Edit
Downton Abbey (TV Series 2010–2015) Poster

(2010–2015)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Brian Percival ... (6 episodes, 2010-2012)
David Evans ... (6 episodes, 2012-2015)
Philip John ... (6 episodes, 2013-2015)
Andy Goddard ... (5 episodes, 2011-2012)
Catherine Morshead ... (5 episodes, 2013-2014)
Minkie Spiro ... (5 episodes, 2014-2015)
Brian Kelly ... (4 episodes, 2010-2011)
Michael Engler ... (4 episodes, 2014-2015)
Ben Bolt ... (2 episodes, 2010)
Ashley Pearce ... (2 episodes, 2011)
James Strong ... (2 episodes, 2011)
Jeremy Webb ... (2 episodes, 2012)
Edward Hall ... (2 episodes, 2013)
Jon East ... (1 episode, 2013)

Series Writing Credits  

Julian Fellowes ... (written and created by) (52 episodes, 2010-2015)
Tina Pepler ... (written by) (1 episode, 2010)
Shelagh Stephenson ... (written by) (1 episode, 2010)

Series Cast  

Hugh Bonneville ...  Robert Crawley, Earl of Grantham 52 episodes, 2010-2015
Laura Carmichael ...  Lady Edith Crawley 52 episodes, 2010-2015
Jim Carter ...  Charles Carson 52 episodes, 2010-2015
Brendan Coyle ...  John Bates 52 episodes, 2010-2015
Michelle Dockery ...  Lady Mary Crawley 52 episodes, 2010-2015
Joanne Froggatt ...  Anna Bates / ... 52 episodes, 2010-2015
Robert James-Collier ...  Thomas Barrow 52 episodes, 2010-2015
Phyllis Logan ...  Mrs. Hughes 52 episodes, 2010-2015
Elizabeth McGovern ...  Cora Crawley, Countess of Grantham 52 episodes, 2010-2015
Sophie McShera ...  Daisy Mason / ... 52 episodes, 2010-2015
Lesley Nicol ...  Mrs. Patmore 52 episodes, 2010-2015
Maggie Smith ...  Violet Crawley, Dowager Countess of Grantham 52 episodes, 2010-2015
Penelope Wilton ...  Isobel Crawley 52 episodes, 2010-2015
Kevin Doyle ...  Joseph Molesley 46 episodes, 2010-2015
Allen Leech ...  Tom Branson 45 episodes, 2010-2015
David Robb ...  Dr. Clarkson 34 episodes, 2010-2015
Dan Stevens ...  Matthew Crawley 25 episodes, 2010-2015
Siobhan Finneran ...  Sarah O'Brien 25 episodes, 2010-2012
Raquel Cassidy ...  Baxter 23 episodes, 2013-2015
Jessica Brown Findlay ...  Lady Sybil Crawley / ... 20 episodes, 2010-2012
Lily James ...  Lady Rose MacClare 21 episodes, 2012-2015
Samantha Bond ...  Lady Rosamund Painswick 18 episodes, 2010-2015
Matt Milne ...  Alfred Nugent 17 episodes, 2012-2013
Ed Speleers ...  Jimmy Kent 17 episodes, 2012-2014
Amy Nuttall ...  Ethel Parks 16 episodes, 2011-2012
Jeremy Swift ...  Spratt 16 episodes, 2013-2015
Douglas Reith ...  Lord Merton 16 episodes, 2012-2015
Paul Copley ...  Mr. Mason 16 episodes, 2011-2015
Cara Theobold ...  Ivy Stuart 15 episodes, 2012-2013
Thomas Howes ...  William Mason 12 episodes, 2010-2015
Tom Cullen ...  Anthony Gillingham 12 episodes, 2013-2014
Michael Fox ...  Andy 11 episodes, 2014-2015
Howard Ward Howard Ward ...  Sergeant Willis 11 episodes, 2014-2015
Andrew Scarborough ...  Tim Drewe 11 episodes, 2013-2015
Julian Ovenden ...  Charles Blake 9 episodes, 2013-2014
Rose Leslie ...  Gwen Dawson / ... 8 episodes, 2010-2015
Sue Johnston ...  Miss Denker 8 episodes, 2014-2015
Daisy Lewis ...  Sarah Bunting 8 episodes, 2013-2014
Michael Cochrane ...  Reverend Travis 8 episodes, 2011-2015
Matthew Goode ...  Henry Talbot 7 episodes, 2014-2015
Zoe Boyle ...  Lavinia Swire 7 episodes, 2011
Robert Bathurst ...  Sir Anthony Strallan 7 episodes, 2010-2012
Emma Lowndes ...  Mrs. Drewe / ... 7 episodes, 2014-2015
Jonathan Coy ...  George Murray 7 episodes, 2010-2014
Harry Hadden-Paton ...  Bertie Pelham 7 episodes, 2014-2015
Charles Edwards ...  Michael Gregson 7 episodes, 2012-2013
Patrick Brennan Patrick Brennan ...  Mr. Dawes / ... 7 episodes, 2014-2015
Brendan Patricks ...  Evelyn Napier 7 episodes, 2010-2015
Iain Glen ...  Sir Richard Carlisle 6 episodes, 2011
Rade Serbedzija ...  Prince Kuragin 6 episodes, 2014
Jason Furnival Jason Furnival ...  Craig 6 episodes, 2012
Matt Barber ...  Atticus Aldridge 6 episodes, 2014-2015
Neil Bell ...  Durrant 5 episodes, 2012
Helen Sheals Helen Sheals ...  Postmistress / ... 5 episodes, 2010-2014
MyAnna Buring ...  Edna Braithwaite 5 episodes, 2012-2013
Catherine Steadman ...  Mabel Lane Fox 5 episodes, 2014
Antonia Bernath ...  Laura Edmunds 4 episodes, 2015
Clare Calbraith ...  Jane Moorsum 4 episodes, 2011
Christine Lohr Christine Lohr ...  Mrs. Bird 4 episodes, 2010-2012
Sebastian Dunn ...  Charlie Rogers 4 episodes, 2014-2015
Nigel Harman ...  Green 4 episodes, 2013
Christine Mackie Christine Mackie ...  Daphne Bryant 4 episodes, 2011-2012
Penny Downie ...  Lady Sinderby 4 episodes, 2014
Gary Carr ...  Jack Ross 4 episodes, 2013
James Faulkner ...  Lord Sinderby 4 episodes, 2014
Phoebe Sparrow ...  Amelia Cruikshank / ... 4 episodes, 2015
Harriet Walter ...  Lady Shackleton 4 episodes, 2013-2015
Richard E. Grant ...  Simon Bricker 4 episodes, 2014
Peter Egan ...  Hugh 'Shrimpie' MacClare, Marquess of Flintshire 4 episodes, 2012-2015
Victoria Emslie ...  Audrey 3 episodes, 2015
Lionel Guyett Lionel Guyett ...  Taylor 3 episodes, 2010
Shirley MacLaine ...  Martha Levinson 3 episodes, 2012-2013
Nicky Henson ...  Charles Grigg 3 episodes, 2010-2013
Bernard Gallagher Bernard Gallagher ...  Bill Molesley 3 episodes, 2010-2013
Louis Hilyer Louis Hilyer ...  Inspector Vyner 3 episodes, 2014
Kevin McNally ...  Horace Bryant 3 episodes, 2011-2012
Daniel Pirrie Daniel Pirrie ...  Major Charles Bryant 3 episodes, 2011
Christopher Rozycki Christopher Rozycki ...  Count Rostov 3 episodes, 2014
Richard Teverson ...  Dr. Ryder 3 episodes, 2012-2015
Patrick Kennedy ...  Terence Sampson 3 episodes, 2013
Charlie Anson ...  Larry Grey 3 episodes, 2012-2015
Maria Doyle Kennedy ...  Vera Bates 2 episodes, 2011
Joncie Elmore ...  John Pegg 2 episodes, 2013
Paul Putner Paul Putner ...  Mr. Skinner 2 episodes, 2015
Cal MacAninch ...  Henry Lang 2 episodes, 2011
Fergus O'Donnell Fergus O'Donnell ...  John Drake 2 episodes, 2010-2011
Michael Culkin ...  Archbishop of York 2 episodes, 2012
Andrew Alexander Andrew Alexander ...  Sir John Bullock 2 episodes, 2013
Andrew Westfield Andrew Westfield ...  Lynch 2 episodes, 2010
Karl Haynes Karl Haynes ...  Dent 2 episodes, 2012
Joanna David ...  Duchess of Yeovil 2 episodes, 2013
Devon Black Devon Black ...  Receptionist 2 episodes, 2014-2015
Cathy Sara ...  Mrs. Drake 2 episodes, 2010-2011
Clare Higgins ...  Mrs. Bartlett 2 episodes, 2012
Hayley Jayne Standing Hayley Jayne Standing ...  Lucy 2 episodes, 2015
Jake Rowley Jake Rowley ...  Paparazzo 2 episodes, 2015
Mark Penfold Mark Penfold ...  Mr. Charkham 2 episodes, 2012
Phoebe Nicholls ...  Susan MacClare, Marchioness of Flintshire 2 episodes, 2012-2014
Lucille Sharp ...  Reed 2 episodes, 2012
John Voce John Voce ...  Photographer 2 episodes, 2012-2015
Ged Simmons Ged Simmons ...  Turner 2 episodes, 2012
Stephen Ventura Stephen Ventura ...  Davis 2 episodes, 2011
Sarah Crowden ...  Lady Manville 2 episodes, 2012-2014
Alastair Bruce ...  Brancaster Butler / ... 2 episodes, 2013-2015
Timothy Carlton ...  Judge 1 episode, 2011
Nichola Burley ...  Rita Bevan 1 episode, 2015
Martin Walsh Martin Walsh ...  Mr. Finch 1 episode, 2015
Charlie Cox ...  Duke of Crowborough 1 episode, 2010
Alun Armstrong ...  Stowell 1 episode, 2014
Augusta Woods ...  Hotel Maid 1 episode, 2014
Mark Morrell Mark Morrell ...  Mr. Fairclough 1 episode, 2015
Theo James ...  Kemal Pamuk 1 episode, 2010
Bill Fellows ...  Joe Burns 1 episode, 2010
Colin R. Campbell ...  Man at Smithy 1 episode, 2010
Kate Bowes Renna Kate Bowes Renna ...  Heckler 1 episode, 2010
Howard Gossington Howard Gossington ...  Veteran 1 episode, 2011
Danny Burns Danny Burns ...  Stretcher Bearer 1 episode, 2011
Kenneth Bryans Kenneth Bryans ...  Nield 1 episode, 2012
Paul Giamatti ...  Harold Levinson 1 episode, 2013
Di Botcher ...  Nanny West 1 episode, 2013
Ronald Pickup ...  Sir Michael Reresby 1 episode, 2015
Christos Lawton ...  Billy 1 episode, 2015
Roger Morlidge ...  Artificial Limbs Man 1 episode, 2010
Elizabeth Hill ...  Nurse 1 episode, 2010
Greg Hobbs ...  Heckler 1 episode, 2010
Thomas Campbell ...  Captain Smiley 1 episode, 2011
Gwendolen Chatfield ...  White Feather Girl 1 episode, 2011
Edward Baker-Duly ...  Terence Margadale 1 episode, 2012
Ruairi Conaghan ...  Kiernan Branson 1 episode, 2012
Richard Hawley Richard Hawley ...  NCO 1 episode, 2010
Jamie de Courcey ...  Liberal Candidate 1 episode, 2010
Jonathan Jaynes Jonathan Jaynes ...  Postmaster 1 episode, 2010
Nigel Havers ...  Lord Hepworth 1 episode, 2011
Rosie Jones ...  White Feather Girl 1 episode, 2011
Ron Donachie ...  Mr. McCree 1 episode, 2012
Poppy Drayton ...  Madeleine Allsopp 1 episode, 2013
Ian Kelly Ian Kelly ...  Doctor at Moorfields Hospital 1 episode, 2010
Perry Millward Perry Millward ...  Paperboy 1 episode, 2010
Dean Williamson ...  Farmer 1 episode, 2010
Martin Reeve Martin Reeve ...  Clerk 1 episode, 2010
Marcus Kelly Marcus Kelly ...  Thug 1 episode, 2010
Jeremy Clyde ...  General Robertson 1 episode, 2011
Dominic Kemp Dominic Kemp ...  Jury Foreman 1 episode, 2011
James Fox ...  Lord Aysgarth 1 episode, 2013
Charlotte Hamblin ...  Lady Anne Acland 1 episode, 2015
Philip Battley ...  John Harding 1 episode, 2015
Trevor White ...  Major Patrick Gordon 1 episode, 2011
Simon Poland ...  Defense Barrister 1 episode, 2011
Graham Padden Graham Padden ...  Army Doctor 1 episode, 2011
Terence Harvey ...  Jarvis 1 episode, 2012
Oliver Dimsdale ...  Prince of Wales 1 episode, 2013
Simon Lowe ...  Maître d' 1 episode, 2013
Yves Aubert Yves Aubert ...  Arsene Avignon 1 episode, 2013
Dean Ashton Dean Ashton ...  Evans 1 episode, 2014
Gerard Mcdermott Gerard Mcdermott ...  High Sheriff 1 episode, 2010
Lachlan Nieboer ...  Lieutenant Edward Courtenay 1 episode, 2011
Tony Pritchard Tony Pritchard ...  Prison Officer 1 episode, 2011
Shaun Hennessy Shaun Hennessy ...  Tug-of-War Judge 1 episode, 2012
Janet Montgomery ...  Freda Dudley Ward 1 episode, 2013
Kieran Hodgson ...  First Student 1 episode, 2013
Alex Carter ...  Waiter 1 episode, 2013
James Edgington James Edgington ...  Porter 1 episode, 2014
Sean McKenzie Sean McKenzie ...  Mr. Bromidge 1 episode, 2010
Richard Hansell ...  Medical Officer 1 episode, 2011
Nick Sampson Nick Sampson ...  Prosecution Barrister 1 episode, 2011
Tim Pigott-Smith ...  Sir Philip Tapsell 1 episode, 2012
John Henshaw John Henshaw ...  Jos Tufton 1 episode, 2012
Edmund Kente Edmund Kente ...  Mead 1 episode, 2012
Jonathan Howard ...  Sam Thawley 1 episode, 2013
Tristan Beint ...  Waiter 1 episode, 2013
Stephen Critchlow ...  John Ward, MP 1 episode, 2013
Spencer Cowan Spencer Cowan ...  Second Student 1 episode, 2013
Ben Bradshaw ...  Chemist 1 episode, 2014
Adrian Lukis Adrian Lukis ...  Sir John Darnley 1 episode, 2015
Trevor Cooper ...  Mr. Moore 1 episode, 2015
Erin Surtees Erin Surtees ...  School Child 1 episode, 2015
Sharon Small ...  Marigold Shore 1 episode, 2011
Julian Wadham ...  General Sir Herbert Strutt 1 episode, 2011
David Maybrick ...  Stretcher Bearer 1 episode, 2011
Stephen Omer Stephen Omer ...  Registrar 1 episode, 2011
Jordan Long ...  Taxi Driver 1 episode, 2012
Emma Keele ...  Mavis 1 episode, 2012
Michael Benz ...  Ethan Slade 1 episode, 2013
Nicky Bell Nicky Bell ...  Tough Man at Dance 1 episode, 2013
Simon Lawson Simon Lawson ...  Man in Chemist 1 episode, 2014
Hannah Wood Hannah Wood ...  Brancaster Kitchen Maid 1 episode, 2014
Rick Bacon Rick Bacon ...  Mr. Henderson 1 episode, 2015
Lucas Culff Lucas Culff ...  School Child 1 episode, 2015
Peter McNeil O'Connor ...  Sergeant Stevens 1 episode, 2011
Simone Lahbib ...  Wilkins 1 episode, 2012
Kiri Te Kanawa Kiri Te Kanawa ...  Dame Nellie Melba 1 episode, 2013
Issy van Randwyck ...  Nurse 1 episode, 2013
Jane Lapotaire ...  Princess Irina 1 episode, 2014
Holly Aston ...  Waitress 1 episode, 2014
Jamie Bradley ...  Hairdresser 1 episode, 2014
Roberta Kerr ...  Chemist's Assistant 1 episode, 2014
Nicholas Lumley Nicholas Lumley ...  Auctioneer 1 episode, 2015
Peter Hamilton Dyer Peter Hamilton Dyer ...  Racing Commentator 1 episode, 2015
Andrew Caley ...  Judge 1 episode, 2015
Ian Marr Ian Marr ...  Abbey Visitor 1 episode, 2015
Jane Wenham Jane Wenham ...  Mrs. Bates 1 episode, 2010
Anton Valensi ...  Arresting Officer 1 episode, 2011
Joshua Richards Joshua Richards ...  Stall Holder 1 episode, 2013
David Acton David Acton ...  Doctor 1 episode, 2013
Moray Treadwell ...  Farmer 1 episode, 2013
Anna Chancellor ...  Lady Anstruther 1 episode, 2014
Alex McNally Alex McNally ...  Cab Driver 1 episode, 2014
Patricia Hodge ...  Mrs. Pelham 1 episode, 2015
Rupert Frazer ...  Neville Chamberlain 1 episode, 2015
Milly Thomas ...  Abbey Visitor 1 episode, 2015
David Sibley David Sibley ...  Hospital Doctor 1 episode, 2011
Nigel Betts ...  Farmer 1 episode, 2013
Louise Calf Louise Calf ...  Kitty Colthurst 1 episode, 2014
Tom Morley ...  Abbey Visitor 1 episode, 2015
Philip Wallace Philip Wallace ...  Stage Door Keeper 1 episode, 2013
Naomi Radcliffe ...  Mrs. Elcot 1 episode, 2014
Ed Cooper Clarke Ed Cooper Clarke ...  Tim Grey 1 episode, 2014
James Joyce ...  Dinner Guest 1 episode, 2014
James Greene ...  Sir Mark Stiles 1 episode, 2015
Wendy Albiston ...  Abbey Visitor 1 episode, 2015
William Travis ...  Stall Keeper 1 episode, 2012
Tony Turner Tony Turner ...  Inspector Stanford 1 episode, 2012
Richard Dempsey ...  Footman 1 episode, 2013
Alice Patten ...  Diana Clark 1 episode, 2014
Oliver Ashworth ...  Wireless Technician 1 episode, 2014
Sophie Cosson Sophie Cosson ...  Prostitute 1 episode, 2014
David Keeling ...  Abbey Visitor 1 episode, 2015
Stuart Ward ...  Thug 1 episode, 2012
Jon Glover ...  King George V 1 episode, 2014
Matthew Jure Matthew Jure ...  Hotel Porter 1 episode, 2014
James Phelips James Phelips ...  Waiter 1 episode, 2014
Noah Jupe ...  Child 1 episode, 2015
Guy Williams Guy Williams ...  King George V 1 episode, 2013
Keiran Flynn Keiran Flynn ...  Hotel Receptionist 1 episode, 2014
Pete Lee-Wilson ...  Porter 1 episode, 2013
Darren Machin Darren Machin ...  Basil Shute 1 episode, 2014
Paul Prescott Paul Prescott ...  At the Hospital Meeting 1 episode, 2015
Alice Shuttleworth Alice Shuttleworth ...  At the Hospital Meeting 1 episode, 2015
Kyra Williams Kyra Williams ...  At the Hospital Meeting 1 episode, 2015
Laura Hydari ...  Maid 1 episode, 2012
Michael Haydon Michael Haydon ...  Prisoner 1 episode, 2012
Susie Coats Susie Coats ...  Nanny Crawley 1 episode, 2013
Oliver Barker ...  George Crawley (uncredited) 17 episodes, 2014-2015
Zac Barker Zac Barker ...  George Crawley (uncredited) 17 episodes, 2014-2015
Eva Samms Eva Samms ...  Marigold Gregson (uncredited) 14 episodes, 2014-2015
Karina Samms Karina Samms ...  Marigold Gregson (uncredited) 14 episodes, 2014-2015
Fifi Hart ...  Sybbie Branson (uncredited) 13 episodes, 2014-2015
Julie Eagleton ...  Mother / ... (uncredited) 8 episodes, 2012-2014
Peter Agnelli ...  Villager (uncredited) 7 episodes, 2010-2011
Gintare Beinoraviciute ...  Kitchen Maid / ... (uncredited) 6 episodes, 2013
Nicholas Blatt Nicholas Blatt ...  Brookes, Sir Richards Valet (uncredited) 4 episodes, 2011
Giles Spencer Giles Spencer ...  Officer (uncredited) 4 episodes, 2011
Ray Burnet ...  The Verger (uncredited) 4 episodes, 2013-2015
James Francis Andrews ...  Wedding Guest / ... (uncredited) 4 episodes, 2013-2015
Jefferson King ...  Detective / ... (uncredited) 3 episodes, 2010-2014
Hugh O'Brien ...  Diner / ... (uncredited) 3 episodes, 2013-2015
Teresa Mahoney Teresa Mahoney ...  Villager (uncredited) 2 episodes, 2011
Martyn Mayger ...  Bidder / ... (uncredited) 2 episodes, 2012-2015
Roman Green ...  British Battlefield Amputee / ... (uncredited) 2 episodes, 2012-2014
David G. Robinson David G. Robinson ...  Prosecutor / ... (uncredited) 2 episodes, 2012-2014
Roy Beck Roy Beck ...  Convict (uncredited) 2 episodes, 2012
Brian Woodward Brian Woodward ...  Prisoner (uncredited) 2 episodes, 2012
Anthony Milton Anthony Milton ...  Club Guest Dancer / ... (uncredited) 2 episodes, 2013-2014
Scott Plumridge Scott Plumridge ...  Waiter (uncredited) 2 episodes, 2013-2014
Deborah Wise Deborah Wise ...  Rally Attendee (uncredited) 2 episodes, 2013
Graham Saxon Graham Saxon ...  Dinner guest / ... (uncredited) 2 episodes, 2014-2015
Lauren Beacham Lauren Beacham ...  Bella Davis (uncredited) 2 episodes, 2014
Stephen Mason Stephen Mason ...  Prison Guard (uncredited) 2 episodes, 2014
Catherine Balavage Catherine Balavage ...  Suffragette (uncredited) 1 episode, 2010
Andy Evason Andy Evason ...  Injured Officer (uncredited) 1 episode, 2010
Filippo Delaunay Filippo Delaunay ...  Villager (uncredited) 1 episode, 2010
Laura Jeanne ...  Nurse (uncredited) 1 episode, 2011
Cara Bamford ...  Housemaid (uncredited) 1 episode, 2011
Ed Pearce ...  Reggie Swire (uncredited) 1 episode, 2011
Greg Bennett ...  Officer at Benefit Concert (uncredited) 1 episode, 2011
Robert Clayton ...  Injured Soldier (uncredited) 1 episode, 2011
Isis Isis ...  Dog (uncredited) 1 episode, 2011
Matthew David Hearn Matthew David Hearn ...  Injured Soldier (uncredited) 1 episode, 2011
Graham Bandy Graham Bandy ...  Medical Orderley / ... (uncredited) 1 episode, 2011
Glen Stanway Glen Stanway ...  Prisoner (uncredited) 1 episode, 2012
Jonathan Brooks Jonathan Brooks ...  Fairgoer (uncredited) 1 episode, 2012
Lewis James ...  Prisoner (uncredited) 1 episode, 2012
Christopher Longman Christopher Longman ...  Prisoner (uncredited) 1 episode, 2012
Martin Webbe Martin Webbe ...  Prisioner (uncredited) 1 episode, 2012
Lily-Fleur Bradbury ...  Night-club Dancer (uncredited) 1 episode, 2012
Matthew Canny ...  Dancer (uncredited) 1 episode, 2013
Evie Wray Evie Wray ...  Lady (uncredited) 1 episode, 2013
James Hare ...  Gentleman Usher (uncredited) 1 episode, 2013
Chris Cowlin Chris Cowlin ...  Yeoman of the Guard (uncredited) 1 episode, 2013
Danielle Kingston Danielle Kingston ...  Rose's Friend (uncredited) 1 episode, 2013
Cat Kolubayev Cat Kolubayev ...  Dancer (uncredited) 1 episode, 2013
Stuart Matthews ...  Barman (uncredited) 1 episode, 2013
Valerie Dane Valerie Dane ...  Queen Mary (uncredited) 1 episode, 2013
Aisling Hughes Aisling Hughes ...  Crying Girl (uncredited) 1 episode, 2013
James Currie James Currie ...  Best Man (uncredited) 1 episode, 2013
Edward Scott-Clarke Edward Scott-Clarke ...  Restaurant Waiter (uncredited) 1 episode, 2013
Paul Simmons Paul Simmons ...  Gentleman at Arms (uncredited) 1 episode, 2013
Gemma Rourke Gemma Rourke ...  Lady Jane Radcliffe (uncredited) 1 episode, 2013
Christina Carty Christina Carty ...  Virginia Woolf (uncredited) 1 episode, 2013
Tina Simmons ...  The Velvet Violin Club Guest (uncredited) 1 episode, 2014
Albert Tang ...  Club Guest (uncredited) 1 episode, 2014
Alexander Cooper ...  Rules Waiter (uncredited) 1 episode, 2014
Adam Lannon ...  Plainclothesman (uncredited) 1 episode, 2014
Alister Austin Alister Austin ...  Station Guard (uncredited) 1 episode, 2014
Maya Lindh ...  Lady Annabelle MacClare (uncredited) 1 episode, 2014
Pamela Betsy Cooper Pamela Betsy Cooper ...  Aristocrat with Dog (uncredited) 1 episode, 2014
Yves O'Hara Yves O'Hara ...  Mason Worker (uncredited) 1 episode, 2014
Josh Dinneen ...  Hallboy (uncredited) 1 episode, 2014
Robert Roman Ratajczak Robert Roman Ratajczak ...  Footman (uncredited) 1 episode, 2014
Ethan Chapples ...  Atticus' Brother (uncredited) 1 episode, 2014
Chris Townsend Chris Townsend ... (uncredited) 1 episode, 2014
Nathan Webb Nathan Webb ...  Lieutenant NRV (uncredited) 1 episode, 2014
Georgina Bennett Georgina Bennett ...  Volunteer (uncredited) 1 episode, 2014
Jason Nicholls Jason Nicholls ...  Rules Patron (uncredited) 1 episode, 2014
Sarah Maddocks ...  Emily (uncredited) 1 episode, 2015
Cheryl Burniston ...  Girl at Auction (uncredited) 1 episode, 2015
Nick Owenford ...  Lawyer (uncredited) 1 episode, 2015
Rachel Marquez ...  Mrs. Dupper (uncredited) 1 episode, 2015
Nick Davison Nick Davison ...  Upper Class Wedding Guest (uncredited) 1 episode, 2015
Richard Bevan Richard Bevan ...  Dr. Harrison (uncredited) 1 episode, 2015
Matthew Rohman Matthew Rohman ...  Market Stall Owner (uncredited) 1 episode, 2015
Dilyana Bouklieva Dilyana Bouklieva ... (uncredited) 1 episode, 2015
Steven F Thompson ...  Committee Member (uncredited) 1 episode, 2015
Matt Jamie Matt Jamie ...  Dinner Guest (uncredited) 1 episode, 2015
Alan Billingham Alan Billingham ...  At the Hospital Meeting (uncredited) 1 episode, 2015
Shaun Newnham ...  Mechanic (uncredited) 1 episode, 2015
Adrian Mitchell Adrian Mitchell ...  Abbey Visitor (uncredited) 1 episode, 2015
Amir Heath Amir Heath ...  Waiter at the Ritz (uncredited) 1 episode, 2015
Dan Noye ...  Upperclass Gentleman 3 (uncredited) 1 episode, 2015
James H. Bristow James H. Bristow ...  Auction Attendant (uncredited) 1 episode, 2015
Vanessa Quiney Vanessa Quiney ...  B&B Guest (uncredited) 1 episode, 2015
Ross O'Connor Ross O'Connor ...  Racing Driver #7 (uncredited) 1 episode, 2015
Hilary Joyce Hilary Joyce ...  Diner (uncredited) 1 episode, 2015
Richard Butler Richard Butler ...  Northumbrian Piper (uncredited) 1 episode, 2015
David Ellis David Ellis ...  Local Farmer (uncredited) 1 episode, 2015
Isis Isis ...  Dog (uncredited) 1 episode, 2015

Series Produced by 

Rebecca Eaton ... executive producer: Masterpiece / executive producer (52 episodes, 2010-2015)
Julian Fellowes ... executive producer / producer (52 episodes, 2010-2015)
Gareth Neame ... executive producer (52 episodes, 2010-2015)
Liz Trubridge ... executive producer / producer / series producer (52 episodes, 2010-2015)
Nigel Marchant ... co-executive producer / executive producer / producer (43 episodes, 2010-2015)
Charles Hubbard ... line producer (18 episodes, 2011-2012)
Chris Croucher ... producer (18 episodes, 2014-2015)
Rupert Ryle-Hodges ... producer (9 episodes, 2013)
Gina Marsh ... line producer (9 episodes, 2014)
Susanne Simpson ... executive producer: Masterpiece (9 episodes, 2015)
Ian Hogan ... line producer (8 episodes, 2013)
Denis Wray ... line producer (6 episodes, 2015)
Joanne Crowther ... line producer (3 episodes, 2015)

Series Music by 

John Lunn ... (36 episodes, 2010-2015)

Series Cinematography by 

Nigel Willoughby ... (22 episodes, 2011-2014)
Graham Frake ... (10 episodes, 2013-2015)
Gavin Struthers ... (6 episodes, 2011)
David Katznelson ... (5 episodes, 2010)
David Marsh ... (4 episodes, 2010-2011)
Adam Gillham ... (2 episodes, 2015)
David Raedeker ... (2 episodes, 2015)
Michael McDonough ... (1 episode, 2014)

Series Film Editing by 

Al Morrow ... (19 episodes, 2012-2015)
John Wilson ... (13 episodes, 2010-2012)
Paul Garrick ... (8 episodes, 2013-2015)
Justin Krish ... (3 episodes, 2013)
Alex Mackie ... (2 episodes, 2010)
Nick McPhee ... (2 episodes, 2010)
Mike Jones ... (2 episodes, 2011)
Steve Singleton ... (2 episodes, 2011)
Alex Kalmakrian ... (1 episode, 2015)

Series Casting By 

Jill Trevellick ... (40 episodes, 2010-2015)
Daniel Hubbard ... (9 episodes, 2013)

Series Production Design by 

Donal Woods ... (40 episodes, 2010-2015)
Charmian Adams ... (2 episodes, 2012)

Series Art Direction by 

Mark Kebby ... supervising art director / art director (35 episodes, 2010-2015)
Chantelle Valentine ... (16 episodes, 2013-2015)
Charmian Adams ... art director / supervising art director (10 episodes, 2010-2013)
Tim Blake ... (4 episodes, 2012)
Jo Sansom ... (3 episodes, 2015)
James Collins ... (2 episodes, 2012)

Series Set Decoration by 

Linda Wilson ... (18 episodes, 2014-2015)
Gina Cromwell ... (17 episodes, 2010-2013)
Judy Farr ... (8 episodes, 2011)

Series Costume Design by 

Caroline McCall ... (18 episodes, 2012-2013)
Anna Robbins ... (18 episodes, 2014-2015)
Susannah Buxton ... (10 episodes, 2010-2011)
Rosalind Ebbutt ... (6 episodes, 2011)

Series Makeup Department 

Lynn Jackett ... crowd hair and make up (27 episodes, 2013-2015)
Nic Collins ... hair designer / makeup designer (18 episodes, 2014-2015)
Adele Firth ... makeup supervisor / hair supervisor (18 episodes, 2014-2015)
Katharine Scott ... hair stylist / makeup artist (17 episodes, 2014-2015)
Elaine Browne ... makeup artist / make up & hair artist / hair artist (15 episodes, 2010-2011)
Gerda Lauciute ... makeup artist / make up & hair artist / hair artist (15 episodes, 2010-2011)
Anne Oldham ... hair designer / make up & hair designer / makeup designer / make-up and hair designer (15 episodes, 2010-2011)
Jess O'Shea ... makeup artist / hair artist / hair stylist (15 episodes, 2014-2015)
JoJo Dutton ... make up & hair assistant / makeup trainee / hair assistant / makeup assistant (14 episodes, 2010-2011)
Giorgio Galliero ... makeup artist / hair trainee / makeup trainee / hair artist / hair stylist / assistant hair artist / assistant makeup artist / assistant makeup and hair artist (13 episodes, 2014-2015)
Jenny Hammond ... crowd make-up artist (10 episodes, 2013-2015)
Christine Greenwood ... make up & hair supervisor / hair supervisor / make-up and hair supervisor / makeup supervisor (9 episodes, 2010-2011)
Sue Newbould ... make up & hair artist / hair and makeup artist (9 episodes, 2012)
Julio Parodi ... hair stylist (9 episodes, 2012)
Sophie Ashworth ... hair trainee / makeup trainee / hair and makeup trainee (9 episodes, 2013)
Adam James Phillips ... key hair stylist (9 episodes, 2013)
Katie Pickles ... makeup supervisor / hair stylist / hair supervisor / makeup artist (9 episodes, 2013)
Linzi Bowen ... makeup artist / hair artist / hair stylist (9 episodes, 2014)
Amy Boyd ... hair stylist / makeup artist (9 episodes, 2015)
Polly Fehily ... make up & hair artist / hair artist / makeup artist (8 episodes, 2011)
Magi Vaughan ... make up & hair designer / makeup designer / hair designer (8 episodes, 2012-2013)
Sjaan Gillings ... hair stylist (8 episodes, 2014-2015)
Alison Philpott ... crowd makeup supervisor / crowd hair supervisor (8 episodes, 2015)
Nadia Stacey ... makeup artist / assistant makeup artist (6 episodes, 2010)
Laura Blount ... hair & make up daily (6 episodes, 2010)
Vicky Voller ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd (6 episodes, 2014-2015)
Katie Lee ... hair stylist: dailies / makeup artist: dailies (5 episodes, 2012)
Julio Cesar Parodi ... hair dresser (5 episodes, 2012)
Vanya Pell ... make up & hair supervisor (5 episodes, 2012)
Charlotte Wood ... hair trainee / makeup trainee (5 episodes, 2014)
Louise Fisher ... hair stylist: dailies / makeup artist: dailies (4 episodes, 2011)
Ria Biggerstaff ... junior makeup artist: daily (4 episodes, 2013)
Rachel Buxton ... additional makeup artist (4 episodes, 2014-2015)
Melanie Doyle ... make up artist: dalies (4 episodes, 2014-2015)
Deb Kenton ... additional hair / additional hair stylist (4 episodes, 2015)
Marc Pilcher ... hair stylist: personal to shirley maclaine / hair stylist (3 episodes, 2012)
Philippa Selina Blake ... daily hair and make up / daily hair / daily makeup (3 episodes, 2013-2014)
Romaine Bowman ... makeup artist (3 episodes, 2014-2015)
Mary Cooke ... hair stylist: dailies / makeup artist: dailies / makeup artist (3 episodes, 2014-2015)
Victoria Bancroft ... prosthetic makeup artist (2 episodes, 2011)
R. Cory McCutcheon ... Assistant Wig Maker to Campbell Young for Shirley MacLaine (2 episodes, 2012)
Kathryn Fa ... crowd hair / crowd makeup (2 episodes, 2013)
Lorraine Hill ... hair stylist / makeup artist (2 episodes, 2013)
Erika Ökvist ... hair supervisor / makeup supervisor (2 episodes, 2013)
Nicky Austin ... makeup artist: dailies (2 episodes, 2014)
Natalie Fox ... makeup trainee (2 episodes, 2015)
Sally Tynan ... Crowd (2 episodes, 2015)
Andrew Whiteoak ... hair stylist: crowd / makeup artist: crowd (2 episodes, 2015)
Richard Glass ... contact lens optician (1 episode, 2011)
David Malinowski ... prosthetic makeup artist (1 episode, 2011)
Nora Robertson ... make up & hair artist (1 episode, 2011)
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens coordinator (1 episode, 2011)
Christine Allsopp ... makeup artist (1 episode, 2013)
Cassi Brookes ... makeup artist daily (1 episode, 2013)
Doone Forsyth ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2013)
Catriona Johnstone ... crowd hair & make up (1 episode, 2013)
Dana Kalder ... daily makeup (1 episode, 2013)
Delia Letham ... additional hair / additional makeup (1 episode, 2013)
Chris Redman ... key hair stylist (1 episode, 2013)
Jutta Russell ... makeup artist (1 episode, 2013)
Sam Smart ... makeup artist (1 episode, 2013)
Kelly Zampogna ... makeup artist (1 episode, 2013)
Roo Maurice ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2014)
Marie Morgan ... make-up daily (1 episode, 2014)
Julia Carta ... crowd hair stylist / crowd makeup artist (1 episode, 2015)
Jessie Harrison ... crowd hair / crowd makeup (1 episode, 2015)
Katie King ... makeup & hair assistant (1 episode, 2015)
Deborah Shepherd ... crowd make-up (1 episode, 2015)
Laura Allen ... crowd hair (uncredited) / crowd makeup (uncredited) (1 episode, 2015)
Katie Du'Mont ... crowd hair & make-up (uncredited) (1 episode, 2015)

Series Production Management 

Jessica Rundle ... post-production supervisor (26 episodes, 2011-2015)
Lauren McGuiness ... post-production supervisor: Masterpiece (18 episodes, 2014-2015)
Joanne Crowther ... production manager (15 episodes, 2014-2015)
Hayley Kasperczyk ... unit manager (12 episodes, 2014-2015)
Claire Davis-Bell ... production manager: Carnival (9 episodes, 2015)
Anna O'Malley ... production manager (9 episodes, 2015)
John Prendergast ... unit manager (8 episodes, 2010-2011)
Moira Brophy ... post-production supervisor (7 episodes, 2010)
Sarah Dibsdall ... production manager (7 episodes, 2010)
Danielle Dajani ... head of production (7 episodes, 2015)
Holly Baird ... unit manager (6 episodes, 2012)
Kimberley Hikaka ... production executive (1 episode, 2010)
James Lucas ... unit manager (1 episode, 2011)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Danielle Bennett ... second assistant director / third assistant director (38 episodes, 2010-2015)
Thom McNally ... floor runner / third assistant director (18 episodes, 2013-2014)
Chris Croucher ... first assistant director / second assistant director (16 episodes, 2011-2013)
Charlie Elson ... crowd second assistant director (11 episodes, 2014-2015)
Toby Spanton ... third assistant director / crowd second assistant director (10 episodes, 2013-2014)
David Stafford ... first assistant director (10 episodes, 2014-2015)
Timothy Wood ... third assistant director / crowd assistant director (4 episodes, 2012)
Mac Montero ... floor runner (9 episodes, 2015)
Sam Rook ... third assistant director (9 episodes, 2015)
Hannah Jolliffe ... base runner (8 episodes, 2014)
Harry Greaves ... third assistant director (8 episodes, 2015)
Charlie Reed ... second assistant director (7 episodes, 2010)
Tom Fenwick Smith ... third assistant director / second unit assistant director (6 episodes, 2010)
Matt Storey ... third assistant director (7 episodes, 2014)
Phil Booth ... first assistant director (5 episodes, 2010-2011)
Eddie Williams ... third assistant director (5 episodes, 2012)
Tom Dunbar ... first assistant director (5 episodes, 2014)
Howard Arundel ... first assistant director (4 episodes, 2010-2011)
Alex Streeter ... first assistant director (4 episodes, 2013)
Matt Carver ... first assistant director (4 episodes, 2015)
Sarah Hood ... second assistant director (2 episodes, 2011)
Tim Riddington ... first assistant director (2 episodes, 2011)
Nige Watson ... first assistant director (2 episodes, 2012)
Ellysha Eglon-Smith ... floor runner (2 episodes, 2014)
Joe Payne ... third assistant director (2 episodes, 2014)
Tamara King ... third assistant director (1 episode, 2011)
Gemma Read ... third assistant director (1 episode, 2012)
Robyn Henderson ... third assistant director (1 episode, 2015)
Ronak Singh ... Floor Runner (1 episode, 2015)
Michael Llewellyn Williams ... floor runner: dailies (1 episode, 2015)
Alexandra Jordan ... assistant director (uncredited) (1 episode, 2011)

Series Art Department 

Brett Ridge ... Dressing props driver (52 episodes, 2010-2015)
Chris Sibley-Hale ... standby carpenter / stand-by carpenter (51 episodes, 2010-2015)
Chantelle Valentine ... assistant art director / art department assistant (29 episodes, 2010-2013)
Caroline Barton ... art department assistant / standby art director / assistant art director (27 episodes, 2013-2015)
Barry Moll ... construction manager (26 episodes, 2011-2015)
Nick Wood ... supervising painter (23 episodes, 2011-2015)
Damian Butlin ... stand-by props (22 episodes, 2010-2013)
Don Santos ... dressing props (22 episodes, 2011-2015)
John Condron ... dressing props / daily dressing props (17 episodes, 2012-2015)
Philippa Broadhurst ... stand-by art director / standby art director (16 episodes, 2010-2011)
Tom Pleydell-Pierce ... property master / property storeman (16 episodes, 2012-2015)
Lucy Spofforth ... assistant art director (15 episodes, 2010-2011)
Charlie Johnson ... property master / dressing props (14 episodes, 2010-2012)
Joe Willmott ... carpenter (13 episodes, 2012-2015)
Dominic Byles ... standby props (13 episodes, 2014-2015)
Mark Quigley ... stand-by props (11 episodes, 2011-2014)
Charmian Adams ... supervising art director (11 episodes, 2011-2012)
Matthew Tominey ... standby propman (11 episodes, 2014-2015)
Steve Deane ... supervising carpenter (9 episodes, 2011-2012)
Steven Granger ... art department assistant (8 episodes, 2012)
Rebecca Hemy ... stand-by art director / standby art director (9 episodes, 2014)
Dominee Reid ... petty cash buyer (9 episodes, 2014)
Pauline Seager ... buyer (9 episodes, 2014)
Amy Cooper Goodrich ... art department assistant (9 episodes, 2015)
Kay Mitchell ... production buyer (9 episodes, 2015)
Olivia Portman ... production buyer (9 episodes, 2015)
Esmeralda Power ... graphic designer (9 episodes, 2015)
Neil McAllister ... stand-by props / standby art director (8 episodes, 2011-2014)
Corina Burrough ... production buyer (8 episodes, 2011)
Sam Creed ... stand-by props: daily / stand-by props / props: daily / stand-by propman (8 episodes, 2014-2015)
Gareth Wilkins ... carpenter (8 episodes, 2014-2015)
Jemima Hawkins ... prop buyer (8 episodes, 2014)
Sophie Harris ... art department work experience (8 episodes, 2015)
Tom Pleydell-Pearce ... property storeman / dressing props (7 episodes, 2010-2012)
Roger Wilkins ... carpenter (7 episodes, 2012-2015)
Sue Morrison ... production buyer (7 episodes, 2012-2013)
Peter Graffham ... additional stand-by rigger (6 episodes, 2010)
Ian Murray ... hod rigger / stand-by rigger (6 episodes, 2010)
Netty Chapman ... stand-by art director (5 episodes, 2012)
Andrew Forrest ... stand-by props (4 episodes, 2010-2011)
Katie Driscoll ... graphic designer (4 episodes, 2014)
Laura Conway-Gordon ... standby art director (3 episodes, 2012-2013)
Faye Brothers ... petty cash buyer (3 episodes, 2012)
Carole Louise Machin ... props standby / stand by props / standy props (3 episodes, 2014)
Alexandra Hesketh-Wells ... petty cash buyer / stand-by props (2 episodes, 2013-2014)
Kevin Fleet ... property storeman (2 episodes, 2013)
Stuart Silver ... dressing props (2 episodes, 2013)
Simon Marsay ... standby props dailies (2 episodes, 2014)
Alice La Trobe ... work experience (2 episodes, 2015)
Mike Power ... prop master (1 episode, 2010)
Chris Evans-Wilson ... prop making (1 episode, 2012)
Campbell Mitchell ... dressing props: Scotland (1 episode, 2012)
Amy Battey ... art department assistant (1 episode, 2013)
Matthew J. Rowney ... art department assistant (1 episode, 2013)
Garry Marriott ... construction medic (1 episode, 2014)
John Colebourn ... storyboard artist (1 episode, 2015)
Marcus Ehren ... carpenter (1 episode, 2015)
Toby Harvard ... storyboard artist (1 episode, 2015)
Kyle Stephen-Lett ... work experience (1 episode, 2015)
Richard Rowntree ... additional greens: Palmbrokers (uncredited) / additional greens (uncredited) (18 episodes, 2012-2013)
Tara Royston ... set decoration assistant (uncredited) (9 episodes, 2013)
Rose Konstam ... set decoration assistant (uncredited) (1 episode, 2013)
Keith Weir ... storyboard artist (uncredited) (1 episode, 2014)

Series Sound Department 

Adam Armitage ... sound effects editor (52 episodes, 2010-2015)
Stuart Bagshaw ... foley editor (38 episodes, 2010-2015)
Nigel Heath ... re-recording mixer (52 episodes, 2010-2015)
Keith Partridge ... foley engineer (42 episodes, 2010-2015)
Alex Sawyer ... dialogue editor (50 episodes, 2010-2015)
Barnaby Smyth ... foley artist (24 episodes, 2010-2015)
Gareth Rhys Jones ... foley artist (10 episodes, 2010-2015)
Michael Alcantara ... audio description recordist (18 episodes, 2011-2012)
Duncan Craig ... second assistant sound (18 episodes, 2014-2015)
Jim Hok ... boom operator (18 episodes, 2014-2015)
David Lascelles ... production sound mixer (18 episodes, 2014-2015)
Lee Sharp ... sound assistant / second boom operator (13 episodes, 2010-2011)
Peter Allen ... sound trainee / second assistant sound: second unit (14 episodes, 2014-2015)
Tom Williams ... dialogue editor / additional adr editor (10 episodes, 2011-2015)
Chris Ashworth ... sound mixer (9 episodes, 2011)
Brian Milliken ... sound mixer / production sound mixer (9 episodes, 2012)
Jackson Milliken ... sound assistant (9 episodes, 2012)
Alistair Crocker ... sound mixer (9 episodes, 2013)
Matt Loveridge ... second boom operator (9 episodes, 2013)
Rob Saunders ... boom operator / sound maintenance engineer (9 episodes, 2013)
Hanna Tailleur ... sound trainee (9 episodes, 2015)
Ruth Sullivan ... foley artist (8 episodes, 2011-2014)
Peter Eusebe ... sound maintenance (7 episodes, 2010)
Mark Holding ... production sound mixer / sound mixer (7 episodes, 2010)
Alex Fielding ... assistant re-recording mixer (5 episodes, 2010-2015)
Steve Hancock ... sound maintenance / boom operator (5 episodes, 2011)
Jules Jackson ... sound post producer (5 episodes, 2012-2015)
Martin Ireland ... sound maintenance engineer (5 episodes, 2012)
Alex Gibson ... additional foley (4 episodes, 2014)
John Rodda ... sound mixer (3 episodes, 2010)
James Harris ... sound maintenance (3 episodes, 2011)
Michael Miller ... adr mixer (3 episodes, 2013)
Jessica Ward ... dialogue editor (2 episodes, 2010)
Laura Lovejoy ... additional adr editor / adr editor (2 episodes, 2013-2014)
Kiran Marshall ... assistant re-recording mixer (2 episodes, 2014-2015)
George Atkins ... adr mixer (2 episodes, 2015)
Sam Biggs ... adr recordist (2 episodes, 2015)
Colin Chapman ... adr editor (2 episodes, 2015)
Hugh Sherlock ... first assistant sound: dailies / first assistant sound: second unit (2 episodes, 2015)
Adam Horley ... adr recordist (1 episode, 2010)
Henry Dyer ... boom operator (1 episode, 2011)
Steve Hancock ... sound maintenance (1 episode, 2011)
Christian Bourne ... boom operator: second unit (1 episode, 2012)
James Feltham ... adr editor (1 episode, 2013)
Anthony Tortorici ... dialog recordist (1 episode, 2013)
Darren T. Jennings ... adr recording engineer (1 episode, 2014)
Oliver Brierley ... adr recording mixer (1 episode, 2015)
Dylan Voigt ... sound mixer: second unit (1 episode, 2015)
Tom Wilkin ... sound trainee: second unit, daily (1 episode, 2015)
Simon Diggins ... adr mixer (uncredited) (13 episodes, 2012-2013)
Jeremy Brown ... second unit boom operator (uncredited) (1 episode, 2010)
Nick Roberts ... adr recordist (uncredited) (1 episode, 2010)
Jodie Campbell ... sound assistant (uncredited) (1 episode, 2011)
Mike Stewart ... adr recordist (uncredited) (1 episode, 2012)
Jennifer Annor ... second assistant sound: dailies (uncredited) (1 episode, 2015)
Mathew Birch ... a.d.r. recordist (uncredited) (1 episode, 2015)

Series Special Effects by 

David Holt ... special effects technician / special effects coordinator (33 episodes, 2010-2014)
Graham Hills ... senior special effects technician (16 episodes, 2014-2015)
Chris Reynolds ... special effects supervisor (15 episodes, 2014-2015)
Edward Draycott ... special effects technician (7 episodes, 2010)
Jason Troughton ... special effects supervisor / special effects (7 episodes, 2010)
Alister Reynolds ... special effects technician (6 episodes, 2014-2015)
James Davis ... special effects (3 episodes, 2011)
Sam Lewis ... special effects bickers action (3 episodes, 2015)
Tom Goodman ... explosives engineer (2 episodes, 2011)
Mike Crowley ... senior special effects technician (2 episodes, 2015)
Kristyan Mallett ... special effects makeup (1 episode, 2010)
Craig Daly ... snow effects technician (1 episode, 2011)
Delroy Reid ... snow effects technician (1 episode, 2012)
James Smith ... snow effects coordinator (1 episode, 2012)
Tom Stroud ... snow effects technician (1 episode, 2012)
Scott MacIntyre ... special effects supervisor (1 episode, 2015)
Mike March ... special effects assistant technician (1 episode, 2015)
Eddy Popplewell ... special effects technician (1 episode, 2015)

Series Visual Effects by 

James D. Fleming ... visual effects supervisor (11 episodes, 2013-2015)
Keith Wallis ... digital artist: The Senate (9 episodes, 2015)
Stuart Bullen ... visual effects supervisor: BlueBolt (5 episodes, 2014)
Mark Webb ... visual effects production manager: BlueBolt (5 episodes, 2014)
Martin Waters ... visual effects supervisor: The Senate (5 episodes, 2015)
Stephen J. Smith ... roto/prep artist: The Senate vfx / roto artist: The Senate VFX (4 episodes, 2013-2014)
Ben Fleming ... digital artist / roto artist: The Senate VFX (2 episodes, 2013)
Oliver Johnstone ... digital compositor (2 episodes, 2013)
Mike Connolly ... lead compositor: LexHag (1 episode, 2011)
Jarek Aroslaw ... roto artist: The Senate VFX (1 episode, 2013)
Steven Barham ... production assistant: The Senate VFX (1 episode, 2013)
Jacob Flint ... senior matchmove artist: The Senate (1 episode, 2013)
Alexis Haggar ... visual effects supervisor (1 episode, 2013)
Mark Pinheiro ... Digital Effects Supervisor: Lexhag VFX (1 episode, 2013)
Mike Pope ... digital artist: The Senate VFX (1 episode, 2013)
Sam Spacey ... visual effects producer: The Senate VFX (1 episode, 2013)
Ken Turner ... visual effects artist (1 episode, 2013)
Prajwal Vas ... digital compositor (1 episode, 2013)
Jamie Wong ... digital artist: The Senate VFX (1 episode, 2013)
Sarah Byers ... matchmove artist: BlueBolt (1 episode, 2014)
Phillip Charles-Sweeting ... digital paint & roto artist: BlueBolt (1 episode, 2014)
Daniel Gardiner ... roto/paint artist: BlueBolt (1 episode, 2014)
Rafael Morant ... senior matte painting artist (1 episode, 2014)
Francesco Russo ... roto/prep artist: Bluebolt (1 episode, 2014)
Sonia Alexia Ioannou ... matchmove artist: The Senate VFX (1 episode, 2015)
James D. Etherington ... visual effects supervisor: The Senate VFX (uncredited) (2 episodes, 2011)
Scott Robertson ... visual effects artist (uncredited) (1 episode, 2012)

Series Stunts 

Tom Lucy ... stunt coordinator (9 episodes, 2011-2015)
Andy Bradford ... stunt coordinator (5 episodes, 2010)
Kelly Dent ... stunt performer (4 episodes, 2010-2011)
Gareth Milne ... stunt coordinator (3 episodes, 2015)
Kim McGarrity ... stunt performer (2 episodes, 2010-2015)
Julian Lightwing ... stunt performer / stunts (2 episodes, 2010)
James Cox ... stunt performer / stunt double: Thomas Howes (2 episodes, 2011)
Jamie Edgell ... stunt performer (2 episodes, 2011)
Paul Herbert ... stunt coordinator (2 episodes, 2011)
Andreas Petrides ... stunt coordinator (1 episode, 2011)
William Willoughby ... stunt performer (2 episodes, 2011)
Gary Connery ... stunt performer (1 episode, 2010)
Neil Finnighan ... stunt performer (1 episode, 2010)
Rob Jarman ... stunt performer (1 episode, 2010)
Brian Nickels ... stunt performer (1 episode, 2010)
Maxine Whittaker ... stunt performer (1 episode, 2010)
Paul Heasman ... stunt coordinator (1 episode, 2011)
Rob Hunt ... stunt performer (1 episode, 2011)
Ian Kay ... stunt performer (1 episode, 2011)
Belinda McGinley ... stunt performer (1 episode, 2011)
Mark Slaughter ... stunt performer (1 episode, 2012)
Martin Alexander Colton ... stunts (1 episode, 2013)
Rob Cooper ... stunt performer (1 episode, 2013)
Andy Piers Morris ... safety diver (1 episode, 2013)
David Collom ... stunt performer (1 episode, 2014)
Annabel Elizabeth Wood ... stunt coordinator (1 episode, 2014)
George Kirby ... stunt performer (1 episode, 2015)
Andy Merchant ... stunt performer (1 episode, 2015)

Series Camera and Electrical Department 

Lee Howarth ... standby rigger (52 episodes, 2010-2015)
Nick Briggs ... still photographer / stills photographer (47 episodes, 2010-2015)
Milos Moore ... focus puller / additional camera operator: dailies / clapper loader / additional director of photography: second unit dailies (45 episodes, 2011-2015)
Joanne Smith ... second assistant camera: first assistant camera / clapper loader / second assistant camera / camera loader (45 episodes, 2011-2015)
George Grieve ... assistant camera / first assistant camera / additional camera operator / focus puller (36 episodes, 2012-2015)
Simon Fogg ... grip / key grip (28 episodes, 2010-2015)
Daniel Evans ... second assistant camera / camera trainee (18 episodes, 2013-2015)
Bobby Williams ... b camera grip / grip (24 episodes, 2011-2015)
Phil Brookes ... gaffer / lighting gaffer (17 episodes, 2011-2012)
David Staton ... best boy / gaffer (17 episodes, 2011-2012)
Al Hindley ... epk camera operator (8 episodes, 2013-2014)
James Stormer ... digital imaging technician / additional focus puller / first assistant camera: dailies (15 episodes, 2011-2015)
Villing Chong ... digital imaging technician (12 episodes, 2012-2014)
Jon Beacham ... camera operator: "b" camera / camera operator / camera operator: second unit (9 episodes, 2011-2012)
Alan Walker ... electrician (10 episodes, 2011-2012)
Mel Hayward ... best boy (10 episodes, 2014-2015)
James Layton ... camera operator: "b" camera / steadicam operator / steadiam operator (9 episodes, 2014-2015)
Bernhard Rostoski ... gaffer (10 episodes, 2014-2015)
Dave Morgan ... b camera operator / steadicam operator / b camera-steadicam / steadiam operator (9 episodes, 2011-2015)
Ian Clark ... camera operator / a camera operator (9 episodes, 2012-2013)
John Hembrough ... steadicam operator / camera operator / camera operator/steadicam / b camera operator (9 episodes, 2013-2014)
Graham Driscoll ... desk operator (9 episodes, 2013)
Edd Smith ... electrician (9 episodes, 2013)
Mark Milsome ... a camera operator (9 episodes, 2014-2015)
Alexandra Médeville ... additional camera trainee (9 episodes, 2014-2015)
Paul Starkey ... electrician (9 episodes, 2014-2015)
Matthew Tregoning ... camera trainee / second assistant camera: dailies (9 episodes, 2014-2015)
Aaron Bartlett ... electrician (9 episodes, 2014)
Adrian Sworn ... lighting technician (9 episodes, 2014)
Mat Brooks ... digital imaging technician (9 episodes, 2015)
Bii Chau ... camera trainee (9 episodes, 2015)
James Chesterton ... second assistant camera: dailies (9 episodes, 2015)
Damian Cooper ... lighting technician: dailies (9 episodes, 2015)
Matthew Hickin ... lighting technician / lighting desk operator (9 episodes, 2015)
Michael James Robinson ... electrician (9 episodes, 2015)
Torren Simonsz ... camera trainee / first assistant camera (9 episodes, 2015)
Scott Rodgers ... focus puller (8 episodes, 2011)
Richard Stoddard ... camera operator / steadicam operator (8 episodes, 2011)
Liam McGill ... rigging gaffer (3 episodes, 2012)
Angela Garcia Manchado ... camera trainee: dailies (8 episodes, 2014-2015)
Luke Lloyd ... second assistant camera: second unit (8 episodes, 2015)
Anna Benbow ... focus puller (7 episodes, 2010)
John Hanks ... sparks rigger (6 episodes, 2010)
Gabriel Hyman ... second assistant camera / clapper loader (7 episodes, 2010)
Richard Law ... sparks rigger (6 episodes, 2010)
Danny Madden ... sparks rigger (6 episodes, 2010)
Rupert Morency ... assistant grip (6 episodes, 2010)
Terry Richards ... sparks rigger (6 episodes, 2010)
Ian Rolfe ... sparks rigger (6 episodes, 2010)
Otto Stenov ... gaffer (7 episodes, 2010)
Aaron Walters ... best boy (7 episodes, 2010)
Martin Conway ... electrician / best boy (7 episodes, 2011-2013)
Richard Blackmore ... electrician (7 episodes, 2011-2012)
Martyn Welland ... electrician (7 episodes, 2011)
Kevin Heatherington ... electrician / gaffer (7 episodes, 2013-2014)
Gabriel Albuquerque ... b cam second assistant camera (7 episodes, 2013)
Gavin Ogden ... lighting technician (7 episodes, 2015)
Jessica Wray ... second assistant camera: second unit (7 episodes, 2015)
Tony Cardenas ... sparks rigger (6 episodes, 2010)
Les Mills ... supervising sparks rigger (5 episodes, 2010)
Xandy Sahla ... camera operator / steadicam operator (6 episodes, 2010)
Adam Gillham ... camera operator: "a" camera / steadicam / Steadicam operator / camera operator (6 episodes, 2011-2012)
Joe Judge ... electrician (6 episodes, 2011-2012)
Tony O'Brien ... electrician (5 episodes, 2011)
Dean Thompson ... focus puller (5 episodes, 2011)
Alba Moran Ruiz ... clapper loader (5 episodes, 2012)
Tom Gates ... gaffer (5 episodes, 2013-2014)
Dan Stones ... lighting technician (5 episodes, 2015)
Andy Levett ... grip / grip assistant / rigging grip (4 episodes, 2010-2014)
Joe Chapman ... electrician (4 episodes, 2011)
Andy Thomson ... russian arm technician (4 episodes, 2012-2015)
Mark Dempsey ... digital imaging technician (4 episodes, 2012)
Tom Graham ... grip trainee (4 episodes, 2014-2015)
Mark 'Rocky' Evans ... electrician (4 episodes, 2014)
Adrian Mackay ... best boy (4 episodes, 2014)
Julian Guest ... additional electrician (4 episodes, 2015)
Paddy Blake ... camera operator / additional camera operator (3 episodes, 2010)
Dean Foard ... lighting technician (2 episodes, 2010)
David Hedges ... focus puller (3 episodes, 2011)
David Littlejohns ... grip (3 episodes, 2011)
Jamie Whickman ... electrician (3 episodes, 2013)
Paul Bond ... additional dop / additional photography (3 episodes, 2014-2015)
Philip Sindall ... camera operator (3 episodes, 2014)
George Telling ... camera trainee: second unit, daily (3 episodes, 2014)
Christian Hayes ... lighting technician (3 episodes, 2015)
Sam Lewis ... camera tracking bickers action (3 episodes, 2015)
David Mills ... assistant camera / second assistant camera: dailies (3 episodes, 2015)
Nick Poole ... camera trainee: dailies (3 episodes, 2015)
Shirley Schumacher ... first assistant camera: daily (3 episodes, 2015)
Lisa Wiik ... camera trainee: dailies (3 episodes, 2015)
Jeremy Hiles ... camera operator / camera operator/steadicam (2 episodes, 2010)
Antony Robert Ephgrave ... lighting technician (2 episodes, 2011)
Tom Hyde ... electrician (2 episodes, 2012)
Stephen Casey ... electrician (2 episodes, 2013)
Matt Hains ... grip trainee (2 episodes, 2013)
Philip Hurst ... best boy (2 episodes, 2013)
Andrew Binns ... second assistant camera: dailies (2 episodes, 2014)
Josh Laidlaw ... electrician (2 episodes, 2014)
James Abbott ... clapper loader: dailies (2 episodes, 2015)
Ian Adrian ... camera operator (2 episodes, 2015)
Michael Searle ... grip trainee (2 episodes, 2015)
Luke Chidgey ... camera trainee (1 episode, 2011)
Paul Hatchman ... grip (1 episode, 2011)
Gareth Sheldon ... electrician (1 episode, 2011)
Iwan Williams ... electrician (1 episode, 2011)
David Bourke ... electrician (1 episode, 2012)
Peter Olney ... grip (1 episode, 2012)
Keith Partridge ... additional photography (1 episode, 2012)
Roger Pearce ... camera operator (1 episode, 2012)
John Taylor ... steadicam operator (1 episode, 2012)
Gareth Harfoot ... motion control operator (1 episode, 2013)
Chris Battensby ... camera trainee: additional photography (1 episode, 2014)
Luke Cairns ... first assistant camera: a camera: 2nd Unit Alnwick (1 episode, 2014)
Martin Lorimer ... additional camera trainee (1 episode, 2014)
Andrea Michelon ... second unit camera trainee: daily (1 episode, 2014)
James Powell ... grip trainee (1 episode, 2014)
Miles Proudfoot ... a camera operator (1 episode, 2014)
Paul Dingwall ... digital imaging technician: dailies (1 episode, 2015)
James Hogarth ... digital imaging technician: second unit (1 episode, 2015)
Peter Howard ... first assistant camera: second unit (1 episode, 2015)
Wayne Howlett ... russian arm precision driver (1 episode, 2015)
Natasha Larkin ... camera trainee: dailies (1 episode, 2015)
Emily Murray ... trainee (1 episode, 2015)
Jayden Boyce ... camera trainee (uncredited) (6 episodes, 2011)
Katerina Diakoyanni ... camera trainee (uncredited) (3 episodes, 2012)
Joe Russell ... camera operator: dailies (uncredited) (2 episodes, 2011)
Ed Lousley ... assistant camera (uncredited) (1 episode, 2010)
Louise Ben-Nathan ... second assistant camera: second unit (uncredited) (1 episode, 2011)
Luke Jefferson ... camera trainee (uncredited) (1 episode, 2011)
Giles Keyte ... still photographer (uncredited) (1 episode, 2011)
Stuart Sheppard ... daily electrician (uncredited) (1 episode, 2012)
Nick Wall ... still photographer (uncredited) (1 episode, 2012)
Fabrizio Sciarra ... steadicam operator (uncredited) (1 episode, 2013)
Adam Sculthorp ... motion control camera operator (uncredited) (1 episode, 2013)
Carolina Schmidtholstein ... gaffer: second unit (uncredited) (1 episode, 2014)
Andrea Bonomelli ... data manager: "b" unit (uncredited) (1 episode, 2015)

Series Casting Department 

Solomon Artistes ... extras casting (42 episodes, 2010-2015)
Darren Baba ... extras casting assistant (15 episodes, 2010-2011)
Gemma Sykes ... casting associate (8 episodes, 2013)
Sally King ... child crowd casting (6 episodes, 2010)
Jill Trevellick ... original casting (2 episodes, 2013)

Series Costume and Wardrobe Department 

Sean Barrett ... milliner (36 episodes, 2011-2014)
Georgina Brown ... costume stand-by / costume trainee (18 episodes, 2014-2015)
Eloise Park ... crowd costume supervisor (18 episodes, 2014-2015)
Kathryn Tart ... assistant costume designer (18 episodes, 2014-2015)
Michael Weldon ... costume supervisor (18 episodes, 2014-2015)
Jason Gill ... wardrobe master / costume assistant / crowd costume supervisor (17 episodes, 2010-2012)
Poli Kyriacou ... assistant costume designer / assistant to the costume designer (17 episodes, 2012-2013)
Dulcie Scott ... costume supervisor (16 episodes, 2010-2012)
Asia Macey ... personal dresser / wardrobe mistress (15 episodes, 2012-2013)
Jessica Phillips ... costume trainee / set costumer / principal costumer / principal set costumer (15 episodes, 2012-2013)
Sara Fay ... principal cutter (13 episodes, 2014-2015)
Aisha Kascioglu ... wardrobe mistress / costume junior (9 episodes, 2013-2015)
Rebecca Tredget ... costume trainee / costume standby (12 episodes, 2013-2015)
April Nash ... costume assistant / costume standby / daily costume assistant / costume assistant: dailies (12 episodes, 2014-2015)
Penny McDonald ... costume assistant (11 episodes, 2014-2015)
Wyn Vaughan-Humphreys ... costume stand-by / costume standby / set costumer (9 episodes, 2011-2014)
Alison Beard ... costume supervisor (6 episodes, 2011)
Heather Leat ... costume supervisor (9 episodes, 2013)
Peggy Chambers ... costume maker (9 episodes, 2014-2015)
Rebecca Waite ... costume standby (9 episodes, 2014-2015)
Hannah Spearing ... costume trainee (9 episodes, 2014)
Dominique Arthur ... crowd costumer (9 episodes, 2015)
Kate Cox ... costume trainee (9 episodes, 2015)
Ella McEwan ... principal costume maker (9 episodes, 2015)
Sally Crees ... costume assistant / crowd wardrobe mistress (8 episodes, 2010-2013)
Caroline McCall ... assistant costume designer (7 episodes, 2010-2011)
Kathryn Blight ... costume stand-by (8 episodes, 2011)
Amanda Hambleton ... costume maker (8 episodes, 2012)
Joanne Mosley ... costume design assistant (7 episodes, 2011)
Imogen Hose ... costume maker (7 episodes, 2012)
Harriet Webb-Crozier ... wardrobe manager (7 episodes, 2014)
Finn Mccleave ... costume standby (6 episodes, 2015)
Sarah Touaibi ... crowd costume supervisor (5 episodes, 2011)
Emma Bevan ... costume stand-by (5 episodes, 2012)
Helen Beasley ... costume maker / seamstress (4 episodes, 2014)
Hannah Smith ... costume maker (4 episodes, 2014)
Lizzie Craig ... costume maker (3 episodes, 2012)
Camille Moohan ... costume standby (3 episodes, 2014)
Linda Rowell ... Costume maker (3 episodes, 2014)
Vicky Salway ... costume assistant / costume supervisor (2 episodes, 2010-2011)
Jane Law ... wedding dress: Lady Edith / wedding dress: Lady Mary (2 episodes, 2012)
Isabelle Fraser ... costume standby (2 episodes, 2013)
Yannick Gondran ... wardrobe mistress (2 episodes, 2014)
Olivia Hulme ... costume trainee (2 episodes, 2014)
Lloyd Middleton ... costume standby (2 episodes, 2014)
Paul Minter ... daily costume assistant (2 episodes, 2014)
Sarina Poppy Gallagher ... costume maker (2 episodes, 2015)
Sarah Elizabeth Harrison ... costume trainee (2 episodes, 2015)
Samantha Kent ... costume daily (2 episodes, 2015)
Sam Keyte ... costume maker (1 episode, 2011)
Sarah Turner ... costume stand-by (1 episode, 2011)
Martin Adams ... costume jewellery (1 episode, 2012)
Sarah Humphrey ... costume cutter (1 episode, 2014)
Emma Stokes ... costume maker (1 episode, 2014)
Jane Bogunovic ... costume maker (1 episode, 2015)
Stevie McTear ... costume maker (1 episode, 2015)
Jane O'Donnell ... costumer (uncredited) (27 episodes, 2011-2013)
Susan Kulkarni ... costume trainee (uncredited) / costume assistant (uncredited) (9 episodes, 2011)
Ursula Crocker ... costume trainee: day player (uncredited) (7 episodes, 2013)

Series Editorial Department 

Clyde Kellett ... on-line editor (52 episodes, 2010-2015)
Aidan Farrell ... colorist (27 episodes, 2010-2015)
Paul Stephens ... post-production editor (27 episodes, 2013-2015)
Al Morrow ... assembly editor / assistant editor (17 episodes, 2010-2012)
Dan Crinnion ... assistant editor / assembly editor / first assistant editor (16 episodes, 2012-2013)
Alex Kalmakrian ... assistant editor / assembly editor (16 episodes, 2014-2015)
Nicki Gunning ... post-production coordinator (13 episodes, 2013-2015)
Craig Walters ... assistant editor (9 episodes, 2015)
Parag Sankhe ... Blu-ray creator (7 episodes, 2010)
Matthew Streatfield ... assistant editor (4 episodes, 2012)
David Arshadi ... assembly editor (4 episodes, 2014)
Andrew Melhuish ... assistant editor (3 episodes, 2011)
Matthew Bate ... assistant editor (3 episodes, 2012)
Steven Waltham ... assistant editor (3 episodes, 2015)
Owen Hulme ... on-line editor / picture effects editor (2 episodes, 2011-2014)
Sascha Dhillon ... assistant editor (1 episode, 2010)
Ilana Epstein ... post-production assistant (1 episode, 2010)
Barney Jordan ... picture effects editor (1 episode, 2011)
Paul Newson ... first assistant editor (1 episode, 2013)
Leon Wright ... trainee assistant editor (uncredited) (6 episodes, 2010)

Series Location Management 

Mark Ellis ... location manager / assistant location manager (48 episodes, 2010-2015)
John Prendergast ... assistant location manager (18 episodes, 2012-2013)
Tom Barnes ... assistant location manager (18 episodes, 2014-2015)
Jason Wheeler ... location manager (8 episodes, 2011)
Richard May ... location manager (7 episodes, 2010)
Dorothy Daisy ... locations / location production assistant (3 episodes, 2013)
Emily Coldwell ... location marshal (3 episodes, 2014)
Hayley Kasperczyk ... location assistant (2 episodes, 2013)

Series Music Department 

Alastair King ... conductor / orchestrator / conductor and orchestrator (42 episodes, 2010-2015)
Paul Golding ... music engineer / music scoring mixer / music scoring engineer (43 episodes, 2010-2015)
Christopher Gutch ... composer agent (34 episodes, 2010-2014)
Roger Linley ... musician: double bass (34 episodes, 2010-2013)
Patrick Savage ... musician (27 episodes, 2013-2015)
Warren Zielinski ... musician: violin (11 episodes, 2011-2014)
Daniel Bhattacharya ... musician (8 episodes, 2013-2015)
Vicky Matthews ... musician: cello (7 episodes, 2010)
Yuri Kalnits ... orchestra (5 episodes, 2015)
Volkan Öztürk ... music supervisor: Piano Virtuoso (3 episodes, 2012-2015)
Simon Whiteside ... music supervisor (1 episode, 2013)
Darrell Alexander ... music producer (uncredited) (33 episodes, 2010-2013)

Series Script and Continuity Department 

Claire Daxter ... script editor (22 episodes, 2010-2012)
Samridhi Kumar ... continuity (21 episodes, 2011-2015)
Sarah Linton ... script editor (19 episodes, 2013-2015)
Sam Symons ... script editor (16 episodes, 2010-2011)
Rosie Blair ... script editor (9 episodes, 2015)
Sarah Garner ... script supervisor (8 episodes, 2010-2015)
Sam Donovan ... script supervisor (6 episodes, 2012-2015)
Vicki Howe ... script supervisor (5 episodes, 2011-2012)
Kathy Hughes ... additional script supervisor / script supervisor (4 episodes, 2013-2015)
Non Eleri Hughes ... script supervisor (4 episodes, 2014-2015)
Caroline Holder ... script supervisor (2 episodes, 2013)
Karen Jones ... script supervisor (2 episodes, 2014)
Ana Garrido ... script supervisor: main unit cover (2 episodes, 2015)
Ilana Epstein ... post production script (1 episode, 2015)

Series Transportation Department 

Symon Butcher ... transportation captain (17 episodes, 2010-2015)
Michael Geary ... action vehicle supplier: Motorhouse (51 episodes, 2010-2015)
Jimmy Derby ... facility driver (36 episodes, 2012-2015)
Danny Brown ... transportation coordinator (34 episodes, 2010-2014)
Jerry Hamshar ... unit driver (9 episodes, 2015)
Steve Young ... facilities driver (2 episodes, 2013)
Jason Stedmon ... unit driver (2 episodes, 2015)
Heath Reid ... unit driver (1 episode, 2015)

Series Additional Crew 

Chrissie Broadway ... production assistant: Carnival / production coordinator: Carnival (27 episodes, 2011-2015)
Jessica Morris ... lead publicist / unit publicist (45 episodes, 2011-2015)
Pip Ayers ... epk director (42 episodes, 2010-2014)
Victoria Brooks ... managing director (38 episodes, 2010-2014)
Jake Cullen ... assistant: Liz Trubridge / assistant to producer / production runner (35 episodes, 2012-2015)
Kimberley Hikaka ... production executive / head of production (34 episodes, 2010-2014)
Una Maguire ... publicity director (34 episodes, 2010-2014)
Jonathan Houston ... production coordinator / assistant production co-ordinator / assistant production coordinator (33 episodes, 2010-2015)
Alastair Bruce ... historical advisor (25 episodes, 2010-2012)
Gary Moyes ... stills photographer (25 episodes, 2010-2012)
Oliver Cockerham ... assistant production coordinator / production coordinator (23 episodes, 2011-2013)
Dean Clack ... facilities (18 episodes, 2011-2012)
Harriet Patton ... production runner (18 episodes, 2012-2013)
Rosie Blair ... assistant to executive producer (18 episodes, 2013-2014)
Hilary Joyce ... assistant production accountant / second assistant accountant (18 episodes, 2014-2015)
Daniel Pemberton ... floor runner (18 episodes, 2014-2015)
Robert Price ... assistant production coordinator / production coordinator (18 episodes, 2014-2015)
Ellen Steers ... assistant publicist / publicity assistant (18 episodes, 2014-2015)
Amy Stockdale ... production runner / production secretary (18 episodes, 2014-2015)
Joe Utichi ... epk producer (18 episodes, 2014-2015)
Sam Williams ... legal and business affairs (18 episodes, 2014-2015)
Kerry Smith ... production accountant (17 episodes, 2014-2015)
Richard Dobbs ... picture publicity: editing / publicist: UK launch events (16 episodes, 2014-2015)
Matthew Lawson ... assistant accountant (15 episodes, 2011-2012)
Denis Wray ... production accountant (14 episodes, 2011-2012)
Ciarron Clarkson ... floor runner (2 episodes, 2010-2011)
Charlotte Fay ... assistant to executive producers (12 episodes, 2014-2015)
Jessamyn Keogh ... first assistant accountant (12 episodes, 2014-2015)
Diana Scrivener ... choreographer (10 episodes, 2011-2015)
Samantha Choat ... floor runner (4 episodes, 2011-2012)
Alex Barrett ... production runner (2 episodes, 2011)
Lottie Birmingham ... floor runner (9 episodes, 2011)
David Main ... armourer (9 episodes, 2011)
Joe Payne ... floor runner (9 episodes, 2011)
Sam Barry-Parker ... floor runner (8 episodes, 2012)
Charlie Elson ... floor runner (8 episodes, 2012)
Tom Barnes ... unit manager (9 episodes, 2013)
Samuel Harman ... production runner (9 episodes, 2013)
Andrew Hill ... production accountant (9 episodes, 2013)
Joel Stokes ... assistant production coordinator (9 episodes, 2013)
Charlie Vaughan ... base runner (9 episodes, 2013)
Andrew Gosnold ... epk producer (9 episodes, 2014)
Jack Wren ... floor runner (9 episodes, 2014)
Athba AlKhudairy ... Runner (9 episodes, 2015)
Neil Hodge ... chef (9 episodes, 2015)
Mac Montero ... floor runner (9 episodes, 2015)
Jo Sear ... publicist (9 episodes, 2015)
Kacper Stepien ... action vehicle supervisor (9 episodes, 2015)
Tom Thurgood ... legal and business affairs coordinator (9 episodes, 2015)
Imogen Turner ... production runner (9 episodes, 2015)
John Powell ... medical consultant / medical advisor (7 episodes, 2010-2012)
John Prendergast ... unit manager (8 episodes, 2010-2011)
Christopher Free ... facilities (8 episodes, 2011)
Steven Greenwood ... floor runner / production assistant (4 episodes, 2010-2011)
James Custance ... production assistant / production runner (6 episodes, 2010)
Bettina Lyster ... production coordinator (7 episodes, 2010)
Tamsin McGee ... main titles creative director: Huge Designs (7 episodes, 2010)
Hugo Moss ... main titles director: Huge Designs (7 episodes, 2010)
Sarah Nichols ... production accountant (7 episodes, 2010)
Davina Pem ... assistant accountant (7 episodes, 2010)
Tom Milligan ... floor runner (3 episodes, 2012)
Rosie Barber ... floor runner: dailies (7 episodes, 2014)
Chris Rankin ... assistant production coordinator (7 episodes, 2015)
Andy Young ... floor runner/stand in (6 episodes, 2010)
Gail Gostick ... base/floor runner / additional runner (6 episodes, 2013-2014)
Athena Stavrakis ... base runner: dailies / floor runner: dailies (6 episodes, 2013-2014)
Clare Hardwick ... business affairs (6 episodes, 2013)
Corrine Millson-Crane ... accounts trainee (6 episodes, 2013)
Tracy Asslanian ... additional floor runner (6 episodes, 2014-2015)
Aliboo Bradbury ... legal & business affairs (5 episodes, 2012)
Anita Cording ... unit medic: dailies (5 episodes, 2012)
Adam Hutchings ... cashier (5 episodes, 2013)
Lynda Spring ... second assistant accountant / 2nd Assistant accountant (5 episodes, 2014)
Jessica Corlett ... floor runner: dailies / base runner (1 episode, 2010-2011)
Taff Gillingham ... military advisor (4 episodes, 2011)
Peter Starling ... medical advisor (4 episodes, 2011)
Rosie Isles ... assistant to executive producers (4 episodes, 2014)
Harriet Wharton ... accounts trainee (4 episodes, 2014)
Danielle Brandon ... production executive (4 episodes, 2015)
Simon Neville ... supervising armourer / supervising armorer (2 episodes, 2011-2014)
David O'Donoghue ... business affairs (3 episodes, 2013)
Waléra Kanischtscheff ... voice actor: Count (3 episodes, 2014)
Lucy C. Jordan ... daily runner (3 episodes, 2015)
Finn Bruce ... additional floor runner (2 episodes, 2011)
Stephen Gallacher ... daily floor runner: daily (2 episodes, 2013)
Mark Dillen ... security (2 episodes, 2014)
Jenny Maybour ... production assistant (2 episodes, 2014)
Camilla Southwell ... additional base runner (2 episodes, 2014)
Ana Garrido ... script supervisor: main unit cover (2 episodes, 2015)
John Kearney ... horse wrangler (1 episode, 2010)
Keiran Mahon ... crowd runner (1 episode, 2010)
James Hanline ... additional floor runner: dailies (1 episode, 2011)
Alex Taylor ... production runner (1 episode, 2011)
Sarah Linton ... assistant: Gareth Neame (1 episode, 2012)
Malcolm Pearce ... health & safety officer (1 episode, 2012)
Benjamin Perkins ... chaperone (1 episode, 2012)
Mark Shelley ... armorer (1 episode, 2012)
Síle Culley ... floor runner: dailies (1 episode, 2013)
Samantha Seivwright ... donkey handler (1 episode, 2013)
Graham Walters ... caterer: craft service (1 episode, 2013)
Kerrie Chandler ... floor runner: Dailies (1 episode, 2014)
Saskia Hefes ... trainee floor runner (1 episode, 2014)
Sophie MacClancy ... assistant production coordinator (1 episode, 2014)
Garry Moore ... floor runner (1 episode, 2014)
Taylor Morano ... production intern (1 episode, 2014)
Matt Owens ... fire safety coordinator (1 episode, 2014)
Jacob Temple ... floor runner: dailies (1 episode, 2014)
Stuart Walker ... localization: support (1 episode, 2014)
Matthew Bentley-Viney ... production assistant (1 episode, 2015)
Ryan Burt ... floor runner: dailies (1 episode, 2015)
Rebecca Heathcote ... floor runner (1 episode, 2015)
Christina Legkova ... production coordinator: Carnival (1 episode, 2015)
Portia Napier ... picture post producer (1 episode, 2015)
Paul Pattison ... additional floor runner (1 episode, 2015)
Ronak Singh ... floor runner: dailies (1 episode, 2015)
Nigel Pilkington ... adr loop group (uncredited) (52 episodes, 2010-2015)
Joanna Allsop ... assistant accountant (uncredited) (9 episodes, 2015)
Jameson Mangan ... quality control technician (uncredited) (9 episodes, 2015)
Garry Marriott ... second medic (uncredited) / medic: second unit (uncredited) (8 episodes, 2011)
Becky Wright ... adr voice group (uncredited) (8 episodes, 2014)
Paul Hayes ... floor runner (uncredited) (7 episodes, 2010)
Kate Selby ... floor runner (uncredited) (7 episodes, 2010)
Natalie Maloy ... additional runner (uncredited) (3 episodes, 2010)
Kathryn Anderson ... floor runner trainee (uncredited) (3 episodes, 2013-2014)
Nicholas Kay ... floor runner (uncredited) (2 episodes, 2010)
Tom Gorst ... runner: assistant director (uncredited) (2 episodes, 2013)
Catherine Weate ... Dialect Coach (uncredited) (2 episodes, 2014-2015)
David Monteath ... Voice Actor (uncredited) (2 episodes, 2014)
Richard J.R. Jones ... floor runner (uncredited) (1 episode, 2010)
Lisa Lokshin ... production assistant: Masterpiece (uncredited) (1 episode, 2010)
Paul Mortimer ... unit paramedic (uncredited) (1 episode, 2011)
Joanna Osborn ... production assistant: runner (uncredited) (1 episode, 2011)
Michela Marini ... additional runner: second unit (uncredited) (1 episode, 2012)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed