Edit
Bait (2012) Poster

(III) (2012)

Full Cast & Crew

Directed by 

Kimble Rendall

Writing Credits (in alphabetical order)  

Shayne Armstrong ... (additional writing by)
Duncan Kennedy ... (additional writing by)
John Kim ... (written by)
S.P. Krause ... (additional writing by) (as Shane Krause)
Justin Monjo ... (additional writing by)
Russell Mulcahy ... (written by)

Cast (in credits order)  

Richard Brancatisano ... Rory
Xavier Samuel ... Josh
Chris Betts Chris Betts ... Lockie
Sharni Vinson ... Tina
Simon Edds Simon Edds ... Lifeguard
Miranda Deakin Miranda Deakin ... TV Reporter
Julian McMahon ... Doyle
Dan Wyllie ... Kirby
Alice Parkinson ... Naomi
Phoebe Tonkin ... Jaimie
Damien Garvey ... Colins
Lincoln Lewis ... Kyle
Cariba Heine ... Heather
Alex Russell ... Ryan
Adrian Pang ... Jessup
Yuwu Qi ... Steven
Martin Sacks ... Todd
Rhiannon Dannielle Pettett Rhiannon Dannielle Pettett ... Assistant Manager
Skye Fellman ... Young Girl
Nicholas McCallum ... Oceania Store Owner
Rest of cast listed alphabetically:
Gypsy Gypsy ... Bulli
Svitlana Zavialova ... Girl at the Bar

Produced by 

Peter Barber ... producer
Dale G. Bradley ... co-executive producer
Grant Bradley ... co-executive producer
Chris Brown ... executive producer
Colleen Clarke ... supervising post producer
Kirsten Elms ... associate producer
Martin Fabinyi ... co-executive producer
Todd Fellman ... producer
Mike Gabrawy ... executive producer
Ian Gibbins ... co-executive producer
Gary Hamilton ... producer
Michael Lake ... supervising producer
Ian Maycock ... executive producer
Sharon Miller ... line producer
Russell Mulcahy ... executive producer
Jonathan Scanlon ... co-executive producer
Rebekka Schafferius ... assistant producer
Jeffrey Schenck ... associate producer
Paul Stevens ... co-producer
Richard Stewart ... co-executive producer
Peng Sun ... executive producer
Victor Syrmis ... co-executive producer
Paul Ward ... executive producer
Lin Xu ... producer
Ying Ye ... executive producer
Mia Zhang ... producer (as Mia L. Zhang)

Music by 

Joe Ng
Alex Oh

Cinematography by 

Ross Emery ... director of photography

Film Editing by 

Rodrigo Balart

Casting By 

Matthew Lessall
Ben Parkinson

Production Design by 

Nicholas McCallum

Art Direction by 

Jenny O'Connell

Set Decoration by 

Suzy Whitefield

Costume Design by 

Phil Eagles

Makeup Department 

Toby Barron ... senior makeup fx artist
Steven Boyle ... makeup fx designer
Martina Byrne ... hair stylist / makeup artist
Vince Holland ... makeup fx technicians
Rachel Joyce ... makeup fx trainees
Jason Jurd ... makeup fx technicians
Samantha Lyttle ... makeup fx & prosthetics supervisor / special makeup effects supervisor
Wizzy Molineaux ... makeup hair stylist
Van Peters ... makeup fx trainees
Jennifer Stanfield ... makeup hair stylist
Tia Stephanou ... hair assistant / makeup assistant
Shane Thomas ... key makeup and hair designer

Production Management 

Troy Clarke ... unit manager
Nancy Valle ... executive in charge of post production
Asaesja Young ... production secretary

Second Unit Director or Assistant Director 

Maree Cochrane ... third assistant director
Jamie Crooks ... first assistant director
Jamie Leslie ... second unit first assistant director
Peter McLennan ... assistant director: additional photography
Rachael O'Brien ... key second assistant director (as Rachael Bagley O'Brien)
Roger Paul ... second unit assistant director
Greg Tynan ... fourth assistant director
Marc Varisco ... second unit director

Art Department 

Michael Bennett ... painter
Ray Bentzen ... painter
Neil Brims ... labourer
Leanne Brooks ... art department coordinator
Les Brough ... set finisher
Robert Bull ... scenic artist
Tina Bull ... set finisher
Graeme Callander ... storyboard artist
Gary Cameron ... concept model maker / head prop maker
Jac Charlton ... set dresser/buyer
Ross Clarke ... construction coordinator
Grant Engel ... steel worker
Dan Eyre ... set builder
Larry 'Sol' Farina ... casual trade assistant
Saul Fitton ... carpenter
Jeremy Ford ... casual carpenter
Kelly Geissmann ... art department runner
Simon Gill ... buyer/dresser
Johnny Gunn ... casual trade assistant
Lucas Herrington ... casual trade assistant
Renee Hoare ... props mistress
Dillon Hurihanganui ... labourer
David Jones ... set builder
George Kabot ... graphic designer
Kaus Kastberg ... set designer
Klaus Kastberg ... set designer
Wade Krawczyk ... armourer on set
Sean Mack ... casual carpenter
David Mcclelland ... carpenter
Jim Millett ... set designer
Ed Mohun ... casual carpenter
Wayne Porter ... steel foreman
John Rann ... construction manager
Noel Remington ... set finisher / stand-by carpenter / stand-by painter
Chris Schull ... steel trade assistant
Grant Skipper ... steel worker
Steve Taylor ... action vehicle coordinator
Hannah Teefy ... props assistant
Adrian Tench ... casual carpenter
Barry Thompson ... props maker
Michael Verbeek ... set builder
Hans Verbek ... set builder
Mick Verbek ... set builder
Roland Vetter ... set builder
Matthew Wenn ... carpenter
Dillon Yeats ... stand-by props

Sound Department 

Steve Burgess ... sound designer / sound effects editor
Susie Chee ... production manager
Peter Climpson ... sound effects editor
Adam Connelly ... foley artist
Jasmin Cornford ... sound post facility manager
Matt Dawson ... adr mixer
Bruce Emery ... sound supervisor
Belle Galpin ... sound assistant
Rennie Gomes ... re-recording engineer
Harie Herman ... assistant production manager
Leah Katz ... loop group editor
Gerard Leong ... sound tecnician
Robert Mackenzie ... re recording mixer / supervising sound designer
Tony Murtagh ... dialogue editor
Liesl Pieterse ... adr editor / adr recordist
Jesse Rigby ... sound assist
Kelvin Singh ... sound engineer
Soundsfirm Sydney ... sound editing facility
Edward Tan ... sound technician
Sarah Tang ... assitant production managers
Wee Zheo Tay ... assistant sound engineer
Brooke Trezise ... foley editor
Mario Vaccaro ... foley artist
Craig Walmsley ... sound recordist
Edmond Wee ... assistant sound engineer
Andy Wright ... foley recordist

Special Effects by 

Danny Ang ... end titles
Peter Armstrong ... special effects senior techinician
Shane Bailey ... sfx technician
Manuel Beccaro ... creatures and animatronics
Steven Boyle ... shark designer
Brenden Barry Brown ... special effects on-set technician
Simon Buckley ... sfx technician
Kirstin-Marie Cetinich ... digital mastering (as Kirstin-marie Cetnich)
Eucla Davies ... second unit special effects technician
Charlie Ellis ... DaVinci resolve colorist
Carl Erickson ... sfx technician (as Carl bulk Erickson)
Darren Frank ... special effects on-set technician / special effects technician
Dean Franklin ... animatronics
Adrian Guru Seabert ... special effects senior technician
Rob Heggie ... special effects on-set supervisor
Matt Johnson ... sfx technician
Katie Kabala ... post-production coordinator
Gordon MacPhail ... digital mastering
Michaal Monk ... post production assistant
Ross Murdoch ... special effects technician
Melinda Neoh ... special effects office coordinator
Matthew M. North ... digital mastering (as Matthew North)
Angelo Sahin ... special effects supervisor
Ben Sewell ... special effects logistics coordinator
Deluxe Sydney ... laboratory services
Ben Tanti ... digital mastering
Jan Thornton ... laboratory services
Taj Trengove ... effects set supervisor
Greg Tuckwell ... special effects technician
Walter Van Veenendaal ... special effects workshop coordinator
Damien Yang ... opening titles creative director

Visual Effects by 

Mohamed Aizam ... visual effects live elements
Danny Ang ... texture artist
Ian Beattie ... technical support
Blep ... lighting and rendering artist
Nicolas Borel ... cg artist
Chris Breeze ... cg artist
Barnaby Bretton ... senior compositor
Aaron Briggs ... cg artist
Enrico Budianto ... research & development / technical support
Peter Chamberlain ... head of research & development
Kevin Chan ... texture artist
Khair Ketan Chandrakant ... research & development / technical support
Erik Charlebois ... cg artist
Dan Chia ... roto artist
Timothy Clark ... art director: vfx
Mikhail Dadaev ... fluid effects artist
Troy Darben ... compositor: nuke
Ian Dodman ... cg supervisor / compositor: nuke
Mark Doney ... 3d previz / lead compositor / visual effects supervisor
Brad Dunn ... compositor: nuke
Rebecca Dunn ... stereo vfx producer
Grant Everett ... visual effects supervisor
Wei Gang ... cg artist
Ganesh Ghale ... main titles
Grant Harris ... animation supervisor
Elena Ho ... main title design
Shamintha Kalamba Arachchi ... visual effects artist
Helen Kok ... visual effects coordinator
Konstantin Kovalenko ... cg artist
Chris Leong ... visual effects live elements
Patrick Lim ... tape operator
Hwee Ling Low ... vfx assistant coordinator
Pang Kai Lun ... texture artist
Mervyn Monk ... visual effects live elements
Su Mu ... research & development / technical support
Blake Muir ... digital compositor
Ranjith Narayan ... research & development / technical support
Bylan Neill ... cg artist
Chuang Niu ... visual effects artist
Muhammad Nurizzuan ... tape operator
Garth O'Bryan ... digital compositor
Jongsu Oh ... cg artist
David Orman ... i/o
Luke Parsons ... senior compositor
Mark Parsons ... head of effects / stereoscopic compositing supervisor
Fu Qian ... research & development / technical support
Sebastian Ravagnani ... cg artist
Angus Reid ... visual effects producer
Andrew Robinson ... visual effects executive producer: Postmodern
James Rogers ... visual effects supervisor
Keith Seah ... compositor
Warren Shepherd ... cg artist
Shantanu Kumar Singh ... research & development / technical support
Richa Singhal ... research & development / technical support
Sam Somu ... technical support
Robert Stollar ... cg artist
Robert Stoller ... cg artist
Markus Stone ... lead stereographer
Simon Tan ... vfx editor
Hiew Litt Teen ... research & development / technical support
Khoo Kay Tiong ... research & development / technical support
Marc Varisco ... visual effects supervisor
Vivek Vedagiri ... research & development / technical support
Randy Vellacott ... digital compositor
Rakitha Vithanage ... cg artist
Marek Vlach ... visual effects artist
Shengyuan Wang ... cg artist
Leong Beng Wee ... senior compositor
Lee Kok Wei ... texture artist
Ng Leong Wei ... cg artist
Hendro Setyo Wibowo ... data wrangler
Dixie Wu ... vfx assistant coordinator
Tania Wu ... visual effects coordinator
Chao Xiaoyu ... research & development / technical support
Tan Guo Xin ... texture artist
Mo Xueying ... cg artist
Qiu Ya ... research & development / technical support
Guo Yanchao ... research & development / technical support
Ziig Yee ... compositor
Vincent Yoe ... cg artist

Stunts 

Jade Amantea ... stunt performer
Yasushi Asaya ... stunt performer
Renee Bowen ... stunt performer
Bradd Buckley ... assistant stunt coordinator / stunt performer
Marky Lee Campbell ... stunt performer
Raelene Chapman ... stunt performer
Rhye Copeman ... stunt double
Aston Crabtree ... stunt double / stunt double: Alice Parkinson / stunt double: Pheobie Tomkin
Stephen Daddow ... stunt performer
Mitch Deans ... stunt coordinator
Nicole Downes ... stunt performer
Deana Durisic ... stunt performer
Sam Elia ... stunt performer
Amanda Giblin ... stunt double
Scotty Gregory ... stunt performer
Alison Hanrahan ... stunt performer
Pete Hill ... stunt performer
Shinji Ikefuji ... stunt performer
Yutaka Izumihara ... stunt performer
Greg Jones ... stunt double
Alex Kuzelicki ... stunt performer: parkour
Ri-Jie Kwok ... stunt double
Nathan Lawson ... stunt double: Ryan
Tomoki Miyamoto ... stunt performer
Angela Moore ... stunt performer
Sngela Moore ... stunt performer
Craig Morgan ... stunt performer
Jason O'Regan ... safety diver
Gulliver Page ... stunt performer
Melanie Peyton-Smith ... stunt performer
Debbie Santic ... stunt performer
Yasca Sinigaglia ... stunt performer
Sharelle Starr ... stunt performer
Leon Stripp ... stunt rigger
Mark Tearle ... stunt performer
John Walton ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Marcus Ballantine ... grip
Glen Bielenberg ... main unit lighting board operator
Andrew Burns ... second unit: camera assistant
Marty Caulcutt ... scaffolder
Varshita Chand ... stereography producer
Jackson Chang ... rigger
Peter Chittleborough ... electrics
Simon Christidis ... director of photography: second unit
Dominic Connor ... onset rigging best boy
Matt Copping ... dolly grip
Toby Copping ... key grip
Lukas Davidson ... digital imaging technician
Tristan Davies ... assistant data wrangler
Scott Dolan ... first assistant camera: China
Reece Fleming ... video split assistant
Belle Galpin ... sound assistant
Greg Gilbert ... a camera operator
Chris Hansford ... techno crane operator (as Chris 'Fizz' Hansford)
Jason Hansford ... additional grip
Sherylin Hill ... second unit: video assistant
Luke Jeffery ... assistant camera: additional
Paul Johnstone ... gaffer
Takuya Katsu ... chief monitoring technician
Nigel La Roux ... rigging electrics
Michael Larcombe ... edge head technician (as Mike Larcombe)
Wayne Lauder ... rigging best boy: second unit
Mark Levey ... second unit: best boy
David Ludlow ... second unit: electric
Robbie MacKinnon ... second assistant camera: "a" camera (as Robbie McKinnon)
Gerard Mahony ... underwater camera grip: second unit
Casper McCallum ... epk camera operator
Calum McFarlane ... b camera operator
Che McGuinness ... electrics
Sam McKinnon ... electrics
Aaron Price ... boom operator
Henry Richards ... offset rigging best boy
Patrice Roblin ... electrician
Brian Rocafort ... assistant stereographer: China
Ricky Schamburg ... first assistant camera: "a" camera
Andy Smith ... best boy grip
Joe Stick ... rigging electric best boy
Markus Stone ... lead stereographer
David Thomson ... key rigging grip (as Dave Thomson)
Greg Tidman ... key grip: splinter unit
Ben Timony ... stills photographer
Brett Tracey ... b camera assistant
Anthony Tulloch ... key rigging gaffer / rigging gaffer
Sean Walker ... playback recording technician / video operator
Craig Walmsley ... sound recordist
Chris Walsingham ... electrics
Mark Watson ... second unit: gaffer
Ian Wee ... stereography coordinator: Widescreen Media
Matt Willis ... electrics
Grant Wilson ... best boy / electric
Tay Yu Xian ... lead data wrangler

Animation Department 

Mark Cleary ... moldmaker: shark
Dean Franklin ... on set operator
Grant Harris ... animation supervisor
Grant Lehmann ... animatronics designer / animatronics supervisor / moldmaker: shark / on set operator
James Paul ... animatronics coordinator / animatronics designer / moldmaker: shark / on set operator
Lawrence Rahitana ... moldmaker: shark / on set operator

Casting Department 

Bud Hopes ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Stephanie Amantea ... assistant costume standby (as Stephanie Schubert)
Amanda Enders ... costume standby
Jaspar Goodman ... costume assistant
Amy Mitchell ... costume standby
Tanya Woelfle ... set costumer

Editorial Department 

Charlie Ellis ... digital film colorist / post production supervisor
Joe Lancaster ... first assistant editor
Bin Li ... additional editor (extended Chinese version)
Stuart Monksfield ... on-line editor
Michael LeMinh Nguyen ... assistant editor (international version)
Simon Tan ... second assistant editor
Bec Blomberg ... data asset technician (uncredited)

Location Management 

Duncan Jones ... location manager

Music Department 

Daniel Baker ... orchestrator
Craig Beckett ... music editor
Elaine Beckett ... score coordinator
Laura Bishop ... orchestrator
Daniel Brown ... score recordist
Cantillation Choir ... music performed by
James Ezra ... music editor
Jason Fernandez ... music programmer / score producer
Geri Green ... orchestrator
Alex Henery ... orchestra contractor
Alison Johnston ... choir contractor
Brett Kelly ... conductor
Natan Kuchar ... orchestrator
Angus O'Sullivan ... orchestrator
Sydney Scoring Orchestra ... music performed by
Norman Parkhill ... music licensing
Tim Ryan ... score engineer / score mixer
Jessica Wells ... head orchestrator
David Barber ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Scott Dare ... action vehicle mechanic
Dale Lonie ... action vehicle mechanic
Rick Pagotto ... cast driver
Tatjana Tj Singh ... cast driver / driver: cast
Steve Taylor ... action vehicle coordinator

Other crew 

Jesica A. Andres ... international coordinator
Angelique Badenoch ... assistant production coordinator / second unit coordinator
Jamie Bagley ... unit assistant
Erich Bailey ... production assistant
Brooke Billborough ... double/stand-in
Steven Boyle ... shark designer
Katie Brock ... animal wrangler (as Katie Brock-medland)
Karen Bull ... accounts clerk
Ross Cairns ... foreman
Jussilinho Castro ... double/stand-in / production staff
Cindy Chee ... production support
Houston Chorley ... additional assistant
Ross Clarke ... construction coordinator
Sophie Dick ... casual assistant
Scott Dolan ... additional assistant
Mitchell Duffy ... double/stand-in
James Ezra ... floor manager
Karlyn Fitzgerald ... second unit: continuity
Eric Fleury ... caterer
Louise Fleury ... caterer
Matt Floyad ... additional assistant
Ian Freeman ... payroll accountant
Suzie Freeman ... first assistant accountant
Debbie Gilbert ... assistant to accountant
Stella Ha Vi Do ... deliveries manager: for Arclight Films (as Stella Do)
Lon Haber ... publicity team
Judy Hallin ... production coordinator
Mark 'Lurch' Houstein ... unit assistant (as Mark Houstein)
Jeff Kranzdorf ... business affairs
Wade Krawczyk ... armourer on set
Jen Lambert ... unit nurse (as Jennifer Lambert)
Katie Lenehan ... assistant to standby prop
Eric Youwei Lin ... Assistant Stereographer / assistant stereographer
Mark R. Lindsay ... sales representative (as Mark Lindsay)
Danielle Lomas ... epk director
Sid McDonald ... unit assistant
Chole Miller ... assistant coordinator
Monique Miller ... production runner
Ewan Mitchell ... floor manager
Rick J. Mitchell ... stand-in
Allan Mowbray ... armourer
Nathan Mu ... publicist
Fiona Nix ... publicist: NixCo
Paul Norris ... caterer
Antoinette O'Neill ... script supervisor
Noble Otene ... assistant unit manager
Lynn Paetz ... post production accountant
Rick Pagotto ... unit assistant
Stefanie Parry ... casting assistant
James Paul ... animatronics coordinator
Sean Rigby ... safety officer
Glenn Ruehland ... unit safety: second unit
Rebekka Schafferius ... assistant to director
Paul Seipel ... additional assistant
Nathan Smith ... I/O operations liaison
Deborah Sutherland ... financial controller
Yu Xian Tay ... data wrangler
Phil Taylor ... production finance
Dillon Thompson ... double/stand-in
Paige Walker ... dialect coach
John Walton ... safety officer
Andrew Allen ... dive supervisor (uncredited)

Thanks 

Brian Beckmann ... special thanks
Meredith Garlick ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed