Edit
"Superman & Lois" Last Sons of Krypton (TV Episode 2021) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Tom Cavanagh

Writing Credits  

Jerry Siegel ... (created by: Superman) and
Joe Shuster ... (created by: Superman)
 
Greg Berlanti ... (developed by) &
Todd Helbing ... (developed by)
 
Kristi Korzec ... (story by) &
Michael Narducci ... (story by)
 
Brent Fletcher ... (teleplay by) &
Todd Helbing ... (teleplay by)
 
Katie Aldrin ... (staff writer) &
Jai Jamison ... (staff writer) &
Andrew N. Wong ... (staff writer)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Tyler Hoechlin ... Clark Kent / Superman
Elizabeth Tulloch ... Lois Lane
Jordan Elsass ... Jonathan Kent
Alex Garfin ... Jordan Kent
Erik Valdez ... Kyle Cushing
Inde Navarrette Inde Navarrette ... Sarah Cushing
Wolé Parks ... John Henry Irons
Adam Rayner ... Morgan Edge / Tal-Rho
Dylan Walsh ... General Sam Lane
Emmanuelle Chriqui ... Lana Lang Cushing
Sofia Hasmik ... Chrissy Beppo
Stacey Farber ... Leslie Larr
Tayler Buck ... Natalie Irons
A.C. Peterson ... Zeta-Rho
Jill Teed ... Sharon Powell
Daisy Tormé ... A.I. Device (voice)
Kayla Heller ... Tegan Wickhem
Monique Phillips ... Aidy Manning
Leeah Wong ... Emily Phan
Shawn Stewart ... Jasper Townes
Brittany Palmer ... D.O.D. Soldier #1
Miguel Castillo ... D.O.D. Soldier #2
Victoria Katongo ... Tamera Dalley
Stephen Adekolu ... Robbie Alvarez
Eric Keenleyside ... Mayor Dean
Austin Anozie ... Malcolm Teague
Fritzy-Klevans Destine ... Sean Smith
Zane Clifford ... Timmy Ryan
Kennedy Chew ... Avery Phan
Kelcey Mawema ... Denise Olowe
Dee Jay Jackson Dee Jay Jackson ... Cobb Brandon
Jay Zhang ... Duc Phan
Ben Cockell ... Young Edge
Robert Windeler Robert Windeler ... Kid #1
Carter Kus Carter Kus ... Kid #2

Produced by 

Greg Berlanti ... executive producer
Brent Fletcher ... co-executive producer
Todd Helbing ... executive producer (showrunner)
Geoff Johns ... executive producer
Stephen Judge ... co-producer
Kristi Korzec ... co-executive producer
Jennifer Lence ... producer
David Madden ... executive producer
Louis Shaw Milito ... producer (produced by)
Michael Narducci ... co-executive producer
Carl Ogawa ... producer
Sarah Schechter ... executive producer
Gregory Smith ... supervising producer

Music by 

Dan Romer ... (music by)

Cinematography by 

Stephen Maier ... director of photography

Film Editing by 

Becca Berry

Casting By 

Lyndsey Baldasare
David Rapaport ... (as David H. Rapaport)

Production Design by 

Dan Hermansen

Art Direction by 

Jessica Fish

Set Decoration by 

Benjamin Mullen

Makeup Department 

Kelly Grange ... makeup artist
Amanda Imeson ... 1st Assist Makeup
Brittin Ireland ... assistant hair stylist
Debra Johnson ... key hair stylist
Mikaela Peterson ... makeup artist
Trisha Porter ... makeup department head
Werner Pretorius ... specialty costume: amazing ape productions ltd

Production Management 

Melissa Crich ... production manager
Samantha Dottin ... post-production supervisor
James Gardiner ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Roxanne Rejfek ... second assistant director
Ian Samoil ... first assistant director

Art Department 

Christopher Donaldson ... storyboard artist
Angie Feret ... Motion Graphic Designer
Jeff MacIntyre ... construction coordinator
Uzair Merchant ... assistant art director
Paolo G. Venturi ... illustrator
Slade Young ... property master
Wenke Li ... graphic designer (uncredited)
Jozef Nemtin ... buyer (uncredited)
Beatrix Schalk ... set designer (uncredited)

Sound Department 

Javier Bennassar ... supervising sound editor
Candice Brunello ... sound effects editor
Dane Butler ... Adr Mixer: Chez Boom Audio
Tammy Fearing ... adr mixer
Cameron Foodikoff ... Sound assistant
Sean Madsen ... re-recording mixer
Marilyn Morris ... adr mixer
Yuri Reese ... re-recording mixer
Craig Stauffer ... production sound mixer
Tim Crich ... sound mixer: second unit (uncredited)
Brian Dunlop ... dialogue editor (uncredited)
Alexander Pugh ... sound effects editor (uncredited)
Aaron Southerland ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Buck Aarons ... special effects assistant
Dennis Briest ... special effects best boy
Darya Douglas-Andres ... special effects buyer
Joel Fisher ... special effects assistant
Bleau Fortier ... special effects foreman
Tom Hill ... special effects assistant
Chris Lawson ... special effects assistant
Derrick Moennick ... special effects assistant
Dan Sedlacek ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Azra Alkan ... visual effects supervisor
Katie Annand ... Visual Effects Associate Producer
Sean Apple ... compositor
Dario Barrera ... Casting Manager: The Third Floor Inc
Kristine Baz ... compositor
Melissa Bazuniuk ... visual effects coordinator
Nadine Blackler ... digital compositor
Casi Blume ... cg supervisor
Matt Boardman ... compositor
Andres Reyes Botello ... Visual Effects Producer: Boxel VFX
Uriel Reyes Botello ... Creative Director: Boxel VFX
Ricardo Camacho Páramo ... Visual Effects Supervisor: Boxel VFX
Daniel Cothren ... Asset Artist: The Third Floor Inc
Joseph Coto ... Asset Artist: The Third Floor Inc
Daniel Cuevas ... Match move artist: Boxel Vfx
Robert Cvengros ... Tracking/Matchmove/Layout Artist
Emily Danielisz ... visual effects coordinator
Jorge De La Cadena ... Visualization Artist: The Third Floor Inc
Chris Deger ... visual effects coordinator
Shawn Duddridge ... visual effects artist
Christopher Edwards ... Visualization Executive Producer: The Third Floor Inc
Ricardo Elliott II ... visual effects artist
Stephen Emery ... Visualization Artist: The Third Floor Inc
Javier J. Espinoza ... Visualization Artist: The Third Floor Inc
Aleks Figueroa ... Match move artist: Boxel Vfx
Yin Fu ... Visualization Artist: The Third Floor Inc
Matthew Gore ... Senior Visual Effects Producer
Riley Gray ... senior digital compositer
David Greig ... Visualization Coordinator: The Third Floor Inc
David Hipp ... visual effects artist: Zoic Studios
Seung Rok Hwang ... visual effects department manager
Halle Jackson ... compositor
Matthew Koehler ... Bidding Producer: The Third Floor Inc
Allie Koppel ... Head of Talent: The Third Floor Inc
Will Kosman ... Digital Matte Painter
Dave Ladner ... digital compositor
Richard Lee ... Asset Artist: The Third Floor Inc
Steven Lo ... Visualization Supervisor: The Third Floor Inc
Yaniv Marcus ... Asset Artist: The Third Floor Inc
Rene Meillon ... Match move artist: Boxel Vfx
Lauren Moore ... Head of Marketing: The Third Floor Inc
Christina Nakhvat ... compositor
Jonathan R. Nelson ... fx artist: Zoic Studios
Jeremy Oddo ... Head of IT: The Third Floor Inc
Macy Oja ... Visualization Coordinator: The Third Floor Inc / associate producer: Zoic Studios
Erick Oviedo ... Match move artist: Boxel Vfx
Yiris Hallal Padilla ... Visual Effects Producer: Boxel VFX
Conlan Parkman ... Asset Artist: The Third Floor Inc
Vince Paul ... visual effects artist
Julia Pfeffer ... Render Wrangler: Barnstorm VFX
Deepesh Phulwani ... Lighting Artist
Carlos Andres Lopez Pico ... 3D Modeling Artist: Boxel Vfx
Rebeka Piñón-Cassidy ... visual effects assistant editor
Reo Prendergast ... Concept & Build Supervisor
Michele Rader ... Asset Artist: The Third Floor Inc
Steve Des Roches ... compositor
Scott Rosekrans ... Unreal Supervisor
Marc Roth ... CG Supervisor
Sean Rourke ... Visualization Editor: The Third Floor Inc
Fred Ruff ... visual effects supervisor: Refuge
Joshua Seal ... Visualization Artist: The Third Floor Inc
Josh Seward ... visual effects producer
Jasper Sleeman ... Visualization Artist: The Third Floor Inc
Marc Steinberg ... Asset Artist: The Third Floor Inc
Troy Summersett ... creative layout artist: Zoic Studios
Alex Thiesen ... visual effects executive producer: Refuge
Alexandra Jane Vahlbruch ... Department Manager
Armand Vladau ... Visual Effects Supervisor: Kalos Studios
Luwena Wou ... Export TD: The Third Floor Inc
Mario Alberto Yáñez Ríos ... Lighting Artist: Boxel VFX / lead lighting & rendering
Laura Zentil ... Head of Talent: The Third Floor Inc
Kristian Guilfoyle ... Motion Graphics Designer (uncredited)
David Koss ... digital compositor (uncredited)
Laurent Poliquin ... vfx production assistant: Rodeo FX (uncredited)
Dylan St. Aubin ... visual effects coordinator (uncredited)

Stunts 

Marco Caffiero ... stunt performer
Jessica Firman ... stunt performer
Nilo Ghajar ... Stunt Double: Emmanuelle Chriqui
Rob Hayter ... stunt coordinator
Mel Jin ... stunt double: Elizabeth Tulloch
Rorelee Tio ... assistant stunt coordinator
Jason Bell ... stunt performer (uncredited)
Tommy Clarke ... stunts (uncredited)
Katherine Fraser ... Key Stunt Rigger (uncredited)
Donavin Kuhl ... stunt double: Tyler Hoechlin (uncredited)
Nicole Lissner ... stunt double: Inde Navarrette (uncredited)
Ryan Moss ... stunt performer (uncredited)
Shelene Yung ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Sergii Bogomolov ... additional second assistant
Sean Dimitrie ... mpvc
Tommy Douglas ... drone camera operator
Dan Fraser ... rigging gaffer
Spencer Halex ... playback production coordinator
Paul Go Mayne ... Generator Operator
Andrew McLean ... console operator
Erin Nelligan ... console programmer
Marc Nolet ... key grip
Polly Pierce ... Digital Utility Technician
Cameron Root ... best boy electric: 2nd unit gaffer
Aaron Stewart ... gaffer
Bettina Strauss ... still photographer
Krista Stumph ... first assistant camera

Casting Department 

Patrick Cahoon ... casting associate: Canada
Sean Cossey ... casting: Canada
Rosie Lobb ... casting associate (as Rosie Kirschenbaum)
J.J. Ogilvy ... casting: Canada (as JJ Ogilvy)
Derek Carlson ... extras casting assistant (uncredited)
Hillary Maloney ... casting assistant (uncredited)
Brandon Wheeler ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Tatiana Andrianko ... Cutter
Bernarda Antony ... truck assistant
Joshua Hoyles ... background truck supervisor
Sonia Linder ... costume supervisor: key costumer
Jien Sun ... costumer: Supersuits
George Troester ... specialty costumes
Nagita Salsberry ... specialty costumes-creative character engineering (uncredited)

Editorial Department 

Shane Harris ... final colorist
Michael Kamens ... assistant editor
Richard Meyer ... assistant on-line editor
Richard Wells ... on-line editor (as Richard E. Wells III)
Sebastian Angulo ... post-production assistant (uncredited)
Kurt Nakanishi ... i/o operator (uncredited)
Frank Robinson ... colorist: dailies (uncredited)
Kyle Sanborn ... dailies producer (uncredited)

Location Management 

Graysen Sangster ... assistant location manager
Sean Wolput ... location manager

Music Department 

Giosuè Greco ... Composer: additional music
Daniel Greis ... Composer: additional music / composer: additional music
Season Kent ... music supervisor
Alexis Kwaben ... Music Department
Lodge Worster ... music editor
Jonathan Dinklage ... musician: viola (uncredited) / musician: violin (uncredited)

Script and Continuity Department 

Brittney Goetz ... script supervisor

Transportation Department 

Andrew Anderson ... picture car coordinator
Steve Ellis ... transportation captain
Mike Magner ... transportation co-captain
Joel Tanzler ... accounting driver / post-production driver

Additional Crew 

Stephen Adekolu ... Steel stunt double
Ashleigh Boardman ... production assistant
Darren Doyle ... language consultant
Isabella Fleming ... production assistant
Jed Gard'ner ... 2nd assistant production coordinator / second assistant production coordinator
Adam Mallinger ... Writers' Assistant
Eliza Weiss ... assistant: g. berlanti

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed