Edit
The Art of Racing in the Rain (2019) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Simon Curtis

Writing Credits  

Mark Bomback ... (screenplay by)
 
Garth Stein ... (novel)

Cast  

Milo Ventimiglia ... Denny Swift
Amanda Seyfried ... Eve
Kevin Costner ... Enzo (voice)
Gary Cole ... Don Kitch
Kathy Baker ... Trish
Martin Donovan ... Maxwell
Lily Dodsworth-Evans ... Teenage Zoe
Ryan Kiera Armstrong ... Zoe
Al Sapienza ... Actor
Andres Joseph ... Tony
Karen Holness ... Doctor
McKinley Belcher III ... Mark Finn
Ian Lake ... Mike
Nakita Kohan ... Paralegal
Aliza Vellani ... Assistant
Grayson Maxwell Gurnsey ... Teen Driver
Elizabeth Bowen
Aias Dalman ... Friend of Zoë
Leo Chiang ... Officer #1
Donald Heng ... Sean Rey
Nicole Anthony ... Midwife
Peter Ciuffa ... Crew Chief
Ian Hawes Ian Hawes ... Cafe Patron
Marcus Hondro ... Mr. Spangle
Patrick Roccas ... Officer #2
Gianpiero Cognoli ... F1 Commentator
Eli Gabay Eli Gabay ... Student #1
Adam Lolacher Adam Lolacher ... Student #2
Kasia Machelak ... Midwife
Jim Pagiamtzis Jim Pagiamtzis ... Spectator
Tashia Wong Tashia Wong ... Cafe Patron & Racing Fan
Irakli Lomaia Irakli Lomaia ... Cafe Patron
Colleen Bradford Colleen Bradford ... Race Fan (uncredited)
Robert L. Butler Jr. ... Guy in the Park (uncredited)
Ann Evans Ann Evans ... Nurse (uncredited)
Trish Everett-Kabut Trish Everett-Kabut ... Fan (uncredited)
Cindy Senaud Cindy Senaud ... Fan (uncredited)

Produced by 

Joannie Burstein ... producer
Patrick Dempsey ... producer
James C. France ... executive producer
Cristina Giubbetti ... Cattleya Executive Producer
Tania Landau ... producer (p.g.a.)
Donald J. Lee Jr. ... executive producer
Neal H. Moritz ... producer (p.g.a.)

Music by 

Volker Bertelmann
Dustin O'Halloran

Cinematography by 

Ross Emery

Film Editing by 

Adam Recht

Casting By 

Yesi Ramirez

Production Design by 

Brent Thomas

Art Direction by 

Shannon Grover

Set Decoration by 

Zoe Jirik

Costume Design by 

Monique Prudhomme

Makeup Department 

Kate Blythe ... first assistant makeup artist
Natalie Cosco ... makeup designer
Amber Crombach ... key makeup artist
Akemi Hart ... second unit
Jennifer Machnee ... makeup artist
Patricia Murray ... special makeup effects artist
Jennifer Popochock ... key makeup artist: second unit
Jessica Rain ... hair department head

Production Management 

Whitney Brown ... unit production manager
Cecil O'Connor ... unit production manager
Marco Olivieri ... production manager Italy
Prashant Sharan ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Chad Belair ... second assistant director
Michael Bendner ... additional assistant director: Key Background Coordinator
Jim Brebner ... first assistant director
Matilde Composta ... cast assistant Italy
Joel Cyr ... trainee assistant director
Tyler Delben ... second assistant director: second unit
Jackson Ezard ... third assistant director
Regan Kosior ... third assistant director
Haley Lauten ... trainee assistant director
Mark Lukac ... third assistant director
Aidan McGrath ... Set PA
Clea Mihalik ... third assistant director: second unit
Missy Morris ... Third Assistant Director: Second Unit (as Missy Dingman) / second unit (as Missy Dingman)
Chris O'Hara ... Second Assistant Director Seattle
Matteo Parenti ... second assistant director
Gordon Piper ... first assistant director: 2nd Unit Vancouver
Brett Robinson ... first assistant director: Seattle
Jeremy Robinson ... 2nd Unit 1st Assistant Director
Lorenzo Signoretti ... third assistant director: Italy
Jeff Zwart ... 2nd unit director of photography / second unit director

Art Department 

Marc Aubin ... art department coordinator
Loree Cameron ... graphic designer
Graham Coutts ... property master
John Dale ... construction coordinator
Jeff Errico ... storyboard artist
Phil Gough ... assistant property master
Sandrine Hanna ... prop truck supervisor
Haida Harper ... assistant property master
Alexandros Isidorou ... plasterer
Jana Kelly ... Greens Buyer
Greg Langham ... lead dresser: Toronto
Lindsay Ledohowski ... set designer
Anthony Liberatore ... storyboard/animatic artist
Rohan Lyal ... head greensman
J.J. Mestinsek ... paint coordinator
Aaron Rodriguez ... standby painter: second unit
Stefanie Schenk ... Art Department Coordinator
Phillip Toesev ... property master: Toronto 2nd unit
Roberta Troncarelli ... Assistant set decorator
Benoit Waller ... assistant art director
Marion Waterston ... Second Unit Property Master / prop buyer
John Whipple ... Scenic Carpenter

Sound Department 

Hugo Adams ... foley editor
Martin Cantwell ... sound designer
Aran Clifford ... Mix Technician
Greg Crawford ... adr mixer: Atlanta
Oliver Ferris ... foley artist
Sue Harding ... foley artist
Michael Leder ... boom operator
Phil Lee ... sound designer
Adam Mendez ... foley mixer
Ben Norrington ... dialogue editor
Mirko Pantalla ... sound mixer
Jason Sharrow ... adr mixer
Max Walsh ... re-recording mixer
Andy Welker ... sound recordist: A.D.R. Recordist/Editor
Ian Wilson ... supervising sound editor
Kelly Zombor ... production sound mixer
Robert Karlsson ... dolby consultant (uncredited)

Special Effects by 

Dan Cervin ... special effects first assistant
Marcus Rait ... special effects coordinator
Dana Sarafinchan ... special effects assistant
Matt Sleep ... special effects assistant
Mike Splatt ... special effects coordinator
Joel Whist ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Tasmin Adams ... production assistant: double negative
Anton Agerbo ... visual effects producer: DNEG
Mukund Agicha ... visual effects artist
Paul Arion ... global head of layout: DNEG
Damien Bent ... assistant colourist: visual effects
Yasmin Blake ... visual effects coordinator
Peter Bowmar ... effects technical supervisor
Cordell Briggs ... Compositing Assistant: Double Negative
Gregory Chalenko ... senior compositor: DNEG
Zoe Cousins ... digital film bureau
Sonia D'Costa ... visual effects line producer
Virender Dass ... Matchmove Supervisor DNEG
Jose Maria de la Puente ... Visual Effects Producer
Prashant Dhotre ... Lighting Lead
Madhura Gangan ... Lighting TD
Gourav Ghosh ... creature cloth td
Anthony Grant ... Build supervisor
Joshua Hakim ... 3d Artist
Luke Hardisty ... digital compositor
Digger Jensen ... Layout Supervisor: DNEG
Adam Johannesson ... data i/o: DNEG
Timothy P. Jones ... digital film bureau
Ashutosh Joshi ... visual effects producer
Swapnil Kamle ... digital compositor: Double Negative
Praveen Kanshi ... visual effects coordinator
Rahul Kothari ... digital compositor: Dneg
Vishal Kumar ... Matchmove Artist: DNEG
Jackie Mills ... Roto/Prep Supervisor
Ankur Mishra ... visual effects artist
Eric Moliner ... creature td: DNEG
Kent O'Connor ... Lead Data Wrangler
Mayuresh Powar ... compositor
Marko Radinkovic ... senior digital compositor: Double Negative
Jordan Rice ... VFX Technical Resource Assistant
Anik Roy ... Layout TD
Caroline Sandgren ... environment generalist td: dneg
Jinali Shah ... production coordinator
Amanraj Sharma ... digital compositor
Sammy Shikaze ... visual effects coordinator
Nikki Snider ... visual effects artist
Richard Stay ... DFX Supervisor: Dneg
Jamie Stevenson ... visual effects producer
Jelena Stojanovic ... 2d compositing supervisor
Andrew Van Midde ... Shoot TD
Eva von Overheidt ... digital compositor: DNEG
Michal Whitty ... visual effects producer
Seungjin Woo ... concept artist: double negative
Ryan John Woodward ... build supervisor: Double Negative
Christina Garberson ... visual effect executive (uncredited)

Stunts 

Guy Bews ... stunt driver
Douglas Chapman ... stunts
Ken Clark ... stunt driver
Clay Cullen ... car stunt double: Milo Ventimiglia
Lex Damis ... stunt driver
Michelle Damis ... stunt driver
Duane Dickinson ... stunt driver
Cassandra Ebner ... stunts
Glenn Ennis ... stunts
Ryan Ennis ... stunt driver
Kirsten Foe ... stunt driver
Tanner Foust ... stunt driver
Leif Havdale ... stunt coordinator
Michael Hilow ... stunt driver: 2nd Unit
Dave Hospes ... stunt driver
Bret Kiene ... stunt driver
Jon Kralt ... stunt driver
Gaston Morrison ... stunt driver
Gerald Paetz ... stunt driver
Casey Rutherford ... stunt driver
Rich Rutherford ... stunt coordinator
Heath Stevenson ... stunts

Camera and Electrical Department 

Jeffery Bjorgum ... Video Assist
Matt Bonin ... Rigging Grip / rigging best boy
Daniele Cafolla ... Gaffer
Scott Campbell ... lead rigging grip
Jeffrey Cassidy ... video coordinator: toronto camera unit
Stephen Caswell ... lighting technician: ontario unit
Steven J. Chambers ... video assist engineer: Seattle, 2nd unit
Christiaan J. Cloete ... russian arm operator
Ryan Czyzewski ... Toronto Unit: Digital Imaging Technician
Drew David ... leadman grip
Federico De Marco ... libra head technician: Toronto unit
Sebastiano De Pascalis ... steadicam operator: 'b' camera
Ricky Dean ... digital utility technician
Cameron Drinkle ... motion picture video coordinator
Doane Gregory ... still photographer
Rod Haney ... rigging grip best boy
Tony Hyland ... leadman rigging grip
Margaret Knoebel ... second assistant camera seattle unit
Jason Knoll ... 1st ac seattle unit
Doug Lavender ... first assistant "a" camera: second unit
Richard D. Leko ... second unit: toronto - grip
Ian R.C. Levine ... B Camera Operator
Manuel Mastrostefano ... digital imaging technician: Italy Unit
Brad McGregor ... camera operator/head tech
David McIntosh ... key rigging grip
Jason Misewich ... Rigging Grip
Keith Murphy ... camera operator: second unit
Kim Olsen ... key grip
Sean Oxenbury ... key rigging gaffer
Peter Pacula ... Best boy rigging grip
Kyle Petitjean ... second assistant camera: 2nd Unit
Daniel Pierce ... rigging grip
Massimo Rinella ... dolly grip: a cam
Will Roegge ... b camera operator: Second Unit
Luze Issa Rubio ... Camera Trainee
Kyryll Sobolev ... first assistant camera: second unit "D" cam
Vincent Stander ... second assistant "a" camera: second unit
Emanuele Tiberti ... B Camera Dolly Grip
Paolo Tiberti ... key grip
Spencer Village ... best boy rigging lighting
Bob Webeck ... first assistant camera vfx unit
Peter Wilke ... a-camera steadicam operator
Adriene Wyse ... second assistant camera

Casting Department 

Matteo Bianchi ... extras casting assistant
Francesca Bradley ... Casting Associate: UK
Rebecca Davidson ... casting assistant
Sandra-Ken Freeman ... extras casting
Stephanie Gorin ... casting: Toronto
Jesse Griffiths ... casting associate: local casting
Glenda Mariani ... casting assistant: UK
Samantha Montgomery ... extras casting
Armando Pizzuti ... additional casting italy
Keertana Sastry ... casting associate
Claudio Valentini ... extras casting assistant
Rita Vannuccini ... child extras casting Florence

Costume and Wardrobe Department 

Lanny Campbell ... breakdown artist
Luisa Dalmagro ... Costume Buyer
Alison Fraser ... assistant costume designer
Kieu Nguyen ... costume cutter
Heather Osborne ... set costumer

Editorial Department 

Charlotte Barnes ... assistant digital intermediate producer
Sophie Billington ... digital film bureau
Sara Buxton ... assistant colourist
Maria Chamberlain ... digital colourist
Raoul Crosby ... i/o operator
Tom Hannibal ... vfx editor
Lawrence Hook ... digital intermediate technical supervisor
Candice Kim ... post project manager: dailies
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
W. Cody Nelson ... senior dailies operator
Dilek Osman ... post-production coordinator
John Percival ... assistant digital intermediate producer
Alexander Phillips ... digital intermediate assistant
Monika Radwanska ... second assistant editor
Finlay Reid ... digital intermediate assistant
Shaun Richards ... digital intermediate producer
Jaan Spirka ... colorist: dailies
Davide Ulissi ... dailies manager: Kiwii Srl - segments Italy
Alex Waite ... editorial trainee

Location Management 

Jasmine Chaos ... location production assistant
Jason Collier ... assistant location manager
Pete Drozdzik ... assistant location manager
Mario Ghinassi ... location manager italy
Dan Kuzmenko ... location manager
Jonathan Matthews ... second unit
Chrissy Mozylisky ... assistant locations manager
Kory Orban ... location scout
Joshua Paragas ... 2nd unit key assistant location manager
Jenna-Lee Perkins ... location map maker

Music Department 

Laurence Anslow ... pro tools recordist
Peter Clarke ... music editor
Alex Ferguson ... assistant engineer
Geoff Foster ... score engineer & mixer
Mark Graham ... orchestrator
Clifton Harrison ... musician: viola
Season Kent ... music supervisor
Roger Linley ... musician: double bass
Patty Macmillan ... composer agent
Gerard McCann ... music editor
Adam Miller ... score recordist
Jack Mills ... assistant engineer
Tom Pigott Smith ... Musician: violin
Barnaby Robson ... musician
Patrick Houlihan ... music executive (uncredited)

Transportation Department 

Blue Angus ... transportation coordinator
Paul Irvine ... transportation captain
Jason Leeking ... transportation coordinator: Toronto unit
Rick Rasmussen ... picture car coordinator
Chris Rowles ... picture car captain: Toronto Unit
Tana Tocher ... driver
Rick Wiley ... driver

Other crew 

Andie Aichholz ... Assistant Accountant
Helen Alto ... assistant: Ms. Landau
Diego Arrue ... production assistant
Paul Bois ... location production assistant
Rebecca Booth ... production coordinator italy unit
Susannah Brengel ... cost controller
Corine Buffel ... 2nd Unit Production Supervisor
Nikita Cameron ... production assistant
Bryton Camilleri ... production assistant
Benjamin Coster ... assistant: Ms. Landau
Emma Craft ... production assistant
Chris Crawford ... key production assistant
Cydney Dahl ... production assistant
Deborah Dellosso ... Animal Trainer
Sofia Deniz ... production assistant
Deborah Domínguez ... SUB Supervisor
Evan Godfrey ... Assistant Production Coordinator
Nadia Guglieri ... script supervisor
Devin Gunenc ... second assistant production coordinator
Chris Ihlenfeldt ... 2nd unit production assistant: seattle
Lorraine Jamison ... unit publicist
Lori Koko ... stand-in: Jackie Minns
Karin Korchinski ... First Assistant Coordinator
Christian Lagasse ... Choreographer (Uncredited)
Tyler Mazzucco ... production assistant
Dacen McAmmond ... production team
Anna McBarron ... key production assistant
Bliss McDonald ... production coordinator
Fabrizio Melone ... production assistant
Casey Merrill ... production assistant
Teresa Ann Miller ... Animal Coordinator/Supplier/Lead Trainer
April Morley ... animal trainer
Alana Murray ... clearance co-ordinator
Fabio Novitsky ... first aid craft services
Fraser Paterson ... Key Scenic Artist. Second Unit
Sid Pearson ... assistant to executive producer
Christopher Mark Ritchie ... production assistant
Bruce Roberts ... key set pa 2nd unit
Connie Rusgen ... Animal Trainer
Hélène Rybol ... production assistant
Andrea Maria Sabelli ... Location Coordinator: Italy
Mathieu Salin ... production assistant
Mark Shockley ... green screen animal producer
Alessandro Spinelli ... first assistant accountant
Jeff Zwart ... Racing Consultant

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed