Poster

The Mortal Instruments: City of Bones ()


Reference View | Change View


When her mother disappears, Clary Fray learns that she descends from a line of warriors who protect our world from demons. She joins forces with others like her and heads into a dangerous alternate New York called the Shadow World.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Clary
...
Jace
...
Alec
...
Isabelle
...
Simon
...
Blackwell
...
Pangborn
...
Magnus Bane
...
Jocelyn
...
Alaric / Werewolf
...
Dorothea
...
Hodge
...
Valentine
...
Luke
...
Brother Jeremiah (as Stephen Hart)
...
Lambert
Chris Ratz ...
Eric
...
The Vampire Leader
...
Bouncer
Matthew Cheng ...
Magnus' Brother
...
Vampire Henchman
Rest of cast listed alphabetically:
...
Dumort Vampire (uncredited)
...
Vampire Mercenary (uncredited)
Alex Branton ...
Valentine Loyalist / Shadowhunter (uncredited)
Lucy DeLaat ...
Goth Bar Girl (uncredited)
Hope Fleury ...
Young Clary (uncredited)
Derrick Gauthier ...
Clubber (uncredited)
...
Vampire (uncredited)
...
Werewolf (uncredited)
...
Monster (uncredited)
...
Silent Brother (uncredited)
...
Dark Haired Demon (uncredited)
...
Demon (uncredited)
Jasmine Sean ...
Vampire (uncredited)
Jonathan Seinen ...
Raziel (uncredited)
Bonnie Siu ...
Blue Mohawk Girl (uncredited)
...
Silent Brother #1 (uncredited)
...
Bar Patron (uncredited)

Directed by

Edit
Harald Zwart

Written by

Edit
Jessica Postigo ... (screenplay by) (as Jessica Postigo Paquette)
 
Cassandra Clare ... (based on the novel by)

Produced by

Edit
Don Carmody ... producer
Susann Funke ... assistant line producer
Hartley Gorenstein ... line producer
Robert Kulzer ... producer
Michael Lynne ... executive producer
Martin Moszkowicz ... executive producer
Joel Negron ... co-executive producer: Constantin Film (as Joél Negrón)
Dylan Sellers ... executive producer
Robert Shaye ... executive producer (as Bob Shaye)
Christopher Singleton ... executive producer
Bernhard Thür ... production executive: Constantin Film (as Bernhard Thuer)
Veslemøy Ruud Zwart ... co-executive producer

Music by

Edit
Atli Örvarsson

Cinematography by

Edit
Geir Hartly Andreassen

Film Editing by

Edit
Jacqueline Carmody

Editorial Department

Edit
Peter Armstrong ... digital intermediate producer: Deluxe Toronto
Chris Blacklock ... telecine sync operator: DeLuxe Toronto
Jordan Thomas Brewer ... data wrangler: DeLuxe Toronto (as Jordan Brewer)
Amanda Champion ... digital intermediate project manager: DeLuxe Toronto
Bernie Clayton ... video data centre operator: DeLuxe Toronto
Katie Docherty ... dust busting: Deluxe Toronto
Kevin Downer ... digital intermediate editor
Robert Doyle ... first assistant editor (as Bob Doyle)
Pietro Gallo ... digital opticals: Deluxe Toronto
Devin Hatt ... video data centre operator: DeLuxe Toronto
Sue Len Quon ... 1st assistant editor
Rui Martins ... data dailies supervisor: DeLuxe Toronto
Tom Mayclim ... data supervisor: DeLuxe Toronto / data wrangler: DeLuxe Toronto
Dave Muscat ... digital intermediate editor
Eric Myles ... digital opticals: Deluxe Toronto
Nick Paulozza ... digital intermediate supervisor: Deluxe Toronto
Trevor Pickard ... data wrangler: DeLuxe Toronto
Suelen Quon ... first assistant editor
Ryan Ruskay ... dailies colorist: DeLuxe Toronto
Lorraine Samuel ... post-production coordinator
Alison Schouten ... digital intermediate assistant: Deluxe Toronto
Mike Seeley ... video data centre operator: DeLuxe Toronto
Cameron Scott Trask ... data wrangler: DeLuxe Toronto
Philip Tsekouras ... dust busting: Deluxe Toronto
James Yazbeck ... scanning & recording
Tommy Aagaard ... assistant editor (uncredited)
Daniel André ... digital cinema mastering: IMAX (uncredited)
Stephanie Coats ... post-production assistant (uncredited) (intern)
Meagan Costello ... first assistant editor (uncredited)
Rebecca Weigold ... additional editor (uncredited)

Casting By

Edit
Stephanie Corsalini ... (as Stephanie Corsalini Ligorner)

Production Design by

Edit
François Séguin

Art Direction by

Edit
Anthony A. Ianni ... (as Anthony Ianni)

Set Decoration by

Edit
Patricia Larman
Steve Shewchuk

Costume Design by

Edit
Gersha Phillips

Makeup Department

Edit
Indiana Allemang ... prosthetic makeup artist
Nicola Bendrey ... makeup effects lab technician
Mark Boyer ... prosthetic makeup artist
Mario Cacioppo ... assistant makeup artist
Kevin Carter ... special effects contact lenses
Graham Chivers ... key prosthetic makeup artist
Allan Cooke ... key prosthetic makeup artist
Faye Crasto ... special makeup effects artist
Jeff Derushie ... prosthetic makeup artist
Jason Detheridge ... creature suit applicator
Karola Dirnberger ... hair department head
Paul R.J. Elliot ... assistant hair stylist (as Paul Elliot)
Devon Ellis ... makeup effects lab technician
Verity Fiction ... prosthetic makeup artist
Iantha Goldberg ... on-set prosthetic makeup supervisor
Neville Hadfield ... art department prosthetics makeup
Lilly Jones ... prosthetic makeup trainee
Paul Jones ... key prostetic makeup artist
Stephanie Jones ... prosthetic makeup trainee
Mandy Ketcheson ... contact lens specialist
Zane Knisely ... key prosthetic makeup artist (as Zane Kniesley)
Steven Kostanski ... art department prosthetics makeup (as Steve Kostanski)
Jo-Ann MacNeil ... makeup department head
Martin L. Mercer ... prosthetic makeup concept artist (as Martin Mercer)
Vivian Orgill ... prosthetic makeup artist
Stephen Polito ... art department prosthetics makeup (as Steven Polito)
Talia Reingold ... prosthetic makeup artist
Dawn E. Rivard ... assistant hair stylist (as Dawn Rivard)
Omar Roessler ... special makeup effects artist
Sean Sansom ... specialty tattoos
Leslie Ann Sebert ... assistant makeup artist (as Leslie Sebert)
Tara Topp ... prosthetic makeup artist
Julia Valente ... key prosthetic makeup artist
Anthony Veilleux ... key prosthetic makeup artist
Michael J. Walsh ... prosthetic makeup artist
Kate Watson ... contact lens technician
Sandra Wheatle ... assistant makeup artist
Mark Wotton ... prosthetic makeup artist
Shane Zander ... key prosthetic makeup artist

Production Management

Edit
Hartley Gorenstein ... unit production manager
Gregor Hutchison ... post-production supervisor
Martin Knoll ... post-production manager: Constantin Film
Lauren Cooper ... assistant production manager (uncredited)
Jason Pomerantz ... production manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Simon Board ... first assistant director: splinter unit
Jack Boem ... second assistant director
Jim Brebner ... first assistant director
Jeff Muhsoldt ... third assistant director
Marty Eli Schwartz ... first assistant director
Gerrod Shully ... third assistant director
James Cooper ... second unit director (uncredited)
Achille Rubayi ... third assistant director (uncredited)
Dave Sauro ... trainee assistant director (uncredited)

Art Department

Edit
Adam Andrews ... head labourer
Laura Asselin ... shop labourer (as Laurie Asselin)
David Atwell ... construction tracker
Kelvin Britton ... assistant head painter
Andy Butkus ... painter
Ed Butkus ... painter
Patricia Chard ... painter
Ken Clark ... second lead man
George Cribb ... set dresser
Norm Currie ... on-set carpenter
Ed Curtis ... key metal fabricator/welder
J.C. Cuthbert ... art department coordinator
Paul Dzatko ... carpenter
Inese Dzenis ... mould maker
Gord Elliston ... on-set carpenter
David Evans ... set dresser
John Flynn ... painter
Mike Forrester ... painter
Tom Gallina ... carpenter
Jonathan Gotfryd ... second assistant art director
Derek Graham ... on-set dresser
Tanya Hart ... props buyer
Nadanne Hartwell ... painter
Bill Harvey ... carpenter
Jeff Helgason ... key scenic artist
Alan Hemsworth ... set dresser
Shari Lee Hollis ... painter
Elazar Holmlund-Siegel ... carpenter
Steven Johnstone ... assistant head carpenter
Cheryl Junkin ... set dresser
Scott Keller ... painter
Naeim Khavari ... storyboard artist: Mr. X
Marty Lake ... painter
Brandon Langford ... painter
Nikolai Lockertsen ... concept artist
David Lylloff ... set dresser (as David Lyloff)
Ryan Magee ... painter
Sang Maier ... assistant property master
Aleksandra Marinkovich ... first assistant art director (as Aleks Marinkovich)
Art McConville ... carpenter
Dale McHayle ... painter
Joe McLean ... head carpenter
Julii McMillan ... second assistant art director
Fred Mendelson ... carpenter
Anne Metheany ... painter (as Annie Metheany)
Dennis Monk ... painter
Mario Moreira ... on-set property master
Jasmine Mujkanovic ... assistant mould maker
Laura Flynn Murphy ... scenic artist
Jim Murray ... property master
Ian Nelmes ... lead scenic painter
Joseph O'Kane ... head paint labourer (as Joseph D. O'Kane)
Christopher Ouimet ... art department apprentice (as Chris Ouimet)
Stephen Paisley ... on-set painter
Rick Parker ... animal wrangler
Shawn Peckford ... head painter
Greg Pelchat ... on-set dresser: splinter unit
Gord Peterson ... first assistant art director (as Gordon Peterson)
Sandra Pilny-Lockertsen ... art illustrator: Clary's drawings
Nathan Priebe ... carpenter
Jarret Prieur ... painter
Eliot Revington ... painter (as Elliot Revington)
Adam Rogers ... carpenter
Sean Scoffield ... first assistant art director: graphics
Charles Sharun ... scenic artist
Victor Skretas ... painter
Ben Smith ... assistant head carpenter
Dawn Starkman ... on-set assistant property master: splinter unit
Michael Sugden ... carpenter
Andra Totirescu ... first assistant art director
Rob Valeriote ... construction coordinator (as Robert Valeriote)
Sean Vizsy ... second assistant art director
Richard Walker ... set dresser
Dawna Weeks ... on-set dresser: splinter unit
Sara Westlake ... painter
Dan Wladyka ... lead man
Walter Woloschuk ... key greensman
Kimberley Zaharko ... set designer
Barbara Agbaje ... second assistant art director (uncredited)
Karl Crosby ... set designer (uncredited)
Ghinea Diana ... assistant art director (uncredited)
Henry Fong ... concept designer (uncredited)
Jonathan Graham ... mold maker (uncredited)
Naeim Khavari ... concept artist (uncredited)
Sanford Kong ... illustrator (uncredited)
Paul M. Nolan ... prop maker (uncredited)
Deniz Rakhmanova ... scenic painter (uncredited)
Marina Reshetnikova ... scenic artist (uncredited)
Adam Smith ... specialty prop builder (uncredited)
John Todd ... carpenter (uncredited)
Andra Totirescu ... set designer (uncredited)

Sound Department

Edit
Steve Baine ... foley artist
Stephen Barden ... sound effects editor
Denis Bellingham ... boom operator
Alex Bullick ... sound effects editor
Peter S. Carlstedt ... mix technician
Greg Chapman ... sound mixer
David Drage ... adr recordist
Nelson Ferreira ... supervising sound editor
Christopher Flowers ... audio description narratori
J.R. Fountain ... sound effects editor
James Gallagher ... adr assistant
David Giammarco ... re-recording mixer
Jamie Gould ... re-recording operations project manager
Rose Gregoris ... first assistant sound editor
Gina Gyles ... foley assistant (as Gina Giles Wark)
Zach Hunter ... cable puller
Matt McKenzie ... adr recordist
Peter Persaud ... foley recordist
Jill Purdy ... dialogue/adr editor
Nathan Robitaille ... sound effects editor
Christian Schaaning ... sound designer
Andrew Tay ... re-recording mixer
Tyler Whitham ... second assistant sound editor
Mark Zsifkovits ... sound re-recording assistant
Peter S. Carlstedt ... adr mixer (uncredited)
P.J. Corvus ... audio technical support (uncredited)
Garret Farrell ... adr mixer (uncredited)
Ken Galvin ... adr recordist (uncredited)
Angelo Hopfer ... adr boom operator (uncredited)
James Hyde ... adr recordist (uncredited)
Nick Kray ... adr mixer (uncredited)
Sebastien Lacheray ... dialogue editor (uncredited)
Steve Urban ... field sound recordist (uncredited)

Special Effects by

Edit
Cristian Arizaga ... first assistant shop
Chris Aslin ... key shop assistant
Allan Cotter ... special effects first assistant
Hudson Kenny ... on-set special effects foreman
J.R. Kenny ... special effects first assistant (as Janson Ray Kenny)
Tony Kenny ... special effects coordinator
Mark Lawton ... special effects supervisor
Cory Sarafinchan ... special effects technician
Andrew F. Searle ... special effects technician (as Andrew Searle)
Justin Wood ... special effects shop technician
Natalie Scocchia ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Peter Armstrong ... digital intermediate producer
Greg Astles ... digital compositor: Mr. X
Mandy Au ... digital compositor: Mr. X
Igor Avdyushin ... lighting artist: Mr. X
Sarah Barber ... visual effects coordinator: Mr. X
Marcus Beiner ... visual effects systems: Mr. X
Barb Benoit ... digital compositor: Mr. X
Dennis Berardi ... supervising visual effects producer: Mr. X
Cliff Bielawski ... visual effects coordinator: Mr. X
Kristy Blackwell ... digital compositor: Mr. X
Alex Branton ... digital compositor: Mr. X
Ian Britton ... additional compositing supervisor: Rocket Science VFX
Robin T. Brown ... digital compositor: Mr. X (as Robin Brown)
Ayo Burgess ... lighting lead: Mr. X
Cristian Camaroschi ... model/texture artist: Mr. X
Dennis Michael Chan ... tracking/layout artist: Mr X
Valmik Chavan ... animator
Cyril Frederick Chu ... digital matte painter: Mr. X
Nick Colangelo ... visual effects coordinator: Mr. X
John Coldrick ... additional cg supervisor: Rocket Science VFX
James Cooper ... digital effects supervisor: Mr. X
Eric Cowan ... model/texture artist: Mr. X
Robert Crocco ... visual effects operations: Mr. X
Ryan Cromie ... model/texture artist: Mr. X
Tony Cybulski ... additional compositing lead: Rocket Science VFX
Cesar Dacol Jr. ... model/texture artist: Mr. X
Graham Day ... senior studio artist: Mr. X
Becca Donohoe ... visual effects coordinator: Mr. X
Peter Dydo ... senior studio artist: Mr. X (as Pete Dydo)
Rory Falloon ... visual effects systems: Mr. X
Tie David Gambacurta ... tracking / layout artist: Mr X
Wei Gao ... roto and paint artist: Mr X
Maria A. Gordon ... digital compositor: Mr. X (as Maria Gordon)
Jason Gougeon ... model/texture artist: Mr. X
Annick Harmel-Tourneur ... rigging supervisor: Mr. X
Trey Harrell ... cg supervisor: Mr. X
Leann Harvey ... visual effects on-set supervisor: Mr. X
Michael Hatton ... digital compositor: Mr. X
Oliver Hearsey ... tracking/layout artist: Mr X (as Olly Hearsey)
Eddee Huang ... digital compositor: Mr. X
Jo Hughes ... visual effects producer
Farrukh Khan ... visual effects rigger: Mr. X
Natalya Kuzmina ... lighting artist: Mr. X
Lorne Kwechansky ... lighting artist: Mr. X
Caroline Labrie ... tracking/layout artist: Mr X
Jerry Lai ... digital compositor: Mr. X
Barry Lam ... model/texture artist: Mr. X
Ethan Lee ... visual effects rigger: Mr. X
Mai-Ling Lee ... senior studio artist: Mr. X
Benoit Lefebvre ... tracking/layout artist: Mr X
Meng Angel Li ... roto and paint artist: Mr X
Carolyn Longfield ... visual effects operations: Mr. X
Jonathan J. McCallum ... visual effects rigger: Mr. X (as J.J. McCallum)
Hernan Melzi ... model/texture artist: Mr. X
Hao Meng ... roto and paint artist: Mr X
Perrine Michel ... digital compositor: Mr. X
Sean Mills ... model/texture lead: Mr. X
Thomas Grant Morrison ... lighting artist: Mr. X (as Tom Morrison)
Benjamin Mossman ... roto and paint artist: Mr X (as Ben Mossman)
Chris Nguyen ... visual effects systems: Mr. X
Erin Nicholson ... model/texture artist: Mr. X
Ken Nielsen ... digital compositor: Mr. X
Chris Nokes ... visual effects producer: Rocket Science
Chris Nokes ... additional digital effects producer: Rocket Science VFX
Anna Pacchioni ... digital compositor: Mr. X
Diana Pazzano ... visual effects operations: Mr. X
Matthew Pellar ... visual effects editor: Mr. X (as Matt Pellar)
Michael Poretti ... model/texture artist: Mr. X (as Mike Poretti)
Jim Price ... senior technical supervisor: Mr. X
Kevin Quatman ... digital compositor: Mr. X
Joe Raasch ... digital compositor: Mr. X
Matt Ralph ... tracking/layout lead: Mr. X
Florent Revel ... tracking/layout artist: Mr X
Eric J. Robertson ... senior studio artist: Mr. X
Andy Robinson ... compositing supervisor: Mr. X
Linda Rose ... visual effects accountant: Mr. X
Chris Ross ... visual effects coordinator: Mr. X
Milan Schere ... digital matte painter: Mr. X
Seema Schere ... digital matte painter: Mr. X
Matt Schofield ... digital matte painter: Mr. X
Ian Spriggs ... model/texture artist: Mr. X
Anja Stitic ... lighting artist: Mr. X
Michael C. Tang ... roto and paint artist: Mr X
Edward Taylor IV ... visual effects supervisor
Brendan Taylor ... digital compositor: Mr. X
Mark Thomas-Stubbs ... digital compositor: Mr. X
David Thompson ... digital compositor: Mr. X
Tom Turnbull ... additional visual effects sequence supervisor: Rocket Science VFX
Stephen Wagner ... fx lead: Mr. X
Chris Wallace ... senior digital intermediate colourist
Charles Wardlaw ... visual effects rigger: Mr. X
Aaron Weintraub ... pipeline supervisor: Mr. X
Paul Wishart ... model/texture artist: Mr. X
Olivia Yapp ... digital compositor: Mr. X
Alphonso Young ... digital compositor: Mr. X
Celine Zoleta ... visual effects production assistant: Mr. X
Tommy Aagaard ... visual effects artist (uncredited)
Douglas Addy ... vfx lighting supervisor (uncredited)
Neishaw Ali ... visual effects executive producer (uncredited)
Wasim Ali ... compositor (uncredited)
Khan Aman ... matchmove artist (uncredited)
Mukherjee Aniruddha ... comp lead (uncredited)
Alfredo Octavio Arango ... digital artist: Mr. X (uncredited)
Engin Arslan ... lighting artist (uncredited)
Mangesh Awate ... visual effects artist: Anibrain (uncredited)
Sam Baker ... animator: Mr. X (uncredited)
Stas Basko ... digital compositor (uncredited)
Drew Beekler ... roto artist (uncredited)
Vishal S. Bendre ... cg artist (uncredited)
Sebastian Bilbao ... senior lighting artist (uncredited)
Kyle Boylen ... digital compositor (uncredited)
J. Alan Bradshaw ... lighting artist (uncredited)
Alex Branton ... look dev artist (uncredited) / tools development (uncredited) / visual effects coordinator (uncredited)
Robert J. Bruce ... digital compositor (uncredited)
Atilla Ceylan ... character artist (uncredited)
Joseph Cheng Chen ... tracking/layout artist (uncredited)
Karen Cheng ... compositor (uncredited)
Alex Cheparev ... senior modeler (uncredited)
Chi-Chang Chu ... digital artist (uncredited)
Amber Couturier ... vfx assistant coordinator: Rocket Science VFX (uncredited)
Sagar Dabir ... machmove artist (uncredited)
Devin Dawkins ... previs (uncredited)
Chris De Souza ... previs/animator (uncredited)
Harshal Deshpande ... tracking lead (uncredited)
Christopher DeVito ... cg animator/rigger (uncredited)
Jeremy Dineen ... visual effects artist (uncredited)
John Dinh ... compositor (uncredited)
Artur Elson ... visual effects artist (uncredited)
Bryan T. Evans ... matchmover (uncredited)
Devin Fairbairn ... visual effects producer: Match the Motion (uncredited)
Michael Fessenden ... lighting artist: Mr. X (uncredited)
Jason Forster ... visual effects (uncredited)
Shaun Galinak ... visual effects artist (uncredited)
Sushant Ghate ... visual effects artist (uncredited)
J.P. Giamos ... vfx production manager: SPIN VFX (uncredited)
Jack Grundy ... rotoscope artist: Mr. X Inc (uncredited)
Trevor Harder ... visual effects artist (uncredited)
Martin Hesselink ... animator (uncredited)
Jep Hill ... cg supervisor (uncredited)
Timothy Hoffman ... senior look development and lighting artist (uncredited)
Frank Hong ... matte painter (uncredited)
Anuva Natarajan Iyer ... digital compositor (uncredited)
Prashant Jadhav ... technical director (uncredited)
Nitin Jain ... compositor (uncredited)
Jeremy Johnson ... digital compositor (uncredited)
Anna Joukova ... digital compositor: Mr.X Inc. (uncredited)
Subash Jude ... lighting lead (uncredited)
Dhaval Kakadiya ... digital compositor (uncredited)
Sushil Kalyanshetti ... rotoscope lead (uncredited)
Khashayar Khalkhaly ... sequence cg supervisor (uncredited)
Asim Khan ... visual effects: Spin VFX (uncredited)
da Suel Kim ... visual effects artist (uncredited)
Dmitriy Kolesnik ... fx artist: Mr. X (uncredited)
Ashlesh Kotangale ... compositor (uncredited)
Randy Krueger ... digital compositor (uncredited)
Gong Myung Lee ... cg supervisor (uncredited)
Jina Lee ... visual effects artist (uncredited)
Marco Lee ... digital compositor: Mr. X (uncredited)
Jackie Liao ... lighting technical director (uncredited)
Mark Lieberman ... lead paint & roto artist (uncredited)
Ian MacLeod ... environments artist (uncredited)
Akshay Madansure ... modeler (uncredited)
Bikash Kumar Mahanta ... paint and prep artist (uncredited)
Vimal Reddy Mallireddy ... fx artist: Mr. X (uncredited)
Bhavik Mehta ... compositing supervisor (uncredited)
Tory Miles ... digital matte painter (uncredited)
Venkat Mummidi ... visual effects artist (uncredited)
Erin W. Nash ... senior compositor (uncredited)
Jordan Nieuwland ... matte painter: SPIN VFX (uncredited)
James P. Noon ... tracking (uncredited)
Kelly Noordermeer ... visual effects editor: Mr. X (uncredited)
Richard Owen ... visual effects artist (uncredited)
Amy Paskow ... matte painter (uncredited)
Nikhil P. Patil ... 3D modeler (uncredited)
Mike Portoghese ... digital compositor (uncredited)
Igor Ramade ... fx artist (uncredited)
Saurabh Raut ... digital compositor (uncredited)
Mark Rodziewicz ... visual effects artist (uncredited)
Suresh Rohit ... visual effects coordinator (uncredited)
Rahul Roy ... digital compositor (uncredited)
Rohit Sardesai ... visual effects coordinator (uncredited)
Muddasar Sayyad ... visual effects (uncredited)
Alexandre Scott ... lighting artist (uncredited)
Ralph Sevazlian ... senior effects artist (uncredited)
Kk Shaji ... digital compositor (uncredited)
Ahmed Shehata ... lead technical director: Spin VFX (uncredited)
Sergey Shlyaev ... lighting artist (uncredited)
Tim Sibley ... lead effects artist: SPIN VFX (uncredited)
Adam Smith ... digital compositor (uncredited)
Kasy Stein ... digital compositor (uncredited)
Roy Stein ... animator (uncredited)
Mike Terrigno ... digital compositor (uncredited)
Brandon Terry ... visual effects editor: Spin VFX (uncredited)
Pawan Tetu ... visual effects artist (uncredited)
Joseph Towe ... digital artist (uncredited)
Kumar Umesh ... digital compositor (uncredited)
Alek Vacura ... modeler (uncredited) / texture artist (uncredited)
Tanawat Wattanachinda ... rotomation artist: Yannix Co., Ltd. (uncredited)
Xye ... tracking (uncredited)
Perunika Yorgova ... digital compositor (uncredited)
Lexi Young ... visual effects artist (uncredited)

Stunts

Edit
Marie-Eve Beckers ... stunt performer
Jason Lee Bell ... stunt performer (as Jason Bell)
Jonathan Bergeron ... stunt performer
Matt Birman ... stunt performer
Marc-Andre Brisebois ... stunt performer
Alain Bérard ... stunt performer
Brendan Carmody ... stunt performer
Jason Cavalier ... assistant fight choreographer
Michael Chan ... stunt rigger
Alain Chanoine ... stunt performer
Christopher Cordell ... stunt performer
Anthony Ferri ... key stunt rigger / stunt performer
Stephanie Fonceca ... stunt performer
Jean Frenette ... stunt coordinator
Naomi Frenette ... stunt performer
Flavie Groleau ... stunt performer
Craig Henry ... stunt performer
Jason Hsu ... stunt performer
Mic Jones ... stunt performer
Kevan Kase ... stunt performer
Kevin Kelsall ... stunt performer
David Kynaston ... stunt performer
Jean-Francois Lachapelle ... stunt performer
Max Laferriere ... stunt performer (as Maxime Laferriere)
Dennis Lafond ... stunt performer
Joanne Leach ... stunt performer (as Jo-Ann Leach)
Francis Limoges ... stunt performer
Angelica Lisk-Hann ... stunt performer
C.J. Lusby ... stunt performer
Deb Macatumpag ... stunt performer (as Debora Macatumpag)
Mitchell Macintyre ... stunt performer (as Mitch Mcintyre)
Chris Mark ... stunt performer
Eli Martyr ... stunt performer
Joel McGowan ... stunt performer
Anthony Clay Mcray ... stunt performer
Geoff Meech ... stunt performer
Alain Moussi ... stunt performer
Eric Paul-Hus ... stunt performer
Jonathan Rooney ... stunt performer
Rob Roy ... stunt performer
Jack Sansone ... stunt performer
Maxime Savaria ... stunt performer
Peter Seaborn ... stunt performer / stunt rigger
Steve 'Shack' Shackleton ... stunt performer (as Steve Shackleton)
Nobuya Shimamoto ... stunt performer
Emerson Wong ... stunt performer
Marie-Eve Beckers ... stunt double: Jemima West (uncredited)
Jason Lee Bell ... stunt double: Jared Harris (uncredited)
Matt Birman ... stunt driver (uncredited)
Alain Bérard ... stunt driver (uncredited)
Stephanie Fonceca ... utility stunts (uncredited)
Eric Freilich ... stunt performer (uncredited)
Jean Frenette ... fight coordinator (uncredited)
Flavie Groleau ... stunt double: Lena Heady (uncredited)
Craig Henry ... stunts (uncredited)
Kevan Kase ... stunt double: Kevin Durand (uncredited)
Dennis Lafond ... utility stunts (uncredited)
Francis Limoges ... stunt double: Jonathan Rys Meyers (uncredited)
Deb Macatumpag ... stunt double: CCH Pounder (uncredited)
Joel McGowan ... stunt double: Robert Sheehan (uncredited)
Geoff Meech ... stunt double: Jace (uncredited)
Alain Moussi ... utility stunts (uncredited)
Jack Sansone ... stunt double: Elyas M'Barek (uncredited)
Maxime Savaria ... utility stunts (uncredited)
Wesley Tunison ... stunt double: Robert Sheehan (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
David Allan ... electrician
Kevin A. Barnes ... best boy electric (as Kevin Barnes)
Karen Bayer ... best boy rigging
Adam Boljanic ... camera trainee
Vincent Borg ... electrician
Brendan Bresnahan ... video assist operator
Stephen Butson ... first assistant camera: splinter unit
Andrew Caney ... grip
Brendan Carmody ... behind-the-scenes videographer
Michael Carr ... first assistant camera: "b" camera
Cody Crawford ... rigging electric
John Crockford ... electrician / gaffer: splinter unit
Brad Crosbie ... camera operator: splinter unit
Steve Dalcin ... camera trainee (as Steven Dalcin)
Alistair Dempsey ... dolly grip "b" camera
Dave Ferguson ... rigging grip
Michael Flax ... video assist
Maryse Frigon ... second assistant camera: splinter unit
Michael L. Hall ... gaffer
Wilton Higgins ... grip
Jim Holmes ... best boy grip (as James Holmes)
John Irwin ... generator operator
Monty Jatin Jang ... video assist
Robert Johnson ... key grip
Jimmy Keegan ... behind-the-scenes videographer
Dave Kellner ... rigging electric
Michael Kohne ... best boy rigging grip
Desiree Lidon ... lighting board operator
Walter Lipscombe ... key rigging grip
Tom Loo ... electrician
Ko Maddoch ... electrician (as Ko Maddock)
Atli Magnusson ... video assist (as Atli Magnusen)
Michael Purdon ... utility/loader
Marc Purdy ... grip
Rafy ... still photographer
Ron Renzetti ... dolly grip "a" camera
Robert Rice ... grip
Ron Schroeder ... rigging grip
Dave Sheridan ... camera operator: "b" camera/steadicam operator (as Dave C. Sheridan)
Stan Smetaniuk ... generator operator: basecamp
Robert Stecko ... camera operator: "a" camera
Dean Stinchcombe ... first assistant camera: "a" camera
Davidson Tate ... rigging gaffer
Adam Tupper ... second assistant camera: "a" camera
Sarah Warland ... second assistant camera: "b" camera
Marko Willis ... rigging grip (as Marco Willis)
Jeffrey Cassidy ... video assist: second unit (uncredited)
Adam Craig ... assistant camera (uncredited)
Federico De Marco ... libra head technician (uncredited)
Christian Gabourie ... grip (uncredited)
Brian Harper ... camera operator: additional (uncredited)
Ian C. Harris ... daily rigging electrician (uncredited)
Christopher Harvey ... rigger (uncredited)
Jeff Hohener ... camera operator: "c" camera (uncredited)
Alan G. Kelly ... first assistant camera (uncredited) / second assistant camera: "c" camera (uncredited)
Carlos Rivera ... electrician: dailies (uncredited)
Hernán Toro ... Additional Cinematography: NYC (uncredited)

Animation Department

Edit
Keith Acheson ... effects animation: Mr. X
Saqib Ashraf ... effects animation: Mr. X
Jeremy Dineen ... effects animation: Mr. X
Jason Edwardh ... animation supervisor: Mr. X
Eric Lacroix ... effects animation: Mr. X
Hanung Lee ... digital animator: Mr. X
Ken MacKenzie ... digital animator: Mr. X
Tom Nagy ... digital animator: Mr. X
Rafael Freire Santos ... effects animation: Mr. X (as Rafael Santos)
Bruno Tacchino ... digital animator: Mr. X
Danny Testani ... digital animator: Mr. X
Raymond Tjernstrom ... effects animation: Mr. X (as Ray Tjernstrom)
Kyle Yoneda ... effects animation: Mr. X
Sam Baker ... animator: Mr. X (uncredited)
Dheer Chaudhary ... animator (uncredited)
Damian Isherwood ... cg generalist (uncredited)
Rafael Ludwig ... animator: opening sequence (uncredited)
Makarand Nazirkar ... character rigger (uncredited)
Anthony Rizzo ... animator (uncredited)

Casting Department

Edit
Deirdre Bowen ... casting: Canada
Charley Medigovich ... casting associate: US
Christopher Richards ... casting associate: Canada
Jane Rogers ... background casting
Kay Rogers ... background casting associate (as Kay D. Rogers)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Tanya Batanau-Chuiko ... cutter
Jenn Burton ... costume truck supervisor
Yuen Wa Cheung ... seamstress
Denise Gingrich ... key breakdown artist
Roslyn Hanchard ... costume buyer
Kim Harkness ... assistant costume designer
Lindsay Jacobs ... background costumer
Sharon McDonell ... costume set supervisor
Tara McLeod ... seamstress
Sean Murray ... breakdown artist
Sheila E. Pruden ... costume supervisor (as Sheila Pruden)
Wayne Thomas ... breakdown artist
Rashmi Varma ... costume buyer
Ciara Brennan ... costume illustrator (uncredited)
Rachel Ford ... costume assistant (uncredited) / wardrobe assistant: dailies (uncredited)
Meri-Lee M.J. Helmer ... tailor (uncredited)
Beverly Law ... sewer (uncredited)
Sharon McDonell ... key costumer (uncredited)
Bonnie Sutherland ... assistant costume designer (uncredited)
Jenn Woodall ... seamstress (uncredited)

Location Management

Edit
Drazen Baric ... assistant location manager
Rick Jang ... location assistant (as Ricky Jang)
Andrew Kostiuk ... location assistant
Marlon Lowe ... location security
Jonathan Matthews ... location manager
Ron McKenzie ... assistant location manager
John Rakich ... location scout: pre-production
Chris Randell ... location security
Derek Robinson ... location security
Tracey Savein ... location scout
Michael Sperduti ... location assistant
Sean Travers ... location security

Music Department

Edit
Spring Aspers ... executive in charge of music
Kevin Banks ... music editor
Christoph Becker ... music supervisor
Clint Bennett ... music editor
Becky Bentham ... score coordination
Christine Bergren ... music legal & clearance services
Rachel Bolt ... viola
Richard Boothby ... musician: Treble & Tenor Violin
Cate Bott ... choir master
Thomas Bowes ... orchestra leader
Andrew Brown ... contractor
Andy Brown ... orchestra contracting
David Daniels ... musician: Solo Celloist
David Fleming ... composer: additional music
Joanna Forbes ... singer
Sandro Friedrich ... musician: Ethnic Woodwinds
Andrew Green ... music preparation
Catherine Grieves ... score coordination
Isobel Griffiths ... orchestra contracting
Sally Heath ... musician: Piano
Jörg Hüttner ... additional synth programming
Lewis Jones ... assistant engineer
Matt Jones ... assistant engineer
Stefan Karrer ... soundtrack album producer
Julian Kershaw ... orchestrations by
Alexander Line ... choir boy: Tiffin Boy's Choir
Roger Linley ... musician: double bass
Charlotte Matthew ... assistant orchestra contractor
Stephen McLaughlin ... music recorded & mixed by (as Steve McLaughlin)
Claudio Olachea ... additional synth programming
Satnam Ramgotra ... musician: Hand Percussion
Jackie Shave ... orchestra leader
Monica Sonand ... technical score engineer
Jill Streater ... music preparation
Jack Sugden ... score assistant engineer
Lawrence Wallington ... singer
Lucy Whalley ... assistant orchestra contractor
Hilda Örvarsdóttir ... solo vocals

Script and Continuity Department

Edit
Dug Rotstein ... script supervisor
R. Emerson John ... script supervisor: splinter unit (uncredited)

Transportation Department

Edit
Patrick Batchelor ... special effects driver
Ricardo Boreland ... set decorator driver
Eddie Bowman ... driver
Cecilia Bridgeman ... transport administrator
Roger Charlebois ... driver: ACZ
Gord Drennan ... picture car driver
Aleck Duncan ... driver
John J. Fitzpatrick ... construction driver
Laura Gabourie ... driver
Michael Gabourie ... driver
Bruce Hahn ... driver
Brian Harney ... co-transportation captain
Scott Magee ... picture car captain
Buddy McGrath ... transportation captain
Bruce McLean ... transportation coordinator
Dave Melling ... driver
Gustav Meunier ... driver (as Gus Meunier)
Carl Stoyan ... picture car driver
Mike Thomas ... driver
Frank Varga ... rigging grip driver
Cody Crawford ... service driver: Rigging Electrics (uncredited)
Rod Kraft ... driver (uncredited)

Additional Crew

Edit
Felicitas Achelis ... business & legal affairs: Constantin Film Germany
Michael Armstrong ... dialect coach
Jim Breithaupt ... production accountant (as James F. Breithaupt)
John Byrne ... office production assistant
Roberto Campanella ... movement coach
Nuno Capitao de Salles ... cast personal trainer (as Nuno de Salles)
Rebecca Dawes ... second assistant accountant
Nadia Day ... post production accountant
Henrik Dyb Zwart ... assistant: Harald Zwart in Toronto
Janine Fleury ... craft service: Stargrazing
Krystal Fleury ... craft service: Stargrazing
Norbert Hermannstädter ... finance & business coordinator: Constantin Film
Sara Holmes ... post production accountant
Matt Hunwicks ... set production assistant: splinter unit (as Matthew Hunwicks)
Joe Iacono ... production auditor: Weisbord Del Gaudio Iacono & Associates
Samantha Kates ... craft service: Stargrazing
Jonnie Katz ... set production assistant: splinter unit
Katja Kessler ... business & legal affairs: Constantin Film Germany
Dennis Long ... stand-in
Tommy Matejka ... stand-in
Aishleen McCann ... production secretary
Jennifer Mesich ... assistant: Don Carmody
Marsha Metz ... business & legal affairs: Constantin Film US
Andrew G. Munro ... payroll accountant (as Andrew Murrow)
Jonathan Neville ... office production assistant
Jessica Parkin ... accounting trainee
Jonathan Pencharz ... assistant production coordinator
Jerome Persaud ... office production assistant
Karen Pidgurski ... unit publicist
Lorraine Proctor ... first assistant accountant
Ryan Richardson ... on-set medic
Davide Sauro ... set production assistant
Johannes Schlichting ... assistant: Robert Kulzer in L.A.
Megan Shaw ... business & legal affairs
Sonia Singh ... second assistant accountant
Jordan Stanzack ... set production assistant
Stefan Steen ... production coordinator
Denise Thompson ... craft service: Stargrazing
Laura Thorne ... stand-in (as Laura Thorn)
Ama Walton ... business & legal affairs: Constantin Film Germany
Molly Donna Ware ... assistant: Harald Zwart in L.A.
Moritz Wiest ... assistant: Robert Kulzer in Toronto
Gero Worstbrock ... business & legal affairs: Constantin Film Germany
Aleks Woszczyna ... assistant: Lily Collins
Tara Yelland ... stand-in
Christian Bobak ... craft service daily (uncredited)
Aleks Cameron ... personal assistant (uncredited)
Andrew David Coleman ... completion bond representive (uncredited)
Lauren Cooper ... production assistant (uncredited)
Wiebke Döhla ... publicity: Constantin Film (uncredited)
Derrick Gauthier ... club patron (uncredited)
Michael J. Harker ... completion bond company representative (uncredited)
Deborah Harpur ... production resources (uncredited)
Kat Mullaly ... described video (uncredited)
Friederich Oetker ... creative assistant (uncredited)
Anne Stimac ... product placement and production resources (uncredited)
Alan Sutton ... fire safety coordinator (uncredited)
Gregory Terlecki ... photo double: Stephen R. Hart (uncredited)

Thanks

Edit
Sam Baker ... special thanks
J. Alan Bradshaw ... special thanks (as Alan Bradshaw)
Atilla Ceylan ... special thanks
Alex Cheparev ... special thanks
Chi-Chang Chu ... special thanks
Armando Ferlauto ... special thanks: New Wave Travel
Valerie Freire ... special thanks: Original Rune Drawings
Shaun Galinak ... special thanks
Michael Hauge ... special thanks
Jep Hill ... special thanks
da Suel Kim ... special thanks
Dmitriy Kolesnik ... special thanks
Kris Kuksi ... special thanks: Angel Raziel Sculpture
Myung Lee ... special thanks
D. Jim Mirkopoulos ... special thanks (as Jim Mirkopoulos)
Mike Mirkopoulos ... special thanks
Steve Mirkopoulos ... special thanks
Jennifer Ramos ... special thanks (as Chrisoula Mirkopoulos) / special thanks
Anthony Rizzo ... special thanks
Dana Schneider ... special thanks: Jewelry
Sergey Shlyaev ... special thanks
Roy Stein ... special thanks
Katsumi Suzuki ... special thanks
Hernán Toro ... special thanks: American Movie Company
Ran Long Wen ... special thanks
Stella Sophia Zwart ... special thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Set in contemporary New York City, a seemingly ordinary teenager, Clary Fray, discovers she is the descendant of a line of Shadowhunters, a secret cadre of young half-angel warriors locked in an ancient battle to protect our world from demons. After the disappearance of her mother, Clary must join forces with a group of Shadow Hunters, who introduce her to a dangerous alternate New York called the Shadow World, filled with demons, warlocks, vampires, werewolves and other deadly creatures. Written by Sony Pictures Entertainment

Plot Keywords
Taglines There is a world hidden within our own. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Chroniken der Unterwelt - City of Bones (Germany)
  • La cité des ténèbres: La coupe mortelle (Canada, French title)
  • The Mortal Instruments (Ireland, English title)
  • The Mortal Instruments: La Cité des ténèbres (France)
  • Cazadores de sombras: Ciudad de hueso (Spain)
  • See more »
Runtime
  • 130 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $60,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $9,336,957, 25 Aug 2013
Cumulative Worldwide Gross $90,565,421

Did You Know?

Edit
Trivia Lily Collins was previously a fan of the books. When she found out that a film was being made, she made numerous phone calls to ensure her role as Clary. See more »
Goofs Jocelyn slams the refrigerator door repeatedly when she is attacked in the kitchen, you see shelves fall off and bottles go with the shelves, when Clary sets the fire and uses the door to protect herself, the shelves and contents are back where they should be. See more »
Movie Connections Featured in Episode #7.119 (2013). See more »
Soundtracks Calling From Above See more »
Quotes Clary Fray: This is the part where you start tearing off pieces of your shirt to bind my wounds.
Jace Wayland: If you wanted me to take my clothes off, you should have just asked.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed