Poster

Journey 2: The Mysterious Island ()


Reference View | Change View


Sean Anderson partners with his mom's husband on a mission to find his grandfather, who is thought to be missing on a mythical island.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Hank
...
Alexander
...
Sean
...
Gabato
...
Kailani
...
Liz
...
Jessica
...
Cop
...
Tour Guide
Walter Bankson ...
Hockey Player
Rest of cast listed alphabetically:
Cody Easterbrook ...
Palauan (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
...
Nautilus Passenger (uncredited)
Ed Moy ...
Fisherman (uncredited)
...
Tourist (uncredited)

Directed by

Edit
Brad Peyton ... (directed by)

Written by

Edit
Brian Gunn ... (screenplay) &
Mark Gunn ... (screenplay)
 
Richard Outten ... (story) and
Brian Gunn ... (story) &
Mark Gunn ... (story)
 
Jules Verne ... (novel)

Produced by

Edit
Michael Bostick ... executive producer
Richard Brener ... executive producer
Samuel J. Brown ... executive producer
Michael Disco ... executive producer
Adam Ellison ... associate producer
Beau Flynn ... producer
Hiram Garcia ... associate producer
Charlotte Huggins ... producer
Dwayne Johnson ... co-producer
Evan Turner ... executive producer
Tripp Vinson ... producer
Marcus Viscidi ... executive producer

Music by

Edit
Andrew Lockington ... (music by)

Cinematography by

Edit
David Tattersall ... director of photography

Film Editing by

Edit
David Rennie ... (edited by)

Editorial Department

Edit
Keith Brachmann ... additional editor
Ben Cox ... assistant editor
Tanya Gallardo ... post-production assistant
Jeff Halsey ... digital intermediate producer: Fotokem Digital Film Services
Rick Ives ... 3d data manager
Jim Passon ... color timer: Fotokem Digital Film Services
Lara Ramirez ... visual effects assistant editor
Jared Richard ... 3d data technician
Sally Anne Schultz ... post-production assistant (as Sally Anne Fuscoe)
Kostas Theodosiou ... 3d digital intermediate colorist: Fotokem Digital Film Services
Eric 'Woody' Wood ... 3d digital intermediate conform artist: Fotokem Digital Film Services (as Eric Wood)
Eduardo Cisneros ... data management i/o: Pixomondo (uncredited)
Matthew K. Hacker ... editorial assistant (uncredited)
Bill Schultz ... digital intermediate executive (uncredited)

Production Design by

Edit
Bill Boes

Art Direction by

Edit
Bruce Robert Hill ... supervising art director (as Bruce Hill)

Costume Design by

Edit
Denise Wingate

Makeup Department

Edit
Chantal Boom'la ... makeup artist: Hawaii (as Chantal Boomla)
DJ Colbert-Worley ... hair stylist: Hawaii (as DJ Colbert)
Tarra D. Day ... makeup department head (as Tarra Day)
Lindsay Irish-Desarno ... makeup artist: North Carolina
Norma Lee ... hair stylist: Hawaii
James MacKinnon ... makeup artist: Mr. Johnson
Betty Lou Skinner ... hair stylist: North Carolina
Rachel Solow ... hairstylist: Mr. Johnson
Joy Zapata ... hair department head
Erin Draney ... special makeup effects artist: Optic Nerve Studios (uncredited)
Tim Jarvis ... special makeup effects technician (uncredited)

Production Management

Edit
Kate Amer ... production supervisor: Hawaii
Karyn McCarthy ... unit production manager
Sara Romilly ... post-production supervisor
Marcus Viscidi ... unit production manager
John Burton West ... production supervisor (as John West)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Cristina De Arce ... second assistant director
Brian Avery Galligan ... second second assistant director (as Brian Galligan)
John Hockridge ... first assistant director
Joseph J. Kontra ... second assistant director (as Joseph Kontra)
Brian Niemczyk ... second second assistant director: North Carolina
Boyd Shermis ... second unit director: Hawaii

Art Department

Edit
William Alford ... set dresser: North Carolina (as William F. Alford)
John Bankson ... property master
Kip Bartlett ... set dresser: North Carolina (as Kip A. Bartlett)
Tony Bohorquez ... model maker
Anthony Carlino ... leadman: Hawaii
Adolfo Castanon ... greens: Hawaii
Regina Conroy ... illustrator
Henry Dando ... greens: North Carolina
Robert Danté Denne ... paint supervisor: Hawaii (as Bob Denne)
Jeff Diso ... set dresser: Hawaii
Daren Dochterman ... concept illustrator (as Daren R. Dochterman)
John Eaves ... concept illustrator
Gary Fettis ... set decorator: Hawaii
Chad S. Frey ... set designer
Beth Giles ... buyer: North Carolina
Jim Gloster ... art director: North Carolina
Nainoa Glover ... set dresser: Hawaii
Chester Lee Henderson Jr. ... set dresser: North Carolina
Gregory Hill ... concept illustrator
Arron Ingold ... concept designer
Michael Anthony Jackson ... concept illustrator (as Michael Jackson)
Scott Johnson ... assistant property master
James Johnston ... set dresser: North Carolina
James Jones ... lead sculptor: Hawaii
Camille Komine ... buyer: Hawaii
Gary A. Krakoff ... construction coordinator: Hawaii (as Gary Krakoff)
Shane Ladd ... art department researcher
Jenne Lee ... art department coordinator
Melissa H. Lenz ... set dresser: Hawaii (as Melisa Hoku Lenz)
Andrew H. Leung ... concept illustrator (as Andrew Leung)
Richard Lief ... set dresser: Hawaii
David Lowery ... illustrator (as Dave Lowery)
Vincent Lucido ... illustrator
Stephanie Macomber ... standby painter
Jim Magdaleno ... illustrator
Jesse A.K. Martin ... set dresser: Hawaii
Alex McCarroll ... set designer: North Carolina
Thomas A. Morris Jr. ... construction coordinator: North Carolina
Michael Norton ... set dresser: Hawaii
Paul Oliver ... scenic charge: North Carolina
Greg Papalia ... set designer
Erik Parzwardek ... set dresser: Hawaii
Benjamin Patterson ... set dresser: Hawaii
Thomas H. Penny ... set dresser: Hawaii
Brett Phillips ... model maker
Chuck Potter ... set decorator: North Carolina
Robin Richesson ... illustrator
Isaia Robins ... greens: Hawaii
Kimberly Roebuck ... lead mold maker: Hawaii
'Polar Bear' Shaw ... leadman: North Carolina (as Polar Bear Shaw)
Wells Shaw ... set dresser: North Carolina
Eric W. Skipper ... set dresser: North Carolina
Sam Sternthall ... on set dresser
Lindsey Suggs ... art department coordinator: North Carolina
Andrea 'Drew' Sywanyk ... set dresser: North Carolina (as Andrea R. Sywanyk)
Miles Teves ... concept illustrator
Stella Vaccaro ... set designer
Youa Vang ... concept illustrator
Gary Warshaw ... assistant art director
Dana White ... on-set dresser: North Carolina
Jason Williamson ... set dresser: North Carolina
Dean Wolcott ... set designer
Vince Acree ... welder fabricator (uncredited)
Danny Akers ... plasterer (uncredited)
Kim Akers ... plasterer (uncredited)
Karen Archibald ... painter (uncredited)
Christopher Carlson ... assistant set decorator (uncredited)
Nalu Carvalho ... greensman (uncredited)
Cole Chetney ... props (uncredited)
Jeff Clark ... signwriter (uncredited)
Richard M. Cole ... general foreman: North Carolina (uncredited)
Randy Crabb ... steel foreman (uncredited)
Tom Curtis ... plasterer (uncredited)
Ethan Denne ... paint foreman (uncredited)
Alyce Fahsholtz ... painter (uncredited)
Elliott Glick ... assistant art director (uncredited)
Frank J. Hart ... propmaker gangboss (uncredited)
Craig Hoffmann ... props assistant (uncredited)
J. Bryan Holloway ... sculptor (uncredited)
Vincent E. Immordino ... greens foreman (uncredited)
Andrew Calma Jr ... decorative painter (uncredited)
Michael Kaahanui III ... carpenter (uncredited)
William S. Lake ... metal fabricator (uncredited)
Todd B. Lawson ... prop maker gangboss (uncredited)
Rebecca Lee ... greensman (uncredited) / set painter (uncredited)
Rebecca Leonard ... signwriter (uncredited)
Patrick Lewis Jr. ... scenic/painter (uncredited)
B. Kyle Lewis ... prop assistant (uncredited)
Kevin Mahoney ... paint foreman (uncredited)
Paul Markovich ... prop illustrator (uncredited)
Lyle Maves ... lead plasterer foreman (uncredited)
Jonathan S. Morgan ... plasterer (uncredited)
Todd Bryan Noonan ... metal propmaker (uncredited)
William Scot Noonan ... toolman (uncredited)
Bozydar Orszula ... set foreman (uncredited)
James F. Oñate ... scenic foreman (uncredited)
Evan Pileri ... carpenter (uncredited)
William Rampey ... propmaker (uncredited)
Jeremy Alan Read ... greensman (uncredited)
Jeff Reynolds ... art department production assistant (uncredited)
Robert 'Lucky' Rieker ... metal shop foreman (uncredited)
Gregory Schmitz ... scenic (uncredited)
Mared Scutti ... plaster foreman (uncredited)
Barbara Seinfeld ... scenic painter (uncredited)
Chad Simpson ... paint foreman (uncredited)
Spencer Smith ... greensman (uncredited)
Christopher Stanback ... props (uncredited)
Kevin Stone ... construction utility technician (uncredited)
Nicole Strojny ... set painter (uncredited)
Darrell Tachibana ... greens foreman (uncredited)
William Thibodeau ... prop maker gangboss (uncredited)
James Van Houten ... sculptor (uncredited)
Scott D. Warner ... set foreman (uncredited)
Michael A. Wells ... mill foreman (uncredited)
Michael Williamson ... set dresser (uncredited)
Adam Willis ... greensman (uncredited)
Travis Witkowski ... art department assistant (uncredited)
Liloa Wong ... key on-set greens (uncredited)
Christopher J. Wood ... carpenter (uncredited)

Sound Department

Edit
Christopher Barrick ... mix technician
Ronni Brown ... foley artist
Timothy Cargioli ... boom operator (as Tim Cargioli)
Brian Chumney ... 1st assistant sound editor
Colette D. Dahanne ... foley editor (as Colette Dahanne)
Robert Deschaine ... adr mixer
Sean England ... foley artist
Jonathan Gaynor ... sound mixer
Peter Gleaves ... adr mixer
Josh Gold ... sound effects editor
Bobby Johanson ... adr mixer
Gregg Landaker ... re-recording mixer
Leff Lefferts ... sound effects editor
Steve Maslow ... re-recording mixer
Marilyn McCoppen ... dialogue editor
Douglas Murray ... dialogue editor
Al Nelson ... sound designer / supervising sound editor
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Frank Rinella ... foley mixer
Randy Thom ... sound designer
Dennie Thorpe ... foley artist
Jana Vance ... foley artist
Gwendolyn Yates Whittle ... adr supervisor
Jenny Elsinger ... additional cable person (uncredited)
Noah Katz ... engineering services (uncredited)
Richard Linke ... sound utility (uncredited)
Edgar Meza ... engineering services (uncredited)
John Skoglund ... epk sound mixer (uncredited)
Greg Steele ... adr mixer (uncredited)
Corey Tyler ... foley recordist (uncredited)
Greg Zimmerman ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by

Edit
Roy K. Cancino ... special effects foreperson (as Roy Cancino)
Peter Chesney Jr. ... special effects coordinator (as Pete Chesney)
Peter Chesney ... special effects supervisor
Kim Derry ... special effects foreperson
Danny Dobrott ... special effects technician
Armando Franco ... special effects technician
Anthony Ray Herrera ... special effects technician
Caylen Johnson ... special effects technician
Emmet Kane ... special effects on-set technician
Joseph Livolsi ... special effects on-set technician
Leanna Massimini ... special effects office coordinator: North Carolina
Jesus M. Ornellas Jr. ... special effects on-set technician (as Jesus M. Ornelas Jr.)
Joe Perez ... special effects technician
Mark Stanton ... special effects technician
Sandra Stewart ... special effects on-set technician
Russell Tamillo ... special effects on-set technician
Raymond M. Tasillo ... special effects on-set technician
James G. Thomas ... special effects foreperson (as Jim Thomas)
Vince Acree ... special effects (uncredited)
Ashlen Aquila ... special effects rigger (uncredited)
Nicholas Dawson ... special effects utility (uncredited)
Brian Deese ... special effects technician (uncredited)
Amanda Dyar ... special effects (uncredited)
Aaron John Failing ... special effects assistant (uncredited)
Michael E. Hall ... special effects (uncredited)
Michael Hauck ... special effects technician (uncredited)
Glenn Hetrick ... special effects makeup (uncredited)
David Hill ... special effects technician (uncredited)
Jay Jones ... special effects crew (uncredited)
Don Lanning ... sculptor (uncredited)
Carlo Perez ... mold maker (uncredited)
William Purcell ... special effects technician (uncredited)
Morgan McMath Rogers ... special effects technician (uncredited)
Daniel Yates ... special effects technician (uncredited)
Kodai Yoshizawa ... sculptor (uncredited)
Ross Young ... special effects engineer (uncredited)
Kamuela Yurong ... special effects (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Gary Abrahamian ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Shane Acker ... previsualization artist: Third Floor
Jan Adamczyk ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Shane Aherne ... visual effects: Rising Sun Pictures
Paul Alexiou ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Chris Anderson ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver (as Christopher Anderson)
Scott Anderson ... visual effects editor
Carlos Anguiano ... visual effects: Scanline VFX
Galder Apraiz ... visual effects: Rising Sun Pictures
Jose Astacio ... previs artist: Third Floor
Mark Anthony Austin ... previsualization artist: Third Floor (as Mark Austin)
Aymeric Aute ... visual effects: Scanline VFX
Al Bailey ... visual effects: Rising Sun Pictures (as Alan Bailey)
Heath Baker ... visual effects: Rising Sun Pictures
James Baker ... previsualization artist: Third Floor
Sam Baker ... visual effects: Rising Sun Pictures
Jesse Balodis ... visual effects: Rising Sun Pictures
Eric Bates ... visual effects: Rising Sun Pictures
Liam Beck ... visual effects: Rising Sun Pictures
Christophe Bernaud ... visual effects: Rising Sun Pictures
Marc H. Berrouet ... visual effects: Pixomondo Visual Effects (as Marc Berrouett)
Jürgen Bilstein ... visual effects: Pixomondo Visual Effects (as Juergen Billstein)
Derek Blume ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Austin Bonang ... previsualization: Third Floor
Anto Bond ... visual effects: Rising Sun Pictures
Markus Boos ... lead cg artist: Scanline VFX
S. Kai Bovaird ... visual effects data wrangler (as S. Kai Boviard)
Tim Bowman ... visual effects: Rising Sun Pictures
Robby Branham ... visual effects: Pixomondo Visual Effects (as Robby Brenham)
Kane Brassington ... visual effects: Rising Sun Pictures
Stefan Braun ... visual effects: Trixter Film
Mark Breakspear ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver
Randy Brown ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Shauna Bryan ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver
Elika Burns ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Steve Cady ... visual effects: Rising Sun Pictures
Marco Capparelli ... visual effects: Scanline VFX
Craig Caton ... previsualization artist: Third Floor
Phoenix Chan ... visual effects: Rising Sun Pictures
Alexis Chapman ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver
Steve Cho ... visual effects: MPC
Gina Chuang ... visual effects: Rising Sun Pictures
Joe Churchill ... visual effects: Rising Sun Pictures
Suzanne Cipolletti ... previsualization artist: Third Floor
Karl Cizakowsky ... visual effects: Rising Sun Pictures
Ryan B. Clarke ... visual effects: MPC (as Ryan Clarke)
Matt Conway ... visual effects: Scanline VFX
Shane Cook ... visual effects: Rising Sun Pictures
Karl Coyner ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver
Joseph Creswell ... visual effects: Rising Sun Pictures
Nick Crew ... lead cg artist: Scanline VFX
Tim Crosbie ... visual effects: Rising Sun Pictures
Martyn 'Moose' Culpitt ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver (as Martyn Culpitt)
Robert Cvengros ... visual effects: Rising Sun Pictures
Steve Cypreos ... visual effects: Rising Sun Pictures
Nick Damico ... visual effects: Scanline VFX
Marcos De Barros ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Kristin Dearholt ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver
Brian DeMetz ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Ben Dickson ... visual effects: Rising Sun Pictures
Pete Dionne ... visual effects: MPC
Jason Donnelly ... previsualization artist: Third Floor
James Dornoff ... visual effects: Scanline VFX
Paris Downes ... visual effects: Rising Sun Pictures
Simon Dye ... visual effects: Rising Sun Pictures
Scott Eade ... visual effects: MPC
Christopher Edwards ... previsualization: Third Floor (as Chris Edwards)
Jordan Emerick ... previsualization artist: Third Floor
Christian Emond ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver
David Espinoza ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Aaron Estrada ... visual effects: Rising Sun Pictures
B.J. Farmer ... visual effects: Pixomondo Visual Effects (as BJ Farmer)
Paul Faulkes ... Visual effects artist: Method Studios
Julia Ferguson ... visual effects: MPC
Patrick Finley ... visual effects: Rising Sun Pictures
Gabriel Franke ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Eric Gambini ... visual effects: Rising Sun Pictures
Giancarlo Ganziano ... visual effects editor (as Gian Ganziano)
Robert Gardiner ... 3d laser scanning (as Robert L. Gardiner)
Sinje Gebauer ... visual effects: Trixter Film
Pätrick Gehlen ... previsualization artist: Third Floor
Mathew Giampa ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Mitchell J. Glaser ... visual effects: Scanline VFX
Dan Goldman ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Joanna N. Goslicka ... visual effects: Scanline VFX
Kyle Gray ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Leighton Greer ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Josh Gridley ... pre-visualization artist: Third Floor
Bryan Grill ... visual effects supervisor: Scanline VFX
Caroline Grubb ... visual effects: Rising Sun Pictures
Matti Grüner ... visual effects: Rising Sun Pictures (as Matti Gruner)
Whitney Hagan ... visual effects: Scanline VFX
Jerry Hall ... visual effects: Rising Sun Pictures
Erik Halsey ... visual effects: Rising Sun Pictures
Sam Hancock ... effects artist: Rising Sun Pictures
Barbara Efthymiou Harris ... visual effects production assistant
Daniel Harris ... visual effects: Rising Sun Pictures
Peter Hart ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver
Dietrich Hasse ... visual effects: Trixter Film
Ed Hawkins ... visual effects: Rising Sun Pictures
Edward Helmers ... visual effects: Rising Sun Pictures (as Ted Helmers)
Alan Hernandez ... visual effects: MPC
Michael Hipp ... visual effects: Trixter Film
Bryan Hirota ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Dennis Hoffman ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver
Julie Holmes ... visual effects: Rising Sun Pictures
Jean-Francois Houde ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver
Josiah Holmes Howison ... senior compositor: ScanlineVFX
Melissa Huerta ... visual effects: Scanline VFX
Wendy Hulbert ... visual effects: Scanline VFX
Hansoo Im ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Gemma James ... visual effects: Rising Sun Pictures
Kristine-Joeann Jasper ... visual effects: Rising Sun Pictures (as Kris Jasper)
Steven Qi Jin ... previsualization artist: Third Floor
Christopher Johnston ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Paul Jordan ... visual effects: Rising Sun Pictures
Felix Jorge ... previsualization artist: Third Floor
Nitant Karnik ... visual effects: Scanline VFX (as Nitant Ashok Karnik)
Michael Karp ... visual effects: Rising Sun Pictures
Mark Kennedy ... visual effects: Rising Sun Pictures
Annabelle Kent ... visual effects: Rising Sun Pictures
Suchitra Keshri ... visual effects: Rising Sun Pictures
Tracy L. Kettler ... visual effects production supervisor
Jeff Kim ... visual effects: Scanline VFX
Kevin Kim ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Chris King ... visual effects: Rising Sun Pictures (as Christopher King)
Ashley Koons ... visual effects: Rising Sun Pictures
Allie Koppel ... previsualization accountant: Third Floor
Simone Kraus Townsend ... visual effects: Trixter Film (as Simone Kraus)
Alexey Kuchinski ... visual effects: Trixter Film
Sendil Kumar ... matchmove artist
Juan Pablo Lampe ... visual effects: Rising Sun Pictures (as Juan Lampe)
Michael Lankes ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Adam 'Mojo' Lebowitz ... previsualization artist: Third Floor
Matt Lee ... visual effects: Pixomondo Visual Effects (as Matthew Lee)
Lukas Lepicovsky ... visual effects: Scanline VFX
Andy Lesniak ... cg supervisor: Scanline VFX
Chun Ho Ray Leung ... visual effects: Rising Sun Pictures (as Ray Leung)
Dean Lewandowski ... previsualization artist: Third Floor
Ryan Sunghun Lim ... visual effects: MPC (as Ryan Lim)
Christine Lo ... visual effects: Scanline VFX
Mary Loibl ... visual effects: Scanline VFX
Lara Lom ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Javier Lopez-Duprey ... previsualization artist: Third Floor
Lap Van Luu ... visual effects: Scanline VFX
Michal Maciejewski ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Tim Mackintosh ... visual effects: Rising Sun Pictures
Angela Magrath ... visual effects: MPC
Varun Malik ... visual effects: MPC
Joe Mangione ... visual effects: Scanline VFX
Veronica Marino ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver
Natanya Marks ... previsualization production coordinator: Third Floor
Ernesto Marrero ... visual effects: MPC
Trevin Matcek ... previsualization editor: Third Floor
Sean Mathiesen ... visual effects: Rising Sun Pictures
Dan Mayer ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver
Chris McGaw ... visual effects: MPC
Campbell McGrouther ... visual effects: Rising Sun Pictures
Jason McKeeman ... visual effects: MPC
Steve McLeod ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver
Rebecca Melander ... visual effects: MPC
Joel Román Mendías ... visual effects: Scanline VFX (as Joel Mendias)
Justin Mijal ... lead cg artist: Scanline VFX
Jacob Curtis Miller ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver (as Jacob Miller)
Nathan Millsap ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Farhad Mohasseb ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver
Hiroshi Mori ... postvis artist: Third Floor
Mohsen Mousavi ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Masakazu Murakami ... visual effects: Scanline VFX
Nick Murphy ... vfx editor: head of editorial MPC Vancouver
Frances Muthaiah ... visual effects: MPC
Guido Muzzarelli ... visual effects: Rising Sun Pictures
Johnathan Nation ... visual effects production assistant
Catalin Niculescu ... visual effects: Rising Sun Pictures
Erik Nordby ... visual effects supervisor: MPC
Mark Norrie ... visual effects: Rising Sun Pictures
Winfield O'Brien ... visual effects: Scanline VFX
Mike Oakley ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Jan Oberhauser ... visual effects: Rising Sun Pictures
Grant Okazaki ... visual effects production assistant
Julie Orosz ... visual effects producer: Scanline VFX
Brian Pace ... previsualization artist: Third Floor
Premamurti Paetsch ... visual effects: Rising Sun Pictures
Hyun Bo Park ... visual effects: Scanline VFX (as Hyunbo Park)
Ben Paschke ... visual effects: Rising Sun Pictures
Bethany Pederson Onstad ... visual effects: Rising Sun Pictures (as Bethany Onstad)
Jason Pelham ... digital intermediate visual effects producer: Fotokem Digital Film Services
Brian Peyatt ... visual effects: Scanline VFX
Nandan Phansalkar ... visual effects: Rising Sun Pictures
Nick Pill ... visual effects: Rising Sun Pictures
Danielle Plantec ... visual effects: Scanline VFX
Armando Plata ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Jason Pomerantz ... production supervisor
Andrew Poole ... visual effects: MPC
Franzisca Puppe ... visual effects: Pixomondo Visual Effects (as Franzi Puppe)
Stephan Remstedt ... visual effects: Rising Sun Pictures
Ti Ren ... previsualization artist: Third Floor
Trina Renee ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Saysana Rintharamy ... lead cg artist: Scanline VFX
Anthony Rizzo ... visual effects: Rising Sun Pictures
Andrew Roberts ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Gabriel Roccisano ... visual effects: Rising Sun Pictures (as Gabe Roccisano)
Bernardo Rodriguez ... visual effects: Scanline VFX
Dennis Rogers ... systems supervisor
Robert Rowles ... visual effects: Rising Sun Pictures
Frank Sabia Jr. ... visual effects: Rising Sun Pictures (as Frank Sabia)
Nathan Santell ... previsualization production manager: Third Floor
John E. Sasaki ... visual effects: Scanline VFX (as John Sasaki)
Henry Sato Jr. ... previsualization artist: Third Floor
Daryl Sawchuk ... visual effects: MPC
Joe Scarr ... visual effects: Scanline VFX
Jakob Schmidt ... visual effects: MPC
Ron Schrems ... visual effects: Scanline VFX
Hamish Schumacher ... visual effects: MPC
Jaeil Seo ... visual effects: Scanline VFX
Maria Serrano ... previsualization artist: Third Floor
Rasoul Shafeazadeh ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver
Amit Sharma ... visual effects: Rising Sun Pictures
Pallav Sharma ... visual effects: Rising Sun Pictures
Matthew Shaw ... visual effects: Rising Sun Pictures
Denys Shchukin ... visual effects: Rising Sun Pictures
Boyd Shermis ... visual effects supervisor
Jason Shum ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Tim Simon ... visual effects: Pixomondo Visual Effects (as Timothy Simon)
Sally Slade ... visual effects: Scanline VFX
Adam Slater ... visual effects: Rising Sun Pictures
Patrick Smith ... previsualization: Third Floor
Suzanne Smith ... visual effects: Rising Sun Pictures
Jason Snyman ... visual effects: MPC
Tilo Spalke ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Marion Spates ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Lisa Spence ... visual effects: Scanline VFX (as Lisa K. Spence)
Randy Starr ... visual effects producer (as Randall Starr)
Paul Venn Stirling ... visual effects: Rising Sun Pictures (as Paul Stirling)
Sungwook Su ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
James Sweeney ... visual effects: Scanline VFX
Albert Szostkiewicz ... visual effects: Rising Sun Pictures
Jibraan Taimuri ... visual effects: Rising Sun Pictures
Bee Jin Tan ... visual effects: Scanline VFX
Paul Taylor ... visual effects: Rising Sun Pictures
Damien Thaller ... visual effects: Rising Sun Pictures
Jason Thielen ... previsualization artist: Third Floor
Cameron Thomas ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Mathew Thomas ... visual effects: Rising Sun Pictures
Peter Toufidis ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver
Stephan Trojansky ... visual effects production supervisor: Scanline VFX
Keith Patrick Turner ... visual effects: MPC (as Keith Turner)
Mauricio Valderrama ... visual effects: Rising Sun Pictures
John Van Der Zalm ... visual effects: Rising Sun Pictures
Alfonso Villar ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver
Alexandre Viveiros ... visual effects production assistant
Yoshi Vu ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Nashia Wachsman ... visual effects digital coordinator
Eric Walls ... previsualization artist: Third Floor
Steven Wang ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Robert Ward ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Martin Toby Watson ... visual effects: Scanline VFX (as Toby Watson)
Mark Wendell ... visual effects: Rising Sun Pictures
Larry White ... previsualization artist: Third Floor
Tommy Williamson ... stereographer: Scanline VFX (as Tom Williamson)
Christopher Willis ... visual effects: Pixomondo Visual Effects (as Chris Willis)
Daniel Wills ... visual effects: Rising Sun Pictures
Martin Wiseman ... visual effects producer: Rising Sun Pictures
Chris Wood ... visual effects: MPC
Michael Wortmann ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Tyquane Wright ... visual effects: Rising Sun Pictures
Trevor Wyatt ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver
Janet Yale ... visual effects and animation: Method Studios Vancouver
Genevieve Yee ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Jeremy Yeo-Khoo ... visual effects: Rising Sun Pictures (as Jeremy Yeokhoo)
Travis Yohnke ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Kei Yoneoka ... visual effects: Pixomondo Visual Effects
Rob Zohrab ... visual effects: Rising Sun Pictures (as Robert Zohrab)
Henrik Zähringer ... visual effects: Pixomondo Visual Effects (as Henrik Zaehringer)
Jasmine Adams ... 3d generalist: Pixomondo (uncredited)
Nidhi Agarwal ... match move artist (uncredited)
Gus R. Aguilera ... rotoscope artist: Scanline VFX (uncredited)
Johann Albrecht ... production assistant: Trixter Film (uncredited)
Lee Alexander ... matchmove lead: MPC (uncredited)
Oleg Alexander ... technical artist: USC ICT (uncredited)
Xuzhen An ... roto artist: Pixomondo (uncredited)
Vasilis Antipas ... fx artist: Pixomondo (uncredited)
Sean Araki ... systems administrator (uncredited)
Nohemi Arciniega ... stereoscopic compositor (uncredited)
Arthur Argote ... senior stereoscopic compositor: credits sequence (uncredited)
Steve Au ... visual effects artist (uncredited)
Nithin Babu ... roto artist: MPC (uncredited)
Christian Bahr ... digital effects artist: Pixomondo (uncredited)
Steve Baker ... senior animator (uncredited)
Andrzej Bandurski ... digital effects artist: Pixomondo (uncredited)
Massimiliano Battista ... digital artist: titles, international version (uncredited)
John Bellas ... title sequence designer/animator (uncredited)
Alex Berson ... roto/prep artist: MPC (uncredited)
Annalyn Betinol ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Stefanie Blatt ... digital effects artist: Pixomondo (uncredited)
Laurie Blavin ... staffing manager: Scanline VFX (uncredited)
Jonathan Block ... titles and effects (uncredited)
Johannes Bogenhauser ... compositing artist: Trixter Film (uncredited)
Rachel Borkow ... previsualization production coordinator (uncredited)
Peter Bowmar ... head of 3d and technology: CIS Vancouver (uncredited)
Justin Brekke ... data technical assistant: The Moving Picture Company (uncredited)
Melissa Brockman ... visual effects producer: ICO VFX (uncredited)
Edward Brugge ... roto lead: The Base Studio (uncredited)
Stuart Bruzek ... stereoscopic compositing lead (uncredited)
Jay Busch ... light stage body capture artist (uncredited)
Nathaniel Caauwe ... digital artist: The Base Studio (uncredited)
Francis L. Camacho ... senior matchmove artist (uncredited)
Christopher Cameron ... visual effects (uncredited)
David Cameron ... lead data/render operations: MPC (uncredited)
Anoop Chandran ... matchmove artist: MPC (uncredited)
Satyendra Chaturvedi ... digital artist (uncredited)
Cheng Cheng ... roto artist: Pixomondo (uncredited)
Emma Brofjorden Chevin ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Makoto Chiba ... visual effects artist (uncredited)
Mihaela Chifor ... production coordinator: Trixter Film (uncredited)
Mike Cisneros ... digital artist: The Base Studio (uncredited)
Ian Clemmer ... fx artist: Pixomondo (uncredited)
Dylan Cole ... concept artist (uncredited)
Simon Coombs ... render farm supervisor: Pixomondo (uncredited)
Sam Corcoran ... software developer: MPC (uncredited)
Michelle Cornwall ... data I/O render wrangler (uncredited)
Cat Counsell ... visual effects production assistant (uncredited)
Michael Crippin ... digital matte painter (uncredited)
Mark Curtis ... compositing head of department: MPC Vancouver (uncredited)
Enrico Damm ... previs artist: Pixomondo (uncredited)
Steven Davies ... roto/prep (uncredited)
Christian Deiß ... visual effects technical director: Pixomondo (uncredited)
Kevin Delee ... digital artist (uncredited)
Stanley A. Dellimore ... head of layout: MPC (uncredited)
Doris Ding ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Greg Dora ... compositor (uncredited)
Greg Downing ... photogrammetry/tracking (uncredited)
Kishan E. Chandran ... matchmove artist: The Moving Picture Company (uncredited)
Scott Edelstein ... environments lead: Digital Domain (uncredited)
Clwyd Edwards ... head of vfx (uncredited)
Marco Aurélio Engelmann Santos ... digital compositor: Pixomondo (uncredited)
Denny Ertanto ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Sabine Ewers-Schorr ... recruiter: Pixomondo (uncredited)
Marco Fanari ... 3d generalist: Pixomondo (uncredited)
Paul Fedor ... concept artist (uncredited)
Florian Fernandez ... modeling artist: Trixter Film (uncredited)
Erik Fernando ... lighting/shading: Pixomondo (uncredited) / previs artist: Pixomondo (uncredited)
Felix Fissel ... senior it manager: Pixomondo (uncredited)
Marvin Fonacier ... systems administrator: Pixomondo (uncredited)
Boominathan Frances ... matchmove artist (uncredited)
Jordan Freda ... visual effects producer: The Base Studio (uncredited)
Stefan Galleithner ... matchmove artist: Trixter Film (uncredited)
Brad Gayo ... visual effects (uncredited)
Harry S. George ... systems administrator: Pixomondo (uncredited)
Saneesh George ... matchmove artist: The Moving Picture Company (uncredited)
Christian Godzik ... digital effects artist: Pixomondo (uncredited)
Jitesh Gohil ... digital artist: MPC (uncredited)
Brittany Gonzales ... administrative assistant: Pixomondo (uncredited)
Elias Gonzalez ... matte painter (uncredited)
Clark Graff ... visual effects supervisor: Stereotech (uncredited)
Andrew Graham ... effects technical director: Rising Sun Pictures (uncredited)
James Greig ... visual effects coordinator (uncredited)
Neil Grey ... pipeline developer: Method Studios Vancouver (uncredited)
Johannes Gross ... shading artist: Pixomondo (uncredited)
Michael Grund ... 3d generalist: Pixomondo (uncredited)
Stefan Guenther ... shading artist: Pixomondo (uncredited)
Eli Guerron ... fx artist: Pixomondo (uncredited)
Benson Guo ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Sebastian Haas ... pipepline manager: Trixter Film (uncredited)
Michael Habenicht ... compositing artist: Trixter Film (uncredited)
Gustav Hagerling ... visual effects artist (uncredited)
Sara Hansen ... render wrangler: Method Studios (uncredited)
Steven Hansen ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Olafur Haraldsson ... photography (uncredited)
Silke Harbauer ... production secretary: Trixter Film (uncredited)
Jonathan Harden ... software developer (uncredited)
Barbara Efthymiou Harris ... data wrangler (uncredited)
Jessica Hee ... matchmove artist: CIS Vancouver (uncredited)
Isaac Hingley ... animator: Pixomondo (uncredited)
David Hirst ... head of lighting: MPC (uncredited)
Brian Holmes ... systems administrator: Pixomondo (uncredited)
Chris Holmes ... production executive: ICO VFX (uncredited)
Daniel Horgan ... software developer: MPC (uncredited)
Tia Hoshizaki ... visual effects artist (uncredited)
Levon Hudson ... render wrangler/render support (uncredited)
Markus Hund ... shading artist: Pixomondo (uncredited)
Stu Hunter ... paint & roto artist (uncredited)
Gregor Höss ... compositing artist: Trixter Film (uncredited)
Christopher Ivins ... stereoscopic compositor: ICO (uncredited)
Marius Andre Jacobsen ... matchmover (uncredited)
Andrea Jamiel ... render wrangler: Pixomondo (uncredited)
Chawalit Jirattikansakul ... rotomation artist (uncredited)
Zahid Jiwa ... rotoscope artist (uncredited)
Jaimie Lee Jota-Finnerty ... digital producer: Digital Domain (uncredited)
Dinesh K. Bishnoi ... matchmove artist: The Moving Picture Company (uncredited)
Rajesh Kumar K.V. ... matchmove artist: MPC (uncredited)
Jeffrey Kalmus ... visual effects supervisor: ICO VFX (uncredited)
Patrick Keenan ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Ghiwari Kiran ... matchmove artist (uncredited)
Joel Kittle ... cg modeler (uncredited)
Niels Kleinheinz ... character td: Trixter Film (uncredited)
Jamal Knight ... lead compositor: Method Studios (uncredited)
Christian Korneck ... it: Pixomondo (uncredited)
Patrick Kreuser ... digital compositor: Pixomondo (uncredited)
Max Krichenbauer ... pipeline developer: Trixter Film (uncredited)
Katya Krotenko ... rotoscoping: CIS Vancouver (uncredited)
Robert Kuczera ... lead animator: Trixter Film (uncredited)
Sendil Kumar ... visual effects artist (uncredited)
Thilo Kuther ... visual effects executive producer: Pixomondo (uncredited)
Jean-Marc Ky ... animator: Trixter Film (uncredited)
Sean Lahiff ... visual effects editor: Rising Sun Pictures (uncredited)
Samuel P. Larson ... compositor (uncredited)
Niña Laureles ... data wrangler: Method Studios (uncredited)
Kurt Lawson ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Julius Lechner ... digital effects artist: Pixomondo (uncredited)
Erik Lehmann ... 3d generalist: Pixomondo (uncredited)
Julian Levi ... visual effects executive producer: MPC (uncredited)
Justin Lewers ... 3d generalist: Pixomondo (uncredited)
Jing Li ... division visual effects producer: Pixomondo (uncredited)
Anthony Lucero ... visual effects editor: Pixomondo (uncredited)
Ben Mackey ... systems administrator: Pixomondo (uncredited)
Keywan Mahintorabi ... digital compositor (uncredited)
Jennifer Maillet ... stereoscopic compositor (uncredited)
Suraj Makhija ... matchmove artist: The Moving Picture Company (uncredited)
Maria Malo-Molina ... office manager: Pixomondo (uncredited)
Gabriel Mandala ... rotoscope artist (uncredited)
Manikandan ... lead paint/prep artist (uncredited)
Govindan Manivannan ... roto artist: The Moving Picture Company (uncredited)
Sophie Marfleet ... lead roto/prep artist (uncredited)
Evans Mark ... visual effects artist (uncredited)
Lorenzo Mastrobuono ... roto/paint: Pixomondo (uncredited)
Dale Matasovsky ... roto artist (uncredited)
Oliver McCluskey ... visual effects artist (uncredited)
Alex Meddick ... visual effects editor: Rising Sun Pictures (uncredited)
Pieter Mentz ... digital effects artist: Pixomondo (uncredited)
Olaf Meyer ... character td: Trixter Film (uncredited)
Stephanie Meyerink ... visual effects coordinator (uncredited)
Scott Miller ... studio manager: Scanline VFX (uncredited)
Natt Mintrasak ... technical director: digital domain (uncredited)
Jambunatha Mn ... matchmove artist: The Moving Picture Company (uncredited)
Tim Mulvihill ... visual effects editor: MPC (uncredited)
Brian Murphy ... compositor (uncredited)
Guy A. Mussori ... roto artist (uncredited)
Knuth Möde ... shading artist: Pixomondo (uncredited)
Leona Naidoo ... vfx editor (uncredited)
Nandhakishore ... senior matchmove artist: MPC (uncredited)
Sue Nelson ... digital artist: The Base Studio (uncredited)
Christine Neumann ... modeler: Pixomondo (uncredited)
Jason P. Nguyen ... compositor: Pixomondo (uncredited)
James P. Noon ... tracking (uncredited)
Teni Noravian ... digital compositor: Pixomondo (uncredited)
Grant Okita ... main title designer (uncredited)
Zofie Olsson ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Alex Ouzande ... digital effects artist (uncredited)
Sumit Pabbi ... effects technical director (uncredited)
Suresh Pandi ... roto artist: MPC (uncredited)
Steve Parsons ... digital compositor: Pixomondo (uncredited)
Christine Petrov ... head of 2d: Method Studios Vancouver (uncredited)
Chi Pham ... visual effects systems administrator (uncredited)
James Pina ... stereoscopic paint artist: The Base Studio (uncredited)
Domi Piturro ... supervisor 3d modeling and scanning: Icon Imaging (uncredited)
Rick Poley ... production coordinator: Trixter Film (uncredited)
Holly Price ... visual effects production assistant (uncredited)
Mark Prusten ... lead sequence compositor (uncredited)
Sophie Pruzsinszky ... production coordinator: Trixter Film (uncredited)
Ryan Purnell ... compositor: ICO VFX (uncredited)
Ambrish Rangan ... matchmove artist: MPC (uncredited)
Lance Ranzer ... digital paint/roto supervisor: Pixomondo (uncredited)
Salahuddin Razul ... division paint/roto lead: Pixomondo (uncredited)
Nico Rehberg ... lighting technical director: MPC (uncredited)
Dirk Reichelt ... 3d generalist: Pixomondo (uncredited)
Tim Reischmann ... animator: Trixter Film (uncredited)
Massimo Righi ... visual effects artist (uncredited)
Corinna Ringer ... human resources manager: Trixter Film (uncredited)
Felix Rothballer ... it manager: Trixter Film (uncredited)
Karl Rumpf ... visual effects production manager: ICO VFX (uncredited)
Marin Rymer ... visual effects runner: Rising Sun Pictures (uncredited)
Sajeev Sadanandan ... matchmove artist: The Moving Picture Company (uncredited)
B.S. Rajkumar Sapate ... matchmove artist: The Moving Picture Company (uncredited)
Marlies Schacherl ... visual effects coordinator: Pixomondo (uncredited)
Achim Schawer ... modeling artist: Trixter Film (uncredited)
Silam Schmidt ... recruiting manager: Pixomondo (uncredited)
Chris B. Schnitzer ... director of visual effects: Warner Bros. (uncredited)
Niel Schorfield ... compositing artist: Trixter Film (uncredited)
John Schratz ... 3d generalist: Pixomondo (uncredited)
Andrew Schwartz ... stereoscopic post visualisation artist: Cyclops FX (uncredited)
Sebastian Schäfer ... rnd: Pixomondo (uncredited)
Sebastian Schütt ... digital compositor: Pixomondo (uncredited)
Kino Scialabba ... lead matte painter: Legion Entertainment (uncredited)
Benjamin Seide ... division visual effects supervisor: Pixomondo (uncredited)
Katysha Seng ... render wrangler: Rising Sun Pictures (uncredited)
Richard Servello ... digital compositor (uncredited)
Daniel Sessoms ... visual effects prep artist (uncredited)
Rahul Sharma ... digital artist (uncredited)
Randal Shore ... head of production: Moving Picture Company (uncredited)
Jan Sichermann ... pipeline developer: Trixter Film (uncredited)
Keith D. Simpson ... digital artist: The Base Studio (uncredited)
Jannis Singh ... digital effects artist: Pixomondo (uncredited)
Brian Smallwood ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Courteney Smith ... visual effects production assistant (uncredited)
Simia Song ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Clay Sparks ... visual effects artist: LightStage (uncredited)
Christopher Stack ... i/o manager: Pixomondo (uncredited)
Christian Stanzel ... compositing artist: Trixter Film (uncredited)
Tim Stern ... compositor: Pixomondo (uncredited)
Mark Story ... visual effects coordinator (uncredited)
Emanuel Strixner ... character td: Trixter Film (uncredited)
Bradey Strong ... lighting td: MPC Vancouver (uncredited)
Thomas Stölzle ... matchmove lead: Trixter Film (uncredited)
Vinayaga Sundar ... lead digital artist: MPC (uncredited)
Emerick Tackett ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Andre Taft ... post-visualization artist (uncredited)
Martin Tallosy ... compositing artist: Trixter Film (uncredited)
Trevor Tang ... modeler: MPC (uncredited)
Sharellis Tatis ... administrative assistant: Pixomondo (uncredited)
Michael Taylor ... production executive: Rising Sun Pictures (uncredited)
Patrick Taylor ... creature rigger (uncredited)
Christian Te Kock ... texturing artist: Trixter Film (uncredited)
John Textor ... executive: Digital Domain (uncredited)
Olivier Thibaut ... senior software developer: MPC (uncredited)
Bryan Thombs ... visual effects compositing supervisor: main and end titles (uncredited)
Andrew E. Tilles ... visual effects i/o: ICO VFX (uncredited)
Duc Minh Tran ... 3d generalist: Pixomondo (uncredited)
Phi Tran ... modeler: Pixomondo (uncredited)
Tong Tran ... matchmove qc: Pixomondo (uncredited)
Shreedhra Trehan ... rotoscopy artist (uncredited)
Shannon Triplett ... vfx production coordinator: ICO VFX (uncredited)
Robert Tucker ... digital compositor: Pixomondo (uncredited)
Graeme Tung ... sr. lighting td: MPC (uncredited)
Corey Turner ... consulting stereographer (uncredited)
Barry Tuttle ... vfx coordinator: The Base Studio (uncredited)
Eric Urquhart ... matte painter (uncredited)
Tharyn Valavanis ... lighting/shading: Pixomondo (uncredited)
Brian van Zanden ... character fx td (uncredited)
Greg VanZyl ... visual effects artist (uncredited)
David Vivaldini ... digital compositor: Pixomondo (uncredited)
Christian Vogt ... executive producer: Pixomondo (uncredited)
Walter Volpatto ... digital stereoscopic artist (uncredited)
Kustaa Vuori ... character td: Trixter Film (uncredited)
Florian Waldenmaier ... character td: Trixter Film (uncredited)
Michael Waltl ... fx artist: Trixter Film (uncredited)
Bill Wang ... division vfx coordinator: Pixomondo (uncredited)
Yanlin Wang ... roto artist: Pixomondo (uncredited)
Kyle Ware ... coordinator: Pixomondo (uncredited)
Terri Watanabe ... visual effects coordinator (uncredited)
Gregory Watkins ... rotoscope artist: Method Studios (uncredited)
Philipp Welle ... compositing artist: Trixter Film (uncredited)
Bruno Werneck ... concept artist: The Picture Mill (uncredited)
Adina Wernstedt ... compositing artist: Trixter Film (uncredited)
Jeremy West ... fx artist: Pixomondo (uncredited)
Georg Wieland ... visual effects executive producer: Trixter Film (uncredited)
Patrick Wolf ... head of pipeline: Pixomondo (uncredited)
Kai Wolter ... rnd: Pixomondo (uncredited)
Lonni Wong ... digital compositor: Pixomondo (uncredited)
Tzuen Wu ... i/o coordinator: Pixomondo (uncredited)
Shanshan Xie ... vfx coordinator: Pixomondo (uncredited)
Xye ... tracking (uncredited)
Roy Yang ... 3D compositor: main title sequence (uncredited)
Zhao Yang ... roto artist: Pixomondo (uncredited)
Teh-wei Yeh ... lighting technical director: MPC (uncredited)
Hongyu Yin ... matte painter: Pixomondo (uncredited)
Oliver Zangenberg ... previs artist: Pixomondo (uncredited)
Khaled Zeidan ... digital compositor (uncredited)
Jennie Zeiher ... bidding producer: Rising Sun Pictures (uncredited)
Momo Zhan ... vfx coordinator: Pixomondo (uncredited)
Jianghong Zhu ... roto/paint artist: Pixomondo (uncredited)
Dominik Zimmerle ... texturing artist: Trixter Film (uncredited)
Christoph Zollinger ... division visual effects producer: Pixomondo (uncredited)
Christian Zurcher ... fx artist: Pixomondo (uncredited)

Stunts

Edit
Terry Ahue ... stunts
Rick Avery ... stunt helicopter pilot
Jennifer Brusciano ... stunts
Clay Cullen ... stunts
Craig H. Davidson ... stunts
Tim Jarvis ... stunts
Noah Johnson ... stunts
Ralf Koch ... stunts
Victor Lozano ... stunts
George Peters ... stunts
Ocean Ramsey ... stunts
Tanoai Reed ... stunts
John Rottger ... stunts
Rick Sawaya ... stunts
Tim Soergel ... stunts
Michael Trisler ... stunts
Banzai Vitale ... stunts
Glenn R. Wilder ... stunts
Robert 'Bobby Z' Zajonc ... stunt helicopter pilot (as Robert M. Zajonc)
Jennifer Brusciano ... stunt double: Vanessa Hudgens (uncredited)
Alex Daniels ... stunt coordinator (uncredited)
Ralf Koch ... stunt double: Josh Hutcherson (uncredited)
George Peters ... stunt driver (uncredited)
Tanoai Reed ... stunt double: Dwayne Johnson (uncredited)
John Rottger ... dive operations coordinator (uncredited)
Katie Rowe ... stunts (uncredited)
Rick Sawaya ... stunt double: Michael Caine (uncredited)
Glenn R. Wilder ... stunt double: Michael Caine (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Logan R. Berkshire ... key rigging grip: North Carolina
Kirk Bloom ... second assistant camera
Matthew C. Brookman ... rigging best boy: North Carolina
John Brooks ... 3d underwater technician: North Carolina
Patrick Campbell ... 3D camera system design and engineering
David A. Canning ... 3D engineer
Andreas Crawford ... dolly grip (as Andy Crawford)
Tom Crawford ... best boy grip
Britt Cyrus ... dit (as L. Britton Cyrus)
Doug DeGrazzio ... dit: Hawaii
Ralph Del Castillo ... dolly grip: Hawaii (as Ralphie Del Castillo)
David Drzewiecki ... 3d stereographer (as Dave Drzewiecki)
Loren Elkins ... underwater first assistant camera: North Carolina
Henry E. Ezzell III ... best boy rigging grip: North Carolina (as Henry E. Ezzell)
Bruce 'Sarge' Fleskes ... rigging gaffer: Hawaii (as Bruce Fleskes)
Jeff 'Moose' Howery ... dolly grip: North Carolina (as Jeff Howery)
Tony Jenzano ... video assist
Ronald R. Koch Jr. ... assistant chief lighting technician (as Ron Koch Jr.)
Cary Lalonde ... first assistant camera
Kirsten Laube ... loader: Hawaii
Will Lundy ... 3d underwater technician: North Carolina
Richard Mall ... key grip
Brian Matsumura ... second assistant camera: Hawaii
John McIntyre ... second assistant camera: North Carolina
Jeff Murrell ... chief lighting technician
Scott Patten ... key rigging grip: Hawaii
Ron Phillips ... still photographer
Dennis Rogers ... 3d controller
Pete Romano ... underwater director of photography: North Carolina
Gregory W. Smith ... camera operator (as Greg Smith) / steadicam operator (as Greg Smith)
Tony Sommo ... best boy rigging grip: Hawaii
Jeff Sturgill ... 3d high speed camera
Tommy Ray Sullivan Jr. ... rigging gaffer: North Carolina (as Tommy Sullivan)
Marco Urrabazo ... loader: North Carolina
Scott Walters ... rigging best boy: Hawaii
Michael D. Weldon ... first assistant camera (as Michael Weldon)
Phillip Abeyta ... balloon tech (uncredited)
Neil Andrea ... underwater camera epk (uncredited)
Andy Bader ... camera loader (uncredited) / camera utility (uncredited)
Chris Bangma ... libra head technician (uncredited)
Stacy Barnhill ... grip (uncredited)
Troy Blischok ... additional first assistant camera: second unit (uncredited)
Simon Carey ... electrician (uncredited)
Troy Carlton ... rigging grip (uncredited)
Chris 'Chalky' Chalk ... dimmer board operator (uncredited)
Kurt Chatfield ... grip rigger (uncredited)
Don Chong ... electrician (uncredited)
Brian Christie ... grip (uncredited)
Rick Crum ... lighting technician (uncredited)
T. Ryan Dodson ... rigging electric (uncredited)
Rick Drapkin ... lev head operator (uncredited)
Duke Duvauchelle ... rigging electrics (uncredited)
Dustin Evans ... technocrane operator: second unit (uncredited)
Michael Fitzgerald ... epk photographer (uncredited)
Henry Fordham ... grip (uncredited)
Randall Freeman ... grip (uncredited)
Scott Frye ... rigging grip (uncredited)
Albert Hedgepeth ... video assistant utility (uncredited)
Carl Herse ... additional photography: vfx (uncredited)
Chris Jadick ... electrician (uncredited)
Jason Jensen ... 3d system technician (uncredited)
Joshua Carey Jones ... camera utility (uncredited)
Damon Liebowitz ... lighting technician (uncredited)
James B. Mahorney ... grip (uncredited)
Babak Mansouri ... digital imaging technician (uncredited)
Jason Marvel ... BTS/EPK (uncredited)
Matthew May ... rigging electrician (uncredited)
Bo McKenzie ... grip (uncredited)
Chris Milani ... electrician (uncredited)
Ritchie Nannini ... rigging grip (uncredited)
David B. Nowell ... aerial director of photography (uncredited)
Cristiano Palermi ... underwater lighting technician (uncredited)
Patrick Redmond ... edge head technician (uncredited)
Mike Repeta ... additional camera operator (uncredited)
Chris Ritter ... electrician (uncredited)
C.J. Roy ... digital imaging technician: aerial unit (uncredited)
Tim Soronen ... grip (uncredited)
Dave Spencer ... grip (uncredited)
Steve A. Stephenson ... rigging grip (uncredited)
Greg Taylor ... electrician (uncredited)
Dave Thurlow ... lighting technician (uncredited)
Martin Torner ... grip (uncredited)
Will Wacha ... camera utility (uncredited)
Jessica Ward ... camera utility (uncredited)

Animation Department

Edit
Daniel Lorenzo Alvarez ... animator (uncredited)
John Kasprzak ... animator (uncredited)
Daamun Mohseni ... animator: titles, Picture Mill (uncredited)
Blaine Toderian ... animator: Moving Picture Company (uncredited)

Casting Department

Edit
Craig Fincannon ... casting: North Carolina
Lisa Mae Fincannon ... casting: North Carolina
Anna Fishburn ... extras casting: Hawaii
Holly Dorff ... adr voice casting (uncredited)
Alexis Winter ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
John Casey ... costume supervisor
Cory Ching ... set costumer: Hawaii
Cameron Doyle ... key costumer: North Carolina
Anne Hoss ... set costumer: Hawaii (as Anne L. Hoss)
Charles W. Kaeo ... key costumer (as Charley Kaeo)
Maria J. Smith-Byrd ... costumer (as Maria Smith Byrd)
Michaell Keith Taylor Jr. ... costumer: North Carolina
Robyn Zucker ... set costumer: Hawaii
Sandra Collier ... key costumer (uncredited)
Mirren Gordon-Crozier ... costume assistant (uncredited)
Krista Guggia ... costume assistant (uncredited)

Location Management

Edit
Brad Bell ... key assistant location manager: Hawaii
Colleen Gibbons ... location manager
Dustin Gomes ... assistant location manager: Hawaii
Kasey Kiser ... location assistant: North Carolina
Art Rivers ... key assistant location manager: Hawaii
Andy Sleet ... key assistant location manager: North Carolina (as Andrew Sleet)
E. Michael Hewett ... location scout: North Carolina (uncredited)
Michael L. Kuhn ... assistant location scout (uncredited)
Kealohilani Wallace ... location assistant (uncredited)
Tony Wallace ... location assistant: day player (uncredited)

Music Department

Edit
The Bach Choir ... choir
Emilie-Claire Barlow ... featured solo vocalist
Ben Castle ... musician
Nicholas Dodd ... conductor / orchestrator
Drum Drum ... drumming group
Andrew Dudman ... score mixer
Airileke Ingram ... music consultant: Melanesian
Chambri Lakes ... drumming group
Stephen Lotwis ... music editor
David Metzner ... music editor
Neil Parfitt ... technical score engineer
Paluai Sook Sook ... drumming group
Brian Trifon ... score programmer
Andrea von Foerster ... music supervisor
Michael White ... score programmer
Mark Berrow ... musician: violin (uncredited)
Rachel Bolt ... viola (uncredited)
Lewis Jones ... pro tools recordist (uncredited)
Steve Mair ... musician: double bass (uncredited)
Jon Mattox ... trailer music composer (uncredited)
Paul Pritchard ... assistant scoring engineer (uncredited)
Andrew Townend ... music copyist (uncredited)
Chris Walden ... arranger: end credits song (uncredited)
Bruce White ... musician: viola (uncredited)
Jonathan Williams ... musician: cello (uncredited)

Script and Continuity Department

Edit
Anna Rane ... script supervisor

Transportation Department

Edit
Ty Church ... transportation coordinator: North Carolina
Michael S.K. Hipa ... transportation captain: Hawaii (as Michael Hipa)
Mark McNeill ... transportation captain: North Carolina
Paul E. Stroh ... transportation coordinator: Hawaii (as Paul Stroh)
Ron Annunziata ... driver (uncredited)
Ted Basso ... production van driver operator (uncredited)
Richard Groder ... transportation co-captain: Hawaii (uncredited)
E. Michael Hewett ... driver: North Carolina (uncredited)
Grady Hughes ... driver (uncredited)
Debbie Lane ... driver: North Carolina (uncredited)
George Nadian ... transportation captain (uncredited)
Ekepati 'Masa' Niko ... driver: Hawaii (uncredited)
Rick Parkinson ... driver (uncredited)
Linda Pickett ... driver (uncredited)
Chris Raines ... driver (uncredited)
Richard C. Ryan ... production van operator (uncredited)
Kalei Santos ... driver (uncredited)
Scott Siler ... driver: North Carolina (uncredited)
Greg Stancil ... driver (uncredited)

Other crew

Edit
Dayne Ahuna ... craft service: Hawaii
Leif Akaji ... office production assistant: Hawaii (as Lief Akaji)
Steve Alterman ... loop group
Joseph Ashmore ... office production assistant: Hawaii
Amber Axelton ... set production assistant: North Carolina
Ryan Bennett ... key set production assistant: North Carolina
Tina Bennett ... travel coordinator
Ashton J. Blessing ... office production assistant: North Carolina (as Ashton Blessing)
Michelle Lee Brown ... craft service: North Carolina (as Michelle Brown)
Clint Buckner ... set production assistant: North Carolina
David Buehrle ... assistant production coordinator: Hawaii (as Dave Buehrle)
Shannon Leigh Butler ... office production assistant: Hawaii (as Shannon Butler)
Tom Castronovo ... office production assistant: Hawaii
Alexandra Church ... production associate: Hawaii (as Alex Church)
Yamato Cibulka ... set production assistant: Hawaii (as Yama Cibulka)
Scott Corbett ... water safety: North Carolina
Holly Dorff ... loop group
Kenji Doughty ... set production assistant: Hawaii
Clayton Drier ... loop group
Moosie Drier ... loop group
Reid Duke ... water safety: North Carolina (as Reid D. Duke)
Karen Eisenstadt ... production accountant
Tara Farney ... assistant: Mr. Vinson
James Ferrera ... unit publicist
Todd Fink ... set production assistant: Hawaii
Matthew K. Hacker ... office production assistant: North Carolina
Joshua D. Hay ... office production assistant: Hawaii
Bridget Hoffman ... loop group
Alana Hong ... office production assistant: Hawaii
Corey L. Howard ... set production assistant: North Carolina (as Corey Howard)
Rif Hutton ... loop group
Wolfgang Wesley Hutton ... loop group (as Wolfgang Hutton)
Wendy Jacobson ... assistant: Mr. Flynn
Jake Johnson ... set production assistant: Hawaii
Ryan Shields Johnston ... office production assistant: Hawaii (as Ryan Johnston)
Christie Kwan ... production coordinator
Meg Lansaw ... set production assistant: North Carolina
Marcie Larson ... assistant: Mr. Peyton
Kyra Lefferts ... loop group
Victor Lozano ... marine coordinator: Hawaii
Krystal MacKnight ... production secretary: Hawaii
Dave Manatad ... assistant marine coordinator: Hawaii (as David Manatad)
Julia Margagliotta ... assistant production coordinator: North Carolina
Karl Brian Miller ... animal trainer: Hawaii
Edie Mirman ... loop group
Ryan Moniz ... set medic: Hawaii
Sean Murphy ... assistant accountant
Shaun O'Rourke ... office production assistant: North Carolina
Erin Ochi ... production secretary: Hawaii
Isabella Peregrina ... loop group
Stockton David Porter ... key set production assistant: Hawaii
Kathleen Richter ... assistant accountant (as Kathy Richter)
Valerie N. Robinson ... set production assistant: North Carolina (as Valerie Robinson)
Michelle Ruff ... loop group
David Ryder ... production secretary: North Carolina
Vacheh Shahmoradian ... assistant: Ms. Huggins
Desmond Smith ... office production assistant: Hawaii
Jamey Steiner ... set production assistant: Hawaii
Jennifer Taginski ... set medic: North Carolina
Joel Tokarsky ... assistant accountant: Hawaii
Eric Tovell ... assistant: Mr. Turner
Spencer Turley ... office production assistant: Hawaii
Lalo Vasquez ... assistant: Mr. Bostick
Jerri Whiteman ... assistant accountant
Travis Witkowski ... office production assistant: Hawaii
David Zyler ... loop group (as Dave Zyler)
Kavita Amar ... production attorney (uncredited)
Ashlen Aquila ... arborist (uncredited)
Rick Avery ... aerial coordinator: pilot (uncredited)
Colin Brady ... supervisor: Pixomondo (uncredited)
Robyn M. Brown ... craft service (uncredited)
Amanda Carrara ... production assistant (uncredited)
Kimberly Choi ... second assistant accountant (uncredited)
Katie Christian ... legal assistant (uncredited)
Julie DeRose ... stand in/photo double (uncredited)
Lisa Edwards ... accountant (uncredited)
Andrea Fattoracci ... helicopter crew (uncredited)
Angelo Fattoracci ... helicopter crew chief (uncredited)
Micheal Flaherty ... production executive (uncredited)
Blake Edward Frahm ... titles coordinator (uncredited)
Ran Francke ... security: Mr. Dwayne Johnson (uncredited)
Colter Freeman ... production assistant (uncredited)
Philippe Gallichet ... caterer (uncredited)
Christina Garner ... second assistant accountant (uncredited)
Sophia Grillo ... stand-in: Vanessa Hudgens (uncredited)
Sean Douglas Hoban ... second team (uncredited)
Jeremy Johnson ... production assistant (uncredited)
Sarah-Jayne Johnston ... accounting assistant (uncredited)
Chris Lastrapes ... marketing (uncredited)
Larissa Martinez ... accounting assistant (uncredited)
David Midgen ... titles producer (uncredited)
Ryan Miles ... intern (uncredited)
Jeff D. Miller ... production coordinator: PACE (uncredited)
Haley Powell ... second assistant accountant (uncredited)
Troy Reynolds ... motion capture (uncredited)
Michael Roccuzzo ... post accountant (uncredited)
Rick Schirmer ... social marketing (uncredited)
Vacheh Shahmoradian ... assistant: Charlotte Huggins (uncredited)
Michael Shapiro ... production assistant (uncredited)
Mitch Spacone ... system support: FotoKem (uncredited)
Aaron Lee Syrett ... film commissioner (uncredited)
Michael Trisler ... pilot (uncredited)
Robert 'Bobby Z' Zajonc ... pilot (uncredited)

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Ever since his adventure in the center of the Earth, Sean Anderson has been looking for other places mentioned by Verne and other Vernians. He is notified about a coded message, and breaks into a satellite facility to fully receive it. With the help from his stepfather Hank (Dwayne "The Rock" Johnson) he decodes the message leading him to find the map that leads him to Verne's mysterious island. Along with Gabato and Kailani, Sean embarks on a mission to find his grandfather, the legendary Vernian Alexander. But unexpected problems arise as Alexander made a mistake that could change everything. Written by Anonymous User - Earth

Plot Keywords
Taglines Believe the impossible. Discover the incredible. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Journey to the Mysterious Island (United States)
  • Untitled Journey to the Center of the Earth Sequel (United States)
  • Voyage au centre de la Terre 2: L'île mystérieuse (France)
  • Die Reise zur geheimnisvollen Insel (Germany)
  • Viaje al centro de la Tierra 2: La isla misteriosa (Spain)
  • See more »
Runtime
  • 94 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $79,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $27,335,363, 12 Feb 2012
Cumulative Worldwide Gross $335,260,290

Did You Know?

Edit
Trivia Despite this movie being a sequel to Journey to the Center of the Earth (2008), Josh Hutcherson is the only actor to return from that movie. See more »
Goofs (at around 58 mins) After Sean falls from the giant bee and injures his ankle against a log several individuals say he has a "dislocated ankle" and his stepfather and grandfather reset it quickly and easily as you would do with a dislocated shoulder. Although it is possible to "dislocate" your ankle it is not only very difficult to do, but due to the unique, and very stable, make-up of the ankle (unlike the shoulder) it only occurs in conjunction with either a fracture or multiple ruptured tendons of the area. Something that is very serious and extremely painful and definitely not something that could be easily remedied by 'popping it back into place' and then the individual being able to walk about and hike. See more »
Movie Connections Featured in Episode #20.79 (2012). See more »
Soundtracks Letterbomb See more »
Crazy Credits There is a brief scene of elephants swimming to the city halfway through the credits right before the cast listing. See more »
Quotes Hank: [singing] I see trees of green, red roses too. I see them bloom, for me and for you. And I think to myself: What a wonderful world! I see giant bees, and I could have told ya: Don't trust Alexander - he's older than Yoda. And I think to myself: What a wonderful world! The island that we stand on... Well, it's currently sinking. Sending those secret codes - what the heck were you drinking? But it's all in the past, we wiped the slate clean! We're going to find Nemo's submarine! And you'll think to yourself: What a wonderful world. Oh, yeah...
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed