Edit
Stomp the Yard 2: Homecoming (2010) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Rob Hardy

Writing Credits (WGA)  

Albert Leon ... (screenplay) and
Meena Payne ... (screenplay)
 
Albert Leon ... (story)

Cast (in credits order)  

Collins Pennie ... Chance Harris (as Collins Curtis Pennié Robinson)
Pooch Hall ... Dane
Tika Sumpter ... Nikki
Stephen Boss ... Taz (as Stephen 'tWitch' Boss)
Terrence Jenkins ... Ty (as Terrence J)
Kiely Williams ... Brenda (as Kiely Alexis Williams)
Jasmine Guy ... Janice
David Banner ... Jay
Keith David ... Terry Harris
Teyana Taylor ... Rena
Lamar Stewart ... Wynn
Columbus Short ... DJ
Tyler Nelson Tyler Nelson ... Bryce
Terrance T.P. Polite Terrance T.P. Polite ... Roy (as Terrence 'TP' Polite)
Rickey Smiley ... Finale MC
Lil Duval ... Aaron
Gee Alexander ... Craig (as George Alexander)
Gregory Alan Williams ... Dr. David Young (as Greg Alan Williams)
Jevon Sims Jevon Sims ... Battle MC
Charles Black Charles Black ... Shorty
CyHi the Prynce CyHi the Prynce ... Mack (as Cydell Young)
Dwayne Boyd ... Delivery Man
Monica Cabbler Monica Cabbler ... Bonfire Student
Brian Daye ... Security Guard
Tyrell Washington Tyrell Washington ... Theta Nu Theta Stepper
Nathan Adams Nathan Adams ... Theta Nu Theta Stepper
Jason Duncan Jason Duncan ... Theta Nu Theta Stepper
Sean Bankhead Sean Bankhead ... Theta Nu Theta Stepper
Kevin Harris Kevin Harris ... Theta Nu Theta Stepper
Edward Blakely Edward Blakely ... Theta Nu Theta Stepper
Adrian Wiltshire Adrian Wiltshire ... Theta Nu Theta Stepper
Tallie L. Brinson ... Mu Gamma Zi Stepper (as Tallie Brinson)
Jason Nious Jason Nious ... Mu Gamma Zi Stepper
Nance Welton Nance Welton ... Mu Gamma Zi Stepper
Khalil' La'Marr Pickett ... Mu Gamma Zi Stepper (as Khalil Lamar Pickett)
Marcus Emanuel Mitchell ... Mu Gamma Zi Stepper (as Marcus Mitchell)
Philip Wright ... Mu Gamma Zi Stepper
Donald Marcel Rivers Donald Marcel Rivers ... Mu Gamma Zi Stepper
Otheus Manuel Otheus Manuel ... Mu Gamma Zi Stepper
Steven G. Norfleet ... Mu Gamma Zi Stepper (as Steven Norfleet)
Larry Alexander Larry Alexander ... Diner scene / tournament fan (directly behind Columbus Short) (uncredited)
Rest of cast listed alphabetically:
Jevon Dewand ... MC Battle (as Jevon Dewan)
Faizah Imani Faizah Imani ... Restaurant Patron
Stan B. Lackey ... Alpha gamna Delta brother
Jeffrey Lewis Jr. Jeffrey Lewis Jr. ... Restaurant Patron
Haji Abdullah ... Club Member (uncredited)
Alexis Arnett Alexis Arnett ... Student (uncredited)
Carla Bailey Carla Bailey ... Step Show Patron (uncredited)
Demetrius B. Banks Demetrius B. Banks ... Restaurant Patron (uncredited)
Damon Bellmon Damon Bellmon ... Finale Scene (uncredited)
Toni Bernard Toni Bernard ... Theta Brother (uncredited)
Edward Bryan ... Mu Gamma (uncredited)
Sarah Reagin Clemmensen ... Girl in diner (uncredited)
Lem Collins Lem Collins ... Que (uncredited)
Darren Council Darren Council ... Extra (uncredited)
Chassidy Cox ... Omega Thea Rho Sister #3 (uncredited)
Amaris Davidson ... Dancer (uncredited)
Ashley Drayton Ashley Drayton ... Herself (uncredited)
Darryl Dunning II Darryl Dunning II ... Lead Mu Gamma Frat Brother (uncredited)
Shawntaria Franklin Shawntaria Franklin ... Audience Member (uncredited)
Parris Franz Parris Franz ... Dancer (uncredited)
Christy Gamble Christy Gamble ... Pi Delta Mu Soror #1 (uncredited)
Curtis Gammage ... Fraternity Brother (uncredited)
Jimmie Green Jimmie Green ... Alumni Brother / Club Dancer (uncredited)
Dawn Halfkenny ... Omega Theta Rho Sister #2 (uncredited)
Charles W Harris III ... Theta brother (uncredited)
Keith Allen Hayes Keith Allen Hayes ... Mu Gamma Supporter (uncredited)
Marki Henderson ... Crowd Spectator (uncredited)
Kevin Ingol Kevin Ingol ... College Student (uncredited)
Chris Jackson Chris Jackson ... Dance Crew Member (uncredited)
Cindy L. Jefferson ... Theta Fan (uncredited)
Ava' The Aviator' Johnson Ava' The Aviator' Johnson ... Rebellios Teenager (uncredited)
Chris Joiner Chris Joiner ... Background (uncredited)
Alphonse A. Lambert Jr. ... Bartender (uncredited)
Lillian Lee Lillian Lee ... Sorority Sister (uncredited)
Thina Lowe Thina Lowe ... Student / Club Patron (uncredited)
Patrice Marjorie ... Delta Theta Rho Sister (uncredited)
Mista Martel Mista Martel ... Resturant Patron (uncredited)
CJ McBath ... Mu Gamma #3 (uncredited)
Maxie McClintock ... Sorority girl (uncredited)
Shalita McFarland ... College Student (uncredited)
Meyon ... Featured VIP (uncredited)
Montrel Miller ... Mu Gamma Zi Brother #2 (uncredited)
Darryl D. Moore ... Bouncer (uncredited)
Deidre D. Mosely Deidre D. Mosely ... Restaurant Patron (uncredited)
Reese Nance Reese Nance ... Mu Gamma Xi Dancer (uncredited)
Elena Nordé Elena Nordé ... Restaurant patron (uncredited)
Ladarian Raymond Ladarian Raymond ... Theta Brother (uncredited)
Marc Reece Marc Reece ... Theta Brother (uncredited)
Dionne Renée Dionne Renée ... Pi Delta Mu Soror (uncredited)
Larry Rhem ... Theta Brother (uncredited)
Mike Senior ... Mu Gamma Zi Brother #1 (uncredited)
Al G. Sillah Al G. Sillah ... Audience Member (uncredited)
Liz Smallwood Liz Smallwood ... Club Patron (uncredited)
Gregory Marshall Smith ... Crowd Spectator (uncredited)
Malik Big Leak Smith Malik Big Leak Smith ... Final dance attendee (uncredited)
Jeanette Stout ... Professor (uncredited)
Joshua Tanksley ... Tailgater (uncredited)
Christian Telesmar ... Theta Brother (uncredited)
Dominic Thigpen Dominic Thigpen ... Extra (uncredited)
Antjuan Tobias ... Theta Brother #1 (uncredited)
Josh Turner ... Clubber (uncredited)
April Tyler April Tyler ... Student (uncredited)
Gissette Valentin ... Latina Dancer in Battling Scene (uncredited)
Tequilla Whitfield ... Omega Theta Rho Sister #1 (uncredited)
Charles Wilson Charles Wilson ... Stepper (uncredited)

Produced by 

Dianne Ashford ... line producer
Rui Costa Reis ... executive producer
Eliad Josephson ... executive producer
Will Packer ... producer (as William Packer)
Meena Payne ... co-producer
Columbus Short ... executive producer

Music by 

Todd Bozung

Cinematography by 

Maz Makhani ... director of photography

Film Editing by 

Paul Millspaugh

Casting By 

Tracy 'Twinkie' Byrd ... (as Twinkie Byrd)
LaShawnna Stanley ... (Specialty Casting)

Production Design by 

Korey Washington

Set Decoration by 

Kristen McGary

Costume Design by 

Sekinah Brown

Makeup Department 

Lay'Na Anderson ... additional makeup artist
Nikki Bell ... key hair stylist
Richard Boggs ... hair stylist
Vincent Gideon ... hair stylist
Keitric Starks ... additional makeup
Shunika Terry ... hair department head / hair stylist
Denise Tunnell ... makeup department head
Janice Tunnell ... key makeup artist

Production Management 

Katie Willard Troebs ... unit production manager
Bill Wohlken ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

John Bonaccorse ... second second assistant director
Adam Jordan ... set trainee assistant director
Danielle King ... set trainee assistant director
Krystian Lagowski ... set trainee assistant director
Jerry Pece ... first assistant director
James J.D. Taylor ... second assistant director
'JZ' Jihad Ziyad ... set trainee assistant director

Art Department 

Eric Bomba-Ire ... set dresser
Heather Bowers ... on-set dresser
James Brothers ... assistant property master
Keith A. Frutiger ... scenic charge
Robert Tate Nichols ... leadman
Timothy Park ... storyboard artist
Michael Sabo ... property master
Frankie Walker ... set dresser
Chrystale Wilson ... art department assistant

Sound Department 

Brian Armstrong ... sound effects editor
Gregg Barbanell ... foley artist
Greg Crawford ... ADR mixer: Atlanta
Steve LeSieur ... foley mixer
Hank Martin ... utility
Herwig Maurer ... sound effects editor
Chris Navarro ... adr mixer
Eric Raber ... adr mixer
Aron Siegel ... sound mixer
Matt Temple ... re-recording mixer
Tim Tuchrello ... sound editor
Jon Wakeham ... re-recording mixer
Todd Weaver ... playback operator (as Christopher Todd Weaver)
Allen Lee Williams III ... boom operator

Special Effects by 

Trent Hevener ... special effects technician
Eric A. Martin ... special effects technician
Lisa Reynolds ... special effects coordinator
Bob Shelley ... special effects

Stunts 

Gee Alexander ... stunt double (as George Alexander)
Anderson Martin ... co-stunt coordinator
Jason Nious ... stunt double
Gerard G. Williams ... stunt coordinator (as Gus Williams)

Camera and Electrical Department 

Brent Bazinski ... best boy electric
Kenneth Bolton ... third grip
Quantrell D. Colbert ... still photographer
Rick Crank ... best boy
Juvonn Daves ... camera intern
Brandon Davis ... electrician
Marc Dobiecki ... camera operator
Danny Eckler ... dolly grip
Ramon Engle ... steadicam operator
Ian Forsyth ... camera operator
Neal Goff ... moving light programmer/operator
Taifa Graves ... video assist
Brian Gunter ... camera operator: "b" camera
Alexander Hooper ... camera utility
Stephen Howfield ... digital imaging technician
Scott Ippolito ... assistant camera
Robert Kempf ... key grip
Eric Leftridge ... first assistant camera
Sherri Angela Leger ... second assistant camera: "a" camera
Mark Marchetti ... gaffer
Dan Marrero ... Phantom HD digital imaging technician
Nathan McConnell ... second assistant camera: "b" camera
Doug Moore ... epk/behind the scenes
Craig Nix ... super technocrane operator
Pierre O'Halloran ... company grip / third grip
Mike Pearce ... electrician
Mike Pearce ... electrician
Kerry Rawlins ... best boy grip
Gina Scagnelli ... grip
Ross Sebek ... camera operator: "a" camera
Jon Derek Wilson ... electrician

Casting Department 

Rosalind Lett ... local casting assistant
George Pierre ... local casting
Natasha Ward ... casting associate
Cachét Johnson ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Jason Sky Bland ... assistant costume designer (as Jason Bland)
Camille Hardiman ... costume intern
Devyne Johnson ... costume supervisor
Lonnie McQuarters ... costumer
Cheri Mitchell ... wardrobe assistant
Driadonna Roland ... wardrobe assistant
Kenya Ware ... set costumer / key costumer (uncredited)

Editorial Department 

Bruce W. Cathcart ... on-line editor (as Bruce Cathcart)
Alex Jablonski ... associate editor

Location Management 

Stu Cardwell ... location scout
Stuart Cardwell ... location scout
Day Permuy ... location manager
Erin Santini ... location scout
Jason Underwood ... assistant location manager

Music Department 

Todd Bozung ... supervising music editor
Jaclyn Newman Dorn ... assistant music editor (as Jaclyn Newman)
Art Ford ... music consultant
Adam Gubman ... orchestrator
Kier Lehman ... soundtrack executive producer
Michael J Mallen ... music coordinator
Jonathan Scott Miller ... soundtrack producer
Libby Umstead ... music supervisor
Amir Windom ... assistant music supervisor

Transportation Department 

Jennifer Blackman ... driver
John Carlisle ... driver
Keith N. Collis ... transportation coordinator
Stephen Roland ... camera truck driver
Andy G. Strauss ... picture car captain
Royce Taffer ... driver
Oranz Walker ... transportation captain

Other crew 

Haley Billue ... key location pa
Ebony Blanding ... production assistant
Victoria Bostic ... office intern / set production assistant
David Champion ... additional production assistant
Pamela Chizema ... first assistant accountant
Shayla Cowan ... assistant to Will Packer and Dianne Ashford
Sharon L. Craig ... production accountant
Anthony J. Davis ... production assistant
Leah Faircloth ... accounting intern
Mike Groner ... insurance broker
Kent Hamilton ... insurance broker
Sanford Hatcher ... craft service head
Nina Hodge ... assistant production coordinator (as Darnina Hodge)
Tiaka Hurst ... unit publicist
Staci R. Collins Jackson ... unit publicist
Sarah Jaime ... epk producer
Adam Jordan ... key set production assistant
Alexander Kimbrough ... production assistant
Lex Kimbrough ... production assistant
Amy Blanc Lacy ... script supervisor (as Amy A. Blanc)
Krystian Lagowski ... set production assistant
Abbey Lessanu ... production coordinator
Chuck Maldonado ... choreographer
Joseph Nadeau ... production assistant
Regina Nicole ... production assistant
Jason Nious ... assistant choreographer
JoAnna Robinson ... production assistant
Elida Rodriguez ... production secretary
Janceata Rogers ... miscellaneous crew
Driadonna Roland ... production assistant
Klein Santana ... office production assistant
Nikki Simpson ... assistant to Rob Hardy
Temarrio Thomas ... intern / production assistant
Carol Tresan ... animal wrangler
Greg Tresan ... animal wrangler
A. Leigh Veteto ... craft service: second man
Katie Watson ... business representative: SAG
Jeannette Lara ... intern (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed