Poster

The Grandmaster ()

Yi dai zong shi (original title)
Reference View | Change View


The story of martial-arts master Ip Man, the man who trained Bruce Lee.

Director:
Awards:
  • Nominated for 2 Oscars. Another 66 wins & 65 nominations.
  • See more »
Reviews:

Photos and Videos

Cast

Edit
...
Ip Man (as Tony Leung)
...
Iron Shoes
Qingxiang Wang ...
Master Gong Yutian
...
Mr. Hung (as Jinjiang Xu)
...
Zhang Yongcheng (as Hye-kyo Song)
...
Master Yong (as Chia Yung Liu)
Chau Yee Tsang ...
Shorty (as Chiu Yee Tsang)
...
Uncle Deng
...
Master Rui
Xiaofei Zhou ...
Sister San
Mancheng Wang ...
Master Ba
...
Brother Sau
Man Keung Cho ...
Cho Man
Tony Ling ...
Foshan Martial Artist
Tielong Shang ...
Jiang
...
Gong Er
Kai-Shui Hung ...
Brother Shui (as Kai Sui Hung)
...
Brother Hung
...
Dark Spirit
Huiwen Li ...
Teahouse Singer
...
Ding Lianshan
...
Razor
Chunxiong Yin ...
Razor's Disciple
...
San Jiang Shui
Han Tong ...
Funeral Procession Leader
Haifeng Ni ...
Ma San's Disciple (as Ni Haifeng)
Shilin Xiao ...
A Dream of Love Singer
Gen Peng ...
Boy at the Union Hall
Yixuan Wu ...
8-year-old Gong Er
...
Chan Wah-shun
Rest of cast listed alphabetically:
Macy Chan ...
Women of the Gold Pavilion
Wenfei Chen ...
Women of the Gold Pavilion
Yan Chen ...
Women of the Gold Pavilion
Yijing Chen ...
Women of the Gold Pavilion
...
Primo (as Chilam Cheung)
Manyu Cui ...
Women of the Gold Pavilion
Jingbao Ding ...
Ma San's Disciple
Minglai Fan ...
Chef
Wenting He ...
Women of the Gold Pavilion
Xun He ...
Women of the Gold Pavilion
Jeana Ho ...
Women of the Gold Pavilion
Chiu-Lam Ko ...
Union Hall Photographer (as Chiu Lam Ko)
To-Hoi Kong ...
Brother Hoi
Yingzhi Kong ...
Women of the Gold Pavilion
Yee Man Lee ...
Women of the Gold Pavilion
Jeanette Leung ...
Women of the Gold Pavilion
Chunfen Li ...
Women of the Gold Pavilion
Ruipeng Li ...
Ma San's Disciple
...
Radio Broadcast
Libing Lin ...
Women of the Gold Pavilion
Ke Liu ...
Women of the Gold Pavilion
Ping Liu ...
Policeman
Qi Man ...
Women of the Gold Pavilion
Meixin ...
Women of the Gold Pavilion
Qiong Ning ...
Women of the Gold Pavilion
Yuxin Pei ...
Women of the Gold Pavilion
Xinyu Ren ...
Women of the Gold Pavilion
Ping Lam Siu ...
Brother Ping
...
Guandong Army Officer
Xiangling Wang ...
Women of the Gold Pavilion
Huanhuan Wei ...
Women of the Gold Pavilion
Jiarui Wei ...
Women of the Gold Pavilion
Ling Wu ...
Gold Pavilion Attendants
Yunfei Wu ...
Agent
Xiaocui Yu ...
Women of the Gold Pavilion
...
Gold Pavilion Client
Bingqian Zhang ...
Women of the Gold Pavilion
...
Ma San
Shuting Zhang ...
Women of the Gold Pavilion
Yalei Zhang ...
Women of the Gold Pavilion
Yuan Zhang Zhang ...
Ma San's Disciple
Xintong Zhao ...
Women of the Gold Pavilion
Li Zheng ...
Women of the Gold Pavilion
Xiaoyun Zheng ...
Women of the Gold Pavilion
Qin Zhong ...
Women of the Gold Pavilion
Chengcheng Fang ...
(uncredited)
...
Zhang Yongcheng (uncredited) (voice)

Directed by

Edit
Kar-Wai Wong ... (as Kar Wai Wong)

Written by

Edit
Kar-Wai Wong ... (story) (as Kar Wai Wong)
 
Kar-Wai Wong ... (screenplay) (as Kar Wai Wong) &
Jingzhi Zou ... (screenplay) &
Haofeng Xu ... (screenplay)

Produced by

Edit
Wai-Chung Chan ... line producer
Ye-cheng Chan ... executive producer
Hong Tat Cheung ... co-producer
Hin Wai Chui ... associate producer (as Chui Hin Wai)
Megan Ellison ... executive producer
Johnnie Kong ... associate producer
Catherine Lam ... associate producer
Ping Kwan Lam ... associate producer (as Lam Ping Kwan)
See-Yuen Ng ... co-producer
Jacky Yee Wah Pang ... producer
Yue Ren ... co-producer
Dai Song ... executive producer
Yeung-Ping Sze ... associate producer (as Sze Yeung Ping)
Michael J. Werner ... co-producer
Kar-Wai Wong ... producer (as Kar Wai Wong)
Shirley Yeung ... associate producer

Music by

Edit
Stefano Lentini ... co-composer
Nathaniel Méchaly
Shigeru Umebayashi

Cinematography by

Edit
Philippe Le Sourd

Film Editing by

Edit
William Chang ... (as William Chang Suk Ping)
Hung Poon ... (as Poon Hung Yiu)

Editorial Department

Edit
Benjamin Courtines ... supervising editor (as Ben Courtines)
Ching Man 'Jamie' Ho ... post-production coordinator
Janice Ho ... post-production coordinator
Stéphane Ma ... assistant colorist (as Stephane Ma)
Raye ... assistant editor / editor: behind-the-scenes
Ryan Jasper Walsh ... assistant editor
Ji Zhao ... assistant editor

Production Design by

Edit
William Chang ... (as William Chang Suk Ping)
Alfred Yau ... (as Wai Ming Alfred Yau)

Art Direction by

Edit
Tony Au
William Chang
Chris Wong
Alfred Yau

Costume Design by

Edit
William Chang
Fung-San Lui ... (as Shandy Lui)

Makeup Department

Edit
Xiaoling Cai ... hair stylist assistant (as Cai Xiaoling)
Lingling Chen ... makeup assistant (as Chen Lingling)
Ying Gao ... makeup assistant (as Gao Ying)
Bing Jie ... makeup assistant (as Jie Bing)
Lee-Na Kwan ... makeup artist (as Kwan Lee Na)
Huiyan Li ... makeup assistant (as Li Huiyan)
Lanzhen Li ... makeup assistant (as Li Lanzhen)
Di Liu ... hair stylist assistant (as Liu Di)
Wei Liu ... hair stylist assistant (as Liu Wei)
Yanqiu Liu ... hair stylist assistant (as Liu Yanqiu)
Yanxia Liu ... hair stylist assistant (as Liu Yanxia)
Yi Liu ... makeup assistant (as Liu Yi)
Yong Sun ... hair stylist assistant (as Sun Yong)
Jingjing Wang ... hair stylist assistant (as Wang Jingjing)
Qi Wang ... hair stylist (as Wang Qi)
Shasha Wang ... hair stylist assistant (as Wang Shasha)
Xin Wang ... hair stylist assistant (as Wang Xin)
Fang Wei ... makeup assistant (as Wei Fang)
Kangmei Wu ... hair stylist assistant (as Wu Kangmei)
Zhonhbao Wu ... hair stylist assistant (as Wu Zhonhbao)
Kewei Xiao ... hair stylist (as Xiao Kewei)
Yang Zhang ... hair stylist assistant (as Zhang Yang)
Yaning Zhao ... hair stylist assistant (as Zhao Yaning)
Jiahong Zheng ... makeup assistant (as Zheng Jiahong)

Production Management

Edit
Wendy Chan ... production manager
Zhenman Cheng ... unit manager: Kaiping, Quangdong unit (as Cheng Zhenman)
Guangming Gao ... assistant production manager: North-East China unit (as Gao Guangming)
Kai-Shui Hung ... production manager (as Hung Kai Sui)
Bin Liu ... production manager: North-East China unit (as Liu Bin)
India Osborne ... Unit Production Manager: France
Jason Pomerantz ... production manager
Hong Zhang ... assistant production manager: North-East China unit (as Zhang Hong)
Dengyuan Zhong ... unit manager: Kaiping, Quangdong unit (as Zhong Dengyuan)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Pu Chun Chan ... assistant director: North-East China unit (as Chan Pu Chun)
Gayle Hariff ... assistant director: North-East China unit
Janice Ho ... second assistant director / second assistant director: Kaiping, Quangdong unit
Ruixian Huang ... second assistant director: Kaiping, Quangdong unit (as Huang Ruixian)
Gary Wing-Lun Mak ... second unit assistant director: Kaiping, Quangdong unit (as Gary Mak)
Rui Qian ... on-set assistant director: North-East China unit (as Qian Rui)
Zhuo Tian ... on-set assistant director: North-East China unit (as Tian Zhuo)
Ronald Zee ... first assistant director

Art Department

Edit
Gangping Cai ... set construction assistant: North-East China unit (as Cai Gangping)
Alfred Chan ... art assistant: Kaiping, Quangdong unit
Ching Kan Chan ... propsman (as Chan Ching Kan)
Baojun Chen ... set construction (as Chen Baojun)
Dongjiang Chen ... second unit set construction master: North-East China unit (as Chen Dongjiang)
Haohao Chen ... set construction (as Chen Haohao)
Jialai Chen ... set construction (as Chen Jialai)
Jialiu Chen ... set construction (as Chen Jialiu)
Junhao Chen ... set construction (as Chen Junhao)
Xuqi Chen ... set construction (as Chen Xuqi)
Yansheng Chen ... set construction assistant: North-East China unit (as Chen Yansheng)
Yujun Chen ... set construction (as Chen Yujun)
Kwok-Wing Chong ... second unit art director: Kaiping, Quangdong unit (as Joel Chong)
Yongjian Cong ... set construction (as Cong Yongjian)
Fengqiang Cui ... set construction assistant: North-East China unit (as Cui Fengqiang)
Youyu Cui ... set construction (as Cui Youyu)
Xiaolu Ding ... set construction (as Ding Xiaolu)
Guangwei Dong ... set construction (as Dong Guangwei)
Guoqing Dong ... set construction assistant: North-East China unit (as Dong Guoqing)
Hua Dong ... set construction (as Dong Hua)
Jinian Dong ... set construction (as Dong Jinian)
Yalin Dong ... set construction assistant: North-East China unit (as Dong Yalin)
Zhenggao Dong ... set construction (as Dong Zhenggao)
Wenjun Du ... propsman: North-East China unit (as Du Wenjun)
Qianjin Fang ... second unit set construction: Kaiping, Quangdong unit (as Fang Qianjin)
Guilin Fu ... set construction assistant: North-East China unit (as Fu Guilin)
Jinzhu Fu ... set construction assistant: North-East China unit (as Fu Jinzhu)
Liangrui Fu ... set construction (as Fu Liangrui)
Ruchao Fu ... set construction (as Fu Ruchao)
Xinqiang Fu ... set construction (as Fu Xinqiang)
Xinxing Gao ... set construction (as Gao Xinxing)
Junjiang Ge ... set construction (as Ge Junjiang)
Zonghui Geng ... set construction assistant: North-East China unit (as Geng Zonghui)
Songping Gu ... set construction (as Gu Songping)
Xiaoming Gu ... painter (as Gu Xiaoming)
Yuan Gu ... assistant art director: North-East China unit (as Gu Yuan)
Jiaming Guo ... set construction (as Guo Jiaming)
Songlin Guo ... set construction (as Guo Songlin)
Qinglian Han ... propsman: North-East China unit (as Han Qinglian)
Wei Han ... set construction (as Han Wei)
Xianping Hang ... set construction (as Hang Xianping)
Shichan He ... assistant set construction master: North-East China unit (as He Shichan)
Yonghui He ... set construction (as He Yonghui)
Zengbao Hong ... second unit set construction: Kaiping, Quangdong unit (as Hong Zengbao)
Xianjiang Hou ... set construction (as Hou Xianjiang)
Guangxing Hu ... set construction (as Hu Guangxing)
Chunbong Huang ... set construction (as Huang Chunbong)
Ziwen Jia ... set construction assistant: North-East China unit (as Jia Ziwen)
Laijin Jin ... second unit set construction: Kaiping, Quangdong unit (as Jin Laijin)
Xinyang Jin ... set construction assistant: North-East China unit (as Jin Xinyang)
Dalong Li ... set construction (as Li Dalong)
Rui Li ... second unit set construction: Kaiping, Quangdong unit (as Li Rui)
Shaopei Li ... set construction (as Li Shaopei)
Weifeng Li ... set construction (as Li Weifeng)
Yaohui Li ... fourth unit art assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Li Yaohui)
Yonggang Li ... set construction assistant: North-East China unit (as Li Yonggang)
Zhongping Li ... set construction assistant: North-East China unit (as Li Zhongping)
Hongpeng Liao ... set construction (as Liao Hongpeng)
Bingjiang Liu ... set construction assistant: North-East China unit (as Liu Bingjiang)
Caihua Liu ... set construction (as Liu Caihua)
Carmen Liu ... art assistant: Kaiping, Quangdong unit
Guowae Liu ... set construction (as Liu Guowae)
Jianchun Liu ... set construction assistant: North-East China unit (as Liu Jianchun)
Jianping Liu ... set construction (as Liu Jianping)
Jiayuan Liu ... art assistant: Kaiping Unit
Linshan Liu ... assistant set construction master: North-East China unit (as Liu Linshan)
Ping Liu ... set construction (as Liu Ping)
Sihe Liu ... fourth unit art assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Liu Sihe)
Wenzhan Liu ... set construction (as Liu Wenzhan)
Xueguang Liu ... set construction assistant: North-East China unit (as Liu Xueguang) / set construction assistant: North-East China unit
Yahui Liu ... set construction (as Liu Yahui)
Ying Liu ... second unit set construction master: North-East China unit (as Liu Ying)
Zewang Liu ... art director: North-East China unit (as Liu Zewang)
Wei Lu ... fourth unit art assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Lu Wei)
Zongfei Lu ... set construction (as Lu Zongfei)
Linguang Ni ... set construction (as Ni Linguang)
Tingting Pan ... draughtsperson (as Pan Tingting)
Yanqing Pan ... set construction (as Pan Yanqing)
Pang Pen ... assistant art director: Kaiping, Quangdong unit (as Pen Pang)
Wensheng Qi ... second unit set construction: Kaiping, Quangdong unit (as Qi Wensheng)
Dehua Qin ... set construction (as Qin Dehua)
Xiaobing Qing ... set construction (as Qing Xiaobing)
Changming Qiu ... set construction (as Qiu Changming)
Guoqing Qiu ... set construction assistant: North-East China unit (as Qiu Guoqing)
Shouli Ren ... set construction (as Ren Shouli)
Xinyu Ren ... set construction (as Ren Xianyu)
Bangxi Shen ... set construction (as Shen Bangxi)
Fei Shen ... set construction assistant: North-East China unit (as Shen Fei)
Dengcai Shi ... second unit set construction: Kaiping, Quangdong unit (as Shi Dengcai)
Miao Shu ... set construction (as Shu Miao)
Xueqing Shui ... set construction (as Shui Xueqing)
Yuming Shui ... set construction (as Shui Yuming)
Ping Lam Siu ... propsman (as Siu Ping Lam)
Xueping Song ... set construction assistant: North-East China unit (as Song Xueping)
Quanliang Su ... set construction (as Su Quanliang)
Bingyang Sun ... assistant art director: North-East China unit (as Sun Bingyang)
Changqing Sun ... set construction (as Sun Changqing)
Guang Sun ... assistant art director: North-East China unit (as Sun Guang)
Dongyang Tang ... set construction (as Tang Dongyang)
Hemiao Tang ... set construction (as Tang Hemiao)
Jun Tang ... set construction (as Tang Jun)
Kang Wah Tang ... propsman (as Tang Kang Wah)
Laizhi Tang ... set construction (as Tang Lizhi)
Lou Tang ... set construction (as Tang Lou)
Shihua Tang ... set construction (as Tang Shihua)
Wensheng Tang ... set construction (as Tang Wensheng)
Yingxin Tang ... set construction (as Tang Yingxin)
Genping Tao ... set construction (as Tao Genping)
Jinhong Tao ... set construction (as Tao Jinhong)
Xinming Tian ... set construction (as Tian Xinming)
Yejun Tian ... draughtsperson (as Tian Yejun)
Chau Yee Tsang ... propsman (as Tsang Chiu Yee)
Patrick Tsui ... assistant art director: second unit
Genping Tu ... set construction (as Tu Genping)
Xianjun Tu ... set construction assistant: North-East China unit (as Tu Xianjun)
Xianping Tu ... set construction (as Tu Xianping)
Xinran Tu ... art director: North-East China unit (as Tu Xinran)
Changgen Wang ... second unit set construction: Kaiping, Quangdong unit (as Wang Changgen)
Chih-cheng Wang ... art director: North-East China unit (as Wang Chih-Chen)
Hegen Wang ... assistant set construction master: North-East China unit (as Wang Hegen)
Junzhang Wang ... assistant art director (as Wang Junzhang)
Min Wang ... fourth unit art assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Wang Min)
Sen Wang ... set construction (as Wang Sen)
Shu Wang ... fourth unit art assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Wang Shu)
Shuangquan Wang ... set construction (as Wang Shuangquan)
Wei Wang ... set construction (as Wang Wei)
Xin Wang ... second unit set construction: Kaiping, Quangdong unit (as Wang Xin)
Xiyu Wang ... assistant art director: North-East China unit (as Wang Xiyu)
Xue Jun Wang ... set construction (as Wang Xuejun)
Yongsheng Wang ... set construction (as Wang Yongsheng)
Zhiyong Wang ... set construction (as Wang Zhiyong)
Zhongsheng Wang ... art/props assistant (as Wang Zhongsheng)
Hongyu Wei ... art director: North-East China unit (as Wei Hongyu) / fourth unit art director: Kaiping, Quangdong unit (as Wei Hongyu)
Xun Weng ... fourth unit art director: Kaiping, Quangdong unit (as Weng Xun)
Chris Wong ... third unit art director: Kaiping, Quangdong unit (as Christopher Wong)
Tzu On Wong ... props master (as Wong Tzu On)
Chengquan Wu ... set construction assistant: North-East China unit (as Wu Chengquan)
Liangqing Wu ... second unit set construction: Kaiping, Quangdong unit (as Wu Liangqing)
Pengxin Wu ... set construction (as Wu Pengxin)
Shuangquan Wu ... second unit set construction: Kaiping, Quangdong unit (as Wu Shuangquan)
Shuangzi Wu ... second unit set construction: Kaiping, Quangdong unit (as Wu Shuangzi)
Xingsun Wu ... set construction (as Wu Xingsun)
Yanglian Wu ... set construction (as Wu Yanglian)
Yongqing Wu ... set construction (as Wu Yongqing)
Changwei Xi ... set construction (as Xi Changwei)
Yongjiang Xian ... set construction assistant: North-East China unit (as Xian Yongjiang)
Hua Xie ... set construction (as Xie Hua)
Qiangjian Xie ... set construction (as Xie Qiangjian)
Qibao Xie ... set construction (as Xie Qibao)
Qiping Xie ... set construction (as Xie Qiping)
Tao Xie ... fourth unit art assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Xie Tao)
Yanrong Xing ... art director: North-East China unit (as Xing Yanrong)
Changbing Xu ... set construction (as Xu Changbing)
Tianliang Xu ... set construction (as Xu Tianliang)
Xuan Xu ... fourth unit art assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Xu Xuan)
Yonggang Xu ... set construction assistant: North-East China unit (as Xu Yonggang)
Zhenjia Xu ... second unit set construction master: North-East China unit (as Xu Zhenjia)
Xinhui Yan ... art assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Yan Xinhui)
Fengqiang Yang ... set construction (as Yang Fengqiang)
Jingjie Yang ... set construction (as Yang Jingjie)
Xuegang Yang ... fourth unit art assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Yang Xuegang)
Yutian Yang ... assistant art director: Kaiping, Quangdong unit (as Yang Yutian)
Zhanxin Yang ... second unit set construction master: North-East China unit (as Yang Zhanxin)
Isabella Yeung ... assistant art director: North-East China unit
Hui Yin ... set construction assistant: North-East China unit (as Yin Hui)
Lingyun Yin ... fourth unit art assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Yin Lingyun)
Wang Yin ... set construction (as Yin Wang)
Cang Yu ... set construction assistant: North-East China unit (as Yu Cang)
Jiaxin Yu ... set construction (as Yu Jiaxin)
Xiaolong Yu ... set construction assistant: North-East China unit (as Yu Xiaolong)
Zhen Yu ... assistant painter (as Yu Zhen)
Bosong Zhang ... set construction (as Zhang Bosong)
Guanghan Zhang ... fourth unit art assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Zhang Guanghan)
Housheng Zhang ... set construction (as Zhang Housheng)
Junqing Zhang ... set construction (as Zhang Junqing)
Lianxiang Zhang ... set construction assistant: North-East China unit (as Zhang Lianxiang)
Lili Zhang ... assistant art director
Shengyi Zhang ... set construction (as Zhang Shengyi)
Wenming Zhang ... set construction (as Zhang Wenming)
Yuanzhang Zhang ... set construction (as Zhang Yuanzhang)
Yuzhi Zhang ... fourth unit art director: Kaiping, Quangdong unit (as Zhang Yuzhi)
Jiagui Zhao ... set construction (as Zhao Jiagui)
Jiashan Zhao ... set construction (as Zhao Jiashan)
Wing Zhao ... set construction (as Zhao Wing)
Xianjie Zhao ... set construction (as Zhao Xianjie)
Xiaojie Zhao ... set construction (as Zhao Xiaojie)
Xu Zhao ... set construction assistant: North-East China unit (as Zhao Xu)
Yuehui Zhao ... set construction (as Zhao Yuehui)
Yunfang Zhao ... set construction (as Zhao Yunfang)
Ziqiang Zhao ... set construction (as Zhao Ziqiang)
Binbin Zhen ... set construction (as Zhen Binbin)
Chunming Zheng ... fourth unit art assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Zheng Chunming)
Jiahe Zheng ... set construction assistant: North-East China unit (as Zheng Jiahe)
Yuanling Zheng ... set construction (as Zheng Yuanling)
Yuanyi Zheng ... set construction (as Zheng Yuanyi)
Yuanyu Zheng ... set construction (as Zheng Yuanyu)
Zhenzhi Zheng ... set construction (as Zheng Zhenzhi)
Baoguo Zhou ... set construction assistant: North-East China unit (as Zhou Baoguo)
Jianping Zhou ... set construction (as Zhou Jianping)
Jianshan Zhou ... set construction (as Zhou Jianshan)
Pan Zhou ... set construction (as Zhou Pan)
Qun Zhou ... set construction assistant: North-East China unit (as Zhou Qun)
Yuanyuan Zhou ... set construction assistant: North-East China unit (as Zhou Yuanyuan)
Chuanning Zhu ... set construction (as Zhu Chuanning)
Dingjun Zhu ... set construction (as Zhu Dingjun)
Qing Zhu ... set construction (as Zhu Qing)
Shiping Zhu ... set construction (as Zhu Shiping)
Wingbao Zhu ... set construction (as Zhu Wingbao)
Yongjun Zhu ... second unit set construction: Kaiping, Quangdong unit (as Zhu Yongjun)
Zhaoming Zhu ... set construction (as Zhu Zhaoming)
Ningguang Zou ... set construction (as Zou Ningguang)

Sound Department

Edit
James Ashton ... sound editor
Steve Burgess ... sound editor
Guang Chen ... production sound mixer (as Gary Chen) / supervising dialogue & adr editor (as Gary Chen)
Kun Chen ... adr recordist
Chumnan Choponkrang ... foley artist
Ekaratt Chungsanga ... sound effects editor
Chris Goodes ... sound editor
Jifu Li ... adr editor / dialogue editor
Nopawat Likitwong ... re-recording mixer / sound designer
Robert Mackenzie ... re-recording mixer / sound designer
Luke Mynott ... sound effects editor
Narubett Peamyai ... sound effects editor
Sam Petty ... sound effects editor
Sam Rogers ... foley artist
John Simpson ... supervising foley editor
Traithep Wongpaiboon ... re-recording mixer
Ling Wu ... dialogue production supervisor
Shuo Zhang ... dialogue editor

Visual Effects by

Edit
Amin Ben Abdallah ... graphic artist: BUF
Sean W. Adair ... stereo artist: Gener8
Xavier Allard ... senior graphic artist: BUF
Valerio Alves ... graphic artist: BUF
Mauricio Amezcua Arregui ... rotoscoping artist
Mallard Anne-Lise ... visual effects coordinator: BUF
François-Xavier Aubague ... visual effects producer
Julien Aullas ... visual effects supervisor: BUF
Daniel Avery ... stereo compositor: Gener8
Murat Ayasli ... compositor
Austin Baerg ... visual effects artist
Cédric Battude ... graphic artist: BUF
Xavier Bec ... research & development manager: BUF
Paul F. Becker ... visual effects producer: Executive Producer
Nathan Behmlander ... stereoscopic compositor
Vishal S. Bendre ... rotomation lead / visual effects: Rotomatioon Lead
Frank Benton ... stereo production manager
Christophe Bernard ... on set supervisor: BUF
Melissa Best ... stereo compositing supervisor: Gener8
Guillaume Bieche ... graphic artist: BUF
Alan Boisseau ... visual effects artist
Caleb Bomysoad ... stereo compositor: Gener8
François Bonnière ... senior graphic artist: BUF
Jonathan Bonte ... graphic artist: BUF
Benjamin Bouchard ... visual effects editor: BUF
Romain Bourzeix ... graphic artist: BUF
Jason Bowers ... lead compositor
Benjamin Boy ... visual effects artist
Ben Breckenridge ... senior stereoscopic supervisor
Marc-Antoine Bressand ... cg senior artist: BUF
Marianne Brisy ... graphic artist: BUF
Tasha Brotherton ... stereoscopic compositor
Pierre Buffin ... visual effects supervisor
Nathalie Burgaud ... graphic artist: BUF
Christopher Buzon ... stereoscropic matchmover
Florent Cadel ... graphic artist: BUF
Corinne Candelier ... graphic artist: BUF
Isabelle Capgras ... visual effects editor: BUF
Dan Carnegie ... matchmove lead: Gener8
Dan Carpenter ... compositor: Gener8
Adrián Castro Viejo ... rotomation artist
Galen Caulfield ... stereoscopic compositor
Fabien Charbonnier ... system administrator: BUF
Sahil Chawla ... Sr. Matchmove Artist
Laurent Chea ... graphic artist: BUF
Mathieu Chow Cheuk ... graphic artist: BUF
Nicolas Chevallier ... senior graphic artist: BUF
Tim Chou ... stereo supervisor: Gener8
Erik Classen ... digital compositor
Martin Claude ... graphic artist: BUF
Joshua E. Cohen ... visual effects artist
Delphine Colin ... visual effects coordinator: BUF
Olivier Cortet ... system administrator: BUF
Claire Cuvillier ... graphic artist: BUF
Yann De Cadoudal ... on set visual effects supervisor: BUF
Julien Debeauvais ... visual effect artist: BUF
Maxime Delorme ... visual effects producer: BUF
Nicolas Delval ... visual effects producer
Margaux Demont ... graphic artist: BUF
Jonathan Deniard ... graphic artist: BUF
Jérôme Derien ... visual effects artist: BUF
Guillaume Dubois ... visual effects coordinator: BUF
Daniel Dupre ... compositor
Guillaume Dureux ... graphic artist: BUF
Marion Eloy ... graphic artist: BUF
Marlon Engel ... stereoscopic compositing supervisor: Gener8
Eric Ennis ... visual effects artist
Emilien Escande ... graphic artist: BUF
Florent Falipou ... research & development: BUF
Lauren Fernandez-Morrell ... stereo compositor
Frederic Fourier ... graphic artist: BUF
Amandine Froger ... visual effects editor: BUF
Benoit Gadreau ... research & development: BUF
Vikas Ganer ... assistant rotoscope lead: Stereoscopic Conversion
Yazmin Garcia ... prep artist / stereoscopic matte artist
Rino George ... stereoscopic compositor: Gener8
Sylvain Germain ... research & development engineer
Stephanie Goix ... research & development: BUF
Bruno Gonthier ... graphic artist: BUF
Philippe Gonzalez ... graphic artist: BUF
Quentin Grele ... graphic artist: BUF
Florian Grolier ... render farm/in-out: BUF
Mylène Guillot ... graphic artist: BUF
Chloé Guillou ... accountant: BUF
Mario Escudero Hern ... rotomator, 3D stereoscopy (as Mario Escuardo Hern)
Jose Manuel Hidalgo ... matchmove artist
Daphné Hong ... graphic artist: BUF (as Daphnée Hong)
Romain Hubert ... visual effects artist
Michael Jimenez ... compositor: Gener8
Anne-Gaelle Jolly ... research & development: BUF
Malik Kaizane ... graphic artist: BUF
Jean-Louis Kalifa ... senior graphic artist: BUF
Anastazja Karolewska ... rotoscope artist: Gener8
Ryan Keely ... stereo digital compositor
Nirmal Kumar ... compositor: Gener8
Puneeth Kunnatha ... compositor: Gener8
Nicolas Labbe ... render farm/in-out: BUF
Anaïs Lacoste ... visual effects artist
Dave Ladner ... stereo compositor
Jonathan Lagache ... flame artist: BUF
Fabrice Lagayette ... senior graphic artist: BUF
Thibault Lambert ... research & development: BUF
Marc Lamorille ... senior graphic artist: BUF
Cédric Lecomte ... visual effects artist (as Cedric Lecomte)
Aline Lemaire ... visual effects supervisor: BUF
Alexandre Lerouge ... visual effects
Fabrice Lett ... visual effects producer: BUF
Antoine Lhoir ... graphic artist: BUF
Fabrice Lau Tim Ling ... graphic artist: BUF
Brendan Llave ... stereo compositor
Giles Longman ... stereo compositor
Renaud Louvet ... visual effects sequence supervisor: BUF
Anthony Lyant ... visual effects supervisor: BUF
Anne-Lise Mallard ... visual effects coordinator: BUF
Peter Mao ... prep artist
Serge Martin ... visual effects
Juan Martinez ... rotomator, 3D stereoscopy
Brian McCann ... compositor: gener8
John Meunier ... visual effects pre-production: BUF
Eric A. Mitchell ... compositor: stereoscopic: Gener8
Marguerite Moreau de Lizoreux ... visual effects coordinator: BUF
Mélanie Moulin ... visual effects editor: BUF
Sebastian Munoz Silva ... Rotomation artist
Stephane Naze ... senior graphic artist: BUF
Jean-Louis Nikiema ... render farm/in-out: BUF
Rémy Normand ... visual effects: BUF
Carlos Oceguera ... rotomation artist: Gener8
Cem Olcer ... graphic artist: BUF
Sami Oms ... stereoscopic compositor
Marie-Catherine Osmy ... graphic artist: BUF
Liana Padilla ... stereo artist
Fabien Paillisse ... graphic artist: BUF
Guillaume Palegie ... digital artist: BUF
Joshil Patel ... stereo compositor
Peter Pelisek ... rotomation supervisor: Gener8
Yohann Perchoc ... graphic artist: BUF
Isabelle Perin-Leduc ... visual effects supervisor
Alexis Perrin ... visual effects pre-production: BUF
Sacha Picart ... research & development: BUF
Laurent Pierrat ... render farm/in-out: BUF
Massimiliano Piscozzi ... research & development: BUF
Ipyana Ponder ... stereo compositor
Sylvain Potel ... graphic artist: BUF
Louis-Daniel Poulin ... visual effects supervisor: BUF
Matthieu Presti ... graphic artist: BUF
Olivier Prigent ... visual effects supervisor: BUF
Li Quian ... graphic artist: BUF
Clement Rambach ... lead research & development engineer: BUF
Eve Ramboz ... visual effects artist
Miguel Ribeiro ... graphic artist: BUF
Sullivan Richard ... graphic artist: BUF
Raymond Rodriguez ... stereo compositor
Léo Rouabhi ... graphic artist: BUF
David Rouxel ... graphic artist: BUF
Faozan Salman ... prep artist
Jerome Samson ... head of render farm/in-out: BUF
Theodore M. Sandifer ... prep supervisor
Nicolas Schneider ... graphic artist: BUF
Lorenzo Serran ... cg artist: BUF
Adrien Servadio ... flame artist: BUF
Olivier Sicot ... graphic artist: BUF
Alonso Sierra ... stereoscopic matte artist: Gener8
Vanesse Simon ... visual effects pre-production: BUF
Mourad Simoussa ... visual effects supervisor: BUF
Billy Smith ... stereo artist: Gener8 Digital Media Corps
Rosita Soares ... graphic artist: BUF
Clarisse Soulaine ... accountant: BUF
Elisabeth Spielbichler ... rotomation artist: Gener8
Daniel Stein ... compositing lead
Aaron Strasbourg ... stereoscopic compositor: Gener8
Jenna Sunde ... stereoscopic compositor: Gener8
Romain Sunier ... research & development: BUF
Josh Swanson ... lead compositor
Julien Tagodoe ... render farm/in-out: BUF
Florent Taisne ... visual effects artist
Anne-Laure Tarabeux ... human resources: BUF
Brian Thomason ... stereo compositor
Hervé Thouement ... flame artist: BUF
Julien Trouchet ... graphic artist: BUF
Arnaud Trouvé ... software development: BUF
Christophe Vazquez ... graphic artist: BUF
Florian Velasco ... graphic artist: BUF
Christophe Verspieren ... research & development: BUF
François Vico ... graphic artist: BUF
Mathieu Vidal ... graphic artist: BUF
Tracy Villeda Meneses ... rotoscope artist: gener8
Ian W.S. White ... rotomation lead: Gener8
Bob Wiatr ... vfx supervisor: Feder8tion
Katie Williams ... stereoscopic matte artist: Gener8
Jean-Vincent Wirth ... graphic artist: BUF
Cobol Yu ... stereo depth artist: Gener8
Ramy Zaouai ... render wrangler: BUF Compagnie
Alyssa Zarate ... matte painter
Daniel Bigaj ... roto artist: Gener8 (uncredited)
Christopher Buzon ... stereo matchmover (uncredited)
Ethan Casper ... rotomation artist (uncredited)
Rafael Echegaray ... stereo compositor (uncredited)
Rogiero Fernández ... rotoscope artist: Gener8 (uncredited)
Emmanuel Guevarra ... prep lead: Gener8 (uncredited)
Yamil Hossman ... digital compositor: stereoscopic conversion (uncredited)
Min Jee Lee ... roto animator (uncredited)
Madison Littlefield ... stereo compositor: Gener8 (uncredited)
Jesse Mason ... stereo compositor (uncredited)
Randy R. Tecson ... prep artist: Gener8 (uncredited)

Stunts

Edit
Henry Araneda ... Wing Chun trainer
Siu Wah Chan ... stuntsman (as Chan Siu Wah)
Chao Chen ... stuntsman (as Chen Chao)
Tongiao Cui ... stuntsman (as Cui Tongyao)
Jingbao Ding ... stuntsman (as Ding Jingbao)
Stephen Faulkner ... Wing Chun trainer
Fish Fong ... stuntsman
Chunyan Ge ... bagua trainer
Baoping Guan ... bagua trainer
Yanming Han ... bagua trainer
Yanwu Han ... bagua trainer
Tengijiao Hu ... stuntsman (as Hu Tengjiao)
Tiger Huang ... stunts
Kun Ju ... martial arts choreographer / stuntsman
Chi Tai Lam ... stuntsman (as Lam Chi Tai)
Kar-Yung Lau ... Southern martial arts consultant (as Ka Yung Lau)
Darren Leung ... Wing Chun trainer
Duncan Leung ... Wing Chun Consultant
Alan Li ... Wing Chun trainer
Ruipeng Li ... stuntsman (as Li Ruipeng)
Tianhua Li ... Baji trainer
Xiaolong LI ... stuntsman (as Li Xiaolong)
Xiuren Li ... Bagua consultant
Xiuzhi Li ... Bagua consultant
Chi Wah Ling ... stunts coordinator (as Tony Ling)
Chi-Hung Ling ... stuntsman (as Ling Chi Hung)
Haifeng Ni ... stuntsman (as Ni Haifeng)
De Ming Wang ... stuntsman (as Wang Deming)
Shiquan Wang ... Baji consultant
Bin Wu ... martial arts consultant
Li Xingping ... stuntsman
Kin Mo Yeung ... stuntsman (as Yeung Kin Mo)
Cheung-Yan Yuen ... stunts coordinator (as Yuen Cheung Yan)
Shun-Yee Yuen ... stunts coordinator (as Yuen Shun Yi)
Woo-Ping Yuen ... action choreographer
Zhao Yuhang ... stuntsman
Bo Zhang ... stuntsman (as Zhong Bo)
Chengtao Zhang ... stuntsman (as Zhang Chengtao)
Xueliang Zhu ... stuntsman (as Zhu Xueliang)

Camera and Electrical Department

Edit
Yang An ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as An Yang)
Yongfei Bai ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Bai Yongfei)
Yong Bi ... camera grip (as Bi Yong)
Hoi Yan Chan ... second unit gaffer: North-East China unit (as Chan Hoi Yan)
Sing Hong Chan ... best boy: Kaiping, Quangdong unit (as Chan Sing Hong)
Baojing Chang ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Chang Baojing)
Kaituo Chang ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Chang Kaituo)
Shouyong Chang ... best boy: Kaiping, Quangdong unit (as Chang Shouyong)
Ming Chao ... camera crew: China Film Group, North-East China unit (as Chao Ming)
Fengye Chen ... camera grip: Kaiping, Quangdong unit (as Chen Fengye)
Hao Chen ... loader: Kaiping, Quangdong unit (as Chen Hao)
Mingliang Chen ... electrician: North-East China unit (as Chen Mingliang)
Shifeng Chen ... electrician: North-East China unit (as Chen Shifeng)
Shisong Chen ... electrician: North-East China unit (as Chen Shisong)
Shitian Chen ... electrician: North-East China unit (as Chen Shitian)
Shiyan Chen ... best boy (as Chen Shiyan)
Xinong Chen ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Chen Xinong)
Wai Hang Cheng ... focus puller: North-East China unit (as Cheng Wai Hang)
Yuanquan Cheng ... electrician: North-East China unit (as Cheng Yuanquan)
Sai-Tak Cheung ... best boy: North-East China unit (as Cheung Sai Tak)
Man Keung Cho ... camera operator: "b" camera (as Cho Man Keung)
Quincy Sze Kwan Chong ... steadicam: North-East China unit
Wing Lun Chow ... gaffer (as Alan Chow)
Anxiang Cui ... dolly grip: Kaiping, Quangdong unit (as Cui Anxiang)
Qingsong Dai ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Dai Qingsong)
Dapeng Deng ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Deng Dapeng)
Hui Deng ... focus puller: Kaiping, Quangdong unit (as Deng Hui)
Dylan Doyle ... b camera oprerator: Kaiping, Quangdong unit / director of photography: second unit
Huixiang Duan ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Duan Huixiang)
Xiucai Feng ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Feng Xiucai)
Samuel Fu ... focus puller: Kaiping, Quangdong unit (as Sam Fu)
Xiacao Gao ... camera grip: Kaiping, Quangdong unit (as Gao Xiacao)
Yu Guang ... grip crew: China Film Group, Kaiping, Quangdong unit (as Guang Yu)
Lelei Guo ... dolly grip: Kaiping, Quangdong unit (as Guo Lelei)
Zhihui He ... camera grip: Kaiping, Quangdong unit (as He Zhihui)
Kin Kwong Ho ... dollyman (as Ho Kin Kwong)
Guanhao Huang ... camera grip: Kaiping, Quangdong unit (as Huang Guanhao)
Jun Huang ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Huang Jun)
Yuchun Huang ... camera grip: Kaiping, Quangdong unit (as Huang Yuchun)
Steve Hung ... still photographer
Huadong Jia ... camera grip: Kaiping, Quangdong unit (as Jia Huadong)
Wendong Jia ... camera grip: North-East China unit (as Jia Wendong)
Chiu-Lam Ko ... b camera oprerator: Kaiping, Quangdong unit (as Ko Chiu Lam)
Wing Chai Ko ... best boy: Kaiping, Quangdong unit (as Ko Wing Chai)
Pung-Leung Kwan ... b camera oprerator: North-East China unit (as Kwan Pung Leung)
Lei Lang ... grip crew: China Film Group, Kaiping, Quangdong unit (as Lang Lei)
Chi-Wah Lee ... b camera oprerator: North-East China unit (as Chris Lee)
Chao Li ... grip crew: China Film Group, Kaiping, Quangdong unit (as Li Chao)
Gang Li ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Li Gang)
Juming Li ... electrician (as Li Juming)
Maikun Li ... phantom photography (as Li Maikun)
Qiuli Li ... camera grip: Kaiping, Quangdong unit (as Li Qiuli)
Qiuyuan Li ... focus puller: Kaiping, Quangdong unit (as Li Qiuyuan)
Zhiping Li ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Li Zhiping)
Ian Lin ... making-of videographer: North-East China unit
Guanghua Liu ... electrician (as Liu Guanghua)
Minghao Liu ... phantom photography (as Liu Minghao)
Xueping Liu ... camera grip (as Liu Xueping)
Zhi Liu ... dolly grip: Kaiping, Quangdong unit (as Liu Zhi)
Alex Lo ... focus puller: North-East China unit
Shisheng Long ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Long Shisheng)
Xiaowen Long ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Long Xiaowen)
Binbin Lu ... dolly grip: Kaiping, Quangdong unit (as Lu Binbin)
Chundan Lu ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Lu Chundan)
Huihu Lu ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Lu Huihu)
Jianguo Lu ... dollyman: Kaiping, Quangdong unit (as Lu Jianguo)
Chengzong Luo ... camera grip: Kaiping, Quangdong unit (as Luo Chengzong)
Junfu Lv ... dolly grip: Kaiping, Quangdong unit (as Lv Junfu)
Xianrui Ma ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Ma Xianrui)
Zengwei Meng ... loader: Kaiping, Quangdong unit (as Meng Zengwei)
Xiaoguang Ning ... camera crew: China Film Group, North-East China unit (as Ning Xiaoguang)
Guang Pu ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Pu Guang)
Jun Pu ... electrician: North-East China unit (as Pu Jun)
Bende Qian ... camera grip: North-East China unit (as Qian Bende)
Xianfeng Qian ... phantom photography (as Qian Xianfeng)
Longwu Ran ... electrician (as Ran Longwu)
Peng Shan ... dolly grip: Kaiping, Quangdong unit (as Shan Peng)
Kris Shao ... still photographer: North-East China unit
Wenxi Shen ... camera grip: Kaiping, Quangdong unit (as Shen Wenxi)
Yong Shi ... lighting crew: China Film Group, Kaiping, Quangdong unit (as Shi Yong)
Xiaofei Song ... additional photography
Weiguo Su ... camera grip: Kaiping, Quangdong unit (as Su Weiguo)
Degong Sun ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Sun Degong)
Gaomao Sun ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Sun Gaomao)
Lei Tang ... loader (as Tang Lei)
Liguo Tang ... dolly grip: Kaiping, Quangdong unit (as Tang Liguo)
Pengfeng Tian ... dollyman: Kaiping, Quangdong unit (as Tian Pengfeng)
Devy Tsou ... b camera oprerator: North-East China unit
Chih-Bo Wang ... still photographer: North-East China unit (as Wang Chih-Bo)
Deyang Wang ... grip crew: China Film Group, Kaiping, Quangdong unit (as Wang Deyang)
Hongwei Wang ... grip crew: China Film Group, Kaiping, Quangdong unit (as Wang Hongwei)
Huating Wang ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Wang Huating)
Yanjia Wang ... lighting crew: China Film Group, North-East China unit (as Wang Yanjia)
Zhaoquan Wang ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Wang Zhaoquan)
Quanzhen Wen ... electrician: Kaiping, Quangdong unit
Zhaolong Wen ... camera grip: Kaiping, Quangdong unit (as Wen Zhaolong)
Shing Chung Wong ... focus puller: Kaiping, Quangdong unit (as Wong Shing Chung)
Chengxiang Wu ... electrician (as Wu Chengxiang)
Haibing Wu ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Wu Haibing)
Xingjun Wu ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Wu Xingjun)
Benyan Xiang ... electrician: North-East China unit (as Xiang Benyan)
Zhiwen Xiao ... camera grip (as Xiao Zhiwen)
Songbo Xie ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Xie Songbo)
Yangchou Xie ... camera grip (as Xie Yangchou)
Yilin Xie ... camera grip: North-East China unit (as Xie Yilin)
Enhou Xu ... dollyman: Kaiping, Quangdong unit (as Xu Enhou)
Xiaokuan Xu ... electrician: North-East China unit (as Xu Xiaokuan)
Kaiyu Yan ... loader: Kaiping, Quangdong unit (as Yan Kaiyu)
Dejun Yang ... focus puller (as Yang Dejun)
Jihua Yang ... loader (as Yang Jihua)
Zhi Yang ... camera grip (as Yang Zhi)
Siu Ping Yee ... second unit gaffer: Kaiping, Quangdong unit (as Yee Siu Ping)
Weibin Yu ... dollyman: Kaiping, Quangdong unit (as Yu Weibin)
Jiangkun Yuan ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Yuan Jiangkun)
Chenglong Zhang ... dollyman: Kaiping, Quangdong unit (as Zhang Chenglong)
Chunya Zhang ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Zhang Chunya)
Huixiong Zhang ... electrician (as Zhang Huixiong)
Li Ming Zhang ... focus puller: Kaiping, Quangdong unit (as Zhang Liming)
Songchao Zhang ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Zhang Songchao)
Yongping Zhang ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Zhang Yongping)
Yuexi Zhang ... dolly grip: Kaiping, Quangdong unit (as Zhang Yuexi)
Yuzhan Zhang ... lighting crew: China Film Group, Kaiping, Quangdong unit (as Zhang Yuzhan)
Xueying Zhou ... electrician: Kaiping, Quangdong unit (as Zhou Xueying)
Zimo Zhou ... grip crew: China Film Group, Kaiping, Quangdong unit (as Zhou Zimo)
Bin Zhu ... grip crew: China Film Group, Kaiping, Quangdong unit (as Zhu Bin)
Xinjun Zhu ... electrician: North-East China unit (as Zhu Xinjun)

Animation Department

Edit
Mehta Apul ... Rotomation Supervisor
Peter Pelisek ... rotomation supervisor: Gener8

Casting Department

Edit
Jiayao Hu ... casting director: Kaiping, Quangdong unit (as Hu Jiayao)
Zhuolin Li ... casting director: North-East China unit (as Li Zhuolin)
Fuyuan Liang ... casting assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Liang Fuyuan)
Dan Luo ... casting director: Kaiping, Quangdong unit (as Luo Dan)
Siyue Xu ... casting assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Xu Siyue)
Honglin Yang ... casting assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Yang Honglin)
Kunrong Yang ... casting assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Yang Kunrong)
Hong Yu ... casting director: North-East China unit (as Yu Hong)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Li Cao ... wardrobe (as Cao Li)
Baochi Chen ... wardrobe (as Chen Baochi)
Baomin Chen ... wardrobe (as Chen Baomin)
Yixiang Chen ... wardrobe (as Chen Yixiang)
Zhengde Cheng ... wardrobe (as Cheng Zhengde)
Qingsong Chou ... wardrobe (as Chou Qingsong)
Jidong Ding ... wardrobe (as Ding Jidong)
Minglai Fan ... assistant wardrobe master (as Fan Minglai)
Qunying Feng ... wardrobe (as Feng Qunying)
Xueqiu Fu ... wardrobe (as Fu Xueqiu)
Yimin Fu ... wardrobe (as Fu Yimin)
Ruoxian Guo ... wardrobe (as Guo Ruoxian)
Yan He ... wardrobe (as He Yan)
Meiling Hu ... wardrobe (as Hu Meiling)
Jianxing Jiang ... wardrobe (as Jiang Jianxing)
Nan Jing ... wardrobe (as Jing Nan)
Baohong Ju ... wardrobe (as Ju Baohong)
Man-Ling Lee ... assistant costume designer (as Lee Man Ling)
Xiwang Li ... wardrobe (as Li Xiwang)
Chuangzuo Liu ... wardrobe (as Liu Chuangzuo)
Debin Liu ... wardrobe (as Liu Debin)
Xiaofeng Liu ... wardrobe (as Liu Xiaofeng)
Chunmei Lu ... wardrobe (as Lv Chunmei)
Ha-Fong Luk ... costumer (as Luk Ha Fong)
Rongmei Ni ... wardrobe (as Ni Rongmei)
Ruiyang Pan ... wardrobe (as Pan Ruiyang)
Jianjing Song ... wardrobe (as Song Jianjing)
Xiaofeng Song ... wardrobe (as Song Xiaofeng)
Lei Sun ... wardrobe (as Sun Lei)
Yinghong Tan ... wardrobe (as Tan Yinghong)
Shao Xiong Yang ... wardrobe (as Yang Shaoxiong)
Shaohua Yang ... wardrobe (as Yang Shaohua)
Hengyin Yao ... wardrobe (as Yao Hengyin)
Linfeng Yao ... wardrobe (as Yao Linfeng)
Xiangdong Yao ... wardrobe (as Yao Xiangdong)
Chungen Yin ... wardrobe (as Yin Chungen)
Xinfeng Yu ... wardrobe (as Yu Xinfeng)
Baolong Zhu ... wardrobe (as Zhu Baolong)
Meifang Zhu ... wardrobe (as Zhu Meifang)
Yulong Zhu ... wardrobe (as Zhu Yulong)
Yingchun Zou ... wardrobe master (as Zou Yingchun)

Location Management

Edit
Niu Chen ... location manager: North-East China unit (as Chen Niu)
Rong Tu ... location manager: Kaiping, Quangdong unit (as Tu Rong)
Qiang Zhang ... location manager: Kaiping, Quangdong unit (as Zhang Qiang)

Music Department

Edit
The City of Prague Philharmonic Orchestra ... orchestra
James Fitzpatrick ... music contractor
Antonio Gambale ... synth programmer
Jan Holzner ... orchestra recording engineer
Vitek Kral ... score engineer assistant
Stefano Lentini ... composer: additional music / orchestrator
Stephen Macklam ... music consultant (as Steve Macklam)
David Menke ... music editor
Nathaniel Méchaly ... cello / orchestrator
Lionel Privat ... orchestrator
Marie Sabbah ... composer agent
Traithep Wongpaiboon ... composer: additional music / music score mixer
Assaf Rinde ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department

Edit
Wei Zhang ... transport coordinator: Kaiping, Quangdong unit (as Zhang Wei)
Changliang Zhong ... transport coordinator: North-East China unit (as Zhong Changliang)

Other crew

Edit
Kuisuo Bai ... on-set runner: North-East China unit (as Bai Kuisuo)
Chengwei Bao ... on-set runner: North-East China unit (as Bao Chengwei)
Michel Burstein ... press
Weifeng Cen ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Cen Weifeng)
Ta-chuen Chang ... script consultant
Chen Chen ... on-set runner: North-East China unit
Jiangang Chen ... security: North-East China unit (as Chen Jiangang)
Lin Chen ... tea lady: Kaiping, Quangdong unit (as Chen Lin)
Wenhua Chen ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Chen Wenhua)
Xiaoming Chen ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Chen Xiaoming)
Yongnian Chen ... production assistant: North-East China unit (as Chen Yongnian)
Tempo Cheung ... production assistant: Kaiping, Quangdong unit
Man Sing Choy ... production assistant: North-East China unit (as Choy Man Sing)
Hengheng Duan ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Duan Hengheng)
Johnny Dunn ... creative executive: Annapurna Pictures
Feng Fan ... on-set runner: North-East China unit (as Fan Feng)
Stephen Feder ... production executive: Annapurna Pictures
Tao Feng ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Feng Tao)
Deyin Fu ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Fu Deyin)
Fei Gao ... on-set runner: North-East China unit (as Gao Fei)
Lei Gao ... on-set runner: North-East China unit (as Gao Lei)
Zhengwei Gao ... on-set runner: North-East China unit (as Gao Zhengwei)
Zhu Gao ... production assistant: North-East China unit (as Gao Zhu)
Haibin Geng ... security: North-East China unit (as Geng Haibin)
Wenjie Gu ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Gu Wenjie)
Tie Han ... on-set runner: North-East China unit (as Han Tie)
Ching Man 'Jamie' Ho ... production coordinator (as Jamie Ho)
Finger Ho ... production assistant: Kaiping, Quangdong unit
Shenghe Hou ... on-set runner: North-East China unit (as Hou Shenghe)
Dingpeng Hu ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Hu Dingpeng)
Xiaoxiong Hu ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Hu Xiaoxiong)
Yangzhao Hu ... on-set runner: North-East China unit (as Hu Yangzhao)
Jet Huang ... production assistant: Kaiping, Quangdong unit
Jiangfeng Huang ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Huang Jiangfeng)
Xiaokui Huang ... on-set production assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Huang Xiaokui)
Xiaoli Huang ... tea lady: Kaiping, Quangdong unit (as Huang Xiaoli)
Yiyi Huang ... production assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Huang Yuyi)
Chester Ip ... production assistant: North-East China unit
Chun Ip ... story consultant
Linda Jaivin ... english subtitles
Tainli Ji ... on-set runner: North-East China unit (as Ji Tainli)
Li Jiang ... research assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Jiang Li)
Ning Jiang ... on-set runner: North-East China unit (as Jiang Ning)
Xing Jiang ... on-set runner: North-East China unit (as Jiang Xing)
Liangxian Jin ... security: North-East China unit (as Jin Liangxian)
Eric Kwong ... production assistant: Kaiping, Quangdong unit
Roy Lam ... research assistant: Kaiping, Quangdong unit
Shouchuang Lan ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Lan Shouchuang)
Pengfei Lei ... security: North-East China unit (as Lei Pengfei)
Song Lei ... on-set runner: North-East China unit (as Song Lei)
Darren Leung ... additional english subtitles
Changjian Li ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Li Changjian)
Fusheng Li ... on-set runner: North-East China unit (as Li Fusheng)
Jianxin Li ... on-set runner: North-East China unit (as Li Jianxin)
Jinquan Li ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Li Jinquan)
Jinyi Li ... on-set runner: North-East China unit (as Li Jinyi)
Jiulong Li ... on-set runner: North-East China unit (as Li Jiulong)
Shengrong Li ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Li Shengrong)
Sisi Li ... continuity: Kaiping, Quangdong unit (as Li Sisi)
Song Li ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Li Song)
Zhiqiang Li ... on-set runner: North-East China unit (as Li Zhiqiang)
Chengshi Liang ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Liang Chengshi)
Qiuwen Liang ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Liang Qiuwen)
Zhiqiang Lin ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Lin Zhiqiang)
Cheng Liu ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Liu Cheng)
Hai Liu ... production coordinator: North-East China unit (as Liu Hai)
Lezhen Liu ... security: North-East China unit (as Liu Lezhen)
Nan Liu ... security: North-East China unit (as Liu Nan)
Ping Liu ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Liu Ping)
Tingyu Lu ... on-set runner: North-East China unit (as Lu Tingyu)
Xinhong Lu ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Lu Xinhong)
Qidong Ma ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Ma Qidong)
Guang Mo ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Mo Guang)
Tao Mo ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Mo Tao)
Wan Gang Mu ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Mu Wan Gang)
Ruihui Nie ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Nie Ruihui)
Liangxiao Pan ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Pan Liangxiao)
Rocky Pang ... caterer
Lao Kwok Po ... caterer
Xiaotian Qin ... on-set runner: North-East China unit (as Qin Xiaotian)
Yuanze Qin ... on-set runner: North-East China unit (as Qin Yuanze)
Liang Qiu ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Qiu Liang)
Vikas Rajput ... Director of International Operations
Lili Shan ... continuity: Kaiping, Quangdong unit (as Shan Lili)
Li Shen ... security: North-East China unit (as Shen Li)
Linru Shi ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Shi Linru)
Lijie Su ... on-set runner: North-East China unit (as Su Lijie)
Zhaoquan Sun ... on-set runner: North-East China unit (as Sun Zhaoquan)
Jun Tan ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Tan Jun)
Jinlin Wang ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Wang Jinlin)
Jinzha Wang ... on-set runner: North-East China unit (as Wang Jinzha)
Jun Wang ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Wang Jun)
Queenie Wang ... production assistant
Jinsheng Wu ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Wu Jinsheng)
Wenjian Wu ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Wu Wenjian)
Wenqin Wu ... production assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Wu Wenqin)
Xiaowei Wu ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Wu Xiaowei)
Hao Xia ... continuity: Kaiping, Quangdong unit (as Xia Hao)
Xi Xia ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Xia Xi)
Chenghua Xie ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Xie Chenghua)
Guangjun Xiong ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Xiong Guangjun)
Guanyong Xu ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Xu Guangyong)
Qing Xu ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Xu Qing)
Yijiang Xu ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Xu Yijiang)
Zhongyuan Xu ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Xu Zhongyuan)
Xinnian Xue ... security: North-East China unit (as Xue Xinnian)
Sheng Yan ... on-set runner: North-East China unit (as Yan Sheng)
Haisheng Yang ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Yang Haisheng)
Ning Yang ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Yang Ning)
Shijie Yang ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Yang Shijie)
Chaopeng Yao ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Yao Chaopeng)
Jiping Yin ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Yin Jiping)
Nan Yu ... security: North-East China unit (as Yu Nan)
Yinah Yu ... production assistant: Kaiping, Quangdong unit (as Yu Yinah)
Woo-Ping Yuen ... action choreographer
Phill Zagajewski ... creative director / stage manager
Ronald Zee ... still photographer
Fangde Zeng ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Zeng Fangde)
Bo Zhang ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Zhang Bo)
Dinghua Zhang ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Zhang Dinghua)
Hao Zhang ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Zhang Hao)
Hongbao Zhang ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Zhang Hongbao)
Kun Zhang ... on-set runner: North-East China unit (as Zhang Kun)
Linbo Zhang ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Zhang Linbo)
Liquan Zhang ... on-set runner: North-East China unit (as Zhang Liquan)
Xiaoqiao Zhang ... security: North-East China unit (as Zhang Xiaoqiao)
Xuecheng Zhang ... on-set runner: North-East China unit (as Zhang Xuecheng)
Yong Zhang ... on-set runner: North-East China unit (as Zhang Yong)
Zhuo Zhang ... assistant production coordinator: North-East China unit (as Zhang Zhuo)
Guoming Zhao ... on-set runner: North-East China unit (as Zhao Guoming)
Wei Zhao ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Zhao Wei)
Xinyong Zhao ... on-set runner: North-East China unit (as Zhao Xinyong)
Zhiqiang Zhao ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Zhao Zhiqiang)
Zhiqiang Zhao ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Zhao Zhiqiang)
Wingjian Zheng ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Zheng Wingjian)
Zhen Zheng ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Zheng Zhen)
Cangcheng Zhong ... security: North-East China unit (as Zhong Cangcheng)
Junke Zhou ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Zhou Junke)
Liutao Zhou ... on-set runner: North-East China unit (as Zhou Liutao)
Peng Zhou ... security: Kaiping, Quangdong unit (as Zhou Peng)
Yongqiang Zhou ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Zhou Yongqiang)
Zhiyi Zhu ... on-set runner: Kaiping, Quangdong unit (as Zhu Zhiyi)

Thanks

Edit
Chris Blunden ... the producers wish to thank
Peter Ho-Sun Chan ... the producers wish to thank (as Peter Chan)
Christopher Doyle ... the producers wish to thank
Kwok-Man Keung ... the producers wish to thank
Andy Lau ... the producers wish to thank
John Radel ... the producers wish to thank

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Ip Man's peaceful life in Foshan changes after Gong Yutian seeks an heir for his family in Southern China. Ip Man then meets Gong Er who challenges him for the sake of regaining her family's honor. After the Second Sino-Japanese War, Ip Man moves to Hong Kong and struggles to provide for his family. In the mean time, Gong Er chooses the path of vengeance after her father was killed by Ma San. Written by Immanuel Ambhara

Plot Keywords
Taglines In Martial Arts there is no right or wrong, only the last man standing. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • The Grandmaster (Hong Kong, English title)
  • Yat doi zung si (Hong Kong, Cantonese title)
  • The Grandmasters (Hong Kong, English title)
  • The Grandmaster (United States)
  • First Generation Master (Asia, English title)
  • See more »
Runtime
  • 130 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $38,600,000 (estimated)
Cumulative Worldwide Gross $64,076,736

Did You Know?

Edit
Trivia The project was announced almost 10 years before its final release, due to director Kar-Wai Wong's endless perfectionism. Several other motion pictures about the Ip Man that were conceived after this announcement (most famously Ip Man (2008) and Ip Man 2 (2010)) were all released in the meantime. See more »
Movie Connections Featured in The Oscars (2014). See more »
Soundtracks Stabat Mater See more »
Quotes Gong Er: My father would always say, people who practice martial arts go through three stages: seeing yourself, seeing the world, seeing all living beings.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed