Poster

The Adventurer: The Curse of the Midas Box ()


Reference View | Change View


Ancient mysteries. Powerful evil. And a fearless hero's quest through a fantastical realm of steam-powered wonders and sinister magic...

Director:
Reviews:

Photos and Videos

Cast

Edit
...
Mariah Mundi
...
Charity
...
Monica
...
Otto Luger
...
Charles Mundi
...
Catherine Mundi
...
Felix Mundi
...
Sacha
Vincenzo Pellegrino ...
Grendel
Brian Nickels ...
Grimm (as Brian Sonny Nickels)
...
Glocky Boy
...
Isambard Black
Daniel Wilde ...
Cleavy
Rory Mullen ...
Sacha's Father
...
Chef
...
Childers
...
Team Member
Arthur Byrne ...
Street Boy
...
Mayfair Porter
...
Older Man
...
Skinny Man
Cameron Robertson ...
Policeman
Glyn Grimstead ...
Pie Maker
...
Mr. Rachit
...
Kings Cross Porter (as Graham Peter Taylor)
Phillip Manikum ...
Prince Regent Carriage Driver
...
Prince Regent Hotel Concierge
...
Egyptian Worker
Rob Witcomb ...
Newspaper Seller
Alister Cameron ...
Admiral Thompson
Marc Geoffrey ...
Porter at Ferry
Mandy Starr ...
Opera Singer
Paul Lavers ...
Man in Audience
...
Wicket Keeper
Flossie Ure ...
Girl in Mine
...
Policeman 2
Dan Mersh ...
Museum Aide
Antony Gabriel ...
Theatre Compare
Rest of cast listed alphabetically:
Tim Ajro ...
Agent (uncredited)
...
Academic (uncredited)
Simon Blood DeVay ...
Agent #2 - Bureau of Antiquities (uncredited)
David Ellis ...
Street Walker (uncredited)
...
Gentleman Traveler (uncredited)
Adrian Mitchell ...
Passer-by (uncredited)
John Robinson ...
Railway Passenger (uncredited)
Matt Tyzack ...
Parent at School Cricket Match (uncredited)

Directed by

Edit
Jonathan Newman

Written by

Edit
Christian Taylor ... (screenplay) and
Matthew Huffman ... (screenplay)
 
G.P. Taylor ... (based on the novel by)

Produced by

Edit
Javier Ares ... executive producer
Gabriel Arias-Salgado ... executive producer
Marina Fuentes Arredonda ... executive producer (as Marina Fuentes)
Peter Bevan ... producer
Jeremy Burdek ... executive producer
Maurice Chasse ... executive producer
Ibon Cormenzana ... producer
Ángel Durández ... executive producer
Ignasi Estapé ... producer
James Gibb ... executive producer
Peter Graham ... associate producer
Bárbara Gut Revoredo ... associate producer (as Barbara Gut)
Megan Guy ... associate producer
Stephen Hays ... associate producer
Nadia Khamlichi ... executive producer
Martin Metz ... associate producer
Julio Piedra ... executive producer
Adrian Politowski ... executive producer
Karl Richards ... producer
Julian Garcia Rubi ... executive producer
Ignacio Salazar-Simpson ... producer
Paul Sarony ... line producer
Fumiko Thomas ... executive producer
Nigel Thomas ... executive producer
César Vargas ... executive producer
Marilyn Wallace ... executive producer
Charlotte Walls ... executive producer
Gilles Waterkeyn ... executive producer

Music by

Edit
Fernando Velázquez ... (original music)

Cinematography by

Edit
Unax Mendia ... (as Unax Mendía)

Film Editing by

Edit
David Gallart
Bernat Vilaplana

Editorial Department

Edit
Dieter Allaerts ... digital intermediate mastering
Alberto Bernad ... assistant editor
Florentijn Bos ... on-line assistant
Koen De Boeve ... system administrator
Erika de Bondt ... project coordinator
Wim Dickens ... digital intermediate supervisor: Galaxy Studios Belgium
Claudio Güell ... colourist: AFM trailer
Jahanzeb Hayat ... project manager: Technicolor UK
Jan Hogevold ... head of digital interemdiate department: Galaxy Studios Belgium
Jordi López ... assistant editor
Frank Mostert ... on-line editor
Nestor Parrado ... EPK editor
Víctor Poch ... colourist

Casting By

Edit
Suzanne Smith

Production Design by

Edit
James Lewis

Art Direction by

Edit
Jonathan Houlding
Dominic Roberts ... supervising art director
Justin Warburton-Brown

Set Decoration by

Edit
Tamsin Clarke

Costume Design by

Edit
Annie Hardinge

Makeup Department

Edit
Parmjit Barker ... makeup and hair dailies
Sam Bear ... makeup and hair dailies
Sue Bide ... makeup and hair dailies
Gail Brownrigg ... make-up and hair artist
Louise Coles ... make-up and hair artist
Carol Cooper ... makeup and hair dailies
Daphne Croker-Saunders ... makeup and hair dailies
Julie Davies ... makeup and hair dailies
Nathaniel De'Lineadeus ... dental FX design and manufacture
Louise Fisher ... make-up and hair assistant
Sarah Griffiths ... makeup and hair dailies
Pamela Haddock ... hair / makeup designer
Kati Hood ... prosthetic makeup assistant
Dianne Jamieson ... makeup and hair dailies (as Diane Jamieson)
Daisy Lyddon ... make-up and hair assistant
Chris Lyons ... special effects teeth
Fiona Maynard ... makeup and hair dailies
Sharon Nicholes ... makeup and hair dailies
Jane Pearce ... makeup and hair dailies
Carol Robinson ... makeup and hair dailies
Jacqueline Russon ... makeup and hair dailies (as Jacquie Russon)
Matthew Smith ... prosthetic makeup designer
Jim Sparrow ... prosthetic makeup assistant
Jean Steward ... makeup and hair dailies
Catrin Thomas ... makeup and hair dailies
Amanda Warburton ... makeup and hair dailies
Ros Wilkins ... makeup and hair dailies
Colin Wyatt ... makeup and hair dailies

Production Management

Edit
Ralph Broos ... head of production: Galaxy Studios Belgium
Monty Till ... unit manager
Samantha Waite ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Ben Harrison ... second assistant director
Michelle McDermott ... third assistant director
Karl Richards ... second unit director
Olly Robinson ... first assistant director
Ben Rothwell ... second unit first assistant director
Delmi Thomas ... crowd assistant director

Art Department

Edit
Chris Allen ... prop dresser
Keith Amey ... dressing prop daily
Simon Bradbury Philip ... props
David Broadfoot ... standby rigger
James Brooker ... dressing prop daily
Elaine Carr ... props
Perry Cella ... construction manager
Rebecca Chidgey ... stand-by art director
Matthew Clark ... art department assistant
Henry Cole ... armourer
Stephen Cooper ... concept artist
Scott Creane ... carpenter
D. Dominic Devine ... construction manager (as Dominic Devine)
Alex Evans ... standby art director
Stefano Ferrara ... construction
Alexis Fibla ... concept artist
John-Paul Frazer ... prop maker
Angus Gentleman ... lead standby prop
Kate Good ... art department trainee
Mark Goodhall ... standby carpenter
Trevor Goring ... storyboard artist
Joe Gray ... dressing prop daily (as Joe Knowles Gray)
Max Gregor ... artist: paintings/sketches
Laura Harkin ... art department work experience
Andy Harris ... dressing prop daily / standby props: second unit
Sophie Hervieu ... draughtsman
Jonathan Holbrook ... scenic painter
Jonathan Houlding ... concept artist
Baz Ingram ... standby rigger: daily
Douglas Ingram ... storyboard artist
Jeremy King ... lead propmaker
James Mannell ... lead: prop dresser
Alexandra Merchant ... standby art director
Laurens Nockels ... prop modeller
Alejandro Principal ... art: development experience
Gemma Randall ... graphic designer
Steve Register ... prop master
Carla Riera ... art: development experience
Tara Royston ... petty cash buyer
Anthony Rutter ... standby prop
Clive Shaw ... armourer
Miriam Skelton ... stand-by art-director: second unit
Dominic Smithers ... production buyer
Michael Spence ... dressing prop daily
Robert Stannage ... art finisher / props
Gert Stevens ... concept artist
Matthew Strange ... armourer
Greg Taft ... standby props
Gareth Thomas ... assistant art director
Bob Thorne ... dressing prop daily
Stuart Thrift ... dressing prop daily
Fleur Whitlock ... draughtsman
Rebecca Wood ... props
Jeff Woodbridge ... carpenter
Gavin Lines ... sign painter (uncredited)

Sound Department

Edit
Mafalda Alba ... dialogue editor
Aitor Berenguer ... sound fx recording
Emiliano Caballero ... technical assistant
James Carroll ... foley artist
Etienne Carton ... technical manager: studio & equipe
Alistair Crocker ... sound recordist
Adam Daniel ... technical manager: Point One Post
Graham Daniel ... technical manager: Point One Post
Sebastien Demeyere ... production manager: studio & equipe
Alfredo Díaz ... sound effects editor
Mark Elson ... sound assistant
Konstantin Faust ... foley editor: foley tracklayer
Rahel Feidler ... sound coordinator
Jean-Stephane Garbe ... mix technician
Gonzalo Garcia ... dubbing assistant
Mar González ... sound fx recording
Gabriel Gutiérrez ... sound designer / supervising sound editor / supervising sound effects editor
George Hapig ... foley artist (as George P. Happig)
James Harbour ... sound maintenance engineer
Digba Kurpjel ... foley artist / foley editor
Srdjan Kurpjel ... supervising foley editor
Gareth Llewellyn ... re-recording supervisor: 3D
Adam Margetts ... second unit boom operator
Elena Martín Hidalgo ... sound assistant: Auro 3D
Robyn McFarlane ... foley recordist (as Robyn MacFarlane)
Alex Mohamed ... technical manager: 103 Deluxe
Fabiola Ordoyo ... sound designer / supervising dialogue & ADR editor / supervising sound editor
Javier Ordoyo ... assistant dialogue editor
Marc Orts ... re-recording mixer
Dina Pohl ... foley recordist
Sam Rogers ... foley recordist
Héléna Réveillère ... mix technician
Rob Saunders ... sound assistant
John Simpson ... foley artist
Milos Stojanovic ... ADR recordist
Iñaki Sánchez-Elvira ... assistant sound effects editor
Steven Taits ... additional re-recording mixer
Dave Thacker ... sound assistant: second unit
Nicolas Toussaint ... dubbing assistant: Galaxy Studios
Andreas Vorwerk ... sound editor
Dani Zacarías ... dialogue editor (as Daniel Zacarias)

Special Effects by

Edit
Jonathan Bullock ... senior special effects technician
Mike Crowley ... special effects technician
Glenn Marsh ... special effects technician (as Glen Marsh)
Daniel Massett ... special effects
Noah Meddings ... special effects technician
Wayne Middlemiss ... special effects technician
John Rafique ... special effects supervisor (as Johnny Rafique)
Nick Rideout ... special effects coordinator
Mark Roberts ... senior special effects technician
Simon Rowling ... special effects technician
Alan Senior ... special effects technician
Nick Smith ... special effects technician
Caroline Steiner ... special effects technician
Mike Tilley ... special effects technician (as Mike Tilly)
John Timberlin ... special effects technician
Mark Vanstone ... special effects supervisor
Chris Watson ... special effects technician

Visual Effects by

Edit
Mireia Hernandez Almodovar ... 2D animator
Nora Berecoechea ... project assistant: uFX
David Bonfils ... digital effects compositor
Mark Brown ... previsualisation artist
Clare Cheetham ... visual effects producer: uFX
Jonathan Cheetham ... title design and animation / visual effects supervisor: uFX
François Crèvecoeur ... 3D artist: uFX
David Cubero ... digital compositor
Daniel da Silva Machado ... digital compositor
Daniel Da Silva ... senior matte painter: uFX
Dani Martinez Dalmau ... executive producer: 2D
Aurore de Blois ... senior compositor: uFX
Marc Henry de Frahan ... general manager: uFX
Morgane Delcourt ... junior 3D artist: uFX
Bert Deruyck ... lead compositor: uFX
Wayde Duncan-Smith ... senior effects artist
Simon Dusausoy ... technical assistant: uFX
Alexis Fibla ... concept designer
Suzanne Forward ... visual effects coordinator: uFX
Eric Fréchou ... compositor
Rafael Galdó ... chief operating officer: Digital FX Imasblue
Hugo Garcia ... 3D: logo animator
Isabel Garcia ... 3D: logo modeling (as Isabel Garcia Jaen)
Roberto Garcia ... 3D: logo compositing
Dave Goodbourn ... technical supervisor: uFX
Albert Herrero ... digital effects compositor
Desislava Kadra ... visual effects office coordinator
Thomas Kayser ... senior matte painter: uFX
Janek Lender ... previsualisation artist
Javier Leon ... 3D: logo elimination / 3D: logo modeling / 3D: logo texture
Frank Mostert ... end credits
Elia Rigau Oliveras ... illustrator: assistant, 2D
Jordi Claveras Orcau ... 2D production manager
David Cubero Pascual ... 2D compositing: and visual effects
Ricardo Perez ... digital effects compositor
Richard Perry ... previsualisation artist
Sandra Picher ... digital effects coordinator
Eduard Puertas ... 3D: logo compositing (as Edu Puertas)
Jordi Rins ... designer: poster and logo
James Rose ... senior compositor / visual effects supervisor assistant
Francesco Rossi ... senior compositor / visual effects supervisor assistant
Carlos Arroyo Saavedra ... illustrator: & creative artist, 2D
Jordi San Agustín ... digital effects compositor / digital effects supervisor
Bruno Sommier ... on-set: CG shooting supervisor / supervisor: VFX Belgium
Jordi Muray Torras ... 2D animator / director: 2D
Ignasi Vidal ... 3D artist
Giuliano Dionisio Vigano ... senior compositor: uFX / title design and animation (as Giuliano D. Vigano)
Caroline Voglaire ... digital compositor: uFX
Anthony Wonsoff ... senior matte painter: uFX

Stunts

Edit
Lloyd Bass ... stunt performer
Dany Bradshaw ... safety diver
Nellie Burroughes ... stunt double: Lena Headey
Annabel Canaven ... stunt performer
Robbie Drake ... safety diver
David Garrick ... stunt performer
Glenn Marks ... stunt coordinator
Dilu Miah ... stunts (stunt double)
David Newton ... stunt double: Aneurin Barnard
Bob Schofield ... wire effects: supervisor
Marcus Shakesheff ... stunt double: Michael Sheen
Roy Taylor ... stunt double: Sam Neal

Camera and Electrical Department

Edit
David Baker ... electrician (as Dave Baker)
Víctor Benavides ... clapper loader: a camera (as Victor Benavides Olazabal)
Joan Benet ... camera operator: "a" camera / second unit director of photography
Sergio Bernuzzi ... grip
Mark Brennan ... daily electrician
Paul Brennan ... electrician
Ruben Cardol ... gaffer: UK
Luke Chisholm ... b camera grip
Jodi Clark ... best boy grip
Marc Covington ... steadicam operator
Martyn Culpan ... camera trainee / video assistant
Kriss Dallimore ... clapper loader
Ricky Davies ... electrician
José Ramón Delgado ... first assistant camera / focus puller: "a" camera (as Jose Ramon Delgado Perez)
Nicola Dove ... special stills: photographer
Matias Fernandez ... EPK camera
Mel Hayward ... daily electrician
Dan Hegarty ... crane tech
James Holloway ... key grip
Eifion Hughes ... electrician
Katy Kardasz ... clapper/loader: second unit
Mark Keane ... electrician
Mary Lobb ... data wrangler
Mark Luxton ... lighting technician
Philip Martin ... additional clapper loader
Richard Miles ... electrician
Lee Mills ... balloon operator: helium
Will Nash ... video assistant: second unit (as William Nash)
Emily Payne ... video assistant
Steve Pugh ... daily grip
Duncan Riedl ... daily electrician
Marc Roodhart ... gaffer: studio
Rolf Roodhart ... daily electrician
Juan Rubio ... digital imaging technician: a & b cameras
Xavier Sarasa ... gaffer: Spain
Shirley Schumacher ... focus puller
Paul Starkey ... daily electrician
Tomoi Summers ... camera trainee
Alf Tramontin ... steadicam operator
Nick Wall ... special stills: photographer
Matthew Waving ... focus puller b camera (as Matt Waving)
Chris Williams ... clapper loader b camera
Susanna Wyatt ... stills photographer

Casting Department

Edit
Ali Coffey ... casting director ireland
Sally King ... casting: Phoenix Casting Agency
Ann Koska ... casting: Phoenix Casting Agency
Janine Snape ... casting associate

Costume and Wardrobe Department

Edit
Charlie Bestwick ... costume trainee
Katherine Bright ... costume dailies
Alice Buckingham ... costume trainee
Claire Collins ... costume dailies
Lisa Evans ... costume dailies
Lynsey Harris ... costume dailies
Denise Hayward ... costume dailies
Andre Jaffe ... costume dailies
Jennifer John ... costume trainee
Philip Lester ... costume designer's assistant (as Phil Lester)
Gilly Martin ... costume supervisor
Charlotte Mitchell ... costume dailies
Matthew Payne ... costume dailies
Jenny Reeves ... costume dailies
Marc Ridley ... costume dailies
Emma Taylor ... costume dailies
Aaron Timperley ... costume standby
Tara Van Zyl ... costume dailies
Clare Vyse ... costume standby
Shirley Wilson ... costume dailies

Location Management

Edit
Emmalene Barlow ... location daily
Ellie Blake ... location assistant
Joe Cox ... locations work experience
Hugh Farrow ... locations work experience
Silas Freeman ... HOD Security
Poppy Gordon-Clark ... location manager: Cornwall
Dee Gregson ... location manager
Tyler O'Connor ... locations work experience
James Palmer ... locations work experience
Priyanka Pullela ... locations work experience
Jake Sainsbury ... assistant location manager

Music Department

Edit
Alfonso Romero Asenjo ... music orchestrated by
Maria Bantin ... pro tools operator (as Maria Kantorowicz)
Charles M. Barsamian ... music business & legal executive
Brian Bourque ... music runner
Gunther Broucke ... general manager
Cis Cuypers ... music runner
Otto Derolez ... concertmaster
Carla Deveux ... casting director
Rahel Feidler ... scoring coordinator
Jochen Flach ... composer: trailer music
Jaime Gutierrez ... score preparation: and pre-production
Jaime Gutiérrez Domínguez ... orchestrator
Tobias Hess ... assistant sound engineer
Laura Katz ... music licensing and clearance executive
Patrick Lemmens ... music recordist / score mixer
Brussels Philharmonic ... orchestra
Andy Ross ... music supervisor
Alfred Tapscott ... composer: Trailer music
Fernando Velázquez ... music conducted by / music orchestrated by
Johannes Vogel ... additional composer / score preparation: and pre-production
Youki Yamamoto ... music supervisor / score producer

Script and Continuity Department

Edit
Vicky Cole ... second unit script supervisor
Amanda Lean ... script supervisor

Transportation Department

Edit
Jim Atkins ... daily unit driver
Wayne Baker ... facilities
Dean Clack ... facilities
Steve Davies ... daily unit driver
Paul Deluce ... minibus driver
Alan Evans ... unit driver
Brian Howard ... facilities
Greg Howard ... facilities captain
Archibald Kininmonth ... unit driver (as Archie Kininmonth)
Colin MacAlister ... minibus driver (as Colin MacAlistair)
Jimmy McGleish ... daily unit driver
Paul Pearson ... transport captain
Brian Salisbury ... daily unit driver
Ted Taylor ... daily unit driver
Adam Vines ... facilities
Jim Wilson ... minibus driver

Other crew

Edit
Alexandra Arrol ... runner: work experience
Pascale Atkins ... chaperone: Felix's
Dawn Bradshaw ... unit nurse
Manel Bueno ... production lawyer: Spain
Maéva Buisse ... assistant to head of production
Harry Burt ... utility stand-in: Will Charity
Belén Caballero ... administration manager (as Belen Caballero Corella)
Paul Cable ... insurance
Amy Chappelhow ... additional runner
Rebecca Collis ... production secretary
Laura Crowley ... legal services: European Film Bonds
Vanessa Davies ... unit publicist
Laura Evans ... production assistant
Rocio Fernandez ... production: experience
Cherry Fiddaman ... production accountant
Richard Fiddaman ... production accountant
Ben Ford ... carriages
Ellen Forrest-Charde ... legal services: for Squire Sanders
Stu Frith ... unit publicist
Rudi Gijbels ... financial controller: Galaxy Studios Belgium
Nell Green ... production assistant
Zebina Guerra ... production: experience
Olive Haigh ... utility stand-in: Sacha (as Olivia Haigh)
Pierre Philippe Hendrickx ... legal advisor: for Umedia Group
Katherine Hook ... tutor: Felix's
Sue Humphreys ... head chef: Fine Food Catering
Sion Iorwerth ... administrator: senior
Tony Ivanov ... assistant: Fine Food Catering
Ben Johnson ... assistant: European Film Bonds
Tim Johnson ... counsel
Richard Kelly ... floor runner
Kevin Koeniger ... production & financing coordinator
Clara Lago ... production accountant: Spanish unit
Kelly Lee ... assistant production coordinator
Katie Leitch ... production assistant
Lucia Lopez ... head of development
Adam Lyduch ... floor runner
Natalie Maloy ... additional runner
Laura Marí ... production secretary: Spanish unit
Lawrence Mason ... production assistant
Barry May-Leybourne ... health and safety advisor
Nat McCormick ... Domestic Sales
Nessa McGill ... production lawyer
Caoimhe McGuire ... floor runner
Cindy Mermans ... financial controller: Galaxy Studios Belgium
Martin Metz ... production executive
Saira Mian ... head of legal & business affairs
Sheila Fraser Milne ... production executive: European Film Bonds
Kami Naghdi ... counsel / legal services
David Packham ... production coordinator
Nick Page ... key floor runner
Richard Philipps ... legal services: European Film Bonds
Linda Jayne Roberts ... key set medic (as Linda Roberts)
Alison-Jane Roney ... post-production accountant
Lidón Safont ... production lawyer: Telefonica Producciones (as Lidon Safont Sanchez)
James Sampson ... floor runner
Iwona Sellers ... production executive: for Umedia Group
Bastien Sirodot ... production executive: for Umedia Group
Reed Smith ... legal services: European Film Bonds
Sandra Tapia ... production coordinator: Spanish unit
Maria Antonia Garcia Tejeiro ... secretary: Telefonica Producciones
Ben Templar ... utility stand-in: Mariah Mundi
Grant Thornton ... production auditor
Alan Ward ... unit medic: Cornwall
Amy Welsh ... chef: Fine Food Catering

Thanks

Edit
Emmalene Barlow ... thanks to
Liz Billington ... thanks to: Bristol University
Rachel Bowers ... thanks to: and Elspeth at Bath Film Office
Julie Cross ... thanks to: and all at Nationwide, Bath Street Branch
Tom Deller ... thanks to: Bath Assembly Rooms
Devon Dickau ... thanks to
Fiona Francombe ... thanks to: Creative England
Lisa Gray ... thanks to: and all at the Santander Bath Street Branch
Charlotte Hannah ... thanks to: and all at Thermal Bath Spa in Bath
Louise Harding ... thanks to: and all at the Santander Bath Street Branch
Martin Harris ... thanks to: Blaise Castle Estate
Robert Harrison ... thanks to: and all librarians at Bristol Central Library
Otto Hauser ... thanks to: Bath Assembly Rooms
Phoebe Inger ... thanks to: and Denis at Sion Easton Park Hotel
Peter Matthews ... thanks to: and all at the Kempton Park Water Treatment Works
Sean McGowan ... thanks to
Natalie Moore ... thanks to: Bristol Film Office
Nicola Moores ... thanks to: Hinton House
Sikas Newman ... thanks to: and all the security guards
James Palmer ... thanks to
Priyanka Pullela ... thanks to
Berenice Ray ... thanks to: Bristol Film Office
Georgina Roberts ... thanks to
Roxane Vacca ... thanks to: Kat and Emma at the Bottleyard
Jenni Wagstaffe ... thanks to: Bath Film Office

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Ancient mysteries. Powerful evil. And a fearless hero's quest through a fantastical realm of steam-powered wonders and sinister magic... In THE ADVENTURER: THE CURSE OF THE MIDAS BOX, seventeen-year-old Mariah Mundi's life is turned upside down when his parents vanish and his younger brother is kidnapped. Following a trail of clues to the darkly majestic Prince Regent Hotel, Mariah discovers a hidden realm of child-stealing monsters, deadly secrets and a long-lost artifact that grants limitless wealth - but also devastating supernatural power. With the fate of his world, and his family at stake, Mariah will risk everything to unravel the Curse of the Midas Box! Written by Anonymous

Plot Keywords
Taglines The new name for adventure. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • El secreto del cofre de Midas (Spain)
  • Mariah Mundi and the Midas Box (United States)
  • Les aventures extraordinaires d'un apprenti détective (France)
  • Der Abenteurer - Der Fluch des Midas (Germany)
  • The Adventurer - Il mistero dello scrigno di Mida (Italy)
  • See more »
Runtime
  • 100 min
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $25,000,000 (estimated)

Did You Know?

Edit
Trivia The hotel stayed in by the family at the beginning of the movie is The Royal Bristol Marriott Hotel, BS1, Bristol, UK. See more »
Movie Connections Followed by Mariah Mundi and the Tablets of Destiny. See more »
Crazy Credits A mid-credits sequence, acting as a sequel hook, reveals the whereabouts of Mariah Mundi's parents, as well as the identity of the arch-villain Gormenberg. See more »
Quotes [first lines]
narrator: Legend tells of a powerful box that could turn anything to gold. Lost through time, only one map exists that can lead to its discovery. So powerful is its gift that he who owns the box can own the world.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed