountant: second unit
Herman Phillips ... additional set production assistant
Juliette Piechaud ... Assistant Production Coordinator
Saskia Popescu ... Epidemiologist
Shalondrya Porter ... production assistant
David Ramon ... production assistant
Barbora Rappaport ... cast & producers & directors support
Ben Reingold ... epk production assistant
Elise Risio ... office production assistant
Martí Romances ... screen graphics
Jake Russo ... assistant: Mr. Markus and Mr. McFeely
Georges Saba ... assistant: Mr. Larocca
Rosalie Sangenitto ... production assistant
Erin Sarofsky ... title designer
Cod Satrusayang ... consultant
Davey Sawitzky ... key set production assistant: france unit / key set production assistant: los angeles unit / key set production assistant: prague unit
Tyler Scheitlin ... title designer
Nicki Schultz ... assistant: Mr. Gosling
Mark Semos ... military advisor: additional photography
Neema Sharma ... assistant: Mr. Raja
Chayuda Sitthiphap ... set production assistant
Kristýna Skamralová ... covid safety
Leontina Slaninova ... covid safety
Logan Slovacek ... additional production assistant
Megan Soliah ... product placement coordinator
Carley Steichen ... HSC testing assistant
Adam M. Stone ... product placement coordinator
Cat Stone ... product placement coordinator
Shawn Sweeney ... assistant health and safety supervisor
John Thaddeus ... stand-in/photo double: Billy Bob Thornton
Jiri Tichacek ... production accountant
Marketa Tom ... assistant to producer
Ashleigh Tucker ... travel coordinator
Miroslav Tupy ... assistant production coordinator
Anna Christine Turner ... Additional Production Assistant
Andrew Unvericht ... set production assistant
John Uribe ... location accountant: Prague
Charlie Veytia ... set production assistant
Xavier Vincens ... production accountant
Leos Vojtisek ... 1st Assistant location accountant
Mathilde Waignier ... On Set Extras Coordinator
Andrew Westbrook ... assistant: Mr. Page
Matt Westbrook ... subject matter expert/story consultant
Nate White ... office production assistant
Morgan Wilday ... production assistant
Michael Wilford ... Picture Helicopter Pilot
Donovan Williams ... production assistant
Amy Denning Winfrey ... key payroll accountant
Ted Yonenaka ... crafts service
Eric K. Yun ... production coordinator
Travis Dickson ... layout board (uncredited)

Thanks 

Laurie Ades ... special thanks: CNC
Frédéric André ... special thanks: TSF
Thiery Basset ... special thanks: Château de Chantilly gardens team
Stephan Bender ... special thanks: Film France
Chris Brinker ... special thanks
Marine Corbeau ... special thanks: Hotel Hyatt Chantilly
Franck Cousin ... special thanks (as Capitaine Franck Cousin)
Tasha Day ... special thanks
Mathieu Deldicque ... special thanks: Château de Chantilly
Martin Dell ... special thanks
Dounia Dellemmes ... special thanks: Hotel Hyatt Chantilly
Mark Despres ... special thanks
Richard Di Piazza ... special thanks: Château de Chantilly maintenance team
Didier Diaz ... special thanks: Transpalux
Marie-Pierre Dion ... special thanks: Château de Chantilly curator team
Mariève Dural ... special thanks: Diot
Jeremy Fine ... special thanks (as Jeremy Fine MD)
Brian Fisk ... special thanks: LBFD Special Events
Fériel Fodil ... special thanks: Château de Chantilly
Mathieu Fournet ... special thanks: CNC
Nicole Garnier ... special thanks: Château de Chantilly
Jean-Charles Geray ... special thanks
Mitch Glazer ... special thanks
Caroline Godard ... special thanks
Pascal Groell ... special thanks: Auberge du Jeu de Paume
Scott Haze ... special thanks
Fritz Heinzle ... special thanks
Matt Hiltscher ... special thanks
Christophe Jacques ... special thanks (as Capitaine Christophe Jacques)
Jeanette Juin ... special thanks: Château de Chantilly
François Kern ... special thanks: Maire de Chantilly
Antoine Klein ... special thanks: Hotel Hyatt Chantilly
Laurent Kleindienst ... special thanks: TSF
Michael Krevitt ... special thanks
Sonia Kuennemann ... special thanks: Accor Group
Morgan Languille ... special thanks: Château de Chantilly
Charline Le Goff ... special thanks: Hotel Hyatt Chantilly
Kelly Lynch ... special thanks
Christophe Maratier ... special thanks
Philippe Monier ... special thanks: Château de Chantilly security team
Cedric Monnerie ... special thanks: Intervista Law (as Cédric Monnerie)
Katell Morillon ... special thanks: Diot (as Katel Morillon)
Bryant Mork ... special thanks
Pierre Nardalli ... special thanks
Michael Newport ... special thanks
Charlotte Pertuiset ... special thanks: Intervista Law
Gautier Py ... special thanks: Hotel Hyatt Chantilly
Alexandra Roulot ... special thanks: Hotel Hyatt Chantilly
Allan Songer ... special thanks
Paul Stroykov ... special thanks: Hotel Hyatt Chantilly
Dan Sutton ... special thanks
Christophe Tardieu ... special thanks: Château de Chantilly
Franck Tessier ... special thanks: Château de Chantilly security team
Leslie Thomas ... special thanks: CNC
Jeff Toll ... special thanks (as Jeff Toll MD)
Jérôme Tonson ... special thanks: Banque Neuflize OBC
Laurence Trémolet ... special thanks
Jeanne Verhille ... special thanks: Hotel Hyatt Chantilly
Elisabeth Virag ... special thanks: Banque Neuflize OBC
Alexander Jovan Vorhies ... special thanks
Nicole Wilms-Kauffmann ... special thanks: Auberge du Jeu de Paume
Isabelle Wojtowiez ... special thanks: Maire de Chantilly
Larry Zanoff ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed