Edit
Win Win (2011) Poster

(2011)

Full Cast & Crew

Directed by 

Tom McCarthy

Writing Credits (WGA)  

Tom McCarthy ... (screenplay)
 
Tom McCarthy ... (story) &
Joe Tiboni ... (story)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Paul Giamatti ... Mike Flaherty
Amy Ryan ... Jackie Flaherty
Bobby Cannavale ... Terry Delfino
Jeffrey Tambor ... Stephen Vigman
Burt Young ... Leo Poplar
Melanie Lynskey ... Cindy
Alex Shaffer ... Kyle
Margo Martindale ... Eleanor
David W. Thompson ... Stemler (as David Thompson)
Mike Diliello Mike Diliello ... Jimmy Reed
Nina Arianda ... Shelly
Marcia Haufrecht ... Gina Flaherty
Sharon Wilkins Sharon Wilkins ... Judge Lee
Clare Foley ... Abby
Penelope Kindred Penelope Kindred ... Stella
Sophie Kindred Sophie Kindred ... Stella
Tim Ransom ... Stuart Thatcher
Nicholas Somers Nicholas Somers ... BHS Coach
Jacqueline Brogan Jacqueline Brogan ... Woman Jogging
Marceline Hugot ... Woman #2 Jogging
Michael Goodwin Michael Goodwin ... Regional Ref
Earl Baker Jr. Earl Baker Jr. ... Staff Member
Edmund Ikeda Edmund Ikeda ... Frank
Lilly Lilly ... Frank's Cat
Joseph Tiboni Joseph Tiboni ... Steve Deluca / Principal
Edwin Thompson Edwin Thompson ... Ref
Pam Levine Pam Levine ... Church Soloist
Darren Goldstein ... Sheffield Coach (as Darren C. Goldstein)
Michael D. Davey Michael D. Davey ... Referee
Ann M. Hayes Ann M. Hayes ... Betty
Rudy Lanzillotta III Rudy Lanzillotta III ... Kenny Randall
Christopher Lantz Christopher Lantz ... Kyle's Regional Opponent
Ryan Arnel Ryan Arnel ... Carol's Match #1 Opponent
Kevin Antero Kevin Antero ... Kyle's Match #1 Opponent
Chris Sarro Chris Sarro ... Zack Lowenstein's Match #4
Dante Porrazzo Dante Porrazzo ... Stemler's Match #4 Masked Opponent
Dariusz M. Uczkowski ... Zachary Lowenstein (as Dariusz Uczkowski)
Chris Federlin Chris Federlin ... Thomlinson
Nicholas 'Nick' Labarbera Nicholas 'Nick' Labarbera ... Korsic
Nicholas Lopez Nicholas Lopez ... Anthony Pizzno
Quinn Knauer Quinn Knauer ... Kurt Vetner
Austin Ward Austin Ward ... Peter Molter
Jonathan Anderson Jonathan Anderson ... Feeney
Delon Richards Delon Richards ... Dean Stol
Chris Loew Chris Loew ... Paul Bell aka 'Pill'
Dean Shmuely Dean Shmuely ... Rew
John Goncalves John Goncalves ... Carlos
Rest of cast listed alphabetically:
Alexander Baliev Alexander Baliev ... Security Guard (uncredited)
Jill DeMonstoy ... Wrestling Mom (uncredited)
Maria Di Angelis ... Martini (uncredited)
Jason L. Koerner ... Guy in Courtroom (uncredited)
Tom McArdle ... Wrestling Match Announcer (uncredited)
Michael Morana ... Wrestling Coach (uncredited)
Cliff Moylan ... Contractor (uncredited)
Brian James Pepe Brian James Pepe ... Father of Wrestler (uncredited)
Bejay Rose Bejay Rose ... Dad (uncredited)
Matthew Schuebel Matthew Schuebel ... Wrestler (uncredited)
Natasha Tax Natasha Tax ... Score Keeper (uncredited)
Joanna Theobalds ... Gina (uncredited)

Produced by 

Jacqueline Brogan ... co-producer
Lori Keith Douglas ... executive producer
Lisa Maria Falcone ... producer
Tom Heller ... executive producer
Michael London ... producer
Tom McCarthy ... producer
Mary Jane Skalski ... producer
Erica Tuchman ... associate producer

Music by 

Lyle Workman

Cinematography by 

Oliver Bokelberg ... director of photography

Film Editing by 

Tom McArdle

Casting By 

Kerry Barden
Paul Schnee

Production Design by 

John Paino

Art Direction by 

Scott G. Anderson ... (as Scott Anderson)

Set Decoration by 

Amanda Carroll

Costume Design by 

Melissa Toth

Makeup Department 

Jill Oshry ... key makeup artist
Aaron F. Quarles ... hair department head
James Sarzotti ... makeup department head
Mark Schmidt ... key hair stylist
Jenai Chin ... tattoo designer (uncredited)
Joelle Troisi ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Christie Colliopoulos ... production supervisor
Kelley Cribben ... post-production supervisor
Lori Keith Douglas ... unit production manager
Andrew Zolot ... production supervisor: additional photography/second unit (as Andy Zolot)

Second Unit Director or Assistant Director 

Steve Apicella ... first assistant director (as Stephen X. Apicella)
Robert Lopez ... second second assistant director
Michael Pitt ... first assistant director: additional photography/second unit (as Mike Pitt)
Justin Ritson ... second assistant director

Art Department 

Kate Boyer ... painter
Tessa Brophy ... art department coordinator: additional photography/second unit
Lauren Burge ... art department production assistant
Paul Cheponis ... assistant set decorator
John J. Ciccimarro ... key carpenter (as John Ciccimarro)
Mark Davies ... charge scenic: additional photography/second unit
Eddie DeCurtis ... set dresser
Peter DeCurtis ... leadman
Neil Driscoll Jr. ... set dresser foreman
Isaac Gabaeff ... property master: additional photography/second unit
Courtlan Green ... scenic industrial
Mario Herrera ... charge scenic
Bruce Jordan ... shop electrician
Michael Kall ... foreman carpenter (as Mike Kall)
Mick Kolodgy ... camera scenic (as Mickey Kolodgy)
Marissa Kotsilimbas ... art department coordinator
Ed Koza ... foreman construction grip
Michael Marcel ... additional prop assistant (as Michael D. Marcel)
Dave McAllister ... key construction grip
George McCabe ... key construction grip
Myron Odegaard ... shop electrician (as Myron 'Mo' Odegaard)
Rebecca Perrenod ... scenic foreman
Kevin L. Raper ... graphic designer
Daniel Ritchel ... assistant property master
Christopher Rovira ... construction shop production assistant (as Chris Rovira)
Pierre Rovira ... construction coordinator
Kristy Sicurella ... set dresser
Mark Skversky ... set dresser
Greg Sullivan ... charge scenic
Marc Waters ... scenic foreman
Sabrina Wright-Gilliar ... property master (as Sabrina Wright)
Shahar Yannay ... scenic industrial
Tim Zydel ... on-set dresser
David Cooney ... storyboard artist (uncredited)
Mike Montgomery ... key construction grip (uncredited)
Bobby Roelofs ... set dresser (uncredited)
Maia Rose ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Jamie Baker ... foley editor
Vince Reed Camuto ... second boom operator / utility sound
Damian Canelos ... sound mixer (as Damian E. Canelos)
Marko A. Costanzo ... foley artist (as Marko Costanzo)
Heather Gross ... assistant sound editor
Dan Guachione ... daily boom operator
Harry Higgins ... mix recordist
Paul Hsu ... re-recording mixer / supervising sound editor
Matthew Kodner ... sound intern
Avi Laniado ... mix engineer
George A. Lara ... foley recording engineer (as George Lara)
Marissa Littlefield ... adr editor
Branka Mrkic ... dialogue editor (as Branka Mrkic-Tana)
Douglas Murray ... adr mixer (as Douglas L. Murray)
James Nichols ... dolby sound consultant
Silvana Pinto ... sound intern
Seth Tallman ... boom operator
Noah Timan ... sound mixer: additional photography/second unit
Michael Miller ... adr mixer (uncredited)
Jan Petrov ... adr recordist (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)

Special Effects by 

Phillip Beck ... special effects coordinator (as Phil Beck)
Mark Skversky ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Jake Braver ... visual effects supervisor
Chris Gelles ... visual effects executive producer: & Company
David Isyomin ... visual effects supervisor: & Company

Stunts 

Paul Bucossi ... utility stunts
Peter Bucossi ... stunt coordinator
Vic Bucossi ... utility stunts
Don Hewitt ... utility stunts (as Don Hewitt Sr.)
Chazz Menendez ... utility stunts
Gary Price ... stunt double

Camera and Electrical Department 

Michael Arisohn ... lamp operator
Joe Belschner ... dolly grip (as Joseph 'Earl' Belscher)
William Coleman ... camera operator: additional photography/second unit
Luis Colon ... company grip (as Luis 'Senior' Colon)
Ralph G. Crowley ... best boy electric (as Ralph F.S. Crowley)
Andy Day ... gaffer
Stanley Fernandez Jr. ... first assistant camera: "a" camera (as Stanley Fernandez)
Gavin Fernandez ... loader / second assistant camera
Jamie Gallagher ... generator operator
Dennis Green ... 24 frame playback
Charlie Grubbs ... electrician / rigging gaffer
Richard Guinness Jr. ... key grip (as Richard T. Guinness Jr.)
Nick Haines-Stiles ... grip
Kevin Haverty ... second assistant camera: "a" camera
Wolfgang Held ... director of photography: second unit
Michael Hunold ... lamp operator
Nils Johnson ... video assistant
Christopher Liscinsky ... lamp operator (as Chris Liscinsky)
John J. Moers ... additional documentary cinematography
Eric Moynier ... camera operator: "b: camera
Jeff Panessa ... company grip (as Jeff 'Moon Pebble' Panessa)
Robbin Park ... company grip (as Robbin 'Kahuna' Park)
Brent Poleski ... best boy grip (as Brent 'Polecat' Poleski)
Austin Salisbury ... video assistant: additional photography/second unit
Howard Smith ... steadicam operator
Tim Smythe ... key grip: additional photography/second unit
Brian Spiegel ... camera production assistant
Kimberly Wright ... still photographer
Hamilton Longyear ... additional camera loader (uncredited)
Gerard Sava ... steadicam operator (uncredited)
Steven Search ... first assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Allison Estrin ... casting associate
Dann Fink ... adr voice casting
Michael Fredlund ... casting assistant
Sara Conte ... extras casting (uncredited)
Abigail Santos ... casting associate (uncredited)
David M. Waldron ... extras casting director (uncredited)
Bruce Winant ... adr voice casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Susan Antonelli ... set costumer
Doreen Hoff ... costume coordinator
Caroline Quiroga ... assistant costume designer
Amy J. Smith ... costumer
Lawrence Tarzy ... set costumer (as Larry Tarzy)
Susan J. Wright ... costume supervisor
Shana Goldberger ... costume production assistant (uncredited)
Yaneya Rovira ... costumer: additional photography (uncredited)
Malik Summers ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Craig Charland ... post-production assistant
Don Ciana ... color timer
Nate Davis ... film scanning
Kristyn DiPane ... dailies project manager / digital intermediate producer
Jessica Elvin ... digital intermediate editor
Craig Ferrence ... film scanning
Charles Herzfeld ... post facility supervisor
Tim Maxwell ... digital transfer
Morgan Miller ... digital imaging
Patrick Rossi ... film scanning
Misako Shimizu ... first assistant editor
Daniel Silverman ... digital imaging
Andrew Still ... data manager
Tim Stipan ... digital intermediate colorist
Ed Walther ... colorist: dailies
Michael P. Whipple ... digital intermediate engineer
Victoria Anderson ... colorist assistant (uncredited)
Dave Pickett ... colorist (uncredited)
Richie Roefaro ... avid technician (uncredited)

Location Management 

Sara Furey ... location assistant
Dave Ginsberg ... assistant location manager (as David Ginsberg)
Janet Henry ... location scout
Jess Magee ... location coordinator
Nicole Renna ... assistant location manager
Carey Seward ... location scout
Steven Weisberg ... location manager
Sarah Crofts ... location scout (uncredited)
Elizabeth Garrett ... location scout (uncredited)

Music Department 

David Bianco ... scoring crew
Brianne-Adette Bogle ... music coordinator
John M. Davis ... music editor
Isha Erskine ... scoring crew
Steve Hardy ... scoring crew
Robert Kraft ... executive in charge of music
Matt Laug ... musician: drums
Brian MacLeod ... musician: percussion, drums
Shinnosuke Miyazawa ... scoring crew
Zac Rae ... musician: keyboards
Mary Ramos ... music supervisor
Kevin Renwick ... composer: additional music
Damien Starkey ... composer: additional music
Jorge Velasco ... scoring crew
Patrick Warren ... musician: keyboards
E. Gedney Webb ... supervising music editor
Lyle Workman ... musician: guitar, bass, keyboards
Brian Deming ... additional music mixer (uncredited)
Danielle Diego ... music executive (uncredited)
Peter Nashel ... composer: additional music, Duotone Audio Group (uncredited)

Transportation Department 

David Buckman ... driver
Jim Buckman ... transportation captain
Peter Connors ... transportation co-captain

Other crew 

Naomi Bombardi-Wilson ... assistant production coordinator
David Boyle ... head of business and legal affairs: Groundswell Productions
Oliver Brooks ... production assistant
Nicole Bukowski ... first assistant accountant
Renee Burke ... script supervisor
Cristal Calderon ... production assistant
George Camarda ... script supervisor: additional photography/second unit
Craig Charland ... assistant: Mr. McCarthy
Wendy Cohen ... research coordinator
Nekisa Cooper ... assistant: Ms. Skalski and Ms. Douglas
Ryan Alan Dearth ... production assistant (as Ryan Dearth)
Lauren 'Sledgehammer' Dilberto ... additional production assistant
Jacq Donegan ... production coordinator
Lisa Falzarano ... office production assistant: USA
Estefania Fernandez ... accounting clerk
Jennifer Zolten Freed ... post production accountant: Trevanna Post (as Jennifer Freed)
Jessie Gant ... assistant post accountant
Craig Helfer ... additional production assistant
Eric Ladd ... end credits
Steven Lafferty ... production assistant (as Steve Lafferty)
David Laurentin ... parking coordinator
Adam Levy ... set medic
Kimberly Lisner ... production secretary
Melissa Marlette ... production assistant
Phil McLennan ... lab production manager
Lisa McPherson ... set production assistant
Nikia Montgomery ... accounting clerk
Melissa Mugavero ... production assistant
Susan Muir ... completion bond guarantor
Kelly Mullen ... assistant: Mr. London
Eric Myers ... unit publicist
Mathew Noack ... Unit PA
O. Valerie Pratt ... payroll accountant
Wilson Rivas ... craft service
Tyler Rumsey ... production assistant
Sandy Rustin ... voice: Loopers Unlimited
Paul Sado ... consultant: second unit
Clive Salmon ... office production assistant
Gareth Smith ... executive in charge of production
Robert Teten ... additional production assistant (as Bobby Teten)
Michael Wiggins ... production accountant (as Michael A. Wiggins)
Janice Williams ... production executive: Groundswell
Tina Yeh ... assistant production coordinator: additional photography/second unit
Clayton Beisner ... office production assistant (uncredited)
Adam Bennett ... set tutor (uncredited)
Karen Gehres ... epk producer (uncredited)
Thalia Harithas ... clerk (uncredited)
Brendan C. Lynch ... additional production assistant (uncredited)
Andrew Shuster ... production assistant (uncredited)
Helene Taylor ... stand-in: Amy Ryan (uncredited)

Thanks 

Kate Churchill ... special thanks
Bradford R. Kindred ... special thanks (as Brad Kindred)
Christina Sibul ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed