Edit
Bad Boys for Life (2020) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Adil El Arbi ... (as Adil)
Bilall Fallah ... (as Bilall)

Writing Credits  

Peter Craig ... (story by) and
Joe Carnahan ... (story by)
 
Chris Bremner ... (screenplay by) and
Peter Craig ... (screenplay by) and
Joe Carnahan ... (screenplay by)
 
George Gallo ... (based on characters created by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Will Smith ... Mike
Martin Lawrence ... Marcus
Vanessa Hudgens ... Kelly
Alexander Ludwig ... Dorn
Charles Melton ... Rafe
Paola Nuñez ... Rita (as Paola Nunez)
Kate del Castillo ... Isabel Aretas
Nicky Jam ... Zway-Lo
Joe Pantoliano ... Captain Howard
Jacob Scipio ... Armando Aretas
Theresa Randle ... Theresa
DJ Khaled ... Manny (as Khaled [DJ Khaled] Khaled)
Happy Anderson ... Jenkins
Bianca Bethune ... Megan
Dennis Greene Dennis Greene ... Reggie (as Dennis McDonald)
Michael Bay ... Wedding MC
Gissette Valentin ... Mexican Female Prison Guard
Rose Bianco ... Abuela
Edelia Merida Edelia Merida ... Abuela
Jasmin Lawrence ... Gorgeous Door Woman
Shacai O'Neal ... Gorgeous Door Woman
Carlos Guerrero ... Javier
Massi Furlan ... Terry Taglin
Chick Bernhard Chick Bernhard ... Judge Sorenson
Jennifer Badger ... Julie Weber
Jeff J.J. Authors Jeff J.J. Authors ... Felix the Forensics Guy (as Jeff Authors)
Keith Wheeler Keith Wheeler ... Pastor at Wedding
Brandi Cohen ... Receptionist
Jay Amor ... Rodrigo Vargas
Yessenia Hernandez ... Pool Party Waitress
Anthony Molinari ... Salesman
Ivo Nandi ... Carver Remy
David Shae ... Disturbed Airline Passenger
Eduardo Rosario ... The Butcher
Rory Markham ... Booker Grassie
Brad Sanders ... Police Chaplain
Damien Butler Damien Butler ... Lt. Butler
Bilall Fallah ... Fael
Norma Alvarez ... Javier's Wife
Adil El Arbi ... Rideshare Driver
Christina Christensen Christina Christensen ... Female Basketball Referee
Nahima Bicelis Nahima Bicelis ... Female Cop on Radio (voice)
Erroll Castrillo Erroll Castrillo ... Police Boat Cop on Radio (voice)
Kial Butler Kial Butler ... Skipping Stunt Cop on Radio (voice)
Sharon Pfeiffer ... Tour Bus Guide
Porshia C. Joseph Porshia C. Joseph ... Wedding Singer
Ellison Kendrick Ellison Kendrick ... Wedding Singer
Rest of cast listed alphabetically:
Athena Akers Athena Akers ... Poi Performer (uncredited)
Adrian De Armas Adrian De Armas ... Miami Tourist (uncredited)
Erica Askew ... Miami Beach Goer (uncredited)
McDaniel Austin ... Detective (uncredited)
Misty Autery ... Wedding Guest (uncredited)
James William Ballard James William Ballard ... Police Officer (uncredited)
Sidnei Barboza ... Tommy Bahama (uncredited)
Lyra Barillas Lyra Barillas ... Hot Miami Model (uncredited)
Roderick Bell ... Police Officer (uncredited)
Lluvia Bermudez ... Prison Guard (uncredited)
Alex Bernadotte ... Police Officer (uncredited)
Rosie Bernhard Rosie Bernhard ... Soccer Mom (uncredited)
Daniel Sergio Bertot ... Pedestrian (uncredited)
Krystel Blot ... Pedestrian (uncredited)
Eric Bodden Eric Bodden ... Zwaylo Boy (uncredited)
Austin Bollinger ... Police Officer (uncredited)
Troy Brenna ... Aretas Thug (uncredited)
Sergio Briones ... Police Officer (uncredited)
Landon Brooks ... Doctor (uncredited)
Ruben E. A. Brown ... South Beach Patron (uncredited)
Lauren Buglioli ... Reporter (uncredited)
Tom Bui ... Detective Austin (uncredited)
Matthew Byrge ... High Ranking Police Officer (uncredited)
Kerwood Canel Kerwood Canel ... Pedestrian / Precision Driver (uncredited)
Santos Caraballo ... Tommy Bahama Type (uncredited)
Matthew Carter ... Club King (uncredited)
Ryan Castle Ryan Castle ... Detective (uncredited)
Damian Costello Damian Costello ... Club Guy (uncredited)
Cowboy ... Police Officer (uncredited)
Joe Crosson ... Police Officer (uncredited)
Ellen Marguerite Cullivan Ellen Marguerite Cullivan ... Wedding Guest (uncredited)
Karel Curras ... Police Officer (uncredited)
Taina Dominguez ... Bridesmaid (uncredited)
Asjah Ferguson ... Club Player (uncredited)
José Alfredo Fernandez ... Cartel Member (uncredited)
Darin Ferraro ... Spa Attendant (uncredited)
Frenchi Firecracker Frenchi Firecracker ... Police Officer (uncredited)
Alex Gailey ... Miami Pedestrian (uncredited)
Fred Galle ... Distinguished Gentleman (uncredited)
John Gettier ... Detective (uncredited)
Joseph Giambrone ... Tourist on Bus (uncredited)
Jenin Gonzalez ... Valet Precision Driver (uncredited)
Wil Gonzalez ... Cartel Member (uncredited)
John C. Gregory John C. Gregory ... Patron (uncredited)
Alex Guevara ... Taxi Driver México (uncredited)
Yasmine Habib ... Masseuse (uncredited)
William Haithco III ... Police Officer (uncredited)
Steve Heinz ... High End Mall Pedestrian (uncredited)
Monica Henry Monica Henry ... Police officer (uncredited)
Maxwell Highsmith Maxwell Highsmith ... Wedding Friend (uncredited)
Elvia Hill ... Police Officer (uncredited)
Ariel Hines ... Court House Spectator (uncredited)
Savanna James Savanna James ... Lawyer (uncredited)
Cal Johnson Cal Johnson ... Lyft Driver (uncredited)
J. Tysun Jordan ... Pedestrian (uncredited)
Onur Can Karatas Onur Can Karatas ... Detective (uncredited)
Julia Kay ... Mall Visitor / Pedestrian (uncredited)
Melissa Kennemore ... Major Patel Miami PD (uncredited)
Jamil Khan ... Zwaylo Boy (uncredited)
Tony Kim ... Club Guy (uncredited)
Josue Louis-Charles ... Beach Goer (uncredited)
Roy Luke Roy Luke ... Police Officer (uncredited)
Arami Malaisé ... Spectator (uncredited)
Hans Marrero ... Ambulance Guy #1 (uncredited)
David L. Marston ... Police Officer (uncredited)
Eneida Mascetti ... Highend Vacationer (uncredited)
Vic Morey Vic Morey ... Pedestrian (uncredited)
Andy Nazario ... Zwaylo Boy (uncredited)
Sarkis Ninos Sarkis Ninos ... Police Officee (uncredited)
Bradford Norris Bradford Norris ... Police Officer (uncredited)
Kiley Opsal ... Basketball Player (uncredited)
Brandon Parker Brandon Parker ... Police Officer (uncredited)
Ryan L. Price ... Police Officer (uncredited)
Nick Puya ... Sargeant Normand Harris. (uncredited)
Diezel Ramos ... Police Officer (uncredited)
Scott Rapp ... Detective (uncredited)
Ashae Reagan Ashae Reagan ... Bikini Girl (uncredited)
Felicia M. Reyes ... Mexican Prisoner (uncredited)
Manuel Rivera Manuel Rivera ... Airplane Passenger (uncredited)
Marlene Rivera Marlene Rivera ... Airline Passenger (uncredited)
Melissa Rodriguez Melissa Rodriguez ... Beach Goer (uncredited)
Ariel Rosario Ariel Rosario ... Spectator (uncredited)
Luis Saldias Luis Saldias ... Clubber (uncredited)
Dominique Saunders Dominique Saunders ... Clubber (uncredited)
London Seabreeze ... Sexy Model (uncredited)
Patrice Sepulveda Patrice Sepulveda ... South Beach Restaurant Pedestrian Couple (uncredited)
Zach Shonka ... Funeral Cop (uncredited)
Jonathan Sienkiewicz ... Store Shopper (uncredited)
Max Soliz ... Airline Passenger (uncredited)
Pedro Tavarez Jr. Pedro Tavarez Jr. ... Mall Shopper (uncredited)
Lindsey Thaxton Lindsey Thaxton ... Detective Rodriquez (uncredited)
Brandon Michael Thomas ... Police Officer (uncredited)
Robert Tinsley ... Uniformed Police Officer (uncredited)
Emily Towles ... Hot Miami Model (uncredited)
Asa Rodger Turner Asa Rodger Turner ... Pedestrian / Mall Employee (uncredited)
Iliana Tzikas ... Spectator (uncredited)
Carlos Valentino ... Detective (uncredited)
Joseph Velez ... Detective (uncredited)
Jennifer Vo ... Miami Tourist (uncredited)
Mario Vocol ... Zwaylo Boy 2 (uncredited)
Buddy Watkins ... Officer Kittes (uncredited)
John West Jr. ... Chief Harris (uncredited)
Maria Z. Wilson ... Police Officer (uncredited)
Thaddeus Wilson Thaddeus Wilson ... DJ (uncredited)
Jamil C. Winston ... Police Officer (uncredited)

Produced by 

Bill Bannerman ... line producer: additional photography
Doug Belgrad ... producer (produced by) (p.g.a.)
Jerry Bruckheimer ... producer (produced by) (p.g.a.)
Fer Dumas ... assistant producer (as Fernando Dumas)
James Lassiter ... executive producer
Chad Oman ... executive producer
Stacy Perskie ... line producer: Mexico
Melissa Reid ... associate producer
Will Smith ... producer (produced by) (p.g.a.)
Mike Stenson ... executive producer
Barry H. Waldman ... executive producer (as Barry Waldman)

Music by 

Lorne Balfe

Cinematography by 

Robrecht Heyvaert ... director of photography

Film Editing by 

Dan Lebental
Peter McNulty

Casting By 

Lindsay Graham ... (as Lindsay Graham Ahanonu)
Mary Vernieu

Production Design by 

Jon Billington

Art Direction by 

Julian Ashby
Jordan Crockett
Charlie Daboub ... supervising art director
Alan Hook
Carlos Y. Jacques ... (as Carlos Jacques) (Mexico Unit)
Alex McCarroll
Lisa Vasconcellos ... (Insert Unit)
Heather R. Dumas ... (reshoots) (uncredited)

Set Decoration by 

Lori Mazuer
Daniela Rojas ... (Mexico unit)

Costume Design by 

Dayna Pink

Makeup Department 

Pierce Austin ... hair stylist: Mr. Smith
Wayne Bilotti ... hair stylist: second unit - Miami
Cynthia L. Chapman ... hair stylist: second unit - Atlanta (as Cynthia Chapman)
Frank Crosby ... hair stylist: Mr. Lawrence
Danielle Demmerella ... assistant hair stylist: Mr. Smith
Bea Diaz ... key hair stylist: second unit - Miami
Dolly Djuric ... makeup artist: second unit - Miami (as Dolly Hernandez Djuric)
Jessica Dobson ... hair stylist: Miami
Eduardo Gomez ... key hair stylist: Mexico
Sarah Graham ... special effects makeup artist: second unit - Atlanta
Candace Head ... hair stylist: second unit - Atlanta
Reggie Jackson ... assistant hair stylist: Mr. Lawrence
Kimberly Jones ... makeup department head
Lisa Jouet Mosenson ... makeup artist
Erica Kyker ... key makeup artist
Sean Lampkin ... assistant hair stylist: Mr. Lawrence
Hagen Linss ... key makeup artist: second unit - Atlanta
Tracey Moss ... key hair stylist
Judy Murdock ... makeup artist: Mr. Smith
Zsofia Otvos ... makeup artist: second unit - Atlanta
Claudia Pascual ... makeup artist: Miami
AL Payne ... hair stylist: Miami
Victor Paz ... barber
Susie Mendez Pfister ... makeup artist: second unit - Miami (as Suzie Pfister)
Jil Oscar Salles ... makeup artist: second unit - Miami
Scoty Sardinha ... assistant hair stylist: Mr. Smith (as Scoty Sardinah)
Jason Simmons ... hair stylist: second unit - Atlanta
Gabriel Solana ... key makeup artist: Mexico
Gianna Sparacino ... hair department head: second unit - Miami Unit
Shunika Terry ... hair department head
Ariane Turner ... makeup artist
Ursula Woodland ... assistant hair stylist: Mr. Lawrence
Jason Yancey ... hair stylist: second unit - Atlanta
Linda Zibelli ... hair stylist: second unit - Miami
Nikki Bell ... hair stylist (uncredited)
Bridgit Crider ... additional makeup artist (uncredited)
Nancy Cummings ... additional makeup artist (uncredited)
Fionagh Cush ... makeup department head: additional photography (uncredited)
Laura Dandridge ... makeup artist (uncredited)
De'sha Hayes ... additional makeup artist (uncredited)
Natalie Johnson ... additional makeup artist (uncredited)
Arlene Martin ... hair stylist (uncredited)
Alexis Renny ... additional makeup artist: Miami Unit (uncredited)
Ren Rohling ... additional makeup artist (uncredited)
Mollie Siegel ... makeup artist (uncredited)
Todd Watson ... makeup effects lab technician (uncredited)
Will Zuidema ... makeup effects lab technician (uncredited)

Production Management 

Rafael Cuervo ... unit production manager: Mexico Unit
Susan Ehrhart ... production supervisor
Austin Lapierre ... production supervisor: second unit - Atlanta
Gildardo Martinez ... unit manager: Mexico Unit
Barry H. Waldman ... unit production manager (as Barry Waldman)
Alejandro Peke Correa ... assistant production manager (uncredited) / producer manager: Mexico (uncredited) / production manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Jeff J.J. Authors ... first assistant director
Anthony Beckwith ... additional second assistant director: second unit - Miami
Darrin Brown ... second assistant director
Luisa Castellanos ... second assistant director: Mexico Unit
Javier Clave ... first assistant director: Mexico Unit
Luke Crawford ... second second assistant director
Steve Danton ... first assistant director
Eric Glasser ... second assistant director: second unit, Miami unit
Mike Gunther ... second unit director
Henrik Hansen ... second unit director
Jeff Hubbard ... second second assistant director: second unit - Atlanta
Christopher Kelly ... production assistant
Ryan McInerney ... additional second assistant director: Miami Unit
Callie Powers ... second second assistant director: second unit - Miami
Robert Ratner ... second second assistant director: second unit - Atlanta
Spiro Razatos ... second unit director
Christopher T. Sadler ... second assistant director: second unit - Atlanta (as Christopher Sadler)
Lisandra Soto ... additional second assistant director: Miami Unit
Alicia Triana Tabeau ... additional second assistant director: second unit - Miami
Oren Tuvia ... additional second assistant director: second unit - Miami
John Wildermuth ... first assistant director: second unit - Miami Unit
Marvin Williams ... first assistant director: second unit - Atlanta
Zack Annesty ... elk set production assistant (uncredited)
Michael Bedell ... set production assistant: Miami Unit (uncredited)
Christopher Blackmore ... second second assistant director: additional photography (uncredited)
Alexis Eelman ... additional second assistant director: Base Camp (uncredited)
Luis Román Hernández ... set production assistant: Mexico Unit (uncredited)
Iran Kuykendall ... second assistant director: reshoots (uncredited)
Dan McDonough ... additional second assistant director: day player (uncredited)
Kyndra Palinkas ... second unit set production assistant (uncredited) / set production assistant: Miami Unit (uncredited)
Ryan J. Pezdirc ... additional second ad: dayplayer (uncredited)
Lance Resch-Anger ... additional second assistant director: additional photography (uncredited)
Joaquín Rovirosa ... third assistant director (uncredited)
Thomas Steffl ... production assistant (uncredited)

Art Department 

Roger Aguilar ... welder foreman
Nathan Alexander ... assistant property master: second unit - Hidalgo
Peter Alvarez ... stage foreman
Sarah Arvanites ... art department coordinator: Miami Unit
Russell Bobbitt ... property master
Brooke Bortell ... set decoration coordinator: Miami Unit
Billy Brown ... propmaker foreman
Corey Butler ... propmaker gang boss
Greg John Callas ... construction coordinator (as Greg Callas)
Tina Charad ... graphic designer
Kenneth R. Cole ... propmaker gang boss (as Kenneth Cole)
Robert Consing ... storyboard artist
Rene Corona ... art department assistant: Mexico Unit
Gabriel Cortes ... construction manager: Mexico Unit
Codey Courtemanche ... greens man
Nick S. Cross ... set designer (as Nick Cross)
Ryan Crowley ... on-set dresser: second unit - Miami
Michael Cruz ... plaster foreman
Deidra Lynn Currie ... set dresser
Federico D'Alessandro ... storyboard artist
Francesco Ferrara ... lead scenic
Gilbert Flores ... staff shop foreman
Michael J. Flynn ... greensman (as Mike Flynn)
Daniel B. Foster ... Setdec gang boss
Robert Fuqua ... propmaker gang boss
Romain Gateau ... property master: second unit - Miami Unit
Lisa Gigliotti ... assistant property master: second unit - Miami
Mitchell S. Haig ... propmaker foreman (as Mitchell Haig)
Rodney Harris ... set dresser
Brock Helfer ... set decorating foreman
Maureen Hendricks ... standby painter: Miami Unit
Seth Howard ... propmaker gang boss
Bam Hughes ... set dresser
Kristen Hunsicker ... set designer
Luis Yañez Jacques ... on-set dresser: Mexico Unit (as Luis Jacques)
Kevin Johns ... greens man
Tedd Keith ... general foreman: second unit - Miami
Lisa M. Kittredge-Rodriguez ... construction accountant
Kenji Kondo ... propmaker foreman
Mayumi Konishi-Valentine ... set designer (as Mayumi Valentine)
Nathan Krochmal ... assistant art director
April LaBranche ... set decoration coordinator
Ellen Lampl ... graphic designer
Tim Largent ... paint foreman
David B. Leener ... product placement
Doug Lefler ... storyboard artist
Konrad Lewis ... on-set dresser
Anthony Liberatore ... storyboard artist: second unit - Atlanta
Ron Licari ... armorer
Matthew Mahany ... assistant property master: second unit - Atlanta
Frank Mckeever ... set dresser (as Frank McKeever)
James McMillion ... propmaker foreman
Michael Metzel ... construction foreman: Miami Unit
Timothy Mullennix ... propmaker gang boss (as Tim Mullennix)
Scott Murray ... greensman: Miami Unit
Simon Murton ... illustator
John Naehrlich ... leadman
Matthew Nelson ... propmaker gang boss
Michael Pierce ... greens foreman
Dustin Read ... standby greens: second unit - Miami
Roger Robinson ... storyboard artist
Gary Rodgers ... propmaker gang boss
Bert Rodriguez ... propmaker foreman
Richard Rodriguez ... plaster foreman
Daniela Rojas ... set decorator: Mexico Unit
Jaime Rosegren ... on-set dresser: second unit - Atlanta
Marco Rubeo ... set designer
Matt Rue ... propmaker gang boss
Calvin Scott ... paint foreman
Forrest Sessa ... standby greens: second unit - Miami
Eric Sherlin ... set dresser
Peter Sikkelee ... paint foreman
Larry Snell ... propmaker gang boss
Brittany Stewart ... set decoration production assistant: Reshoots
Jim Stubblefield ... assistant property master
Laurel Surratt ... set dec buyer
Timothy Tozer ... property master: Mexico Unit
Dojo Turnbull ... propmaker gang boss
Brandon Unash ... propmaker gang boss
Ely Vegh ... set dressing gang boss
Kevin Vickery ... set designer
Joseph G. Voltolin Jr. ... propmaker foreman
Joe Walsh ... set dresser
Christopher 'Woody' Wdowin ... property master: second unit - Atlanta (as Woody Wdowin)
Jerome Wilga ... labor foreman
Greg Wiliams ... propmaker gang boss
Jim Williams ... leadman
Greg Young ... propmaker gang boss
Ryan Zook ... on-set painter: Miami Unit
Yvonne Aja ... props (uncredited)
A.J. Austin ... set dresser (uncredited)
Sierra Bezdeka ... set decorating production assistant (uncredited)
Travis Bobbitt ... property assistant (uncredited)
Jack Collins ... art department assistant (uncredited)
Michael Corrigan ... set dresser (uncredited)
Matthew Czarnowsky ... second unit props assistant (uncredited)
Jonathan Miles DeRosa ... property master: additional photography (uncredited)
Roman Drankin ... propmaker (uncredited)
John Eaves ... prop illustrator (uncredited)
Molly Ebner ... set dec buyer (uncredited)
Justin Elterman ... graphic designer (uncredited)
Nick Forman ... set dresser (uncredited)
Joey Gullion ... propmaker (uncredited)
Rob Hamby ... millshop foreman (uncredited)
Ron Hammond ... art department coordinator (uncredited)
Herbie Henderson ... on-set dresser: reshoots (uncredited)
Seth Henderson ... prop administrator (uncredited) / prop maker (uncredited)
Alan Hudgins ... labor foreman: art department (uncredited)
Juan Guallini Indij ... greens foreman-re-shoots (uncredited)
Kristen Jenkins ... set designer (uncredited)
Elliott Johnson ... set dresser (uncredited)
Jane B. Johnson ... set dec buyer (uncredited)
John Francis Kupfer ... greensman (uncredited)
Adam Lahr ... scenic artist (uncredited) / standby painter (uncredited)
Charlotte Lee ... set decoration buyer (uncredited)
Nicole Linn ... set dec buyer: reshoots (uncredited)
Chuck McCourt ... set dresser: reshoots (uncredited)
Brian Murray ... storyboard artist (uncredited)
Maria Alejandra Ortiz ... props assistant: Miami Unit (uncredited)
Brett Phillips ... lead model maker (uncredited)
Jose F. Garcia Pineda ... propmaker gangboss (uncredited)
C.S. Pollak ... carpenter (uncredited)
Antonio Scaletta ... construction utility technician (uncredited)
Joe Smith ... gang boss (uncredited)
Aaron Sowd ... storyboard artist (uncredited)
Henrik Tamm ... conceptual illustrator (uncredited)
Shawn Upthegrove ... set dresser (uncredited)
Lisa Walsh ... props (uncredited)
Cale Wilbanks ... art department researcher (uncredited)
Dan Wilkerson ... set dresser: Miami Unit (uncredited)
Jeri Woodward ... scenic foreperson: reshoots (uncredited)
Randal Woodward ... scenic charge: reshoots (uncredited)
Armin J. Zellers ... construction buyer (uncredited)

Sound Department 

Kyle Arzt ... re-recording mix technician
Art Bustamante ... sound utility: second unit - Miami
Scott Clements ... sound mixer: second unit - Miami
Andrew DeCristofaro ... supervising sound editor
Teri E. Dorman ... dialogue editor (as Teri Dorman)
Casey Genton ... sound effects editor
Charles German ... boom operator: second unit - Atlanta
Ryan Juggler ... assistant sound editor (as Ryan B. Juggler)
Jacob Kemp ... sound utility: Miami Unit
Melissa Kennelly ... foley artist
Shawn Kennelly ... supervising foley mixer
R.J. Kizer ... dialogue editor
Alana Knutson ... utility sound
Laurent Kossayan ... sound designer
Oleg Kulchytskyi ... re-recording mixer
Tony Lamberti ... re-recording mixer / sound designer
Howard London ... a.d.r. mixer
Hank Martin ... sound utility
Eric M. Moorman ... boom operator: second unit - Miami
Vince Nicastro ... foley artist (as Vincent Nicastro)
Whit Norris ... sound mixer
Kevin O'Connell ... re-recording mixer
Mike Schmidt ... sound mixer: second unit - Atlanta
Curt Schulkey ... dialogue editor
John C. Stuver ... dialogue editor (as John Stuver)
Becky Sullivan ... a.d.r. and dialogue supervisor
Jussi Tegelman ... foley editor
Steven Ticknor ... re-recording mixer / supervising sound editor & sound designer
David Werntz ... sound effects editor
Patrick Anderson ... sound playback (uncredited)
C. Douglas Cameron ... boom operator (uncredited)
Kevin Cerchiai ... boom operator (uncredited)
Matt Derber ... boom operator-insert unit (uncredited)
Akira Fukasawa ... sound utility: day-player (uncredited)
Eder González ... sound utility: Mexico Unit (uncredited)
Colin Heath ... sound utility: second unit (uncredited)
William E. Hirsch ... bts sound (uncredited)
Carson X. MacDonald ... boom operator: additional photography (uncredited)
Santiago Núñez ... sound mixer: Mexico Unit (uncredited)
Antonio Tahan ... sound playback (uncredited)
Darren 'Sunny' Warkentin ... dialogue editor (uncredited)
Todd Weaver ... sound mixer: additional photography (uncredited)
Chris Whiteside ... adr mixer (uncredited)
Beau Williams ... sound mixer: insert crew (uncredited)

Special Effects by 

Efrem L. Acosta ... special effects foreman (as Efrem Acosta)
Omar Ali ... special effects technician
David J. Barker ... special effects foreman
Craig Tex Barnett ... special effects foreman (as Craig Barnett)
Michael Berzsenyi ... special effects technician
David Boucher ... special effects foreman: second unit - Atlanta
Cynthia Braga ... special effects foreman
Zachariah Briggs ... special effects technician
Marshall T. Broyles ... special effects technician (as Marshall Broyles)
Charles Cooley ... special effects foreman: second unit - Atlanta
Scott Dwyer ... special effects technician
Steven Carlton Ficke ... special effects coordinator: second unit - Atlanta & Miami (as Steve Ficke)
Scott Forbes ... special effects foreman
Eric Frazier ... special effects coordinator
John Frazier ... special effects supervisor
Ancil Gordon ... special effects technician
Skylar Gorrell ... special effects technician
Tyler Hughes ... special effects technician
Zack Keeler ... pyrotechnic effects
Jeffrey Knott ... special effects foreman
Matthew Lee ... special effects technician
Jacob Stutesman ... special effects technician
James G. Thomas ... special effects foreman (as Jim Thomas)
Kenneth Van Order ... special effects foreman: second unit - Atlanta
Alejandro Vazquez ... special effects coordinator: Mexico Unit
Lucas Wimer ... special effects technician
Lacy Cavins ... special effects buyer (uncredited)
Ilya Churinov ... special effects (uncredited)
Matt Dengel ... special effects technician (uncredited)
Randy Fitzgerald ... special effects foreman: United States (uncredited)
Katharine Frank ... special effects assistant (uncredited)
Shawn Windisch ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Keith Adams ... additional data wrangler
James Albiez ... visual effects artist: Soho VFX
Swapnil Pæ Amberkar ... visual effects artist
Alexander Ang ... software development: Soho VFX
Chris Antonini ... vfx data wrangler
Berj Bannayan ... technical supervisor: Soho VFX
Lorna Barnshaw ... visual effects artist: clear angle studios
Chris Bergman ... compositor: Mammal Studios (as Christopher Bergman)
Christopher Bozzetto ... texture artist: Soho VFX
Pankaj Brijlani ... tracker: Soho VFX
Tiffany Nichole Bromley ... compositor: Mammal Studios (as Tiffany Bromley)
Ye Rin Byun ... compositor: Soho VFX (as Ye-Rin Byun)
Keaton Cardoza ... compositor: Soho VFX
Mario Cazares ... compositor: Mammal Studios
Vikas Chandel ... tracker: Soho VFX (as Vikas Chander)
Vikram Chandran ... compositor: Soho VFX
Hakyung Chang ... visual effects coordinator: Soho VFX
Shih Chen Chen ... compositor: Mammal Studios (as Shihchen Chen)
Carter Chin ... compositor: Soho VFX
Chad E. Collier ... data manager: Mammal Studios
Janice Barlow Collier ... pipeline technical assistant: Mammal Studios
Bryce Colquitt ... visual effects data wrangler
Will Crane ... software development: Soho VFX
Stephen Dagenais ... compositor: Soho VFX
Andrew Deneau ... visual effects assistant data wrangler
Frantisek Dlask ... compositor: Soho VFX
Matthew Dorazio ... modeller: Soho VFX (as Matthew D'Orazio)
Colin Dorssers ... compositor: Soho VFX
Nidhi Doshi ... tracker: Soho VFX
Warren Douglas ... texture artist: Soho VFX
Nadav Ehrlich ... animation supervisor: Soho VFX
Khadijah Ennis ... animator: Soho VFX
David Ertsinian ... visual effects artist: Soho VFX
Csaba László Eröss ... visual effects coordinator
Carolina Espinola ... production and technical support: Soho VFX
Ines Espinola ... production and technical support: Soho VFX
Mathias Frodin ... compositor
Fernando Gallo ... animator: Soho VFX
Steve Gazo ... production and technical support: Soho VFX
Eli Given ... visual effects production assistant
Victor Utku Gocer ... compositor: Soho VFX
Ramón Hamilton ... compositor: Mammal Studios
Maverick Han ... matte painter: Soho VFX
Gregory Harrington ... compositor: Mammal Studios
Alasgar Hasanov ... visual effects artist: Soho VFX
Evan Hirschberg ... compositor: Mammal Studios
Yun Peng Hsieh ... compositor: Soho VFX
Joshua Kiyoshi Huestis ... compositor: Soho VFX
In-Gyun Hwang ... compositor: Soho VFX (as Ingyun Hwang)
Sue Jung ... production and technical support: Soho VFX
Graham Kartna ... tracker: Soho VFX
Xu Ke ... texture artist: Soho VFX (as Ke Xu)
Christopher Kerr ... compositor: Soho VFX
Filip Kicev ... modeller: Soho VFX
Jay Kinsella ... animator: Soho VFX
Leanna Kruse ... visual effects coordinator: Soho VFX
Youngwook Lee ... compositor: Soho VFX
Gregory D. Liegey ... visual effects supervisor: Mammal Studios
Ruiyu Long ... compositor: Soho VFX
Edgar Lopez ... compositor: Mammal Studios
Adrian Lozano ... compositor: Mammal Studios
Daniel Lu ... rigger: Soho VFX
Alex Lyu ... lighter: Soho VFX
Peter MacDonald ... software development: Soho VFX
Vamberto Maduro ... animator: Soho VFX
Tyler Magled ... visual effects coordinator: Soho VFX
Tara Mason ... compositor: Soho VFX
Andrew Maynard ... visual effects artist: Soho VFX
Kelly McCarthy ... visual effects producer: Soho VFX
Grace McDonald ... visual effects assistant coordinator
Dhaval Mistry ... tracker: Soho VFX
Harshal Mistry ... compositor: Soho VFX (as Harshal M. Mistry)
Alem Moto ... compositor: Soho VFX
Chandra Mouley Atray ... head of production: Atomic Arts
Swapnali Mumbarkar ... Visual Effects Line Producer
Bardiya Nasoodi Shoar ... software development: Soho VFX
Ali Nezafat ... compositor: Soho VFX
Jonathan Nguyen ... production support
Richard Noun ... compositor: Soho VFX
Lalit Om Prakash ... compositor: Soho VFX
Seong Tae Park ... modeller: Soho VFX (as Seong-Tae Simon Park)
Bernardo Pereira ... compositor: Mammal Studios (as Bernardo T. Pereira)
Nenad Peric ... modeller: Soho VFX
Hayley Perkins ... visual effects production manager
Darius Person ... visual effects production assistant
Cole Phillips ... production and technical support: Soho VFX
Dominic Pileggi ... compositor: Soho VFX
Anna Posokhova ... compositor: Soho VFX
Dan Power ... 2d supervisor: Soho VFX
Andrew Prescott ... additional data wrangler
Andy Rajput ... lead compositor: Mammal Studios
Vasisht Ramachandran ... lighter: Soho VFX
Ehsan Ramezani ... compositor: Soho VFX
Jorge Razon ... visual effects artist: Soho VFX
Nolan Reese ... visual effects editor
Genesis Rivas ... visual effects artist: on screen credit (as Genesis Rivas V)
Manish Rohith ... compositor: Soho VFX
Linda Rose ... production and technical support: Soho VFX
Ruben Salazar ... compositor: Soho VFX (as Ruben I. Salazar)
Edwin Santiago ... compositor: Mammal Studios
Tharagai Sekar ... compositor: Soho VFX
Keith Sellers ... visual effects supervisor: Soho VFX
Rafael Silva ... compositor: Soho VFX
M. Todd Smith ... production and technical support: Soho VFX
Hwasup Song ... modeller: Soho VFX
Minjae Ken Song ... compositor: Soho VFX
Zhiying Song ... visual effects artist: Soho VFX
Daniel St-Amant ... matte painter: Soho VFX
Denis St-Pierre ... compositor: Soho VFX
Danielle Sukman ... production and technical support: Soho VFX
Siqi Tang ... compositor: Soho VFX
Dipak Tarpara ... compositor: Soho VFX
Mike Terrigno ... compositor: Soho VFX
Danny Testani ... animator: Soho VFX
Natalie Thorsley ... texture artist: Soho VFX
Erik Christopher Toth ... compositor: Mammal Studios (as Erik C. Toth)
Linda Tremblay ... compositor
Siddharthan Uk ... compositor: Soho VFX
Michele C. Vallillo ... visual effects executive producer: Mammal Studios
Kendrick Wallace ... visual effects producer
Elijah Watson ... visual effects coordinator: Mammal Studios
Josh White ... rigger: Soho VFX
Paul Wojdylo ... lighter: Soho VFX
Carmen Wong ... compositor: Mammal Studios
Sunny Wong ... compositor: Soho VFX
Alex J. Wood ... cg artist: Mammal Studios
Kun Hang Wu ... compositor: Mammal Studios
Kate Xagoraris ... visual effects artist: Soho VFX
Gezi Yao ... compositor: Soho VFX (as Gezi Evelyn Yao)
Mattaniah Yip ... compositor
Lee Zhu ... compositor: Soho VFX
Noah Sage Amrani ... pre-visualization artist: The Third Floor, Inc (uncredited)
Dario Barrera ... casting manager: The Third Floor Inc (uncredited)
Youcef Bessaa ... fx artist (uncredited)
Kevin Conlon ... digital compositor (uncredited)
Justin Cornish ... visual effects supervisor: Atomic Arts (uncredited)
Clwyd Edwards ... visual effects supervisor: Atomic Arts (uncredited)
David Entin ... visual effects coordinator: Columbia Pictures (uncredited)
Joan Fang ... visual effects marketing coordinator (uncredited)
Mark Fletcher ... screen graphics designer - uncredited (uncredited)
Bill Gilman ... in-house compositor (uncredited)
Mitch Gonzalez ... visualization supervisor: The Third Floor, Inc (uncredited)
Mia Mallory Green ... assistant data wrangler (uncredited)
Rick Harris ... digital artist: 3d scanning - Clear Angle Studios (uncredited)
Daniel Hazeltine ... visual effects artist: Clear Angle Studios (uncredited)
Neha Hooda ... visual effects executive producer: finishing (uncredited)
Ian Kelly ... production manager (uncredited)
Matthew Koehler ... bidding producer: The Third Floor, Inc (uncredited)
Brian LaBrec ... 3d scanning technician: Clear Angle Studios (uncredited)
Brooke Lyndon-Stanford ... visual effects supervisor: Atomic Arts (uncredited)
Allan Magled ... visual effects supervisor (uncredited)
Tarun Malla ... paint (uncredited)
Arnon Manor ... visual effects production executive (uncredited)
Jeremy Munro ... visualization artist: The Third Floor, Inc (uncredited)
Hyeonyi O'Brien ... visualization artist: The Third Floor, Inc (uncredited)
Michael Parks ... visualization artists: The Third Floor, Inc (uncredited)
Stewart Probert ... production manager: Clear Angle Studios (uncredited)
Charles G. Roberts ... compositor (uncredited)
Ryan D. Romero ... digital artist: IMAX Version (uncredited)
Sarika Salian ... lead compositor (uncredited)
Dane Allan Smith ... executive producer: The Third Floor, Inc (uncredited)
Steven Tom ... visualization artist: The Third Floor, Inc (uncredited)
Joseph Towe ... digital artist (uncredited)
Emily Unruh ... visualization line producer: The Third Floor, Inc (uncredited)
Tyler Unzicker ... 3d scanning technician: Clear Angle Studios (uncredited)
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning (uncredited)
Robert Wiese ... visualization artist: The Third Floor, Inc (uncredited)
Vijay Kumar Yadav ... paint (uncredited)
Hoyt Yeatman ... On Set VFX Supervisor (uncredited)
Sophia Yu ... visualization artist: The Third Floor, Inc (uncredited)

Stunts 

Don Abbatiello ... stunts
Andres Alberto ... stunts: Mexico Unit
Kortel Autrey ... stunts
Brent Bernhard ... stunts
Chick Bernhard ... stunts
Rosie Bernhard ... stunts
Felix Betancourt ... stunts
Troy Brenna ... stunts
Todd Bryant ... stunts
Kial Butler ... stunts
Fernando Campos ... stunts
Walter Reshad Coley ... stunts
Dave Cutler ... stunts (as Dave Culter)
DaWayne Davis ... stunts: second unit - Atlanta
Mike Day ... stunts
Andrew Emilio DeCesare ... stunts (as Andrew DeCesare)
Jared DePasquale ... stunts: second unit - Atlanta
Alex Edlin ... stunts: second unit - Atlanta
Luis Fernandez ... stunts
Thomas Forbes-Johnson ... stunts
Alice Ford ... stunts (as Alice L. Ford)
Denise Gallo ... stunts: second unit - Atlanta
Andy Gill ... stunt coordinator: second unit - Atlanta
Jack Gill ... stunt coordinator: second unit - Atlanta
Mike Gunther ... stunt coordinator
Jason Elwood Hanna ... stunts (as Jason Hanna)
Casey Hendershot ... stunts
Zac Henry ... stunts: second unit - Atlanta (as Zachary Henry)
Clifton Heyward ... stunts
Jermaine Holt ... stunts (as JT Holt)
David Hugghins ... stunts: second unit - Atlanta
Michael Hugghins ... stunts: second unit - Atlanta
Victor Hugo Ramirez ... stunts: Mexico Unit (as Victor Hugo)
C.C. Ice ... stunts (as CC Ice)
Michael B. Johnson ... stunts (as Mike Johnson)
Jacob Kabel ... stunts
Guru Khalsa ... stunts
Theo Kypri ... stunts
Daniel Leavitt ... stunts: second unit - Atlanta (as Daniel Evans Leavitt)
Sli Lewis ... stunt double: Mr. Lawrence
Victor Lopez ... stunts
Dave Macomber ... stunts (as Dave McComber)
Richard Marrero ... stunts
Brad Martin ... stunts: second unit - Atlanta
Francisco Martinez ... stunts: Mexico Unit
Dan Mast ... stunts
Antony Matos ... stunts
Taylor McDonald ... stunts: second unit - Atlanta
Patrick Millin ... stunts
Anthony Molinari ... stunts
Duncan More ... e bike technician
Gerardo Moreno ... stunt coordinator: Mexico Unit
Raquel Muñoz Cabo ... stunts: Mexico Unit (as Raquel Munoz)
Dustin Nelson ... E bike operator: Miami Unit
Gabriel Nunez ... stunts
Bill Orsini ... stunts: second unit - Atlanta
Travis Parker ... stunt double: Mr. Smith
Matt Philliben ... stunts
Dave Phillips ... stunts (as David Phillips)
Freddie Poole ... stunts
Taraja Ramsess ... stunts
Rex Reddick ... stunts
Stan Lee Rice ... stunts: second unit - Atlanta
Bridgett Riley ... stunts (as Brigett Riley)
David 'Flip' Rodriguez ... stunts (as David Rodriguez)
John Santiago ... stunts: second unit - Atlanta
Alexander Schoenauer ... stunts
Brandon Selts ... stunts: second unit - Atlanta
Patrick Selts ... stunts: second unit - Atlanta
Paul E. Short ... stunts (as Paul Short)
Michael C. Smith ... stunts (as Mike Smith)
Matt Thompson ... stunts: second unit - Atlanta
Aaron Twite ... stunts
Oyvind Vataker ... stunts: second unit - Atlanta
David Wald ... stunt coordinator: second unit - Hidalgo, Atlanta
James C. Wallace ... stunts (as James Wallace II)
Webster Whinery ... stunts
Jessica Williams ... stunts: second unit - Atlanta
Joe Nin Williams ... stunts (as Joe Williams)
Kyle Woods ... stunt coordinator: second unit - Miami
David Alessi ... precision driver (uncredited)
Jay Amor ... stunts (uncredited)
Matthew R. Anderson ... stunts (uncredited)
Jennifer Badger ... stunts (uncredited)
Luis Benitez ... stunt boat driver (uncredited) / stunts (uncredited)
Bridgette Michelle Bentley ... stunts (uncredited)
Shawn Bernal ... stunts (uncredited)
Chris Brewster ... stunts (uncredited)
Ton'e Brown ... assistant stunt coordinator (uncredited)
Trent Brya ... stunt driver (uncredited)
Asia Bullock ... stunts (uncredited)
Troy Butler ... stunts (uncredited)
Laurence Chavez ... stunt rigger (uncredited)
Tye Claybrook Jr. ... precision driver (uncredited)
Ben Collins ... stunt driver (uncredited)
David Conk ... stunts (uncredited)
Dave Cutler ... stunts: motorcycle pursuit (uncredited)
Paul Dallenbach ... stunt driver (uncredited)
Keith Splinter Davis ... stunts (uncredited)
Greg Dela Riva ... utility stunts (uncredited)
Michael Dengel ... stunt driver (uncredited)
Diego F. Diaz ... precision driver (uncredited)
Josh Diogo ... stunts (uncredited)
John Dixon ... stunts (uncredited)
Joe Dryden ... stunts (uncredited)
Adam C. Edwards ... motorcycle stunts (uncredited) / stunt double (uncredited)
Jazzy Ellis ... stunts (uncredited)
Charlie Estepp ... stunt driver (uncredited)
Troy Faruk ... stunts (uncredited)
Ferdinand Fischer ... warpcam operator (uncredited)
Mark Fisher ... stunts (uncredited)
Anthony Gaita ... precision driver (uncredited)
John Galindez ... stunt driver (uncredited)
Jacob Garcia ... stunts (uncredited)
Katie Gill ... stunts (uncredited)
Kelly Gill ... stunts (uncredited)
David M. Graves ... stunts (uncredited)
Dean Grimes ... stunts (uncredited)
Chase Grohoske ... stunts (uncredited)
Chad Guerrero ... stunt double: Jacob Scipio - additional photography (uncredited)
Darryl W. Handy ... precision driver (uncredited)
Bobby Hernandez ... stunts (uncredited)
Lance Herota ... stunts (uncredited)
Jeffrey Hersh ... stunt driver (uncredited)
Logan Holladay ... stunt driver (uncredited)
Crystal Hooks ... Wheelie Boys (uncredited)
Jenny Jerman ... precision driver (uncredited)
Cal Johnson ... stunt driver (uncredited)
Steve Kelso ... stunt driver (uncredited)
Gary Kingsman ... stunts (uncredited)
Martin Klebba ... stunts (uncredited)
Ralf Koch ... stunt rigger (uncredited)
Joshua Lamboy ... stunts (uncredited)
Nito Larioza ... stunts (uncredited)
Marcus LaRon ... precision driver (uncredited)
Thomas J. Larsen ... assistant stunt coordinator: additional photography (uncredited)
David W. LeBlanc ... precision driver (uncredited)
Colby Lemmo ... stunt double: Kate Del Castillo, additional photography (uncredited)
Jorge Longoria ... stunts (uncredited)
Jared Losano ... stunt double: Jacob Scipio (uncredited)
Philippe Losson ... stunts (uncredited)
Jalil Jay Lynch ... stunt driver (uncredited)
Hans Marrero ... stunts (uncredited)
Richard Marrero ... stunt driving double: will smith (uncredited)
Eric Mbanda ... stunts (uncredited)
Tim McAdams ... stunt double: Martin Lawrence (uncredited)
Polly Mitchell Giles ... precision driver (uncredited)
Dave Moro ... precision driver (uncredited)
William Morts ... stunt rigger (uncredited)
David Mueller ... utility stunts (uncredited)
Yadi Nieves ... stunts (uncredited)
Daniel Norris ... stunt double: Alexander Ludwig (uncredited)
Tommy O'Brien ... precision driver (uncredited)
Allan Padelford ... stunt driver (uncredited)
Jay Pearson ... stunt driver (uncredited)
Nikolas Pelekai ... stunts (uncredited)
Charlie Picerni ... stunt driver (uncredited)
Spiro Razatos ... stunt coordinator (uncredited)
Flaco Reyes ... stunts (uncredited)
Bayland Rippenkroeger ... stunts (uncredited)
Gabriel 'G-Rod' Rodriguez ... stunt performer (uncredited)
Joshua Romeo ... stunts (uncredited)
Blanca Rosa Rosario ... stunt performer: Inmate (uncredited)
Corrina Roshea ... stunt double: Paola Nunez (uncredited)
Spencer Sano ... stunts (uncredited)
Courtney Schwartz ... stunt double: Paola Nunez (uncredited)
Robert Shavers ... stunts (uncredited)
Brandon M. Shaw ... additional photography stunt double: Martin Lawrence (uncredited)
Tyler J Tiffany ... stunts (uncredited)
Melanie Tolbert ... precision driver (uncredited)
Dave Tommasi ... stunt driver (uncredited)
Jason A. Triplett ... stunts (uncredited)
Webster P. Whinery Jr. ... stunts (uncredited)
Joe Nin Williams ... stunt double: Jacob Scipio (uncredited)
Nancy Young ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Andrea Acs ... reshoot dit (as Andrea Kiefer)
Matt Alexander ... grip (as Matthew Alexander)
Jenn Allen ... still photographer
Nick Anderson ... rigging grip
Everett Ball ... rigging grip
Tom Barrett ... best boy grip: second unit - Hidalgo
Hans Bjerno ... aerial director of photography: second unit - Atlanta
Mike Black ... grip
Kenneth Bolton ... dolly grip
Matthew Bowling ... electrician
Coy Breaux ... lighting technician
Jeffrey Steven Brink ... drone camera operator: second unit - Atlanta (as Jeff Brink)
Baylee Camp ... rigging electrician
Clint Camp ... rigging electrician
Tony Carmean ... drone producer
Natalie Carr ... digital imaging technician: second unit, Hidalgo
Joaquin Cervera ... first assistant camera: "c" camera - Mexico Unit
Peter Chrimes ... key grip: second unit - Atlanta
Josh Cleland ... second assistant camera: "b" camera, second unit - Atlanta (as Joshua Cleland)
Mike Collins ... lighting technician
Justin Cooley ... second assistant camera: "a" camera, second unit - Atlanta
James 'Spud' Danicic ... edge head technician: second unit - Atlanta (as James Dadacic)
Greg Davis ... rigging gaffer: second unit - Atlanta
Chris Dawson ... second assistant camera: "c" camera: second unit - Hidalgo
David Deever ... video assist operator
Daniel Demergian ... rigging chief lighting technician: Miami Unit (as Dan Demirgian)
Austin English ... second assistant camera: "c" camera
Javier Enríquez ... chief lighting technician: Mexico Unit (as Javier Enriguez)
Jonathan Escobar ... rigging electric foreman: second unit - Atlanta
Eddie Evans ... key grip: second unit - Hidalgo
Greg Faysash ... camera operator: "d" camera
Eduardo Flores ... "c" camera operator: Mexico Unit
Mike Flores ... dolly grip: second unit - Atlanta
Donny Fowler ... rigging assistant chief lighting technician
Yuriy Fuks ... head technician: second unit - Miami
Samantha Gardella ... digital utility: second unit
William Gentry ... rigging electrician
Mike Gipson ... best boy electric: second unit - Atlanta
Matthew Gorbachov ... video assist operator: second unit - Miami (as Matt Gorbachov)
Max Gordon ... lighting technician: additional photography
Brooks P. Guyer ... aerial director of photography: "b" camera: second unit - Miami Unit (as Brooks Guyer)
Zsolt P. Haraszti ... second assistant camera: "c" camera, second unit - Atlanta (as Zsolt Haraszti)
Jordan Harriman ... digital imaging technician: second unit, Atlanta
Davion Harris ... rigging electrician
Matthew Haskins ... second assistant camera: "a" camera
Peter Hawkins ... "c" camera operator: second unit - Atlanta
Matt Heath ... first assistant camera: "c" camera
Alexander Hooper ... second assistant camera: "b" camera: second unit - Hidalgo
Mike Howell ... techno crane operator
Darryl Humber ... A camera dolly grip
Edgar Hurtado ... "d" camera operator: Mexico Unit
Gabe Jamison ... rf technician: second unit - Atlanta
McKay Johnson ... digital imaging technician: additional photography
Malcom Jolley ... dolly grip: second unit - Miami Unit
Tom Jordan ... first assistant camera: "c" camera, second unit - Hidalgo
Kendell Joseph ... dolly grip: second unit - Hidalgo
Zach Junqera ... second assistant camera: "b" camera (as Zach Junquera)
Nicholas Kay ... digital imaging technician (as Nick Kay)
Jamie Klein ... key rigging grip: Miami Unit
Thomas Lappin ... "b" camera operator (as Tom Lappin)
Eric Laudadio ... "a" camera operator: second unit - Miami Unit
Lane Leagans ... rigging grip foreman
Marvin Lee ... second assistant camera: "c" camera - Miami Unit
Bruce Leefook ... lighting technician
Kyle Leonard ... bts cinematographer
Adam Lighterman ... digital utility: second unit, Miami
Patrick Loungway ... director of photography: second unit, Hidalgo
Matthew Love ... digital imaging technician: second unit, Miami (as Matt Love)
Chris Lumpkin ... key rigging grip
Greg Luntzel ... first assistant camera: "a" camera, second unit - Atlanta
Justin Marx ... drone operator: Miami Unit
Nick Masters ... rf technician: second unit - Atlanta
Matthew C. McCarthy ... best boy rigging grip (as Matt McCarthy)
Christopher TJ McGuire ... "a" camera operator/steadicam operator
Maurice K. McGuire ... "b" camera operator: second unit - Atlanta (as Maurice McGuire)
T. Michael McLean ... first assistant camera: "c" camera - Miami Unit (as Mike McLean)
Adam Meadows ... video assist operator: second unit - Atlanta
Igor Meglic ... director of photography: second unit - Atlanta
Sergio Mercado ... second assistant camera: "c" camera - Mexico Unit
Sean Hunter Moe ... first assistant camera: "b" camera (as Sean Moe)
Michael Moeller ... key grip: second unit - Miami Unit
Paco Moises ... chief lighting technician & rigging assistant: Miami Unit (as Francisco Moises)
Thabo Mokgotho ... rigging grip (as Thabo Mokogotho)
Darin Necessary ... first assistant camera: "c" camera, second unit - Atlanta
Fred Newberry ... rigging electrician
Fred North ... aerial coordinator: second unit - Atlanta
Louie Northern ... drone pilot: second unit - Atlanta (as Louis Northern)
Patrick B. O'Brien ... additional photography
Jaim O'Neil ... gaffer: additional photography
Natalia Ochoa ... second assistant camera: "d" camera - Mexico Unit (as Nathalia Ochoa)
David Oliveros ... lighting technician
Erik James Olson ... second assistant camera: "c" camera: second unit - Hidalgo (as Erik Olsen)
Kyle Padelford ... edge arm crane operator: second unit - Atlanta
Danny Pangburn ... rigging grip
Onofrio Nino Pansini ... "a" camera operator: second unit - Atlanta (as Nino Pansini)
Joseph Parker ... grip
Carlos Perozo ... best boy rigging grip: Miami Unit
Conrad Perry ... video playback
Jim Pescrille ... chief lighting technician: Miami Unit
Daniel Peña ... first assistant camera: "d" camera: Mexico Unit (as Daniel Pena)
Rick Pilcher ... assistant chief lighting technician: Miami Unit
Asa Pippin ... rigging grip
Melissa Porter ... digital loader
Mario Quintal ... rigging electrician
C. Alan Rawlins ... key grip (as Alan Rawlins)
Levi Reynolds ... rigging electrician
Nathan Rigaud ... b camera dolly grip: additional photography unit / mount fabricator: 2nd unit
Jesse Roth ... Camera Operator: Additional Camera / camera operator: "d" camera, second unit - Miami
Ben Rothstein ... still photographer
Robert Alan Rubin ... crane operator: second unit - Miami
Andy Ryan ... chief lighting technician
Reynaldo Ali Sable ... lighting technician: second unit
Robert M. Sagaser ... first assistant camera: "b" camera: second unit - Atlanta (as Rob Sagaser)
Miguel Angel Sanchez ... key grip: Mexico Unit
Paul Sanford ... grip
Paul Santoni ... first asistant camera: "b" camera, second unit, Miami Unit
Riko Schatke ... best boy grip
Eric Schoener ... rigging electrician
Jeff Scholl ... drone pilot: Miami Unit (as Jeffrey Scholl)
Gary Schwab ... dolly grip: second unit - Miami Unit
Fred Schwartz ... best boy electric: second unit - Miami Unit
David A. Seekins ... first assistant camera: "a" camera, second unit - Hidalgo (as David Seekins)
James Sharpe ... rigging grip
Matt Shearer ... rigging grip foreman
Ben Skorstad ... aerial pilot: second unit - Atlanta
John Skotchdopole ... "b" camera operator: second unit - Miami Unit
Thomas Smaling ... key grip: second unit - Miami Unit (as Tom Smaling)
Stewart Smith ... "c" camera operator
Don Steinberg ... first assistant camera: "a" camera (as Donny Steinberg)
Roxanne Stephens ... second assistant "a" camera: second unit - Hidalgo
Jeff Sterner ... best boy grip: second unit - Atlanta
Scott Stuart ... rigging grip gang boss (as Scotty Stuart)
Mical Swett ... fixtures best boy
Kraig Swisher ... drone first assistant camera: second unit - Atlanta
Daniel Talley ... rigging electric gang boss
Noah Thomson ... second assistant camera: "b" camera: second unit - Miami Unit
Gilberto 'Gil' Torres ... rigging grip
Mike Tyson ... rigging chief lighting technician
Tom Waijers ... dolly grip: second unit - Hidalgo
Jimmy Ward ... first assistant camera: "b" camera, second unit - Hidalgo
Ben Warren ... rigging grip
Joel C. Warren ... fixtures foreman (as Joel Warren)
V. Ryan Watkins ... grip (as Vincent Watkins)
Jerry Wheat ... assistant chief lighting technician
Rick Whitfield ... video playback supervisor
David Winner ... best boy grip: second unit - Miami Unit
Jason Augustin ... additional set lighting technician (uncredited)
Steven Blizzard ... drone pilot (uncredited)
Austin Blythe ... second assistant camera: additional photography (uncredited)
Jonathan Bowens ... lighting technician: Miami Unit (uncredited) / rigging electrician: Miami Unit (uncredited)
Omar Browne ... lighting technician (uncredited)
Alex Buhlig ... digital camera utility: second unit (uncredited)
Graham Byrnes ... grip second unit (uncredited)
Dwight O. Campbell ... first assistant camera (uncredited)
Tony Capote ... drone technician: Miami Unit (uncredited)
Alex Carr ... camera array engineer (uncredited)
Marc Casey ... underwater camera technician (uncredited)
Carlos Castrillon ... fixtures technician (uncredited)
Anthony Collins ... lighting technician: Miami Unit (uncredited)
Dwayne Coote ... lighting technician: Miami Unit (uncredited)
Bobby Costello ... crane tech (uncredited)
Darren Council ... video assist: additional photography (uncredited)
Justin Cowart ... fixtures technician (uncredited)
Chelsea Craig ... second assistant camera: "c" camera, second unit (uncredited)
Kelly A. Croke ... lighting technician (uncredited)
Lauren Elizabeth Cummings ... loader: second unit (uncredited)
Eric Cunningham ... best boy rigging electric: additional photography (uncredited)
Gabriel De La Parra ... drone camera operator (uncredited)
Kyler Dennis ... second camera assistant: "f" camera, second unit (uncredited)
Eric DeWolf ... best boy grip: additional photography (uncredited)
Justin Dombrowski ... phantom tech (uncredited)
Vighnesh Dongre ... aerial cinematography (uncredited)
Spencer Drake ... camera production assistant (uncredited)
Fred Duffer ... 24 frame playback operator (uncredited)
Kevin Eagleson ... gaffer: Insert Unit (uncredited) / lighting technician (uncredited)
Enrique Fernandez-Bravo ... digital utility: additional (uncredited)
Raul Flores ... lighting technician (uncredited)
Greg Frank ... drone camera assistant: Miami Unit (uncredited)
Jennifer Galipault ... assistant camera: Miami Unit (uncredited)
Josh Gallagher ... rigging electric: Miami Unit (uncredited)
John Garrett ... camera operator: additional photography (uncredited)
Jordan Gehrig ... grip: second unit (uncredited)
Kevin Gentry ... grip second unit (uncredited)
Dan Godar ... aerial camera operator (uncredited)
Carlos Gomez ... rigging grip: Miami Unit (uncredited)
John Gorman ... fixtures electrician (uncredited)
Mike Grace ... best boy electric: additional photography (uncredited)
Peter Graf ... aerial camera system technician (uncredited)
Daniel Guadalupe ... first assistant camera: "c" camera (uncredited)
Anthony Gumbs ... best boy rigging electric: Miami Unit (uncredited)
Kevin Guzman ... lighting technician: Miami Unit (uncredited) / rigging electric: Miami Unit (uncredited)
Don Hamzik ... video assist: Miami Unit (uncredited)
Josh Hancher ... assistant camera: second unit (uncredited)
Ian Hernand ... digital utility: second unit (uncredited)
Chris Hill ... genny operator: Miami Unit (uncredited)
John C. Hoffler Jr. ... second assistant camera: additional (uncredited)
Lauren Holzman ... drone visual observer: Miami Unit (uncredited)
Blake H. Hughes ... fixtures lighting technician (uncredited)
Ronald H. Hynson ... rigging electric forman (uncredited)
Daniel Irons ... second assistant camera: additional photography (uncredited)
Nic Jones ... lighting console programmer (uncredited)
Hiro Kakuhari ... lead mount tech: second unit (uncredited)
Kyle Bono Kaplan ... still photographer (uncredited)
Matthew J. Klann ... lighting console programmer (uncredited)
Michael Klann ... dimmerboard operator (uncredited)
Abbie Knights ... lighting technician (uncredited)
Matt Landry ... grip: Miami Unit (uncredited)
Bruce Leefook ... gaffer: additional photography (uncredited)
Richie Lopez ... lighting technician: Miami Unit (uncredited) / rigging electric: Miami Unit (uncredited)
Colin Lutke ... lighting technician: second unit (uncredited)
Matt Matches ... digital utility (uncredited)
Griffin McCann ... second assistant camera array: second unit (uncredited)
Luis Mendez ... rigging electric: Miami Unit (uncredited)
Santiago Mendez ... lighting technician: Miami Unit (uncredited)
Chris Montgomery ... rigging electric: Miami Unit (uncredited)
Scott Montgomery ... drone tech (uncredited)
Jon Morales ... rigging (uncredited)
Kai Morbey ... electrician: Miami Unit (uncredited)
Duncan More ... edge head technician (uncredited)
Rohan Mugullu ... aerial cinematography (uncredited)
Sushil Mugullu ... aerial cinematographer (uncredited)
Pat O'Mara ... second unit (uncredited)
Paul Olsen ... lighting technician: Miami Unit (uncredited)
Nikhil Paniz ... camera operator (uncredited)
Jorge Parra ... grip: Miami Unit (uncredited)
Brad Peterman ... first assistant camera: "a" camera, additional photography (uncredited)
Josh Rivenbark ... supertechno crane technician (uncredited)
Franco Rosa ... rigging electrician (uncredited)
Ricky Ruiz ... rigging electric (uncredited)
Kenneth Dior Sands ... electrician: second unit (uncredited)
Salim O. Sangary II ... lighting technician: Miami Unit (uncredited) / rigging electric: Miami Unit (uncredited)
Ted Sapp ... key grip: additional photography (uncredited)
Brian Serna ... rigging electric: Miami Unit (uncredited)
Matt Shearer ... second unit rigging key grip (uncredited)
John Sider Jr. ... grip: Miami Unit (uncredited)
Spencer Siebe ... rigging electric (uncredited)
Osvaldo Silvera Jr. ... steadicam operator: day player (uncredited)
Carla Sosa ... second assistant camera: "c" camera, second unit - Miami Unit (uncredited)
Hank Starling ... grip: Miami Unit (uncredited)
Chris Tarantino ... rigging grip: Miami Unit (uncredited)
Tony Thompson ... drone pilot (uncredited)
Manning Tillman ... first assistant camera (uncredited)
Jeff Togno ... rigging electric: Miami Unit (uncredited)
Eduardo Flores Torres ... camera operator (uncredited)
Harold Trenhs ... rigging dimmer board operator: Miami Unit (uncredited)
Andres Uribe ... additional second assistant camera: second unit - Miami Unit (uncredited)
Gerald Vogt ... grip: second unit (uncredited)
Steven Waller ... splinter unit (uncredited)
Joshua Robert Warren ... generator operator: base camp (uncredited)
Billy Wells ... second assistant camera: "d" camera, second unit - Miami Unit (uncredited)
Gavin Winnett ... camera production assistant: Miami Unit (uncredited)
Chase Yarbrough ... additional electrician: second unit (uncredited)

Animation Department 

Christopher Fellers ... previs

Casting Department 

Alejandro Gutierrez Borda ... casting associate: Colombia
Ressie Burtley ... casting extras
Rebecca Carfagna ... casting associate: Atlanta
Jamie Lynn Catrett ... casting extras
Ashley Lambert ... adr voice casting
Meagan Lewis ... casting: Atlanta
Patty Rhinehart ... casting associate (as Patricia Rhinehart)
Carlos Rojas ... extras casting: Miami Unit
LaShawnna Stanley ... extras casting: Miami Unit
Julio Toledo ... casting extras: Mexico Unit
Gina Helena ... casting assistant (uncredited)
Karrie Martin ... casting assistant (uncredited)
Juan Pablo Rincon ... casting (uncredited)
Patrick Rokn ... extras casting assistant (uncredited)
Ricky Virtuoso ... talent booker (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Terry Anderson ... assistant costume designer
Ellen Cerrito ... costumer: second unit - Miami Unit
Craig Anthony Cook ... costumer: Mr. Smith
Troy David ... costume ager/dyer
Dustin Fletcher ... costumer
Edward T. Hanley ... costume supervisor: second unit - Atlanta (as Ed Hanley)
Kayti Haugh ... assistant costume designer
Annie Jewell ... key costumer
Jess L. Johnson ... key costumer (as Jess Johnson)
Jordan Johnson ... costumer
Taylor Kannett ... costumer
Mila Kastari ... costumer: Miami Unit
Tessa Kicklighter ... costumer
Les Morgan ... key costumer
Mónica Neumaier ... key costumer: Mexico Unit (as Monica Newmaier)
Reno Reeves ... costumer: Miami Unit (as Reno Ryan Reeves)
Sue Salzano ... costumer: second unit - Miami Unit
James Spensley ... key costumer: second unit - Atlanta
Reese Spensley ... key costumer: 2nd unit
Addy Steigerwalt ... costumer: second unit - Atlanta
Fatima Stripling ... costumer: Mr. Lawrence
Michelle Toledo ... costumer: Miami Unit (as Michelle Toledo Sanchez)
Shayla Torres ... costume buyer
Crystal Valencia ... costume assistant
Dylan Villalobos ... costumer
Emae Villalobos ... costume supervisor: Miami Unit
Veronica Volpi ... costumer
Shaleata Winkfield ... costumer (as Shaleata Winkfeild)
Korii Young ... costumer: second unit - Atlanta
Craig Anthony ... key personal costumer: Will Smith (uncredited)
Zina Arthur ... head tailor (uncredited)
Caroline Atherholt-Brown ... key costumer (uncredited)
Stacy Beverly ... assistant costume designer: Additional Photography (uncredited)
Alanna Bryant ... costumer (uncredited)
Victoria Cameron ... costume coordinator (uncredited)
Al Downing ... set costumer (uncredited)
Jen Eden ... costume coordinator (uncredited)
Erinique Ellison ... costume buyer (uncredited)
Mila Gonzalez ... set costumer: Miami Unit (uncredited)
Emily Good ... costume assistant (uncredited)
Jae Hitch ... set costumer (uncredited)
Rafielle Kirkland ... costumer: additional (uncredited)
Rachel Soriano ... costume assistant (uncredited)
Yana Syrkin ... costume supervisor (uncredited)
Johnna Thomas ... costume department supervisor (uncredited)

Editorial Department 

Joe Binford Jr. ... assistant editor (as Joe Binford)
Paul Carlin ... finishing editor
Julian Carvalho ... post-production assistant
Laura Holeman ... digital intermediate producer
Andy Jurgensen ... first assistant editor (as Andy Jurgen)
David Kern ... editor: second unit - Atlanta
Adam Kimmerlin ... assistant editor
Dawn Michelle King ... first assistant editor
Adam Nazarenko ... digital intermediate colorist
Emily Nudell ... post-production assistant
Alan Osinoff ... apprentice editor
Peter Pav ... first assistant editor
Christopher Rucinski ... assistant editor
Scott Salamon ... dailies producer
Stefan Sonnenfeld ... senior colorist
Jessica T. Stone ... digital intermediate producer (as Jessica Stone)
Nicholas Winkelmann ... colorist: dailies
Raymond Calderon ... dailies operator (uncredited)
Chase Commins ... dailies operator (uncredited)
Valance Eisleben ... trailer color assistant (uncredited)
Erwin Fraterman ... additional editor (uncredited)
Hunter Furnish ... dailies engineer (uncredited)
Jitte Hoekstra ... editor: tv spot (uncredited)
Christopher McDonald ... dailies technician: additional photography (uncredited)
Blair Miller ... additional editor (uncredited)
Antonello Parlato ... tv spot finisher/assistant editor: Wild Card (uncredited)
Tedd Pfeifer ... dailies operator (uncredited)
Jon-Michael Rose ... dailies operator (uncredited)
Bryan Smaller ... additional color (uncredited)
Dylan Suchesk ... dailies operator (uncredited)
Douglas Yablun ... assistant colorist (uncredited)

Location Management 

Sam Baloff ... assistant location manager: second unit - Miami
Jimmie Bullis ... key assistant location manager
Johnny Chen ... key assistant location manager
Alex Lee Corbit ... assistant location manager (as Alex Corbit)
Aubrey DeVaney ... key assistant location manager
Josh Dillard ... key assistant location manager
Jamil J. Gonzalez ... key assistant location manager
Moises Gutierrez ... assistant location manager: Mexico Unit
Aida Hinshaw ... assistant location manager
Caleb Hinshaw ... location manager: second unit - Atlanta
Kyle Hinshaw ... location manager
Paul Kobetz ... assistant location manager
Liliana Kondracki ... assistant location manager: second unit - Miami
William Maursky ... location scout
Ricky Mendez ... location production assistant: Miami Unit
Barbara Mendoza ... location assistant
Nick Morris ... assistant location manager: second unit - Atlanta
Aaron D. Newton ... key assistant location manager: second unit - Atlanta (as Aaron Newton)
Juan Pablo Noval ... location manager: Mexico Unit
Jose Ricardo Paez ... assistant location manager: Miami Unit (as Jose Paez)
Erin Thornton ... key assistant location manager
Beverly Visitacion ... assistant location manager: second unit - Miami
Sandra Woodward ... assistant location manager: second unit - Miami
Chelsey Arnold ... location assistant (uncredited)
Christopher M. Banks ... location assistant (uncredited)
Nick DaLonzo ... location assistant (uncredited)
Carri Gibbs ... location scout (uncredited)
Jamil J. Gonzalez ... assistant location manager: Miami Unit (uncredited)
Brandon Gorrell ... location assistant (uncredited)
Julio C. Hernández ... location assistant: Mexico Unit (uncredited)
Michael Jarvis ... location manager: Miami Unit (uncredited)
Janice Polley ... supervising location manager: Miami Unit (uncredited)
Ricky Tyree ... location assistant (uncredited)
Oscar Vaca ... location assistant: additional photography - Miami Unit (uncredited)

Music Department 

Max Aruj ... additional music
Nicholas J. Cazares ... music preparation
Vincent Cirilli ... pro tools operator
Steve Davis ... additional music (as Steven Davis)
DJ Khaled ... executive music producer (as Khaled [DJ Khaled] Khaled)
Sheila E. ... musician: drums
Sven Faulconer ... additional music
Nicholas Fitzgerald ... music editor
Nick Glennie-Smith ... conductor
Alfie Godfrey ... Technical Assistant
Armen Ksajikian ... musician: cello
Jason La Rocca ... score mixer (as Jason LaRocca)
Queenie Li ... music production services
Jeff MacDonald ... composer: music
Aaron Meyer ... music preparation
Jamal Moore ... Singer
Papamitrou ... composer: music producer (as Nick Papz)
Jasper Randall ... choir contractor
Peter Rotter ... orchestra contractor
Shane Rutherfoord-Jones ... orchestrator
Scott Michael Smith ... score recorded by (as Scott Smith)
Steffen Thum ... additional music
Larry James Walker II ... singer: choir
Booker White ... music preparation
Alessandro Apolloni ... assistant orchestrator (uncredited)
Aldo Arechar ... additional engineering (uncredited)
Spring Aspers ... music supervisor (uncredited)
Andrew Balogh ... musician (uncredited)
Joseph S. DeBeasi ... music editor (uncredited)
Vincenzo di Francesco ... assistant orchestrator (uncredited)
George Doering ... musician (uncredited)
Michael Elderkin ... assistant orchestrator (uncredited)
John Fluker ... choir (uncredited)
Opie Gruves ... music re-mixing coordinator (uncredited)
Steven Kofsky ... music production services (uncredited)
Erich Lee ... composer trailer music (uncredited)
Mark Mancina ... original theme (uncredited)
Karl Vincent ... musician (uncredited)

Script and Continuity Department 

Alicia Accardo ... script supervisor: second unit - Atlanta
Janine Gosselin ... script supervisor: second unit - Hidalgo
Emily Pendas ... script supervisor: second unit - Miami Unit
Dug Rotstein ... script supervisor
Aimee Bell ... script supervisor: second unit (uncredited)

Transportation Department 

Nicholas Balibucci ... picture car captain (as Nick Balibucci)
Bobby Brubaker ... transportation captain
Larry Crenshaw ... transportation captain: Miami Unit
Kevin Dean ... driver
Mark Dometrovich ... transportation coordinator
Lance Elam ... transportation captain
Uriel Grajeda ... picture car coordinator: Mexico Unit
Dennis Hallman ... transpo captain/atl. reshoots
Omar Isaacs ... transportation
Frank Oliva ... shorty 40 driver
Raul Garcia Polvoron ... transportation captain: Mexico Unit
Cindi Randall ... transportation captain: second unit - Atlanta
Simon Rebis ... transportation captain
Casey Richter ... picture car coordinator
Juan Rodriguez ... transportation coordinator: second unit - Miami
Mario 'Pikachu' Rojas ... transportation coordinator: Mexico Unit (as Mario Rojas)
Gus Sardina ... transportation captain: second unit - Miami (as Gustavo Sardina)
Tim Sisson ... picture car captain
Danny Taylor ... transportation co-captain: second unit - Miami
Melvin A. Turner ... transportation co-captain: Miami Unit (as Melvin Turner)
Ryan Allen ... driver (uncredited)
Don Baer ... driver wardrobe: second unit (uncredited)
Brian Bailey ... production driver (uncredited)
Katherine M. Brooks ... transportation dot: second unit (uncredited)
Roxie Caswell ... second unit driver (uncredited)
K.C. Colebrooke ... cast driver (uncredited)
Chantal Coote ... Transportation Dispatcher: Miami 1st & 2nd Unit (uncredited)
Phillip Daniels ... driver: second Unit (uncredited)
David J. Duran ... edge transport driver (uncredited)
Jesse Ehman ... transportation dispatcher (uncredited)
Brian Gregory ... driver: Mr. Bruckheimer (uncredited)
Brian Kay ... driver (uncredited)
Chad Kinsey ... driver: reshoots (uncredited)
Glenn McMurray ... driver (uncredited)
Monika Rubio-Franco ... transportation coordinator assistant (uncredited)
Bradford Turner ... driver (uncredited)
Thomas Van Schaick ... driver: reshoots (uncredited)
Morgan Vinson ... picture car dispatcher (uncredited)

Additional Crew 

Gerardo Arellano ... production accountant: Mexico Unit
Chelsey Arnold ... production assistant
Charlie Ayeni ... technical advisor: SWAT
Mauricio Ballesteros ... catering coordinator: Mexico Unit
Katie Balliew ... production assistant
Christopher Banks ... production assistant
Cristina Barros ... production assistant: Miami Unit
Ryan Beharry ... production assistant: Miami Unit
Sierra Bezdeka ... production assistant (as Sierra Bezoeka)
John Blanford ... production assistant: second unit - Atlanta
Benjamin Blankenship ... security: Mr. Smith (as Ben Blankenship)
Nena Bonn ... craft service: Miami Unit
Josh Brady ... payroll clerk: Miami Unit
John Campbell ... production executive: Jerry Bruckheimer Films
Chris Casiano ... police advisor
Alexandra Castellanos ... payroll clerk
Jeremy N. Caves ... payroll accountant: second unit - Atlanta (as Jeremy Caves)
Kristopher Chain-Harris ... production assistant (as Kris Chain-Harris)
Chris Chamberlain ... security: Mr. Lawrence
Nick Chambers ... production assistant (as Nicholas Chambers)
Emily Chancey ... production assistant: additional photography
Felix Chen ... payroll accountant: additional photography
Youssef Chreiba ... Miscellaneous Crew
Chris Chronopoulos ... security: Mr. Smith
Amanda Clements ... production assistant: second unit
Timothy Coggins ... payroll accountant
Wes'shante Coggins ... technical advisor: SWAT
Jack Collins ... production assistant
Lacie Collins ... assistant production coordinator
Marcus Cooley ... armorer
Robin Cousart ... first assistant accountant: Miami Unit
Connor Crank ... production assistant
Frederick Criswell ... production secretary: Miami Unit (as Fred Criswell)
Nick DaLonzo ... production assistant
Jorgen de Mey ... trainer
Dan Delage ... medic: second unit - Atlanta
Kat Delay ... assistant production coordinator: second unit - Atlanta
Danielle Demmerella ... assistant: Mr. Smith
Kenya Dillard ... travel coordinator
Sandra L. Dixon ... first assistant accountant (as Sandy Dixon)
Kenji Doughty ... production assistant: second unit - Atlanta
Spencer Drake ... production assistant
Alexis Eelman ... production assistant
Aaron Ferguson ... trainer: Mr. Smith
Cody Figueredo ... medic: second unit - Miami
Theresa Frankel ... assistant production coordinator: Miami Unit
Rafael Fuster ... production assistant: Miami Unit
John Galbreath ... medic
Shyris Gamble ... production assistant
Luciano Silighini Garagnani ... Distribution Consultant
Theodore R. Golden IV ... technical advisor: SWAT
Theodore R. Golden ... technical advisor: SWAT
Emily Good ... production assistant
Brandon Gorrell ... production assistant
Michelle Grass ... production assistant: second unit - Atlanta
Dillon Green ... second assistant accountant
Grayson Guldenschuh ... production assistant: second unit - Atlanta
Emily Gurley ... production assistant
Marina Guzman ... production assistant: Miami Unit
Cheri Hall ... production accountant
Jessie Harris ... production assistant: second unit - Atlanta
Nick Hayes ... production assistant: second unit - Atlanta
Brandon Henderson ... assistant: Mr. Smith
Molly Honea ... production assistant
Tim Howard ... Assistant Post Production Accountant
Jennifer Jackson ... production assistant: second unit - Atlanta
Reggie Jackson ... assistant: Mr. Lawrence
Keleigh Kaliher ... executive assistant: Mr. Bruckheimer
Nikki Kaufman ... craft service: Tony's Catering
James Kehrer ... production assistant: second unit - Miami
Elayne Keratsis ... production supervisor: Miami Unit (as E.K. Keratsis)
Sean Lampkin ... assistant: Mr. Lawrence
Andrew Lantz ... production assistant
Brian Lewis ... stand in: martin lawrence
Adam Lighterman ... production assistant: second unit - Miami
Dale Liner ... police consultant (as Lt. Dale Liner)
Stevie Logsdon ... assistant production coordinator / production secretary (as Stevie Kay Logsdon)
George V. Lopez ... production assistant: Miami Unit (as George Lopez)
Britney Lozano ... craft service: Tony's Catering
Carla O. Mancini ... second assistant accountant (as Carla Mancini)
Mackenzie Marlowe ... assistant: Mr. Belgrad
Milon Martin ... production assistant
Sophia Martinez ... production assistant: second unit - Miami
Jesse Mattson ... assistant to producers
Patrick McAfee ... second assistant accountant
Colleen McCarthy ... craft service: second unit, Miami
Diana P. Mejia ... second assistant accountant: second unit - Atlanta
Julie Miklos ... production assistant (as Julia Miklos)
Jack Montague ... add'l set pa
Josh Montes ... production assistant: second unit - Atlanta
Mari Diaz Montoya ... production assistant: reshoots
Franklin Murillo ... production assistant: second unit - Atlanta (as Frank Murillo)
Craig Murray ... technical advisor: SWAT
Elissa Anne Nelson ... production assistant: second unit - Miami (as Elissa Nelson)
Holly Nelson ... production assistant
Daniela Loza Neri ... assistant production coordinator: Mexico Unit
Katlyn Neylon ... payroll assistant: second unit - Atlanta
Melissa Norris ... production assistant: second unit - Atlanta
Frédéric North ... aerial coordinator (as Fred North)
Shannon O'Neill ... assistant: Mr. Waldman
Emerita Ocana ... production assistant: Miami Unit
Karina Orozco ... first assistant accountant: Mexico Unit
Mariah Krystyne Ospina ... production assistant: Miami Unit (as Mariah Ospina)
Maru Patetta ... assistant production coordinator: second unit - Miami
Vicki Pearlman ... second assistant accountant: Miami Unit
Tanner Pemelton ... production assistant
Geliani Perez ... Accounting Clerk: Miami Unit
Callie Powers ... 2nd unit 2nd 2nd assistant director: Miami
Liz Probst ... payroll accountant (as Elizabeth Probst)
Jared M. Reeder ... Alexander Ludwig stand-in
Frank Reina ... production assistant: second unit - Atlanta
Duvar Retherford ... production assistant
Jerry Reyes ... production assistant: Miami Unit
Angel Rivera ... production assistant: second unit - Atlanta
Fabiola Rodriguez ... production assistant: Miami Unit
Huxley Rodriguez ... production coordinator: second unit - atlanta & miami
Claribel Ross ... accounting clerk
Jarin Rossiter ... unit production accountant
Rachael M. Roth ... unit publicist (as Rachael Roth)
Scoty Sardinha ... assistant: Mr. Smith (as Scoty Sardinah)
Rhonda Scroggins ... Logistics Supervisor: Scroggins Aviation
Brandon Selts ... medic: second unit - Miami
Marcus Shamburger ... production assistant: Miami Unit
Shawn Shelpman ... production assistant
Mark Shultz ... production coordinator: Mexico Unit
Jason Simmonds ... production coordinator
Ben Skorstad ... aerial pilot
Kimberly Smith ... second assistant accountant
Tate Sonnack ... epk production manager
Madalin Stenzel ... production assistant (as Maddie Stenzel)
Allen E. Taylor ... production controller
Drew Taylor ... production assistant
Ty Taylor ... production assistant
Bowen Tibbetts ... assistant: Mr. Bruckheimer
Jason Tuner ... medic
Austin Turner ... set production assistant
Ricky Tyree ... production assistant
Iggy Uriarte ... production assistant: Miami Unit
Diego Vargara ... production assistant: second unit - Miami
Catherine Vidos ... production assistant
Charlie Vignola ... production executive: Jerry Bruckheimer Films
Simi Wein ... production coordinator: Miami Unit
Jill Weiss ... production secretary: Jerry Bruckheimer Films
Christian Weld ... production assistant: second unit - Miami
Brandy White ... production assistant
Nicole Williams ... assistant: Mr. Oman
Ursula Woodland ... assistant: Mr. Lawrence
Richard Woolbert ... assistant: Ms. Reid
Derick Xavier ... production assistant: second unit - Miami
Phil Yarbor ... production assistant: second unit - Atlanta
Francois Zambrano ... production assistant: second unit - Miami
Victoria L. Zellers ... production assistant (as Victoria Zellers)
Joshua Zunie ... assistant: Adil & Bilall
Da'Meir Aarons ... production assistant (uncredited)
Joel Acosta ... marine pa (uncredited)
Alixae ... production assistant (uncredited)
Antonio Alvarez ... adr voice artist (uncredited)
Javier Alvarez ... medic (uncredited)
Jeremy Anderson ... medic (uncredited)
Lynisha Arceus ... production assistant (uncredited)
Zabdiel Arocho ... production assistant: second unit - Miami (uncredited)
Devon Baclawski ... production assistant (uncredited)
Garrett Bailey-Gifford ... production assistant: second unit (uncredited)
Katie Benson ... floral designer (uncredited)
Angel Bonilla ... dead body double (uncredited)
Dan Camins ... assistant to producer (uncredited)
Isabela Cano ... production assistant (uncredited)
Jesus Cardenas ... production assistant (uncredited)
Harrison Carr ... production assistant (uncredited)
Wasly Castillo ... production assistant: additional photography (uncredited)
Courtney Chen ... production assistant: second unit (uncredited)
Candace Christian ... production assistant (uncredited)
Met Clark ... medic (uncredited)
Cindy Howe Cockburn ... travel assistant (uncredited)
Kyle B. Crowder ... production assistant (uncredited)
Tony Cypres ... second assistant accountant: additional photography, Atlanta (uncredited)
Freisa Davila-Cruz ... production assistant (uncredited)
Louis Delavenne ... aerial ground coordinator (uncredited)
Andrew Dominguez ... production assistant (uncredited)
Clarke Douglas ... production assistant (uncredited)
Merilee Durgan ... travel assistant (uncredited)
Dan Duthie ... set production assistant (uncredited)
Matthew Eldridge ... hand double (uncredited)
Alessandro Folchitto ... tactical trainer (uncredited)
Kathi Frans ... production assistant (uncredited)
Trico Fullerton ... production assistant (uncredited)
Manny Garcia ... production assistant (uncredited)
Brittny Garrett ... additional set production assistant (uncredited)
Kevin Gaspar ... production assistant: additional photography (uncredited)
Jaime Gonzalez Luna S. ... production assistant (uncredited)
Bruce W Greene ... stand-in: Rory Markham (uncredited)
Elizabeth Guiberteau ... key craft service: additional photography (uncredited)
Shannon Herring ... craft service assistant (uncredited)
Pam Holdridge ... production coordinator: additional photography (uncredited)
Karen Jewell ... post-production accountant (uncredited)
Jonathan Kadin ... production executive (uncredited)
Andrew Corbit Kelly ... production assistant (uncredited)
Ryan Konig ... additional set production assistant (uncredited)
Lauren Law ... production assistant: additional photography (uncredited)
Laurel Levey ... stand-in (uncredited)
Eli Logue ... production assistant (uncredited)
Guillermo Londoño ... production assistant (uncredited)
Nestor Lopez ... production assistant: second unit - Miami Unit (uncredited)
Artie Malesci ... marine coordinator: Miami Unit (uncredited)
Sergio Gomez Martinez ... Mexican counsel (uncredited)
Rosalio Mata Sastré ... Mexican counsel (uncredited)
Norman F. May ... production assistant (uncredited)
Logan Morley McCurdy ... set production assistant: Miami Unit (uncredited)
Brittney McPherson ... payroll clerk (uncredited)
Casey Merrill ... production assistant (uncredited)
Jeffery Michaels ... production assistant: additional (uncredited)
Emmilee Millhouse ... additional set production assistant (uncredited)
Rayner Miyar ... production assistant (uncredited)
Pete Mongelli ... craft service: Miami (uncredited)
Sam Muñoz ... office production assistant: second unit - Miami unit (uncredited)
Alex Narvaez ... production assistant (uncredited)
Frédéric North ... aerial pilot (uncredited)
Alexandra Olson ... production assistant (uncredited)
Sinatra Onyewuchi ... security supervisor (uncredited)
Keenan Osborne ... production assistant (uncredited)
Vincent Parker ... playback software engineer (uncredited)
Leah Parrish ... craft service: additional photography (uncredited)
Greg Perlman ... additional set production assistant: second unit (uncredited)
Al Pichardo ... stand-in (uncredited)
Mitchell Poljak ... additional set production assistant (uncredited)
Sami Ponoroff ... executive assistant: Jerry Bruckheimer (uncredited)
Rob Porter ... police coordinator (uncredited)
Anastasia Potapova ... production secretary: additional photography - Miami Unit (uncredited)
Dan Riker ... armorer (uncredited)
Linda Rojas ... production assistant (uncredited)
Priscilla Rojas ... production assistant (uncredited)
Michelle Ryan ... production assistant: background Miami Unit (uncredited)
Aaron Salazar ... set security (uncredited)
MmJoe Sanchez ... production assistant (uncredited)
Jimenez Gutierrez Sared ... office production assistant (uncredited)
Jorge Saumell ... location assistant (uncredited)
Ben Schoen ... end crawl by: Scarlet Letters (uncredited)
Doug Scroggins III ... aviation tech advisor (uncredited)
Tara Sinnott ... chief of staff: Jerry Bruckheimer (uncredited)
Jon Sperry ... dialect coach: Paola Nunez (uncredited)
Steve Swisher ... additional set production assistant: second unit (uncredited)
Tania Torrez ... production assistant (uncredited)
Ronny Trost ... production assistant (uncredited)
Ulysees Turner ... production assistant (uncredited)
Elizabeth Tyson ... production coordinator: additional photography (uncredited)
Andy J Valer ... production assistant (uncredited)
George Tyrell Watson ... production assistant (uncredited)
Miles Webb ... stand-in: Will Smith (uncredited)
Brian West ... production assistant (uncredited)
Ted Williams ... additional set production assistant (uncredited)
Anna Elizabeth Wilson ... production assistant (uncredited)
Jakoyea Wright ... security officer (uncredited)
Larry Zanoff ... armorer (uncredited)

Thanks 

Truitt Battin ... thanks
Kris De Bruyne ... digital producer
Alfonso DiLuca ... thanks: artistic contribution
Charles C.K. Johnson Jr. ... digital producer
Michael Singer ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed