Poster

Lauf Junge lauf ()


Reference View | Change View


Srulik, an eight-year-old boy, flees from the Warsaw ghetto in 1942. He attempts to survive, at first alone in the forest, and then as a Christian orphan named Jurek on a Polish farm.... See more »

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
Andrzej Tkacz ...
Jurek Staniak
Kamil Tkacz ...
Srulik Staniak
...
Magda Janczyk
...
Mosche Frenkiel
Lukasz Gajdzis ...
Pawel
...
Grzegorz Kowalski
...
Mrs. Herman
...
SS-Officer
...
Mrs. Ewa Staniak
...
Hersch Fridman
...
Mateusz Wróbel
...
SS-Officer Gestapo Headquarter
Marcel Stefanski ...
Farmer Jacket Farm
Krzysztof Porowski ...
Awrum
Franciszek Wielkoszynski ...
Schleme
Szymon Kurylo ...
Joselelcek
Jacek Wojciechowski ...
Icek
Filip Witkowski ...
Lejbele
Julia Stachowicz ...
Sofia
Michal Olszewski ...
Jankiel
Bogdan Koca ...
Farmer Trap Farm
Wieslawa Wesolowska ...
Farmer's Wife Trap Farm
Jasper Hufschmidt-Morse ...
Farmer's Son Trap Farm
Romuald Krezel ...
Policeman Ghetto
Dariusz Siastacz ...
Coachman Garbage Cart
...
SS-Man Ghetto (as Oli Bigalke)
...
Riwa Fridman
Damian Ul ...
Zygmut
Agnes Regula ...
Zygmut's Mother
...
Mania Wróbel
Krystian Jordan ...
Franek Wróbel
Franciszek Gajda ...
Wiktor Wróbel
Adrian Topol ...
Young Partisan
...
Old Partisan
Donata Grodon ...
Woman Horse Cart
Natalia Makowska ...
Frajge Fridman
Maciej Pater ...
Józef Fridman
Róza Michalska ...
Malka Fridman
Adam Potapinski ...
David Fridman
Karol Galos ...
Boy at Fire
Michal Rolnicki ...
Young Doctor
Ryszard Podkalicki ...
Doctor
...
Dr. Zurawski
Aldona Struzik ...
Sister Aldona
...
SS-Officer Hospital
...
Old Man Hospital (as Stanislaw Brudy)
...
Fisherman
...
Mrs. Kowalska
Natalia Wajs ...
Alina Kowalska
Mariusz Wirwicki ...
Neighbour Kowalski
...
Priest
Eduard Burza ...
Russian Soldier
...
SS-Man Alley
Patrick Heyn ...
SS-Man Alley 2
Rest of cast listed alphabetically:
Yoram Fridman ...
Himself (uncredited)
...
SS-Man 1 Janczyk Village (uncredited)
Erik Köhler ...
Russian Soldier (uncredited)
...
SS-Man 2 Janczyk Village (uncredited)

Directed by

Edit
Pepe Danquart

Written by

Edit
Heinrich Hadding ... (screenplay)
 
Pepe Danquart ... (collaboration on screenplay)
 
Uri Orlev ... (novel)
 
Yoram Fridman ... (life story)

Produced by

Edit
Cornelia Ackers ... commissioning editor: br (as Dr. Cornelia Ackers)
Rémi Burah ... commissioning editor: arte France Cinema
Cornelius Conrad ... commissioning editor: br
Pepe Danquart ... producer
Antonio Exacoustos ... co-producer
Christine Günther ... line producer: Israel
Liane Jessen ... commissioning editor: hr
Franz Kraus ... co-producer
Susa Kusche ... producer
Jochen Kölsch ... commissioning editor: br/arte
Thierry Lenouvel ... co-producer
Monika Lobkowicz ... commissioning editor: br/arte
Astrid Plenk ... commissioning editor: mdr
Sabine Preuschhof ... commissioning editor: rbb
Olivier Père ... commissioning editor: arte France Cinema
Mirjam Quinte ... co-producer
Bettina Reitz ... commissioning editor: ard degeto
Andreas Schreitmüller ... commissioning editor: arte (as Prof. Dr. Andreas Schreitmuller)
Anke Sperl ... commissioning editor: rbb
Uwe Spiller ... producer
Tom Sternitzke ... line producer
Birgit Titze ... commissioning editor: ard degeto
Hanneke Van der Tas ... co-producer
Alexander van Dülmen ... co-producer

Music by

Edit
Stéphane Moucha

Cinematography by

Edit
Daniel Gottschalk

Film Editing by

Edit
Richard Marizy

Editorial Department

Edit
Wolf Bosse ... post production services
Alexandre Donot ... assistant editor
Linda Ellwanger ... laboratory
Uwe Fritsche ... film scanning
Maria Frycz ... second assistant editor
Hermes Henseleit ... film scanning
Hans Hohenwarter ... digital cinema: producing & distribution / film recording
Lola Knoblach ... post production services
Silvia Kubisch ... colorist
Christian Littmann ... post production services
Frieda Oberlin ... post production services
Philipp Orgassa ... colorist
Franz Rabl ... colorist
Josef Reidinger ... post production services
Matthias Ritschl ... digital cinema: producing & distribution
Steffen Scheid ... post production services
Sascha Stiller ... film recording
Peter Vit ... film recording
Arnd von Rabenau ... trailer editor
Christian Wachholz ... laboratory
Martina Wallner ... digital cinema: producing & distribution / film recording

Casting By

Edit
David Bertrand
Teresa Violetta Buhl ... (as Violetta Buhl)
Simone Bär
Johanna Ragwitz ... (extras casting)
Jacqueline Rietz

Production Design by

Edit
Matthias Müsse

Art Direction by

Edit
Andrzej Halinski
Adriana Luna

Set Decoration by

Edit
Inga Palacz
Brigitte Schlögel

Costume Design by

Edit
Gioia Raspé

Makeup Department

Edit
Antje Dahm ... additional make-up and hair (as Anja Dahm)
Magda Danilewicz ... additional make-up and hair
Juliane Hübner ... make up & hair design
Franziska Hüchelheim ... additional make-up and hair
Julienne Karzig ... trainee make-up & hair
Georg Korpas ... prosthetics
Cezary Kostrzewski ... additional make-up and hair
Kitty Kratschke ... make up & hair design
Anne Schneider ... additional make-up and hair
Dorota Sewerynska ... additional make-up and hair
Manuela Watschkow ... additional make-up and hair

Production Management

Edit
Jacek Gaczkowski ... production manager: Poland
Heiderose Kewitsch ... head of production: A Company
Thomas Král ... production management: MDM
Susa Kusche ... post-production supervisor / production supervisor
Silvie Nohr ... assistant post-production supervisor
Piotr Strzelecki ... production manager: Poland
Hanneke Van der Tas ... additional production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Verena Auriga ... third assistant director
Ola Czarniecka ... third assistant director (as Joanna Ola Czarniecka)
Lars Gmehling ... first assistant director
Heinrich Hadding ... second unit director
Hubert Koprowicz ... third assistant director: Poland
Marta Malowanczyk ... second assistant director

Art Department

Edit
Piotr Augustyniak ... construction manager: Poland
Simon Blum ... additional set dresser
Axel Borner ... construction
Buttjereit ... construction (as Mr. Buttjereit)
Corazon Rial y Costas ... assistant set decorator
Nicole Cramer ... assistant set dresser
Christian Dahlmann ... additional set dresser
Kadi Fast ... painter
Michael Fissneider ... concept artist
Isabel Fuchs ... additional set dresser
Darius Gircys ... painter
Albrecht Hartmann ... stand-by props
Clemens Heidolf ... construction
Jürgen Henn ... construction (as Jurgen Bournot-Henn)
Manuel Hess ... additional set dresser
Andreas Horstmann ... property master
Marielle Kiessig ... assistant property master
Ralf Kirchhof ... construction (as Ralf Kirchhoff)
Dietrich Kirst ... construction
Rene Kollner ... construction
Andrzej Kowalewski ... property master: Poland
Piotr Kowalewski ... standby props
Alexis Kunze ... construction
Titus Kunze ... construction
Daniel Lange ... construction
Michal Laudanski ... swing gang
Verena Ledig ... assistant stand-by props
Andy Lehman ... construction
Jarek Lisiak ... swing gang
Felix Manchon ... key painter (as Felix Maurice Manchon)
Olivier Meidinger ... first assistant production designer
Mike Paul Müller ... prop driver (as Mike Muller)
Bartek Nowak ... swing gang
Manfred Oberst ... construction
Mariusz Piechota ... swing gang
Addi Uwe Pjater ... construction (as Addi Pjater)
Louise Pokutta ... set dresser
Stefan Reinsch ... painter
Lena Ruzicka ... trainee set dresser
Max Schindler ... standby carpenter
Michael Schroll ... carpenter
Kay Schumm ... painter
Silke Specht ... construction
Thomas Specht ... construction
Levy Spéder ... assistant set dresser: additional (as Levy Speder)
Remo Stecher ... construction (as Remo Eddie Stecher)
Andreas Teuchler ... painter
Elli Wagner ... additional set dresser
Thomas Wimmer ... standby carpenter
Katrin Wunschel ... construction

Sound Department

Edit
Peter Brückelmayer ... additional boom operator (as Peter Brucklmair)
Alexander Buck ... dialogue editor
Ronen Eitan ... sound recordist: Israel
Günther Friedhoff ... adr recordist: original version
Baruch Gutman ... sound recordist: Israel
Frank Heidbrink ... sound recordist
Irit Hochberg ... adr coordinator
Angelo Hopfer ... boom operator: second unit (as Angelo Hopfner)
Martin Langenbach ... foley artist
Aleksander Musialowski ... adr recordist
Oliver Schnug ... boom operator: first unit
Justyna Strzelecka ... adr coordinator
Kai Tebbel ... sound designer / supervising sound editor
Marek Tilse ... adr recordist
Jean-Guy Veran ... re-recording mixer
Christoph Wieczorek ... foley editor / foley mixer

Special Effects by

Edit
Roland Buda ... armorer
Jens Döldissen ... snow special effects supervisor (as Jens Doeldissen)
Dirk Lange ... special effects supervisor
Stuart Szymanski ... special effects sculptor
Gerd Voll ... armorer
Kazimierz Wróblewski ... additional special effects supervisor: Poland

Visual Effects by

Edit
Anne Balthasar ... digital compositor: ARRI (as Anne Fuhrmann)
Manfred Büttner ... visual effects supervisor
Philipp Danner ... compositing artist
Andrei Dimitriu ... lead compositing artist (as Nelson-Andrei Dimitru)
Christoph Düll ... artist: 3D (as Christoph Dull) / visual effects artist (as Christoph Dull) / visual effects (as Christoph Dull)
Christoph Hasche ... compositing artist
Sven Heck ... digital intermediate conform and finishing artist
Matthias Klein ... senior compositing artist
Lola Knoblach ... digital intermediate producer
Marcus Loeper ... titles designer
Frieda Oberlin ... digital intermediate supervisor
Philipp Orgassa ... digital intermediate colorist
Lucas Pfaff ... data management
Bastian Schreitling ... titles designer
Andreas Steinlein ... lead compositing artist
Irene Trampler ... visual effects producer
Christian Tröger ... digital intermediate conform and finishing artist
Felix Weitekamp ... production: management

Stunts

Edit
Jan Böhme ... stunts
Katja Jerabek ... stunt coordinator
Helga Wretman ... stunts (as Helga Wretmann)

Camera and Electrical Department

Edit
Kirsi Andresen ... clapper/loader
Stephanie Dahlhaus ... trainee: clapper/loader
Tobias Dawid ... best boy
Birgit Dierken ... additional first assistant camera
Christian Dlusztus ... camera operator (as Christian Nils Dlustus)
Wolfgang Franke ... crane grip
Kai Giegerich ... additional best boy
Olando Grübel ... crane grip (as Orlando Gruebel)
Hagen Keller ... stills photographer
Oliver Leutnecker ... additional clapper/loader / additional second assistant camera
Felix Novo de Oliveira ... additional second camera
Stepan Novotny ... gaffer
Harald Reindl ... grip
Andreas Richter ... additional electrician
David Roschke ... junior electrician
Fabian Rösler ... second camera / steadycam operator
Jonas Schaul ... video operator
Stefan Schneider ... electrician
André Schwemmin ... additional electrician
Dietrich Schönherr ... electrician
Benjamin Shasha ... first assistant camera
Hannes Staehle ... additional grip
Guido Theiss ... additional grip
Benjamin Treplin ... steadycam operator
Valerio Villalba ... first assistant camera
Jürgen Zarda ... key grip

Casting Department

Edit
Ola Czarniecka ... assistant to casting director: Jacqueline Rietz (as Joanna Ola Czarniecka)
Constance Demontoy ... additional casting: France
Alexandra Montag ... assistant to casting director: Simone Bar
Annika Sell ... extras casting

Costume and Wardrobe Department

Edit
Sibylle Adolph ... additional wardrobe
Julia Baradziej ... wardrobe
Diana Gollmer ... costume assistant
Gabriele Grenda ... tailor
Gudrun Handke ... tailor
Ania Hul ... trainee wardrobe
Ramona Klinikowski ... wardrobe
Magda Machajska ... wardrobe
Eike Neumann ... tailor
Martina Steiner ... tailor
Galina Strese ... additional wardrobe (as Galina Streese)
Nadine Waeldchen ... wardrobe (as Nadine Waldchen)
Elisabeth Wendt ... wardrobe
Gillian Wood ... textile artist

Location Management

Edit
Ruben Hanne ... location manager
Regina Kaczmarek ... location manager
Soren Lang ... location scout
Frank Leichauer ... location scout / location services
Peter Maasz ... location manager
Christian Meinecke ... location scout
Stefan Richter ... location services
Denis Sennefelder ... location scout
Arno Sieberger ... location manager

Music Department

Edit
Boban Apostolov ... scoring pro tools engineer
Alain Billard ... musician: clarinet
Christopher Bremus ... composer: additional music
Christopher Briquet ... music contractor (as Christophe Briquet)
Catherine Cantin ... musician: flute
Gautier Carbonneaux ... assistant
Cecile Coutelier ... music editor / protools operator
Georgi Hristovski ... score recording engineer
Laurent Koppitz ... music contractor
Cyrille Lacrouts ... musician: violoncello
Aude Nassieu Maupas ... music contractor (as Aude Nassieu-Maupas)
Stephan Moritz ... composer: additional music
Stéphane Moucha ... conductor / musician: keyboards / synth programming
Sarah Nemtanu ... musician: violin
Aurelien Noel ... musician: accordion
Steve Patuta ... composer: additional music
F.A.M.E.'S. Project ... music performed by (as Macedonian Radio Orchestra) / orchestra and studio contractor
Stéphane Reichart ... music mixer / recordist: additional soloists
Steven Schwalbe ... composer: additional music
Yannick Soccal ... musician: saxophone
Tobias Wagner ... composer: additional music

Transportation Department

Edit
Jan Berger ... additional driver: set decoration
Jan Bludau ... production driver
Eddy Griffith ... driver: team trailer
Frank Gust ... production driver
Holger Möbes ... production driver
Andreas Pietschmann ... production driver
Stefan Rohde ... additional driver: set decoration
Thomas Schlegel ... driver: set decoration
Ehud Segev ... production driver
Jarek Suchocki ... driver
Janusz Sybistowicz ... driver
Piotr Sybystowicz ... driver
Rafael Wrecz ... additional production driver
Altay Ünsal ... additional production driver

Other crew

Edit
Hans-Peter Abts ... set manager
Alexander Bohm ... set runner
Ola Czarniecka ... assistant to director
Klaus Eisenberger ... insurance broker
Annabell Etzel ... script/continuity: additional
Judith Galka ... assistant to co-producers
Markus Gippert ... financial advisor
Karina Grandjean ... assistant to co-producers
Pierre Grangereau ... assistant to co-producers
Dominic Günther ... assistant accountant: Germany
Heike Günther ... production accountant: Germany
Christoph Haesner ... legal advisor
Heike Hanold-Lynch ... acting coach: children
Christine Hartmann ... production office production assistant
Nicole Haß ... production coordinator: A Compnay
Suna Hassan ... assistant to co-producers
Isabell Heins ... production coordinator
Christian Helmann ... set runner
Marvin Hesse ... making of
Dorothee Hufschmidt ... production coordinator (as Dodo Hufschmidt)
Julian Jelinski ... runner
Christian Kaul ... head of marketing
Kalle Klein ... helicopter operator
Norbert Klingner ... legal advisor
Steffen Knabe ... base manager
Inna Knaus ... assistant: to Pepe Danquart
Sascha Kuznia ... production office production assistant / set runner
Fabienne Lebrun ... production accountant: France
Itai Lev ... production coordinator: Israel
Maria Mehnert ... production assistant
Claudia Nador ... legal affairs: A Company
Silvie Nohr ... assistant: to bittersuess producers
Christoph Ott ... distribution: Germany
Grit Rubel ... audit
Petra Schwuchow ... public relations
Konstantin Simon ... marketing
Donatas Sinkevicius ... caterer
Maciej Slezak ... runner
Laura Strack ... media: disposition
Achim Thielmann ... financial advisor
Alexander Thies ... distribution: Germany
Claire Viroulaud ... production administrator: France
Florian Weißhuhn ... key set production assistant
Lars Winter ... caterer
Anna Zenowicz ... script/continuity

Thanks

Edit
Peter Adam ... special thanks
Christine Berg ... the producers wish to thank
Manfred Burger ... the producers wish to thank
Peter Dinges ... the producers wish to thank
Diana Falk ... the producers wish to thank
Michal Fridman ... special thanks
Sonia Fridman ... special thanks
Yoram Fridman ... special thanks
Zvika Fridman ... special thanks
Toni Froschhammer ... special thanks
Markus Gorsch ... the producers wish to thank (as Dr. Markus Gorsch)
Heinrich Hadding ... special thanks
Kristin Holst ... the producers wish to thank
Katrin Kroeger ... the producers wish to thank
Frank Kusche ... special thanks
Brigitta Manthey ... the producers wish to thank
Kirsten Niehuus ... the producers wish to thank
Ingo Offermanns ... special thanks
Nikolaus Prediger ... the producers wish to thank
Magdalena Prosteder ... special thanks
Henry Rehorek ... special thanks
Iren Richter ... the producers wish to thank
Andrea Roman-Perse ... special thanks
Klaus Schaefer ... the producers wish to thank (as Prof. Dr. Klaus Schaefer)
Manfred Schmidt ... the producers wish to thank
Bernd Schoch ... special thanks
Jurgen Scholer ... the producers wish to thank
Joanna Tkacz ... special thanks
Sebastian Tkacz ... special thanks
Wim Wenders ... thanks
Simone Wenzel ... the producers wish to thank

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Srulik, an eight-year-old boy, flees from the Warsaw ghetto in 1942. He attempts to survive, at first alone in the forest, and then as a Christian orphan named Jurek on a Polish farm. Throughout his ordeal, his Jewish identity is in danger of being lost. The story is based on the bestseller by Uri Orlev. Written by Anonymous

Plot Keywords
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Cours sans te retourner (France)
  • Biegnij, chlopcze, biegnij (Poland)
  • Run Boy Run (World-wide, English title)
  • Escape from Warsaw (United Kingdom)
  • Беги, мальчик, беги (Russia)
  • See more »
Runtime
  • 112 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Filming Locations

Did You Know?

Edit
Goofs When the soldiers are shooting at the children in the forest, there is smoke lingering on the ground following a bullet-strike, giving away the fact that a pyrotechnic was used. See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed