Edit
Blue Crush 2 (Video 2011) Poster

(2011 Video)

Full Cast & Crew

Directed by 

Mike Elliott

Writing Credits (in alphabetical order)  

Randall McCormick ... (written by)

Cast (in credits order)  

Sasha Jackson ... Dana
Elizabeth Mathis ... Pushy
Ben Milliken ... Tim
Sharni Vinson ... Tara
Chris Fisher ... Grant
Gideon Emery ... Joel
Rosy Hodge Rosy Hodge ... Catherine
Rodger Halston ... Cowboy
Andrew Lange Andrew Lange ... Tripper (as Andrew 'Roosta' Lange)
Shannon Spooner Shannon Spooner ... Little Dana
Katharina Damm Katharina Damm ... Sugaree
Grant Baker Grant Baker ... Hemp (as Grant 'Twiggy' Baker)
Lloyd Edy Lloyd Edy ... Surf Jew
Dylan Edy ... Gilligan
Roxy Louw Roxy Louw ... Acapulco Goldie
Tarryn Chudleigh Tarryn Chudleigh ... Starfish
Rory Clark Rory Clark ... Electric Banana
Heidi Palmboom Heidi Palmboom ... Mountain Girl
Kai Linder Kai Linder ... Max
Alan Wallace Alan Wallace ... Captain Fantastic
Bongani Xulu Bongani Xulu ... Ronaldo
Morag Steele Morag Steele ... Wharf Rat
Suthu Makiwane Suthu Makiwane ... Chewbacca
Benny Ou ... Turtle
Paul Savage Paul Savage ... Mandi
Danielle Le Roux Danielle Le Roux ... Genevieve
Jordy Smith Jordy Smith ... The Bartender
Bruce Gold Bruce Gold ... Agent Sexy
Zorro Sidloyi Zorro Sidloyi ... The Smuggler (as Clifford 'Zorro' Sidloyi)
Kamogelo Legote Kamogelo Legote ... Lucy
Finch Moyo Finch Moyo ... Sergeant Garcia (as Jabulile 'Finch' Moyo)
Neil Green Neil Green ... The Magic Cabbie
Sbusiso Khoza Sbusiso Khoza ... The Taxi Tout (as Sbusiso 'China' Khoza)
Clifford Ndaba Clifford Ndaba ... The Other Taxi Tout
Chris April Chris April ... The Rural Chief
Tina Payne Tina Payne ... Catherine (voice)
Spike Spike ... Himself
Marius Botha Marius Botha ... Mr. Le PeTomane
Mito Skellern Mito Skellern ... The Roxy Rep
Jabulani Mfeka Jabulani Mfeka ... The Gypsy Cab Driver
Sindowe Magona Sindowe Magona ... The Rural Woman
Ashley Williams Ashley Williams ... Sergeant Weir
Mia Hordyk Mia Hordyk ... Roxy Tryout Competitor
Michelle Imeson Michelle Imeson ... Roxy Tryout Competitor
Kirsty Delport Kirsty Delport ... Roxy Tryout Competitor
Tamlynne Lee Smith Tamlynne Lee Smith ... Roxy Tryout Competitor
Warren Dean Warren Dean ... J - Bay Local
Shannon Ainslie Shannon Ainslie ... J-Bay Local
Lyle Meek Lyle Meek ... J - Bay Local
Chad du Toit Chad du Toit ... J - Bay Local
Ludi du Toit Ludi du Toit ... J - Bay Local
Sacha Specker Sacha Specker ... J - Bay Local (as Sacha 'Spex' Specker)
Josh Redman Josh Redman ... J - Bay Local
Mike Ginsberg Mike Ginsberg ... J - Bay Legends
Graham Hynes Graham Hynes ... J - Bay Legends
Leonard Payne Leonard Payne ... J - Bay Legends
Des Sawyer Des Sawyer ... J - Bay Legends
Etienne Venter Etienne Venter ... J-Bay Legends
Mick Fanning Mick Fanning ... Himself
Adriano de Souza Adriano de Souza ... Himself
Taylor Knox Taylor Knox ... Himself
Travis Logie Travis Logie ... Himself
Rudy Palmboom Rudy Palmboom ... Himself
Sally Fitzgibbons Sally Fitzgibbons ... Herself
Laura Enever Laura Enever ... Herself
Taj Burrow Taj Burrow ... Himself
Sarah Baum Sarah Baum ... Herself
Rest of cast listed alphabetically:
Leon Clingman ... J-Bay Local (voice) (uncredited)
Patrick Lyster ... Ira (uncredited)
Isa Rahman ... Villager (uncredited)
Matthew Dylan Roberts ... Hostile Surfer (voice) (uncredited)
Joe Vaz ... J-Bay Local (voice) (uncredited)

Produced by 

Mike Elliott ... producer
Lisa Gooding ... production executive
Genevieve Hofmeyr ... co-producer
Greg Holstein ... associate producer
Marvin Saven ... associate producer
Alan Shearer ... line producer

Music by 

J. Peter Robinson

Cinematography by 

Trevor Michael Brown ... director of photography

Film Editing by 

Roderick Davis

Casting By 

Gillian Hawser
Joey Paul Jensen
Niner Parikh

Production Design by 

Andrew Orlando

Art Direction by 

Patrick O'Connor

Set Decoration by 

Andrew McCarthy

Costume Design by 

Danielle Knox

Makeup Department 

Candice Drury ... makeup artist
Carla Fourie ... make up & hair designer
Lian van Wyk ... makeup artist

Production Management 

Jan Kikumoto ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Dale Butler ... first assistant director
John Farrall-Miles ... assistant director
De Villiers Fourie ... third assistant director
Brett Hodgkinson ... second assistant director
Marijke Richman ... second assistant director
Jacques Terblanche ... second assistant director
Marcy Trout ... second second assistant director (as Marci Trout)

Art Department 

Louis Du Preez ... storyboard artist
Damian Fermor ... property assistant (as Damian Anthony Fermor) / property master (as Damian Anthony Fermor)
Jo Stuart Fox ... set dresser
Arlo Markantonatos ... property master
Vicky Sawkins ... set dresser
Erica Van Den Raad ... art department coordinator

Sound Department 

Henry Auerbach ... dialogue editor
Javier Bennassar ... sound designer / supervising sound editor
Lara Dale ... foley artist
Chris David ... re-recording mixer
Brian Dunlop ... foley editor
Sang Jun Kim ... assistant sound editor (as Sang Kim)
Conrad Kuhne ... production sound mixer
Jenna Lange ... post audio producer
Tim Limer ... sound recordist
Travis MacKay ... adr mixer
Jacques Pienaar ... boom operator
Stephen Webster ... a.d.r. mixer / re-recording mixer

Visual Effects by 

Raul Arellano ... digital compositor: Exozet
Jerome Auliac ... digital compositor
Draghici Bogdan ... roto/paint artist
Aurelian Cojocaru ... digital compositor
Nicolae-Gheorghe Cojocaru ... visual effects technical director
Sebastian Cosor ... visual effects coordinator
Patricia Feldmann ... lead artist
Martin Fischer ... digital compositor
Falk Gärtner ... senior compositor
Anna-Maria Hora ... visual effects coordinator: Exozet
JD ... executive in charge of visual effects: Terminal FX (as Jean Daniel Zacharias)
Tyler Kehl ... visual effects producer
Kristof Kiraly ... digital matte painter
Felix Lepadatu ... digital effects supervisor: Media Pro Magic
Heinrich Maas ... main title animation / visual effects lead artist
Razvan Margineanu ... digital compositor
Laszlo Mates ... visual effects supervisor
Anton Mitrakhov ... visual effects supervisor
Claudiu Olaru ... roto and paint artist
Bogdan Oliynik ... comp supervisor: Coffeepost
George Palcut ... digital compositor
Paul Parsons ... visual effects editor
Stefan Rachev ... digital compositor
Tudor cosmin Sirbulescu ... digital effects artist (as Cosmin Sarbulescu)
Olaf Skrzipczyk ... head of visual effects production
Martin Springer ... digital compositor
Gyuri Szlamka ... digital compositor
David Van Woert ... visual effects producer
Leo Vezzali ... visual effects producer
Sean Ware ... visual effects production supervisor
Petko Zhivkov ... digital artist
Andor Záhonyi ... digital compositor

Stunts 

Bianca Buitendag ... surfing double: Tara
Michael February ... surfing stunts
Casey Grant ... surfing double: Grant
Paul Hampshire ... stunt double:Ben Milliken
Adam Horton ... stunt coordinator
Fleur van Eeden ... stunt double
Mikey Venter ... surfing stunts
Warwick Wright ... surfing double: Tim
Rosy Hodge ... surfing double: Sasha Jackson (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Jens Bacher ... key grip
Ashraf Benjamin ... lighting technician
David Daniel ... camera operator
Wayne de Lange ... water/surf unit director of photography
Diogo Domingues ... second assistant camera
Bernard Esterhuysen ... digital imaging technician
Gerhard Geldenhuys ... second assistant camera: "b" camera
Zane Harrison ... first assistant camera: "b" camera
Johan Horjus ... phantom camera operator
Lesley Manuel ... lighting technician
Regan Mitchell ... best boy grip
Sarel Pretorius ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Keith Saayman ... libra head technician
Damien Walsh ... b camera focus puller
Simon Wright ... surf cinematographer

Casting Department 

Lorin Barnes ... casting director: surfers
Julie Fageaux ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Gillian Florence ... costume supervisor
Inge Hough ... set costumer
Michelle Karavoussanos ... costume extras supervisor

Editorial Department 

Anthony Celario ... post production assistant
Eileen de Klerk ... assistant editor
Sue Gates ... colorist
John Gilbert ... additional editor
Tahnee Wright ... post-production coordinator: South Africa
Jenny Hicks ... associate editor (uncredited)

Location Management 

Neville Botha ... location assistant
Morten Nielsen ... location manager
Johan Van der Walt ... location manager / location scout

Music Department 

Murray Anderson ... music supervisor
This Century ... soundtrack
Tatiana DeMaria ... songwriter: Featuring Music By
Paul Di Franco ... music supervisor
The Maine ... soundtrack
Adrian Van Velsen ... music editor

Transportation Department 

Albert Sandani ... water truck driver
Brad Saunders ... transportation manager

Other crew 

Iqraam Abrahams ... set medic
Marius Botha ... assistant to director
Gero Brugmann ... legal counsel
Billi Bruins ... production accountant
Joel Goldes ... dialect coach: post-production
Aparna Jayachandran ... script supervisor
Andreas Pense ... legal counsel: producer / legal services: co-production / legal services: production
Valerie Rose ... assistant production coordinator
Natasha Shumny ... post facilities coordinator
Grant Spooner ... Marine Supervisor
Michelle Stroud ... petty cash accountant
Beetle Van Graan ... unit manager
Nikki Wichmann ... travel and accommodation coordinator
Gena Vazquez ... consultant (uncredited)

Thanks 

Jerry P. Jacobs ... the producers wish to acknowledge the assistance of
Marijke Richman ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed