Edit
Life After People (TV Series 2009– ) Poster

(2009– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Jim Hense ... (4 episodes, 2009-2011)
Douglas Cohen ... (3 episodes, 2009-2010)
Frank Kosa ... (2 episodes, 2009-2010)
Louis Tarantino ... (2 episodes, 2009-2010)
James Grant Goldin ... (2 episodes, 2009)
Darryl Rehr ... (2 episodes, 2009)
Annie Azzariti ... (1 episode, 2009)
Robert Beemer ... (1 episode, 2010)
Colin Campbell ... (1 episode, 2010)
Gabriel Rotello ... (1 episode, 2010)
Laura Verklan ... (1 episode, 2010)

Series Writing Credits  

Robert Beemer ... (1 episode, 2010)
Colin Campbell ... (1 episode, 2010)
Douglas Cohen ... (3 episodes, 2009)
Sam Dolan ... (2 episodes, 2009-2010)
Savas Georgalis ... (3 episodes, 2009-2010)
James Grant Goldin ... (1 episode, 2010)
Jim Hense ... (5 episodes, 2009-2011)
Frank Kosa ... (2 episodes, 2009-2010)
Adrian Maher ... (1 episode, 2009)
Darryl Rehr ... (2 episodes, 2009)
Gabriel Rotello ... (1 episode, 2010)
Louis Tarantino ... (2 episodes, 2009)
Laura Verklan ... (1 episode, 2010)

Series Cast  

James Lurie ...  Himself - Narrator 20 episodes, 2009-2011
Steven S. Ross Steven S. Ross ...  Himself - Author, 'Construction Disasters' 17 episodes, 2009-2011
Gordon Masterton Gordon Masterton ...  Himself - Royal Academy of Engineering / ... 8 episodes, 2009-2011
Tanya Wattenburg Komas Tanya Wattenburg Komas ...  Herself - Historical Concrete Investigator, California State University, Chico 7 episodes, 2009-2011
Jan Zalasiewicz Jan Zalasiewicz ...  Himself - Author, 'The Earth After Us' / ... 7 episodes, 2009-2010
Howard Oliver Howard Oliver ...  Himself - Forensic Pathologist 5 episodes, 2009-2011
Travis S. Taylor Travis S. Taylor ...  Himself - Engineer & Physicist 5 episodes, 2010
Ray Coppinger Ray Coppinger ...  Himself - Author, 'Dogs' / ... 4 episodes, 2009
Alan W. Pense Alan W. Pense ...  Himself - Metallurgist, Lehigh University 3 episodes, 2009-2010
David Brin David Brin ...  Himself - Author, 'Earth' 3 episodes, 2009
William Leffler William Leffler ...  Himself - Author, 'Oil & Gas Pipelines in Nontechnical Language' / ... 2 episodes, 2009-2010
John Anderson John Anderson ...  Himself - Biologist, College of the Atlantic / ... 2 episodes, 2009
Richard Gutkowski Richard Gutkowski ...  Himself - Civil Engineer, Colorado State University / ... 2 episodes, 2009
Gene Kritsky Gene Kritsky ...  Himself - Entomologist, College of Mount St. Joseph 2 episodes, 2009
Frank Lowenstein Frank Lowenstein ...  Himself - Ecologist, The Nature Conservancy 2 episodes, 2009
Stein Sture Stein Sture ...  Himself - Civil Engineer, University of Colorado / ... 2 episodes, 2009
Trevor S. Valle ...  Himself - Herpetologist / ... 2 episodes, 2010-2011
Elena Gretch Elena Gretch ...  Herself - Dog Trainer 2 episodes, 2010
Lynn Kimsey Lynn Kimsey ...  Herself - Entomologist, University of California, Davis 2 episodes, 2010
Leslie Lyons Leslie Lyons ...  Herself - Veterinary Geneticist, Univeristy of California, Davis 2 episodes, 2010
Todd Sutton Todd Sutton ...  Himself - Waste Consultant 2 episodes, 2010
Robert Allison Robert Allison ...  Himself - Suffolk University 1 episode, 2009
John Anderson John Anderson ...  Himself - Rice University 1 episode, 2009
James Arnold James Arnold ...  Himself - Curator, Life Support, Audubon Aquarium of the Americas 1 episode, 2009
Paul Bahn Paul Bahn ...  Himself - Author, 'Cave Art' 1 episode, 2009
Fred Barker Fred Barker ...  Himself - L.A. Department of Water and Power 1 episode, 2009
Tim Beach Tim Beach ...  Himself - Environmental Scientist, Georgetown University 1 episode, 2009
Vicki Berni Vicki Berni ...  Herself - Former Owner, Americana Amusement Park 1 episode, 2009
Andy Bernick Andy Bernick ...  Himself - Ornithologist 1 episode, 2009
Daniel T. Blumstein Daniel T. Blumstein ...  Himself - Biologist, University of California, Los Angeles 1 episode, 2009
Lynn Bocamazo Lynn Bocamazo ...  Herself - US Army Corps of Engineers 1 episode, 2009
Jimmy Brooks ...  Himself - National Lacy Dog Association 1 episode, 2009
Brian Burke-Gaffney Brian Burke-Gaffney ...  Himself - Nagasaki Institute of Applied Science 1 episode, 2009
Matt Chalifoux Matt Chalifoux ...  Himself - Historic Preservationist 1 episode, 2009
Ronald Chavez Ronald Chavez ...  Himself - Chief Engineer, USS Missouri 1 episode, 2009
Jerry Couch Jerry Couch ...  Himself - Owner, Americana Amusement Park 1 episode, 2009
David DeKok David DeKok ...  Himself - Author, Fire Underground 1 episode, 2009
Karie Diethorn Karie Diethorn ...  Herself - Chief Curator, Independence Park 1 episode, 2009
Tom Dyer Tom Dyer ...  Himself - Aviculturist - Audubon Aquarium of the Americas 1 episode, 2009
George Ellenwood George Ellenwood ...  Himself - Detroit Water and Sewerage Department 1 episode, 2009
Helmut Ernst Helmut Ernst ...  Himself - Masspike Chief Engineer 1 episode, 2009
Matt Evans Matt Evans ...  Himself - University of Illinois, Springfield 1 episode, 2009
Doug Failing Doug Failing ...  Himself - Caltrans 1 episode, 2009
John Feairheller John Feairheller ...  Himself - City Engineer, Atlantic City 1 episode, 2009
Michael Feller Michael Feller ...  Himself - Naturalist, City of NY Parks & Recreation 1 episode, 2009
Mike Folse Mike Folse ...  Himself - Structural Engineer, University of New Orleans 1 episode, 2009
Cary Fowler Cary Fowler ...  Himself - Global Crop Diversity Trust 1 episode, 2009
Gail Gainey Gail Gainey ...  Herself - Marine Biologist, Audubon Aquarium of the Americas 1 episode, 2009
Bruce Golden Bruce Golden ...  Himself - Animal Geneticist, Cal Poly, San Luis Obispo 1 episode, 2009
Sam 'Ohu Gon Sam 'Ohu Gon ...  Himself - Biologist, The Nature Conservancy of Hawai'i 1 episode, 2009
Carlos Gonzalez Carlos Gonzalez ...  Himself - Engineer - Petronyx 1 episode, 2009
Marc Gottfried Marc Gottfried ...  Himself - Master Brewer 1 episode, 2009
John Hadidian John Hadidian ...  Himself - Urban Ecologist, The Humane Society of the U.S. 1 episode, 2009
Jim Haw Jim Haw ...  Himself - Director of Environmental Studies, USC 1 episode, 2009
Richard Helfant Richard Helfant ...  Himself - Executive Director, Lucy the Margate Elephant 1 episode, 2009
Liam Heneghan Liam Heneghan ...  Himself - DePaul University 1 episode, 2009
Tom Jackson Tom Jackson ...  Himself - Biologist. Research Fisheries NOAA 1 episode, 2009
Brent Karner Brent Karner ...  Himself - L.A. Museum of Natural History 1 episode, 2009
Jack R. Kruger Jack R. Kruger ...  Himself - Chief of Storage, 309th Aerospace Maint. & Regen. Group 1 episode, 2009
Matthew Kubik Matthew Kubik ...  Himself - Indiana University-Purder University, Ft. Wayne 1 episode, 2009
Richard Lanyon Richard Lanyon ...  Himself - Metro Water Reclamation District, Chicago 1 episode, 2009
Mark Lassiter Mark Lassiter ...  Himself - Geologist 1 episode, 2009
Bill Latoza Bill Latoza ...  Himself - Preservation Architect 1 episode, 2009
John McGrail John McGrail ...  Himself - Detroit Water and Sewerage Department 1 episode, 2009
Bob Moore Bob Moore ...  Himself - Historian, Gateway Arch 1 episode, 2009
Kurt Moseley Kurt Moseley ...  Himself - Madame Tussaud's 1 episode, 2009
Akihisa Murata Akihisa Murata ...  Himself - Nagasaki Institute of Applied Science 1 episode, 2009
Tim Nelson Tim Nelson ...  Himself - Biologist, Seattle Pacific University 1 episode, 2009
Kaley O'Kelly Kaley O'Kelly ...  Herself - Climate Expert, ABC 15 Phoenix 1 episode, 2009
Michael Perez Michael Perez ...  Himself - Park Naturalist, Fort Worth Nature Center and Refuge 1 episode, 2009
Cheryl Porter Cheryl Porter ...  Herself - Detroit Water and Sewerage Department 1 episode, 2009
Glen Prater Jr. Glen Prater Jr. ...  Himself - Mechanical Engineer, University of Louisville 1 episode, 2009
Lynda Price Lynda Price ...  Herself - Tyneham Archivist 1 episode, 2009
Bob Raynolds Bob Raynolds ...  Himself - Earth Scientist, Denver Museum of Nature and Science 1 episode, 2009
Mary Lynn Ritzenthaller Mary Lynn Ritzenthaller ...  Herself - National Archives 1 episode, 2009
Kim Roddis Kim Roddis ...  Herself - Civil & Enviromental Engineer, George Washington University 1 episode, 2009
Dave Roe Dave Roe ...  Himself - Aeronautical Engineer, 309th Aerospace Maint. & Regen. Group 1 episode, 2009
Charles Roeder Charles Roeder ...  Himself - Civil Engineer, University of Washington 1 episode, 2009
Volker Rudolf Volker Rudolf ...  Himself - Rice University 1 episode, 2009
Matt Russell Matt Russell ...  Himself - Underwater Archeologist, National Park Service 1 episode, 2009
Doutoku Sakamoto Doutoku Sakamoto ...  Himself - Former Hashima Resident 1 episode, 2009
John Sanday John Sanday ...  Himself - Global Heritage Fund 1 episode, 2009
Ray Saumure Ray Saumure ...  Himself - Wildlife Biologist 1 episode, 2009
Steve Schauer Steve Schauer ...  Himself - San Antonio River Authority 1 episode, 2009
Ron Sevart Ron Sevart ...  Himself - CEO, Space Needle 1 episode, 2009
Larry Smith Larry Smith ...  Himself - International Texas Longhorn Association 1 episode, 2009
Gary Speck Gary Speck ...  Himself - Author, 'Dust in the Wind' 1 episode, 2009
Mark Stafford Mark Stafford ...  Himself - Parrots International 1 episode, 2009
Jonathan Stewart Jonathan Stewart ...  Himself - Civil & Enviromental Engineer, UCLA 1 episode, 2009
Tommy Strowd Tommy Strowd ...  Himself - Environmental Engineer, South Florida Water Management District 1 episode, 2009
John Stubbs John Stubbs ...  Himself - World Monument Fund 1 episode, 2009
John Taylor John Taylor ...  Himself - US Forest Service 1 episode, 2009
Rene B. Testa Rene B. Testa ...  Himself - Civil Engineer, Columbia University 1 episode, 2009
Dan Thayer Dan Thayer ...  Himself - Vegetation Manager, South Florida Water Management District 1 episode, 2009
Kristine Uhlman Kristine Uhlman ...  Herself - Hydrologist, University of Arizona 1 episode, 2009
Betsy Von Holle Betsy Von Holle ...  Herself - Biologist, University of Central Florida 1 episode, 2009
Richard Bruce Winders Richard Bruce Winders ...  Himself - Historian and Curator - The Alamo 1 episode, 2009
Patti Wright Patti Wright ...  Herself - Archaeologist 1 episode, 2009
Jan A. Zalasiewicz Jan A. Zalasiewicz ...  Himself - Author, 'The Earth After Us' 1 episode, 2009
Steinar Aksnes Steinar Aksnes ...  Himself - Arctic Guide 1 episode, 2010
Brent Bishop Brent Bishop ...  Himself - Climber 1 episode, 2010
Brian Boerner Brian Boerner ...  Himself - Environmental Management Director, City of Fort Worth, Texas 1 episode, 2010
Kent Borner Kent Borner ...  Himself - Preston Redevelopment Agency 1 episode, 2010
Carol Borton Carol Borton ...  Herself - Reindeer Ranch 1 episode, 2010
Jill Bowers Jill Bowers ...  Herself - Dog Trainer 1 episode, 2010
Ellen Bradley Ellen Bradley ...  Herself - Food Scientist, Institute of Food Technologists 1 episode, 2010
Alfred J. Brenner Alfred J. Brenner ...  Himself - Military Working Dog Handler, USMC 1 episode, 2010
Eric Broeske Eric Broeske ...  Himself - Maintenance Carpenter, Santa Monica Pier 1 episode, 2010
Paul Burger Paul Burger ...  Himself - Geologist, Carlsbad National Park 1 episode, 2010
Jennifer Burt Jennifer Burt ...  Herself - Restoration Ecologist, Univeristy of California, Davis 1 episode, 2010
Troy Bylsma Troy Bylsma ...  Himself - Caretaker 1 episode, 2010
James R. Chiles James R. Chiles ...  Himself - Author, 'Inviting Disaster' 1 episode, 2010
Michael Cohen Michael Cohen ...  Himself - Salton Sea Expert, Pacific Institute 1 episode, 2010
Mark Eberhart Mark Eberhart ...  Himself - Materials Scientist, Colorado School of Mines 1 episode, 2010
Billy Edge Billy Edge ...  Himself - Coastal Engineer, North Carolina State University 1 episode, 2010
John Farison John Farison ...  Himself - Director of Process Engineering, Calpine 1 episode, 2010
Hoyt Fields Hoyt Fields ...  Himself - Museum Director, Hearst Castle, CA State Parks 1 episode, 2010
Stan Gehrt Stan Gehrt ...  Himself - Wildlife Ecologist, Ohio State University 1 episode, 2010
Paul Gepts Paul Gepts ...  Himself - Plant Geneticist, University of California, Davis 1 episode, 2010
Douglas Goergens Douglas Goergens ...  Himself - Bonne Terre Mine 1 episode, 2010
Earl Hatley Earl Hatley ...  Himself - Grand Riverkeeper, LEAD Agency, Inc. 1 episode, 2010
David Hawley David Hawley ...  Himself - Steamboat Arabia Museum 1 episode, 2010
Rick Hind Rick Hind ...  Himself - Chemical Policy Expert 1 episode, 2010
John Hoogland John Hoogland ...  Himself - Behavioral Ecologist, University of Maryland 1 episode, 2010
Paul S. Hudson Paul S. Hudson ...  Himself - International Time Capsule Society, Oglethorpe University 1 episode, 2010
Peter Knego Peter Knego ...  Himself - Cruise Journalist & Historian, midshipcentury.com 1 episode, 2010
Kevin Knuuti Kevin Knuuti ...  Himself - Chief Engineer, US Army Corps of Engineers 1 episode, 2010
Greg Laughlin Greg Laughlin ...  Himself - Astrophysicist, Univeristy of California, Santa Cruz 1 episode, 2010
Jeffrey A. Lockwood Jeffrey A. Lockwood ...  Himself - Entomologist, University of Wyoming 1 episode, 2010
Kevin McGowan Kevin McGowan ...  Himself - Cornell Lab of Ornithology 1 episode, 2010
Tim McLeod Tim McLeod ...  Himself - Development Manager 1 episode, 2010
Butch Mederos Butch Mederos ...  Himself - General Manager, Palm Springs Facility, AES Wind 1 episode, 2010
Tom Miesner Tom Miesner ...  Himself - Author, 'Oil & Gas Pipelines in Nontechnical Language' 1 episode, 2010
Jeffrey Morseburg Jeffrey Morseburg ...  Himself - Private Art Curator 1 episode, 2010
Jeffrey Mount Jeffrey Mount ...  Himself - Geologist, Univeristy of California, Davis 1 episode, 2010
Phil Moy Phil Moy ...  Himself - Fisheries & Invasive Species Specialist, University of Wisconsin Sea Grant Institute 1 episode, 2010
Bert Murphy Bert Murphy ...  Himself - Earth Scientist, Brock University 1 episode, 2010
Bob Nairn Bob Nairn ...  Himself - Environmental Scientist, University of Oklahoma 1 episode, 2010
Dieter Nickel Dieter Nickel ...  Himself - Civil Engineer, Berlin-Tempelhof Airport 1 episode, 2010
Ubaldo Pastorino Ubaldo Pastorino ...  Himself - Former Resident, Balestrino 1 episode, 2010
Jim Riccio Jim Riccio ...  Himself - Nuclear Policy Analyst 1 episode, 2010
Judith A. Riley Judith A. Riley ...  Herself - Former Nurse, Norwich Hospital 1 episode, 2010
Tom Roach Tom Roach ...  Himself - Animal Trainer 1 episode, 2010
Mark Schuller Mark Schuller ...  Himself - VP Maintenance, Knotts Berry Farm 1 episode, 2010
Robert L. Self Robert L. Self ...  Himself - Architectural Conservator, Monticello 1 episode, 2010
Chuck Shea Chuck Shea ...  Himself - Project Manager, US Army Corps of Engineers 1 episode, 2010
Ginger Strand Ginger Strand ...  Herself - Author, 'Inventing Niagara' 1 episode, 2010
Marshall Swartz Marshall Swartz ...  Himself - Major, Canadian Armed Forces 1 episode, 2010
Gregory Vejvoda Gregory Vejvoda ...  Himself - Chicago Lock Facility Manager, US Army Corps of Engineers 1 episode, 2010
Nicholas A. Veronico Nicholas A. Veronico ...  Himself - Naval Historian 1 episode, 2010
William T. Vollmann William T. Vollmann ...  Himself - Author, 'Imperial' 1 episode, 2010
Andrew Watson Andrew Watson ...  Himself - Structural Engineer 1 episode, 2010
Laura Welcher Laura Welcher ...  Herself - The Long Now Foundation 1 episode, 2010
Robert R. Cargill Robert R. Cargill ...  Himself - Archaeologist, UCLA 1 episode, 2011
John Compton John Compton ...  Himself - Geologist, University of Capetown 1 episode, 2011
Michael J. Crosbie Michael J. Crosbie ...  Himself - Architect & Editor, 'Faith & Form' 1 episode, 2011
Mark Griffith Mark Griffith ...  Himself - Anatolian Dog Breeder 1 episode, 2011
Jonathan Kirsch Jonathan Kirsch ...  Himself - Author, 'A History of the End of the World' 1 episode, 2011
Barrie Schwortz Barrie Schwortz ...  Himself - Shroud of Turin Researcher 1 episode, 2011

Series Produced by 

Douglas Cohen ... executive producer (20 episodes, 2009-2011)
Louis Tarantino ... executive producer (20 episodes, 2009-2011)
Paul Cabana ... executive producer / executive producer: The History Channel (10 episodes, 2009)
Sven Berkemeier ... producer (3 episodes, 2009-2010)
Sam Dolan ... producer / field producer (3 episodes, 2009-2010)
Savas Georgalis ... producer / field producer (3 episodes, 2009-2010)
James Grant Goldin ... producer (3 episodes, 2009-2010)
Mindy Pomper Johnson ... associate producer (2 episodes, 2009-2011)
Arthur Maturo ... associate producer / producer (2 episodes, 2009-2010)
Jeremy Chilvers ... associate producer (2 episodes, 2009)
Vincent Lopez ... producer (2 episodes, 2010)
Lisa Sichi ... segment producer (2 episodes, 2010)
Dirk Hoogstra ... executive producer: The History Channel (1 episode, 2009)
Jessica Loveless ... associate producer (1 episode, 2009)
Adrian Maher ... producer (1 episode, 2009)
Darryl Rehr ... producer (1 episode, 2009)
Pedro Azevedo ... associate producer (1 episode, 2011)
Jim Hense ... producer (1 episode, 2011)

Series Music by 

Eric Amdahl ... (unknown episodes)

Series Cinematography by 

Tom Collins ... (4 episodes, 2009)
Lon Magdich ... (4 episodes, 2010-2011)
Kenneth Stipe ... (3 episodes, 2009-2010)
Jerry M. Jacob ... (1 episode, 2009)
Eric Fisher ... (unknown episodes)
Chris Laine ... (unknown episodes)
Chris McCafferty ... (unknown episodes)

Series Film Editing by 

Kyle Yaskin ... (13 episodes, 2009-2011)
Justin Inda ... (10 episodes, 2009)
Tom Ronca ... (3 episodes, 2009)
Motoshi Wakabayashi ... (3 episodes, 2010)
Dan Wolfmeyer ... (3 episodes, 2010)
Kevin Browne ... (1 episode, 2010)
Dion A. Labriola ... (unknown episodes)

Series Art Direction by 

Dominique Navarro ... (3 episodes, 2009-2010)

Series Production Management 

Alexander G. Morano ... technology production manager (10 episodes, 2009)
Joel Franklin ... production manager (1 episode, 2009)

Series Sound Department 

Michael Lile ... sound mixer (2 episodes, 2009-2010)

Series Visual Effects by 

Andy Schlachtenhaufen ... visual effects coordinator (20 episodes, 2009-2011)
Steffen Schlachtenhaufen ... visual effects producer (20 episodes, 2009-2011)
Brent Tyler ... visual effects artist (20 episodes, 2009-2011)
Daniel Lin ... visual effects supervisor (16 episodes, 2009-2011)
Michael Ranger ... visual effects artist (16 episodes, 2009-2011)
Lala Ghukasyan ... matte painter/compositor (15 episodes, 2009-2011)
Teague Chrystie ... visual effects artist (10 episodes, 2009)
John R. McConnell ... compositing supervisor (10 episodes, 2009)
Alexander G. Morano ... lead render wrangler (10 episodes, 2009)
Donna Tracy ... digital compositor: matte painter (10 episodes, 2009)
Mike Wood ... matte painter (10 episodes, 2009)
Dean Guiliotis ... visual effects compositor (7 episodes, 2009)
Fred Aldeschulte ... compositor (6 episodes, 2009)
Eric Hance ... visual effects supervisor (5 episodes, 2009-2010)
Jaime Richter ... digital compositor (5 episodes, 2009)
Sean Kinnear ... visual effects artist (5 episodes, 2010-2011)
James Holt ... digital compositor: CBS Digital (4 episodes, 2010)
Craig Edwards ... digital effects artist: EdenFX (3 episodes, 2009)
Max Gabl ... lead matte artist: CBS Digital (3 episodes, 2010)
Stefan Bredereck ... digital matte painting artist: EdenFX / visual effects artist: Eden FX (2 episodes, 2009-2010)
Derek Serra ... visual effects artist (2 episodes, 2009)
Jason Taylor ... modelling/texturing (2 episodes, 2009)
Nicki Kreitzman ... digital compositor (2 episodes, 2010)
Tuong-Van Tran ... cg artist (2 episodes, 2010)
Alden Anderson ... visual effects (1 episode, 2009)
John Karner ... visual effects (1 episode, 2009)
Jose Lopez ... modeler / texture artist (1 episode, 2009)
Michael Heinz ... visual effects supervisor (1 episode, 2010)
Cliff Welsh ... digital compositor (1 episode, 2010)
Richard W. Lewis ... matte painter/compositor: Crazybridge Studios (uncredited) (11 episodes, 2009-2010)
Andrew Midgley ... visual effects producer: Crazybridge Studios (uncredited) (11 episodes, 2009-2010)
Edward M. Ruiz II ... visual effects: Eden FX (uncredited) (3 episodes, 2009)

Series Camera and Electrical Department 

Kenneth Stipe ... co-director of photography (1 episode, 2010)

Series Animation Department 

Lloyd Staples ... animator (7 episodes, 2009)

Series Editorial Department 

Rod Decker ... on-line editor (15 episodes, 2009-2011)
Steve Kwant ... assistant editor (14 episodes, 2009-2011)
Jnani Butler ... assistant editor (10 episodes, 2009)
Heidi Putallaz ... post-production coordinator (10 episodes, 2010-2011)
Irit Lockspeiser ... post-production assistant (8 episodes, 2009)

Series Location Management 

Jason Roberts ... location manager (1 episode, 2010)

Series Other crew 

Joel Franklin ... production coordinator (20 episodes, 2009-2011)
Andy Kastler ... production assistant (17 episodes, 2009-2011)
David Michael Schulman ... production assistant (17 episodes, 2009-2011)
Alexander G. Morano ... systems administrator (10 episodes, 2009)
Heidi Putallaz ... vault manager (10 episodes, 2009)
Arno Stemmer ... production assistant (10 episodes, 2009)
Kevin Ercoline ... production assistant (8 episodes, 2009)
Michael Schachtner ... researcher (3 episodes, 2009-2010)
Aleta Rozanski ... researcher (3 episodes, 2009)
Dominique Navarro ... researcher (3 episodes, 2010)
Patrick Johnson ... researcher (2 episodes, 2009)
Gloria Winship Ayon ... dog trainer (1 episode, 2010)
Shane Ayon ... dog trainer (1 episode, 2010)
Benay Karp ... animal trainer (1 episode, 2011)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed